background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Wanda Bukała 

 

 
 
 
 
 

Określanie właściwości materiałów stosowanych 
w przemyśle optycznym i precyzyjnym 731[04].O1.02 

 

 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela  
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Anna Kordowicz-Sot 
mgr inŜ. Wojciech Klimasara 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inŜ. Wanda Bukała 
 
 
 
Konsultacja: 
inŜ. Teresa Piotrowska 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[04].O1.02 
„Określanie  właściwości  materiałów  stosowanych  w przemyśle  optycznym  i  precyzyjnym”, 
zawartego w programie nauczania dla zawodu optyk-mechanik. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

 

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 
5.1.

 

Właściwości metali i stopów 

5.1.1.  Ćwiczenia 

5.2.

 

Stopy Ŝelaza z węglem 

5.2.1.  Ćwiczenia 

5.3.

 

Metale nieŜelazne i ich stopy 

5.3.1.  Ćwiczenia 

5.4.

 

Korozja metali 

5.4.1.  Ćwiczenia 

5.5.

 

Tworzywa sztuczne 
5.5.1.  Ćwiczenia 

5.6.

 

Ceramika, szkło i materiały uszczelniające 
5.6.1.  Ćwiczenia  

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

 

13 
13 
13 
15 
15 
17 
17 
19 
19 
21 
21 
23 
23 
25 
39 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

 Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  –  Określanie  właściwości  materiałów 

stosowanych  w przemyśle  optycznym  i  precyzyjnym,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 
zajęć  dydaktycznych  jednostki  modułowej  731[04].O1.02  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie 
optyk mechanik. W poradniku zawarte są:  

−−−−

 

wymagania  wstępne  –  wykaz  umiejętności,  jakie  powinieneś  mieć  juŜ  ukształtowane, 
abyś bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie ukształtujesz podczas pracy z poradnikiem, 

−−−−

 

materiał  nauczania  –  wiadomości  teoretyczne  niezbędne  do  opanowania  treści  jednostki 
modułowej, 

−−−−

 

zestaw pytań, abyś mógł sprawdzić, czy juŜ opanowałeś określone treści, 

−−−−

 

ć

wiczenia,  które  pomogą  Ci  zweryfikować  wiadomości  teoretyczne  oraz  ukształtować 

umiejętności praktyczne, 

−−−−

 

sprawdzian postępów, 

−−−−

 

sprawdzian  osiągnięć,  przykładowy  zestaw  zadań.  Zaliczenie  testu  potwierdzi 
opanowanie materiału całej jednostki modułowej, 

−−−−

 

literaturę uzupełniającą. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego,  tekstu  przewodniego.  Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być 
zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

731[04].O1.01 

Stosowanie zasad 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej oraz 

ochrony środowiska 

731[04].O1 

Podstawy techniczne zawodu  

731[04].O1.04 

Wykonywanie 

podstawowych pomiarów 

warsztatowych 

731[04].O1.02 

Określanie właściwości 

materiałów stosowanych 

w przemyśle optycznym 

i precyzyjnym 

731[04].O1.05 

Wykonywanie podstawowych 

prac z zakresu ręcznej 

i mechanicznej obróbki 

materiałów 

731[04].O1.06 

Zastosowanie 

elektrotechniki i elektroniki 

w sprzęcie optycznym 

731[04].O1.03 

Posługiwanie się 

dokumentacją 

techniczną 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

stosować układ SI, 

−−−−

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  chemii  i  fizyki  takimi  jak: 
właściwości  fizyczne  i  chemiczne,  stop  metalu,  symbole  pierwiastków  chemicznych; 
z zakresu  statyki,  dynamiki,  kinematyki,  takimi  jak:  masa,  siła,  prędkość,  energia; 
z zakresu  zajęć  technicznych:  obróbka  plastyczna,  odlewanie,  skrawanie,  spawanie, 
lutowanie, 

−−−−

 

określać właściwości fizyczne i chemiczne Ŝelaza i metali nieŜelaznych, 

−−−−

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

−−−−

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

−−−−

 

dokonać prezentacji wykonanej pracy, 

−−−−

 

współpracować w grupie z uwzględnieniem podziału zadań, 

−−−−

 

wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić właściwości i przeznaczenie stopów Ŝelaza i metali kolorowych,  

 

określić właściwości i przeznaczenie tworzyw sztucznych, szkła optycznego, materiałów 
ceramicznych, materiałów uszczelniających, szlifierskich i materiałów pomocniczych, 

 

zastosować  stopy  Ŝelaza  i  metali  kolorowych  w  procesie  wytwarzania  części,  montaŜu, 
napraw i konserwacji sprzętu optycznego i optyczno-elektronicznego, 

 

scharakteryzować przyczyny powstawania korozji, 

 

zastosować metody zabezpieczania materiałów przed korozją, 

 

określić powłoki ochronne, 

 

scharakteryzować  celowość  stosowania  powłok  ochronnych  w zaleŜności  od  wymagań 
technologicznych, estetycznych i ochronnych, 

 

zastosować tworzywa sztuczne w przemyśle optycznym, 

 

zastosować  materiały  ceramiczne,  materiały  uszczelniające,  szlifierskie  i  materiały 
pomocnicze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………….………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Optyk-mechanik 731[04]

 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy techniczne zawodu

 

731[04].O1.

 

Jednostka modułowa:  

 

 

Określanie właściwości materiałów stosowanych  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w przemyśle optycznym i precyzyjnym 731[04].O1.02 

 

 

 

Temat: Stopy Ŝelaza – właściwości i zastosowanie stali. 

Cel ogólny: Umiejętność określania zastosowania stali w zaleŜności od jej właściwości. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

określić właściwości i przeznaczenie stopów Ŝelaza, 

−−−−

 

określić zastosowanie róŜnych gatunków stali. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

−−−−

 

korzystać z norm. 

 
Czas: 90 min. 
 
Wskazówki do realizacji: 

Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  1  nauczyciel  powinien  omówić  zaleŜność 

wytrzymałości  od  zawartości  węgla  w  stali  i  zaprezentować  wyroby  o  róŜnej  zawartości 
węgla,  przygotować  foliogramy  przedstawiające  wyroby  o  róŜnej  zawartości  węgla,  wybrać 
elementy  naturalnych  części  urządzeń  optycznych  do  pokazu,  przygotować  kartę  ćwiczeń. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  2  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  pokaz  części 
określonych  w  kolumnie  I  ćwiczenia  i  omówić  warunki  ich  pracy,  przygotować  kartę 
ć

wiczeń.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  3  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  pokaz 

drobnych  Ŝeliwnych  części  stosowanych  w  urządzeniach  optycznych,  przygotować  kartę 
ć

wiczeń.  Po  zakończeniu  zajęć  uczniowie,  które  etapy  rozwiązania  zadań  sprawiły  im 

trudności. 
 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne:  

 

Mały Poradnik Mechanika,  

 

PN-EN 10020:2003, PN-EN 10027-2:1994, PN-EN 10027-1:1994, 

 

kolekcja wyrobów o róŜnej zawartości węgla,  

 

rysunki typowych części maszyn z określoną zawartością węgla (foliogramy),  

 

drobne Ŝeliwne części stosowane w urządzeniach optycznych, 

 

karty ćwiczeń,  

 

rzutnik.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

Przebieg zajęć: 
1. 

