background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Magdalena Fijałkowska 

 

 

 
Eksploatowanie maszyn do drukowania sitowego 
825[01].Z4.01 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Maria Widawska 
mgr inŜ. Adam Kanas 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].Z4.01, 
„Eksploatowanie  maszyn  do  drukowania  sitowego”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu drukarz. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

  

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Charakteryzowanie maszyn sitodrukowych 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Eksploatowanie maszyn i urządzeń do drukowania sitowego 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.

 

Organizowanie stanowiska pracy przy maszynach sitodrukowych zgodnie  
z przepisami bhp, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska 

 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

29 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  drukarz,  w  obrębie  jednostki 
modułowej  825[01].Z4.01  „Eksploatowanie  maszyn  do  drukowania  sitowego”.  Jednostka 
modułowa  zawarta  jest  w  module  „Technologia  drukowania  sitowego”  (schemat  układu 
jednostek modułowych przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazaniami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania– 
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 

Treść  programu  jednostki  modułowej  zawiera  podstawowe  zagadnienia  związane 

z eksploatowaniem maszyn do drukowania sitowego. 

Ze  względu  na  fakt,  Ŝe  drukowanie  sitowe  przeprowadza  się  na  maszynach,  naleŜy 

zdobyć  wiedzę  i  umiejętności  o  właściwej  ich  eksploatacji,  poznać  budowę,  mechanizmy 
maszyn, a takŜe zastosować przepisy bhp podczas ich uŜytkowania. 

Z racji tego, Ŝe przekazywane w bieŜącej jednostce zagadnienia mogą stanowić dla ucznia 

nowość  ze  względu  na  szczególny  charakter  drukowania  sitowego,  waŜna  jest  aktywna  rola 
nauczyciela,  szczególnie  w  zakresie  ćwiczeń.  Części  materiału  nauczania  nie  moŜna 
zaprezentować  w  postaci  zadań  praktycznych.  W  celu  jak  najlepszego  zapoznania  ucznia 
z techniką  sitową  drukowania,  naleŜy  zgromadzić  duŜą  ilość  materiałów  dydaktycznych, 
takich jak: gotowe formy drukowe wykonane róŜnymi metodami, siatki, katalogi materiałów, 
przykładowe podłoŜa drukowe, schematy maszyn. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania–uczenia  się,  np.  metody 
projektów, ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniami. Zaleca się, aby odbywały się takŜe 
wycieczki dydaktyczne do zakładów pracy. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupach 3–5-osobowych. 

Po  zakończeniu  realizacji  programu,  zaleca  się  zastosowanie  testu  dydaktycznego 

wielostopniowego.  W  tym  celu,  w  poradniku  zamieszczono  przykładowy  test  wielokrotnego 
wyboru,  sprawdzający  wiedzę  oraz  test  typu  „próba  pracy”.  Testy  przygotowane  są  razem 
z obudową metodyczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

825[01].Z4 

Technologia drukowania sitowego 

 

825[01].Z4.01 

Eksploatowanie maszyn 

do drukowania sitowego 

 

825[01].Z4.03 

Drukowanie sitowe  

wielokolorowe 

 

825[01].Z4.02 

Przygotowanie form do 

drukowania sitowego

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

charakteryzować główne grupy materiałów poligraficznych, 

 

klasyfikować i charakteryzować podłoŜa drukowe, 

 

klasyfikować farby drukarskie i lakiery, 

 

charakteryzować właściwości drukowe i uŜytkowe farb, 

 

klasyfikować materiały pomocnicze stosowane podczas drukowania, 

 

klasyfikować kleje, 

 

charakteryzować materiały stosowane do konstrukcji maszyn poligraficznych, 

 

określać przeznaczenie materiałów poligraficznych, 

 

określać  właściwości  fizyczne,  chemiczne,  mechaniczne  i  technologiczne  materiałów 
stosowanych w poligrafii, 

