background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Barbara Jasińska 

 

 

 

Modyfikowanie nitek 826[01].Z1.04

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Marian Róg 

mgr inŜ.  Krystyna Jaros

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Maria Michalak 

 

 

Konsultacja: 

mgr inŜ. Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  826[01].Z1.04 
„Modyfikowanie nitek”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu operator 
maszyn w przemyśle włókienniczym. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Przewijanie, łączenie, nitkowanie przędzy 

12 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

12 

5.2.

 

Teksturowanie 

16 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

16 

5.3.

 

Obliczenia planu produkcji i odpadki produkcyjne 

20 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

20 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.

 

Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  Operator  maszyn  w  przemyśle 
włókienniczym. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ukształtowane, aby 
bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

826[01].O1 

Technologia przędzalnictwa 

826[01].Z1.01 

Wykonywanie wstępnej obróbki 

surowców włókienniczych 

826[01].Z1.02 

Wytwarzanie półproduktów 

przędzalniczych 

 

826[01].Z1.03 

Wytwarzanie przędzy 

826[01].Z1.04 

Modyfikowanie nitek 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

sklasyfikować surowce włókiennicze według określonych kryteriów, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozpoznawać elementy maszyn i mechanizmów, 

 

identyfikować surowce i półprodukty włókiennicze, 

 

obliczać masę liniową półproduktów włókienniczych, 

 

posługiwać się normami dotyczącymi badania wskaźników uŜytkowych i strukturalnych

 

płaskich i liniowych wyrobów włókienniczych, 

 

współpracować w grupie, 

 

określać kierunek i liczbę skrętów nitek pojedynczych, 

 

charakteryzować metody wytwarzania nitek, 

 

wytwarzać  przędzę  na  przędzarkach  obrączkowych  i  bezwrzecionowych,  rozpoznawać  
i usuwać błędy powstałe podczas przędzenia, 

 

wykonywać czynności związane z konserwacją maszyn zgodnie z instrukcjami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować skład nitek, 

 

rozróŜnić rodzaje modyfikowanych nitek posługując się normami i katalogami, 

 

wyznaczyć podstawowe parametry nitek, 

 

scharakteryzować technologie modyfikowania nitek, 

 

dobrać technologie do wytwarzania nitek skręcanych, 

 

scharakteryzować proces wytwarzania nitek fantazyjnych, 

 

scharakteryzować sposoby teksturowania jedwabiu, 

 

scharakteryzować sposoby zabezpieczania nitek przed wilgocią, 

 

rozróŜnić sposoby likwidowania ładunków elektrostatycznych gromadzących się na nitkach, 

 

określić  warunki  techniczne  uŜytkowania  maszyn  i  urządzeń  pomocniczych 
zapewniających przebieg procesu modyfikowania nawojów i nitek, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

zasilić surowcem maszyny do modyfikowania nitek, 

 

obsłuŜyć maszyny do modyfikowania nitek zgodnie z instrukcją, 

 

rozpoznać błędy powstałe w procesie przewijania, łączenia i skręcania nitek, 

 

usunąć przyczyny powstawania błędów w procesie modyfikowania nitek, 

 

ocenić jakość wytworzonych nawojów przewijarkowych na podstawie katalogów,  

 

obliczyć koszty powstałe w procesie produkcji, 

 

posłuŜyć się nazwami handlowymi nitek i jedwabiów teksturowanych, 

 

wykonać konserwację maszyn zgodnie z dokumentacją techniczną, 

 

sortować odpady produkcyjne, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpoŜarowej 
w czasie obsługi maszyn do modyfikacji nitek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 

Moduł: 

Technologia przędzalnictwa 826[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Modyfikowanie nitek 826[01].Z1.04 

Temat:  Organizacja stanowiska pracy przy przewijarce wodzikowej. 

Cel ogólny:  Czynności  związane  z  przygotowaniem  stanowiska  pracy  przy  przewijarce 

wodzikowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy przy przewijarce wodzikowej, 

 

dokonać analizy poszczególnych czynności, 

 

uzasadnić poszczególne czynności. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka, 

 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przewijarka wodzikowa, 

 

instrukcja obsługi przewijarki wodzikowej, 

 

instrukcja bhp i ppoŜ obowiązująca przy obsłudze przewijarki wodzikowej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Rozpoczęcie zajęć – sprawy organizacyjne. 

2.

 

Wprowadzenie, nawiązanie do tematu i omówienie celów oraz organizacji zajęć. 

3.

 

Pogadanka na temat organizacji na stanowisku pracy przy przewijarce wodzikowej. 

4.

 

Organizacja pracy: 

 

uczniowie otrzymują treść ćwiczenia, 

 

organizują stanowisko pracy. 

5.

 

Realizacja zajęć: 
Uczniowie: 

 

analizują  treść  ćwiczenia:  Organizacja  stanowiska  pracy  przy  przewijarce 
wodzikowej, 

 

zapoznają się z odpowiednim fragmentem poradnika dla ucznia, 

 

organizują  stanowisko  pracy  przy  przewijarce  wodzikowej  zgodnie  z  instrukcją 
obsługi,  analizują konieczność wszystkich wymaganych czynności. 

Nauczyciel: 

 

obserwuje pracę uczniów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

 

konsultuje i udziela wyjaśnień.  

6.

 

Sprawdzanie  przygotowanego  stanowiska  i  porównanie  z  prezentacją  prawidłowego 
rozwiązania. 

7.

