background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Regina Mroczek 

 

 

 

Rozróżnianie  materiałów  konstrukcyjnych  stosowanych 
w mechanice precyzyjnej 731[03].O1.03  

 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci:   

 

 

mgr inż. Bożenna Kuligowska 
mgr inż. Michał Sylwestrzak 

 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Regina Mroczek 

 
 
 

Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 

 
 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[03].O1.03

 

 

„Rozróżnianie  materiałów  konstrukcyjnych  stosowanych  w  mechanice  precyzyjnej” 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu mechanik precyzyjny 731[03]. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu, 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1Materiały konstrukcyjne metalowe 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.Techniki wytwarzania materiałów konstrukcyjnych metalowych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3Techniki zmiany właściwości materiałów konstrukcyjnych metalowych 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4Technologia proszków 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

5.5Materiały konstrukcyjne niemetalowe i ich przetwarzanie 

17 

5.5.1. Ćwiczenia 

17 

5.6Powłoki ochronne i dekoracyjne. materiały eksploatacyjne. materiały 

przewodzące i izolacyjne 

19 

5.6.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 
Uczeń  realizuje  naukę  zawodu  w  systemie  modułowym,  w którym  materiał  nauczania, 

zarówno  teoretyczny,  jak  i  praktyczny,  jest  podzielony  na  moduły,  które  dzielą  się 
na jednostki  modułowe.  Do  każdej  z  nich  jest opracowany Poradnik dla ucznia i Poradnik dla 
nauczyciela. 

Poradnik 

dla 

ucznia 

zawiera 

materiał 

nauczania, 

ćwiczenia  wraz 

ze wskazówkami, potrzebnymi do zaliczenia danej jednostki modułowej.  

Moduł  731[03].O1  „Techniczne  podstawy  mechaniki  precyzyjnej”  jest  jednym 

z kluczowych dla zawodu i składa się z 6 jednostek. 

Moduł  ten  przygotowuje  ucznia  z  ogólnego  zakresu  wiedzy  technicznej  niezbędnego  dla 

realizacji  modułów  zawodowych.  Każda  jednostka  modułowa  ma  swoje  określone  cele 
i może  być  realizowana  jako  samodzielna  część,  przy  czym  ich  kolejność  nie  jest  dowolna. 
Jednostka  modułowa  731[03].O1.03 „Rozróżnianie materiałów konstrukcyjnych stosowanych 
w mechanice  precyzyjnej”  jest  zrealizowana  jako  druga  i  może  być  realizowana  równolegle 
z jednostką 731[03].O1.02.” Posługiwanie się dokumentacją techniczną”.  

Jednostka została podzielona na 6 tematów: 

1.  Materiały konstrukcyjne metalowe. 
2. Techniki wytwarzania materiałów konstrukcyjnych metalowych. 
3.  Techniki zmiany właściwości materiałów konstrukcyjnych metalowych. 
4.  Technologia proszków. 
5.  Materiały konstrukcyjne niemetalowe i ich przetwarzanie. 
6.  Powłoki  ochronne  i  dekoracyjne.  Materiały  eksploatacyjne.  Materiały  przewodzące 

i izolacyjne. 

Każdy  temat  zawiera  treści  ćwiczeń,  wskazówki  do  realizacji  i  zestaw  środków 

dydaktycznych.  Czasami  materiał  nauczania,  który  zawarty  jest  w  Poradniku  dla  ucznia  musi 
zostać  uzupełniony  przez  nauczyciela,  zwłaszcza,  gdy  potrzebne  są  do  tego  specjalistyczne 
materiały  źródłowe,  czy  opisy  części.  Dodatkowy    materiał  nauczania  znajduje  się 
w podręczniku  oraz  w  dokumentacjach  technicznych  maszyn  i  urządzeń,  a  także  w  PN. 
Brakujący  materiał  nauczyciel  powinien  odpowiednio  przygotować  dla  uczniów  w  postaci 
kserokopii lub eksponatów czy literatury. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczeń,  uczeń  powinien  sprawdzić,  czy  jest  do  tego 

odpowiednio  przygotowany.  W  tym  celu  powinien  odpowiedzieć  na  zestaw  pytań 
sprawdzających  zamieszczony  po  materiale  nauczania  w  poradniku  dla  ucznia.  Pytania 
i polecenia  mają  zwrócić  uwagę  uczniowi na to,  co  jest w materiale  nauczania  najważniejsze. 
Uczeń  powinien  odpowiedzieć  na  nie  własnymi  słowami.  Dobrze,  jeśli  udzieli  odpowiedzi 
w zeszycie. 

Uczeń  powinien  opanować  wszystkie  umiejętności.  Ćwiczenia  należy  ocenić  w systemie 

dwustopniowym  –  uczeń  umie  albo  nie umie  wykonać  ćwiczenia.  Opanowanie  umiejętności 
może cechować się różną biegłością.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  jest  zamieszczony  sprawdzian  postępów, 

który  pozwoli  uczniowi  określić  swoje  osiągnięcia  w  zakresie  zdobywanej  wiedzy.  Jeśli 
uzyska  pozytywne  wyniki,  to  będzie  mógł  przejść  do  następnego  tematu,  a  jeśli  nie,  to 
wiadomości i umiejętności powinien uzupełnić korzystając z pomocy nauczyciela. 

