background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 
 
 
 

ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
 
 

Drukowanie płaskie 825[01].Z1.03 
 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr inŜ. Henryk Godlewski  
mgr inŜ. Przemysław Śleboda 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].Z1.03, 
„Drukowanie płaskie”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu drukarz. 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Charakteryzowanie przyrządzania oraz drukowania nakładu na 

maszynach offsetowych  

 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Charakteryzowanie trudności w procesie drukowania offsetowego 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

16 

7.

 

Literatura 

31 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

drukarz. W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  juŜ  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla 

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do 
nich adresowanego. 

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają 

podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie 
uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem; 

 

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest 
przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić  uczniom 
samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów,  w  formie 
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania.  Druga  forma jest korzystniejsza, poniewaŜ 
nauczyciel  sterując  dyskusją,  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz  w  trakcie 
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości; 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję 
ć

wiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne 

moŜliwości  ich    realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych 
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. 

Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował; 

 

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie 
odpowiedzi  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie  czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  to  nauczyciel  powinien  do  tych 
zagadnień  wrócić,  sprawdzając,  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem 
niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie 
nauczania.  W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy 
nauczyciela,  sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia. 
Uczeń  niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

w pełni  umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród 
uczniów  tak  zwaną  „ciekawość  wiedzy”.  Potwierdzenie  przez  ucznia  opanowania 
materiału  nauczania  rozdziału  moŜe  stanowić  podstawę  dla  nauczyciela  do  sprawdzenia 
wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową, 
powinien  zwracać  uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe 
uzdolnienia  manualne,  czy  moŜe  lepiej  radzi  sobie  z rozwiązywaniem  problemów 
teoretycznych; 

 

testy  zamieszczone  w  rozdziale  Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  zawierają  zadania  z  zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego tę jednostkę modułową. KaŜdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę 
moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona  jest  od 
liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według własnego projektu 
oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak  przeprowadzić  proces 
oceniania ucznia, aby umoŜliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.  

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

 

metoda projektów, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
 
  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

825[01].Z1 

Technologia drukowania płaskiego 

 

825[01].Z1.01 

Eksploatowanie maszyn do drukowania płaskiego 

825[01].Z1.02 

Przygotowanie form do drukowania płaskiego 

825[01].Z1.03  

Drukowanie płaskie 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się terminologią poligraficzną, 

 

charakteryzować podstawowe działy poligrafii, 

 

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych, 

 

posługiwać się podstawowymi miarami poligraficznymi, 

 

charakteryzować papiery drukowe, papiery tzw. nowej generacji, papiery syntetyczne,  

 

klasyfikować oraz określić skład farb drukowych,  

 

określać mechanizmy utrwalania farb,  

 

określać drukowe i uŜytkowe właściwości farb, 

 

analizować budowę i zasadę działania zespołów farbowych do farb mazistych,  

 

klasyfikować formy drukowe do płaskich technik drukowania, 

 

klasyfikować płaskodrukowe maszyny drukujące, 

 

klasyfikować  i  charakteryzować  zespoły  zasilania  arkuszami  maszyn  drukujących 
arkuszowych oraz mechanizmy prowadzenia wstęgi w maszynach zwojowych, 

 

charakteryzować procesy drukowania technikami płaskimi, 

 

współpracować w grupie, 

 

formułować wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

prezentować siebie i grupę w której pracuje, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

zaplanować czynności technologiczne na stanowisku obsługi maszyn offsetowych, 

 

obsłuŜyć systemy sterowania procesem drukowania, 

 

zamocować formę drukową w maszynie offsetowej, 

 

zamocować obciąg na cylindrze pośrednim maszyny, 

 

wyregulować zespół farbowy oraz nawilŜający, 

 

wyregulować zespół prowadzenia arkuszy – samonakładak i urządzenia odbierające, 

 

wydrukować odbitkę przyrządową – próbną, ocenić jej jakość, poddać akceptacji, 

 

wydrukować nakład i kontrolować wszystkie parametry na maszynie offsetowej, 

 

wykonać pomiary parametrów technicznych przyrządami kontrolno-pomiarowymi, 

 

określić  przyczyny  typowych  wad  druków  wykonywanych  na  maszynach  offsetowych 
oraz sposoby ich usuwania, 

 

wykonać  czynności  związane  z  myciem,  smarowaniem  i  konserwacją  maszyn 
offsetowych, 

 

ocenić jakość pracy i zaprezentować wyniki pracy, 

 

skorzystać z norm i literatury technicznej, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej stosowane podczas drukowania, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej 
i ochrony środowiska podczas drukowania offsetowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania płaskiego 825[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Drukowanie płaskie 825[01].Z1.03  

Temat:  „Klasyfikowanie  parametrów  jakościowych  procesu  drukowania  wyrobów 

poligraficznych”. 

