background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Tadeusz Skóra 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projektowanie i wykonywanie prostych obwodów 
drukowanych 725[02].Z1.02

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Stanisław Górniak 
dr inż. Grzegorz Żegliński 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Tadeusz Skóra 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
Korekta: 

 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  725[02]Z1.02 

zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  monter  sieci  i  urządzeń 
telekomunikacyjnych 

 
 
 

 

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS  TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Konstrukcje nośne 

11 

   

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Projektowanie obwodów drukowanych – moduł schematu 

13 

   

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Projektowanie obwodów drukowanych – moduł płytki 

16 

   

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Wytwarzanie obwodów drukowanych. 

19 

   

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5. Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu obwodów drukowanych 

20 

   

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7. Literatura 

33 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  zawodowej,  kształcącej  w  zawodach  elektronicznych 
W poradniku zamieszczono: 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

aktywizującymi ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych, 

 

samokształcenia kierowanego, 

 

metody tekstu przewodniego, 

 

metody projektu. 
Forma  organizacyjna  pracy  uczniów  może  również  być  zróżnicowana,  począwszy  od 

samodzielnej  pracy  jednolitej  lub  zróżnicowanej,  przez  grupową  jednolitą  i zróżnicowaną,  do 
pracy jednolitej w większym zespole uczniowskim. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości i umiejętności ucznia nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania lub wykorzystać metodę projektów. W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

klucz odpowiedzi, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

przykładową kartę odpowiedzi. 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

               Schemat układu jednostek modułowych 

725(02).Z1 

Montaż elementów i układów 

telekomunikacyjnych 

 

725(02).Z1.01 

Montaż elementów i podzespołów 

 elektronicznych  oraz telekomunikacyjnych 

725(02).Z1.02 

Projektowanie i wykonywanie prostych 

obwodów drukowanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując  do  nowego  etapu  nauki  w  zakresie  programu  jednostki  modułowej 

Projektowanie i wykonywanie prostych obwodów drukowanych, uczeń powinien umieć: 

 

czytać schematy ideowe oraz instrukcje, 

 

rozróżnić podstawowe wielkości elektryczne i ich jednostki,  

 

rozpoznać elementy elektroniczne na podstawie ich symboli oraz wyglądu zewnętrznego, 

 

interpretować parametry elementów stosowanych w elektronice, 

 

korzystać  z  książek,  katalogów,  czasopism  w  celu  odnalezienia  potrzebnej  informacji 
o elementach, układach i urządzeniach telekomunikacyjnych, 

 

rozpoznać  na  schematach  ideowych  bloki  funkcjonalne:  zasilacze,  generatory,  układy 
wzmacniające,   

 

obsługiwać sprzęt komputerowy w podstawowym zakresie, 

 

czytać proste rysunki mechaniczne,  

 

posługiwać się podstawowymi przyrządami pomiarowymi wielkości mechanicznych, 

 

wykonywać proste prace z zakresu obróbki ręcznej, 

 

przestrzegać  zasad  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  wykonywania  prostych  prac 
z zakresu obróbki ręcznej, 

 

rozróżniać metody wykonywania połączeń elektrycznych, 

 

współpracować w grupie, 

 

oceniać i prezentować swoją pracę, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować różne metody i środki (symbole, rysunki, zdjęcia itp.) w porozumiewaniu się na 
temat zagadnień technicznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać techniki wykonywania płytek drukowanych, 

 

obsługiwać program do projektowania płytek drukowanych, 

 

przygotować płytkę do druku, 

 

wykonać obwód drukowany, 

 

stosować  właściwe  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  przeciwpożarowe  oraz 
przepisy o ochronie środowiska, 

 

przewidzieć zagrożenia dla życia i zdrowia w czasie wykonywania płytek drukowanych, 

 

dobierać środki ochrony osobistej podczas wykonywania obwodów drukowanych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   

Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 725[02] 

Moduł: 

Montaż instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych 

 

725[02].Z1. 

Jednostka modułowa:  

Projektowanie i wykonywanie prostych obwodów 

 

drukowanych 725[02].Z1.02 

Temat: Wykonanie schematu sterownika sześciu reflektorów 
 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności obsługi modułu schematu programu Eagle. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

uruchomić program i stworzyć w nim odpowiednie katalogi, 

 

odszukać w bibliotekach programu odpowiednie elementy elektroniczne, wybrać elementy 
o odpowiedniej obudowie, wykonać połączenia elektryczne między nimi, 

 

sprawdzić poprawność elektryczną schematu, usunąć ewentualne błędy, 

 

ustawić parametry wydruku i wydrukować schemat ideowy projektowanego urządzenia. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas: 

180 min. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

schemat ideowy urządzenia, 

 

zestaw elementów wchodzących w skład urządzenia, 

 

komputer pracujący w sieci z zainstalowanym programem Eagle i zainstalowaną drukarką, 

 

wideoprojektor podłączony do komputera, 

 

wskaźnik laserowy. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne (czas trwania 5 min.). 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (czas trwania 25 min.). 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia (czas trwania 5 min.). 
4.  Realizacja tematu: 

  Każdy  uczeń  tworzy  folder  z  własnym  nazwiskiem  w  folderze  klasowym  na  dysku 

sieciowym (czas trwania 5 min.). 

  Uczeń  odszukuje  w  programie  Eagle  potrzebne  elementy  elektroniczne  (w  razie 

trudności korzysta z pomocy nauczyciela) (czas trwania 55 min.). 

  Podczas  wybierania  elementów  uczeń  dobiera  odpowiednie  typy  obudów  do 

poszczególnych podzespołów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga wybrać właściwe elementy. Podpowiada 

najlepsze rozwiązania. 

  Po  wybraniu  wszystkich  elementów  uczeń  wykonuje  połączenia  elektryczne.  Rysuje 

ramkę i tabliczkę rysunkową, wypełnia ją (czas trwania 25 min.). 

  Uczeń sprawdza poprawność elektryczną wykonanego schematu. Analizuje z udziałem 

nauczyciela komunikaty o błędach – poprawia je (czas trwania 15 min.). 

  Nauczyciel    analizuje  prace  ucznia  i  ocenia  poprawność  wykonania  (czas  trwania 

10 min.). 

5.  Uczniowie  prezentują  swoje  prace  na  wideoprojektorze,  drukują  prace  (czas  trwania 

20 min.). 

