background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Magdalena Suligowska 
 
 
 
 
 
 

Farbowanie włosów 514[01].Z5.09 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 

mgr inż. Marcin Kostrzewa 
mgr Danuta Matuszewska 
 
 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
mgr inż. Marek Rudziński  
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z5.09 
„Farbowanie włosów”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Kolor we fryzjerstwie 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Sporządzanie emulsji farbującej 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Przebieg technologiczny koloryzacji włosów 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

26 

7.  Literatura 

36 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Farbowanie włosów”, który  będzie 

pomocny  w  przekazywaniu  nowej  wiedzy  i  kształtowaniu  umiejętności  związanych 
z przebiegiem zabiegów koloryzacji włosów. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia, 

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych, 

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy, 
pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika uczeń powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].Z5.01 

Dobieranie preparatów do trwa

łego 

ondulowania i prostowania  

 w

łosów 

514[01].Z5.02 

Planowanie zabiegów trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.03 

Wykonywanie trwa

łego ondulowania  

i prostowania w

łosów 

 

514[01].Z5 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie

 

514[01].Z5.07 

Dobieranie preparatów  

do farbowania w

łosów 

514[01].Z5.05 

Planowanie zabiegów rozja

śniania  

i odbarwiania w

łosów 

514[01].Z5.06 

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów 

514[01].Z5.04 

Dobieranie preparatów  

do rozja

śniania i odbarwiania włosów 

514[01].Z5.08 

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów 

514[01].Z5.09 

Farbowanie w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

charakteryzować budowę włosa, 

 

przeprowadzać diagnozę stanu włosów i skóry głowy, 

 

diagnozować uszkodzenia włosów, 

 

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy, 

 

określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów, 

 

rozróżniać farby fryzjerskie, 

 

wyjaśniać mechanizm farbowania włosów barwnikami jonowymi i utleniającymi, 

 

planować zabieg koloryzacji, 

 

stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie świadczenia usług, 

 

dezynfekować narzędzia i przybory, 

 

charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego, 

 

przygotować stanowisko pracy do mycia włosów, 

 

wykonać mycie włosów na mokro, 

 

wykonywać strzyżenie włosów zgodnie z życzeniem klienta, 

 

dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów, 

 

wykonywać czesanie włosów na mokro i na sucho. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przygotować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  farbowania  włosów  zgodnie 
z wymaganiami ergonomii, 

– 

przygotować klienta i włosy do farbowania, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska w czasie wykonywania usługi, 

– 

ocenić stan włosów na podstawie rozmowy konsultacyjnej z klientem  i  analizy wyglądu 
włosów, 

– 

wykonać próbę uczuleniową, 

– 

ustalić wyjściowy i docelowy kolor włosów klienta, 

– 

ustalić udział włosów siwych, 

– 

przygotować emulsje do farbowania, 

– 

dobrać przybory i narzędzia do farbowania włosów, 

– 

wykonać farbowanie włosów po raz pierwszy, 

– 

wykonać farbowanie odrostów, 

– 

wykonać farbowanie całego porostu, 

– 

wykonać farbowanie pasemek różnymi technikami, 

– 

wykonać balejaż dwuodcieniowy różnymi technikami, 

– 

wykonać farbowanie sekcyjne różnymi technikami, 

– 

wykonać farbowanie włosów siwych i szpakowatych, 

– 

wykonać korektę koloru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01]. Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Farbowanie włosów514[01]. Z5.09 

Temat:  Określanie składu i określanie emulsji farbujących. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przygotowywania receptur emulsji farbujących. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

określić składniki emulsji farbujących zależnie od planowanego zabiegu koloryzacji, 

 

dobrać stężenie oksydanta do planowanego zabiegu koloryzacji, 

 

sporządzić emulsję farbującą zgodnie z planowanym rodzajem koloryzacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 

Czas:  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie, 

 

farby fryzjerskie, 

 

emulsje utleniające o różnych stężeniach, 

 

miseczka do rozrabiania farby, 

 

pędzelek, 

 

waga fryzjerska, 

 

cylinder miarowy, 

 

rękawiczki lateksowe, 

 

karty kolorów farb fryzjerskich różnych producentów, 

 

karty ćwiczeń. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

scharakteryzowanie  zasad  sporządzania  emulsji  farbujących  z  uwzględnieniem 
proporcji  mieszania  składników,  stężenia  utleniacza  i  zastosowania  składników 
dodatkowych, 

