background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 
 

 
Witold Kapusta 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie maszyn i urządzeń drogowych 833[01].Z1.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jarosław Sadal 
mgr inż. Piotr Zarzyka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Witold Kapusta  
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Jolanta Skoczylas 
 
 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  833[01].Z1.01 
„Stosowanie  maszyn  i  urządzeń  drogowych”, zawartego  w  modułowym programie nauczania 
dla zawodu mechanik maszyn i urządzeń drogowych. 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Klasyfikacja maszyn i urządzeń drogowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.  Elementy robocze maszyn drogowych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.  Silniki stosowane w maszynach i urządzeniach drogowych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.  Układy napędowe maszyn i urządzeń drogowych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5.  Budowa kół pojazdów. Konstrukcja opon, ich rodzaje i oznaczenie 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7.  Literatura 

38 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Stosowanie  maszyn  i  urządzeń 

drogowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej 
w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć edukacyjnych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

833[01].Z1.01 

Stosowanie maszyn i urządzeń 

drogowych 

833[01].Z1.04 

Wykonywanie przeglądów 

okresowych maszyn  

i urządzeń drogowych 

 

833[01].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń 

drogowych

 

833[01].Z1.02 

Diagnozowanie i naprawa 

układów napędowych i jezdnych 

833[01].Z1.03 

Diagnozowanie i naprawa układów 

hydraulicznych, pneumatycznych  

i elektrycznych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

stosować  prawa  i  pojęcia  z  zakresu  mechaniki,  mechatroniki  oraz  technologii  dróg 
i mostów, 

 

identyfikować materiały konstrukcyjne i eksploatacyjne stosowane w drogownictwie, 

 

stosować podstawowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

sklasyfikować maszyny drogowe i określić ich zadania, 

– 

sklasyfikować urządzenia drogowe i określić ich zadania, 

– 

sklasyfikować silniki stosowane w maszynach i urządzeniach drogowych, 

– 

objaśnić działanie silników stosowanych w maszynach i urządzeniach drogowych, 

– 

scharakteryzować maszyny i urządzenia drogowe według rodzajów napędu, 

– 

objaśnić działanie napędów w maszynach i urządzeniach drogowych, 

– 

rozróżnić rodzaje kół pojazdów, 

– 

rozróżnić rodzaje opon, 

– 

odczytać oznaczenia opon. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Eksploatacja maszyn i urządzeń drogowych 833[01].Z1 

Jednostka modułowa   

 

 

Stosowanie maszyn i urządzeń drogowych 833[01].Z1.01 

Temat: Napędy maszyn i urządzeń drogowych. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozróżniania  i  charakteryzowania  napędów  maszyn 

i urządzeń drogowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje napędów maszyn i urządzeń drogowych, 

 

dokonać podziału silników spalinowych, 

 

rozróżnić napędy maszyn i urządzeń drogowych, 

 

rozpoznać schematy rysunkowe rodzajów napędów maszyn i urządzeń drogowych, 

 

rozróżniać elementy silników maszyn i urządzeń drogowych, 

 

opisać zasady działania napędów maszyn i urządzeń drogowych, 

 

zorganizować stanowisko do wykonania zadania, 

 

uprzątnąć i zdemontować stanowisko do wykonania zadania, 

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne 
 
Uczestnicy:
 uczniowie kształcący się w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze ze schematami pracy różnych silników, 

 

plansze ze schematami różnych układów napędowych, 

 

elementy układów napędowych, np.: stojany, wirniki, makiety silników. 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca napędów maszyn i urządzeń drogowych.  

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Podział na grupy. 
4.  Wylosowanie przez lidera grupy tematu pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
6.  Realizacja zajęć: 

 

każda  grupa  zapoznaje  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  wylosowanego 
tematu, 

 

opracowuje schemat wykonania i prezentacji pracy. 

 

wybiera osobę prezentującą temat. 

 

nauczyciel nadzoruje pracę grupy i pomaga w poprawnym zredagowaniu tematu.  

7.  Po napisaniu, grupy próbują dokonują analizy wykonanego zadania. 
8.  Nauczyciel analizuje prace grupy i stwierdza czy została poprawnie wykonana. 
9.  Uczniowie uprzątają i demontują stanowisko do wykonania zadania. 
10.  Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania. 
11.  Grupy  wspólnie  z  nauczycielem  dokonują  oceny  prac  i  zaangażowania  w  nią 

poszczególnych członków. 

