Scenariusz lekcji matematyki w klasie V

TEMAT: Diagramy procentowe.

CELE:

OGÓLNY: zapoznanie z diagramami procentowymi, kształcenie umiejętności sporządzania, odczytywania oraz interpretacji informacji odczytywanych z diagramów procentowych, kształtowanie umiejętności precyzyjnego formułowania wniosków, logicznego myślenia.

OPERACYJNE:

WYCHOWAWCZY: kształcenie umiejętności efektywnego współdziałania i komunikowania się w grupie, umiejętność prowadzenia dyskusji..

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

0x01 graphic
plansze wykonane przez nauczyciela w programie Microsoft Excel z diagramami: kołowym, prostokątnym, kwadratowym, słupkowym, przedstawiające wyniki ostatniego sprawdzianu tej klasy z przedstawiania ułamków w postaci procentu danej wielkości
i odwrotnie ( załącznik nr 1)

0x01 graphic
wycinki z gazet z diagramami procentowymi ( załącznik nr 2)

METODA PRACY:

FORMA PRACY :

TOK LEKCJI:

1. Nauczyciel wybiera temat ankiety, zapisuje go na tablicy, a uczniowie w zeszytach.

„Najbardziej lubię kiedy nauczyciel sprawdza wiedzę....”

2. Omawiamy temat ankiety.

Na tablicy zapisujemy cztery możliwe odpowiedzi na pytanie z ankiety, które podają uczniowie; np.:

  1. Odpytując przy tablicy

  2. Gdy piszemy karty pracy z małego zakresu materiału

  3. Gdy piszemy sprawdzian wielopoziomowy z całego działu

  4. Rozwiązujemy testy wyboru.

    1. Przeprowadzamy ankietę.

Na tablicy rysujemy tabelkę, uczniowie podchodzą do tablicy i stawiają jedną kreskę przy wybranej odpowiedzi.

MOŻLIWE ODPOWIEDZI

KRESKI POSTAWIONE PRZEZ UCZNIÓW

SUMARYCZNA ILOŚĆ KRESEK

UŁAMEK

PROCENT

a

b

c

d

4. Uzupełniamy tabelkę.

Do tablicy podchodzą kolejno uczniowie, wykonują obliczenia i uzupełniają tabelkę.

5. Analizujemy wyniki:

( oczekujemy, że uczniowie skojarzą wyniki ankiet przeprowadzane przez CBOS
i przedstawią za pomocą diagramów, a może Familiada...?)

6. Zapisanie tematu lekcji. „DIAGRAMY PROCENTOWE”

Wyjaśniamy słowo diagram

7. Nauczyciel pokazuje i omawia

diagramy: kołowy, prostokątny, kwadratowy, słupkowy z wynikami ostatniego sprawdzianu tej klasy z przedstawiania ułamków w postaci procentu danej wielkości i odwrotnie ( załącznik nr 1 ).

8. Dzielimy klasę na 5-cio osobowe grupy.

Każda grupa ma za zadanie przedstawić na jednym z diagramów procentowych wyniki ankiety: „Najbardziej lubię kiedy nauczyciel sprawdza wiedzę......”. Następnie każda grupa prezentuje swój diagram.

9. Sprawdzenie i utrwalenie umiejętności

zdobytych na lekcji: praca z wycinkami z gazet przygotowanymi przez nauczyciela ( załącznik nr 2 ):

10. Zadanie domowe długoterminowe ( metoda projektu ):

  1. Odszukać w gazetach 2 diagramy procentowe i zinterpretować je

  2. Przeprowadzić ankietę na dowolny temat, opracować wyniki i przedstawić je na dowolnym diagramie procentowym. W ankiecie ma uczestniczyć przynajmniej 16 osób. Mają do wyboru cztery odpowiedzi. (praca w grupach 3 osobowych).

Załącznik nr 1.

Uczniowie klasy Vc z ostatniego sprawdzianu dotyczącego przedstawienia ułamków w postaci procentów danej wielkości i odwrotnie otrzymali następujące oceny

bardzo dobry

9 uczniów

36%

dobry

10 uczniów

40%

dostateczny

5 uczniów

20%

niedostateczny

1 uczeń

4%

Wyniki te ilustrują następujące diagramy procentowe :

Prostokątny diagram procentowy

4%

0x08 graphic

40%

20%

36%

0x08 graphic

Kwadratowy diagram procentowy

4%

0x08 graphic

40%

20%

36%

0x08 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Opracowała: mgr Elżbieta Maciejasz

1

Niedostateczny

Dostateczny

Dobry

Bardzo dobry

1%

0x01 graphic
Niedostateczny

0x01 graphic
Dostateczny

0x01 graphic
Dobry

0x01 graphic
Bardzo dobry

1%