background image

___________________________________________________________________________ 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 

 
 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Grzegorz Wójcik 

 

 
 
 
 

Wytwarzanie tkanin na krosnach rapierowych 
826[01].Z2.04 
 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 

mgr inż. Andrzej Konarczak 
mgr inż. Hanna Walczak 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  

mgr inż. Maria Michalak 
 
 
Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  826[01].Z2.04 
Wytwarzanie  tkanin  na  krosnach  rapierowych,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu operator maszyn w przemyśle włókienniczym. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ć

wiczenia 

13 

5.1.

 

Mechanizmy tworzące przesmyk 

13 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

13 

5.2.

 

Mechanizm wprowadzający wątek do przesmyku 

15 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

15 

5.3.

 

Mechanizm zasilający krosno osnową 

17 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

17 

5.4.

 

Mechanizm odbierający tkaninę 

19 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

19 

5.5.

 

Urządzenia dodatkowe 

21 

5.5.1.

 

Ć

wiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.

 

Literatura 

34 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

 

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie

 

operator  maszyn  w  przemyśle 

włokienniczym.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  różne  możliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  może  również  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

W tym  miejscu  jest  szczególnie  ważna  rola  nauczyciela,  gdyż  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zależy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Należy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  może  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  Należy  pamiętać,  żeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

projektów, 

 

przewodniego tekstu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 

 

826[01].Z2 

Technologia tekstyliów tkanych 

 

826[01].Z2.01 

Przygotowanie przędzy do tkania 

826[01].Z2.02 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach czółenkowych 

826[01].Z2.04 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach rapierowych 

826[01].Z2.03 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach chwytakowych 

 

826[01].Z2.05 

Wytwarzanie tkanin  

na krosnach dyszowych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać  przędze  i  wyroby  włókiennicze  na  podstawie  oznaczeń  i  badania 
organoleptycznego, 

 

rozróżniać nitki pojedyncze, wielokrotne i skręcane wielostopniowo,  

 

wymieniać sposoby wytwarzania podstawowych wyrobów włókienniczych, 

 

ustalać wpływ poszczególnych parametrów procesu klejenia na jakość osnowy, 

 

scharakteryzować rodzaje tkanin i splotów tkackich, 

 

przewlekać  nitki  osnowy  przez  oczka  strun  nicielnicowych  i  szczeliny  płochy  zgodnie 
z otrzymanymi warunkami technologicznymi, 

 

odczytać rysunki zestawieniowe zespołów i podzespołów maszyn, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  w  zakładzie 
włókienniczym, 

 

charakteryzować sposób tworzenia tkaniny na krośnie czółenkowym i chwytakowym, 

 

obsługiwać krosno czółenkowe i chwytakowe, 

 

charakteryzować podstawowe mechanizmy krosien czółenkowych i chwytakowych, 

 

oceniać jakość tkanin wytworzonych na krosnach czółenkowych i chwytakowych, 

 

wykonywać podstawowe obliczenia produkcyjne, 

 

wykonywać konserwacje krosien czółenkowych i chwytakowych, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać podstawowe zasady działania mechanizmów krosna rapierowego, 

 

ustalić wpływ pracy poszczególnych mechanizmów krosna na jakość tkaniny, 

 

określić stan techniczny użytkowanych krosien rapierowych,  

 

wykonać podstawowe operacje związane z obsługą krosna rapierowego, 

 

wykonać tkaninę na krośnie rapierowym, 

 

rozpoznać nieprawidłowości w pracy krosien, 

 

ocenić jakość wytworzonej tkaniny, 

 

uporządkować stanowisko pracy, 

 

wykonać podstawowe obliczenia produkcyjne, 

 

wykonać konserwację krosna zgodnie z instrukcją, 

 

posortować odpady produkcyjne, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  
i ochrony środowiska. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia tekstyliów tkanych 826[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie  tkanin  na  krosnach  rapierowych 
826[01].Z2.04 

Temat:  Wykonanie konserwacji krosna rapierowego MAV. 

Cel ogólny:  Wykonać konserwację krosna zgodnie z instrukcją. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP i p.poż, 

 

korzystać z instrukcji konserwacji krosien rapierowych (planu konserwacji), 

 

wybrać  odpowiedni  dla  danego  mechanizmu  rodzaj  smaru,  oleju,  zalecany  w  instrukcji 
obsługi krosna, 

 

przygotować podstawowe narzędzia i przybory potrzebne do konserwacji krosna, 

 

posługiwać się towotnicą i oliwiarką, 

 

obsłużyć mechanizm smarowania centralnego, 

 

sprawdzić  szczelność  obwodów  rozprowadzających  oraz  stan  ruchomych  przewodów 
giętkich. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny swojej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 1–2-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

krosno rapierowe, 

 

narzędzia do przeprowadzenia konserwacji, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela. 