Metody pracy z uczniem 
Główną  metodą  pracy  w  tej  jednostce  modułowej  są  samodzielne  ćwiczenia  uczniów. 

Zaproponowano  zarówno  ćwiczenia  do  pracy  indywidualnej,  jak  i zespołowej.  Są  i  takie, 
które  –  w  zależności  od  możliwości  uczniów  –  mogą  być  wykonywane  indywidualnie  lub 
grupowo. Daje to możliwość indywidualizacji pracy z uczniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych. 

 
  

731[03].O 1.03. 

Rozróżnianie materiałów 

konstrukcyjnych stosowanych  

w mechanice precyzyjnej 

731[03].O 1.02. 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną 

731[03].O1. 

Techniczne podstawy  mechaniki 

precyzyjnej 

731[03].O 1.01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska 

731[03].O 1.06 

Magazynowanie i transport maszyn 

 i urządzeń precyzyjnych 

731[03].O 1.05 

Wytwarzanie prostych części maszyn  

i urządzeń precyzyjnych 

731[03].O 1.04 

Dokonywanie pomiarów warsztatowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu  jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać się literaturą techniczną i PN, 

− 

rozpoznawać  materiały konstrukcyjne i eksploatacyjne, 

− 

rozróżniać stopy Fe-C i metali nieżelaznych, 

− 

dobierać materiały konstrukcyjny na wybraną część mechanizmu, 

− 

charakteryzować technologie wytwarzania części mechanizmu z określonego materiału, 

− 

rozpoznawać materiały na powłoki ochronne i dekoracyjne, 

− 

charakteryzować obróbkę cieplną materiału, 

− 

charakteryzować proces technologiczny wytwarzania części z proszków spiekanych, 

− 

rozróżniać materiały przewodzące i izolacyjne stosowane w mechanice precyzyjnej,  

− 

interpretować stanowiskowe instrukcje bhp i ochrony ppoż., 

− 

udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

sklasyfikować podstawowe materiały konstrukcyjne, 

− 

rozróżnić  stopy  Fe-C  i  metali  nieżelaznych  wykorzystywane  w  budowie  maszyn 
i urządzeń precyzyjnych, 

− 

rozróżnić materiały niemetalowe, 

− 

dobrać materiał konstrukcyjny na wybraną część mechanizmu, 

− 

scharakteryzować technologie wytwarzania części mechanizmu z określonego materiału, 

− 

dobrać materiały na powłoki ochronne i dekoracyjne, 

− 

scharakteryzować obróbkę cieplną materiału o określonych właściwościach, 

− 

opisać proces technologiczny wytwarzania części z proszków spiekanych, 

− 

dobrać  materiały  przewodzące  prąd  elektryczny  i  izolacyjne  stosowane  w mechanice 
precyzyjnej, 

− 

skorzystać z PN. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:               ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03] 
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].O1.   

 

 

 

Jednostka  modułowa:  Rozróżnianie  materiałów  konstrukcyjnych  stosowanych  w mechanice 

precyzyjnej 731[03].O1.03 

Temat: Materiały konstrukcyjne metalowe. 
 

Cel 

ogólny

Kształtowanie 

umiejętności 

zakresu 

wykorzystania 

materiałów 

konstrukcyjnych na elementy precyzyjne. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

wskazać zastosowanie materiału na podstawie jego właściwości, 

− 

dobrać materiał na podstawie wymagań części, 

− 

rozpoznawać materiały w oparciu o PN, 

− 

rozpoznawać materiały w oparciu o wygląd lub strukturę przekroju. 

 

Metody nauczania-uczenia się:  

− 

praca  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm,  instrukcji, 
poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas trwania zajęć:180 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

foliogram z celami zajęć,  

− 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

poradnik mechanika, 

− 

literatura zgodna z wykazem literatury w poradniku dla ucznia, 

− 

plansze poglądowe różnych materiałów, 

− 

próbki różnych materiałów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 

 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

Wykonuje 

czynności 

organizacyjne 

Przygotowuje  się  do 
zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele 

zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu 

–  zapisuje temat 

w zeszycie  

–  foliogram 

z celami zajęć, 
rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny , 

Część główna 

 

 

 

1. Praca nad 
materiałem 
nauczania 

–  wydaje polecenie  

zapoznania się z treścią 
materiału nauczania i 
pisemnej odpowiedzi w 
zeszytach na pytania 
sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 

–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

–  wypowiada się na 

temat efektów 
swojej pracy, 

–  poradnik dla 

ucznia 

2. Praca nad 
ćwiczeniem  1 

 

–  wydaje polecenie  

wykonania ćwiczenia 1 
z poradnika dla ucznia,  

–  wyjaśnia wątpliwości, 

rozdaje materiały, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

 

–  realizuje zadanie, 

 

–  prezentuje wyniki 

i dyskutuje nad 
nimi, 

–  poradnik dla 

ucznia 

 

–  przygotowane 

materiały 

Część 

podsumowująca 

–  wydaje polecenie 

wykonania 
sprawdzianu postępów, 

–  podsumowuje zajęcia, 

 

–  podaje zadanie 

domowe: dobierz 
materiał do zadanych 
części,  

–  podaje temat oraz 

zakres zajęć 
następnych. 

