Supraśl, dn. 28.05.2006r.

Opracowała: Agnieszka Kruszewska

nauczyciel Sportowej Szkoły Podstawowej w Supraślu.

ul. Piłsudskiego 1

16-030 Supraśl (woj. podlaskie)

Konspekt lekcji z przyrody dla klasy IV

Temat: Jak człowiek poznaje przyrodę?

Cele:

Realizowane cele w zakresie:

1. wiadomości: uczeń

2. umiejętności:

3. postaw:

Metody:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg lekcji:

1. Faza organizacyjna

  1. Faza realizacyjna

I grupa: uczniowie wyjaśniają - Co to jest przyroda?

II grupa: uczniowie wymieniają składniki przyrody ożywionej.

0x08 graphic
0x01 graphic

III grupa: uczniowie podkreślają składniki przyrody nieożywionej

rośliny, skały, zwierzęta, bakterie, powietrze, grzyby, woda

Uczniowie przyporządkowują odpowiednim narządom - zmysły

Narządy zmysłów

Zmysły człowieka

Np. Oczy

Wzrok

Uszy

…………………………………………..

Język

…………………………………………..

Nos

…………………………………………..

skóra

…………………………………………..

  1. jeden uczeń zawiązuje oczy swojemu koledze opaską, następnie podaje mu różne przedmioty i prosi o odgadnięcie ich nazw - większość przedmiotów nie zostaje odgadnięta. Po zdjęciu opaski uczeń bezbłędnie podaje nazwy przedmiotów.

  2. kolejny uczeń zawiązuje oczy swojemu koledze opaską i podaje mu do spróbowania starte owoce - nazwy owoców uczeń odgaduje bezbłędnie.

Kolejnym etapem doświadczenia jest zasłonięcie nosa ucznia i podanie mu do spróbowania startych owoców. - uczeń ma kłopoty z podaniem nazw owoców.

I grupa: uczniowie podają przykłady działań świadomych i obronnych (definiują nazwy odruchów)

II grupa: uczniowie podają przykłady sytuacji, w których narządy zmysłów mają właściwości adaptacyjne.

III grupa: uczniowie podają przykłady w jaki sposób należy dbać o higienę osobistą.

Człowiek poznaje przyrodę, reaguje na bodźce za pomocą zmysłów: …………..…… , ……….……… , …………..….. , ….………….. , ……………… .

Narządami zmysłów są: …………..…… , ………….………… , …………..…..….. , …..…………….. , ………………… .

Najważniejszą rolę w organizmie człowieka pełni: …………………. .

Odruchy warunkowe (świadome) odbywają się z udziałem: …………………….. , a odruchy bezwarunkowe (…………………….) z udziałem rdzenia kręgowego.

Na podstawie wiadomości z dzisiejszej lekcji dokładnie opisz dowolny przedmiot, zwierzę lub roślinę podając możliwie najwięcej informacji, bez ujawniania nazwy. Zadaniem kolegów będzie odgadnięcie - co to jest ?

- 1 -

Składniki przyrody ożywionej