background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
           NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 

Teresa Walaszek 

 
 
 
 

 
 
Opiekowanie  się  dziećmi  z  trudnościami  wychowawczymi  
i zaburzeniami w rozwoju  

513 [01].Z1.03 

 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  1 

Recenzenci: 
dr Jolanta Szada  Borzyszkowska 
mgr Elżbieta Halaburda 
 
 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Mgr Teresa Walaszek 
 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
Mgr Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  513[01].Z1.03 
Opiekowanie  się  dziećmi  z  trudnościami  wychowawczymi  i  zaburzeniami  w  rozwoju, 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu opiekunka dziecięca. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  –  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  2 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 
5.  Ćwiczenia 


11 

5.1. Zaburzenia w rozwoju i zachowaniu małego dziecka 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Dziecko niepełnosprawne 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Dziecko z trudnościami wychowawczymi 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 
18 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów 

20 

7.  Literatura 
 

36 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  3 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka dziecięca 513[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed  przystąpieniem  do  pracy  z 
poradnikiem, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć i w ramach samokształcenia, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowania  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

 

wykaz literatury. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

 

metody przypadków, 

 

seminarium, 

 

wykładu, 

 

pogadanki z wykorzystaniem filmów i innych środków dydaktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy w grupach 6 – 8 osobowych. 

Wskazane jest prowadzenie ćwiczeń w placówkach specjalistycznych. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, można posłużyć się 
zamieszczonymi  w  rozdziale  6  zestawami  zadań  testowych,  zawierającymi  różnego  rodzaju 
zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

 

propozycje norm wymagań, 

 

plany testów w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi, 

 

instrukcje dla nauczyciela, 

 

instrukcje dla ucznia, 

 

zestawy zadań testowych, 

 

karty odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  4 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 

513[01].Z1 

Rozwój psychomotoryczny 

małego dziecka 

513[01].Z1.01 

Rozpoznawanie osiągnięć 

rozwojowych 

w poszczególnych etapach życia 

dziecka 

513[01].Z1.02 

Stymulowanie rozwoju 

psychomotorycznego 
i osobowości dziecka 

513[01].Z1.03 

Opiekowanie się dziećmi z trudnościami  

wychowawczymi i zaburzeniami  

w rozwoju 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  5 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE  

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  uczeń  (słuchacz)  powinien 

umieć:  
– 

charakteryzować proces rozwojowy dziecka, 

– 

stosować metody oceny rozwoju dziecka, 

– 

oceniać psychomotoryczne osiągnięcia dziecka na podstawie norm rozwojowych, 

– 

rozpoznać niedobory i odchylenia rozwojowe, 

– 

posługiwać się inwentarzem rozwojowym i kartą rozwoju psychomotorycznego, 

– 

sporządzać dokumentację rozwoju psychomotorycznego rozwoju dziecka, 

– 

charakteryzować procesy emocjonalne, 

– 

charakteryzować strukturę osobowości człowieka, 

– 

werbalizować i nazywać swoje uczucia, 

– 

aktywnie uczestniczyć w zajęciach, 

– 

rozpoznawać potrzeby dziecka, 

– 

przeprowadzać rozmowę z dzieckiem i rodzicami, 

– 

zastosować techniki relaksacyjne, 

– 

pracować w sytuacji problemowej, 

– 

rozumieć polecenia i instrukcje wykonania ćwiczeń, 

– 

nawiązywać kontakty z ludźmi, 

– 

okazywać szacunek i zaufanie do ludzi, 

– 

pracować różnymi metodami, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

Pracownia przedmiotowa powinna być wyposażona w: 

 

meble dziecięce, 

 

kąciki tematyczne, 

 

zabawki i pomoce dla niemowląt, 

 

pomoce dydaktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  6 

3. CELE KSZTAŁCENIA  

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń (słuchacz) powinien umieć: 

 

scharakteryzować zaburzenia zachowania, 

 

scharakteryzować zaburzenia rozwojowe małego dziecka, 

 

rozpoznać przejawy zaburzeń w rozwoju i zachowaniu dziecka, 

 

dokonać analizy niedoborów i odchyleń od norm rozwojowych, 

 

dobrać metody postępowania wychowawczego w stosunku do dziecka specjalnej troski, 

 

zmodyfikować  metody  postępowania  wychowawczego  u  dzieci  z  trudnościami    lub 
defektami rozwojowymi, 

 

zastosować  działania  profilaktyczne,  terapeutyczne  i  rehabilitacyjne  wobec  dziecka  
z zaburzeniami w rozwoju, 

 

zapobiec powstawaniu choroby sierocej, 

 

zapobiec stanom zmęczenia i znużenia dziecka. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  7 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ   

 
Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca: ………………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Opiekunka dziecięca 513[01] 
Moduł: Rozwój psychomotoryczny małego dziecka 513[01].Z1 
Jednostka  modułowa:  Opiekowanie  się  dziećmi  z  trudnościami  wychowawczymi  

i zaburzeniami w rozwoju 513[01].Z1.03 

Temat: Wczesne oznaki autyzmu 
Cel  ogólny:  
kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  zaburzeń  rozwojowych  na 
podstawie objawów. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  

 

zanalizować kartę zdrowia dziecka, 

 

wyodrębnić objawy charakterystyczne dla autyzmu, 

 

rozpoznać wczesne objawy autyzmu, 

 

scharakteryzować objawy autyzmu, 

 

rozpoznać stereotypie ruchowe, 

 

opisać charakterystyczne zachowania dziecka z autyzmem, 

 

ocenić zależność między nawiązywaniem kontaktu a rozwojem dziecka, 

 

zaplanować i przeprowadzić zabawę, dla dziecka z autyzmem. 
Metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenia,  

 

metoda przypadku. 

Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca w małych zespołach.  

 

Czas: 90 minut. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

foliogram z Tabelą 1; Wczesne oznaki autyzmu, 

 

rzutnik do folii, 

 

zeszyt, 

 

karta zdrowia dziecka, 

 

kartki i długopis. 

 

Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest opanowanie umiejętności rozpoznawania jednostki chorobowej 

na  podstawie  objawów  zapisanych  w  karcie  zdrowia  dziecka  i  zaplanowanie  zabawy  dla 
dziecka z autyzmem. 
 
FAZA WSTĘPNA 
1.  Sprawy organizacyjne.  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Omówienie zasady pracy metodą przypadku. 
4.  Podzielenie się na czteroosobowe zespoły. 
5.  Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia. 
6.  Przygotowanie środków dydaktycznych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  8 

FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Co to jest autyzm? – wykład. 
2.  Zapoznanie z Tabelą 1 – Wczesne oznaki autyzmu: Pisula E., Małe dziecko z autyzmem, 

diagnoza i terapia, GWP, Gdańsk 2005, s. 69. 

