background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Grażyna Uhman 

 

 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 
731[03].O1.02 

 
 
 

 

 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jerzy Giemza 
mgr inż. Jan Sarniak 
 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Grażyna Uhman 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Andrzej Zych 

 

 

 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].O1.02 
„Posługiwanie się dokumentacją techniczną” zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawy rysunku technicznego 

11 

5.1.1. Ćwiczenia  

11 

5.2. Tolerancje i pasowania, chropowatość powierzchni i ich oznaczanie  

w dokumentacji 

13 

5.2.1. Ćwiczenia  

13 

5.3. Zasady wykonywania dokumentacji technicznej 

z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego 

15 

5.3.1. Ćwiczenia  

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.  Literatura 

27 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela,  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  mechanik  precyzyjny.  Poradnik 
zawiera  opis  wymagań,  jakie  uczeń  powinien  spełnić,  by  przystąpić  do  bieżącej  jednostki 
modułowej, cele, jakie osiągnie po zrealizowaniu tej jednostki, dwa przykładowe scenariusze 
zajęć  oraz  wykaz  ćwiczeń  do  poszczególnych  tematów.  Na  końcu  poradnika  zawarto  dwa 
narzędzia  pomiaru  dydaktycznego  oraz  literaturę.  Scenariusze  z  pozoru  są  podobne,  gdyż 
użyto jednego wzorca, jednak zawartość obu różni się od siebie rodzajem ćwiczeń, treścią ich 
podsumowania,  zastosowanych  pomocy  dydaktycznych  i  momentem  ich  wprowadzenia. 
Podobieństwo  zaś  wynika  stąd,  że  podobny  charakter  mają  zajęcia.  Są  to  zajęcia 
ćwiczeniowe,  ponadto  realizowane  w  systemie  modułowym,  wymagają  utrzymania  reguł 
metodycznych  dotyczących  tego  rodzaju  zajęć:  zwłaszcza  poprzedzenie  realizacji  ćwiczeń 
studiowaniem  materiału  nauczania  i  odpowiedzią  na  pytania  sprawdzające  z  właściwym 
udziałem nauczyciela oraz posumowanie każdego ćwiczenia oddzielnie.  

Poradnik  dla  ucznia  zawiera  materiał  nauczania,  ćwiczenia  wraz  ze wskazówkami, 

potrzebnymi do zaliczenia danej jednostki modułowej, sprawdziany wiedzy i literaturę. 

Moduł  731[03].O1  „Techniczne  podstawy  mechaniki  precyzyjnej”  jest  jednym 

z kluczowych  dla  zawodu  i składa  się  z  6  jednostek  -  patrz  schemat  układu  jednostek 
modułowych. 

Moduł ten przygotowuje ucznia z ogólnego zakresu wiedzy technicznej niezbędnego dla 

realizacji  modułów  zawodowych.  Każda  jednostka  modułowa  ma  swoje  określone  cele  i 
może być realizowana jako samodzielna część, przy czym ich kolejność nie jest dowolna.  

Jednostka modułowa podzielona została na trzy tematy: 

1.  Podstawy rysunku technicznego. 
2.  Tolerancje i pasowania, chropowatość powierzchni i ich oznaczanie w dokumentacji. 
3.  Zasady  wykonywania  dokumentacji  technicznej  z  wykorzystaniem  oprogramowania 

komputerowego. 
Każdy  temat  w  Poradniku  dla  ucznia  zawiera  ćwiczenia  oraz  materiał  nauczania, 

pomocny  w  ich  wykonaniu.  Czasami  materiał  nauczania  musi  zostać  uzupełniony  przez 
nauczyciela,  zwłaszcza,  gdy  potrzebne  są  do  tego  specjalistyczne  materiały  źródłowe,  czy 
przykłady  rysunków.  Materiał  nauczania  dodatkowy  znajduje  się  w  podręczniku  oraz 
w dokumentacjach  technicznych  maszyn  i  urządzeń,  a  także  w  PN.  Brakujący  materiał 
nauczyciel  powinien  odpowiednio  przygotować  dla  uczniów  w  postaci  kserokopii  lub 
eksponatów czy literatury. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń, uczeń powinien sprawdzić, czy  jest do tego 

odpowiednio  przygotowany.  W  tym  celu  powinien  odpowiedzieć  na  zestaw  pytań 
zamieszczony  po  materiale  nauczania.  Pytania  mają  zwrócić  uwagę  uczniowi  na  to,  co  jest 
w materiale  nauczania  najważniejsze.  Uczeń  powinien  odpowiedzieć  na  nie  własnymi 
słowami. Dobrze, jeśli udzieli odpowiedzi w zeszycie przedmiotowym. 

Uczeń powinien opanować wszystkie umiejętności. Ćwiczenia należy ocenić w systemie 

dwustopniowym  –  uczeń  umie  albo  nie umie wykonać ćwiczenia.  Opanowanie umiejętności 
może cechować się różną biegłością.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  jest  zamieszczony  sprawdzian  postępów, 

który  pozwoli  uczniowi  określić  swoje  osiągnięcia  w  zakresie  poznawanej  wiedzy.  Jeśli 
uzyska  pozytywne  wyniki,  to  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a jeśli  nie,  to 
wiadomości  i umiejętności  powinien  powtórzyć  i uzupełnić  korzystając  z  pomocy 
nauczyciela. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
Metody pracy z uczniem 
Główną  metodą  pracy  w  tej  jednostce  modułowej  są  samodzielne  ćwiczenia  uczniów. 

