background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Magdalena  Suligowska 
 
 
 
 
 
 

Rozjaśnianie i odbarwianie włosów 514[01].Z5.06 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Danuta Matuszewska 
mgr inż. Marcin Kostrzewa 

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z5.06 
„Rozjaśnianie  i  odbarwianie  włosów”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Operacje przygotowawcze przed rozjaśnianiem i dekoloryzacją włosów 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Wykonywanie rozjaśniania i dekoloryzacji włosów 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7.  Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer 514[01].Z5.06 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  
do  podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych, 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].Z5.01 

Dobieranie preparatów do trwa

łego 

ondulowania i prostowania  

 w

łosów 

514[01].Z5.02 

Planowanie zabiegów trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.03 

Wykonywanie trwa

łego ondulowania  

i prostowania w

łosów 

 

514[01].Z5 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie

 

514[01].Z5.07 

Dobieranie preparatów  

do farbowania w

łosów 

514[01].Z5.05 

Planowanie zabiegów rozja

śniania  

i odbarwiania w

łosów 

514[01].Z5.06 

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów 

514[01].Z5.04 

Dobieranie preparatów  

do rozja

śniania i odbarwiania włosów 

514[01].Z5.08 

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów 

514[01].Z5.09 

Farbowanie w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

charakteryzować budowę włosa, 

 

przeprowadzać diagnozę stanu włosów i skóry głowy, 

 

diagnozować uszkodzenia włosów, 

 

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy, 

 

określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów, 

 

rozróżniać preparaty do rozjaśniania i dekoloryzacji włosów, 

 

wyjaśniać mechanizm rozjaśniania włosów, 

 

wyjaśniać mechanizm dekoloryzacji włosów przez utlenianie i redukcję, 

 

planować zabieg rozjaśniania, 

 

określać stężenie emulsji utleniającego do planowanego stopnia odbarwienia koloru włosów,  

 

rozróżniać rodzaje zabiegów rozjaśniania i dekoloryzacji, 

 

charakteryzować rodzaje zabiegów odbarwiania włosów, 

 

dezynfekować narzędzia i przybory, 

 

charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego, 

 

przygotować stanowisko pracy do mycia włosów, 

 

wykonać mycie włosów na mokro, 

 

wykonywać strzyżenie włosów zgodnie z życzeniem klienta, 

 

dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów, 

 

wykonywać czesanie włosów na mokro i na sucho. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przygotować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  rozjaśniania  i odbarwiania  włosów 
zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

– 

przygotować klienta i włosy do wykonywania rozjaśniania i odbarwiania włosów, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska w czasie wykonywania usługi, 

– 

ocenić  stan włosów  na podstawie rozmowy konsultacyjnej z klientem i analizy wyglądu 
włosów, 

– 

wykonać próbę uczuleniową, 

– 

dobrać kosmetyki i preparaty do rozjaśniania i odbarwiania włosów, 

– 

dobrać przybory i narzędzia do rozjaśniania i odbarwiania włosów, 

– 

wykonać pojaśnianie włosów, 

– 

wykonać rozjaśnianie całego porostu, 

– 

wykonać rozjaśnianie odrostów, 

– 

wykonać odbarwianie włosów barwionych farbą utleniającą, 

– 

wykonać pasemka różnymi technikami, 

– 

wykonać balejaż różnymi technikami, 

– 

wykonać tonowanie niepożądanego odcienia włosów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Rozjaśnianie i odbarwianie włosów 514[01].Z5.06 

Temat:  Określanie emulsji odbarwiających. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przygotowywania receptur emulsji odbarwiających. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

określić składniki emulsji odbarwiających zależnie od planowanego zabiegu, 

 

dobrać stężenie oksydanta do planowanego zabiegu odbarwiającego, 

 

sporządzić emulsję odbarwiającą zgodnie z planowanym rodzajem zabiegu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 

