background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
Jolanta Skoczylas 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych  
833[01].Z3.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jarosław Sadal 
mgr inż. Małgorzata Kapusta 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Jolanta Skoczylas 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Lidia Staniszewska 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  833[01].Z3.02

 

Montowanie  i  demontowanie  konstrukcji  pomocniczych”,  zawartego  w  modułowym 

programie nauczania dla zawodu mechanik maszyn i urządzeń drogowych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  robót  montażowych, 

rozbiórkowych  i  pomocniczych,  na  wysokościach  oraz  na  platformach  
i pontonach 

 
 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Projekt  organizacji  montażu,  prefabrykowane  konstrukcje  betonowe  

i żelbetowe 

 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Transport i składowanie prefabrykatów 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Montaż prefabrykowanych elementów deskowań 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5.  Montaż rusztowań 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6.  Przedmiar i obmiar robót montażowych i pomocniczych 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

5.7.  Maszyny, sprzęt i narzędzia montażowe 

23 

5.7.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

39 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Montowanie i demontowanie konstrukcji 

pomocniczych,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w szkole 
kształcącej w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem:  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  pokazu  z  objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

833[01].Z3 

Technologia robót pomocniczych 

833[01].Z3.01 

Wykonywanie deskowań, przygotowywanie 

 i układanie zbrojenia 

833[01].Z3.02 

Montowanie i demontowanie konstrukcji 

pomocniczych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować zasady bezpiecznej pracy podczas użytkowania maszyn i obsługiwania urządzeń, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej  
i ochrony środowiska 

 

organizować stanowisko pracy związane z robotami budowlanymi, 

 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

 

rozpoznawać podstawowe cechy techniczne materiałów, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

wykonywać szkice podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

kontrolować jakość wykonywanych przez siebie robót. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  przepisy  przeciwpożarowe  oraz 
ochrony środowiska podczas montowania i demontowania konstrukcji pomocniczych, 

– 

posłużyć się projektem organizacji montażu, 

– 

dobrać konstrukcję pomocniczą w zależności od zadanych warunków, 

– 

określić rodzaje prefabrykowanych konstrukcji betonowych i żelbetowych, 

– 

przetransportować i składować prefabrykaty, 

– 

wykonać ręczną i mechaniczną obróbkę drewna w zakresie operacji podstawowych, 

– 

zmontować proste elementy konstrukcji drewnianych; belki, słupy, ściany,  

– 

przygotować i zmontować elementy rusztowań, 

– 

posłużyć się narzędziami ślusarskimi i wykonać prace montażowe, 

– 

przygotować podłoże do montowanego elementu stalowego, 

– 

wykonać proste zabezpieczenia antykorozyjne zmontowanej konstrukcji stalowej, 

– 

zdemontować konstrukcje stalowe, 

– 

dobierać maszyny, urządzenia i sprzęt do robót pomocniczych, 

– 

wykonać przedmiary oraz obmiary robót montażowych, 

– 

wykonać  czynności  montażowe  i  demontażowe  zgodnie  z  technologią,  z  zachowaniem 
dbałości  o  stan  środowiska  oraz  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  
przy robotach montażowych, rozbiórkowych, 

– 

skontrolować jakość i prawidłowość wykonywanych przez siebie robót. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:    

Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 

Moduł:  

  

Technologia robót pomocniczych 833[01]. Z3. 

Jednostka modułowa:  

 

Montowanie  i  demontowanie  konstrukcji  pomocniczych 
833[01]. Z3.02 

Temat: Klasyfikacja rusztowań. 

Cel ogólny:Kształtowanie umiejętności rozpoznawania rusztowań i ich zastosowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać rusztowanie, 

 

dobrać rusztowanie do rodzaju wykonywanych robót, 

 

dokonać klasyfikacji rusztowań ze względu na zastosowany materiał, 

 

dokonać klasyfikacji rusztowań ze względu na przeznaczenie. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film przedstawiający różne rodzaje rusztowań, 

 

modele rusztowań, 

 

arkusz papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

 

uczniowie oglądają film i wypisują na kartce nazwy rusztowań i ich zastosowanie, 

 

uczeń  po  wypisaniu  na  kartce  nazw  rusztowań  stara  się  przyporządkować  ich 
zastosowanie (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela), 

 

nauczyciel  pokazuje  uczniom  modele  rusztowań  i  objaśnia  zakres  zastosowania 
rusztowań, 

 

uczniowie dokonują korekt na swoich pracach, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania. 

