___________________________________________________________________________
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Wójcik
Wytwarzanie tkanin na krosnach dyszowych
826[01].Z2.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inŜ. Andrzej Konarczak
mgr inŜ. Hanna Walczak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Andrzej Konarczak
mgr inŜ. Hanna Walczak
mgr inŜ. Maria Michalak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 826[01].Z2.05
Wytwarzanie tkanin na krosnach dyszowych, zawartego w programie nauczania dla zawodu
operator maszyn w przemyśle włókienniczym
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
6
3.
Cele kształcenia
7
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
8
5.
Ćwiczenia
12
5.1.
Mechanizm tworzący przesmyk
12
5.1.1.
Ć
wiczenia
12
5.2.
Mechanizm wprowadzający wątek do przesmyku
14
5.2.1.
Ć
wiczenia
14
5.3.
Mechanizm zasilający krosno osnową
16
5.3.1.
Ć
wiczenia
16
5.4.
Mechanizm odbierający tkaninę
18
5.4.1.
Ć
wiczenia
18
6.
Ewaluacja osiągnięć ucznia
7.
Literatura
20
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1.
WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
operator maszyn w przemyśle
włókienniczym.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
–
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
–
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
–
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone róŜnymi metodami
ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
–
materiał nauczania – w miarę moŜliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle waŜnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
–
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zaleŜności od tematu moŜna zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w
formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
poniewaŜ nauczyciel sterując dyskusją moŜe uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
–
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć
wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając róŜne moŜliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,
–
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
W tym miejscu jest szczególnie waŜna rola nauczyciela, gdyŜ od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zaleŜy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności załoŜonych w jednostce modułowej. NaleŜy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne,
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
–
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę moŜliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzaleŜniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. NaleŜy pamiętać, Ŝeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
–
pokaz,
–
ć
wiczenie (laboratoryjne lub inne),
–
projektów,
–
przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
826[01].Z2
Technologia tekstyliów tkanych
826[01].Z2.01
Przygotowanie przędzy do tkania
826[01].Z2.02
Wytwarzanie tkanin
na krosnach czółenkowych
826[01].Z2.04
Wytwarzanie tkanin
na krosnach rapierowych
826[01].Z2.03
Wytwarzanie tkanin
na krosnach chwytakowych
826[01].Z2.05
Wytwarzanie tkanin
na krosnach dyszowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2.
WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
rozróŜniać przędze i wyroby włókiennicze na podstawie oznaczeń i badania
organoleptycznego,
–
rozróŜniać nitki pojedyncze, wielokrotne i skręcane wielostopniowo,
–
wymieniać sposoby wytwarzania podstawowych wyrobów włókienniczych,
–
ustalać wpływ poszczególnych parametrów procesu klejenia na jakość osnowy,
–
charakteryzować rodzaje tkanin i splotów tkackich,
–
przewlekać nitki osnowy przez oczka strun nicielnicowych i szczeliny płochy zgodnie
z otrzymanymi warunkami technologicznymi,
–
odczytywać rysunki zestawieniowe zespołów i podzespołów maszyn,
–
korzystać z róŜnych źródeł informacji,
–
obsługiwać komputer,
–
charakteryzować wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie
włókienniczym,
–
uwzględnić wiadomości i umiejętności zdobyte na zajęciach w ramach realizacji
jednostek modułowych Z2.01–Z2.04,
–
charakteryzować sposób wytwarzania tkanin na krosnach czółenkowych, chwytakowych,
rapierowych,
–
charakteryzować podstawowe mechanizmy krosien czółenkowych, chwytakowych,
rapierowych,
–
wykonywać podstawowe obliczenia produkcyjne,
–
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
rozpoznać podstawowe zasady działania mechanizmów krosna dyszowego,
–
ustalić wpływ pracy poszczególnych mechanizmów krosna na jakość tkaniny,
–
określić stan techniczny uŜytkowanych krosien dyszowych,
–
wykonać podstawowe operacje związane z obsługą krosna dyszowego,
–
wykonać tkaninę na krośnie dyszowym,
–
rozpoznać nieprawidłowości w pracy krosna dyszowego,
–
ocenić jakość wytworzonej tkaniny,
–
uporządkować stanowisko pracy,
–
wykonać podstawowe obliczenia produkcyjne,
–
wykonać konserwację krosna zgodnie z instrukcją,
–
posortować odpady produkcyjne,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej
i ochrony środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01]
Moduł:
Technologia tekstyliów tkanych 826[01].Z2
Jednostka modułowa:
Wytwarzanie tkanin na krosnach dyszowych 826[01].Z2.05
Temat: Obsługa
urządzenia
odmierzająco-magazynującego
wątek
w
krośnie
pneumatycznym.