3.  Zapoznanie z Kartą Zdrowia Dziecka. 
4.  Przypomnienie materiału nauczania dotyczącego autyzmu. 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustalanie,  które  z  objawów  opisanych  w  Karcie  Zdrowia  Dziecka,  odpowiadają 

autyzmowi. 

2.  Zastanawianie się, czy opis objawów jest czytelny i zrozumiały. 
3.  Analizowanie, które objawy mogą odpowiadać także innym zaburzeniom? 
 
WYKONANIE 
1.  Przystąpienie do wypisywania z Karty Zdrowia Dziecka objawów mogących mieć wpływ 

na postawienie diagnozy. 

2.  Wybieranie  z Tabeli 1 objawów typowych dla autyzmu. 
3.  Dokładne przeanalizowanie, czy wybrane objawy odpowiadają tylko wczesnym objawom 

autyzmu, czy mogą występować w innych zaburzeniach. 

4.  Zapisanie na kartce wybranych wczesnych objawów autyzmu. 
5.  Wyjaśnienie, na czym polegają stereotypie ruchowe. 
6.  Ocenienie możliwości nawiązania kontaktu z dzieckiem. 
7.  Zastanowienie się nad wyborem odpowiedniej zabawy. 
8.  Skonsultowanie  z  nauczycielem  poprawności  wykonanej  pracy  i  zapisanie  w  zeszycie 

objawów wczesnego autyzmu i propozycji zabawy. 

 
ANALIZA 
Uczniowie  z  nauczycielem  analizują,  które  elementy  ćwiczenia,  sprawiły  im  największą 
trudność.  Nauczyciel  podsumowuje  ćwiczenie  wskazując,  że  uczniowie  opanowali 
umiejętność  rozpoznawania  jednostki  chorobowej  na  podstawie  objawów  zapisanych  
w Karcie Zdrowia Dziecka i zaplanowania zabawy dla dziecka z autyzmem. 
 
FAZA KOŃCZĄCA 

Dyskusja podsumowująca z : 

 

powtórzeniem wiadomości związanych z objawami autyzmu, 

 

określenie trudności związanych z analizą objawów, 

 

ustalenie trudności z doborem odpowiedniej zabawy. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,    zdobytych 

umiejętności, trudności materiału  oraz treści, które szczególnie zainteresowały ucznia. 
 
Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: 
1.  Literatura:  

 

Obuchowska I.: Dziecko niepełnosprawne w rodzinie, WSiP, Warszawa 1999, 

 

Olechnowicz H.: Wokół autyzmu, WSiP, Warszawa 2004, 

 

Pisula E., Małe dziecko z autyzmem, diagnoza i terapia, GWP, Gdańsk 2005. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  9 

Scenariusz zajęć 2 

 

 
Osoba prowadząca: ………………………………………………… 
Modułowy program nauczania: Opiekunka dziecięca 513[01] 
Moduł: Rozwój psychomotoryczny małego dziecka 513[01].Z1 
Jednostka  modułowa:  Opiekowanie  się  dziećmi  z  trudnościami  wychowawczymi  

i zaburzeniami w rozwoju 513[01].Z1.03 

Temat: Algorytmizacja czynności osoby niewidzącej 
Cel ogólny: 
kształtowanie umiejętności pracy z dzieckiem niewidomym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  

 

nawiązać kontakt z dzieckiem niewidomym, 

 

współpracować z dzieckiem w zakresie wykonywania czynności życia codziennego, 

 

zorganizować środowisko pobytu dziecka niewidomego, 

 

opracować plan wykonywania czynności związanych z życiem codziennym. 

 

Metody nauczania:  

 

asymilacji wiedzy (miniwykład konwersatoryjny),  

 

praca z książką Obuchowska I.: Dziecko niepełnosprawne w rodzinie,  WSiP,  Warszawa 
1999, s. 336 

 

dyskusja. 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 

Czas: 90 minut 

 

Środki dydaktyczne:  

 

literatura: Obuchowska I.: Dziecko niepełnosprawne w rodzinie, WSiP, Warszawa 1999, 

 

zeszyt , 

 

kartki i długopis. 

 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne.  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.  
4.  Przygotowanie środków dydaktycznych. 
5.  Realizacja tematu: 

 

miniwykład  konwersatoryjny  na  temat:  algorytmizacji  czynności  osoby  niewidzącej, 
wpływu 

uporządkowania 

życiu 

na 

poczucie 

bezpieczeństwa  

i poczucia własnej wartości, 

 

praca z książką: Obuchowska I.: Dziecko niepełnosprawne w rodzinie, WSiP, Warszawa 
1999, s. 336,, 

 

zapisanie  na  kartkach  przykładu  czynności  życia  codziennego  oraz  sposobu  nawiązania 
kontaktu z dzieckiem niewidomym, 

 

zastanowienie  się  nad  planem  codziennych  czynności  osoby  niewidomej  (  np.  parzenie 
herbaty, sprzątanie pokoju, podlewanie kwiatów, rozmowa telefoniczna i inne), 

 

zrobienie notatek do wybranej czynności, 

 

skonsultowanie z nauczycielem poprawności wykonanej pracy, 

 

zapisanie w zeszycie przygotowanego zadania, 

 

zaprezentowanie wykonanego zadania na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  10 

Zakończenie zajęć: 

Dyskusja podsumowująca na temat wykonywanego zadania z : 

 

wyeksponowaniem potrzeby algorytmizacji czynności dziecka niewidzącego, 

 

zwróceniem uwagi na stworzenie odpowiedniego środowiska dla dziecka, 

 

wykształceniem umiejętności kontaktu z dzieckiem niewidomym. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

materiału, dobytych umiejętności oraz treści, które szczególnie zainteresowały ucznia.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  11 

5. ĆWICZENIA  

 
5.1. Zaburzenia w rozwoju i zachowaniu małego dziecka 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  obserwację  dziecka  w  grupie  żłobkowej  (niemowlęta),  u  którego  istnieje  

podejrzenie parcjalnych zaburzeń w rozwoju. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia. 
 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie wiadomości na temat zaburzeń w rozwoju, 
2)  zapoznać  się  z  kwestionariuszem  oceny  reakcji  i  percepcji  wzrokowej  dziecka  

w:  Piszczek  M.;  Dziecko,  którego  rozwój  emocjonalno  -  poznawczy  nie  przekracza 
pierwszego  roku  życia.  Diagnoza,  zasady  terapii  i  ocena  efektów  zajęć,  CMPPP, 
Warszawa 2006, s. 34 

3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  przeprowadzić obserwację zgodnie z kwestionariuszem, 
5)  zastanowić się nad udzieleniem odpowiedzi na pytanie: 

 

czy obserwacja dziecka powinna dotyczyć jednego zmysłu, czy wszystkich i dlaczego?  

