background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 
Magdalena  Suligowska 
 
 
 
 
 
 

Planowanie zabiegów rozjaśniania i odbarwiania włosów 
514[01].Z5.05 

 

 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 

mgr inż. Zuzanna Sumirska 
mgr Magdalena Góźdź 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z5.05 
„Planowanie  zabiegów  rozjaśniania  i  odbarwiania  włosów”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

 5.1. Surowce fryzjerskie pochodzenia naturalnego i źródła ich pozyskiwania 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

 5.2. Zabiegi odbarwiania włosów 

15 

 5.2.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7.  Literatura 

34 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt. „Planowanie  zabiegów rozjaśniania 

i odbarwiania  włosów”,  który  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  nowej  wiedzy  
i kształtowaniu umiejętności wykonywania tego rodzaju zabiegów. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 
o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].Z5.01 

Dobieranie preparatów do trwa

łego 

ondulowania i prostowania  

 w

łosów 

514[01].Z5.02 

Planowanie zabiegów trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.03 

Wykonywanie trwa

łego ondulowania  

i prostowania w

łosów 

 

514[01].Z5 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie

 

514[01].Z5.07 

Dobieranie preparatów  

do farbowania w

łosów 

514[01].Z5.05 

Planowanie zabiegów rozja

śniania  

i odbarwiania w

łosów 

514[01].Z5.06 

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów 

514[01].Z5.04 

Dobieranie preparatów  

do rozja

śniania i odbarwiania włosów 

514[01].Z5.08 

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów 

514[01].Z5.09 

Farbowanie w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

charakteryzować budowę włosa, 

 

przeprowadzać diagnozę stanu włosów i skóry głowy, 

 

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy, 

 

określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów, 

 

rozróżniać preparaty do rozjaśniania i dekoloryzacji włosów, 

 

wyjaśniać mechanizm rozjaśniania włosów, 

 

wyjaśniać mechanizm dekoloryzacji włosów przez utlenianie i redukcję. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować naturalne źródła pozyskiwania surowców fryzjerskich, 

– 

wyjaśnić właściwości witamin stosowanych we fryzjerstwie, 

– 

określić działanie witamin na włosy i skórę głowy, 

– 

wskazać działanie mikro i makroelementów na włosy i skórę głowy, 

– 

scharakteryzować tłuszcze roślinne stosowane we fryzjerstwie, 

– 

określić woski naturalne stosowane we fryzjerstwie, 

– 

określić działanie ceramidów na włosy i skórę głowy, 

– 

wyjaśnić działanie barwników roślinnych stosowanych we fryzjerstwie, 

– 

scharakteryzować produkty mleczne i pszczele stosowane we fryzjerstwie, 

– 

sklasyfikować zabiegi  rozjaśniania włosów, 

– 

scharakteryzować zabieg pojaśniania włosów, 

– 

scharakteryzować zasady wykonania podkładu rozjaśniającego, 

– 

objaśnić  zabieg farbowania rozjaśniającego włosy, 

– 

określić zabiegi rozjaśniania właściwego, 

– 

wyjaśnić techniki rozjaśniania całego porostu i odrostów, 

– 

wyjaśnić techniki wykonywania pasemek i balejażu, 

– 

dobrać narzędzia i przybory oraz technikę wykonywania pasemek i balejażu, 

– 

określić zasady doboru stężenia oksydantu do planowanego stopnia rozjaśnienia włosów, 

– 

scharakteryzować proces technologiczny rozjaśniania całego porostu, odrostów, pasemek 
i balejażu, 

– 

określić czas działania rozjaśniacza na włosy, 

– 

określić przeciwwskazania do rozjaśniania włosów, 

– 

sporządzić plan wykonania zabiegu rozjaśniania i odbarwiania włosów, 

– 

wyjaśnić  proces  technologiczny  wykonania  dekoloryzacji  za  pomocą  reduktora  i  przez 
utlenianie, 

– 

określić stężenie wody utlenionej do zabiegu odbarwiania utleniającego, 

– 

wyjaśnić proces dekoloryzacji włosów farbowanych barwnikami jonowymi, 

– 

określić przeciwwskazania do zabiegu dekoloryzacji.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Planowanie rozjaśniania i odbarwiania włosów 
514[01].Z5.05 

Temat:  Rozróżnianie zabiegów zaliczanych do rozjaśnień.

