background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Magdalena Fijałkowska 

 

 

 
Drukowanie sitowe wielokolorowe 825[01].Z4.03 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Bogdan Kostecki 
mgr inŜ. Adam Kanas 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].Z4.03, 
„Drukowanie  sitowe  wielokolorowe”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu drukarz. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Charakteryzowanie farb i podłoŜy stosowanych w sitodruku oraz operacji 
suszenia i uszlachetniania po drukowaniu 

 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Drukowanie sitowe – charakterystyka i ocena 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.

 

Przygotowanie do drukowania na maszynie sitowej 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

31 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  drukarz,  w  obrębie  jednostki 
modułowej  825[01].Z4.03  „Drukowanie  sitowe  wielokolorowe”.  Jednostka  modułowa 
zawarta  jest  w  module  „Technologia  drukowania  sitowego”  (schemat  układu  jednostek 
modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazaniami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Treść  programu  jednostki  modułowej  zawiera  podstawowe  zagadnienia  związane 

z drukowaniem sitowym wielokolorowym. 

Jednostka  modułowa  „Drukowanie  sitowe  wielokolorowe”  została  podzielona  na  3 

rozdziały. KaŜdy z nich zawiera materiał nauczania niezbędny do zapoznania się z modułem.  

 

charakterystyka  farb  i  podłoŜy  stosowanych  w  sitodruku  oraz  operacji  suszenia 
i uszlachetniania po drukowaniu, 

 

drukowanie sitowe – charakterystyka i ocena, 

 

przepisy bhp, ochrony przeciwpoŜarowej, ochrony środowiska podczas drukowania na 
maszynach sitodrukowych. Środki ochrony indywidualnej podczas drukowania sitowego. 
Z racji tego, Ŝe przekazywane w bieŜącej jednostce zagadnienia mogą stanowić dla ucznia 

nowość  ze  względu  na  szczególny  charakter  drukowania  sitowego,  waŜna  jest  aktywna  rola 
nauczyciela,  szczególnie  w  zakresie  ćwiczeń.  Części  materiału  nauczania  nie  moŜna 
zaprezentować  w  postaci  zadań  praktycznych.  W  celu  jak  najlepszego  zapoznania  ucznia 
z techniką  sitową  drukowania,  naleŜy  zgromadzić  duŜą  ilość  materiałów  dydaktycznych, 
takich jak: gotowe formy drukowe wykonane róŜnymi metodami, siatki, katalogi materiałów, 
przykładowe podłoŜa drukowe, schematy maszyn. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania–uczenia  się,  np.  metody 
projektów, ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniami. Zaleca się, aby odbywały się takŜe 
wycieczki dydaktyczne do zakładów pracy. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupach 3–5-osobowych. 

Po  zakończeniu  realizacji  programu,  zaleca  się  zastosowanie  testu  dydaktycznego 

wielostopniowego.  W  tym  celu,  w  poradniku  zamieszczono  przykładowy  test  wielokrotnego 
wyboru  sprawdzający  wiedzę  oraz  test  typu  „próba  pracy”.  Testy  przygotowane  są  razem 
z obudową metodyczną  

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

825[01].Z4 

Technologia drukowania sitowego 

 

825[01].Z4.01 

Eksploatowanie maszyn 

do drukowania sitowego 

 

825[01].Z4.03 

Drukowanie sitowe  

wielokolorowe 

 

825[01].Z4.02 

Przygotowanie form do 

drukowania sitowego

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować główne grupy materiałów poligraficznych, 

 

klasyfikować i charakteryzować podłoŜa drukowe, 

 

klasyfikować farby drukarskie i lakiery, 

 

charakteryzować właściwości drukowe i uŜytkowe farb, 

 

kwalifikować materiały poligraficzne do produkcji, 

 

klasyfikować materiały pomocnicze stosowane podczas drukowania, 

 

klasyfikować kleje, 

 

charakteryzować materiały stosowane do konstrukcji maszyn poligraficznych, 

 

określać przeznaczenie materiałów poligraficznych, 

 

określać  właściwości  fizyczne,  chemiczne,  mechaniczne  i  technologiczne  materiałów 
stosowanych w poligrafii, 

 

korzystać z podstawowej wiedzy o barwie, 

 

dobierać materiały do wykonaniu określonego wyrobu poligraficznego, 

 

korzystać z PN, literatury technicznej i innych źródeł informacji, 

 

określać metody utylizacji odpadów poligraficznych, 

 

analizować schematy blokowe automatycznego sterowania i automatycznej regulacji, 

 

rozpoznawać na podstawie oznaczenia rodzaj materiału konstrukcyjnego części maszyn, 

 

rozpoznawać  i  charakteryzować  połączenia  rozłączne  i  nierozłączne  stosowane 
w maszynach i urządzeniach, 

 

określać rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach, 

 

określać zasady uŜytkowania oraz bieŜącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