 

kwalifikować materiały poligraficzne do produkcji, 

 

dobierać materiały do wykonaniu określonego wyrobu poligraficznego, 

 

korzystać z PN, literatury technicznej i innych źródeł informacji, 

 

określać metody utylizacji odpadów poligraficznych, 

 

analizować schematy blokowe automatycznego sterowania i automatycznej regulacji, 

 

rozpoznawać na podstawie oznaczenia rodzaj materiału konstrukcyjnego części maszyn, 

 

rozpoznawać  i  charakteryzować  połączenia  rozłączne  i  nierozłączne  stosowane 
w maszynach i urządzeniach, 

 

określać rolę zabezpieczeń stosowanych w maszynach i urządzeniach, 

 

określać zasady uŜytkowania oraz bieŜącej konserwacji maszyn i urządzeń, 

 

określać wymagania jakie muszą spełniać formy sitodrukowe, 

 

wykonywać sitodrukową formę drukową, 

 

zamontować formę sitodrukową w maszynie, 

 

oceniać jakość sitodrukowych form drukowych, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

współpracować w grupie, 

 

analizować i wyciągać wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

prezentować siebie i grupę w której pracujesz,

 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posłuŜyć się terminologią dotyczącą  drukowania w technice sitodrukowej, 

 

scharakteryzować zasady drukowania w technice sitodrukowej, 

 

rozróŜnić podstawowe typy maszyn sitodrukowych, 

 

rozpoznać główne zespoły i mechanizmy maszyn do drukowania sitowego, 

 

określić parametry techniczne i moŜliwości technologiczne maszyn sitodrukowych, 

 

dobrać maszynę do drukowania sitowego w zaleŜności od rodzaju i wielkości produkcji, 

 

obliczyć czas wykonania określonej produkcji, 

 

obsłuŜyć maszyny sitodrukowe zgodnie z instrukcją obsługi, 

 

zaplanować czynności obsługowe na stanowisku pracy maszyn sitodrukowych, 

 

rozpoznać zabezpieczenia stosowane w maszynach sitodrukowych, 

 

przygotować maszynę do drukowania, 

 

zastosować zasady eksploatacji maszyn sitodrukowych, 

 

przewidzieć zagroŜenia dla Ŝycia i zdrowia podczas obsługi maszyn sitodrukowych, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej podczas obsługi maszyn sitodrukowych, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Drukarz 825[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

 Eksploatowanie maszyn do drukowania sitowego 
825[01].Z4.01 

Temat: „Klasyfikacja maszyn sitodrukowych”. 

 

Cel ogólny: RozróŜnianie podstawowych typów maszyn sitodrukowych 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

sklasyfikować maszyny sitodrukowe, 

 

rozpoznać maszyny sitodrukowe na rysunkach, 

 

wymienić elementy charakterystyczne dla maszyn sitodrukowych, 

 

scharakteryzować zasadę działania maszyn sitodrukowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja konferencyjna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rysunki maszyn sitodrukowych, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 

1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu zajęć. 

4.

 

Wykład wprowadzający na temat poznanych maszyn sitodrukowych. 

5.

 

Rozdanie uczniom rysunków do wykonania ćwiczenia i udzielenie odpowiedzi na pytania 
dotyczące realizacji ćwiczenia. 

6.

 

Wykonanie ćwiczenia przez uczniów. 

7.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

8.

 

Dyskusja na temat trudności w realizacji ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć. 

Wykonanie notatki z wykonanego ćwiczenia. 

Praca domowa 

Narysuj poznane maszyny sitodrukowe w zeszycie i opisz zasadę działania. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności.

 

 

Ankieta: 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz rozróŜnić na rysunkach rodzaje maszyn sitodrukowych? 

 
 

2)

 

Czy potrafisz wymienić podstawowe elementy maszyn sitodrukowych? 

 

 

3)

 

Czy potrafisz omówić zasadę działania maszyn sitodrukowych? 

 

 

4)

 

Czy potrafisz sklasyfikować maszyny sitodrukowe? 

