background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”  

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI  

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 
 

Agnieszka Szyszko-Perłowska 
Anna Baranowska 

 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie osiągnięć rozwojowych w poszczególnych 
etapach życia dziecka 

513 [01].Z1.01 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

 

Recenzenci: 
dr Elżbieta Jaszczyszyn 
mgr Alicja Pasemko 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 

mgr Agnieszka Szyszko - Perłowska 

 

 

 

Konsultacja: 

mgr Zenon W. Pietkiewicz 

 

 

 

Korekta: 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  513[01].Z1.01 
Rozpoznawanie  osiągnięć  rozwojowych  w  poszczególnych  etapach  życia  dziecka,  zawartego  
w modułowym programie nauczania dla zawodu opiekunka dziecięca  
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Proces rozwoju dziecka 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Podstawy psychofizycznego rozwoju dziecka w okresie prenatalnym 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Rozwój psychomotoryczny dziecka od 0 do 4 roku życia w zakresie wszystkich 

sfer rozwojowych 

 
15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

17 

7.  Literatura 

34 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

 

1.  WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć 

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka dziecięca 513[01].

 

W poradniku zamieszczono:

 

− 

wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed  przystąpieniem  do  pracy  z 
poradnikiem, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć i w ramach samokształcenia, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowane u uczniów umiejętności praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, 

− 

wykaz literatury,  

 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 

uwzględniem: 

− 

seminarium, 

− 

metoda przypadków, 

− 

pogadanka  z  wykorzystaniem  filmów  i  albumów  dotyczących  rozwoju  dziecka  w  okresie 
prenatalnym i po urodzeniu. 
Podstawową metodą realizacji zajęć są ćwiczenia, które powinny być prowadzone  

w  grupach  6  –  8  osobowych  najlepiej  w  żłobku,  ponieważ  zrozumienie  i  przyswojenie  treści 
programu wymaga osobistego kontaktu z dzieckiem. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, można posłużyć się 

zamieszczonymi  w  rozdziale  6  zestawami  zadań  testowych,  zawierającymi  różnego  rodzaju 
zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

plany testów w formie tabelarycznej z kluczem odpowiedzi, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

zestawy zadań testowych, 

− 

karty odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 

513[01].Z1 

Rozwój psychomotoryczny 

małego dziecka 

513[01].Z1.02 

Stymulowanie rozwoju 

psychomotorycznego i osobowości 

dziecka 

513[01].Z1.01 

Rozpoznawanie osiągnięć 

rozwojowych w poszczególnych 

etapach życia dziecka 

513[01].Z1. 03 

Opiekowanie się dziećmi             

z trudnościami wychowawczymi 

i zaburzeniami w rozwoju 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń (słuchacz) powinien umieć: 

− 

definiować pojęcie rozwoju, 

− 

wyjaśniać  procesy  zachodzące  w  ludzkim  organizmie  na  poziomie  komórkowym          
(anabolizm, katabolizm), 

− 

definiować pojęcia z zakresu embriologii, 

− 

wyjaśniać budowę i funkcje poszczególnych elementów układu nerwowego człowieka

− 

określać ścisły związek między rozwojem motorycznym, fizycznym i psychicznym, 

− 

rozróżniać poszczególne formy aktywności ruchowej; pełzanie, raczkowanie itp., 

− 

uświadamiać sobie znaczenie prawidłowej opieki nad dzieckiem dla jego dalszego rozwoju, 

− 

obserwować podopiecznych, 

− 

stosować zasady bezpieczeństwa pracy z dziećmi, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku procesu kształcenia uczeń (słuchacz) powinien umieć: 

− 

scharakteryzować proces rozwojowy dziecka, 

− 

wskazać związek rozwoju prenatalnego dziecka z rozwojem w okresie pourodzeniowym, 

− 

określić  właściwości  rozwoju  psychomotorycznego  dziecka  w  okresie  noworodkowym, 
niemowlęcym i poniemowlęcym, 

− 

zastosować bezpośrednie i  pośrednie metody oceny  rozwoju psychomotorycznego dziecka, 

− 

ocenić poziom rozwoju psychomotorycznego dziecka na podstawie wyników badań, 

− 

ocenić psychomotoryczne osiągnięcia dziecka na podstawie norm rozwojowych, 

− 

rozpoznać niedobory i odchylenia rozwojowe, 

− 

posłużyć się inwentarzem i kartą rozwoju psychomotorycznego, 

− 

sporządzić dokumentację rozwoju psychomotorycznego dziecka. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca …………………………………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Opiekunka dziecięca 513[01] 

Moduł:   

 

 

 

Rozwój psychomotoryczny małego dziecka 513[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie  osiągnięć  rozwojowych  w  poszczególnych 
etapach życia dziecka 513[01].Z1.01 

 

Temat: Rozwój dziecka w łonie matki. 

Cel ogólny: Zapoznanie z przebiegiem rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

dokonać podziału okresu prenatalnego, 

− 

omówić procesy zachodzące w poszczególnych etapach, 

− 

wskazać na zagrożenia życia płodowego i uzasadnić celowość planowania rodziny, 

− 

podać przykłady zachowań człowieka wskazujące na istnienie pamięci płodowej. 