Zaproponowano  zarówno  ćwiczenia  do  pracy  indywidualnej,  jak  i zespołowej.  Są  i  takie, 
które  –  w  zależności  od  możliwości  uczniów  –  mogą  być  wykonywane  indywidualnie  lub 
grupowo. Daje to możliwość indywidualizacji pracy z uczniem.  

Program  jednostki  przewiduje  uzyskanie  umiejętności  wykonywania  dokumentacji 

technicznej z pomocą programu komputerowego. Ze względu  na to, że placówki kształcenia 
zawodowego  mogą  mieć  różne  programy,  nie  narzucono  w  poradniku,  który  program 
powinien  być  wykorzystany.  Wymaga  to  jednak  opracowania  programu  kształcenia  w  tym 
zakresie  odpowiedniego  do  zainstalowanego  programu.  Celem  jednego  z  ćwiczeń  jest 
przejście takiego kursu wraz z wykonaniem ćwiczeń w jego ramach zaprojektowanych. 

Tematyka  jednostki  modułowej  „Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną”  wymaga 

także bazowania na podręczniku, w którym uczeń znajdzie więcej przykładów i rysunków niż 
z  konieczności  zawiera  poradnik  dla  ucznia.  Również  praca  nad  materiałem  nauczania 
w przypadku rysunku technicznego wymagać będzie pomocy ze strony nauczyciela. 

731[03].O1 

Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 

 

731[03].O1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpożarowej i ochrony

 

środowiska 

 

731[03].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 

731[03].O1.03 

Rozróżnianie materiałów konstrukcyjnych 

stosowanych w mechanice precyzyjnej 

 

731[03].O1.04 

Dokonywanie pomiarów warsztatowych 

 

731[03].O1.05 

Wytwarzanie prostych części maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

 

731[03].O1.06 

Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji ćwiczeń zawartych w jednostce modułowej powinieneś umieć: 

– 

interpretować podstawowe akty prawne, prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy, 
związane z bezpieczeństwem i higieną pracy,  

– 

charakteryzować zagrożenia występujące w pracy mechanika precyzyjnego, 

– 

określać sposób zachowania w przypadku wystąpienia zagrożenia, 

– 

przedstawiać propozycje ograniczenia wpływu szkodliwych materiałów na środowisko, 

– 

dobierać  odzież  ochronną  oraz  środki  ochrony  indywidualnej  w zależności  od 
wykonywanych prac, 

– 

interpretować stanowiskowe instrukcje bhp i ochrony p.poż.,  

– 

udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, 

– 

wykonywać proste rysunki, 

– 

rozpoznawać na rysunku podstawowe kształty. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

odczytać dokumentację techniczną, 

– 

wykonać odwzorowanie graficzne elementów mechanizmu precyzyjnego, 

– 

wykonać proste obliczenia konstrukcyjne i kinematyczne, 

– 

wykorzystać PN, ISO, 

– 

wykonać dokumentację techniczną z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego, 

– 

posłużyć się literaturą techniczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].O1. 
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczną 731[03]O1.02 

Temat: Podstawy rysunku technicznego – wymiarowanie 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wymiarowania 
 
Cele szczegółowe: 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 
– 

odczytać wymiary z dokumentacji technicznej, 

– 

wykonać wymiarowanie elementów mechanizmu zegarowego, 

– 

skorzystać z PN dotyczącej rysunku technicznego. 
 

Metody nauczania – uczenia się
– 

samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne: praca indywidualna i zespołowa. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

foliogramy lub prezentacje multimedialne, 

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

przygotowane przez nauczyciela materiały,  

– 

PN, dokumentacja techniczna. 
 

Czas: 240 minut. 

 

Przebieg zajęć: 
 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

–  Wykonuje  czynności 

organizacyjne 

–  Przygotowuje  się 

do zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu 

i poleca przypomnieć 
treści przerobionych 
jednostek 
metodycznych  

–  zapisuje temat 

w zeszycie, 

–  przypominają 

najważniejsze 
treści 
zrealizowanych 
zajęć  

 

–  foliogram 

z celami zajęć, 
rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część główna 

 

 

 

1. Praca nad  
    materiałem  
    nauczania 
 
 
 
 
 
 
 

–  poleca zapoznać się 

z treścią materiału 
nauczania dotyczącą 
wymiarowania,  

–  wyjaśnia i 

demonstruje 
przykłady wspierające 
studiowanie materiału 
nauczania, 

–  poleca wykonanie 

drobnych ćwiczeń 
ułatwiających 
rozumienie materiału 
nauczania, 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

–  studiuje materiał 

nauczania, słucha 
wyjaśnień i 
analizuje 
przykłady, 

 
–  wykonuje 

ćwiczenia podane 
przez nauczyciela, 

 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  przykłady 

rysunków,  

–  foliogramy lub 

prezentacje 
multimedialne,  

–  rzutnik pisma 

lub rzutnik 
multimedialny. 