 

przygotowanie przykładowej emulsji farbującej – pokaz z objaśnieniem, 

 

omówienie pokazu, 

 

rozdanie uczniom kart ćwiczeń, 

 

nauczyciel zleca uczniom rozwiązanie zadań zamieszczonych na kartach ćwiczeń, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

nauczyciel przypomina uczniom zasady sporządzania emulsji farbujących, 

 

uczniowie wykonują ćwiczenia, 

 

nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań, 
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia, 

 

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat technik farbowania włosów.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01]. Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Farbowanie włosów514[01]. Z5.09 

Temat:  Wykonywanie farbowania włosów 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania zabiegu trwałej koloryzacji włosów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić etapy wykonywania zabiegu koloryzacji, 

 

przygotować stanowisko pracy do wykonania zabiegu, 

 

wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 

 

przygotować klienta i włosy do zabiegu, 

 

wykonać zabieg koloryzacji włosów zgodnie z życzeniem klienta, 

 

określić wskazania pielęgnacyjne do domu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w 2- osobowych grupach 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas:  300 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5), 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

suszarka ręczna, 

 

prostownica, 

 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

 

klamry, 

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki lub aplikator, 

 

pędzelki,  

 

papierki (folia),  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka  do  włosów  po  koloryzacji,  farby  fryzjerskie, 
emulsje utleniające,  

 

środki pomocnicze np. rozjaśniacz, dekoloryzator,  

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy, 

 

paleta koloru farb fryzjerskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  scharakteryzowanie  wykonywania  koloryzacji  trwałej  włosów  z  uwzględnieniem 

przeciwwskazań do wykonania zabiegu, przygotowania stanowiska pracy i klientki do 
zabiegu,  zasad  doboru  technik  pracy  oraz  kolejności  wykonywania  poszczególnych 
czynności, 

  podzielenie  uczniów  na  2-  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 

jeden uczeń w grupie wykonuje koloryzację, drugi jest modelem, 

  nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego, 

  nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu, 

  nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu  trwałej 

koloryzacji, 

  uczniowie wykonują zabieg, 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  naprowadza  na  wybór  właściwych  rozwiązań. 

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

  po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 

informacje na temat kreatywnych technik farbowania włosów i przynieś je na kolejne zajęcia.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Kolor we fryzjerstwie 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ numery farb i opisz odpowiadające im kolory 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  konstrukcji  karty  kolorów  preparatów  do  koloryzacji  (materiał 

nauczania 4.1.1), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

2)  dokonać analizy karty kolorów danego producenta, 
3)  określić numery farb i odpowiadające im kolory, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczeń, 

 

karty kolorów preparatów do koloryzacji różnych producentów, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ kolory:  

 
6.46-………………………………………………… 
7.43-………………………………………………… 
  7.3-………………………………………………… 
  8.3-………………………………………………… 
  7,1-………………………………………………… 
  8.2-………………………………………………… 
6,64-………………………………………………… 
9.03-………………………………………………… 
4.26-………………………………………………… 
5.52-………………………………………………… 
4.45-………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem sposobu numeracji farb fryzjerskich (materiał nauczania 4.1.1), 
2)  dokonać analizy palety kolorystycznej, 
3)  określić poziom i odcień farb, 
4)  wpisać nazwy kolorów, odpowiadające poszczególnym symbolom, 
5)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczeń, 

 

karta  kolorów  farb  różnych  producentów  (ćwiczenie  opracowano  w  oparciu  o  kartę 
kolorów farb Majirel firmy L’OREAL),  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

Ćwiczenie 3 

Stosując  zasadę  mieszania  kolorów,  zaproponuj  barwy  neutralizujące  następujące 

odcienie: 
1)  żółty - ………………………………………………. 
2)  czerwony - …………………………………………… 
3)  niebieski - …………………………………………….. 
4)  zielony - ……………………………………………….. 
5)  fioletowy - ………………………………………………. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z kołem barw i zasadą mieszania kolorów (materiał nauczania 4.1.1), 
2)  dokonać analizy palety kolorystycznej, 
3)  wpisać barwy neutralizujące dany odcień, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

koło barw, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

5.2.  Sporządzanie emulsji farbującej 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Stężenie emulsji 

utleniającej 

Skala odbarwienia włosów 

(ilość tonów) 

% uwalnianego tlenu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  emulsji  utleniających  stosowanych  do  sporządzania  emulsji 

farbującej (materiał nauczania 4.2.1), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę 

 

Rodzaj zabiegu 

Planowany efekt 

Stężenie emulsji 

utleniającej 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

Koloryzacja trwała 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

Koloryzacja półtrwała 

 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem zasad sporządzania emulsji farbującej (materiał nauczania 4.2.1), 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ proporcje składników emulsji farbującej. 