5.  Uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
6.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  dużych  arkuszach  papieru  w  kolejności 

wykonywania. 

8.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac, 
9.  Zlikwidowanie i uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje i podział rusztowań. Na podstawie 

zgromadzonych  informacji  wyszukaj  rusztowania  wykonane  w  technologii  drewnianej  
i napisz w notatniku nazwy tych rusztowań. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 
Moduł: 

 Technologia robót pomocniczych 833[01]. Z3 

Jednostka modułowa: 

  Montowanie  i  demontowanie  konstrukcji  pomocniczych 

833[01]. Z3.02 

Temat: Przedmiar robót montażowych. 

Cel ogólny:Kształtowanie umiejętności sporządzania przedmiaru robót. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić ilość robót na podstawie dokumentacji projektowej, 

 

przyjąć właściwą jednostkę miary, 

 

obliczyć ilość robót zgodnie z zasadami przedmiaru, 

 

wypełnić druk - Przedmiar robót. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna, 

 

druk - Przedmiar robót, 

 

przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów i przebiegu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Przygotowanie dokumentacji technicznej i druków - Przedmiar robót. 
5.  Realizacja zajęć: 

-

  uczeń zapoznaje się z dokumentacją techniczną, 

-

  uczeń analizuje na podstawie dokumentacji wymiary deskowania, jakie ma przyjąć do 

obliczeń i jednostkę miary (w razie trudności korzysta z pomocy nauczyciela), 

-

  nauczyciel pokazuje uczniom druk - Przedmiar robót i wyjaśnia jak go wypełnić, 

-

  uczniowie dokonują obliczeń powierzchni deskowania i wpisują na druk – Przedmiar 

robót, 

-

  nauczyciel podpowiada najlepsze rozwiązania. 

6.  Uczeń analizuje wykonane ćwiczenie. 
7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana. 
8.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  drukach  Przedmiar  robót  w  kolejności 

wykonywania. 

9.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac, 
10.  Zlikwidowanie i uporządkowanie stanowiska pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Na  podstawie  otrzymanego  fragmentu  dokumentacji  sporządź  przedmiar  robót  na 

wykonanie deskowania słupa okrągłego. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  robót 

montażowych, 

rozbiórkowych 

pomocniczych, 

na wysokościach oraz na platformach i pontonach 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Spośród ilustracji przedstawiających środki ochrony osobistej i odzież roboczą wybierz te, 

które  stosuje  robotnik  montujący  rusztowania.  Przyklej  na  planszy  wybrane  środki  i  odzież  i 
podpisz je. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wybrać  ilustracje  części  odzieży  i  ochrony  osobistej,  które  stosuje  robotnik  montujący 

rusztowania, 

2)  przykleić na planszy wybrane ilustracje, 
3)  zapisać nazwy wybranych środków ochrony osobistej i odzieży ochronnej, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ilustracje przedstawiające odzież ochronną i środki ochrony osobistej, 

 

arkusz papieru, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

klej lub taśma klejąca, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót 
montażowych na wysokościach. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  filmu  instruktażowego  określ  zagrożenia,  jakie  występują  podczas  prac 

montażowych i rozbiórkowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować 

zagrożenia, 

jakie 

występują 

podczas 

prac 

montażowych  

i rozbiórkowych, 

2)  obejrzeć film instruktażowy o robotach montażowych, 
3)  wypisać zagrożenia zauważone podczas oglądania filmu, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film 

przedstawiający 

zagrożenia 

występujące 

podczas 

robót 

montażowych 

i rozbiórkowych, 

 

zestaw do wyświetlania filmów, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy podczas robót 
montażowych i rozbiórkowych. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Projekt  organizacji  montażu,  prefabrykowane  konstrukcje 

betonowe i żelbetowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z  dokumentacji  otrzymanej  od  nauczyciela  wybierz  tę,  która  dotyczy  projektu  montażu. 