2. Praca nad 
    pytaniami 
sprawdzającymi  
 

–  poleca udzielenie 

pisemnej odpowiedzi 
w zeszytach na 
pytania sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla 
ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

 
 
 
 
–  realizuje zadanie 

dotyczące 
wymiarowania 
indywidualnie, 

 
–  odnosi się do 

efektów swojej 
pracy 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt 

3. Praca nad   
    ćwiczeniem 1 
 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 1. 
z poradnika dla 
ucznia,  

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

–  realizuje zadanie, 
 
–  prezentuje wyniki 

i dyskutuje nad 
nimi 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  PN, 
–  przygotowane 

materiały 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonać 

sprawdzian postępów,  

–  podsumowuje zajęcia, 
–  podaje zadanie 

domowe:  

Wykonaj uzupełnienia 
podanych rysunków 
zgodnie z poleceniem. 
–  podaje temat oraz 

zakres zajęć 
następnych 

–  realizuje 

sprawdzian 
postępów, 

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat 

zajęć następnych 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt, 
 
 
 
 
–  rysunki wraz 

z poleceniami 
do wykonania 
zadania 
domowego 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].O1 
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją techniczną 731[03]O1.02 

Temat:  Tolerancje  i  pasowania,  chropowatość  powierzchni  i  ich  oznaczanie 

w dokumentacji 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  odczytywania  i  nanoszenia  oznaczeń  dotyczących 
tolerancji, pasowań i chropowatości powierzchni. 
 
Cele szczegółowe: 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 
– 

odczytać i interpretować na rysunku technicznym tolerancje wymiarów,  

– 

odczytać i interpretować na rysunku technicznym tolerancje kształtu, 

– 

odczytać i interpretować na rysunku technicznym pasowania,  

– 

odczytać i interpretować na rysunku technicznym falistość i chropowatość, 

– 

nanieść na rysunku odpowiednie oznaczenia tolerancji,  

– 

nanieść na rysunku odpowiednie oznaczenia pasowania,  

– 

nanieść na rysunku odpowiednie oznaczenia chropowatości i falistości, 

– 

skorzystać z PN i literatury związanej z tematem tolerancji, pasowań. 
 

Metody nauczania – uczenia się
– 

samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne: praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas trwania zajęć:  135 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

foliogramy lub prezentacje multimedialne, 

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

przygotowane przez nauczyciela materiały,  

– 

przybory kreślarskie, 

– 

PN, dokumentacja techniczna. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

10 

Przebieg zajęć: 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje czynności 
organizacyjne 

Przygotowuje  się  do 
zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu 

–  zapisuje temat 

w zeszycie 

–  foliogram 

z celami zajęć, 
rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem 

 

Część główna 

 

 

 

 
1. Praca nad  
    materiałem  
    nauczania 
 
 
 
 
 
 
 
 

–  poleca zapoznać się 

z treścią materiału 
nauczania i sporządzić 
pisemną odpowiedź 
w zeszytach na pytania 
sprawdzające znajdujące 
się w poradniku dla 
ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  słucha poleceń 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 
 
 
–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

–  odnosi się do 

efektów swojej 
pracy 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt  

2. Praca nad   
    ćwiczeniem 1 
 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 1 z poradnika 
dla ucznia,  

–  rozdaje materiały, 

dokumentację, PN, 

–  wyjaśnia wątpliwości, 

nadzoruje pracę,  

–  sprawdza wyniki, 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

–  realizuje zadanie, 
 
 
–  prezentuje wyniki  

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  przygotowane 

materiały,  

–  PN, 

dokumentacja 
techniczna 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonać 

sprawdzian postępów, 

–  podsumowuje zajęcia, 
 
 
–  podaje zadanie 

domowe:  

Dokonaj odczytów 
z rysunku zgodnie 
z poleceniem. 

–  podaje temat oraz zakres 

zajęć następnych. 

–  realizują 

sprawdzian 
postępów,  

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat 

zajęć następnych. 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt, 
–  rysunki z 

poleceniami do 
realizacji 
zadania 
domowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Podstawy rysunku technicznego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij  ołówkiem  rysunki  techniczne  elementów  mechanizmów  precyzyjnych 

przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku technicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  rysunków  części  lub  mechanizmów 

z wyraźnymi brakami (w rysunku). Braki te uczeń powinien uzupełnić. Rysunki nie powinny 
być  skomplikowane,  ale  zróżnicowane  pod  względem  elementów  rysunku,  zwłaszcza  do 
uzupełnienia.  Z  rysunku  powinno  wynikać,  jakich  uzupełnień  należy  dokonać.  Jeśli 
uzupełnienia  nie  byłyby  jednoznaczne,  należy rysunek  wyposażyć  w  polecenia  informujące, 
jakich uzupełnień wymaga. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uzupełnić  ołówkiem  rysunki  techniczne  elementów  mechanizmu  precyzyjnego 

przygotowanych  przez  nauczyciela  z zastosowaniem  reguł  i  wymagań  rysunku 
technicznego, 

2)  zaprezentować i ocenić efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

znormalizowane arkusze A4 z przygotowanymi rysunkami do uzupełnienia, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

PN dotyczące rysunku technicznego. 