Cel ogólny: Obsługa urządzeń oddziału tkalni
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
–
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z przepisami BHP i p.poŜ,
–
korzystać z instrukcji obsługi krosien dyszowych,
–
przygotować podstawowe narzędzia i przybory potrzebne do obsługi urządzenia,
–
przewlekać nitkę wątku przez prowadniki urządzenia odmierzająco-magazynującego,
–
regulować długość odmierzanej nitki wątku,
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
–
organizowanie i planowanie zajęć,
–
pracy w zespole,
–
oceny swojej pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
–
pokazu z instruktaŜem,
–
ć
wiczeń.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
uczniowie pracują w grupach 4–6-osobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne
–
krosno pneumatyczne,
–
model urządzenia odmierzająco-magazynującego.
–
narzędzia do wykonania zadania (noŜyczki, haczyk do przewlekania nitki wątku),
–
instrukcja obsługi krosna,
–
prezentacja multimedialna, komputer, projektor,
–
materiał nauczania z poradnika dla ucznia,
–
literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela.
Zadanie dla ucznia
Poznaj czynności, jakie musi wykonać tkacz pracujący na tkalni wyposaŜonej w krosna
dyszowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Podanie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3.
Zaznajomienie uczniów z przebiegiem lekcji prowadzonej metodą pokazu z instruktaŜem
i ćwiczenia.
4.
Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Etap I
Nauczyciel przekazuje grupie uczniów informację o budowie mechanizmu odmierzająco-
magazynującego wątek. Omawia przebieg nitki wątku przez poszczególne elementy
mechanizmu. Zwraca uwagę na mogące wystąpić zagroŜenia.
Wykorzystuje prezentację multimedialną w celu wizualizacji przekazywanych treści.
MoŜe wykorzystać model urządzenia odmierzająco-magazynującego.
Etap II
Nauczyciel przechodzi z uczniami do krosna. Powoli omawia i pokazuje poszczególne
elementy krosna, przez które przechodzi nitka wątku. Wykonuje fragmenty poszczególnych
czynności związanych z obsługą krosna i jednocześnie je opisuje.
Etap III
Nauczyciel w zwolnionym tempie wykonuje wszystkie czynności, aby przewlec nitkę wątku
przez elementy krosna (od nawoju do rozpinki). Jednocześnie omawia wszystkie czynności.
Etap IV
Nauczyciel wykonuje ponownie wszystkie czynności, ale juŜ w normalnym tempie.
Etap V
Powtórzenie wykonania czynności przez ucznia.
Etap VI
Wykonywanie czynności kolejno przez pozostałych uczniów z grupy.
Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie poprawnie wykonują wszystkie czynności.
Etap VII
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, wykonywanie, których czynności sprawiło im
trudność.
Nauczyciel ocena poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność na zajęciach.
W czasie lekcji naleŜy zwrócić uwagę:
−
aby dostosować tempo instruktaŜu do tempa pokazu,
−
aby wszyscy uczniowie w grupie mieli zapewnione dobre warunki do obserwacji,
−
wskazanie na najistotniejsze punkty w wykonywaniu czynności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01]
Moduł:
Technologia tekstyliów tkanych 826[01].Z2
Jednostka modułowa:
Wytwarzanie tkanin na krosnach dyszowych 826[01].Z2.04
Temat: Obsługa regulatora odbierającego tkaninę w krośnie pneumatycznym.
Cel ogólny: Przygotować ucznia do pracy przy wytwarzaniu tkanin na krosnach dyszowych
pneumatycznych.
