background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
 
 

Wojciech Pilc 

 
 
 

 
 
Drukowanie wklęsłe 825[01].Z2.03 
 
 
 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Tomasz Pawłowski 
mgr inŜ. Maria Widawska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr ElŜbieta Gonciarz 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  825[01].Z2.03, 
„Drukowanie wklęsłe”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu drukarz. 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

13 

5.1.

 

Organizacja i przebieg procesu drukowania wklęsłodrukowego 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2.

 

Kontrola jakości procesu drukowania wklęsłego 

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

6.

 

 Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.

 

 Literatura 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  drukarz,  w  obrębie  jednostki 
modułowej  825[01].Z2.03  „Drukowanie  wklęsłe”.  Jednostka  modułowa  zawarta  jest  
w  module  „Technologia  drukowania  wklęsłego”  (schemat  układu  jednostek  modułowych 
przedstawiony jest na stronie 4 tego poradnika). 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazaniami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania– 
–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

wykaz literatury. 
Treść  programu  jednostki  modułowej  zawiera  podstawowe  zagadnienia  związane  

z    organizacją  i  przebiegiem  procesu  drukowania  wklęsłego  oraz  kontrolą  jego  jakości.  
W  jednostce  modułowej  825[01].Z2.03  szeroko  omówiono  zagadnienia  dotyczące  zagroŜeń  
w  drukarni  wklęsłodrukowej,  środków  ochrony  indywidualnej,  a  takŜe  zagadnienia 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  ochrony  środowiska  podczas 
pracy przy maszynach do drukowania wklęsłego. 

Jednostka modułowa „Drukowanie wklęsłe” jest podzielona na dwa rozdziały: 

 

organizacja i przebieg procesu drukowania wklęsłodrukowego, 

 

kontrola jakości procesu drukowania wklęsłego. 
Zajęcia  powinny  odbywać  się  w  odpowiednio  wyposaŜonych  laboratoriach  szkolnych 

oraz  w  zakładach  poligraficznych,  w  grupach  15-osobowych,  a  ćwiczenia  w  zespołach  
3–4-osobowych. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Po  zakończeniu  realizacji  programu,  zaleca  się  zastosowanie  testu  dydaktycznego 

wielostopniowego  lub  zadania  typu  próba  pracy  W  tym  celu,  w  poradniku  zamieszczono 
przykładowy test i zadanie typu próba pracy razem z obudową metodyczną. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

825[01].Z2 

Technologia drukowania  

wklęsłego

 

 

825[01].Z2.01 

Eksploatowanie maszyn  

do drukowania wklęsłego

 

 

825[01]Z2.02 

Przygotowanie form  

do drukowania wklęsłego

 

825[01]Z2.03 

Drukowanie wklęsłe 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się terminologią poligraficzną, 

 

posługiwać się podstawowymi miarami poligraficznymi, 

 

charakteryzować papiery drukowe, 

 

klasyfikować oraz określić skład farb drukowych,  

 

określać mechanizmy utrwalania farb,  

 

klasyfikować formy drukowe do wklęsłych technik drukowania, 

 

klasyfikować wklęsłodrukowe maszyny drukujące, 

 

rozróŜniać formy drukowe do drukowania wklęsłego, 

 

charakteryzować materiały i budowę form do drukowania wklęsłego, 

 

określać sposoby wykonania form do drukowania wklęsłego, 

 

określać wymagania jakie muszą spełniać formy drukowe do drukowania wklęsłego, 

 

oceniać jakość form drukowych, 

 

dobierać i przygotować podłoŜa do produkcji, 

 

przygotowywać farby drukarskie oraz materiały pomocnicze, 

 

korzystać z norm i literatury technicznej, 

 

korzystać z katalogów materiałów i informacji w Internecie, 

 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej  
i ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń będzie umiał: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

zaplanować  czynności  technologiczne  na  stanowisku  obsługi  maszyn  do  drukowania 
wklęsłego, 

 

zamocować formę drukową w maszynie do drukowania wklęsłego, 

 

wyregulować połoŜenie rakla, 

 

wyregulować zespół farbowy, 

 

wydrukować odbitkę przyrządową – próbną, ocenić jej jakość oraz poddać akceptacji, 

 

skontrolować podstawowe parametry druku na maszynie do drukowania wklęsłego, 

 

określić przyczyny typowych wad druków wykonywanych na maszynach do drukowania 
wklęsłego oraz sposoby ich usuwania, 

 

wykonać  czynności  związane  z  myciem,  smarowaniem  i  konserwacją  maszyny  
do drukowania wklęsłego, 

 

ocenić jakość pracy i zaprezentować wyniki pracy, 

 

skorzystać z norm i literatury technicznej, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej stosowane podczas drukowania, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej  
i ochrony środowiska podczas pracy przy maszynach do drukowania wklęsłego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania wklęsłego 825[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

Drukowanie wklęsłe 825[01].Z2.03 

Temat:  „Wykonywanie  nadruku  na  kształtkach  przy  zastosowaniu  techniki  drukowania 

tamponowego”. 

