background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Artur Bielawski 

Joanna Mrówka 

 

 

Wykonywanie  badań  i  pomiarów  obwodów  prądu  stałego 
725[02].O1.01 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Anna Górska 
mgr inż. Beata Miętus 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Joanna Mrówka 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  725[02].O1.01 
„Wykonywanie  badań  i  pomiarów  obwodów  prądu  stałego”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1. Podstawowe wielkości i jednostki elektryczne 

12 

5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Źródła prądu i napięcia stałego 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Pomiary podstawowych wielkości elektrycznych w obwodach prądu stałego 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Układy regulacji napięcia i prądu 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Bilans moc w obwodach prądu stałego 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6. Oddziaływanie prądu na organizm ludzki 

23 

5.6.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  badań  i  pomiarów 

obwodów  prądu  stałego”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 725[02]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

interpretować podstawowe prawa dotyczące pola elektrycznego, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

efektywnie współdziałać w zespole i pracować w grupie, 

– 

uczestniczyć w dyskusji, prezentacji, 

– 

stosować  prawa  i  zależności  matematyczne  opisujące  współzależności  między 
wielkościami fizycznymi, 

– 

stosować różne metody i środki (symbole, rysunki, zdjęcia itp.) w porozumiewaniu się na 
temat zagadnień technicznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

– 

sklasyfikować materiały ze względu na własności elektryczne, 

– 

rozróżnić podstawowe wielkości elektryczne, 

– 

zastosować podstawowe jednostki wielkości elektrycznych w układzie SI, 

– 

zinterpretować przedrostki przed nazwami jednostek, 

– 

przeliczyć jednostki,  

– 

zastosować podstawowe prawa elektrotechniki,  

– 

zinterpretować  podstawowe zjawiska z zakresu elektrotechniki występujące w obwodach 
prądu stałego, 

– 

rozróżnić typy oporników, 

– 

rozpoznać na podstawie wyglądu oraz symbolu różne typy oporników, 

– 

określić  wpływ  zmiany  parametrów  konstrukcyjnych  opornika  i temperatury  na  jego 
rezystancję, 

– 

obliczyć  rezystancję  zastępczą  oporników  połączonych  równolegle,  szeregowo  i  w  sposób 
mieszany, 

– 

rozpoznać symbole źródeł napięcia i prądu stałego, 

– 

obliczyć parametry źródeł napięcia połączonych szeregowo i równolegle, 

– 

dokonać analizy prostych układów prądu stałego, 

– 

obliczyć i oszacować podstawowe wielkości elektryczne w układach prądu stałego, 

– 

ocenić wpływ zmian rezystancji na napięcie, prąd, moc, 

– 

określić warunki dopasowania odbiornika do źródła, 

– 

obsłużyć woltomierz, amperomierz prądu stałego oraz omomierz, 

– 

obsłużyć miernik uniwersalny, 

– 

dobrać metodę pomiaru, 

– 

dobrać przyrządy pomiarowe do pomiarów w układach prądu stałego, 

– 

narysować prosty układ pomiarowy, 

– 

zaplanować pomiary w obwodach prądu stałego, 

– 

zorganizować stanowisko pomiarowe, 

– 

połączyć układy prądu stałego zgodnie ze schematem, 

– 

dokonać pomiarów podstawowych wielkości elektrycznych w układach prądu stałego, 

– 

dokonać regulacji napięcia i prądu, 

– 

przeanalizować  i  zinterpretować  wyniki  pomiarów  w  układach  prądu  stałego  oraz 
wyciągać wnioski praktyczne, 

– 

przedstawić wyniki w formie tabeli i wykresu, 

– 

odczytać informację z tabeli lub wykresu, 

– 

ocenić dokładność pomiarów, 

– 

zademonstrować efekty wykonywanych pomiarów, 

– 

przewidzieć zagrożenia dla życia i zdrowia w czasie realizacji ćwiczeń, 

– 

udzielić pierwszej pomocy w przypadkach porażenia prądem elektrycznym, 

– 

zastosować procedurę postępowania w sytuacji zagrożenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 725[02] 
Moduł: Pomiar parametrów elementów i układów elektronicznych 725[02].O1. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie badań i pomiarów obwodów prądu stałego 725[02].O1.01 

Temat: Bilans mocy w obwodach prądu stałego 

Cel ogólny: zapoznanie z pojęciem mocy wydzielanej przy przepływie prądu stałego 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zdefiniować pojęcia: energia elektryczna, moc elektryczna, bilans mocy, 

 

podać metody pomiaru mocy z podaniem ich schematów, 

 

zorganizować stanowisko pomiarowe na podstawie przedstawionego schematu,  

  połączyć  elementy  obwodu  pomiarowego,  odczytać  wartości  z  mierników  i  zapisać  je 

w tabeli, 

 

obliczyć w prostych przypadkach moc, 

 

sformułować wnioski na podstawie obliczeń i pomiarów, 

 

wykonać bilans mocy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

grupowa – zespoły 4 osobowe. 

 
Czas:  180 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do przedmiotu, przybory do pisania, kalkulator,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-30V, 