 
 
KARTA ĆWICZENIA 
 

I. 

Farbowanie  właściwe  na  kolor  ciemniejszy  od  wyjściowego  o  2  tony.  Włosy 
krótkie, bez udziału siwizny. 

 

Proporcje: ……… ml farby +  …… ml oksydanta o stężeniu ……… 

 

II. 

Farbowanie  rozjaśniające  na  kolor  jaśniejszy  od  wyjściowego  o  3  tony.  Włosy 
długie, gęste, z 50 % udziałem siwizny 

 

 Proporcje: ……… ml farby +  ……… ml oksydanta o stężeniu ……… 

 

III. 

Farbowanie  właściwe,  kolor  docelowy  na  tym  samym  poziomie  kolorystycznym, 
co kolor wyjściowy. Włosy półdługie, z 70 % udziałem siwizny 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

Proporcje:  ………  ml  farby  +    ………  ml  farby  o odcieniu  naturalnym  + …..  ml  oksydanta  
o stężeniu ……… 

 

IV. 

Farbowanie  rozjaśniające  na  kolor  jaśniejszy o  2  tony  z  intensywnym odcieniem. 
Włosy krótkie, gęste, bez udziału siwizny. 

 

Proporcje: ……… ml farby +  …..ml mix + ..… ml oksydanta o stężeniu ……… 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem zasad sporządzania emulsji farbującej (materiał nauczania 4.2.1), 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  określić proporcje emulsji farbującej, 
4)  uzupełnić zdania, 
5)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

5.3. 

Przebieg technologiczny koloryzacji włosów 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym 

zdjęciu. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  koloryzacji  włosów  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  farbującej,  techniki  pracy oraz określenia 
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania. 
Po zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji 
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  koloryzacji  włosów  (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  określić kolor wyjściowy włosów klienta, 
5)  ustalić technikę koloryzacji, 
6)  przygotować stanowisko pracy, 
7)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
8)  sporządzić emulsje farbującą, 
9)  wykonać farbowanie włosów, 
10)  uczesać włosy, 
11)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

suszarka ręczna, 

 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

 

klamry,  

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki lub aplikator, 

 

pędzelki,  

 

papierki (folia),  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka  do  włosów  po  koloryzacji,  farby  fryzjerskie, 
emulsje utleniające,  

 

środki pomocnicze np. rozjaśniacz, dekoloryzator,  

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy, 

 

paleta koloru farb fryzjerskich. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym 

zdjęciu. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  koloryzacji  włosów  z  uwzględnieniem 
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji  farbującej, techniki pracy oraz określenia 
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

Po zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji 
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  koloryzacji  włosów  (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  określić kolor wyjściowy włosów klienta, 
5)  ustalić technikę koloryzacji, 
6)  przygotować stanowisko pracy, 
7)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
8)  sporządzić emulsje farbującą, 
9)  wykonać farbowanie włosów, 
10)  uczesać włosy, 
11)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

suszarka ręczna, 

 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

 

klamry, 

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki lub aplikator, 

 

pędzelki,  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka  do  włosów  po  koloryzacji,  farby  fryzjerskie, 
emulsje utleniające,  

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy, 

 

paleta koloru farb fryzjerskich. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym 

zdjęciu. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  koloryzacji  włosów  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  farbującej,  techniki  pracy oraz określenia 
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po 
zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  ćwiczenia, 
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  koloryzacji  włosów  (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  określić kolor wyjściowy włosów klienta, 
5)  ustalić technikę koloryzacji, 
6)  przygotować stanowisko pracy, 
7)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
8)  sporządzić emulsje farbującą, 
9)  wykonać farbowanie włosów, 
10)  uczesać włosy, 
11)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

 

suszarka ręczna, 

 

szczotka tunelowa, 

 

prostownica, 

 

klamry, 

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki lub aplikator, 

 

pędzelki, 

 

papierki (folia),  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie, 
emulsje utleniające,  

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy, 

 

paleta koloru farb fryzjerskich. 

