background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ

 

 

 

 

 

 

Piotr Dubis

 

 

 

 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 
731[03].O1.04 
 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006   

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Henryk Stańczyk 

mgr inż. Andrzej Strzykowski 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Piotr Dubis 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Andrzej Zych 

 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].O1.04 

„Wykonywanie  pomiarów  warsztatowych”  zawartej  w modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Tolerancje i pasowania 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Pomiary warsztatowe 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Pomiary wielkości elektrycznych 

19 

4.3.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.  Literatura 

33 

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

„Wykonywanie 

pomiarów 

warsztatowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie mechanik precyzyjny 731[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowania  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Poradnik  składa  się  z  3  tematów.  Są  to:  „Tolerancje  i pasowania”,  „Pomiary 

warsztatowe”, „Pomiary wielkości elektrycznych”. 

Temat  „Tolerancje  i pasowania”  pomoże  uczniowi  zapoznać  się  z  problematyką 
dokładności  wykonania,  operowania  pojęciami  z  zakresu  tolerancji  i  pasowań  oraz 
obliczania wymiarów granicznych, tolerancji luzów.  
Temat „Pomiary warsztatowe” jest najważniejszy w tej jednostce modułowej. Przerabiając 

materiał nauczania oraz wykonując ćwiczenia uczeń nauczy się mierzyć za pomocą suwmiarek, 
mikrometru oraz innych przyrządów pomiarowych.  

Temat:  „Pomiary  wielkości  elektrycznych”  wspomoże  ucznia  przede  wszystkim 

w kształtowaniu 

umiejętności 

wykonywania 

pomiarów 

podstawowych 

wielkości 

elektrycznych.  Ponadto  zapozna  go  ze  sposobami  zapobiegania  porażeniu  prądem 
elektrycznym oraz udzielania pierwszej pomocy porażonym. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

indywidualnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami. 

W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 
W teście praktycznym zamieszczono: 

 

zadanie praktyczne z kryteriami, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

kartę oceny i wymagania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

731[03].O1 

Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 

731[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa 

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

i ochrony środowiska 

731[03].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją  

techniczną 

731[03].O1.03 

Rozróżnianie materiałów konstrukcyjnych 

stosowanych w mechanice precyzyjnej 

731[03].O1.04 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 

731[03].O1.05 

Wytwarzanie prostych części maszyn 

i urządzeń precyzyjnych 

731[03].O1.06 

Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się jednostkami układu SI, 

 

dobierać odzież ochronną oraz środki ochrony osobistej w zależności od wykonywanych prac, 

 

udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, 

 

przestrzegać wymagań dotyczących ochrony środowiska naturalnego, 

 

odczytywać informacje z rysunków technicznych, 

 

dobierać materiały konstrukcyjne, 

 

przestrzegać regulaminów obowiązujących w pracowniach. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

wyjaśnić pojęcia: tolerancja, pasowanie, chropowatość powierzchni, 

– 

obliczyć wymiary graniczne, odchyłki, tolerancję, luzy, 

– 

wybrać z PN odchyłki dla podanych wymiarów tolerowanych, 

– 

wyjaśnić pojęcia mierzenia i sprawdzania, 

– 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

– 

rozróżnić podstawowy sprzęt pomiarowy: wzorce, przyrządy pomiarowe, sprawdziany, 

– 

ustalić przebieg czynności podczas wykonywania pomiarów, 

– 

dobrać przyrządy pomiarowe do pomiaru i sprawdzania elementów maszyn i urządzeń 
precyzyjnych w zależności od kształtu oraz dokładności wykonania, 

– 

odczytać wskazania przyrządów pomiarowych, 

– 

scharakteryzować podstawowe wielkości elektryczne, 

– 

połączyć na podstawie schematu ideowego prosty obwód elektryczny, 

– 

dobrać przyrządy pomiarowe do pomiaru wielkości elektrycznych, 

– 

wykonać pomiar podstawowych wielkości elektrycznych, 

– 

dokonać kontroli zgodności rezystancji izolacji urządzeń i instalacji elektrycznej 
z dokumentacją, 

– 

wykonać pomiary zgodnie z obowiązującymi przepisami bhp i ochrony ppoż., 

– 

określić dokładność pomiarów, 

– 

określić tendencje rozwojowe w metrologii warsztatowej, 

– 

posłużyć się PN, 

– 

skorzystać z literatury technicznej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].O1 
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomiarów warsztatowych 731[03].O1.04 

Temat: Obliczanie wymiarów granicznych, średnich, tolerancji i luzów 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności obliczania wymiarów granicznych, tolerancji i luzów. 
 
Cele szczegółowe: 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

obliczyć wymiar maksymalny, minimalny, średni i tolerancję dla wymiarów tolerowanych 
za pomocą liczb, 

 

odczytywać odchyłki z tablic i przeliczyć je, 

 

obliczyć wymiar maksymalny, minimalny, średni i tolerancję dla wymiarów tolerowanych 
za pomocą symboli literowych, 

 

obliczyć luzy dla pasowań. 

