background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Regina Mroczek 

 

 

 

 

Wykonywanie 

napraw 

regulacji 

przyrządów 

pomiarowych 731[03].Z2.06 

 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bożenna Kuligowska 
mgr inż. Piotr Dubis 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Regina Mroczek 

 
 
 

Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 

 
 
 

 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].Z2.06 

„Wykonywanie  napraw  i  regulacji  przyrządów  pomiarowych”  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępna 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. Procedura napraw i regulacji narzędzi i przyżądó pomiarowych- analogie 

do procedury napraw i regulacji mechanizmów precyzyjnych 

 

 

     12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.  Narzędzia i przyżądy oraz zakres demontażu przed naprawą narzędzi  
        i przyrządówpomiarowych. Ocena jakości napraw i dokumentacja serwisowa 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Naprawa narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wymianę części 

14 

5.3.1 Ćwiczenia 

14 

5.4. Naprawa narzędzi i przyrządów pomiarowych przez usunięcie uszkodzenia 

15 

5.4.1 Ćwiczenia 

15 

5.5 Naprawa narzędzi i przyrządów pomiarowych przez regenerację lub dorobienie 

części 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     15 

5.5.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

27 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1. WPROWADZENIE 

 
Uczeń  realizuje  naukę  zawodu  w  systemie  modułowym,  w którym  materiał  nauczania, 

zarówno  teoretyczny,  jak  i  praktyczny,  jest  podzielony  na  moduły,  które  dzielą  się 
na jednostki  modułowe.  Do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw  i  regulacji 
przyrządów  pomiarowych”  jest  opracowany  Poradnik  dla ucznia  i Poradnik  dla  nauczyciela. 
Poradnik  dla  ucznia  zawiera  wymagania  wstępne,  cele  kształcenia,  materiał  nauczania, 
ćwiczenia wraz z wskazówkami jak je zrealizować. 

 
Moduł  zawiera  treści  pozwalające  uczniowi  zdobyć  wiedzę  dotyczącą  napraw  i  regulacji 

przyrządów  pomiarowych.  Każda  jednostka  modułowa  ma  swoje  określone  cele  i  może  być 
realizowana  jako  samodzielna  część,  przy  czym  ich  kolejność  nie  jest  dowolna.  Jednostka 
modułowa  731[03].Z2.06  „Wykonywanie  napraw  i regulacji  przyrządów  pomiarowych”  jest 
zrealizowana  w module  jako  szósta  po  jednostce  731[03].Z2.05.”  Wykonywanie  napraw 
i regulacji  maszyn  i  urządzeń  precyzyjnych.”  Jednostka  modułowa  „  Wykonywanie  napraw 
i regulacji  przyrządów pomiarowych” podzielona jest na 5 tematów: 
1.  Procedura  napraw  i  regulacji  narzędzi  i  przyrządów  pomiarowych  –  analogie  do 

procedury napraw i regulacji mechanizmów precyzyjnych. 

2.  Narzędzia  i  przyrządy  oraz  zakres  demontażu  przed  naprawą  narzędzi  i przyrządów 

pomiarowych. Ocena jakości napraw i dokumentacja serwisowa. 

3.  Naprawa narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wymianę części. 
4.  Naprawa narzędzi i przyrządów pomiarowych przez usunięcie uszkodzenia. 
5.  Naprawa narzędzi i przyrządów pomiarowych przez regenerację lub dorobienie części. 

 

Każdy  temat  w  poradniku  dla  ucznia  zawiera  ćwiczenia  oraz  wskazany  jest  materiał 

nauczania,  pomocny  w  ich  wykonaniu.  Czasami  materiał  nauczania  musi  zostać  uzupełniony 
przez  nauczyciela,  zwłaszcza,  gdy  potrzebne  są  do  tego  specjalistyczne  materiały  źródłowe. 
Materiał  nauczania  dodatkowy  znajduje  się  w  podręczniku  oraz  w  dokumentacjach 
technicznych  narzędzi  i przyrządów  pomiarowych,  a  także  w  PN.  Brakujący  materiał 
nauczyciel  powinien  odpowiednio  przygotować  dla  uczniów  w  postaci  kserokopii  lub 
eksponatów  czy  literatury  tudzież  tekstu  przewodniego.  Tematyka  i  zakres  ćwiczeń  wymaga 
także przygotowania stanowisk do praktycznego wykonania zadań. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczeń,  uczeń  powinien  sprawdzić,  czy  jest  do  tego 

odpowiednio  przygotowany.  W  tym  celu  powinien  odpowiedzieć  na  zestaw  pytań 
zamieszczony  po  materiale  nauczania.  Pytania  mają  zwrócić  uwagę  uczniowi  na  to,  co  jest 
w materiale  nauczania  najważniejsze.  Uczeń  powinien  odpowiedzieć  na  nie  własnymi 
słowami. Dobrze, jeśli udzieli odpowiedzi w zeszycie. 

Uczeń  powinien  opanować  wszystkie  umiejętności.  Ćwiczenia  należy  ocenić  w systemie 

dwustopniowym  –  uczeń  umie  albo  nie umie  wykonać  ćwiczenia.  Opanowanie  umiejętności 
może  cechować  się  różną  biegłością.  Przed  przystąpieniem  uczniów  do  części  praktycznej 

ćwiczeń należy przedyskutować z nimi zachowanie zasad i przepisów bhp. 