 
Zadanie dla ucznia 
Poznać  czynności,  jakie  musi  wykonać  mechanik  zajmujący  się  konserwacją  krosien 
rapierowych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 

Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego  w  oparciu  o  teksty  źródłowe  i  materiał  nauczania 
z poradnika dla ucznia i instrukcji obsługi krosna chwytakowego. 
 
Tekst przewodni do ćwiczeń: 

 

I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakie  przepisy  BHP  i  p.poż  oraz  ochrony  środowiska  należy  uwzględnić  organizując 
stanowisko pracy? 

2.

 

Jakich zasad BHP należy przestrzegać pracując przy maszynie? 

3.

 

Jakie oleje, smary, płyny do czyszczenia elementów maszyn należy pobrać z magazynu? 

4.

 

Jakie narzędzia będą potrzebne do wykonania zadania? 

5.

 

Na czym będzie polegała praca mechanika podczas wykonywania konserwacji krosna? 

6.

 

Jakie czynności należy wykonać przed przystąpieniem do pracy? 

 
II.  Planowanie 
Uczniowie określają: 
1.

 

Przepisy bhp i p.poż. przy organizowaniu stanowiska pracy. 

2.

 

Zasady BHP należy przestrzegać pracując przy maszynie. 

3.

 

Narzędzia potrzebne do konserwacji krosna. 

4.

 

Parametry, oleju i smaru, który będzie używany. 

5.

 

Czynności, które trzeba wykonać przed rozpoczęciem pracy. 

6.

 

Podział pracy i plan działania. 

 
III.  Ustalenie 
Uczniowie  ustalają  z  nauczycielem  proponowany  sposób  wykonania  zadania  i  opracowany 
plan, przygotowują się do realizacji zaplanowanych prac (ustalają podział pracy). 
Nauczyciel koryguje ewentualne błędy, udziela wyjaśnień. 
 
IV.  Wykonanie 
1.

 

Uczniowie pobierają potrzebne środki i narzędzia. 

2.

 

Uczniowie wykonują czynności związane z konserwacją krosna.  

 
V.  Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  sprawdzają,  czy  przeprowadzili  konserwacje  wszystkich  zaplanowanych 
części i mechanizmów krosna. 

2.

 

Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie poprawnie wykonali wszystkie czynności. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza VI Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  wykonanie,  których  czynności  przy  konserwacji 
krosna sprawiło im trudność. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie 
umiejętności były ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 
 
Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

Praca domowa 
Korzystając z materiałów dydaktycznych zapoznaj się z właściwościami użytych przez Ciebie 
smarów i olejów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wywiad z uczniami. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia tekstyliów tkanych 826[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie tkanin na krosnach rapierowych 
826[01].Z2.04 

Temat:  Likwidowanie zrywu wątkowego na krośnie zasilanym sześcioma kolorami wątku. 

Cel ogólny:  Wykonać podstawowe operacje związane z obsługą krosna rapierowego. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

 

wyprostować i przewlec zerwaną nitkę wątku, 

 

odszukać wątek w przesmyku, 

 

uruchomić krosno. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

kontrolowania swojej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–3-osobowych.. 

 
Czas trwania zajęć
: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Ś

rodki dydaktyczne 

 

krosno rapierowe, 

 

materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna rapierowego, 

 

literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela. 

 
Zadanie dla ucznia
 
Likwidowanie zrywu wątkowego. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą ćwiczeń i tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły dwu osobowe. 

 
Faza właściwa 
Praca  metodą  tekstu  przewodniego  w  oparciu  o  teksty  źródłowe  i  materiał  nauczania 
z poradnika dla ucznia i instrukcji obsługi krosna rapierowego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Tekst przewodni do ćwiczeń: 

 

I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Jakich zasad bhp należy przestrzegać pracując przy krośnie? 

2.

 

Jakie czynności należy wykonać przed przystąpieniem do przewlekania nitki wątku przez 
elementy krosna? 

3.

 

Jakie położenie powinno zajmować bidło krosna? 

4.

 

Jakich narzędzi użyjemy do przewlekania nitki wątku? 