 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  Zastosowania  poszczególnych  rodzajów 

napędu w maszynach i urządzeniach drogowych. Sporządź pisemna notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Mechanik maszyn i urządzeń drogowych 833[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Eksploatacja maszyn i urządzeń drogowych 833[01].Z1 

Jednostka modułowa   

 

 

Stosowanie maszyn i urządzeń drogowych 833[01].Z1.01 

Temat: Oznaczenia stosowane na oponach. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności odczytywania oznaczeń stosowanych na oponach.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 

 

odczytać i wyjaśnić oznaczenia stosowane na oponach, 

 

uprzątnąć i zdemontować stanowisko do wykonania zadania, 

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna,  

 

grupowa. 

 
Czas:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Uczestnicy:
 uczniowie kształcący się w zawodzie mechanik maszyn i urządzeń drogowych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansza z oznaczeniami kół, 

 

koła pojazdów z oznaczeniami, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja zajęć: 

 

każda  para  uczniów  podchodzi  do  stanowiska,  na  którym  znajdują  się  opony 
pojazdów, 

 

uczniowie odczytują oznaczenia znajdujące się na oponach pojazdów, 

 

notują oznaczenia w notatniku, 

 

wyjaśniają oznaczenia pisemnie w notatniku. 

5.  Po wykonaniu pracy uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
6.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy została poprawnie wykonana. 
8.  Uczniowie uprzątają i demontują stanowisko do wykonania zadania. 
9.  Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
Praca domowa 

Odszukaj w Internecie wiadomości na temat innych oznaczeń na oponach pojazdów niż te, 

które znalazły się na oponach prezentowanych podczas wykonywanego zadania. Na podstawie 
uzyskanych informacji napisz notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Klasyfikacja maszyn i urządzeń drogowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj  nazwy  maszyn  zapisane  na  samoprzylepnych  kartkach  do  odpowiednich 

grup maszyn zaznaczonych na planszy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zapisane  na  samoprzylepnych  kartkach  nazwy  maszyn  i  urządzeń 

drogowych, 

2)  przyporządkować i dokleić kartki z nazwami maszyn do odpowiednich grup maszyn,  
3)  zaprezentować efekty pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

samoprzylepne kartki z nazwami maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

plansza z zamieszczonymi nazwami grup maszyn i urządzeń, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca klasyfikacji maszyn i urządzeń drogowych.

 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród kartkach z zapisanymi nazwami maszyn i urządzeń drogowych wybierz te, które 

należą do grupy czwartej.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  zapisane  na  samoprzylepnych  kartkach  nazwy  maszyn  i  urządzeń 

drogowych, 

2)  wybrać  spośród  kartek,  te  na  których  zapisano  nazwy  maszyn  i  urządzeń  drogowych 

należących do grupy czwartej, 

3)  zaprezentować efekty pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

kartki z nazwami maszyn i urządzeń drogowych, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca klasyfikacji maszyn i urządzeń drogowych.

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Elementy robocze maszyn drogowych

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przyporządkuj  nazwy  elementów  roboczych  maszyn  i  urządzeń  do  przedstawionych 

na kartkach ich opisów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien:

 

1)  przeanalizować  przedstawione  na  kartkach  opisy  elementów  roboczych  maszyn 

i urządzeń, 

2)  przeanalizować  przedstawione  na  kartkach  nazwy  elementów  roboczych  maszyn 

i urządzeń, 

3)  przyporządkować  nazwy  elementów  roboczych  maszyn  i  urządzeń  do  przedstawionych 

na kartkach ich opisów, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kartki z nazwami elementów roboczych maszyn i urządzeń drogowych, 

 

kartki z opisami elementów roboczych maszyn i urządzeń drogowych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów roboczych maszyn i urządzeń drogowych. 

 
Ćwiczenie 2 

Z  zaprezentowanych  elementów  roboczych  maszyn  i  urządzeń  drogowych  wybierz: 

łożysko toczne, przekładnie zębatą, zawór kulkowy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować przedstawione elementy robocze maszyn i urządzeń, 
2)  wybrać elementy robocze: łożysko toczne, przekładnię zębatą, zawór kulkowy, 
3)  uzasadnić swój wybór, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy robocze maszyn i urządzeń, np.: łożyska, przekładnie, zawory,  

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów roboczych maszyn i urządzeń drogowych. 

