background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 

Anna Baranowska 
Agnieszka Szyszko - Perłowska 
 
 

 
 
 
 
 

Pielęgnowanie dziecka chorego 
513 [01].Z2.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr Alicja Pasemko 
mgr Maria Żukowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Anna Baranowska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  513[01].Z2.03 

Pielęgnowanie  dziecka  chorego,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
opiekunka dziecięca. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Wybrane choroby wieku dziecięcego 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Pielęgnowanie dziecka chorego. 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura 

38 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka dziecięca 513[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed  przystąpieniem  do  nauki  tej 
pracy z poradnikiem, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć i w ramach samokształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

− 

wykładu problemowego, 

− 

pogadanki, 

− 

dyskusji dydaktycznej, 

− 

metody przypadków, 

− 

metody projektów, 

− 

pokazu, 

− 

ćwiczeń. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy w grupach 6 – 8 osobowych. 
 

Szczególną 

uwagę 

należy 

zwrócić 

na 

dokładność 

wykonywania 

zabiegów 

pielęgnacyjnych, organizację pracy oraz zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  można  posłużyć  się 
zamieszczonymi  w  rozdziale  6  zestawami  zadań  testowych,  zawierającymi  różnego  rodzaju 
zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

plany testów w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi, 

− 

instrukcje dla nauczyciela, 

− 

instrukcje dla ucznia, 

− 

zestawy zadań testowych, 

− 

karty odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

513[01].Z2 

Pielęgnacja dziecka 

513[01].Z2.01 

Organizowanie opieki nad 

dzieckiem w placówkach  

opiekuńczo – wychowawczych 

 

513[01].Z2.02 

Pielęgnowanie dziecka zdrowego 

 

513[01].Z2.03 

Pielęgnowanie dziecka chorego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

wymienić  odrębności  w  funkcjonowaniu  poszczególnych  układów  i  narządów 
charakterystyczne dla dziecka, 

− 

dokonywać 

pomiarów 

podstawowych 

parametrów 

życiowych 

świadczących  

o funkcjonowaniu organizmu dziecka i określić prawidłowe wartości, 

− 

umieć dokonywać interpretacji wyników dokonywanych pomiarów, 

− 

oceniać rozwój psychomotoryczny dziecka zdrowego w zależności od wieku,  

− 

wykonywać  czynności  związane  z  zaspokajaniem  potrzeb  biologicznych  dziecka 
zdrowego, 

− 

zaspokaja potrzeby psychospołeczne dziecka zdrowego, 

− 

wykonywać czynności pielęgnacyjne w stosunku do zdrowego dziecka, 

− 

stosować działania profilaktyczne wobec zdrowego dziecka, 

− 

stosować działania promujące zdrowie wobec zdrowego dziecka. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować schorzenia wieku dziecięcego, 

− 

określić rolę mechanizmów obronnych i adaptacyjnych organizmu dziecka, 

− 

ocenić wpływ choroby na stan psychiczny i rozwój dziecka, 

− 

wykonać  czynności  pielęgnacyjne  dziecka  ze  schorzeniami  poszczególnych  układów 
i narządów, 

− 

wykonać czynności pielęgnacyjne dziecka zgodnie z obowiązującymi zasadami, 

− 

zorganizować czas wolny dzieciom przewlekle chorym i unieruchomionym w łóżku, 

− 

nawiązać współpracę w zespole w zakresie terapii i rehabilitacji dziecka chorego, 

− 

zastosować  działania  profilaktyczne  i  promujące  zdrowie  w  odniesieniu  do  dzieci  
i środowiska wychowawczego, 

− 

zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Opiekunka dziecięca 513[01] 

Moduł:  Pielęgnacja dziecka 513[01].Z2 
Jednostka modułowa:  Pielęgnowanie dziecka chorego 513[01].Z2.03 

Temat: Żywienie dzieci z alergią 

 
Cel ogólny:
 Kształtowanie umiejętności planowania posiłków dzieciom z alergią pokarmową. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  

− 

wymienić produkty słabo i silnie alergizujące, 

− 

rozszerzyć dietę niemowlęciu zgodnie z zasadami wprowadzania nowych pokarmów, 

− 

wyjaśnić jakie działanie i postępowanie może chronić dziecko przed alergią, 

− 

ułożyć jadłospis dziecku z alergią pokarmową. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
  

− 

wykład problemowy, 

− 

ćwiczenia, 

− 

dyskusja dydaktyczna.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
  

− 

indywidualna, 

− 

grupowa. 

 
Czas:
 120 minut  
 
Środki dydaktyczne:
  

− 

tabele kaloryczności produktów spożywczych, 

− 

tabele zapotrzebowania energetycznego dziecka w wieku od 0 do 4 lat, 

− 

tabela produktów spożywczych o silnych i słabych właściwościach alergizujących, 

− 

kartka,  

− 

długopis, 

− 

zeszyt, 
 

Przebieg zajęć:  
 
FAZA WSTĘPNA 
1.  Sprawy organizacyjne.  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.  
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

FAZA WŁAŚCIWA 
1.  Wykład na temat produktów alergizujących z uwzględnieniem zasad profilaktyki. 
2.  Uczniowie w 3 - 4 osobowych zespołach opracowują przykładowe jadłospisy dzienne dla 

niemowląt z alergią pokarmową na mleko: 
Przykładowo: 

Grupa a: dla niemowląt od 0 do 1 r. ż. 

 

Grupa b: dla dzieci od 1 do 2 r. ż. 
Grupa c: dla dzieci od 2 do 3 r. ż. 

3.  Ze  wskazanego  rozdziału  materiału  nauczania  wypisują  w  zeszycie  przedmiotowym 

przykładowe  produkty  żywieniowe  proponowane  przez  dietetyków  dla  dzieci 
alergicznych w określonym wieku sumując ich kaloryczność. 

4.  Porównują  sumę  kaloryczności  poszczególnych  posiłków  w  ciągu  dnia  z  dobowym 

zapotrzebowaniem  energetycznym  dziecka  w  danym  wieku  i  właściwościami 
alergizującymi kolejnych pokarmów. 