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
–
odwinąć i nawinąć tkaninę na wał tkaninowy,
–
kolorowanie tkaniny,
–
wyjąć tkaninę z krosna.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
–
organizowanie i planowanie zajęć,
–
praca w zespole,
–
kontrolowanie swojej pracy.
Metody nauczania-uczenia się:
–
ć
wiczenia,
–
pokazu z instruktaŜem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
uczniowie pracują w grupach 4–6-osobowych.
Czas trwania zajęć: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne
–
krosno dyszowe,
–
wózek do tkanin,
–
model mechanizmu odbierającego,
–
prezentacja multimedialna, komputer, projektor,
–
materiał nauczania z poradnika dla ucznia,
–
instrukcja obsługi krosna,
–
literatura zgodnie z poradnikiem dla nauczyciela.
Zadanie dla ucznia
Poznaj obsługę regulatora odbierającego tkaninę.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3.
Zaznajomienie uczniów z pracą metodą ćwiczeń i pokazu z instruktaŜem.
4.
Podział grupy uczniów na zespoły 4–6 osobowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Faza właściwa
Etap I
Nauczyciel przekazuje grupie uczniów informację o budowie mechanizmu odbierającego
tkaninę. Omawia przebieg tkaniny przez poszczególne elementy mechanizmu. Zwraca uwagę
na mogące wystąpić zagroŜenia.
Wykorzystuje prezentację multimedialną w celu wizualizacji przekazywanych treści.
MoŜe wykorzystać model mechanizmu odbierającego.
Etap II
Nauczyciel przechodzi z uczniami do krosna. Omawia i pokazuje poszczególne elementy
mechanizmu odbiorczego, przez które przechodzi tkanina, zanim zostanie nawinięta na wał
tkaninowy. Wykonuje elementy poszczególnych czynności związanych z obsługą krosna
(mechanizmu odbiorczego) i jednocześnie je opisuje.
Nauczyciel pokazuje uczniom takŜe:
1.
Jakie naleŜy „zakolorować” – opisać tkaninę przed wyjęciem z krosna.
2.
Jak naleŜy ustawić bidło przed wyjęciem tkaniny z krosna.
3.
Jak mocujemy w krośnie pusty wałek tkaninowy.
Etap III
Nauczyciel w zwolnionym tempie wykonuje wszystkie czynności:
−
opisywanie tkaniny przed wyjęciem z krosna,
−
wyjmowanie tkaniny razem z wałkiem tkaninowym,
−
zakładanie w krosno pustego wałka tkaninowego.
Jednocześnie omawia wszystkie czynności.
Etap IV
Nauczyciel wykonuje ponownie wszystkie czynności, ale juŜ w normalnym tempie.
Etap V
Powtórzenie wykonania czynności przez ucznia.
Etap VI
Wykonywanie czynności kolejno przez pozostałych uczniów z grupy.
Nauczyciel sprawdza, czy uczniowie poprawnie wykonują wszystkie czynności.
Etap VII
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, wykonywanie, których czynności sprawiło im trudność.
Nauczyciel ocena poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność na zajęciach.
W czasie lekcji naleŜy zwrócić uwagę:
−
aby dostosować tempo instruktaŜu do tempa pokazu,
−
aby wszyscy uczniowie w grupie mieli zapewnione dobre warunki do obserwacji,
−
wskazanie na najistotniejsze punkty w wykonywaniu czynności.
Praca domowa
Korzystając z materiałów dydaktycznych przypomnij sobie przyczyną, jakich błędów w tkaninie
jest uszkodzona powierzchnia wału tkaninowego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
–
wywiad z uczniami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. Ćwiczenia
5.1. Mechanizmy tworzące przesmyk
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj do pracy urządzenie zaplatające brzeg tkaniny w splocie gazejskim. ZałóŜ
otrzymane od nauczyciela nawoje na ramę krosna i poprzewlekaj nitki przez elementy krosna
do rozpinki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania dotyczący obsługi urządzenia zaplatającego brzeg tkaniny.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni,
2)
odszukać w instrukcji obsługi krosna, sposób przeprowadzania nitek przez elementy
mechanizmu tworzącego dodatkową krajkę,
3)
przygotować stanowisko pracy,
4)
załoŜyć nawoje na ramę krosna,
5)
poprzewlekać nitki przez elementy krosna do rozpinki,
6)
uruchomić krosno,
7)
sprawdzić jakość wytwarzanej tkaniny (szczególnie zwracamy uwagę na krajkę).
