background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

Izabela  Suligowska 

 

 

 

 

Dobieranie 

preparatów 

do 

trwałego 

ondulowania 

i prostowania włosów 514[01].Z5.01 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 

mgr inż. Zuzanna Sumirska 
mgr Magdalena Góźdź 
 
 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z5.01 
„Dobieranie  preparatów  do  trwałego  ondulowania  i    prostowania    włosów”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Budowa i właściwości wody 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Preparaty do ondulacji i prostowania chemicznego oraz ich działanie na 

keratynę

 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

35 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Dobieranie preparatów do trwałego 

ondulowania  i  prostowania  włosów”,  który  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  wiedzy 
i kształtowaniu umiejętności.  

Poradnik  zawiera  jedynie  najważniejsze  informacje.  Poziom  trudności  wykonywanych 

ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności 
uczniów oraz uwzględniać wyposażenie pracowni fryzjerskiej.  

Ważne  jest,  aby  uczeń  nie  przyzwyczajał  się  do  zaproponowanych  zabiegów.  Jeśli  ma 

taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania 
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie 
musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów,  stosowania  preparatów  
i  sprzętu  fryzjerskiego.  Informacje  w dziedzinie  fryzjerstwa  szybko  się  dezaktualizują, 
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi. 
 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 

514[01].Z5.01 

Dobieranie preparatów do trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.02 

Planowanie zabiegów trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.03 

Wykonywanie trwa

łego ondulowania  

i prostowania w

łosów 

 

514[01].Z5 

Chemiczne 

zabiegi fryzjerskie

 

514[01].Z5.07 

Dobieranie preparatów  

do farbowania w

łosów 

514[01].Z5.05 

Planowanie zabiegów rozja

śniania  

i odbarwiania w

łosów 

514[01].Z5.06 

Rozja

śnianie  

i odbarwianie w

łosów 

514[01].Z5.04 

Dobieranie preparatów  

do rozja

śniania i odbarwiania włosów 

514[01].Z5.08 

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów 

 

514[01].Z5.09 

Farbowanie w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

analizować wybrane fragmenty tekstu, 

 

wykonywać proste schematy i rysunki, 

 

wykorzystać posiadaną wiedzę ogólną, 

 

posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu chemii zdobytymi w gimnazjum, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń, 

 

przestrzegać zasad higieny oraz przepisów bhp i ppoż. podczas świadczenia usług. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zdefiniować  pojęcia:  pierwiastek,  substancja,  związek  chemiczny,  właściwości 
chemiczne, właściwości fizyczne, 

− 

scharakteryzować rodzaje wody, 

− 

wyjaśnić budowę chemiczną wody, 

− 

scharakteryzować właściwości fizyczne, chemiczne i fizykochemiczne wody, 

− 

określić rodzaje twardości wody, 

− 

scharakteryzować sposoby zmiękczania wody, 

− 

wyjaśnić wpływ twardości wody na jakość świadczonych usług fryzjerskich, 

− 

scharakteryzować właściwości kwasów i zasad wykorzystywanych we fryzjerstwie, 

− 

zdefiniować pH roztworów kwasów i zasad, 

− 

określić skale pH, 

− 

zaprezentować przykłady kwasów i zasad stosowanych we fryzjerstwie, 

− 

wyjaśnić budowę chemiczną nadtlenku wodoru, 

− 

wyjaśnić proces katalitycznego rozkładu nadtlenku wodoru, 

− 

określić katalizatory i inhibitory rozkładu nadtlenku wodoru stosowne we fryzjerstwie, 

− 

wyjaśnić zastosowanie wodnych roztworów nadtlenku wodoru we fryzjerstwie, 

− 

scharakteryzować związki utleniające stosowane we fryzjerstwie, 

− 

sklasyfikować rodzaje środków redukujących i utleniających stosowanych w preparatach 
do trwałej ondulacji, scharakteryzować środki zakwaszające, 

− 

oznaczyć odczyny preparatów do trwałej ondulacji, 

− 

scharakteryzować preparaty do trwałego prostowania włosów, 

− 

wyjaśnić mechanizm trwałego prostowania włosów, 

− 

określić wpływ środków do trwałej ondulacji na właściwości włosów. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania 
i prostowania włosów514[01].Z5.01 

Temat:  Budowa i właściwości wody. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności charakteryzowania budowy i właściwości wody 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć : 

  określić budowę chemiczna cząsteczki wody, 

  wskazać właściwości fizyczne, chemiczne i fizykochemiczne wody, 

  określić cechy roztworu właściwego i koloidalnego, 

  zdefiniować pojecie twardości wody, 

  określić sposoby określania twardości wody, 

  określić metody zmiękczania wody, 

  określić wpływ twardości wody na jakość świadczonych usług fryzjerskich. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  wykład połączony z pokazem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  w grupach 2–osobowych. 