 
Ćwiczenie 2  

Wykonaj  ołówkiem  rysunki  techniczne  elementów  mechanizmu  precyzyjnego 

przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku technicznego.  
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel  przygotowuje  modele  brył,  modele  lub  same  części  mechanizmu 

precyzyjnego.  Uczeń  kolejno  będzie  odwzorowywał te  modele  i  części. Należy  zaczynać  od 
łatwych,  wówczas  najlepiej  sprawdzą  się  modele  brył  geometrycznych.  Dopiero  później 
można  dać  do odwzorowania  rzeczywiste  części  mechanizmu  precyzyjnego  lub  ich  modele. 
Liczbę rysunków należy dostosować do czasu i celów zajęć. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać  ołówkiem  rysunki  techniczne  elementów  mechanizmu  precyzyjnego 

przygotowanych  przez  nauczyciela  z zastosowaniem  reguł  i  wymagań  rysunku 
technicznego, 

2)  poprosić o ocenę nauczyciela po zakończeniu pracy, 
3)  znaleźć i poprawić błędy i ocenić swoją pracę w konsultacji z nauczycielem. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

znormalizowane arkusze A4, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

modele brył geometrycznych, 

– 

modele części mechanizmu precyzyjnego, 

– 

rzeczywiste części mechanizmu precyzyjnego, 

– 

PN dotyczące rysunku technicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

13 

5.2. Tolerancje i pasowania, chropowatość powierzchni i ich 

oznaczanie w dokumentacji 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Odczytaj z rysunków technicznych następujące parametry wykonania części: 

– 

tolerancje wymiarów, 

– 

tolerancje kształtu, 

– 

rodzaj pasowania, 

– 

falistość i chropowatość. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  rysunków,  z  których  odczytywać  będą 

odpowiednie  parametry  wykonania.  Nie  każdy  rysunek  musi  zawierać  wszystkie  parametry. 
Warto  zwrócić  uwagę  uczniom  na  rodzaj  wykorzystywanej  dokumentacji  technicznej. 
Zadaniem  nauczyciela  jest  także  przygotowanie  rysunków  części  z  wyraźnymi  brakami 
(w rysunku) dotyczącymi tolerancji, pasowania, falistości, chropowatości powierzchni.  Braki 
te  uczeń  powinien  uzupełnić.  Rysunki  nie  powinny  być  skomplikowane,  ale  zróżnicowane 
pod względem oznaczeń na rysunku do uzupełnienia. Należy rysunki wyposażyć w polecenia 
informujące, jakie mają być parametry wykonania części. Należy zatem przygotować rysunki 
zarówno do interpretacji, jak i do uzupełnienia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odczytać z rysunków technicznych następujące parametry wykonania części: 

– 

tolerancje wymiarów, 

– 

tolerancje kształtu, 

– 

rodzaj pasowania, 

– 

falistość i chropowatość, 

2)  wypisać w zeszycie oznaczenia i ich interpretację, wykorzystując odpowiednie PN i (lub) 

podręcznik do rysunku technicznego,  

3)  uzupełnić  ołówkiem  oznaczenia  tolerancji,  pasowania,  falistości,  chropowatości 

powierzchni  w  rysunkach  technicznych  elementów  mechanizmów  precyzyjnych 
przygotowanych  przez  nauczyciela  stosownie  do  jego  zaleceń  z zastosowaniem  reguł 
i wymagań rysunku technicznego.  
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt,  

– 

przygotowane przez nauczyciela rysunki, 

– 

literatura dotycząca rysunku technicznego i odpowiednie PN. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

14 

5.3. Zasady wykonywania dokumentacji technicznej z wykorzystaniem 

oprogramowania komputerowego 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapoznaj się z programem kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji 

technicznej  dostępnym  w  pracowni.  Korzystaj  z  rad  i  doświadczenia  nauczyciela.  Zabiegaj, 
by na stanowisku komputerowym pracowała tylko jedna osoba. Gdy to jest niemożliwe ustal 
z kolegą  (koleżanką)  częstotliwość  i  sposób  zamieniania  się  przy  pracy.  Jeśli  takie  ustalenia 
nastręczają trudności, poproś o pomoc nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ze względu na to, że placówki kształcenia zawodowego mogą mieć różne programy, nie 

narzucono  w  poradniku,  który  program  powinien  być  wykorzystany.  Wymaga  to  zatem 
zrealizowania programu kursu w tym zakresie odpowiedniego do zainstalowanego programu. 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  przejście  takiego  kursu  wraz  z  wykonaniem  ćwiczeń  w jego 
ramach  zaprojektowanych.  Program  powinien  umożliwiać  wykonywanie  prostych  obliczeń 
konstrukcyjnych  i  kinematycznych  (na  przykład  wytrzymałościowych,  przekroju  czy 
przełożenia). Jest to miejsce do wprowadzenia tej części programu jednostki modułowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z programem kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji 

technicznej, które jest dostępne w pracowni, 

2)  zrealizować kolejno wszystkie ćwiczenia, jakie program obejmuje z wykorzystaniem rad 

i doświadczenia nauczyciela.  
 
Zalecane metody nauczania:  

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

– 

program kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji technicznej wraz 
z zadaniami, 

– 

stanowisko  komputerowe  z  zainstalowanym  odpowiednim  programem  do  sporządzania 
dokumentacji technicznej z możliwością drukowania efektów zadań, 

– 

literatura i właściwe PN. 

 
Ćwiczenie 2 

Dla  zadanych  części  i  opisów  technologicznych  sporządź  dokumentację,  wykorzystując 

program komputerowy. Przykłady części oraz opisy przygotuje dla Ciebie nauczyciel.  