 
Ćwiczenie 3 

Spośród  przedstawionych  schematów  elementów  roboczych  maszyn  i urządzeń 

drogowych  wybierz:  sprzęgło  tarczowe,  hamulec  klockowy,  hamulec  szczękowy,  łożysko 
ślizgowe. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien:

 

1)  przeanalizować  przedstawione  schematy  elementów  roboczych  maszyn  i urządzeń 

drogowych, 

2)  wskazać  schematy  rysunkowe  elementów  roboczych:  sprzęgło  tarczowe,  hamulec 

klockowy, hamulec szczękowy, łożysko ślizgowe, 

3)  uzasadnić wybór, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy elementów roboczych maszyn i urządzeń drogowych, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca elementów roboczych maszyn i urządzeń drogowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Silniki stosowane w maszynach i urządzeniach drogowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Z zaprezentowanych schematów przedstawiających zasadę pracy silnika czterosuwowego 

i dwusuwowego  wybierz  ten,  który  przedstawia  zasadę  pracy  silnika  czterosuwowego. 
Scharakteryzuj zasadę pracy tego silnika. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  schematy  przedstawiające  zasadę  pracy  silnika  czterosuwowego  

i dwusuwowego, 

2)  wybrać schemat przedstawiający zasadę pracy silnika czterosuwowego, 
3)  scharakteryzować zasadę pracy silnika czterosuwowego. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schematy przedstawiające zasadę pracy silnika czterosuwowego i dwusuwowego, 

– 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  silników  stosowanych  w  maszynach  i  urządzeniach 
drogowych. 

 
Ćwiczenie 2

 

Na  podstawie  filmu  dydaktycznego  pt.  ,,Silniki  stosowane  w  maszynach  i urządzeniach 

drogowych”, 

scharakteryzuj 

budowę 

zasady 

działania 

silnika 

spalinowego 

oraz elektrycznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  treść  filmu  dydaktycznego  pt.  ,,Silniki  stosowane  w  maszynach 

i urządzeniach drogowych”, 

2)  opisać budowę i zasadę działania silnika spalinowego, 
3)  opisać budowę i zasadę działania silnika elektrycznego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

film dydaktyczny pt. ,,Silniki stosowane w maszynach i urządzeniach drogowych”, 

– 

notatnik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7 dotycząca zasady działania silnika spalinowego oraz elektrycznego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.  Układy napędowe maszyn i urządzeń drogowych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Ze  schematów  przedstawiających  zasady działania silników pneumatycznych wybierz ten, 

który przestawia zasadę działania silnika tłokowego i opisz jego działanie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  przeanalizować schematy działania silników pneumatycznych, 
2)  wybrać schemat przedstawiający

 

zasadę działania pneumatycznego silnika tłokowego, 

3)  opisać działanie wybranego silnika, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

schematy działania silników pneumatycznych, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca działania silników pneumatycznych. 

 
Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj  samoprzylepne  kartki  z  nazwami  elementów  do  widocznego  na planszy 

schematu napędu hydrostatycznego. Omów zasadę działania tego napędu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  przeanalizować treść samoprzylepnych kartki, 
2)  przyporządkować samoprzylepne kartki z nazwami elementów do widocznego na planszy 

schematu napędu hydrostatycznego, 

3)  scharakteryzować zasadę działania tego napędu. 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

samoprzylepne kartki z nazwami elementów napędu, 

 

plansza ze schematem napędu hydrostatycznego, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca napędu hydrostatycznego. 