 

rezystory 200, 500Ω, żarówka typ E14 30V, 5W, 

 

przewody laboratoryjne, 

 

mierniki wielkości stałych: 4 amperomierze, woltomierz i watomierz. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  ćwiczenia  1  i  ćwiczenia  2  podanego  w  poradniku  dla 
ucznia (rozdz. 4.5.3). 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  z  pracą 
metoda przewodniego tekstu. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  W jaki sposób energia elektryczna objawia się na rezystancji? 
2.  Podaj prawo, które podaje, od czego zależy ilość energii wydzielona na rezystancji? 
3.  Co to jest moc elektryczna? 
4.  Podaj wzory, za pomocą, których można w praktyczny sposób obliczyć moc elektryczną? 
5.  Jakim urządzeniem mierzymy moc elektryczną, wyjaśnij sposób jego podłączania? 
6.  Jakie znasz metody pomiaru mocy elektrycznej, narysuj ich schematy pomiarowe? 
7.  Co to jest bilans mocy? 
8.  Jaka zasada zachodzi podczas bilansu mocy? 
Odpowiedzi  na  te  pytania  każdy  z  uczniów  wykonuje  w  zeszycie.  Odpowiada  na  podstawie 
materiału nauczania zawartym w poradniku. 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal jakie przyrządy i urządzenia powinieneś zgromadzić w ćwiczeniu 1 i 2. 
2.  Ustal jakie wykonasz pomiary w celu wykonania ćwiczeń. 
3.  Zaplanuj kolejność wykonywania czynności. 
Plan każdy z uczniów wykonuje w zeszycie. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dokonaj pomiarów zgodnie ze sposobem wykonania ćwiczenia podanym w poradniku. 
2.  Zapisz  pomiary  we  wcześniej  przygotowanej  tabeli  –  możesz  wykorzystać  tabele 

z poradnika. 

3.  Wykonaj obliczenia zgodnie ze sposobem podanym w poradniku. 
4.  Zapisz  wyniki  obliczeń  we  wcześniej  przygotowanej  tabeli  –  możesz  wykorzystać  tabele 

z poradnika. 

5.  Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy. 
6.  Wszystkie wyniki obliczeń i pomiarów zapisywane są w zeszytach. 
7.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
8.  Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały wykonane pomiary? 
2.  Czy prawidłowo został wykonane obliczenia? 
3.  Czy rysunki i zapisy są czytelne i estetyczne? 
 
ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały 

ćwiczone, 

jakie 

wystąpiły 

nieprawidłowości 

jak 

ich 

unikać  

w przyszłości. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Bilans mocy w obwodach prądu stałego. Na 

podstawie zgromadzonych  informacji  wyszukaj, jakie  znaczenie  w  praktyce  przemysłowej ma 
bilans mocy. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych 725[02] 
Moduł: Pomiar parametrów elementów i układów elektronicznych 725[02].O1. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie badań i pomiarów obwodów prądu stałego 725[02].O1.01 

Temat: Pomiary podstawowych wielkości elektrycznych w obwodach prądu stałego 

Cel ogólny: dobór i obsługa podstawowych przyrządów pomiarowych oraz pomiary napięcia, 

prądu i rezystancji w obwodach prądu stałego 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

obsłużyć woltomierz, amperomierz prądu stałego i omomierz, 

 

zaplanować pomiary napięcia, prądu i rezystancji w obwodach prądu stałego, 

 

połączyć układ, 

 

obliczyć podstawowe wielkości elektryczne korzystając z prawa Ohma. 

 
Metody nauczania:  

 

ćwiczenie laboratoryjne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas: 180 minut (4x45 minut). 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do przedmiotu, przybory do pisania, kalkulator,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

zestaw laboratoryjny wyposażony: 

 

zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-12V, 

 

rezystory 1kΩ, 1.2 kΩ, 3.3 kΩ, 

 

cyfrowy miernik uniwersalny. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie zasady działania i obsługi miernika uniwersalnego oraz 

prawa Ohma.  

3.  Zorganizowanie  stanowiska  pracy.  Przedmiotem  zadania  jest  wykonanie  ćwiczenia  1  i  2 

podanego w poradniku dla ucznia (rozdz. 4.3.3). 

4.  Realizacja tematu: 

 

Każdy  uczeń  kolejno  ustawia  miernik  uniwersalny  jak:  woltomierz,  amperomierz 
i omomierz (nauczyciel sprawdza każde ustawienie), 

 

Uczeń rysuje schematy do pomiaru napięcia, prądu i rezystancji (nauczyciel sprawdza 
poprawność narysowanych schematów). 

 

Uczeń podłącza woltomierz do źródła i ustawia napięcie U=10V, następnie wykonuje 
pomiar  prądu  płynącego  przez  każdy  rezystor  (nauczyciel  sprawdza  podłączenie 
amperomierza i woltomierza). 

 

Uczeń  wykonuje  pomiary  prądu  płynącego  przez  każdy  rezystor  przy  różnych 
napięciach U= 2-10V, co 2 V. 

 

Pomiary wpisuje w tabelę. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

Uczeń rysuj charakterystykę prądowo- napięciową dla każdego rezystora. 

 

Rozłącza obwód i mierzy wartość każdego rezystora przy U=0V. 

5.  Po wykonaniu wszystkich pomiarów korzystając z prawa Ohma oblicza wartość każdego 

rezystora. 

6.  Nauczyciel  po  zakończeniu  pracy  przez  uczniów  sprawdza  notatki  i  ocenia  całokształt 

pracy ucznia na ćwiczeniu. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
1.  Oblicz wartość prądu płynącego przez rezystor R= 10kΩ, jeżeli spadek na tym rezystorze 

wynosi 10 V. 

2.  Przez  rezystor płynie prąd równy 30 µA, spadek napięcia wynosi 30 mV. Oblicz wartość 

rezystora. 

3.  Do obwodu podłączono amperomierz, który wskazuje wartość 15 mA i omomierz 3MΩ. 

Jakie zostało podane napięcie do tego obwodu? 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Ankiety ewaluacyjne dotyczące prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Podstawowe wielkości i jednostki elektryczne 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Działania na jednostkach fizycznych.  

Zastosuj  wielokrotności  i  podwielokrotności  wielkości  fizycznych  do  obliczenia  podanych 
przykładów: a)10 mA=……..A, b) 20 kΩ=……Ω, c) 0,005 V=…… mV, 
d) 0,0000023 A=……μA, e) 325000 kΩ=……MΩ. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Praca indywidualna. 
 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać zadanie w formie pisemnej, korzystając z poznanych wiadomości, 
2)  wykonać ćwiczenie indywidualnie, 
3)  zastosować odpowiednie wartości liczbowe przypisane danemu przedrostkowi, 
4)  zaprezentować sposób wykonania przykładów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie rachunkowe. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  siłę  wzajemnego  oddziaływania  na  siebie  dwóch  ładunków  punktowych 

C

Q

Q

1

2

1

=

=

, znajdujących się w odległości 5 km od siebie. Ładunki te znajdują się w próżni, 

gdzie 

]

[

10

85

.