 

 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania zabiegów zaliczanych do rozjaśnień. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić pojęcie: rozjaśnianie włosów, 

 

wymienić rodzaje zabiegów zaliczanych do rozjaśniania (zgodnie z definicją procesu), 

 

scharakteryzować poszczególne zabiegi rozjaśniania, 

 

określić  podstawowe  zasady  dotyczące  rodzaju  zabiegu  do  planowanego  efektu 
kolorystycznego, 

 

rozpoznać poszczególne rodzaje zabiegi rozjaśniania. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w 2- osobowych grupach. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

 

opisy poszczególnych rodzajów zabiegów rozjaśniania, 

 

karty ćwiczeń, 

 

tablica szkolna. 

 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  rozjaśniania  włosów  

z uwzględnieniem rodzajów zabiegów, zasad i technik ich wykonywania. 

4.  Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń. 
5.  Uczniowie rozwiązują zadania. 
6.  Nauczyciel nadzoruje uczniów i pomaga w razie potrzeby w rozwiązywaniu zadań. 
7.  Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń. 
8.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

9.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  

na zajęciach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat kreatywnych technik rozjaśniania pasemek.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5 

Jednostka modułowa: 

Planowanie rozjaśniania i odbarwiania włosów 
514[01].Z5.05 

Temat:  Zastosowanie tłuszczowców we fryzjerstwie 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  źródeł  pozyskiwania  tłuszczowców  oraz 

ich działania na włosy i skórę głowy 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać grupy związków zaliczanych do tłuszczowców, 

 

określać źródła pozyskiwania tłuszczów właściwych, ceramików i wosków naturalnych, 

 

określać działanie tłuszczowców na włosy i skórę głowy, 

 

określić zastosowanie tłuszczowców we fryzjerstwie. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład z pokazem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  120 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tabele poglądowe, 

 

preparaty fryzjerskie zawierające w swoim składzie tłuszczowce, 

 

karty ćwiczeń. 

 
Przebieg lekcji: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie 

przez 

nauczyciela 

wiadomości 

dotyczących 

tłuszczowców  

z uwzględnieniem grup związków i przykładowych substancji, działania wskazanej grupy 
związków organicznych na włosy i skórę głowy oraz ich zastosowania we fryzjerstwie 

4.  Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń. 
5.  Uczniowie rozwiązują zadania. 
6.  Nauczyciel nadzoruje uczniów i pomaga w razie potrzeby w rozwiązywaniu zadań. 
7.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych. 

8.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

9.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  

na zajęciach. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat  preparatów  nowej  generacji  do  koloryzacji 

włosów.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Surowce  fryzjerskie  pochodzenia  naturalnego  i  źródła  ich 

pozyskiwania 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Witamina  

Działanie na skórę głowy i włosy 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  zastosowania  witamin  we  fryzjerstwie  (materiał  nauczania  pkt. 

4.1.1), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki / kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Nazwa 

Grupa/ pochodzenie  Działanie/ właściwości 

Zastosowanie 

lanolina 

wosk pochodzenia 

zwierzęcego - 
wydzielina gruczołów 
łojowych owiec 

 

szampony, 

odżywki, maski, 
środki do stylingu 

alkohole 
lanolinowe 

 

natłuszczają, 
zmiękczają, ułatwiają 
wprowadzenie do 
włosów substancji 
aktywnych, emulgują 
i stabilizują emulsje 

 

olej  
z jojoby 

 

 

szampony, olejki  
i odżywki do 
włosów, środki  
do wodnej ondulacji 
- nakładane na 
mokre włosy 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1, 
2)  zapoznać się z zapisami umieszczonymi w tabeli, 
3)  uzupełnić tabelę, 
4)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki / kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

Ćwiczenie 3 

Przyporządkuj nazwy grup związków/ związki to podanych niżej opisów. 