 
Cel  ogólny
:  Kształtowanie  umiejętności  klasyfikowania  parametrów  drukowania  wyrobów 

poligraficznych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

sklasyfikować parametry jakościowe procesu drukowania, 

 

scharakteryzować parametry jakościowe drukowania, 

 

rozpoznać podstawowe błędy procesu drukowania, 

 

określić przyczyny powstawania błędów w procesie drukowania, 

 

scharakteryzować sposoby eliminowania błędów w procesie drukowania. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze  drukarskie  wykonane  róŜnymi  technikami  drukowania,  róŜnorodne  z  punktu 
widzenia jakościowego, 

 

lupa, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu do zeszytów. 

4.

 

Pokaz z objaśnieniem na temat kryteriów jakościowych procesu drukowania i podstawowych 
błędach spotykanych na odbitkach drukarskich. 

5.

 

Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące ćwiczenia. 

6.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

7.

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

8.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

9.

 

Dyskusja  na  temat  identyfikowania  błędów  procesu  drukowania  i  sposobów  ich 
uniknięcia oraz trudności napotkanych przez uczniów podczas wykonywania ćwiczenia. 

10.

 

Podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz pisemnie na pytanie: jakie są podstawowe kryteria jakości drukowania i czym 

się one charakteryzują? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.  

 
 

Ankieta: 

 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy  potrafisz  wymienić  i  scharakteryzować  parametry  jakości  procesu 
drukowania? 

 
 
 

2)

 

Czy wiesz, jakie czynniki decydują o prawidłowości procesu drukowania? 

 
 
 

3)

 

Czy wiesz, jakie są najczęściej spotykane błędy w drukowaniu? 

 
 
 

4)

 

Czy  potrafisz  określić  sposoby  eliminowania  podstawowych  błędów  procesu 
drukowania? 

 
 
 

5)

 

Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania płaskiego 825[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Drukowanie płaskie 825[01].Z1.03 

Temat: „Sposoby mierzenia gęstości optycznej odbitek drukarskich”. 

 
Cel  ogólny
:  Przygotowanie  do  mierzenia  gęstości  optycznej  odbitek  drukarskich  za  pomocą 

densytometru  refleksyjnego  oraz  wskazanie  praktycznego  znaczenia  tego 
pomiaru w określaniu jakości procesu drukowania.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zdefiniować pojęcie gęstości optycznej, 

 

wskazać czynniki mające wpływ na gęstość optyczną odbitki drukarskiej, 

 

scharakteryzować urządzenie do pomiaru gęstości optycznej, 

 

scharakteryzować proces pomiaru densytometrycznego, 

 

określić znaczenie pomiarów densytometrycznych w procesie jakościowej oceny odbitek 
drukarskich. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 2–3-osobowych. 

 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odbitka drukarska, 

 

odbitka wzorcowa odpowiadająca odbitce drukarskiej, 

 

densytometr refleksyjny, 

 

plansza ze schematem densytometru refleksyjnego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1. Faza wstępna: 

 

powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 

 

nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 

 

zapis tematu do zeszytów. 

2. Faza właściwa: 

 

wykład  informacyjny  na  temat  pojęcia  gęstości  optycznej  oraz  budowy  i  zasady 
działania densytometru refleksyjnego, 

 

dyskusja  na  temat  wykorzystania  pomiarów  densytometrycznych  w  ocenie 
jakościowej odbitek drukarskich, 

 

pokaz pomiaru densytometrycznego odbitki drukarskiej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

 

rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczenia  i  udzielenie  odpowiedzi  na 
pytania dotyczące ćwiczenia, 

 

rozdanie urządzeń i materiałów do wykonania ćwiczenia, 

 

wykonywanie przez uczniów ćwiczenia polegającego na mierzeniu gęstości optycznej 
zadrukowanych powierzchni. 

4. Faza kończąca: 

 

prezentowanie wyników pracy, 

 

dyskusja  na  temat  trudności  napotkanych  przez  uczniów  w  trakcie  wykonywania 
ć

wiczenia, 

 

podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie:  jakie  znaczenie  dla  jakościowej  oceny  odbitek 

drukarskich maja pomiary densytometryczne? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

Ankieta: 

 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz zdefiniować pojęcie gęstości optycznej? 

 
 
 

2)

 

Czy  wiesz,  jakie  czynniki  maja  wpływ  na  gęstość  optyczną    w  odbitkach 
drukarskich? 

 
 
 

3)

 

Czy wiesz, jak zbudowany jest densytometr refleksyjny? 

 
 
 

4)

 

Czy potrafisz posługiwać się densytometrem refleksyjnym? 