 

Cel  ogólny:  Charakteryzowanie  technologicznego  procesu  zadrukowywania  kształtek  na 
maszynach do druku tamponowego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować proces technologiczny wykonywania nadruku na kształtkach, 

 

scharakteryzować budowę maszyny tamponowej, 

 

dobrać tampon do konkretnej kształtki, 

 

określić rodzaj formy drukowej do druku tamponowego, 

 

dobrać parametry drukowania tamponowego przy zadrukowywaniu kształtek, 

 

zadrukować określony nakład kształtek, 

 

określić czynniki mające wpływ na proces druku tamponowego, 

 

określić jakość wykonanych wydruków. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja konferencyjna, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

zadanie typu próba pracy. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 3–4-osobowych. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

ręczna jednokolorowa drukująca maszyna tamponowa, 

 

farba do druku tamponowego w kolorze czarnym, 

 

zadrukowana kształtka wzorcowa, 

 

komplet tamponów, 

 

szpachelka, 

 

zmywacze do farb, 

 

czyściwo, 

 

suwmiarka, 

 

zestaw narzędzi do regulacji zespołów maszyny, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1. Faza wstępna: 

 

powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 

 

nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 

 

zapis tematu do zeszytów. 

 
2. Faza właściwa: 

 

pogadanka na temat wykonywania nadruków na kształtkach, 

 

pokaz drukowania na kształtkach techniką tamponową, 

 

dyskusja w grupie na temat procesu zadrukowywania kształtek za pomocą maszyn 
tamponowych, 

 

rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  zadania  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące zadania, 

 

rozdanie materiałów do wykonania zadania, 

 

wykonywanie przez uczniów zadania. 

 
Zadanie 
Wykonaj  na  ręcznej  jednokolorowej  maszynie  do  druku  tamponowego  nadruk  w  kolorze 
czarnym  na  20  kształtkach,  zgodnie  z  załączoną  kształtką  wzorcową.  Kontroluj  wizualnie 
proces  drukowania  pod  względem  kolorystyki  i  połoŜenia  obrazu.  Zaprezentuj  zadrukowane 
kształtki i oceń ich jakość.  
 
4. Faza kończąca: 

 

prezentowanie wyników pracy, 

 

dyskusja  w  grupie  na  temat  trudności  w  wykonaniu  nadruków  na  kształtkach  techniką 
tamponową, 

 

podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie:  jakiego  typu  przedmioty  spotykane  w  codziennym 

uŜyciu podlegają zadrukowi tamponowemu? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
Ankieta: 

 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz scharakteryzować proces zadruku kształtek? 

 
 
 

2)

 

Czy wiesz, jak zbudowana jest maszyna do druku tamponowego? 

 
 
 

3)

 

Czy umiesz dobrać tampon do kształtki? 

 
 
 

 

4)

 

Czy któryś z elementów zajęć był dla ciebie niezrozumiały? JeŜeli TAK, to który? 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………...………………………………………… 

Modułowy program nauczania: Drukarz 825[01]  
Moduł:  

Technologia drukowania wklęsłego 825[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

Drukowanie wklęsłe 825[01].Z2.03 

Temat: „Sposoby mierzenia gęstości optycznej rotograwiurowych odbitek drukarskich”. 
 

Cel ogólny: Mierzenia gęstości optycznej  rotograwiurowych odbitek drukarskich za pomocą 
densytometru 

refleksyjnego. 

Wskazanie 

praktycznego 

znaczenia 

tego 

pomiaru  

w określaniu jakości procesu drukowania.  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zdefiniować pojęcie gęstości optycznej, 

 

wymienić czynniki mające wpływ na gęstość optyczną rotograwiurowej odbitki 
drukarskiej, 

 

scharakteryzować urządzenie do pomiaru gęstości optycznej, 

 

scharakteryzować proces pomiaru densytometrycznego, 

 

wykonać pomiar densytometryczny określonych elementów obrazu. 

 

określić znaczenie pomiarów densytometrycznych w procesie jakościowej oceny odbitek 
drukarskich. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne, 

 

dyskusja konferencyjna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

w grupach 2–3-osobowych. 
 

Czas: 2 godziny dydaktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

rotograwiurowa odbitka drukarska, 

 

odbitka wzorcowa w postaci proofu analogowego odpowiadająca odbitce drukarskiej, 

 

densytometr refleksyjny, 

 

plansza ze schematem densytometru refleksyjnego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Przebieg zajęć: 
1. Faza wstępna: 

 

powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności, 

 

nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć, 

 

zapis tematu do zeszytów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

2. Faza właściwa: 

 

pogadanka na temat pojęcia gęstości optycznej oraz budowy i zasady działania 
densytometru refleksyjnego, 

 

dyskusja w grupie na temat wykorzystania pomiarów densytometrycznych w ocenie 
jakościowej odbitek drukarskich, 

 

pokaz pomiaru densytometrycznego odbitki drukarskiej, 

 

rozdanie uczniom instrukcji do wykonania ćwiczenia i udzielenie odpowiedzi na pytania 
dotyczące ćwiczenia, 

 

rozdanie urządzeń i materiałów do wykonania ćwiczenia, 

 
Ćwiczenie 

Dokonaj  pomiaru  gęstości  optycznej  określonych  powierzchni  pomiarowych  na  odbitce 

drukarskiej  wklęsłej  za  pomocą  densytometru  refleksyjnego.  Porównaj  uzyskany  wynik  
z gęstością optyczną wzorca.

 

 

 

wykonywanie  przez  uczniów  ćwiczenia  polegającego  na  mierzeniu  gęstości  optycznej 
zadrukowanych powierzchni. 