5.  Dokonują zapisu swoich propozycji w zeszycie. 
6.  Nauczyciel  konsultuje  poprawność  obliczeń  kalorycznych  i  właściwości  alergizujących 

produktów.  

7.  Wybrana osoba z zespołu prezentuje wynik pracy grupy przed klasą. 
8.  Dyskusja dotycząca poniższych problemów: 

− 

Zastanowić  się  w  grupach,  poszukując  informacji  w  materiale  rozdziału  6  jakie 
postępowanie i działanie opiekunki może uchronić dziecko przed alergią. 

− 

Zaproponować  przykłady  diety  eliminującej  produkty  o  silnych  właściwościach 
alergizujących 

uwzględnieniem 

konieczności 

kompensacji 

niedoborów 

pokarmowych i przeciwdziałaniu zaburzeniom rozwoju pod wpływem alergii. 

− 

Przedyskutować w klasie jak zwiększać różnorodność posiłków z przestrzeganiem 
uczuleń na alergeny. 

9.  Sformułować  zasady  dotyczące  ilości,  częstotliwości  i  sposobów  wprowadzania  tych 

produktów (obserwowania objawów). 

 
FAZA KOŃCZĄCA  
1.  Uczniowie  dokonują  analizy  tego,  czego  nauczyli  się  podczas  wykonywania  zadań, 

z literatury i podczas dyskusji. 

2.  Nauczyciel  dokonuje  oceny  stopnia  zrozumienia  przez  uczniów  zagadnień  z  zakresu 

żywienia dzieci alergicznych. 

 

Praca domowa 

Na  podstawie  zdobytych  informacji  o  alergii  pokarmowej  spróbuj  zaplanować  jadłospis 

dziecku dwuletniemu z alergią pokarmową na białko i gluten. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach  

− 

ankietowanie  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytej  wiedzy  
i umiejętności.  
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć  2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Opiekunka dziecięca 513[01] 

Moduł:  Pielęgnacja dziecka 513[01].Z2. 
Jednostka modułowa:  Pielęgnowanie dziecka chorego 513[01].Z2.03 

Temat: Pielęgnacja dziecka z chorobą przewlekłą. 

 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  pielęgnowania  dziecka  z  chorobą  przewlekłą  na 

przykładzie atopowego zapalenia skóry. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

przedstawić jednostkę chorobową – azs, 

− 

wyodrębnić problemy pielęgnacyjne, 

− 

zaplanować działania pielęgnacyjne dla dziecka z azs. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda przypadków,  

− 

metoda ćwiczeń, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa, 

− 

indywidualna. 

 
Czas:
 

135 min. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

kartka z opisem przypadku dla każdej z grup, 

− 

zeszyt,  

− 

długopis. 

 
Przebieg zajęć:  
 
FAZA WSTĘPNA 
1.  Sprawy organizacyjne.  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczeń.  
 
FAZA WŁAŚCIWA 
Ćwiczenia  umożliwiające  uczniom  zapoznanie  się  ze  sposobem  opracowywania  planu  opieki 
dla dziecka przewlekle chorego na podstawie przypadku. 
1.  Uczniowie w grupach odczytują opis przypadku. 
2.  Opis przypadku: 

Kasia  ma  obecnie  2,5  roku  jest  jedynaczką.  Jest  na  diecie  hipoalergicznej,  bezmlecznej, 
bezglutenowej,  ponieważ  od  1  roku  życia  ma  rozpoznaną  skazę  białkową.  Dziewczynka 
ma psa i kota w domu. 
Dziewczynka  trafiła  do  szpitala  z  rozległymi  zmianami  na  całym  ciele.  Skóra  jest 
wysuszona.  Na  całym  ciele  zmiany  są  bardzo  nasilone,  skóra  jest  zaczerwieniona, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

złuszczająca  się.  Zmiany  nasilone  są  na  głowie  w  zgięciach  i  fałdach  skórnych. 
Występuję  świąd,  który  nasila  się  podczas snu, po spoceniu  się co powoduje, że dziecko 
jest  niespokojne,  budzi  się.  Dziewczynka  ma  katar,  spierzchnięte  usta.  Występują 
alergiczne  objawy  ze  strony  spojówek  (zaczerwienienie,  pieczenie,  świąd).  Dziewczynka 
ma  dobry  apetyt  jednak  po  spożyciu  pokarmów  mlecznych  typu  masło,  czekolada, 
owoców na przykład banan występują zaostrzenia choroby, szczególnie swędzenie skóry. 
Często występują zaparcia. Dziecko jest apatyczne. 

3.  Uczniowie  w  zespołach,  wzorując  się  na  przykładzie  z  materiału  nauczania wyodrębniają 

problemy pielęgnacyjne dla dziecka z azs i w zeszycie zapisują objawy. 

4.  Uczniowie  opracowują  działania  pielęgnacyjne  adekwatnie  do  wysuniętych  wcześniej 

problemów pielęgnacyjnych.  

5.  Wydelegowani uczniowie prezentują pracę zespołu na arkuszu szarego papieru. 
6.  Dyskusja  w  klasie  na  temat  zastosowanych  zabiegów  pielęgnacyjnych  i  okazywania 

przez opiekunkę wsparcia emocjonalnego cierpiącemu dziecku. 

 
FAZA KOŃCZĄCA 
1.  Uczniowie dokonują analizy opanowanych umiejętności podczas ćwiczeń. 
2.  Uczniowie  wskazują  na  swoje  trudności, emocje i poczucie odpowiedzialności za ulżenie 

w cierpieniu chorego dziecka. 