–  realizuje 

sprawdzian 
postępów, 

–  wypowiada się na 

temat efektów 
pracy, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat 

zajęć następnych. 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz

 

zajęć

 

 
Osoba prowadząca          ......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03].O1 
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].O1.   

 

 

Jednostka  modułowa:  Rozróżnianie  materiałów  konstrukcyjnych  stosowanych  w mechanice 

precyzyjnej 731[03].O1.03 

Temat: Techniki zmiany właściwości materiałów konstrukcyjnych metalowych 
 

Cel 

ogólny

Kształtowanie 

umiejętności 

zakresu 

wykorzystania 

materiałów 

konstrukcyjnych na elementy precyzyjne. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

podać parametry obróbki cieplnej dla zadanych właściwości, 

− 

zaprojektować obróbkę cieplną dla zadanych części, 

− 

uzasadnić zaprojektowaną obróbkę cieplną dla zadanych części. 

 

Metody nauczania-uczenia się:  

− 

praca  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm,  instrukcji, 
poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: praca indywidualna i zespołowa. 

 

Czas trwania zajęć:180 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

foliogram z celami zajęć,  

− 

rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny z osprzętem, 

− 

poradnik dla ucznia 

− 

materiały (eksponaty części, opisy właściwości części) 

 

Przebieg zajęć: 

 

FAZA WSTĘPNA 

 

1)  Czynności organizacyjno-porządkowe. 
2)  Podanie tematu zajęć. 
3)  Zaznajomienie uczniów z celem i przebiegiem zajęć. 
4)  Diagnozowanie przygotowania uczniów do zajęć. 

 

FAZA WŁAŚCIWA  

 

1)  Wykonanie przez uczniów ćwiczenia 1 z  rozdziału 5.2.1. 
2)  Wyjaśnianie wątpliwości uczniów podczas wykonywania ćwiczenia. 
3)  Prezentacja wyników pracy i dyskusja nad nimi.  
4)  Sporządzenie notatek z wykonanych poleceń zadania. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

FAZA KOŃCOWA 

 

1)  Dyskusja  podsumowująca,  dotycząca  problemów  jakie  wystąpiły  podczas  wykonywania 

ćwiczenia. 

2)  Wykonanie sprawdzianu postępów. 
3)  Ogólna ocena pracy grupy wraz z krótkim uzasadnieniem. 
4)  Praca domowa. Do przedstawionych części  na rysunku dobierz obróbkę cieplną. 
5)  Każdy uczeń otrzymuje na kartce zespół części / 
6)  Podanie tematu następnych zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Materiały konstrukcyjne metalowe 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  opisanych  wymagań  dotyczących  różnych  części  mechanizmów 

precyzyjnych  dobierz  do  nich  właściwy  materiał  i  uzasadnij  ich  wybór.  Swoje  propozycje 
przedyskutuj następnie z resztą grupy i nauczycielem. 

 

Wskazówki do realizacji 

Zadaniem 

nauczyciela 

jest 

przygotowanie 

opisów 

wymagań 

(na 

przykład 

eksploatacyjnych,  mechanicznych),  stawianych  danym  częściom.  Uczeń  na  podstawie  tych 
opisów powinien wybrać materiał do ich konstrukcji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać  właściwy  materiał  do  opisanych  wymagań  różnych  części  mechanizmów 

precyzyjnych, 

2)  uzasadnić jego wybór, 
3)  sprawdzić notatkę w zeszycie, 
4)  przedyskutować swoje propozycje z kolegami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

tablice poglądowe z materiałami konstrukcyjnymi,  

− 

długopis, 

− 

zeszyt, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 

Ćwiczenie 2. 

Dla  podanych  przez  nauczyciela  przykładów  materiałów,  zdjęć  bądź  rysunków  ich 

przekroju określ, jaki to materiał. Swoje wyniki przedyskutuj z resztą grupy i nauczycielem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel przygotowuje zadania zawierające przykłady materiałów, zdjęcia bądź rysunki 

przekroju różnych materiałów, które uczeń będzie rozpoznawał. Ćwiczenie to powinno 
poprzedzać wyjaśnienie i pokaz materiałów i ich przekrojów. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dla  podanych  przez  nauczyciela  przykładów  materiałów,  zdjęć  bądź  rysunków  ich 

przekroju określić, jaki to materiał,  

2)  omówić jego charakterystyczne cechy, 
3)  przedyskutować z resztą grupy i nauczycielem wyniki swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

zestaw próbek materiałów, 

− 

zdjęcia różnych materiałów, 

− 

zeszyt, 

− 

długopis, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7, 

− 

podręcznik. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. 

Techniki 

wytwarzania 

materiałów 

konstrukcyjnych 

metalowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Znajdź  w  źródłach,  na  czym  polegają  procesy:  pirometalurgiczny  miedzi,  rafinacji 

ogniowej  i  elektrolitycznej  miedzi,  wzbogacania  chemicznego  rud  w  celu  uzyskania  tlenku 
cynku, flotacji dla uzyskania koncentratów ołowiowych oraz prażenia i redukcji koncentratów 
ołowiowych. 
  