 
3. Faza kończąca: 

 

prezentowanie wyników pracy, 

 

dyskusja  w  grupie  na  temat  trudności  napotkanych  przez  uczniów  w  trakcie 
wykonywania ćwiczenia, 

 

podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odpowiedz  pisemnie  na  pytanie:  jakie  znaczenie  dla  jakościowej  oceny  odbitek 

drukarskich mają pomiary densytometryczne? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

 
Ankieta: 

 

Odpowiedz  na  poniŜsze  pytania.  Udzielone  odpowiedzi  pozwolą  ocenić  skuteczność 

zajęć i dokonać ewentualnych zmian. 

 

1)

 

Czy potrafisz zdefiniować pojęcie gęstości optycznej? 

 
 
 

2)

 

Czy  wiesz,  jakie  czynniki  mają  wpływ  na  gęstość  optyczną  w  odbitkach 
drukarskich? 

 
 
 

3)

 

Czy wiesz, jak zbudowany jest densytometr refleksyjny? 

 
 
 

4)

 

Czy potrafisz posługiwać się densytometrem refleksyjnym? 

 
 

5)

 

Czy któryś z elementów zajęć był dla ciebie niezrozumiały? JeŜeli TAK, to który? 

 
 

 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

  TAK              NIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Organizacja i przebieg procesu drukowania 

wklęsłodrukowego 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy procesu mocowania cylindra rotograwiurowego na maszynie drukującej, 

na podstawie wycieczki dydaktycznej do drukarni wklęsłodrukowej.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  realizacji  ćwiczenia  jest  przeprowadzenie  wycieczki 

dydaktycznej  do  zakładu  poligraficznego  dysponującego  wielokolorową  maszyną  do  druku 
rotograwiurowego  zwojowego.  NaleŜy  tak  omówić  program  wycieczki  z  kierownictwem 
przedsiębiorstwa,  by  uczniowie  byli  świadkami  wymiany  i  mocowania  cylindra 
rotograwiurowego  w  agregacie  drukującym.  Dodatkowym  walorem  wycieczki  powinno  być 
zapoznanie się uczniów z ogólną organizacją pracy w drukarni rotograwiurowej oraz z ogólną 
budową  maszyny  drukującej.  NaleŜy  takŜe  wcześniej  przygotować  planszę  ze  schematem 
maszyny znajdującej się w danym zakładzie poligraficznym.  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

prześledzić uwaŜnie proces mocowania cylindra rotograwiurowego na maszynie, 

2)

 

wykonać notatki i szkice na podstawie obserwacji procesu mocowania, 

3)

 

skonfrontować wyniki obserwacji ze schematem konkretnej maszyny rotograwiurowej, 

4)

 

wykonać technologiczny schemat blokowy oraz plan czynności ilustrujących mocowanie 
zespołu drukowo-farbowego na maszynie rotograwiurowej. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna związana z wykładem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wielokolorowa rotograwiurowa maszyna drukującą, 

 

stanowisko do montaŜu cylindrów rotograwiurowych, 

 

plansza ze schematem określonej maszyny rotograwiurowej, 

 

instrukcja obsługi określonej maszyny rotograwiurowej,

 

 

materiały piśmienne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  analizy  procesu  regulacji  noŜa  zgarniającego  rotograwiurowej  maszyny 

drukującej, na podstawie wycieczki dydaktycznej do drukarni wklęsłodrukowej.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Wskazówki do realizacji 
Warunkiem  koniecznym  realizacji  ćwiczenia  jest  przeprowadzenie  wycieczki 

dydaktycznej  do  zakładu  poligraficznego  dysponującego  wielokolorową  maszyną  do  druku 
rotograwiurowego  zwojowego.  NaleŜy  tak  omówić  program  wycieczki  z  kierownictwem 
przedsiębiorstwa, 

by 

uczniowie 

byli 

ś

wiadkami 

regulacji 

zespołu 

farbowego,  

a  w  szczególności  rakla  maszyny  rotograwiurowej.  Dodatkowym  walorem  wycieczki 
powinno być zapoznanie się uczniów z ogólną organizacją pracy w drukarni rotograwiurowej 
oraz z ogólną budową maszyny drukującej. NaleŜy takŜe wcześniej przygotować odpowiednie 
planszę ze schematem maszyny oraz zespołu farbowego zanurzeniowego. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

prześledzić uwaŜnie proces regulacji noŜa zgarniającego na maszynie rotograwiurowej, 

2)

 

wykonać notatki i szkice na podstawie obserwacji procesu regulacji noŜa, 

3)

 

zapisać podstawowe parametry dotyczące regulacji noŜa, 

4)

 

skonfrontować  wyniki  obserwacji  ze  schematami  zespołów  farbowych  stosowanych  
w maszynach rotograwiurowych, 

5)

 

wykonać  plan  czynności  opisujących  proces  regulacji  noŜa  zgarniającego  wraz  
z podaniem odpowiednich parametrów procesu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna związana z wykładem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wielokolorowa rotograwiurowa maszyna drukującą, 

 

plansza ze schematem określonej maszyny rotograwiurowej, 

 

plansza ze schematem ilustrującym budowę zespołów farbowych maszyn 
rotograwiurowych, 

 

instrukcja obsługi określonej maszyny rotograwiurowej,

 

 

materiały piśmienne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj nadruk w kolorze czarnym na danej kształtce techniką tamponową, przy uŜyciu 

ręcznej tamponowej maszyny jednokolorowej, zgodnie z zadrukowaną kształtką wzorcową.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ć

wiczenie  powinno  być  wykonywane  w  laboratorium  szkolnym  wyposaŜonym  

w  jednokolorową  ręczną  maszynę  do  druku  tamponowego,  w  grupach  maksymalnie  
3–4-osobowych.  Przed  ćwiczeniem  nauczyciel  powinien  sprawdzić  stan  urządzeń 
drukujących  oraz  zabezpieczyć  odpowiednią  ilość  materiałów  do  ćwiczenia.  Wskazane  jest 
przeprowadzenie dyskusji na temat drukowania tamponowego. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zgromadzić potrzebne materiały i sprzęt kontrolno-pomiarowy na stanowisku pracy, 