 

Samoocena wykonanej pracy. 

8.

 

Podsumowanie zajęć. 

9.

 

Dyskusja na temat trudności w wykonaniu zadania. 

 
Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów na podstawie wykonanych ćwiczeń. 
 
Praca domowa 
Zapisać  w  zeszycie  czynności  związane  z  przygotowaniem  stanowiska  przy  przewijarce 
wodzikowej na podstawie wykonanego ćwiczenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

rozmowa z uczniami 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca  

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 

Moduł: 

Technologia przędzalnictwa 826[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Modyfikowanie nitek 826[01].Z1.04 

Temat:  Plan przędzenia przędzalni. 

Cel ogólny:  Sporządzenie planu przędzalni. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić ilość przędzy, jaka ma być wyprodukowana, 

 

określić ilość półproduktów potrzebną do wyprodukowania przędzy, 

 

obliczyć wydajności teoretyczne poszczególnych maszyn. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowanie i planowanie, 

 

pracy w zespole, 

 

kontrolowania swojej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

metoda  tekstu  przewodniego  na  podstawie  materiału  nauczania  w  poradniku  dla  ucznia 
p.4.3. Obliczenia planu produkcji i odpady produkcyjne, 

−−−−

 

ć

wiczenia, 

 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca zespołowa 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

−−−−

 

kalkulator, 

−−−−

 

komputer, 

−−−−

 

rzutnik multimedialny, 

−−−−

 

arkusz do ćwiczenia, 

−−−−

 

prezentacja wykonanych prawidłowo obliczeń, 

−−−−

 

materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela, 

−−−−

 

tekst przewodni do ćwiczenia. 

 
Zadanie dla ucznia

Na  podstawie  tabeli  opracuj  plan  produkcyjny  przędzalni.  W  planie  załoŜono 
wyprodukowanie  1000  kg  przędzy  o  grubości  20  tex  w  ciągu  8  godzin.  Przyjęto,  Ŝe  ogólna 
ilość  odpadków  wynosi  15,4  %,  w  tym  przy  przerobie  zwojów  6,5%,  taśmy  ze  zgrzeblarek 
5,5%,taśmy  z  rozciągarek  I  0,3%,taśmy  z  rozciągarek  II  0,4%,  niedoprzędu  średniego 
0,8%,niedoprzędu grubego 0,9% i przędzy 1%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

Tabela. Tekst źródłowy do ćwiczenia. Przykładowy plan przędzenia [opracowanie własne] 

Produkt 

Przewidywany % 

odpadków 

Wydajność 

surowca 

w % 

Wymagana 

produkcja 

w kg 

Mieszanka 

– 

100 

1170 

Zwoje 

6,0 

94 

1100 

Taśma ze zgrzeblarek 

5,0 

89 

1042 

Taśma z rozciągarek I 

0,3 

88,7 

1038 

Taśma z rozciągarek II 

0,4 

88,3 

1033 

Niedoprzęd średni 

0,8 

87,5 

1023 

Niedoprzęd gruby 

0,9 

86,6 

1012 

Przędza 

1,1 

85,5 

1000 

Razem 

14,5 

 

 

 
Plan  przędzenia  zakłada  produkcję  1000  kg  przędzy  w  ciągu  8  godzin.  Przy  kaŜdym 

przejściu wydziela się pewna ilość odpadków. Dla kaŜdej z poprzedzających maszyn naleŜy 
przewidzieć większą ilość półproduktów w celu wyrównania strat i otrzymania Ŝądanej ilości 
przędzy.  Przyjęto,  Ŝe  ogólna  ilość  odpadków  wynosi  14,5%.  W  kolumnie  trzeciej  podano 
wydajność surowca. 

Przyjmując  masę  mieszanki  za  100%  przy  6%  odpadków  ilość  zwojów  wyniesie  94%. 

Uwzględniając  wymienioną  ilość  odpadków  w  czasie  zgrzeblenia  –  ilość  taśmy  w  stosunku 
do ilości mieszanki będzie wynosić 89%. Przy ogólnej ilości odpadków równej 14,5% ilości 
przędzy wyniesie 85,5%. Z kaŜdych 100 kg mieszanki otrzyma się 94 kg zwojów,89 kg taśmy 
ze zgrzeblarek 88,7 kg taśmy z rozciągarek I oraz ostatecznie 85,5 kg przędzy. 

Uwzględniając: te dane, do wyprodukowania 1000 kg przędzy potrzeba: 

 
obliczenie ilości mieszanki: 
100 kg mieszanki potrzeba do wyprodukowania 85,5 kg przędzy, 
x kg mieszanki potrzeba do wyprodukowania 1000 kg przędzy: 

x = 

5

,

85

1000

100

 = 1170 kg mieszanki 

obliczenie ilości zwojów: 
94 kg zwojów potrzeba do wyprodukowania 85,5 kg przędzy, 
x kg zwojów potrzeba do wyprodukowania 1000 kg przędzy:

 

x = 

5

,

85

1000

94

 = 

1100 kg zwojów

 

 
obliczenie ilości taśmy: 
89 kg taśmy potrzeba do wyprodukowania 85,5 kg przędzy, 
x – kg taśmy potrzeba do wyprodukowania 1000 kg przędzy: 

x = 

5

,

85

1000

89

 = 1042 kg taśmy 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna 
1.

 

Podanie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział uczniów na grupy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

Faza właściwa 
Praca przy pomocy metody tekstu przewodniego. 