6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac (czas trwania 10 min.). 
7.  Zadanie pracy domowej (czas trwania 5 min.). 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  inne  urządzenia  świetlne  stosowane  jako  zabawki,  gadgety….  Na 
podstawie  zgromadzonych  informacji  wyszukaj  w  czasopismach  lub  na  stronach  www  ich 
schematy  ideowe  i  przynieś  na  zajęcia. Przy wyborze urządzenia uwzględnij jego przydatność 
dla Ciebie (w przyszłości wykonasz do niego płytkę drukowaną).  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 
Załączniki
1.  Schemat ideowy urządzenia. 
2.  Wykaz elementów. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć  2

 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:       Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 725[02] 
Moduł: 

Montaż 

instalacji 

urządzeń 

telekomunikacyjnych  

715[02].Z1. 

Jednostka modułowa:  

Projektowanie 

wykonywanie 

prostych 

obwodów 

 

drukowanych 725[02].Z1.02 

Temat:  Sporządzenie  karty  analizy  ryzyka  zawodowego  dla  szkolnego  stanowiska  do            

produkcji płytek drukowanych 

 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności bezpiecznego wykonywania płytki drukowanej 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

ocenić ryzyko związane z używaniem różnych substancji chemicznych, 

 

dobrać najbezpieczniejsze techniki i materiały do wytwarzania płytek drukowanych, 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  płytki  drukowanej  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

omówić zasady udzielania pierwszej pomocy. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

pracy w zespole, 

 

organizowanie i planowanie pracy, 

 

oceny pracy w zespole. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda  przewodniego  tekstu  uczniowie  pracują  w  2–3  osobowych  grupach  (proponuję 
3 zespoły:  1  –  analizuje  zagrożenia  przy  przygotowanie  płytki  metodą  na  żelazko, 
2 –  metodą fotochemiczną, 3 – zagrożenia przy wytrawianiu). 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

 

związki chemiczne stosowane do wytwarzania płytek drukowanych rożnymi technikami,  

 

karty charakterystyk substancji stosowanych do wytwarzania płytek drukowanych, 

 

komputer pracujący w sieci z zainstalowanym programem Eagle i zainstalowaną drukarką, 

 

wideoprojektor podłączony do komputera, 

 

wskaźnik laserowy. 

 
Czas:
 

180 min. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  karty  analizy  ryzyka  na  stanowisku  do  wytwarzania 
płytki drukowanej. 
1.  Jaki sprzęt i jakie środki chemiczne potrzebne są do wykonania płytki drukowanej metodą 

(…)? 

2.  Jakie  zagrożenia  mogą  wystąpić  w  związku  z  wykorzystaniem  niezbędnego  sprzętu  oraz 

substancji chemicznych? 

3.  W  jaki  sposób  zminimalizować  ryzyko  związane  z  wykorzystaniem    sprzętu  oraz 

substancji chemicznych? 

4.  Jakie są zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku skażenia substancją chemiczną 

(podaj 5 najważniejszych)?                        

 

Faza wstępna ~ 10 min 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  z  pracą 
metodą przewodniego tekstu, rozdanie arkuszy z zadaniem. 

 

Faza właściwa 
Informacje 
1.  Jakie znasz metody produkcji płytek drukowanych? (powt.) 
2.  Jaki sprzęt i środki chemiczne potrzebne będą w metodzie fotochemicznej? (powt.) 
3.  Jaki sprzęt i środki chemiczne potrzebne będą w metodzie domowej „na żelazko”? (powt.) 
4.  Co to jest ryzyko zawodowe?   
5.  Czy potrafisz ocenić ryzyko zawodowe na swoim stanowisku pracy? 
4.  Jaki  zminimalizować  ryzyko  zawodowe  do  poziomu  akceptowalnego  na  stanowisku 

pracy?   

 

Planowanie ~ 25 min 
1.  Przygotuj  proces  technologiczny    produkcji  płytki  drukowanej  metodą  fotochemiczną 

wpisując do formularza: 

  kolejność wykonywania poszczególnych czynności, 

  sprzęt potrzebny do wykonania płytki, 

  materiały i środki pomocnicze niezbędne są do wykonania płytki, 

2.  Przygotuj  proces  technologiczny    produkcji  płytki  drukowanej  metodą  domową  „na 

żelazko” wpisując do formularza: 

  kolejność wykonywania poszczególnych czynności, 

  sprzęt potrzebny będzie do wykonania płytki, 

  materiały i środki pomocnicze niezbędne są do wykonania płytki. 

 

Uzgodnienie ~ 30 min 

Zaproponowany  plan  wykonania  zadania  jest  dokładnie  analizowany  z  nauczycielem. 

Analizowana  jest  także  proponowana  przez  uczniów  kolejność  wykonania  poszczególnych 
elementów  ćwiczenia.  Nauczyciel  wspólnie  z  uczniami  wyszukuje  i  usuwa  błędy 
w proponowanym  przez  uczniów  procesie  postępowania  oraz  uzgadnia  możliwość 
przeprowadzenia  ćwiczenia  w  warunkach  technicznych  pracowni  lub  na  wydzielonych 
stanowiskach. Następnie nauczyciel lub uczniowie ustalają sposób kontroli między operacyjnej. 
Uczniowie  wypełniają  druki  zapotrzebowania  na  części  i materiały. Przedstawiciele zespołów 
pobierają następnie materiały i ich karty charakterystyk. 
Wykonanie ~ 60 min 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Po  tak  dokładnym  przygotowaniu,  uczniowie  samodzielnie  wykonują  ćwiczenie. 

Nauczyciel czuwa nad przebiegiem procesu uczenia się, zwraca uwagę na czynności trudne do 
wykonania i bezpieczeństwo pracy. 
 

Uczniowie: 

  na podstawie kart charakterystyk substancji niebezpiecznych oceniają zagrożenia związane 

z ich użyciem, 

  oceniają stopień ryzyka, 

  zastanawiają się nad sposobami jego zminimalizowania, 

  ponownie oceniają ryzyko, 

  wyniki  swoich przemyśleń zapisują w tabeli w formie elektronicznej. 

 
Sprawdzanie ~ 40 min 

Uczniowie  prezentują  wyniki  swoich  prac  z  wykorzystaniem  wideoprojektora.  Kontroli 

i komentarzy udzielają koledzy z innych zespołów i nauczyciel. Ocenie podlega również jakość 
i staranność wykonanych prac oraz prezentacji.  

Nauczyciel  rozdaje  wzorcowe  karty  ryzyka  dla  poszczególnych  procesów.  Uczniowie 

ponownie dokonują autorecenzji.   
 