2)

 

dokonać kontroli poszczególnych zespołów maszyny, 

3)

 

dobrać tampon do kształtki, 

4)

 

zamocować formę w maszynie, 

5)

 

napełnić kałamarz farbą, 

6)

 

umieścić kształtkę w gnieździe maszyny, 

7)

 

wykonać nadruk kontrolny, 

8)

 

dokonać regulacji połoŜenia obrazu na kształtce zgodnego z kształtką wzorcową, 

9)

 

dokonać  korekty  nasycenia  barwy  obrazu  zgodnej  z  kształtką  wzorcową,  poprzez 
określenie siły nacisku tamponu, 

10)

 

wykonać nadruk na kształtce, 

11)

 

zabezpieczyć maszynę i uporządkować stanowisko pracy. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna związana z wykładem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

ręczna jednokolorowa drukująca maszyna tamponowa, 

 

farba do druku tamponowego w kolorze czarnym, 

 

kształtki przeznaczone do zadrukowania, 

 

zadrukowana kształtka wzorcowa, 

 

komplet tamponów, 

 

szpachelka, 

 

zmywacze do farb, 

 

czyściwo, 

 

suwmiarka, 

 

zestaw narzędzi do regulacji zespołów maszyny, 

 

poradnik dla ucznia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.2. Kontrola jakości procesu drukowania wklęsłego 

 
 

5.2.1. Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1 

Spośród dostępnych arkuszy drukarskich wykonanych w technice rotograwiurowej wskaŜ 

te, na których występuje niewłaściwe spasowanie kolorów.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane  jest  wcześniejsze  przygotowanie  rotograwiurowych  arkuszy  drukarskich  

z  właściwie  i  niewłaściwie  spasowanymi  kolorami.  Nauczyciel  zapewnia  równieŜ 
odpowiednią liczbę sprzętu pomiarowego, a w szczególności lupek poligraficznych. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie obejrzeć dostępne arkusze drukarskie, 

2)

 

zlokalizować na nich elementy kontrolne pasowania kolorów, 

3)

 

przy uŜyciu lupy określić poprawność pasowania poszczególnych kolorów na odbitkach, 

4)

 

dokonać  selekcji  arkuszy  drukarskich  i  wskazać  te,  na  których  pasowanie  kolorów  jest 
niewłaściwe, 

5)

 

podać przyczyny powstawania wady, 

6)

 

wskazać moŜliwości odgraniczenia lub likwidacji zjawiska. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wielobarwne  arkusze  drukarskie  wykonane  wklęsłymi  technikami  drukowania, 
róŜnorodne pod kątem poprawności pasowania kolorów, 

 

lupa, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  pomiaru  gęstości  optycznej  określonych  powierzchni  pomiarowych  na  odbitce 

drukarskiej  wklęsłej  za  pomocą  densytometru  refleksyjnego.  Porównaj  uzyskany  wynik  
z gęstością optyczną wzorca.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane  jest  wcześniejsze  przygotowanie  odbitek  drukarskich  i  odpowiadających  im 

odbitek  wzorcowych  w  postaci  proofów  analogowych.  Przed  przystąpieniem  do 
wykonywania  ćwiczenia  naleŜy  przeprowadzić  dyskusję  na  temat  znaczenia  pomiarów 
densytometrycznych  w  ocenie  jakościowej  odbitek  drukarskich.  Koniecznym  jest  takŜe 
wcześniejsze przygotowanie planszy ze schematem densytometru refleksyjnego. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

umiejscowić  odbitkę  drukarską  na  białym  podłoŜu  i  skierować  pole  pomiarowe 
densytometru na obszar niezadrukowany odbitki drukarskiej, 

2)

 

dokonać zerowania densytometru, 

3)

 

wybrać charakterystyczne pola pomiarowe na odbitce drukarskiej, 

4)

 

wykonać pomiar gęstości optycznej wybranych pól pomiarowych, 

5)

 

zapisać uzyskane wyniki, 

6)

 

wykonać  pomiary  gęstości  optycznej  określonych  pól  pomiarowych  na  odbitce 
wzorcowej, 

7)

 

porównać uzyskane wyniki pomiarów. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

dyskusja w grupie, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rotograwiurowa odbitka drukarska, 

 

odbitka wzorcowa w postaci barwnego proofa lub zadrukowanego przedmiotu, 

 

densytometr refleksyjny, 

 

plansza ze schematem densytometru refleksyjnego, 

 

instrukcja obsługi określonego densytometru refleksyjnego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Spośród odbitek drukarskich wykonanych techniką rotograwiurową wskaŜ te, na których 

występuje zjawisko zadymienia. Określ przyczyny  jego powstania i sposoby uniknięcia tego 
zjawiska.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane 

jest 

wcześniejsze 

przygotowanie 

odbitek 

wykonanych 

techniką 

rotograwiurową  prawidłowych  jakościowo  oraz  takich,  na  których  występuje  zjawisko 
zadymienia.  

