background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
        NARODOWEJ

  

 
 
 
 
 
 

Mirosław Kroma 
 
 
 
 
 

Magazynowanie 

transport 

maszyn 

urządzeń 

precyzyjnych 731[03].O1.06 

 

 
 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bożena Kuligowska  
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Mirosław Kroma 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].O1.06 

„Magazynowanie  i  transport  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych”  zawartej  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

 Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

13 

 

5.1. Zabezpieczanie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed korozją 

13 

 

         5.1.1.  Ćwiczenia 

13 

 

5.2. Zabezpieczanie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed drganiami, polem 

elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi  

 

16 

 

         5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

 

5.3. Magazynowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych 

18 

 

         5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

31 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Magazynowanie  i  transport  maszyn  

i  urządzeń  precyzyjnych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie mechanik precyzyjny  731[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
 
Poradnik  dla  ucznia  zawiera  materiał  nauczania  składający  się  z  3  tematów.  Są  to: 

Zabezpieczanie  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  przed  korozją,  Zabezpieczanie  maszyn  
i  urządzeń  precyzyjnych  przed  drganiami,  polem  elektromagnetycznym  i  ładunkami 
elektrostatycznymi, Magazynowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych. 

Temat  „Zabezpieczanie  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  przed  korozją”  pomoże 

uczniowi zapoznać się z  podstawowymi sposobami ochrony przed korozją maszyn i urządzeń 
precyzyjnych  oraz  ukształtować  umiejętności  konieczne  do  stosowania  właściwych  metod   
i technik podczas zabezpieczania przed korozją maszyn i urządzeń precyzyjnych. 

Temat  „Zabezpieczanie  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  przed  drganiami,  polem 

elektromagnetycznym  i  ładunkami  elektrostatycznymi”  pomoże  uczniowi  zapoznać  się 
 z    podstawowymi  technikami  ochrony  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  przed  drganiami, 
polem  elektromagnetycznym  i  ładunkami  elektrostatycznymi  oraz  ukształtować  umiejętności 
konieczne  do  stosowania  właściwych  technik  podczas  zabezpieczania  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi. 

Temat  „Magazynowanie  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych”  pomoże  uczniowi  zapoznać 

się  z  podstawowymi  technikami  transportowania  i  magazynowania  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych  oraz  ukształtować  umiejętności  konieczne do  transportowania i magazynowania 
maszyn i urządzeń precyzyjnych. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy  

od indywidualnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się testami zamieszczonymi w rozdziale 6. 

W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktację zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

W teście praktycznym zamieszczono: 

− 

zadanie praktyczne z kryteriami, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

kartę oceny i wymagania. 

 

Poniżej  przedstawione  jest  miejsce tej  jednostki  modułowej w strukturze całego  modułu: 

„Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

731[03].O1 

Techniczne podstawy  

mechaniki precyzyjnej  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

731[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

731[03].O1.02 

Posługiwanie się  

dokumentacją techniczną 

 

 

731[03].O1.03 

Rozróżnianie materiałów konstrukcyjnych 

stosowanych w mechanice precyzyjnej 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

731[03].O1.04 

Dokonywanie pomiarów warsztatowych 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

731[03].O1.04 

Wytwarzanie prostych części maszyn  

i urządzeń precyzyjnych 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

731[03].O1.04 

Magazynowanie i transport maszyn 

i urządzeń precyzyjnych 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2. WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

analizować zjawiska fizyczne, 

− 

poszukiwać informacji,  

− 

wybierać informacje, 

− 

dokumentować informacje, 

− 

przeprowadzać proste rozumowania logiczne, 

− 

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, tabel, wykresów, 

− 

czytać dokumentację techniczną, 

− 

prezentować skutki własnych działań, 

− 

obsługiwać komputer osobisty ( PC ) w stopniu podstawowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować sposoby magazynowania maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

− 

dobrać rodzaje opakowania w zależności od konstrukcji maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

− 

zabezpieczyć magazynowane maszyny i urządzenia precyzyjne przed korozją, 

− 

zabezpieczyć 

magazynowane 

maszyny 

i  urządzenia  precyzyjne  przed  polem 

elektromagnetycznym, 

− 

wybrać sposób transportu maszyn i urządzeń precyzyjnych w zależności od konstrukcji, 

− 

skorzystać z literatury technicznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca:......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03]. 
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].01. 
Jednostka modułowa: Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych 731[03].01.06 

Temat: Transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych 

 
Wymagania wstępne:  
Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć : 
–  charakteryzować budowę maszyn i urządzeń precyzyjnych,  
–  charakteryzować działanie maszyn i urządzeń precyzyjnych,  
–  dobierać metody ochrony metali przed korozją, 
–  charakteryzować  zjawiska  wpływające  destrukcyjnie  na  działanie  maszyn  i  urządzeń 

precyzyjnych,  

–  postępować zgodnie z zasadami bhp podczas wykonywanych ćwiczeń. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 
–  
dobrać  metody  ochrony  maszyny  lub  urządzenia  precyzyjnego  przed  różnymi 

zagrożeniami, 

–  dobrać właściwe sposoby pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,  
–  dobrać metody transportu maszyn i urządzeń precyzyjnych. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  
wyposażone stanowiska do pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,  