 
Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj  schematy  działania  hydraulicznego  napędu  hydrostatycznego  oraz napędu 

hydrokinetycznego. Porównaj schematy rysunkowe oraz zasady działania obu napędów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  przeanalizować  schematy  działania  hydraulicznego napędu  hydrostatycznego oraz napędu 

hydrokinetycznego, 

2)  porównać schematy rysunkowe obu napędów, 
3)  porównać zasadę działania obu napędów, 
4)  zapisać w notatniku wnioski z wykonanego ćwiczenia, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

 

Środki dydaktyczne:

 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura  z  rozdziału  7  dotycząca  działania  hydraulicznego  napędu  hydrostatycznego 
oraz napędu hydrokinetycznego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.  Budowa  kół  pojazdów.  Konstrukcja  opon,  ich  rodzaje 

i oznaczenie 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Posługując  się  Internetem  zbierz  informacje  na  temat  opon  stosowanych  w  maszynach 

i urządzeniach  drogowych.  Scharakteryzuj  rodzaje  opon  stosowanych  w drogownictwie  oraz 
określ jakie wymagania są stawiane tym oponom. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  Internecie  strony  dotyczące opon stosowanych  w  maszynach  i  urządzeniach 

drogowych, 

2)  przeanalizować zebrany materiał, 
3)  scharakteryzować rodzaje opon stosowanych w drogownictwie, 
4)  określić wymagania stawiane tym oponom. 
5)  zapisać wnioski w notatniku, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

notatnik, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj samoprzylepne kartki z nazwami elementów opony do planszy z rysunkiem 

opony w przekroju. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować napisy na samoprzylepnych kartkach, 
2)  przyporządkować  samoprzylepne  kartki  z  nazwami  elementów  opony  do  planszy 

z rysunkiem opony w przekroju, 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

samoprzylepne kartki z nazwami elementów opony, 

 

plansza z rysunkiem opony w przekroju, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy opon. 

 
Ćwiczenie 3 

Przyporządkuj  samoprzylepne  kartki  z  nazwami  oznaczeń  stosowanymi  na  oponach 

do planszy z rysunkami widoków opony. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować napisy na samoprzylepnych kartkach, 
2)  przyporządkować  samoprzylepne  kartki  z  nazwami  oznaczeń  stosowanymi  na  oponach 

do planszy z rysunkami widoków opony, 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

samoprzylepne kartki z nazwami oznaczeń stosowanymi na oponach, 

 

plansza z rysunkami widoków opony, 

 

literatura z rozdziału 7 dotycząca oznaczeń stosowanych na oponach. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej ,,Stosowanie maszyn i urządzeń 
drogowych”.  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17  są  z  poziomu 
podstawowego, 

 

zadania 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi :  1.  a,  2.  d, 3. a, 4. c, 5. b, 6. a, 7. a, 8. c, 9. c, 10. d, 11. b
12. 
d, 13. c, 14. d, 15. a, 16. a, 17. d, 18. b, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić podział maszyn do robót drogowych 

Wskazać  element  nie  należący  do  elementów 
roboczych maszyn drogowych 

Sklasyfikować łożyska 

Określić zastosowanie sprzęgieł w maszynach 

Określić,  jakich  sprzęgieł  nie  wyróżniamy  wśród 
sprzęgieł nierozłącznych 

Wskazać, 

których 

hamulców 

nie 

stosujemy 

w maszynach drogowych 

Wskazać 

rodzaje 

stosowanych 

przekładni  

w maszynach drogowych 

Określić,  na  czym  polega  zmiana  przepływu 
w zaworach maszyn drogowych 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Sklasyfikować tłokowe silniki spalinowe 

10  Rozróżnić zasadę pracy silnika 

11  Rozpoznać element silnika 

12 

Rozpoznać 

urządzenia 

służące 

do sprężania 

powietrza lub innych gazów 

13 

Wskazać  urządzenie  stosowane  w  drogownictwie 
do  zasilania  w  powietrze  palników  grzewczych 
suszarek  lub zbiorników  lepiszczy  bitumicznych 
oraz w instalacjach odpylających 

14  Rozpoznać na rysunku rodzaj silnika 

15 

Rozpoznać  rodzaj  materiału  z  jakiego  wykonana 
jest felga koła 

16 

Nazwać  zewnętrzną  część  opony  odpowiedzialną 
za kontakt  z  nawierzchnią  drogi  i  przenoszącą 
obciążenia  

17  Rozpoznać oznaczenie znajdujące się na oponie  

18 

Określić, 

co 

nazywamy 

skokiem 

silnika 

czterosuwowego 

PP 

19  Zdefiniować silniki asynchroniczne 

PP 

20  Określić ciśnienie sprężania wentylatorów 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
8.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz 
ją znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  część  II  –  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te  mogą  przysporzyć  Ci 
trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  od  18 
do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI.  