 
Wskazówki do realizacji: 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  części  i  opisów technologicznych  stawianych 

danym  częściom.  Na  tej  podstawie  uczeń  ma  wykonać  odpowiedni  rodzaj  dokumentacji 
technicznej z wykorzystaniem programu komputerowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

15 

Sposób wykonania 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać  prosty  rysunek  techniczny  zadanej  części  mechanizmu  precyzyjnego, 

wykorzystując program i stanowisko komputerowe, 

2)  wydrukować swój rysunek,  
3)  przedstawić rysunek nauczycielowi i ocenić, 
4)  wziąć pod uwagę sugestie nauczyciela i poprawić ewentualne błędy. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przygotowane przez nauczyciela części i opisy technologiczne ich wykonania, 

– 

zeszyt, 

– 

narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

– 

stanowisko  komputerowe  z  zainstalowanym  odpowiednim  programem  do  sporządzania 
dokumentacji technicznej z możliwością drukowania efektów zadań, 

– 

literatura, inne źródła informacji i odpowiednie PN. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

16 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

„Posługiwanie 

się 

dokumentacją techniczną” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 22 są z poziomu podstawowego,  

– 

zadania 5, 6, 8, 9, 20, 21 są z poziomu ponadpodstawowego.  

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń utrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie 10 

÷

 11 zadań, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie 12 

÷

 15 zadań, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  16 

÷

  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  20 

÷

  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  zadań  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.c, 3.a, 4.d, 5.a, 6.a, 7.b, 8.a, 9.b, 10.a, 11.b, 12.d, 13.c, 
14
.b, 15.c, 16.b, 17.d, 18.c, 19.b, 20.a, 21.c, 22.a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Wymienić dokumentację 
mechanika precyzyjnego.

 

2.   

Opisać funkcje rysunku 
technicznego. 

3.   

Rozpoznać symbole arkuszy. 

4.   

Wskazać, jakiego pisma używa się 
w rysunku technicznym. 

5.   

Wskazać, gdzie umieszcza się 
informacje tekstowe na rysunku. 

PP 

6.   

Rozróżnić rodzaje rysunków.

 

7.   

Uzasadnić, dlaczego rysunki 
wykonywane są w skali 
(podziałce).

 

PP 

8.   

Wskazać zasady rzutowania 
prostokątnego.

 

PP 

9.   

Odróżnić przekrój od widoku.

 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

17 

10.  

Wskazać prawidłowe zasady 
wymiarowania.

 

11.  

Wyjaśnić przyczynę tolerowania.

 

12.  

Odróżnić wymiary: nominalny, 
górny graniczny i dolny graniczny.

 

13.  

Odróżnić odchyłki górną i dolną. 

14.  

Wskazać wzór na tolerancję.

 

15.  

Wskazać wzór na odchyłkę górną. 

16.  

Wskazać wzór na odchyłkę dolną. 

17.  

Odróżnić pasowanie luźne.  

18.  

Odróżnić pasowanie ciasne. 

19.  

Odróżnić pasowanie mieszane. 

20.  

Rozróżnić układy pasowań. 

PP 

21.  

Wskazać parametry określające 
jakość powierzchni.

 

PP 

22.  

Wskazać  kryteria wyboru  
oprogramowania przy jego zakupie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

18 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Należy  ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Trzeba przygotować odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi. 
3.  Należy zapewnić uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu trzeba przeczytać uczniom Instrukcję dla uczniów. 
5.  Warto  zapytać,  czy  uczniowie  wszystko  zrozumieli.  Wszystkie  wątpliwości  należy 

wyjaśnić. 

6.  Ocenianie  oprócz  podania  wyniku  testu  powinno  zawierać  informację  o  tym,  jakie 

umiejętności  ma  uczeń  opanowane,  a  z  jakich  tematów  powinien  powtórzyć  materiał 
i ćwiczenia. Należy wyjaśnić uczniowi, co umie, a co powinien uzupełnić i jak. 

7.  Nie należy przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 22 zadania. 16 zadań jest z poziomu podstawowego, 6 zadań jest z poziomu 

ponadpodstawowego  Do  każdego z nich podane są  4  możliwe odpowiedzi.  Tylko  jedna 
jest poprawna. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  KARCIE  ODPOWIEDZI,  stawiając 

w odpowiedniej  rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

6.  Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 
7.  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  mieć  pewność,  ze  sprawdziłeś  swoją 

wiedzę. 

8.  Nie musisz zachowywać kolejności rozwiązywania zadań.  
9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
Materiały dla ucznia

 

instrukcja,  

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

19 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Mechanik precyzyjny posługuje się: 

a)  dokumentacją  techniczną  i  instrukcjami  obsługi  większości  popularnych 

mechanizmów  precyzyjnych,  ofertami  firm  zaopatrujących  zarówno  w  maszyny, 
narzędzia  pomiarowe,  jak  i  części  czy  narzędzia  i  urządzenia  naprawcze, 
dokumentacją  techniczną  narzędzi  i urządzeń  stosowanych  w  diagnostyce 
i naprawach, branżowymi zestawami Polskich Norm. 

b)  ofertami firm zaopatrujących zarówno w maszyny, narzędzia pomiarowe, jak i części 

czy narzędzia i urządzenia naprawcze, branżowymi zestawami Polskich Norm,  

c)  dokumentacją  techniczną  i  instrukcjami  obsługi  większości  popularnych 

mechanizmów  precyzyjnych,  ofertami  firm  zaopatrujących  zarówno  w  maszyny, 
narzędzia pomiarowe, jak i części czy narzędzia i urządzenia naprawcze. 

d)  branżowymi zestawami Polskich Norm.  

 
2.  Rysunek techniczny to: 

a)  obrazki części. 
b)  zestaw niezrozumiałych symboli i znaków. 
c)  znormalizowany  i  skodyfikowany  język  porozumiewania  się  projektantów, 

konstruktorów i pracowników uczestniczących w procesie produkcji lub usług. 

d)  język 

porozumiewania 

się 

projektantów, 

konstruktorów 

pracowników 

uczestniczących w procesie produkcji lub usług. 