3.  Nauczyciel omawia wyróżniające się strategie opieki zaproponowane przez uczniów. 
 
Praca domowa 

Polecenie przygotowania się uczniów do następnych zajęć. 
Odszukaj  w  literaturze,  Internecie  informacje  na  temat  rodzajów  zapalenia  płuc  oraz 

opieki nad dzieckiem z zapaleniem płuc.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Wybrane choroby wieku rozwojowego 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opracowywanie  arkusza  obserwacji  dziecka  chorego  ze  schorzeniem  układu 

pokarmowego, oddechowego i moczowego w warunkach szpitalnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zostać  członkiem  4  –  5  osobowej  grupy,  a  każda  z  grup  zajmie  się  oddzielnym  układem: 

pokarmowym, oddechowym i moczowym, 

2)  zapoznać  się  z  informacjami  dotyczącymi  schorzeń  układu  pokarmowego,  oddechowego  

i moczowego u dzieci oraz sposobem wykonania arkusza obserwacji, 

3)  zaprojektować  arkusz  obserwacji  w  chorobach  układu  pokarmowego,  oddechowego  

i moczowego w warunkach szpitalnych, 

4)  pamiętać,  że  pacjent  powinien  być  obserwowany  w  zakresie  trzech  sfer:  biologicznej, 

psychicznej i społecznej,  

5)  zaprezentować propozycję arkusza pozostałym grupom i nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

kartka, folie z przygotowaną tabelą do prowadzenia obserwacji,  

− 

długopis, mazaki, 

− 

grafoskop, ekran. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonanie 

inhalacji/nebulizacji 

rocznemu 

dziecku 

warunkach 

naturalnych 

(np. w szpitalu). 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją wykonania inhalacji, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować dziecko do zabiegu, 
4)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
5)  wykonać  czynności  krok  po  kroku  zwracając  szczególną  uwagę  na  dokładne  połączenie 

kolejnych  części sprzętu ze sobą, precyzyjne odmierzenie dawki zleconego leku, dokładne 
przyleganie maski do twarzy, 

6)  uporządkować zestaw po wykonanym zabiegu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

miska  nerkowata,  chusteczki  papierowe  (lignina)  i  pojemnik  na  odpady,  podkład 
płócienny,  rękawiczki  jednorazowego  użytku,  lek  do  inhalacji,  inhalator  dyszowy, 
nebulizator bądź inhalator ultradźwiękowy, jednorazowa maska bądź ustnik. 

 
Ćwiczenie 3 

Projektowanie  w  formie  zabawy  ćwiczeń  oddechowych  dziecku  w  wieku  trzech  lat  ze 

schorzeniami układu oddechowego. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami na temat ćwiczeń oddechowych, 
2)  zapoznaj się z możliwościami psychomotorycznymi dziecka w wieku trzech lat, 
3)  zaplanuj ćwiczenia, 
4)  ustal przy użyciu jakich pomocy zrealizujesz zadanie, 
5)  przedstaw projekt nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  atlasy z przedstawionymi ćwiczeniami oddechowymi, 
–  kartka i długopis, 
–  folie, mazaki, 
–  grafoskop. 
 
Ćwiczenie 4 

Przygotowanie zestawu dla dziecka wymiotującego. 
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami jak przygotować zestaw dla dziecka wymiotującego oraz jak 

zachować się wobec niego, 

2)  przygotować potrzebne sprzęty do skompletowania zestawu, 
3)  przedstawić nauczycielowi, 
4)  uporządkować zestaw. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz z objaśnieniem,  

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

lignina, 

− 

miska nerkowata lub inna na wymiociny, 

− 

kubek z wodą, 

− 

gaziki, 

− 

szpatułka, 

− 

Rumianek, Septosan, Boraks z Gliceryną. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2.

 

Pielęgnowanie dziecka chorego 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Układanie jadłospis dla rocznego dziecka z alergią pokarmową na białko mleka krowiego  
 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami na temat alergii oraz planowania diety, 
2)  zapoznać się z zapotrzebowaniem energetycznym dla rocznego dziecka, 
3)  zapoznać się z rozłożeniem zapotrzebowania energetycznego na każdy posiłek, 
4)  napisać  jadłospis  na  cały  dzień  dla  rocznego dziecka  z  alergią  na białko,  w rozłożeniu na 

kolejne posiłki,  

5)  zwrócić uwagę na różnorodność posiłków, 
6)  przedstawić jadłospis. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

kartka, długopis, 

− 

tabele zapotrzebowania energetycznego dziecka,  

− 

foliogramy z przedstawionymi najbardziej alergizującymi produktami, 

− 

folie, mazaki,  

− 

ekran, rzutnik multimedialny, 

− 

komputer, dyskietki. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj kąpiel dla niemowlęcia półrocznego z atopowym zapaleniem skóry. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z pojęciem atopii oraz sposobem przygotowania kąpieli dziecku z AZS, 
2)  zapoznać się zasadami wykonywania kąpieli niemowlęcia, 
3)  zastosować zlecony przez lekarza lek do kąpieli,  
4)  zwrócić  szczególną uwagę na  bezpieczeństwo dziecka podczas kąpieli (stosowane środki 

są tłuste). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

metoda ćwiczeń. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

fantom niemowlęcia, 

− 

wanna, 

− 

zestaw do wykonania kąpieli niemowlęcia ( patrz: Pielęgnowanie dziecka zdrowego), 

− 

zlecony środek do kąpieli. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj  trzy  różne  zabawy  rocznemu  dziecku  przewlekle  choremu  pozostającemu  

w łóżku. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami na temat organizowania zabawy w sytuacji dziecka chorego, 
2)  zapoznać się z możliwościami psychomotorycznymi rocznego dziecka  
3)  wziąć pod uwagę, że dziecko pozostaje w łóżku, szybko się męczy, 
4)  podjąć decyzję, jakie sprzęty dodatkowe chcesz zastosować, 
5)  przedstawić nauczycielowi projekt zaprojektowanych zabaw, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

kartka, długopis 

− 

folie, mazaki. 

 

Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  opisu  przypadku  zaplanuj  opiekę  nad  dzieckiem  z  atopowym  zapaleniem 

skóry. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zostać członkiem 4 – 5 osobowej grupy, 
2)  zapoznać się z Materiałem nauczania pkt.4.2.1, 
3)  zapoznać się z jednostką chorobową – atopowe zapalenie skóry,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

4)  zapoznać się z opisem przypadku, 
5)  zaplanować  swój  sposób  działania  w  stosunku  do  konkretnego  przypadku,  wzorując  się 

na podanym w materiale nauczania przykładzie,  

6)  wymienić problemy pielęgnacyjne, 
7)  adekwatnie do problemów zaproponować działania celem zmniejszenia dolegliwości, 
8)  zaprezentować plan pielęgnacji.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda przypadków.  