 
Metody nauczania:  

 

metoda tekstu przewodniego 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

tablica odchyłek, 

 

literatura podana w poradniku dla ucznia. 

 
Czas trwania zajęć:
  180 minut 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Oblicz wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję dla wymiarów tolerowanych oraz luzów 
dla pasowań. 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  z  pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie są sposoby tolerowania wymiarów na rysunkach technicznych? 
2.  Jak oblicza się wymiary graniczne dla tolerancji podanych za pomocą liczb? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3.  Jak oblicza się wymiar średni dla tolerancji podanych za pomocą liczb? 
4.  Jak oblicza się tolerancję? 
5.  Skąd odczytuje się odchyłki dla wymiarów tolerowanych za pomocą liter? 
6.  W jakich jednostkach podane są odchyłki dla wymiarów tolerowanych za pomocą liter? 
7.  Jak oblicza się luz maksymalny, minimalny i średni. 
PLANOWANIE 
1.  Zaplanuj kolejność wykonania obliczeń. 
2.  Zaplanuj  wyposażenie  do  wykonywania  ćwiczeń  w  obliczaniu  tolerancji,  odczytywaniu 

odchyłek i obliczaniu luzów. 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
WYKONANIE 
1.  Wykonaj ćwiczenie nr 1 z punktu 4.1.3 Poradnika dla ucznia: 
– 

oblicz wymiary graniczne, 

– 

oblicz wymiary średnie, 

– 

oblicz tolerancje. 

2.  Wykonaj ćwiczenie nr 2 z punktu 4.1.3 Poradnika dla ucznia: 
– 

odczytaj odchyłki, 

– 

przelicz je na milimetry, 

– 

oblicz wymiary graniczne, 

– 

oblicz wymiary średnie, 

– 

oblicz tolerancje. 

3.  Wykonaj ćwiczenie nr 3 z punktu 4.1.3 Poradnika dla ucznia: 
– 

odczytaj odchyłki, 

– 

przelicz je na milimetry, 

– 

oblicz wymiary graniczne, 

– 

oblicz luzy maksymalne i minimalne, 

– 

oblicz luzy średnie. 

4.  Porównaj swoje tabele z tabelami kolegów. Określ błędy i usterki. 
5.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
6.  Zaprezentuj swoją pracę. 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wyliczone wymiary graniczne, średnie i tolerancje? 
2.  Czy poprawnie zostały odczytane i przeliczone odchyłki? 
3.  Czy poprawnie zostały wyliczone luzy? 
4.  Czy tabele są poprawnie wypełnione i czytelne? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały ukształtowane, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

Ponadto nauczyciel zwraca uwagę na szczególne przypadki obliczania tolerancji i pasowań 

oraz na praktyczne wykorzystywanie obliczeń, jakie wykonywali uczniowie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].O1 
Jednostka modułowa: Wykonywanie pomiarów warsztatowych 731[03].O1.04 

Temat: Wykonywanie pomiarów suwmiarką, mikrometrem i kątomierzem 

uniwersalnym. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności mierzenia suwmiarką i mikrometrem  
 
Cele szczegółowe: 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

– 

dobrać przyrządy pomiarowe do pomiaru elementów maszyn i urządzeń precyzyjnych , 

– 

odczytać wskazania przyrządów pomiarowych suwmiarkowych, 

– 

odczytać wskazania przyrządów pomiarowych mikrometrycznych, 

– 

odczytać wskazania kątomierza, 

– 

wykonać pomiary suwmiarkami, 

– 

wykonać pomiary mikrometrem, 

– 

wykonać pomiary kątomierzem uniwersalnym. 

 

Metody nauczania:  

 

ćwiczenie praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

poradnik ślusarza, 

 

suwmiarka uniwersalna o dokładności mierzenia 0,1 i 0,05 mm, 

 

mikrometr zewnętrzny 0 do 25 mm, 

 

kątomierz uniwersalny, 

 

przedmioty do ćwiczeń pomiarowych. 
 
Czas trwania: 
5 godzin lekcyjnych – 275 minut 
 
Przebieg zajęć: 

 

1.  Instruktaż wstępny: 

 

sprawdzenie obecności, 

 

sprawdzenie odzieży roboczej, sprawdzenie samopoczucia uczniów, 

 

przeprowadzenie pogadanki na temat bhp przy pomiarach, 

 

przedstawienie przebiegu lekcji, 

 

podanie kryteriów ocen, 

 

wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych,  

 

nadzorowanie przejścia na stanowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

2.  Instruktaż bieżący: 

Wykonanie ćwiczenia 4 z części 4.2.3 poradnika dla ucznia 

− 

Obchód I. Sprawdzenie, czy uczniowie przygotowali stanowiska do pomiarów, dobrali 
narzędzia pomiarowe i przedmiot (przedmioty do pomiarów). 