6)  zapisać wnioski z obserwacji, 
7)  zastanowić się nad działaniami profilaktycznymi i terapeutycznymi, 
8)  zapisać propozycje i wnioski w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

latarka, 

 

przedmiot (obojętny), 

 

kolorowy obrazek, 

 

czarno – biały obrazek, 

 

samochodzik, 

 

bączek, 

 

piłka, 

 

miska z pianą mydlaną, 

 

światłowody, 

 

literatura:  Piszczek  M.;  Dziecko,  którego  rozwój  emocjonalno  –  poznawczy  nie 
przekracza  pierwszego  roku  życia.  Diagnoza,  zasady  terapii  i  ocena  efektów  zajęć, 
CMPPP, Warszawa 2006, s. 34, 

 

zeszyt, 

 

kartki i długopis.  

 

latarka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  12 

 

przedmiot (obojętny), 

 

kolorowy obrazek, 

 

czarno – biały obrazek, 

 

samochodzik, 

 

bączek, 

 

piłka, 

 

miska z pianą mydlaną, 

 

światłowody, 

 

literatura:  Piszczek  M.;  Dziecko,  którego  rozwój  emocjonalno  -  poznawczy  nie 
przekracza  pierwszego  roku  życia.  Diagnoza,  zasady  terapii  i  ocena  efektów  zajęć, 
CMPPP, Warszawa 2006, s. 34, 

 

zeszyt, 

 

kartki i długopis.  

 
Ćwiczenie 2 

Korzystając  z  Karty  Zdrowia  Dziecka  i  Tabeli  1,  zanotuj  występujące  oznaki  autyzmu  

i zaplanuj zabawę, która zainteresowałaby dziecko. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia i zapoznać uczniów z kartą ćwiczeń nr 2. 

 
Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie wiadomości na temat zaburzeń w rozwoju, 
2)  zapoznać  się  z  Tabelą  1,  literatura:  E.  Pisula,  Małe  dziecko  z  autyzmem,  diagnoza  

i terapia, GWP, Gdańsk 2005, s. 69 

3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  korzystając z Karty Zdrowia Dziecka, wypisać objawy wskazujące na autyzm, 
5)  wybrać  z  literatury:  Franczyk  A.  ,  Krajewska  K.:  Skarbiec  nauczyciela  –  terapeuty, 

Oficyna  Wydawnicza  „Impuls”,  Kraków  2005,    zabawę,  najbardziej  adekwatną  do 
potrzeb, 

6)  sformułować uzasadnienie wyboru i wskazać na rodzaj trudności w planowaniu zabawy, 
7)  zapisać propozycję zabawy w zeszycie, z uzasadnieniem, 
8)  zapoznać  się  z  Tabelą  1,  literatura:  E.  Pisula,  Małe  dziecko  z  autyzmem,  diagnoza  

i terapia, GWP, Gdańsk 2005, s. 69, 

9)  przygotować stanowisko pracy, 
10)  korzystając z Karty Zdrowia Dziecka, wypisać objawy wskazujące na autyzm, 
11)  wybrać  z  literatury:  Franczyk  A.  ,  Krajewska  K.:  Skarbiec  nauczyciela  –  terapeuty, 

Oficyna  Wydawnicza  „Impuls”,  Kraków  2005,    zabawę,  najbardziej  adekwatną  do 
potrzeb, 

12)  sformułować uzasadnienie wyboru i wskazać na rodzaj trudności w planowaniu zabawy, 
13)  zapisać propozycję zabawy w zeszycie, z uzasadnieniem. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

Karta Zdrowia Dziecka, 

 

literatura: E. Pisula, Małe dziecko z autyzmem, diagnoza i terapia, GWP, Gdańsk 2005, s. 69, 

 

zeszyt i długopis. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  13 

Ćwiczenie 3 

Nawiąż  kontakt  z  dzieckiem  nadpobudliwym  psychoruchowo  wykorzystując  Metodę  

malowania dziesięcioma palcami.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie wiadomości  na temat zaburzeń w rozwoju, 
2)  zapoznać się z Metodą malowania dziesięcioma palcami: literatura, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  zaproponować dziecku dwa tematy do wyboru (las, rodzina), 
5)  uczestniczyć z dzieckiem w zajęciach, 
6)  wspólnie z dzieckiem ocenić, skuteczność nawiązania kontaktu, 
7)  przedyskutować  na  forum  klasy  jakie  zachowania  dziecka  z  nadpobudliwością  mogą 

wykazywać cechy dziecka upośledzonego, 

8)  zapisać wnioski w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

metoda malowania dziesięcioma palcami, 

 

ćwiczenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura:  Kaja  B.,Zarys  Terapii  Dziecka,  Akademia  Bydgoska  im.  Kazimierza 
Wielkiego, Bydgoszcz 2001, s. 80, 

 

zeszyt przedmiotowy, długopis, 

 

kartki z bloku, format A3, 

 

farby. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  14 

5.2. Dziecko niepełnosprawne 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Nawiąż kontakt i zaproponuj zajęcia rehabilitacyjne dla dziecka z wadą słuchu. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym dzieci niepełnosprawnych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wypisać  z  literatury:  Góralówna  M.,  Hołdyńska  B.:  Rehabilitacja  małych  dzieci  z wadą 

słuchu,  PZWL,  Warszawa  1993,  s.  112,  jak  należy  postępować  z  dzieckiem  z  wadą 
słuchu, 

4)  wybrać z proponowanego rozdziału jedną propozycję zajęć, 
5)  zapisać przygotowane propozycje zajęć w zeszycie i odpowiedzi na następujące pytania: 
Jakie znaczenie dla dziecka ma zmiana postawy rodziców? 
Kiedy następuje moment krytyczny w przewartościowaniu postaw rodziców? 
Jakie propozycje wsparcia ze strony opiekunów mogą otrzymać rodzice? 
6)  wziąć udział w dyskusji dotyczącej wybranych zajęć, 
7)  nawiązać kontakt z dzieckiem. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

dyskusja, 

 

problemowa. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zeszyty, długopisy, 

 

foremki, piłki, lalki, 

 

literatura:  Góralówna  M.,  Hołdyńska  B.:  Rehabilitacja  małych  dzieci  z  wadą  słuchu, 
PZWL, Warszawa 1993. 