 

Środki dydaktyczne: 

− 

kartka , długopis, 

− 

kartki  z  wydrukowanym  przypadkiem  lub  foliogram,  lub  projekcja  na  rzutniku 
multimedialnym, 

− 

folie,  

− 

komputer, dyskietki, 

− 

opis przypadku. 

 

Kasia  ma  obecnie  2,5  roku,  jest  jedynaczką.  Jest  na  diecie  hipoalergicznej,  bezmlecznej, 

bezglutenowej,  ponieważ  od  1  roku  życia  ma  rozpoznaną  skazę  białkową.  Dziewczynka  ma 
psa  i  kota  w  domu.  Dziewczynka  trafiła  do  szpitala  z  rozległymi  zmianami  na  całym  ciele. 
Skóra  jest  wysuszona.  Na  całym  ciele  zmiany  są  bardzo  nasilone,  skóra  jest  zaczerwieniona, 
złuszczająca  się.  Zmiany  nasilone  są  na głowie w zgięciach  i  fałdach.  Występuję  świąd,  który 
nasila  się  podczas  snu,  po  spoceniu  się  co  powoduje,  że  dziecko  jest  niespokojne,  budzi  się. 
Dziewczynka  ma  katar,  spierzchnięte  usta.  Występują  alergiczne  objawy  ze  strony  spojówek 
(obrzęknięte, podkrążone, ropiejące, popękane naczynia krwionośne). Dziewczynka ma dobry 
apetyt jednak po spożyciu pokarmów mlecznych typu masło, czekolada, owoców na przykład 
banan  występują  zaostrzenia  choroby,  szczególnie  swędzenie  skóry.  Często  występują 
zaparcia.  Dziecko  jest  nerwowe ze  względu  na  występujący  świąd. Drapie  się,  jest płaczliwa, 
rozkapryszona,  na  zabiegi  reaguje  płaczem.  Najlepiej  czuje  się  przy  matce.  Nie  chce  być  
w szpitalu. 
 
Ćwiczenie 5 

Na podstawie opisu przypadku zaplanuj opiekę nad dzieckiem z zapaleniem płuc. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zostać członkiem 4 – 5 osobowej grupy, 
2)  zapoznać się z Materiałem nauczania pkt.4.2.1, 
3)  zapoznać się z jednostką chorobową – zapalenie płuc,  
4)  zapoznać się z opisem przypadku, 
5)  zaplanować  swój  sposób  działania  w  stosunku  do  konkretnego  przypadku,  wzorując  się 

na przykładzie podanym w materiale nauczania,  

6)  wymienić problemy pielęgnacyjne, 
7)  adekwatnie do problemów zaproponować działania celem zmniejszenia dolegliwości, 
8)  zaprezentować plan pielęgnacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

metoda przypadków.  

 

Środki dydaktyczne: 

− 

kartka , długopis, 

− 

kartki  z  wydrukowanym  przypadkiem  lub  foliogram,  lub  projekcja  na  rzutniku 
multimedialnym, 

− 

folie, dyskietki, 

− 

opis przypadku. 

 
 

Piotruś jest półrocznym dzieckiem został przyjęty na oddział z wysoką gorączką powyżej 

39°C,  potami  oraz  wilgotnym  kaszlem,  z  wypiekami  i  zaczerwienionymi  obrzękniętymi 
spojówkami.  Dziecko  rozdrażnione,  apatyczne,  płaczliwe.  Matka  relacjonuje,  że  kilkakrotnie 
w  ciągu  dnia  wymiotowało.  Ma  obniżone  łaknienie  oraz  trudności  w  pobieraniu  pokarmu 
przez  smoczek  z  butelki  z  uwagi  na  obecną  w  drogach  oddechowych  wydzielinę.  Zaplanuj 
jakie podejmiesz działania?  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Pielęgnowanie  dziecka 

chorego” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1 - 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  do  zadań  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

                          Klucz odpowiedzi 

 

Nr 

zad 

 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia)

 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1.  Zdefiniuj pojęcie: inhalacja. 

Metoda lecznicza 
polegająca na 
wdychaniu pary 
wodnej, gazów lub 
leków do układu 
oddechowego. 

2. 

Określić cele ćwiczeń 
oddechowych. 

 

 

wzmacnianie mięśni 

oddechowych, 

zwiększanie 

ruchomości klatki 
piersiowej, 

rozciąganie mięsni 

piersiowych, 

ćwiczenie 

przedłużonego 
wydechu. 

3. 

Wskazać objawy towarzyszące 
schorzeniom układu 
pokarmowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

4. 

Określić, na czym polega 
kontrola obrzęków u dzieci  
z chorobami układu moczowego. 

5. 

Wymienić najczęstsze choroby 
zakaźne wieku dziecięcego. 

odra, 

ospa wietrzna, 

różyczka, 

świnka. 

6. 

Określić, czym są szczepionki 
inaktywowane. 

Szczepionki 
przygotowane  
z drobnoustrojów 
zabitych. 

7. 

Wymienić fizyczne czynniki 
teratogenne. 

Energia promienista, 
duże wahania 
temperatury 
i ciśnienia 
atmosferycznego 
(w granicach nie 
spotykanych 
w naturze), wibracje 
oraz fale ultrakrótkie 
o dużym natężeniu. 

8. 

Określić cel diagnostyki 
prenatalnej. 

Jak najwcześniejsze 
wykrycie  
u płodu wrodzonych 
wad genetycznych. 

9. 

Wymienić wirusy stanowiące 
zagrożenie dla kobiety ciężarnej. 

Wirus różyczki, 
grypy, zapalenia 
wątroby, nagminnego 
zapalenia ślinianek, 
cytomegalii, 
poliomyelitis. 

10.  Zdefiniować pojęcie: zarażenie. 

Przeniesienie 
czynnika 
chorobotwórczego 
z osoby zakażonej na 
osobę wrażliwą. 

11. 

Wymienić elementy za 
pośrednictwem, których może 
dojść do zakażenia. 