− 

Obchód II. Sprawdzenie, czy uczniowie opracowali szkice przedmiotu mierzonego. 

− 

Obchód  III.  Sprawdzenie,  czy  uczniowie  wypełnili  kolumnę  „wymiar”  w  tabeli 
pomiarów. Udzielanie dodatkowych instruktaży. 

− 

Obchód  IV.  Sprawdzanie  poprawności  wykonywania  pomiarów  suwmiarkami, 
wpisywania wyników w tabele pomiarów. Udzielanie dodatkowych instruktaży. 

− 

Obchód  V.  Sprawdzanie  poprawności  wykonywania  pomiarów  mikrometrem, 
wpisywania wyników w tabele pomiarów. Udzielanie dodatkowych instruktaży. 

− 

Obchód  VI.  Sprawdzanie  poprawności  wykonywania  pomiarów  kątomierzem, 
wpisywania wyników w tabele pomiarów. Udzielanie dodatkowych instruktaży. 

 
3.  Instruktaż końcowy: 

− 

podsumowanie zajęć, 

− 

wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia, 

− 

omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów, 

− 

zwrócenie uwagi na błędy oraz czynności dobrze wykonywane podczas ćwiczenia, 

− 

wystawienie ocen, 

− 

uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Tolerancje i pasowania 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Wskazówki do wykonania ćwiczeń 1, 2 i 3. 
 
Zaleca się, aby wszystkie ćwiczenia wykonywane były samodzielnie przez każdego ucznia. 

Na  początku  zajęć  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż,  na  którym  omówi 
organizację  zajęć,  poda  kryteria  ocen  oraz  omówi  przebieg  zajęć  prowadzonych  metodą 
przewodniego  tekstu.  Przy  każdym  ćwiczeniu  nauczyciel  powinien  obserwować  działania 
uczniów,  udzielać  dodatkowych  informacji,  a  na  końcu  ocenić  wykonanie  ćwiczenia. 
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z poradników, norm.  

Na  końcu  należy  przeprowadzić  prezentację  (można  ją  ograniczyć  do  przedstawienia  po 

jednym  przykładzie  z  każdego  ćwiczenia)  oraz  ocenić  ją.  W  ocenie  mogą  brać  udział  inni 
uczniowie. 

Podsumowując  ćwiczenia  należy  wskazać uczniom  praktyczne wykorzystywanie obliczeń 

w wykonywaniu i naprawie części maszyn i urządzeń. 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję dla podanych niżej przykładów. 

 

Obliczone wartości: 

Wymiar 

Wymiary graniczne: 

Wymiar średni 

Tolerancja 

100

±1 

–  górny 

–  dolny 

 

 

100

±0,01

 

 

 

 

20

+0,1 

 

 

 

20

–0,1 

 

 

 

30

 

 

 

 

30

 

 

 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć  sobie  sposób  obliczania  wymiarów  granicznych,  wymiaru  średniego 

i tolerancji, 

2)  dla każdego przykładu obliczyć wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję, 
3)  porównać swoje wyniki z wynikami kolegów oraz poprosić nauczyciela o ocenę. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

+0,3 
+0,1

 

–0,1 
–0,3

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura podaną w poradniku dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję dla podanych niżej przykładów. 

 

Wymiary graniczne: 

Wymiar 

Odchyłki 

odczytane z tablic 

Górny 

Dolny 

Wymiar 

średni 

Tolerancja 

15H6 

 

 

 

 

 

15h6 

 

 

 

 

 

Φ25d11   

 

 

 

 

Φ25d11   

 

 

 

 

Φ460h8   

 

 

 

 

Φ460H8   

 

 

 

 

Φ5g6 

 

 

 

 

 

Φ5H6 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odczytać z tablic odchyłki dla podanych wymiarów i przeliczyć je na milimetry, 
2)  dla każdego przykładu obliczyć wymiary graniczne, wymiar średni i tolerancję, 
3)  porównać swoje wyniki z wynikami kolegów oraz poprosić nauczyciela o ocenę. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

tablica odchyłek, 

 

literatura podana w poradniku dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

Ćwiczenie 3 

Oblicz luzy dla podanych niżej pasowań oraz określ jego rodzaj. 
 

Wymiary graniczne: 

Luz 

max 

Luz 

min 

Luz 

średni 

Rodzaj 

pasowania 

Pasowanie 

Odchyłki 

odczytane 

z tablic 

Górne 

Dolne 

 

 

 

 

Φ10H7 

 

 

 

 

 

 

Φ10H7/e8 

Φ10e8 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Φ10H7/s8 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Φ10H11/d11 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Φ8F8/h6 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Φ8K7/h6 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Φ8P/h6 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać z tablic odchyłki dla podanych wymiarów i przeliczyć je na milimetry, 
2)  dla każdego przykładu obliczyć wymiary graniczne, 
3)  dla każdego przykładu obliczyć luzy, 
4)  dla każdego przykładu określić rodzaj pasowania, 
5)  sprawdzić  rodzaj  pasowania,  korzystając  z  rysunku  przedstawiającego  położenie  pól 

tolerancji względem wymiaru nominalnego, 

6)  porównać swoje wyniki z wynikami kolegów oraz poprosić nauczyciela o ocenę. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

tekst przewodni, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

tablica odchyłek, 

 

literatura podana w poradniku dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Ćwiczenie 4 

Zmierz  odchyłki  prostoliniowości  listwy.  Układ  pomiarowy  zmontuj  wg  poniższego 

schematu. 