 
3.  Symbol A4 oznacza: 

a)  format arkusza o wymiarach 210x297mm. 
b)  symbol pisma technicznego. 
c)  format  arkusza o wymiarach 297x420mm. 
d)  rodzaj wymiarowania. 

 
4.  W rysunku technicznym używa się pisma: 

a)  kaligrafowanego, 
b)  ozdobnego , 
c)  zwykłego, 
d)  technicznego prostego lub pochyłego. 

 
5.  Informacje tekstowe na rysunku umieszcza się: 

a)  zbiorcze  oznaczenia  stanu  powierzchni  znajdują  się  w  górnym  prawym  rogu, 

w dolnym prawym rogu umieszcza się tabliczkę rysunkową, zawiera ona dodatkowe 
informacje,  na  przykład:  nr  rysunku,  nazwę  przedmiotu  lub  urządzenia,  nazwisko 
kreślarza lub projektanta. 

b)  w dolnym prawym rogu umieszcza się tabliczkę rysunkową, zawiera ona dodatkowe 

informacje, na przykład: nr rysunku, nazwę przedmiotu lub urządzenia. 

c)  zbiorcze  oznaczenia  stanu  powierzchni  znajdują  się  w  górnym  prawym  rogu, 

w dolnym prawym rogu umieszcza się tabliczkę rysunkową, zawiera ona dodatkowe 
informacje, na przykład: nr rysunku. 

d)  zbiorcze oznaczenia stanu powierzchni znajdują się w górnym prawym rogu.  

 
6.  Rysunek przedstawiający część może być: 

a)  rysunkiem wykonawczym. 
b)  rysunkiem montażowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

20 

c)  wykresem. 
d)  rysunkiem złożeniowym. 

 
7.  Rysunki wykonywane są w skali ponieważ: 

a)  nie wolno wykonywać rysunku przedmiotu w jego rzeczywistym wymiarze. 
b)  nie zawsze można wykonać rysunek przedmiotu w jego rzeczywistym wymiarze. 
c)  trzeba wykonywać rysunki pomniejszone. 
d)  trzeba wykonywać rysunki powiększone. 

 
8.  Przy wykonywaniu rzutowania prostokątnego obowiązuje zasada, że: 

a)  liczba  rzutów  powinna  być  minimalna,  ale  niezbędna  do  jednoznacznego 

przedstawienia przedmiotu i jego zwymiarowania. 

b)  liczba rzutów jest nieistotna. 
c)  liczba rzutów powinna być minimalna. 
d)  liczba rzutów powinna być maksymalna. 

 
9.  Rysunki  przedstawiają  przekrój  i  widok.  Który  rysunek  przedstawia  widok,  a  który 

przekrój? 

 

Rys. 1 do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną [1] 

 

 

Rys. 2. do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną [1] 

 

a)  rysunek 1 przedstawia widok, a rysunek 2 przedstawia przekrój. 
b)  rysunek 1 przedstawia przekrój, a rysunek 2 przedstawia widok. 
c)  rysunek 1 przedstawia widok i rysunek 2 przedstawia widok. 
d)  rysunek 1 przedstawia przekrój i rysunek 2 przedstawia przekrój. 

 
10.  Wśród zasad prawidłowego wymiarowania jest zasada, że: 

a)  nie należy powtarzać tych samych wymiarów na różnych rzutach przedmiotu. 
b)  należy powtarzać te same wymiary na różnych rzutach przedmiotu. 
c)  nie nanosi się wymiarów na rysunkach. 
d)  wymiaruje się dowolnie. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

21 

11.  Tolerowanie wymiarów jest niezbędne, ponieważ: 

a)  są maszyny, którymi można wykonać część lub element urządzenia bezbłędnie. 
b)  każda maszyna i każdy wykonawca, wykonujący część lub element urządzenia, zrobi 

to z pewnym błędem. 

c)  błędy maszyn są nieistotne. 
d)  tylko ludzie są omylni. 

 
12.  Oznaczone na rysunku 3 wymiary to: 

 

Rys. 3. do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną [1] 

 

a)  N – wymiar nominalny, A i B – dolne wymiary graniczne. 
b)  N – górny wymiar graniczny, A – wymiar nominalny, B – dolny wymiar graniczny. 
c)  – dolny wymiar graniczny, A – górny wymiar graniczny, B – wymiar nominalny. 
d)  N – wymiar nominalny, A – dolny wymiar graniczny, B – górny wymiar graniczny. 

 
13.  Oznaczone na rysunku nr 3. wymiary to: 

a)  ES, es – odchyłki dolne, EI, ei – odchyłki dolne. 
b)  ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki górne. 
c)  ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki dolne. 
d)  ES, es – odchyłki dolne, EI, ei – odchyłki górne. 

 
14.  Tolerancję przedstawia się wzorem: 

a)  T  =  A  –  B,  gdzie  T  -  tolerancja,  A  -  dolny  wymiar  graniczny,  a  B  -  górny  wymiar 

graniczny. 

b)  T  =  B    A,  gdzie  T  -  tolerancja,  A  -  dolny  wymiar  graniczny,  a  B  -  górny  wymiar 

graniczny. 

c)  T  =  A    B,  gdzie  T  -  górny  wymiar  graniczny,  A  -  tolerancja,  a  B  -  dolny  wymiar 

graniczny. 

d)  T  =  A    B,  gdzie  T  -  dolny  wymiar  graniczny,  A  -  tolerancja,  a  B  -  górny  wymiar 

graniczny. 