Żywność, woda, 
powietrze, przedmioty 
lub przez bezpośredni 
kontakt z chorym 
nosicielem. 

12. 

Określić definicję dziecka 
chorego. 

Dziecko, u którego 
wystąpiła reakcja 
organizmu na 
zadziałanie czynnika 
chorobotwórczego, 
wyrażająca się 
zaburzeniem 
współdziałania 
narządów i tkanek, 
prowadząca do zmian 
czynnościowych  
i organicznych ustroju 
uniemożliwiająca 
dziecku realizowanie 
potrzeb i radzenie 
sobie ze 
środowiskiem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

prowadząca do zmian 
czynnościowych  
i organicznych ustroju 
uniemożliwiająca 
dziecku realizowanie 
potrzeb i radzenie 
sobie ze 
środowiskiem. 

13. 

Wymienić potrzeby dziecka, 
których realizacja jest utrudniona 
przez hospitalizację. 

Więź emocjonalna 
z najbliższymi  
a szczególnie z matką, 
bezpieczeństwo, 
aktywność poznawcza 
i ruchowa. 

14. 

Określić elementy, jakimi należy 
kierować się w doborze i 
przebiegu zabaw z dzieckiem 
chorym. 

Wiek, 
zainteresowania, 
aktualny stan zdrowia, 
zalecenia lekarza  
i pielęgniarki. 

15. 

Zaplanować działania 
pielęgnacyjne w stosunku do 
dziecka z wilgotnym kaszlem i 
odksztuszaniem wydzieliny 

 

PP 

ułatwienie 
odksztuszania: 
prowadzenie 
gimnastyki 
oddechowej, częste 
pojenie, inhalacje, 
drenaż ułożeniowy,  

zapewnienie ligniny 
do odksztuszania 
lub jednorazowych 
chusteczek, 

obserwacja 
charakteru 
odksztuszanej 
wydzieliny. 

pouczenie aby 
dziecko zasłaniało 
się w czasie kaszlu 
i nie połykało 
wydzieliny,  

jeśli dziecko potrafi 
– płukanie jamy 
ustnej środkami 
antyseptycznymi 
np. Tantum Verde. 

16. 

Określić, jakie czynności należy 
wykonać pielęgnując roczne 
niemowlę z nieżytem nosa w 
określonych warunkach. 

PP 

należy utrzymać 
optymalną 
temperaturę w 
pomieszczeniu ok. 
20-24°C, czyli nie 
podkręcać 
kaloryferów na 
maksymalne 
ogrzewanie, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

kaloryferów na 
maksymalne 
ogrzewanie, 

zadbać o 
wilgotność 
powietrza 
domowymi 
sposobami bądź 
zastosować 
nawilżacz 
powietrza,  

 zastosować 
półwysokie 
ułożenie, 

delikatnie 
oczyszczać nos po 
wcześniejszym 
zakropleniu 0,9% 
NaCl. 

17. 

Określić sposób przygotowania 
trzyletniego dziecka do zabiegu 
inhalacji. 

PP 

należy oczyścić 
nos dziecku,  

zdjąć ewentualnie 
okulary,  

nie podawać 
dziecku posiłków 
bezpośrednio przed 
inhalacją, 

pouczyć o sposobie 
oddychania w 
czasie inhalacji 
(głębokie wdechy 
przez usta a na 
szczycie wdechu 
na krótko 
zatrzymanie 
oddechu), 

dziecko układamy 
w pozycji siedzącej 
wyprostowanej lub 
leżącej w zależ-
ności, 

należy pamiętać 
o zabezpieczeniu 
włosów i odzieży 
dziecka, 

do 30 min. po 
inhalacji dziecko 
nie powinno 
przebywać na 
zimnym powietrzu, 
głośno rozmawiać, 
spożywać 
posiłków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

głośno rozmawiać, 
spożywać 
posiłków. 

18. 

Wymienić czynności higieniczne, 
jakich należy nauczyć dziecko z 
chorobą układu moczowego. 

PP 

konieczna jest 
bardzo staranna 
higiena osobista 
chorego, 
polegająca na 
dwukrotnym 
podmywaniu 
krocza (rano i 
wieczorem) ciepłą, 
bieżącą wodą  
i mydłem, 

na prawidłowym 
wycieraniu lub 
podmyciu krocza 
po oddaniu stolca 
(od przodu do tyłu)  

oraz codziennej 
zmianie bielizny. 

19. 

Wskazać zasady, jakie 
obowiązują przy wykonywaniu 
kąpieli leczniczej u dziecka z 
atopowym zapaleniem skóry. 

PP 

Kąpiel powinna trwać 
minimum 10 minut, 
w niezbyt gorącej 
wodzie, niewskazane 
są gwałtowne zmiany 
temperatury, nie 
należy też używać 
dodatkowo mydła 
zwykłego, które 
drażni skórę; po 
kąpieli wycierać 
delikatnie przez 
dotyk, miękkim 
ręcznikiem.  

20. 

Zaproponować właściwe 
ćwiczenia wzmacniające mięśnie 
oddechowe u trzylatka 

 

PP 

kwiaty zwiędły - 
przysiad podparty, 
wdech nosem i 
powolny wyprost 
do stania; kwiaty 
rosną  
i rozwijają się po 
deszczu - wydech – 
dzieci ponownie 
przechodzą do 
przysiadu 
podpartego, 

jamniczek: klęk 
podparty, dłonie 
skierowane do 
siebie, zginanie 
ramion w łokciach 
i dotykanie brodą 
krążka; wdech przy 
prostowaniu 
ramion, wydech 
przy uginaniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

siebie, zginanie 
ramion w łokciach 
i dotykanie brodą 
krążka; wdech przy 
prostowaniu 
ramion, wydech 
przy uginaniu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela  

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania 

i oceniania. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi. 
6.  Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.  
9.  Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi. 
10. Wykonaj analizę statystyczną i opisową wyników sprawdzianu oraz analizę logiczną  

i statystyczną zestawu zadań.  

11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

 
Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  problemów  omawianych  podczas  realizacji  całego 

modułu.  