Następnie  wypisz  w  notatniku  nazwy  części,  z  jakich  składa  się  kompletna  dokumentacja 
projektu montażu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację otrzymaną od nauczyciela, 
2)  odszukać dokumentację dotyczącą projektu montażu, 
3)  zapisać w notatniku nazwy części, z jakich składa się dokumentacja montażu, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczna, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca projektu organizacji montażu. 

 
Ćwiczenie 2 

Z  dokumentacji  projektu  organizacji  montażu  przygotowanej  przez  nauczyciela  wybierz 

tę, która dotyczy zespołów roboczych, a następnie wpisz nazwy zespołów do notatnika. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wiadomości dotyczące organizowania zespołów roboczych, 
2)  wybrać  z  dokumentacji  projektu  montażu  część  dotyczącą  organizowania  zespołów 

roboczych, 

3)  przeanalizować zespoły robocze do robót montażowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

4)  wpisać nazwy zespołów roboczych do notatnika, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

projekt organizacji montażu, 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca organizacji zespołów roboczych. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj zabezpieczenie antykorozyjne fragmentu stalowego elementu konstrukcyjnego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  

i higieny pracy, 

2)  obejrzeć fragment stalowego elementu konstrukcyjnego,  
3)  dobrać rodzaje zabezpieczenia antykorozyjnego, 
4)  dobrać materiały do wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego,  
5)  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania zabezpieczenia antykorozyjnego,  
6)  wykonać zabezpieczenia antykorozyjne,  
7)  zaprezentować efekty swojej pracy,  
8)  dokonać oceny ćwiczenia, 
9)  zlikwidować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

fragment stalowego elementu konstrukcyjnego, 

 

szczotki do czyszczenia, 

 

prostowarka mechaniczna, 

 

szlifierka, 

 

kreda, 

 

pędzle, 

 

wałki, 

 

farba podkładowa, 

 

farba nawierzchniowa, 

 

rozpuszczalnik, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  zabezpieczenia  antykorozyjnego  stalowych  elementów 
konstrukcyjnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Transport i składowanie prefabrykatów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ zasady składowania prefabrykatów, na podstawie filmu instruktażowego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć film instruktażowy o zasadach składowania prefabrykatów, 
2)  opisać w punktach zasady składowania prefabrykatów na podstawie filmu, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

film instruktażowy o zasadach składowania prefabrykatów, 

 

zestaw do wyświetlania filmów, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zasad składowania prefabrykatów. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  na  foliogramach  środki  transportu  prefabrykatów,  wypisz  na  kartce  rodzaje 

środków transportu prefabrykatów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć foliogramy przedstawiające środki transportu materiałów budowlanych, 
2)  rozpoznać środki transportu do przewozu prefabrykatów, 
3)  zapisać na kartce nazwy środków do transportu prefabrykatów, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne, 

 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy przedstawiające środki transportu materiałów budowlanych, 

 

rzutnik, ekran, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca środków transportu prefabrykatów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Montaż prefabrykowanych elementów deskowań 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  deskowania  słupa  prostokątnego  z  gotowych  tarcz  przy  zastosowaniu 

jarzm drewnianych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
2)  przygotować jarzma prostokątne, 
3)  przygotować tarcze z desek, 
4)  przygotować gwoździe, 
5)  przygotować narzędzia, 
6)  połączyć tarcze gwoździami, 
7)  związać tarcze jarzmami, 
8)  sprawdzić poprawność wykonanej pracy, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać samooceny ćwiczenia. 
11)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  tarcze z desek, 
–  jarzma prostokątne, 
–  składana miarka drewniana lub stalowa, 
–  młotek, 

– 

gwoździe,

 

– 

literatura z rozdziału 7

 

dotycząca montażu deskowań.