8

12

0

m

N

=

ε

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Praca indywidualna. 
 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać zadanie w formie pisemnej, korzystając z poznanych wiadomości, 
2)  wykonać ćwiczenie indywidualnie, 
3)  zastosować odpowiedni wzór do treści zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie rachunkowe. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Źródła prądu i napięcia stałego 

 

5.2.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 
 

Wyznacz  rezystancję  wewnętrzną  baterii  i  akumulatorów.  Do  dyspozycji  będą  baterie 

i akumulatory  wydane  przez  nauczyciela.  Przed  pomiarami  należy  sprawdzić  ich  parametry 
w katalogu.  Wyniki  pomiarów  i  obliczeń  należy  zestawić  w  odpowiedniej  tabeli.  Z  pomocą 
nauczyciela sformułuj wnioski.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

 i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  należy 
wykonać w dwu osobowym zespole. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zgromadzić  następujące  przyrządy  pomiarowe  i  materiały:  badane  baterie  i  akumulatory, 

amperomierz , woltomierz, rezystor nastawny – dekada, przewody laboratoryjne, katalog 

2)  z katalogu wynotuj parametry dla każdej baterii i akumulatora 
3)  każdej baterii i akumulatorowi należy zmierzyć napięcie w stanie jałowym (bez obciążenia) 

w  układzie  pokazanym na rys. 10a , wyniki pomiarów zapisać w tabeli 3 w odpowiedniej 
kolumnie, 

4)  każdej  baterii  i  akumulatorowi  należy  zmierzyć  napięcie  i  prąd  w  stanie  obciążenia  – 

obciążeniem  jest  rezystor 

10

  –  w  układzie  pokazanym  na  rys.  1b,  wyniki  pomiarów 

zapisać w tabeli 3 w odpowiedniej kolumnie, 

 

Rys. 1. Schemat układu pomiaru mocy za pomocą watomierza, a) stan jałowy, b) stan obciążenia  

Uwaga! wszystkie symbole zamieszczone w poradniku są zgodne z normą IEC 617-4:1983. 

 

5)  po podłączeniu należy układ pokazać nauczycielowi w celu sprawdzenia, 
6)  na podstawie pomiarów oblicz 

W

, korzystając z wzoru: 

I

U

U

R

obc

b

W

=

 

 
 

wyniki obliczeń zapisać w tabeli 1 w odpowiedniej kolumnie, 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Tabela 1. Tabela wyników pomiarów i obliczeń – ćwiczenie 1. 

 

Pomiary 

Obliczenia 

 

Stan jałowy 

Stan obciążenia  

 

 

 

Lp. 

[ ]

V

U

b

 

[ ]

V

U

obc

 

[ ]

A

I

 

[ ]

W

R

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
7)  na  podstawie  wyników  pomiarów  i  obliczeń  zestawionych,  z  pomocą  nauczyciela 

sformułuj wnioski. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, zeszyt, przybory do pisania, kalkulator, 

 

katalog baterii i akumulatorów, 

 

baterie  i  akumulatory  na  napięcie  do  9V,  powinno  być  ich  po  5szt  różnych  typów  (wybory 
dokonuje nauczyciel prowadzący zajęcia) zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-30V, 

 

rezystor 10Ω,  

 

przewody laboratoryjne z zaciskami typu „krokodylek” i „banan”, 

 

mierniki: woltomierz, amperomierz. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj połączenie szeregowe wybranych akumulatorów lub baterii (łącznie ma być pięć 

elementów).  Pomierz  napięcie  całkowite  na  stworzonym  połączeniu  oraz  porównaj  je 
z obliczeniami dla źródła zastępczego dla takiego połączenia. Z pomocą nauczyciela sformułuj 
wnioski. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 
i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  należy 
wykonać w zespole czteroosobowym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zgromadzić  następujące  przyrządy  pomiarowe  i  materiały:  woltomierz,  amperomierz, 

przewody laboratoryjne zaciskami typu „krokodylek” i „banan”, 

2)  połączyć 5 wybranych w sposób dowolny ogniw (baterii, akumulatorów) na dwa sposoby: 

 

zachowując zasadę, że plus łączy się z minusem, 

 

nie zachowując tej zasady. 

3)  dla każdego połączenia zmierz woltomierzem napięcie na całym połączeniu i zanotować, 
4)  dla każdego połączenia zmierz rezystancję wewnętrzną w sposób taki jak w ćwiczeniu 1, 

wyniki zanotuj, 

5)  dla  danego  połączenia  narysować  schemat  ideowy, uwzględniając to że użyte baterie lub 

akumulatory są rzeczywistymi źródłami napięcia i zawierają rezystancję wewnętrzną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

6)  stworzony  schematu  ideowy  zastąpić  źródłem  zastępczym,  obliczając 

WZ

R

  oraz 

Z

,  do 

obliczeń 

WZ

R

 należy wykorzystać z ćwiczenia 1 wyznaczone rezystancje wewnętrzne, 

7)  obliczone w punkcie 5)

Z

porównaj z pomierzonym w punkcie 3) napięciem, 

8)  obliczone w punkcie 5) 

WZ

R

porównaj z pomierzonym w punkcie 4) 

W

9)  na podstawie wyników pomiarów i obliczeń, z pomocą nauczyciela sformułuj wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, zeszyt, przybory do pisania, kalkulator, 

 

katalog baterii i akumulatorów, 

 

baterie  i  akumulatory  na  napięcie  do  9V,  powinno  być  ich  po  5szt  różnych  typów  (wybory 
dokonuje nauczyciel prowadzący zajęcia)zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-30V, 