Analiza ~ 10 min 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały 

wykształcone, 

jakie 

wystąpiły 

nieprawidłowości 

jak 

ich 

unikać  

w przyszłości.  
 
Faza końcowa 
~ 5 min 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  wiadomości  na  temat:  Inne  substancje  chemiczne  używane  w  gospodarstwie 

domowym  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji  wyszukaj  karty  charakterystyk  tych 
substancji.  Przygotuj  się  do  zreferowania  zagrożeń,  jakie  one  niosą  oraz  zasad  bezpiecznego 
ich używania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 
Załączniki: 
1)  Zadanie dla ucznia, 
2)  Ocena ryzyka zawodowego materiał dla ucznia, 
3)  Wzór karty analizy ryzyka.  
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Konstrukcje nośne 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Posługując  się  katalogiem  ELFA  skompletuj  ramę  systemu  EUROPAC  PRO  do  płytek 

drukowanych o wymiarach 100x160mmm.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien:  

1)  uruchomić PC i otworzyć stronę www.elfa.se/pl
2)  w oknie katalog ustawić: 

 

automatyczne pokazywanie zdjęć, 

 

sortowanie wg katalogu, 

 

zapoznać się ze spisem treści, 

3)  wybrać rozdział obudowy i zapoznać się z jego zawartością, 
4)  otworzyć podkatalog ramy typoszeregu 19", 
5)  w zakładce przegląd ogólny zapoznać się z: 

 

systemem ram Europac Pro, 

 

profilami wchodzącymi w skład systemu,  

6)  dobrać części wchodzące w skład systemu: 

 

2 płyty boczne, 

 

2 kątowniki 19", 

 

przedni profil modułowy, 

 

tylni profil modułowy, 

 

prowadnicę kart, 

 

blokadę i kołki kodujące, 

 

płytę czołową nie ekranowaną, 

 

zaślepki pustych miejsc, 

 

perforowane płyty osłaniające, 

7)  zapisać numery katalogowe, 
8)  obliczyć cenę materiałów ramy, 
9)  porównać otrzymane wyniki z ceną ramy gotowej (8 elementów). 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer podłączony do sieci Internet, 

 

kalkulator. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ćwiczenie 2 

Zapoznaj  się  z  instrukcją  centrali  telefonicznej.  W  rozdziale  podzespoły  centrali  znajdź 

umiejscowienie płytek drukowanych, ram, szuflad i obudów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się ze spisem treści instrukcji, 
2)  przeanalizować zawartość rozdziału, 
3)  odszukać,  nazwać i wskazać wymienione części w rzeczywistym urządzeniu, 
4)  przypisać im stosowne określenia: płytka drukowana, kaseta, rama, szuflada, stojak, szafa, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

urządzenie elektroniczne, 

 

instrukcja obsługi tego urządzenia, 

 

literatura poradnik dla ucznia.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Projektowanie obwodów drukowanych – moduł schematu 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W  programie  Eagle  narysuj  schemat  testera  pilotów  wg  podanego  wzoru  (rys.  1). 

Wydrukuj rysunek z ramką wybraną z bibliotek programu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Rys. 1. Schemat ideowy testera pilotów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  uruchomić  program  Eagle,  w  panelu  kontrolnym  załadować  wszystkie  biblioteki, 

otworzyć nowy schemat i zapisać go na stosownym dysku, 

2)  używając polecenia Grid uaktywnić siatkę (linie), powiększyć okno 1x (czynności te nie są 

niezbędne – jednak poprawiają komfort pracy), 

3)  uruchomić polecenie Add – dodając element: 

  odszukać  katalog  rezystory  (przeszukując  zawartość  bibliotek  lub  wpisując  do 

„wyszukiwarki” hasło – nazwę szukanego elementu w tym przypadku resistors), 

  z podkatalogu R-EU_ wybrać stosowne rezystory np. 0207/10 i umieść je na schemacie 

(najlepiej tak jak na wzorze w położeniu pionowym), 

  poleceniem Value nadać im stosowne wartości (uwaga – nie można wstawić symbolu Ω), 

  używając polecenia Smash oddzielić nazwę i wartość od elementu. Po kliknięciu lewym 

klawiszem  myszy  na  element  przy  nazwie  i  wartości  pojawią  się  uchwyty  w postaci 
kursorów.  Poleceniem  Move  ustawić  napisy  poziomo.  W  celu  dokładnego  ustawienia 
napisów (teraz są przyciągane do siatki) na ten czas możemy w poleceniu Grid zmienić 
rozmiar – Size na Finest, 

  odszukać katalog led (jak w punkcie a), 

  z podkatalogu LED wybrać odpowiednią diodę np. okrągłą 5 mm, 

  znaleźć  dowolną  fotodiodę  (w  „wyszukiwarkę”  wpisać  typ  szukanego  elementu  – 

photo diode, lub przeszukać katalogi z rozszerzeniem opto) np. BP 104, 

  znaleźć tranzystor (jak w punkcie a). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

  wstawić punkty zasilające. Z katalogu Pin Headers Connectors wybrać dwa pojedyncze 

lub jeden podwójny pin. Poleceniem Value określić biegunowość (+ i -), 

4)  uruchomić  polecenie  Net  i  narysować  połączenia elektryczne  miedzy elementami zgodnie 

ze schematem, 

5)  poleceniem Save zapisać narysowany schemat (nadaj tytuł: Tester diod), 
6)  poleceniem ERC sprawdzić poprawność wykonanej pracy. Poprawić ewentualne błędy, 
7)  z  katalogu  Frames  wybierać  stosowną  ramkę  rysunkową np.  DINA4_P,  umieść ją tak by 

Twój schemat był w środku ramki, 

8)  w wolnym polu ramki z polecenia Tekst wpisać swoje dane, 
9)  poleceniem Print wydrukować narysowany schemat. Ustawienia opcji wydruku (zakładki):  

 

Printer  –  zależy  od  typu  drukarki  (ustawiamy  m.  innymi:  wybór  drukarki,  format 
papieru – A4, układ – pionowy, preferencje drukowania i liczbę kopii), 

 

Page  –  definiujemy  granice  wydruku  (border),  kalibrację,  ustawiamy  położenie 
pionowe (Center – schemat ma być w środkowej części kartki) oraz poziome (Center 
– w środku arkusza), odznaczamy Caption (nie chcemy nadruku z nazwą pliku…), 

 

Print  –  sprawdzamy  ustawienia  Print,  Paper,  Orientation,  zaznaczamy  opcję  Black 
(wydruk  czarno  biały),  Scale  factor  –  1  i  Page  limit  –  1  wydruk  ma  się  zmieścić  na 
1 stronie – wykonujemy wydruk – klawisz OK. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z zainstalowanym programem Eagle  i z zainstalowaną drukarką. 