 
Ćwiczenie 4 

Do  salonu  fryzjerskiego  zgłosiła  się  klientka  na  zabieg  koloryzacji.  Naturalny  kolor  jej 

włosów  to  ciemny  blond  (odrost  3  cm),  na  długości  i  końcach  –  ciemny  brąz  w  odcieniu 
popielatym.  Włosy  długie,  grube  o  lekko  przesuszonych  końcach.  Efekt  koloryzacji  będący 
życzeniem klientki przedstawiono na poniższym zdjęciu: 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  koloryzacji  włosów  z  uwzględnieniem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

przygotowania  klientki  do  zabiegu,  składu emulsji  farbującej, techniki pracy  oraz określenia 
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania. 
Po zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji 
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  koloryzacji  włosów  (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
3)  ustalić technikę koloryzacji, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  przygotować klientkę i włosy do zabiegu, 
6)  sporządzić emulsje farbującą, 
7)  wykonać farbowanie włosów, 
8)  uczesać włosy, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

prostownica, 

 

klamry,  

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki lub aplikator, 

 

pędzelki,  

 

papierki (folia),  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka  do  włosów  po  koloryzacji,  farby  fryzjerskie, 
emulsje utleniające, rozjaśniacz, 

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy. 

 
Ćwiczenie 5 

Do  salonu  fryzjerskiego  zgłosiła  się  klientka  na  zabieg  koloryzacji.  Naturalny  kolor  jej 

włosów to jasny brąz z 50 % siwizną. Włosy krótkie, grube i sztywne. Życzeniem klientki jest 
koloryzacja włosów na średni blond z pasemkami w przedniej części porostu.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  koloryzacji  włosów  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  farbującej,  techniki  pracy oraz określenia 
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po 
zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  ćwiczenia, 
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów siwych (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
3)  ustalić technikę koloryzacji, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
6)  sporządzić emulsje farbującą, 
7)  wykonać farbowanie włosów, 
8)  uczesać włosy, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

suszarka ręczna, 

 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

 

klamry, 

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki lub aplikator, 

 

pędzelki,  

 

papierki (folia),  

 

spryskiwacz 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka  do  włosów  po  koloryzacji,  farby  fryzjerskie, 
emulsje utleniające,  

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj korektę koloru włosów ufarbowanych na kolor jaśniejszy od planowanego o 2 tony. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  korekty  koloru  z  uwzględnieniem  przygotowania 
klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  farbującej  oraz  techniki  pracy.  Ćwiczenie  należy 
realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) 
lub  indywidualnie  na  żywym  modelu.  Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby 
pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami 
szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem technik korekty koloru (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
5)  sporządzić emulsje farbującą, 
6)  wykonać podciągnięcie koloru, 
7)  uczesać włosy, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

suszarka ręczna, 

 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

 

klamry,  

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki lub aplikator, 

 

pędzelki,  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie, 
emulsje utleniające,  

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

Ćwiczenie 7 

Wykonaj  korektę  koloru  włosów  ufarbowanych  na  kolor  ciemniejszy  od  planowanego  

o 1 ton. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  korekty  koloru  z  uwzględnieniem  przygotowania 
klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  farbującej  oraz  techniki  pracy.  Ćwiczenie  należy 
realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) 
lub  indywidualnie  na  żywym  modelu.  Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby 
pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami 
szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem technik korekty koloru (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
5)  sporządzić emulsje farbującą, 
6)  wykonać modyfikację koloru, 
7)  uczesać włosy, 
8)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

suszarka ręczna, 

 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

 

klamry, 

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki lub aplikator, 

 

pędzelki,  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka  do  włosów  po  koloryzacji,  farby  fryzjerskie, 
emulsje utleniające,  

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Farbowanie włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. c, 7. a, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c, 
12. 
a, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić kolory farb umieszczonych w palecie 
fryzjerskiej 