 
Czas:  120 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

  plansze budowy chemicznej wody i struktury grona, 

  2 zlewki o poj. 250 cm3, 

 

żarówka, 

  przesłona z czarnego papieru, 

  odczynniki: chlorek sodu, białko jaja kurzego, woda destylowana, 

  instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 

Przebieg lekcji 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  budowy  chemicznej  wody 

oraz jej właściwości chemicznych, fizycznych oraz fizykochemicznych. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  Uczniowie zostają podzieleni na grupy 2 osobowe. 

  Nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

  Każda  z  grup  ma  przeprowadzić  doświadczenie  obrazujące  efekt  Tyndalla 

charakterystyczny dla roztworów koloidalnych. 

  Liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy. 

  Nauczyciel 

nadzoruje 

pracę 

uczniów 

pomaga 

razie 

potrzeby   

w realizacji ćwiczenia. 

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych. 

6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  

na zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat  preparatów  do  wykonywania  ondulacji 
chemicznej.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01]. Z5 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania 
i prostowania włosów514[01]. Z5.01 

Temat: Skład i funkcje składników preparatów do trwałej ondulacji. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania składu poszczególnych preparatów do ondulacji 

chemicznej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać reduktory działające w środowisku kwaśnym i zasadowym, 

 

określić składniki aktywne i pomocnicze w płynie do trwałej ondulacji i w utrwalaczu, 

 

schrakateryzować funkcje składników płynu utrwalacza, 

 

określić wpływ składników aktywnych płynu i utrwalacza na włosy, 

 

scharakteryzować skład i funkcje składników preparatów pomocniczych stosowanych 
przy trwałej ondulacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach 2–osobowych. 

 
Czas:  120 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tabele ze składem płynu i utrwalacza, 

 

zestaw pasm włosów o jednakowej długości i grubości zawierający: jedno pasmo włosów 
normalnych, jedno pasmo włosów farbowanych, jedno pasmo włosów rozjaśnionych, 

 

preparaty trwale ondulujące do włosów normalnych, farbowanych i rozjaśnionych, 

 

trzy wałki o średnicy 10 mm, 

 

rękawiczki lateksowe, 

 

ręczniki jednorazowego użytku, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia. 

 
Przebieg lekcji 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  zestawu  preparatów  

do wykonywania trwałej ondulacji i ich składu z uwzględnieniem składników aktywnych  
i  pomocniczych,  określenie  działania  reduktorów  i  utleniaczy  na  włosy  oraz  wskazanie 
funkcji  składników  pomocniczych  w  preparatach  trwale  ondulujących  –  wykład 
informacyjny połączony z pokazem preparatów. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  Uczniowie zostają podzieleni na grupy 2 osobowe. 

  Nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

  Każda  z  grup  ma  przeprowadzić  proces  trwałego  ondulowania  włosów  na  próbkach 

włosów  o  różnej  strukturze  stosując  odpowiednie  preparaty  oraz  określić  wpływ 
przeprowadzonego zabiegu na stan i strukturę włosów. 

  Liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy. 

  Nauczyciel 

nadzoruje 

pracę 

uczniów 

pomaga 

razie 

potrzeby   

w realizacji ćwiczenia. 

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych. 

6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  

na zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do chemicznego prostowania włosów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Budowa i właściwości wody 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokończ poniższe zdania. 

 
Pierwiastek chemiczny to ….…………………………………………………………..…… 
…………………………………………………………………………………………..…… 
 
Związek chemiczny to …………………………………………….………………................ 
…………………………………………………………………………………………...…… 
 
Najważniejszymi właściwościami fizycznymi substancji są:………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
…..…………………………………………………………………………………………… 
 
Właściwości chemiczne substancji to ……………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………
…..…………………………………………………………………………………….……… 
 
Pierwiastki chemiczne dzieli się na: …………………………………………………………..  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem podstawowych pojęć chemicznych (materiał nauczania 4.1.1.), 
2)  dokończyć zdania, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta ćwiczenia. 

