background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Teresa Piotrowska 

 
 
 
 
 

 

 
Mocowanie elementów optycznych 731[04].Z2.02 

 

 

 
 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
inŜ. Zbigniew Łuniewski 
mgr inŜ. Ewa Zajączkowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inŜ. Teresa Piotrowska 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Anna Kordowicz-Sot 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[04].Z2.02 
„Mocowanie  elementów  optycznych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu optyk-mechanik. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Mocowanie elementów optycznych okrągłych 

12 

5.1.1. 

Ć

wiczenia 

12 

5.2.

 

Mocowanie elementów optycznych o róŜnym kształcie 

15 

5.2.1. 

Ć

wiczenia 

15 

5.3.

 

Mocowanie elementów optycznych płaskich 

17 

5.3.1. 

Ć

wiczenia 

17 

5.4.

 

Sprawdzanie i mycie zamocowanych elementów optycznych 

20 

5.4.1. 

Ć

wiczenia 

20 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.

 

Literatura 

39 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  optyk-mechanik.  W  poradniku 
zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 
 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z zaproponowanych 
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 

Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń  nie 
zainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy 
moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy  zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak przeprowadzić 
proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie  swoich 
umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

731[04].Z2.01  

Wykonywanie montaŜu zespołów 

mechanicznych sprzętu optycznego 

 

731[04].Z2.02  

Mocowanie elementów  

optycznych 

731[04].Z2 

MontaŜ i justowanie urządzeń 

optycznych 

731[04].Z2.03  

Wykonywanie montaŜu i justowanie 

zespołów sprzętu optycznego 

731[04].Z2.04  

Wykonywanie montaŜu końcowego 

i justowanie kompletnego sprzętu 

optycznego 

731[04].Z2.05  

Wykonywanie montaŜu i justowanie 

sprzętu optoelektronicznego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

przeliczać jednostki, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki,  

 

posługiwać  się  pojęciami  z  charakteryzowania  elementów  optycznych,  dobierania 
przyrządów optycznych, wykonywanie elementów optycznych, 

 

czytać szkice i rysunki wykonawcze, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować sposoby mocowania elementów optycznych okrągłych, 

 

sklasyfikować sposoby mocowania elementów optycznych o róŜnym kształcie, 

 

dobrać sposoby mocowania elementów optycznych, 

 

dobrać uszczelnienia do mocowania, 

 

dobrać narzędzia i przyrządy do mocowania elementów optycznych, 

 

dobrać i zastosować przyrządy kontrolno-pomiarowe do montaŜu, 

 

zorganizować stanowisko pracy do mocowania elementów optycznych, 

 

zawalcować soczewki, 

 

wkleić i zatopić soczewki, 

 

uszczelnić elementy optyczne, 

 

zamocować pryzmaty o róŜnym kształcie, 

 

sprawdzić napręŜenia w zmontowanych zespołach, 

 

zamocować płytki ogniskowe, 

 

zamocować elementy o róŜnym kształcie, 

 

odczytać dokumentację techniczną i montaŜową, 

 

zachować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska przy mocowaniu elementów optycznych. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

 

Optyk-mechanik 731[04] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

MontaŜ i justowanie zespołów optycznych 731[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

   

Mocowanie elementów optycznych 731[04].Z2.02 

 
 

Temat: Zamocować soczewki w oprawach za pomocą pierścieni gwintowanych. 

Cel ogólny: Mocowanie soczewek. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić mocowania soczewek, 

 

dobrać narzędzia do mocowania, 

 

zamocować soczewki za pomocą pierścieni gwintowanych, 

 

oczyścić soczewki po montaŜu. 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:  

−−−−

 

współpraca w grupie, 

−−−−

 

poszukiwanie specjalistycznych informacji w ogólnodostępnych źródłach informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

miniwykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 

1 godzina dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko do mocowania soczewek w oprawach, 

 

komplet narzędzi do mocowania soczewek, 

 

materiały i narzędzia do czyszczenia elementów optycznych, 

 

lupy 3

x

 i 6

x

 

mieszanka spirytusowo-eterowa, 

 

soczewki do mocowania, 

 

oprawy do mocowania soczewek, 

 

pierścienie gwintowane wewnętrzne i zewnętrzne. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Uświadomienie celów zajęć. 

3.

 

Plan zajęć: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

A. Omówienie zasad mocowania soczewek w oprawach: 

 

wstęp  –  nauczyciel  omawia  budowę  opraw  z  pierścieniom  gwintowanym 
zewnętrznym  i  wewnętrznym,  demonstruje  rzeczywiste  oprawy,  omawia  zasady 
montaŜu soczewek w oprawach z pierścieniem gwintowanym,  

 

uczniowie zapoznają się z budową opraw. 