Określić udział pigmentów w refleksach ciepłych 

Zaproponować kolor komplementarny 
neutralizujący żółty odcień włosów 

Przewidzieć efekt koloryzacji wskazaną farbą 

Określić zasady doboru stężenia utleniacza 
użytego do sporządzania emulsji farbującej 

Wskazać stężenie utleniacza stosowanego do 
odbarwiania włosów o 3 tony w procesie 
koloryzacji rozjaśniającej 

Wskazać stężenie utleniacza stosowanego do 
uzyskania ciemniejszego odcienia włosów 
w procesie koloryzacji półtrwałej 

Określić proporcje składników emulsji farbującej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

Rozróżnić skład emulsji farbującej stosowanej do 
koloryzacji włosów siwych 

10 

Wskazać stężenie oksydanta stosowanego do 
farbowania włosów siwych 

11 

Rozróżnić czynności etapu przygotowawczego 
koloryzacji włosów 

12  Rozróżnić techniki koloryzacji włosów 

13 

Rozróżnić kreatywne techniki farbowania 
włosów 

14 

Określić czas działania farby na włosy w procesie 
koloryzacji trwałej 

15 

Określić wskazania do mycia włosów przed 
koloryzacją 

16  Określić wskazania do wykonania prekoloryzacji 

PP 

17  Zaproponować sposób korekty koloru 

PP 

18 

Określić zasady składowania pustych opakowań 
po farbach i utleniaczach 

PP 

19 

Określić przygotowanie włosów do koloryzacji 
półtrwałej 

PP 

20 

Zaproponować kolor włosów odpowiedni do 
wiosennego typu urody 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  farbowania  włosów.  To  zadania  wielokrotnego 

wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Naturalnym kolorem włosów w palecie fryzjerskiej odpowiadają 

a)  odcienie kolorystyczne. 
b)  refleksy. 
c)  poziomy kolorystyczne. 
d)  refleksy wzmocnione. 

 
2.  Refleksy ciepłe zawierają więcej pigmentów żółtych i niebieskich 

a)  żółtych i niebieskich. 
b)  czerwonych i żółtych. 
c)  fioletowych i niebieskich. 
d)  czerwonych i niebieskich. 

 
3.  Do zneutralizowania żółtego odcienia włosów stosuje się preparat z udziałem pigmentów 

w kolorze 
a)  fioletowym. 
b)  czerwonym. 
c)  zielonym. 
d)  pomarańczowym. 

 
4.  Do  zabiegu  koloryzacji  użyto  farby  o  symbolu  6,4.  przyjmując,  że  producent  farb 

fryzjerskich  symbolem  4  określa  odcień  miedziany,  po  koloryzacji  wskazaną  farbą 
uzyskano kolor 
a)  jasny miedziany blond. 
b)  ciemny miedziany brąz. 
c)  intensywnie miedziany brąz. 
d)  ciemny miedziany blond. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

5.  O stężeniu utleniacza użytego do sporządzania emulsji farbującej decyduje 

a)  długość włosów. 
b)  gęstość porostu. 
c)  różnica tonów. 
d)  różnica odcieni. 

 
6.  Do  koloryzacji  utlenijącej  włosów naturalnych,  bez  udziału  siwizny  o 3  tony używa  się 

utleniacza o stężeniu 
a)  3 %. 
b)  6 %. 
c)  9 %. 
d)  12 %. 

 
7.  Do uzyskania odcienia ciemniejszego od wyjściowego w procesie koloryzacji półtrwałej 

stosuje się oksydant o stężeniu 
a)  1,9 %. 
b)  4 %. 
c)  6 %. 
d)  12 %. 

 
8.  Sporządzając  emulsję  farbującą  do  zabiegu  koloryzacji  właściwej,  składniki  łączy  się 

w proporcji 
a)  1 : 2. 
b)  1 : 1. 
c)  1 : 3. 
d)  1 : 4. 

 
9.  Wprowadzenie  farby  w  kolorze  naturalnym  do  emulsji  farbującej  jest  stosowane  przy 

farbowaniu włosów z 
a)  20 % udziałem siwizny. 
b)  30 % udziałem siwizny. 
c)  40 % udziałem siwizny. 
d)  50 % udziałem siwizny. 

 
10.  Do koloryzacji włosów siwych stosuje się oksydant o stężeniu 

a)  3 %. 
b)  6 %. 
c)  9 %. 
d)  12 %. 