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie obejrzeć dostępne odbitki drukarskie za pomocą lupy, 

2)

 

zidentyfikować odbitki, na których występuje zadymienie, 

3)

 

określić przyczyny powstawania zjawiska zadymienia, 

4)

 

wskazać sposoby zapobiegania zadymieniu na odbitkach. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

odbitki  drukarskie  wykonane  techniką  rotograwiurową  właściwe  jakościowo  oraz  
z występującym na nich zjawiskiem zadymienia,

 

 

lupa,

 

 

poradnik dla ucznia.

 

 

Ćwiczenie 4 

Spośród  odbitek  drukarskich  wykonanych  techniką  rotograwiurową  wskaŜ  te,  które 

wykonane  były  przy  uŜyciu  cylindra  formowego  zawierającego  rysy.  Określ  przyczyny  
i konsekwencje powstawania rys na cylindrze formowym w technice rotograwiurowej

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane 

jest 

wcześniejsze 

przygotowanie 

odbitek 

wykonanych 

techniką 

rotograwiurową    prawidłowych  jakościowo  oraz  takich,  które  wykonane  były  za  pomocą 
cylindra formowego zawierającego rysy. 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

obejrzeć dokładnie dostępne odbitki drukarskie za pomocą lupy, 

2)

 

zidentyfikować odbitki wykonane przy uŜyciu cylindra formowego zawierającego rysy, 

3)

 

określić przyczyny i konsekwencje powstawania rys na cylindrze formowym w technice 
rotograwiurowej, 

4)

 

wskazać sposoby zapobiegania uszkodzeniom cylindra drukowego. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

odbitki  drukarskie  wykonane  techniką  rotograwiurową  przy  uŜyciu  cylindra  formowego 
właściwej jakości oraz cylindra uszkodzonego, zawierającego rysy,

 

 

rotograwiurowy cylinder drukowy,

 

 

lupa,

 

 

materiały piśmienne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 5 

Spośród odbitek drukarskich wykonanych techniką rotograwiurową wskaŜ te, na których 

występuje  zjawisko  wylewania  się  farby  z  kałamarzyków.  Określ  przyczyny  powstawania 
tego zjawiska.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Wymagane 

jest 

wcześniejsze 

przygotowanie 

odbitek 

wykonanych 

techniką 

rotograwiurową  prawidłowych  jakościowo  oraz  takich,  na  których  występuje  zjawisko 
wylewania się farby z kałamarzyków. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dokładnie obejrzeć dostępne odbitki drukarskie przy pomocy lupy, 

2)

 

zidentyfikować  odbitki  na  których  występuje  zjawisko  wylewania  się  farby  
z kałamarzyków, 

3)

 

określić przyczyny powstawania zjawiska wylewania się farby z kałamarzyków, 

4)

 

zaproponować metody ograniczenia lub usunięcia niekorzystnego zjawiska. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pogadanka, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

odbitki  drukarskie  wykonane  techniką  rotograwiurową  właściwe  jakościowo  oraz  
z występującym na nich zjawiskiem wylewania się farby z kałamarzyków,

 

 

lupa, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
 

TEST 1 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Drukowanie wklęsłe” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego 

 

zadania 11, 12, 15, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za  kaŜdą  poprawną  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  13  zadań  z  poziomu  podstawowego,  w  tym 
przynajmniej jednego z poziomu ponadpodstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  16  zadań,  w  tym  przynajmniej  trzech  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  19  zadań,  w  tym  co  najmniej  czterech  
z poziomu ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1.  a, 2.  a,  3.b, 4.  d, 5.  c, 6.  b, 7.  c, 8. b, 9.  a, 10. b, 11. b,  
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. b
 
Plan testu  
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić operacje wchodzące  
w skład prac organizacyjnych  
w dziale drukowania 
wklęsłodrukowego 
 

Określić skład zespołu drukująco- 
-farbowego mocowanego  
w maszynie rotograwiurowej 

Określić miejsce montaŜu zespołu 
drukująco-farbowego maszyny 
rotograwiurowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

Ustalić czynności wstępnej regulacji 
maszyny rotograwiurowej 

Określić mechanizmy wklęsłego 
zespołu farbowego podlegające 
wstępnej regulacji  

Ustalić czynność wstępnej regulacji 
noŜa zgarniającego 

Określić moment zakończenia 
operacji przyrządzania maszyny 
drukarskiej wklęsłodrukowej 

Określić rodzaje przyrządzania 
maszyny wklęsłodrukowej 

Określić parametry podlegające 
kontroli na odbitce przyrządowej 

10 

Określić częstotliwość kontroli 
densytometrycznej odbitki 

11 

Ustalić konsekwencje zbyt 
szybkiego zasychania farby na 
cylindrze maszyny rotograwiurowej 

PP 

12 

Ustalić konsekwencje zbyt wolnego 
zasychania farby na podłoŜu 

PP 

13 

Zdefiniować zjawisko „zabijania 
formy” rotograwiurowej 

14 

Zdefiniować zjawisko zadymiania 
obrazu rotograwiurowego 

15 

Ustalić przyczyny oblepiania 
cylindra rotograwiurowego przez 
farbę 

PP 

16 

Ustalić przyczyny powstawania 
wady druku nazywanej „kocimi 
wąsami” 

PP 

17 

Ustalić przyczyny smuŜenia 
pojawiającego się na pojedynczych 
obszarach odbitki 

PP 

18 

Określić typy remontów, jakim 
poddawana jest maszyna 
rotograwiurowa 

19 

Określić środki ochrony 
indywidualnej stosowanej w dziale 
drukowania wklęsłego 

20 

Określić miejsca, w których 
dozwolone jest palenie tytoniu na 
terenie drukarni  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

JeŜeli uczeń zakończył test przed czasem, to podnosi rękę i czeka aŜ nauczyciel odbierze 
od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.

