SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II(1), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: W szkole po wakacjach

Temat dnia: Na wystawie wakacyjnych skarbów

Zapis w dzienniku: Swobodne wypowiedzi uczniów na temat pamiątek z wakacji. Wyraziste czytanie wiersza pt. „Wakacyjne skarby”. Zbiory okazów naturalnych i wytworów pracy człowieka. Wyrazy z „ó” niewymiennym. Zajęcia ruchowe. Cyfrowy i słowny zapis liczb jednocyfrowych. Akompaniament na bębenku.

Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z zasadami pisowni wyrazów z „ó” wymiennym

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody: podająca, praktyczna, eksponująca

Formy: indywidualna, zbiorowa, binarna

Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty pracy przygotowane przez nauczyciela,

przedmioty z wakacji przyniesione przez dzieci,

Tok zajęć:

  1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat pamiątek z wakacji (zakupionych lub znalezionych).

  2. Przedstawienie swojej pamiątki:

    1. Czy została kupiona, czy znaleziona?

    2. Gdzie pamiątka została znaleziona?

  3. Wyraziste czytanie wiersza pt. „Wakacyjne skarby”.

  4. Rozmowa na temat przeczytanego utworu. Czytanie odpowiednich fragmentów tekstu:

    1. O jakich skarbach jest mowa w utworze?

    2. W jaki sposób dzieci je zdobyły?

    3. Dlaczego przyniosły do klasy?

  5. Układanie odpowiedzi na pytania K. 5 ćw. 1.

  6. Tworzenie wystawy wakacyjnych skarbów. Oglądanie zgromadzonych przedmiotów.

  7. Uzupełnienie plakatu klasowej wystawy K. 5 ćw. 3.

  8. Wyjaśnienie pisowni z „ó” wymiennym.

    1. Nauczyciel czyta wierszyk-zgadywankę. Zadaniem dzieci jest odpowiedzieć o jakiej literce mowa jest w wierszu.

    2. Ma mnie królik, lód, wiewiórka,

Wróbel, żółw i przepiórka.

Sypiam w łóżku, śpiewam w chórze,

Wdrapuję się na każde wzgórze.

Zawsze bywam u królowej,

Czym ja jestem - kto opowie?

    1. Nauczyciel podaje zasady pisowni „ó” wymiennego”. Rozdaje dzieciom karteczki z wyjaśnieniem.

„Ó” wymienia się na „o”, „a” i „e”.

Tam gdzie słyszysz „-ów” wyraźnie

„o z kreseczką” pisz odważnie.

Również „-ówna” no i „-ówka”

nie przeszkodzą ci w klasówkach.

    1. Podawanie przykładów wyrazów z „ó” wymiennym. Nauczyciel podaje wyraz a uczniowie go zamieniaja na inny tak, aby wyjaśnić pisownię wyrazów z „ó” wymiennym. Przykładowe wyrazy: sposób, osób, wąwóz, powóz, zbiór, brzózka, trójka, ósmy, dwójka, naród, powrót, pióro.

    2. Uzupełnianie kart pracy rozdanych przez nauczyciela.

    3. Dopisywanie brakującego wyrazu według wzoru K. 5, ćw. 2.

  1. Zabawy ruchowe. Ćwiczenia parami z piłka, woreczkami, itp.

MATEMATYKA

  1. Cyfrowy i słowny zapis liczb jednocyfrowych K. M. 4 ćw. 1, 2.

  2. Wykonanie obliczeń K.M. 4, ćw. 3.

  3. Przeliczanie zbiorów K.M. 4. Ćw. 4.

  4. Zapisanie do zeszytów działań na dodawanie, w których w wyniku będzie liczba 10. Dzieci podają przykłady działań.

  5. Zapisanie do zeszytów działań na odejmowanie, w których w działaniu będzie liczba 10. Dzieci podają przykłady działań.

  6. Zadanie domowe K.M. 4 ćw. 5