Metody nauczania – uczenia się:  

− 

wykład, pogadanka, 

− 

dyskusja. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

zbiorowa 

 
Czas: 

90 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

tablica, 

− 

kreda,  

− 

zdjęcia obrazujące rozwój człowieka w łonie matki w różnych etapach rozwoju, 

− 

plansze, film dydaktyczny, 

 
Przebieg zajęć: 

FAZA WSTĘPNA 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
1.  Realizacja tematu: 

− 

Planowanie rodziny, – co zrobić, aby zapewnić dziecku optymalne warunki rozwoju? 

− 

Zapłodnienie i faza jaja płodowego – przebieg, 

− 

Podział  życia  prenatalnego  na  okresy  z uwzględnieniem czasu  trwania  (wykorzystanie  filmu 
dydaktycznego i plansz), 

− 

Przemiany w okresie embrionalnym, 

− 

Przebieg okresu płodowego, 

− 

Zagrożenia życia płodowego- dyskusja z cała grupą 

− 

Zapisanie wniosków z dyskusji i odpowiedzi na pytania 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

 

FAZA KOŃCZĄCA 

1.  Polecenie  odszukania  i  zapoznania  się  z  informacjami  koniecznymi  do  przeprowadzenia 

kolejnych zajęć. 

Praca domowa: 

 

Odszukaj  w  literaturze  informacje  na  temat  elementów  łączących  życie  przed  i  po 

narodzinach oraz wpływu przebiegu okresu prenatalnego na dalszy rozwój dziecka. 
 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych  umiejętności, 

propozycji rozszerzenia tematu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Opiekunka dziecięca 513[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Rozwój psychomotoryczny małego dziecka 513[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Rozpoznawanie  osiągnięć  rozwojowych  w  poszczególnych 
etapach życia dziecka 513[01].Z1.01 

 

Temat: Ocena rozwoju psychomotorycznego dziecka w 18 miesiącu życia. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności obserwacji i oceny rozwoju zdrowych dzieci 18-sto 

 miesięcznych. 
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

ukierunkować obserwację dziecka, 

− 

korzystać z Inwentarza rozwoju dzieci do 3 roku życia wg Chrzanowskiej, 

− 

prowadzić kartę rozwoju psychomotorycznego dziecka, 

− 

przeprowadzić testy konieczne do ustalenia oceny, 

− 

zinterpretować wyniki badania. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

− 

metoda przewodniego tekstu, 

− 

pokaz, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

Inwentarz rozwoju dzieci do 3 roku życia wg Chrzanowskiej, 

− 

karta rozwoju psychomotorycznego dziecka, 

− 

długopis, 

− 

zabawki do ciągania na sznurku, 

− 

książeczki ze sztywnymi kartkami, 

− 

łyżka, talerzyk, 

− 

krzesełko, 

− 

pluszowe przytulanki, 

− 

kartka, grube kredki, mazaki. 

 
Czas: 

180 min. 

 
Przebieg zajęć: 
FAZA WSTĘPNA 
1.  Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  

z pracą metodą przewodniego tekstu. 

2.  Podział uczniów na 4 grupy, 
3.  Dostarczenie uczniom różnych materiałów opisujących umiejętności dziecka półtorarocznego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

4.  Polecenie,  aby  każda  grupa  przeczytała  materiały  skupiając  się  tylko  na  jednej  grupie 

osiągnięć  dzieci  (  lokomocja  i  kontrola  postawy,  koordynacja  wzrokowo-ruchowa,  mowa  
i kontakty społeczne) – 5 minut, 

5.  Polecenie uczniom, aby pracując w grupie: 

− 

zaproponowali metody oceny, 

− 

omówili testy sprawdzające umiejętności dziecka w danej kategorii, w czasie zabawy, 

− 

dobrali odpowiedni sprzęt do przeprowadzenia oceny, 

6.  Omówienie efektów pracy w poszczególnych grupach, 
7.  Korygowanie ewentualnych błędów, 
8.  Uwagi dotyczące przeprowadzania poszczególnych testów w praktyce. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
1.  Polecenie  uczniom,  aby  dokonali  oceny  umiejętności  w  każdej  kategorii  na  wybranym 

dziecku w trakcie zajęć w grupie, 

2.  Przejście do sali gdzie przebywają dzieci 18 miesięczne, 
3.  Zapoznanie się z dziećmi, czas na oswojenie się dzieci z obecnością innych osob, 
4.  Wybór dziecka, które będzie oceniane, 
5.  Wybór czasu badania – dziecko najedzone, wyspane, chętne do zabawy, 
6.  Obserwacja  dziecka  w  czasie  zabawy  zwracając  uwagę  na  umiejętności,  które  dziecko 

powinno posiąść w tym wieku, 

− 

jedna osoba z kolejnej grupy bawi się z dzieckiem stwarzając warunki do wykonania testów – 
dostarcza odpowiednie zabawki, stara się zainteresować nimi dziecko, 

− 

pozostałe robią notatki. 

7.  Po zajęciach uczniowie oceniają osiągnięcia dziecka, 
8.  Oceniają jego rozwój w poszczególnych kategoriach wg Inwentarza, 
9.  Nanoszą dane na karcie rozwoju psychomotorycznego. 
 