 
Opis I 
Łagodzą  podrażnienia  skóry  głowy,  uelastyczniają  i  zmiękczają  włosy.  Znalazły  szerokie 
zastosowanie  w  produkcji  odżywek  i  środków  stylizujących  –  żeli  i  gum  fryzjerskich.  Do 
najczęściej  stosowanych  związków  wskazanej  grupy  zalicza  się  agar  –  agar,  karagen 
i alginiany.  
 
Opis II 
Służy  do  produkcji  tzw.  polimeru  JR,  który  chroni  włosy  przed  uszkodzeniami,  nadaje  
im połysk, ułatwia rozczesywanie, wzmacnia skręt oraz zlepia rozdwojone końcówki. 
 
Opis III 
Wskazane substancje działają zmiękczająco na włosy i nadają preparatom fryzjerskim żelową 
konsystencję. Do celów fryzjerskich najczęściej wykorzystuje się gumę arabską i tragant.  
 
Opis IV 
Powstają  wewnątrz  rogowaciejących  komórek  naskórka  i  w  korzeniu  włosa.  Odpowiadają  
za  nawilżenie  i  odbudowywanie  struktur  białkowych  włosów  uszkodzonych  przez  słońce, 
rozjaśnianie, farbowanie i trwałe ondulowanie. 
 
Opis V 
Stanowią  fazę  olejową  w  odżywkach,  maskach  i  szamponach  do  włosów  zniszczonych  
i suchych. Działają ochronnie, natłuszczająco i odżywczo na włosy i skórę głowy.  
 
Nazwy grup związków/ związków: 
A gumy roślinne 
B: celuloza, 
C: śluzy 
D: tłuszcze właściwe 
E: ceramidy 
 

Opis I 

Opis II 

Opis III 

Opis IV 

Opis V 

 

…………. 

 

…………. 

 

…………. 

 

…………. 

 

…………. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  surowców  fryzjerskich  pochodzenia  naturalnego  (materiał 

nauczania 4.1.1), 

2)  zapoznać się z opisami umieszczonymi w karcie ćwiczenia, 
3)  przyporządkować nazwy grup związków/ związków do opisów, 
4)  uzupełnić tabelę, 
5)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki /kolegów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

5.2.  Zabiegi odbarwiania włosów  

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wyjaśnij pojęcia: 

 
1.  Pojaśnianie włosów  

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………... 
 

2.  Farbowanie rozjaśniające 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………... 
 

3.  Podkład rozjaśniający 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………... 
 

4.  Dekoloryzacja utleniająca 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………... 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem rodzajów zabiegów zaliczanych do rozjaśniania włosów (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  podkreślić  w  tekście  fragmenty  dotyczące  opisu  wskazanych  w  ćwiczeniu  zabiegów 

rozjaśniania, 

3)  wyjaśnić pojęcia, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę 

 

Stężenie oksydantu 

Zalecenia do techniki rozjaśniania 

 

6% 

 

 

9% 

 

 

12% 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  zasad  doboru  stężenia  oksydanta  do  planowanego  stopnia 

rozjaśnienia włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Do  salonu  fryzjerskiego  zgłosiła  się  klientka  na  zabieg  rozjaśniania  włosów.  Kolor 

wyjściowy  jej  włosów to blond. Klientka życzy sobie pasemek w wierzchniej części porostu 
w  odcieniu  bardzo  jasny  blond  (poziom  8).  Sposób  ich  rozmieszczenia  przedstawiono  na 
poniższym zdjęciu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

 

 
Sporządź  plan  pracy  obejmujący  wykonanie  rozjaśniania  włosów  zgodnie  z  życzeniem 
klientki. 
 