 
 
 

5)

 

Czy któraś z część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Charakteryzowanie 

przyrządzania 

oraz 

drukowania 

nakładu na maszynach offsetowych  

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź  schemat  pneumatycznego  samonakładaka  strumieniowego  na  podstawie 

obserwacji arkuszowej maszyny offsetowej oraz dokonaj analizy działania samonakładaka.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  być  realizowane  w  laboratorium  szkolnym  lub  w  drukarni  offsetowej, 

posiadającej  odpowiedni  park  maszynowy  (maszyna  arkuszowa  z  samonakładakiem 
strumieniowym). Zaleca się realizację ćwiczenia w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

prześledzić uwaŜnie działanie zespołu podającego arkuszowej maszyny offsetowej, 

2)

 

wyodrębnić poszczególne elementy samonakładaka, 

3)

 

wykonać schemat samonakładaka maszyny na podstawie obserwacji, 

4)

 

dokonać analizy działania samonakładaka w konkretnej maszynie offsetowej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

offsetowa maszyna arkuszowa z pneumatycznym samonakładakiem strumieniowym, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy zasady działania wielokolorowej offsetowej maszyny arkuszowej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  wykonania  ćwiczenia  jest  przygotowanie  wycieczki 

dydaktycznej  do  drukarni  dysponującej  wielokolorowymi  offsetowymi  maszynami 
arkuszowymi. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obserwować  uwaŜnie  pracę  poszczególnych  zespołów  wielokolorowej  offsetowej 
maszyny arkuszowej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

2)

 

sporządzić notatki i szkice na podstawie obserwacji pracującej maszyny, 

3)

 

porównać wyniki obserwacji ze schematem konkretnej maszyny drukującej, 

4)

 

dokonać analizy działania poszczególnych zespołów maszyny drukującej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wielokolorowa offsetowa maszyna arkuszowa, 

 

plansza ze schematem konkretnej maszyny drukującej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  analizy  zasady  działania  zespołu  nawilŜającego  na  podstawie  obserwacji  pracy 

offsetowej maszyny drukującej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  naleŜy  przeprowadzić  w  laboratorium  szkolnym,  dysponującym  maszyną 

offsetową,  lub  w  zakładzie  poligraficznym.  Zaleca  się  formę  wycieczki  dydaktycznej. 
Ć

wiczenie naleŜy przeprowadzić w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obserwować uwaŜnie pracujący zespół nawilŜający offsetowej maszyny drukującej, 

2)

 

wyodrębnić poszczególne elementy zespołu nawilŜającego, 

3)

 

wykonać schemat zespołu nawilŜającego na podstawie obserwacji, 

4)

 

dokonać  analizy  sposobu  przekazywania  roztworu  zwilŜającego  na  formę  drukową  na 
podstawie wykonanego schematu i obserwacji pracy maszyny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

offsetowa maszyna drukująca z wodnym nawilŜaniem,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj jednokolorową odbitkę jednotonalną w kolorze cyjan, na papierze kredowanym 

o  gramaturze  115  g/m²  formatu  A3,  z  powierzonej  formy  offsetowej.  Druk  wykonaj  na 
ć

wierćformatowej jednokolorowej maszynie offsetowej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  przeprowadzenia  ćwiczenia  jest  posiadanie  odpowiedniego  parku 

maszynowego  w  laboratorium  szkolnym  lub  moŜliwość  wykonania  go  w  zakładzie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

poligraficznym,  dysponującym  ćwierćformatową  jednokolorową  maszyną  offsetową. 
Ć

wiczenie powinno odbywać się w grupach maksymalnie 3–4-osobowych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

uruchomić kontrolnie maszynę, 

2)

 

ustawić maszynę na format i grubość papieru, 

3)

 

napełnić farbą kałamarz i wstępnie wyregulować zespół farbowy, 

4)

 

napełnić zespół nawilŜający roztworem i wstępnie go wyregulować, 

5)

 

załoŜyć formę drukową, 

6)

 

umieścić papier w maszynie, 

7)

 

wykonać odbitki kontrolne, 

8)

 

dokonać regulacji połoŜenia i barwy obrazu, 

9)

 

wykonać odbitkę nakładową, 

10)

 

zmyć formę, zdjąć z maszyny i zabezpieczyć, 

11)

 

umyć maszynę, 

12)

 

uporządkować stanowisko pracy, 

13)

 

zaprezentować  wykonaną  odbitkę  i  uzasadnić  podjęte  działania  podczas  wykonywania 
ć

wiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

ć

wierćformatowa jednokolorowa offsetowa maszyna drukująca,

 

 

farba cyjan,

 

 

papier kredowany formatu A3 o gramaturze 115 g/m²,

 

 

korektory, mleczko do przemywania formy,

 

 

roztwór zwilŜający, zmywacz do obciągów, zmywacz do zespołów farbowych,

 

 

czyściwo,

 

 

roztwór do zabezpieczania form drukowych,

 

 

zestaw narzędzi do regulacji zespołów maszyny drukującej, szpachla, gąbki wiskozowe,

 

 

przymiar liniowy,

 

 

instrukcja obsługi maszyny,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

5.2.