 

Wprowadzenie. 

2. 

 

Uświadomienie celów zajęć. 

3. 

 

Wykonanie ćwiczeń: 

 

pokaz wyrobów o róŜnej zawartości węgla z objaśnieniem zaleŜności wytrzymałości 
od zawartości węgla w stali, 

 

wykonanie ćwiczenia 1, 

 

omówienie wyników ćwiczenia 1, 

 

ustalenie sposobu wykonania ćwiczenia 2, 

 

pokaz części określonych w kolumnie I ćwiczenia i omówić warunki ich pracy, 

 

wykonanie przez uczniów ćwiczenia 2, 

 

pokaz drobnych Ŝeliwnych części stosowanych w urządzeniach optycznych,  

 

wykonanie przez uczniów ćwiczenia 3, 

 

sprawdzenie przez nauczyciela poprawności wykonania ćwiczeń 2 i 3. 

4. 

 

Sprawdzenie wiadomości. 

5. 

 

Podsumowanie zajęć, wystawienie ocen. 

6. 

 

Ewaluacja zajęć. 

7. 

 

Czynności porządkowe. 

 
Treść ćwiczeń 

 

Ćwiczenie 1 

Określ właściwości stopów Ŝelaza. 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym oznaczeń i właściwości stali, 

2)

 

uszeregować podane gatunki stali wg wzrastającej zawartości węgla, 

3)

 

wpisać  w  nawiasy  litery  odpowiadające  wytrzymałości  po  ulepszaniu  cieplnym  danego 
gatunku stali. 

 

1.

 

(  ) C22R 

2.

 

(  ) C30  

3.

 

(  ) C40 

4.

 

(  ) C45 

5.

 

(  ) C60E 

6.

 

(  ) C50  

7.

 

(  ) C55R 

8.

 

(  ) C25 

a – 500 MPa 
b – 850 MPa 
c – 800 MPa 
d – 600 MPa 

e – 700 MPa 
f – 630 MPa  
g – 550 MPa 
h – 650 MPa 

 
Ćwiczenie 2
 

Dobierz gatunek stali do wyrobu elementów maszyn i urządzeń i narzędzi. 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym oznaczeń i zastosowania stali,  

2)

 

dobrać gatunki stali do wymienionych w kolumnie I elementów maszyn i narzędzi,  

3)

 

wpisać w nawiasy litery odpowiadające dobranemu gatunkowi stali. 

 

1.

 

(    ) gwoździe, śruby 

2.

 

(    ) wały, osie 

3.

 

(    ) stalową oprawę okularów 

4.

 

(    ) pilniki 

A - C60E  
B - C22R 
C - C120U 
D - X30Cr13 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Ćwiczenie 3 

Określ właściwości stopów Ŝelaza.  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym oznaczeń i właściwości stali,  

2)

 

wyszukać charakterystykę Ŝeliw w Małym Poradnikiem Mechanika,  

3)

 

przyporządkować gatunki Ŝeliw: a – Ŝeliwo szare, b – Ŝeliwo białe, c – Ŝeliwo stopowe, 
d – Ŝeliwo ciągliwe, e – sferoidalne, do wyszukanej charakterystyki,  

4)

 

wpisać w nawiasy litery odpowiadające przyporządkowanym gatunkom. 

 

(   )  Nie nadaje się na części maszyn, jest twarde, kruche i trudne do skrawania. 

 

(   )  Otrzymywane jest przez dodanie do ciekłego Ŝeliwa stopów magnezu, a następnie 
modyfikowane Ŝelazo-krzemem. 

 

(   )  Odznacza  się  dobrymi  właściwościami  odlewniczymi,  duŜą  wytrzymałością  na 
ś

cieranie i małą udarnością. 

 

(   )  Otrzymywane  jest  przez  długotrwałe  wyŜarzanie  odlewów  z  Ŝeliwa  białego, 
w wyniku, czego następuje rozpad cementytu na grafit i Ŝelazo. Odznacza się dobrymi 
właściwościami  mechanicznymi  i  dobrą  plastycznością,  stosowane  jest  na  drobne 
części maszyn i urządzeń. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
 

Informacja ustna od uczniów po zakończeniu ćwiczeń i wyniki ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca …………………………………….………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Optyk-mechanik 731[04]

 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy techniczne zawodu

 

731[04].O1.

 

Jednostka modułowa:  

 

 

Określanie właściwości materiałów stosowanych  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w przemyśle optycznym i precyzyjnym 731[04].O1.02 

 

 

Temat: Dobór stopów na łoŜyska ślizgowe. 

Cel ogólny: Określanie właściwości i przeznaczenie stopów metali kolorowych. 
 
Cele szczegółowe: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

uzasadnić wymagania stawiane stopom łoŜyskowym,  

 

scharakteryzować struktury posiadające właściwości wymagane od stopów łoŜyskowych, 

 

określić materiały stosowane na stopy łoŜyskowe, 

 

oznaczyć stopy łoŜyskowe wg PN-EN, 

 

dobierać stopy na łoŜyska, 

 

skorzystać z róŜnych źródeł informacji. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

samokształcenie, 

 

prezentowanie wyników pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

praca z tekstem przewodnim, 

 

ć

wiczenie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne:  

 

Mały Poradnik Mechanika, 

 

norma PN-76/M-69400, 

 

karta ćwiczeń (instrukcja dla ucznia, karta informacyjna samokształcenia,  

 

pytania  przewodnie,  karta  odpowiedzi,  treść  zadania  praktycznego  dla  kaŜdego  ucznia 
parametry pracy łoŜyska, tabela do wpisywania wyników, karty odpowiedzi z kryteriami 
oceny), 

 

materiały pomocnicze (czasopisma techniczne, komputer z dostępem do Internetu).  

 
Przebieg zajęć: 
1. 

 

Przedstawienie tematu i uświadomienie celów zajęć. 

2. 

 

Przedstawienie metody pracy. 

3. 