 

I.  Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Jaką ilość przędzy naleŜy wyprodukować? 

2.

 

Jakie są przewidywane ilości odpadków? 

3.

 

Jakie są wydajności surowca? 

 

II.  Planowanie 
1. 

 

Sposób obliczenia ilości potrzebnej mieszanki. 

2. 

 

Sposób obliczenia ilości potrzebnych zwojów. 

3. 

 

Sposób obliczenia ilości taśmy ze zgrzeblarki. 

4. 

 

Sposób obliczenia ilości taśmy z rozciągarki I i II. 

5. 

 

Sposób obliczenia ilości niedoprzędu średniego i grubego. 

 

III.  Ustalenie 
1.

 

Uczniowie pracując w zespołach proponują sposób wykonania zadania. 

2.

 

Uczniowie zastanawiają się nad podziałem pracy. 

3.

 

Uczniowie opracowują plan działań. 

4.

 

Uczniowie  konsultują  z  nauczycielem  proponowany  sposób  wykonania  zadania 
i opracowany plan. 

 

IV.  Wykonanie 
1.

 

Uczniowie wpisują dane liczbowe do opracowanej tabeli. 

2.

 

Uczniowie obliczają ilość mieszanki potrzebną do wyprodukowania przędzy. 

3.

 

Uczniowie obliczają ilość zwojów potrzebnych do wyprodukowania przędzy. 

4.

 

Uczniowie obliczają ilość taśmy ze zgrzeblarki potrzebnej do wyprodukowania przędzy. 

5.

 

Uczniowie  obliczają  ilość  taśmy  z  rozciągarek  (I  i  II)  potrzebnej  do  wyprodukowania 
przędzy. 

6.

 

Uczniowie obliczają ilość niedoprzędu z niedoprzędzarek średniej i grubej potrzebnej do 
wyprodukowania przędzy. 

 

V.  Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie  sprawdzają  w  grupach  poprawność  obliczeń.  Nauczyciel  sprawdza 
poprawność wykonania zadania. 

2.

 

Uczniowie  sprawdzają  poprawność  wykonanego  zadania  porównując  z  wzorem 
otrzymanym od nauczyciela. 

 

VI.  Analiza końcowa 
1.

 

Która część ćwiczenia sprawiła największe trudności. 

2.

 

Czy ćwiczenie zostało wykonane w całości prawidłowo. 

 

Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

 

Praca domowa 
Dokonać analizy planu przelotowości (Tabela w poradniku dla ucznia). 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

rozmowa z uczniami na temat poprawności wykonanego zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1. Przewijanie, łączenie, nitkowanie przędzy

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Umieść  na  ramie  natykowej  przewijarki  wałkowej,  cewki  otrzymane  od  nauczyciela. 

Przeprowadź nitki przez system prowadników oraz czujniki do nawoju. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien przygotować przędzę do nałoŜenia na ramę natykową. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi przewijarki wałkowej, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją bhp i ppoŜ obowiązująca przy obsłudze przewijarki, 

3)

 

zapoznać się z warunkami technologicznymi przędzy, 

4)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

5)

 

wykonać polecenie, 

6)

 

sprawdzić, czy wszystkie czynności są wykonane prawidłowo. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przewijarka wałkowa, 

 

schemat technologiczny przewijarki, 

 

instrukcja obsługi przewijarki wałkowej, 

 

instrukcja bhp i ppoŜ, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Zorganizuj stanowisko pracy przy łączniarce. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi łączniarki, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją bhp i ppoŜ obowiązująca przy obsłudze łączniarki, 

3)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

4)

 

dokonać analizy poszczególnych czynności, 

5)

 

sprawdzić, czy wszystkie czynności są wykonane prawidłowo. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

łączniarka, 

 

instrukcja obsługi łączniarki, 

 

instrukcja bhp i ppoŜ przy obsłudze łączniarki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Posługując  się  katalogiem  z  róŜnymi  rodzajami  błędów  nawojów  przewijarkowych 

dokonaj oceny nawojów przewijarkowych otrzymanych od nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien przygotować róŜne nawoje przewijarkowe. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych,  jakie  błędy  posiadają  nawoje  przewijarkowe 
i jakie są przyczyny ich powstawania, 

2)

 

dokonać porównania otrzymanych nawojów z nawojami w katalogu, 

3)

 

rozpoznać błędy i przeanalizować przyczyny powstania błędów, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

róŜne nawoje przewijarkowe wraz z oznaczeniami numeru przędzy,

 

 

katalog,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 4 

Oblicz  wydajność  jednego  wrzeciona  przewijarki  w  kg/h,  jeŜeli  prędkość  obwodowa 

bębna  napędowego  wynosi  5  m/s,  przewijana  jest  przędza  o  grubości  25  tex,  współczynnik 
wydajności wynosi 0,8. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych, w jaki sposób oblicza się wydajność przewijarki, 

2)

 

sprawdzić jednostki danych w ćwiczeniu wielkości, 

3)

 

wykonać obliczenia i przeanalizować poprawność wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 5 

Posługując  się  katalogiem  z  róŜnymi  rodzajami  przędzy,  scharakteryzuj  próbki  przędzy 

otrzymane od nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien przygotować próbki róŜnych rodzajów przędzy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

porównać otrzymane próbki przędzy z katalogiem , 

2)

 

rozdzielić  przy  pomocy  igły  preparacyjnej  próbki  przędzy  i  sprawdzić,  czy  naleŜą  do 
przędz pojedynczych czy nitkowanych, 