 

Organizacja pracy w dziale maszyn wklęsłodrukowych obejmuje m.in. 
a)

 

rozplanowanie hali maszyn, zapewnienie dostępności narzędzi, przygotowanie do 
drukowania papieru i farb. 

b)

 

przygotowanie papieru i farb, ustalenie płac, kalibrację densytometrów. 

c)

 

zapewnienie dostępności narzędzi, wykonanie form drukowych, remonty maszyn. 

d)

 

przygotowanie papieru i farb, retuszowanie form drukowych, trapping. 

 

2.

 

Zestaw drukująco-farbowy montowany do maszyny rotograwiurowej składa się z: 
a)

 

cylindra drukowego, łoŜysk, kałamarza, rakla. 

b)

 

cylindra dociskowego, łoŜysk, kałamarza, pompy farbowej. 

c)

 

cylindra drukowego, wałków farbowych, samonakładaka, kałamarza. 

d)

 

łoŜysk, kałamarza, duktora, presera. 

 

3.

 

MontaŜ formy drukowej w rotograwiurze odbywa się 
a)

 

bezpośrednio na maszynie. 

b)

 

na specjalnym stanowisku poza maszyną drukującą. 

c)

 

w warsztacie mechanicznym. 

d)

 

w studiu prepress. 

 
4.

 

Wstępne ustawienie maszyny wklęsłodrukowej obejmuje m.in. 
a)

 

regulację rakla, regulację silników, klimatyzację papieru. 

b)

 

regulację samonakładaka, regulację walca pośredniego, ustawienie suszarki. 

c)

 

regulację docisku presera, sprawdzenie gęstości farby, wymianę bezpieczników. 

d)

 

regulację rakla, regulację samonakładaka, regulację docisku presera. 

 

5.

 

Regulacja zespołu farbowych maszyn rotograwiurowych obejmuje 
a)

 

regulację połoŜenia rakla oraz nacisku presera. 

b)

 

regulację połoŜenia rakla oraz ustawienie prędkości duktora. 

c)

 

regulację głębokości zanurzenia cylindra drukowego oraz regulację połoŜenia rakla. 

d)

 

regulację głębokości zanurzenia cylindra drukowego oraz regulację połoŜenia 
presera. 

 

6.

 

Parametry podlegające regulacji podczas ustawiania rakla to: 
a)

 

docisk rakla, prędkość obrotu rakla oraz twardość rakla. 

b)

 

docisk rakla, kąt ustawienia rakla oraz częstotliwość ruch poosiowego rakla. 

c)

 

kąt ustawienia rakla, elastyczność rakla oraz jego amplituda. 

d)

 

częstotliwość ruch poosiowego rakla, strzałka ugięcia rakla, docisk do presera. 

 

7.

 

Proces przyrządzania maszyny wklęsłodrukowej kończy się w momencie 
a)

 

ukończenia wszystkich remontów. 

b)

 

dokonania wszelkich ustawień wstępnych. 

c)

 

uzyskania odbitki zgodnej z wzorcem. 

d)

 

zarobienia cylindrów farbą. 

 

8.

 

RozróŜniamy następujące rodzaje przyrządzania maszyny wkłęsłodrukowej: 
a)

 

arkuszowe i zwojowe. 

b)

 

proste, częściowe i całkowite. 

c)

 

wolne, szybkie i błyskawiczne. 

d)

 

ręczne, półautomatyczne i automatyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

9.

 

Parametry sprawdzane podczas kontroli odbitki przyrządowej to 
a)

 

spasowanie obrazu, jakość wydruku, odwzorowanie barw. 

b)

 

spasowanie obrazu, prędkość drukowania, wilgotność podłoŜa. 

c)

 

jakość wydruku, falistość podłoŜa, czas schnięcia farby. 

d)

 

odwzorowanie barw, format odbitki, lepkość farby. 

 
10.

 

Densytometryczna kontrola odbitki wykonywana jest zwykle na  
a)

 

co 10 odbitce. 

b)

 

co 1000 odbitce. 

c)

 

co 5000 odbitce. 

d)

 

co 100 000 odbitce. 

 
11.

 

Zbyt szybkie zasychanie farby na cylindrze formowym powoduje, Ŝe 
a)

 

odbitka staje się nieostra. 

b)

 

podłoŜe przykleja się do powierzchni cylindra drukowego. 

c)

 

gwałtownie spada prędkość drukowania. 

d)

 

uszkadzają się brzegi kałamarzyków. 

 
12.

 

Zbyt wolne wysychanie farby na podłoŜu drukowym prowadzi, do 
a)

 

automatycznego wyłączenia maszyny drukującej. 

b)

 

dublowania obrazu. 

c)

 

zabrudzenia drugiej strony podłoŜa. 

d)

 

ś

lizgania się rakla po cylindrze drukowym. 

 
13.

 

„Zabijanie formy” to inaczej 
a)

 

uszkodzenie formy przez rakiel. 

b)

 

zjawisko mimośrodowości występujące na cylindrze drukowym. 

c)

 

pękanie ścianek pomiędzy kałamarzykami. 

d)

 

zapychanie się kałamarzyków drukowych. 

 
14.