Czas:  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5), 

 

rozjaśniacz, dekoloryzator redukcyjny, szampon, odżywka, 

 

emulsje utleniające o różnych stężeniach, 

 

aktywator do dekoloryzator redukcyjnego, 

 

miseczka do rozrabiania farby, 

 

pędzelek, 

 

waga fryzjerska, 

 

cylinder miarowy, 

 

rękawiczki lateksowe, 

 

karty ćwiczeń. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

Scharakteryzowanie  zasad  sporządzania  emulsji  odbarwiających  z  uwzględnieniem 
proporcji  mieszania  składników,  stężenia  utleniacza  i  zastosowania  składników 
dodatkowych (kąpiel rozjaśniająca). 

 

Przygotowanie przykładowej emulsji odbarwiającej – pokaz z objaśnieniem. 

 

Omówienie pokazu. 

 

Rozdanie uczniom kart ćwiczeń. 

 

Nauczyciel zleca uczniom rozwiązanie zadań zamieszczonych na kartach ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Nauczyciel przypomina uczniom zasady sporządzania emulsji odbarwiających. 

 

Uczniowie wykonują ćwiczenia. 

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia. 

 

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze informacje na temat technik odbarwiania włosów.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Rozjaśnianie i odbarwianie włosów 514[01].Z5.06 

Temat:  Wykonywanie rozjaśniania włosów. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania zabiegu rozjaśniania włosów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić etapy wykonywania zabiegu rozjaśniania, 

 

przygotować stanowisko pracy do wykonania zabiegu, 

 

wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 

 

przygotować klienta i włosy do zabiegu, 

 

wykonać zabieg rozjaśniania włosów zgodnie z życzeniem klienta, 

 

określić wskazania pielęgnacyjne do domu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w 2– osobowych grupach. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:  240 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5), 

− 

grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

− 

suszarka ręczna, 

− 

prostownica, 

− 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

− 

klamry,  

− 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

− 

miseczki lub aplikator, 

− 

pędzelki,  

− 

papierki (folia),  

− 

spryskiwacz, 

− 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka  do  włosów  po  rozjaśnianiu,  rozjaśniacz, 
dekoloryzator, emulsje utleniające, tonery, 

− 

ręczniki frotte, 

− 

ręczniki papierowe, 

− 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

− 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

− 

karta diagnozy, 

− 

paleta koloru farb fryzjerskich. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

Scharakteryzowanie  wykonywania  rozjaśniania  włosów  z  uwzględnieniem 
przeciwwskazań  do  wykonania  zabiegu,  przygotowania  stanowiska  pracy  i  klientki 
do  zabiegu,  zasad  doboru  technik  pracy  oraz  kolejności  wykonywania 
poszczególnych czynności. 

 

Podzielenie  uczniów  na  2–  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 
jeden uczeń w grupie wykonuje koloryzację, drugi jest modelem. 

 

Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego. 

 

Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu. 

 

Nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu 
rozjaśniania włosów. 

 

Uczniowie wykonują zabieg. 

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia. 

 

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 
informacje  na  temat  kreatywnych  technik  rozjaśniania  pasemek  i  przynieś  je  na  kolejne 
zajęcia.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. Operacje przygotowawcze przed rozjaśnianiem i dekoloryzacją 

włosów 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Rodzaj zabiegu 

Proporcje składników 

………….na wolnym powietrzu 

Rozjaśnianie częściowe 

………….w zamknięciu  

………….na wolnym powietrzu 

Dekoloryzacja częściowa 

………….. w zamknięciu  

Rozjaśnianie całego porostu 

……………na wolnym powietrzu 

Dekoloryzacja całego porostu 

…………na wolnym powietrzu 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przygotowywania  receptury  emulsji  rozjaśniającej  do 

dekoloryzacji (materiał nauczania 4.1.1), 

2)  zapoznać się z zapisami umieszczonymi w tabeli, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki /kolegów z klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź diagnozę stanu włosów koleżanki z grupy. 