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pomiarowe, 
2)  ustawić czujnik na „zero”, 
3)  przesuwając czujnik wzdłuż płytki, odczytać maksymalne i minimalne odchylenia czujnika, 
4)  ustalić rzeczywisty błąd prostoliniowości płytki. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie  przez  każdego  ucznia.  Na 

początku  nauczyciel  powinien  udzielić  instruktażu  na  temat  obsługi  czujnika  ze  statywem. 
Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  czynności  ucznia.  Zaleca 
się  również  przygotowanie  i  przeprowadzenie  innych  ćwiczeń  z  zakresu  pomiaru  odchyłek 
kształtu i położenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

czujnik zegarowy ze statywem, płyta pomiarowa, 

 

listwa do mierzenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura podana w poradniku dla ucznia. 

Czujnik zegarowy 

Listwa  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

5.2. Pomiary warsztatowe  

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Korzystając  z  poradników  odszukaj  różne  przyrządy  suwmiarkowe  i  wpisz  ich 

przeznaczenie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Głównym  celem  ćwiczeń  jest  poznanie  różnych  przyrządów  suwmiarkowych 

i mikrometrycznych  oraz  ich  rozróżnianie.  Uczniowie  powinni  samodzielnie  odszukać  różne 
przyrządy,  określić  ich  przeznaczenie  oraz  dokładności  pomiarowe  i  zakresy.  Warto  również 
zaopatrzyć  pracownię  w  rzeczywiste  przyrządy  pomiarowe  i  podczas  podsumowania 
ćwiczenia (przeprowadzonego np. metodą pogadanki) przedstawić je uczniom do porównania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  poradniku  ślusarza  i  poradniku  mechanika  rozdziały  dotyczące  pomiarów 

warsztatowych, 

2)  wypełnić poniższą tabelę. 
 

Lp. 

Nazwa przyrządu 

Przeznaczenie przyrządu 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 
 
 

 

 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne: 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ślusarza, 

 

poradnik mechanika. 

 

Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  poradników  odszukaj  różne  przyrządy  mikrometryczne  i  wpisz  ich 

przeznaczenie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Głównym  celem  ćwiczeń  jest  poznanie  różnych  przyrządów  suwmiarkowych 

i mikrometrycznych  oraz  ich  rozróżnianie.  Uczniowie  powinni  samodzielnie  odszukać  różne 
przyrządy,  określić  ich  przeznaczenie  oraz  dokładności  pomiarowe  i  zakresy.  Warto  również 
zaopatrzyć  pracownię  w  rzeczywiste  przyrządy  pomiarowe  i  podczas  podsumowania 
ćwiczenia (przeprowadzonego np. metodą pogadanki) przedstawić je uczniom do porównania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  poradniku  ślusarza  i  poradniku  mechanika  rozdziały  dotyczące  pomiarów 

warsztatowych, 

2)  wypełnić poniższą tabelę. 
 

Lp. 

Nazwa przyrządu 

Przeznaczenie przyrządu 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

metoda ćwiczeń przedmiotowych. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ślusarza, 

 

poradnik mechanika. 

 

Ćwiczenie 3 

Odczytaj  wyniki  pomiaru  na  przedstawionych  w  tabeli  noniuszach  suwmiarek.  Wykonaj 

pomiary wymiarów rzeczywistych przedmiotów otrzymanych od nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  te  ćwiczenia  w  małych  grupach.  Można  je 

realizować metodą ćwiczeń praktycznych lub metodą tekstu przewodniego. Szczególną uwagę 
należy  zwrócić  na  umiejętność  odczytywania  wymiarów  na  noniuszach  suwmiarek  i  na 
mikrometrze.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  umiejętne 
posługiwanie się przyrządami pomiarowymi, na ich czyszczenie i konserwowanie. Do realizacji 

ćwiczenia konieczne jest przygotowanie przedmiotów do wykonywania pomiarów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  sposobem  odczytywania  wymiarów  na  suwmiarkach  o  dokładnościach 

0,1 mm i 0,05 mm, 

2)  odczytać kolejne wymiary i wpisać wynik obok rysunku, 
3)  przedstawić wyniki nauczycielowi, 
4)  wykonać pomiary wymiarów rzeczywistego przedmiotu, 
5)  wykonać szkic przedmiotu mierzonego i nanieść na nim zmierzone wymiary, 
6)  przedstawić wyniki nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ślusarza, 