B. Zamocowanie soczewek w oprawach: 

 

wstęp  –  nauczyciel  demonstruje  zamocowanie  soczewek  w  oprawach 
z pierścieniem gwintowanym zewnętrznym i wewnętrznym, 

 

uczniowie otrzymują oprawy, pierścienie i soczewki do samodzielnego montaŜu, 

 

uczniowie  pracując  samodzielnie  montują  otrzymane  soczewki  w  oprawach, 
czyszczą soczewki po montaŜu, sprawdzają wykonany montaŜ, 

 

uczniowie  dyskutując  porównują  wykonane  elementy  i  sporządzają  notatkę 
z ćwiczenia. 

4.

 

Podsumowanie zajęć. 

 

nauczyciel zwraca uwagę na czyszczenie elementów optycznych, 

 

uczniowie podczas dyskusji wypracowują wnioski dotyczące wykonanego zadania. 

 

Zakończenie zajęć 

Uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

 
Praca domowa 

Uczniowie mają odszukać w literaturze inne metody mocowania soczewek. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Nauczyciel  na  podstawie  obserwacji  aktywności  uczniów,  poprawności  wykonania 

zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje i moŜe 
ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2  

 

Osoba prowadząca    

 

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Optyk-mechanik 731[04] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

MontaŜ i justowanie elementów optycznych 731[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

  Mocowanie elementów optycznych 731[04].Z2.02 

 

Temat:  Klasyfikacja  sposobów  mocowania  elementów  optycznych  o  róŜnych  kształtach 

zewnętrznych. 

Cel ogólny: Klasyfikowanie sposobów mocowania elementów optycznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować mocowanie elementów optycznych okrągłych, 

 

sklasyfikować mocowanie pryzmatów, 

 

sklasyfikować mocowanie płytek, 

 

scharakteryzować zasady mocowania elementów optycznych o róŜnych kształtach. 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:  

−−−−

 

współpraca w grupie, 

−−−−

 

poszukiwanie specjalistycznych informacji w ogólnodostępnych źródłach informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

miniwykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w 2-3 osobowych zespołach. 

 
Czas: 

1 godzina dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

komplet opraw do mocowania róŜnych elementów optycznych, 

 

elementy optyczne do mocowania o róŜnych kształtach. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie. 

2.

 

Uświadomienie celów zajęć. 

3.

 

Plan zajęć: 

 

A. Klasyfikowanie opraw do mocowania elementów optycznych: 

 

wstęp – nauczyciel omawia budowę opraw do mocowania elementów optycznych, 
klasyfikuje oprawy, demonstruje poszczególne oprawy, 

 

uczniowie w grupach klasyfikują otrzymane oprawy, 

 

uczniowie  sporządzają  notatkę  z  przeprowadzonego  ćwiczenia  i  dyskutując 
porównują otrzymane wyniki. 

4.  Podsumowanie zajęć: 

 

nauczyciel zwraca uwagę na róŜnice między poszczególnymi grupami opraw, 

 

uczniowie  podczas  dyskusji  wypracowują  wnioski  dotyczące  sposobów  mocowania 
elementów optycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Zakończenie zajęć 

Uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

 

Praca domowa 

Uczniowie  mają  opracować  notatkę  dotycząca  klasyfikacji  wszystkich  opraw  do 

mocowania elementów optycznych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Nauczyciel  na  podstawie  obserwacji  aktywności  uczniów,  poprawności  wykonania 

zadania oraz wypowiedzi uczniów podczas podsumowania zajęć, uzyskuje informacje i moŜe 
ocenić, czy cele zajęć zostały zrealizowane. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Mocowanie elementów optycznych

 

okrągłych

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Zamocuj soczewkę dodatnią za pomocą pierścienia dociskowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  zastosowanie  odpowiednich 
pierścieni mocujących. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  mocowania 
elementów optycznych,  

2)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  narzędzi  do  wykonania 
mocowania elementów optycznych, 

3)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych, 

4)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  mycia  elementów 
optycznych, 

5)

 

zorganizować stanowisko do montaŜu, 

6)

 

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do mocowania soczewki, 

7)

 

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych, 

8)

 

przygotować elementy do montaŜu, 

9)

 

zamocować soczewkę w oprawie, 

10)

 

sprawdzić zmontowany zespół, 

11)

 

umyć zmontowany zespół, 

12)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonego montaŜu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek mocowania soczewki, 

