background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 
 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
Mariusz Winiarski 

 
 
 
 
 
 
 
 

Planowanie produkcji filmu fabularnego 313[07].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca   

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Janusz Kalinowski 
mgr Dariusz Janik 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Mariusz Winiarski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
 

 
 


 

 
 
 
 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[07].Z2.01 
,,Planowanie  produkcji  filmu  fabularnego”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 
1.

 

Wprowadzenie 

3

 

2.

 

Wymagania wstępne 

4

 

3.

 

Cele kształcenia 

5

 

4.

 

Scenariusze zajęć 

6

 

5.

 

Ćwiczenia 

10

 

5.1.

 

Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy filmowe 

10

 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

10

 

5.2.  Tok produkcji filmu, planowanie produkcji filmowej 

12

 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

12

 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

14

 

7. Literatura 

23

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu „Poradnik dla nauczyciela do planowania filmu fabularnego. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  juŜ 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,  

 

cele kształcenia,  

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których nauczyciel moŜe skorzystać 
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze, 

 

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 

 
 

Wykonując  sprawdzian  postępów  powinieneś  dokonać  wyboru  wszystkich  poprawnych 

odpowiedzi (pytanie moŜe zawierać jedną, dwie, lub trzy poprawne odpowiedzi, podobnie jak 
to  jest  na  egzaminie  państwowym).  JeŜeli  masz  trudność  ze  zrozumieniem  tematu  lub 
ć

wiczenia,  to  poproś  nauczyciela  lub  instruktora  o wyjaśnienie  i  ewentualnie  sprawdzenie, 

czy dobrze wykonujesz daną czynność. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

313[07].Z2.01 

Planowanie produkcji filmu 

fabularnego 

313[07].Z2.02 

Przygotowanie i organizacja 

produkcji filmu fabularnego 

313[07].Z2 

Organizacja produkcji 

filmowej 

 

313[07].Z2.03 

Prowadzenie dokumentacji 

finansowej związanej z produkcją 

filmową 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się komputerem w poszukiwaniu informacji, 

 

posługiwać się podstawowym słownictwem występującym w produkcji filmowej, 

 

pracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować  zakres  działania,  wyposaŜenie  i  sytuację  rynkową  funkcjonujących 
przedsiębiorstw w zakresie produkcji filmowej, 

 

scharakteryzować strukturę wytwórni filmowej z wyjaśnieniem jej działów, wyposaŜenia 
i zadań, 

 

zdefiniować 

pojęcia 

związane 

produkcją 

opracowaniem 

filmu, 

jego 

rozpowszechnianiem i dystrybucją,  

 

zdefiniować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji, 

 

opisać  tok  produkcji  filmowej  oraz  scharakteryzować  poszczególne  etapy  realizacji 
filmu, 

 

wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu, 

 

scharakteryzować 

zespół 

artystów/wykonawców 

(aktorów, 

muzyków 

i innych 

współpracowników). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 

Moduł:   

 

 

 

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej  

 

Jednostka modułowa:   

313[07].Z2.01 Planowanie produkcji filmu fabularnego 

 
 

Temat: Organizowanie kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy filmowe 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  w  organizacji  kinematografii  a  takŜe 

charakteryzowanie podstawowych pojęć i terminów filmowych 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−−−−

 

wymienić podstawowe akty prawne,  

−−−−

 

wyjaśnić zadania Instytutu określone Ustawą o Kinematografii, 

−−−−

 

określić jakim budŜetem dysponuje Instytut kinematografii,  

−−−−

 

określić zasady obowiązujące Instytut kinematografii, 

−−−−

 

określić strukturę polskiej kinematografii, 

−−−−

 

wymienić przedsiębiorców działających w dziedzinie produkcji filmowej, 

−−−−

 

wymienić wytwórnie filmowe, 

−−−−

 

wymienić i wyjaśnić podstawowe pojęcia i terminy filmowe, 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pogadanka,  

−−−−

 

ć

wiczenie przedmiotowe,  

−−−−

 

dyskusja.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−−−−

 

zespołowa. 