3)

 

rozpoznać  rodzaj  przędz  i  opisać  ich  charakterystykę  w  arkuszu  ćwiczeniowym, 
dołączając próbki, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu  przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki przędzy,

 

 

katalog,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 6 

Przędza  nitkowana  ma  oznaczenie:  Tt  60  SSZZ/4Z/3S/2S.  Jaki  rodzaj  nitkowania 

występuje w tej przędzy? Narysuj schemat przędzy. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien przygotować próbki róŜnych rodzajów przędzy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych, w jaki sposób oznacza się przędzę nitkowaną, 

2)

 

dokonać analizy otrzymanego oznaczenia przędzy nitkowanej, 

3)

 

zapisać w arkuszu ćwiczeniowym sposób nitkowani i narysować schemat przędzy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 7 

Oznacz masę liniową przędzy nitkowanej otrzymanej od nauczyciela. 
 
Wskazówki do realizacji:

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien przygotować próbki przędzy do oznaczania masy liniowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych, w jaki sposób oznacza się masę liniową przędzy, 

2)

 

odmierzyć określonej długości odcinki przędzy i zwaŜyć, 

3)

 

obliczyć Tt wg wzoru zgodnego z literaturą. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

poradnik dla ucznia

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

waga techniczna,

 

 

motowidło,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

5.2. Teksturowanie

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Na  rysunku  przedstawiono  zasadę  wytwarzania  nitki  teksturowanej  elastycznej.  Nazwij 

metodę i na podstawie literatury opisz sposób wytwarzania tego typu nitek. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 [9, s. 55]

 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje o teksturowaniu oraz wyszukać informacje 
w podanej literaturze, 

2)

 

nazwać metodę pokazaną na schemacie, 

3)

 

opisać sposób wytwarzania nitki teksturowanej elastycznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

próbki przędzy,

 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

Ćwiczenie 2 

Na  rysunku  przedstawiono  zasadę  wytwarzania  nitek  puszystych.  Nazwij  tę  metodę  

i na podstawie literatury opisz sposób wytwarzania nitek puszystych otrzymanego tą metodą. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 [9, s. 55] 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje o teksturowaniu oraz wyszukać informacje 
w podanej literaturze, 

2)

 

nazwać metodę pokazaną na schemacie, 

3)

 

opisać sposób wytwarzania nitki teksturowanej puszystej otrzymanej tą metodą. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 3 

Na podstawie materiału zawartego w poradniku dla ucznia opisz, jakie parametry poddaje 

się kontroli jakości i podaj przykładowe błędy teksturowanych nitek. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę 
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  poradniku  dla  ucznia  informacje  dotyczące  kontroli  jakości  procesu 
teksturowania  oraz  nazwać  i  określić  najczęściej  występujące  błędy  nitek 
teksturowanych, 

2)

 

wymienić  w  arkuszu  do  ćwiczeń  wskaźniki,  jakie  powinny  być  wyznaczane  dla 
sprawdzenia kontroli procesu, 

3)

 

wymienić  w  arkuszu  do  ćwiczeń  błędy  nitek  teksturowanych  i  przyczyny  ich 
powstawania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 4 

Otrzymałeś  od  nauczyciela  próbki  nitek  teksturowanych.  Porównaj  je  z  katalogiem. 

Spróbuj  je  podzielić  na  puszyste  i  elastyczne.  Porównaj  ich  właściwości.  Dobierz  nazwy 
handlowe. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien przygotować próbki jedwabi teksturowanych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć i przeanalizować wygląd próbek nitek teksturowanych, 

2)

 

porównać próbki z katalogiem, 

3)

 

pisać właściwości nitek puszystych i elastycznych i zilustrować je przykładami próbek. 

 

Próbka nitki 

teksturowanej 

Rodzaj nitki 

teksturowanej 

Właściwości nitki 

Nazwy handlowe 

 
 
 

 

 

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

próbki jedwabi teksturowanych,

 

 

katalog próbek,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 5 

Masz do dyspozycji katalogi i prospekty maszyn teksturujących. Na podstawie literatury 

ź

ródłowej,  poradnika  dla  ucznia  i  prospektów  maszyn  dobierz  technologie  do  wytwarzania 

nitek teksturowanych do produkcji wyrobów pończoszniczych. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien przygotować katalogi i prospekty maszyn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  katalogach,  prospektach  maszyny  do  teksturowania  nitek  do  wytwarzania 
wyrobów pończoszniczych, 

2)

 

zapisać w arkuszu do ćwiczeń rodzaje maszyn i urządzeń do teksturowania jedwabiu na 
wyroby pończosznicze, 

3)

 

uzasadnić wybór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

katalogi i prospekty maszyn,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

5.3. Obliczenia planu produkcji i odpadki produkcyjne

 

 
5.3.1.  Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  tabeli  umieszczonej  w  poradniku  dla  ucznia  opracuj  plan  produkcyjny 

przędzalni. W planie załoŜono wyprodukowanie 1000 kg przędzy o grubości 20 tex w ciągu 
8 godzin.  Przyjęto,  Ŝe  ogólna  ilość  odpadków  wynosi  15,4%,  w  tym  przy  przerobie  zwojów 
6,5%,  taśmy  ze  zgrzeblarek  5,5%,taśmy  z  rozciągarek  I  0,3%,taśmy  z  rozciągarek  II  0,4%, 
niedoprzędu średniego 0,8%,niedoprzędu grubego 0,9% i przędzy 1%. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje dotyczące konstrukcji planu przędzenia, 