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Maszyny do robót drogowych klasyfikuje się 

a)  grupy i rodzaje.  
b)  grupy i kategorie. 
c)  rodzaje i odmiany. 
d)  kategorie i rodzaje.  
 

2.  Do elementów roboczych maszyn drogowych nie zaliczamy 

a)  osi. 
b)  wałów. 
c)  łożysk. 
d)  lemieszy. 
 

3.  W zależności od kierunku przenoszonych sił nie rozróżniamy łożysk 

a)  podłużnych. 
b)  wzdłużnych. 
c)  poprzecznych. 
d)  poprzeczno-wzdłużnych. 

 

4.  Sprzęgła są to części maszyn, które służą do 

a)  podtrzymywania wałów i osi. 
b)  nadania maszynom określonego ruchu. 
c)  rozłącznego i płynnego sprzęgania wałów. 
d)  zmiany swobodnego przekroju przepływu w przewodzie. 
 

5.  Najczęściej  w  maszynach  drogowych  spotyka  się  sprzęgła  nierozłączne,  do  których  nie 

zaliczymy sprzęgieł 
a)  tulejowych. 

b)  walcowych. 
c)  tarczowych. 
d)  wychylnych. 

 
6.  W maszynach drogowych nie stosujemy hamulców 

a)  tulejowych. 
b)  taśmowych. 
c)  klockowych. 
d)  szczękowych. 

 

7.  W maszynach drogowych wyróżniamy przekładnie 

a)  pasowe, linowe, zębate. 

b)  pasowe, linkowe, zębatkowe. 
c)  łańcuchowe, zębatkowe, tulejowe. 
d)  linkowe, zębatkowe, łańcuszkowe. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

8.  Zmiana przepływu w zaworach polega na 

a)  otwarciu przepływu. 
b)  zwiększeniu przepływu. 
c)  zmniejszeniu przepływu. 
d)  przepuszczaniu czynnika w dwóch kierunkach. 

 

9.  Ze względu na sposób zapłonu nie wyróżniamy tłokowych silników spalinowych 

a)  żarowych. 
b)  iskrowych. 
c)  tłokowych. 
d)  samoczynnych. 

 

10.  Poniższy rysunek przedstawia zasadę pracy silnika 

a)  jednosuwowego. 
b)  dwusuwowego. 
c)  trójsuwowego. 
d)  czterosuwowego.

 

 

 

 
11.  Poniższy rysunek przedstawia 

a)  wirnik silnika zwartego. 
b)  wirnik silnika pierścieniowego. 
c)  stojan silnika asynchronicznego. 
d)  uzwojenie silnika pierścieniowego. 

 

 
12.  Urządzenia przeznaczone do sprężania powietrza lub innych gazów nazywamy 

a) 

silnikami. 

b) 

zaworami. 

c) 

sprzęgłami. 

d) 

sprężarkami. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

13.  Urządzenia  stosowane  w  drogownictwie  przede  wszystkim  w  wytwórniach  mieszanek 

mineralno-bitumicznych,  do  zasilania  w  powietrze  palników  grzewczych  suszarek 
lub zbiorników lepiszczy bitumicznych oraz w instalacjach odpylających nazywamy 
a)  zaworami. 
b)  sprężarkami. 
c)  wentylatorami. 
d)  silnikami spalinowymi. 

 

14.  Poniższy rysunek przedstawia zasadę działania silnika 

a)  spalinowego. 
b)  elektrycznego. 
c)  hydraulicznego. 
d)  pneumatycznego. 

 

 
15.  Felga koła może być wykonana jako 

a)  stalowa. 
b)  cynkowa. 
c)  miedziana. 
d)  ocynkowana. 
 

16.  Zewnętrzna  część  opony  odpowiedzialna  za kontakt z  nawierzchnią  drogi i  przenoszenie 

obciążeń nosi nazwę 
a)  bieżnika. 
b)  osnowy. 
c)  drutówki. 
d)  opasania. 

 
17.  Oznaczenie na oponie M+S oznacza 

a)  ochraniacz felgi. 
b)  uziemienie elektrostatyczne. 
c)  wskaźnik maksymalnej nośności. 
d)  przeznaczenie opony na śnieg i błoto. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

18.  Skokiem silnika czterosuwowego nazywamy odległość między punktami 

a)  skrajnymi. 
b)  zwrotnymi. 
c)  środkowymi. 
d)  górnym i dolnym. 
 