 

Czas:  90 min. 
Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

Podręcznik dla ucznia (po jednym egzemplarzu na zespół lub stanowiska komputerowe z 
dostępem do Internetu),   

 

Plan zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć. 

3.

 

Realizacja tematu.  

−−−−

 

pogadanka: podstawowe pojęcia i terminy filmowe, 

−−−−

 

pytania sprawdzające, 

−−−−

 

ć

wiczenie. 

4.

 

Podsumowanie zajęć: 

−−−−

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

−−−−

 

Ewaluacja zajęć. 

 

Pytania sprawdzające: 
1.

 

Jakim budŜetem dysponuje Polski Instytut Sztuki Filmowej? 

2.

 

Jaka jest struktura polskiej kinematografii? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

Jakie znasz podstawowe akty prawne dotyczące kinematografii? 

4.

 

Jaki jest podstawowy nośnik, na którym utrwalany i wyświetlany jest film? 

5.

 

Na czym polega koprodukcja? 

6.

 

Na czym polega rozpowszechnianie filmu? 

7.

 

Jakie są najwaŜniejsze parametry produkcji filmowej? 

8.

 

Jak zdefiniować pojęcia takie jak: film, kino, dystrybucja, scenopis i scenariusz? 

 
Ćwiczenie 

Opracuj  w  postaci  tabeli  podstawowe  pojęcia  związane  z  filmem.  W  szczególności 

uwzględnij,  co  to  jest  scenariusz,  kino,  dystrybucja,  film,  opracowanie  filmu, 
rozpowszechnianie filmu, produkcja offowa, scenopis. Zaprezentuj wykonane ćwiczenie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Praca zespołowa; uczniowie tworzący zespoły 3-4 osobowe, które opracowują w postaci 

tabeli  podstawowe  pojęcia  związane  z  filmem;  wynik  pracy  prezentowany  jest  przez 
reprezentanta  grupy  przed  zespołem  klasowym,  po  prezentacji  nauczyciel  dokonuje 
podsumowania  podkreślając  znaczenie  wypełniana  przedstawionych  obowiązków  dla 
zapewnienia bezpieczeństwa pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  podstawowych  pojęć 
związanych z filmem, 

2)

 

zapoznać się z metodami stosowanymi przy tworzeniu i wdraŜaniu podstawowych pojęć 
filmowych, 

3)

 

opracować w postaci tabeli podstawowe pojęcia związane z filmem, 

4)

 

dokonać prezentacji wykonanego ćwiczenia  

 
Nauczyciel:  

−−−−

 

komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,  

−−−−

 

ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:  

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:  

Technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej 

Moduł:   

 

 

 

313[07].Z2 Organizacja produkcji filmowej  

 

Jednostka modułowa:   

313[07].Z2.01 Planowanie produkcji filmu fabularnego 

 

Temat:

 

Tok produkcji filmu, planowanie produkcji filmowej. 

Cel ogólny: Poznanie toku produkcji filmu. 
  
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

wymienić proces powstawania filmu, 

 

wyjaśnić pojęcie okres reprodukcji, 

 

określić co składa się na okres reprodukcji,  

 

wyjaśnić pojęcie okres zdjęciowy, 

 

określić okres montaŜu i udźwiękowienia,  

 

wymienić co składa się na okres postprodukcji, 

 

 wymienić wewnętrzną strukturę organizacji grup zdjęciowych, 

 

wyjaśnić pojęcie piony inscenizacyjne, 

 

wyjaśnić pojęcie pion reŜysera, 

 

wyjaśnić pojęcie pion operatora obrazu, 

 

wyjaśnić pojęcie pion kierownika produkcji, 

 

wyjaśnić pojęcie pion operatora dźwięku, 

 

wyjaśnić pojęcie pion scenograficzny, 

 

wymienić czynniki uzaleŜniające wkład grupy zdjęciowej, 

 

wymienić skład grupy produkcji, 

 

wymienić środki zaplecza techniczno-inscenizacyjnego, 

 

wymienić grupy zleceniodawców. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponad zawodowe:  
–   organizowania i planowania zajęć, 
–   pracy w zespole, 
–   czytania ze zrozumieniem, 
–   oceny pracy zespołów.  