Wskazówki do realizacji 

Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  warunków  do  korzystania  z  różnych 

źródeł  informacji.  Powinni  dzięki  tym  warunkom  uzupełnić  wiedzę  o  procesach 
metalurgicznych metali nieżelaznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć  w  różnych  źródłach  informacje  o  procesach:  pirometalurgicznym  miedzi, rafinacji 

ogniowej  i  elektrolitycznej  miedzi,  wzbogacania  chemicznego  rud  w  celu  uzyskania 
tlenku  cynku,  flotacji  dla  uzyskania  koncentratów  ołowiowych  oraz  prażenia  i  redukcji 
koncentratów ołowiowych, 

2)  porównać poszczególne procesy, 
3)  informacje zapisać w zeszycie,  
4)  przekazać notatki do sprawdzenia nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

plansze, makiety poglądowe poszczególnych procesów,  

− 

zeszyt, 

− 

ołówek,  

− 

poradnik ucznia,  

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.3.  Techniki  zmiany  właściwości  materiałów  konstrukcyjnych 

metalowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dla  zadanych  części  dobierz  materiał  i  zaprojektuj  jego  obróbkę  cieplną.  Kieruj  się 

wymaganiami  stawianymi  danej  części  maszyn  lub  urządzeń.  Przykłady  części  oraz  opisy 
przygotuje dla Ciebie nauczyciel. 

 
Wskazówki do realizacji:  
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  części  (ewentualnie  rysunków  części)  i opisów 

wymagań  stawianych  danym  częściom.  Uczeń  na  podstawie  tych  opisów  powinien  wybrać 
materiał  do  ich  konstrukcji  wraz  z  rodzajem  obróbki.  Obróbka  dotyczyć  będzie  szczególnie 
stopów  żelaza.  Nie  wszystkie  części  można  będzie  zgromadzić, należy wówczas  posłużyć  się 
rysunkami, zdjęciami lub samymi opisami. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć w różnych źródłach informacje o procesach obróbki cieplnej, 
2)  porównać poszczególne procesy, 
3)  dla zadanych części dobrać materiał konstrukcyjny, 
4)  dobrać właściwy rodzaj obróbki cieplnej, 
5)  wszystkie informacje zapisać w zeszycie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne:  

− 

plansze, makiety poglądowe poszczególnych procesów obróbki cieplnej 

− 

zeszyt, 

− 

ołówek,  

− 

poradnik ucznia,  

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7, 

− 

części do doboru materiałów i obróbki cieplnej.  

 

Ćwiczenie 2 

Dla  zadanych  części  dobierz  materiał  i  zaprojektuj  jego  obróbkę  cieplno-chemiczną. 

Kieruj  się  wymaganiami  stawianymi  danej  części  maszyny  lub  urządzenia.  Przykłady  części 
oraz opisy przygotuje dla Ciebie nauczyciel 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć w różnych źródłach informacje o procesach obróbki cieplno-chemicznej, 
2)  porównać poszczególne procesy, 
3)  dla zadanych części dobrać materiał konstrukcyjny, 
4)  dobrać właściwy rodzaj obróbki cieplno-chemicznej, 
5)  wszystkie informacje zapisać w zeszycie. 
6)  przedyskutować swoje propozycje z kolegami, 
7)  przekazać notatki do sprawdzenia nauczycielowi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Wskazówki do realizacji:  
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  części  (ewentualnie  rysunków  części)  i opisów 

wymagań  stawianych  danym  częściom.  Uczeń  na  podstawie  tych  opisów  powinien  wybrać 
materiał  do  ich  konstrukcji  wraz  z  rodzajem  obróbki  cieplno-chemicznej.  Nie  wszystkie 
części można będzie zgromadzić, należy wówczas posłużyć się rysunkami. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

plansze, makiety poglądowe poszczególnych procesów obróbki cieplno-chemicznej, 

− 

zeszyt, 

− 

ołówek,  

− 

poradnik ucznia,  

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7, 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.4.  Technologia proszków 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Odszukaj  w  literaturze  i  wypisz  zastosowanie  poszczególnych  spieków  w mechanice 

precyzyjnej. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  warunków  do  korzystania  z  różnych 

źródeł  informacji.  Efektem  powinien  być  plakat  z  opisem  sytuacji  wykorzystywania  wiedzy 
o technologii  proszków  w zawodzie  mechanika  precyzyjnego.  Może  być  realizowane 
indywidualnie lub grupowo. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć  w  różnych  źródłach  informacje  o  zastosowaniu  spieków  do  wyrobu  elementów 

precyzyjnych, 

2)  dobrać poznane spieki do wskazanych elementów precyzyjnych, 
3)  informacje zapisać w zeszycie 
4)  przekazać notatki do sprawdzenia nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

plansze poglądowe spieków, 

− 

zeszyt, 

− 

poradnik ucznia,  

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.5. Materiały konstrukcyjne niemetalowe i ich przetwarzanie 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dla  wybranych  części  konstrukcyjnych  określ  rodzaj  zastosowanego  materiału 

i uzasadnij jego wybór.  

Wskazówki do realizacji: 

Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  opisów wymagań stawianych danym  częściom. 