− 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Właściwości wody 

Opis właściwości wody 

 
Fizyczne  

 
 
 

 
Fizykochemiczne  
 

 

 
Chemiczne  

 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem właściwości wody (materiał nauczania 4.1.1.), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta ćwiczenia, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ stopień twardości wody w swojej Szkole. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem twardości wody (materiał nauczania 4.1.1.), 
2)  przygotować próbkę wody do badania, 
3)  wykonać pomiar stopnia twardości wody testerem, 
4)  odczytać stopień twardości wody,  
5)  porównać wynik Swojego badania z wynikami kolegów/ koleżanek z klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

zlewka o poj. 30 cm3 lub szkiełko zegarkowe, 

− 

paski do oznaczania twardości wody, 

− 

wzornik stopni twardości wody, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4  

Wykonaj doświadczenie zgodnie z instrukcją. 

 
Instrukcja wykonania ćwiczenia 
Odczynniki: 

  Chlorek sodu 

  Białko jaja kurzego 

  Woda destylowana 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
Przygotuj w jednej zlewce roztwór chlorku sodu, a w drugiej zlewce – roztwór jaja białka 

kurzego.  Oba  roztwory  oświetl  z  boku  silną  żarówką,  stosując  odpowiednią  przesłonę  
z  czarnego  papieru.  Obserwuj,  w  jaki  sposób  wiązka  światła  przechodzi  przez  badane 
roztwory. 
 
Obserwacje: 
Roztwór I 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
Roztwór II 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  chemicznej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  laboratoryjnym  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia. 
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować roztwory do przeprowadzenia doświadczenia, 
3)  wykonać doświadczenie, 
4)  porównać  wyniki  swoich  obserwacji  z  wynikami  obserwacji  kolegów/  koleżanek  

z klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

2 zlewki o poj. 250 cm

3

 

żarówka, lampa dużej mocy, 

 

przesłona z czarnego papieru, 

 

odczynniki: chlorek sodu, białko jaja kurzego, woda destylowana, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

5.2.  Preparaty  do  ondulacji  i  prostowania  chemicznego  oraz  ich 

działanie na keratynę 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 
Skład i funkcje składników płynu do ondulacji chemicznej 
 

Składniki 

Nazwa związku 

Działanie na włosy/funkcje  

w preparacie 

Środki redukujące 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Węglan amonu, wodorowęglan amonu, 
etanoloaminy 

 
 
 
 
 

 
 

 
 
 

Umożliwiają  zwilżenie  włosów  płynem, 
ułatwiają  uzyskanie  właściwej  formy 
preparatu  oraz  rozpuszczenie  substancji 
zapachowych, 

zapobiegają 

przed 

spływaniem płynu z włosów  

 
 

 
 

Chronią włos przed nadmiernym  wnikanie 
płynu w uszkodzone części włosa 

Antyutleniacze  

Parabeny  

 
 
 

 
 

Woda zdemineralizowana  

 
 
 
 

Barwniki  

-  

 
 
 

 
 

Syntetyczne kompozycje zapachowe 

 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem składu płynu do ondulacji chemicznej (materiał nauczania 4.2.1.), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 
Skład i funkcje składników utrwalacza do ondulacji chemicznej 
 

Składniki 

Nazwa związku 

Działanie na włosy/funkcje  

w preparacie 

 

 

Powodują 

odwodornienie 

mostków 

disiarczkowych (utrwalają ich zmienione w 
pierwszym  etapie  zabiegu  położenie), 
uniemożliwiają 

dalsze 

rozmiękczenie 

keratyny  

 

Kwas fosforowy, słabe roztwory kwasów 
cytrynowego i winowego 

 
 
 
 
 

Środki 
powierzchniowo 
czynne 

 
 
 
 
 
 

 

 

Woda zdemineralizowana  

 
 
 
 

 

Chlorek sodu, pochodne celulozy 

 
 
 
 

Środki 
pielęgnacyjne 

Hydrolizaty proteinowe 

 
 
 
 

 
 

 
 
 

Poprawiają 

wygląd 

preparatu 

oraz 

pomagają w odróżnieniu preparatów 

Substancje 
zapachowe 

 
 

 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem składu płynu do ondulacji chemicznej (materiał nauczania 4.2.1.), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę. 