 

KARTA DIAGNOZY – ROZJAŚNIANIE/ DEKOLORYZACJA 

 
Życzenie klienta 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
 

Naturalny kolor włosów 

Nasada 

 
 

Długość 

 
 

Końce 

 
 

Udział siwizny

*

 

 
 

* )określany, gdy wykonuje się zabieg dekoloryzacji i konieczne jest wykonanie koloryzacji 
włosów 

Ocena stanu włosów i skóry głowy 

Uszkodzenia włosów 
Mechaniczne 

 
 

Chemiczne 

 
 

Uszkodzenia skóry głowy 
Rany/ zadrapania 

 
 

Choroby skóry  

 
 

 

Tak 

Nie 

 
Przeciwwskazania  
 

¨ 

¨ 

 
Kolor docelowy: ………………………………………………………………………………... 
Receptura: 
 
Techniki pracy: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  operacji  przygotowawczych  przed  rozjaśnianiem/  dekoloryzacją 

włosów (materiał nauczania 4.1.1), 

2)  dokonać analizy karty diagnozy, 
3)  przeprowadzić wywiad z klientką, 
4)  przeprowadzić badanie organoleptyczne włosów i skóry głowy klientki, 
5)  uzupełnić kartę diagnozy, 
6)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta diagnozy, 

− 

karta koloru, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj receptury emulsji utleniających wiedząc, że: 

 
Karta ćwiczenia 
 
Wariant I 
Klient  ma  włosy  w  naturalnym  kolorze  na  poziomie  6,0.  Po  przeprowadzonym  wywiadzie 
ustalono: 
1)  pasemka w górnej części porostu, 
2)  stopień rozjaśnienia o 2 tony jaśniejsze od koloru wyjściowego. 
 
Wariant II 
Klientka ma włosy poddane koloryzacji na odcień ciemny blond złocisty. Po przeprowadzonym 
wywiadzie ustalono: 
1)  balejaż, 
2)  stopień rozjaśnienia o 3 tony jaśniejsze od koloru wyjściowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przygotowywania  emulsji  odbarwiającej  włosy  (materiał 

nauczania 4.1.1), 

2)  dokonać analizy karty ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

3)  przygotować receptury emulsji odbarwiających,  
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki /kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta ćwiczenia, 

− 

karta koloru, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2. Wykonywanie rozjaśniania i dekoloryzacji włosów 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
  

Wykonaj balejaż włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym zdjęciu. 

 

 

[www.fryzjer.pl

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  rozjaśniania  włosów  z  uwzględnieniem  przygotowania  klientki 
do  zabiegu,  składu  emulsji  rozjaśniającej,  techniki  wykonania  balejażu  oraz  określenia 
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych zespołach 
(jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po 
zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  ćwiczenia, 
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  odbarwiania  włosów  (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  określić kolor wyjściowy włosów klienta, 
5)  ustalić technikę rozjaśniania, 
6)  przygotować stanowisko pracy, 
7)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
8)  sporządzić emulsje rozjaśniającą, 
9)  rozjaśnić włosy, 
10)  uczesać włosy, 
11)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

− 

suszarka ręczna, 

− 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

− 

klamry, 

− 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

− 

miseczki, 

− 

pędzelki,  

− 

papierki (folia),  

− 

spryskiwacz, 

− 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsje utleniające, 
rozjaśniacz, 

− 

ręczniki frotte, 

− 

ręczniki papierowe, 

− 

rękawiczki lateksowe lub foliowe,  

− 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

− 

karta diagnozy, 

− 

paleta koloru farb fryzjerskich, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  rozjaśnianie  pasemek  tak,  aby  uzyskać  efekt  przedstawiony  na  poniższym 

zdjęciu. 
 