 

karta technologiczna wykonania montaŜu soczewki w oprawie, 

 

komplet narzędzi do mocowania soczewki, 

 

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montaŜu soczewki, 

 

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych, 

 

soczewka dodatnia, 

 

oprawa soczewki z pierścieniem dociskowym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Ćwiczenie 2 

Zawalcuj soczewkę dodatnią w oprawie. 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowe  centrowanie  soczewek 
i stosowanie przepisów bhp. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące zawalcowywania soczewki 
w oprawie, 

2)

 

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące narzędzi do zawalcowania 
soczewki w oprawie, 

3)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych, 

4)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  mycia  elementów 
optycznych, 

5)

 

zorganizować stanowisko do montaŜu, 

6)

 

skompletować  narzędzia  i  przyrządy  pomiarowo-kontrolne  do  zawalcowywania 
soczewki, 

7)

 

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych, 

8)

 

przygotować elementy do montaŜu (soczewkę i oprawę), 

9)

 

zawalcować soczewkę w oprawie, 

10)

 

sprawdzić zmontowany zespół, 

11)

 

umyć zmontowany zespół, 

12)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonego montaŜu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek mocowania soczewki, 

 

karta technologiczna wykonania montaŜu soczewki w oprawie, 

 

komplet narzędzi do mocowania soczewki, 

 

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montaŜu soczewki, 

 

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych, 

 

soczewka dodatnia, 

 

oprawa soczewki. 

 

Ćwiczenie 3 

Wklej soczewkę płasko wypukłą w oprawę. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  zastosowanie  prawidłowego  kleju 
i stosowanie przepisów bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  wklejania  soczewki 
w oprawę, 

2)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  narzędzi  do  wklejania 
soczewki w oprawę, 

3)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych, 

4)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  mycia  elementów 
optycznych, 

5)

 

zorganizować stanowisko do montaŜu, 

6)

 

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do wklejania soczewki, 

7)

 

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych, 

8)

 

przygotować elementy do montaŜu (soczewkę i oprawę), 

9)

 

przygotować klej zgodnie z kartą technologiczną, 

10)

 

wkleić soczewkę w oprawę, 

11)

 

sprawdzić zmontowany zespół, 

12)

 

umyć zmontowany zespół, 

13)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonego montaŜu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek mocowania soczewki, 

 

karta technologiczna wykonania wklejania soczewki w oprawę, 

 

komplet narzędzi do mocowania soczewki, 

 

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montaŜu soczewki, 

 

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych, 

 

soczewka płaskowypukła, 

 

oprawa soczewki, 

 

klej. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.2. 

Mocowanie elementów optycznych o róŜnym kształcie 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zamocuj pryzmat prostokątny z dwoma odbiciami w korpusie lornetki pryzmatycznej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie pryzmatów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  mocowania 
pryzmatów,  

2)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  narzędzi  do  mocowania 
pryzmatów, 

3)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych, 

4)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  mycia  elementów 
optycznych, 

5)

 

zorganizować stanowisko do montaŜu, 

6)

 

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do mocowania pryzmatów, 

7)

 

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych, 

8)

 

przygotować elementy do montaŜu, 

9)

 

zamocować pryzmat w oprawie zgodnie z kartą technologiczną, 

10)

 

sprawdzić zmontowany zespół, 

11)

 

umyć zmontowany zespół, 

12)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonego montaŜu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek mocowania pryzmatu, 

 

karta 

technologiczna 

wykonania 

mocowania  pryzmatu  w  korpusie  lornetki 

pryzmatycznej, 

 

komplet narzędzi do mocowania pryzmatów, 

 

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montaŜu pryzmatów, 

 

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych, 

 

pryzmat prostokątny równoramienny z dwoma odbiciami, 

 

korpus lornetki pryzmatycznej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Ćwiczenie 2 

Zamocuj pryzmat prostokątny z jednym odbiciem w obudowie. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie pryzmatu. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  mocowania 
pryzmatów,  

2)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  narzędzi  do  mocowania 
pryzmatów, 

3)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych, 

4)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  mycia  elementów 
optycznych, 

5)

 

zorganizować stanowisko do montaŜu, 

6)

 

skompletować narzędzia i przyrządy pomiarowo-kontrolne do mocowania pryzmatów, 

7)

 

skompletować potrzebny sprzęt do mycia elementów optycznych, 

8)

 

przygotować elementy do montaŜu, 

9)

 

zamocować pryzmat w oprawie zgodnie z kartą technologiczną, 

10)

 

sprawdzić zmontowany zespół, 

11)

 

umyć zmontowany zespół, 

12)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonego montaŜu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek mocowania pryzmatu, 

 

karta technologiczna wykonania mocowania pryzmatu w obudowie, 

 

komplet narzędzi do mocowania pryzmatów, 

 

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montaŜu pryzmatów, 

 

komplet sprzętu do mycia elementów optycznych, 

 

pryzmaty prostokątne równoramienny z jednym odbiciem do montaŜu, 

 

obudowy pryzmatów. 