 
15.  Odchyłkę górną przedstawia wzór: 

a)  ES = B – N, gdzie B - dolny wymiar graniczny, a N - wymiar nominalny. 
b)  ES = A – N, gdzie A - dolny wymiar graniczny, a N -wymiar nominalny. 
c)  ES = B  N, gdzie B - górny wymiar graniczny, a N - wymiar nominalny. 
d)  ES = B  A, gdzie B - górny wymiar graniczny, a A - wymiar nominalny. 

 
16.  Odchyłkę dolną przedstawia wzór: 

a)  EI = A  N, gdzie A - górny wymiar graniczny, N - górny wymiar graniczny. 
b)  EI = A  N, gdzie A - dolny wymiar graniczny, N - wymiar nominalny. 
c)  EI = A  N, gdzie A - dolny wymiar graniczny, N - górny wymiar graniczny. 
d)  EI = B – N, gdzie B - górny wymiar graniczny, N - wymiar nominalny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

22 

17.  Pasowanie luźne występuje, gdy:  

a)  występuje wcisk i luz. 
b)  występuje wcisk. 
c)  występuje luz albo wcisk. 
d)  zawsze zapewniony jest luz. 

 
18.  Pasowanie ciasne występuje, gdy: 

a)  zawsze zapewniony jest luz. 
b)  występuje luz albo wcisk. 
c)  zawsze zapewniony jest wcisk. 
d)  występuje wcisk i luz. 

 
19.  Pasowanie mieszane występuje, gdy:  

a)  zawsze zapewniony jest wcisk. 
b)  może być luz, albo wcisk. 
c)  zawsze zapewniony jest luz. 
d)  występuje wcisk i luz. 

 
20.  Najbardziej istotnymi układami pasowań są: 

a)  pasowanie według stałego wałka i stałego otworu, 
b)  pasowanie według stałego wałka. 
c)  pasowanie według stałego otworu. 
d)  pasowanie według wałka. 

 
21.  Dokładność wykonania powierzchni określają parametry: 

a)  falistość. 
b)  nierówność. 
c)  falistość i chropowatość powierzchni. 
d)  tylko chropowatość powierzchni. 

 
22.  Najbardziej  istotnymi  warunkami  przy  zakupie  oprogramowania  do  wspomagania 

projektowania dokumentacji technicznej są: 
a)  jak  często  występuje  ono  w  warunkach  przemysłu  lub  usług  i  czy  nie  jest 

przestarzałe. 

b)  cena i atrakcyjność. 
c)  występowanie w pracowni szkolnej. 
d)  upodobania użytkownika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

23 

Próba testu  

 
Podstawą  zaliczenia  jednostki  modułowej  jest  wykonany  przez  ucznia  projekt 

dokumentacji  technicznej,  co  stanowi  rodzaj  próby  pracy.  Nauczyciel  oceni  go  i przedstawi 
uczniowi wyniki wraz z wyjaśnieniem, jakich umiejętności nie opanował należycie, a które są 
przez  niego  opanowane  i  w  jakim  stopniu.  Uczeń  otrzyma  ocenę  pozytywną,  jeżeli  projekt 
spełni  podane  wcześniej  kryteria.  Kryteria  te  zawarte  są  w  Karcie  projektu.  Jeżeli  projekt 
zostanie  odrzucony,  uczeń  powinien  powtórzyć  materiał  nauczania  i ćwiczenia  z tych  części 
jednostki  modułowej,  z  których  wiedzy  nie  opanował  i ponownie  przystąpić  do  realizacji 
projektu.  Podstawą  projektu  jest  karta  projektu  –  kontrakt.  Kontrakt  sporządza  nauczyciel. 
Możliwe  jest  jednak,  by  w  części  tematu  uczeń  proponował  modyfikacje.  Należy  przy  tym 
pamiętać,  by  modyfikacje  te  nie  uniemożliwiały  sprawdzenia  umiejętności  zawartych 
w karcie. Spełnienie wymagań podstawowych i samodzielna praca wystarczy do wystawienia 
oceny dostatecznej. Spełnienie wymagań ponadpodstawowych jest podstawą do wystawienia 
oceny  dobrej  i bardzo  dobrej.  Jeśli  uczeń  sporządził  dokumentację  świadczącą 
o umiejętnościach  wykraczających  poza  program  i  jest  ona  sporządzona  poprawnie,  można 
uczniowi postawić ocenę celującą.  

Projekt mogą wykonywać uczniowie zarówno indywidualnie, jak i w parach. Każda para 

powinna  mięć  inny  temat.  Parom  projektowym  należy  zaproponować  mechanizm  bardziej 
złożony, ale nie trudniejszy.  

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1. 

Przygotowanie uczniów do wykonania projekt

u: 

– 

ustalenie  terminu  wykonania  projektu  –  projekt  można  wykonać  w  czasie  jednej  jednostki 
metodycznej od 4

 do 6 godzin, 

– 

określenie celów wykonania projektu, 

– 

wyjaśnienie 

uczniom 

specyfiki 

projektu 

jako 

sprawdzianu 

wiadomości 

i umiejętności. 

2.  Przygotowanie 

stanowisk 

dydaktycznych: 

sprawdzenie 

poprawności 

działania 

oprogramowania i sprzętu komputerowego. 