 

Składnik preparatu 

Substancje aktywne 

Działanie na włosy 

Preparat zabezpieczający 

 
 
 
 
 

 

Środek redukujący 

 
 
 
 

 

Utrwalacz  

 
 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  składników  preparatów  do  chemicznego  prostowania  włosów 

(materiał nauczania 4.2.1.), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

Ćwiczenie 4 

Określ wpływ rodzaju preparatu trwale ondulującego na siłę skrętu i stan włosów.  

 
Instrukcja wykonania ćwiczenia 
I. 

Przygotuj trzy próbki pasm włosów niepodanych obróbce chemicznej: 

1.  pierwsza próbka – pasmo włosów normalnych – zdrowych, 
2.  druga próbka – pasmo włosów farbowanych o lekko uszkodzonej strukturze, 
3.  trzecia próbka – pasmo włosów rozjaśnionych o uszkodzonej strukturze. 

II.  Nawiń pasma włosów na wałki o średnicy 10 mm i nasącz je płynami: 

1.  pierwsza próbka – płynem do włosów normalnych, 
2.  druga próbka – płynem do włosów farbowanych, 
3.  trzecia próbka – płynem do włosów rozjaśnianych. 
Czas działania środka 20 minut. 

III.  Spłucz  próbne  pasma  włosów  po  20  minutach,  zaaplikuj  utrwalacz  –  czas  działania  10 

minut. Wysusz włosy. 

IV.  Uzupełnij tabelę. 
 
 

Próbka pierwsza 

Próbka druga 

Próbka trzecia 

Stopień 
pofalowania 
włosów 

 
 
 
 
 

 

 

Sprężystość 
włosów 

 
 
 
 

 

 

Struktura 
włosów 

 
 
 
 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  sposób  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni  fryzjerskiej,  zasadami 
bezpiecznej  pracy  oraz  sprzętem  potrzebnym  do  wykonania  ćwiczenia.  Należy  nadzorować 
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wykonania ćwiczenia, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykonać ćwiczenie zgodnie z instrukcja, 
4)  uzupełnić tabele, 
5)  porównać swoja tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia laboratoryjne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pasm włosów o jednakowej długości i grubości zawierający: jedno pasmo włosów 
normalnych, jedno pasmo włosów farbowanych, jedno pasmo włosów rozjaśnionych, 

 

preparaty do ondulacji chemicznej do włosów normalnych, farbowanych i rozjaśnionych, 

 

trzy wałki o średnicy 10 mm, 

 

rękawiczki lateksowe, 

 

ręczniki jednorazowego użytku, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Opisz poniższe schematy. 

 
Schemat 1 

 

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
Schemat 2 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
Schemat 3 

 

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  mechanizmu  chemicznego  ondulowania  włosów  (materiał 

nauczania 4.2.1.), 

2)  opisać przedstawione schematy, 
3)  porównać swoje opisy z opisami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  preparatów  do 
trwałego ondulowania i prostowania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. d, 6. b, 7. b, 8. d, 9. a, 10. c, 11. c, 
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. d, 19. b, 20. a. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie pierwiastek chemiczny 

Wskazać właściwość fizyczną 

Zdefiniować pojecie reakcja chemiczna 

Wskazać wartość pH wody morskiej 

Określić typ wiązania chemicznego  
w cząsteczce wody 

Rozróżnić właściwości wody 

Wyliczyć rodzaje roztworów wodnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

Wyjaśnić proces autodysocjacji wody 

d 

Określić stopnie twardości wody 

10 

Wskazać ilu składnikowe są zestawy preparatów 
do ondulacji chemicznej 

11 

Wskazać warunki optymalnego działania 
reduktorów 

12 

Określić działanie węglanu amonu na włosy 
w procesie trwałego ondulowania  

13 

Wskazać substancje ochronne stosowane 
w płynach do ondulacji chemicznej 

14  Określić grupy składników utrwalacza 

15 

Określić funkcje emulgatorów w procesie 
trwałego ondulowania włosów 

16  Określić budowę alfa – keratyny  

PP 

17  Wyjaśnić proces uwodornienia 

PP 

18 

Przewidzieć składnik aktywny stosowany 
w płynie do chemicznego prostowania włosów 
farbowanych 

PP 

19 

Wskazać różnicę między chemicznym 
prostowania chemicznym ondulowaniem włosów 

PP 

20  Określić składnik aktywny w utrwalaczu 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  dobierania  preparatów  do  trwałego  ondulowania  

i prostowania włosów. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Pierwiastek chemiczny to 

a)  substancja  o  identycznych  właściwościach  fizycznych  i  różnych  właściwościach 

chemicznych. 

b)  substancja  o  identycznych  właściwościach  chemicznych  i  różnych  właściwościach 

fizycznych. 

c)  substancja  czysta  o  identycznych  właściwościach,  której  nie  da  się  rozłożyć 

na prostsze elementy. 

d)  substancja  czysta  o  identycznych  właściwościach,  którą  da  się rozłożyć  na  prostsze 

elementy. 