Plan pracy 
 
I. Operacje przygotowawcze 
 
Kolor wyjściowy: 
 
Kolor docelowy: 
 
Receptura: 
 
Technika pracy: 
 
 
Wykaz czynności etapu przygotowawczego zabiegu 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
 
II. Wykonanie 
Wykaz czynności niezbędnych do wykonania zabiegu 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
 
III. Operacje końcowe 
Wykaz czynności etapu końcowego zabiegu 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem rozjaśniania włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  zapoznać się z treścią zadania i planem pracy, 
3)  ustalić czynności technologiczne wykonania zabiegu rozjaśniania pasemek, 
4)  sporządzić plan pracy, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

paleta kolorystyczna, 

 

opis (producenta) sporządzania emulsji rozjaśniających, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Do salonu  fryzjerskiego zgłosiła  się klientka na zabieg rozjaśniania  włosów. Wyjściowy 

kolor  jej  włosów  to:  odrost:  blond,  długość  i  końce:  średni  blond.  Życzeniem  klientki  jest 
ufarbowanie włosów na kolor jasny blond beżowy. Sporządź plan pracy obejmujący operacje 
przygotowawcze do wykonania farbowania rozjaśniającego zgodnie z życzeniem klientki.  
 
Plan pracy 
Operacje przygotowawcze 
 
Kolor wyjściowy: 
 
Kolor docelowy: 
 
Receptura: 
 
Technika pracy: 
 
 
Wykaz czynności etapu przygotowawczego zabiegu 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  farbowania  rozjaśniającego  włosów  (materiał  nauczania  pkt. 

4.2.1), 

2)  zapoznać się z treścią zadania i planem pracy, 
3)  ustalić  czynności  technologiczne  etapu  przygotowawczego  przed  wykonaniem 

farbowania rozjaśniającego, 

4)  sporządzić plan pracy, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

paleta kolorystyczna, 

 

opis (producenta) sporządzania emulsji farbującej, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka. Jej życzeniem jest ściągnięcie koloru, który 

przestał  Jej  się  podobać.  Odrost  –  długości  około  3  cm  na  poziomie  8,  długość  i  końce  to 
ciemny  blond  złoty.  Zaproponuj  sposób  wykonania  usługi  z  uwzględnieniem  życzenia 
klientki.  

Opis powinien zawierać: 

 

diagnozę stanu włosów z określeniem kolorów wyjściowego i docelowego, 

 

rodzaj zabiegu, jaki proponujesz, 

 

krótki opis jego wykonania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem dekoloryzacji utleniającej (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  zapoznać się z treścią zadania, 
3)  sporządzić opis pracy, 
4)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

paleta kolorystyczna, 

 

opis (producenta) sporządzania emulsji farbującej, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  rozjaśniania 
i odbarwiania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. b, 5. a, 6. b, 7. a, 8. d, 9. d, 10. c, 11. c, 
12. 
d, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić proces rozjaśniania włosów 

Scharakteryzować pojaśnienie włosów 

Rozróżnić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach 

Określić działanie lecznicze wit. A 

Rozróżnić mikro – i makroelementy 

Rozróżnić tłuszcze roślinne 

Wskazać zastosowanie oleju z awokado 

Wskazać źródło pozyskiwania lanoliny 

Wskazać źródło pozyskiwania henny 

10  Scharakteryzować podkład rozjaśniający 

11  Wskazać rodzaje zabiegów rozjaśniania 

12 

Zaproponować stężenie oksydanta do 
rozjaśniania właściwego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

13.  Rozróżnić techniki rozjaśniania włosów 

14 

Określić wskazania do zastosowania techniki 
balejażu piórkowego 

15 

Rozróżnić czynności operacji końcowych 
podczas rozjaśniania 

16 

Określić przeciwwskazania do rozjaśniania 
włosów 

PP 

17 

Zaproponować rodzaj zabiegu rozjaśniania 
odpowiedni do uzyskania danego efektu 
kolorystycznego 

PP 

18  Wskazać źródło pozyskiwania apegininy 

PP 

19 

Określić działanie hydrolizatów keratyny na 
włosy 

PP 

20 

Wskazać związek należący do grupy gum 
roślinnych 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  planowania  rozjaśniania  i  odbarwiania  włosów. 

To zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Rozjaśnianie właściwe to zabieg polegający na 

a)  usunięciu sztucznych barwników z włosów. 
b)  usunięciu naturalnych barwników z włosów. 
c)  wprowadzeniu do kory włosa sztucznych barwników. 
d)  osadzeniu na łuskach sztucznych barwników. 

 
2.  Pojaśnianie wykonuje się w celu odbarwienia włosów o 

a)  3 tony. 
b)  7 tonów. 
c)  1–2 tony. 
d)  3–4 tony. 

 
3.  Witaminą rozpuszczalną w tłuszczach jest witamina 

a)  B6. 
b)  H. 
c)  PP. 
d)  E. 

 
4.  Jaka witamina wspomaga zahamowanie zaburzeń wzrostu włosów 

a)  E. 
b)  A. 
c)  B5. 
d)  B6. 

 
5.  Mikroelementem nie jest 

a)  magnez. 
b)  selen. 
c)  cynk. 
d)  jod. 

 
6.  Tłuszczem pochodzenia roślinnego jest 

a)  smalec. 
b)  oliwa. 
c)  tran. 
d)  łój. 

 
7.  Olej z awokado jest wprowadzany do 

a)  masek odżywczych do włosów suchych. 
b)  szamponów przeciwłupieżowych. 
c)  płynów przeciwłojotokowych. 
d)  odżywek do rzęs. 

 
8.  Lanolina jest woskiem naturalnym pozyskiwanym z wydzieliny gruczołów łojowych 

a)  kaszalota. 
b)  królika. 
c)  kota. 
d)  owcy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

9.  Garbnik, który barwi włosy jest pozyskiwany z 

a)  oczaru. 
b)  słonecznika. 
c)  pokrzywy. 
d)  kory dębu. 

 
10.  Podkład rozjaśniający jest 

a)  zabiegiem zaliczanym do rozjaśniania właściwego. 
b)  techniką rozjaśniania odrostów. 
c)  zabiegiem pomocniczym. 
d)  sposobem dekoloryzacji. 

 
11.  Poniższy schemat obrazuje proces 

a)  dekoloryzacji redukcyjnej. 
b)  dekoloryzacji utleniającej. 
c)  farbowania rozjaśniającego. 
d)  rozjaśniania i tonowania. 

 

12.  Do rozjaśniania włosów o 4 tony zastosujesz oksydant o stężeniu  

a)  6 %. 
b)  12 %. 
c)  3 %. 
d)  9 %. 

 
13.  Na poniższych zdjęciach przedstawiono technikę 

a)  rozjaśniania odrostów. 
b)  dekoloryzacji redukcyjnej. 
c)  dekoloryzacji utleniającej. 
d)  rozjaśniania całego porostu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

14.  Technikę wykonywania balejażu piórkowego stosuje się do odbarwiania włosów 

a)  długich. 
b)  krótkich. 
c)  półdługich. 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
15.  Operacją końcową podczas rozjaśniana nie jest 

a)  mycie włosów. 
b)  neutralizacja. 
c)  tonowanie. 
d)  wypłukanie rozjaśniacza. 

 
16.  Do salonu zgłosiła się klientka, której włosy poddano farbowaniu preparatem roślinnym. 

Czy można wykonać odbarwianie włosów 
a)  Tak, ale nie wolno używać oksydantów o stężeniu 9 i 12 %. 
b)  Tak, ale tylko przez odbarwianie utleniające. 
c)  Nie. 
d)  Tak, ale tylko przez dekoloryzację redukcyjną. 