 

przedmioty do mierzenia, 

 

suwmiarki.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj pomiary suwmiarkami, mikrometrem i kątomierzem uniwersalnym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  te  ćwiczenia  w  małych  grupach.  Można  je 

realizować metodą ćwiczeń praktycznych lub metodą tekstu przewodniego. Szczególną uwagę 
należy  zwrócić  na  umiejętność  odczytywania  wymiarów  na  noniuszach  suwmiarek  i  na 
mikrometrze.  Przed  rozpoczęciem  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  umiejętne 
posługiwanie się przyrządami pomiarowymi, na ich czyszczenie i konserwowanie. Do realizacji 

ćwiczenia konieczne jest przygotowanie przedmiotów do wykonywania pomiarów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć  sobie  sposób  odczytywania  wymiarów  na  suwmiarkach  o  dokładnościach 

0,1 mm i 0,05 mm, 

2)  zapoznać się ze sposobem odczytywania wymiarów na mikrometrze, 
3)  zapoznać się ze sposobem odczytywania wymiarów na kątomierzu uniwersalnym, 
4)  wykonać  3  szkice  przedstawionego  przez  nauczyciela  przedmiotu  i  zwymiarować  je 

(nanieść tylko linie wymiarowe), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5)  opracować tabele pomiarów, 
6)  wykonać  pomiary  przedstawionego  przez  nauczyciela  przedmiotu  korzystając  

z suwmiarek, 

7)  wykonać  te  same pomiary za pomocą mikrometru (tylko wymiary zewnętrzne w zakresie 

właściwym dla danego mikrometru), 

8)  wykonać pomiary kątomierzem, 
9)  przedstawić wyniki nauczycielowi, 
10)  nanieść wymiary na szkic. 
 

Szkic przedmiotu do 

mierzenia suwmiarką 0,1 mm 

i kątomierzem uniwersalnym 

Szkic przedmiotu do 

mierzenia suwmiarką 0,05 mm 

Szkic przedmiotu do 

mierzenia mikrometrem 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

Tabela pomiarów 

 

Suwmiarka 

o dokładności 

0,1 mm 

Suwmiarka 

o dokładności 

0,05 mm 

Mikrometr 

Kątomierz 

Wymiar 

Wynik 

Wynik 

Wynik 

Wynik 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik ślusarza, 

 

suwmiarka uniwersalna o dokładności mierzenia 0,1 i 0,05 mm, 

 

mikrometr zewnętrzny 0 do 25 mm, 

 

kątomierz uniwersalny, 

 

przedmioty do ćwiczeń pomiarowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

5.3.  Pomiary wielkości elektrycznych 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Zbuduj układ do pomiaru prądu i napięcia w obwodzie elektrycznym. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  Przed  przystąpieniem  do  wykonywania  ćwiczenia  należy  przeprowadzić 
instruktaż  na  temat  bezpieczeństwa  przy  urządzeniach  i  instalacjach  elektrycznych  oraz 
regulaminu pracowni. Zaleca się również opracowanie procedur realizacji ćwiczeń. Procedury 
powinny zawierać warunki dopuszczenia do wykonywania ćwiczenia.  

Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  wszystkie  jego  etapy 

oraz udzielać dodatkowych wskazówek i porad. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  narysować schemat układu, 
2)  dobrać mierniki – ustalić zakresy pomiarowe, 
3)  połączyć układ, 
4)  odczytać wyniki wskazań mierników. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zasilacz  prądu  stałego  z  regulowanym  napięciem,  amperomierz  prądu  stałego  
o  przełączanym  zakresie,  woltomierz  prądu  stałego  o  przełączanym  zakresie,  przewody 
łączeniowe, rezystor o znanych parametrach znamionowych, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  środki  zabezpieczające  przed  porażeniem  elektrycznym,  które  zostały 

zastosowane w pracowni. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  Przed  przystąpieniem  do  wykonywania  ćwiczenia  należy  przeprowadzić 
instruktaż  na  temat  bezpieczeństwa  przy  urządzeniach  i  instalacjach  elektrycznych  oraz 
regulaminu  pracowni.  Podczas  wykonywania  ćwiczeń  uczniowie  powinni  mieć  dostęp  do 
urządzeń zabezpieczających. W przypadku urządzeń będących pod napięciem powinno być to 
wykonywane pod bezpośrednim nadzorem nauczyciela. 

Na zakończenie każdego ćwiczenia nauczyciel powinien przeprowadzić pogadankę celem 

sprawdzenia, czy uczniowie opanowali ćwiczone umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać sposób zabezpieczenia instalacji pracowni. 
2)  rozpoznać  sposób  zabezpieczenia  wybranego  urządzenia  lub  maszyny  znajdującej  się 

w pracowni, 

3)  wpisać do tabeli sposoby zabezpieczeń. 
 