 

Charakteryzowanie  trudności  w  procesie  drukowania 

offsetowego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dysponując  formami  offsetowymi  i  odpowiadającymi  im  odbitkami  drukarskimi,  na 

których  występuje  zabarwienie  w  miejscach  niedrukujących  formy,  określ  w  których 
przypadkach jest to spowodowane zjawiskiem barwienia, a w których zjawiskiem tonowania.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  wcześniejszego 

przygotowania  zestawów  offsetowych  form  drukowych  i  odbitek  drukarskich  wykonanych 
z uŜyciem tych form, na których występuje zarówno barwienie, jak i tonowanie.  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać parami offsetowe formy drukowe i odpowiadające im odbitki drukarskie, 

2)

 

zlokalizować miejsca na odbitkach drukarskich, w których występuje zabarwienie, 

3)

 

zbadać formy drukowe w miejscach zabarwienia odbitek drukarskich za pomocą lupy, 

4)

 

określić jakość form drukowych w miejscach zabarwień odbitek drukarskich, 

5)

 

określić,  w  których  przypadkach  zabarwienie  odbitek  jest  spowodowane  barwieniem, 
a w których tonowaniem. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

offsetowe  formy  drukowe  i  odpowiadające  im  odbitki  drukarskie,  na  których  występuje 
zabarwienie  powierzchni  niedrukujących  formy  drukowej,  spowodowane  barwieniem 
oraz tonowaniem, 

 

lupa, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Spośród  odbitek  drukarskich  wykonanych  techniką  offsetową  wskaŜ  te,  na  których 

występuje  zjawisko  pogrubiania  rysunku.  Określ  przyczyny  jego  powstania  i  sposoby 
uniknięcia tego zjawiska.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane jest wcześniejsze przygotowanie odbitek wykonanych techniką offsetową zarówno 

prawidłowych jakościowo, jak i takich, na których występuje zjawisko pogrubiania rysunku. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć dokładnie dostępne odbitki drukarskie za pomocą lupy, 

2)

 

zidentyfikować odbitki, na których występuje pogrubianie rysunku, 

3)

 

określić przyczyny powstawania zjawiska pogrubiania rysunku, 

4)

 

wskazać sposoby zapobiegania pogrubianiu rysunku. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

odbitki  drukarskie  wykonane  techniką  offsetową  właściwe  jakościowo  oraz 
z występującym na nich zjawiskiem pogrubiania rysunku,

 

 

lupa,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

 
Ćwiczenie 3 

Spośród  odbitek  drukarskich  wykonanych  techniką  offsetową  wskaŜ  te,  na  których 

występują słoneczka. Określ przyczyny ich powstania i sposoby uniknięcia tego zjawiska.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane  jest  wcześniejsze  przygotowanie  odbitek  wykonanych  techniką  offsetową 

prawidłowych jakościowo, jak i takich, na których występują słoneczka. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć dokładnie dostępne odbitki drukarskie, 

2)

 

zidentyfikować odbitki na których występują słoneczka, 

3)

 

określić przyczyny powstawania słoneczek, 

4)

 

wskazać sposoby zapobiegania powstawaniu słoneczek. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

odbitki  drukarskie  wykonane  techniką  offsetową  właściwe  jakościowo  oraz 
z występującym na nich słoneczkami,

 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Drukowanie płaskie” 

 

Test  składa  się  z  20  zadań  wielokrotnego  wyboru.  Wszystkie  zadania  to  zadania  

z poziomu podstawowego. 
  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań. 

 
Klucz odpowiedzi: 1.
 b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. c, 6. a, 7. d, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d,  
12. 
a, 13. c, 14. d, 15. b, 16. c, 17. d, 18. c, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać definicje pasowania kolorów 
(barw) 

Określić zjawisko murzenia 

Wskazać przyczyny dublowania na 
odbitkach 

Określić zaleŜność gęstości optycznej 
pól pełnych od grubości warstwy 
farby 

Określić przyczyny przyrostu wartości 
tonalnej podczas drukowania 

Wskazać parametry jakościowe form 
drukowych 

Wskazać klasyfikację densytometrów 

Wskazać czynniki powodujące 
barwienie w drukowaniu offsetowym 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Określić konsekwencje obecności 
zanieczyszczeń w farbie 
w drukowaniu offsetowym 

10 

Sklasyfikować rodzaje przyrządzania 

11 

Określić, jaką metodą jest 
densytometria  

12 

Określić zjawisko barwienia 
w drukowaniu offsetowym 

13 

Wskazać przyczyny emulgowania 
farby 

14 

Określić czynnik powodujący 
zanikanie rysunku w drukowaniu 
offsetowym 

15 

Wyjaśnić pojęcie słoneczka na 
odbitkach offsetowych 

16 

Określić stosunek arkuszy czystych do 
makulaturowych 

17 

Scharakteryzować zjawisko 
pogrubiania rysunku w drukowaniu 
offsetowym 

18 

Określić jednostkę miary trappingu 

19 

Określić czynnik powodujący 
murzenie na odbitkach 

20 

Rozpoznać dublowanie na odbitkach 
drukarskich 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

Po zakończeniu testu przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 
niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 
 
 

Powodzenia 

 
 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Pasowanie kolorów jest definiowane jako 

a)

 

zgodność kolorów odbitki drukarskiej z odbitką wzorcową. 

b)

 

stopień dokładności pokrycie się obrazów z kolejnych form drukowych. 

c)

 

zgodność gęstości optycznej odbitki drukarskiej z odbitką wzorową.