5.

 

W jaki sposób likwiduje się zryw wątkowy? 

 

II.  Planowanie 
Uczniowie określają: 
1.

 

 Przepisy bhp i p.poż., które należy uwzględnić przy organizowaniu stanowiska pracy. 

2.

 

 Zasady BHP które należy przestrzegać pracując przy maszynie. 

3.

 

Czynności, jakie należy wykonać: 

 

ustawienie bidła, 

 

sposób wyprucia wątków, 

 

sposób odszukania przesmyku, 

 

sposób ustawienia napięcia osnowy, 

 

sposób ustawienia krawędzi tkaniny. 

4.

 

Plan działania. 

 

III.  Ustalenie 
Uczniowie  ustalają  z  nauczycielem  proponowany  sposób  wykonania  zadania.  Nauczyciel 
koryguje ewentualne błędy. 

 

IV.  Wykonanie 
1.

 

Uczniowie pobierają potrzebne narzędzia, smary i oleje. 

2.

 

Uczniowie wykonują zaplanowane czynności kolejno. 

 

V.  Sprawdzanie 
1.

 

Uczeń  sprawdza  poprawność  wykonanych  przez  siebie  czynności,  czy  produkowana 
tkanina jest bezbłędna. 

2.

 

Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie poprawnie wykonali wszystkie czynności. 

 

VI.  Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  czynności  przy  usuwaniu  zrywów 
wątkowych sprawiły im trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, 
jakie  umiejętności  były  ćwiczone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na 
przyszłość. 

 

Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

Praca domowa 
Znajdź  w  materiałów  dydaktycznych,  jakie  są  przyczyny  powstawania  błędów  wątkowych 
w tkaninie. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wywiad z uczniami. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Mechanizmy tworzące przesmyk

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Po awarii krosna (zryw  wątku) należy „wypruć” kilka wątków z tkaniny znajdującej się 

w  krośnie.  Uruchamiając  ruch  wsteczny  maszyny  nicielnicowej  usuń  błąd  w  tkaninie, 
odszukaj prawidłowy przesmyk i uruchom krosno. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania dotyczący obsługi mechanizmu tworzącego przesmyk. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  maszyny  nicielnicowej,  jak  się  ją  uruchamia  do  pracy 
wstecz, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać zadanie: 

– 

wypruć kilka nitek wątku, 

– 

uruchomić ruch wsteczny maszyny nicielnicowej, 

– 

usunąć błąd w tkaninie (usunąć zerwany wątek), 

– 

odszukać prawidłowy przesmyk, 

5)

 

uruchomić krosno, 

6)

 

sprawdzić jakość wytwarzanej tkaniny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno z maszyną nicielnicową, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna rapierowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 2 

Załóż wzornicę otrzymaną od nauczyciela na maszynę nicielnicową.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  budowę  i  obsługę  maszyny 
nicielnicowej.  Uczeń  powinien  także  przeczytać  treści  dotyczące  maszyny  nicielnicowej 
zawarte w instrukcji obsługi krosna rapierowego. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  maszyny  nicielnicowej,  jakie  czynności  należy  wykonać  
w celu założenia wzornicy, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

postępując zgodnie z instrukcją założyć wzornicę, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno wyposażone w maszynę nicielnicową, 

 

instrukcja obsługi maszyny nicielnicowej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Wymień zerwany sznurek załamkowy w maszynie nicielnicowej żakardowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  budowę  maszyny  żakardowej  ze 
szczególnym  zwróceniem  uwagi  na  zasady  wiązania  sznurkiem  załamkowym  struny 
nicielnicowej z sznurkiem zaczepowym. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych schemat mechanizmu żakardowego, 

3)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  maszyny  żakardowej,  jak  należy  związać  sznurek 
załamkowy jednym końcem ze sznurkiem zaczepowym, a drugim ze struną nicielnicową  
z ciężarkiem, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać zadanie zgodnie z instrukcją obsługi krosna, 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno z maszyną żakardową lub model maszyny, 

 

narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

instrukcji obsługi maszyny żakardowej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Mechanizm wprowadzający wątek do przesmyku 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Używając włącznika „IMPULS” na krośnie rapierowym, ustawiaj krosno w poszczególnych 

fazach wprowadzania wątku do przesmyku i omów je. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  fazy  pracy  mechanizmu 
wprowadzającego wątek krosna rapierowego. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  rapierowego,  jak  uruchamiamy  krosno  za  pomocą 
przycisku „IMPULS”, 

