SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II(18), scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II

Małgorzata Etmańska

Temat ośrodkowy: Jesień dookoła

Temat dnia: Przyszła do nas jesień

Zapis w dzienniku: Określanie nastroju utworu „Jesień u fryzjera”. Układanie i zapisywanie zdań o jesieni. Liczby w zakresie 20. Dodawanie liczb typu 6 + 7. Akompaniament w rytmie ósemek do powtarzającej się części piosenki „Jesień”. Praca plastyczna - wyklejanie miski z owocami. Chwytanie i rzucanie piłki do stojącego naprzeciwko kolegi.

Cel ogólny: Utrwalenie dodawania z przekraczaniem progu dziesiątkowego

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody: podająca, praktyczna, eksponująca

Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: podręcznik, karty pracy, karty pracy dane przez nauczyciela, płyta CD „Wesoła szkoła”, wycinanki, kartki z bloku rysunkowego, klej

Tok zajęć:

  1. Słuchanie recytacji wiersz „Jesień u fryzjera”.

  2. Sprawdzenie rozumienia tekstu. Nauczyciel zadaje pytania:

    1. Jaką porę roku przedstawiła poetka i w jaki sposób?

    2. Dlaczego jesień chciała mieć rude włosy?

    3. W jaki sposób zapłaciła fryzjerowi?

  3. Określenie nastroju utworu:

    1. Jakie uczucia towarzyszą wam, gdy słuchacie tego wiersza?

    2. Dobieranie odpowiednich wyrazów, określając nastrój utworu - karta pracy dana przez nauczyciela.

  4. Głośne indywidualne czytanie fragmentów wiersza, które są zdaniem dzieci najładniejsze.

  5. Utrwalenie piosenki „Jesień”.

  6. Przypomnienie wartości nut: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka, szesnastka.

  7. Akompaniament w rytmie ósemek do powtarzającej się części tekstu „Jesień”.

  8. Drama: Jesień u fryzjera.

Stosowanie zwrotów grzecznościowych: proszę, przepraszam, dziękuję, dzień dobry, itd.

  1. Modne kolory jesienią. Różne formy wyrazu „rudy” - K. 39 ćw. 1, 2.

  2. Zaznaczanie jesiennych miesięcy - K. 39 ćw. 3.

  3. Układanie i zapisywanie zdań o jesieni - K. 39 ćw. 4.

  4. Praca plastyczna. Uczniowie rysują miskę z owocami zbieranymi jesienią i wyklejają prace wycinanką.

MATEMATYKA

  1. Rachunek pamięciowy:

    1. przykłady na utrwalenie dodawania do 9, 8, 7;

    2. porównywanie różnicowe - nauczyciel podaje dwa działania, a dzieci mówią, które z nich ma większy wynik. Przykłady można zapisać na tablicy.

  2. Rozwiązywanie Samodzielne rozwiązanie zadania - K.M. 24 ćw. 1.

  3. Wspólne rozwiązanie zadania - K.M. 24 ćw. 2:

    1. Pokaż 6 dymówek i 7 oknówek.

    2. Ile oknówek siedzi na górnym, a ile na dolnym drucie?

    3. Jakie działanie wykonać, by obliczyć, ile jest jaskółek siedzących wyżej?

    4. Jakie działanie, by obliczyć liczbę wszystkich jaskółek?

Wykonanie obliczenia, podanie odpowiedzi.

  1. Samodzielne rozwiązanie zadań - K.M. 24 ćw. 3, 4, 5, 6.

  2. Podział dzieci na grupy 4-osobowe.

  3. Rozwiązywanie w grupach zadań tekstowych - karta pracy dana przez nauczyciela.

  4. Podsumowanie dnia i samoocena.