 

Pogadanka wprowadzająca do tematu doboru materiałów na stopy łoŜyskowe. 

4. 

 

Rozdanie arkusza ćwiczeniowego i materiałów pomocniczych do pracy oraz wyjaśnienie 
ewentualnych niejasności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

5. 

 

Praca uczniów, wyjaśnianie indywidualnie ewentualnych niejasności. 

6. 

 

Sprawdzenie wyników pracy, ocena z uzasadnieniem słownym. 

7. 

 

Podsumowanie wyników pracy. 

8. 

 

Ewaluacja zajęć. 

 
Parametry do zadań praktycznych 
 

Dobrać stop do łoŜyska obciąŜonego:  

 

statycznie i dynamicznie:  

-

 

nacisk 9 MPa, prędkość obwodowa 4 m/s, 

-

 

nacisk 10 MPa, prędkość obwodowa 5 m/s, 

-

 

nacisk 2 MPa, prędkość obwodowa 20 m/s, 

-

 

nacisk 10 MPa, prędkość obwodowa 3 m/s, 

 

statycznie:  

-

 

nacisk 4 MPa, prędkość obwodowa 3 m/s, 

-

 

nacisk 10 MPa, prędkość obwodowa 3 m/s, 

-

 

nacisk 15 MPa, prędkość obwodowa 2 m/s, 

 

uderzeniowo. 

 
I. Instrukcja dla ucznia 
1.

 

Zapoznaj  się  z  tematem  ćwiczenia.  Zwróć  uwagę  na  czas  przeznaczony  na  jego 
wykonanie. 

2.

 

Przeczytaj uwaŜnie wszystkie polecenia w arkuszu ćwiczeniowym. Szczególnie uwaŜnie 
przeczytaj i udziel odpowiedzi na pytania prowadzące zawarte w kolejnych fazach tekstu 
przewodniego. Pytania te poprowadzą Cię do wykonania zadania. 

3.

 

Postępuj  zgodnie  z  instrukcją  starając  się  wykonywać  ćwiczenie  całkowicie 
samodzielnie.  Jest  to  dla  Ciebie  wyzwanie,  ale  podjęcie  go  pozwoli  ukształtować  Ci 
umiejętności, których listę znajdziesz w dalszej części tekstu. 

4.

 

W razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem. 

5.

 

Zachowaj dyscyplinę czasu, nie przeszkadzaj głośnym zachowaniem kolegom. 

 
II. Karta informacyjna samokształcenia 
 
Temat pracy: Dobór stopów do łoŜysk ślizgowych 
 

Podczas  zajęć  opanujesz  wiadomości  dotyczące  ogólnej  charakterystyki  stopów 

łoŜyskowych  (warunki  pracy  stopów  łoŜyskowych,  wymagania  stawiane  stopom 
łoŜyskowym,  struktury  mogące  sprostać  wymaganiom  stawianym  stopom  łoŜyskowym), 
materiałów o strukturach posiadających właściwości wymagane od stopów łoŜyskowych oraz 
oznaczania stopów łoŜyskowych wg PN i PN-EN. 
 

Ponadto ukształtujesz następujące umiejętności: 

 

charakteryzowania wymagań stawianych stopom łoŜyskowym, 

 

dobierania materiału na łoŜyska. 

 

Pomoce i wyposaŜenie do wykonania pracy: karta ćwiczeń, materiały pomocnicze. 
 
III. Pytania przewodnie: 
1.

 

W jakich przypadkach stosujemy łoŜyska ślizgowe zamiast tocznych? 

2.

 

Dlaczego stopy łoŜyskowe powinny mieć: 

 

Wysoką twardość i wytrzymałość takŜe w podwyŜszonej temperaturze? 

 

Plastyczność umoŜliwiającą pewne odkształcenia trwałe? 

 

Mały współczynnik tarcia? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

DuŜą przewodność cieplną? 

 

Małą rozszerzalność cieplną? 

 

Dobrą lejność? 

 

Brak skłonności do segregacji? 

3.

 

Jaki typ struktury moŜe spełnić wymagania stawiane stopom łoŜyskowym? 

4.

 

Jakie rodzaje stopów posiadają strukturę określoną w odpowiedzi na poprzednie pytania? 

5.

 

Który  z  wymienionych  przez  Ciebie  stopów  najpełniej  spełnia  wymagania  stawiane 
stopom łoŜyskowym? 

6.

 

Dlaczego  stosuje  się  wiele  rodzajów  stopów  łoŜyskowych,  mimo,  Ŝe  mają  one  gorsze 
(niŜsze) właściwości od podanego wyŜej stopu? 

7.

 

Jakim pierwiastkiem zastępujemy cynę w babbitach? 

8.

 

Co to są łoŜyska samosmarowne i z jakich materiałów są wykonywane? 

 
1.

 

Zadanie praktyczne 

 

Dobierz materiał na panewkę łoŜyska ślizgowego pracującego w warunkach określonych 

przez nauczyciela, określ skład chemiczny tego stopu. 
 

Karta odpowiedzi 

Imię i nazwisko: 
 
Klasa: 

Nr pytania 

Miejsce na odpowiedź 

Ilość 

punktów 

max 

Ilość 

punktów 

 

 

2a 

 

 

2b 

 

 

2c 

 

 

2d 

 

 

2e 

 

 

2f 

 

 

2g 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 

praktyczne 

Dobierz materiał na panewkę łoŜyska ślizgowego 
pracującego w warunkach: podanych przez nauczyciela, 
podaj skład chemiczny tego stopu. 

 

Razem: 

17 

 

Ocena: 

 

 

 
Kryterium oceny: 17 punktów – bardzo dobry, 12 – dobry, 9 – dostateczny, 
5 – dopuszczający, poniŜej 5 punktów – niedostateczny.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

Ankieta dla ucznia 

 
Temat: Dobór stopów do łoŜysk ślizgowych. 
 
PoniewaŜ po raz pierwszy brałeś udział w zajęciach prowadzonych w ten sposób chciałabym 
dowiedzieć  się,  co  o  nich  sądzisz.  Twoja  odpowiedź  pomoŜe  mi  w  organizacji  następnych 
zajęć prowadzonych tą metodą. 
 
Zakreśl odpowiedź: 

a)

 

Czy odpowiada Ci taka forma pracy? 
tak 

częściowo 

nie 

b)

 

Czy będziesz umiał bez pomocy nauczyciela dobrać materiał na łoŜysko 
ś

lizgowe? 

tak 

częściowo 

nie 

c)

 

Co Ci się podobało na tych zajęciach? 
tak 

częściowo 

nie 

d)

 

Co Ci się nie podobało na tych zajęciach? 

tak 

częściowo 

nie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.