 

określać wymagania jakie muszą spełniać formy sitodrukowe, 

 

wykonywać sitodrukową formę drukową, 

 

montować formę sitodrukową w maszynie, 

 

oceniać jakość sitodrukowych form drukowych, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

współpracować w grupie, 

 

analizować i wyciągać wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

prezentować siebie i grupę w której pracujesz, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

dobrać maszynę sitodrukową do rodzaju i wielkości produkcji, 

 

określić przyczyny typowych wad druków wykonywanych w technice sitodrukowej oraz 
sposoby ich usuwania, 

 

odczytać  z  karty  technologicznej  podstawowe  dane  dotyczące  załoŜeń  produkcyjnych 
realizowanego zadania, 

 

sporządzić wykaz materiałów, sprzętu i narzędzi potrzebnych do realizacji zadania, 

 

zaplanować  czynności  technologiczne  na  stanowisku  pracy  maszyn  sitodrukowych, 
sporządzić plan działania (czynności do realizacji zadania), 

 

przeprowadzić kontrolę sprawności maszyny sitodrukowej, 

 

zamocować formę sitodrukową w maszynie, 

 

zamocować rakiel w uchwycie maszyny. 

 

ustawić kąt nachylenia rakla i siłę jego docisku, 

 

scharakteryzować czynniki wpływające na jakość druku sitowego, 

 

wyregulować zespół prowadzenia arkuszy – samonakładak i urządzenia odbierające, 

 

wydrukować odbitkę przyrządową – próbną i ocenić jej jakość, 

 

wydrukować nakład i skontrolować parametry drukowania, 

 

wydrukować odbitki w technologii sitodruku na róŜnych podłoŜach, 

 

zastosować środki zaradcze w przypadku zaistnienia trudności w czasie drukowania, 

 

zdjąć, umyć i zabezpieczyć formy drukowe, 

 

wykonać  czynności  związane  z  myciem,  smarowaniem  i  konserwacją  maszyny 
sitodrukowej, 

 

zastosować środki ochrony indywidualnej podczas drukowania sitowego, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie wymaganiami ergonomii, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska podczas drukowania na maszynach do sitodruku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01] 
Moduł: 

Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4. 

Jednostka modułowa: 

Drukowanie sitowe wielokolorowe 825[01].Z4.03 

Temat: „Ocena jakości odbitki sitodrukowej za pomocą przenośnego densytometru”. 

 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  oceniania  jakości  odbitki  sitodrukowej  za  pomocą 

densytometru,  w  celu  określenia  jakości  druku  zapoznania  się  z  obsługą 
densytometru.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

porównać odbitkę sitodrukową ze wzorcem, 

 

sklasyfikować densytometry, 

 

skalibrować densytometr, 

 

zinterpretować otrzymany wynik podczas pomiaru, 

 

dokonać oceny jakości odbitki sitodrukowej. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

wzorcowe podłoŜe, 

 

podłoŜe drukowe – do oceny jakości, 

 

densytometr. 

 

Przebieg zajęć: 

1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu zajęć. 

4.

 

Pokaz z objaśnieniem sposobów oceny jakości druków, przyrządów do tego stosowanych. 

5.

 

Dyskusja na temat zastosowania densytometru i jego ustawienia. 

6.

 

Rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczenia i udzielenie odpowiedzi na pytania 
dotyczące realizacji ćwiczenia. 

7.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8.

 

Wykonanie ćwiczenia przez uczniów. 

9.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

10.

 

Dyskusja na temat trudności w realizacji ćwiczenia. 

 
Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć. 

Wykonanie notatki z wykonanego ćwiczenia. 

 

Praca domowa 

Narysuj schemat densytometru i opisz w zeszycie zasadę jego działania. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.

 

 

Ankieta: 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz przygotować densytometr do pomiaru gęstości optycznej? 

TAK              NIE  

2)

 

Czy potrafisz odczytać wynik z densytometru? 

TAK              NIE 

3)

 

Czy potrafisz zinterpretować odczytany wynik z densytometru? 

TAK              NIE 

4)

 

Czy potrafisz ocenić jakość odbitki drukarskiej? 

TAK              NIE 

5)

 

Czy któraś część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

                                                TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  Drukarz 825[01] 
Moduł: 

Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4. 

Jednostka modułowa: 

Drukowanie sitowe wielokolorowe 825[01].Z4.03 

Temat: „Klasyfikacja maszyn sitodrukowych”. 

 

Cel ogólny: Klasyfikowanie maszyn sitodrukowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

sklasyfikować maszyny sitodrukowe 

 

scharakteryzować poznane maszyny sitodrukowe, 

 

rozróŜniać maszyny sitodrukowe, 

 

narysować schematy maszyn sitodrukowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w grupach 4–5-osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

maszyna sitodrukowa, 

 

schematy maszyn do druku sitowego. 

 

Przebieg zajęć: 

1. 

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2. 

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3. 

 

Zapis tematu zajęć. 

4. 

 

Przypomnienie podstaw drukowania sitowego, jego charakterystyki. 

5. 

 

Wykład  wprowadzający  na  temat  podstawowych  elementów,  które  posiada  maszyna 
sitodrukowa oraz jakie jest ich zadanie. 

6. 

 

Rozdanie uczniom przykładowych schematów maszyn sitodrukowych. 

7. 

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

8. 

 

Analiza schematów maszyn. 