 

Metody nauczania – uczenia się: 
–   pokaz, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

−−−−

 

Podręcznik  dla  ucznia  (po  jednym  egzemplarzu  na  zespół  lub  stanowiska  komputerowe 
z dostępem do Internetu). 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
 

 

 uczniowie pracują w grupach 4–5 osobowych. 

 
Czas trwania:  45 minut 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć 
Faza wstępna – 
(5 minut). 
1.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

2.

 

Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

3.

 

Podział grupy na zespoły. 

 
Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego,  sporządzanie  notatek  z  udzielaniem  odpowiedzi  na 
podane pytania. 
 
Etap I: Informacje 
Określenie uczniom źródła tekstów lub rozdanie kopii tekstów do analizy i pytań – 2 minuty. 
 
Pytania przewodnie: 
1.

 

Co składa się na okres reprodukcji? 

2.

 

Ile trwa okres zdjęciowy? 

3.

 

Kiedy zaczyna się i kończy okres montaŜu i udźwiękowienia? 

4.

 

Jaki jest skład grupy produkcyjnej? 

5.

 

Co obejmuje komplet usług filmowych? 

6.

 

Co to jest grupa zdjęciowa? 

7.

 

Kto wchodzi w skład grupy zdjęciowej? 

8.

 

Na czym polega rozpowszechnianie filmu fabularnego? 

 
Etap II  Planowanie 
 (10 minut). 
Analizowanie tekstu przewodniego i dołączonych pytań. 
Uczniowie pracują w zespołach, analizują otrzymane teksty, dyskutują nad treścią pytań. 
 
Etap III  Ustalenie odpowiedzi – 
(10–12 minut).  
Wszyscy  uczniowie  ustalają  i  zapisują  w  zeszytach  przedmiotowych  odpowiedzi  na  kolejne 
pytania, konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi. 

 

Etap  IV  Prezentacja  wykonania  przez  uczniów  zadań  i  sprawdzanie  wyników  pracy  – 
(12 minut). 4 zespoły po 3 minuty.  
Przedstawiciele  zespołów  kolejno  prezentują  opracowane  odpowiedzi.  KaŜdy  z  4  zespołów 
powinien zaprezentować odpowiedzi na 2 kolejne pytania.  
 
Etap V
  
Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania zadania. 

 

Etap VI  Analiza końcowa, pokaz  – (4 minuty): 
–   uczniowie i nauczyciel wskazują, które etapy zadania sprawiły trudności, 
– 

 nauczyciel  podsumowuje  zajęcia,  wskazuje,  jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie 
wystąpiły nieprawidłowości i jak unikać ich w przyszłości. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

5.

 

ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy 
filmowe 

 

5.1.1 Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  w  postaci  tabeli  podstawowe  pojęcia  związane  z  filmem.  W  szczególności 

uwzględnij co to jest scenariusz, kino, dystrybucja, film, scenopis. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać informacje zawarte w rozdziale 4.1. materiału nauczania, 

2)

 

odszukać w razie wątpliwość pojęcia w Internecie, 

3)

 

wypisać wszystkie pojęcia w słupku, 

4)

 

zaprezentować ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu, 

 

kartka formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie scenopisu i scenariusza określ charakterystyczne ich cechy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować scenariusz i scenopis, 

2)

 

przeczytać informacje zawarte w rozdziale 4.1. materiału nauczania, 

3)

 

przygotować notatki dotyczące charakterystycznych cech scenopisu i scenariusza, 

4)

 

zaprezentować ćwiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykładowy scenopis, 

 

przykładowy scenariusz, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5.2.