 

ĆWICZENIA 

 
5.1

 

 Właściwości metali i stopów 

 
5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Podaj przykłady właściwości materiałów technicznych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  znaczenie  znajomości 

właściwości  uŜywanych  materiałów,  sprawdzi  wiadomości  uczniów  z  fizyki  i  chemii 
dotyczące tematu ćwiczenia, przygotować kartę ćwiczeń.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1, 

2)

 

uzupełnić tabelę 2.  

 
Tabela do ćwiczenia 1 
Lp. 

Rodzaj właściwości 

Przykłady właściwości 

fizyczne 

 

chemiczne 

 

mechaniczne 

 

technologiczne 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Mały Poradnik Mechanika, 

 

karta ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ cechy materiału, uwzględniane podczas doboru na określone w tabeli elementy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  pokaz 

elementów określonych w tabeli i dyskusję na temat warunków ich pracy, przygotować kartę 
ć

wiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1, 

2)

 

zaznaczyć w tabeli znakiem X, cechy materiału, uwzględnione podczas doboru materiału

 

na określone elementy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Tabela do ćwiczenia 2 

Cecha materiału 

Tłok 

w silniku 

spalinowym 

Teleskopu 

stacjonarnego 

Obudowa 

noktowizora 

Nieznacznie 

obciąŜone 

koło zębate 

Izolacja 

przewodów 

elektrycznych 

odporność na wysokie temperatury  

 

 

 

 

 

odporność na działanie uderzeń 

 

 

 

 

 

właściwości ekranujące i izolujące 

 

 

 

 

 

trudnozapalność oraz samogaśnięcie  

 

 

 

 

 

mały współczynnik tarcia 

 

 

 

 

 

estetyka wykonania  

 

 

 

 

 

wytrzymałość 

 

 

 

 

 

przewodność cieplna  

 

 

 

 

 

cena 

 

 

 

 

 

kolor 

 

 

 

 

 

odporność na korozję  

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

karta ćwiczeń. 

 

rzutnik,  

 

foliogramy z rysunkami omawianych elementów urządzeń. 

 
Ćwiczenie 3 

Oblicz masę płytki miedzianej o wymiarach 100 x 80 x 2,5 mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien przeprowadzić pokaz obliczenia 

na tablicy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1, 

2)

 

wyszukać w Małym Poradniku Mechanika gęstość miedzi, 

3)

 

wypisać dane do zadania, 

4)

 

obliczyć masę podanej w ćwiczeniu płytki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

karta ćwiczeń, 

 

Mały Poradnik Mechanika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.2. Stopy Ŝelaza z węglem 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Określ właściwości stopów Ŝelaza. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zaleŜność 

wytrzymałości  od  zawartości  węgla  w  stali  i  zaprezentować  wyroby  o  róŜnej  zawartości 
węgla,  przygotować  foliogramy  przedstawiające  wyroby  o  róŜnej  zawartości  węgla,  wybrać 
elementy naturalnych części urządzeń optycznych do pokazu, przygotować kartę ćwiczeń. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1, 

2)

 

uszeregować podane gatunki stali wg wzrastającej zawartości węgla, 

3)

 

wpisać  w  nawiasy  litery  odpowiadające  wytrzymałości  po  ulepszaniu  cieplnym  danego 
gatunku stali. 

 

(  ) C22R 
(  ) C30  
(  ) C40 
(  ) C45 

(  ) C60E 
(  ) C50  
(  ) C55R 
(  ) C25 

a – 500 MPa 
b – 850 MPa 
c – 800 MPa 
d – 600 MPa 

e – 700 MPa 
f – 630 MPa  
g – 550 MPa 
h – 650 MPa 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

Mały Poradnik Mechanika, 

 

karta ćwiczeń. 

 

rzutnik pisma,  

 

foliogramy, 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

części stalowe urządzeń optycznych. 

 
Ćwiczenie 2
 

Dobierz gatunek stali do wyrobu elementów maszyn, urządzeń i narzędzi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  pokaz  części 

określonych w kolumnie I i omówić warunki ich pracy, przygotować kartę ćwiczeń. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1,  

2)

 

dobrać gatunki stali do wymienionych w kolumnie I elementów maszyn i narzędzi,  

3)

 

wpisać w nawiasy litery odpowiadające dobranemu gatunkowi stali. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

(    ) gwoździe, śruby 
(    ) wały, osie 
(    ) stalowa oprawa okularów 
(    ) pilniki 

A – C60E  
B – C22R 
C – C120U 
D - X30Cr13 
E – S235JRG1 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia,  

 

karta ćwiczeń, 

 

rzutnik pisma,  

 

foliogramy,  

 

wyroby stalowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ właściwości stopów Ŝelaza.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien przeprowadzić pokaz drobnych 

Ŝ

eliwnych części stosowanych w urządzeniach optycznych, przygotować kartę ćwiczeń.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.2 poradnika,  

2)

 

wyszukać charakterystykę Ŝeliw w Małym Poradnikiem Mechanika,  

3)

 

przyporządkować gatunki Ŝeliw: a – Ŝeliwo szare, b – Ŝeliwo białe, c – Ŝeliwo stopowe, 
d – Ŝeliwo ciągliwe, e – sferoidalne, do wyszukanej charakterystyki,  

4)

 

wpisać w nawiasy litery odpowiadające przyporządkowanym gatunkom: 

 

(   ) Nie nadaje się na części maszyn, jest twarde, kruche i trudne do skrawania. 

 

(      )  Otrzymywane  jest  przez  dodanie  do  ciekłego  Ŝeliwa  stopów  magnezu, 
a następnie modyfikowane Ŝelazo-krzemem. 

 

(    )  Odznacza się dobrymi właściwościami odlewniczymi, duŜą wytrzymałością na 
ś

cieranie i małą udarnością. 

 

(      )  Otrzymywane  jest  przez  długotrwałe  wyŜarzanie  odlewów  z  Ŝeliwa  białego, 
w wyniku,  czego  następuje  rozpad  cementytu  na  grafit  i  Ŝelazo.  Odznacza  się 
dobrymi  właściwościami  mechanicznymi  i  dobrą  plastycznością,  stosowane  jest  na 
drobne części maszyn i urządzeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Mały Poradnik Mechanika, 

 

poradnik dla ucznia,  

 

karta ćwiczeń, 

 

drobne Ŝeliwne części stosowane w urządzeniach optycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.3.  Metale nieŜelazne i ich stopy 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 

Określ  zastosowanie  stopów  Ŝelaza  i  metali  kolorowych  do  wykonania  opraw 

okularowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien:  przeprowadzić  pokaz 

metalowych opraw okularowych, omówić ich zalety i wady ze szczególnym uwzględnieniem 
moŜliwości występowania alergii na zastosowany materiał, przygotować kartę ćwiczeń.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.2 poradnika dla ucznia, 

2)

 

przeprowadzić analizę warunków pracy oprawy okularowej, 

3)

 

wyszukać w Małym Poradniku Mechanika i poradniku ucznia podane materiały,  

4)

 

zaznaczyć w tabeli, który  z podanych materiałów moŜe być zastosowany  do wykonania 
opraw okularowych. 