9. 

 

Prezentowanie wyników pracy. 

10. 

 

Dyskusja na temat budowy, zasady działania i klasyfikacji maszyn do sitodruku. 

 

Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć. 

Wykonanie notatki z wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Praca domowa 

Odpowiedz pisemnie na pytanie: co jest podstawą klasyfikacji maszyn sitodrukowych? 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
Ankieta: 

Odpowiedz na poniŜsze pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność zajęć 

i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz sklasyfikować maszyny sitodrukowe? 

TAK              NIE 

2)

 

Czy znasz podstawowe elementy maszyn sitodrukowych? 

TAK              NIE 

3)

 

Czy potrafisz opisać zasadę działania maszyn sitodrukowych ? 

TAK              NIE 

4)

 

Czy potrafisz narysować schematy maszyn sitodrukowych? 

TAK              NIE 

5)

 

Czy któraś część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

                                                         TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.

   

Charakteryzowanie  farb  i  podłoŜy  stosowanych w sitodruku 

oraz operacji suszenia i uszlachetniania po drukowaniu 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządź wykaz materiałów, sprzętu i narzędzi do wykonania uszlachetniania gotowego 

produktu lakierem UV. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  wcześniejszego 

przygotowania  róŜnorodnych  pomocy  dydaktycznych.  Przed  przystąpieniem  do  zajęć  naleŜy 
przypomnieć  charakterystykę  procesu  uszlachetniania  druków  oraz  wskazać  jakie  materiały  
i  sprzęt  są  potrzebne  do  jego  wykonania.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  właściwości  lakierów  
UV  i  związane  z  ich  zastosowaniem  środki  bezpieczeństwa.  Nauczyciel  powinien 
zagospodarować  odpowiednią  ilość  czasu  na  wykonanie  zadania,  a  takŜe  umoŜliwić 
konsultację  z  prowadzącym  zajęcia.  Niezbędne  do  wykonania  zadania  jest  przygotowanie 
przez nauczyciela instrukcji projektu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dokładnie zapoznać się z instrukcją projektu, 

2)

 

ustalić terminy konsultacji z nauczycielem, 

3)

 

opracować plan sprawozdania z projektu, 

4)

 

dokładnie zaplanować proces uszlachetniania druków, 

5)

 

dokonać charakterystyki podłoŜa przeznaczonego do lakierowania 

6)

 

zwrócić  uwagę  na  przepisy  bhp  i  przeciwpoŜarowe  oraz  środki  ochrony  indywidualnej 
przy stosowaniu farb i lakierów UV, 

7)

 

dokonać wyboru odpowiedniej maszyny sitodrukowej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcję do wykonania projektu, 

 

gotowy produkt zadrukowany techniką druku sitowego, 

 

dokumentacja technologiczna,  

 

arkusz do sporządzenia wykazu, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Ćwiczenie 2 

Zadrukuj  koszulkę  typu  T-shirts  jednym  kolorem  na  maszynie  sitodrukowej  ręcznej 

dobierając właściwą farbę drukarską. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Wymagane  jest  wcześniejsze  przygotowanie  koszulek  i  róŜnych  rodzajów  farb 

drukarskich.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  grupach  maksymalnie  3–4-osobowych. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania 
ć

wiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przygotować materiały, sprzęt, narzędzia do druku, 

2)

 

zwrócić uwagę na poprawne zamocowanie formy sitodrukowej, 

3)

 

zwrócić uwagę na prawidłowe posługiwanie się raklem, 

4)

 

dobrać farbę drukową umoŜliwiającą zadruk koszulki typu T-shirts, 

5)

 

zapoznać się z obsługą maszyny sitodrukowej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

koszulka T-shirts, 

 

forma drukowa, 

 

farby drukowe, 

 

maszyna sitodrukowa ręczna, 

 

instrukcja obsługi maszyny, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  karty  technologicznej  dokonaj  charakterystyki  planowanego  procesu 

drukowania sitowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować przykładową kartę 

technologiczną  i  karty  do  ćwiczeń  oraz  omówić  zadanie  i  informacje  zawarte  w  niej. 
Ć

wiczenie powinno odbyć się w grupach 2–3-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

sporządzić szczegółowe notatki dotyczące planowania procesu drukowania sitowego, 

2)

 

zwrócić uwagę na jakiej maszynie ma zostać przeprowadzone drukowanie sitowe, 

3)

 

zwrócić uwagę na jakim podłoŜu ma zostać przeprowadzone drukowanie sitowe, 

4)

 

zwrócić uwagę jakimi farbami ma zostać przeprowadzone drukowanie sitowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

karta technologiczna, 

 

arkusz do sporządzenia charakterystyki procesu drukowania, 

 

poradnik dla ucznia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Drukowanie sitowe – charakterystyka i ocena 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Dokonaj oceny jakości odbitki sitodrukowej za pomocą przenośnego densytometru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Do przeprowadzenia ćwiczenia nauczyciel powinien zgromadzić odbitki sitodrukowe do 

oceny  jakości.  NaleŜy  zapoznać  uczniów  z  przeznaczeniem  densytometru  oraz  jego  zasadą 
działania.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  pokazać  przykładowy 
pomiar densytometrem po wcześniejszej kalibracji. Ćwiczenie powinno odbyć się w grupach 
4–5-osobowych. 