2)

 

wymienić  w  arkuszu  do  ćwiczeń  wskaźniki,  jakie  powinny  być  wyznaczane  dla  planu 
przędzenia, 

3)

 

obliczyć ilość mieszanki, zwojów, taśmy, niedoprzędu potrzebnych do wyprodukowania 
1000 kg przędzy  

4)

 

zapisać obliczenia w arkuszu do ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

kalkulator,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  wydajność  teoretyczną  dla  trzeparki  korzystając  z  tabeli  przędzenia  i  przelotowości 

załączonych w poradniku dla ucznia. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje dotyczące planu przędzenia i przelotowości, 

2)

 

znaleźć wzór do obliczania wydajności teoretycznej maszyny, 

3)

 

odszukać w tabeli odpowiednie wartości do obliczenia wydajności trzeparki i podstawić 
do wzoru,  

4)

 

zapisać obliczenia w arkuszu do ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

kalkulator,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 3 

Oblicz  wydajność  teoretyczną  dla  zgrzeblarki,  korzystając  z  tabeli  przędzenia  

i przelotowości załączonych w poradniku dla ucznia. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje dotyczące planu przędzenia i przelotowości, 

2)

 

znaleźć wzór do obliczania wydajności teoretycznej maszyny, 

3)

 

odszukać  w  tabeli  odpowiednie  wartości  do  obliczenia  wydajności  zgrzeblarki 
i podstawić do wzoru,  

4)

 

zapisać obliczenia w arkuszu do ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

kalkulator,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 4 

Oblicz  wydajność  teoretyczną  dla  rozciągarki  I  lub  II,  korzystając  z  tabeli  przędzenia  

i przelotowości załączonych w poradniku dla ucznia. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje dotyczące planu przędzenia i przelotowości, 

2)

 

znaleźć wzór do obliczania wydajności teoretycznej maszyny, 

3)

 

odszukać  w  tabeli  odpowiednie  wartości  do  obliczenia  wydajności  rozciągarki 
i podstawić do wzoru, 

4)

 

zapisać obliczenia w arkuszu do ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

kalkulator,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 5 

Oblicz  wydajność  teoretyczną  dla  niedoprzędzarki  średniej  korzystając  z  tabeli 

przędzenia i przelotowości, załączonych w poradniku dla ucznia. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje dotyczące planu przędzenia i przelotowości, 

2)

 

znaleźć wzór do obliczania wydajności teoretycznej maszyny, 

3)

 

odszukać  w  tabeli  odpowiednie  wartości  do  obliczenia  wydajności  niedoprzędzarki 
ś

redniej i podstawić do wzoru,  

4)

 

zapisać obliczenia w arkuszu do ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

kalkulator,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 6 

Oblicz  wydajność  teoretyczną  dla  przędzarki  w  ciągu  8  godzin,  korzystając  z  tabeli 

przędzenia i przelotowości załączonych w poradniku dla ucznia. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje dotyczące planu przędzenia i przelotowości, 

2)

 

znaleźć wzór do obliczania wydajności teoretycznej maszyny, 

3)

 

odszukać w tabeli odpowiednie wartości do obliczenia wydajności przędzarki i podstawić 
do wzoru, 

4)

 

uwzględnić czas pracy maszyny – 8 godzin, 

5)

 

zapisać obliczenia w arkuszu do ćwiczeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

kalkulator,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 7 

Opisz  rodzaje  odpadków  uŜytkowych  i  zwrotnych  powstałych  w  czasie  procesów 

przędzalniczych. Określ odpadki nieprzędne i odpadki lub straty nieuchwytne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Nauczyciel powinien przygotować róŜne rodzaje odpadków powstałych w procesie przędzenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje dotyczące odpadków produkcyjnych, 

2)

 

zapisać w arkuszu do ćwiczeń rodzaje odpadków uŜytkowych i zwrotnych powstających 
w procesach przędzalniczych, 

3)

 

zapisać w arkuszu do ćwiczeń definicję odpadków nieprzędnych i nieuchwytnych.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 8

 

Oblicz  wydajność  surowca  (bawełna  średnich  gatunków  w  procesie  zgrzebnym),  jeŜeli 

ilość odpadków z poszczególnych maszyn wynosi: 

 

z targarek, zasilarek, rozluźniarek i trzeparek  4,5%. 

 

ze zgrzeblarek 

8,5%. 

 

inne odpadki 

1,4%. 

 

straty nieuchwytne 

0,3%, 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w poradniku dla ucznia informacje dotyczące wydajności surowca, 

2)

 

obliczyć łączną ilość odpadków w procesie przędzenia, 

3)

 

obliczyć wydajność surowca, 

4)

 

dokonać analizy otrzymanych wyników. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

poradnik dla ucznia,

 

 

arkusz ćwiczeniowy,

 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

Modyfikowanie nitek 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,14, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15, 16 ,18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. a, 2. d, 3. d, 4. a, 5. b, 6. d, 7. c, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c, 

12. c, 13. a, 14. d, 15. b, 16. c, 17. b, 18. b, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować cel procesu przewijania 