Zadania:  3,  4,  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa;  

Zadania 1, 2, 5-20, są zadaniami otwartymi i należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X 
(w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedzi,  

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 14 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

 

 

 

 

 

 

                                      Powodzenia !

 

Materiały dla ucznia:

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Zdefiniuj pojęcie: inhalacja. 
 
2.  Określ cele ćwiczeń oddechowych. 

 

3.  Rodzaje dolegliwości występujące w schorzeniach układu pokarmowego to: 

a)  biegunka, kaszel, zmniejszenie łaknienia, 
b)  wymioty, biegunka, ból, zmniejszenie łaknienia, 
c)  ból, parcie na mocz, 
d)  aleganie wydzieliny, biegunka, ból, zmniejszenie łaknienia. 

 
4.  Kontrola  obrzęków  w  schorzeniach  układu  moczowego  polega  na  regularnym 

wykonywaniu: 
a)  pomiarów masy ciała, pomiarów obwodu brzucha, prowadzeniu bilansu płynów, 
b)  mierzenie wzrostu, prowadzeniu bilansu płynów, 
c)  prowadzeniu bilansu płynów, prowadzenie dokumentacji, 
d)  pytaniu dziecka o wielkość obrzęków, prowadzeniu bilansu płynów. 

 

5.  Wymień najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego. 
 
6.  Opisz szczepionki inaktywowane. 
 
7.  Wymień czynniki teratogenne fizyczne. 
 
8.  Określ zadania diagnostyki prenatalnej. 
 
9.  Wymień wirusy niebezpieczne dla kobiety ciężarnej. 
 
10.  Zdefiniuj pojęcie: zarażenie. 
 
11.  Wymień elementy za pośrednictwem, których może dojść do zakażenia. 
 
12.  Określ najczęściej występujące objawy u chorego dziecka. 
 
13.  Wymień  podstawowe  potrzeby  dziecka,  których  zaspokojenie  jest  utrudnione  w  trakcie 

hospitalizacji. 

 
14.  Wymień,  jakimi  elementami  należy  się  kierować  w  doborze  rodzaju  i  przebiegu  zabawy 

z chorym dzieckiem.  

 
15.  Zaplanuj  działania  wobec  trzyletniego  dziecka  z  wilgotnym  kaszlem  oraz 

z odksztuszaniem wydzieliny. 

 
16.  Określ  czynności  pielęgnacyjne,  jakie  zaplanujesz  u  rocznego  dziecka  z  nieżytem  nosa. 

(Jest pora zimowa. Rodzina mieszka w bloku z ogrzewaniem centralnym). 

 
17.  Przedstaw sposób przygotowania trzyletniego dziecka do zabiegu inhalacji. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

18.  Wymień  czynności  z  zakresu  codziennej  higieny  jakich  należy  nauczyć  dziecko 

z chorobą układu moczowego.  

 
19.  Wymień  zasady  jakich  należy  przestrzegać  przygotowując  kąpiel  dziecku  z  atopowym 

zapaleniem skóry. 

 
20.  Zaplanuj  ćwiczenia  oddechowe  wzmacniające  mięśnie  oddechowe  w  formie  zabawy 

dziecku trzyletniemu ze schorzeniem układu oddechowego? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Pielęgnowanie dziecka chorego 
 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub pełne odpowiedzi. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

1. 

 
 
 

 

2. 

 
 
 

 

3. 

 
 

4. 

 
 

5. 

 
 
 

 

6. 

 
 
 

 

7. 

 
 
 

 

8. 

 
 
 

 

9. 

 
 
 
 

 

10. 

 
 
 
 

 

11. 

 
 
 
 

 

12. 

 
 

 

13. 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

14. 

 
 
 
 
 

 

15. 

 
 
 
 
 

 

16. 

 
 
 
 
 

 

17. 

 
 
 
 
 

 

18. 

 
 
 
 

 

19. 

 
 
 
 

 

20. 

 
 
 
 

 

                                                                                                   Razem: 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

TEST 2 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

Pielęgnowanie  dziecka 

chorego. 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1 - 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  
 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  do  zadań  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 
bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia)

 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

 

1. 

 
Wymienić zabiegi stosowane w 
chorobach układu 
oddechowego. 

inhalacje, 

drenaż złożeniowy,  

wspomaganie wydechu, 

oklepywanie. 

2. 

Wymienić czynniki zakaźne 
wywołujące choroby. 

   P 

wirusy, 

riketsje, 

bakterie, 

grzyby,  

pierwotniaki, 

robaki pasożytnicze.  

3. 

Zdefiniować szczepionki 
atenuowane. 

Są to szczepionki 
przygotowane z żywych, 
osłabionych szczepów 
drobnoustrojów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

4.  Zdefiniować wady rozwojowe. 

Jest to każda 
nieprawidłowość 
(anomalia) rozwoju 
morfologicznego, 
niezależnie od 
etiopatogenezy, czasu jej 
powstania lub wykrycia 
(prenatalnie, po urodzeniu 
lub później). Nie zawsze 
więc jest rozpoznawana 
bezpośrednio po urodzeniu. 

5. 

Określić, co nazywamy 
teratogenem. 

Teratogeny są to czynniki 
środowiskowe należą do 
nich czynniki biologiczne, 
chemiczne i fizyczne. 

6. 

Wskazać najniebezpieczniejsze 
teratogeny chemiczne. 

Do szczególnie 
niebezpiecznych należą: leki 
cytostatyczne, hormony, 
antybiotyki, leki 
uspokajające, leki nasenne, 
leki przeciwbólowe 

7. 

Wymienić teratogeny 
biologiczne. 

Wirusy, bakterie i 
pierwotniaki. 

8. 

Określić cel poradnictwa 
genetycznego. 

Jej celem jest udzielanie 
konsultowanym informacji o 
ryzyku wystąpienia choroby 
genetycznej w rodzinie. Jest 
to działalność prowadzona 
głównie w poradniach 
genetycznych. 

9.  Zdefiniować pojęcie: zakażenie. 

Zakażeniem nazywamy 
wniknięcie i rozwój 
biologicznego czynnika cho-
robotwórczego w żywym 
organizmie.  

10. 