FAZA KOŃCZĄCA 
1.  Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  umiejętności,  które  zostały 
ukształtowane, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na temat: osiągnięcia  rozwojowe  dziecka  w 24  miesiącu 

życia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
1.  Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności  podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Proces rozwoju dziecka

 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Na  podstawie  krótkiej  charakterystyki  okresu  poniemowlęcego  zawartego  w  materiale 

nauczania wymień szczegółowe umiejętności, jakie powinno posiadać prawidłowo rozwijające się 
dwuletnie dziecko.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia należy omówić jego zakres i sposób wykonania, 

podzielić uczniów na 5 - osobowe grupy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rozwoju dzieci w okresie poniemowlęcym, 
2)  przeanalizować podane wiadomości, 
3)  określić umiejętności jakie powinno mieć zdrowe dziecko w wieku 2 lat 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

­  dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

kartka papieru, arkusze foli, 

plansze,  foliogramy  z  charakterystyką  okresu  poniemowlęcego  lub  płyta  CD,  dyskietka  
z zamieszczoną charakterystyką okresu poniemowlęcego, 

grafoskop, ekran, rzutnik multimedialny, 

długopis. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wytłumacz  matce  trzymiesięcznego dziecka (opis sytuacji)  błędy  w  jej postępowaniu,  podaj 

konsekwencje nieprawidłowej opieki. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  podzielić  uczniów  na  

5-osobowe grupy, omówić jego zakres i sposób wykonania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rozwoju dzieci w okresie niemowlęcym, 
2)  przeanalizować podany opis sytuacji, 
3)  przypomnieć czynniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 

4)  określić błędne zachowania, 
5)  omówić konsekwencje braku czułości na dalszy rozwój, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i wykonania ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

metoda przypadków. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

kartka papieru, arkusze foli, 

− 

długopis, flamaster, 

− 

wydrukowany na kartce papieru opis sytuacji lub foliogram, 

− 

grafoskop, ekran,  

− 

opis przypadku. 

 
 

Twoja  znajoma  stosuje  surowe  zasady  wychowania  i  uważa,  że  dzieci  nie  należy 

rozpieszczać. Trzy miesiące temu urodziła synka. Dziecko jest karmione sztucznie, ściany pokoju 
dziecinnego  są  białe,  dziecko  nie  ma  kolorowych  zabawek,  najczęściej  przebywa  w  swoim 
łóżeczku.  Matka  rzadko  go  przytula,  nawet  podczas  karmienia  często  zostawia  dziecko  
w  łóżeczku  z  butelką  podpartą  pieluszką.  Chłopczyk  nadal  jest  ciasno  zwijany  w  pieluszki  
i kocyk.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

 

5.2. Podstawy psychofizycznego rozwoju dziecka w okresie  

prenatalnym 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

  Na  podstawie  tekstów  dotyczących  zagrożeń  rozwoju  prenatalnego  wyjaśnij  konieczność 

planowania  poczęcia  dziecka  i  określ,  czynniki  rozwój  wewnątrzmacicznego  dziecka  mamy 
wpływ, a na jakie nie mamy wpływu? 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia należy podzielić uczniów na 5 - osobowe grupy, 

omówić jego zakres i sposób wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

 Uczeń powinien: 

2)  zapoznać się z materiałem dotyczącym rozwoju prenatalnego,  
3)  zapoznać się z czynnikami wpływającymi negatywnie na rozwój dziecka w łonie matki, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  wykonać zadanie krok po kroku,  
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia, 

­  dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

kartka papieru, arkusze foli, 

− 

materiały źródłowe dotyczące zagrożeń rozwoju prenatalnego, 

− 

plansze, foliogramy z przedstawionymi zagrożeniami rozwoju w tym okresie,  

− 

grafoskop, ekran,  

− 

długopis, flamaster, 

 
Ćwiczenie 2 
 

Określ,  sposoby  w  zachowania  ludzi  (szczególnie  dzieci)  świadczące  o  ciągłości  życia 

prenatalnego także po narodzinach? Wyjaśnij przyczynę takich zachowań. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia należy podzielić uczniów na 5 - osobowe grupy, 

omówić jego zakres i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym rozwoju prenatalnego,  
2)  przeanalizować sytuacje, w których zmęczone dziecko łatwiej się uspakaja, 
3)  zastanowić się nad zachowaniami ludzi dorosłych w chwili smutku i zmęczenia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

 

5)  wykonać zadanie krok po kroku,  
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

­  dyskusja dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

kartka papieru, arkusze foli, 

− 

długopis, flamaster, 

− 

grafoskop, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

 

5.3.  Rozwój  psychomotoryczny  dziecka  od  0  do  4  roku  życia  

w zakresie wszystkich sfer rozwojowych 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  
 

Na podstawie opisu przypadku określ stopień rozwoju danego dziecka i określ  jego deficyty. 

Podaj przyczyny takiego stanu rzeczy. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia należy podzielić uczniów na 5-osobowe grupy, 

omówić jego zakres i sposób wykonania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  dotyczącym  osiągnięć  psychomotorycznych  dziecka  w  drugim 

roku życia, 

2)  zapoznać się z czynnikami wpływającymi negatywnie na rozwój dziecka, 
3)  przeczytać uważnie opis przypadku, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  zastosować się do poleceń zawartych w tekście na temat oceny rozwoju 
6)  wykonać zadanie krok po kroku,  
7)  zinterpretować wyniki badań, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

metoda przypadków. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta rozwoju psychomotorycznego dziecka, 

− 

inwentarz rozwoju dziecka do lat 3, 

− 

wydrukowany opis przypadku,  

− 

kartka papieru,  

− 

długopis, flamaster, 

− 

opis przypadku. 

 
 

Do  placówki  przybyło  nowe  dziecko:  dziewczynka  18  miesięcy,  urodzona  jako  wcześniak, 

wychowywana samotnie przez 17 letnią matkę, nadal pampersowana, wymawia pojedyncze słowa 
dwusylabowe, sama nie pije z kubeczka, chodzi, ale na schodach przechodzi do raczkowania.  
 