Sposób zabezpieczenia instalacji pracowni: 
 
 
 
 
Sposób zabezpieczenia wybranej maszyny, urządzenia: 
 
 
 
 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pogadanka. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z poradnikiem dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

W  urządzeniu  precyzyjnym  należy  wymienić  silnik  elektryczny  zasilany  prądem 

trójfazowym  z  tablicy  sterowniczej.  Określ  zagrożenia,  sposób  wykonania  pracy  oraz  środki 
ochrony, jakie należy stosować.  

 

Wskazówki do realizacji 
Zaleca  się,  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  Przed  przystąpieniem  do  wykonywania  ćwiczenia  należy  przeprowadzić 
instruktaż  na  temat  bezpieczeństwa  przy  urządzeniach  i  instalacjach  elektrycznych  oraz 
regulaminu  pracowni.  Podczas  wykonywania  ćwiczeń  uczniowie  powinni  mieć  dostęp  do 
urządzeń  zabezpieczających. W przypadku urządzeń będących pod napięciem powinno być to 
wykonywane pod bezpośrednim nadzorem nauczyciela. 

Na zakończenie każdego ćwiczenia nauczyciel powinien przeprowadzić pogadankę celem 

sprawdzenia, czy uczniowie opanowali ćwiczone umiejętności.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób zasilania urządzenia i zabezpieczenia przed porażeniem, 
2)  określić zagrożenia, jakie mogą wystąpić, 
3)  określić niezbędne prace, jakie należy wykonać przed zdemontowaniem silnika, 
4)  określić środki zabezpieczające. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

 
Sposób zasilania i metoda zabezpieczenia urządzenia przed porażeniem elektrycznym: 
 
 
 
Zagrożenia: 
 
 
 
 
Prace i środki zabezpieczające: 
 
 
 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

literatura zgodna z poradnikiem dla ucznia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 

Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej

 

„Wykonywanie 

pomiarów warsztatowych” 

 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 22 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 6, 11, 14, 19, 21 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt    
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  7  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d, 
12. a, 13. b, 14. c, 15. d, 16. a, 17. a, 18. b, 19. d, 20. c, 21. b, 22. a 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Wyjaśnić pojęcia z zakresu tolerancji 

2.    Scharakteryzować wybraną wielkość z zakresu 

tolerancji i pasowań 

PP 

3.    Obliczyć wymiary graniczne 

4.    Obliczyć tolerancję 

5.    Obliczyć luzy w pasowaniu 

PP 

6.    Sklasyfikować oznaczenie tolerancji kształtu i 

położenia 

PP 

7.    Obliczyć wymiar metodą pośrednią 

8.    Dobrać przyrządy pomiarowe do pomiaru z 

dokładnością do 1 mm 

9.    Dobrać przyrządy pomiarowe do pomiaru z 

dokładnością do 0,01 mm 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

10.   Odczytać wymiar na suwmiarce o dokładności 

0,1 mm 

11.   Odczytać wymiar na suwmiarce o dokładności 

0,05 mm 

PP 

12.   Odczytać wymiar na mikrometrze 

13.   Określić przeznaczenie wybranego przyrządu 

pomiarowego 

14.   Odczytać wymiar wskazany na kątomierzu 

PP 

15.   Wskazać zastosowanie wybranego wzorca 

16.   Wskazać zastosowanie sprawdzianu 

17.   Wskazać sposób wykonania pomiarów prądu 

elektrycznego 

18.   Wskazać sposób wykonania pomiarów napięcia 

elektrycznego 

19.   Wymienić sposoby ochrony przed porażeniem 

elektrycznym 

PP 

20.   Podać wartość napięcia bezpiecznego 

21.   Wymienić cel zerowania ochronnego 

PP 

22.   Zaproponować sposób udzielania pierwszej 

pomocy przy porażeniach prądem 
elektrycznym 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki. 
10.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 
 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
6.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

7.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Wymiarem nominalnym nazywamy wymiar, który: 

a)  uzyskany został w wyniku obróbki. 
b)  wskazuje przyrząd pomiarowy. 
c)  jest średnią arytmetyczną wymiaru maksymalnego i minimalnego. 
d)  naniesiony jest na rysunku wykonawczym, z pominięciem odchyłek. 

 
2.  Odchyłką nazywamy różnicę pomiędzy: 

a)  wymiarem maksymalnych i minimalnym. 
b)  wymiarem nominalnym i obróbkowym. 
c)  wymiarem nominalnym i tolerancją. 
d)  wymiarem obróbkowym i zmierzonym. 

 
3.  Dla wymiaru 25

±0,5

 wymiary graniczne i średni wynoszą: 

 

 

Wymiar max  Wymiar min 

Wymiar średni 

a)   

30 

20 

25 

b)   

25 

25 

25 

c)   

25,5 

24,5 

25 

d)   

25,5 

24,5 

25,5 

 
4.  Dla wymiaru 25

–0,5

 tolerancja wynosi: 

a)  0,5. 
b)  0,5. 
c)  1. 
d)  –1. 