  
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

dokładnie obejrzeć dostarczone zadrukowane podłoŜe okiem nieuzbrojonym, 

2)

 

wskazać niedoskonałości druku na podłoŜu zadrukowanym, 

3)

 

skalibrować densytometr, 

4)

 

dokonać pomiaru gęstości optycznej  za pomocą densytometru, 

5)

 

dokonać oceny jakości druku na podstawie wykonanych pomiarów i obserwacji. 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wzorcowe podłoŜe, 

 

podłoŜe zadrukowane – do oceny jakości, 

 

densytometr, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj wadę druku sitowego na przykładzie przygotowanej odbitki sitodrukowej oraz 

określ przyczynę jej powstawania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  do  realizacji  ćwiczenia  jest  przygotowanie  przez  nauczyciela 

wadliwych  odbitek  sitodrukowych  oraz  ich  wzorców.  Nauczyciel  powinien  ukierunkować 
uczniów,  aby  zadali  pytanie:  co  jest  przyczyną  powstania  danej  wady  druku?  Zalecane  jest, 
aby  nauczyciel  i  uczniowie  korzystali  z  Polskich  Norm.  Ćwiczenie  powinno  odbyć  się  
w grupach 4–5-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

dokładnie obejrzeć odbitkę sitodrukową  i zadrukowane podłoŜe okiem nieuzbrojonym, 

2)

 

zastanowić się jaką wadę posiada przygotowany druk, 

3)

 

zapoznać się z Polskimi Normami „Odbitki drukarskie i druk. Wady” 

4)

 

nazwać prawidłowo wadę druku, 

5)

 

przeanalizować przyczyny powstania zdefiniowanej wady. 

 

  Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wzorcowe podłoŜe, 

 

wadliwa odbitka sitodrukowa, 

 

PN, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź schemat automatycznej maszyny sitodrukowej płaskiej  na podstawie wycieczki 

dydaktycznej do zakładu pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe przeprowadzenie ćwiczenia wymaga zorganizowania wycieczki dydaktycznej 

do drukarni sitodrukowej oraz przygotowania schematu maszyny sitodrukowej płaskiej. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

jego wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

 Uczeń powinien:  

1)

 

uwaŜnie obserwować pracę poszczególnych elementów maszyny sitodrukowej, 

2)

 

sporządzić notatki  i szkice na podstawie obserwacji pracującej maszyny, 

3)

 

wykonać samodzielnie schemat maszyny, 

4)

 

porównać ze schematem automatycznej maszyny płaskiej. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

automatyczna maszyna płaska, 

 

arkusz do wykonania szkicu, 

 

schemat automatycznej maszyny płaskiej, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3. Przygotowanie do drukowania na maszynie sitowej 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  analizy  działania  systemu  podawania  i  odbierania  podłoŜa  drukowego 

w automatycznej  maszynie  sitodrukowej  na  podstawie  wycieczki  dydaktycznej  do  zakładu 
pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 

Prawidłowe przeprowadzenie ćwiczenia wymaga zorganizowania wycieczki dydaktycznej 

do  drukarni  sitodrukowej  oraz  przygotowania  schematu  samonakładaka  i  urządzenia 
odbierającego. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

jego wykonania z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

uwaŜnie prześledzić drogę podłoŜa drukowego w automatycznej maszynie sitodrukowej, 

2)

 

zwrócić uwagę na regulację zespołu prowadzenia podłoŜa – samonakładaka i urządzenia 
odbierającego, 

3)

 

sporządzić notatki i szkice na podstawie obserwacji pracy maszyny, 

4)

 

dokonać  analizy  przebiegu  podłoŜa  drukowego  przez  samonakładak  maszyny 
sitodrukowej i urządzenie odbierające. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

automatyczna maszyna sitodrukowa z samonakładakiem i urządzeniem odbierającym, 

 

arkusz do wykonania szkiców schematu maszyny, 

 

schemat  automatycznej  maszyny  sitodrukowej  z  samonakładakiem  i  urządzeniem 
odbierającym, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2  

Ustaw kąt nachylenia rakla i siłę jego docisku do drukowania rastrowego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  się  odbyć  w  laboratorium  szkolnym  wyposaŜonym  w  maszynę 

sitodrukową  lub  w  zakładzie  pracy.  Nauczyciel  powinien  przygotować  róŜne  rodzaje  rakli 
oraz  narzędzia  do  umocowania  rakla  w  maszynie  i  jego  regulacji.  W  celu  właściwego 
przeprowadzenia  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  pokazać  i  objaśnić  zasadę  mocowania 
i regulacji rakla.  