 

rezystor 10Ω,  

 

przewody laboratoryjne z zaciskami typu „krokodylek” i „banan”, 

 

mierniki: woltomierz, amperomierz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Pomiar  podstawowych  wielkości  elektrycznych  w  obwodach 

prądu stałego  

 

5.3.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj  połączenie  szeregowe  żarówki  i  źródła  napięcia  stałego.  Ustaw  napięcie równe 

U=10  V,  zmierz  prąd  płynący  przez  żarówkę  oraz  rezystancję.  Z  pomocą  nauczyciela 
sformułuj wnioski. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie należy wykonać indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zgromadzić następujące przyrządy pomiarowe: woltomierz, amperomierz i omomierz, 
2)  narysować schemat ideowy i pomiarowy,  
3)  połączyć elementy podane w treści zadania, 
4)  na podstawie wyników pomiarów, z pomocą nauczyciela sformułuj wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

miernik uniwersalny, 

 

żarówka, 

 

zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-12V, 

 

przewody laboratoryjne z zaciskami typu „krokodylek” i „banan”, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  połączenie  równoległe  trzech  rezystorów  i  źródła  napięcia  stałego.  Ustaw 

napięcie równe U=12 V, zmierz prąd płynący przez każdy rezystor. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie należy wykonać indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić następujące przyrządy pomiarowe: woltomierz i amperomierz, 
2)  narysować schemat ideowy i pomiarowy, 
3)  połączyć elementy według narysowanego schematu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

4)  po podłączeniu pokazać obwód nauczycielowi w celu sprawdzenia, 
5)  wykonać pomiary prądu płynącego przez każdy rezystor, 
6)  narysować charakterystykę prądowo- napięciową każdego rezystora, 
7)  obliczyć korzystając z prawa Ohma wartości rezystorów, 
8)  na podstawie wyników pomiarów, z pomocą nauczyciela sformułuj wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

mierniki: woltomierz i amperomierz, 

 

trzy rezystory(1kΩ, 1.2 kΩ, 3.3 kΩ), 

 

zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-12V, 

 

przewody laboratoryjne z zaciskami typu „krokodylek” i „banan”, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4. Układy regulacji napięcia i prądu 

 

5.4.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 
 

Połącz obwód jak na schemacie. 

 
 
 
 
                                                          

                               

U

1

                                                                                                           

U

 
 
 
 
 

Rys.2. Schemat pomiarowy. 

 

Sprawdź napięciowe prawo Kirchhoffa dla oczka 1 i 2, jeśli U

1

=5V, U

2

=-3V, R

1

= 6,8kΩ,  

R

2

= 1,2 kΩ, R

3

= 0,48 kΩ, R

4

= 3,3 kΩ, R

5

= 1kΩ. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  należy 
wykonać indywidualnie. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować woltomierz, 
2)  połączyć schemat, 
3)  wykonać pomiary napięcia w każdym oczku, 
4)  na podstawie wyników pomiarów, z pomocą nauczyciela sformułuj wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

mierniki uniwersalny,  

 

rezystory, 

 

zasilacz napięcia stabilizowany regulowany, 

 

przewody laboratoryjne z zaciskami typu „krokodylek” i „banan”, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 
 

Poniższy  obwód  jest  dzielnikiem  napięcia.  Oblicz  i  sprawdź,  jakie  napięcie  będzie  na 

rezystorze R2, jeśli U= 3V. 

 

 
 
 
 

                                                         

 
 
 

Rys.3. Schemat pomiarowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  należy 
wykonać indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować woltomierz i omomierz, 
2)  połączyć schemat, 
3)  nastawić napięcie na wejściu obwodu, 
4)  na podstawie pomiaru wartości rezystorów obliczyć napięcie wyjściowe dla R2, 
5)  sprawdzić swoje obliczenie na podstawie pomiaru napięcia na R2, 
6)  na podstawie wyników pomiarów, z pomocą nauczyciela sformułuj wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

mierniki: woltomierz i omomierz,  

 

rezystory, 

 

kod barwny rezystorów, 

 

zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-12V, 

 

przewody laboratoryjne z zaciskami typu „krokodylek” i „banan”, 

 

przybory do pisania, 

 

zeszyt. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5.  Bilans mocy w obwodach prądu stałego

 

 

5.5.1. Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 
 

Pomierz moc elektryczną za pomocą watomierza. Odbiornikiem będzie rezystor nastawny 

–  dekada.  Pomiary  należy  wykonać  dla  następujących  wartości  dekady:  200,  400,  600,  800, 
1000Ω,  przy  następujących  wartościach  napięć  zasilających  10,  20,  30V.  Wyniki  należy 
zestawić  w  odpowiedniej  tabeli  i  porównać  z  wynikami  obliczeń.  Z  pomocą  nauczyciela 
sformułuj wnioski.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  należy 
wykonać w zespole czteroosobowym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  zgromadzić  następujące  przyrządy  pomiarowe  i  materiały:  watomierz  prądu  stałego, 

amperomierz , woltomierz, zasilacz stabilizowany, przewody laboratoryjne, 

2)  połączyć wyżej wymienione elementy zgodnie ze schematem pokazanym na rys.4, 
3)  ustawić  odpowiednie  zakresy  pomiarowe  na  miernikach  i  odpowiednią  wartość  napięcia 

na zasilaczu, 

 

Rys. 4. Schemat układu pomiaru mocy za pomocą watomierza.  

 

4)  po podłączeniu należy układ pokazać nauczycielowi w celu sprawdzenia, 
5)  po sprawdzeniu włączyć układ, 
6)  wyniki pomiarów zapisać w tabeli 2, 

 

Tabela 2. Tabela wyników pomiarów i obliczeń – ćwiczenie 1. 

 

 

Pomiary 

Obliczenia 

 

W

 

 

Lp. 