 
 
Ćwiczenie 2  

W  programie  Eagle  narysuj  schemat  migacza  diod  LED  wg  podanego  wzoru  (rys.  2). 

Dorysuj  ramkę  i  tabelkę  według  wzoru  używanego  w  twojej  szkole.  Wypełnij  stosowne 
miejsca tabliczki rysunkowej. Wydrukuj rysunek. 

 

Rys. 2  Migacz diod LED. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i 

techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien:  

1)  wybierając rezystory, kondensator, diody, tranzystor i punkty przyłączeniowe postępuj jak 

w ćwiczeniu 1, 

2)  postarać  się  zrobić  to  nie  zaglądając  do  poprzednich  wskazówek.  Wstawiając  bramki 

układu  4011  postępować  jak  w  podrozdziale  „Narzędzia  do  edycji  schematu”,  gdzie 
opisana jest użycie narzędzia Invoke, 

3)  z katalogu Supply wstawić odpowiednie napięcia, 
4)  sprawdzić poprawność elektryczną schematu, 
5)  usunąć ewentualne błędy, 
6)  wybrać  polecenie  rysuj  linię.  Ponieważ pomiarów będziesz dokonywał w mm narzędziem 

Grid ustaw odpowiednią jednostkę, 

7)  określić poziom na jakim będziesz rysował linie ramki i tabliczki (Tekst lub Value), rodzaj 

i grubość linii, 

8)  zgodnie z posiadanym wzorem narysować ramkę i tabliczkę rysunkową, 
9)  poleceniem Tekst wypełnić odpowiednie pola, 
10)  narzędziami: Group i Move umieścić schemat w środku ramki rysunkowej, 
11)  wydrukuj rysunek. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

komputer z zainstalowanym programem Eagle z zainstalowaną drukarką, 

 

literatura  poradnik dla ucznia rozdział 4.2.1.6 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3. Projektowanie obwodów drukowanych – moduł płytki 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj  jednostronną  płytkę  drukowaną  dla  istniejącego  w  programie  Eagle  projektu 

„demo  1”  (katalog  Tutorial).  Wymiary  płytki  60  x  60  mm.  Na  1  arkuszu  wydrukuj  schemat 
montażowy i mozaikę ścieżek. Ścieżki wygeneruj automatycznie. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Uczeń powinien:  

1)  uruchomić  program  Eagle,  w  panelu  kontrolnym  klikając  na  znaczek  (+)    przed  nazwą 

kategorii Projects, Examples i Tutorial – znaleźć schemat o nazwie „demo 1”, 

2)  w  tym  samym  katalogu  utworzyć  kopię  o  nazwie  „demo  1  kopia”  –  otworzyć  schemat 

(kopię), 

3)  przełącznikiem  Board  wygenerować  ze  schematu  płytkę,  na  pytanie  Create  from 

schematic? odpowiadając – Yes, 

4)  zmaksymalizować okno i ustawić zadane parametry płytki 60x60 mm. W tym celu: 

 

w poleceniu  grid  zmienić  jednostkę (size)  na  milimetry  ewentualnie  uaktywnić  siatkę 
(Display na ON), 

 

poleceniem  Move,  klikając  na  środek  prawej  krawędzi  i  przesuwając  ją  w  lewo  do 
wymiaru  ~  60  mm  (pierwsza  liczba  w  nawiasie)  –  powtórnym  kliknięciem  zapisać 
położenie  linii.  Tak  samo  postępować  z  górną  krawędzią.  Ikoną  Save  zapisać 
wymiary płytki. 

5)  przenieść elementy w obszar płytki: 

 

uruchomić  polecenie  Move  i  pierwszym  kliknięciem  lewym  klawiszem  myszy  na 
środek elementu podnieś go i przesunąć w obręb płytki (lewym klawiszem możesz go 
obrócić), drugim kliknięciem ułóżyć na płytce, 

 

lub uaktywnić polecenie definiuj grupę (ikona Group), przeciągając wciśniętym lewym 
klawiszem myszy przez elementy (rozjaśnią się), zaznaczyć je a następnie poleceniem 
Move i klikając prawym klawiszem myszy przenosi całą grupę na płytkę, 

6)  maksymalnie powiększyć rysunek w oknie poleceniem Fitt (zoom too fit), 
7)  poleceniem  Move  uporządkować  ułożenie  elementów  na  płytce.  Dążyć  do  sytuacji  aby 

połączenia  „powietrzne”  (airwires)  były  jak  najmniej  poskręcane  a  elementy  w  miarę 
możliwości pogrupowane. 

8)  uwaga na płytce znajdują się 3 elementy do montażu powierzchniowego (2 kondensatory i 

rezystor). Ponieważ płytka ma być jednostronna powinieneś wybrać jedno z rozwiązań: 

 

mając  otwarte  okno  schematu  i  płytki  wymienić  w  schemacie  wspomniane  elementy 
na  elementy  o  odpowiedniej  obudowie  do  montażu  przewlekanego  (w  płytce 
wymienią się automatycznie), 

 

lub  jeżeli  chcesz  lutować  elementy  z  obudową  SMD  do  ścieżek  na  dolnej  warstwie 
płytki poleceniem Mirror przenieść je do warstwy Bottom. Po kliknięciu na nie lewym 
klawiszem myszy kolor nóżek zmieni się na niebieski, 

9)  poleceniem Optimize maksymalnie uprościć położenie linii airwires,  
10)  poleceniem Redraw odświeżyć (przerysować) rysunek, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

11)  uruchomić polecenie Auto: 

 

w zakładce General zablokować dla autoroutera górną warstwę płytki (Top – NA), 

 

określić preferowany kierunek prowadzenia ścieżek w warstwie dolnej (bottom), 

 

wystartować autorouter, 

12)  jeżeli program wykonał pracę w 100% przejść do punktu 15 w przeciwnym razie: 
13)  brakujące ścieżki dorysować ręcznie poleceniem Wire, lub 
14)  poleceniem  Ripup  rozłączyć  pojedyncze  lub  ripup  i  GO  rozłączyć  wszystkie  ścieżki  do 

połączeń  airwires,  znajdź  nowe  –  prostsze  ułożenie  elementów  na  płytce.  Powtórzyć 
polecenia 9 i 10 aż program wykona 100% ścieżek. Zapisać (Save) efekty pracy, 