3)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jakie  są  poszczególne  fazy 
wprowadzania wątku przez rapier,  

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać zadanie zgodnie z instrukcją obsługi krosna, 

6)

 

uporządkować stanowisko pracy.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokazu z instruktażem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna rapierowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ć

wiczenie 2 

Sprawdź  stan  techniczny  i  ustawienie  poszczególnych  elementów  mechanizmu 

wprowadzającego rapier do przesmyku. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  uszkodzenia  mechanizmu 
wprowadzającego wątek do przesmyku. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jakie  elementy  mechanizmu 
przerzutowego najczęściej ulegają uszkodzeniu lub rozregulowaniu, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

3)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna rapierowego, jak powinny być ustawione elementy 
mechanizmu wprowadzającego rapier, 

4)

 

wykonać zadanie: 

– 

sprawdzić  ustawienie  elementów  mechanizmu  wprowadzającego  rapier  do 
przesmyku, 

– 

ocenić stan techniczny poszczególnych elementów, 

– 

uzasadnić ocenę, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe,  

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna rapierowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Wymień w krośnie rapierowym uszkodzony rapier podający wątek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  materiał  dotyczący  budowy 
mechanizmu  napędzającego  rapier.  Powinni  także  przeczytać  w  instrukcji  obsługi  krosna 
rapierowego, jaka jest kolejność czynności przy wymianie rapiera. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  budowy  mechanizmu 
wprowadzającego rapier, 

3)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna rapierowego, jaka jest kolejność wykonywania prac 
przy wymianie rapiera oraz jakie są zasady jego regulacji, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

opierając się na instrukcji obsługi krosna wymień uszkodzony rapier, 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczani–auczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Mechanizm zasilający krosno osnową 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Zwiększ wstępne napięcie osnowy w krośnie MAV wyposażonym w regulator osnowowy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  obsługę  regulatora  osnowowego. 
Uczniowie  powinni  także  zapoznać  się  z  informacjami  dotyczącymi  regulacji  napięcia 
osnowy zawartymi w instrukcji obsługi krosna.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna rapierowego, jak reguluje się napięcie wstępne osnowy, 

3)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat regulatora zasilającego, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

zwiększyć wstępne napięcie osnowy, postępując według instrukcji obsługi krosna, 

6)

 

uporządkować stanowisko pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe wyposażone w regulator zasilający, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna rapierowego, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 2 

Przeprowadź konserwację regulatora zasilającego krosno MAV. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać w instrukcji 

obsługi krosna w jakich odstępach czasu i jak należy konserwować regulator zasilający. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jakie  elementy  regulatora 
zasilającego wymagają konserwacji,  

3)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  rapierowego,  jak  powinny  być  konserwowane 
poszczególne podzespoły regulatora zasilającego, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5)

 

wykonać konserwację regulatora zasilającego, stosując się do instrukcji obsługi krosna. 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka.. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe wyposażone w regulator zasilający,  

 

narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.4. Mechanizm odbierający tkaninę 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Wyjmij wał tkaninowy z krosna MAV wyposażonego w regulator osnowowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  sposób  wyjmowania  wału 
tkaninowego z krosna. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna rapierowego, jak mocowany jest wał tkaninowy, 

3)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat regulatora tkaninowego, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wyjąć wał tkaninowy z krosna, postępując zgodnie z instrukcją obsługi, 

6)

 

uporządkować stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe wyposażone w regulator zasilający, 

 

instrukcja obsługi krosna rapierowego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 2 

Na  krośnie  MAV  ustaw  bidło  w  przednim  skrajnym  położeniu.  Korzystając  

z  regulatora  tkaninowego  i  zasilającego  ustaw  krawędź  tkaniny  tak,  aby  lekko  opierała  się  
o  płochę,  gdy  bidło  jest  w  przednim  skrajnym  położeniu.  Kontroluj,  aby  napięcie  tkaniny 
i osnowy było odpowiednie dla warunków tkania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  Materiał  nauczania.  Należy  zwrócić  uwagę  na  obsługę  regulatora  tkaninowego  
i osnowowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jak  ręcznie  można  odwinąć  lub 
nawinąć osnowę oraz tkaninę na krośnie,  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

3)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna rapierowego, jak ręcznie można napędzać regulator 
tkaninowy i regulator zasilający, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać zadanie: 