  

Tabela do ćwiczenia 1

 

materiał

 

Ŝ

eliwo 

sferoidalne 

Stal 
chromowo 
niklowa 

TBC12 
 

S185 

Stop 
tytanowy 

Stal 
niklowana 

Stal 
kadmowana 

oprawa 
okularowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

karta ćwiczeń, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

Mały Poradnik Mechanika. 

 
Ćwiczenie 2
 

Określ  zastosowanie  metali  nieŜelaznych  i  ich  stopów  do  wykonywania  elementów 

aparatury kontrolno-pomiarowej, elementów automatyki i armatury. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien:  przeprowadzić  pokaz 

elementów określonych w ćwiczeniu, przygotować foliogramy do pokazu, odpowiednia ilość 
katalogów oraz kartę ćwiczeń.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wypisać z katalogu Antikor Controls wszystkie urządzenia, których elementy wykonane 
są z metali nieŜelaznych lub ich stopów,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

2)

 

podać  obok  nazwy  urządzenia  (elementu)  nazwę  stopu:  manometr  na  bardzo  niskie 
ciśnienia seria 2000 – aluminium, mosiądz. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczeń, 

 

foliogramy, 

 

sprzęt audiowizualny, 

 

katalog Antikor Controls. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz materiał na łoŜysko ślizgowe obciąŜone statycznie i dynamicznie: nacisk 9 MPa, 

prędkość obwodowa 4 m/s. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  warunki  pracy 

materiałów  na  łoŜysko  ślizgowe  obciąŜone  statycznie  i  dynamicznie  oraz  sposób  wykonania 
ć

wiczenia  metodą  przewodniego  tekstu,  przygotować  materiały  pomocnicze,  wyznaczyć 

uczniom parametry do zadań praktycznych, przygotować kartę ćwiczeń. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

scharakteryzować struktury materiałów posiadających właściwości wymagane od stopów 
łoŜyskowych, 

2)

 

uzasadnić wymagania stawiane stopom łoŜyskowym, 

3)

 

dobrać materiał na łoŜysko obciąŜone statycznie i dynamicznie: nacisk 9 MPa, prędkość 
obwodowa 4 m/s. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

przewodniego tekstu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały pomocnicze,  

 

Mały Poradnik Mechanika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

5.4.

 

Korozja metali 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1

 

Uzasadnij podstawowe załoŜenia projektu ochrony urządzeń naraŜonych na korozję. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed ćwiczeniem nauczyciel powinien zaprezentować próbki ze zmianami korozyjnymi, 

przeprowadzić  pokaz  prawidłowych  i  nieprawidłowych  rozwiązań  konstrukcyjnych 
elementów  naraŜonych  na  korozję,  poprowadzić  dyskusję  na  temat  znanych  uczniom  metod 
zabezpieczeń przed korozją. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.3 poradnika,  

2)

 

wyjaśnić,  jakie  zjawiska  powodują,  Ŝe  rozwiązania  konstrukcyjne  przedstawione  na 
rysunku 14 zostały uznane za nieprawidłowe,  

3)

 

podać i omówić zasady projektowania elementów urządzeń naraŜonych na korozję. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Mały Poradnik Mechanika, 

 

próbki części ze zmianami korozyjnymi, 

 

karta ćwiczeń, 

 

foliogramy, 

 

sprzęt audiowizualny. 

 
Ćwiczenie 2
 

Dobierz  powłoki  antykorozyjne  do:  opraw  okularowych  wykonanych  ze  stali,  części 

Ŝ

eliwnej obudowy mikroskopu metalograficznego i do 

sprawdzianów.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  pokaz,  próbek 

metali  i  stopów  z  powłokami  ochronnymi  oraz  poprowadzić  dyskusję  na  temat  warunków 
pracy i mechanizmu korozji części wymienionych w ćwiczeniu. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.3 poradnika,  

2)

 

uzasadnić  decyzje  wyboru  zastosowania  powłok  ochronnych  do  wymienionych 
elementów, 

3)

 

dobrać powłoki korzystając z Małego Poradnika Mechanika, 

4)

 

uzasadnić wybór danego rodzaju powłoki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Mały Poradnik Mechanika, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz ćwiczeniowy, 

 

próbki elementów ze zmianami korozyjnymi, 

 

karta ćwiczeń. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.5.

 

Tworzywa sztuczne 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Określ  odporność  tworzyw  sztucznych  na  działanie  środowiska  korozyjnego  i  podaj 

przekłady  ich  zastosowania  w  produkcji  elementów  uŜywanych  do  budowy  aparatury 
kontrolno pomiarowej, automatów oraz armatury. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  ćwiczeniem  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  pokaz  zestawu  próbek  tworzyw 

sztucznych  uŜywanych  do  budowy  aparatury  kontrolno  pomiarowej,  automatów  oraz 
armatury, przygotować kartę ćwiczeń, po ćwiczeniu omówić wyniki pracy uczniów.  
 

Uczeń powinien: 

1)

 

wypisać z katalogu Antikor Controls wszystkie urządzenia, których elementy wykonane 
są z tworzyw sztucznych,  

2)

 

zapisać  obok  nazwy  urządzenia  (elementu)  nazwę  tworzywa  na  przykład: 
przepływomierz elektromagnetyczny seria FM-300 – guma ebonitowa, teflon, 

3)

 

określić na podstawie katalogu rodzaj środowiska, na które jest odporne tworzywo. 

 
 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 
 

 Środki dydaktyczne: 

 

katalog Antikor Controls, 

 

zestaw próbek tworzyw sztucznych, 

 

karta ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2
 

Dobierz  tworzywa  sztuczne  do  wykonania  następujących  wyrobów:  pokrowiec  na 

maszynę,  soczewki  okularowe,  wykładziny  podłogowe,  elementy  pomp,  ramy  okienne,  koła 
zębate, korpus przyrządu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien poprowadzić dyskusję na temat 

warunków  wyrobów  podanych  w  ćwiczeniu,  przygotować  filiogramy  z  omawianymi 
wyrobami, kartę ćwiczeń.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.4 poradnika,  

2)

 

wpisać do karty ćwiczeń nazwy dobranych tworzyw. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

sprzęt audiowizualny, 

 

karta ćwiczeń. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

5.6.