Ćwiczenie 2 
 

Na  podstawie  opisu  przypadku  określ  niepokojące  objawy  występujące  u  danego  dziecka. 

Omów przykładowe testy służące do badania dysfunkcyjnych zmysłów. 
 
 

Wskazówki do realizacji: 

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i sposób 

wykonania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  dotyczącym  osiągnięć  psychomotorycznych  dziecka  w  drugim 

miesiącu życia, 

2)  zapoznać się z czynnikami wpływającymi negatywnie na rozwój dziecka, 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  zastosować się do poleceń zawartych w tekście na temat sposobów badania i oceny rozwoju, 
5)  wykonać zadanie krok po kroku,  
6)  zinterpretować wyniki badań, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonania ćwiczenia.  
 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

metoda przypadków. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

karta rozwoju psychomotorycznego dziecka, 

− 

inwentarz rozwoju dziecka do lat 3, 

− 

wydrukowany opis sytuacji, 

− 

duży czerwony klocek, 

− 

głośna grzechotka, 

− 

kartka papieru, arkusze folii, 

− 

grafoskop, 

− 

długopis, flamaster, 

− 

opis przypadku. 

 

Opis przypadku: Dwumiesięczna Kasia przebywa w placówce od 5 dni, została pozostawiona 

przez  matkę  w  szpitalu.  Dziecko  nie  skupia  wzroku  na  przedmiotach,  nie  reaguje  na  widok 
opiekunki przygotowującej karmienie, nie reaguje na dźwięki, rzadko płacze.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej:  Rozpoznawanie  osiągnięć 
rozwojowych w poszczególnych etapach życia dziecka. 

Test  służy  do  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  przyswojonych  przez  uczniów  

w trakcie zajęć edukacyjnych i obejmuje cały zakres materiału nauczania jednostki modułowej.  

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1 - 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź do zadań uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Plan testu 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
Zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategori

a celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić, czego dotyczy prawo 
proksymodystalne. 

2. 

Wymienić czynniki wpływające 
na rozwój psychiczny 
człowieka. 

­  wyposażenie genetyczne, 

wrodzone cechy mózgu  
i układu nerwowego 
skojarzone z działaniem 
hormonów, 

­  środowisko fizyczne  

i społeczne w jakim dziecko 
się rozwija, 

­  proces nauczania i wychowania, 
­  własna aktywna działalność 

dziecka i doświadczenia jakie 
przeżywa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

 

3. 

Określić w jakim wieku pojawia 
się chwyt nożycowy 

4. 

Omówić cechy 
charakterystyczne dla 
aktywności ruchowej 
noworodka. 

5. 

Wskazać, w którym etapie życia 
człowiek jest najbardziej 
narażony na działanie 
szkodliwych czynników. 

6. 

Umiejscowić w czasie proces 
embriogenezy. 

7. 

Określić czas trwania ciąży  
u człowieka. 
 

…280dni… 

…266 dni… 

8. 

Określić płeć dziecka  
w zależności od chromosomu 
zawartego w plemniku. 

9. 

Wymienić miejsce, w którym 
dochodzi do zapłodnienia. 

10. 

Wskazać przyczynę zanikania 
odruchów pierwotnych 
noworodka. 

11. 

Wyjaśnić przyczynę 
stopniowych  osiągnięć 
rozwojowych dziecka  

Funkcje złożone i precyzyjne 
bazują na mniej doskonałych, 
Rozwój poszczególnych 
umiejętności jest związany  
z dojrzałością układu nerwowego, 
nie można, więc nauczyć dziecka 
chodzić, jeżeli jego mózg do tego 
nie dojrzał.  

12. 

Wskazać czas odczuwania 
pierwszych ruchów dziecka  
w czasie ciąży. 

Przełom 4 i 5 miesiąca 

13. 

Dokonać podziału na kolejne 
etapy rozwojowe wraz  
z kryterium czasowym. 

I.  Okres wewnątrzmaciczny 

(prenatalny). 

jaja płodowego (0-2 tyg.), 

okres zarodkowy (3-7), 

okres płodowy (od 9 
tygodnia do porodu – 38-42 
tyg.),  

II. Okres życia pozałonowego 

dzieli się na:  

okres niemowlęcy trwa do 
końca 1-go roku, 

okres poniemowlęcy, trwa od 
1 do 3 roku,  

okres przedszkolny – 4-7 lat, 

okres wczesnoszkolny o 
płynnej granicy (7.-10./12. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

 

rż.) do pojawienia się 
objawów dojrzewania 
płciowego,  

dojrzewania płciowego 
(pokwitania) około 10-15 lat     
u dziewcząt, 12-17 lat u 
chłopców,  

młodzieńczy - do około 20-
25 r. ż., 

dorosłości - do około 50 r. 
ż, 

starzenia się i starości od 
około 50. r. ż. 

14. 

Wymienić czynniki środowiska 
zaburzające rozwój 
psychoruchowy 

Zaniechanie opieki nad dzieckiem 
Bardzo złe warunki materialne  
Dziecko wychowywane przez 
jednego z rodziców.  
Rodzice nieletni.

 

15. 

Opisać sposób sprawdzenia czy 
dziecko nabyło umiejętność 
chwytu pęsetkowego. 