 

ustawić bidło w przednim skrajnym położeniu, 

 

ustawić  krawędź  tkaniny,  tak  aby  oparła  się  o  płochę  gdy  bidło  znajduje  się 
w przednim skrajnym położeniu, 

 

kontrolować napięcie osnowy i tkaniny, aby było odpowiednie dla warunków tkania, 

6)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe wyposażone w regulator zasilający i tkaninowy,  

 

instrukcja obsługi krosna rapierowego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.5. Urządzenia dodatkowe 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ć

wiczenie 1 

Załóż nawoje walcowe na stojak urządzenia zasilającego zaplatacza krajki dodatkowej na 

krośnie  MAV.  Przewlecz  nitki  przez  prowadniki  urządzenia  zaplatającego.  Uruchom  krosno 
i sprawdź, czy krajka dodatkowa zaplata się prawidłowo. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać w instrukcji 

obsługi krosna jak należy zakładać nitki zasilające zaplatacza krajki dodatkowej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać  w  instrukcji  obsługi  krosna  rapierowego,  jak  przewlekane  są  nitki  zasilające  
w zaplataczu krajki dodatkowej, 

3)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje,  jak  działa  zaplatacz  krajki 
dodatkowej, 

4)

 

przygotować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać zadanie: 

 

założyć nawoje walcowe na stojak, 

 

przewlec nitki przez prowadniki, 

 

uruchomić krosno, 

 

sprawdzić czy krajka dodatkowa zaplata się prawidłowo, 

6)

 

uporządkować stanowisko pracy.  
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe wyposażone w urządzenie zaplatające krajkę dodatkową, 

 

instrukcja obsługi krosna rapierowego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla ucznia. 

 
Ć

wiczenie 2 

Załóż nawoje stożkowe na stojak przy krośnie MAV. Przewlecz nitki przez prowadniki, 

naprężacz,  czujnik  wątkowy,  urządzenie  podające  wątek.  Uruchom  krosno  i  sprawdź,  czy 
wątek został prawidłowo wprowadzony. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać w instrukcji 

obsługi  krosna  jak  należy  zakładać  nawoje  wątkowe  na  ramę  krosna  a  następnie  jak 
przewleka się nitki przez elementy krosna do strefy roboczej. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni, 

2)

 

odszukać w instrukcji obsługi krosna rapierowego, jak powinny być poprzewlekane nitki 
zasilające krosno w wątek, 

3)

 

przygotować stanowisko pracy, 

4)

 

wykonać zadanie: 

 

załóż nawoje stożkowe na stojak przy krośnie MAV, 

 

przewlecz nitki przez prowadniki, naprężacz, czujnik wątkowy, urządzenie podające 
wątek, 

 

uruchomić krosno, 

 

sprawdzić, czy wątek został wprowadzony prawidłowo, 

5)

 

posprzątać stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z instruktażem. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

krosno rapierowe,  

 

instrukcja obsługi krosna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wytwarzanie  tkanin  
na krosnach rapierowych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

 

zadania 7, 9, 14, 16 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1.  d,  2.  c, 3.  c,  4. b,  5.  a,  6.  c,  7.b  8. a,  9.  a,  10.  a,  11.  b, 

12. a13. a, 14. d, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać krosno rapierowe 

Rozpoznać rodzaj rapiera 

Wymienić maksymalnie iloma rodzajami wątku 
może być zasilane krosno MAV 

Wyjaśnić do produkcji, jakich tkanin zalecane są 
maszyny nicielnicowe negatywne

 

Rozpoznać rodzaj maszyny nicielnicowej 

Wyjaśnić jak sterowana jest maszyna 
nicielnicowa 

Rozpoznać element maszyny żakardowej 

Scharakteryzować fazę pracy rapiera 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Wymienić z iloma głowicami produkowany jest 
rapier podający krosna MAV 

10  Określić, w jaki sposób mechanizm zasilający 

otrzymuje sygnał o zmianie napięcia osnowy  

PP 

11  Dobrać rodzaj przewału do produkowanego 

asortymentu tkanin 

12  Rozpoznać regulator tkaninowy 

13  Wymienić, która część regulatora tkaninowego 

jest napędzana 

14  Określić napęd mechanizmu bidłowego 

PP 

15  Wyjaśnić zasady regulacji liniowej gęstości 

wątku w regulatorze tkaninowym 

16  Ocenić stan techniczny mechanizmu 

wprowadzającego wątek 

PP 

17  Rozpoznać elementy mechanizmu odbierającego 

tkaninę 

18  Rozpoznać rodzaj splotu tworzącego krajkę 

dodatkową 

19  Rozpoznać elementy czujnika osnowowego 

20  Rozpoznać fazy wprowadzania wątku 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Przed wskazaniem odpowiedzi dokładnie przeczytaj treść zadania.  