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie,
–
pokaz z instruktaŜem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
krosno dyszowe,
–
narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
–
instrukcja obsługi krosna dyszowego,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przeprowadź konserwację urządzenia odmierzająco-magazynującego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na budowę i obsługę urządzenia
odmierzająco-magazynującego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni,
2)
odszukać w instrukcji obsługi urządzenia odmierzająco-magazynującego, jakie czynności
naleŜy wykonać w ramach konserwacji,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
3)
przygotować stanowisko pracy,
4)
postępując zgodnie z instrukcją przeprowadzić konserwację urządzenia,
5)
posprzątać stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
–
ć
wiczenie,
–
pokaz z instruktaŜem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
krosno dyszowe,
–
instrukcja obsługi urządzenia odmierzająco-magazynującego,
–
instrukcja obsługi krosna,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Mechanizm wprowadzający wątek do przesmyku
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Otrzymałeś od nauczyciela warunki technologiczne tkaniny, która ma być wytworzona
na krośnie dyszowym. Idź do magazynu z artykułami technicznymi do krosien i znajdź
potrzebną płochę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na budowę płochy i cechy
charakterystyczne.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni,
2)
odszukać w poradniku, jakie cechy mają płochy do krosien dyszowych,
3)
znaleźć płochę w magazynie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie,
–
pokaz z instruktaŜem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
poradnik dla ucznia,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przeprowadź konserwację instalacji spręŜonego powietrza na krośnie dyszowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na część materiału dotyczącą
konserwacji instalacji spręŜonego powietrza.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni,
2)
odszukać w instrukcji obsługi krosna informacje na temat konserwacji instalacji
spręŜonego powietrza,
3)
pobrać potrzebne narzędzia,
4)
przygotować stanowisko pracy,
5)
postępując zgodnie z instrukcją, przeprowadzić konserwację instalacji spręŜonego
powietrza krosna,
6)
posprzątać stanowisko pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie,
–
pokaz z instruktaŜem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
krosno dyszowe,
–
instrukcja obsługi urządzenia odmierzająco-magazynującego,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Mechanizm zasilający krosno osnową
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na krośnie dyszowym „odrobiła” się osnowa. Wykonaj prace, które są potrzebne, aby
przygotować krosno do załoŜenia nowej osnowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na obsługę krosna związaną
z przygotowaniem go do załoŜenia osnowy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni,
2)
odszukać w instrukcji obsługi krosna, jakie prace naleŜy wykonać, kiedy wymieniamy
pusty wał osnowowy na pełny,
3)
przygotować stanowisko pracy,
4)
wykonać zadanie, zgodnie z instrukcją obsługi krosna,
5)
sprawdzić poprawność wykonanych prac.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie,
–
pokaz z instruktaŜem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
krosno dyszowe,
–
narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
–
instrukcja obsługi krosna dyszowego,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Krosno dyszowe zostało przygotowane przez mechanika do „lamelowania”. Pobierz od
nauczyciela lamele i nałóŜ je na kolejne nitki osnowy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać i wytłumaczyć
uczniom, jakie są zasady nakładania lamel na nitki osnowy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z przepisami bhp oddziału tkalni,
2)
dowiedzieć się od nauczyciela, jakie są zasady nakładania lamel na nitki osnowy,
3)
przygotować stanowisko pracy,
4)
wykonać zadanie, zgodnie z instrukcją nauczyciela nałoŜyć lamele nanitki osnowy,
5)
posprzątać stanowisko pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie,
–
pokaz z instruktaŜem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