PP 

Dziecko jest trzymane przez 
matkę na kolanach tak, że może 
położyć rączki na stole. Rzucamy 
rodzynek przed dzieckiem w 
zasięgu jego rączek. (Rodzynek 
musi być umieszczony na 
kontrastującym podłożu, takim 
jak biały papier, ażeby był dobrze 
widoczny. Obserwujemy, w jaki 
sposób dziecko chwyta rodzynek. 
Test dodatni, jeżeli dziecko 
chwyta rodzynek używając 
kciuka i palca wskazującego. 

16. 

Omówić zachowania 
zapewniające prawidłowe 
warunki do rozwoju dziecka 
przed zajściem w ciążę. 

PP 

Podstawową zasadą jest 
planowanie ciąży w optymalnym 
dla nas okresie i sytuacji. Należy 
wyeliminować czynniki, które 
mogłyby zaszkodzić dziecku: 
zbadać stan zdrowia, uzupełnić 
niedobory witamin i 
mikroelementów, zrezygnować  
z alkoholu i nikotyny, odstawić  
i hormonalne środki 
antykoncepcyjne, wyleczyć lub 
zaleczyć istniejące choroby, 
unikać szkodliwych czynników 
itp.  

17. 

Określić wiek dziecka na 
podstawie podanych 
umiejętności. 

PP 

9 miesięcy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

 

18. 

Wskazać testy w formie zabawy 
służące ocenie osiągnięć 
trzylatka 

PP 

Stanie na jednej nodze, lepienie 
kuli z plasteliny, nazywanie 
obrazków, samodzielne ubieranie 
się, rysowanie koła, sznurowanie 
butów 

19. 

Dobrać narzędzie badawcze  
w zależności od celu 

PP 

20. 

Omówić testy mające na celu 
skontrolowanie widzenia  
u niemowlęcia. 

PP 

­  Spogląda na twarz. Instrukcja. 

Kładziemy dziecko na plecach, 
zbliżamy swoją twarz do 
twarzy dziecka na odległość 
około 15 cm, Test uznajemy za 
rozwiązany, jeżeli dziecko 
spojrzy na badającego, albo  
w sposób widoczny zmieni się 
zachowanie dziecka. 

­  Śledzi wyraźny przedmiot na 

linii łuku 90°. Kładziemy 
dziecko na Badający trzyma 
np. kłębuszek czerwonej wełny 
około 15 cm przed twarzą 
dziecka. Potrząsa kłębuszkiem, 
aby zwrócić uwagę dziecka  
i przesuwa nim powoli  
z jednej strony głowy dziecka 
na drugą stronę. Obserwujemy  
u dziecka ruchy gałek ocznych  
i głowy. Test dodatni, jeżeli 
dziecko wodzi tylko 
wzrokiem, albo przy tym 
odwraca głowę do połowy 
łuku.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  kryteriami  punktowania  

i oceniania. 

4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi. 
6.  Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań. 
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.  
9.  Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi. 
10.  Wykonaj  analizę  statystyczną  i  opisową  wyników  sprawdzianu  oraz  analizę  logiczną  

i statystyczną zestawu zadań.  

11.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

 
Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  problemów  omawianych  podczas  realizacji  całego 

modułu.  

− 

zadania:  1,  3-6,  9,  10,  17,  19  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i  tylko  jedna 
odpowiedź jest prawidłowa;  

− 

zadania: 2, 11- 16, 18, 20 są zadaniami otwartymi i należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

− 

zadania: 7 i 8 są zadaniami z luką. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  (w 
przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź zaznaczyć kółkiem,  a  następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

− 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedzi,  

− 

w zadaniach z luką uzupełnij brakująca treść. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
zadania: 15 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

                                      Powodzenia !

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Prawo proksymodystalne dotyczy: 

a)  rozwoju motoryki małej, 
b)  rozwoju motoryki dużej, 
c)  rozwoju mózgu, 
d)  rozwoju mowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

 

2.  Wymień czynniki determinujące rozwój psychiczny człowieka. 
 
3.  Chwyt nożycowy powinien pojawić się w: 

a)  4 miesiącu życia, 
b)  6 miesiącu życia, 
c)  8 miesiącu życia, 
d)  12 miesiącu życia. 

 
4.  Aktywność ruchową noworodka cechuje: 

a)  celowość i koordynacja, 
b)  zginanie kończyn we wszystkich stawach, 
c)  automatyzm i brak koordynacji, 
d)  wiotkość mięśni. 

 
5.  Etapem rozwoju  człowieka, w którym jesteśmy  najbardziej  narażeni na działanie czynników 

szkodliwych jest okres: 
a)  jaja płodowego, 
b)  embrionalny, 
c)  płodowy, 
d)  noworodkowy. 

 
6.  Organogeneza przebiega w czasie: 

a)  okresu embrionalnego, 
b)  okresu płodowego, 
c)  okresu noworodkowego, 
d)  okresu niemowlęcego. 

 
7.  Ciąża  jest  okresem  trwającym  ..............................dni  licząc  od  pierwszego  dnia  ostatniej 

miesiączki, lub ......................................dni licząc od momentu zapłodnienia. 

 
8.  Jakiej płci  będzie  dziecko,  jeżeli  plemnik,  który  wniknął  do  komórki  jajowej  był  nosicielem 

chromosomu X: 

a) 

męskiej, 

b) 

żeńskiej, 

c) 

trudno określić, 

d) 

płeć dziecka nie zależy od chromosomu. 

9.  Do zapłodnienia dochodzi w: 

a) 

bańce jajowodu, 

b) 

trąbce jajowodu, 

c) 

jajniku, 

d) 

macicy. 

