SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II(12), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: Ogród pełen barw

Temat dnia: Warzywa przez cały rok

Zapis w dzienniku: Wyraziste czytanie wiersza pt. „Sałatka”. Części jadalne warzyw. Wartości odżywcze. Liczby w zakresie 20. Jednostki masy - 1 kg. Różne sposoby przechowywania i przetwarzania warzyw. Tworzenie akompaniamentu do piosenki Pt. „Ogórek wąsaty”. Ćwiczenia ruchowe kształtujące umiejętność współpracy.

Cel ogólny: Poznanie wartości odżywczych warzyw

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- rozpozna warzywa dotykiem;

- przeczyta wiersz i wypowie się na jego temat;

- rozpozna warzywa na ilustracji;

- wyróżni części jadalne rośliny;

- uzupełni wykreślankę sylabową i rozsypankę sylabową;

- wypoć się na temat znaczenia warzyw w życiu człowieka;

- zaśpiewa piosenkę;

- stworzy akompaniament do piosenki;

- rozwiąże krzyżówkę;

- napisze zdania z podanymi wyrazami;

- zważy przedmioty;

- samodzielnie wykona karty pracy.

Metody: podająca, praktyczna, problemowa

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, warzywa, ilustracje przygotowane przez nauczyciela

Tok zajęć:

  1. Nauczyciel wkłada do worka warzywa. Zadaniem dzieci jest za pomocą dotyku rozpoznać, co znajduje się w worku.

  2. Wyraziste czytanie wiersza pt. „Sałatka”. Sprawdzenie rozumienia wiersza. Nauczyciel zadaje pytania:

    1. Co dzieci w wierszu robią?

    2. Co to znaczy „kolacje pstrokate”?

  3. Rozpoznawanie warzyw przedstawionych na fotografii. Wypowiedzenie się, które z nich dzieci lubią najbardziej - P. s. 37.

  4. Wyróżnianie części jadalnych warzyw - warzywa K. 28 ćw. 1.

  5. Wykreślanka literowa - K. 28 ćw. 2.

  6. Rozwiązanie rozsypanki wyrazowej.

Połącz ze sobą sylaby znajdujące się w rozsypance i odczytaj hasło.

0x08 graphic

0x08 graphic
dla

0x08 graphic
0x08 graphic
Spo ne

0x08 graphic
0x08 graphic
rzyw

0x08 graphic
na

0x08 graphic
0x08 graphic
będ ży sze

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
wa nie

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
o

przez

0x08 graphic
ców

0x08 graphic
niez i wo

0x08 graphic
0x08 graphic
wa

ca

0x08 graphic
go zdro

0x08 graphic
ły

0x08 graphic

0x08 graphic
jest rok wia.

Hasło: Spożywanie owoców i warzyw przez cały rok jest niezbędne dla naszego zdrowia.

  1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat znaczenia warzyw i owoców w życiu człowieka. Rola składników odżywczych i witamin. Nauczyciel zadaje pytanie:

    1. Dlaczego powinniśmy spożywać dużo owoców i warzyw?

  2. Śpiewanie piosenki pt. „Ogórek wąsaty”.

  1. Wesoło jesienią 2. Czasami jesienią

w ogródku na grządce, na grządkę w ogrodzie

tu ruda marchewka, deszczowa pogoda

tam strączek. przychodzi.

Tu dynia jak słońce, Parasol ma w ręku,

tam główka sałaty, konewkę ma z chmurki

a w kącie ogórek wąsaty. I deszczem podlewa ogórki.

Refren:

Ogórek, ogórek, ogórek

zielony ma garniturek

i czapkę i sandały,

zielony, zielony jest cały.

  1. Powtórzenie wartości nutowych.

  2. Tworzenie akompaniamentu do piosenki pt. „Ogórek wąsaty”.

  3. Wyjaśnienie powiedzenia „Warzywa i owoce przez cały rok”.

  4. Wypowiedzi dzieci na temat różnych sposobów przechowywania warzyw:

    1. suszenie;

    2. kiszenie;

    3. zamrażane;

    4. przetwarzanie.

  5. Rozmowa na temat przetworów wykonywanych w domu:

    1. Jakie przetwory z warzyw robi się w Twoim domu?

    2. Wymień Twoje ulubione przetwory z warzyw.

  6. Wybieranie za zbioru nazw tych, które są przetworami z warzyw - K. 28 ćw. 3.

  7. Rozwiązanie krzyżówki z trudnościami ortograficznymi - K. 29 ćw. 1.

  8. Wpisanie wyrazów z krzyżówki z trudnościami ortograficznymi i ułożenie kilku zdań z wybranymi wyrazami w zeszycie - K. 29 ćw. 2.

  9. Zajęcia ruchowe parach z wykorzystaniem woreczków, piłek i skakanek.

  10. W domu: K. 28 ćw. 4, 5, K. 29 ćw. 3.

MATEMAYKA

  1. Prezentacja wagi przez nauczyciela, zadawanie pytań:

    1. Do czego słuzy waga?

    2. Gdzie ją spotkaliście?

    3. Jakie znacie jeszcze inne wagi? (elektroniczna, lekarska, szalkowa, łazienkowa) - nauczyciel prezentuje ilustracje.

  2. Prezentacja odważników: 1 kg, 2 kg, 5 kg.

  3. Samodzielne rozwiązanie zadania - K.M. 18 ćw. 1.

  4. Żywa matematyka. Ważenie przedmiotów. Określanie co jest cięższe, a co lżejsze.

  5. Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 18 ćw. 2, 3, 4, 5.

  6. Podsumowanie zajęć i samoocena.