krosno dyszowe,
–
instrukcja obsługi krosna,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Mechanizm odbierający tkaninę
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustaw bidło krosna dyszowego w przednim skrajnym połoŜeniu, a następnie za pomocą
mechanizmu podającego i odbierającego ustaw krawędź tkaniny tak, by dotykała płochy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę jak moŜna napędzać „ręcznie” wał
tkaninowy lub osnowowy.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1)
odszukać w instrukcji obsługi krosna dyszowego, jak ręcznie obsługujemy mechanizm
zasilający i odbierający,
2)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat jak ręcznie obsługujemy
mechanizm zasilający i odbierający,
3)
przygotować stanowisko pracy,
4)
wykonać ćwiczenie:
–
ustawić bidło w przednim skrajnym połoŜeniu,
–
ustawić krawędź tkaniny tak by dotykała płochy,
5)
posprzątać stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie,
–
pokaz z instruktaŜem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
krosno dyszowe,
–
narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
–
instrukcja obsługi krosna,
–
poradnik dla ucznia,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Sprawdź stan techniczny i ustawienie poszczególnych elementów mechanizmu
odbierającego tkaninę w krośnie dyszowym. Dokonaj ich oceny i uzasadnij ją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. NaleŜy zwrócić uwagę na budowę i zasadę działania
mechanizmu odbierającego tkaninę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat budowy mechanizmu
odbierającego i najczęściej występujących uszkodzeń,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
2)
odszukać w instrukcji obsługi krosna, jak naleŜy regulować mechanizm odbierający,
3)
przygotować stanowisko pracy,
4)
wykonać ćwiczenie:
–
sprawdzić stan techniczny mechanizmu odbierającego tkaninę,
–
wyregulować mechanizm odbierający tkaninę,
–
ocenić stan techniczny mechanizmu odbierającego tkaninę,
5)
posprzątać stanowisko pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenie,
–
pokaz z instruktaŜem.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
krosno dyszowe,
–
narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia,
–
poradnik dla ucznia,
–
instrukcja obsługi krosna,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wytwarzanie tkanin
na krosnach dyszowych”
Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
–
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21 są z poziomu
podstawowego,
–
zadania 7, 11, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
–
dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. d, 4. b, 5. a, 6. c, 7. d, 8. c, 9. b, 10. a, 11. a, 12. c,
13. c, 14. d, 15. c, 16. c, 17. a, 18. c, 19. c, 20. d, 21. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Dobrać rodzaj mechanizmu tworzącego przesmyk
do typu krosna
C
P
b
2
Określić częścią, jakiego mechanizmu jest wał
tkaninowy
C
P
d
3
Dobrać rodzaj napędu do mechanizmu
C
P
d
4
Dobrać rodzaj przewału do wytwarzanego
rodzaju tkaniny
C
P
b
5
Wymienić rodzaj nośnika wątku w krośnie
pneumatycznym
A
P
a
6
Obliczyć zapotrzebowanie na wątek krosna
dyszowego
C
P
c
7
Określić sposób przenoszenia wątku
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
8
Wyjaśnić kolejność wykonywania zadań przez
pracownika tkalni
B
P
c
9
RozróŜnić ile wątków moŜe wprowadzić
mechanizm przerzutowy w krośnie dyszowym
B
P
b
10 Dobrać zadanie do rodzaju mechanizmu
C
P
a
11 Dobrać zadanie do rodzaju mechanizmu
C
PP
a
12 Rozpoznać budowę krosna
B
P
c
13 Rozpoznać mechanizm krosna
B
P
c
14 Określić rodzaj ruchu wykonywanego przez bidłu
C
P
d
15 Określić rodzaj konstrukcji bidła
C
PP
c
16 Określić napęd bidła
C
PP
c
17 Rozpoznać parametry strumienia powietrza
B
P
a
18 Wybrać sposób odwinięcia osnowy z wału
osnowowego
C
P
c
19 Wyjaśnić jak sposób przenoszenia wątku wpływa
na ilość wytwarzanego hałasu.
B
P
c
20 Rozpoznać element czujnika osnowowego
B
P
d
21 Wybrać element krosna, który utrzymuje
szerokość tkaniny przy jej krawędzi
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
10 minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliŜającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 21 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.