15)  Wydrukować schemat montażowy. W tym celu:  

  w poleceniu Display odznaczyć warstwę (Layers) nr 16 (z rysunku znikną ścieżki), 

  ustawić drukarkę:  

  Printer – zależy od typu drukarki (ustawiamy tu m. innymi: wybór drukarki, format 

papieru – A4, układ – pionowy, preferencje drukowania i liczbę kopii), 

  Page  –  zdefiniuj  granice  wydruku  (border),  kalibrację,  ustawić  położenie  pionowe 

(Top  –  schemat  ma  być  w  górnej  części  kartki)  oraz  poziome  (Center  –  w  środku 
arkusza), odznaczyć Caption (nie chcemy nadruku z nazwą pliku…), 

  Print  –  sprawdzić  ustawienia:  Print,  Paper,  Orientation,  zaznaczyć  opcję  Black 

(wydruk czarno biały), Scale factor – 1 i Page limit – 1 wydruk ma się zmieścić na 1 
stronie – wykonać wydruk – klawisz OK, 

16)  teraz wydrukować mozaikę ścieżek. W tym celu:  

  w  poleceniu  Display  skasować  wszystko  –  przycisk  None.  Zaznaczyć  tylko  to  co 

chcesz  wydrukować:  ścieżki  (Bottom – 16), punkty lutownicze (Pads – 17), przelotki 
(Vias – 18), obramowanie płytki (Dimension – 20), 

   podobnie  jak  w  punkcie  15  ustawić  drukarkę  z  tą  różnicą,  że  ten  wydruk  chcesz 

zgodnie z poleceniem wykonać w środkowej części tego samego arkusza rysunkowego 
co poprzedni wydruk. Należy wiec w punkcie 15b w oknie Vertical zaznaczyć Center. 
Teraz  wydrukować  również  linijkę  z  napisem,  zaznaczając  Caption.  Dodatkowo 
ponieważ  ścieżki  są  na  spodzie  płytki  włączyć  polecenie  Miror.  Tak  jak  poprzednio 
odpowiednio włożyć kartkę do drukarki – wykonać wydruk. 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z zainstalowanym programem Eagle  i z zainstalowaną drukarką. 

 
Ćwiczenie 2  

Używając  programu  Eagle  zaprojektuj  płytkę  migacza  diod  LED  wg  narysowanego 

w ćwiczeniu 2 rozdział. 5.2 schematu. Płytkę wygeneruj z modułu Schematic. Wymiary płytki 
50 x 40mm. Stosujemy montaż przewlekany. Wydrukuj 2 rysunki: 

  schemat montażowy, 

  układ ścieżek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien 

1)  przełącznikiem  Board  przejść  do  płytki,  wygenerować  ją  ze  schematu  (Create  from 

Schematic? – Yes), 

2)  poleceniem Move ustawić zadaną wielkość płytki tj. ~ 50 x 40 mm (na czas wykonywania 

tej  czynności  w  poleceniu Grid ustawić Size w mm). Przesuwając krawędzie płytki (biały 
prostokąt  pokazuje  maksymalny  dostępny  rozmiar  płytki  w  wersji  Light  programu)  – 
„łapiemy”  jej  środek  i  przesuwamy  górną  krawędź  w  dół  a  następnie  prawą  w  lewo tak, 
aby  liczby  w  nawiasie  przy  podziałce  osiągnęły  zadane  wartości  (pokazują  współrzędne 
x i y względem stałego punktu odniesienia), 

3)  poleceniem  Move  przenieść  elementy  elektroniczne  w  obręb  płytki,  zapisać  to  wstępne 

ustawienie, maksymalnie powiększyć rysunek w oknie (polecenie Fit), 

4)  uporządkować  ustawienie  elementów  na  płytce  (poleceniem  Move)  mając  w  miarę 

możliwości na uwadze zarówno względy estetyczne (elementy pogrupowane i ułożone do 
siebie równolegle), praktyczne (duże elementy po jednej stronie, przewody zasilające przy 
krawędzi)  i  wykonawcze  (połączenia  powietrzne  –  airwires  –  powinny  być  jak  najmniej 
poskręcane) – zapisać to ustawienie, 

5)  w  naszym  urządzeniu  nie  ma  szczególnych  zaleceń  odnośnie  parametrów  płytki,  ze 

względów praktycznych, powinieneś ustawić jedynie minimalną grubość ścieżek na np. 0.6 
mm. W tym celu poleceniem DRC otworzyć okno, w którym znaleźć zakładkę – rozmiar 
(Sizes) i w oknie Minimum Width ustawić O,6 mm, 

6)  poleceniem  Auto  otworzyć  okno  Autoroutera.  Tu  w  zakładce  General  zdefiniować 

warstwy  płytki.  Płytka  ma  być  jednostronna  a  zatem  na  górnej  warstwie  nie  ma  ścieżek 
(wybierać:  Top  –  N/A),  powinieneś  ustawić  preferowany  kierunek  ścieżek  na  spodzie 
płytki (Bottom) dowolny. Uruchomić autorouter, 

7)  jeżeli autorouter poprowadził ścieżki w 100% ewentualnie dokonać korekty „estetycznej” 

proponowanego  rozwiązania  i  zapisać  projekt.  W  przeciwnym  razie  brakujące  ścieżki 
dorysować  ręcznie  lub  używając  polecenia  Ratnest  i  GO  usunąć  zaproponowane  ścieżki  
(jesteśmy  w  punkcie  11)  poszukać  nowego  –  prostszego  ułożenia  elementów 
elektronicznych. Powtórzyć do skutku czynności 12 – 14. 

8)  wydrukować schematu montażowego postępując jak w ćwiczeniu 1.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

komputer z zainstalowanym programem Eagle z zainstalowaną drukarką. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.4. Wytwarzanie obwodów drukowanych 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uporządkuj zestaw płytek drukowanych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 
Ponieważ  płytki  znajdują  się  w  różnej  fazie  procesu  produkcyjnego  postępuj  wg 

następującego klucza: 
1)  przyporządkować płytki do metod wytwarzania, 
2)  w  metodach  uporządkować  je  w  zależności  od  stopnia  zaawansowania  procesu 

wytwórczego. 