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  jest  zamieszczony  sprawdzian  postępów, 

który  pozwoli  uczniowi  określić  swoje  osiągnięcia  w  zakresie  zdobywanej  wiedzy.  Jeśli 
uzyska  pozytywne  wyniki,  to  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to 
wiadomości i umiejętności powinien powtórzyć, uzupełnić korzystając z pomocy nauczyciela. 

Główną  metodą  pracy  w  tej  jednostce  modułowej  są  samodzielne  ćwiczenia  uczniów. 

Zaproponowano  zarówno  ćwiczenia  do  pracy  indywidualnej,  jak  i zespołowej.  Są  i  takie, 
które  –  w  zależności  od  możliwości  uczniów  –  mogą  być  wykonywane  indywidualnie  lub 
grupowo. Daje to możliwość indywidualizacji pracy z uczniem.  

 

Życzę  owocnej  pracy  dydaktycznej  z  uczniami  z   zastosowaniem  opracowanych 

materiałów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 

 Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 

 

731[03].Z2 

Eksploatacja maszyn, urządzeń 

i przyrządów pomiarowych  

 

731[03].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

 

731[03].Z2.02 

Obsługiwanie maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

 

731[03].Z2.03 

Diagnozowanie przyczyn 

nieprawidłowej pracy maszyn i urządzeń 

precyzyjnych 

 

731[03].Z2.04 

Wykonywanie napraw i regulacji 

mechanizmów precyzyjnych 

 

731[03].Z2.05 

Wykonywanie napraw i regulacji 

maszyn precyzyjnych 

731[03].Z2.06 

Wykonywanie napraw i regulacji 

 przyrządów pomiarowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

charakteryzować sposoby naprawy maszyn i urządzeń precyzyjnych,  

– 

rozróżniać etapy procesu naprawczego maszyn i urządzeń precyzyjnych, 

– 

rozróżniać narzędzia i przyrządy używane w procesie naprawy i regulacji, 

– 

dobierać  narzędzia  i  przyrządy  niezbędne  do  wykonania  naprawy  zdiagnozowanego 
uszkodzenia maszyny i urządzenia precyzyjnego, 

– 

wykonywać  demontaż  maszyny  i  urządzenia  precyzyjnego  w  zakresie  niezbędnym  do 
wykonania naprawy zdiagnozowanego uszkodzenia, 

– 

wykonywać  naprawę  maszyny  i  urządzenia  precyzyjnego przez dorobienie uszkodzonego 
elementu, 

– 

wykonywać  naprawę  maszyny  i  urządzenia  precyzyjnego  przez  usunięcie  uszkodzeń 
mechanizmów, 

– 

wykonywać naprawę maszyny i urządzenia precyzyjnego przez wymianę części, 

– 

wykonywać montaż maszyny i urządzenia precyzyjnego po wykonaniu naprawy, 

– 

wykonywać regulację maszyny i urządzenia precyzyjnego, 

– 

dobierać sposób konserwacji maszyny i urządzenia precyzyjnego, 

– 

wykonywać konserwację maszyny i urządzenia precyzyjnego, 

– 

oceniać jakość naprawy, 

– 

posługiwać się dokumentacją serwisową. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zastosować  przepisy  bhp  i  ochrony  środowiska  naturalnego  podczas  wykonywania  prac 
związanych  z  naprawą i  regulacją przyrządów pomiarowych, 

– 

scharakteryzować sposoby naprawy przyrządów pomiarowych, 

– 

rozróżnić fazy procesu naprawczego przyrządów pomiarowych, 

– 

rozróżnić narzędzia i przyrządy obsługowo - naprawcze, 

– 

dobrać  narzędzia  i  przyrządy  niezbędne  do  wykonania  naprawy  zdiagnozowanego 
uszkodzenia przyrządu pomiarowego, 

– 

wykonać  demontaż  przyrządów  pomiarowych  w  zakresie  niezbędnym  do  wykonania 
naprawy zdiagnozowanego uszkodzenia, 

– 

wykonać naprawę przyrządów pomiarowych przez dorobienie uszkodzonego elementu, 

– 

wykonać naprawę przyrządów pomiarowych przez usunięcie uszkodzeń mechanizmów, 

– 

wykonać naprawę przyrządów pomiarowych przez wymianę części, 

– 

wykonać  naprawę  precyzyjnych  elementów  mechanicznych  elektrycznych  przyrządów 
pomiarowych, 

– 

wykonać montaż przyrządów pomiarowych po wykonaniu naprawy, 

– 

wykonać regulację przyrządów pomiarowych, 

– 

dobrać i uzasadnić wybór sposobu konserwacji przyrządów pomiarowych, 

– 

wykonać konserwację przyrządów pomiarowych, 

– 

sprawdzić jakość naprawy, 

– 

posłużyć się dokumentacją serwisową.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:      ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych731[03].Z2  
Jednostka  modułowa:  Wykonywanie  napraw  i  regulacji  przyrządów  pomiarowych 

731[03].Z2.06 

Temat: Zakres demontażu przed naprawą narzędzi i przyrządów pomiarowych 
 

Cel ogólny: nabycie umiejętności demontażu i konserwacji przyrządów pomiarowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  określić zakres demontażu w celu wykonania naprawy narzędzi i przyrządów 

pomiarowych, 

–  określić rodzaj konserwacji niezbędnej przy danej naprawie, 
–  dokonać stosownych wpisów do dokumentacji serwisowej, 
–  dokonać analizy swoich ewentualnych błędów. 
 