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

detale  szkoleniowe  (całe  urządzenia  lub  części  maszyny,  urządzenia  lub  mechanizmu 
precyzyjnego), 

− 

opakowania różnego typu i wielkości, 

− 

inne  materiały  pakowe  w  zależności  od  potrzeb  (szary  papier,  taśma  klejąca,  sznur 
pakowy), 

− 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

− 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

− 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

 
Czas trwania: 

2 x po 4 godziny lekcyjne. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

Przebieg zajęć: 

Wprowadzenie: 

1.  Wyjaśnienie celów zajęć. 
2.  Przeprowadzenie miniwykładu na temat metody projektów. 
3.  Przeprowadzenie miniwykładu tematycznego. 
4.  Przeprowadzenie instruktażu bhp.  
Należy przypomnieć uczniom etapy projektu i scharakteryzować każdy z nich. 
 
5.  Wydanie tematu projektu: 
Temat projektu powinien znajdować się na kartce papieru i zawierać: 
–  temat projektu, 
–  przewidywany termin wykonania projektu, 
–  organizację pracy przy projekcie, 
–  wymagania dotyczące zawartości projektu, 
–  kryteria ocen za projekt i wymagania na oceny szkolne. 

 

Przykładowy temat projektu: 
Dobrać  sposób  przetransportowania  maszyny  lub  urządzenia  precyzyjnego  z  ....  do  .... 
(wskazać  punkt  początkowy  i  docelowy).  Maszyna  lub  urządzenia    ....  (podać  rodzaj 
transportowanego  urządzenia,  ilość  transportowanych  sztuk  ....).  Dobrać  parametry 
transportu, metody ochrony maszyny lub urządzenia, rodzaj zastosowanych opakowań. Dobór 
uzasadnić. 
 
Przewidywany termin wykonania projektu: .................................  
Przewidywany termin prezentacji projektu: .................................. 
 
Przykładowa organizacja pracy przy projekcie:  

− 

projekt opracowują zespoły 2 osobowe, 

− 

podstawowe zadania należy wykonać podczas zajęć, 

− 

część pracy należy wykonać w formie pracy domowej. 

 
Projekt powinien zawierać: 

− 

plan pracy zespołu z terminami realizacji i odpowiedzialnymi za poszczególne zadania, 

− 

konspekt projektu, 

− 

sprawozdanie zawierające: 

–  stronę tytułową z nazwą szkoły, tematem, składem zespołu, datą wykonania, 
–  konspekt projektu, 
–  plan pracy zespołu, 
–  organizację stanowiska pracy, 
–  szkic (szkice) elementu (wyrobu), 
–  wnioski i uwagi. 

Kryteria oceny: 
Ocena za projekt będzie oceną punktową. Punkty można otrzymać za: 

− 

plan pracy zespołu – 1 punkt, 

− 

konspekt projektu – 1 punkt, 

ponadto za: 

− 

dobranie metody ochrony urządzenia precyzyjnego przed ... - 5 punktów,  

− 

dobranie sposobu transportu z uzasadnieniem wyboru - 2 punkty, 

− 

dobranie rodzaju opakowania z uzasadnieniem - 2 punkty, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

10 

− 

zorganizowanie  stanowiska  do  pakowania urządzenia precyzyjnego lub  szczegółowy opis 
stanowiska - 5 punktów, 

− 

sformułowanie wniosków końcowych  i ich  uzasadnienie - 5 punktów, 

− 

prezentacje projektu - 2 punktów,  

− 

systematyczność pracy podczas zajęć - 5 punktów, 

− 

jakość i estetyka sprawozdania - 2 punkty.  

 
Dobierając mechanizmy  zegarowe należy kierować się założeniem konieczności: 

− 

zastosowania różnych rodzajów transportu, 

− 

wykorzystania różnych technik transportowych, 

− 

zastosowania  różnych  sposobów  zabezpieczenia  przed  oddziaływaniem  różnych 
czynników,    

− 

wykorzystania różnych technik pakowania. 

 
6.  Opracowanie planu pracy i konspektu. 
 
7.  Opracowanie dokumentacji projektu przez poszczególne grupy. 

Uczniowie  powinni  zaproponować  i  uzasadnić  wybór  techniki  transportowania, 

zabezpieczenia,  wyboru  opakowania.  Ponadto  uczniowie  powinni  zorganizować  stanowisko 
do  pakowania  lub  dokonać  jego  wizualizacji.  Nauczyciel  ocenia  zaangażowanie 
poszczególnych  uczniów.  Następnie  uczniowie  powinni  zaproponować  rozwiązanie  zadania 
(chociaż  w  formie  brudnopisu)  podczas  zajęć  w  szkole.  Na  koniec  należy  polecić 
opracowanie sprawozdania i przygotowanie do prezentacji. 
 
8.  Opracowanie prezentacji. 

Ten  etap  uczniowie  mogą  wykonać  w  ramach  pracy  domowej.  Do  prezentacji  zalecić 

należy techniki multimedialne. 
 
9.  Prezentacja. 

Do  prezentacji  należy  opracować  kartę  oceny  prezentacji.  Prezentacje  oceniają  zarówno 

nauczyciel jak i wybrani członkowie pozostałych grup. 
 