3)  wyniki zapisać w arkuszu. Porównać jakość wykonanych płytek. 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  płytek  drukowanych  wykonanych  różnymi  technikami,  za  różnym  etapie  procesu 
produkcyjnego, 

 

lupa. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.5. Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu obwodów 

drukowanych 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź  kartę  bhp  dla  stanowiska  pracy,  na  którym  będziesz  wykonywał  płytkę 

drukowaną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)  w karcie zawrzeć następujące informacje: 

  określić jakie występują zagrożenia związane z użyciem preparatów chemicznych, 

  określić  przewidywane  skutki  działania  tych  zagrożeń  oraz  określić  ich  stopień 

(D – duże, S – średnie, czy M – małe), 

  określić  prawdopodobieństwo  wystąpienia  tych  zagrożeń  oraz  określić  stopień 

(D – duże, S – średnie, czy M – małe), 

  ocenić ryzyko w skali trójstopniowej (D – duże, S – średnie, czy M – małe), 

  dla każdego z zagrożeń podać sposoby zminimalizowania ryzyka, 

  ponownie ocenić stopień ryzyka, 

Pamiętaj:  uczeń  nie  przystępuje  do  wykonania  obwodów  drukowanych,  jeżeli 
którekolwiek z zagrożeń jest średnie lub duże. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opis stanowiska pracy, 

 

wzór karty analizy ryzyka. 

 
Ćwiczenie 2 

Jedną ze znanych Ci metod wykonaj płytkę drukowana zaprojektowaną w rozdziale 4.3.3. 

Oceń efekt swojej pracy porównując swój produkt z płytkami z zestawu z ćwiczenia 4.4.3. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  uzgodnić z nauczycielem metodę wykonania płytkę drukowaną, 
2)  dobrać niezbędne elementy do wykonania płytki drukowanej, 
3)  wykonać płytkę drukowaną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

4)  ocenić efekty swojej pracy, 
5)  porównać produkt z płytkami z zestawu ćwiczenia 4.4.3. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

niezbędne elementy do wykonania płytki drukowanej, adekwatne do przyjętej metody. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 
Tekst  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Projektowanie  i  wykonywanie 
prostych obwodów drukowanych”

 

Test składa się z  20  zadań, za rozwiązanie których uczeń może uzyskać 39 punktów: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego – 22 punkty, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego – 17 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za uzyskanie 14–17 punktów z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za uzyskanie 18–22 punktów z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za uzyskanie co najmniej 18  punktów z poziomu podstawowego i 10–13 punktów 

z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 20  punktów z poziomu podstawowego i 14–17  

punktów z poziomu ponadpodstawowego, 

 
 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

max. 

ilość 

punktów 

1. 

Określić przeznaczenie 
programu Eagle 

Program służy do 
profesjonalnego wykonania 
projektu płytki drukowanej, 
Pakiet składa się z  trzech 
modułów: Schematic (moduł 
schematu), Board  (moduł 
płytki) i Library (moduł 
bibliotek). 

2. 

Racjonalnie  i  zgodnie  z  prawem 
wykorzystać 

wersję 

Light 

pakietu Eagle 

3. 

Podać przeznaczenie narzędzi 
podstawowych modułu 
Schematic, Board i Library 

 

 

4.   Zależnie od potrzeb ustawić 

raster programu 

5. 

Kontrolować obiekty znajdujące 
się w schemacie lub na płytce 

6.   Modyfikować płytki i schematy 

7. 

Uporządkować oznaczenia na 
schemacie 

8. 

Wybrać najlepsze narzędzie do 
rysowania połączeń 
elektrycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

9. 

Sprawdzać przebieg połączeń 
elektrycznych  

10.  Wybrać najlepsze narzędzie do 

rysowania połączeń 
elektrycznych 

11.  Podać kolejność tworzenia 

schematu 

l, b, h, d, a, e, c, k, i, j, f, n, m, 
g, o 

12.  Wybrać najpewniejszy sposób 

zaprojektowania płytki 
drukowanej 

13.  Ocenić metody produkcji płytki 

drukowanej 

14.  Wybrać środki do wytrawiania 

płytki drukowanej 

15.  Zgromadzić materiały potrzebne 

do wykonania płytki drukowanej 
metodą fotochemiczną 

drobnoziarnisty papier ścierny 
(lub inny środek tego typu), 
środek do odtłuszczania (np. 
denaturat),  mozaika ścieżek 
na foli transparentowej (lub na 
papierze + Transparent 21), 
lakier Positiw 20, wywoływacz 
(np. Seno lub NAOH), roztwór 
trawiący, zmywacz (np. 
aceton), woda do płukania 

16.  Wykonać wydruki z programu 

PP 

17.  Ustawić i skontrolować 

parametry płytki 

PP 

18.  Ocenić zagrożenia jakie może 

spowodować substancja 
chemiczna 

PP 

Produkt skrajnie łatwo palny, 
działa drażniąco na oczy, 
powtarzające się narażenie 
może powodować wysuszanie 
lub pękanie skóry, pary mogą 
wywoływać uczucie senności 
i zawroty głowy, 

19.  Udzielić pierwszej pomocy 

w razie skażenia oczu chlorkiem 
żelazowym 

PP 

natychmiast dokładnie 
przemywać oczy dużą ilością 
wody przez przynajmniej 15 
minut, trzymając powieki 
szeroko otwarte. Jeżeli 
poszkodowany nie może 
otworzyć powiek, przemyć 
oczy środkiem 
przeciwbólowym. 
Natychmiast wezwać lub 
przetransportować 
poszkodowanego do lekarza 
okulisty. 

20.  Scharakteryzować procedury 

oceny ryzyka zawodowego 

PP 

Zbieranie informacji 
potrzebnych do oceny ryzyka 
zawodowego, identyfikacja 
zagrożeń, szacowanie ryzyka 
zawodowego, wyznaczanie 
dopuszczalności ryzyka 
zawodowego, działania 
korygujące (redukcja ryzyka). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Instrukcja dla nauczyciela 

1  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4  Test zawiera 20 pytań dotyczących projektowania płytki drukowanej. Pytania: 2, 3, 4, 5, 6, 

7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16 są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź 
jest prawidłowa; pytanie: 11 to pytanie na porządkowanie, w pytaniach: 1, 17, 18, 19 i 20 
należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
6  w  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową), 

7  w pytaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 
8  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci wolny  czas.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
pytania: 16 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

10  Na rozwiązanie testu masz 45 min.   

 

 

 

 

 

 

Materiały na ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 
1.  Do czego służy i z czego składa się program Eagle? 
 
2.  Wersja Light programu Eagle ma pewne ograniczenia. Nie należy do nich: 

a)  rozmiar płytki, 
b)  ilość możliwych do wyboru elementów, 
c)  możliwość komercyjnego wykorzystania programu, 
d)  możliwość projektowania na więcej niż 2 warstwach. 