 
11.  Czynnością etapu przygotowawczego do zabiegu koloryzacji nie jest 

a)  ustalenie koloru wyjściowego. 
b)  ustalenie koloru docelowego. 
c)  korekta koloru. 
d)  sporządzenie emulsji farbującej. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

12.  Na poniższym zdjęciu przedstawiono technikę  

 

a)  koloryzacji pasemek. 
b)  koloryzacji całego porostu. 
c)  koloryzacji odrostów. 
d)  kreatywną koloryzację. 

 
13.  Na  poniższym  zdjęciu  przedstawiono  jedną  z  technik  koloryzacji  kreatywnej.  Jest  to 

technika 

 

a)  rombu. 
b)  blokowa. 
c)  panelowa. 
d)  różnobarwnych pasów. 

 

14.  Całkowity czas farbowania trwałego włosów bez dodatkowego źródła ciepła wynosi 

a)  20 minut. 
b)  35 minut. 
c)  50 minut. 
d)  15 minut. 

 
15.  Wskazaniem do mycia włosów przed zabiegiem koloryzacji trwałej jest 

a)  siwizna do 50 %. 
b)  zróżnicowanie koloru włosów. 
c)  silne zabrudzenie włosów. 
d)  siwizna powyżej 50 %. 

 
16.  Prekoloryzację wykonuje się, gdy włosy mają barwę 

a)  jaśniejszą o 1 ton od planowanej. 
b)  jaśniejszą o 2–3 tony od planowanej. 
c)  ciemniejszą o 1 ton od planowanej. 
d)  ciemniejszą o więcej niż 1 ton od planowanej. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

17.  Kolor komplementarny nie może być zastosowany do zlikwidowania 

a)  zbyt ciemnego odcienia włosów. 
b)  żółtego odcienia włosów. 
c)  czerwonego odcienia włosów. 
d)  niebieskiego odcienia włosów. 

 
18.  Puste opakowania po preparatach do koloryzacji należy 

a)  składować w magazynie. 
b)  wyrzucać do kosza. 
c)  składować w szczelnie zamykanych pojemnikach. 
d)  myć z stosować do powtórnego użytku. 

 
19.  Włosy przed zabiegiem koloryzacji półtrwałej należy 

a)  umyć, nie wykonując masażu skóry głowy. 
b)  umyć z wykonaniem masażu skóry głowy. 
c)  nie myć. 
d)  umyć szamponem głęboko myjącym. 

 
20.  Przy wiosennym typie urody preferuje się kolor włosów o odcieniu 

a)  złocistym. 
b)  metalicznym. 
c)  popielatym. 
d)  intensywnie czerwonym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Farbowanie włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Farbowanie  włosów”  przewiduje 

się  zastosowanie  zadania  typu  „próba  pracy”,  gdyż  pozwoli  ono  określić  poziom 
ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej  jednostce.  Zadanie  zostało  tak 
skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  pracy 
z niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  wykonanie  koloryzacji  włosów.  Należy 
również przygotować stanowisko ogólne, na którym  będą  zgromadzone  narzędzia, przybory, 
preparaty  fryzjerskie  oraz  bielizna  ochronna  i  zabiegowa,  spośród  których  uczeń  wybierze 
właściwe  do  wykonania  swojego  zadania. Czas  przewidziany  na  wykonanie  zadania  wynosi 
240 minut. 

 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3)  przeprowadzenie diagnozy stanu włosów, 
4)  wykonanie zabiegu koloryzacji trwałej włosów, 
5)  nadanie kształtu fryzurze, 
6)  uczesanie włosów. 

 

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego. 
1.  Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 
 
Opis pracy: 
2.  Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.  

− 

przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzenie na stanowisku pracy:  

− 

narzędzi  i przyborów: grzebienia do rozczesywania włosów, grzebienia – szpikulca  
z tworzywa  sztucznego  (ułatwiającego separacje),  klamer, wagi  i cylindra  ze skalą  
do odmierzania ilości składników, 4 miseczki, 4 pędzelki, papierków do oddzielania 
sekcji, spryskiwacza 

− 

preparatów fryzjerskich: szamponu, odżywki do włosów po koloryzacji, farb 
fryzjerskich, emulsji utleniających, rozjaśniacza 