7.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9.
Na rozwiązanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Przesmyk na krośnie dyszowym tworzony jest przez
a)
mechanizm nicielnicowy zewnętrzny.
b)
mechanizm nicielnicowy wewnętrzny.
c)
mechanizm odbiorczy.
d)
mechanizm zasilający.
2.
Wał tkaninowy to część mechanizmu
a)
nicielnicowego.
b)
bidłowego.
c)
zasilającego.
d)
odbiorczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
3.
NoŜyczki obcinające krajkę pomocniczą w krośnie dyszowym napędzane są
a)
krzywką otwartą.
b)
krzywką zamkniętą.
c)
nicielnicami.
d)
od bidła.
4.
Przy produkcji tkanin lekkich, delikatnych stosuje się przewał
a)
stały.
b)
obrotowy.
c)
spręŜynujący.
d)
podwójny.
5.
W krośnie pneumatycznym wątek przenoszony jest przez
a)
strumień powietrza.
b)
strumień wody.
c)
mikrochwytak.
d)
rapier elastyczny.
6.
Oblicz ile wątku potrzeba na jedną minutę pracy krosna dyszowego wiedząc, Ŝe:
szerokość tkaniny wynosi b = 1,5 m, częstotliwość wątkowania n = 800 wątków/min,
wrobienie przędzy wątkowej ŋ = 1
a)
1800 m wątku/min.
b)
3200 m wątku/min.
c)
1200 m wątku/min.
d)
1400 m wątku/min.
7.
Przedstawiony na rysunku mechanizm przerzutowy napędzany jest
a)
spręŜyną.
b)
korbą.
c)
krzywką.
d)
spręŜonym powietrzem.
8.
Przed przystąpieniem do pracy na tkalni, pracownik powinien zapoznać się z
a)
instrukcją konserwacji krosna.
b)
warunkami technologicznymi tkaniny.
c)
przepisami bhp i p.poŜ. obowiązującymi na stanowisku pracy.
d)
instrukcją obsługi wózka do osnów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9.
Mechanizm przerzutowy w krośnie dyszowym pozwala
a)
wprowadzić kilka kolorów wątku.
b)
wprowadzić jeden kolor wątku.
c)
produkować tkaniny podwójne.
d)
produkować tkaniny aŜurowe.
10.
Zadaniem przewału w krośnie dyszowym jest
a)
zmiana kierunku nitek osnowy.
b)
rozdzielenie nitek osnowy.
c)
uporządkowanie nitek osnowy.
d)
dociskanie nitek osnowy.
11.
Zadaniem konfuzora w krośnie pneumatycznym jest
a)
stworzenie tunelu dla strumienia powietrza.
b)
kompensowanie napięcia nitki wątku.
c)
wyrównywanie napięcia nitki osnowy.
d)
podnoszenie ciśnienia spręŜonego powietrza.
12.
Skośnie ustawiony przesmyk występuje w krośnie
a)
czółenkowym.
b)
rapierowym.
c)
dyszowym.
d)
chwytakowym.
13.
Elementem dobijającym wątek do krawędzi tkaniny w krośnie dyszowym jest
a)
czółenko.
b)
bijak.
c)
płocha.
d)
przedpiersień.
14.
W czasie pracy bidło wykonuje ruch
a)
posuwisto-zwrotny.
b)
posuwisty.
c)
obrotowy.
d)
wahadłowy.
15.
Na rysunku przedstawione jest bidło z
a)
łamanym bidłowodem.
b)
napędem krzywkowym.
c)
napędem mimośrodowym.
d)
napędem korbowym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
16.
W krosnach dyszowych bidło napędzane jest przez
a)
krzywkę zewnętrzną.
b)
krzywkę wewnętrzną.
c)
korbę.
d)
mimośród.
17.
Strumień powietrza wprowadzający wątek do przesmyku ma masę
a)
0,25–0,5 g.
b)
40 g.
c)
450 g.
d)
0,3–1 g.
18.
Najciszej pracuje krosno, w którym nośnikiem wątku jest
a)
chwytak.
b)
rapier.
c)
powietrze.
d)
czółenko.