 
5.  Luzy dla połączenia wałka wykonanego na wymiar Φ25

±0,5

 i tulejki wykonanej na wymiar 

Φ25

–0,5

 wynoszą: 

 

 

Luz max  Luz min  Luz średni 

a) 

0,5 

0,75 

b) 

0,5 

c) 

0,5 

–0,5 

d) 

0,5 

–1 

–0,25 

 
6.  Przedstawionym niżej symbolem oznacza się: 

a)  tolerancję równoległości płaszczyzn. 
b)  tolerancję płaskości. 
c)  tolerancję wzajemnego położenia płaszczyzn. 
d)  tolerancję rombowości. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

7.  Podaj wymiar „X” mając wymiary pośrednie: Φ

1

 = 10, Φ

2

 = 20, L = 30 

a)  X = 60. 
b)  X = 50. 
c)  X = 45. 
d)  X = 40. 

 
 
 
 
 
 
 

 
8.  Do pomiaru z dokładnością do 1 mm służy: 

a)  przymiar kreskowy. 
b)  suwmiarka. 
c)  mikrometr. 
d)  czujnik zegarowy. 

 
9.  Do pomiaru bezpośredniego z dokładnością do 0,01 mm służy: 

a)  przymiar kreskowy. 
b)  suwmiarka. 
c)  mikrometr. 
d)  czujnik zegarowy. 

 
10.  Wymiar wskazany na noniuszu suwmiarki wynosi: 

a)  75,0. 
b)  69,3. 
c)  7,5. 
d)  6,93. 

 

 
11.  Wymiar wskazany na noniuszu suwmiarki wynosi: 

a)  4,37. 
b)  5,90. 
c)  59,00. 
d)  43,80. 

 

 

 
12.  Wymiar wskazany na mikrometrze wynosi: 

a)  13,78

b)  14,00

c)  13,28

d)  14,28

 

 

 
 
 

Φ

1

       L         Φ

2

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

13.  Czujnikiem można wykonywać pomiary: 

a)  chropowatości powierzchni. 
b)  odchyłek kołowości. 
c)  średnic wałków. 
d)  średnic otworów. 

 
14.  Wymiar wskazany na kątomierzu wynosi: 

a)  20

o

30’. 

b)  48

o

c)  38

o

15’. 

d)  19

o

15’. 

 

 

 
15.  Kątownik służy do: 

a)  pomiaru kątów. 
b)  pomiaru kąta prostego. 
c)  sprawdzania kątów. 
d)  sprawdzania kąta prostego. 

 
16.  Sprawdzian tłoczkowy dwugraniczny służy do: 

a)  sprawdzania otworów. 
b)  pomiaru otworów. 
c)  pomiaru wymiarów granicznych. 
d)  pomiaru tolerancji wykonania. 

 
17.  Amperomierz do obwodu należy włączyć: 

a)  szeregowo w gałąź, przez którą płynie prąd badany. 
b)  równolegle do elementu, na zaciskach którego mierzymy prąd. 
c)  równolegle do odbiornika, którego prąd ma być mierzony. 
d)  równolegle do źródła zasilania. 

 
18.  Woltomierz do obwodu należy włączyć: 

a)  szeregowo w gałąź, przez którą płynie prąd badany. 
b)  równolegle do elementu, na zaciskach którego mierzymy napięcie. 
c)  równolegle do odbiornika, którego prąd ma być mierzony. 
d)  równolegle do źródła zasilania. 

 
19.  Środkiem ochrony dodatkowej przed porażeniem elektrycznym jest: 

a)  izolacja przewodów. 
b)  obudowa urządzeń. 
c)  wyłącznik główny. 
d)  uziemienie ochronne. 

 
20.  Napięcie bezpieczne dla prądu przemiennego w warunkach zwiększonego zagrożenia wynosi: 

a)  5 V. 
b)  15 V. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

c)  25 V. 
d)  60 V. 

 
21.  Zerowanie jest: 

a)  jest jednym ze środków ochrony przeciwporażeniowej podstawowej. 
b)  jest jednym ze środków ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej. 
c)  jest zabezpieczeniem przed nadmiernym wzrostem prądu. 
d)  jest zabezpieczeniem przed zanikiem napięcia w jednej fazie. 

 
22.  Przy udzielaniu pierwszej pomocy osobie porażonej prądem w pierwszej kolejności 

należy: 
a)  odłączyć osobę porażoną spod napięcia. 
b)  wezwać lekarza. 
c)  wykonać masaż serca. 
d)  wykonać sztuczne oddychanie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko .......................................................................................... 

 
Wykonywanie pomiarów warsztatowych

  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14.. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20 

 

21. 

 

22. 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

Test praktyczny do jednostki modułowej

 

„Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych” 

 

Temat zadania: Wykonywanie pomiarów warsztatowych 

 
Wykonaj pomiary wałka przedstawionego na poniższym rysunku. 
 