 

Organizacja kinematografii, podstawowe pojęcia i terminy 
filmowe 

 

5.2.1 Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zbuduj  schemat  słuŜbowych  zaleŜności  w  grupie  produkcyjnej  pomiędzy  wszystkimi 

współtwórcami filmu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać materiał nauczania z rozdziału 4.2. poradnika dla ucznia, 

2)

 

ustalić zaleŜności w grupie produkcyjnej, 

3)

 

zbudować czytelny schemat zaleŜności w grupie produkcyjnej, 

4)

 

zaprezentować ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

W postaci tabeli scharakteryzuj poszczególne wydziały wytwórni filmowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać materiał nauczania z rozdziału 4.2. poradnika dla ucznia, 

2)

 

przygotować na kartce papieru poszczególne wydziały wytwórni filmowych, 

3)

 

zbudować prosty schemat wytwórni filmowych, 

4)

 

zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

kartka papieru formatu A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  produkcji  filmu 
fabularnego” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23 są z poziomu 
podstawowego, 

 

zadania od 14, 19, 23 są z poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym,  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c, 

12. b, 13. a, 14. a, 15. b, 16. c, 17. a, 18. a, 19. b, 20. a. 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(uczeń potrafi) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

1.

 

  Określić zadania Instytutu o Kinematografii 

2.

 

  Określić strukturę finansowania Instytutu 

3.

 

  Wymienić co obejmuje struktura polskiej 

kinematografii 

4.

 

  Określić Studia filmowe PIF  

5.

 

  Zidentyfikować „DUśE”  wytwórnie filmowe  

6.

 

  Wskazać „MAŁE”  wytwórnie filmowe 

7.

 

  Zidentyfikować pojęcie film 

8.

 

  Zidentyfikować podział filmów 

9.

 

  RozróŜnić długość filmów 

10.

 

  Zdefiniować pojęcie film fabularny 

11.

 

  Zidentyfikować długość filmu 

ś

redniometraŜowego 

12.

 

  Zidentyfikować długość filmu 

pełnometraŜowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

13.

 

  Wyjaśnić pojęcie scenariusz 

14.

 

  Określić na czym polega koprodukcja 

PP 

15.

 

  Określić pojęcie dystrybucja 

16.

 

  Zdefiniować pojęcie rozpowszechnianie filmu 

17.

 

  Wskazać co składa się na okres preprodukcji 

PP 

18.

 

  Określić pojęcie scenopisu 

19.

 

  Określić pojęcie produkcja filmowa 

20.

 

  Wskazać okres montaŜu i udźwiękowienia 

PP 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

3.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

4.

 

Upewnij się, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

5.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Sprawdzian składa się z 20 zadań 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

6.

 

Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa 

7.

 

W przypadku pomyłki, błędną odpowiedź weź w kółko i zaznacz prawidłową 

8.

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź moŜesz zdobyć 1 punkt 

9.

 

Na uwaŜne przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 40 minut. 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Zadania Instytutu określone Ustawą o Kinematografii to 
a)

 

inspirowanie  i  wspieranie  do  rozwoju  polskiej  produkcji  filmów  i  koprodukcji 
filmowej. 

b)

 

promocja reŜysera. 

c)

 

wspieranie reŜysera. 

d)

 

tworzenie reŜyserowi warunków rozwoju. 

 

2.

 

Finansowanie instytutu pochodzi 

a)

 

2 mln od państwa. 

b)

 

ze źródeł komercyjnych ok. 75 mln. 

c)

 

6 mln funduszu reŜysera. 

d)

 

500 000 pochodzi ze sprzedaŜy filmu. 

 

3.

 

Kinematografia  polska obejmuje między innymi 

a)

 

produkcje realizowaną przez kościoły. 

b)

 

działalność telewizyjną. 

c)

 

rejestracje audiowizualną zdarzeń z Ŝycia społecznego. 

d)

 

dystrybucje i rozpowszechnianie filmów. 

 

4.

 

Studio filmowe PIF to 

a)

 

KADR. 

b)

 

zboŜe 

c)

 

ulica. 

d)

 

Retrospekcja 

 

5.