10. Ocena projektów. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

11 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca:......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03]. 
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].01. 
Jednostka modułowa: Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych 731[03].01.06 

Temat: Transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych 

 

Wymagania wstępne:  

Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

charakteryzować budowę maszyn i urządzeń precyzyjnych,  

− 

charakteryzować działanie maszyn i urządzeń precyzyjnych,  

− 

dobierać metody ochrony metali przed korozją, 

− 

charakteryzować  zjawiska  wpływające  destrukcyjnie  na  działanie  maszyn  i  urządzeń 
precyzyjnych,  

− 

postępować zgodnie z zasadami bhp podczas wykonywanych ćwiczeń. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

dobrać  metody  ochrony  maszyny  lub  urządzenia  precyzyjnego  przed  różnymi 
zagrożeniami, 

− 

dobrać właściwe sposoby pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,  

− 

dobrać metody transportu maszyn i urządzeń precyzyjnych. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda ćwiczeń. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna uczniów lub w małych grupach (2 osoby). 

 
Środki dydaktyczne: 
–  
wyposażone stanowiska do pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,  

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

detale  szkoleniowe  (całe  urządzenia  lub  części  maszyny,  urządzenia  lub  mechanizmu 
precyzyjnego), 

− 

opakowania różnego typu i wielkości, 

− 

inne  materiały  pakowe  w  zależności  od  potrzeb  (szary  papier,  taśma  klejąca,  sznur 
pakowy), 

− 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

− 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

− 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

 
Czas trwania: 

2 x po 4 godziny lekcyjne. 

 
Uczestnicy: 

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

12 

Przebieg lekcji: 

Wprowadzenie: 

1.  wyjaśnienie celów zajęć. 
2.  przeprowadzenie miniwykładu tematycznego. 
3.  przeprowadzenie instruktażu bhp.  

Należy  przydzielić  uczniom  stanowiska  i  polecić  im  staranne  przeczytanie  niezbędnych 

fragmentów  dla  poradnika.  Następnie  należy  przeprowadzić  pogadankę  dotyczącą 
omawianych tematów (przypomnienie). Można wykorzystać pytania kontrolne. 
 
4.  Polecenie wykonania ćwiczenia 1 z punktu 5.3.1 poradnika. 
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 
 
5.  Polecenie wykonania ćwiczenia 2 z punktu 5.3.1 poradnika. 
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 
 
6.  Polecenie wykonania ćwiczenia 3 z punktu 5.3.1 poradnika. 
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 
 
7.  Zaprezentowanie wykonanych ćwiczeń przez wybraną osobę. Dyskusja po prezentacji. 
 
8.  Podsumowanie lekcji: 

Podsumowanie  lekcji.  Sprawdzenie  osiągnięcia  celów  lekcji  poprzez  losowe  sprawdzenie 

poszczególnych ćwiczeń. 

 

9.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

13 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Zabezpieczenie  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  przed 

korozją 

 

5.1.1 Ćwiczenia  
 

Wskazówki do wykonania ćwiczeń: 
Podczas  wykonywania  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  obserwować  pracę  uczniów 

i w razie  potrzeby  udzielać  niezbędnych  wskazówek.  Poza  poradnikiem  uczniowie  mogą 
korzystać  z  zamieszczonej  w  poradniku  literatury,  która  powinna  znajdować  się  na 
wyposażeniu pracowni. 
 
Ćwiczenie 1  

Dokonaj  demontażu  urządzenia  precyzyjnego (rys.  do  ćwiczenia  1).  Urządzenie  nie  musi 

być  sprawne,  Oceń  wizualnie  stopień  zużycia  poszczególnych  elementów.  Dokonaj 
identyfikacji  poszczególnych  części.  Na  podstawie  obserwacji  oceń  stopień  odporności  na 
korozję poszczególnych części mechanizmu. Wyniki zapisz w tabeli.  
 

 

 

 

 

 

 

 

Tabela do ćwiczenia 1 

 

 

Nazwa części 

koroduje 

 

 

koło pośrednie 

tak 

 

 

dźwignia 

nie 

 

 

ślimak  

tak 

 

 

..... 

nie 

 

 

..... 

tak 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1. 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować dokumentację demontowanego mechanizmu,   
3)  zdemontować podstawowe podzespoły i części mechanizmu, 
4)  zidentyfikować zdemontowane elementy, 
5)  odnaleźć ślady korozji zdemontowanych elementów, 
6)  ustalić,  na  podstawie  poradnika  i  literatury  rodzaj  materiału  z  jakiego  wykonane  zostały 

elementy  mechanizmu  precyzyjnego  (np.:  mosiądz  lub  stal  lecz  nie  konkretne  gatunki, 
np.: MO60, 45H),  

7)  oszacować,  na  podstawie  obserwacji,  stopień  odporności  poszczególnych  części 

mechanizmu na korozję, 

8)  sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z literaturą, 
9)  dokonać samooceny, 
10)  zaprezentować wykonanie zadania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wyposażone stanowisko montażowe, 

− 

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop), 

− 

poradnik ucznia, 

− 

poradnik mechanika, 

− 

detale  ćwiczeniowe  (urządzenia,  maszyny  lub  mechanizmy  precyzyjne)  wraz  
z dokumentacją. 