 

Zadymienie obrazu rotograwiurowego to 
a)

 

słaby nalot pojawiający się na całej powierzchni odbitki. 

b)

 

mgiełka rozpuszczalnika pojawiająca się w okolicach zespołu drukującego. 

c)

 

lekki dym spowodowany zbyt wysoką temperaturą suszenia. 

d)

 

niekorzystne zabarwienie drugiej strony podłoŜa. 

 
15.

 

Oblepianie cylindra dociskowego przez farbę moŜe świadczyć o 
a)

 

pomyłkowym zastosowaniu farby offsetowej. 

b)

 

zbyt duŜej twardości cylindra dociskowego w zetknięciu się z podłoŜem 
niepowlekanym. 

c)

 

zbyt duŜej głębokości kałamarzyków. 

d)

 

zastosowaniu podłoŜa o zbyt małej gramaturze. 

 
16.

 

Powstawanie wady druku zwanej „kocie wąsy” (miotełkowanie) świadczą o 
a)

 

powstaniu wyszczerbień w raklu. 

b)

 

zbyt duŜej ilości pigmentu w farbie wklęsłodrukowej. 

c)

 

pojawieniu się niekorzystnego zjawiska elektryzowania. 

d)

 

kurzu, który dostał się na cylinder drukowy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

17.

 

SmuŜenie pojawiające się na pojedynczych obszarach obrazu świadczyć moŜe o 
a)

 

zbyt wolnej prędkości zadrukowywanej wstęgi. 

b)

 

zbyt małej twardości presera. 

c)

 

zbyt wolnej oscylacji poosiowej rakla. 

d)

 

uszkodzeniu cylindra formowego. 

 
18.

 

Maszyny wklęsłodrukowe poddawane są następującym typom konserwacji 
a)

 

regeneracyjnej, zapobiegawczej i prognozowej. 

b)

 

bieŜącej i generalnej. 

c)

 

codziennej, tygodniowej i miesięcznej. 

d)

 

rozruchowej i zadaniowej. 

 
19.

 

Typowe środki ochrony indywidualnej stosowane w dziale drukowania wklęsłego to 
a)

 

hełm ochronny, buty przeciwpoślizgowe, ochraniacze na łokcie. 

b)

 

buty przeciwpoślizgowe, ochraniacze na łokcie, grube rękawice ochronne. 

c)

 

odzieŜ ochronna, buty przeciwpoślizgowe, ochronniki słuchu. 

d)

 

peleryna przeciwchemiczna, buty z noskami, ochronniki słuchu. 

 
20.

 

Palenie tytoniu w drukarni wklęsłodrukowej jest  
a)

 

zabronione w promieniu 25 metrów od drukarni. 

b)

 

dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. 

c)

 

dozwolone we wszystkich działach oprócz introligatorni. 

d)

 

dozwolone wszędzie, ale tylko w okresie przestoju maszyn. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ……………………………………………........……………………………… 
 

Drukowanie wklęsłe 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1)

 

sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 
powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)

 

przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie drukarz. 

W  tym  celu  zadanie  praktyczne  musi  być  przygotowane  w  takiej  formie,  z  jaką  uczniowie 
spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po 
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 

Ocenianie: 

niedostateczny 

do 10 pkt. 

dopuszczający  

11–12 pkt. 

dostateczny 

 

13–14 pkt. 

dobry   

 

14–15 pkt. 

bardzo dobry   

od 16 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

WyposaŜenie na stanowisku  

Liczba 

Ręczna jednokolorowa maszyna do drukowania tamponowego 

1 szt. 

Forma do drukowania tamponowego 

1 szt. 

Komplet tamponów do drukowania tamponowego róŜnych kształtów  
i wielkości 

1 kpl. 

Zadrukowana kształtka wzorcowa 

1 szt. 

Komplet narzędzi do regulacji zespołów maszyny do drukowania tamponowego  
(klucze, wkrętak) 

1 kpl. 

Farba do drukowania tamponowego w kolorze czarnym 

1 szt. 

Kształtki do zadruku 

25 szt. 

Zmywacz do farb, czyściwo, szpachelka 

1 kpl. 

Przyrządy kontrolno-pomiarowe: suwmiarka, przymiar liniowy, lupa 

1 kpl. 

 
Informacja dla ucznia 
 
1.

 

Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.

 

Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 
i numer stanowiska. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 20 minut. 

4.

 

Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 180 minut). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 
obserwuje  wykonywane  przez  Ciebie  czynności  i  nie  będzie  udzielać  Ci  Ŝadnych 
wskazówek.  Nauczyciel  interweniuje  tylko  w  przypadku  naruszenia  przez  Ciebie 
przepisów  bhp,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  moŜe  w  takim  przypadku  przerwać 
wykonywanie zadania. 

Powodzenia! 

 
Zadanie 
Wykonaj  na  ręcznej  jednokolorowej  maszynie  do  druku  tamponowego  nadruk  
w kolorze czarnym na 20 kształtkach w kolorze czarnym, zgodnie z załączoną kształtką 
wzorcową.  Kontroluj  wizualnie  proces  drukowania  pod  względem  kolorystyki  
i połoŜenia obrazu. Zaprezentuj zadrukowane kształtki i oceń ich jakość.  
 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.

 

Przeanalizuj dokładnie treść zadania i zapoznaj się z kształtką wzorcową. 

2.

 

Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)

 

czynności niezbędne do wykonania odbitek na kształtkach, 

b)

 

wykaz materiałów, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonania zadania, 

c)

 

wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego potrzebnego do wykonania zadania, 

3.

 

Przygotuj  stanowisko  do  wykonania  zadania,  rozmieść  wybrane  materiały,  narzędzia  
i przyrządy kontrolno-pomiarowe. 