 

Wytwórnie filmowe „DUśE” to 

a)

 

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Komedii w Warszawie. 

b)

 

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych we Wrocławiu. 

c)

 

Łódzkie Centrum Filmowe w Łodzi. 

d)

 

Oddział Filmoteki Publicznej. 

 

6.

 

Wytwórnie filmowe „Małe” i studia filmowe to 

a)

 

Wytwórnia Filmowa „CZOŁÓWKA” w Warszawie. 

b)

 

Filmoteka Narodowa w Łodzi z oddziałem w Krakowie 

c)

 

Studia Filmów Relaksacyjnych. 

d)

 

Wytwórnia Filmów Oświatowych i produkcji Religijnej. 

7.

 

Film jest to 

a)

 

utwór o dowolnej długości. 

b)

 

utwór tylko fabularny. 

c)

 

utwór tylko i wyłącznie dokumentalny. 

d)

 

utwór dokumentalny lub animowany. 

 

8.

 

Film to bardzo obszerna dziedzina jeden z wielu rodzajów to 

a)

 

film fabularny. 

b)

 

film rysunkowo-plastyczny. 

c)

 

film sklejkowy. 

d)

 

film uniwersalny. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

9.

 

W zaleŜności od długości filmy dzielą się na 

a)

 

wysokometraŜowe. 

b)

 

małometraŜowe. 

c)

 

krótkometraŜowe. 

d)

 

dowolnometrazowe. 

 

10.

 

Film fabularny to film 

a)

 

akcji. 

b)

 

fikcji. 

c)

 

nie fikcyjny. 

d)

 

dydaktyczny. 

 

11.

 

Film średniometraŜowy trwa 

a)

 

od 22 minut. 

b)

 

do 22 minut. 

c)

 

od 22 do 55 minut. 

d)

 

ponad 5 minut. 

 

12.

 

Film pełnometraŜowy trwa 

a)

 

od 22 do 60 minut. 

b)

 

ponad 55 minut-przeciętnie 90-132 minut. 

c)

 

od 140 do 180 minut. 

d)

 

powyŜej 100 minut. 

 

13.

 

Scenariusz to 

a)

 

tekst słuŜący za podstawę realizacji filmu. 

b)

 

jednolity tekst. 

c)

 

jest to zazwyczaj treść pisana w sposób opowiadania. 

d)

 

moŜe być w formie rysunku. 

 

14.

 

Koprodukcja polega na 

a)

 

współdziałaniu  kilku  producentów  filmowych,  z  którego  kaŜdy  ponosi 
odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji. 

b)

 

działaniu tylko jednego producenta filmowego, z czego tylko on jest odpowiedzialny 
za finansowanie lub organizacje produkcji. 

c)

 

współdziałaniu  kilku  producentów  filmowych,  z  czego  tylko  jeden  ponosi 
odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji. 

d)

 

współdziałaniu  dwóch  producentów  filmowych,  z  czego  tylko  jeden  ponosi 
odpowiedzialność za finansowanie lub organizację produkcji. 

 

15.

 

Dystrybucja to 

a)

 

publiczne udostępnienie filmu. 

b)

 

nabycie praw do eksploatacji filmu w tym do  wykonywania kopii i opracowywania 
filmu i przekazanie tego prawa innym podmiotom w celu rozpowszechniania filmu. 

c)

 

naleŜy  przez  to  rozumieć  miejsce  i  zespół  urządzeń  technicznych  słuŜące  do 
publicznego udostępniania filmu. 

d)

 

przystosowanie  filmu  do  innej  nie  pierwotnej  wersji  językowej;  moŜna  to  wykonać 
poprzez dubbing, nagranie listy dialogowej przez lektora lub napisy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

16.

 

Rozpowszechnianie filmu to 

a)

 

przystosowanie filmu do innej nie pierwotnej wersji językowej. 

b)

 

miejsce i zespół urządzeń technicznych słuŜące do publicznego udostępniania filmu. 

c)

 

publiczne  udostępnianie  filmu  jakikolwiek  sposób,  z wyłączeniem  nadawania  przez 
nadawców telewizyjnych – a więc wyświetlanie w kinie i innym miejscu publicznym 
jak klub, pub, autobus, samolot, ściana domu, itp. 

d)

 

nabycie praw do eksploatacji filmu w tym prawa do wykonywania kopii. 