 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  deskowania  belek  i  podciągu  z  gotowych  tarcz  przy  wykorzystaniu 

stempli i rygli. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować  stanowisko  pracy  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

2)  dobrać gotowe tarcze, 
3)  dobrać krawędziaki na stemple,  
4)  dobrać deski na rygle i podciąg, 
5)  dobrać gwoździe, 
6)  dobrać narzędzia i sprzęt, 
7)  ustawić stemple, 
8)  przybić do stempli rygle, 
9)  przybić tarcze do rygli gwoździami, 
10)  złączyć tarcze w koryto, 
11)  ustawić koryto na ryglach, 
12)  podeprzeć boczne tarcze belek zastrzałami,  
13)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
14)  dokonać samooceny ćwiczenia, 
15)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekst przewodni, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

tarcze z desek, 

– 

krawędziaki, 

– 

deski, 

– 

gwoździe, 

– 

młotek, 

– 

składana miarka drewniana lub stalowa, 

– 

ołówek, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca montażu deskowań. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Montaż rusztowań 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj podłoże pod ustawienie rusztowania na podwalinach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować  stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  

i higieny pracy, 

2)  sprawdzić spadek terenu, 
3)  wykonać podwaliny poziome, 
4)  ułożyć podwaliny na podłożu, 
5)  ustawić stojak na podwalinie, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny pracy, 
8)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

poziomnica, 

– 

okrąglaki o średnicy 120 mm, 

– 

piła lub pilarka, 

– 

ołówek, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca rusztowań. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  fragmentu  rusztowania  rurowego,  składającego  się  z  czterech  par 

stojaków do wysokości 3,6 m. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
2)  przygotować elementy do montażu rusztowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

3)  przygotować narzędzia do montażu rusztowania, 
4)  zmontować rusztowanie, 
5)  dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia, 
6)  zlikwidować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

metoda projektów, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rury stalowe średnicy 48 mm, 

– 

tarcze na pomosty, 

– 

podstawy pod stojaki, 

– 

krawędziaki o wymiarach 180x250x42 mm, 

– 

złącza, wszystkie typy, 

– 

klucze płaskie, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca montażu rusztowań. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz narzędzia i zdemontuj rusztowanie z rur stalowych o wysokości 3 m. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować instrukcję demontażu rusztowania, 
2)  przygotować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 
3)  przygotować narzędzia do wykonania pracy, 
4)  zdemontować rusztowanie, 
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia, 
6)  zlikwidować stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rusztowanie, 

– 

instrukcja demontażu rusztowania, 

– 

klucze płaskie, 

– 

młotek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.  Przedmiar i obmiar robót montażowych i pomocniczych 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj przedmiar rusztowania stojakowego na podstawie dokumentacji projektowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dokumentację projektową obiektu, 
2)  ustalić na podstawie rysunku projektowego zgodnie z zasadami przedmiarowania długość 

rusztowania, 

3)  ustalić  na  podstawie  rysunku  projektowego  zgodnie  z  zasadami  przedmiarowania 

wysokość rusztowania, 

4)  obliczyć powierzchnię rusztowania, 
5)  sporządzić obliczenia na druku-Przedmiar robót, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokza z objaśnieniem. 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja projektowa obiektu, 

– 

druk-Przedmiar robót, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7

 

dotycząca przedmiarowania robót.  

 

Ćwiczenie 2 

Sporządź obmiar deskowania słupa prostokątnego wskazanego przez nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć deskowanie słupa, 
2)  zmierzyć miarką wymiary deskowania zgodnie z zasadami obmiaru robót, 
3)  wypełnić  druk-Obmiar  robót,  stosując  jednostki  miary  przyjęte  do  obliczenia  deskowań 

oraz opisując szczegółowo kolejność czynności, 

4)  obliczyć ilość deskowania, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

deskowanie słupa, 

 

druk - Obmiar robót, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca sporządzania obmiarów robót. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.7.  Maszyny, sprzęt i narzędzia montażowe 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie foliogramów rozpoznaj maszyny i sprzęt stosowane do robót montażowych. 