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Krosno rapierowe można rozpoznać po sposobie 
a)

 

tworzenia przesmyku. 

b)

 

zasilania osnową. 

c)

 

odbiorania tkaniny. 

d)

 

wprowadzania wątku. 

 
2.

 

Część  mechanizmu  wprowadzającego  wątek  wykonana  w  postaci  taśmy  ze  stali  lub 
tworzywa sztucznego to rapier 
a)

 

teleskopowy. 

b)

 

sztywny. 

c)

 

elastyczny. 

d)

 

składany. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

3.

 

Krosno rapierowe MAV może być zasilane maksymalnie 
a)

 

dwoma kolorami wątku. 

b)

 

trzema kolorami wątku. 

c)

 

sześcioma kolorami wątku. 

d)

 

dziesięcioma kolorami wątku. 

 
4.

 

Maszyny nicielnicowe negatywne stosowane są do produkcji tkanin 
a)

 

ciężkich. 

b)

 

lekkich. 

c)

 

podwójnych. 

d)

 

pluszowych. 

 
5.

 

Rysunek przedstawia maszynę nicielnicową 
a)

 

pozytywną. 

b)

 

negatywną. 

c)

 

górną. 

d)

 

dolną. 

 

6.

 

Maszyna nicielnicowa sterowana jest 
a)

 

krzywką. 

b)

 

łańcuchem.  

c)

 

wzornicą papierową. 

d)

 

sprężonym powietrzem. 

 
7.

 

Na rysunku graniak maszyny żakardowej oznaczony jest cyfrą 
a)

 

7. 

b)

 

12. 

c)

 

14. 

d)

 

10. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
8.

 

Bidło jest w tylnym skrajnym położeniu, rapiery zajmują położenie

 

a)

 

odbierający przejmuje wątek od podającego. 

b)

 

odbierający wchodzi do przesmyku podający wychodzi. 

c)

 

podający wchodzi do przesmyku odbierający wychodzi. 

d)

 

podający przejmuje wątek od odbierającego. 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

9.

 

Rapiery podające krosna MAV są dostępne z 
a)

 

czterema rodzajami głowic. 

b)

 

dwoma rodzajami głowic. 

c)

 

jednym rodzajem głowicy. 

d)

 

sześcioma rodzajami głowic. 

 
10.

 

Sygnał  o  zmianie  napięcia  osnowy  w  czasie  pracy  krosna  przekazywany  jest  do 
mechanizmu zasilającego poprzez 
a)

 

przewał i układ dzwigni. 

b)

 

wyczuwacz średnicy osnowy. 

c)

 

czujnik mechaniczny. 

d)

 

czujnik mechaniczno-elektruczny. 

 

11.

 

Przy produkcji tkanin ciężkich na krośnie MAV stosuje się 
a)

 

przewał obrotowy. 

b)

 

dodatkowy przewał. 

c)

 

przewał sprężynujący. 

d)

 

przewał stały. 

 
12.

 

Krosno MAV wyposażone jest w regulator tkaninowy 
a)

 

pozytywny. 

b)

 

negatywny. 

c)

 

różnicowy. 

d)

 

wahadłowy. 

 
13.

 

W regulatorze tkaninowym pozytywnym krosna MAV napędzany jest 
a)

 

wał tarkowy. 

b)

 

wał osnowowy. 

c)

 

przewał. 

d)

 

wał naprężający. 

 
14.

 

W krośnie MAV zastosowano bidło z napędem 
a)

 

łańcuchowym. 

b)

 

krzywkowym. 

c)

 

o podwójnym dobiciu. 

d)

 

korbowym. 

  

15.

 

Gęstość liniową wątku nastawiamy w regulatorze tkaninowym krosna MAV przez 
a)

 

zmianę kół zębatych. 

b)

 

zmianę docisku tarcz sprzęgła. 

c)

 

zmianę długości łańcucha. 

d)

 

zmianę profilu krzywki. 

 
16.

 

Przyczyną puszczania wątku przez rapier podający w przesmyku jest 
a)

 

zużycie bidłowodów. 

b)

 

zabrudzona głowica rapiera. 

c)

 

złe ustawienie płochy względem tylnej ścianki wyrzutni. 

d)

 

pionowe drgania płochy. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

17.