 

10.  Zanikanie odruchów pierwotnych jest objawem: 

a) 

prawidłowego rozwoju CUN, 

b) 

uszkodzenia CUN, 

c) 

zaburzenia rozwoju kości, 

d) 

uszkodzenia mięśni. 

 
11.  Czy dziecko, które nie potrafi siedzieć może nauczyć się chodzić? Dlaczego? 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

 

12.  Kiedy matka zaczyna odczuwać ruchy płodu? 
 
13.  Dokonaj podziału rozwoju psychicznego człowieka na poszczególne etapy  i podaj kryterium 

czasowe. 

 
14.  Wymień  czynniki  środowiskowe,  które  mogą  zaburzać  rozwój  psychiczny  dziecka  po 

urodzeniu. 

 
15.  Opisz sposób sprawdzenia, czy dziecko ma wyrobiony chwyt pęsetowy. 
 
16.  Jakie warunki powinna spełnić kobieta, która świadomie planuje ciążę? 
17.  W jakim wieku może być dziecko, które posiada takie umiejętności? 

a) 

staje samo opierając się o pręty łóżeczka, 

b) 

wyrzuca przedmioty z wózka i obserwuje jak spadają, 

c) 

bez zrozumienia zaczyna wymawiać pierwsze słowa dwusylabowe np. ma-ma, 

d) 

bawi się w a a-kuku, 

e) 

szuka odebranego przedmiotu. 

 

18.  Wymień zadania testowe, które wykonasz, aby ocenić rozwój trzylatka. 

 

19.  Aby ocenić 4 główne sfery rozwojowe umiejętności dziecka posłużysz się: 

a) 

kartą rozwoju psychoruchowego dziecka, 

b) 

Inwentarzem rozwoju, 

c) 

testem psychologicznym, 

d) 

siatką centylową. 

 
20.  Opisz sposób, w jaki można ocenić czy niemowlę widzi. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

Rozpoznawanie  osiągnięć  rozwojowych  w  poszczególnych  etapach  życia 
dziecka 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub pełne odpowiedzi. 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 
 

2. 

 

 
 
 

3. 

 
 

4. 

 
 

5. 

 
 

6. 

 
 

7. 

 

 
 
 

8. 

 
 
 

9. 

 
 

10. 

 

11. 

 

 
 
 

12. 

 

 
 
 

13. 

 

 
 
 

14. 

 

 
 
 

15. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

 

 

16. 

 

 
 
 

17. 

 
 

18. 

 

 
 
 

19. 

 
 

20. 

 

 
 
 

                                                                                                        Razem: 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

Rozpoznawanie  osiągnięć 

rozwojowych w poszczególnych etapach życia dziecka. 

 

Test  służy  do  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  przyswojonych  przez  uczniów  

w trakcie zajęć edukacyjnych i obejmuje cały zakres materiału nauczania jednostki modułowej.  

Test składa się z 20 zadań, z których: 

− 

zadania 1 - 14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  
 

Za każdą prawidłową odpowiedź do zadań uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej 

brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 

Klucz odpowiedzi 

Nrumer 

zadania 

Cel operacyjny (mierzone 

osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

Odpowiedź 

1. 

 Zdefiniować rozwój 
psychiczny człowieka. 

Rozwój psychiczny człowieka 
jest procesem złożonym, 
dynamicznym i długotrwałym, 
który polega na przemianach 
ilościowych i jakościowych 
poszczególnych funkcji oraz 
czynności w celu dalszego ich 
doskonalenia. Proces ten trwa 
przez całe życie, jednakże 
najintensywniejszy jest do 18 
roku życia. Rozwój jest 
procesem cyklicznym, 
wieloetapowym, 
przebiegającym w określonej 
kolejności związanej z wiekiem 
dziecka, jednakże istnieją 
różnice indywidualne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

 

2. 

Wskazać czego dotyczy prawo 
cefalokaudalne. 

3. 

Podać, czym jest 
bruzdkowanie. 

4. 

Określić, kiedy w trakcie 
rozwoju pojawia się chwyt 
pęsetowy. 

5. 

Wskazać etap życia 
charakteryzujący się 
największą intensywnością 
rozwoju.. 

6. 

Określić płeć dziecka w 
zależności od chromosomu 
zawartego  
w plemniku. 

Męska 

7. 

Wymienić bezpośrednie 
metody badania rozwoju 
dziecka. 

 

Wywiad, przeprowadzane 
testów, obserwacja, 
eksperyment kliniczny 
 

8. 

Wyjaśnić przyczynę istnienia 
odruchów pierwotnych u 
dzieci. 

9. 

Wskazać początek rozwoju 
psychicznego człowieka. 

10. 

Określić wiek, w jakim 
dziecko zaczyna mówić ze 
zrozumieniem. 

11. 

Wskazać charakterystykę 
etapu progresywnego w życiu 
człowieka. 

12. 

Określić czas trwania fazy 
płodowej. 

13. 

Określić wiek, w którym 
dziecko sygnalizuje swoje 
potrzeby fizjologiczne. 

18-21 miesięcy 

14. 

Określić częstotliwość pracy 
serca  
w okresie płodowym. 

W granicach 120-160 

15. 

Wskazać właściwe narzędzie 
badawcze w zależności od 
potrzeb. 

PP 

16 

Określić wiek dziecka na 
podstawie jego umiejętności. 

PP 

6 miesięcy 

17 

Opisać test na ocenę czy 
dziecko słyszy. 