Metody nauczania-uczenia się: 
–  samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm,  instrukcji, 

poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne – praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas trwania zajęć – 180-270 minut 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

foliogram z celami zajęć,  

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem,  

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

zeszyt, 

– 

opisy napraw, 

– 

przykłady dokumentacji serwisowej, 

– 

stanowisko do napraw, 

– 

narzędzia i przyrządy do demontażu, 

– 

środki do konserwacji,  

– 

środki i przepisy bhp, 

– 

poradnik mechanika, 

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

Przebieg zajęć: 

 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 
dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje czynności 
organizacyjne 

Przygotowuje się do 
zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele 

zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu 

–  zapisuje temat 

w zeszycie  

– foliogram 

z celami zajęć,  

– rzutnik pisma 

lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem 

Część główna 

 

 

 

 

1. Praca nad 
materiałem 
nauczania 

 

 

 

 

 

–  wydaje polecenie 

zapoznania się 
z treścią materiału 
nauczania 
i sporządzenie 
pisemnej odpowiedzi 
w zeszytach na 
pytania sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla 
ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia 
wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 

–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

–  odnosi się do efektów 

swojej pracy 

– poradnik dla 

ucznia 

2. Praca nad 
ćwiczeniem 1 

 

–  wydaje polecenia 

wykonania ćwiczenia 
1  z poradnika dla 
ucznia  

–  omawia opisy napraw 

przygotowane dla 
ucznia, 

–  podejmuje decyzję 

o pracy 
indywidualnej lub 
grupowej; określa 
liczebność grupy, 

–  sprawdza 

przygotowanie do 
stosowania zasad 
i środków bhp, 

–  wyjaśnia 

wątpliwości, 
nadzoruje pracę, 

–  przygotowuje się do 

realizacji ćwiczenia, 

–  analizuje opisy, zadaje 

pytania, 

–  dyskutuje 

o stosowaniu zasad 
i środków bhp, 

–  realizuje zadanie:  

a)  dokonuje demontażu 

narzędzia 
pomiarowego, 

b)  wykonuje jego 

konserwację, 

c)  sprawdza poprawność 

wykonanego zadania, 

d)  planuje wprowadzenie 

korekt, 

–  opisuje środki bhp 

niezbędne do 
realizacji ćwiczenia 

– opisy napraw,  
– przykłady 

dokumentacji 
serwisowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

nadzoruje pracę, 

 

–  sprawdza efekty, 

i podsumowuje pracę 
uczniów. 

niezbędne do 
realizacji ćwiczenia 

–  omawia jakość 

przebiegu i efektów 
pracy. 

 

Część 
podsumowująca 

–  wydaje polecenia 

wykonania 
sprawdzianu 
postępów, 
podsumowuje 
zajęcia, 

 

–  podaje zadanie 

domowe: na co trzeba 
zwrócić uwagę w 
procesie demontażu 
i konserwacji 
narzędzi 
pomiarowych -  
zbierz wnioski 
w zeszycie, 

–  podaje temat oraz 

zakres zajęć 
następnych. 

–  realizuje sprawdzian 

postępów  

–  wypowiada się na 

temat efektów pracy 
na zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat zajęć 

następnych. 

– poradnik dla 

ucznia, 

– zeszyt  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

Scenariusz zajęć 2  

 

Osoba prowadząca:     .................................................................................... 
Modułowy program nauczania Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Eksploatacja maszyn, urządzeń i przyrządów pomiarowych 731[03].Z2 
Jednostka  modułowa:  Wykonywanie  napraw  i   regulacji  przyrządów  pomiarowych 

731[03].Z2.06 

 

Temat: Naprawa przyrządów pomiarowych przez wymianę części 
 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania naprawy przez wymianę części. 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 
– 

wyjaśnić, na czym polega naprawa przez wymianę części, 

– 

wskazać, w jakich sytuacjach naprawia się przyrządy pomiarowe przez wymianę części, 

– 

wymienić, które etapy procedury obowiązują przy naprawie przez wymianę części, 

– 

określić, jakich zasad należy przestrzegać przy naprawie przez wymianę części, 

– 

naprawić  mechanizmy  przyrządów  pomiarowych  przez  wymianę  części  zgodnie 
z procedurą napraw, 

– 

wykonać konserwację przy wymianie części, 

– 

oceniać jakość naprawy przez wymianę części, 

– 

przygotować przyrząd pomiarowy po naprawie do odbioru lub magazynowania, 

– 

skorzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej, 

– 

zastosować zasady i środki bhp przy naprawie przyrządów pomiarowych  przez wymianę 
części, 
 

Metody nauczania–uczenia się: 
– 

samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne: praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas trwania zajęć: 180-270 minut 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

foliogram z celami zajęć,  

– 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem, 

– 

poradnik dla ucznia, 

– 

zeszyt, 

– 

stanowisko do napraw, 

– 

narzędzia i przyrządy do napraw przez wymianę części, 

– 

części zamienne, 

– 

środki i przepisy bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

Przebieg zajęć: 

 

1.Instruktaż wstępny: 

– 

sprawdzenie obecności, 

– 

sprawdzenie samopoczucia uczniów, 

– 

przeprowadzenie pogadanki na temat bezpieczeństwa i higieny pracy, 

– 

przedstawienie przebiegu zajęć, 

– 

podanie tematu zajęć i jego celu, 

– 

podanie kryteriów oceniania. 