 

Rysunek przedstawia regulator tkaninowy. Punkt A pokazuje 
a)

 

koło do ręcznego przesuwu ciężarka. 

b)

 

ś

ruby, po odkręceniu, których rozsuniemy koła zębate. 

c)

 

miejsca regulacji gęstości liniowej. 

d)

 

koło do ręcznej obsługi regulatora. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
18.

 

Na krośnie rapierowym krajka dodatkowa tworzona jest w splocie 

 

a)

 

panamowym. 

b)

 

rypsowym. 

c)

 

gazejskim. 

d)

 

atłasowym. 

 
19.

 

Wał tarkowy to część 
a)

 

mechanizmu przerzutowego. 

b)

 

mechanizmu odbiorczego. 

c)

 

mechanizmu zasilającego. 

d)

 

mechanizmu bidłowego. 

 

20.

 

Rysunek przedstawia fazy wprowadzania wątku przez

 

a)

 

rapier. 

b)

 

strumień powietrza. 

c)

 

strumień wody. 

d)

 

czółenko. 

 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

 
 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................................................................ 
 

Wytwarzanie tkanin na krosnach rapierowych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

TEST 2 
Test  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej

 

„Wytwarzanie  tkanin  

na krosnach rapierowych” 
 

Treść  zadania:  Z  powodu  awarii  krosna  powstało  w  tkaninie  „gniazdo”.  Wypruj  z  tkaniny 
tyle wątków, aby usunąć błąd. Uruchom krosno. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

Ocena  

Normy wymagań  

dopuszczający 

14 punktów  

dostateczny 

18 punktów 

dobry 

22 punktów  

bardzo dobry 

28 punktów 

 
Kryteria oceny 
 

 

Czynności oceniane i kryteria wykonania 

Liczba 
punktów 

P

la

n

o

w

a

n

ie

 

Czynność 1: Zapisanie czynności związanych z założeniem ubrania 

roboczego. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: założyć ubranie robocze. 

Czynność 2: Zapisanie czynności związanych z usunięciem błędu 

w tkaninie i uruchomieniem krosna. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: ustawić bidło w tylnym skrajnym 

położeniu. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: wyprostować i poprzewlekać zerwane 

nitki wątku. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: wyprostować i poprzewlekać zerwane 

nitki osnowy. 

1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: zmniejszyć napięcie osnowy. 
1 punkt – jeżeli uczeń zapisał: pobrać narzędzia. 

 
 
 

 

 



O

rg

a

n

iz

o

w

a

n

ie

 

Czynność 3: Zapisanie czynności związanych z organizowaniem 

stanowiska pracy. 

1 punkt – jeżeli uczeń założył ubranie robocze i je pozapinał. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń sprzątnął niepotrzebne przedmioty znajdujące 

się na stanowisku pracy. 

1 punkt – jeżeli uczeń zgromadził potrzebne narzędzia do wykonania 

zadania. 

 
 

 

 

W

y

k

o

n

y

w

a

n

ie

 

Czynność 4: Zapisanie czynności związanych z wykonywaniem 

zadania. 

1 punkt – jeżeli uczeń ustawił bidło w tylnym skrajnym położeniu. 
1 punkt – jeżeli uczeń zmniejszył napięcie osnowy. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń wyprostował i przeprowadził przez elementy 

krosna zerwane nitki wątku. 

1 punkt – jeżeli uczeń uporządkował stanowisko pracy 
1 punkt – 
jeżeli uczeń wyprostował i położył na przewale zerwane 

nitki osnowy. 

 
 


 


 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

1 punkt – jeżeli uczeń kolejno usuwa z tkaniny (wypruwa) nitki 

wątku, do miejsca gdzie jest „gniazdo”. 

1 punkt – jeżeli uczeń likwiduje błąd w tkaninie. 
1 punkt – jeżeli uczeń napina nici osnowy. 
1 punkt – 
jeżeli uczeń przewleka zerwane nitki osnowy przez oczka 

strun nicielnicowych i szczeliny płochy. 

1 punkt – jeżeli uczeń odszukał wątek w przesmyku. 
1 punkt – jeżeli uczeń ustawił bidło w przednim skrajnym położeniu. 
1 punkt – jeżeli uczeń korzystając z regulatora osnowowego 
i tkaninowego ustawił krawędź tkaniny tak by opierała się o płochę. 
1 punkt – jeżeli uczeń sprawdził czy nici osnowy są prawidłowo 

poprzewlekane. 