 
Ćwiczenie 2 
Zaplanuj zabawę dla dziecka niewidomego. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym dzieci niepełnosprawnych, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  15 

3)  wypisać  z  literatury:  Franczyk  A.,  Krajewska  K.:  Skarbiec  nauczyciela  –  terapeuty, 

Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2005, s. 104: 

 

cele zajęć, 

 

propozycje zabaw, 

 

kolejne etapy zabawy, 

 

role opiekuna, 

 

potrzeby fizyczne, 

4)  zaobserwować na przeprowadzanych zajęciach w żłobku: 

 

reakcje rodziców i dzieci w zabawie, 

 

jaka jest wartość bezpośredniego kontaktu dotykowego, poznawanie otoczenia, własnego 
ciała, 

 

ocenić poziom akceptacji niepełnosprawności dziecka przez rodziców, 

5)  wymienić się obserwacjami i doświadczeniami w dyskusji na forum klasy, 
6)  zaplanować zabawę dla dziecka niewidomego, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum klasy.  
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyty, długopisy, 

 

literatura:  Franczyk  A.  ,  Krajewska  K.:  Skarbiec  nauczyciela  –  terapeuty,  Oficyna 
Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2005 

 

Ćwiczenie 3 

Zaplanuj zabawę z dzieckiem agresywnym. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym zaburzeń psychicznych, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  zapoznać  się  z  techniką  relaksacyjną  Jacobsona;  Kaja  B.:  Zarys  Terapii  Dziecka, 

Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego, Bydgoszcz 2001, s. 45 

4)  napisać własną propozycję zabawy, 
5)  przygotować do dyskusji odpowiedzi na pytania: 

 

Dlaczego zachowania nerwicowe przybierają postać agresji lub apatii? 

 

Jakie środki terapeutyczne należy stosować u tych dzieci? 

6)  zaprezentować przygotowaną propozycję zabawy, 
7)  wziąć udział w dyskusji dotyczącej zabaw dla dzieci agresywnych. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja, 

 

metoda projektów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  16 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura:  Kaja  B.:  Zarys  Terapii  Dziecka,  Akademia  Bydgoska  im.  Kazimierza 
Wielkiego, Bydgoszcz 2001 

 

zeszyt, długopis, 

 
Ćwiczenie 4
 

Przeprowadź zajęcia plastyczne z dzieckiem nieśmiałym i biernym. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym dzieci niepełnosprawnych, 
2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  zaproponować dziecku temat pracy do wyboru (morze, mój przyjaciel), 
4)  współuczestniczyć w pracy z dzieckiem, 
5)  wspólnie z dzieckiem ocenić wykonaną pracę, 
6)  zapisać w zeszycie wnioski z zajęć, 
7)  przygotować się do przedyskutowania zagadnień: 

 

Czy taka forma pracy pozwala nawiązać kontakt z dzieckiem? 

 

Jakie oddziaływania wychowawczo – terapeutyczne pozwolą zapobiec chorobie sierocej? 

8)  wziąć udział w dyskusji dotyczącej przeprowadzonych zajęć. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

  dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

kartki z bloku, format A3, 

 

szary papier, 

 

farby, pędzle. 

 
Ćwiczenie 5 

Opracuj plan pielęgnacyjno – wychowawczy dla dziecka nadpobudliwego. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  literaturą:  Opolska  T.,  Potemska  E.:  Dziecko  nadpobudliwe  program 

korekcji, CMPPP, Warszawa 1999 

2)  przygotować stanowisko pracy, 
3)  wykonać projekt planu określając: 
Cel: Korekcja zachowań 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  17 

Umiejętności: 

 

potrafi nawiązać kontakt, 

 

potrafi rozładować napięcie,

 

 

potrafi koncentrować uwagę, 

 

potrafi współdziałać w grupie. 

Sposób realizacji: 
a)  zajęcia grupowe o charakterze integrującym (scenariusze w proponowanej literaturze) , 
b)  zajęcia ruchowe ( gimnastyka ogólnorozwojowa), 
c)  zajęcia higieniczne ( samoobsługa), 
d)  zajęcia indywidualne, 
e)  zajęcia z psychologiem, 
f)  zajęcia z rodzicami, 
4)  zapisać plan w zeszycie, 
5)  dokonać prezentacji i oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

  metoda projektów. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura:  Opolska  T.,  Potemska  E.:  Dziecko  nadpobudliwe  program  korekcji,  CMPPP, 
Warszawa 1999 

 

zeszyt, długopis. 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  18 

5.3. Dziecko z trudnościami wychowawczymi 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Rozwiąż  konflikt  w  czteroosobowej  grupie  trzylatków  chcących  bawić  się  jednym 

samochodem. Wykorzystaj metodę 6 kroków? 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywanego ćwiczenia. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym trudności wychowawczych, 
2)  zapoznać  się  z  metodą  6  kroków  w  literaturze:  Gordon  T.;  Wychowanie  bez  porażek, 

Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1995, s. 232, 

3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  zapisać na kartce 6 kroków rozwiązywania konfliktów, 
a)  określić problem: czwórka dzieci chce się bawić jednym samochodem, 
b)  szukać możliwych rozwiązań: 

 

każde dziecko dostaje inny samochód, 

 

wszystkie dzieci dostają inne zabawki, 

 

organizuję zabawę, którą lubią wszystkie dzieci, 

 

budujemy  z klocków stacje obsługi  samochodów, a ponieważ  na stacji nigdy  nie zdarza 
się  aby,  zepsuły  się  samochody  jednej  marki,  to  każde  dziecko  przyjeżdża  innym 
samochodem, 

c)  ocenić rozwiązania: dyskusja z dziećmi, która propozycja wydaje im się najlepsza, 
d)  podjąć decyzję: zaakceptowanie wybranego rozwiązania, przydzielenie każdemu dziecku 

zadania, 

e)  wypracować sposob realizacji postanowienia: ustalenie harmonogramu prac, 
f)  sprawdzić jak w praktyce sprawdziło się dane rozwiązanie: obserwacja zabawy, czy daje 

dzieciom satysfakcję. 

5)  zapisać w zeszycie wnioski, 
6)  przygotować i zapisać w zeszycie odpowiedzi na pytania: 

 

Na ile ekspresyjny model wychowania sprawdza się w takiej sytuacji? 

 

Jakie  podejście  wychowawcze  do  małego  dziecka  jest  skuteczniejsze:  klasyczne  czy 
stosowanej analizy zachowania? 

 

Jak można wykorzystać teorię poznania społecznego w sytuacji konfliktu? 