 
Ćwiczenie 2  

Dokonaj  demontażu  urządzenia  precyzyjnego  (rys. do  ćwiczenia 2). Urządzenie powinno 

być  sprawne.  Zdemontowane  elementy  oczyść  z  pozostałości  zanieczyszczeń  i  środków 
smarnych.  Oceń  wizualnie  stopień  zużycia  poszczególnych  elementów.  Dokonaj  montażu  
i konserwacji mechanizmu. Podczas smarowania zastosuj różne środki smarne.  
 

 

 Rys. do ćwiczenia 2. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia, 
2)  przeanalizować dokumentację mechanizmu,   
3)  zdemontować podzespoły i części mechanizmu, 
4)  oczyścić zdemontowane elementy, 
5)  ocenić (wizualnie) stan zużycia zdemontowanych elementów mechanizmu, 
6)  zmontować oczyszczony mechanizm precyzyjny, 
7)  zakonserwować zmontowany mechanizm, 
8)  ocenić prawidłowość działania zmontowanego mechanizmu, 
9)  ocenić przydatność poszczególnych środków konserwujących, 
10) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją, 
11) dokonać samooceny, 
12) zaprezentować wykonanie zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pogadanka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

15 

Środki dydaktyczne 

− 

wyposażone stanowisko montażowe, 

− 

stanowisko do mycia elementów, 

− 

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop), 

− 

poradnik ucznia, 

− 

poradnik mechanika, 

− 

detale  ćwiczeniowe  (ćwiczebne  urządzenia,  maszyny  lub  mechanizmy  precyzyjne) 
wraz z dokumentacją. 

 
Ćwiczenie 3  

Dobierz  metodę  czasowej  ochrony  przed  korozją  maszyny  lub  urządzenia  precyzyjnego. 

Załóż,  że  zakład  produkcyjny  posiada  niezbędne  materiały  i  środki  konserwujące. 
Przyjmij, że mechanizm został wykonany ze stali. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia, 
2)  wybrać właściwą technikę ochronną, 
3)  zabezpieczyć czasowo ćwiczeniowe urządzenie precyzyjne, 
4)  ocenić jakość wykonania zadania, 
5)  dokonać samooceny, 
6)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

− 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wyposażone stanowiska do pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

ćwiczeniowe urządzenia, maszyny lub mechanizmy precyzyjne wraz z dokumentacją, 

− 

opakowania różnego typu i wielkości, 

− 

inne  materiały  do  pakowania  w  zależności  od  potrzeb  (szary  papier  pakowy,  papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy), 

− 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

− 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

− 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

16 

5.2.  Zabezpieczenie  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  przed 

drganiami,  polem  elektromagnetycznym  i  ładunkami 
elektrostatycznymi 

 

5.2.1 Ćwiczenia  
 

Wskazówki do wykonania ćwiczeń 
Ćwiczenia 

dotyczące 

oddziaływań 

elektrycznych, 

elektromagnetycznych 

i  magnetycznych uczeń powinien odbyć w pracowni elektrycznej. Ze względu na konieczność 
posiadania właściwego  wyposażenia  nie jest  celowe  wykonywanie  tych  ćwiczeń w warsztacie 
mechanicznym. 

Zalecane 

jest 

uzupełnienie 

ćwiczeń  z  jednostki  731[03].O1.04  

o  ćwiczenia  z  tego  zakresu.  W  tym  poradniku  ćwiczenia  zostały  ograniczone  tylko  do 
ćwiczeń sprawdzających zabezpieczenia przed drganiami. 

Przed  przystąpieniem  do  wykonania  zadania  uczeń  powinien  odbyć  instruktaż  wstępny 

obejmujący  informacje  dotyczące  wykonania  zadania  oraz  zasad  bhp  obowiązujących  na 
stanowisku  pracy  (ćwiczeń).  Ponadto  uczeń  powinien  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi 
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową  instrukcją bhp. 

Ćwiczenie 

praktyczne 

uczeń 

odbywa 

samodzielnie. 

Przed 

przystąpieniem 

do  wykonywania  zadania  prowadzący  zajęcia  ma  obowiązek  ocenić  ubranie  robocze  ucznia 
– w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.  
 
Ćwiczenie 1  

Dokonaj  kontroli  pracy  urządzenia  precyzyjnego  (np.:  wagi  elektronicznej),  poddanego 

drganiom.  (rys.  do  ćwiczenia  1).  Załóż,  że  zakład  produkcyjny  posiada  niezbędne 
wyposażenie. 
UWAGA  –  podczas  zadawania  drgań  pamiętaj,  że  zbyt  duża  amplituda  drgań  może 
spowodować  uszkodzenie  mechanizmu.  Dopuszczalne  jest  zastąpienie  rzeczywistego 
ćwiczenia  jego  symulacją.  Dopuszczalna  jest  modyfikacja  ćwiczenia  prowadząca  do 
określenia wpływu drgań na działanie maszyn i urządzeń precyzyjnych.  
 

 

 

Tabela do ćwiczenia 1

 

 

 

Odczyt 

 

 

Lp. 

Czas 

pomiaru 

Parametry  

drgań 

spoczynku 

podczas 

drgań 

 

 

1.    1 minuta 

0,05 G 

 

 

 

 

2.   