 

 

5)

 

Czy któraś część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która. 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Drukarz 825[01] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Technologia drukowania sitowego 825[01].Z4 

Jednostka modułowa: 

 Eksploatowanie maszyn do drukowania sitowego 
825[01].Z4.01 

Temat:  Organizowanie  stanowiska  pracy  przy  maszynie  sitodrukowej  zgodnie 

z przepisami bhp. 

Cel  ogólny:  Zastosowanie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciw 

poŜarowej podczas pracy przy maszynach sitodrukowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

skorzystać z instrukcji bhp, 

 

dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej, 

 

wymienić zagroŜenia wynikające z pracy przy maszynie sitodrukowej, 

 

zorganizować bezpieczne stanowisko pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w grupach 4–5-osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje bhp, 

 

ś

rodki ochrony indywidualnej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Przebieg zajęć: 

1. 

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2. 

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3. 

 

Zapis tematu zajęć. 

4. 

 

Pogadanka na temat drukowania sitowego, jego charakterystyka. 

5. 

 

Dyskusja na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa przy maszynie sitodrukowej. 

6. 

 

Rozdanie uczniom instrukcji bhp i środków ochrony indywidualnej. 

7. 

 

Organizowanie bezpiecznego stanowiska pracy. 

8. 

 

Prezentowanie wyników pracy. 

9. 

 

Dyskusja na temat zagroŜeń występujących podczas drukowania sitowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Zakończenie zajęć 

Podsumowanie zajęć. 

Wykonanie notatki z wykonanego ćwiczenia. 

 

Praca domowa 

Wypisać 

ś

rodki 

ochrony 

indywidualnej 

niezbędne 

do 

drukowania 

farbami 

rozpuszczalnikowymi. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
Ankieta: 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz korzystać z instrukcji bhp? 

 
 

2)

 

Czy znasz podstawowe środki ochrony indywidualnej? 

 

 

3)

 

Czy  potrafisz  bezpiecznie  zorganizować  stanowisko  pracy  przy  maszynie 
sitodrukowej ? 

 

 

4)

 

Czy potrafisz wymienić zagroŜenia występujące podczas drukowania sitowego? 

 

 

5)

 

Czy któraś część zajęć była dla ciebie niezrozumiała? JeŜeli TAK, to która. 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.

 

Charakteryzowanie maszyn sitodrukowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  rysunku  omów  budowę  i  zasadę  działania  drukowania  sitowego  na 

maszynie cylindrycznej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  od  nauczyciela  wcześniejszego 

przygotowania  pomocy  dydaktycznych.  Przed  przystąpieniem  do  zajęć  naleŜy  przypomnieć 
charakterystykę  drukowania  sitowego.  Nauczyciel  omawia  z  uczniami  rysunek  maszyny 
sitodrukowej cylindrycznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

uwaŜnie prześledzić jakie elementy posiada maszyna sitodrukowa, 

2)

 

prawidłowo nazwać wyszczególnione elementy maszyn sitodrukowych, 

3)

 

prześledzić drogę podłoŜa drukowego przez maszynę sitodrukową, 

4)

 

na  podstawie  własnej  analizy  omówić  budowę  i  zasadę  drukowania  na  maszynie 
sitodrukowej cylindrycznej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja konferencyjna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat maszyny sitodrukowej cylindrycznej bez objaśnień części maszyny, 

 

schemat maszyny sitodrukowej cylindrycznej z objaśnieniami części maszyny, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Nazwij prawidłowo elementy maszyny sitodrukowej płaskiej wskazane na rysunku. 
 