 
17.  Wyjściowy  kolor  (naturalny)  klientki  to  ciemny  blond  (poziom  6)  a  kolor  docelowy  to 

bardzo jasny blond (poziom 10). Jaki rodzaj rozjaśniania należy wykonać 
a)  Rozjaśnianie właściwe. 
b)  Pojaśnianie. 
c)  Dekoloryzację. 
d)  Farbowanie rozjaśniające. 

 
18.  Apegina to flawonoid działający rozjaśniająco na włosy. Źródłem jego pozyskiwania jest 

a)  lawsonia. 
b)  szałwia. 
c)  kora dębu. 
d)  rumianek rzymski. 

 
19.  Keratyna w formie hydrolizatu 

a)  wbudowuje się w zniszczone łańcuchy włosa. 
b)  oblepia włos. 
c)  uszczelnia rdzeń włosa. 
d)  likwiduje elektryzowanie włosów. 

 
20.  Tragant to 

a)  ceramid. 
b)  białko. 
c)  guma roślinna. 
d)  hydrolizat proteinowy. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Planowanie rozjaśniania i odbarwiania włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  rozjaśniania 
i odbarwiania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. a, 6. d, 7. b, 8. b, 9. c, 10. c, 11. b, 
12. 
b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyjaśnić proces dekoloryzacji 

Scharakteryzować rozjaśnianie włosów 

Określić działanie liści szałwi na włosy 

Wskazać zastosowanie celulozy 

Określić działanie wit. B6 na włosy i skórę głowy 

Rozróżnić grupy związków zaliczanych do 
tłuszczowców 

Wskazać źródła pozyskiwania ceramidów 

Wskazać cel pojaśniania włosów 

Wskazać cel wykonywania podkładu 
rozjaśniającego 

10  Rozróżnić zabieg rozjaśniania właściwego 

11  Rozróżnić techniki rozjaśniania włosów 

12 

Określić czynności technologiczne procesu 
rozjaśniania 

13 

Zaproponować stężenie oksydanta do 
dekoloryzacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

14 

Określić cel koloryzacji włosów po dekoloryzacji 
redukcyjnej 

15 

Określić przeciwwskazania do rozjaśniania 
włosów 

16 

Wskazać działanie propolisu na włosy i skórę 
głowy 

PP 

17 

Zaproponować preparat pielęgnacyjny 
przeznaczony do włosów rozjaśnionych 

PP 

18  Wyjaśnić proces farbowania rozjaśniającego 

PP 

19 

Wskazać stężenie oksydanta do farbowania 
rozjaśniającego na dany kolor 

PP 

20  Wyjaśnić pojęcie balejaż 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania rozjaśniania i odbarwiania włosów. Są to 

zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Dekoloryzacja polega na 

a)  usunięciu sztucznych barwników z włosów. 
b)  usunięciu naturalnych barwników z włosów. 
c)  wprowadzeniu do kory włosa sztucznych barwników. 
d)  osadzeniu na łuskach sztucznych barwników. 

 
2.  Rozjaśnianie właściwe to odbarwienie włosów o  

a)  1–2 tony. 
b)  3–7 tonów. 
c)  3–4 tony. 
d)  1 ton. 

 
3.  Liście szałwi działają na włosy 

a)  natłuszczająco. 
b)  nawilżająco. 
c)  odżywczo. 
d)  przeciwbakteryjnie. 

 
4.  Do produkcji polimeru IR stosuje się 

a)  kazeinę. 
b)  celulozę. 
c)  jedwab. 
d)  glukozę. 

 
5.  Leczenie łojotoku wspomaga witamina 

a)  B6. 
b)  B5. 
c)  C. 
d)  D. 

 
6.  Tłuszczowcami nie są 

a)  ceramidy. 
b)  woski. 
c)  tłuszcze właściwe. 
d)  garbniki. 

 
7.  Ceramidy pozyskiwane są z 

a)  miodu. 
b)  drożdży. 
c)  tłuszczu zwierzęcego. 
d)  jedwabiu. 