 

   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3. Mocowanie elementów optycznych płaskich 

 
5.3.1.

 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz sposób mocowania, narzędzia i przyrządów kontrolno-pomiarowych do montaŜu 

do wskazanych elementów optycznych o róŜnym kształcie. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiału  nauczania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  prawidłowy  dobór  przyrządów 
kontrolno-pomiarowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  mocowania 
elementów optycznych,  

2)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  narzędzi  do  wykonania 
mocowania elementów optycznych, 

3)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych, 

4)

 

sklasyfikować wskazane elementy według kształtu zewnętrznego, 

5)

 

dobrać sposoby mocowania elementów dla kaŜdej grupy otrzymanych elementów, 

6)

 

dobrać narzędzia do wykonania mocowania w wytypowanych grupach mocowań, 

7)

 

dobrać przyrządy kontrolno-pomiarowe do wykonania wybranych typów mocowań, 

8)

 

zanotować  spostrzeŜenia  z  przeprowadzonej  klasyfikacji  i  doboru  sposobu  mocowania, 
wytypowanych narzędzi i wytypowanych przyrządów kontrolno-pomiarowych. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komplet elementów optycznych o róŜnych kształtach, 

 

komplet narzędzi potrzebnych do mocowania elementów optycznych, 

 

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych, 

 

arkusz spostrzeŜeń. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ćwiczenie 2 

Zamocuj zwierciadło w obudowie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie zwierciadeł. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  mocowania 
elementów płaskich,  

2)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  narzędzi  do  mocowania 
elementów płaskich, 

3)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych, 

4)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  mycia  elementów 
optycznych, 

5)

 

zorganizować stanowisko do montaŜu, 

6)

 

skompletować  narzędzia  i  przyrządy  pomiarowo-kontrolne  do  mocowania  elementów 
płaskich, 

7)

 

przygotować elementy do montaŜu, 

8)

 

zamocować zwierciadło w oprawie zgodnie z kartą technologiczną, 

9)

 

sprawdzić zmontowany zespół, 

10)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonego montaŜu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek mocowania zwierciadła, 

 

karta technologiczna wykonania mocowania zwierciadła w obudowie, 

 

komplet narzędzi do mocowania zwierciadeł, 

 

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montaŜu zwierciadeł, 

 

zwierciadła płaskie do montaŜu, 

 

obudowy pryzmatów. 

 
Ćwiczenie 3 

Zamocuj płytkę ochronną w obudowie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowe ułoŜenie płytki. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sposobów  mocowania 
elementów płaskich,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

2)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  narzędzi  do  mocowania 
elementów płaskich, 

3)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  pomiarowo-
kontrolnych do wykonania mocowania elementów optycznych, 

4)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  mycia  elementów 
optycznych, 

5)

 

zorganizować stanowisko do montaŜu, 

6)

 

skompletować  narzędzia  i  przyrządy  pomiarowo-kontrolne  do  mocowania  elementów 
płaskich, 

7)

 

przygotować elementy do montaŜu, 

8)

 

zamocować płytki ochronne w oprawie zgodnie z kartą technologiczną, 

9)

 

sprawdzić zmontowany zespół, 

10)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonego montaŜu. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunek mocowania płytki ochronnej, 

 

karta technologiczna wykonania mocowania płytki ochronnej w obudowie, 

 

komplet narzędzi do mocowania elementów płaskich, 

 

komplet przyrządów pomiarowo-kontrolnych do montaŜu płytki ochronnej, 

 

płytki ochronne do montaŜu, 

 

obudowy pytek ochronnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.4. 

Sprawdzanie i mycie zamocowanych elementów optycznych 

 
5.4.1.

 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sprawdź napręŜenia w otrzymanych zamocowanych elementach optycznych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie polaryskopu 
i zapisanie obrazów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  sprawdzania  napręŜeń 
w elementach optycznych,  

2)

 

wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy polaryskopu, 

3)

 

zapoznać się z obsługą polaryskopu, 

4)

 

przygotować elementy optyczne do kontroli, 

5)

 

sprawdzić napręŜenia w otrzymanych elementach, 

6)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonej kontroli napręŜeń. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komplet elementów optycznych do kontroli napręŜeń, 

 

polaryskop, 

 

instrukcja obsługi polaryskopu, 

 

arkusz spostrzeŜeń. 