Rozpoznać rodzaj nawoju przewijarkowego 

Nazwać urządzenie do odwijania w przewijarce 

Scharakteryzować sposób tworzenia warstw 
w nawoju przeijarkowym 

Określić długość węzłów podczas wiązania 
zerwanej przędzy 

Rozpoznać przyczyny powstawania błędu nawoju 
przewijarkowego 

Rozpoznać rodzaj przędzy nitkowanej 

Oznaczyć przędzę nitkowaną 

Rozpoznać rodzaj przędzy fantazyjnej 

10  Wyjaśnić sposób uzyskania efektu w przędzy 

fantazyjnej płomykowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

11  Dobrać metodę wytwarzania nitki teksturowanej 

elastycznej 

12  Dobrać wielkość wydłuŜenia jedwabiu 

elastycznego 

13  Rozpoznać nazwę handlową jedwabiu 

teksturowanego 

14  Dobrać cechę jedwabiu, która zostaje poprawiona 

poprzez teksturowanie  

15  Dokonać analizy zapisu masy liniowej 

PP 

16  Porównać grubości przędzy w róŜnych 

jednostkach 

PP 

17  Dokonać analizy pochodzenia odpadków 

nieprzednych 

18  Dobrać wielkość odpadków przy przerobie 

bawełny na zgrzeblarce 

PP 

19  Dobrać wielkość wydajności surowca w procesie 

przędzenia 

20  Rozpoznać na schemacie metodę wytwarzania 

jedwabiu teksturowanego 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  dołączone  są  cztery  odpowiedzi,  z  których  tylko 
jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając znak X w odpowiedniej 
rubryce.  Jeśli  się  pomylisz  i  chcesz  poprawić  odpowiedź,  zaznacz  błędną  odpowiedź 
kółkiem i ponownie zakreśl odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Zadania, które wymagają prostych obliczeń wykonaj przed zaznaczeniem odpowiedzi. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia!

 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Celem procesu przewijania jest 

a)

 

otrzymanie nawoju przędzy odpowiedniego kształtu. 

b)

 

przewinięcie przędzy na kopki przędzalnicze. 

c)

 

dodatkowe skręcenie przędzy. 

d)

 

złączenie kilku przędz. 

 

2.

 

Na rysunku pokazany jest nawój 

a)

 

cylindryczny równoległy. 

b)

 

cylindryczny krzyŜowy. 

c)

 

stoŜkowy. 

d)

 

stoŜkowo-krzyŜowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

 
3.

 

Do odwijania przędzy z motków lub nawojów w przewijarce słuŜy 

a)

 

oczyszczacz przędzy. 

b)

 

urządzenie nawojowe. 

c)

 

prowadniki i napręŜacze. 

d)

 

urządzenie natykowe. 

 

4.

 

Tworzenie poszczególnych warstw nawoju w łączniarce odbywa się wskutek 

a)

 

ruchu postępowego wodzika. 

b)

 

działania oczyszczaczy szczelinowych. 

c)

 

działania systemu prowadników i napręŜaczy. 

d)

 

działania urządzenia natykowego. 

 
5.

 

Końce nitek węzła podczas zrywu nitki na przewijarce powinny mieć długość 

a)

 

1–5 mm. 

b)

 

5–8 mm. 

c)

 

8–12 mm. 

d)

 

12–15 mm. 

 
6.

 

Splatane zwoje przędzy podczas przewijania powstają, gdy 

a)

 

wodziki, prowadniki i napręŜacze nie są oczyszczone. 

b)

 

przewijaczka nie wiąŜe zerwanej nitki. 

c)

 

zerwana nitka przeniesie się na sąsiednią nitkę. 

d)

 

wrzeciona natykowe są ustawione nieprawidłowo. 

 
7.

 

Na rysunku pokazana jest przędza nitkowana, która składa się z 

a)

 

4 przędz pojedynczych. 

b)

 

2 przędz pojedynczych. 

c)

 

6 przędz pojedynczych. 

d)

 

1 przędzy pojedynczej. 

 
 
8.

 

Przędzę  pojedynczą  50  tex  skręcono  poczwórnie.  Otrzymana  przędza  nitkowana  ma 

oznaczenie 
a)

 

Tt 50. 

b)

 

Tt 50/2. 

c)

 

Tt 50/4. 

d)

 

Tt 50/1. 

 
9.

 

Na rysunku pokazana jest przędza fantazyjna 

a)

 

płomykowa. 

b)

 

pętelkowa. 

c)

 

szenilowa. 

d)

 

krepowa. 

 
10.

 

W przędzy fantazyjnej płomykowej efekt zgrubienia uzyskano poprzez 

a)

 

okręcenie przędzy odcinkami innej przędzy. 

b)

 

okręcenie przędzy odcinkami niedoprzędu. 

c)

 

skręcania dwóch róŜnokolorowych nitek. 

d)

 

skręcania róŜnokolorowych włókien. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

 

11.

 

Nitka teksturowana elastyczna powstaje w wyniku 

a)

 

medody dziania – prucia. 

b)

 

metody zgniatania. 

c)

 

metody fałszywego skrętu. 

d)

 

metody pętlenia. 

 
12.

 

Nitka teksturowana elastyczna wyróŜnia się wydłuŜeniem 

a)

 

100%. 

b)

 

300%. 

c)

 

500%. 

d)

 

700%. 

 
13.

 

Elastil to nazwa handlowa nitki teksturowanej z włókien 

a)

 

poliamidowych. 

b)

 

poliakrylonitrylowych. 

c)

 

poliestrowych. 

d)

 

poliuretanowych. 

 
14.