[ ]

 

U

[ ]

V

 

I

[ ]

A

 

P

odb

[ ]

W

 

P

[ ]

W

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7)  korzystając  z  pomierzonych  wartości  prądu  i  napięcia  oraz  znając  wartości  rezystancji 

obliczyć  moc  odbiornika,  do  obliczeń  należy  wykorzystać  z  wzory  które  podano  w  pkt. 
4.5.1., wyniki obliczeń wpisać w tabeli 5, 

8)  na podstawie wyników pomiarów i obliczeń zestawionych w tabeli, z pomocą nauczyciela 

sformułuj wnioski. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do przedmiotu, przybory do pisania, kalkulator,  

 

poradnik dla ucznia – rozdział 4.5., 

 

zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-30V, 

 

dekada, 

 

woltomierz, amperomierz, watomierz, 

 

przewody laboratoryjne. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  bilans  mocy  elektrycznej,  w  układzie  złożonym  z  kilku  odbiorników:  dwóch 

rezystorów oraz jednej żarówki. Ćwiczenie wykonujemy dla trzech napięć zasilających 10, 20, 
30V,  należy  pomierzyć  moc  na  wejściu  układu  (w  punkcie  zasilania  układu  –  watomierz) 
a także  moce  każdego  z  odbiorników  (metoda  techniczna  –  amperomierze  A1,  A2,  A3  oraz 
woltomierz  V).  Suma  mocy  odbiorników  powinna  być  równa  mocy  pomierzonej  w  punkcie 
zasilania.  Wyniki  należy  zestawić  w  odpowiedniej  tabeli  i  porównać  z  wynikami  obliczeń. 
Z pomocą nauczyciela sformułuj wnioski. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i  techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  należy 
wykonać w zespole czteroosobowym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić  następujące  przyrządy  pomiarowe  i  materiały:  watomierz  prądu  stałego, 

amperomierz , woltomierz, zasilacz stabilizowany, przewody laboratoryjne, 

2)  połączyć wyżej wymienione elementy zgodnie ze schematem pokazanym na rys. 5., 

 

 

Rys. 5. Schemat układy do wyznaczenia bilansu mocy. 

 

3)  ustawić  odpowiednie  zakresy  pomiarowe  na  miernikach  i  odpowiednią  wartość  napięcia 

na zasilaczu, 

4)  po podłączeniu należy układ pokazać nauczycielowi w celu sprawdzenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5)  po sprawdzeniu włączyć układ, 
6)  wyniki pomiarów zapisać w tabeli 3, 

 

Tabela 3. Tabela wyników pomiarów i obliczeń – ćwiczenie 2. 

 

Pomiary 

Obliczenia 

 

W

 

A1 

A2 

A3 

 

 

 

 

Lp. 

U

[ ]

V

 

P

[ ]

W

 

I

[ ]

A

 

I

[ ]

A

 

I

[ ]

A

 

I

[ ]

A

 

P

Odb1 

P

Odb2 

P

Ż1

 

P

Odb1+

 P

Odb2

+P

Ż1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7)  korzystając  z  pomierzonych  wartości  prądu  i  napięcia  oraz  znając  wartości  rezystorów 

obliczyć moc odbiorników, do obliczeń należy wykorzystać z wzory które podano w pkt. 
4.5.1., wyniki obliczeń wpisać w tabl. 3., 

8)  na podstawie wyników pomiarów i obliczeń zestawionych w tabeli, z pomocą nauczyciela 

sformułuj wnioski. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do przedmiotu, przybory do pisania, kalkulator,  

 

poradnik dla ucznia – rozdział 4.5., 

 

zasilacz napięcia stabilizowany regulowany 0-30V, 

 

rezystory 200, 500Ω, żarówka typ E14 30V, 5W, 

 

przewody laboratoryjne, 

 

mierniki wielkości stałych: 4 amperomierze, woltomierz i watomierz. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.6. Oddziaływanie prądu na organizm ludzki 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

 

Podaj sposób postępowania w przypadku wystąpienia następującej sytuacji: 

Zespół  czteroosobowy  wykonuje  ćwiczenie  laboratoryjne.  W  trakcie  wykonywania 
jeden z uczniów  uległ  porażeniu  elektrycznemu.  Prąd  rażeniowy  jest  na  tyle  duży,  że  uczeń 
porażony nie może się uwolnić spod działania prądu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  należy  wykonać  w  zespole 
czteroosobowym. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  ćwiczenie  wykonać  w  formie  pisemnej,  wypisując  w  punktach  czynności,  które  powinni 

wykonać pozostali uczniowie, w wyniku zaistniałej sytuacji. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do przedmiotu, przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia – rozdział 4.6. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Człowiek  został  porażony,  ponieważ  źle  zostało  dobrane  zabezpieczenie  obwodu 

elektrycznego.  W  wyniku,  czego  płynął  przez  niego  prąd  rażeniowy  o  wartości  50mA. 
Poszkodowany  został  uwolniony  po  około  3s.  Podaj,  jakie  skutki  w  organizmie  i  odczucia 
wystąpią w wyniku tego zdarzenia. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 
Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Ćwiczenie należy wykonać indywidualnie. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  ćwiczenie wykonać w formie pisemnej, korzystając z wykresu oraz wiadomości zawartych 

w pkt. 4.6.1., 

2)  odczytać z wykresu obszar dla prądu i czasu rażenia podanego w treści ćwiczenia, 
3)   wyszukać z tekstu rozdziału skutki i objawy przy takim porażeniu. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt do przedmiotu, przybory do pisania,  

 

poradnik dla ucznia – rozdział 4.6. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  jednostopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  badań 
i pomiarów obwodów prądu stałego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania  1,  2,  3,  5,  6,  7,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 

podstawowego, 

 

zadania 4, 8, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3.  c,  4.  d,  5.  b,  6.  c,  7.  d, 8. c, 9. a, 10. a, 11. c, 
12. 
d, 13. d, 14. b, 15. a, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Stosować II prawo Kirchhoffa 

2. 