 

[www.fryzjer.pl

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż obejmujący  etapy  rozjaśniania  włosów  z  uwzględnieniem  przygotowania  klientka 
do  zabiegu,  składu  emulsji  rozjaśniającej,  techniki  rozjaśniania  pasemek  na  całym  poroście 
oraz  określenia  wskazań  pielęgnacyjnych  do  domu.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2– 
osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie 
na  żywym  modelu.  Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc 
w wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami 
szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  rozjaśniania  włosów  (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  ustalić technikę rozjaśniania, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
7)  sporządzić emulsje rozjaśniającą, 
8)  wykonać zabieg, 
9)  uczesać włosy, 
10)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

instruktaż,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

− 

suszarka ręczna, 

− 

klamry,  

− 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

− 

miseczka, 

− 

pędzelek, 

− 

papierki (folia),  

− 

spryskiwacz, 

− 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsje utleniające, 
rozjaśniacz, 

− 

ręczniki frotte, 

− 

ręczniki papierowe, 

− 

rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

− 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

− 

karta diagnozy, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 3 

Do  salonu  fryzjerskiego  zgłosiła  się  klientka  na  zabieg  koloryzacji.  Naturalny  kolor  jej 

włosów to ciemny blond (odrost 3 cm), na długości i końcach – brąz w odcieniu popielatym. 
Wykonaj  dekoloryzację  tak,  aby  wyrównać  kolor  na  długości  i  końcach  z  kolorem  włosów 
przy nasadzie.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  dekoloryzacji  utleniającej  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  odbarwiającej,  techniki  pracy  oraz 
określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych 
zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym 
modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
Po  zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji 
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  odbarwiania  włosów  (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  ustalić technikę dekoloryzacji, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
7)  sporządzić emulsje do dekoloryzacji utleniającej, 
8)  wykonać zabieg, 
9)  uczesać włosy, 
10)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

instruktaż,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

suszarka ręczna, 

 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

 

klamry,  

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki, 

 

pędzelki,  

 

papierki (folia),  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsje utleniające, 
rozjaśniacz, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy, 

 

paleta koloru farb fryzjerskich, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Do  salonu  fryzjerskiego  zgłosiła  się  klientka  na  zabieg  koloryzacji.  Naturalny  kolor  jej 

włosów  to  ciemny  brąz.  Jej  życzeniem  są  pasemka  w  wierzchniej  części  porostu 
podkreślające  linie  strzyżenia, w kolorze średni blond głęboko miedziany.  Wykonaj podkład 
rozjaśniający w celu przygotowania włosów klientki do koloryzacji na wybrany kolor.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  podkładu  rozjaśniającego  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  rozjaśniającej,  techniki  pracy  oraz 
określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych 
zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym 
modelu. Należy  nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
Po  zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji 
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  rozjaśniania  włosów  (materiał 

nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  określić stopień rozjaśnienia włosów, 
5)  ustalić technikę rozjaśniania, 
6)  przygotować stanowisko pracy, 
7)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
8)  sporządzić emulsje rozjaśniającą, 
9)  rozjaśnić włosy, 
10)  umyć włosy, 
11)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

 

klamry,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

 

miseczki, 

 

pędzelki,  

 

papierki (folia),  

 

spryskiwacz, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, emulsje utleniające, rozjaśniacz, 

 

ręczniki frotte, 

 

ręczniki papierowe, 

 

rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

 

karta diagnozy, 

 

paleta koloru farb fryzjerskich, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  rozjaśnianie  pasemek  techniką  „w  trójkąty”,  aby  uzyskać  efekt  przedstawiony 

na zdjęciu. 
 

 

[źródło poz. 4] 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  rozjaśniania  pasemek  techniką  w  trójkąty 
z uwzględnieniem  przygotowania  klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  rozjaśniającej  oraz 
określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych 
zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym 
modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. 
Po  zakończeniu  pracy  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji 
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  przebiegu  technologicznego  rozjaśniania  pasemek  techniką  

w trójkąty (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 
4)  określić kolor wyjściowy włosów klienta, 
5)  przygotować stanowisko pracy, 
6)  przygotować klienta i włosy do zabiegu, 
7)  sporządzić emulsje rozjaśniającą, 
8)  rozjaśnić włosy, 
9)  uczesać włosy, 
10)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), 