5 minut 

0,05 G 

 

 

 

 

3.    10 minut 

0,1 G 

 

 

 

 

4.    15 minut 

0,1 G 

 

 

 

 

5.    20 minut 

0,1 G 

 

 

 

 

6.   

 

 

 

 

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 1.

 

 

7.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia, 
2)  umieścić badany mechanizm zegarowy na stole wibracyjnym, 
3)  włączyć  wibracje  (należy  pamiętać,  że  zbyt  duża  amplituda  drgań  może  uszkodzić 

urządzenie precyzyjne), 

4)  metodą  porównawczą  określić  błąd  wskazań  badanego  urządzenia  precyzyjnego  (przy 

małej amplitudzie drgań błąd wskazań może być niewielki), 

5)  regularnie kontrolować przebieg ćwiczenia, 
6)  wykonać zestawienie uzyskanych wyników (np. w zamieszczonej tabeli), 
7)  dokonać oceny uzyskanych wyników, 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

stanowisko badawcze wyposażone w sterowany stół wibracyjny, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

poradnik mechanika, 

− 

badane maszyny lub urządzenia precyzyjne (np. waga elektroniczna lub waga szalkowa), 

− 

wzorcowe  narzędzia  pomiarowe  stosowne  do  prowadzonych  badań  (zegar  wzorcowy, 
stoper, suwmiarka, waga laboratoryjna), 

− 

inne mechanizmy i detale ćwiczeniowe. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

18 

5.3. Magazynowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych  

 

5.3.1 Ćwiczenia  
 

Wskazówki do wykonania ćwiczeń 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  zadania  uczeń  powinien  odbyć  instruktaż  wstępny 

obejmujący  informacje  dotyczące  wykonania  zadania  oraz  zasad  bhp  obowiązujących  na 
stanowisku  pracy  (ćwiczeń).  Ponadto  uczeń  powinien  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi 
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową  instrukcją bhp. 

Ćwiczenie 

praktyczne 

uczeń 

odbywa 

samodzielnie. 

Przed 

przystąpieniem 

do  wykonywania  zadania  prowadzący  zajęcia  ma  obowiązek  ocenić  ubranie  robocze  ucznia 
– w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.  
 
Ćwiczenie 1  

Dokonaj  wyboru  opakowania  dla  gotowego  urządzenia  precyzyjnego.  Spakowane 

urządzenia  umieść  na  palecie  ładunkowej  jednopłytowej  (rys.  do  ćwiczenia  1)  o  wymiarach 
800  x  1200  mm,  wiedząc  że  gabaryty  opakowania  jednostkowego  (opakowania  urządzenia 
precyzyjnego) wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech 
opakowań.  Zabezpiecz  ładunek  na  czas  transportu  i  dalszego  magazynowania.  Załóż, 
że zakład produkcyjny posiada niezbędne wyposażenie i środki. 
 

a) 

 

 

b) 

 

Rys. do ćwiczenia 1: 

a) symboliczny widok urządzenia precyzyjnego, b) widok palety. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia, 
2)  dobrać metodę pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych, 
3)  dokonać pakowania wybranych maszyn i urządzeń precyzyjnych, 
4)  dokonać oceny wykonania zadania, 
5)  ocenić  bezpieczeństwo  zapakowanych  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  podczas 

przyszłego transportowania, 

6)  dokonać samooceny, 
7)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

19 

Środki dydaktyczne: 

− 

wyposażone stanowiska do pakowania wyrobów precyzyjnych, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

detale  szkoleniowe  (np.  pudełka  papierowe,  imitujące  zapakowane  maszyny  lub 
urządzenia precyzyjne o zadanych wymiarach), 

− 

opakowania różnego typu i wielkości, 

− 

inne  materiały  do  pakowania  w  zależności  od  potrzeb  (szary  papier  pakowy,  papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce), 

− 

pomocnicze  materiały  do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub 
grube trociny), 

− 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

− 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

− 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

 
Ćwiczenie 2  

Dokonaj  składowania  gotowych  wyrobów  precyzyjnych  na  palecie  ładunkowej 

jednopłytowej  (rys.  do  ćwiczenia  2)  o  wymiarach  800  x  1200  mm,  wiedząc  że  gabaryty 
opakowania  jednostkowego  (opakowania  wyrobu  precyzyjnego)  wynoszą  190  x  180  x  120 
mm.  Ilość  warstw  nie  powinna  przekroczyć  czterech  opakowań.  Zabezpiecz  ładunek  na  czas 
transportui dalszego magazynowania. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki. 
 

a) 

 

 

b) 
 
 

 

Rys. do ćwiczenia 2: 

a) wymiary palety, b) widok palety. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  dobrać metodę pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych, 
3)  dokonać pakowania wybranych maszyn i urządzeń precyzyjnych, 
4)  dokonać oceny wykonania zadania, 
5)  ocenić,  bezpieczeństwo  zapakowanych  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  podczas 

przyszłego transportowania, 

6)  dokonać samooceny, 
7)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

20 

Środki dydaktyczne: 

− 

wyposażone stanowiska do pakowania wyrobów precyzyjnych, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

detale  szkoleniowe  (np.  pudełka  papierowe,  imitujące  zapakowane  maszyny  lub 
urządzenia  precyzyjne o zadanych wymiarach), 

− 

opakowania różnego typu i wielkości, 

− 

inne  materiały  do  pakowania  w  zależności  od  potrzeb  (szary  papier  pakowy,  papier 
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce), 

− 

pomocnicze  materiały  do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub 
grube trociny), 

− 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

− 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

− 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny). 