2.Instruktaż bieżący: 

– 

praca z poradnikiem, 

– 

nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem, 

– 

sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzające, 

– 

wykonanie ćwiczenia 1 z części 4.4.1 poradnika dla ucznia, 

– 

udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń, 

– 

sprawdzenie czy uczniowie wykonali polecenia, 

– 

wykonanie  zadań  ćwiczenia  dla  wskazanych  dodatkowo  przez  nauczyciela 
przyrządów  

– 

pomiarowych /np. o innym zakresie wskazań lub innych/, 

– 

prezentuje efekty napraw, 

– 

omawia rezultaty i jakość wykonanej naprawy, 

– 

przeprowadzenie dyskusji nad powstałymi problemami, 

– 

omówienie ćwiczenia i wskazanie jak uniknąć w przyszłości błędów. 

3.Instruktaż końcowy: 

– 

wykonanie sprawdzianu postępów, 

– 

podsumowanie zajęć, 

– 

wskazać na najlepszy zespół realizujący ćwiczenie, 

– 

omówienie ćwiczenia zrealizowanego przez wszystkie zespoły, 

– 

zwrócenie uwagi na popełnione błędy, 

– 

wystawienie ocen, 

– 

uporządkowanie stanowisk pracy, 

– 

podanie tematu i zakresu następnych zajęć.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Procedura  napraw  i  regulacji  narzędzi  i przyrządów 

pomiarowych  –  analogie  do  procedury  napraw  i  regulacji 
mechanizmów precyzyjnych  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wskaż  podobieństwa  i  różnice  w  procedurach:  napraw  i regulacji  mechanizmów  oraz 

napraw i regulacji narzędzi i przyrządów pomiarowych.  

 

Wskazówki do realizacji 
Celem  ćwiczenia  jest  wykorzystanie  procedury  napraw  i  regulacji  mechanizmów 

precyzyjnych  do  analizy  procedury  napraw  narzędzi  pomiarowych.  Uczeń  powinien  dostrzec 
zarówno  podobieństwa  jak  i  różnice  w  obu  procedurach  i  rozumieć  ich  źródło.  Należy  mieć 
taką procedurę gotową, by pokazać uczniom dla porównania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  porównać zakres naprawy narzędzi i przyrządów pomiarowych,  
2)  wskazać podobieństwa i różnice w poszczególnych procedurach napraw i regulacji, 
3)  ułożyć poprawną procedurę naprawy i regulacji narzędzi i przyrządów pomiarowych,  
4)  zadanie wykonać w zespole trzyosobowym na plakacie. 

 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

zeszyt, 

− 

procedury  napraw  i  regulacji  mechanizmów  precyzyjnych  oraz  napraw  i  regulacji 
narzędzi i przyrządów pomiarowych 

− 

kartki papieru formatu A0,  

− 

flamastry,  

− 

środek do mocowania plakatów na tablicy, 

− 

literatura i inne źródła informacji zgodne z rozdziałem 7 poradnika, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

5.2. Narzędzia i przyrządy oraz zakres demontażu przed naprawą 

narzędzi  i przyrządów  pomiarowych.  Ocena  jakości  napraw 
i dokumentacja serwisowa 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Na  podstawie  opisów  przykładowych  napraw  przygotowanych  przez  nauczyciela  określ 

zakres  demontażu  i  zaproponuj  odpowiednią  konserwację.  Zadanie  wykonaj  w  zeszycie. 
Następnie  porównaj  swoje  propozycje  z  rozwiązaniami  nauczyciela.  Zastanów  się  nad 
przyczynami  ewentualnych  błędów  i  zaplanuj  ich  uniknięcie.  Opisz  zasady  i środki  bhp 
niezbędne przy demontażu.  