− 

bielizny zabiegowej: ręczników frotte, ręczników papierowych, peleryny foliowej, 

− 

bielizny ochronnej: rękawiczek lateksowych, 

− 

przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu, 
zabezpieczenie  odzieży  klientki  ręcznikiem  frotte,  peleryna  foliową  i  ręcznikami 
papierowymi, zabezpieczenie skóry wokół granicy porostu  

3.  Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów – określenie koloru wyjściowego i docelowego, 

wybór techniki koloryzacji, określenie receptury emulsji farbującej 

Wynik:  
Kolor wyjściowy: włosy naturalne na poziomie ciemny blond, końce lekko zniszczone, brak 
siwizny 
Kolor docelowy: podstawa: jasny blond złocisty, pasma: ciemny blond złocisto – opalizujący 
oraz blond popielaty 
Technika: różnobarwnych pasów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34 

 

źródło poz. 5 
 
Receptura: 
Platinium + 6 % emulsja aktywująca w proporcji 1 : 1,5 

a)  Majirel 8,3 + 9 % oksydant w proporcji 1 : 1,5 
b)  Majirel 6,32 + 6 % oksydant w proporcji 1 : 1,5 
c)  Majirel 7,1 + 6 % oksydant w proporcji 1: 1,5* 

4.  Na  wyznaczone  sekcje  nałożyć  przygotowane  emulsje  farbujące  (najpierw  sekcje 

prostokątów  i  kwadratów  następnie  na  resztę  porostu,  każdą  sekcję  oddzielić 
papierkami).  Pozostawić  emulsje  na  włosach  przez  35  minut.  Starannie  zmalaksowac 
emulsję  w  sekcji  1  (podstawa)  i  spłukać  preparat,  następnie  zmalaksować  i  spłukać 
emulsję  z  sekcji  2  (kwadraty).  Na  koniec  spłukać  podkład  rozjaśniający  z  sekcji  3 
(prostokąty). Całość włosów umyć szamponem. Sporządzić emulsję c). Preparat nałożyć 
na  włosy  w  sekcji  3.  Mieszankę  pozostawić  na  włosach  na  10  minut,  stale  malaksując. 
Spłukać preparat i umyć włosy. Nałożyć odżywkę. Spłukać preparat. 

5.  Nadanie kształtu fryzurze – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z4.02 
6.  Czesanie włosów – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z3.02  
 
* recepturę opracowano w oparciu o preparaty Majirel i Platinium firmy L’OREAL 
 
Treść zadania 

 

Wykonaj zabieg koloryzacji trwałej zgodnie z życzeniem klientki wykorzystując dostępne 

preparaty  fryzjerskie.  Zabieg  powinien  obejmować  następujące  etapy:  sporządzenie  planu 
pracy,  przygotowanie  stanowiska  pracy  i  klientki  do  zabiegu,  przeprowadzenie  diagnozy 
stanu  włosów,  wykonanie  koloryzacji  oraz  nadanie  ostatecznego  kształtu  fryzurze.  Na 
stanowisku  pracy  przygotowano  wyposażenie  umożliwiające  wykonanie  zadania.  We 
wskazanym  przez  nauczyciela  miejscu  umieszczono  narzędzia,  przybory,  preparaty 
fryzjerskie  oraz  bieliznę  zabiegową,  spośród,  których  wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do 
wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 180 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,6 

 

2. 

Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do 
zabiegu 

 

0,5 

 

3. 

Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów 

 

0,8 

 

4. 

Wyznaczenie sekcji do koloryzacji 

 

0,8 

 

5.  

Aplikacja emulsji farbujących na włosy 

 

0,8 

 

6. 

Ustalenie czasu działania mieszanek 

 

0,6 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

7. 

Spłukanie mieszanek farbujących 

 

0,7 

 

8. 

Mycie włosów 

 

0,4 

 

9. 

Neutralizacja odczynu włosów 

 

0,5 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
 
Klucz oceniania 
 

− 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów. 

− 

18  pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań. 

− 

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy. 

− 

10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej 
korekty naprawiono. 

− 

7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak 
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek. 

− 

0 pkt. czynność wykonana błędnie. 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

75 

dostateczny 

90 

dobry 

140 

bardzo dobry 

160 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

36 

7. LITERATURA 

 

1.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
2.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

SUZI, Warszawa 2005 

4.  Przewodnik szkoleniowy L’OREAL 
5.  strona internetowa: www.fryzjer.pl