19.  Silniki asynchroniczne są to silniki elektryczne 

a) 

indukcyjne prądu stałego. 

b) 

indukcyjne prądu zmiennego. 

c) 

uniwersalne jednofazowe na prąd stały. 

d) 

uniwersalne jednofazowe na prąd zmienny. 

 

20.  Wentylatory są to maszyny, w których ciśnienie sprężania dochodzi do 

a)  0,001 MPa. 
b)  0,01 MPa. 
c)  0,1 MPa. 
d)  1,0 MPa. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Stosowanie maszyn i urządzeń drogowych

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej ,,Stosowanie maszyn i urządzeń 
drogowych”.  

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi :  1.  b,  2.  b,  3.  a,  4. a, 5. a, 6. b, 7. a, 8. a, 9. c, 10. a, 11. a
12. 
a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. b, 17. b, 18. d, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać,  które  maszyny  drogowe  zaliczamy 
do grupy pierwszej 

Wskazać,  które  maszyny  drogowe  zaliczamy 
do grupy trzeciej 

Wskazać rodzaj łożyska na podstawie opisu 

Scharakteryzować działanie hamulców 

Wskazać 

prawidłowy 

układ 

silników 

wielocylindrowych 

Określić rodzaj pracy silnika 

Nazwać element silnika  

Rozpoznać element budowy silnika 

Wskazać rodzaj przekładni 

10  Rozpoznać element silnika 

11  Rozpoznać element opony  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

12  Rozpoznać element maszyny  

13  Rozpoznać oznaczenie opony – LI  

14  Rozpoznać oznaczenie opony – R 

15  Określić rodzaj silnika na podstawie wirnika 

16  Rozpoznać oznaczenie opony – TL 

17  Odczytać schemat rysunkowy napędu 

PP 

18 

Rozróżnić  silniki  w  zależności  od  wykonanej 
pracy 

PP 

19  Rozróżnić element opony 

PP 

20  Określić ciśnienie w maszynie sprężającej 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
10.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
11.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
13.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt. 
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; zaznacz 
ją znakiem X. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  część  II  –  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te  mogą  przysporzyć  Ci 
trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to  zadań  od  17 
do 20). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI.  

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do grupy pierwszej maszyn drogowych zaliczamy między innymi 

a)  pompy, cysterny.  
b)  walce statyczne, walce wibracyjne. 
c)  dozatory kruszywa, kotły do asfaltu. 
d)  rozkładarki i układarki mieszanki betonowej. 
 

2.  Do grupy trzeciej maszyn drogowych zaliczamy między innymi 

a)  maszyny transportowe. 
b)  suszarki, otaczarki, kotły do asfaltu. 
c)  odśnieżarki drogowe i pługi odśnieżne. 
d)  rozsypywarki kruszywa drogowego, rozkładarki mieszanek mineralno-bitumicznych. 
 

3.  Jeżeli  powierzchnia  czopa  ślizga  się  bezpośrednio  w  panewce  łożyska,  to  mamy 

do czynienia z łożyskiem 
a)  tocznym. 
b)  ślizgowym. 
c)  tarczowym. 
d)  panewkowym. 
 

4.  Działanie hamulców polega na 

a)  zatrzymaniu wału biernego po rozłączeniu go z czynnym. 
b)  zatrzymaniu wału czynnego po rozłączeniu go z biernym. 
c)  uruchomieniu wału biernego po rozłączeniu go z czynnym. 
d)  uruchomieniu wału czynnego po rozłączeniu go z biernym. 
 

5.  Zaznaczony  na  poniższym  rysunku  schemat  c  przedstawia  układ  silników 

wielocylindrowych 
a)  X. 
b)  widlasty. 
c)  gwiaździsty. 
d)  przeciwległy. 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

6.  Poniższe rysunki przedstawiają pracę silnika 

a)  jednosuwowego. 
b)  dwusuwowego. 
c)  trójsuwowego. 
d)  czterosuwowego. 

 

 

 

 
7.  Na poniższym rysunku cyfrą 3 oznaczono 

a)  suwak. 
b)  cylinder. 
c)  wał korbowy. 
d)  szczelinę powietrzną. 