 

 
W trakcie realizacji prac uczeń powinien: 

 

dobrać narzędzia pomiarowe i wykonać ich spis, 

 

obliczyć wymiary graniczne dla wielkości tolerowanych, 

 

opracować tabelę pomiarów zawierającą wymiary nominalne i rzeczywiste oraz narzędzia 
do mierzenia tych wymiarów, 

 

wykonać pomiary wałka. Wyniki wpisać w tabelę. 
 
Czas na wykonanie zadania wynosi 60 minut. 
 
Kryteria oceniania: 

 

za poprawnie sporządzony spis narzędzi pomiarowych (4 pkt), 

 

za obliczenie wymiarów granicznych (3 pkt), 

 

za opracowanie tabeli pomiarów (5 pkt), 

 

za prawidłowe posługiwanie się narzędziami pomiarowymi (2 pkt), 

 

za wykonane pomiary (9 pkt), 

 

za ocenę zgodność wałka z rysunkiem (1 pkt), 

 

+0,2 
-0,1

 

±0,25 

20 

70 

25 

15 

15 

Φ

30

 

Φ

20

h7

 

Φ

20

 

Φ

20h

Φ

30

 

27

O

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

Karta odpowiedzi 

do testu praktycznego „Wykonywanie pomiarów warsztatowych” 

 

Temat zadania: Wykonywanie pomiarów warsztatowych  

 
Imię i nazwisko: ............................................................. 
 
Wykaz niezbędnych narzędzi pomiarowych: 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
………………………………………………………………………………….………………. 
 
Wymiary graniczne: 

Wymiar 

Wymiary 

graniczne 

Wymiar 

Odchyłki 

Wymiary 

graniczne 

 

15 

 

 

Φ20h7 

 

 

 

15 

 

 

 

 

 

 
Tabela pomiarów 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ocena jakości mierzonego wałka (zgodności z rysunkiem) 

 

 

 

 

+0,2 
-0,1 

±0,25 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

Karta oceny 

Lp. 

Kryterium 

Punkty 

1. 

Za poprawnie sporządzony spis narzędzi pomiarowych: 4 pkt 
–  spis zawiera suwmiarkę o dokładności mierzenia do 0,1 mm – 1 pkt, 
–  spis zawiera suwmiarkę o dokładności mierzenia do 0,05 mm – 1 pkt, 

– 

spis zawiera mikrometr o zakresie 0 do 25 mm – 1 pkt,

 

– 

spis zawiera kątomierz uniwersalny – 1 pkt.

 

 

2.  

Za  obliczenie  wymiarów  granicznych  po  1  punkcie  za  każdy  z  trzech 
wymiarów tolerowanych (razem do 3 pkt). 

 

3. 

Za opracowanie tabeli pomiarów: 5 pkt 
–  w tabeli wpisano wszystkie wymiary z rysunku – 1 pkt, 
–  do wymiarów nietolerowanych dobrano suwmiarkę o dokładności 

0,1 mm – 1 pkt, 

–  do wymiarów z tolerancją liczbową dobrano suwmiarkę o dokładności do 

0,05 mm lub suwmiarki o dokładnościach do 0,1 mm i 0,05 mm – 1 pkt, 

–  do wymiarów Φ20h7 dobrano mikrometr – 1 pkt, 
–  do kąta dobrano kątomierz uniwersalny – 1 pkt. 

 

4.  

Za prawidłowe posługiwanie się narzędziami pomiarowymi: 2 pkt 
–  uczeń utrzymuje porządek, ład i właściwie składa narzędzia – 1 pkt, 
–  uczeń właściwie posługuje się narzędziami – 1 pkt. 

 

5. 

Za wykonane pomiary (za każdy z niżej wymienionych 1 pkt): 9 pkt 
Poprawnie zmierzył wymiary: 
–  Φ20h7 prawy, 
–  Φ20h7 lewy, 
–  15 

 

–  15 
–  Φ20, 
–  20, 
–  25, 
–  70, 
–  kąt 27

0

 

 

6. 

Za poprawną ocenę jakości wałka: 
– uczeń wypisał wszystkie niezgodne z rysunkiem wymiary – 1 pkt 

 

 

Razem do 24 punktów 

 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące oceny 
szkolne: 
– 

dopuszczający – minimum 15 punktów, 

– 

dostateczny – minimum 17 punktów, 

– 

dobry – minimum 19 punktów, 

– 

bardzo dobry – minimum 21 punktów. 

 

+0,2 
-0,1 

±0,25 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

7. LITERATURA 

 
1.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989 
2.  Czerwiński W., Czerwiński J.: Poradnik ślusarza. WNT, Warszawa 1989 
3.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WNT, Warszawa 2004 
4.  Jakubiec W., Malinowski J.: Metrologia wielkości geometrycznych. ISBN 1997 
5.  Kurdziel R.: Podstawy elektrotechniki dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999 
6.  Malinowski J.: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1995 
7.  Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa: WNT, Warszawa 1999 
8.  http://pl.wikipedia.org