Obliczać wartości prądów w podstawowych 
obwodach DC 

3.  Rozróżniać  prawa w elektrotechnice 

4.  Stosować wzory na pracę i moc prądu stałego 

PP 

5. 

Obliczać wartość napięcia w szeregowym 
obwodzie prądu stałego 

6. 

Podłączać woltomierz do obwodu prądu 
stałego 

7. 

Podłączać amperomierz do obwodu prądu 
stałego 

8. 

Obliczać wartości parametrów obwodach 
prądu stałego 

PP 

9.  Obliczać wartość rezystancji zastępczej w 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

obwodach prądu stałego 

10. 

Obliczać wartość rezystancji zastępczej w 
obwodach prądu stałego 

11.  Podawać wzory stosowane w elektrotechnice 

12. 

Obliczać wielkości elektryczne korzystając ze 
wzorów 

13.  Definiować pojęcia idealnego źródła prądu  

14. 

Definiować pojęcia rzeczywistego źródła 
napięcia stałego 

15.  Klasyfikować źródła napięcia 

16. 

Stosować procedury postępowania 
w przypadku porażenia prądem elektrycznym 

17.  Definiować pojęcia prądu samouwolnienia 

18.  Podawać wartości prądu samouwolnienia 

19.  Obliczać bilans mocy w układach 

20.  Rozpoznawać oznaczenia watomierza 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Test składa się z 20 zadań. 
5.  Za każde poprawnie rozwiązane zadanie uzyskasz 1 punkt. 
6.  Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: A, B, C, D. 
7.  Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. 
8.  Wybraną odpowiedz zaznacz X. 
9.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za prawdziwą. 

10.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.  
11.  Czas na rozwiązanie testu- 60 minut.  
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Dla układu przedstawionego na rysunku prawidłowe jest równanie: 

a)  U = U

1

 + U

2

 + U

3.

 

b)  U = U

1

 + U

2

 - U

3.

 

c)  U = U

2

 + U

3

 - U

1.

 

d)  U = U

1

 - U

2

 + U

3.

 

 
2.  W  obwodzie  prądu  stałego  jak  na  rysunku  zmierzono  wartości  napięć:  U

1

  =  1000  mV, 

U

2

 = 2,0 V. Prąd I wynosi: 

a)  2,0 A. 
b)  0,02 A. 
c)  200 mA. 
d)  2000 mA. 

 
3.  Które  z  niżej  wymienionych  praw  elektrotechniki  zastosujesz  do  wyjaśnienia  zjawiska 

odpychania się naelektryzowanych ciał? 
a)  Ohma. 
b)  Kirchhoffa- napięciowe. 
c)  Kirchhoffa- prądowe. 
d)  Coulomba. 

 
4.  W  obwodzie  elektrycznym  przedstawionym  na  rysunku  podane  są:  U=230V,  P

1

=60W, 

P

2

=40W, P

3

=10W. Jaki prąd pobiera układ ze źródła zasilania? 

a)  1,00A. 
b)  0,25A. 
c)  1,25A. 
d)  0,478A. 

 
 
5.  Wartość napięcia wskazywanego przez woltomierz V wynosi: 

a)  4V. 
b)  5V. 
c)  7V. 
d)  12V. 

 
 
 
 
6.  Między  które  punkty  obwodu  należy  wpiąć  woltomierz,  aby  wskazać  napięcie  na 

rezystorze R

5

a)  b-e. 
b)  b-d. 
c)  c-d. 
d)  a-f. 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  Na którym z rysunków sposób włączenia amperomierza jest prawidłowy? 

 

8.  Wartość  napięcia  wskazywanego  przez  woltomierz  V  wynosi  1,4V,  a  natężenie  prądu 

wskazywanego  przez  amperomierz  0,2A,  E=1,5V.  Jaką  wartość  ma  rezystancja 
wewnętrzna źródła R

W

 

a)  0,1Ω. 
b) 0,2Ω. 
c)  0,5Ω. 
d) 1Ω. 

 
 
9.  Trzy rezystory o rezystancjach: 10 kΩ, 8000 Ω, oraz 0,012 MΩ są połączone szeregowo. 

Jaka jest wartość rezystancji zastępczej? 
a)  30000 Ω. 
b) 281 kΩ. 
c)  0,3 MΩ. 
d) 18,012 MΩ. 

 
10.  Trzy  jednakowe  rezystory  o  rezystancjach  10  kΩ  każdy  połączone  są  równolegle.  Jaka 

jest przybliżona wartość rezystancji zastępczej? 
a)  3,3 kΩ. 
b)  0,010 MΩ. 
c)  30000 Ω. 
d)  1,0 MΩ. 

 
11.  Wzór na moc prądu stałego to: 

a) 

I

U

P

=

b) 

I

U

P

2

=

c) 

I

U

P

=

d) 

U

I

P

=

 

12.  Odbiornik o rezystancji 100Ω zasilany jest napięciem 20V. Moc wydzielona to: 

a)  1W. 
b)  40W. 
c)  0,4W. 
d)  4W. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

13.  Idealne źródło prądu stałego to takie, w którym: 

a)  napicie jest stałe. 
b) prąd i napięcie jest stały. 
c)  napięcie jest stałe a prąd się zmienia wraz ze zmianą obciążenia. 
d) prąd jest stały a napięcie się zmienia wraz ze zmianą obciążenia. 

 
14.  Rzeczywiste źródło napięcia stałego to takie, które: 

a)  utrzymuje napięcie na odbiorniku mimo zmian obciążenia. 
b) wewnątrz posiada opór zwany rezystancją wewnętrzną. 
c)  zbudowane jest z transformatora i prostownika. 
d) zbudowane jest z transformatora, prostownika, stabilizatora oraz filtrów. 

 
15.  Ogniwo paliwowe należy do grupy źródeł: 

a)  chemicznych. 
b) piezoelektrycznych. 
c)  elektromechanicznych. 
d) cieplnych. 