 

d)

 

zgodność pokrycia punktów rastrowych odbitki drukarskiej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

2.

 

Murzenie na odbitkach drukarskich przejawia się 

a)

 

powstawaniem plam na odbitkach drukarskich. 

b)

 

zmniejszeniem ostrości rysunku, spowodowanym złym pasowaniem kolorów. 

c)

 

zorientowanym w jednym kierunku powiększeniem rozmiaru elementów w druku.

 

d)

 

powstawaniem słoneczek na odbitkach drukarskich.

 

 
3.

 

Przyczyną dublowania na odbitkach jest 

a)

 

odbicie się farby na obciągu w miejscu lekko przesuniętym do właściwego. 

b)

 

niewłaściwy obciąg na cylindrze pośrednim. 

c)

 

zbyt duŜy nacisk cylindra dociskowego.

 

d)

 

zbyt duŜa ilość farby przekazywanej przez zespół farbowy. 

 

4.

 

ZaleŜność gęstości optycznej pól pełnych od grubości warstwy farby drukarskiej jest 

a)

 

liniowa. 

b)

 

stała.

 

c)

 

liniowa lub stała.

 

d)

 

nieliniowa. 

 
5.

 

Przyrost wartości tonalnej podczas drukowania związany jest 

a)

 

ze zbyt małą ilością farby przekazywanej na formę drukową. 

b)

 

ze zbyt małą ilością farby przekazywanej na podłoŜe drukowe. 

c)

 

z deformacją punktów rastrowych.

 

d)

 

ze zbyt małą ilością farby w kałamarzu farbowym. 

 

6.

 

Podstawowe parametry jakościowe form drukowych to: 

a)

 

wytrzymałość  drukowa,  jakość  odwzorowania  oryginału,  zdolność  przenoszenia 
farby drukowej. 

b)

 

wytrzymałość drukowa, wytrzymałość mechaniczna, jakość odwzorowania obrazu. 

c)

 

jakość odwzorowania oryginału, zdolność przyjmowania farby, wytrzymałość.

 

d)

 

jakość  przenoszenia  oryginału,  wytrzymałość  mechaniczna,  zdolność  przyjmowania 
farby drukarskiej. 

 
7.

 

Densytometry dzielimy na 

a)

 

mechaniczne i fotograficzne. 

b)

 

refleksyjne i elektrofotograficzne. 

c)

 

transmisyjne i mechaniczne.

 

d)

 

refleksyjne i transmisyjne.

 

 
8.

 

Barwienie w drukowaniu offsetowym jest wywołane przez 

a)

 

niewłaściwy roztwór zwilŜający. 

b)

 

zbyt gęstą farbę drukarską. 

c)

 

wymywanie pigmentów z farby i emulgowanie farby.

 

d)

 

niewłaściwe podłoŜe drukowe.

 

 

9.

 

Obecność zanieczyszczeń w farbie w drukowaniu offsetowym ma wpływ na 

a)

 

powstawanie słoneczek na odbitkach. 

b)

 

pasowanie kolorów w odbitkach. 

c)

 

kolorystykę odbitek drukarskich.

 

d)

 

szybkość schnięcia odbitek drukarskich.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

10.

 

WyróŜniamy następujące rodzaje przyrządzania 

a)

 

wstępne, właściwe. 

b)

 

proste, częściowe, całkowite. 

c)

 

zasadnicze, końcowe.

 

d)

 

pobieŜne, dokładne. 

 
11.

 

Densytometria to metoda 

a)

 

fotomechaniczna. 

b)

 

elektromechaniczna. 

c)

 

fotochemiczna.

 

d)

 

fotometryczna.

 

 
12.

 

Barwienie w drukowaniu offsetowym objawia się jako 

a)

 

barwny nalot na powierzchniach niedrukujących formy drukowej. 

b)

 

obecność barwnych plam o regularnych kształtach na odbitkach. 

c)

 

tonowanie (tłuszczowe) odbitek.

 

d)

 

obecność regularnych smug na odbitkach.

 

 
13.

 

Emulgowanie farby z płynem zwilŜającym jest zazwyczaj wynikiem 

a)

 

nadmiernego zmniejszenia jej gęstości. 

b)

 

nadmiernego zwiększenia jej lepkości. 

c)

 

nadmiernego obniŜenia jej lepkości.

 

d)

 

nadmiernego zwiększenia jej gęstości. 