Napisz na kartce nazwy rozpoznanych maszyn i urządzeń. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć foliogramy przedstawiające maszyny i sprzęt do robót budowlanych, 
2)  rozpoznać maszyny i sprzęt stosowane do robót montażowych, 
3)  napisać na kartce nazwy rozpoznanych maszyn i sprzętów, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda projektów, 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy przedstawiające maszyny i sprzęt do robót budowlanych, 

 

rzutnik, ekran, 

 

kartka papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn i sprzętu do robót montażowych. 

 
Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj  maszyny,  sprzęt  i  narzędzia  do  robót  montażowych  przedstawione  

na rysunkach do ich opisów sporządzonych na kartkach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  rysunki  przedstawiające  maszyny,  sprzęt  i  narzędzia  do  robót 

montażowych, 

2)  przeczytać opisy maszyn, sprzętów i narzędzi, sporządzone na kartkach, 
3)  przyporządkować rysunki do opisów maszyn, sprzętów i narzędzi, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rysunki przedstawiające maszyny, sprzęt i narzędzia do robót montażowych, 

 

opisy maszyn, sprzętów i narzędzi, sporządzone na kartkach, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn, sprzętów i narzędzi do robót montażowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montowanie  i  demontowanie 
konstrukcji pomocniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  b,  3.  d,  4.  c, 5. b, 6. a, 7. a, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. c, 13. c, 14. d, 15. b, 16. a, 17. b 18. b, 19. c, 20. b

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać metodę montażu mostu  

Określić,  urządzenie  służące  do  nasuwania 
przęseł dłuższych niż 50 m. 

Ustalić 

zabieg 

antykorozyjny 

konstrukcji 

stalowych. 

Określić 

zespoły 

robocze 

uwzględniane 

w projekcie montażu. 

Rozróżnić 

zewnętrzny 

środek 

transportu 

drogowego prefabrykatów. 

Ustalić rodzaj składowanych elementów. 

Określić element deskowania. 

Określić dane zawarte w obmiarze robót. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Określić cel sporządzania przedmiaru robót. 

10 

Określić  środki  ochrony  osobistej  stosowane 
podczas montażu rusztowań. 

11  Rozpoznać rusztowanie. 

12 

Rozróżnić 

krotność 

zużycia 

deskowania 

systemowego. 

13 

Określić 

element 

rusztowania 

niosącego 

dolnego. 

14  Ustalić posadowienie podpór słupowych. 

15 

Określić  urządzenie  stosowane  do  podnoszenia 
ładunków lub do zmiany kierunku liny nośnej. 

16  Rozpoznać żuraw. 

17. 

Ustalić  ilość  ramek  do  wykonania  deskowania 
słupa ośmiokątnego. 

PP 

18 

Określić  łączniki  rur  rusztowaniowych  pod 
kątem prostym. 

PP 

19 

Obliczyć  ilość  drutu  do  wykonania  obręczy 
ściskających  do  wykonania  deskowania  słupa 
okrągłego. 

PP 

20  Obliczyć ilość drewna do wykonania stojaków. 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z poziomu  ponadpodstawowego  i  te mogą  przysporzyć 
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  od  17 
do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przedstawiony na schemacie montaż mostu odbywa się metodą 

a)  nawisową. 
b)  żurawi samochodowych. 
c)  nasuwania za pomocą dźwignicy. 
d)  nasuwania 

na 

rusztowaniach 

przesuwnych.  

 

 

2.  Do nasuwania przęseł dłuższych niż 50 m należy używać 

a)  zbloczy. 
b)  wciągarek. 
c)  trawersów. 
d)  zawiesi linowych. 
 

3.  Do zabiegów antykorozyjnych konstrukcji stalowych zaliczamy 

a)  ciosanie. 
b)  pobijanie. 
c)  zdzieranie. 
d)  znakowanie. 
 

4.  W  projekcie  montażu  uwzględnia  się  zespoły  robocze:  transportowy,  montażowy,  robót 

wykończeniowych i robót 
a)  murarskich. 
b)  tynkarskich. 
c)  wykonywania złączy. 
d)  wykonywania elewacji. 