 
16.  Monter uległ porażeniu prądem elektrycznym. Co powinna w pierwszej kolejności uczynić 

osoba będąca świadkiem zdarzenia? 
a)  rozpoznać stan porażonego. 
b) zastosować sztuczne oddychanie. 
c)  wyłączyć źródło zasilania, które spowodowało porażenie. 
d) wezwać lekarza. 

 
17.  Prąd, samouwolnienia to prąd, przy którym: 

a) człowiek jest jeszcze w stanie pokonać skurcz mięśni. 
b) człowiek odczuwa jego przepływ. 
c) występuje migotanie komór serca. 
d) występuje fibrylacja. 

 
18.  Wartość prądu samouwolnienia przyjmuje się na: 

a)  1mA. 
b) 10mA. 
c)  3mA. 
d) 30mA. 

 
19.  Trzy  żarówki  są  zasilane  napięciem  12V.  Połączone  są  równolegle.  Mają  następujące 

moce 10W, 5W, 9W. Jaką wartość prądu wskaże amperomierz, na wejściu układu: 
a)  2A. 
b) 0,2A. 
c)  20A. 
d) 200mA. 

 
20.  W watomierzu gwiazdka lub kropka koło zacisku oznacza: 

a)  koniec uzwojeń napięciowego i prądowego. 
b) początek uzwojeń napięciowego i prądowego. 
c)  minus. 
d) plus. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………….... 

 
Wykonywanie badań i pomiarów obwodów prądu stałego 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST 2 
Test  jednostopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  badań 
i pomiarów obwodów prądu stałego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 17,18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 17 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  c,  3.  c,  4.  b,  5.  a,  6. b, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. a, 
12. 
d, 13. a, 14. b, 15. c, 16. c, 17. c, 18. c, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Stosować II prawo Kirchhoffa 

2. 

Obliczać wartości prądów w podstawowych 
obwodach DC 

3. 

Obliczać wartości prądów w podstawowych 
obwodach DC 

4. 

Podłączać woltomierz do obwodu prądu 
stałego 

5. 

Obliczać wartość rezystancji w obwodach 
prądu stałego 

6. 

Obliczać wartość rezystancji zastępczej w 
obwodach prądu stałego 

7. 

Obliczać wartość rezystancji zastępczej w 
obwodach prądu stałego 

8.  Rozróżniać prawa w elektrotechnice 

9.  Stosować wzory na moc prądu stałego 

10.  Obliczać wartość prądu w obwodach DC 

PP 

11.  Definiować pojęcia idealnego źródła prądu  

12.  Definiować zjawiska występujące w źródłach 

13. 

Stosować procedury postępowania 
w przypadku porażenia prądem elektrycznym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

14.  Definiować pojęcia prądu percepcji 

15.  Obliczać wartości prądów w obwodach DC 

16.  Dobierać metody pomiaru 

17. 

Oceniać skutki zmian parametrów odcinka 
obwodu 

PP 

18.  Oceniać zmiany rezystancji przewodnika  

PP 

19.  Stosować prawo Ohma 

PP 

20.  Stosować wzory na moc 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
3.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
4.  Test składa się z 20 zadań. 
5.  Za każde poprawnie rozwiązane zadanie uzyskasz 1 punkt. 
6.  Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. 
7.  Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. 
8.  Wybraną odpowiedz zaznacz X. 
9.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz odpowiedź, którą uważasz za prawdziwą. 

10.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.  
11. Czas na rozwiązanie testu- 60 minut.  
 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Dla układu przedstawionego na rysunku prawidłowe jest równanie: 

a)  U = U

1

 + U

2

 + U

3.

 

b)  U = U

1

 + U

2

 - U

3.

 

c)  U = U

2

 + U

3

 - U

1.

 

d)  U = U

1

 - U

2

 + U

3.

 

 
 
2.  W obwodzie prądu stałego jak na rysunku zmierzono wartości napięć: U

1

 = 150 mV, 

U

2

 =300mV. Prąd I wynosi: 

a)  3,0 A. 
b)  0,03 A. 
c)  30 mA. 
d)  3000 mA. 

 
3.  W obwodzie elektrycznym przedstawionym na rysunku podane są: U=100V, P

1

 = 80W, P

2

 

= 70W, P

3

 = 100W. Jaki prąd pobiera układ zeźródła zasilania? 

a)  4,00A. 
b)  1,25A. 
c)  0,4A. 
d)  0,478A. 

 
4.  Między  które  punkty  obwodu  należy  wpiąć  woltomierz,  aby  wskazać  napięcie  na 

rezystorze R

3

a)  b-e. 
b)  b-c. 
c)  b-d. 
d)  a-f. 

 
 
5.  Wartość  napięcia  wskazywanego  przez  woltomierz  V  wynosi  7[V],  a  natężenie  prądu 

wskazywanego  przez  amperomierz  0,5  [A].  E  =  9[V].  Jaką  wartość  ma  rezystancja 
wewnętrzna źródła R

W

a)  4[Ω]. 
b)  0,4[Ω]. 
c)  2[Ω]. 
d)  20[Ω]. 

 
6.  Trzy rezystory o rezystancjach: 10 kΩ, 6000 Ω, oraz 0,045 MΩ są połączone szeregowo. 

Jaka jest wartość rezystancji zastępczej? 
a)  6100 Ω. 
b)  61 kΩ. 
c)  0,61 MΩ. 
d)  610 MΩ. 

 
7.  Trzy  jednakowe  rezystory  o  rezystancjach  100  kΩ  każdy  połączone  są  równolegle.  Jaka 

jest przybliżona wartość rezystancji zastępczej? 
a)  0,3 MΩ. 
b)  0,010 MΩ. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

c)  33000 Ω. 
d)  1,0 MΩ. 

 
8.  Wzór na moc prądu stałego to: 

a) 

R

U

P

2

=

b)   

I

U

P

2

=

c) 

2

I

U

P

=

d) 

U

I

P

=

 
9.  Odbiornik o rezystancji 0,5kΩ zasilany jest napięciem 10V. Moc wydzielona to: 

a)  20,W. 
b)  2mW. 
c)  200W. 
d)  0,2W. 