Wskazówki do realizacji 
Wymagane  jest  wcześniejsze  przygotowanie  rysunku  maszyny  sitodrukowej  płaskiej 

z objaśnieniami oraz bez objaśnień. Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na zasadę działania 
maszyny. Ćwiczenie powinno odbyć się w grupach 4–5-osobowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1)

 

uwaŜnie prześledzić jakie elementy posiada maszyna sitodrukowa, 

2)

 

rozróŜnić schematycznie przedstawione elementy maszyny sitodrukowej, 

3)

 

poznać zasadę drukowania sitowego, 

4)

 

podać nazwy wskazanych elementów maszyny sitodrukowej płaskiej.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja konferencyjna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat maszyny sitodrukowej płaskiej bez objaśnień części maszyny, 

 

schemat maszyny sitodrukowej płaskiej z objaśnieniami części maszyny, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Podaj  róŜnice  w  budowie  i  zasadzie  działania  pomiędzy  maszyną  sitodrukową  ręczną 

a półautomatyczną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  przygotować  przykładowe 

rysunki  maszyn  ręcznych  i  półautomatycznych,  omówić  z  uczniami  zasady  ich  działania. 
NaleŜy  szczególnie  zwróć  uwagę  na  elementy  róŜniące  obie  maszyny.  Ćwiczenie  powinno 
odbyć się w grupach 2–3-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przypomnieć sobie sposób drukowania na maszynie ręcznej, 

2)

 

przypomnieć sobie sposób drukowania na maszynie półautomatycznej, 

3)

 

porównać schematy maszyn, 

4)

 

zastanowić się nad elementami wspólnymi i róŜniącymi obu maszyn, 

5)

 

sporządzić tabelę, w której zamieścisz róŜnice w budowie i zasadzie działania pomiędzy 
maszyną sitodrukową ręczną a półautomatyczną. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja konferencyjna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne 

 

schemat maszyny sitodrukowej ręcznej, 

 

schemat maszyny sitodrukowej półautomatycznej, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Eksploatowanie maszyn i urządzeń do drukowania sitowego 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Maksymalna wydajność rotacyjnej maszyny sitodrukowej wynosi 100 m/min. Oblicz czas 

potrzebny do zadrukowania 10 000 m podłoŜa. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Do przeprowadzenia ćwiczenia nauczyciel powinien przedstawić przykładowe obliczenia 

wydajności maszyn. Ćwiczenie powinno się odbyć w grupach 2-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

 zastanowić  się  nad  prawidłowym  przeliczeniem  czasu  do  wykonania  zadanej  ilości 

odbitek, 

2)

 

pamiętać o zachowaniu jednakowych jednostek miary i czasu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

sytuacyjna, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj proces smarowania maszyny przedstawionej na rysunku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  do  realizacji  ćwiczenia  jest  przygotowanie  przez  nauczyciela 

instrukcji smarowniczych i przykładowych rysunków oraz pytań prowadzących do wykonania 
ć

wiczenia  metodą  tekstu  przewodniego.  Nauczyciel  powinien  wyjaśnić  zasadę  pracy 

z tekstem przewodnim. Ćwiczenie powinno odbyć się w grupach 4–5-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować pytania prowadzące do ćwiczenia praktycznego, 

2)

 

zapoznać się z budową maszyny sitodrukowej przedstawionej na rysunku, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją smarowniczą danej maszyny, 

4)

 

wyznaczyć właściwy rodzaj smarowania poszczególnych części maszyny, 

5)

 

zaznaczyć  na  rysunku  pojemniki  i  miejsca,  które  przed  uruchomieniem  maszyny  naleŜy 
dopełnić olejem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw pytań prowadzących do wykonania ćwiczenia praktycznego, 

 

rysunek maszyny sitodrukowej, 

 

instrukcja smarownicza, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ  etap  eksploatacji  maszyny  na  podstawie  kontroli  zapotrzebowania  na  czynniki 

smarujące. 

 
Wskazówki do realizacji 
Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  objaśnienia  pojęcia  eksploatacji 

urządzeń  scharakteryzowanie  oraz  etapów  pracy  maszyny.  Nauczyciel  powinien  zwrócić 
uwagę na czas trwania poszczególnych etapów eksploatacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

scharakteryzować eksploatację maszyn sitodrukowych, 

3)

 

rozpoznać zadany etap eksploatacji. 

 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja do wykonania ćwiczenia, 

 

poradnik dla ucznia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3. Organizowanie stanowiska pracy przy maszynach 

sitodrukowych zgodnie z przepisami bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1  

Dobierz  środki  do  ochrony  indywidualnej  podczas  mycia  maszyny  sitodrukowej  po 

drukowaniu farbami UV. 