7)  wymienić się poglądami zapisanymi we wnioskach w grupie klasowej. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

  problemowa, 

  dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyty, długopisy, 

 

literatura: Gordon T.;  Wychowanie  bez porażek, Instytut Wydawniczy PAX,  Warszawa 
1995, 

 

klocki, samochody. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  19 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  zabawę  redukującą  stan  zmęczenia  (zabawa  relaksacyjna,  słuchanie 

muzyki).  
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 
wykonywanego ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przypomnieć sobie definicję: zmęczenia, znużenia i przemęczenia, 
2)  zapoznać  się  z  literaturą:  Friedl  L.:  Zabawy,  które  uczą.  Jak  wspierać  rozwój  małego 

dziecka, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2004 

3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wybrać z literatury propozycję zabawy, 
5)  opisać zabawę w zeszycie, 
6)  przeprowadzić zabawę w grupie 5 – osobowej, 
7)  odpowiedzieć pisemnie w zeszycie na pytania:  

  Czym różni się stan zmęczenia od znużenia?  

  Kiedy zmęczenie przechodzi w przemęczenie? 

  Czy wybrana zabawa pozwoli zlikwidować stan zmęczenia? 

8)  dokonać samooceny przeprowadzonej zabawy. 
 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zeszyt , długopis, 

 

komputer, 

 

literatura:  Friedl  L.:  Zabawy,  które  uczą.  Jak  wspierać  rozwój  małego  dziecka, 
Wydawnictwo  JEDNOŚĆ,  Kielce  2004  Friedl  L.:  Zabawy,  które  uczą.  Jak  wspierać 
rozwój małego dziecka, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2004 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyty z muzyką relaksacyjną, 

 

zestaw instrumentów muzycznych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Opiekowanie  się  dziećmi  

z trudnościami wychowawczymi i zaburzeniami w rozwoju” 

 
Test  służy  do  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  przyswojonych  przez  uczniów  
w  trakcie  zajęć  edukacyjnych  i  obejmuje  cały  zakres  materiału  nauczania  jednostki 
modułowej.  
Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 
– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu  
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu  

                                                                                                 

Klucz odpowiedzi 

N

u

m

er

 

za

d

a

n

ia

 

 

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

 
 

K

a

te

go

ri

 

ce

lu

 

 

P

o

zi

o

w

y

m

aga

ń

 

 

 

Poprawna odpowiedź 

 

1. 

 

Zdefiniować pojęcie 
,,defektologia”. 

 

2. 

Wskazać narzędzia pomiaru 
rozwoju dziecka. 

3. 

Wskazać przejawy zaburzeń  
w procesie socjalizacji. 

4. 

Sklasyfikować stadia procesu 
przystosowywania się do 
niepełnosprawności. 

1) doznanie niepełnosprawności, 
2) uświadomienie sobie ograniczeń, 
3) próba funkcjonowania z  

niepełnosprawnością, 

4) przystosowanie. 

5. 

Sklasyfikować dzieci  
z uszkodzeniem wzroku. 

– niewidome, 
– ociemniałe, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  21 

 

– niedowidzące, 
– słabowidzące, 
– słabowidzące z zaburzeniami  
   obuocznego widzenia z powodu  
   zezującego niedowidzącego jednego  
   oka. 

6. 

 
 

Wymienić zadania rehabilitacji 
dziecka głuchego. 

– nauka komunikowania się, 
– nauka orientacji i poruszania się  
   w przestrzeni, 
– nauka umiejętności niezbędnych  
  w życiu codziennym. 
 

7. 

Wyjaśnić pojęcie: 
hiperaktywność. 

Hiperaktywność jest to zespół 
trwałego niepokoju i nieuwagi, który 
rozpoczyna się we wczesnym 
dzieciństwie. 

8. 

Wskazać określenie pojęcia: 
koncentracja. 

9. 

Wybrać właściwe określenie 
pojęcia: rozproszenie. 

10.  Dobrać właściwe określenie dla 

dzieci autystycznych. 

11.  Wskazać czynniki 

determinujące rozwój 
psychomotoryczny dziecka. 

12.  Nazwać stan zmęczenia. 

 

13.  Wymienić skalę określającą 

stopień upośledzenia 
umysłowego. 

14.  Scharakteryzować zaburzenia 

zachowania.  

Są to trwałe i niewłaściwe zachowania 
powodujące konflikty społeczne i / lub 
poczucie osobistego nieszczęścia, co 
ma wpływ na osiągnięcia dziecka. 

15.  Wskazać jednoznaczność 

określeń terminów: 
postrzeganie, percepcja, 
integracja sensoryczna. 

PP 

16.  Wskazać cechy myślenia dzieci 

lekko upośledzonych 
umysłowo: 
( wg Ireny Obuchowskiej). 

PP 

17.  Wymienić czynniki 

determinujące sieroctwo 
społeczne. 

PP  – zaburzenia struktury rodziny i jej  

   dezintegracja, 
– zjawiska patologiczne (alkoholizm,    
   kohabitacja), 
– deprywacja psychicznych potrzeb  
   dziecka, 
– całkowite pozbawienie opieki  
   rodzicielskiej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  22 

18.  Scharakteryzować 

oddziaływania wychowawcze   
z wykorzystaniem doznań 
dotykowych. 
 

PP  – zapobieganie nakładaniu się  

   deprywacji społecznej i zmysłowej  
   na samo upośledzenie, 
– podtrzymywanie aktywności  
   eksteroreceptorów i przeciwdziałanie  
   autostymulacji, 
– zapewnienie dziecku kontaktu z    
   otoczeniem i kształtowanie jego   
   gotowości wchodzenia w interakcje  
   społeczne. 

19.  Scharakteryzować procesy 

składające się na funkcje 
słyszenia. 

PP  – Przenoszenia drgań akustycznych, 

– przetwarzania drgań akustycznych  
   na mikroimpulsy (w ślimaku)  
   i przewodzenia tych impulsów    
   włóknami nerwu słuchowego do    
   ośrodkowego układu nerwowego i   
   do kory płata skroniowego, 
– procesy odbywające się w OUN  
   a zwłaszcza w korze mózgowej,    
   których efektem jest świadomy  
   odbiór dźwięków, ich kojarzenie  
   i zapamiętywanie. 

20.  Scharakteryzować obszary 

specyficznych przyczyn 
zaburzeń zachowania. 
 

PP  – biologia (dzieci urodzone z  

   płodowym zespołem alkoholowym), 
– szkoła ( niewłaściwe środowisko  
   wywołujące agresję, wycofanie,     
   frustrację), 
– społeczeństwo (krańcowe ubóstwo,  
   rozbicie rodziny), 
– rodzina (niewłaściwe interakcje). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  23 

Przebieg testowania 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania 

i oceniania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielenia odpowiedzi  na zadania wielokrotnego wyboru  

i zadania otwarte. 