 

Ceramika, szkło i materiały uszczelniające 

 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Porównaj  właściwości  optyczne  i  zastosowanie  szkła  flintowego,  kronowego 

i organicznego.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przedstawić  historię  produkcji 

szkła i wskazać na historyczne korzenie podanych nazw szkła, przygotować kartę ćwiczeń. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.5 poradnika, 

2)

 

zapoznać się z materiałami pomocniczymi, 

3)

 

zaplanować  tabelę  do  wpisania  właściwości  optycznych  i  zastosowania  określonych 
w ćwiczeniu materiałów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały pomocnicze, 

 

karta ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2
 
 

Przyporządkuj oznaczenia szkła flintowego, kronowego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  sposób  wykonania 

ć

wiczenia,  opracować  grę  dydaktyczną  na  dobieranie  zawierającą  najczęściej  stosowane 

gatunki  szkła  optycznego,  przygotować  odpowiednią  ilość  plansz  i  kopert  z  oznaczeniami 
elementów do dobierania w grze, materiały pomocnicze (katalogi z oznaczeniami szkieł), 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.5 poradnika, 

2)

 

zapoznać się z materiałami pomocniczymi, 

3)

 

ułoŜyć na planszy oznaczenia szkła flintowego, kronowego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

gra dydaktyczna.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały pomocnicze, 

 

katalogi szkła, 

 

instrukcja do gry,  

 

plansza i materiały do gry dydaktycznej. 

 
Ćwiczenie 3
 

Dobierz lakier do elektroizolacji i ochrony 

klawiatur urządzeń. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  pokaz 

elementów  stosowanych  w  elektronice  i  elektrotechnice  pokrytych  lakierami  izolacyjnymi 
i ochronnymi, przygotować zestaw materiałów reklamujących lakiery izolacyjne

.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania 4.5 poradnika, 

2)

 

zapoznać się z materiałami pomocniczymi, 

3)

 

dobrać lakier do elektroizolacji i ochrony 

klawiatur urządzeń

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,  

 

materiały reklamowe firm,  

 

karta ćwiczeń, 

 

próbki lakierowane.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Określanie  właściwości 
materiałów stosowanych w przemyśle optycznym i precyzyjnym”
 

 
 

Test pisemny składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania od 1 do 15 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania od 16 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. b, 5. c, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. d, 11. a, 
12. 
a, 13. d, 14. d, 15. d, 16. b, 17. a, 18. d, 19. a, 20. a 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaje stopów Ŝelaza z węglem 

Określić rodzaj Ŝeliwa 

Ustalić właściwości stopów Ŝelaza 
z węglem w zaleŜności od zawartości 
węgla 

Zastosować stopy Ŝelaza 

RozróŜnić stopy metali nieŜelaznych 

RozróŜnić materiały przewodzące, 
izolatory i półprzewodniki 

Określić właściwości tworzyw sztucznych 
ograniczające ich stosowanie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Określić zastosowanie tworzyw sztucznych 

Określić skutki korozji 

10  Określić właściwości materiałów 

ceramicznych 

11  Określić zastosowanie stopów metali 

kolorowych 

12  Wskazać rozwiązanie konstrukcyjne 

sprzyjające powstawaniu korozji 

13  Zdefiniować lutowia 

14  Zastosować tworzywa sztuczne w 

przemyśle optycznym 

15  Wskazać rozwiązanie konstrukcyjne 

sprzyjające powstawaniu korozji 

16  Sklasyfikować szkła optyczne 

PP 

17  Określić zalety tworzyw sztucznych 

stosowanych na soczewki 

PP 

18  Uzasadnić stosowanie powłok 

antyrefleksyjnych na soczewki organiczne 

PP 

19  Ustalić skład i właściwości szkła 

kronowego 

PP 

20  Określić sposób zmiany właściwości szkła 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

Powodzenia

 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.

 

Stal jest to stop Ŝelaza z węglem 
a)

 

i innymi domieszkami o zawartości węgla 2,5%.  

b)

 

o zawartości węgla do 2,0%. 

c)

 

i innymi domieszkami o zawartości węgla do 2,0%, poddany obróbce plastycznej.  

d)

 

i innymi domieszkami, poddany obróbce cieplnej.  

 
2.

 

ś

eliwo białe jest to stop, który 

a)

 

otrzymywany  jest  przez  dodanie  do  ciekłego  Ŝeliwa  stopów  magnezu,  a  następnie 
modyfikowanie Ŝelazo-krzemem.  

b)

 

odznacza  się  dobrymi  właściwościami  odlewniczymi,  duŜą  wytrzymałością  na 
ś

cieranie i małą udarnością.  

c)

 

odznacza się dobrymi właściwościami mechanicznymi i dobrą plastycznością. 

d)

 

nie nadaje się na części konstrukcyjne, jest twarde, kruche i trudne do obróbki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

3.

 

NajwyŜszą wytrzymałość na rozciąganie, spośród podanych poniŜej, ma stal 
a)

 

C50. 

b)

 

C30. 

c)

 

C22R.  

d)

 

C45. 

 
4.

 

Do wykonania elementów zwilŜanych manometru cyfrowego uŜyjemy 
a)

 

stal szybkotnącą. 

b)

 

stal kwasoodporną. 

c)

 

stal narzędziową. 

d)

 

Ŝ

eliwo. 

 

5.

 

Stop miedzi z cynkiem to 
a)

 

hydronalium. 

b)

 

brąz. 

c)

 

mosiądz. 

d)

 

dural.  

 

6.

 

Materiał, który jest przewodnikiem prądu elektrycznego to 
a)

 

kauczuk naturalny. 

b)

 

szkło. 

c)

 

miedź. 

d)

 

chromel. 

 

7.

 

Właściwości  tworzyw  sztucznych,  które  ograniczają  ich  stosowanie  do  produkcji 
elementów maszyn to 
a)

 

dobre właściwości wytrzymałościowe. 

b)

 

mała odporności na działanie podwyŜszonych temperatur.  

c)

 

znaczna odporność na działanie czynników atmosferycznych.  

d)

 

mała gęstość. 

 

8.

 

Do wykonania izolacji przewodów elektrycznych nie stosuje się  
a)

 

gumy. 

b)

 

polichlorek winylu (PVC). 

c)

 

polietylenu. 

d)

 

ołowiu. 

 

9.