Przed przystąpieniem do ćwiczeń nauczyciel powinien określić zakres wykonania zadania 

zgodnie z zasadami bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest rakiel,  

2)

 

zwrócić uwagę na profil zastosowanego rakla,  

3)

 

dokonać właściwego montaŜu rakla w maszynie sitodrukowej, 

4)

 

porównać parametry ustawienia rakla w sitodruku tradycyjnym i rastrowym. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

maszyna sitodrukowa, 

 

narzędzia do regulacji rakla, 

 

rakiel, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3  

Dokonaj  wyboru  odpowiednich    przepisów  bhp  i  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 

ś

rodków  do  ochrony  indywidualnej  niezbędnych  podczas  drukowania  farbami  utrwalanymi 

promieniami UV na maszynie półautomatycznej.  

 
Wskazówki do realizacji 
W celu prawidłowego wykonania zadania nauczyciel powinien przypomnieć charakterystykę 

procesu  drukowania  sitowego  farbami  UV.  NaleŜy  przygotować  podręcznik  z  przepisami  bhp, 
ochrony przeciwpoŜarowej. Ćwiczenie powinno odbywać się w grupach 4–5-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zwrócić uwagę na właściwości farb UV,  

2)

 

przeanalizować proces suszenia druków z naniesiona warstwą farby UV,  

3)

 

wybrać  odpowiednie  przepisy  bhp  i  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  środki  ochrony 
indywidualnej. 
 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw przepisów bhp i ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

arkusz do sporządzenia notatek, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Drukowanie  sitowe 

wielokolorowe” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 4,5, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3, 8, 12, 20, są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Uwaga! Nie przewiduje się oceny celującej za rozwiązanie testu. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. d, 4. c, 5. c, 6. d, 7. d, 8. a, 9. c, 10. b, 11. a,  
12. d, 13. b, 14. a, 15. c, 16. d, 17. b, 18. d, 19. b, 20. a. 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wymienić właściwości farb 
sitodrukowych 

Sklasyfikować farby sitodrukowe 

Dobrać podstawowe materiały do 
procesu technologicznego 

PP 

Zidentyfikować urządzenia do suszenia 
druków 

Nazwać procesy wykonywane podczas 
drukowania sitowego 

RozróŜnić elementy charakterystyczne 
dla maszyny sitodrukowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Porównać zasadę działania maszyn do 
sitodruku 

Dokonać analizy przyczyny 
powstawania wad druków 

PP 

Określić zastosowanie urządzeń do 
pomiaru jakości odbitki sitodrukowej. 

10 

Nazwać wielkość fizyczną mierzoną na 
urządzeniu do pomiaru jakości odbitki  

11 

RozróŜnić przeznaczenie rakli 
o róŜnych profilach 

12 

Wyznaczyć właściwy kąt nachylenia 
rakla w zaleŜności od rodzaju druku 
sitowego 

PP 

13 

RozróŜnić budowę maszyn 
sitodrukowych 

14 

Zastosować właściwy sposób 
czyszczenia sita w zaleŜności od 
zastosowanych do drukowania 
materiałów 

15 

Sklasyfikować stopień zagroŜenia dla 
ś

rodowiska farb sitodrukowych. 

16 

Dobrać właściwe środki ochrony 
indywidualnej do procesu drukowania 
sitowego 

17 

Dobrać właściwe materiały do 
mocowania formy sitodrukowej 

18 

Określić temperaturę suszenia druków  
w urządzeniach suszących 

19 

RozróŜnić na rysunku rodzaj maszyny 
sitodrukowej 

20 

Ustalić przyczynę powstawania wad 
druków na odbitce sitodrukowej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń ukończy test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 
niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję, masz na tę czynność 5 minut. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Test zawiera 20 pytań. Do kaŜdego pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko 
jedna jest prawidłowa.  

4.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

6.

 

MoŜesz uzyskać maksymalnie 20 punktów. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

ZESTAW  ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Farby sitodrukowe powinny charakteryzować się następującymi właściwościami 
a)

 

być krótkie, posiadać małą lepkość. 

b)

 

być długie, posiadać małą lepkość. 

c)

 

być krótkie, posiadać duŜą lepkość. 

d)

 

być długie, posiadać duŜą lepkość. 

 
2.

 

Farby utrwalające się w wyniku polimeryzacji to farby utrwalające się w wyniku 
a)

 

reakcji fizycznych. 

b)

 

reakcji chemicznych. 

c)

 

odparowania rozpuszczalnika. 

d)

 

promieniowania UV. 

 
3.

 

Do drukowania napisów, znaków i emblematów nanoszonych na gotowe ubrania stosuje 
się farby 
a)

 

transparentne. 

b)

 

ultrafioletowe. 

c)

 

dwuskładnikowe. 

d)

 

pigmentowe. 

 
4.

 

Rysunek przedstawia suszarkę do suszenia druków 
a)

 

ruchoma. 

b)

 

dyszowa. 

c)

 

tunelowa. 

d)

 

rusztowa. 

 
5.

 

Nanoszenie na podłoŜe drukowe lakieru UV to proces 
a)

 

drukowania. 

b)

 

impregnowania. 

c)

 

uszlachetniania. 

d)

 

laminowania. 

 
6.

 

Elementy charakterystyczne dla sitodruku to 
a)

 

siatka, walec anilox. 

b)

 

duktor, lakier. 

c)

 

walec, anilox. 

d)

 

siatka, rakiel. 