 
2.  Właściwością fizyczną nie jest 

a)  gęstość substancji. 
b)  rozpuszczalność substancji. 
c)  zdolność do tworzenia nowych substancji. 
d)  temperatura wrzenia. 

 
3.  Reakcja chemiczna to 

a)  proces, podczas którego jedne substancje zmieniają się w drugie. 
b)  przemiana, podczas której substancja zmienia stan skupienia. 
c)  proces rozpuszczania substancji. 
d)  proces rozdzielania mieszanin. 

 
4.  Woda morska ma odczyn o wartości pH 

a)  ok. 6. 
b)  ok. 8. 
c)  ok. 7. 
d)  ok. 11. 

 
5.  Między atomami wodoru, a atomami tlenu w cząsteczce wody występują wiązania 

a)  jonowe. 
b)  atomowe. 
c)  atomowe typu Π. 
d)  atomowe spolaryzowane. 

 
6.  Właściwością  fizykochemiczną  wody  mającą  duże  znaczenie  w  pracy  fryzjera  jest  jej 

zdolność do 
a)  rozpuszczania substancji. 
b)  istnienia napięcia powierzchniowego na granicy faz. 
c)  topnienia. 
d)  wrzenia. 

 
7.  Roztwory wodne dzieli się na 

a)  nasycone i nienasycone. 
b)  właściwe i koloidalne. 
c)  nasycone i koloidalne. 
d)  nienasycone i koloidalne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

8.  Najważniejszą właściwością chemiczną wody jest zdolność do 

a)  reakcji z kwasami tlenowymi. 
b)  reakcji z solami. 
c)  rozpuszczania substancji. 
d)  autodysocjacji. 

 
9.  Stopień twardości wody miękkiej nie przekracza 

a)  7°d. 
b)  21°d. 
c)  14°d. 
d)  18°d. 

 
10.  Preparaty do ondulacji chemicznej są 

a)  jednoskładnikowe. 
b)  pięcioskładnikowe. 
c)  dwuskładnikowe. 
d)  sześcioskładnikowe. 

 
11.  Reduktory stosowane, jako składniki aktywne w płynie trwale ondulującym mogą działać 

w środowisku 
a)  tylko zasadowym. 
b)  tylko kwaśnym. 
c)  zasadowym i lekko kwaśnym. 
d)  lekko zasadowym i silnie kwaśnym. 

 
12.  Węglan amonu jest składnikiem aktywnym płynu trwale ondulującego, który odpowiada za 

a)  odwodornienie mostków cystynowych. 
b)  uwodornienie mostków cystynowych. 
c)  podnoszenie odczynu włosów. 
d)  stabilizację rozkładu nadtlenku wodoru. 

 
13.  Za  ochronę  włosa  przez  nadmiernym  wnikaniem  płynu  w  uszkodzone  części  włosa 

odpowiada 
a)  kwas tioglikolowy. 
b)  węglan amonu. 
c)  bromian sodu. 
d)  lanolina. 

 
14.  Składnikiem pomocniczym występującym tylko w utrwalaczu jest 

a)  zagęszczacz. 
b)  środek powierzchniowo czynny. 
c)  kompozycja zapachowa. 
d)  barwnik. 

 
15.  Emulgatory  wprowadzane  do  preparatów  trwale  ondulujących  należą  do  substancji 

pomocniczych odpowiedzialnych za 
a)  podniesienie odczynu włosów. 
b)  uzyskanie właściwej postaci preparatu. 
c)  zakwaszenie włosów. 
d)  ochronę włosów prze uszkodzeniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

16.  W alfa – keratynie mostki cystynowe między sąsiednimi łańcuchami keratyny są ułożone 

a)  prostopadle. 
b)  równolegle. 
c)  ukośnie. 
d)  łańcuchówna zewnątrz łańcuchów. 