Uczeń  na  podstawie  tych  opisów  powinien  wybrać  materiał  do  ich  konstrukcji.  Części 
powinny być tak dobrane, by wskazanie materiału niemetalowego było dość oczywiste. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć  w  różnych  źródłach  informacje  o  stosowanych  materiałach  niemetalowych 

na elementy precyzyjne, 

2)  dobrać poznane materiały do wykonania wskazanych elementów precyzyjnych, 
3)  informacje zapisać w zeszycie, 
4)  uzasadnić wybór materiałów na wybrane elementy. 
5)  przekazać notatki do sprawdzenia nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

plansze poglądowe materiałów niemetalowych, 

− 

zeszyt, 

− 

poradnik ucznia,  

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

  
Ćwiczenie 2 

Do  wybranych  zadań  określ  rodzaj  i  postać  zastosowanego  materiału  ściernego, 

 uzasadnij jego wybór. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  znaleźć w różnych źródłach informacje o rodzajach materiałów ściernych, 
2)  dobrać poznane materiały ścierne do wskazanych zadań, 
3)  uzasadnić wybór materiału ściernego użytego do zadania. 
4)  informacje zapisać w zeszycie, 
5)  przedyskutować swoje propozycje z kolegami 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze poglądowe materiałów ściernych, 

− 

zeszyt, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.6.  Powłoki  ochronne  i  dekoracyjne.  Materiały  eksploatacyjne. 

Materiały przewodzące i izolacyjne 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dla  wybranych  części  konstrukcyjnych  określ  rodzaj  zastosowanej  powłoki  ochronnej 

i uzasadnij. 

 
Wskazówki do realizacji: 

Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  opisów wymagań  stawianych  danym  częściom. 

Uczeń na podstawie tych opisów powinien wybrać powłokę ochronną. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  znaleźć w różnych źródłach informacje o rodzajach powłok ochronnych, 
2)  dobrać poznane powłoki do wskazanych części konstrukcyjnych, 
3)  informacje zapisać w zeszycie,  
4)  uzasadnić wybór powłok na wybrane elementy, 
5)  przedyskutować swoje propozycje z kolegami, 
6)  przekazać notatki do sprawdzenia nauczycielowi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

zestawy zadań przygotowane przez nauczyciela, 

− 

zeszyt i długopis, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Dla  wybranych  części  konstrukcyjnych  dobierz  materiał  uszczelniający  te  części. 

Uzasadnij swój wybór. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  opisów wymagań stawianych danym  częściom. 

Uczeń na podstawie tych opisów powinien wybrać właściwy materiał uszczelniający. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  znaleźć w różnych źródłach informacje o rodzajach materiałów uszczelniających, 
2)  dobrać poznane materiały uszczelniające do wskazanych części konstrukcyjnych, 
3)  informacje zapisać w zeszycie,  
4)  uzasadnić wybór powłok na wybrane elementy, 
5)  przedyskutować swoje propozycje z kolegami, 
6)  przekazać notatki do sprawdzenia nauczycielowi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

zestawy zadań przygotowane przez nauczyciela, 

− 

zeszyt i długopis, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z rozdziałem 7. 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozróżnianie  materiałów 
konstrukcyjnych stosowanych w mechanice precyzyjnej” 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 3,4,6,8,10,12,14,15,16,18,19,20,21,22 są z poziomu podstawowego; 

− 

zadania 1,2,5,7,9,11,13,17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań: 

– 

dopuszczający – za co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny  –  za  co  najmniej  12  zadań  z  poziomu  podstawowego  w  tym  2  z  poziomu 
ponadpodstatwowego, 

– 

dobry  –  za  co  najmniej  14  zadań  z  poziomu  podstawowego  w  tym  5  z  poziomu 
ponadpodstatwowego, 

– 

bardzo  dobry  za  co  najmniej  16  zadań  z  poziomu  podstawowego  w  tym  6  z  poziomu 
ponadpodstatwowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.a,  2.c,  3.b,  4.d,  5.c,  6.a,  7.b,  8.b,  9.d,  10.a,  11.a,  12.a, 
13.c, 14.d, 15.c, 16.c, 17.b, 18.b, 19.c, 20.c, 21.b, 22.a

 

Plan testu 

 

Nr zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Klucz 

odpowiedzi 

1. 

Wskazać, do jakich właściwości zaliczamy 
udarność. 

PP 

2. 

Określić, które stopy żelaza mają do 2 % 
węgla. 

PP 

3. 

Podać właściwości żeliwa. 

4. 

Określić skład mosiądzu. 

5. 

Wyjaśnić, co to jest proces 
pirometalurgiczny. 

PP 

6. 

Wskazać produkt wielkopiecowy służący 
do wytwarzania stali. 

7. 

Scharakteryzować proces otrzymywania 
aluminium.  

PP 

8. 

Wskazać rezultat obróbki cieplnej. 

9. 

Wyjaśnić, co to jest cyjanowanie. 

PP 

10. 

Wyjaśnić, co to jest umocnienie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

11. 

Wskazać cechy proszków. 

PP 

12. 

Wskazać wady tworzyw sztucznych. 

13. 

Scharakteryzować tworzywa 
termoplastyczne. 

PP 

14. 

Wskazać właściwości gumy. 

15. 

Wskazać właściwości  mechaniczne 
drewna. 

16. 

Wskazać cechy szkła. 

17. 

Podać definicję zawiesin pigmentowych. 

PP 

18. 

Wskazać istotę procesu lutowania. 