 

17.

 

Na okres reprodukcji składa się 

a)

 

zdjęcia próbne i casting. 

b)

 

próby debiutantów. 

c)

 

zebranie funduszy na garderobę. 

d)

 

pena charakteryzacja aktorów. 

 

18.

 

Scenopis to 

a)

 

to  scenariusz  zaadoptowany  do  zdjęć  filmowych  z  bardzo  dokładnym  opisem  akcji, 
podziałem filmu na ujęcia i wymaganych środków technicznych w kaŜdej scenie.  

b)

 

to luźne zapiski. 

c)

 

tekst  słuŜący  za  podstawę  realizacji  filmu,  napisany  na  ogół  w  tradycyjnie  przyjętej 
formie, z podziałem na sceny, z wyodrębnionym i podzielonym na postacie dialogiem 
i dokładnym opisem akcji. 

d)

 

to materiał na którym utrwalany i wyświetlany jest film. 

 

19.

 

Produkcja filmowa to 

a)

 

to zespół czynności na którym utrwalany i wyświetlany jest film. 

b)

 

to  zespół  czynności  twórczych,  organizacyjnych,  ekonomicznych,  prawnych 
i technicznych, prowadzących do wytworzenia filmu w postaci kopii wzorcowej. 

c)

 

gatunek  i  rodzaj  filmu,  koszt  produkcji,  czas  i  miejsce  realizacji,  ilość  dni 
zdjęciowych,  wymiar  i  wersja  nośnika,  metraŜ  i  ekranowy  czas  trwania,  ilość 
i lokalizacja  miejsc  akcji,  sposób  zapisu  dźwięku,  wersja  językowa,  liczebność 
aktorów i scen masowych, efekty specjalne, limit zuŜycia taśmy, inne. 

 

20.

 

Okres montaŜu i udźwiękowienia  

a)

 

zaczyna się od pierwszego dnia po ostatnim dniu zdjęciowym – nawet jeśli faktycznie 
jeszcze  ekipa  zdjęciowa  nie  została  rozwiązana,  a  kończy  się  dniem  przeglądu  filmu 
przez producenta, koproducentów i współinwestorów. 

b)

 

rozpoczyna  się  następnego  dnia  po  przyjęciu  filmu  a  kończy  dniem  ostatecznego 
skompletowania materiałów wyjściowych filmu. 

c)

 

praca odbywa się na zasadzie podziału zadań i czynności. 

d)

 

odbywa się na Ŝyczenie scenarzysty. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

Planowanie produkcji filmu fabularnego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

21.

 

 

 

22.

 

 

 

23.

 

 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Test praktyczny 
 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  

 

 

Za  kaŜdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  źle  wykonaną 
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(uczeń potrafi) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

1.

 

 

Zdefiniować pojęcia związane z produkcją i 
opracowaniem filmu, jego rozpowszechnianiem i 
dystrybucją 

2.

 

 

Wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu 

3.

 

 

Opisać tok produkcji filmowej oraz scharakteryzować 
poszczególne etapy realizacji filmu 

4.

 

 

Wskazać głównych realizatorów i współtwórców filmu 

PP 

5.

 

 

Scharakteryzować zakres działania, wyposaŜenie i 
funkcjonujących przedsiębiorstw w zakresie produkcji 
filmowej 

PP 

 
 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za wykonanie co najmniej 2 badanych czynności, 

 

dostateczny – za wykonanie co najmniej 3 badanych czynności, 

 

dobry – za wykonanie co najmniej 5 badanych czynności, 

 

bardzo dobry – za wykonanie co najmniej 7 badanych czynności. 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

2.

 

Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie polecenie. 

2.

 

Zaplanuj pracę. 

3.