3.  Przygotowanie materiałów: 

– 

przygotowanie Karty projektu, 

– 

przygotowanie Karty oceny. 

4.  Realizacja projektu: 

– 

obserwacja uczniów w trakcie pracy, 

– 

prezentacja projektów, 

– 

ocena projektów i sprawozdania i prezentacji.

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie kartę projektu i wykonaj wszystkie polecenia. 
2.  Elementy niezrozumiałe wyjaśnij z nauczycielem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

24 

KARTA PROJEKTU 

 

1.  Temat:   Dokumentacja techniczna mechanizmu precyzyjnego 
2.  Data rozpoczęcia projektu: 

......................................................... 

3.  Data zakończenia projektu i prezentacji: ............................................. 
4.  Badane umiejętności: 

– 

umiejętność planowania pracy, 

– 

umiejętność organizowania stanowiska pracy, 

– 

umiejętność czytania dokumentacji technicznej,  

– 

rozróżnianie rodzajów dokumentacji technicznej, 

– 

sporządzanie dokumentacji technicznej w oparciu o program komputerowy. 

5.  Zakres projektu – w ramach projektu należy: 

– 

wybrać  z  przedstawionych  propozycji  te  rodzaje  mechanizmów,  do  których 
sporządzona będzie dokumentacja techniczna,  

– 

opracować plan i harmonogram pracy nad projektem, 

– 

wykonać specyfikację zawartości dokumentacji, 

– 

sporządzić rysunki z wykorzystaniem programu komputerowego, 

– 

opracować krótkie sprawozdanie, 

– 

przygotować i przeprowadzić prezentację. 

6.  Typ projektu - indywidualny lub w dwuosobowych zespołach. 
7.  Wskazówki pomocne uczniom (materiały dla ucznia). 
Do wykonania tego ćwiczenia będziesz potrzebować: 

– 

wybrane części i mechanizmy razem z opisem wymogów technologicznych, 

– 

stanowisko komputerowe z drukarką, z zainstalowanym programem do sporządzania 
dokumentacji technicznej, 

– 

opis metody projektów, 

– 

zeszyt, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

odpowiednie PN. 

8.  Kryteria i sposób oceny projektu: 
Kompletność projektu, czyli:  

– 

dokumentacja techniczna,  

– 

plan i harmonogram pracy nad projektem, 

– 

specyfikacja zawartości dokumentacji, 

– 

rysunki sporządzone z wykorzystaniem programu komputerowego, 

– 

krótkie sprawozdanie, prezentacja. 

9.  Wymagania: 

– 

wymagania  podstawowe  –  kompletny  projekt  i  poprawne  wykonanie  dokumentacji 
jednego  mechanizmu,  poprawna  prezentacja  (zrozumiała  dla  słuchaczy,  na  temat), 
praca samodzielna, 

– 

wymagania  ponadpodstawowe  -  kompletny  projekt  i  poprawne  wykonanie 
dokumentacji  co  najmniej  dwóch  mechanizmów,  interesująca  prezentacja 
(zrozumiała  dla  słuchaczy,  na  temat,  właściwe  środki  audiowizualne),  praca 
samodzielna. 

10.  Normy wymagań na oceny: 

− 

bardzo dobry  

- 21 ÷ 24 punktów 

− 

dobry  

 

- 17 ÷ 20 punktów 

− 

dostateczny    

- 14 ÷ 16 punktów 

− 

dopuszczający  

- 11 ÷13 punktów 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

25 

Karta oceny 

 

Lp 

Umiejętność 

podlegająca 

sprawdzaniu 

Kryteria 

Punkty 

1. 

Rozróżnianie  rodzajów 
dokumentacji 
technicznej 
 

–  poprawny tytuł dokumentacji 

0÷1 

2. 

Planowanie czynności 

–  sporządzenie planu działania, 
–  wykaz niezbędnych środków do wykonania 

dokumentacji. 

 

0÷4  

3. 

Organizowanie 
stanowiska pracy 
 

–  zgromadzenie i rozmieszczenie na 

stanowisku pracy materiałów zgodnie  
z zasadami ergonomii, 

–  sprawdzenie stanu technicznego sprzętu 

 

0÷2  

4. 

Sporządzenie 
dokumentacji 
technicznej w oparciu 
o program komputerowy 

–  specyfikacja zawartości dokumentacji, 
–  poprawne merytorycznie rysunki 

sporządzone z wykorzystaniem programu 
komputerowego 

0÷10  

5. 

 
Krótkie sprawozdanie 
 

–  kompletność, 
–  trafność wniosków 

0÷1 

6. 

Prezentacja 

–  zrozumiała dla słuchaczy,  
–  na temat 

0÷4 

7. 

Samodzielność 

–  pomoc nauczyciela, 
–  udział pracy samodzielnej w projekcie 

0÷4 

 
 
 

 

Razem: 

 

24 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko ........................................................................................... 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

 

27 

7. LITERATURA

 

 
1.  Burcan J.: Podstawy rysunku technicznego. WNT, Warszawa 2006 
2.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989  
3.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
4.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 1995 
5.  Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999  
6.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
7.  Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej, WNT, Warszawa 1983 
8.  Legutko St.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń, WSiP, Warszawa 2004 
9.  Pawlicki K.: Transport w przedsiębiorstwie. Maszyny i urządzenia. WSiP Warszawa 1996 
10.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996