SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II, scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: W szkole po wakacjach

Temat dnia: Wakacje

Zapis w dzienniku: Charakterystyczne cechy miejsc letniego wypoczynku. Pisownia wielką litera. Orientacja w przestrzeni - kierunki: w górę - w dół, w prawo - w lewo. Praca plastyczna. Opowiadanie wakacyjnych przygód. Rozpoznawanie instrumentów perkusyjnych.

Cel ogólny: Uwrażliwianie dzieci na piękno rodzinnego kraju

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- wskaże na mapie Polski miejsce letniego wypoczynku, Wisłę oraz miasta leżące nad nią;

- wypowie się pełnym zdaniem;

- zastosuje zasady pisowni wielką literą;

- prawidłowo nazywa instrumenty perkusyjne;

- starannie wykona prace plastyczną;

- bezbłędnie operuje pojęciami dotyczącymi stosunków przestrzennych.

Formy: indywidualna, zbiorowa

Metody: podająca, praktyczna, eksponująca

Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, kartki A4, farby, pędzle, mapa Polski

Tok zajęć:

  1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat wakacji. Nauczyciel zadaje pytania:

    1. Kto spędził wakacje w domu, a kto z Was gdzieś wyjechał?

    2. Jakie ciekawe przygody mieliście na wakacjach?

    3. Czym różniło się miejsce Waszego wypoczynku od miejsca, w którym mieszkacie?

    4. A w czym było podobne?

  2. Pokazywanie na mapie miejsc letniego wypoczynku.

  3. Wskazywanie na mapie Wisły oraz większych miejscowości leżących nad nią, takich jak: Kraków, Sandomierz, Puławy, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Świecie, Grudziądz, Tczew i Gdańsk. Zwrócenie uwagi na źródło Wisły (Barania Góra). Zwrócenie uwagi na piękno rodzinnego kraju.

  4. Zapisanie informacji do zeszytu. Zwrócenie uwagi na pisownię wielka literą.

Źródło Wisły znajduje się na Baraniej Górze. Wisła przepływa przez następujące miejscowości: Kraków, Puławy, Warszawę Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew i Gdańsk.

  1. Podpisywanie mapy Polski K. 3 ćw. 1, 3.

  2. Praca plastyczna: Wykonanie pracy farbami pt. „Moje wspomnienie z wakacji”.

  3. Wykonanie wystawy klasowej.

  4. Rozpoznawanie instrumentów perkusyjnych K. 4, ćw. 1. Nauczyciel czyta nazwę i opis instrumentu, a zadaniem dzieci jest dopasować podpis do obrazka.

    1. Trójkąt - instrument metalowy wykonany z metalowego pręta wygiętego w trójkątny kształt.

    2. Talerze - instrument muzyczny, składający się z dwóch części, wykonany z metalu. Z wyglądu przypomina talerz.

    3. Blok - instrument muzyczny wykonany z drewna. Składa się z dwóch części.

    4. Tamburyn - instrument muzyczny wykonany z drewna i metalu. Jest okrągły, a po bakach ma kilka małych talerzy.

    5. Grzechotki - instrument muzyczny wykonany z drewna. Przypomina dziecięca grzechotkę.

    6. Kołatki - instrument muzyczny wykonany z drewna. Jest to drewienko, które po obu stronach ma przyczepione ruchome klapki.

    7. Mat alofon - instrument muzyczny, wykonany z drewna i metalu. Składa się z rzędu metalowych sztabek, w które uderza się pałeczką.

    8. Bębenek - instrument muzyczny wykonany z drewna. Z wyglądu przypomina okrągłe pudełko. Można na nim grzać przy pomocy pałeczek.

    9. Ksylofon - instrument muzyczny, wykonany z drewna. Składa się z rzędu drewnianych sztabek, w które uderza się pałeczką. Podobny do metalofonu.

    10. Dzwonki - instrument muzyczny wykonany z metalu. Powszechnie nazywany jest cymbałkami.

  5. W domu: K. 3, Pomysł na deszczowy dzień (s. 4), K. 4 ćw. 2, 3.

MATEMATYKA

  1. Zabawa ruchowa. Uczniowie wychodzą na środek sali, a nauczyciel mówi polecenia, jakie dzieci muszą wykonywać, np.:

    1. 2 kroki od przodu i 1 krok w lewo;

    2. 1 krok do tyłu i odwróćcie się w prawą stronę;

    3. 3 podskoki na prawej nodze i jeden na lewej, itp.

  2. Szyfrowanie drogi K.M. 3 ćw. 1.

  3. Powtórzenie dodawania i odejmowania w zakresie 10 K.M. 3 ćw. 3.

  4. Rozszyfrowanie hasła K.M. 3 ćw. 5.

  5. Wykonanie szlaczków K.M. 3 ćw. 2, 4.

  6. Podsumowanie zajęć i samoocena.