19. 

Wskazać cechy użytkowe materiałów 
izolacyjnych. 

20. 

Wskazać materiał na elementy stykowe.  

21. 

Rozróżnić powłoki ochronne 

22. 

Rozróżnić materiały ścierne 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Daj uczniom 2 minuty na sprawdzenie, czy otrzymali czytelną i kompletną kopię. 
6.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  22  zadania  i sprawdza  Twoje  wiadomości  z zakresu  rodzajów 

materiałów stosowanych w mechanice precyzyjnej. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Zakreśl  tylko  jedną 

odpowiedź  prawidłową.  W przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  wziąć  w  kółko 
i zakreślić  odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 45 minut. 

 

                                                                                                      Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1. Udarność zalicza się do właściwości: 

a)  fizycznych, 
b)  mechanicznych, 
c)  technologicznych, 
d)  chemicznych. 
 

2. Stopy żelaza z węglem zawierające do 2% węgla to: 

a)  stale i staliwa, 
b)  żeliwa, 
c)  surówki, 
d)  brązy. 
 

3. Żeliwo charakteryzuje się: 

a)  dużą wytrzymałością na rozciąganie, 
b)  dobrą skrawalnością, 
c)  dobrymi właściwościami  odlewniczymi, 
d)  dużą wytrzymałością na zginanie. 
 

4.  Mosiądze,  które  mają  bardzo  dobre  właściwości  odlewnicze  i  nadają  się  do  obróbki 

plastycznej, to stopy: 

a)  miedzi z aluminium, 
b)  miedzi z cyną, 
c)  miedzi z cynkiem, 
d)  miedzi z niklem. 
 

5. Proces pirometalurgiczny charakteryzuje to, że: 

a)  stosowany jest przy otrzymywaniu ołowiu, 
b)  główną  cechą  procesu  są  przemiany  fizykochemiczne  wsadu  pieca  pod  wpływem 

wysokich temperatur uzyskanych ze spalania paliwa, 

c)  podstawowym etapem jest wytapianie kamienia cynkowego, 
d)  jest procesem chemicznym. 
 

6. Który produkt wielkopiecowy stosuje się do otrzymywania stali? 

a)  surówkę białą, 
b)  surówkę szarą, 
c)  żużel, 
d)  krzem. 
 

7.  Proces  otrzymywania  aluminium,  polegający  na  przepuszczaniu  chloru  przez  roztopione  

aluminium to: 

a)  flotacja, 
b)  rafinacja ogniowa, 
c)  rafinacja elektrolityczna, 
d)  reaktywacja. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

8. Uzyskanie struktury martenzytycznej to efekt: 

a)  hartowania, 
b)  wyżarzania, 
c)  odpuszczania, 
d)  starzenia. 
 

9.  Cyjanowanie  to  proces  obróbki  cieplno-chemicznej,  polegający  na  wzbogaceniu  warstwy 

przypowierzchniowej: 

a)  cynkiem, 
b)  cyną, 
c)  węglem i azotem, 
d)  złotem. 
 

10. Odkształcenie plastyczne materiału w temperaturze otoczenia powoduje jego umocnienie, 

czyli: 

a)  wzrost odporności na ściskanie, 
b)  wzrost twardości i polepszenie właściwości mechanicznych, 
c)  polepszenie właściwości plastycznych, 
d)  wzrost temperatury topnienia. 
 

11. Cechy charakterystyczne proszków metali to: 

a)  temperatura topnienia proszku wyższa od temperatury topnienia metalu, 
b)  gęstość proszku taka sama jak gęstość metalu, 
c)  skłonność do samozapłonu, 
d)  duża sprężystość. 
 

12. Do wad tworzyw sztucznych można zaliczyć: 

a)  słabe właściwości izolacyjne, 
b)  małą odporność na działanie podwyższonej temperatury, 
c)  małą odporność chemiczna, 
d)  dużą odporność na zginanie. 
 

13. Tworzywa termoplastyczne: 

a)  każdorazowo  pod  wpływem  działania  podwyższonej  temperatury  stają  się 

miękkie,  a po obniżeniu temperatury z powrotem stają się twarde i sztywne; możliwa 
wielokrotna przeróbka tworzyw, 

b)  podczas  ogrzewania  początkowo  miękną,  ale  przetrzymane  w  podwyższonej 

temperaturze stają się twarde nieodwracalnie; niemożliwy powtórny przerób, 

c)  ulegają utwardzeniu już w temperaturze pokojowej pod wpływem działanie dodanego 

do tworzywa utwardzacza, 

d)  poddają się hartowaniu. 
 

14. Guma charakteryzuje się następującymi właściwościami: 

a)  wysoką elastycznością w szerokim zakresie temperatur, 
b)  małym wydłużeniem względnym, 
c)  dużą odpornością na wysokie temperatury, 
d)  słabą plastycznością. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

15. Właściwości mechaniczne drewna opisuje zdanie: 

a)  drewno  znacznie  łatwiej  przenosi  siły  działające  w poprzek  włókien,  (ma  większą 

wytrzymałość) 

b)  wytrzymałość  drewna  na  ściskanie,  rozciąganie,  zginanie  zależy  od  kierunku 

działania sił w stosunku do włókien, 

c)  drewno nie jest materiałem anizotropowym, 
d)  drewno jest odporne na spalanie. 
 