5.  Omów z uczniami  zasady wypełniania karty odpowiedzi. 
6.  Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.  
9.  Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi. 
10.  Wykonaj  analizę  statystyczną  i  opisową  wyników  sprawdzianu  oraz  analizę  logiczną  i 

statystyczną zestawu zadań.  

11.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12.  Opracuj wnioski do dalszej pracy. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących opieki nad dziećmi z trudnościami wychowawczymi 

i zaburzeniami w rozwoju. 

5.  Zadania: 1, 2, 3, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16 są zadaniami wielokrotnego wyboru i tylko 

jedna odpowiedź jest prawidłowa;  
Zadania: 4, 5, 6, 7, 14, 17, 18, 19, 20  są zadaniami  otwartymi i należy udzielić krótkiej 
odpowiedzi. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X  

 

w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie  

 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach otwartych  wpisz odpowiedzi  w wyznaczone pole. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci pytania: 15 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia:

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Defektologia to: 

a)  nauka o rozwoju małego dziecka, 
b)  dział  psychologii  zajmujący  się  defektami  psychicznymi,  mowy,  poziomu 

inteligencji, 

c)  dział medycyny zajmujący się resocjalizacją dzieci, 
d)  dział psychologii o rozwoju dzieci z podwyższonym ilorazem inteligencji. 

 
2.  Do badania rozwoju dziecka używa się: 

a)  testów, 
b)  tabel, 
c)  siatek, 
d)  pomiarów. 

 
3.  Czym przejawiają się zaburzenia w procesie socjalizacji. 

a)  nadmiernym przywiązaniem, 
b)  chłodem uczuciowym, 
c)  niedostosowaniem społecznym, 
d)  stanami lękowymi. 

 
4.  Wymień stadia procesu przystosowywania się do niepełnosprawności. 
 
5.  Określ grupy dzieci z uszkodzeniem wzroku. 
 
6.  Określ zadania rehabilitacji dziecka głuchego. 
 
7.  Zdefiniuj pojęcie:  hiperaktywność. 
 
8.  Koncentracja to: 

a)  skupienie uwagi na percepcji bodźców, działaniu lub wypełnianiu zadania, 
b)  pilne wykonywanie czynności, 
c)  ciężka praca, 
d)  scalanie. 

 
9.  Rozproszenie to: 

a)  rozbieganie ruchowe bez możliwości zatrzymania, 
b)  niemożność nauczenia się nowych zachowań, 
c)  wyłączenie się z odbioru bodźców. 
d)  brak  umiejętności  odcięcia  się  od  nieistotnych  bodźców  i  oderwanie  od 

wykonywanie czynności, 

 
10.  Dzieci autystyczne określa się jako: 

a)  mało samodzielne, 
b)  jakby w skorupie, 
c)  ciekawe świata, 
d)  nieszczęśliwe. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  25 

11.  Wskaż czynniki determinujące rozwój psychomotoryczny dziecka. 

a)  biologiczne, psychiczne, środowiskowe, 
b)  biologiczne, odżywianie, 
c)  środowiskowe, 
d)  psycho – społeczne. 

 
12.  Zmęczenie to: 

a)  uczucie zadowolenia, 
b)  stan psychiki. 
c)  stan fizjologiczny, 
d)  stan chorobowy, 

 
13.  Stopień upośledzenia umysłowego określa skala: 

a)  Binet – Lezina, 
b)  Werschlera Termana – Merilla, 
c)  M. Bogdanowicz, 
d)  M. Żebrowskiej. 
 

14.  Scharakteryzuj zaburzenia zachowania. 
 
15.  Określ czy postrzeganie, percepcja, integracja sensoryczna są terminami jednoznacznymi. 

a)  Percepcja i integracja są jednoznaczne. 
b)  Nie, 
c)  Tylko częściowo, 
d)  Tak 
 

16.  Wybierz  cechy  myślenia  dzieci  lekko  upośledzonych  umysłowo  (wg  Ireny 

Obuchowskiej). 
a)  krótkotrwałość, przerzutność, 
b)  małe zrozumienie, 
c)  niepewność własnych sądów,  konkretność, mała przerzutność, 
d)  kreatywność, trwałość. 
 

17.  Określ czynniki determinujące sieroctwo społeczne. 
 
18.  Scharakteryzuj oddziaływania wychowawcze  z wykorzystaniem doznań dotykowych. 
 
19.  Scharakteryzuj procesy składające się na funkcje słyszenia. 
 
20.  Scharakteryzuj obszary specyficznych przyczyn zaburzeń zachowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Opiekowanie się dziećmi z trudnościami wychowawczymi i zaburzeniami  
w rozwoju 

 
Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź

 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

5. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

6. 

 
 
 
 
 
 
 

 

7. 

 
 
 
 
 
 
 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  27 

13. 

 

14. 

 
 
 
 
 
 
 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 
 
 
 
 
 

 

18. 

 
 
 
 
 
 

 

19. 

 
 
 
 
 
 

 

20. 

 
 
 
 
 
 
 

 

Razem:    

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  28 

TEST 2

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  Opiekowanie  się  dziećmi  
z trudnościami wychowawczymi i zaburzeniami w rozwoju 

 
Test  służy  do  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  przyswojonych  przez  uczniów  
w  trakcie  zajęć  edukacyjnych  i  obejmuje  cały  zakres  materiału  nauczania  jednostki 
modułowej.  

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1 – 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 
– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

– 

bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu  

– 

ponadpodstawowego. 

 
Plan testu  

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

 

Poprawna odpowiedź 

 

1. 

 

Określić wiek, w jakim dziecko 
odróżnia fakty od fantazji. 

2. 

Określić odległość, z  jakiej 
powinno się dawać sygnały 
dźwiękowe podczas badania 
słuchu. 

 

3. 

Zdefiniować upośledzenie 
umysłowe. 

...ograniczonym  
...uczeniu się  

4. 

Wymienić kryteria CHAT. 

– zabawa z udawaniem, 
– współdzielenie uwagi, 
– zainteresowania społeczne  
i zabawa społeczna. 

5. 

Wytłumaczyć termin: dziecko 
niepełnosprawne. 
 

Dziecko niepełnosprawne, to 
dziecko, którego możliwości 
są tak poważnie ograniczone, 
że wymaga specjalnej pomocy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  29 

6. 

Wyjaśnić, czym są zaburzenia 
koordynacji. 

Brak współdziałania różnych 
grup mięśniowych i części 
ciała. 

7. 

Zdefiniować, czym jest choroba 
sieroca.  

... nerwicowych … 
 

8. 