 
Ćwiczenie 2 

Umyj wskazane elementy optyczne o róŜnych kształtach po montaŜu w obudowę. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiału nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór sposobów mycia 
elementów optycznych i stosowanie przepisów bhp. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  mycia  elementów 
optycznych po montaŜu,  

2)

 

wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  zasad  mycia  elementów 
o róŜnych kształtach, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

3)

 

przygotować płyny do mycia, 

4)

 

przygotować stanowisko do mycia elementów optycznych, 

5)

 

dobrać narzędzia do mycia elementów optycznych, 

6)

 

umyć wskazane elementy optyczne, 

7)

 

zanotować spostrzeŜenia z przeprowadzonego mycia elementów optycznych. 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

komplet elementów optycznych do mycia, 

 

komplet płynów do mycia elementów optycznych, 

 

komplet narzędzi do mycia elementów optycznych, 

 

pojemniki do przechowywania czystych elementów optycznych, 

 

arkusz spostrzeŜeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Mocowanie  elementów 
optycznych” 

 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania  1,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20,  21,  22,  23,  24,  25  są 
z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 2, 3, 10, 11 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. a, 13. b , 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. c, 21. b, 22. b, 23. b, 24. a, 
25. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować sposoby mocowania  

RozróŜnić sposobów mocowania 

PP 

RozróŜnić sposobów mocowania 

PP 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

Scharakteryzować narzędzia do mocowania 
elementów optycznych 

10  Dobrać przyrządy pomiarowe 

PP 

a 

11  Dobrać przyrządy kontrolne 

PP 

12  Scharakteryzować pomoc do montaŜu  

13  Scharakteryzować pomoc 

14  Sklasyfikować płyny do mycia elementów 

optycznych 

15  Scharakteryzować materiały pomocnicze 

b 

16  Scharakteryzować materiały pomocnicze 

17  Scharakteryzować narzędzia pomocnicze 

18  Scharakteryzować materiały pomocnicze 

19  Scharakteryzować zasady czyszczenia opraw 

20  Scharakteryzować zasady czyszczenia opraw 

21  RozróŜnić narzędzia do mycia elementów 

optycznych 

22  Dobrać materiały do mycia 

23  Dobrać mocowania 

24  Dobrać mocowania 

25  Scharakteryzować zamocowania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  25  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  stosunkowo  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 
wskazaniem poprawnego wyniku.  

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 50 min. 

 
 

Powodzenia 

 
 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Soczewki w oprawach moŜemy mocować za pomocą  

a)

 

zawalcowania. 

b)

 

mostka. 

c)

 

spręŜystej beleczki. 

d)

 

wsporników. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

2.

 

Rysunek przedstawia sposób mocowania soczewki przez 

 

a)

 

zawalcowanie na zewnątrz oprawy. 

b)

 

zawalcowanie wewnątrz oprawy. 

c)

 

wklejanie. 

d)

 

wtapianie. 

 

3.

 

Rysunek przedstawia sposób mocowania soczewki 

 

a)

 

przez zawalcowanie. 

b)

 

pierścieniem gwintowanym. 

c)

 

pierścieniem spręŜystym. 

d)

 

przez zatapianie. 

 

4.

 

DuŜe elementy moŜemy mocować przez 
a)

 

docisk pierścieniami gwintowanymi. 

b)

 

zawalcowanie. 

c)

 

docisk membranami. 

d)

 

wklejanie. 

 

5.

 

Pryzmaty prostokątne z jednym odbiciem mocujemy za pomocą 
a)

 

spręŜystej beleczki. 

b)

 

nakładki ze spręŜystym chomątkiem. 

c)

 

mocowania wkrętami. 

d)

 

słupków i beleczek. 

 

6.

 

Pryzmaty prostokątne z dwoma odbiciami mocujemy za pomocą 
a)

 

spręŜystej beleczki. 

b)

 

nakładki ze spręŜystym chomątkiem. 

c)

 

mocowania wkrętami. 

d)

 

słupków i beleczek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

7.

 

Pryzmaty dachowe mocujemy za pomocą 
a)

 

dwóch nakładek mocowanych wkrętami do bocznych progów. 

b)

 

spręŜystej beleczki której końce wsunięte są pod specjalne wyfrezowania. 

c)

 

mostka złoŜonego ze słupków i beleczki. 

d)

 

pierścieni spręŜystych. 

 

8.

 

Części płaskie mocujemy za pomocą 
a)

 

wsporników. 

b)

 

pierścieni spręŜystych. 

c)

 

beleczek. 

d)

 

pierścieni gwintowanych. 