 
5.  Do zewnętrznego transportu drogowego prefabrykatów stosuje się 

a)  kolejki linowe. 
b)  naczepy kłonicowe. 
c)  kolejki wąskotorowe. 
d)  samochody skrzyniowe. 

 
6.  Na rysunku przedstawiono sposób składowania 

a)  belek. 
b)  płyt ściennych. 
c)  płyt dachowych. 
d)  biegów schodowych. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

7.  Na rysunku deskowania belek cyfrą jeden oznaczono 

a)  oczep. 
b)  rygiel. 
c)  listwę. 
d)  nakładkę. 

 

 

8.  W obmiarze robót należy 

a)  wyszczególnić materiały, podać zakres robót oraz ilość robót. 
b)  opisać zakres prac, obliczyć ilość robót i wyszczególnić sprzęt. 
c)  wyszczególnić ilość robót, obliczyć ilość robót, podać jednostki miary. 
d)  wyszczególnić czynności technologiczne robót, podać ilość robót i jednostki miary. 

 
9.  Przedmiary robót wykonuje się w celu 

a)  sporządzenia kosztorysu. 
b)  rozliczenia z pracodawcą. 
c)  sporządzenia inwentaryzacji. 
d)  rozliczenia zarobków pracowników. 

 
10.  Podczas montażu rusztowań należy stosować oprócz odzieży ochronnej 

a)  maski przeciwpyłowe. 
b)  kaski i pasy ochronne. 
c)  kaski i okulary ochronne. 
d)  rękawice i maski ochronne. 

 
11.  Na rysunku przedstawione jest rusztowanie 

 

a)  ramowe. 
b)  kozłowe. 
c)  stojakowe. 
d)  na wysuwnicach. 

 

 

12.  Deskowania systemowe nadają się do 

a)  jednokrotnego użycia. 
b)  dwukrotnego użycia. 
c)  wielokrotnego użycia. 
d)  wykonywania deskowań nietypowych. 

 
13.  Dolne rusztowanie niosąc składa się z: posadowienia, podpór i 

a)  stężeń. 
b)  wsporników. 
c)  belek głównych. 
d)  konstrukcji podtrzymującej. 
 

14.  Podpory słupowe są najczęściej posadowione na 

a)  gruncie. 
b)  podsypce żwirowej. 
c)  podsypce z piasku. 
d)  podwalinie z okrąglaków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

15.  Urządzenie  stosowane  do  podnoszenia  ładunków  lub  do  zmiany  kierunku  liny  nośnej 

nazywamy 
a)  suwnicą. 
b)  zbloczem. 
c)  wciągarką. 
d)  dźwignicą. 

 
16.  Na schemacie przedstawiony jest żuraw 

 
a)  masztowy. 
b)  podwieszony. 
c)  budowlany torowy. 
d)  samojezdny na kołach. 

 

 

 
17.  Aby  wykonać  deskowanie  słupa  ośmiokątnego  należy  nałożyć  na  siebie  ramek 

kwadratowych 
a)  5 ramek kwadratowych. 
b)  2 ramki kwadratowe. 
c)  3 ramki kwadratowe. 
d)  4 ramki kwadratowe. 
 

18.  Do łączenia rur rusztowaniowych pod kątem prostym stosuje się łączniki 

a)  proste. 
b)  krzyżowe. 
c)  obrotowe. 
d)  wzdłużne. 

 
19.  Ilość  mb  drutu  o  średnicy  5  mm,  jaką  należy  przygotować  do  wykonania  obręczy 

ściskających  deskowanie  słupa  okrągłego  o  średnicy  500  mm,  to  (do  obliczeń  przyjmij 
3 obręcze i naddatek drutu 100 mm na jedną obręcz) 
a)  1,67 mb. 
b)  4,71 mb. 
c)  5,01 mb. 
d)  6,20 mb. 