− 

suszarka ręczna, 

− 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

− 

klamry, 

− 

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników, 

− 

miseczka, 

− 

pędzelek,  

− 

papierki (folia),  

− 

spryskiwacz, 

− 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsje utleniające, 
rozjaśniacz, 

− 

ręczniki frotte, 

− 

ręczniki papierowe, 

− 

rękawiczki lateksowe lub foliowe, 

− 

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych, 

− 

karta diagnozy, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 

W  wyniku  rozjaśniania  włosów  uzyskano  kolor  na  poziomie  9  o  żółtym  odcieniu. 

Wykonaj tonowanie wskazanego odcienia włosów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  korekty  koloru  z  uwzględnieniem  przygotowania 
klientki  do  zabiegu,  składu  emulsji  tonującej,  techniki  wykonywania  tonowania 
niepożądanego  odcienia  włosów  oraz  określenia  wskazań  pielęgnacyjnych  do  domu. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów 
i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.  Po zakończeniu pracy  nauczyciel powinien 
omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  ćwiczenia,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  korekty  koloru  kolorem  komplementarnym  (materiał  nauczania 

pkt. 4.2.1), 

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  przygotować klienta do zabiegu, 
4)  wykonać tonowanie odcienia włosów, 
5)  umyć włosy, 
6)  zneutralizować odczyn  włosów, 
7)  uczesać włosy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

suszarka ręczna, 

− 

zestaw szczotek do modelowania włosów, 

− 

klamry, 

− 

miseczka, 

− 

pędzelek,  

− 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsja utleniająca, 
płukanka tonująca, 

− 

ręczniki frotte, 

− 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozjaśnianie  i  odbarwianie 
włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. b, 9. c, 10. d, 11. c, 
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. c, 16. c, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić czynności etapu przygotowawczego 
rozjaśniania włosów 

Określić proporcje składników emulsji 
rozjaśniającej stosowanej do rozjaśniania włosów 
na powietrzu 

Wskazać narzędzia potrzebne do odbarwiania 
włosów 

Rozróżnić preparaty fryzjerskie niezbędne do 
odbarwiania włosów 

Określić działanie preparatu przygotowującego 
włosy do zabiegu 

Określić zasadę doboru techniki odbarwiania 
włosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zaproponować  zabieg  odbarwiania  włosów,  do 
wykonania,  którego  można  zastosować  emulsję 
odbarwiającą o znanym składzie 

Określić sposób aplikacji rozjaśniacza na włosy 

Rozróżnić techniki odbarwiania włosów 

10. 

Scharakteryzować  techniki  rozjaśniania  pasemek 
na folię 

11  Rozróżnić techniki rozjaśniania pasemek na folię 

12 

Określić wskazania do wykonania kąpieli 
rozjaśniającej 

13 

Określić skład mieszaniny utleniającej do 
wykonania kąpieli rozjaśniającej 

14 

Określić maksymalny czas działania emulsji 
odbarwiającej na włosy 

15 

Określić sposób spłukiwania emulsji 
odbarwiającej z włosów 

16 

Określić zasady bhp obowiązujące przy 
postępowaniu z odpadami chemicznymi 

PP 

17  Rozróżnić sposoby wyznaczania separacji 

PP 

18  Zaproponować rodzaj zabiegu rozjaśniania 

PP 

19  Oszacować odczyn neutralizatora 

PP 

20  Wyjaśnić proces tonowania odcienia włosów 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru. 
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  rozjaśniania  i  odbarwiania  włosów.  To  zadania 

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Czynnością etapu przygotowawczego rozjaśniania włosów jest 

a)  aplikacja mieszanki utleniającej na włosy. 
b)  opracowanie receptury emulsji rozjaśniającej. 
c)  korekta koloru. 
d)  neutralizacja odczynu włosów. 