PP 

W czasie gdy dziecko siedzi na 
kolanach matki albo na stole 
patrząc na nią, zbliżamy się do 
niego z tyłu na odległość ok. 20 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

 

cm od jednego do drugiego 
ucha. Szeptem wymawiamy 
imię dziecka parokrotnie 
uważając, by dziecko nie 
odczuwało oddechu badającego 
(dziecko może odwrócić się 
czując oddech, a nie na 
dźwięk). Próbę powtarzamy 
trzykrotnie. 
Test dodatni, jeżeli dziecko 
zwraca się w kierunku głosu. 

18 

Opisać warunki 
przypominające łono matki, w 
jakich można najłatwiej 
uspokoić dziecko. 

PP 

  pozycja embrionalna, 

  przytulone, owinięte w 

miękki kocyk, 

  ssanie czegoś , 

  rytmiczne kołysanie, 

  dźwięki rytmiczne, 

spokojne, zbliżone do rytmu 
pracy serca np.: zegar, 

  przyciemnione światło, 

półmrok. 

19 

Wskazać testy w formie 
zabawy służące ocenie 
osiągnięć dwulatka 

PP 

Chodzenie po schodach, 
ustawianie wieży z klocków, 
kopanie piłki, rysowanie 
kredkami, karmienie  
i mycie misia. 

20 

Podać elementy wywiadu w 
badaniu określonego dziecka 

PP 

przebieg ciąży i porodu, rozwój  
w wieku noworodkowym, 
warunki socjoekonomiczne i 
bytowe, urazy, choroby. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela  
 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym  
2.  wyprzedzeniem. 
3.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
4.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  podanych  w  zestawie  oraz  z  kryteriami  punktowania  

i oceniania. 

5.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych,  jakie 

będą w teście. 

6.  Omów z uczniami zasady wypełniania karty odpowiedzi. 
7.  Podaj i zapisz na tablicy czas zakończenia pracy ucznia z zestawem zadań. 
8.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
9.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań.  
10.  Sprawdź prace. Nanieś punkty na kartę odpowiedzi. 
11.  Wykonaj  analizę  statystyczną  i  opisową  wyników  sprawdzianu  oraz  analizę  logiczną  

i statystyczną zestawu zadań.  

12.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

 
Instrukcja dla ucznia 
 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  problemów  omawianych  podczas  realizacji  całego 

modułu.  

− 

zadania:  2-6,  8-12,  15,  16  są  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  i tylko  jedna  odpowiedź 
jest prawidłowa;  

− 

zadania 1, 7,13, 14, 17-20 są zadaniami otwartymi i należy udzielić krótkiej odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

− 

w  zadaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  znakiem  X  
(w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), 

− 

w zadaniu z luką uzupełnij brakującą treść, 

− 

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedzi. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
zadania: 14 - 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

                                      Powodzenia !

 

 
Materiały dla ucznia:

  

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

 

ZADANIA TESTOWE 

 

1.  Podaj definicję rozwoju psychicznego. 

2.  Prawo cefalokaudalne dotyczy: 

a)  rozwoju motoryki małej, 
b)  rozwoju motoryki dużej, 
c)  rozwoju mózgu, 
d)  rozwoju mowy. 

 
3.  Bruzdkowanie to: 

a)  podziały zapłodnionej komórki jajowej, 
b)  rozwój zarodka, 
c)  sposób zagnieżdżenia zarodka się w jamie macicy, 
d)  rozplem komórek nerwowych. 

 
4.  Chwyt pęsetowy powinien pojawić się w: 

a)  3 miesiącu życia, 
b)  6 miesiącu życia, 
c)  9 miesiącu życia, 
d)  12 miesiącu życia. 

 

5.  Etapem  rozwoju  pozałonowego  człowieka  cechującym  się  największą  intensywnością  jest 

okres: 
a)  niemowlęcy, 
b)  poniemowlęcy, 
c)  przedszkolny, 
d)  wczesnoszkolny. 

 
6.  Plemnik X wniknął do komórki jajowej, dziecko będzie płci ……... 

a)  męskiej 
b)  żeńskiej 
c)  trudno określić 
d)  płeć dziecka nie zależy od chromosomu 

 
 
7.  Wymień bezpośrednie metody badania rozwoju psychicznego dziecka. 
 
8.  Występowanie odruchów pierwotnych u noworodka jest objawem: 

a)  niedojrzałości układu nerwowego, 
b)  niedojrzałości układu krążenia, 
c)  dojrzałości układu nerwowego, 
d)  zaburzonego układu nerwowego. 

 
9.  Rozwój psychiki człowieka rozpoczyna się: 

a)  w życiu łonowym, 
b)  dopiero po urodzeniu, 
c)  od około 1 miesiąca życia, 
d)  w wieku 6 miesięcy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

 

10.  Pierwsze dwusylabowe słowa ze zrozumieniem dziecko wypowiada około: 

a) 

12 miesiąca życia, 

b) 

15 miesiąca życia, 

c) 

18 miesiąca życia, 

d) 

pod koniec 2 roku życia. 

 
11.  Etap progresywny w życiu człowieka można scharakteryzować jako: 

a)  przewaga zmian anabolicznych nad katabolicznymi, procesów budowy nad rozpadem; 
b)  obejmuje on okres wewnątrzłonowy, dzieciństwo i młodość, 
c)  równowaga przemian biochemicznych u człowieka dorosłego, 
d)  przewaga zmian katabolicznych nad anabolicznymi, starzenie się organizmu. 