19.
W celu odwinięcia osnowy z wału osnowowego naleŜy
a)
podnieść zapadki i obracać kołem.
b)
zdjąć spręŜynę i obracać kołem.
c)
obracać kołem A.
d)
obracać wał osnowowy.
A
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
20.
Lamela to część
a)
czujnika wątkowego.
b)
mechanizmu odbiorczego.
c)
mechanizmu bidłowego.
d)
czujnika osnowowego.
21.
Stałą szerokość tkaniny na krośnie utrzymuje się stosując
a)
przedpiersień.
b)
rozpinki.
c)
drąŜki krzyŜulca.
d)
przewał.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ............................................................................................................................
Wytwarzanie tkanin na krosnach dyszowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
TEST 2
Test „próba pracy” do jednostki modułowej
„Wytwarzanie tkanin
na krosnach dyszowych”
Treść zadania:
Wykonaj na krośnie pneumatycznym 20 mb tkaniny poliestrowej.
Krosno „obłoŜone” jest osnową wykonaną z nitki poliestrowych 167 x 2 tex.
Do wątkowania uŜyj przędzy poliestrowej o masie liniowej 167 x 1 tex.
Gęstość wątku g
w
– 100 nici/dm.
Nawoje z przędzą wątkową znajdują się w pojemniku przy krośnie.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
Ocena
Normy wymagań
dopuszczający
14 punktów
dostateczny
18 punktów
dobry
22 punktów
bardzo dobry
25 punktów
Kryteria oceny
Czynności oceniane i kryteria wykonania
Liczba
punktów
Czynność 1: Zapisanie czynności związanych z załoŜeniem
ubrania roboczego.
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał: załoŜyć ubranie robocze.
1
P
la
n
o
w
a
n
ie
Czynność 2: Zapisanie czynności związanych z przygotowaniem
krosna do pracy
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał: ustawić bidło w tylnym skrajnym
połoŜeniu.
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał: sprawdzić czy nie zapleciony wątek
jest w przesmyku.
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał: uruchomić spręŜąrkę.
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał: sprawdzić napięcie osnowy.
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał: przewlec wątek przez elementy krosna
1 punkt – jeŜeli uczeń zapisał: pobrać narzędzia.
1
1
1
1
1
1
O
rg
a
n
iz
o
w
a
n
ie
Czynność 3: Zapisanie czynności związanych z organizowaniem
stanowiska pracy.
1 punkt – jeŜeli uczeń załoŜył ubranie robocze i je pozapinał.
1 punkt – jeŜeli uczeń sprzątnął niepotrzebne przedmioty znajdujące
się w miejscu pracy.
1 punkt – jeŜeli uczeń zgromadził potrzebne narzędzia do wykonania
zadania.
1 punkt – jeŜeli uczeń przewlekł wątek przez urządzenie
odmierzająco-magazynujące.
1
1
1
1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
W
y
k
o
n
y
w
a
n
ie
Czynność 4: Zapisanie czynności związanych z wykonywaniem
zadania.
1 punkt – jeŜeli uczeń sprawdził czy uruchomienie krosna nie spowoduje
zagroŜenia dla innych osób znajdujących się w pobliŜu.
1 punkt – jeŜeli uczeń pozamykał osłony krosna.
1 punkt – jeŜeli uczeń uruchomił krosno.
1 punkt – jeŜeli uczeń kontroluje nici osnowy.
1 punkt – jeŜeli uczeń kontroluje jakość tkaniny.
1 punkt – jeŜeli uczeń likwiduje zrywy osnowowe
1 punkt – jeŜeli uczeń likwiduje zrywy wątkowe.
1 punkt - jeŜeli uczeń kontroluje prace noŜyczek.
1 punkt – jeŜeli uczeń sprawdził czy krajka pomocnicza odciągana
jest do pojemnika.
1 punkt – jeŜeli uczeń skontrolował jakość tkaniny.
1 punkt – jeŜeli uczeń uporządkował stanowisko pracy.
1 punkt – jeŜeli uczeń zgromadził odpadki przędzy w wyznaczonym
miejscu.