 

Korozja nie jest to  
a)

 

odwracalny  proces  chemiczny  zmieniający  jedynie  na  pewien  czas  własności 
uŜytkowe wyrobu.  

b)

 

zjawisko powodujące zmianę przewodności elektrycznej materiału.  

c)

 

proces  chemiczny  lub  elektrochemiczny  powodujący  powstawanie  produktów 
o niskiej wytrzymałości.  

d)

 

zjawisko zmieniające zazwyczaj wygląd powierzchni. 

 

10.

 

Materiały ceramiczne charakteryzują się 
a)

 

dobrą przewodnością elektryczną. 

b)

 

bardzo dobrą przewodnością cieplną. 

c)

 

dobrą plastycznością. 

d)

 

odpornością na agresywne działanie stęŜonych kwasów i zasad. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

11.

 

Do  wykonania  zaworów  bezpośredniego  działania  i  wspomaganych  ciśnieniem  medium 
naleŜy wybrać  
a)

 

mosiądz i stal kwasoodporną.  

b)

 

brąz ołowiowy i stal kwasoodporną. 

c)

 

znal i stal konstrukcyjną. 

d)

 

kanthal i inwar. 

 

12.

 

Rozwiązaniem konstrukcyjnym sprzyjającym powstawaniu korozji jest 
a)

 

tworzenie przestrzeni zamkniętych. 

b)

 

ustawianie zbiorników na piasku z inhibitorami. 

c)

 

zachowanie odstępów między elementami nie mniejsze niŜ 45 mm. 

d)

 

zapewnienie łatwego opróŜniania i oczyszczania zbiorników. 

 

13.

 

Lutowia miękkie są to stopy 
a)

 

aluminium. 

b)

 

o temperaturze topnienia powyŜej 232

o

C. 

c)

 

Cu-Zn.  

d)

 

które  powinny  gwarantować  jedynie  szczelność  połączenia  bez  szczególnych 
wymagań wytrzymałościowych. 

 

14.

 

Materiałem, który nie jest stosowany do wyrobu materiałów optycznych jest 
a)

 

polimetakrylan metylu.  

b)

 

polistyren.  

c)

 

Ŝ

ywica poliwęglanowa.  

d)

 

polichlorek winylu. 

 
15.

 

Na  niszczenie  konstrukcyjne  spowodowane  pozostałościami  wilgoci  są  naraŜone 
elementy wykonane wg rysunku  

 

a)

 

1. 

b)

 

2. 

c)

 

3. 

d)

 

4. 

 

 

 

 

 

 

16.

 

Szkło kronowe oznacza się 

a)

 

BaF 8. 

b)

 

SSK 2.  

c)

 

TiF 4. 

d)

 

LLF 3. 

 
17.

 

Zaletą tworzyw sztucznych stosowanych na soczewki jest 

a)

 

bardzo dobre wygaszanie promieniowania ultrafioletowego. 

b)

 

wysoka twardość.  

c)

 

duŜa gęstość.  

d)

 

dobra przewodność cieplna. 

 
18.

 

Powłokę antyrefleksyjne na soczewki organiczne stosuje się w celu  

a)

 

utwardzenia powierzchni.  

b)

 

ułatwienia pielęgnacji okularów. 

c)

 

nadania odpowiedniej barwy.  

d)

 

eliminacji straty światła przy przejściu przez soczewkę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

19.

 

Flint jest to odmiana szkła kronowego  

a)

 

w którym CaO zostało zastąpione przez PbO. 

b)

 

w którym PbO zostało zastąpione przez CaO. 

c)

 

w którym liczba Abbego γ > 50. 

d)

 

bardzo dobrej przewodności cieplnej. 

 
20.

 

WyŜszy „indeks” materiału (współczynnik załamania materiału optycznego) uzyskuje się 

a)

 

zwiększając jego gęstość. 

b)

 

zmniejszając jego gęstość. 

c)

 

zwiększając twardość. 

d)

 

poprzez nadanie odpowiedniego kształtu wyrobom optycznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 

 

Określanie  właściwości  materiałów  stosowanych  w przemyśle  optycznym 
i precyzyjnym  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

 

7

 

 

8

 

 

9

 

 

10

 

 

11

 

 

12

 

 

13

 

 

14

 

 

15

 

 

16

 

 

17

 

 

18

 

 

19

 

 

20

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Określanie  właściwości 
materiałów stosowanych w przemyśle optycznym i precyzyjnym”
 

 
 

Test pisemny składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania od 1 do 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania od 15 do 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym, co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:

 

1. a, 2. a, 3. a, 4. c, 5. b, 6. d, 7. b, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d, 

12. d, 13. c, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. d, 19. a, 20. b

 

 

Plan testu

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić przeznaczenie materiałów 
pomocniczych 

Dobrać rodzaj pokryć antykorozyjnych 

Określić odporność na korozję materiałów 

Określić odporność na korozję metali 

Określić właściwości metali 

Wskazać zastosowanie Ŝeliw 

Zdefiniować materiały szklanokrystaliczne  

Określić właściwości szkła optycznego 

Określić rodzaje stopów Ŝelaza z węglem 

10  Dobrać rodzaj ochrony przed korozją 

11  Określić właściwości optyczne szkła 

12  Określić wady szkła organicznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

13  Wskazać stop niklu 

14  Dobrać materiał do wymaganych 

właściwości  

15  Wskazać rozwiązanie konstrukcyjne 

sprzyjające powstawaniu korozji 

PP 

16  Określić sposób zmiany właściwości szkła 

PP 

17  Dobrać materiał do wykonania elementów 

oporowych 

PP 

18  Sklasyfikować szkła optyczne 

PP 

19  Dobrać materiał na łoŜyska 

PP 

20  Określić właściwości szkła krystalicznego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 min. 

 

Powodzenia

 

 
 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH  

 
1.

 

Do łączenia szkła lub ceramiki między sobą albo z metalami stosowane  
a)

 

są niskotopliwe szkła ze znaczną zawartością tlenku ołowiu.  

b)

 

są lutowia twarde.  

c)

 

są lutowia miękkie. 

d)

 

jest aluminium. 

 

2.

 

Do wykonania powłok galwanicznych uŜywa się  
a)

 

niklu, chromu, miedzi.  

b)

 

emalii.  

c)

 

inhibitorów korozji.  

d)

 

lakierów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

3.

 

Z  materiałów  konstrukcyjnych  stosowanych  w  budowie  maszyn  najszybciej  ulegają 
korozji  
a)

 

metale i ich stopy.  

b)

 

tworzywa sztuczne.  

c)

 

ceramika.  

d)

 

szkła niskotopliwe. 

 

4.

 

Z podanych materiałów najbardziej odporny na korozje jest  
a)

 

magnez.  

b)

 

miedź.  

c)

 

tytan.  

d)

 

Ŝ

elazo. 