 

W wyniku procesu teksturowania nitki syntetyczne są bardziej 

a)

 

Wytrzymałe na rozciaganie. 

b)

 

odporne na środki chemiczne. 

c)

 

odporne na promienie słoneczne. 

d)

 

puszyste i grube. 

 
15.

 

Zapis 20 tex oznacza, Ŝe 

a)

 

1 km nitki waŜy 2 g. 

b)

 

1 km nitki waŜy 20 g. 

c)

 

1 m nitki waŜy 20 g. 

d)

 

20 km nitki waŜy 1 g. 

 
16.

 

Największą grubość spośród podanych poniŜej ma przędza 

a)

 

5 tex. 

b)

 

1000 tex. 

c)

 

2 ktex. 

d)

 

10 tex. 

 
17.

 

Odpadki nieprzędne są to 

a)

 

odpadki powstałe przy zmiataniu podłóg. 

b)

 

kurz z wałków czyszczących. 

c)

 

odpadki wydzielane przez targarki bel. 

d)

 

odpadki wydzielane przez zgrzeblarki. 

 
18.

 

Podczas  przerobu  bawełny  średnich  gatunków  powstają  odpadki  przy  przerobie  na 

zgrzeblarce. Ich ilość waha się w granicach 
a)

 

1–5%. 

b)

 

5–10%. 

c)

 

10–15%. 

d)

 

15–20%. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30

19.

 

Łączna wydajność surowca w normalnych warunkach waha się w granicach 

a)

 

7–75%. 

b)

 

76–81%. 

c)

 

82–91%. 

d)

 

92–95%. 

 
20.

 

Na rysunku przedstawiono metodę wytwarzania jedwabiu teksturowanego 

a)

 

fałszywego skrętu. 

b)

 

zgniatania. 

c)

 

dziania – prucia. 

d)

 

pętlenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Modyfikowanie nitek 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

32

TEST 2

 

Test „próba pracy” do jednostki modułowej

 

„Modyfikowanie nitek” 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

Ocena  

Normy wymagań  

dopuszczający 

30 punktów za spełnienie kryteriów z obszaru I, II, III 

dostateczny 

35 punktów za spełnienie kryteriów z obszaru I, II, III 

dobry 

45 punktów  w tym, co najmniej 2z obszaru IV  

bardzo dobry 

55 punktów w tym, co najmniej 2 z obszaru IV 

 

Kryteria oceny 

Klucz punktowania 

Obszar 
wymagań 

Sprawdzana 
czynność 

Kryterium wykonania czynności 

Punktacja 

I.

 P

la

n

o

w

an

ie

 

1  Zapisanie  

w  planie  pracy 
czynności 
prowadzących  do 
wykonania 
zadania 

po 1 punkcie, jeŜeli uczeń : 

 

zapisał czynności związane 
z wykonaniem przędzy, zgodnie z ich 
kolejnością wykonywania, 

 

zapisał parametry przędzy ,rodzaj 
surowca, masę liniową z załącznika nr 

 

sporządził wykaz surowców 
,materiałów i narzędzi niezbędnych do 
przeprowadzenia procesu przewijania 

 

obliczył ilość surowca potrzebnego do 
przeprowadzenia zadania. 

0-4 

II

O

rg

an

iz

o

w

an

ie

 

2  Organizowanie 

stanowiska pracy 

po 1 punkcie, jeŜeli uczeń : 

 

zgromadził na stanowisku pracy 
surowiec potrzebny do wykonania 
przędzy, 

 

rozmieścił na stanowisku pracy 
potrzebne wyposaŜenie dodatkowe 

 

sprawdził sprawność maszyny i stan 
zabezpieczeń, 

 

załoŜył odzieŜ ochronną niezbędną do 
wykonania zadania 

 

sprawdził, czy wybrane są odpadki 
spod maszyny. 

0–5 

II

I.

 W

y

k

o

n

an

ie

 

3  Uruchomienie 

maszyny  
i urządzeń 
występujących 
w procesie 
wytwarzania 
taśmy 

po 10 punktów za: 

 

włączenie przycisku uruchamiającego 
silnik, 

 

włączenie mechanizmu 
uruchamiającego maszynę. 

0–20 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

33

4  Wykonywanie 

czynności 
związanych  
z obsługą 
maszyny zgodnie  
z instrukcja 
obsługi 

po 5 punktów za: 

 

wymienił przewinięte cewki 
przędzalnicze na pełne, 

 

łączył początek nitki z pełnego nawoju 
przędzalniczego z końcem nitki 
poprzednio nawijanej na cewkę 
stoŜkową 

0–10 

5  Likwidowanie 

powstałych 
w procesie 
przerobu usterek 
i błędów 
technologicznych 

5 punkt za: 

 

sprawdzenie prawidłowości przebiegu 
procesu przewijania 

 

dokonywanie łączenia przędzy po 
zrywie.  

 

0–10 

6  Reagowanie 

na 

niewłaściwą 
pracę maszyny 

1 punkt za: 

 

nadzorowanie poprawności pracy 
maszyny, 

 

zgłaszanie nauczycielowi 
nieprawidłowości w pracy maszyny. 

0–2 

7  Zapisanie  

w  dokumentacji 
ilości  wykonanej 
produkcji 

1 punkt za: 

 

zapisanie w dokumentacji ilości 
przewiniętej przędzy. 

0–1 

 

8  Utrzymywanie 

ładu  i  porządku 
na 

stanowisku 

pracy 

1 punkt za: 

 

utrzymywanie w czystości maszyny 

 

usuwanie puchu z oczek wodzika, 

 

oczyszczanie prowadników przędzy. 