 

Wskazówki do realizacji 

Prawidłowe  przeprowadzenie  ćwiczenia  wymaga  przygotowania  instrukcji  bhp. 

Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  właściwości  farb  UV  oraz  sposób  mycia  maszyny 
sitodrukowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z właściwościami farb UV, 

2)

 

zaplanować kolejność mycia elementów maszyny, 

3)

 

dobrać środki ochrony indywidualnej. 

 

 

 Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw instrukcji bhp, 

 

ubrania ochronne, rękawice ochronne, okulary ochronne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2  

Określ,  jakie  szkolenie  powinien  odbyć  pracownik  przed  dopuszczeniem  do  pracy  na 

półautomatycznej maszynie sitodrukowej. 
 

Wskazania do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  do  wykonania  zadania  jest  przedstawienie  przez  nauczyciela 

moŜliwości  szkolenia  pracownika  przed  przystąpieniem  do  pracy,  a  takŜe  charakterystyki 
róŜnych rodzajów szkoleń bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z przepisami bhp, 

2)

 

sprawdzić zagroŜenia występujące na danym stanowisku pracy, 

3)

 

sklasyfikować rodzaje szkoleń bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład wprowadzający, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw instrukcji bhp, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3  

Zorganizuj  stanowisko  pracy  przy  stole  do  sitodruku  ręcznego  zgodnie  z  zasadami 

ergonomii. 

 
Wskazówki do realizacji 
W celu prawidłowego wykonania zadania nauczyciel powinien przygotować odpowiednie 

materiały  umoŜliwiające  proces  drukowania  sitowego,  a  takŜe  sprzęt,  narzędzia.  Nauczyciel 
powinien  zwrócić  uwagę,  aby  przygotowywane  stanowisko  pracy  było  bezpieczne  i  zgodne 
z zasadami ergonomii. Ćwiczenie powinno odbyć się w grupach 3–4-osobowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

przygotować  materiały,  sprzęt  i  narzędzia  potrzebne  do  wykonania  drukowania  zgodnie 
z zasadami ergonomii, 

2)

 

pamiętać o przepisach bhp, 

3)

 

dobrać odpowiednie środki do ochrony indywidualnej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestaw przepisów bhp i ochrony przeciwpoŜarowej, 

 

arkusz do sporządzenia notatek, 

 

materiały, sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Eksploatowanie  maszyn  do 

drukowania sitowego” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 12, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. d, 9. d, 10. c, 11. c,  
12. 
a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu  

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować zasady drukowania 
w technice sitodrukowej 

Zastosować terminologię dotyczącą 
drukowania sitowego 

PP 

Rozpoznać główne mechanizmy 
maszyn do drukowania sitowego 

Scharakteryzować zasadę działania 
maszyn sitodrukowych 

Zorganizować stanowisko pracy 

Rozpoznać instrukcję smarowania 
maszyny 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Określić skutki zagroŜeń dla zdrowia 
podczas drukowania sitowego 

Wskazać zabezpieczenia stosowane 
w maszynach sitodrukowych 

Dobrać maszynę sitodrukową do 
rodzaju produkcji 

10 

Rozpoznać maszyny do drukowania 
sitowego 

11 

Obliczyć czas wykonania określonej 
produkcji  

12 

Dobrać maszynę sitodrukową do druku 
na róŜnych podłoŜach 

PP 

13 

Wskazać zagroŜenia podczas obsługi 
maszyn sitodrukowych 

14  Obliczyć czas wydrukowania nakładu 

15 

Rozpoznać metody eksploatacji 
maszyn 

16 

Dobrać środki ochrony indywidualnej 
podczas obsługi maszyn sitodrukowych 

17 

Zastosować urządzenia do smarowania 
maszyn 

PP 

18  Zastosować przepisy bhp 

19 

Rozpoznać główne mechanizmy 
i zespoły maszyn sitodrukowych 

PP 

20 

Określić moŜliwości technologiczne 
maszyn sitodrukowych 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończy test przed czasem to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze od 
niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję, masz na tę czynność 5 minut. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa.  