 
7.

 

W półautomatycznych maszynach sitodrukowych automatycznie nie jest wykonywane 
a)

 

przesuwanie rakla. 

b)

 

podnoszenie formy. 

c)

 

nanoszenie farby. 

d)

 

nakładanie arkuszy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

8.

 

Przyczyną przywierania zadrukowanego podłoŜa do formy sitodrukowej są 
a)

 

zbyt mały odskok, zbyt duŜa lepkość farby. 

b)

 

zbyt duŜa lepkość farby, zbyt wysoka temperatura, 

c)

 

nadmierna wsiąkliwość farby, mały odskok. 

d)

 

duŜy odskok, zbyt mała wsiąkliwość farby. 

 
9.

 

Kontrola densytometryczna odbitki drukarskiej polega na ocenie 
a)

 

odwzorowania linii, odwzorowania rysunku. 

b)

 

odwzorowania linii, wartości tonalnych. 

c)

 

wartości tonalnych, intensywności barwy. 

d)

 

intensywności barwy, odwzorowania linii. 

 
10.

 

Densytometr słuŜy do pomiaru wielkości fizycznej, którą jest 
a)

 

jednostka długości. 

b)

 

gęstość optyczna. 

c)

 

natęŜenie prądu. 

d)

 

jednostka oświetlenia. 

 
11.

 

Rakiel o profilu jak na rysunku d stosuje się przy drukowniu 
a)

 

podłoŜy niewsiąkliwych. 

b)

 

duŜych powierzchni. 

c)

 

na przedmiotach okrągłych. 

d)

 

podłoŜy wsiąkliwych. 

 
12.

 

Kąt nachylenia rakla w sitodruku tradycyjnym wynosi 
a)

 

80

°

b)

 

85

°

c)

 

70

°

d)

 

75

°

 
13.

 

Samonakładak jest stosowany w maszynach sitodrukowych 
a)

 

stołach ręcznych. 

b)

 

automatycznych. 

c)

 

półautomatycznych. 

d)

 

ręczno-półautomatycznych. 

 
14.

 

Mycie pośrednie sita jest potrzebne, gdy drukowanie odbywa się przy uŜyciu farb 
a)

 

pigmentowych. 

b)

 

ultrafioletowych. 

c)

 

rozpuszczalnikowych. 

d)

 

termoaktywnych. 

 
15.

 

Najbezpieczniejsze dla otaczającego nas środowiska są farby 
a)

 

rozpuszczalnikowe, 

b)

 

ultrafioletowe, 

c)

 

na bazie wody, 

d)

 

pigmentowe. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

16.

 

Do ochrony indywidualnej podczas drukowania farbami UV zastosujesz 
a)

 

okulary, maskę. 

b)

 

rękawice, kask. 

c)

 

kask, rękawice. 

d)

 

okulary, fartuch. 

 
17.

 

Forma sitodrukowa jest mocowana w maszynie sitodrukowej za pomocą 
a)

 

spinaczy. 

b)

 

uchwytów. 

c)

 

taśmy. 

d)

 

wełny. 

 
18.

 

W suszarkach tunelowych suszenie druków odbywa się w temperaturze 
a)

 

20

°

–50

°

C. 

b)

 

40

°

–80

°

C. 

c)

 

60

°

–100

°

C. 

d)

 

70

°

–120

°

C. 

 
19.

 

Rysunek przedstawia maszynę do sitodruku. Jest to 
a)

 

stół do sitodruku ręcznego. 

b)

 

karuzela wielokolorowa. 

c)

 

półautomat jednokolorowy. 

d)

 

automat wielokolorowy. 

 
20.

 

Przyczyną powstawania smug i rys w druku (tzw. druk prąŜkowy) jest 
a)

 

nieprawidłowy docisk rakla i kąt nachylenia. 

b)

 

nadmierna ilość farby na sicie. 

c)

 

wadliwy wybór formy kopiowej. 

d)

 

zły dobór farby i rakla sitodrukowego. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Drukowanie sitowe wielokolorowe

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

TEST  II 
Test „próba pracy” do jednostki modułowej „Drukowanie sitowe wielokolorowe” 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełniać dwa zadania: 
1)

 

sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 
powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)

 

przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego 
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie drukarz. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po 
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 

Ocenianie: 

niedostateczny 

  do 14 pkt. 

dopuszczający 

  15 pkt. 

dostateczny 

  16–17 pkt. 

dobry 

  18–19 pkt. 

bardzo dobry 

  20 pkt. 

Uwaga: nie przewiduje się oceny celującej 

 

WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzania próby pracy: 
 
WyposaŜenie na stanowisku 

Liczba 

Półautomatyczna maszyna sitodrukowa 

1 szt. 

Sitodrukowe formy  

2 szt. 

Narzędzia do fegulacji maszyny, mocowania formy i rakla 

1 kpl. 

Farby sitodrukowe 

2 szt. 

Tkanina – koszulki 

21 szt. 

Przyrządy kontrolno-pomiarowe 

1 kpl. 

 
Informacja dla ucznia: 
 
1.

 

Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.