 

Ćwiczenie 3  

Zaplanuj,  dokonanie  wysyłki  gotowych  wyrobów  precyzyjnych  z  magazynu  do  punktu 

sprzedaży  detalicznej,  odległego  o  300  km,  transportem  morskim  (do  portu  transportem 
drogowym).  Transportu  dokonaj  na  palecie  ładunkowej  dwupłytowej  (rys.  a  do  ćwiczenia  3)  
o  wymiarach  800  x  1200  mm,  z  zastosowaniem  ramy  paletowej  (rys.  b  do  ćwiczenia  3), 
wiedząc  że  gabaryty  opakowania  jednostkowego  (opakowania  wyrobu  precyzyjnego) 
wynoszą  190  x  180  x  120  mm.  Ilość  warstw  nie  powinna  przekroczyć  czterech  opakowań. 
Zabezpiecz  ładunek  na  czas  transportu.  Załóż,  że  zakład  produkcyjny  posiada  niezbędne 

środki. 
 

a) 

 

 

b) 

 

Rys. do ćwiczenia 3: 

a) wymiary palety, b) widok i wymiary ramy paletowej. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia, 
2)  określić czynniki oddziałujące na maszyny lub urządzenia precyzyjne podczas transportu,  
3)  dobrać metodę pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych, 
4)  dokonać pakowania wybranych maszyn i urządzeń precyzyjnych, 
5)  dobrać metodę i środek transportu, 
6)  ocenić  bezpieczeństwo  zapakowanych  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych  podczas 

transportowania, 

7)  dokonać oceny wykonania zadania, 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

21 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, 

− 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wyposażone stanowiska do pakowania wyrobów precyzyjnych, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

detale  szkoleniowe  (np.  pudełka  papierowe,  imitujące  zapakowane  maszyny  lub 
urządzenia precyzyjne o zadanych wymiarach), 

− 

opakowania różnego typu i wielkości, 

− 

inne  materiały  do  pakowania  w  zależności  od  potrzeb  (szary  papier  pakowy,  papier 
woskowany,  papier  impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce, gruba 
folia PE), 

− 

pomocnicze  materiały  do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub 
grube trociny), 

− 

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek), 

− 

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),  

− 

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny), 

− 

mapa drogowo – kolejowa (lub plan miasta), 

− 

prognoza pogody (na czas transportu). 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

22 

6. EWALUACJA  OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  wielokrotnego  wyboru  do  jednostki  modułowej  „Magazynowanie  
i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1,2,3,4,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 5,6,19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 

oceny szkolne:  

− 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry - za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo dobry - za rozwiązanie 18 zadań. 

 

Klucz odpowiedzi:1.a, 2.b, 3.d, 4.c, 5.b, 6.c, 7.d, 8.b, 9.d, 10.b, 11.b, 12.a, 13.c
14.
b, 15.d, 16.a, 17.c, 18.a, 19.d, 20.b. 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategori

a celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Identyfikować czynniki wywołujące korozję 

2.    Dobrać materiały o dużych możliwościach tłumienia 

drgań mechanicznych  

3.    Dobrać rodzaj opakowania w zależności od 

konstrukcji maszyni urządzeń precyzyjnych  

4.    Dobrać metodę do czasowego zabezpieczenia 

elementów mechanizmów precyzyjnych przed 
korozja. 

5.    Sklasyfikować rodzaje drgań 

PP 

6.    Określić przeznaczenie czasowej ochrony 

antykorozyjnej 

PP 

7.    Podać metodę trwałej ochrony mechanizmu 

precyzyjnego przed korozją 

8.    Podać przeznaczenie ekranów ochronnych 

9.    Podać zasady bezpiecznej pracy podczas  dźwigania i 

przenoszenia 

10.   Identyfikować sposoby zabezpieczenia ładunków  

11.   Podać przeznaczenie materiałów higroskopijnych 

12.   Określić wpływ ładunków elektrostatycznych na 

maszyny i urządzenia precyzyjne 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

23 

maszyny i urządzenia precyzyjne 

13.   Określić przeznaczenia środka transportu 

14.   Wskazać źródło zakłóceń elektromagnetycznych 

15.   Podać wymiary powierzchni ładunkowej palety 

płaskiej 

16.   Scharakteryzować sposoby magazynowania maszyn i 

urządzeń precyzyjnych 

17.   Wskazać zagrożenia występujące podczas 

transportowania maszyn i urządzeń precyzyjnych  

18.   Określić przeznaczenia środka transportu 

19.   Scharakteryzować korozję elektrochemiczną 

PP 

20.   Scharakteryzować sposoby magazynowania maszyn i 

urządzeń precyzyjnych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

24 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela    

 

  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 min. 