Wskazać fazy przebiegu 
choroby sierocej. 

9. 

Określić liczbę poziomów 
kształcenia,  proponowaną 
przez system edukacji  dzieciom 
niepełnosprawnym. 

10.  Zdefiniować stan przemęczenia. 

11.  Wyjaśnić sposób likwidacji 

znużenia. 

12.  Wskazać objawy cielesne, które 

mogą  towarzyszyć 
niedorozwojowi umysłowemu. 

13.  Podać stopnie upośledzenia 

umysłowego. 

Lekki, umiarkowany, znaczny, 
głęboki. 
 

14.  Wymienić obszary koordynacji. 

 
 

– ręka – ręka, 
– oko – ręka, 
– ręka – stopa. 

15.  Sklasyfikować zaburzenia 

zachowania u dzieci  
i młodzieży. 
 

PP 

– zaburzenia z zachowaniami  
   niszczycielskimi, 
– zaburzenia emocjonalne, 
– zaburzenia odżywiania, 
– upośledzenie umysłowe, 
– zaburzenia uczenia się, 
– upośledzenie zdolności   
   porozumiewania się  
i nawiązywania relacji  
z ludźmi, 
– tiki, 
– zaburzenia wydalania. 

16.  Określić funkcje stereotypii  

w głębszym upośledzeniu 
umysłowym. 
 

PP 

– kiwanie jako bezpośrednie  
   wyładowanie potrzeb 
ruchowych, 
– kiwanie się w sytuacjach  
   lękotwórczych i 
frustrujących, 
– kiwanie się jako czynność   
   przyjemna, redukująca 
napięcie, 
– kiwanie się jako 
zabezpieczenie prawidłowego 
rozwoju ruchowego, 
– kiwanie się jako źródło 
uspokojenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  30 

 

17. 

Wymienić fazy adaptacji do 
choroby dziecka 

PP 

– szok - wstrząs, odrętwienie, 
– kryzys emocjonalny - 
depresja z bezradnością, 
– pozorne przystosowanie się, 
– konstruktywne 
przystosowanie się do sytuacji. 

18.  Określić podłoże nabytej 

hiperaktywności. 
 

PP 

Swobodne wychowywanie 
dziecka, pozostawianie go 
samemu sobie z jego 
niepokojami, nie zaspokajanie 
poczucia bliskości i 
bezpieczeństwa wywołuje 
stres i reakcję w postaci 
nadaktywności. 

19.  Scharakteryzować termin: 

integracja sensoryczna. 
 

PP 

Zebranie w jedną całość 
wszystkich wrażeń 
zmysłowych. Odbiór bodźców 
przez 7 układów zmysłowych 
i przewodzenie do mózgu, w 
którym następuje ich 
przetwarzanie. 

20.  Zdefiniować termin: dziecko  

z ograniczonymi 
możliwościami. 

PP 

Dziecko z ograniczonymi 
możliwościami to termin 
opisujący dzieci z problemami 
fizycznymi, które ograniczają 
jego zdolność do 
wykonywania pewnych zadań. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  31 

Przebieg testowania 

 

 
Instrukcja dla nauczyciela  

 

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym  
 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania  
 

i oceniania. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielenia  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi. 
6.  Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.  
9.  Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi. 
10.  Wykonaj  analizę  statystyczną  i  opisową  wyników  sprawdzianu  oraz  analizę  logiczną  

i statystyczną zestawu zadań.  

11.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12.  Opracuj wnioski do dalszej pracy. 
 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań  testowych 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących opieki nad  dziećmi z trudnościami wychowawczymi 

i zaburzeniami w rozwoju. 

5.  Zadania:  1,  2,  8,  9,  10,  11,  12  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna 

odpowiedź  jest  prawidłowa;  Zadania 3, 7 to zdania  z  luką;  Zadania:  4,  5, 6, 13,  14,  15, 
16, 17, 18, 19, 20  są zadaniami otwartymi i należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
a)  w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  

(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

b)  w  zadaniach  otwartych  (  z  luką,  krótkiej  odpowiedzi  )  wpisz  w  wyznaczone  pole  pełną 

odpowiedź lub brakujące wyrazy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci pytania: 15 – 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 90 min.  

 

 

 

 

 

                                      Powodzenia !

 

Materiały dla ucznia:

  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Podaj wiek, w jakim dziecko odróżnia fakty od fantazji? 

a)  2 lata, 
b)  4 lata, 
c)  5 i ½, 
d)  6 i ½. 

 
2.  Wskaż  odległość,  z    jakiej  powinno  się  dawać  sygnały  dźwiękowe  podczas  badania 

słuchu. 
a)  20 cm, 
b)  30 cm, 
c)  40 cm, 
d)  50 cm 

 
3.  Uzupełnij definicję upośledzenia umysłowego.  

Upośledzenie  umysłowe  polega,  z  pedagogicznego  punktu  widzenia,  na  ............  lub 
defektywnym …....... cechującym daną jednostkę w sposób decydujący o jej biografii. 

 
4.  Wymień kryteria CHAT. 
 
5.  Wytłumacz termin: dziecko niepełnosprawne. 
 
6.  Wyjaśnij, czym są zaburzenia koordynacji. 
 
7.  Uzupełnij zdanie: 

Choroba  sieroca  to  zespół  objawów  …..............…  powstałych  na  skutek  rozstania  
z matką. 

 
8.  Fazy przebiegu choroby sierocej to: 

a)  lęku, rozpaczy, pogodzenia, 
b)  protestu, rozpaczy, wyobcowania, 
c)  krzyku, zagrożenia, 
d)  apatii, zmian fizjologicznych. 

 
9.  Podaj  liczbę  form  kształcenia,  proponowanych  przez  system  edukacji  dzieciom 

niepełnosprawnym. 
a)  4, 
b)  5, 
c)  6, 
d)  3. 

 
10.  Przemęczenie to: 

a)  stan wyczerpania umysłowego, który po zwykłym wypoczynku ustępuje, 
b)  przeciążenie organizmu, 
c)  niemożność pracy fizycznej i umysłowej, 
d)  stan chorobowy. 

 
11.  Znużenie ustępuje gdy: 

a)  odpoczniemy, 
b)  wypijemy herbatę z cytryną, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  33 

c)  posłuchamy muzyki. 
d)  zmieni się tryb pracy lub zorganizujemy przerwę, 

 
12.  Wskaż objawy cielesne, które mogą  towarzyszyć niedorozwojowi umysłowemu. 

a)  uśmiech, 
b)  tępy wyraz twarzy, 
c)  płaczliwość, 
d)  grymas. 