 
2.  Do  częściowego  rozjaśniania  włosów  na  powietrzu,  proporcje  emulsji  rozjaśniającej 

wynoszą 
a)  2:1. 
b)  1:3. 
c)  1:2. 
d)  1:1. 

 
3.  Narzędziami fryzjerskimi niezbędnymi do przeprowadzenia odbarwiania włosów są 

a)  suszarka ręczna i nożyczki. 
b)  grzebień do strzyżenia i szpikulec. 
c)  grzebień do rozczesywania włosów i szpikulec. 
d)  suszarka i grzebień do rozczesywania włosów. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

4.  Do wykonania odbarwiania włosów nie używa się 

a)  wosku fryzjerskiego. 
b)  rozjaśniacza. 
c)  szamponu. 
d)  tonera. 

 
5.  Preparat przygotowujący włosy do rozjaśniania odpowiada za 

a)  rozchylenie łusek włosowych. 
b)  wyrównanie chłonności włosów. 
c)  zróżnicowanie chłonności włosów. 
d)  przyspieszenie rozjaśniania. 

 
6.  Dobór techniki odbarwiania włosów zależy od 

a)  chłonności włosów. 
b)  planowanego efektu odbarwienia włosów. 
c)  żądanego poziomu kolorystycznego. 
d)  żądanego refleksu. 

 
7.  Rozjaśniacz i emulsję utleniającą łączy się w proporcji 1:3, gdy wykonuje się zabieg 

a)  dekoloryzacji całego porostu na wolnym powietrzu. 
b)  dekoloryzacji częściowej na wolnym powietrzu. 
c)  dekoloryzacji częściowej w zamknięciu. 
d)  rozjaśniania częściowego w zamknięciu. 

 
8.  Podczas rozjaśniania włosów emulsję utleniającą aplikuje się najpierw na 

a)  odrost, potem na długość i końce. 
b)  długość i końce, potem na odrost. 
c)  końce, potem na odrost i długość. 
d)  odrost i długość, potem na końce. 

 
9.  Poniższy schemat przedstawia technikę aplikacji emulsji utleniającej przy odbarwianiu 
 

 

 

 

 

 

a)  odrostów. 
b)  pasemek na części porostu. 
c)  całym poroście. 
d)  pasemek na całym poroście. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

10.  Poniższy schemat przedstawia technikę odbarwiania włosów pasemek na folię. Brakujący 

opis rysunku poglądowego to 

 

 

 

 

 

Wyznaczyć trójkątną 

sekcję ze wzorem 

Nakładać emulsję 

odbarwiającą na 

separacjach poziomych 

Emulsję odbarwiającą 

aplikować, na co drugie 

pasmo 

 

 

a)  uczesać włosy. 
b)  aplikację rozpocząć od włosów nad karkiem. 
c)  wyznaczyć 4 sekcje. 
d)  ostatnie pasmo powinno być wąskie i w kształcie trójkąta. 

 

11.  Rozjaśnianie pasemek na folię techniką „na mandarynkę” przedstawia 
 

 

 

 

 

 

a)  rysunek B. 
b)  rysunek D. 
c)  rysunek C. 
d)  rysunek A. 

 
12.  Wskazaniem do wykonania kąpieli rozjaśniającej jest 

a)  odbarwienie włosów, w celu korekty koloru o więcej niż 2 tony. 
b)  odbarwienie włosów o 3 tony. 
c)  pojaśnienie włosów o 1–2 tony. 
d)  odbarwienie włosów o 3 tony w celu przygotowania do dalszej koloryzacji. 

 
13.  Mieszanina utleniająca do wykonania kąpieli rozjaśniającej zawiera 

a)  1 miarkę rozjaśniacza + 40 ml 9 % wody utlenionej + 20 ml wody. 
b)  2 miarki rozjaśniacza + 30 ml 6 % wody utlenionej + 30 ml wody. 
c)  1,5 miarki rozjaśniacza + 30 ml 6 % wody utlenionej + 30 ml wody. 
d)  1 miarkę rozjaśniacza + 30 ml 6 % wody utlenionej + 30 ml wody. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

14.  Maksymalny czas pozostawienia emulsji odbarwiającej na włosach wynosi 

a)  50 minut. 
b)  10 minut. 
c)  40 minut. 
d)  60 minut. 