 
10.  Do  rzeczywistego  źródła  napięcia  o 

=

5

W

R

  i 

V

E

10

=

podłączono  rezystor o wartości 

5

, jaki prąd popłynie w obwodzie? 

a)  0,5A. 
b)  1A. 
c)  1,5A. 
d)  2A. 

 
11.  Idealne źródło napięcia stałego to takie, które: 

a)  utrzymuje napięcie na odbiorniku mimo zmian obciążenia. 
b)  wewnątrz posiada opór zwany rezystancją wewnętrzną. 
c)  zbudowane jest z transformatora i prostownika. 
d)  zbudowane jest z transformatora, prostownika, stabilizatora oraz filtrów. 

 
12.  Zjawisko termoelektryczne wykorzystuje się w źródłach: 

a)  chemicznych. 
b)  piezoelektrycznych. 
c)  elektromechanicznych. 
d)  cieplnych. 

 
13.  Monter  uległ  porażeniu  prądem  elektrycznym  i  został  uwolniony  spod  jego  działania 

poprzez  upadek  z  drabiny.  Co  powinna  w  pierwszej  kolejności  uczynić  osoba  będąca 
świadkiem zdarzenia? 
a)  rozpoznać stan porażonego. 
b)  zastosować sztuczne oddychanie. 
c)  wyłączyć źródło zasilania, które spowodowało porażenie. 
d)  wezwać lekarza. 

 
14.  Prąd, percepcji to prąd, przy którym: 

a)  człowiek jest jeszcze w stanie pokonać skurcz mięśni. 
b)  człowiek zaczyna odczuwać jego przepływ. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

c)  występuje migotanie komór serca. 
d)  występuje fibrylacja. 

 
15.  Trzy  żarówki  są  zasilane  napięciem  30V.  Połączone  są  równolegle.  Mają  następujące 

moce 30W, 15W, 5W. Jaką wartość prądu wskaże amperomierz, na wejściu układu? 
a)  17mA. 
b)  0,167A. 
c)  1,7A. 
d)  1,7mA. 

 
16.  Metodę techniczną pomiaru mocy stosujemy, gdy: 

a)  chcemy uzyskać dokładne pomiary. 
b)  mamy wykonać pomiary w środowisku wilgotnym. 
c)  nie posiadamy watomierza. 
d)  układ zasilany jest napięciem większym niż 100V. 

 
17.  Przewód  miedziany  o  długości  50  m,  średnicy  1.5  mm  łączy  źródło  napięcia 

z odbiornikiem. Płynący przez niego prąd ma wartość 50 mA, rezystancja tego przewodu 
wynosi 0.5 Ω. Ile będzie wynosił spadek napięcia na tym przewodzie? 
a)  2.5 V. 
b)  2.5 mV. 
c)  25 mV. 
d)  25 V. 

 
18.  Przewód  miedziany  o  długości  50  m,  średnicy  1.5  mm  łączy  źródło  napięcia 

z odbiornikiem. Płynący przez niego prąd ma wartość 50 mA, rezystancja tego przewodu 
wynosi  0.5  Ω.  Ile  będzie  wynosić  rezystancja  tego  przewodu,  jeżeli  płynący  przez  niego 
prąd wzrośnie dwukrotnie? 
a)  0.5 Ω. 
b)  1 Ω. 
c)  0.25 Ω. 
d)  2 Ω. 

 
19.  Przewód  miedziany  o  długości  50  m,  średnicy  1.5  mm  łączy  źródło  napięcia 

z odbiornikiem. Płynący przez niego prąd ma wartość 50 mA, rezystancja tego przewodu 
wynosi  0.5  Ω.  Jak  zmieniłaby  się  rezystancja  tego  przewodu,  jeżeli  zostałby  zastąpiony 
przewodem o dwukrotnie większym polu przekroju? 
a)  Wzrosła 2- krotnie. 
b)  Zmalała 2- krotnie. 
c)  Wzrosła 4- krotnie. 
d)  Zmalała 4- krotnie. 

 
20.  Przewód  miedziany  o  długości  50  m,  średnicy  1.5  mm  łączy  źródło  napięcia 

z odbiornikiem. Płynący przez niego prąd ma wartość 50 mA, rezystancja tego przewodu 
wynosi 0.5 Ω. Ile wynosi moc tracona w tym przewodzie? 
a)  P= 1.5 W. 
b)  P= 0.5 W. 
c)  P= 0.25 W. 
d)  P= 0.125 W. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………………………………………….... 

 
Wykonywanie badań i pomiarów obwodów prądu stałego 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA 

 

1.  Abramowicz  E.,  Bednarek M., Faron J., Idzi K., Przybyłowska- Łomnicka A.: Narzędzia 

pomiaru dydaktycznego, Kraków 1997  

2.  Buehl  R.,  Majka  A.,  Saferna  J.,  Sakiel  S.,  Strużyna  J.:  Porażenia  i  oparzenia  prądem 

i łukiem elektrycznym. Etiologia i pomoc przedlekarska. WNT, Warszawa 1993 

3.  Chochowski  A.:  Podstawy  elektrotechniki  i  elektroniki  dla  elektryków.  Cz.  1,  2.  WSiP, 

Warszawa 2002 

4.  Kurdziel  R:  Podstawy  elektrotechniki  dla  szkoły  zasadniczej.  Cz.  1,  2.  WSiP,  Warszawa 

1999 

5.  Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia, WSiP 1999 
6.  Nowicki  J.:  Podstawy  elektrotechniki  i  elektroniki  dla  zasadniczych  szkół 

nieelektrycznych. WSiP, Warszawa 1999 

7.  Pilarski M.: Pracownia elektryczna.WSiP, W-wa 1998 
8.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Idee, Radom 1995r 
9.  Katalog podzespołów i elementów  firmy ELFA.