 
13.  Podaj stopnie upośledzenia umysłowego. 
 
14.  Wymień obszary koordynacji. 
 
15.  Sklasyfikuj zaburzenia zachowania u dzieci i młodzieży. 
 
16.  Określ funkcje stereotypii w głębszym upośledzeniu umysłowym. 
 
17.   Wymień fazy adaptacji do choroby dziecka. 
 
18.  Określ podłoże nabytej hiperaktywności. 
 
19.  Scharakteryzuj  termin: integracja sensoryczna. 
 
20.  Wytłumacz termin: dziecko z ograniczonymi możliwościami. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  34 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Opiekowanie się dziećmi z trudnościami wychowawczymi i zaburzeniami  
w rozwoju 

 
Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

a. 

 

2. 

 

3. 

 
.......................................................................... 
 
......................................................................... 
 

 

4. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

5. 

 
 
 
 
 
 
 

 

6. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

7. 

.......................................................................... 
 
......................................................................... 
 

 

8. 

 

9. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

  35 

 

 
 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 
 
 

 

14. 

 

 
 
 

 

15. 

 

 
 
 

 

16. 

 
 
 

 

17. 

 
 
 

 

18. 

 
 
 

 

19. 

 
 
 

 

20. 

 
 
 

 

                                                                                                                    Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

7. LITERATURA 

 

1.  Aly M.: Dziecko specjalnej troski. Pierwszy rok, GWP, Gdańsk 2002 
2.  Braun D.: Badanie i odkrywanie świata, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2002 
3.  Brearley G.: Psychoterapia dzieci niepełnosprawnych ruchowo, WSiP, Warszawa 1999 
4.  Dembo M.H.: Stosowana psychologia wychowawcza, WSiP, Warszawa 1997 
5.  Franczyk  A.  ,  Krajewska  K.:  Program  psychostymulacji  dzieci  w  wieku  przedszkolnym  

z deficytami i zaburzeniami w rozwoju, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2005 

6.  Franczyk  A.  ,  Krajewska  K.:  Skarbiec  nauczyciela  -  terapeuty,  Oficyna  Wydawnicza 

„Impuls”, Kraków 2005 

7.  Franczyk  A.  ,  Krajewska  K.:  Zabawy  i  ćwiczenia  na  cały  rok,  Oficyna  Wydawnicza 

„Impuls”, Kraków 2005 

8.  Friedl  L.:  Zabawy,  które  uczą.  Jak  wspierać  rozwój  małego  dziecka,  Wydawnictwo 

JEDNOŚĆ, Kielce 2004 

9.  Gordon T.: Wychowanie bez porażek, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1995 
10.  Góralczyk E.: Choroba dziecka w Twoim życiu, CMPPP, Warszawa 1996 
11.  Góralówna  M.  ,  Hołyńska  B.:  Rehabilitacja  małych  dzieci  z  wadą  słuchu,  PZWL, 

Warszawa 1993 

12.  Helbruge  T.,  Pierwszych  365  dni  życia  dziecka,  Wydawnictwo  „Promyk  Słońca’, 

Warszawa 1991 

13.  Hornowski B.: Psychologia różnic indywidualnych, WSiP, Warszawa 1985 
14.  http//:biurowe.sejm.gov.pl/teksty 
15.  Ilg  F.  L.,  Ames  L.B.,  Baker  S.M.:  Rozwój  psychiczny  dziecka  od  0  do  10  lat,  GWP, 

Gdańsk 2005 

16.  Jaczewski A.; Biologiczne i medyczne podstawy rozwoju i wychowania cz. I i II, WSiP, 

Warszawa 1998, 

17.  Kaja  B.:  zarys  Terapii  dziecka,  Akademia  Bydgoska  im.  Kazimierza  Wielkiego, 

Bydgoszcz 2001 

18.  Kendal P.C.: Zaburzenia okresu dzieciństwa i adolescencji, GWP, Gdańsk 2004 
19.  Kozłowska:  Zaburzenia  życia  uczuciowego  dziecka  problemem  rodziny,  Wydawnictwo 

Akademickie „Żak”, Warszawa 2005 

20.  Loscher W.: Świat wokół mnie, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2002 
21.  Nartowska  H.  Różnice  indywidualne  czy  zaburzenia  rozwoju  dziecka  przedszkolnego, 

WSiP, Warszawa 1986 

22.  Obuchowska I.: Dziecko niepełnosprawne w rodzinie, WSiP, Warszawa 1999 
23.  Olechnowicz H.: Wokół autyzmu, WSiP, Warszawa 2004 
24.  Opolska  T.,  Potemska  E.:  Dziecko  nadpobudliwe program  korekcji,  CMPPP, Warszawa 

1999 

25.  Pańczyk  J.,  Dykcik  W.;  Pedagogika  specjalna  wobec  zagrożeń  i  wyzwań  XXI  wieku, 

Katedra Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej, Warszawa 1999 

26.  Pauli S., Klich A.: Co się dzieje z moim dzieckiem? PZWL 2004 
27.  Patkiewicz  J.  red.:  Udział  rodziny  w  kompleksowej  rehabilitacji  i  życiu  dzieci  

i młodzieży niepełnosprawnej, TWK, Wrocław 1999 

28.  Pisula E.: Małe dziecko z autyzmem, diagnoza i terapia, GWP, Gdańsk 2005 
29.  Piszczek  M.:  Dziecko,  którego  rozwój  emocjonalno  -  poznawczy  nie  przekracza 

pierwszego  roku  życia.  Diagnoza,  zasady  terapii  i  ocena  efektów  zajęć,  CMPPP, 
Warszawa 2006 

30.  Prekop I., Schweitzer Ch.: Niespokojne dzieci, Media rodzina of Poznań, Poznań 1997 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

 

31.  Sadowska  L.  red.:  Neurofizjologiczne  metody  usprawniania  dzieci  z  zaburzeniami  

w rozwoju, Wydawnictwo AWF, Wrocław 2004 

32.  Sherborne W.: Ruch rozwijający dla dzieci, PWN, Warszawa 2005 
33.  Stadnicka J.: Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową, WSiP, Warszawa 1998 
34.  Stein A.; Kiedy dzieci są agresywne, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 2004 
35.  Wiącek  R.:  Dzieci  nadpobudliwe  psychoruchowo  w  wieku  przedszkolnym,  Impuls, 

Kraków 2004 

36.  Weyhreter H.: Trudności z koncentracją uwagi, PZWL, Warszawa 2004 
37.  Włodarski Z., Matczak A.: Wprowadzenie do psychologii, WSiP, Warszawa 1998 
38.  Woititz J. G. :Jak stworzyć dziecku wymarzone dzieciństwo, GWP, Gdańsk 2001