 
15.  Podczas spłukiwania rozjaśniacza z włosów należy 

a)  zemulgować rozjaśniacz na długości i końcach. 
b)  zemulgować rozjaśniacz na odrostach. 
c)  usunąć preparat bez masowania włosów i skóry głowy. 
d)  nałożyć odżywkę i zemulgować mieszaninę na włosach. 

 
16.  Po wykonaniu rozjaśniania, resztki preparatu należy 

a)  przelać do umywalki i spłukać wodą. 
b)  wyrzucić do kosza. 
c)  przelać do specjalnego pojemnika na odpady chemiczne. 
d)  pozostawić do wyschnięcia i wyrzucić do kosza. 

 
17.  Na  poniższym  rysunku  poglądowym  przedstawiono  technikę  rozjaśniania  pasemek  na 

folię. Na rysunku 2 przedstawiono sposób wyznaczania separacji 
a)  poziomych. 
b)  ukośnych. 
c)  pionowych. 
d)  na mandarynkę. 

 

 

 

 

 

Rysunek 1 

Rysunek 2 

Rysunek 3 

Rysunek 4 

 

18.  Klientka  ma  włosy  o  naturalnym kolorze na poziome  7.  Jej  życzeniem  jest  odbarwienie 

całego porostu o 2 tony. Uwzględniając życzenie klientki, powinno się zorganizować 
a)  rozjaśnianie częściowe. 
b)  kąpiel rozjaśniającą. 
c)  dekoloryzację częściową. 
d)  dekoloryzację globalną. 

 
19.  Preparat neutralizujący stosowany po zabiegu odbarwiania włosów ma odczyn 

a)  lekko kwaśny. 
b)  obojętny. 
c)  lekko zasadowy. 
d)  kwaśny. 

 
20.  Tonowanie niepożądanego odcienia włosów polega na  

a)  wykonaniu kąpieli rozjaśniającej. 
b)  zastosowaniu preparatu z udziałem koloru komplementarnego. 
c)  koloryzacji włosów preparatem o ciepłym refleksie. 
d)  wykonaniu prepigmentacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Rozjaśnianie i odbarwianie włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Rozjaśnianie  i  odbarwianie 

włosów” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić 
poziom  ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej  jednostce.  Zadanie  zostało  tak 
skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  pracy  
z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  wykonanie  koloryzacji  włosów.  Należy 
również przygotować stanowisko ogólne,  na którym będą  zgromadzone  narzędzia, przybory, 
preparaty  fryzjerskie  oraz  bielizna  ochronna  i  zabiegowa,  spośród  których  uczeń  wybierze 
właściwe  do  wykonania  swojego  zadania.  Czas przewidziany  na  wykonanie  zadania  wynosi 
240 minut. 
 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  przeprowadzenie diagnozy stanu włosów, 
3)  przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu, 
4)  wykonanie zabiegu rozjaśniania włosów, 
5)  nadanie kształtu fryzurze, 
6)  uczesanie włosów. 
 
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego. 
1.  Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 

Opis pracy: 

2.  Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu. 

− 

przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzenie na stanowisku pracy:  

− 

narzędzi  i  przyborów:  grzebienia  do  rozczesywania  włosów,  grzebienia  – 
szpikulca  z  tworzywa  sztucznego  (ułatwiającego  separacje),  klamer,  wagi 
i cylindra  ze  skalą  do  odmierzania  ilości  składników,  miseczki,  pędzelka, 
papierków do oddzielania sekcji,  

− 

aparatu fryzjerskiego: promiennik podczerwieni, 

− 

preparatów  fryzjerskich:  szamponu,  odżywki  do  włosów  po  rozjaśnianiu, 
emulsji utleniającej 9%, rozjaśniacza, 

− 

bielizny  zabiegowej:  ręczników  frotte,  ręczników  papierowych,  peleryny 
foliowej, 

− 

bielizny ochronnej: rękawiczek lateksowych, 

− 

przygotowanie  klienta  do  zabiegu  –  wykluczenie  przeciwwskazań  do  wykonania 
zabiegu,  zabezpieczenie  odzieży  klientki  ręcznikiem  frotte,  peleryną  foliową 
i ręcznikami papierowymi, zabezpieczenie skóry wokół granicy porostu. 