 

Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 
i numer stanowiska. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 20 minut. 

4.

 

Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 180 minut). 
Pamiętaj, Ŝe podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który 
obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  Ŝadnych 
wskazówek.  Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie 
przepisów  bhp,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w  takim  przypadku  przerwać 
wykonywanie zadania. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Zadanie praktyczne: 
Wykonaj 

na 

półautomatycznej 

maszynie 

sitodrukowej 

20 

szt. 

odbitek 

dwukolorowych  na  przygotowanej  tkaninie  –  koszulkach.  Wykorzystaj  formy 
sitodrukowe  dla  poszczególnych  kolorów.  Jako  podłoŜa  próbnego  uŜyj  przygotowanej 
tkaniny.  Kontroluj  wizualnie  i  densytometrycznie  zgodność  barw  odbitki  ze  wzorcem. 
Zaprezentuj wykonanie zadania. 

 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1.

 

Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 

2.

 

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 
a)

 

czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 

b)

 

wykaz niezbędnych maszyn i urządzeń i materiałów, 

c)

 

wykaz sprzętu kontrolo-pomiarowego, 

3.

 

Zorganizuj stanowisko pracy. 

4.

 

Wykonaj zadanie zgodnie z przepisami bhp 

5.

 

Po  zakończonej  pracy  uporządkuj  stanowisko  i  przygotuj  je  do  prezentacji  wykonanego 
zadania. 

6.

 

Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 

7.

 

Podczas prezentacji: 
a)

 

omów  sposób  wykonania  zadania,  celowość  przeprowadzenia  poszczególnych 
czynności, 

b)

 

oceń jakość wykonanych przez siebie prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Zawód: Drukarz 
Symbol cyfrowy zawodu 825[01] 
Oznaczenie tematu ................... 
Oznaczenie zadania .................. 
PESEL  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

dzień     miesiąc       rok 

Nr stanowiska 

 

PLAN DZIAŁANIA 

1.

 

Zapisz  czynności  związane  z  wykonaniem  20  odbitek  dwukolorowych  na  tkaninie,  na 
maszynie sitodrukowej półautomatycznej, uwzględniając kolejność ich wykonania: 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
2.

 

Wykaz urządzeń, narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonania zadania: 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
3.

 

Wykaz sprzętu kontrolo-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania: 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Zadanie praktyczne: 
Wykonaj 

na 

półautomatycznej 

maszynie 

sitodrukowej 

20 

szt. 

odbitek 

dwukolorowych  na  przygotowanej  tkaninie  –  koszulkach.  Wykorzystaj  formy 
sitodrukowe  dla  poszczególnych  kolorów.  Jako  podłoŜa  próbnego  uŜyj  przygotowanej 
tkaniny.  Kontroluj  wizualnie  i  densytometrycznie  zgodność  barw  odbitki  ze  wzorcem. 
Zaprezentuj wykonanie zadania. 

Czas wykonania zadania wynosi 180 minut. 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba  

pkt. 
0–1 

Czynność 1: Zapisanie kolejnych czynności niezbędnych do wykonania 
odbitek 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej 5 
z następujących czynności: 

uruchomienie kontrolne maszyny 
przygotowanie i zamocowanie formy sitodrukowej 
dobór odpowiedniego rakla do przeciskania farby drukowej, 
zamocowanie rakla w maszynie, 
ustawienie kąta nachylenia rakla, 
wyregulowanie siły docisku rakla w maszynie, 
zamocowanie podłoŜa drukowego próbnego na stole sitodrukowym, 
przygotowanie farb drukarskich, 
wykonanie odbitek kontrolnych, 
porównanie zgodności barw między odbitką próbna a wzorcem, 
regulacja połoŜenia form drukowych (pasowanie kolorów), 
zamocowanie właściwego podłoŜa drukowego na stół sitodrukowy, 
wykonanie odbitek na koszulkach. 

 

Czynność 2: Zapisanie wykazu materiałów, narzędzi i maszyn potrzebnych 
do wykonania zadania. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał  co najmniej: 4 z 7 

elementów.  
półautomatyczna maszyna sitodrukowa, 
sitodrukowe formy, 
narzędzia do regulacji poszczególnych zespołów maszyny 

sitodrukowej, 

farby, 
odbitki wzorcowe, 
podłoŜe do zadrukowania – koszulki, 

zmywacze 

 

Czynność 3: Zapisanie wykazu sprzętu kontrolno-pomiarowego 
potrzebnego do wykonania zadania. 

 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 1 z 3 
elementów: 

densytometr 
przymiar liniowy, 
lupa. 

 

Suma punktów w obszarze – I. Planowanie   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Czynność 4: Zgromadzenie niezbędnych urządzeń, narzędzi i materiałów 
do wykonania zadania. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził: wokół 
sitodrukowej maszyny: 

4 sitodrukowe formy, 
sitodrukowe farby, 
narzędzia do regulacji zespołów maszyny, 
podłoŜe drukowe – koszulki, 
zmywacz. 