 
5.

 

Dobrymi  właściwościami  odlewniczymi,  duŜą  wytrzymałością  na  ścieranie  i  małą 
udarnością odznacza się  
a)

 

miedź.  

b)

 

Ŝ

eliwo.  

c)

 

stal.  

d)

 

Ŝ

elazo. 

 
6.

 

Z Ŝeliwa wykonuje się  
a)

 

blachy. 

b)

 

druty. 

c)

 

gwoździe.  

d)

 

rury wodociągowe. 

 
7.

 

Dewitryfikatory są to  
a)

 

stopy tantalu.  

b)

 

materiały szklanokrystaliczne.  

c)

 

pasty polerskie.  

d)

 

dodatki do masy szklanej powodujące zwiększenie współczynnika odbicia. 

 
8.

 

Szkła stosowane do produkcji soczewek posiadają następujące właściwości

 

 

a)

 

współczynnik załamania n = 1,6. 

b)

 

niską dyspersję.  

c)

 

duŜa twardość powierzchni.  

d)

 

współczynnik załamania n = 2,5. 

 
9.

 

Staliwo jest to stop Ŝelaza z węglem 
a)

 

i innymi domieszkami o zawartości węgla 2,5%.  

b)

 

stosowany do wyrobu części maszyn i urządzeń otrzymywanych w procesie zalewania 
formy ciekłą stalą o zawartości węgla do 2,0%. 

c)

 

i innymi domieszkami o zawartości węgla do 2,0%, poddany obróbce plastycznej. 

d)

 

i innymi domieszkami, poddany obróbce cieplnej. 

 
10.

 

Do ochrony przed korozją oprawy okularowej wykonanej ze stali stosujemy 
a)

 

modyfikację środowiska korozyjnego.  

b)

 

odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne.  

c)

 

powlokę elektrolityczną. 

d)

 

inhibitory korozji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36

11.

 

Do właściwości optycznych szkła nie naleŜy taka cecha jak 
a)

 

współczynnik załamania światła.  

b)

 

zabarwienie.  

c)

 

zdolność 

do 

odbijania, 

rozpraszania 

pochłaniania 

ś

wiatła 

widzialnego 

i poszczególnych części widma.  

d)

 

współczynnik rozszerzalności cieplnej. 

 

12. Wadą szkła organicznego jest  

a)

 

mały cięŜar właściwy. 

b)

 

duŜa odporność na stłuczenie. 

c)

 

moŜliwość barwienia na dowolne kolory. 

d)

 

niska twardość powierzchni. 

 

13.

 

Stopem niklu nie jest  
a)

 

nimonic.  

b)

 

inwar.  

c)

 

dural.  

d)

 

hastelloy. 

 

14.

 

Materiałem  na  tuleje  z  kołnierzem,  która  ma  być  lekka,  odporna  na  korozję, 
przezroczysta, tania i łatwa w formowaniu jest  
a)

 

silimin.  

b)

 

szkło kwarcowe.  

c)

 

polimetakrylan metylu.  

d)

 

stal kwasoodporna. 

 
15.

 

Rozwiązanie  konstrukcyjne  zmniejszające  naraŜenie  elementów  na  niszczenie  korozyjne 
spowodowane pozostałościami wilgoci przedstawione jest na rysunku 

 

a)

 

b)

 

c)

 

d)

 

 

 

 

 

 

 

16. NiŜszy „indeks” materiału (współczynnik załamania materiału optycznego) uzyskuje się  

a)

 

zwiększając jego gęstość. 

b)

 

zmniejszając jego gęstość. 

c)

 

zwiększając twardość. 

d)

 

poprzez nadanie odpowiedniego kształtu wyrobom optycznym. 

 
17. Do wykonania elementów oporowych stosujemy  

a)

 

brąz cynowy B4.  

b)

 

silumin AK20.  

c)

 

kanthal.  

d)

 

znal. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37

18.

 

Szkło kronowe oznacza się 
a)

 

PSK3.   

b)

 

ZK102.   

c)

 

LF2.  

d)

 

SK4.   

 

19.

 

ŁoŜysko  samosmarowne  o  najkorzystniejszych  właściwościach  eksploatacyjnych 
wykonujemy 
a)

 

z proszków metali.  

b)

 

ze stali łoŜyskowej.  

c)

 

z Ŝeliwa.  

d)

 

z babbitu.  

 

20.

 

Ma  2  do  3  krotnie  większą  wytrzymałość  od  szkła  budowlanego,  duŜą  odporność  na 
ś

cieranie, odporność na udar cieplny, odporność na działanie kwasów i zasad w wysokich 

temperaturach. W tym zdaniu jest mowa o  
a)

 

szkle piankowym.  

b)

 

szkle krystalicznym.  

c)

 

wacie szklanej.  

d)

 

włóknie szklanym. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 

 

Określanie właściwości materiałów stosowanych w przemyśle optycznym  
i precyzyjnym  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

2

 

 

3

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

 

7

 

 

8

 

 

9

 

 

10

 

 

11

 

 

12

 

 

13

 

 

14

 

 

15

 

 

16

 

 

17

 

 

18

 

 

19

 

 

20

 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Dobrzański L.: Podstawy nauki o materiałach i metaloznawstwie. Materiały inŜynierskie 
z podstawami  projektowania  materiałowego.  Wydawnictwa  Naukowo-Techniczne, 
Gliwice – Warszawa 2002 

2.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  Materiałoznawstwo.  Materiały  do  ćwiczeń.  OBR  Pomocy 
Naukowych i Sprzętu Szkolnego, Warszawa 1993 

3.

 

Lisica  A.  Laboratorium  materiałoznawstwa.  Wydawnictwo  Politechniki  Radomskiej, 
Radom 2005 

4.

 

Mały Poradnik Mechanika. Praca zbiorowa t. I. WNT, Warszawa 1996 

5.

 

Miller  P.,  Radwanowicz  H,:  Towaroznawstwo  wyrobów  nieŜywnościowych.  WSiP, 
Warszawa 1998 

6.

 

Szwedowski  A.:  Materiałoznawstwo  optyczne  i  optoelektroniczne.  WNT,  Warszawa 
1996 

7.

 

Wojtkun F., Bukała W.: Materiałoznawstwo cz. I. WSiP, Warszawa 1999 

8.

 

Wojtkun F., Bukała W.: Materiałoznawstwo cz. II. WSiP, Warszawa 1999  

9.

 

Zając  B.:  Materiały  pomocnicze  dla  nauczycieli  liceum  technicznego  o  profilu 
mechanicznym cz. II. WODN, Łódź 1996 

 
Katalog: 

 

Antikor Controls