 
12.  12. Faza płodowa w okresie prenatalnym trwa: 

a)  od zapłodnienia do 2 tyg. ciąży, 
b)  od 2 do 8 tyg. ciąży, 
c)  od 9 do 38 tyg. ciąży, 
d)  od 6 do 9 miesiąca ciąży. 

 
 

13.  Wymień wiek dziecka, które zaczyna sygnalizować, że chce siusiu. 
 
14.  Wskaż częstotliwość z jaką bije serce dziecka w łonie matki. 
 
15.  Chcąc graficznie oznaczyć stopień rozwoju psychoruchowego dziecka do lat 3 posłużysz się: 

a)  kartą rozwoju psychoruchowego dziecka, 
b)  inwentarzem rozwoju, 
c)  testem psychologicznym, 
d)  siatką centylową. 

 
16.  Określ wiek zdrowego dziecka na podstawie zaobserwowanych umiejętności: 

a)  przewraca się z pleców na brzuszek, 
b)  sięga i pewnie chwyta przedmioty, 
c)  śpiewnie gaworzy, 
d)  leżąc na plecach chwyta stopy i bawi się nimi. 

 

17.  Opisz sposób, w jaki można ocenić słuch niemowlęcia. 
18.  Znając  warunki  panujące  w  łonie  matki  zaproponuj  sytuacje,  które  pomogą  uspokoić 

zmęczone, chore niemowlę. 

 
19.  Wymień testy prowadzone w formie zabawy do oceny rozwoju dwulatka. 
 
20.  Do  placówki  przyjęto  dziecko  w  wieku  12  miesięcy  z  rozwojem  psychomotorycznym 

ocenionym  na  9  miesiąc.  Urodzone  o  czasie,  drogą  cięcia  cesarskiego.  Jego  starsze 
rodzeństwo rozwija się prawidłowo. Opracuj plan wywiadu, jaki należy przeprowadzić. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.......................................................................................... 

Rozpoznawanie  osiągnięć  rozwojowych  w  poszczególnych  etapach  życia 
dziecka. 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub pełne odpowiedzi 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 
 

 
 

2. 

 
 

3. 

 
 

4. 

 
 

5. 

 
 

6. 

 
 
 

 
 

7. 

 

 
 
 

8. 

 
 
 

9. 

 
 

10. 

 

11. 

 
 
 

12. 

 
 
 

13. 

 

 
 

14. 

 

 
 

15. 

 
 
 

16. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

 

 

17. 

 

 
 
 

18. 

 

 
 
 

19. 

 
 

 
 
 

20. 

 

 
 
 

Razem: 

 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

 

7.  LITERATURA 
 

1.  Bożkowa K. (red): Pediatria praktyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1994 
2.  Dyga-Konarska  M.,  Bielawska  A.:  Sygnały  ostrzegawcze  w  rozwoju  psychoruchowym 

dziecka do lat 3. Informator dla pediatrów i rodziców. Warszawa 2000. 

3.  Hellbrugge  T.,  Hermann  von  Wimpffen  J.:  Pierwsze  365  dni  życia  dziecka.  Fundacja  na 

Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych, Warszawa 1992. 

4.  Hellbrugge  T.:  Pierwszych  365  dni  życia  dziecka.  Wydawnictwo  Promyk  słońca.  Warszawa 

1991 

5.  Hornowski B.: Psychologia różnic indywidualnych. WSiP. Warszawa 1995 
6.  Hurlock E.: Rozwój dziecka. PWN, Warszawa 1985 
7.  Ilg  F.,  Ames  L.B.,  Baker  S.  M.:  Rozwój  psychiczny  dziecka  od  0  do  10  lat.  Gdańskie 

Wydawnictwo Psychologiczne. Gdańsk 2000 

8.  Illingwrth R.,C.: Niemowlęta i małe dzieci. PZWL. Warszawa 1996 
9.  Kopczyńska - Sikorska J.: Nasze dziecko. PZWL. Warszawa 1984 
10.  Kornas - Biela D.: Jak powstałem. Gdańsk 1998 
11.  Kornas - Biela D.: Wokół początku życia ludzkiego. Nasza Księgarnia. Warszawa 1993 
12.  Kubicka K., Kawalec W. (red.): Pediatria. Wydawnictwo lekarskie PZWL. Warszawa 2003 
13.  Leach P.: Twoje dziecko. Wydawnictwo C i G. Warszawa 1992 
14.  Nowak S.: propedeutyka pediatrii. PZWL. Warszawa 1987 
15.  Papierkowski A.: Choroby wieku rozwojowego. PZWL. Warszawa 1997 
16.  Przetacznik  -  Gierowska  M.,  Makiełło  -  Jarża  G.:  Psychologia  rozwojowa  i  wychowawcza 

wieku dziecięcego. WSiP, Warszawa 1985 

17.  Rybakowa  M, Torus  O.:  Kryteria  oceny  rozwoju  psychoruchowego  dziecka  w  wieku  od  0-3 

lat  i  fizycznego  do  lat  18.  [w:]  Wybrane  problemy  pediatryczne  w  praktyce  lekarza 
rodzinnego. (red.): Norska - Borówka I., Lukas W. ŚAM. Katowice1999. 

18.  Żebrowska M. (red.): Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży. PWN, Warszawa 1980 
 
 
Adresy internetowe aktualne na dzień 30 maja 2006: 

− 

www.forumpediatryczne.pl/txt/a,2399,0 

− 

www.mediweb.pl/chldren/vad02.php