16. Cechy charakterystyczne szkła opisuje zdanie: 

a)  szkoło nie jest odporne na działanie czynników chemicznych, 
b)  szkło nie jest wytrzymałe na podwyższoną temperaturę, 
c)  szkło jest nieprzenikliwe dla gazów i cieczy, 
d)  szkło jest odporne na uderzenia. 
 

17. Zawiesiny pigmentów w spoiwie olejnym lub syntetycznym to: 

a)  farby, 
b)  lakiery, 
c)  emalie, 
d)  proszki. 
 

18. Podczas lutowania łączenie następuje przez: 

a)  stopienie  lutu  i wniknięcie  go  w  strukturę  materiału  łączonego,  który  także  ulega 

topieniu, 

b)  stopienie lutu i docisk łączonych części, 
c)  stopienie lutu i wniknięcie w strukturę materiału łączonego bez jego topienia, 
d)  wniknięcie lutu w część bez topienia obu materiałów. 
 

19. Ważną cechą użytkową materiałów izolacyjnych jest: 

a)  duży współczynnik przewodzenia ciepła, 
b)  niska temperatura zapłonu, 
c)  mała higroskopijność, 
d)  duża wydajność.  
 

20. Elementów stykowych rozmaitych wyłączników, przerywaczy, regulatorów lub 

przekaźników nie wykonuje się z: 

a)  materiałów ceramicznych, 
b)  metali szlachetnych (na przykład platyny), 
c)  spieków niemetali (na przykład grafitu), 
d)  stopów metali. 
 

21. Do powłok ochronnych zalicza się:   

a)  powłoki malarskie 
b)  powierzchnię nawęgloną, 
c)  korozję, 
d)  powierzchnię hartowaną. 

 
22. Do materiałów ściernych zalicza się: 

a)  korund, 
b)  drewno, 
c)  sproszkowany metal, 
d)  olej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko..................................................................................................... 

 
Rozróżnianie  materiałów  konstrukcyjnych  stosowanych  w  mechanice 
precyzyjnej. 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

21. 

 

22. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Test II 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozróżnianie  materiałów 
konstrukcyjnych stosowanych w mechanice precyzyjnej”

 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1,3,5,7,8,10,13,14,15,16,21,22 są z poziomu podstawowego; 

− 

zadania 2,4,6,9,11,12,17,18,19,20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.

 

 
Proponuje się następujące normy wymagań: 

– 

dopuszczający – za co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny  –  za  co  najmniej  12  zadań  z  poziomu  podstawowego  w  tym  2  z  poziomu 
ponadpodstatwowego, 

– 

dobry  –  za  co  najmniej  14  zadań  z  poziomu  podstawowego  w  tym  5  z  poziomu 
ponadpodstatwowego, 

– 

bardzo  dobry  za  co  najmniej  16  zadań  z  poziomu  podstawowego  w  tym  6  z  poziomu 
ponadpodstatwowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.a, 3.c, 4.c, 5.b, 6.a, 7.b, 8.a, 9.c, 10.b, 11.c, 12.b, 13.a, 
14.a, 15.b, 16.c, 17.a, 18.c,19.c, 20.a, 21.a, 22.a, 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Prawidłowe 

odpowiedzi 

1. 

Rozróżnić materiały na powłoki 
ochronne i dekoracyjne. 

2. 

Rozróżnić materiały eksploatacyjne 

PP 

3. 

Określić zastosowanie lutów 
kadmowych. 

4. 

Podać, na jakiej bazie wykonywane są 
kleje do metali. 

PP 

5. 

Wskazać zalety klejów. 

6. 

Scharakteryzować zastosowanie 
materiałów ściernych. 

PP 

7. 

Rozróżnić materiały ścierne naturalne 

8. 

Rozróżnić materiały uszczelniające. 

9. 

Wskazać wpływ szybkości chłodzenia na 
efekty obróbki cieplnej. 

PP 

10. 

Wyjaśnić cel obróbki cieplnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

11. 

Podać definicję procesu umocnienia. 

PP 

12. 

Podać proces metalurgii cynku. 

PP 

13. 

Wymienić rudy miedzi. 

14. 

Wymienić cechy ołowiu. 

15. 

Wskazać właściwości aluminium. 

16. 

Wymienić cechy chromu. 

17. 

Wymienić właściwości mechaniczne 
stali. 

PP 

18. 

Opisać wpływ krzemu na właściwości 
stali. 

PP 

19. 

Wyjaśnić, co to jest cyjanowanie. 

PP 

20. 

Podać cechy proszków. 

PP 

21. 

Wymienić właściwości tworzyw 
sztucznych. 

22. 

Wskazać rezultat obróbki cieplnej. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Daj uczniom 2 minuty na sprawdzenie, czy otrzymali czytelną i kompletną kopię. 
6.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  22  zadania  i sprawdza  Twoje  wiadomości  z zakresu  rodzajów 

materiałów stosowanych w mechanice precyzyjnej. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.    Zakreśl  tylko  jedną 

odpowiedź  prawidłową.  W przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  wziąć  w  kółko 
i zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 45 minut. 

 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1. Do wykonania powłok ochronnych i dekoracyjnych zaliczamy: 

a)  lakiery i emalie, 
b)  tapetę, 
c)  szkło, 
d)  papier. 
 