 
20.  Do  wykonania  rusztowania  stojakowego  jednorzędowego  potrzeba  6  stojaków 

z krawędziaków o przekroju 125x125 mm. Wysokość każdego stojaka wynosi 4 m. Ilość 
drewna potrzebna do wykonania wszystkich stojaków 
a)  0,0375 m³. 
b)  0,375 m³. 
c)  3,75 m³. 
d)  37,5 m³. 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montowanie  i  demontowanie 
konstrukcji pomocniczych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

 

zadania 1–16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d, 2. b, 3. d, 4. c, 5. b, 6. d, 7. d, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c, 
12 a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. d, 17. c, 18. b, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  badania,  jakim  poddawane  są  żurawie 
i  urządzenia  dźwigowe  przed  wprowadzeniem 
do eksploatacji 

Rozróżnić 

element 

stanowiący 

komunikację 

między pomostem a terenem 

Rozpoznać metodę montażu mostu przedstawioną 
na schemacie 

Ustalić prace zespołu montażowego 

Określić element deskowania belki na rysunku 

Rozróżnić cel sporządzania obmiaru robót. 

Określić  okres  i  podstawę  do  sporządzania 
przedmiaru robót 

Rozróżnić jednostkę do obmiarowania rusztowań 

Ustalić, co należy określić w przedmiarze robót 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

10  Rozpoznać rodzaj rusztowania 

11 

Ustalić 

maszyny 

stosowane 

do  nasuwania 

konstrukcji 

12  Rozpoznać środek transportu drogowego 

13 

Wskazać  jednostkę  obmiarowania  rusztowań 
drewnianych 

14  Określić przekrój słupa do zastosowania jarzma  

15 

Określić 

wysokość 

podnoszenia 

suwnic 

bramowych 

16  Ustalić element zblocza oznaczony 

17 

Obliczyć  ilość  drewna  potrzebną  do  wykonania 
stojaków 

PP 

18  Określić montaż podpór metodą nasuwania 

PP 

19 

Obliczyć  ilość  drutu  do  wykonania  obręczy 
ściskających  do  wykonania  deskowania  słupa 
okrągłego 

PP 

20  Określić grubość desek do wykonywania tarcz 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  określ  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane  

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz 
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  są  zadania  z  poziomu ponadpodstawowego i  te  mogą  przysporzyć  
Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  od  17 
do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź,  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Żurawie  i  urządzenia  dźwigowe  przed  wprowadzeniem  do  eksploatacji  muszą  być 

poddane 
a)  badaniom technicznym. 
b)  próbie na wytrzymałość. 
c)  przeglądowi technicznemu. 
d)  próbie stateczności i sprawności technicznej. 

 
2.  Komunikację między pomostem a terenem zapewniają 

a)  leżnie. 
b)  drabiny. 
c)  odbojnice. 
d)  krzyżulce. 

 
3.  Przedstawiony na schemacie montaż mostu odbywa się metodą 

 

a)  nawisową. 
b)  żurawi samochodowych. 
c) 

nasuwania za pomocą dźwignicy. 

d)  nasuwania na rusztowaniach przesuwnych.  

 

 
4.  Zespół roboczy montażowy wykonuje roboty związane z  

a)  poziomym transportem prefabrykatów. 
b)  wykończeniem elementów konstrukcyjnych. 
c)  podnoszeniem, ustawianiem i mocowaniem prefabrykatów. 
d)  montażem rusztowań stanowiących podparcie prefabrykatów. 

 
5.  Na rysunku deskowania belek cyfrą 1 oznaczono 

 
a)  oczep. 
b)  rygiel. 
c)  listwę. 
d)  zastrzał. 

 

 

 
6.  Obmiary robót wykonuje się w celu 

a)  rozliczenia kosztów. 
b)  sporządzenia kosztorysu. 
c)  sporządzenia inwentaryzacji. 
d)  rozliczenia zarobków pracowników 

 
7.  Przedmiar robót wykonuje się  

a)  po zakończeniu robót, z natury. 
b)  w czasie trwania robót, z natury. 
c)  przed przystąpieniem do robót, z natury. 
d)  przed przystąpieniem do robót, na podstawie dokumentacji projektowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

8.  Rusztowania obmierza się w 

a)  m ich długości. 
b)  m³ ich objętości. 
c)  m² ich powierzchni. 
d)  cm² ich powierzchni. 