 

Zapoznaj się dokładnie ze wzorami scenariuszy. 

4.

 

Dobierz wzór scenariusza, z którego skorzystasz podczas w pracy nad zadaniem. 

5.

 

Sporządź scenariusz zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi scenariuszy. 

6.

 

Sprawdź poprawność scenariusza pod względem merytorycznym i formalnym. 

7.

 

Na rozwiązanie testu masz 180 min. 

 
Polecenie 
Sporządź  scenariusz,  w  formie  pisemnej  lub  za  pomocą  komputera.  Dane  dotyczące 
scenariusza  zaproponuj  sam.  Pamiętaj,  aby  zawrzeć  w  scenariuszu  wszystkie  niezbędne 
elementy  składowe.  Opracowanie  scenariusza  wskaŜe  Ci  nauczyciel.  Oprócz  scenariusza 
opracuj  w  postaci  opisowej  strukturę  polskiej  wytwórni  filmowej,  zaproponuj  sposób 
dystrybucji  napisanego  przez  siebie  scenariusza,  rozpisz  na  etapy  tok  produkcji  filmowej 
wskazując na osoby znajdujące się w grupie realizatorów i twórców. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Projekt  sporządzenia  scenariusza  jest  zadaniem  indywidualnym.  Projekt  sporządzania 

scenariusza, uczeń wykonuje według załoŜeń przedstawionych przez nauczyciela. Scenariusz 
dotyczy wybranej tematyki przez ucznia. Forma prezentacji jest dowolna, np.: prezentacja w 
programie  PowerPoint  itp.  Przeprowadzanie  projektu    scenariusza  wymaga  od  nauczyciela 
duŜego  zaangaŜowania  i  aktywności.  Przez  cały  czas  jego  realizacji  nauczyciel  konsultuje 
występujące  problemy,  udziela  wskazówek  i  porad,  pomaga  w doborze  i  odnalezieniu 
rozwiązania  problemu,  naprowadza  na  sposób  realizacji  tematu.  Jednocześnie  nie  powinien 
on  sugerować  sposobu  realizacji  projektu  i zbytnio  ingerować  w  proces  realizacji.  Powinien 
zapewnić  jak  największą  samodzielność  uczniom  i  pomagać  im  tylko  w  sytuacjach 
niezbędnych.  

KARTA OCENY 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Określanie form organizacyjno-prawnych podmiotu gospodarczego

 

Nr 

czynności 

Kryteria 

Punkty 

0 lub 1 

1

 

 

 Zaplanować wykonanie pracy  

 

2

 

 

Podał akt prawny będący podstawą tworzenia spółek jawnych  

 

3

 

 

Zapoznać się dokładnie ze wzorami scenariuszy i wypisać jego 
szczególne cechy 

 

4

 

 

Dobierać wzór scenariusza, z którego skorzystasz podczas w pracy 
nad zadaniem 

 

5

 

 

Sporządzić scenariusz zgodnie z obowiązującymi przepisami 
dotyczącymi scenariuszy 

 

6

 

 

Sprawdzić poprawność scenariusza pod względem merytorycznym 
i formalnym 

 

7

 

 

Zaprezentować ćwiczenie 

 

 

Suma punktów   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

Arkusz  do projektu 

………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….………………………….………………………….………………………….……
…………………….………………………….………………………….………………………
….………………………….………………………….………………………….……………
…………….………………………….………………………….………………………….…
……………………….………………………….………………………….……………………
…….………………………….………………………….………………………….…………
……………….………………………….………………………….………………………….
………………………….………………………….………………………….…………………
……….………………………….………………………….………………………….………
………………….………………………….………………………….…………………………
.………………………….………………………….………………………….………………
………….

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

7. LITERATURA 

 

1.

 

Damm K., Kaczorowskiego B.. LEKSYKON "Kino" PWN, Warszawa 2000 

 

2.

 

Dąbal W., Andrzejew P.. Kompendium terminologii filmowej w opracowaniu. Warszawa 
2005 

3.

 

Opracowania Michała Zabłockiego