 

14.

 

Zanikanie rysunku w drukowaniu offsetowym moŜe wystąpić między innymi w wyniku 

a)

 

zbyt gęstego roztworu zwilŜającego. 

b)

 

zbyt słabego roztarcia farby. 

c)

 

zbyt małego nawilŜania formy drukowej.

 

d)

 

zbyt intensywnego nawilŜania formy drukowej. 

 
15.

 

Słoneczka na odbitkach offsetowych to 

a)

 

jasne plamy. 

b)

 

ciemne punkty okolone jasną otoczką. 

c)

 

ciemne smugi.

 

d)

 

ciemne smugi z jasnym obramowaniem. 

 

16.

 

Typowy stosunek arkuszy czystych do makulaturowych w stosie rozruchowym wynosi 

a)

 

1:10. 

b)

 

1:2. 

c)

 

1:5.

 

d)

 

1:1. 

 
17.

 

Pogrubianie rysunku w technice offsetowej objawia się 

a)

 

rozmyciem brzegów rysunków. 

b)

 

postrzępieniem brzegów rysunków. 

c)

 

zanikiem znaków i linii.

 

d)

 

poszerzeniem znaków i linii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

18.

 

Trapping farby wyraŜony jest 

a)

 

w gramach. 

b)

 

w milimetrach. 

c)

 

w procentach.

 

d)

 

w gramach na metr.

 

 
19.

 

Murzenie na odbitkach drukarskich spowodowane jest 

a)

 

rozciągnięciem się podłoŜa drukowego. 

b)

 

poślizgiem powierzchni między którymi następuje przenoszenie farby. 

c)

 

złym pasowaniem kolorów.

 

d)

 

niewłaściwą farbą drukarską.

 

 
20.

 

Dublowanie na odbitkach drukarskich przejawia się 

a)

 

złym pasowaniem kolorów. 

b)

 

zbyt małą intensywnością barw. 

c)

 

obecnością lekko przesuniętego obrazu o mniejszej intensywności zabarwienia.

 

d)

 

zabijaniem punktów rastrowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Drukowanie płaskie 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 
 

Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 

1)

 

sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 
powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)

 

przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie drukarz. 

 

W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę. 
Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
 

Ocenianie: 

niedostateczny  do 12 pkt. 
dopuszczający 

13–14 pkt. 

dostateczny   

15–16 pkt. 

dobry 

 

 

17–18 pkt. 

bardzo dobry  

od 19 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku  

Ilość 

Dwukolorowa offsetowa maszyna arkuszowa 

1 szt. 

Formy drukujące z płyt presensybilizowanych 

2 szt. 

Odbitka wzorcowa  

1 szt. 

Zestaw narzędzi do regulacji zespołów maszyny drukującej 

1 kpl. 

Farby offsetowe (cyjan i magenta) 

2 szt. 

Papier makulaturowy o formacie A3, grubości 0,1 mm i gramaturze 90 g/m², 
oraz papier nakładowy o formacie A3, grubości 0,1 mm i gramaturze 90 g/m² 

2 ryzy 

Mleczko do przemywania form, korektory, roztwór zwilŜający, zmywacz do 

obciągów, zmywacz do zespołów farbowych, czyściwo, roztwór do 
zabezpieczania form, szpachla, gąbki wiskozowe. 

1 kpl. 

Przyrządy kontrolno-pomiarowe: densytometr refleksyjny, przymiar liniowy, 

lupa 

1 kpl. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

Informacja dla ucznia 
1.

 

Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.

 

Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 
i numer stanowiska. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 20 minut. 

4.

 

Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 180 minut). 

 
Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

 

Powodzenia 

 
Zadanie 
 

Wykonaj na dwukolorowej arkuszowej maszynie offsetowej 100 dwukolorowych odbitek 

wielotonalnych,  zgodnych  z  daną  odbitką  wzorcową  pod  względem  połoŜenia  obrazu  
i  kolorystyki.  UŜyj  form  drukowych  dla  kolorów  cyjan  i  magenta.  Jako  podłoŜa  drukowego 
uŜyj  papieru  offsetowego  o  formacie  A3,  grubości  0,1  mm  i  gramaturze  90  g/m².  Kontroluj 
densytometrycznie  zgodność  kolorów  odbitek  z  odbitką  wzorcową.  Zaprezentuj  wykonane 
odbitki i oceń ich jakość. Na wykonanie zadania masz 180 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.

 

Przeanalizuj dokładnie treść zadania i zapoznaj się z odbitką wzorcową. 

2.

 

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)

 

czynności niezbędne do wykonania odbitek, 

b)

 

wykaz materiałów, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonania zadania, 

c)

 

wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego potrzebnego do wykonania zadania, 

3.

 

Przygotuj  stanowisko  do  wykonania  zadania,  rozmieść  wybrane  materiały,  narzędzia 
i przyrządy kontrolno-pomiarowe. 

4.