 

9.  Sporządzając przedmiar robót należy oprócz wyszczególnienia robót uwzględnić 

a)  sprzęt i wartość robót. 
b)  materiały i jednostki miary. 
c)  ilości robót i jednostki miary. 
d)  wartość robót i jednostki miary. 
 

10.  Na rysunku przedstawione jest rusztowanie  

a)  stojakowe. 
b)  na wysuwnicach. 
c)  trójkątno-zastrzałowe. 
d)  trapezowo-zastrzałowe z rozpornicą. 
 

 

11.  Maszynami stosowanymi do nasuwania konstrukcji są 

a)  zblocza. 
b)  zawiesia. 
c)  wciągarki. 
d)  dźwigniki. 

 
12.  Środek transportu przedstawiony na rysunku to 

a)  naczepa kłonicowa. 
b)  naczepa do bitumu. 
c)  ciągnik siodłowy  

z naczepą. 

d)  ciągnik balastowy  

z przyczepą. 
 

 

13.  Rusztowania drewniane obmierza się w 

a)  tonach. 
b)  mb. 
c)  m². 
d)  m³. 

 
14.  Jarzmo przedstawione na rysunku można wykorzystać do deskowania słupów  

a)  kwadratowych. 
b)  pięciokątnych. 
c)  sześciokątnych. 
d)  ośmiokątnych. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

15.  Wysokość podnoszenia suwnic bramowych wynosi  

a)  do 5 m. 
b)  od 5 do 10 m. 
c)  od 10 do 15 m. 
d)  od 15 do 20 m. 

 
16.  Jednym z elementów zblocza oznaczonym na rysunku cyfrą 1 jest 

 
 
a)  hak. 
b)  sworzeń. 
c)  krążki linowe. 
d)  obudowa z blachy. 

 

 
17.  Do  wykonania  rusztowania  potrzeba  10  stojaków  wykonanych  z  krawędziaków  

o  przekroju  125x125  mm.  Wysokość  każdego  stojaka  wynosi  4  m.  Ilość  drewna 
potrzebna do wykonania stojaków, to 
a)  0,0625 m³. 
b)  0,0725 m³. 
c)  0,625 m³. 
d)  0,725 m³. 

 
18.  Montaż podpór przez nasuwanie odbywa się, gdy 

a)  elementy podpór są składane z segmentów. 
b)  ciężar prefabrykatu przekracza siłę udźwigu żurawia. 
c)  stopa słupa może być obrócona w gnieździe fundamentu. 
d)  miejsce zaczepienie haka jest poza środkiem ciężkości elementu. 
 

19.  Ilość  mb  drutu  o  średnicy  5  mm,  jaką  należy  przygotować  do  wykonania  obręczy 

ściskających  deskowanie  słupa  okrągłego  o  średnicy  500  mm,  to  (do  obliczeń  przyjmij 
3 obręcze i naddatek drutu 100 mm na jedną obręcz) 
a)  1,67 mb. 
b)  4,71 mb. 
c)  5,01 mb. 
d)  6,20 mb. 

 
20.  Najczęściej stosowane tarcze z desek do deskowań płytowych powinny mieć grubość 

a)  do 25 mm. 
b)  od 25 do 36 mm. 
c)  od 38 do 45 mm. 
d)  od 48 do 60 mm. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montowanie i demontowanie konstrukcji pomocniczych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7.  LITERATURA 

 
1.  Kowalczyk  Z.,  Zabielski  J.:  Kosztorysowanie  i  normowanie  w  budownictwie.  WSiP, 

Warszawa 2005 

2.  Lenkiewicz W., Zdziarska Wis I.: Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Mirski J.: Organizacja budowy WSiP, Warszawa 1999 
4.  Rolla S.: Technologia robót w budownictwie drogowym. cz. 1. WSiP, Warszawa 1997 
5.  Sawicki  E.:  Technologia  robót  w  budownictwie  drogowym.  cz.  1  i  2  WSiP,  Warszawa 

1997