 
Materiały dla ucznia: 

  

–  zestaw zadań testowych, 
–  instrukcja, 
–  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Podstawowym czynnikiem wywołującym korozję atmosferyczną jest:   

a)  temperatura powietrza, 
b)  ciśnienie powietrza, 
c)  wilgotność powietrza, 
d)  nasłonecznienie powietrza. 

 
2.  Do tłumienia drgań mechanicznych wykorzystuje się materiały o:   

a)  dużej wewnętrznej sztywności, 
b)  dużym tarciu wewnętrznym, 
c)  dużej wielkości, 
d)  dużym ciężarze. 

 
3.  Przedstawione poniżej opakowania służą do transportu produktów i wyrobów :   
 

a)  ciekłych, 
b)  gazowych, 
c)  mineralnych,  
d)  technicznych. 

 

 

 

 
4.  Do  czasowego  zabezpieczenia  elementów  mechanizmów  przed  korozją,  należy 

wykorzystać:   

a)  farbę olejną, 
b)  powłokę fosforanową, 
c)  specjalne smary,  
d)  powłokę z tworzywa sztucznego. 

 
5.  Drgania których amplituda nie zmienia się w czasie (patrz rysunek) to drgania:   

 
a)  drgania rezonansowe, 
b)  drgania niegasnące, 
c)  drgania tłumione, 
d)  drgania stałe. 

 

 

 
6.  Czasową ochronę antykorozyjną elementów maszyn i urządzeń precyzyjnych stosuje się:  

a)  w trakcie demontażu, 
b)  w procesie montażu mechanicznego, 
c)  podczas produkcji i magazynowania, 
d)  w trakcie eksploatacji. 

 

7.  Trwałą metodą ochrony maszyn lub urządzeń precyzyjnych przed korozją jest:   

a)  wypełnienie obudowy maszyny lub urządzenia precyzyjnego specjalnym smarem, 
b)  zastosowanie powłok malarskich, 
c)  zmniejszenie wymiarów maszyny lub urządzenia precyzyjnego, 
d)  zastosowanie materiałów niekorodujących. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

26 

8.  Zastosowanie  ekranu  ochronnego  (patrz  rysunek)  skutecznie  zabezpiecza  urządzenie 

precyzyjne przed wpływem zakłóceń:   

 

a)  magnetycznych, 
b)  elektromagnetycznych, 
c)  mechanicznych, 
d)  świetlnych. 

 

 

 

9.  Zabronione jest regularne przenoszenie ładunku o masie 50 kg na odległość ponad:   
 

a)  13 m, 
b)  19 m, 
c)  22 m, 
d)  25 m. 

 

 
10.Rysunek 

przedstawia 

zabezpieczenie 

ładunku podczas: 

 

a)  magazynowania, 
b)  transportowania, 
c)  podnoszenia, 
d)  ładowania. 

 

 
11.  Umieszczone w opakowaniu, środki higroskopijne, zabezpieczają wyrób przed:   

a)  zapyleniem, 
b)  korozją, 
c)  zapaleniem, 
d)  wybuchem. 

 
12.  Ładunki elektrostatyczne wykazują szkodliwy wpływ na:   

a)  układy tłumienia drgań, 
b)  układy i elementy elektroniczne, 
c)  podzespoły napędu, 
d)  obwody magnetyczne. 

 
13. 

Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:   

 

a)  po drogach publicznych, 
b)  po torach kolejowych, 
c)  po terenie zakładu produkcyjnego, 
d)  po terenie miasta. 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

27 

14.  Źródłem zakłóceń elektromagnetycznych są układy:   

a)  pneumatyczne, 
b)  elektroniczne, 
c)  parowe,  
d)  hydrauliczne. 

 
15.  Wymiary typowej palety (na rysunku) wynoszą:   
 

a)  800 x 1100 mm, 
b)  900 x 1200 mm, 
c)  800 x 1300 mm, 
d)  800 x 1200 mm. 

 

 

 
16.  Wybierając miejsce do przechowywania towaru w magazynie, należy uwzględnić:   

a)  masę i wielkość towaru, 
b)  tylko masę towaru, 
c)  tylko wielkość towaru, 
d)  masa i wielkość towaru nie ma znaczenia. 

 
17.  Największym zagrożeniem dla urządzeń precyzyjnych podczas transportu są:   

a)  udary cieplne,  
b)  opady atmosferyczne,  
c)  drgania i uderzenia mechaniczne,  
d)  fale radiowe. 

 
18.  Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:   
 

a)  po drogach publicznych, 
b)  po torach kolejowych, 
c)  po terenie magazynu, 
d)  po szlakach wodnych. 

 

 

 
19.  Korozja elektrochemiczna zachodzi:  

a)  na granicy ziaren, 
b)  na granicy powietrza i ziemi, 
c)  na powierzchni wody, 
d)  na granicy metalu i elektrolitu. 

 
20.  Urządzenia i maszyny precyzyjne przechowywane są najczęściej:   

a)  w magazynie otwartym, 
b)  w magazynie zamkniętym, 
c)  w magazynie półzamkniętym, 
d)  w magazynie półotwartym. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko

  ......................................................................................... . 