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  wymaga  przygotowania  opisów  napraw,  do  których  uczeń  ma  opracować 

czynności  demontażu  i  ich  kolejność  oraz  rodzaj  konserwacji.  Dobrze  jest  przygotować  po 
kilka  przykładów  dla  każdego  ucznia.  Przykłady  powinny  mieć  przygotowane  prawidłowe 
rozwiązania,  które  uczeń  otrzymuje  po  wykonaniu  ćwiczenia.  Porównanie  ma  na  celu 
nauczenie analizy pracy i projektowanie uniknięcia błędów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisami napraw, 
2)  przygotować plan demontażu,  
3)  zaproponować odpowiednią konserwację, 
4)  porównać zaproponowaną konserwację przygotowaną przez nauczyciela ze swoją, 
5)  powstałe błędy usunąć i zaplanować konserwację ponownie, ale poprawnie, 
6)  wszystkie  poprawne  zasady  i  niezbędne  środki  bhp  potrzebne  do  konserwacji  zapisać 

w zeszycie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

opisy napraw przygotowane przez nauczyciela, 

− 

opisy zakresu demontażu i konserwacji do napraw, przygotowane przez nauczyciela, 

− 

dokumentacja techniczna, 

− 

literatura i inne źródła informacji, 

− 

przepisy bhp, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

5.3. Naprawa narzędzi i przyrządów pomiarowych przez wymianę 

części 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Napraw  niesprawne  narzędzia  i przyrządy  pomiarowe  przez  wymianę  części.  Dokonaj 

naprawy  postępując  zgodnie  z  procedurą  napraw.  Pamiętaj  o  odpowiednim  przygotowaniu 
naprawionego  narzędzia  czy  przyrządu  do  odbioru  lub  magazynowania.  Skorzystaj  z  rad 
i doświadczenia  nauczyciela.  Ćwiczenie  powtórz  dla  różnych  narzędzi  i przyrządów 
pomiarowych. Za każdym razem zachowaj zasady i przepisy bhp. 

 

Wskazówki do realizacji 
Należy  przygotować  uszkodzone  narzędzia  pomiarowe  do  naprawy  przez  wymianę 

części..  Uczniowie  powinni  przestrzegać  procedury  napraw  i  pamiętać  o  czynności 
kwalifikowania  napraw.  Narzędzi  do  naprawy  powinno  być  tyle,  by  każdy  uczeń  mógł 
naprawić kilka różnych narzędzi. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  sprawdzanych  narzędzi  i  przyrządów 

pomiarowych 

2)  dokonać diagnozy, co w narzędziu lub przyrządzie pomiarowym jest niesprawne, 
3)  dobrać odpowiednią część na wymianę, 
4)  przygotować narzędzie lub przyrząd pomiarowy do naprawy przez wymianę,  
5)  dokonać naprawy przez  wymianę, 
6)  przygotować narzędzie lub przyrząd pomiarowy do odbioru i magazynowania, 
7)  sprawdzić  swoje  wykonanie  zadania  z  procedurą  wzorcową  proponowaną  przez 

nauczyciela,  

8)  dokonać  analizy,  co  było  wykonane  poprawnie,  a  co  należy  powtórzyć,  by  uniknąć 

błędów, 

9)  czynności wykonać dla różnych narzędzi i przyrządów pomiarowych.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

–  niesprawne narzędzia i przyrządy pomiarowe, 
–  stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy,  
–  części zamienne, 
–  dokumentacja techniczno - ruchowa narzędzi i przyrządów pomiarowych, 
–  literatura i inne źródła informacji, 
–  środki i przepisy bhp. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

5.4Naprawa 

narzędzi 

i przyrządów 

pomiarowych 

przez 

usunięcie uszkodzenia 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Napraw  niesprawne  narzędzia  i przyrządy  pomiarowe  przez  usunięcie  uszkodzenia. 

Dokonaj  naprawy  postępując  zgodnie  z  procedurą  napraw.  Uzasadnij,  dlaczego  tak  właśnie 
powinno  być  naprawione  narzędzie  lub przyrząd  pomiarowy.  Skorzystaj  z  rad 
i doświadczenia  nauczyciela.  Ćwiczenie  powtórz  dla  różnych  narzędzi  i przyrządów 
pomiarowych. Za każdym razem zachowaj zasady i przepisy bhp. 

 
Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  wykonywania  napraw  przez  usunięcie 

uszkodzenia,  przechodząc  przez  całą  procedurę  napraw.  Należy  zatem  przygotować 
odpowiednie  narzędzia  z  uszkodzeniami  naprawianymi  przez  ich  usuniecie  (narzędzia 
przygotowane  do  naprawy  powinny  być  różnego  rodzaju,  by  uczeń  miał  do  czynienia 
z różnymi  sytuacjami  i przypadkami  naprawczymi).  Uczeń  powinien  uzasadnić  za  każdym 
razem,  dlaczego  wybrał  taki  sposób  naprawy.  Podobnie  powinien  uzasadnić  inne  czynności 
towarzyszące naprawie. Niezbędna będzie dokumentacja techniczno-ruchowa.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  sprawdzanych  narzędzi  i  przyrządów 

pomiarowych, 

2)  dokonać diagnozy uszkodzenia narzędzi i przyrządów pomiarowych, 
3)  przeprowadzić naprawę przez usunięcie uszkodzenia, 
4)  przygotować narzędzie lub przyrząd pomiarowy do odbioru i magazynowania, 
5)  dokonać analizy, co było wykonane poprawnie, a co należy powtórzyć, by uniknąć 

błędów, 

6)  uzasadnić wykonane czynności, 
7)  wykonać ćwiczenie dla różnych narzędzi i przyrządów pomiarowych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

– 

niesprawne narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

– 

stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy,  

– 

dokumentacja techniczno - ruchowa narzędzi i przyrządów pomiarowych, 

– 

środki i przepisy bhp. 