 

Przeprowadź kontrole maszyny i sprzętu oraz dokonaj niezbędnych regulacji. 

5.

 

Ustaw maszynę na format i grubość papieru. 

6.

 

Zamocuj formy drukowe na cylindrach formowych maszyny i zmyj je. 

7.

 

Napełnij  kałamarze  farbowe  i  wykonaj  czynności  związane  z  przygotowaniem  zespołów 
farbowych maszyny. 

8.

 

Napełnij  zespoły  nawilŜające  roztworem  zwilŜającym  i  wykonaj  czynności  związane 
z przygotowaniem tych zespołów. 

9.

 

Wykonaj  odbitki  kontrolne,  dokonaj  oceny  zgodności  pasowania  kolorów  i  kolorystyki 
(kontrola densytometryczna) z odbitką wzorcową. 

10.

 

Dokonaj  niezbędnych  korekt  baw  na  odbitkach  kontrolnych,  dokonując  stosownych 
regulacji parametrów pracy maszyny. 

11.

 

Dokonaj  niezbędnych  regulacji  połoŜenia  form  drukowych  w  celu  uzyskania  zgodności 
połoŜenia obrazu z odbitką wzorcową. 

12.

 

Wykonaj na papierze nakładowym 100 odbitek zgodnych z odbitką wzorcową. 

13.

 

Odstaw walce zespołów farbowych, zmyj obciągi offsetowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

14.

 

Zmyj formy drukowe, zdejmij je z cylindrów formowych i zabezpiecz. 

15.

 

Uporządkuj  stanowisko  pracy,  zabezpiecz  narzędzia,  maszynę  drukową  i  materiały 
poligraficzne, zagospodaruj odpady. 

16.

 

Zgłoś gotowość do prezentowania wykonanego nakładu. 

17.

 

W czasie prezentowania: 

 

uzasadnij sposób wykonania odbitek, 

 

oceń  jakość  wykonanych  odbitek  pod  kątem  pasowania  kolorów  i  zgodności  barw 
z odbitką wzorcową.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

Zawód: Drukarz 
Symbol cyfrowy zawodu 825[01] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

 

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

 

 

 

    

dzień   miesiąc  

rok

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1. Zapisz czynności prowadzące do wykonania odbitek zgodnych z odbitką wzorcową: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
2. Wykaz materiałów, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
3. Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Zadanie praktyczne 
 
 

Wykonaj na dwukolorowej arkuszowej maszynie offsetowej 100 dwukolorowych odbitek 

wielotonalnych,  zgodnych  z  daną  odbitką  wzorcową  pod  względem  połoŜenia  obrazu  i 
kolorystyki.  UŜyj  form  drukowych  dla  kolorów  cyjan  i  magenta.  Jako  podłoŜa  drukowego 
uŜyj  papieru  offsetowego  o  formacie  A3,  grubości  0,1  mm  i  gramaturze  90  g/m².  Kontroluj 
densytometrycznie  zgodność  kolorów  odbitek  z  odbitką  wzorcową.  Zaprezentuj  wykonane 
odbitki i oceń ich jakość. 
Czas wykonania zadania wynosi 180 minut. 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

0–1 

Czynność 1. Zapisanie kolejnych czynności niezbędnych do wykonania 
odbitek. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
5 z następujących czynności: 

uruchomienie kontrolne maszyny, 
ustawienie maszyny na format i grubość papieru, 
napełnienie zespołów farbowych i nawilŜających, wykonanie regulacji, 
załoŜenie form drukowych, 
umieszczenie papieru w maszynie, 
wykonanie odbitek kontrolnych, 
regulacja połoŜenia i barwy obrazu, 
wykonanie odbitek nakładowych. 

 

Czynność 2. Zapisanie wykazu materiałów, narzędzi i maszyn potrzebnych 
do wykonania zadania. 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
8 z następujących elementów: 

dwukolorowa arkuszowa maszyna offsetowa, 
farby offsetowe cyjan i magenta, 

papier makulaturowy o formacie A3, grubości 0,1 mm i gramaturze  
90 g/m², 
papier nakładowy – offsetowy o formacie A3, grubości 0,1 mm  
i gramaturze 90 g/m², 
korektory,  
mleczko do przemywania form, 
roztwór zwilŜający,  
zmywacz do obciągów,  
zmywacz do zespołów farbowych, 
czyściwo, 
roztwór do zabezpieczania form drukowych, 
zestaw narzędzi do regulacji zespołów maszyny drukującej. 

 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

Czynność 3. Zapisanie wykazu sprzętu kontrolno-pomiarowego potrzebnego do 
wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie następujące 
elementy: 

densytometr, 
przymiar liniowy, 
lupa. 