 

Czynność 5: Zgromadzenie sprzętu kontrolno – pomiarowego: 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził na stanowisku co 
najmniej 1 z wymienionych elementów: 

densytometr, 

przymiar liniowy, 

lupa 

 

Czynność 6. Dokonanie oględzin i kontrolnego uruchomienia maszyny. 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uruchomił maszynę i sprawdził 
poprawność działania poszczególnych jej zespołów. 

 

Suma punktów w obszarze – II. Organizowanie   

Czynność 7: Zamocowanie form drukowych. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń: zamontował formy 
sitodrukowe w uchwytach mocujących. 

 

Czynność 8: Dobranie odpowiedniego rakla  

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ustalił odpowiedni do 

wykonania zadania rodzaj rakla  

 

Czynność 9: zamocowanie rakla w maszynie sitodrukowej. 
 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń dokonał montaŜu rakla 
w prawidłowy sposób. 

 

Czynność 10: Ustawienie właściwego kąta nachylenia rakla  
i wyregulowanie siły jego docisku.  

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ustawił właściwy kąt 
nachylenia rakla i wyregulował siłę jego docisku. 

 

Czynność 11: MontaŜ podłoŜa drukowego – próbnego na stół sitodrukowy.   

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń załoŜył prawidłowo podłoŜe 
drukowe próbne na stół sitodrukowy 

 

Czynność 12: Nakładanie farby sitodrukowej. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń nałoŜył farbę na formę 
sitodrukową. 

 

Czynność 13: Wykonanie odbitki próbnej i jej ocena. 

 

Kryterium wykonania 1 pkt – jeŜeli uczeń zadrukował koszulki, sprawdził 
wizualnie i przy pomocy urządzenia kontrolno-pomiarowego sprawdził 
zgodność pasowania kolorów 

 

II

I.

 W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Czynność 14. Korekta pasowania kolorów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Kryterium wykonania: 1 pkt jeŜeli uczeń dokonał korekty pasowania 
kolorów. 

 

Czynność 15. Zamocowanie podłoŜa nakładowego. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt jeŜeli uczeń zamontował koszulki na stole 
sitodrukowym. 

 

Czynność 16. Wykonanie odbitek nakładowych. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt jeŜeli uczeń wykonał 20 szt odbitek 
wielokolorowych na koszulkach zgodnie ze wzorcem. 

 

Czynność 17. Zabezpieczenie maszyny sitodrukowej. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt jeŜeli uczeń umył maszynę oraz odłączył 
zasilanie maszyny. 

 

Czynność 18. Uporządkowanie stanowiska pracy. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt jeŜeli uczeń oczyścił narzędzia, 
zagospodarował odpady i rozliczył materiały poligraficzne. 

 

Suma punktów w obszarze – III. Wykonywanie   

Czynność 19: Uzasadnienie sposobu wykonania odbitek. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uzasadnił sposób i kolejność 
wykonywanych operacji. 

 

Czynność 20: Ocena jakości wykonanych odbitek. 

 

IV

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ocenił jakość wykonanych 
odbitek pod kątem pasowania kolorów i estetyki odbitek, wskazać 
przyczyny powstanie ewentualnych wad i określić sposoby ich uniknięcia. 
 

 

Suma punktów w obszarze – IV. Prezentowanie   

Razem   

 
Czynność wykonana – 1 pkt, niewykonana – 0 pkt. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

7. LITERATURA 

 

1.

 

Arends R.I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994 

2.

 

BranŜowe Normy 

3.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

4.

 

Czichon  H.,  Czichon  M.,:  Farby  sitodrukowe  wodorozcieńczalne.  W:  Świat  Druku 
Nr 1/2007 

5.

 

Jakucewicz  S.,  Czichon  H.,  Czichon  M.:  Materiałoznawstwo  poligraficzne. 
Wydawnictwa PW, Warszawa 1992 

6.

 

Jakucewicz S, Magdzik S.: Podstawy poligrafii, WSiP, Warszawa 1997 

7.

 

Kochaniak  R.:  Sitodrukowe  farby  UV  a  ochrona  pracy  i  środowiska.  W:  Świat  Druku 
Nr 1/2004 

8.

 

Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia.  Maszyny  drukujące.  WSiP,  Warszawa 
1979 

9.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli 
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

10.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

11.

 

Nelson R. Eldred: Co drukarz powinien wiedzieć o farbach. COBRPP, Warszawa 2007 

12.

 

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 

13.

 

Poligrafia  a  ochrona  środowiska.  Najlepsze  dostępne  techniki  (BAT)  w  przemyśle 
poligraficznym. Polska Izba Druku. COBRPP, Warszawa 2001 

14.

 

Polskie Normy 

15.

 

Sitodrukowe Konfrontacje. W: Świat Druku Nr 1/2007 

16.

 

Stankiewicz B., Czech G.: Sitodruk. COBRPP, Warszawa 2001 

17.

 

Stankiewicz B.: Tendencje rozwojowe w technice sitodruku. W: Świat Druku Nr 6/2002 

18.

 

Materiały reklamowe firmy Grey Metal 

19.

 

Materiały reklamowe firmy Romanik 

20.

 

Zarządzanie barwami w poligrafii. W: Świat Druku Nr 7–8/2006