4.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

5.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

6.

 

MoŜesz uzyskać maksymalnie 20 punktów. 

7.

 

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 

1.

 

Rysunek przedstawia zasadę drukowania sitowego 
a)

 

bezkontaktowego. 

b)

 

bez odskoku. 

c)

 

z odskokiem. 

d)

 

kontaktowego. 

 
2.

 

Twardość listwy raklowej podaje się w stopniach 
a)

 

niemieckich. 

b)

 

Shorea A. 

c)

 

francuskich. 

d)

 

Schoppera. 

 
3.

 

Elementy charakterystyczne dla maszyny sitodrukowej to 
a)

 

mechanizm unoszenia ramy, mocowania rakla. 

b)

 

duktor farbowy, rakiel zgarniający. 

c)

 

zespół zwilŜający, walec rastrowy. 

d)

 

rakiel zgarniający, samonakładak. 

 
4.

 

Na schemacie przedstawiono zasadę działania maszyny sitodrukowej 
a)

 

rotacyjnej. 

b)

 

płaskiej. 

c)

 

dociskowej. 

d)

 

cylindrycznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.

 

WyposaŜenie stanowiska pracy do sitodruku ręcznego to 

a)

 

stół sitodrukowy, podłoŜe w zwoju, rakiel, rama sitodrukowa. 

b)

 

półautomat sitodrukowy, podłoŜe w arkuszach, sito cylindryczne. 

c)

 

stół sitodrukowy, podłoŜe w arkuszach, rakiel, rama sitodrukowa. 

d)

 

półautomat sitodrukowy, karuzela, podłoŜe w arkuszach. 

 

6.

 

Informację na temat olejów i smarów uŜywanych do smarowania centralnego i ręcznego 
podawane są w instrukcji 

a)

 

technologicznej. 

b)

 

smarowniczej. 

c)

 

bhp i ppoŜ. 

d)

 

elektrycznej. 

 

7.

 

NiepoŜądanym skutkiem gromadzenia się elektryczności statycznej mogą być 

a)

 

wyładowania iskrowe i wybuch. 

b)

 

zatrucie oparami rozpuszczalników. 

c)

 

jonizacja powietrza. 

d)

 

obciąŜenia statyczne. 

 
8.

 

urządzeniach 

elektrycznych 

napięciu 

powyŜej 

kV 

jako 

ochronę 

przeciwporaŜeniową stosuje się 

a)

 

odgrodzenie się. 

b)

 

odzerowanie. 

c)

 

jonizowanie. 

d)

 

uziemienie. 

 
9.

 

Zadrukowywanie tapet umoŜliwiają 

a)

 

stoły do sitodruku ręcznego. 

b)

 

półautomaty sitodrukowe. 

c)

 

automaty sitodrukowe. 

d)

 

maszyna rotacyjna. 

 
10.

 

Schemat przedstawia zasadę działania maszyny sitodrukowej 

a)

 

cylindrycznej do drukowania plakatów. 

b)

 

półautomatycznej do drukowania stoŜków. 

c)

 

płaskiej do drukowania tkanin. 

d)

 

uniwersalnej do drukowania sferycznego. 

 
 
 
11.

 

Szybkość  drukowania  na  cylindrycznej  maszynie  sitodrukowej  wynosi  5000 
odbitek/godzinę. Czas potrzebny do wykonania 100 000 odbitek wynosi 

a)

 

5 godzin. 

b)

 

10 godzin. 

c)

 

20 godzin 

d)

 

50 godzin. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

12.

 

Maszyna sitodrukowa do drukowania na przedmiotach z tworzyw sztucznych to maszyna: 

a)

 

automatyczna z sekcją aktywacji powierzchni. 

b)

 

rotacyjna z proszkowaniem. 

c)

 

cylindryczna z sekcją aktywacji powierzchni. 

d)

 

płaska z proszkowaniem. 

 

13.