 

3.  Maksymalnie powiększając obraz do wielkości okna użyję ikony: 

a)  Zoom select, 
b)  Zoom In, 
c)  Zoom to fit, 
d)  Redraw. 

 

4.  W programie Eagle stosuje się jednostki: 

a)  inch, 
b)  mm, 
c)  mil, 
d)  można wybrać każdą z wyżej wymienionych. 

 

5.  Wszystkie informacje o obiekcie uzyskam używając ikony: 

a)  Name, 
b)  Add a Part, 
c)  Info, 
d)  Show object. 

 

6.  Ikoną “move an object” można: 

a)  przesuwać elementy i połączenia, 
b)  obracać elementy i podzespoły, 
c)  przesuwać, obracać i modyfikować obiekty, 
d)  przesuwać i obracać elementy i połączenia. 

 

7.  Ikoną „name” możemy zdefiniować: 

a)  Wartość elementu, 
b)  Nazwę dowolnych elementów, 
c)  Wartość niektórych elementów, 
d)  Wartość i nazwę wszystkich elementów. 

 

8.  Połączenia elektryczne najlepiej rysować używając ikony: 

a)  Wire, 
b)  Net, 
c)  Bus, 
d)  nie ma znaczenia, której z wyżej wymienionych użyjemy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

9.  Do śledzenia połączeń elektrycznych między elementami służy ikona: 

a)  Show, 
b)  Net, 
c)  Info, 
d)  Label. 

 

10.  Węzły wstawiają się automatyczne jeżeli: 

a)  połączenia elektryczne rysujemy używając ikony wire, 
b)  połączenia elektryczne rysujemy używając ikony net, 
c)  połączenia elektryczne rysujemy używając ikony bus, 
d)  węzły musimy wstawiać używając ikony junction. 

 

11.  Uporządkuj kolejność tworzenia nowych schematów w programie Eagle 

a)  wstawianie elementów, 
b)  załadowani bibliotek w panelu kontrolnym programu, 
c)  rysowanie połączeń elektrycznych, 
d)  definiowanie nazwy projektu (pliku), 
e)  wpisywanie wartości i nazw elementów, 
f)  wstawianie lub rysowanie ramki i tabliczki rysunkowej, 
g)  drukowanie schematu, 
h)  z polecenia „File” otwarcie nowego schematu, 
i) 

usuwanie errorów i warningów, 

j) 

porządkowanie położenia nazw i wartości elementów, 

k)  sprawdzanie poprawności elektrycznej schematu, 
l) 

uruchomienie programu, 

m)  ustawienie parametrów drukowania, 
n)  zapisanie ostatecznych zmian w pliku, 
o)  zamknięcie programu. 

 

12.  Najwygodniej jest zaprojektować płytkę drukowaną poprzez: 

a)  ręczne umieszczenie elementów i samodzielne rysowanie ścieżek, 
b)  ręczne umieszczenie elementów i rysowanie ścieżek z użyciem autoroutera, 
c)  przy współpracy z modułem Schematic, 
d)  płytkę musimy wygenerować z modułu Schematic. 

 

13.  Wykonując wydruki z modułu Board obok narzędzia Print muszę użyć również narzędzi: 

a)  Info, 
b)  Display, 
c)  Ripup, 
d)  DRC. 

 

14.  Narzędziem DRC – Design Rules ustawiamy: 

a)  zadane wymiary płytki, 
b)  parametry płytki, 
c)  parametry routingu, 
d)  parametry wydruku. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

15.  Najbardziej wydajną metodą produkcji płytki drukowanej jest: 

a)  wprasowania wydruku,  
b)  metoda fotochemiczna, 
c)  metoda sitodruku, 
d)  frezowania. 
 

16.  Roztworem używanym do trawienia płytki drukowanej nie jest: 

a)  kwas żelazowy, 
b)  zasada amonowa,  
c)  kwas siarkowy z wodą utlenioną, 
d)  chlorek miedziowy.  

 

17.  Wymień materiały potrzebne do wykonania płytki drukowanej metodą fotochemiczną. 
18.  Jakie zagrożenia stwarza Positiv 20? 
19.  Co należy zrobić w razie skażenia oczu chlorkiem żelazowym? 
20.  Jakie kroki postępowania przewiduje procedura oceny ryzyka zawodowego ? 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Projektowanie i wykonanie prostych obwodów drukowanych 

 

 
Zakreśl poprawna odpowiedź, wpisz brakujące części zdania.

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 
………………………………………………………………………………………………………… 

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

 

16   

 

17   

 

 

18   

 

 

19   

 

 

20   

 

 

  
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Test praktyczny – próba pracy 

 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający  –  za  uzyskanie  52  punktów  w  tym  min  w poszczególnych etapach: I – 10 

pkt; II – 10 pkt; III – 10 pkt; IV – 8 pkt; VI – min 5 pkt,  

-

  dostateczny – za uzyskanie 60 punktów (min. progi w poszczególnych etapach  jw.), 

-

  dobry  –  za  uzyskanie  co  najmniej  68    punktów  (w  tym  min.  14 pkt. za etap I i 6 pkt. za 

etap VI), 

-

  bardzo dobry – za uzyskanie co najmniej 76  punktów (min jak na ocenę dobrą), 

 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  projektu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel projektu. 
3.  Zapoznaj uczniów z warunkami realizacji projektu oraz z zasadami punktowania. 
4.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
5.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  realizacji  projektu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

6.  Na bieżąco oceniaj i koryguj ewentualne błędy popełniane przez uczniów. 
7.  Wyniki i wpisuj do arkusza zbiorczego. 
8.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  momenty  pracy, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

9.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
10.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Pamiętaj  pierwszym  punktem  twojego  projektu  będzie  wybranie  schematu  urządzenia. 

Skorzystaj z Internetu lub czasopism poświęconych elektronice. 

3.  Wybór techniki jaką będziesz wykonywał płytkę zależy od ciebie. 
4.  Kosztorys i wybór obudowy wykonaj po zaprojektowaniu płytki.  
5.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
6.  Pamiętaj  wszystkie  czynności  powinieneś  wykonywać  z  zachowaniem  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej  zachowując  ład 
i porządek na stanowisku pracy. 

7.  Podczas  prezentacji  powinieneś  uzasadnić  sposób  wykonania  zadania  (dobór  metod 

i kolejność  czynności  prowadzących  do  wykonania  projektu)  oraz  ocenić  jakość 
wykonania projektu (poprawność i estetyka dokumentacji i płytki drukowanej).  