 

 

 

8.  Na poniższym rysunku cyfrą 2 oznaczono 

a)  wirnik. 
b)  korpus. 
c)  szczelinę wlotową. 
d)  szczeliny wylotowe. 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

9.  Wśród mechanizmów napędowych nie wyróżniamy przekładni 

a)  zębatych. 
b)  linowych. 
c)  kulkowych. 
d)  łańcuchowych. 

 

10.  Na poniższym rysunku cyfra 2 oznacza 

a)  jarzmo. 
b)  uzwojenie. 
c)  pierścienie 
d)  wał wirnika.  

 

 
11.  Element  opony,  ukształtowany  specjalnie  do  zarysu  obręczy,  który  zapewnia  szczelny 

i stabilny kontakt opony z felgą nazywa się 
a)  stopką. 
b)  drutówką. 
c)  opasaniem. 
d)  bieżnikiem. 

 
12.  Element  maszyny,  który  najczęściej  jest  mocowany  w  łożyskach,  i  na  którym  osadza  się 

inne części wykonujące ruchy obrotowe lub wahadłowe nazywa się 
a)  wałem. 
b)  łożyskiem. 
c)  przekładnią. 
d)  wirnikiem. 
 

13.  Symbol LI na oponie oznacza 

a)  uziemienie hydrostatyczne. 
b)  wskaźnik maksymalnej nośności. 
c)  konstrukcję z rozkładem zakładek zmniejszających poziom hałasu. 
d)  jazdę po przebiciu ogumienia z zerowym ciśnieniem powietrza w oponie. 

 

14.  Litera R na oponie oznacza 

a)  promień opony. 
b)  rozmiar opony. 
c)  że jest to opona radialna. 
d)  że rant opony chroni ja przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

15.  Poniższy rysunek przedstawia wirnik silnika 

a)  zwartego. 
b)  rotacyjnego. 
c)  pierścieniowego. 
d)  asynchronicznego. 

 

16.  Opona oznaczona symbolem TL mówi nam, że jest to opona 

a)  dętkowa. 
b)  bezdętkowa. 
c)  wzmocniona. 
d)  o większej ładowności. 

 

17.  Poniższy rysunek przedstawia schemat napędu 

a)  hydraulicznego. 
b)  hydrostatycznego. 
c)  hydrokinetycznego. 
d)  hydrauliczno – mechanicznego. 

 

 

 
18.  Urządzenia  tłokowe  lub  rotacyjne,  zmieniające  energię  sprężonego  powietrza  na  pracę 

mechaniczną nazywamy silnikami 
a)  spalinowymi. 
b)  elektrycznymi. 
c)  hydraulicznymi. 
d)  pneumatycznymi. 

19.  Warstwa  materiału  złożona  z  cienkich  nitek,  ułożona  przeważnie  wzdłuż  środka  opony 

pod bieżnikiem, wzmacniająca oponę w przypadku uderzeń nosi nazwę 
a)  osnowy. 
b)  opasania. 
c)  drutówki. 
d)  bieżnika. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

20.  Dmuchawy to maszyny sprężające, w których ciśnienie sprężania dochodzi do 

a)  0,002 MPa 
b)  0,02 MPa. 
c)  0,2 MPa. 
d)  2,0 MPa. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko …………………………………………………….. 
 

Stosowanie maszyn i urządzeń drogowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA

 

 
1.  Jakiel  P.  (red.):  Poradnik kierownika budowy i inspektora nadzoru – Warunki techniczne 

wykonania i odbioru dróg i mostów. Verlag Dashofer Sp. Z o.o., Warszawa 2006 

2.  Janicki L., Maszyny i urządzenia. WSiP, Warszawa 1987 
3.  Kozłowski  M.  Red.:  Mechanik  pojazdów  samochodowych.  Budowa  i  eksploatacja 

pojazdów cz. I. VOGEL, PUBLISHING, Wrocław 1998 

4.  Sawicki E.: Technologia robót w budownictwie drogowym cz. 1. WSiP, Warszawa 1996 
5.  Stefański A., Walczak J., Technologia robót budowlanych. Arkady, 1983 
6.  www.maxxis.biz.pl 
 
Literatura metodyczna 
1.  Figurski J., Ornatowski T.: Praktyczna nauka zawodu, ITE, Radom 2000 
2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego, BKKK, Warszawa 1997