 
17.  Uwodornienie polega na 

a)  przyłączeniu atomów wodoru do mostków cystynowych. 
b)  przyłączeniu atomów wodoru do wiązań peptydowych. 
c)  przyłączeniu atomów wodoru do wiązań jonowych. 
d)  tworzeniu mostków monocystynowych. 

 
18.  Siarczan amonu jest składnikiem płynu do chemicznego prostowania włosów 

a)  szklistych. 
b)  rozjaśnionych. 
c)  naturalnych. 
d)  farbowanych. 

 
19.  Proces  chemicznego  prostowania  włosów  przebiega  podobnie  jak  chemicznego 

ondulowania. Różnica polega na tym, że 
a)  włosy nawija się na wałki o dużej średnicy. 
b)  włosy wygładza się. 
c)  włosy wyciąga się na grubej szczotce. 
d)  włosy nawija się spiralnie na walki o dużej średnicy. 

 
20.  Składnikiem aktywnym w utrwalaczu jest 

a)  1–2 % wodny roztwór nadtlenku wodoru. 
b)  5–7 % wodny roztwór nadtlenku wodoru. 
c)  7–15 % wodny roztwór nadtlenku wodoru. 
d)  6 % wodny roztwór nadtlenku wodoru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania i prostowania włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  preparatów  do 
trwałego ondulowania i prostowania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c, 
12. 
a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. a, 20. a. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie związek chemiczny 

Wyliczyć grupy pierwiastków chemicznych 

Określić stany skupienia wody występującej na 
Ziemi 

Wybrać rodzaj wody stosowany do produkcji 
preparatów fryzjerskich 

Określić charakter wiązania wodorowego 

Scharakteryzować roztwór koloidalny 

Wskazać sposób obniżenia napięcia 
powierzchniowego na granicy faz woda – włos  

Określić odczyn czystej chemicznie wody 

Wskazać sposób zmiękczania wody 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

10  Określić rodzaje twardości wody 

11  Przewidzieć działanie sody na twardą wodę 

12 

Określić właściwości soli kwasu siarkowego 
wykorzystywane we fryzjerstwie 

13 

Wskazać funkcje parabenów w płynie trwale 
ondulującym 

14 

Wskazać substancje stabilizującą środek 
utleniający w utrwalaczu 

15  Przedstawić skład środka zabezpieczającego 

16  Wyjaśnić proces trwałego ondulowania włosów 

PP 

17 

Określić działanie substancji alkalicznych na 
włosy w procesie ondulacji chemicznej 

PP 

18 

Przewidzieć ilość przekształconych mostków 
cystynowych podczas wykonywania ondulacji 
chemicznej 

PP 

19 

Wyjaśnić proces odwodornienia mostków 
cystynowych 

PP 

20 

Określić zasadę prostowania chemicznego na 
gorąco 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  dobierania  preparatów  do  trwałego  ondulowania  

i prostowania włosów. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest 
prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Związek chemiczny to 

a)  substancja czysta, która jest zbudowana z jednakowych atomów. 
b)  substancja, którą można rozłożyć na dwie lub więcej innych substancji prostych. 
c)  zbiór pierwiastków o takich samych właściwościach. 
d)  mieszanina substancji o podobnych właściwościach. 

 
2.  Pierwiastki chemiczne dzieli się na: 

a)  metale i niemetale. 
b)  półmetale i niemetale. 
c)  metale, półmetale i niemetale. 
d)  półmetale i metale. 

 
3.  Na Ziemi woda występuje 

a)  tylko w stanie ciekłym. 
b)  w trzech stanach skupienia. 
c)  w stanie ciekłym i stałym. 
d)  w stanie gazowym i ciekłym. 

 
4.  Do produkcji preparatów fryzjerskich stosuje się wodę 

a)  słoną. 
b)  destylowaną. 
c)  ze źródeł podziemnych. 
d)  opadową. 

 
5.  Wiązania wodorowe powstające między cząsteczkami wody to rodzaj 

a)  wiązania atomowego typu sigma. 
b)  wiązania atomowego typu pi. 
c)  przyciągania. 
d)  wiązania jonowego. 

 
6.  Roztwór koloidalny jest otrzymywany przez 

a)  rozpuszczenie w wodzie substancji o dużych rozmiarach cząstek. 
b)  rozpuszczenie w wodzie substancji o małych rozmiarach cząstek. 
c)  rozpuszczenie w acetonie substancji o małych rozmiarach cząstek. 
d)  rozpuszczenie w acetonie substancji o małych rozmiarach cząstek. 