3.  Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów – określenie koloru wyjściowego i docelowego, 

wybór techniki rozjaśniania, określenie receptury emulsji rozjaśniającej. 

Wynik:  
Kolor wyjściowy: włosy naturalne na poziomie blond, końce lekko zniszczone, brak siwizny. 
Kolor docelowy: pasemka w wierzchniej części porostu na poziomie 10. 
Technika: rozjaśnianie pasemek na folie techniką w trójkąty. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

 

 

 

 

źródło poz. 4 
 
Receptura: 
Platinium + 9% emulsja aktywująca w proporcji 1 : 2 
Czas działania: 15 minut bez przykrycia z dodatkowym źródłem ciepła 
4.  Na wyznaczone sekcje  nałożyć  naprzemiennie emulsję rozjaśniającą. Ustawić parametry 

pracy  promiennika.  Po  15  minutach  spłukać  preparat  i  umyć  włosy.  Nałożyć  odżywkę. 
Spłukać preparat. 

5.  Nadanie kształtu fryzurze – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z4.02. 
6.  Czesanie włosów – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z3.02. 
 
* recepturę opracowano w oparciu o preparat Platinium firmy L’OREAL 
 
Treść zadania 
 

Wykonaj  zabieg  rozjaśniania  pasemek  zgodnie  z  życzeniem  klientki  wykorzystując 

dostępne preparaty  fryzjerskie. Zabieg powinien obejmować  następujące etapy: sporządzenie 
planu  pracy,  przygotowanie  stanowiska  pracy  i  klientki  do  zabiegu,  przeprowadzenie 
diagnozy  stanu  włosów,  dobór  techniki  rozjaśniania  pasemek,  wykonanie  rozjaśniania  oraz 
nadanie  ostatecznego  kształtu  fryzurze.  Na  stanowisku  pracy  przygotowano  wyposażenie 
umożliwiające  wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez  nauczyciela  miejscu  umieszczono 
narzędzia,  przybory,  aparaty,  preparaty  fryzjerskie oraz  bieliznę  zabiegową, spośród których 
wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do  wykonania  zadania.  Przewidywany  czas  wykonania 
zadania: maksymalnie 180 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,6 

 

Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów  

 

0,5 

 

Przygotowanie  stanowiska  pracy  i  klientki  do 
zabiegu 

 

0,8 

 

Wyznaczenie sekcji do rozjaśniania pasemek 

 

0,8 

 

Aplikacja emulsji rozjaśniającej na włosy 

 

0,8 

 

Ustalenie czasu działania emulsji rozjaśniającej   

0,6 

 

Spłukanie mieszanki rozjaśniającej 

 

0,7 

 

Mycie włosów 

 

0,4 

 

Neutralizacja odczynu włosów 

 

0,5 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Klucz oceniania 
 

− 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów, 

− 

18  pkt.  –  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań, 

− 

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy, 

− 

10  pkt.  –  w  wykonaniu  czynności  wystąpiło  kilka  błędów,  które  w  wyniku 
przeprowadzonej korekty naprawiono, 

− 

7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak 
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek, 

− 

0 pkt. – czynność wykonana błędnie. 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

75 

dostateczny 

90 

dobry 

140 

bardzo dobry 

160 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA 

 

1.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
2.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

SUZI, Warszawa 2005 

4.  Album fryzjera – stylisty jesień-zima 05/06 L’OREAL 
5.  Album fryzjera – stylisty jesień-zima 2006/07