 

9.

 

Narzędziami których nie stosujemy do mocowania elementów optycznych są 
a)

 

pęsety. 

b)

 

ssawki. 

c)

 

młotki. 

d)

 

klucze uniwersalne. 

 

10.

 

Przyrządy pomiarowo-kontrolne które stosujemy do sprawdzania mocowania elementów 
optycznych to 
a)

 

lunetka autokolimacyjna. 

b)

 

mikroskop. 

c)

 

kolimator. 

d)

 

lunetka diopryjna. 

 

11.

 

Do sprawdzania napręŜeń w zamocowanych elementach optycznych uŜywamy 
a)

 

polarymetru. 

b)

 

polaryskopu. 

c)

 

interferometru. 

d)

 

aperturometru. 

 

12.

 

Watę na pałeczkę nawijamy 
a)

 

za pomocą podstawki. 

b)

 

na dłoni. 

c)

 

na bączku. 

d)

 

na kolanie. 

  

13.

 

Bączek słuŜy do mycia 
a)

 

pryzmatów odbijających. 

b)

 

soczewek. 

c)

 

płytek światłodzielących. 

d)

 

pryzmatów załamujących. 

 

14.

 

Do czyszczenia elementów optycznych uŜywamy 
a)

 

eteru etylowego do narkozy. 

b)

 

spirytusu etylowego. 

c)

 

mieszanki spirytusowo-eterowej. 

d)

 

benzyny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

15.

 

Pojemnik w którym przechowujemy płyny do mycia elementów optycznych to 
a)

 

dowolny z korkiem. 

b)

 

ciemny z dotartymi szklanymi korkami. 

c)

 

plastikowy z korkiem. 

d)

 

metalowy z zakrętką. 

 

16.

 

Skład mieszanki do mycia elementów optycznych to 
a)

 

10% spirytusu i 90% eteru. 

b)

 

20% spirytusu i 80% eteru. 

c)

 

30% spirytusu i 70% eteru. 

d)

 

40% spirytusu i 60% eteru. 

 

17.

 

Do mycia elementów optycznych nie uŜywamy 
a)

 

pałeczki. 

b)

 

łopatki. 

c)

 

szczoteczki. 

d)

 

pędzelka. 

 
18.

 

Powierzchnie nieutwardzone zwierciadeł zewnętrznych naleŜy czyścić tylko za pomocą 
a)

 

pędzelka wiewiórczego. 

b)

 

szczoteczki. 

c)

 

łopatki. 

d)

 

pałeczki. 

 

19.

 

Powierzchnie części metalowych stykających się z elementami optycznymi naleŜy 
a)

 

przemyć benzyną. 

b)

 

przemyć mieszanką spirytusowo-eterową. 

c)

 

przemyć wodą. 

d)

 

przemyć acetonem. 

 

20.

 

Podczas mycia elementy optyczne naleŜy trzymać za powierzchnie 
a)

 

czynne. 

b)

 

polerowane. 

c)

 

matowe. 

d)

 

z powłokami. 

 

21.

 

Pokazane urządzenie słuŜy do 

 

 

a)

 

nawijania waty na patyczek. 

b)

 

usuwania waty z patyczka. 

c)

 

przechowywania spirytusu. 

d)

 

przechowywania smaru. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

22.

 

Do mycia elementów optycznych uŜywamy 
a)

 

waty wiskozowej. 

b)

 

waty odtłuszczonej. 

c)

 

waty higienicznej. 

d)

 

waty szklanej. 

 

23.

 

Pokazane elementy słuŜą do mocowania soczewek 

 

 

 

a)

 

za pomocą zawalcowywania. 

b)

 

za pomocą pierścieni gwintowych. 

c)

 

przez zatapianie. 

d)

 

za pomocą klejenia. 

 
24.

 

Chomątka uŜywamy do mocowania 
a)

 

pryzmatów dachowych. 

b)

 

pryzmatów prostokątnych. 

c)

 

soczewek. 

d)

 

płytek ochronnych. 

 

25.