Wymienić przykłady 
destrukcyjnego wpływu braku 
miłości i opieki matki na 
dziecko. 

Choroba sieroca lub choroba 
szpitalna. 

11. 

Wskazać produkty o 
najsilniejszym działaniu 
alergizującym. 

12. 

Zdefiniować pojęcie alergia 
pokarmowa. 

Nieprawidłowa reakcja 
odpornościowa organizmu na 
składniki zawarte w 
pożywieniu, uwarunkowana 
przez mechanizmy 
immunologiczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

13. 

Wskazać środki zalecane do 
kąpieli dziecka z AZS. 

14. 

Określić uczucia towarzyszące 
choremu dziecku. 

Lęk, ból i ograniczona 
aktywność. 

15. 

Opisać zalecane działania w 
przypadku 2-miesięcznego 
dziecka z nieżytem nosa w 
określonych warunkach 
lokalowych. 

PP 

należy utrzymać 
optymalną temperaturę w 
pomieszczeniu ok. 20-
24°C, czyli nie podkręcać 
kaloryferów na 
maksymalne ogrzewanie, 

zadbać o wilgotność 
powietrza domowymi 
sposobami bądź 
zastosować nawilżacz 
powietrza,  

zastosować półwysokie 
ułożenie, 

delikatnie oczyszczać nos 
po wcześniejszym 
zakropleniu 0,9% NaCl. 

16 

Przedstawić propozycje 
ćwiczeń mających na celu 
wydłużenie wydech u dwulatka. 

PP 

Zabawa w zdmuchiwanie 
watki, liści czy innych 
lekkich przedmiotów ze 
stolika dziecięcego. 

17 

Wskazać szkodliwość 
nieprawidłowych zachowań 
kobiety w okresie ciąży.  

PP 

Należy poinformować 
matkę o niekorzystnym 
wpływie niedoborów w 
diecie szczególnie: białka, 
żelaza, wapnia i witamin 
B, C, D oraz palenia 
tytoniu na rozwój płodu. 
Szczególną wrażliwość 
wykazuje płód właśnie w 
trzech pierwszych 
miesiącach, kiedy to na 
skutek działających 
czynników teratogennych 
może dojść do powstania 
wad wrodzonych u płodu.  

18 

Wymienić produkty, jakich 
należy unikać w rozszerzaniu 
diety dzieci alergicznych. 

PP 

Mięso: cielęce, wołowe,  

ryby; owoce: cytrusy, 
banany, truskawki, poziomki; 
pomidory; miód, kakao, 
zboża glutenowe, mleko: 
krowie, kozie; jaja, 
szczególnie białko 

19 

Omówić działania, jakie należy 
podjąć w przypadku dziecka, u 
którego wystąpiły wymioty. 

PP 

ograniczyć przyczynę 
wymiotów    ( słodkie 
zapachy, tłuste 
pożywienie) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

pożywienie) 

zaproponować głębokie, 
powolne  oddechy 

szybko uporządkować 
sprzęt  
i wymiociny 

zaproponować dziecku 
pokarmy w małych 
ilościach, płynne w 
temperaturze pokojowej 

wypłukać jamę ustną, 

przebrać w razie potrzeby 

20 

Dobrać odpowiednie zabawki 
dla dziecka w wieku 11 
miesięcy. 

PP 

grzechotki i piszczki 

manipulacyjne- duże 
klocki do ustawiania w 
piramidki, przedmioty do 
wkładania jedno w drugie 

do rzucania piłeczki 

do gryzienia gumowe 
kółeczka  
i gryzaczki 

do poznawania 
przedmiotów  
i ich własności misie, lalki 

książeczki, kolorowe 
obrazki 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela  

 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z kryteriami punktowania 

i oceniania. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi. 
6.  Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.  
9.  Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi. 
10.  Wykonaj  analizę  statystyczną  i  opisową  wyników  sprawdzianu  oraz  analizę  logiczną  

i statystyczną zestawu zadań.  

11.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

 
Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących problemów omawianych podczas realizacji całego  

modułu.  

Zadania:  11,  13  są  zadaniami  wielokrotnego wyboru  i  tylko jedna  odpowiedź  jest 
prawidłowa;  

Zadania  1-  10,  12,  14-20  są  zadaniami  otwartymi  i  należy  udzielić  krótkiej 
odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X 
(w przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

w zadaniu z luką uzupełnij brakującą treść, 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedzi. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą 
przysporzyć Ci zadania: 14 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

 

 

 

 

 

 

                                     Powodzenia !

 

 
Materiały dla ucznia:

  

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

ZADANIA TESTOWE 

 
1.  Wymień  zabiegi  fizykoterapeutyczne  i  pielęgnacyjne  stosowane  w  chorobach  układu 

oddechowego. 

 
2.  Wymień czynniki zakaźne  mogące wywoływać choroby zakażne. 
 
3.  Zdefiniuj pojecie: szczepionki atenuowane.  
 
4.  Wyjaśnij co to jest wada wrodzona.                           
 
5.  Określ co to są teratogeny.  
 
6.  Do  czynników  chemicznych  teratogennych  zaliczamy  zanieczyszczenie  środowiska 

naturalnego oraz przyjmowanie w ciąży leków. Wymień szczególnie niebezpieczne.  

 
7.  Wymień  czynniki  teratogenne  biologiczne  mogące  wywołać  zakażenia  płodu  w  czasie 

ciąży. 

 
8.  Wymień cele poradnictwa genetycznego. 
 
9.  Zdefiniuj pojęcie: zakażenie.  
 
10.  Wymień  przykłady  destrukcyjnego  wpływu  długotrwałego  braku  miłości  i  opieki 

acierzyńskiej podczas hospitalizacji dziecka. 

 
11. Do produktów o  najsilniejszych właściwościach alergizujących należą: 

a)  mleko krowie, ryby, owoce cytrusowe,  
b)  jaja kurze orzechy ziemne i laskowe, jabłka, 
c)  poziomki, kukurydza 
d)  czekolada, marchew. 