 
8.  Pojaśnianie włosów jest wykonywane w celu 

a)  całościowego odbarwienia włosów, o co najmniej 3 tony. 
b)  podkreślenia linii fryzury. 
c)  częściowego odbarwienia włosów o 4 tony. 
d)  wyrównanie wyjściowego koloru włosów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

9.  Podkład rozjaśniający wykonuje się w celu 

a)  zlikwidowania żółtego odcienia włosów. 
b)  uzyskania refleksów nadających fryzurze blasku. 
c)  zwiększeniu chłonności włosów. 
d)  odbarwieniu włosów o 6–7 tonów. 

 
10.  Do rozjaśniania właściwego nie zalicza się 

a)  rozjaśniania odrostów. 
b)  rozjaśniania pasemek. 
c)  pojaśniania. 
d)  rozjaśniania globalnego. 

 
11.  Na poniższym zdjęciu przedstawiono podział porostu na sekcje przy rozjaśnianiu 

a)  odrostów. 
b)  całego porostu. 
c)  pasemek na folię. 
d)  pasemek na czepek. 

 

12.  Przygotowanie emulsji rozjaśniającej to czynność technologiczna etapu 

a)  przygotowawczego. 
b)  wykonania rozjaśniania. 
c)  końcowego. 
d)  wszystkie odpowiedzi są błędne. 

 
13.  Do  dekoloryzacji  włosów  barwionych  na odcień  ciemnego  brązu  stosuje  się  oksydant  o 

stężeniu 
a)  3%. 
b)  12%. 
c)  9%. 
d)  6%. 

 
14.  Po  dekoloryzacji  redukcyjnej  wykonuje  się  koloryzację  preparatem  o  zasadowym 

odczynie, który 
a)  wyrównuje przebarwienia włosów. 
b)  podwyższa odczyn włosów do pH 8. 
c)  nadaje włosom połysk. 
d)  obniża odczyn włosów do pH 3. 

 
15.  Rozjaśniania nie wykonuje się, gdy 

a)  włosy są barwione na odcienie brązu. 
b)  klient jest uczulony na składniki rozjaśniacza. 
c)  włosy są barwione farbami jonowymi. 
d)  włosy są barwione farbami utleniającymi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32 

16.  Propolis – produkt pszczeli – jest stosowany do produkcji 

a)  preparatów ochronnych i nabłyszczających. 
b)  maści leczących choroby skóry. 
c)  odżywek o działaniu kondycjonującym. 
d)  preparatów do regeneracji włosów. 

 
17.  Do pielęgnacji włosów rozjaśnionych poleca się preparaty zwierające 

a)  szałwi. 
b)  pokrzywę. 
c)  kolagen. 
d)  wosk pszczeli. 

 
18.  Farbowanie rozjaśniające polega na 

a)  równoczesnym rozjaśnianiu i koloryzacji. 
b)  najpierw rozjaśnianiu, potem koloryzacja. 
c)  najpierw koloryzacji, potem rozjaśnianiu. 
d)  koloryzacji na tym samym poziomie kolorystycznym. 

 
19.  Gdy  odcień  docelowy  jest  jaśniejszy  od  wyjściowego  wykonuje  się  farbowanie 

rozjaśniające, dodając do farby oksydant o stężeniu 
a)  3 %. 
b)  6 %. 
c)  9 %. 
d)  12 %. 

 
20.  Balejaż to rozjaśnianie 

a)  globalne. 
b)  pasemek na części porostu. 
c)  pasemek na całym poroście w kontrastowym kolorze. 
d)  pasemek na całym poroście o łagodnej różnicy kolorystycznej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Planowanie rozjaśniania i odbarwiania włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34 

7. LITERATURA 

 

1.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
2.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

SUZI, Warszawa 2005 

4.  Przewodnik szkoleniowy „klucz koloru” L’OREAL 
5.  strona internetowa: www.fryzjer.pl