– 

poradnik dla ucznia,  

– 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

5.5. Naprawa 

narzędzi 

i przyrządów 

pomiarowych 

przez 

regenerację lub dorobienie części 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Napraw  niesprawne  narzędzia  i przyrządy  pomiarowe  przez  regenerację  lub  dorobienie 

części.  Dokonaj  naprawy  postępując  zgodnie  z  procedurą  napraw.  Skorzystaj  z  rad 
i doświadczenia  nauczyciela.  Ćwiczenie  powtórz  dla  różnych  narzędzi  i przyrządów 
pomiarowych. Za każdym razem zachowaj zasady i przepisy bhp. 

 
Wskazówki do realizacji 
W  ćwiczeniu  tym  uczeń  ma  nauczyć  się  wykonywania  napraw  przez  regenerację  lub 

dorobienie  części,  przechodząc  przez  całą  procedurę  napraw.  Należy  zatem  przygotować 
odpowiednie  narzędzia  czy  przyrządy  pomiarowe  z  uszkodzeniami  naprawianymi  przez 
regenerację  lub  dorobienie  części  (narzędzia przygotowane do naprawy powinny być różnego 
rodzaju,  by  uczeń  miał  do  czynienia  z  różnymi  sytuacjami  i przypadkami  naprawczymi  – 
różne  części  do  dorobienia  lub  regeneracji,  powinny  być  także  przypadki,  kiedy  wszelka 
naprawa  jest  nieuzasadniona).  Uczeń  powinien  uzasadnić  za  każdym  razem,  dlaczego  wybrał 
taki  sposób  naprawy.  Podobnie  powinien  uzasadnić  inne  czynności  towarzyszące  naprawie. 
Niezbędna będzie dokumentacja techniczno-ruchowa 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  sprawdzanych  narzędzi  i  przyrządów 

pomiarowych, 

2)  dokonać diagnozy uszkodzenia narzędzi i przyrządów pomiarowych, 
3)  przeprowadzić naprawę przez regenerację lub dorobienie części, 
4)  przygotować narzędzie lub przyrząd pomiarowy do odbioru i magazynowania, 
5)  dokonać  analizy,  co  było  wykonane  poprawnie,  a  co  należy  powtórzyć,  by  uniknąć 

błędów, 

6)  czynności wykonać dla różnych narzędzi i przyrządów pomiarowych. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia.  
 
Środki dydaktyczne:  

− 

niesprawne narzędzia i przyrządy pomiarowe, 

− 

stanowisko naprawcze wyposażone w niezbędne narzędzia i przyrządy,  

− 

stanowiska niezbędne do wykonania regeneracji i dorobienia części, 

− 

dokumentacja techniczno - ruchowa narzędzi i przyrządów pomiarowych, 

− 

środki i przepisy bhp, 

− 

poradnik dla ucznia,  

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonanie  napraw 
i regulacji przyrządów pomiarowych” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 3,4,6,10,12,14,15,16,18,19,21 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1,2,5,7,8,9,11,13,17,20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań z poziomu ponadodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.a, 3.a, 4.b, 5.a, 6.a, 7.a, 8.a, 9.a, 10.a, 11.b, 12.c, 13.a, 
14.
a, 15.b, 16.a, 17.b, 18.d, 19.d, 20.a, 21.d, 22.

 

Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzalne osiągnięcie ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedz 

1.   Scharakteryzować cel sprawdzania narzędzi 

pomiarowych. 

PP 

2.   Opisać zabieg justowania. 

PP 

3.   Wyjaśnić cel regulacji przyrządów 

pomiarowych. 

4.   Określić stopień zużycia narzędzi. 

5.   Scharakteryzować pojęcie konserwacji. 

PP 

6.   Wymienić czynności operacji montażowych. 

7.   Opisać proces montażu. 

PP 

8.   Opisać zawartość dokumentacji montażu. 

9.   Opisać proces regeneracji. 

PP 

10.   Wymienić procesy regeneracji. 

11.   Opisać sposoby naprawy części. 

PP 

12.   Wymienić uszkodzenia w czujnikach. 

13.   Podać zastosowanie kontrnakrętki. 

PP 

14.   Omówić cel konserwacji. 

15.   Omówić zasadność  kontroli po naprawie. 

16.   Podać jakie powinny być odchyłki wskazań 

narzędzi i przyrządów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

17.   Wymienić zastosowanie połączeń kołkowych. 

PP 

18.   Wymienić części nieznormalizowane. 

19.   Omówić elementy dokumentacji montażowej. 

20.   Wymienić zastosowanie połączeń śrubowych. 

PP 

21.   Wyjaśnić, z jakich materiałów wykonujemy 

części zamienne. 

22.   Omówić, co wpływa na błędy wskazań. 

PP 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Należy  ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2.  Trzeba przygotować odpowiednią ilość testów i kart odpowiedzi. 
3.  Należy zapewnić uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu trzeba przeczytać uczniom instrukcję dla uczniów. 
5.  Warto  zapytać,  czy  uczniowie  wszystko  zrozumieli.  Wszystkie  wątpliwości  należy 

wyjaśnić. 