1 punkt – jeżeli uczeń uruchomił krosno. 
1 punkt – jeżeli uczeń skontrolował jakość tkaniny. 
1 punkt – jeżeli uczeń uporządkował stanowisko pracy. 
1 punkt – jeżeli uczeń zgromadził odpadki przędzy w wyznaczonym 

miejscu. 

 



 



 

 




 

P

re

z

en

ta

cj

a

 

Czynność 5: Zapisanie czynności związanych z prezentacją 

zadania. 

1 punkt – jeżeli uczeń uzasadnił kolejność wykonywanych czynności. 
1 punkt – jeżeli uczeń ocenił jakość wykonanej tkaniny. 

 
 


 

RAZEM 

28 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu,  z  co  najmniej  dwutygodniowym 
wyprzedzeniem.  

2.

 

Rozdaj uczniom treść zadania praktycznego, by mogli zgromadzić potrzebne informacje. 

3.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania typu „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 

5.

 

Przeprowadź z uczniami ćwiczenia przy krośnie podobne do zawartego w teście.  

6.

 

Omów z uczniami sposób wykonania zadania, zwróć uwagę na etapy, czyli planowanie, 
organizowanie, wykonanie i prezentowanie. 

7.

 

Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Przypomnij uczniom o konieczności przestrzegania przepisów bhp i p.poż w czasie pracy 
na tkalni. 

9.

 

Zbierz przygotowane karty zadania i oceń zgodnie z kluczem punktowania. 

10.

 

Sprawdź czy uczeń prawidłowo wykonuje czynności przy krośnie. 

11.

 

Przeprowadź  dyskusję  na  temat  błędów  powstałych  w  tkaninie  wynikłych  z  powodu 
nieprawidłowego wykonywania czynności przez ucznia. 

12.

 

Ustal przyczyny trudności wynikłych przy wykonywaniu zadania. 

13.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę zadania. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania. 

4.

 

Test  w  formie  zadania  typu  „próba  pracy”,  które  będziesz  rozwiązywać  pozwoli  Ci 
sprawdzić swoje umiejętności z zakresu „Wytwarzanie tkanin na krosnach rapierowych”. 

5.

 

Dokonaj analizy treści zadania. 

6.

 

Etapy wykonania zadania, to: planowanie, organizowanie, wykonanie, prezentowanie. 

 

w  etapie  planowania,  powinieneś  zaplanować  czynności,  które  wykonasz 
w celuwyprodukowania tkaniny, 

 

organizowanie, to etap, w którym przygotujesz się do wykonania zadania, 

 

wykonanie,  to  etap,  w  którym  wyprodukujesz  tkaninę  o  określonych  warunkach 
technologicznych i długości, 

 

prezentowanie,  to  przedstawienie  wykonanego  wyrobu,  ocena  jego  jakości,  jeśli  są 
błędy w tkaninie określ przyczyny ich powstania. 

7.

 

Pracuj samodzielnie. 

8.

 

Na wykonanie zadania masz 90 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja bhp i p.poż, 

 

instrukcja obsługi krosna chwytakowego, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 6. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ZADANIA 

 

Nazwisko i imię: ………………………………………………………………………….. 

 

 

Treść zadania: 

Z powodu awarii krosna powstało w tkaninie „gniazdo”. Wypruj z tkaniny tyle wątków aby 
usunąć błąd. Uruchom krosno. 
 
Planowanie (czynności prowadzące do wykonania zadnia) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Organizowanie (przygotowanie do wykonana zadania) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Wykonanie  
………………………………………………………………………………………………….. 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. LITERATURA 
 

1.

 

Frontczak I., Wnuk J.: Tkactwo cz. 2. WSiP Warszawa 1978 

2.

 

Ignasiak B. (red.): Podstawy włókiennictwa. PŁ, 1978 

3.

 

Lewiński J., Suszek H.: Tkactwo cz. I. WSiP, Warszawa1992 

4.

 

Schellenberg A. (red.): Encyklopedia techniki. WN-T, Warszawa 1986 

5.

 

Szosland J.: Podstawy budowy i technologii tkanin. WN-T, Warszawa 1979 

6.

 

Ś

rednicka L., Owczarz R., Nycz E.: Budowa tkanin. WSiP, 1990 

 
Czasopisma: 

 

Przegląd Włókienniczy 
 

Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

 
Czasopisma 

 

Nowa Edukacja Zawodowa 

 

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php