 

 

Suma punktów w obszarze - 1. Planowanie   

Czynność 4. Zgromadzenie materiałów i narzędzi potrzebnych do 
wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził wokół offsetowej 
maszyny drukującej: 

2 offsetowe formy drukowe, 
farby offsetowe w kolorach cyjan i magenta, 
papier makulaturowy i nakładowy, 
mleczko do przemywania form, 
roztwór zwilŜający, 
roztwór do zabezpieczania form drukowych, 
zmywacze, czyściwo, korektory, 
narzędzia do regulacji zespołów maszyny drukującej, 
szpachle, 
gąbki wiskozowe, 
 

 

Czynność 5. Zgromadzenie sprzętu kontrolno-pomiarowego. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził na stanowisku, co 
najmniej 2 z następujących elementów: 

densytometr, 
przymiar liniowy, 
lupa. 
 

 
 

Czynność 6. Dokonanie oględzin i kontrolnego uruchomienia maszyny. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający uruchomił maszynę i sprawdził 
poprawność działania poszczególnych jej zespołów. 

 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie   

Czynność 7. Regulowanie zespołu drukującego maszyny. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ustawił odległość między 
cylindrami na wartość 0,1 mm. 

 

Czynność 8. Regulowanie zespołu podającego i odbierającego podłoŜe  
drukowe. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający ustawił, wyregulował 

samonakładak i wykładak tak, Ŝe arkusze przechodzą przez maszynę bez 
zacięć i zatrzymań 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

 

Czynność 9. Zamocowanie form drukowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający zamocował formy drukowe na 

cylindrach formowych maszyny bez uszkodzenia powierzchni 
drukujących form. 
 

 

Czynność 10. Napełnienie farbą kałamarzy farbowych. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający napełnił kałamarze farbowe bez 
zabrudzenia maszyny zgodnie z kolejnością zamocowania form drukowych. 
 

 

Czynność 11. Napełnienie zespołów nawilŜających maszyny. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń napełnił kałamarze wodne 

zespołów nawilŜających maszyny roztworem zwilŜającym. 

 

Czynność 12. Regulowanie zespołów farbowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń pokrętłami ustawił odpowiednią 

szerokość szczeliny między duktorem a kałamarzem. 

 

 

Czynność 13. Wykonanie odbitek kontrolnych na podłoŜu makulaturowym.   

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zadrukował papier 

makulaturowy, oraz porównał odbitkę kontrolną z odbitką wzorcową 
uŜywając densytometru i lupy.  
Czynność 14. Dokonanie korekty barwnej odbitek.  

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń, za pomocą regulacji ilości 
podawanej farby przez zespoły farbowe, uzyska zgodność kolorów na 
odbitkach kontrolnych z odbitką wzorcową. 

 

Czynność 15. Dokonanie korekty pasowania kolorów. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający, poprzez regulację zespołów 
drukujących maszyny, uzyska zgodność pasowania kolorów. 

 

Czynność 16. Wykonanie odbitek nakładowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający wykonał 100 szt. odbitek na 
papierze nakładowym, zgodnych z odbitką wzorcową. 

 

Czynność 17. Zabezpieczenie form drukowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający odstawił walce zespołu 
farbowego, zmył obciągi offsetowe i formy drukowe, zdjął formy  
z cylindrów formowych i zabezpieczył ich powierzchnie roztworem 
zabezpieczającym. 

 

Czynność 18. Zabezpieczenie maszyny drukującej. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający usunął farbę z kałamarzy 
farbowych, umył zespoły farbowe, opróŜnił zespoły nawilŜające  
i odłączył zasilanie maszyny. 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

Czynność 19. Uporządkowanie stanowiska pracy. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający oczyścił narzędzia  
i zagospodarował odpady. 

 

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie   

Czynność 20. Uzasadnienie sposobu wykonania odbitek. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający uzasadnił sposób i kolejność 
wykonywanych operacji. 

 

Czynność 21. Ocenienie jakości wykonanych odbitek. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń oceni jakość wykonanych odbitek 
pod kątem pasowania kolorów i zgodności barw z odbitką wzorcową, wskaŜe 
na przyczyny powstania ewentualnych błędów i określi sposoby ich 
uniknięcia.  

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie   

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM   

 
Czynność wykonana – 1 pkt, niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

2.

 

Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 
Warszawskiej, Warszawa 2001 

3.

 

Czichon  H.,  Czichon  M.:  Technologia  form  offsetowych.  Oficyna  Wydawnicza 
Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002 

4.

 

Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 

5.

 

Dejidas L. Jr., Destree T.: Technologia offsetowego drukowania arkuszowego. COBRPP, 
Warszawa 2007 

6.

 

Destree  T.:  Trudności  w  arkuszowym  drukowaniu  offsetowym.  COBRPP,  Warszawa 
2007 

7.

 

Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 
Warszawa 2001 

8.

 

Jakucewicz S.: Materiałoznawstwo poligraficzne. Wydawnictwa PW, Warszawa 1993 

9.

 

Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 

10.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli 
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

11.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

12.

 

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2005 

13.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo i Zakład Poligrafii 
Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000