 

12.  Wyjaśnij pojęcie: alergia pokarmowa. 
 
13.  W atopowym zapaleniu skóry należy zastosować kapeli z zawartością: 

a)  krochmalu, 
b)  rumianku, 
c)  emolientów, 
d)  nadmanganianu potasu. 

 

14.  Scharakteryzuj  jakich  uczuć  doświadcza  dziecko  w  różnym  stopniu  we  wszystkich 

prawie chorobach. 

 
15.  Zaplanuj  główne  czynności  u  dwumiesięcznego  niemowlęcia  z  nieżytem  nosa.(Jest  pora 

zimowa. Rodzina mieszka w bloku z ogrzewaniem centralnym). 

 
16.  Zaproponuj ćwiczenie oddechowe dwulatkowi, aby ćwiczył przedłużony wydech.  
 
17.  Udziel  wskazówek  w  pierwszym  miesiącu  ciąży,  która  nie  dba  o  swoje  zdrowie  i  pali 

papierosy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

18.  Matka  półrocznego,  alergicznego  dziecka  chce  rozpocząć  rozszerzanie  diety.  Wskaż 

jakich produktów silnie alergizujących musi unikać. 

 
19.  Wskaż  jakie  działania  należy  podjąć  u  rocznego  dziecka  z  zapaleniem  płuc  u  którego 

występują wymioty.  

 
20.  Opisz  jaki  zabawki  są  najodpowiedniejsze  dla  chorego  przewlekle  niemowlęcia 

w wieku 11 miesięcy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 
 

Pielęgnowanie dziecka chorego 
 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub pełne odpowiedzi 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

1. 

 

 

 

2. 

 

 

 

3. 

 
 

 

 

4. 

 
 

 

 

5. 

 
 

 

 

6. 

 
 

 

 

7. 

 
 

 

 

8. 

 
 

 

 

9. 

 
 

 

 

10. 

 
 

 

 

11. 

 

12. 

 
 

 

 

13. 

 

14. 

 
 
 

 

15. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

16. 

 
 
 

 

17. 

 
 
 

 

18. 

 
 
 

 

19. 

 
 
 

 

20. 

 
 
 

 

Razem:   

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

 

7. LITERATURA 
 

1.  Bartoszewicz  A.:  Komunikowanie  się  z  dzieckiem  [w:]  Komunikowanie  interpersonalne 

w  pielęgniarstwie,  red.  Kwiatkowska  A.,  Krajewska  –  Kułak  E.,  Czabała  C.,  Panek 
W. Wyd. Czelej. Lublin, 2003 

2.  Brett D.: Bajki, które leczą. GWP. Gdańsk 2002 
3.  Cunningham C.: Dzieci z zespołem Downa. WsiP. Warszawa 1992 
4.  FanellaE. S., Adamson J. H, Hull D.: Pielęgnowanie chorych dzieci. PZWL. Warszawa 1990 
5.  Goebel W., Glockler M.: W trosce o dziecko. Wydawnictwo Genesis. Gdynia 1996 
6.  Gołucki  Z.,  Jan  Łańcucki:  Farmakoterapia  chorób  skóry.  Leki  zewnętrzne.  PZWL. 

Warszawa 1993 

7.  Góralczyk  E.:  Choroba  dziecka  w  twoim  życiu.  Centrum  Metodyczne  Pomocy 

Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Warszawa 1996 

8.  Hertl M., Hrtl R.: Chore dziecko. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1995 
9.  Jankowiak  B.,  Bartoszewicz  A.:  Komunikowanie  się  w  obrębie  zespołu terapeutycznego 

[w:]  Komunikowanie  interpersonalne  w  pielęgniarstwie.  Kwiatkowska  A.,  Krajewska  – 
Kułak E., Czabała C., Panek W. (red.). Wyd. Czelej. Lublin, 2003   

10.  Kwiatkowska  A.,  Krajewska  –Kułak,  Panek  W.(red):  Komunikowanie  interpersonalne 

w pielęgniarstwie. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2003. 

11.  LewerH., Robertson L.: Opieka nad dzieckiem. PZWL. Warszawa 1990 
12.  Miklaszewska  M.,  Wąsik  F.  (red.):  Dermatologia  pediatryczna.  Wydawnictwo Volumed. 

Wrocław 1999  

13.  Owczarek S. : Atlas ćwiczeń korekcyjnych. WsiP. Warszawa 1998 
14.  Pilecka  W.  Przewlekła  choroba  somatyczna  w  życiu  i  rozwoju  dziecka.  Wydawnictwo 

Uniwersytetu Jagielońskiego. Kraków 2002 

15.  Rakowska  –  Róziewicz  D.  (red.):  Wybrane  standardy  i  procedury  w  pielęgniarstwie 

pediatrycznym. Wydawnictwo Czelej. Lublin 2001 

16.  Socha J., Rojek U.: Żywienie dzieci zdrowych i chorych. PZWL. Warszawa 1995 
17.  Szajner-  Milart  I.,  Papierkowski  A.:  Choroby  wieku  rozwojowego.  Wydawnictwo 

lekarskie PZWL.Warszawa 1997 

18.  Walczak M. : Zarys pediatrii. PZWL. Warszawa 1991 
19.  Widomska-Czekajska  T,  Górajek  –Józwik  J.:  Przewodnik  encyklopedyczny  dla 

pielęgniarek. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1996 

20.  Zgrychowa I.: Chore dziecko chce się bawić. WSiP . Warszawa 1987 

 

Czasopisma: 
– 

Alergia pokarmowa zapobieganie i leczenie. Porady dala rodziców. Firmy Nutricia 

– 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Przewodnik dla rodziców firmy Stiefel 

– 

Zagórecka E., Piotrowska - Jastrzębska J., Kaczmarski M., Eliasiewicz E.: Alergia 
pokarmowa a karmienie piersią- wybrane aspekty. Nowa Klinika. 2001, 9  

 
Adresy internetowe aktualne na dzień 30 maja 2006:
 
– 

www.merso.org/ kabakulak.htm 

– 

www.eDziecko.pl 

– 

Korzon M.Najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego. www.zdrowie.med.pl 

– 

www.cdphe.state.co.us 

– 

www.merso.org/ kabakulak.htm 

– 

www.wsse.krakow