2. Do materiałów eksploatacyjnych zaliczamy: 

a)  złom, 
b)  drut, 
c)  materiały ścierne, 
d)  wióry. 
 

3. Luty kadmowe stosujemy do lutowania: 

a)  żeliwa, 
b)  miedzi i mosiądzu, 
c)  aluminium, 
d)  stali. 
 

4. Kleje używane do metali są wykonywane na bazie: 

a)  gumy, 
b)  mieszanki kauczuku i tworzyw sztucznych, 
c)  metali kolorowych i żywic, 
d)  żywic naturalnych. 
 

5. Do zalet klejów możemy zaliczyć: 

a)  słabą wytrzymałość, 
b)  małą odporność, 
c)  brak naprężeń w złączu, 
d)  małą odporność na wodę. 
 

6. Materiałów ściernych używamy do: 

a)  obróbki polerowania i wygładzania, 
b)  toczenia, 
c)  wiercenia, 
d)  skrobania. 
 

7. Materiały ścierne zaliczane do naturalnych to: 

a)  elektrokorund, 
b)  diament, 
c)  karborund, 
d)  węgliki boru. 
 

8. Do materiałów uszczelniających zaliczamy: 

a)  smary, 
b)  materiały metalowe (żeliwo, ołów, miedź), 
c)  materiały papierowe, 
d)  materiały ceramiczne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

9.  Jakie efekty daje zwiększenie szybkości chłodzenia? 

a)  wzrost temperatury zabiegu, 
b)  skrócenie czasu zabiegu, 
c)  ujednorodnienie struktury, 
d)  obniżenie temperatury przemian. 
 

10. Poddawanie materiałów obróbce cieplnej ma na celu: 

a)  zmianę struktury metali i stopów w stanie stałym, 
b)  wzrost temperatury chłodzenia, 
c)  wzrost ziaren, 
d)  poprawę lejności metali i stopów. 

 

11. Umocnienie jest to: 

a)  trwała zmiana właściwości na skutek odkształceń plastycznych, 
b)  zmiana siatki ułożenia ziaren, 
c)  poprawa właściwości lejnych, 
d)  nietrwała zmiana właściwości pod wpływem odkształceń plastycznych. 
 

12. Metalurgia cynku oparta jest na: 

a)  wykorzystaniu rud siarczkowych, 
b)  wykorzystaniu boksytu, 
c)  wykorzystaniu błyszczu ołowiowego, 
d)  wykorzystaniu koncentratów ołowiowych. 
 

13. Miedź otrzymujemy z: 

a)  fosforu, 
b)  siarki, 
c)  kuprytu, 
d)  niklu. 
 

14. Ołów zaliczamy do pierwiastków: 

a)  średnio ciężkich, 
b)  lekkich, 
c)  średnio lekkich, 
d)  ciężkich. 
 

15. Aluminium cechuje: 

a)  pokrywanie się patyną, 
b)  dobre właściwości odlewnicze, 
c)  dobre przewodzenie prądu i ciepła, 
d)  dobra wytrzymałość. 
 

16. Chrom zawarty w stali: 

a)  zwiększa sprężystość, 
b)  zwiększa odporność na uderzenia, 
c)  zwiększa twardość i właściwości hartownicze stali, 
d)  zwiększa ciągliwość. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

17. Do właściwości mechanicznych stali zalicza się: 

a)  dobre własności magnetyczne, 
b)  odporność na ścieranie, 
c)  odporność na korozję, 
d)  lejność. 
 

18. Zawartość krzemu w stali: 

a)  podnosi temperaturę topnienia, 
b)  zwiększa sprężystość stali, 
c)  zwiększa odporność na zużycie, 
d)  zwiększa podatność na hartowanie. 
 

19. Cyjanowanie to proces obróbki cieplno – chemicznej polegający na wzbogaceniu warstwy   
przypowierzchniowej: 

a)  cynkiem, 
b)  cyną, 
c)  węglem i azotem, 
d)  fosforem. 

 
20. Cechy charakterystyczne proszków metali to: 

a)  temperatura topnienia proszku wyższa od temperatury topnienia metalu, 
b)  gęstość proszku taka sama jak gęstość metalu, 
c)  skłonność do samozapłonu, 
d)  słaba przepuszczalność wody. 
 

21. Do wad tworzyw sztucznych można zaliczyć: 

a)  słabe właściwości izolacyjne, 
b)  małą odporność na działanie podwyższonej temperatury, 
c)  małą odporność chemiczną, 
d)  dużą odporność na wysokie temperatury. 
 

22. Strukturę martenzytyczną uzyskuje się przez: 

a)  hartowanie, 
b)  odpuszczanie, 
c)  wyżarzanie, 
d)  chłodzenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7. LITERATURA  

 

1.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989r. 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
4.  Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dąbrowski  M.:  Zagrożenia  mechaniczne.  Centralny 

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997 

5.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych. 

WSiP, Warszawa 1999 

6.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
7.  Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej, WNT, Warszawa 1983 
8.  Legutko St.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń, WSiP, Warszawa 2004 
9.  Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
10.  Uhman G.: Obróbka cieplna, zeszyt nr 6a i 6b, CODN Warszawa