 

ZagroŜenia występujące podczas obsługi maszyn sitodrukowych to: 

a)

 

zapylenie. 

b)

 

opary rozpuszczalników. 

c)

 

wibracje. 

d)

 

promieniowanie IR. 

 

14.

 

Czas  potrzebny  do 2-kolorowego zadrukowania 500 koszulek: na 1 kolorowej maszynie  
o wydajności 100 odbitek/godzinę, wynosi 

a)

 

2 godziny. 

b)

 

5 godzin. 

c)

 

10 godzin. 

d)

 

20 godzin. 

 

15.

 

Konserwacja maszyn obejmuje: 

a)

 

oczyszczenie, smarowanie codzienny przegląd. 

b)

 

mycie, przyrządzanie, smarowanie. 

c)

 

naprawę, smarowanie, oczyszczanie. 

d)

 

regenerację, smarowanie, mycie. 

 

16.

 

Ś

rodki ochrony indywidualnej przy pracy z farbami i zmywaczami rozpuszczalnikowymi to 

a)

 

okulary, fartuch. 

b)

 

rękawice, kask. 

c)

 

ubranie ochronne, rękawice. 

d)

 

okulary, ubranie ochronne. 

 
17.

 

Towotnica słuŜy do smarowania 

a)

 

olejowego centralnego. 

b)

 

olejowego ręcznego. 

c)

 

w kąpieli olejowej. 

d)

 

ręcznie smarem stałym. 

 

18.

 

W przypadku zatrucia oparami rozpuszczalników naleŜy 

a)

 

zapewnić dopływ świeŜego powietrza. 

b)

 

wykonać masaŜ serca. 

c)

 

wykonać sztuczne oddychanie. 

d)

 

ułoŜyć na  prawym boku. 

 

19.

 

Perforowany blat w maszynie do sitodruku płaskiego umoŜliwia umocowanie podłoŜa za 
pomocą 

a)

 

listew. 

b)

 

podciśnienia. 

c)

 

przyklejenia. 

d)

 

haczyków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

20.

 

W maszynach ¾-automatycznych ręcznie wykonuje się tylko 

a)

 

unoszenie sita. 

b)

 

przesuwanie rakla. 

c)

 

odbieranie druków. 

d)

 

nakładanie druków. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Eksploatowanie maszyn do drukowania sitowego

 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź

.

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

TEST II 
 
Test  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „Eksploatowanie  maszyn  do  drukowania 
sitowego” 

Próba pracy ma w zamierzeniu spełniać dwa zadania: 

1)

 

sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 
powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)

 

przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego 
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie drukarz. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają się na egzaminie. Próbę pracy naleŜy przeprowadzić w części organizowanie. Próbę 
pracy przeprowadza wybrany uczeń. Pozostali wspólnie z nauczycielem obserwują jego pracę. 
Po pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 

Ocenianie: 

niedostateczny 

  do 2 pkt. 

dopuszczający 

  2 pkt. 

dostateczny 

  3 pkt. 

dobry 

  4 pkt. 

bardzo dobry 

  5 pkt. 

Uwaga: nie przewiduje się oceny celującej. 

WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzania próby pracy: 
 
WyposaŜenie na stanowisku 

Liczba 

Półautomatyczna maszyna sitodrukowa 

1 szt. 

Sitodrukowe formy  

2 szt. 

Narzędzia do regulacji maszyny, mocowania formy i rakla 

1 kpl. 

Farby sitodrukowe 

2 szt. 

Tkanina - koszulki 

21 szt. 

Przyrządy kontrolno-pomiarowe 

1 kpl. 

Zmywacze  

1 kpl. 

Ś

rodki ochrony indywidualnej 

1 kpl. 

 
Informacja dla ucznia 

 

1.

 

Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.

 

Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 
i numer stanowiska. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 10 minut. 

4.

 

Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 30 minut). 