0–3 

 

9  Uporządkowanie 

stanowiska pracy 

1 punkt za: 

 

oczyszczenie maszyny, 

 

rozliczenie surowca, 

 

zagospodarowanie odpadów. 

0–3 

IV

P

re

ze

n

to

w

an

ie

 

1

Prezentacja 
wykonanego 
projektu 

po 1 punkcie, jeŜeli uczeń: 

 

przedstawił sposób przeprowadzenia 
zadania, 

 

uzasadnił sposób wykonania przędzy, 

 

 wskazał trudności jakie napotkał przy 
wykonywaniu zadania. 

 

0–3 

Razem ilość punktów moŜliwych do uzyskania 

0–60 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

34

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu,  z  co  najmniej  dwutygodniowym 
wyprzedzeniem.  

2.

 

Rozdaj uczniom treść zadania praktycznego, by mogli zgromadzić potrzebne informacje. 

3.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania typu „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 

5.

 

Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania zadań podobnych do zawartego w teście.  

6.

 

Omów  z  uczniami  sposób  rozwiązywania  zadania,  zwróć  uwagę  na  etapy,  czyli 
planowanie, organizowanie, wykonanie i prezentowanie. 

7.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Zbierz przygotowane karty zadania i oceń zgodnie z kluczem punktowania. 

9.

 

Przeprowadź prezentację rozwiązanych zadań. 

10.

 

Ustal przyczyny ewentualnych trudności wynikłych przy wykonywaniu zadania. 

11.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  w  przyszłości 
niepowodzeń dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę zadania. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania. 

4.

 

Test  w  formie  zadania  typu  „próba  pracy”,  które  będziesz  rozwiązywać  pozwoli  Ci 
sprawdzić swoje umiejętności z zakresu „Modyfikowanie nitek”. 

5.

 

Dokonaj analizy treści zadania. 

7.

 

Etapy wykonania zadania, to: planowanie, organizowanie, wykonanie, prezentowanie: 

 

w  etapie  planowania,  powinieneś  zaplanować  czynności,  które  wykonasz  w celu 
zrealizowania zadania, 

 

organizowanie, to etap w którym przygotujesz się do rozwiązania zadania, 

 

wykonanie  to  wyprodukowanie  podanej  w  zadaniu  ilości  przędzy  oraz  obliczenie 
masy liniowej wyprodukowanej przędzy, 

 

prezentowanie to przedstawienie wykonanych obliczeń, uzasadnienie ich, wskazanie 
czy miałeś trudności w wykonaniu zadania. 

8.

 

Na rozwiązanie zadania masz 135 minut. 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

karta zadania, 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7, 

 

przewijarka wałkowa, 

 

instrukcja obsługi przewijarki wałkowej, 

 

załącznik nr 1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

35

KARTA ZADANIA 

 

Nazwisko i imię: ………………………………………………………………………….. 

 

 

Treść zadania: 

Przewiń 15 kg przędzy na przewijarce wałkowej na nawoje stoŜkowo-krzyŜowe. Parametry 

przędzy, rodzaj surowca, masę liniową, wydajność maszyny odczytaj z załącznika 1. 

Maszyna jest obłoŜona surowcem w postaci cewek z przędzą w ilości wystarczającej na 

wykonanie  określonej  w  zadaniu  ilości  przędzy.  Przed  przystąpieniem  do  pracy  sprawdź 
zgodnie z instrukcją obsługi prawidłowość działania przewijarki wałkowej.  
 
Planowanie (czynności prowadzące do wykonania zadnia) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Organizowanie (przygotowanie do wykonana zadania) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Wykonanie zadania 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

36

Załącznik 1 
 

Tabela. Wybrane parametry procesu przewijania [opracowanie własne] 

Rodzaj surowca 

Bawełna średniowłóknista 

Max prędkość przewijania 
w m/s 

8–13 

Tt produktu wyjściowego 

18,5 

Produkcja w kg/h naw 
przeliczeniu 1 osobę 
obsługi 

12 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

37

7. LITERATURA 

 
1.

 

Chylewska  B.,  Jackowski  T.,  Kołaciński  T.,  Malinowski  M.:  Technologia  przędzy 

i włóknin. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1979 

2.

 

Jabłoński  W.,  Jackowski  T.:  Technologia  przędzalnictwa  bawełny.  Wydawnictwo 

Naukowo-Techniczne, Warszawa 1982 

3.

 

Jabłoński  W.,  Jackowski  T.:  Bezwrzecionowe  systemy  przędzenia.  Wydawnictwa 

Naukowo-Techniczne, Warszawa 1983 

4.

 

Kamieński R., Janke M.: Przędzalnictwo wełny. WSiP Warszawa1983 

5.

 

Kupczyński Cz., Sikora B.: Przędzalnictwo czesankowe. WSiP, Wrocław 1986 

6.

 

Malinowski M.: Przędzalnictwo bawełny dla ZSZ, WSiP, Wrocław 1975 

7.

 

Stowarzyszenie Włókienników Polskich Przegląd Włókienniczy, Łódź 1976 

8.

 

Praca zbiorowa: Materiałoznawstwo włókiennicze dla technikum, WSiP Warszawa 1988 

9.

 

Semek P.: Materiałoznawstwo. Podręcznik dla szkół zasadniczych, WSiP Warszawa 1999 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997 

3.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000