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
P
re
z
en
ta
cj
a
Czynność 5: Zapisanie czynności związanych z prezentacją
zadania.
1 punkt – jeŜeli uczeń uzasadnił kolejność wykonywanych czynności.
1 punkt – jeŜeli uczeń ocenił jakość wykonanej tkaniny.
1
1
RAZEM
25
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu, z co najmniej dwutygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Rozdaj uczniom treść zadania praktycznego, by mogli zgromadzić potrzebne informacje.
3.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
4.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania typu „próba pracy” oraz z zasadami punktowania.
5.
Przeprowadź z uczniami ćwiczenia przy krośnie podobne do zawartego w teście.
6.
Omów z uczniami sposób wykonania zadania, zwróć uwagę na etapy, czyli planowanie,
organizowanie, wykonanie i prezentowanie.
7.
Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy.
8.
Przypomnij uczniom o konieczności przestrzegania przepisów bhp i p.poŜ w czasie pracy
na tkalni.
9.
Zbierz przygotowane karty zadania i oceń zgodnie z kluczem punktowania.
10.
Sprawdź czy uczeń prawidłowo wykonuje czynności przy krośnie .
11.
Przeprowadź dyskusję na temat błędów powstałych w tkaninie wynikłych z powodu
nieprawidłowego wykonywania czynności przez ucznia.
12.
Ustal przyczyny trudności wynikłych przy wykonywaniu zadania.
13.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych uczniów.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę zadania.
3.
Zapoznaj się z treścią zadania.
4.
Test w formie zadania typu „próba pracy”, które będziesz rozwiązywać pozwoli Ci
sprawdzić swoje umiejętności z zakresu „Wytwarzanie tkanin na krosnach dyszowych”.
5.
Dokonaj analizy treści zadania.
6.
Etapy wykonania zadania, to: planowanie, organizowanie, wykonanie, prezentowanie.
–
w etapie planowania, powinieneś zaplanować czynności, które wykonasz w celu
wyprodukowania tkaniny,
–
organizowanie, to etap w którym przygotujesz się do wykonania zadania,
–
wykonanie, to etap w którym wyprodukujesz tkaninę o określonych warunkach
technologicznych i długości,
–
prezentowanie, to przedstawienie wykonanego wyrobu, ocena jego jakości, jeśli są
błędy w tkaninie określ przyczyny ich powstania.
7.
Pracuj samodzielnie.
8.
Na rozwiązanie zadania masz 90 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja bhp i p.poŜ,
–
instrukcja obsługi krosna chwytakowego,
–
poradnik dla ucznia,
–
literatura z rozdziału 6.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ZADANIA
Nazwisko i imię: ………………………………………………………………………….
Treść zadania:
Wykonaj na krośnie pneumatycznym 20 mb tkaniny poliestrowej.
Krosno „obłoŜone” jest osnową wykonaną z nici poliestrowych 167 x 2 tex.
Do wątkowania uŜyj przędzy poliestrowej o masie liniowej 167x1 tex.
Gęstość wątku g
w
– 100 nici/dm.
Nawoje z przędzą wątkową znajdują się w pojemniku przy krośnie.
Planowanie (czynności prowadzące do wykonania zadnia)
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
Organizowanie (przygotowanie do wykonana zadania)
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
Wykonanie
………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………......
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………..
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1.
Frontczak I., Wnuk J.: Tkactwo cz. 2. WSiP Warszawa 1978
2.
Ignasiak B. (red.): Podstawy włókiennictwa. PŁ, 1978
3.
Lewiński J., Suszek H.: Tkactwo cz. I. WSiP, Warszawa 1992
4.
Schellenberg A. (red.): Encyklopedia techniki WN-T, Warszawa 1986
5.
Szosland J.: Podstawy budowy i technologii tkanin. WN-T, Warszawa 1979
6.
Ś
rednicka L., Owczarz R., Nycz E.: Budowa tkanin. WSiP, 1990
Czasopisma:
–
Przegląd Włókienniczy
Literatura metodyczna
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
Czasopisma
–
Nowa Edukacja Zawodowa
–
Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php