Pamiętaj, Ŝe podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który 
obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  Ŝadnych 
wskazówek.  Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie 
przepisów  bhp,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w  takim  przypadku  przerwać 
wykonywanie zadania. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Zadanie praktyczne: 
Zorganizuj stanowisko do drukowania techniką sitodruku w dwóch kolorach na 20 

koszulkach farbami rozpuszczalnikowymi, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny 
pracy. Dobierz środki ochrony indywidualnej niezbędne na tym stanowisku. 

 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1.

 

Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 

2.

 

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)

 

wykaz niezbędnych maszyn i urządzeń, 

b)

 

wykaz niezbędnych materiałów, 

c)

 

wykaz środków ochrony indywidualnej. 

3.

 

Zorganizuj stanowisko pracy. 

4.

 

Wykonaj zadanie zgodnie z przepisami bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Zawód: Drukarz 
Symbol cyfrowy zawodu 825[01] 
Oznaczenie tematu ................... 
Oznaczenie zadania .................. 
PESEL  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

dzień     miesiąc       rok 

Nr stanowiska 

 

PLAN DZIAŁANIA 

1.

 

Wykaz materiałów niezbędnych do wykonania zadania. 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
2.

 

Wykaz urządzeń, narzędzi niezbędnych do wykonania zadania: 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
3.

 

Wykaz środków ochrony indywidualnej niezbędnych do wykonania zadania: 

....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
....................................................................................................................................................... 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

Zadanie praktyczne: 
Zorganizuj stanowisko do drukowania techniką sitodruku w dwóch kolorach na 20 

koszulkach farbami rozpuszczalnikowymi, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny 
pracy. Dobierz środki ochrony indywidualnej niezbędne na tym stanowisku. 

 
Czas wykonania zadania wynosi 180 minut. 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba  

pkt. 
0–1 

Czynność 1: Sporządzenie wykazu maszyn i urządzeń niezbędnych do 
wykonania zadania 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał: 

półautomatyczna maszyna sitodrukowa, 
narzędzia do regulacji poszczególnych zespołów maszyny 

sitodrukowej 

 

Czynność 2: Zapisanie wykazu materiałów potrzebnych do wykonania 
zadania. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał: 

2 sitodrukowe formy, 
2 farby, 
podłoŜe do zadrukowania – koszulki, 

zmywacze 

 

Czynność 3: Zapisanie wykazu środków ochrony indywidualnej 
niezbędnych do wykonania zadania. 

 

I.

 P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał: 

ubranie ochronne, 
rękawice ochronne. 

 

Suma punktów w obszarze – I. Planowanie   

Czynność 4: Zgromadzenie niezbędnych urządzeń, narzędzi w do 
wykonania zadania. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził: wokół 
sitodrukowej maszyny: 

2 sitodrukowe formy, 
2 sitodrukowe farby, 
narzędzia do regulacji zespołów maszyny, 
podłoŜe drukowe – koszulki, 
zmywacz. 

 

Czynność 5: Zgromadzenie środków ochrony indywidualnej 

 

II

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził na stanowisku: 

ubranie ochronne, 

rękawice ochronne 

 

Suma punktów w obszarze – II. Organizowanie   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

7. LITERATURA 

 

1.

 

Arends R.I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994 

2.

 

BranŜowe Normy 

3.

 

BHP na stanowiskach pracy w przemyśle poligraficznym z uwzględnieniem oceny ryzyka 
zawodowego, COBRPP, Warszawa 2006 

4.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

5.

 

Jakucewicz S, Magdzik S.: Podstawy poligrafii, WSiP, Warszawa 1997 

6.

 

Kochaniak  R.:  Sitodrukowe  farby  UV  a  ochrona  pracy  i  środowiska.  „Świat  Druku” 
Nr 1/2004 

7.

 

Poligrafia  a  ochrona  środowiska.  Najlepsze  dostępne  techniki  (BAT)  w  przemyśle 
poligraficznym. Polska Izba Druku. COBRPP, Warszawa 2001 

8.

 

Polskie Normy 

9.

 

Stankiewicz B., Czech G.: Sitodruk. COBRPP, Warszawa 2001 

10.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli 
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

11.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997