6.  Ocenianie  oprócz  podania  wyniku  testu  powinno  zawierać  informację  o  tym,  jakie 

umiejętności  ma  uczeń  opanowane,  a  z  jakich  tematów  powinien  powtórzyć  materiał 
nauczana i ćwiczenia. Należy wyjaśnić uczniowi, co umie, a co powinien uzupełnić i jak. 

7.  Nie należy przekraczać czasu przeznaczonego na test. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  22  zadania  i   sprawdza  Twoje  wiadomości  z zakresu  napraw 

narzędzi  i przyrządów  pomiarowych.  Wskaż  jedną  odpowiedź  prawidłową.  W  przypadku 
pomyłki błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz odpowiedź prawidłową. 

5.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
6.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

7.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 45 minut. 

 
 

                                                                                                Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1. Sprawdzanie narzędzi ma na celu:

 

a) porównanie właściwości zgodnie z PN, 
b) znalezienie błędów przypadkowych, 
c) oględziny zewnętrzne narzędzi, 
d) ustalenie błędów. 
 

2. Justowanie to: 

a) regulowanie, 
b) dopasowanie, 
c) wymiana, 
d) dokręcenie. 
 

3. Regulacja przyrządów optycznych ma na celu: 

a) osiągnięcie dobrego obrazu, 
b) wymianę układów optycznych, 
c) zmianę elementów optycznych, 
d) zabezpieczenie przed użytkowaniem. 
 

4. W jaki sposób określisz stopień zużycia części? 

a) na podstawie oględzin, 
b) przez porównanie wymiarów zużytych części z wymiarami nowych części, 
c) przez wykonanie obliczeń specjalnych, 
d) przez obliczenie stopnia zużycia części. 
 

5. Co to jest konserwacja? 

a) zabezpieczenie przed korozją, 
b) zabezpieczenie przed hałasem, 
c) to zmniejszenie zużycia narzędzi, 
d) to zapobieganie uszkodzeniom. 
 

6. Do operacji montażowych zaliczamy: 

a) regulowanie luzów i pomiary ustawcze, 
b) sprawdzanie odporności na wstrząsy, 
c) sprawdzanie pracy bezusterkowej, 
d) sprawdzanie odporności na szczelność. 
 

7. Montaż odbywa się: 

 a) w procesie naprawczym, 

b) podczas projektowania,  
c) w czasie pracy elementów, 
d) w trakcie badań diagnostycznych. 
 

8. Co powinna zawierać dokumentacja montażu? 

a) rysunki zestawieniowe zespołów, przyrządu, 
b) szkice przyrządów,  
c) plansze przyrządów, 
d) zdjęcia przyrządów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

9. Kiedy dokonujemy regeneracji części? 

a) gdy regeneracja  jest tańsza od kosztów części nowych, 
b) gdy jest dużo pieniędzy w firmie, 
c) gdy zależy nam na szybkiej wymianie części, 
d) gdy potrafimy to zrobić sami. 

 
10. Jakie procesy stosujemy do regeneracji części? 

a) niklowanie, 
b) hartowanie, 
c) zginanie, 
d) malowanie. 
 

11. Która czynność jest czynnością naprawy części? 
       a) skręcanie,  

b) spawanie i napawanie, 
c) diagnozowanie,  
d) wiercenie. 
 

12. Jakie uszkodzenia mogą wystąpić w czujniku? 

a) mała ryska na trzpieniu,  
b) minimalna korozja na obudowie czujnika,  
c) zgięcie wskazówki zegara czujnika, 
d) zarysowania obudowy czujnika. 
 

13. Kontrnakrętka to: 

a) rodzaj zabezpieczenia, 
b) śruba, 
c) zamek,  
d) zawias. 
 

14. Konserwacja narzędzi ma wpływ na: 

a) dokładność pomiarów, 
b) sposób pomiarów, 
c) wybór narzędzi do pracy, 
d) sposób transportu narzędzi. 
 

15. Kontrola po naprawie narzędzi lub przyrządów jest: 

a) zbędna, 
b) obowiązkowa,  
c) zalecana, 
d) zależna od użytkownika. 
 

16. Jakie powinny być odchyłki wskazań narzędzi i przyrządów? 

a) nie  powinny  przekraczać  dopuszczalnych  wartości  przewidzianych  warunkami 

technicznymi, 

b) powinny przekraczać wartości dopuszczalne, 
c) obojętne dla użytkownika, 
d) zależne od sprawdzającego. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

17. Które połączenia kołkowe stosujemy do mechanizmów precyzyjnych? 

a) kołki stałe,  
b) kołki ustalające, 
c) kołki wymienne, 
d) kołki stożkowe. 
 

18. Które części do wymiany zaliczmy do nieznormalizowanych? 

a) nakrętki, 
b) śruby, 
c) wkręty, 
d) obudowy. 

 
19. Na przejrzystość dokumentacji montażu nie wpływa  

a) symbol gotowego wyrobu,:  
b) numer zespołu,  
c) numer części oraz liczba części zużytych, 
d) oprawa dokumentacji. 
 

20. Jakie zastosujesz połączenia śrubowe w elementach precyzyjnych? 

a) połączenia bezpośrednie, 
b) skośne, 
c) połączenia dowolne, 
d) połączenia, które mamy na magazynie. 
 