 
„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

29 

Test praktyczny  
 
„Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych” 

 
Treść zadania:  

Znany  przedsiębiorca  zamówił  w  Twoim  zakładzie  naprawę  maszyny  do  szycia.  Usługa 

obejmowała  również  dostarczenie  naprawionej  maszyny  do  ....  (określenie  miejsca  np.  dom, 
siedziba  firmy)  w  odległości  ok.  50  km,  w  dniu  ważnej  uroczystości  ....  (określenie  rodzaju 
np. imieniny, 20 rocznica ślubu). Cena usługi ... (podać wartość – wysoka). Zrealizuj usługę. 
 
Rozwiązanie zadania powinno zawierać: 
–  
planowanie działania, 
–  organizowanie stanowiska do pakowania, 
–  wykonanie zadania (może być teoretyczne w całości lub w części), 
–  zaprezentowanie rozwiązania. 
 
Kryteria oceniania testu praktycznego 

Poniżej  zamieszczone  są  przykładowe  kryteria  oceniania  testu  praktycznego.  Tworząc 

zadanie  typu  próba  pracy,  należy  przygotować  kryteria  oceniania,  by  jednoznacznie  określić 
poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia. Poniższe kryteria mają charakter przykładowy. 
 

Punkty 

Obszar 

Lp. 

Kryterium oceniania 

możliwe 

zdobyte 

1.    Sporządzenie planu działania (listy czynności) 

 

2.    Dobranie opakowania i materiałów pomocniczych 

 

Planowanie 

działania 

3.    Dobór środków transportowych i metod transportu 

 

4.    Zgromadzenie opakowań 

 

5.    Zgromadzenie materiałów pakowych 

 

6.    Zgromadzenie środków zabezpieczających przed  

drganiami i uderzeniami  

 

7.    Zgromadzenie środków zabezpieczających przed  

korozją  

 

Organizowanie 

stanowiska 

8.    Zgromadzenie środków zabezpieczających przed  

polem elektromagnetycznym 

 

9.    Przestrzeganie podczas transportu zasad bhp 

 

10.   Zapakowanie maszyny (urządzenia  precyzyjnego)  

 

11.   Zabezpieczenie maszyny (urządzenia) przed 

drganiami i wibracjami 

 

12.   Zabezpieczenie przed korozją 

13.   Zabezpieczenie maszyny (urządzenia) przed 

polem elektromagnetycznym 

 

14.   Załadowanie maszyny (urządzenia) precyzyjnego 

na środki transportu 

 

Wykonanie 

zadania 

15.   Dostarczenie maszyny (urządzenia) precyzyjnego 

do punktu przeznaczenia 

 

16.   Dokonanie samooceny 

 

17.   Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

Prezentowanie 

18.   Użycie języka technicznego 

 

Razem: 

25 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

30 

Wymagania na oceny: 
11 – 14 punktów   

– dopuszczający 

15 – 18 punktów  

– dostateczny 

19 – 22 punktów  

– dobry 

23 - 25 punktów   

– bardzo dobry 

 

Karta oceny 

 
Imię i nazwisko  ......................................................................................... . 
 
„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych” 
 

Obszar 

Lp. 

Kryterium oceniania 

Ilość 

punktów 

1.    Sporządzenie planu działania (listy czynności) 

 

2.    Dobranie opakowania i materiałów pomocniczych 

 

Planowanie 

działania 

3.    Dobór środków transportowych i metod transportu 

 

4.    Zgromadzenie opakowań 

 

5.    Zgromadzenie materiałów pakowych 

 

6.    Zgromadzenie środków zabezpieczających przed  

drganiami i uderzeniami  

 

7.    Zgromadzenie środków zabezpieczających przed  

korozją  

 

Organizowanie 

stanowiska 

8.    Zgromadzenie środków zabezpieczających przed  

polem elektromagnetycznym 

 

9.    Przestrzeganie podczas transportu zasad bhp 

 

10.   Zapakowanie maszyny (urządzenia) precyzyjnego  

 

11.   Zabezpieczenie maszyny (urządzenia) przed 

drganiami i wibracjami 

 

12.   Zabezpieczenie przed korozją 

 

13.   Zabezpieczenie maszyny (urządzenia) przed 

polem elektromagnetycznym 

 

14.   Załadowanie maszyny (urządzenia) precyzyjnego 

na środki transportu 

 

Wykonanie 

zadania 

15.   Dostarczenie maszyny (urządzenia) precyzyjnego 

do punktu przeznaczenia 

 

16.   Dokonanie samooceny 

 

17.   Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

Prezentowanie 

18.   Użycie języka technicznego 

 

Razem: 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

31 

7.  LITERATURA 

 

1.  Czajkowski J.: Elementy przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1986 
2.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna  –  podstawy  technologii  mechanicznej.  WSiP,  Warszawa 

1984 

3.  Jakubowski L.: Technologia prac ładunkowych . Politechnika Warszawska 2003 
4.  Osiński Zb. : Tłumienie drgań mechanicznych. PWN, Warszawa 1986 
5.  Schmidt D. : Mechatronika. REA, Warszawa 2002 
6.  Topulos A.: Technologia Mechaniczna. WNT, Warszawa 1988 
7.  Tryliński  W.:  Poradnik  konstruktora  przyrządów  precyzyjnych  i  drobnych.  WNT, 

Warszawa 1971 

8.  Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1999 
9.  Elektronika dla wszystkich – czasopismo. Warszawa, rocznik 2003