 
7.  Warunkiem zwilżenia włosów wodą jest 

a)  podwyższenie jej temperatury. 
b)  obniżenie jej temperatury. 
c)  zastosowanie substancji odżywczych. 
d)  zastosowanie środków powierzchniowo-czynnych. 

 
8.  W  wyniku  autodysocjacji  czystej  chemicznie  wody  powstają  jony  wodorowe 

i wodorotlenkowy, które powodują, że woda przyjmuje odczyn 
a)  kwaśny. 
b)  obojętny. 
c)  lekko zasadowy. 
d)  zasadowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32 

9.  Do zmiękczania wody twardej stosuje się substancje chemiczne zwane 

a)  parabenami. 
b)  alkanami. 
c)  sekwestrantami. 
d)  propelentami. 

 
10.  Biorąc pod uwagę rodzaj rozpuszczonych w wodzie jonów, wyróżnia się twardość 

a)  przemijającą i stałą. 
b)  przemijającą i węglanową. 
c)  tylko stałą. 
d)  tylko węglanową. 

 
11.  Soda dodana do twardej wody powoduje 

a)  wytrącanie w formie osadu jonów węglanowych. 
b)  rozpuszczanie jonów wapnia i magnezu. 
c)  wytrącanie w formie osadu jonów wapnia i magnezu. 
d)  wytrącanie w formie osadu jonów wodorsiarczanowych. 

 
12.  Sole kwasu siarkowego stosowane w płynach trwale ondulujących pełnią funkcję 

a)  reduktorów działających w środowisku lekko kwaśnym. 
b)  reduktorów działających w środowisku zasadowym. 
c)  utleniaczy działających w środowisku zasadowym. 
d)  utleniaczy działających w środowisku kwaśnym. 

 
13.  Parabeny są składnikiem pomocniczym płynu trwale ondulującego, który 

a)  zapobiega przed redukcją kwasu tioglikolowego. 
b)  utleniania kwas tioglikolowy. 
c)  rozkłada lanoliny. 
d)  rozkłada środek alkalizujący. 

 
14.  Utrwalacz zawiera składnik stabilizujący środek utleniający. Najczęściej jest to 

a)  kwas winowy. 
b)  kwas azotowy. 
c)  kwas tioglikolowy. 
d)  bromian sodu. 

 
15.  Preparat zabezpieczający to kompozycja substancji pomocniczych i 

a)  substancji ochronnych. 
b)  substancji redukujących. 
c)  substancji utleniających. 
d)  środków powierzchniowo czynnych. 

 
16.  Proces ondulacji chemicznej polega na 

a)  tworzeniu wiązań wodorowych. 
b)  przekształcaniu położenia wiązań disiarczkowych. 
c)  przekształcaniu położenia wiązań jonowych. 
d)  tworzeniu wiązań peptydowych. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33 

17.  Substancje alkalizujące zawarte w płynie 

a)  uwodorniają mostki cystynowe. 
b)  odwodarniają mostki cystynowe. 
c)  rozchylają łuski włosowe. 
d)  zamykają łuski włosowe. 

 
18.  W procesie trwałego ondulowania włosów przekształceniu ulega 

a)  100 % mostków disiarczkowych. 
b)  30 % mostków disiarczkowych. 
c)  70 % mostków disiarczkowych. 
d)  5 % mostków disiarczkowych. 

 
19.  Usunięcie wodorów w procesie utrwalania powoduje odtwarzanie mostków 

a)  cystynowych. 
b)  jonowych. 
c)  wodorowych. 
d)  peptydowych. 

 
20.  Przy zmianie struktury włosów podczas chemicznego prostowania na gorąco konieczne jest 

a)  prasowanie pasm żelazkiem fryzjerskim. 
b)  wyczesywanie pasm grzebieniem o gęsto rozstawionych zębach. 
c)  ogrzewanie włosów suszarka hełmową. 
d)  wmasowanie w pasma płynu redukującego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania i prostowania włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Hejwowska S., Marcinkowska R. Chemia zakres  podstawowy, tom1, wyd. pedagogiczne 

OPERON 2005 

2.  Kulig  J.,  Bednarczyk  J.  Wybrane  doświadczenia  chemiczne  dla  licealistów,  wyd.  MAC 

Edukacja, Kielce, 2003 

3.  Marzec A. Chemia kosmetyków , wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005 
4.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
5.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
6.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

SUZI, Warszawa 2005