21. Z jakich materiałów powinny być wykonane części zamienne? 

a) jest to obojętne z jakiego materiału, 
b) jest to zależne od posiadanych funduszy, 
c) dobór materiałów nie ma wpływu na części wymieniane, 
d) z tych samych materiałów, co części nowe. 
 

22. Jakie właściwości nie mają wpływu na błędy wskazań narzędzi? 

a) nieprawidłowe ustawienie narzędzi i jego elementów, 
b) rozregulowanie się elementów narzędzi, 
c) zużycie się narzędzi, 
d) technika konserwacji.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko        ..................................................................................................... 

 

Naprawa i regulacja przyrządów pomiarowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedz 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

 Test praktyczny  

 

Temat  zadania:  Dokonaj  naprawy  mikrometru  przez  wymianę  uszkodzonego  elementu, 
przeprowadź jego regulację i sprawdzenie dla mikrometru typu lekkiego 0 ÷ 25 i 25 ÷ 50 mm. 

 

Wykonanie zadania powinno zawierać: 
–  diagnozę uszkodzenia, 
–  oględziny zewnętrzne, 
–  sprawdzenie cech technicznych, 
–  sprawdzenie cech metrologicznych, 
–  sprawdzenie cech użytkowych, 
–  opracowanie wyników sprawdzenia. 

 
Kryteria oceniania 

–  za prawidłowe oględziny zewnętrzne  

 

 

 

 

2 punkty, 

–  za sprawdzenie cech technicznych  

 

 

 

 

8 punktów, 

–  za sprawdzenie cech metrologicznych (za każdą cechę 2 punkty)  

8 punktów 

 

–  za sprawdzenie cech użytkowych                    

 

 

            7 punktów 

                                                                                  Razem:              25 punktów 
 
Wymagania na oceny 
 
 8  – 10 punktów  – dopuszczający 
11 – 15 punktów  – dostateczny 
16 – 20 punktów  – dobry 
21 – 25 punktów  – bardzo dobry 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

do zadania praktycznego dla jednostki modułowej  731[03].Z2.06 

Wykonywanie napraw i regulacji przyrządów pomiarowych 

 

Nazwisko i imię       ........................................................................ 

 

Treść czynności 

Kryterium 

Ocena stanu 

Wyniki 

badań 

Ilość 

punktów 

Uwagi 

Stan ogólny  

 

 

Poprawność podziałki 
i oznaczeń 

 

 

Szerokość kresek podziałki  

 

 

Poprawność ruchów wrzeciona 

 

 

Działania sprzęgła 

 

 

Oględziny zewnętrzne  

 

Działanie zacisku 

 

 

 

Niepłaskość powierzchni 
kowadełka i wrzeciona 

 

 

Chropowatość powierzchni 
kowadełka i wrzeciona 

 

 

Równoległość naprzeciwległych 
powierzchni 

 

 

Sztywność kabłąka 

 

 

Różne wskazania 

 

 

Cechy techniczne 

Błąd kształtu 

 

 

 

Niedokładność wskazań 

 

 

Niepowtarzalność wskazań 

 

 

Nacisk pomiarowy 

 

 

Cechy metrologiczne 

Zmiana wskazań na skutek ugięć 
kabłąka 

 

 

 
 

Cechy użytkowe 

Przydatność regulacji 
Odporność na uszkodzenia 
Łatwość obsługi 
Łatwość konserwacji 
Łatwość przechowywania 
Łatwość naprawy 
Trwałość 
Bezpieczeństwo użytkowania 
Naprawialność 

 

 

 

 

Suma 
punktów 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

KARTA OCENY 

 

LP. 

Kryterium 

Wyniki badań 

Punkty 

1. 

Oględziny zewnętrzne 

–  Poprawność podziałki i oznaczeń 
–  Szerokość kresek podziałki 
–  Poprawność ruchów wrzeciona 
–  Działanie sprzęgła 
–  Działanie zacisków 
–  Stan ogólny 

2  

2. 

Cechy techniczne 

 

–  Niepłaskość  powierzchni  kowadełka  i 

wrzeciona 

–  Chropowatość  powierzchni  kowadełka  i 

wrzeciona 

–  Równoległość naprzeciwległych 

powierzchni  

–  Sztywność kabłąka 
–  Różne wskazania 
–  Błąd kształtu 

8  

3. 

Cechy metrologiczne 

 

–  Niepowtarzalność wskazań  
–  Niedokładność wskazań 
–  Nacisk pomiarowy 
–  Zmiana wskazań na skutek ugięć kabłąka 

8  

4. 

Cechy użytkowe 

–  Przydatność regulacji 
–  Odporność na uszkodzenia 
–  Łatwość obsługi 
–  Łatwość konserwacji 
–  Łatwość przechowywania 
–  Łatwość naprawy 
–  Trwałość 
–  Bezpieczeństwo użytkowania 
–  Naprawialność 

7  

 

 

                                                     Razem: 

25 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

7. LITERATURA  

 

1.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989r. 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dąbrowski  M.:  Zagrożenia  mechaniczne.  Centralny 

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997 

5.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 1995 
6.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
7.  Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej, WNT, Warszawa 1983 
8.  Legutko St.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń, WSiP, Warszawa 2004 
9.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996