Scenariusz lekcji matematyki w klasie V....

TEMAT: Pole Trójkąta.

CELE:

GŁÓWNY:

OPERACYJNE:

WYCHOWAWCZY:

Kształcenie umiejętności współdziałania i współpracy z innymi, wdrażanie do pracy zespołowej.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

0x01 graphic
zestawy czworokątów i wzorów - załącznik nr 1

0x01 graphic
zestawy trójkątów

0x01 graphic
klej, magnesy

0x01 graphic
plansza z rysunkami trójkątów, duże modele figur

0x01 graphic
układanka wyrazowa - załącznik nr 2

0x01 graphic
karteczki z zadaniami do samodzielnego rozwiązywania - załącznik nr 3

0x01 graphic
kartki z zadaniami - załącznik nr 4

0x01 graphic
zeszyt ćwiczeń „Matematyka wokół nas” - część II

METODA PRACY:

FORMA PRACY :

PRZEBIEG LEKCJI:

L.p.

CZYNNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI UCZNIA

1

Czynności organizacyjne:

  1. Sprawdzenie obecności

  2. Kontrola pracy domowej

  3. Podanie tematu lekcji.

Praca domową było skonstruowanie trójkątów o podanych długościach boków. Nauczyciel sprawdza poprawność konstrukcji.

2

Przypomnienie wiadomości - nauczyciel zadaje uczniom kolejne pytania:

0x01 graphic
jakie znacie rodzaje trójkątów ze względu na boki?

0x01 graphic
jakie znacie rodzaje trójkątów ze względu na kąty?

0x01 graphic
jak nazywają się boki w trójkącie prostokątnym?

0x01 graphic
co to jest wysokość trójkąta i ile wysokości ma każdy trójkąt?

0x01 graphic
do każdej z figur dobierz odpowiedni wzór na jej pole powierzchni

Uczniowie udzielają odpowiedzi na zadawane pytania, wykonują odręczne rysunki trójkątów. Dopasowują odpowiednie wzory do odpowiednich figur

3

Nauczyciel podaj uwagi dotyczące organizacji lekcji.

Uczniowie będą pracować w dwuosobowych grupach.

4

Czynności prowadzące do ogólnej postaci wzoru na pole trójkąta:

  1. Nauczyciel poleca ułożenie równoległoboku z dwóch przystających trójkątów.

Pytania nauczyciela:

0x01 graphic
jaką częścią równoległoboku jest pole każdego z tych trójkątów? (połową, 0x01 graphic
)

0x01 graphic
ułóż taki równoległobok, aby zaznaczona wysokość trójkąta była także jego wysokością

0x01 graphic
podstawa trójkąta ma 6 cm, a wysokość 4 cm. Jakie jest pole tego równoległoboku? - a jakie jest pole tego trójkąta?

0x01 graphic
jakie byłoby pole tego trójkąta, gdyby jego podstawa miała 8 cm, a wysokość 6 cm?

0x01 graphic
a jeżeli podstawa ma 4 cm, a wysokość 7 cm?

0x01 graphic
gdyby podstawa była równa „a” a wysokość „h”

  1. Co wspólnego mają trójkąty przedstawione na rysunkach?

0x08 graphic
0x08 graphic

0x01 graphic
w jaki sposób można najprościej obliczyć pola tych trójkątów?

0x01 graphic
sformułujcie przepis na obliczanie pola trójkąta prostokątnego o znanych długościach obu przyprostokątnych.

Uczniowie odpowiadają na pytania, odkrywają zależności, formułują wnioski i dochodzą do algorytmu obliczania pola powierzchni trójkąta.

Uczniowie dochodzą do wniosku że pole trójkąta prostokątnego można obliczyć jako połowę pola odpowiedniego prostokąta.

5

Nauczyciel poleca ułożenie układanki wyrazowej prowadzącej do podania reguły słownej na obliczenie pola trójkąta.

Pole trójkąta

jest równe

połowie iloczynu

długości podstawy

i długości wysokości

poprowadzonej na tę podstawę

Uczniowie układają układankę na ławce w grupach, zapisują wzór na tablicy, a następnie wklejają regułę i wzór do zeszytu.

6

Zadania utrwalające poznany wzór na pole trójkąta.

Oblicz pole narysowanych trójkątów:

0x08 graphic
0x08 graphic

a) b) 2j

0x08 graphic

3j

3,5j

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
c)

2j

0x08 graphic

2j

Plansze z rysunkami trójkątów nauczyciel umieszcza na tablicy.

Uczniowie zachęceni przez nauczyciela próbują rozwiązać zadanie samodzielnie. Chętni uczniowie przy tablicy tłumaczą rozwiązania i obliczają pola narysowanych trójkątów.

7

Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z narysowanym trójkątem w celu dokonania samokontroli

Uczniowie mierzą potrzebne odcinki i obliczają pole trójkąta, a następnie wymieniają się karteczkami. Wspólnie sprawdzają rozwiązania i dokonują korekty.

8

Podsumowanie wiadomości zdobytych na lekcji. Ocena aktywności uczniów.

Uczniowie dokonują samooceny.

9

Zadanie i omówienie pracy domowej.

Zeszyt ćwiczeń str. 55 ćwiczenie

1 i 2

Dla chętnych:

Zeszyt ćwiczeń str. 56 ćwiczenie 4.

Opracowała: mgr Elżbieta Maciejasz

Załącznik nr 1

(czworokąty, wzory na pola).

Dopasuj do każdej z figur wzór na jej pole powierzchni.

0x08 graphic
1. 2. b 3.

h a h a

a a a

4. 5. 6.

b h a e

f

a b

  1. a2

  2. a * h

  3. a * b

  4. 0x01 graphic
    e * f

  5. b * h

  6. 0x01 graphic
    (a + b) * h

Załącznik nr 2.

Pole trójkąta

jest równe

połowie iloczynu

długości podstawy

i długości wysokości

poprowadzonej na te podstawę

Opracowała: mgr Elżbieta Maciejasz

Załącznik nr 3.

Oblicz pola narysowanych trójkątów:

0x08 graphic
0x08 graphic
a) b) 2j c)

0x08 graphic

3j 3,5j 2j

4j 2j

Załącznik nr 4.

Zmierz potrzebne odcinki, a następnie oblicz pole tego trójkąta.

0x08 graphic
C

A B

Opracowała: mgr Elżbieta Maciejasz

6