8.  Na wykonanie zadania masz 2 x (5 x 55 min) 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Polecenie 

 

Zaprojektuj  i  wykonaj  płytkę  drukowaną  do  urządzenia  „Głośnomówiący  telefon”. 

Sporządź  plan  pracy.  Do  urządzenia  dobierz  elementy  elektroniczne  oraz  odpowiednią 
obudowę  z  katalogu  „Elfa”.  Sporządź  dokumentację  projektu  zawierającą:  stronę  tytułową, 
spis  treści,  arkusz  „Plan  działania”,  wydrukowany  w  programie  Eagle  schemat  ideowy 
urządzenia  z  opisem  działania,  wygenerowany  z  programu  Eagle  schemat  montażowy 
z wykazem  części,  mozaikę  ścieżek  (na  płytce  umieść  swoje  imię  i  nazwisko),  kosztorys. 
Zaprezentuj efekty swojej pracy. 
 

 

PLAN  DZIAŁANIA  

 

Wpisz kolejność wykonywanych czynności:

 

1.  Wybór schematu ideowego projektowanego urządzenia. 
2.  …. 
3.  …. 
4.  …. 
5.  …. 

6.  …. 

 
Wykaz urządzeń w części projektowej: 

1.  …. 
2.  …. 

Wykaz narzędzi w części wykonawczej: 

1.  …. 
2.  …. 
3.  …. 
4.  …. 
5.  …. 

Wykaz materiałów w części wykonawczej: 

1. 

…. 

2. 

…. 

3. 

…. 

4. 

…. 

5. 

…. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Punktacja 

Etapy 

Kryterium oceny 

max 

uzysk. 

W kolejności wykonywanych czynności zapisali: wybór układu, 
„wpisanie” schematu do programu Eagle, sprawdzenie 
i poprawienie ewentualnych błędów, wydrukowanie schematu 
ideowego, wygenerowanie płytki ze schematu, zaprojektowanie 
mozaiki ścieżek z użyciem funkcji autoroutera, wdrukowanie 
schematu montażowego, wydrukowanie matrycy mozaiki ścieżek, 
przygotowanie laminatu, nałożenie mozaiki ścieżek (zależy od 
wybranej metody), trawienie płytki, wykończenie i zabezpieczenie 
płytki. 

 

W wykazie urządzeń w części projektowej zapisali: PC 
podłączony do Internetu z zainstalowanym programem Eagle 
i drukarką 

 

W wykazie narzędzi w części wykonawczej zapisali (zależy od 
metody):  

 

W wykazie materiałów w części wykonawczej zapisali (zależy od 
metody): 

 

 

Eta

I  

 

   

Pl

a

n

 d

zia

ła

n

ia

 

max  

16 

 

Wstawili poprawnie wszystkie elementy elektroniczne występujące 
w schemacie 

 

Wykonali poprawnie wszystkie połączenia elektryczne miedzy 
elementami 

 

Uporządkowali nazwy elementów (umieścili je poziomo), wpisali 
brakujące wartości i inne oznaczenia 

 

Sprawdzili schemat i usunęli ewentualne błędy 

 

Wstawili lub wrysowali (zależnie od decyzji nauczyciela) 
odpowiednią ramkę i wypełnili tabliczkę rysunkową 

 

Wydrukowali schemat ideowy 

 

Eta

p

 II

     

 

M

o

du

ł s

c

h

e

matu

 

max 

18 

 

Wygenerowali płytkę ze schematu 

 

W sposób zapewniający technologiczność wykonania płytki ułożyli 
na niej elementy elektroniczne 

 

Ustawili parametry routingu, wygenerowali automatycznie ścieżki 

 

Dokonali „kosmetycznej” korekty pracy autoroutera, wpisali 
swoje dane na płytkę 

 

Sporządzili odpowiednią ramkę i tabelkę – wypełnili ją 

 

Wydrukowali schemat montażowy 

 

Wydrukowali mozaikę ścieżek 

 

Eta

p

 III

 

M

o

du

ł p

łyt

ki

 

max 

15 

 

Przestrzegając zasad bhp przygotowali laminat do nałożenia wzoru 
mozaiki ścieżek (cięcie, czyszczenie, odtłuszczanie) 

 

Przestrzegając zasad bhp (w sposób zależny od wybranej metody) 
nałożyli wzór ścieżek 

 

Przestrzegając zasad bhp przygotowali środek trawiący, wytrawili 
płytkę i zabezpieczyli (np. pobielili) 

 

Uporządkowali stanowisko pracy 

 

Eta

p

 IV

 

Wy

k

o

n

a

n

ie

 p

łyt

ki

 

max 

12 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Strona tytułowa zawiera: Logo i  nazwę szkoły, temat projektu, 
imię i nazwisko realizatora, klasę, rok szkolny 

 

Spis treści (2 pkt. za automatyczny) 

 

Schemat ideowy i opis urządzenia 

 

Schemat montażowy  z wykazem części 

 

Mozaika ścieżek 

 

Nota katalogowa i opis obudowy 

 

Kosztorys 

 

Wnioski i podsumowanie 

 

Eta

p

 V

 

D

o

ku

m

en

ta

cja

 

max 

13 

 

Omówił sposób wykonania ćwiczenia tj. kolejność wykonywanych 
czynności 

 

Uzasadnił wybór metody wytworzenia płytki, omówił przebieg 
procesu 

 

Omówił zawartość dokumentacji 

 

Ocenił estetykę wykonania płytki i dokumentacji 

 

E

ta

p

 V

P

reze

n

ta

cja

 

max 

 

 

Łącznie max 

81 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

7. LITERATURA 

 

1.  Dudkiewicz K.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla elektryków, WSiP 1993 
2.  Katalog ELFA www.elfa.se 
3.  Karty charakterystyk substancji niebezpiecznych 
4.  Michel K., Sapiński T.: Czytam rysunek elektryczny, WSiP 1996 
5.  Miesięcznik „Elektronika Praktyczna” 6 , 7 i 8/2003 
6.  Miesięcznik „Praktyczny Elektronik” 02/2000, 09/2000, 10/2000 
7.  Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia, WSiP 1999 
8.  Okoniewski S.: Technologia dla elektroników WSiP 2000 
9.  Oleksiuk W., Paprocki K.: Podstawy konstrukcji mechanicznych dla elektroników. WSiP, 

Warszawa 1996 

10.  Paprocki K.: Rysunek techniczny, WSiP 1994