 

Zawalcowywanie soczewek łączy się z 
a)

 

ustawieniem równoległości. 

b)

 

centrowaniem. 

c)

 

ustawianiem prostopadłości. 

d)

 

sklejaniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 

Mocowanie elementów optycznych

 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

23

 

 

 

24

 

 

 

25

 

 

 

Razem:

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Wykonywanie  podstawowych 
pomiarów warsztatowych 

 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania  1,  5,  6,  7,  8,  9,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,18,19,  20,  21,  22,  23,  24,  25  są 
z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 2, 3, 4, 10, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. a, 6. b, 7. c, 8. b, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. a, 13. b , 14. c, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. c, 21. a, 22. b, 23. b, 24. a, 
25. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować sposoby mocowania  

RozróŜnić sposoby mocowania 

PP 

RozróŜnić sposoby mocowania 

PP 

RozróŜnić sposoby mocowania 

PP 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

Sklasyfikować sposoby mocowania 

Scharakteryzować narzędzia do mocowania 
elementów optycznych 

10  Dobrać przyrządy pomiarowe 

PP 

a 

11 

Scharakteryzować parametry elementów 
optycznych 

12  Scharakteryzować pomoce do montaŜu  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

13  Scharakteryzować pomoce  

14 

Sklasyfikować płyny do mycia elementów 
optycznych 

15  Scharakteryzować pomoce 

b 

16  Scharakteryzować pomoce 

17  Scharakteryzować narzędzia pomocnicze 

18  Scharakteryzować pomoce 

19  Scharakteryzować zasady czyszczenia opraw 

20  Scharakteryzować zasady czyszczenia opraw 

21 

RozróŜnić narzędzia do mycia elementów 
optycznych 

22  Dobrać materiały do mycia 

23  Dobrać mocowania 

24  Dobrać mocowania 

25  Scharakteryzować zamocowania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 25 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwe odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 
poprawnego wyniku. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 
 

Powodzenia 

 
 
 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

 
 
1.  Do mocowania soczewek w oprawach stosujemy 

a)

 

pierścienie gwintowane. 

b)

 

mostki. 

c)

 

spręŜyste beleczki. 

d)

 

wsporniki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

2.  Rysunek przedstawia sposób mocowania soczewki przez 

 

a)

 

zawalcowanie na zewnątrz oprawy. 

b)

 

zawalcowanie wewnątrz oprawy. 

c)

 

wklejanie. 

d)

 

wtapianie. 

 
3.  Rysunki przedstawiają sposób mocowania soczewki 

 

a)

 

przez zawalcowanie. 

b)

 

pierścieniem spręŜystym. 

c)

 

pierścieniem gwintowanym. 

d)

 

przez zatapianie. 

 

4.  Rysunek przedstawia sposób mocowania duŜych elementów przez 

 

a)

 

docisk pierścieniami gwintowanymi. 

b)

 

zawalcowanie. 

c)

 

zatapianie. 

d)

 

docisk membranami. 

 

 

 

   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

5.

 

Pryzmat prostokątny z jednym odbiciem na rysunku zamocowany jest za pomocą 

 

a)

 

mostka. 

b)

 

nakładki ze spręŜystym chomątkiem. 

c)

 

wkrętów. 

d)

 

słupków i beleczek. 

 
6.

 

Pryzmat prostokątny z dwoma odbiciami na rysunku zamocowany jest za pomocą 

 

a)

 

spręŜystej beleczki. 

b)

 

nakładki ze spręŜystym chomątkiem. 

c)

 

wkrętów. 

d)

 

słupków i beleczek. 

 

7.

 

Rysunek przedstawia mocowanie pryzmatu 

 

a)

 

prostokątnego z jednym odbiciem. 

b)

 

prostokątnego z dwoma odbiciami. 

c)

 

dachowego. 

d)

 

załamującego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

8.

 

Szybki ochronne mocujemy za pomocą 
a)

 

wsporników. 

b)

 

wklejania. 

c)

 

beleczek. 

d)

 

pierścieni gwintowanych. 

 

9.

 

Do mocowania opraw nie stosujemy 
a)

 

wkrętaków. 

b)

 

ssawek. 

c)

 

kluczy uniwersalnych. 

d)

 

kluczy specjalnych. 

 

10.

 

Do sprawdzania połoŜenia pryzmatów stosujemy 
a)

 

lunetkę autokolimacyjną. 

b)

 

mikroskop pomiarowy. 

c)

 

lupę Brinella. 

d)

 

lornetkę pryzmatyczną. 

 

11.

 

NapręŜeń nie sprawdzamy w elementach optycznych wykonanych  
a)

 

ze szkła mineralnego. 

b)

 

ze szkła organicznego. 

c)

 

z kryształów. 

d)

 

ze szkła lustrzanego. 

 

12.

 

Odtłuszczona wata do mycia elementów optycznych powinna być przechowywana 
a)

 

w specjalnych pudełkach z przykryciem. 

b)

 

w torebkach. 

c)

 

luzem. 

d)

 

w puszkach. 

 

13.

 

Bączek przedstawiony na rysunku słuŜy do mycia 

 

 
a)

 

pryzmatów odbijających. 

b)

 

soczewek. 

c)

 

płytek światłodzielących. 

d)

 

pryzmatów załamujących. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

14.

 

Do czyszczenia elementów optycznych przy montaŜu nie uŜywamy 
a)

 

eteru etylowego do narkozy. 

b)

 

spirytusu etylowego. 

c)

 

benzyny. 

d)

 

pędzelka z włosia bobrowego. 

 

15.

 

Do przechowywania płynów do mycia elementów optycznych stosujemy 
a)

 

matowe naczynia szklane. 

b)

 

ciemne naczynia szklane z dotartym korkiem. 

c)

 

plastikowe naczynia. 

d)

 

ciemne naczynia z plastikowym korkiem. 

 

16.

 

Skład mieszanki do mycia elementów optycznych zaleŜy od 
a)

 

temperatury na zewnątrz. 

b)

 

umiejętności montera. 

c)

 

temperatury w pomieszczeniu. 

d)

 

oświetlenia. 

 

17.

 

Mycie elementów optycznych obrotowych naleŜy prowadzić 
a)

 

dowolnie. 

b)

 

od brzegu ku środkowi. 

c)

 

od środka ku brzegowi. 

d)

 

ruchami owalnymi. 

 

18.

 

Elementy nieobrotowe czyścimy za pomocą 
a)

 

specjalnej pałeczki. 

b)

 

patyczka. 

c)

 

ś

ciereczki flanelowej. 

d)

 

szczoteczki. 

 

19.

 

Powierzchnie  części  metalowych  stykających  się  z  elementami  optycznymi  naleŜy 
przemyć 
a)

 

mieszanką spirytusowo-eterową. 

b)

 

benzyną i osuszyć. 

c)

 

wodą. 

d)

 

acetonem. 

 

20.

 

Podczas mycia elementy optyczne naleŜy trzymać 
a)

 

w uchwytach centrowniczych. 

b)

 

w palcach. 

c)

 

za pomocą pęsety. 

d)

 

za pomocą kombinerek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

21.

 

Pokazane urządzenie słuŜy do 

 

 

a)

 

nawijania waty na patyczek. 

b)

 

usuwania waty z patyczka. 

c)

 

przechowywania spirytusu. 

d)

 

przechowywania smaru. 

 

22.

 

Do mycia elementów optycznych nie uŜywamy 
a)

 

waty odtłuszczonej. 

b)

 

szczoteczki. 

c)

 

gruszki. 

d)

 

pałeczki z irchą. 

 

23.

 

Pokazane rysunki przedstawiają mocowania soczewek 

 

a)

 

za pomocą zawalcowywania. 

b)

 

przez wklejanie. 

c)

 

przez zatapianie. 

d)

 

za pomocą pierścieni gwintowych. 

 

24.

 

Wsporniki uŜywamy do mocowania 
a)

 

części płaskich. 

b)

 

pryzmatów prostokątnych. 

c)

 

soczewek. 

d)

 

pryzmatów dachowych. 

 

25.

 

Zawalcowywanie soczewek przeprowadza się  
a)

 

na frezarce. 

b)

 

na tokarce. 

c)

 

ręcznie. 

d)

 

na centrówce. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 

Mocowanie elementów optycznych

 

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

23

 

 

 

24

 

 

 

25

 

 

 

Razem:

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

7. LITERATURA 

 

1.

 

Bartkowska J.: Optyka i korekcja wad wzroku. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1996 

2.

 

Hanc T.: Pomiary optyczne. WNT, Warszawa 1964 

3.

 

Hein  A.,  Sidorowicz  A.,  Wagnerowski  T.:  Oko  i  okulary.  Wydawnictwo  Przemysłu 
Lekkiego i SpoŜywczego, Warszawa 1966 

4.

 

Jóźwicki R.: Optyka Instrumentalna. WNT, Warszawa 1970 

5.

 

Krawcow  J.  A.,  Orłow  J.  I.:  Optyka  geometryczna  ośrodków  jednorodnych.  WNT, 
Warszawa 1993 

6.

 

Meyer – Arendt J. R.: Wstęp do optyki. PWN, Warszawa 1977 

7.

 

Nowak  J.,  Zając  M.:  Optyka  –  kurs  elementarny.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 
Wrocławskiej, Wrocław 1998 

8.

 

Sojecki A.: Optyka. WSiP, Warszawa 1997  

9.

 

Piotrowska T., Szymański J., Lewandowski J.: Skrypty Policealnej Szkoły Optycznej dla 
Dorosłych Warszawa  

 
Czasopisma: 

 

Ś

wiat okularów