4.

 

Przeprowadź kontrolę poszczególnych zespołów maszyny tamponowej. 

5.

 

Dobierz odpowiedni tampon do kształtu i wielkości kształtki. 

6.

 

Zamocuj formę w maszynie. 

7.

 

Napełnij kałamarz farbowy farbą. 

8.

 

Umieść kształtkę w gnieździe maszyny. 

9.

 

Wykonaj nadruk kontrolny. 

10.

 

Dokonaj  niezbędnych  korekt  połoŜenia  obrazu  i  kolorystyki  na  kształtce  zgodnych  
z kształtką wzorcową. 

11.

 

Wykonaj nadruk w kolorze czarnym na 20 kształtkach. 

12.

 

Zabezpiecz po drukowaniu maszynę drukującą. 

13.

 

Uporządkuj stanowisko pracy. 

14.

 

Zgłoś gotowość do prezentowania wykonanego nakładu. 

15.

 

W czasie prezentowania: 
a)

 

uzasadnij sposób wykonania odbitek, 

b)

 

oceń  jakość  wykonanych  odbitek  pod  kątem  zgodności  połoŜenia  obrazu  i  barw  
z kształtką wzorcową.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Zawód: drukarz 
Symbol cyfrowy zawodu 825[01] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL 

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia 

 

 

Numer stanowiska 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

    

dzień   miesiąc  rok

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1. Zapisz czynności prowadzące do wykonania nadruku na kształtkach: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
2. Wykaz materiałów, narzędzi i maszyn niezbędnych do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………. 
 
3. Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego do wykonania zadania: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

Zadanie praktyczne 
 
Wykonaj  na  ręcznej  jednokolorowej  maszynie  do  druku  tamponowego  nadruk  w 
kolorze  czarnym  na  20  kształtkach,  zgodny  z załączoną kształtką wzorcową. Kontroluj 
wizualnie proces drukowania pod względem kolorystyki i połoŜenia obrazu. Zaprezentuj 
zadrukowane kształtki i oceń ich jakość.  
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

0–1 

Czynność 1. Zapisanie kolejnych czynności niezbędnych do wykonania 
odbitek. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
6 z następujących czynności: 

 

kontrola poszczególnych zespołów maszyny, 

 

dobranie tamponu do druku, 

 

zamocowanie formy w maszynie  

 

napełnienie kałamarza farbą, 

 

umieszczenie kształtki w maszynie, 

 

wykonanie nadruku kontrolnego, 

 

regulacja połoŜenia obrazu i barwy, 

 

wykonanie nadruku na kształtkach. 

 

Czynność 2. Zapisanie wykazu materiałów, narzędzi i maszyn potrzebnych 
do wykonania zadania. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
8 z następujących elementów: 

 

maszyna do drukowania tamponowego, 

 

farba do druku tamponowego w kolorze czarnym, 

 

komplet tamponów do druku tamponowego, 

 

forma drukowa, 

 

kształtka wzorcowa, 

 

narzędzia do regulacji zespołów maszyny tamponowej, 

 

kształtki do zadruku, 

 

zmywacz do farb, 

 

czyściwo, 

 

szpachelka. 

 
 

Czynność 3. Zapisanie wykazu sprzętu kontrolno-pomiarowego potrzebnego do 
wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co najmniej 
1 z następujących elementów: 

 

suwmiarka, 

 

przymiar liniowy, 

 

lupa. 

 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze – 1. Planowanie   

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Czynność 4. Zgromadzenie materiałów i narzędzi potrzebnych do 
wykonania zadania. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził wokół tamponowej 
maszyny drukującej: 

 

formę drukową, 

 

farbę do druku tamponowego w kolorze cyjan, 

 

komplet tamponów do druku tamponowego, 

 

kształtkę wzorcową, 

 

narzędzia do regulacji zespołów maszyny, 

 

kształtki do nadruku, 

 

zmywacz,  

 

czyściwo, 

 

szpachelkę. 

 

Czynność 5. Zgromadzenie sprzętu kontrolno-pomiarowego. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził na stanowisku, co 
najmniej 1 z następujących elementów: 

 

suwmiarka, 

 

przymiar liniowy, 

 

lupa. 

 
 

Czynność 6. Dokonanie oględzin maszyny. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający przeprowadził kontrolę zespołów 
i mechanizmów ręcznej maszyny do drukowania tamponowego. 

 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie   

Czynność 7. Dobranie tamponu do druku. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń dobrał odpowiedni tampon do 
kształtki pod względem kształty i wielkości tamponu. 

 

Czynność 8. Zamocowanie formy w maszynie. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający zamocował formę drukową  

w odpowiednie miejsce maszyny tamponowej. 

 

Czynność 9. Napełnienie kałamarza farbowego farbą. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający napełnił kałamarz farbą bez 

zabrudzenia maszyny. 

 

Czynność 10. Umieszczenie kształtki w gnieździe maszyny. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli zdający umieścił kształtkę w gnieździe 
maszyny w odpowiednim połoŜeniu. 

 

Czynność 11. Wykonanie nadruku kontrolnego 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wykona nadruk na kształtce  

i oceni za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych umiejscowienie 
obrazu i barwę w porównaniu do kształtki wzorcowej. 

 

Czynność 12. Dokonanie korekty połoŜenia i barwy obrazu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń poprzez zmianę połoŜenia formy 

lub gniazda maszyny i dobraniu odpowiedniego nacisku tamponu uzyska 
nadruk zgodny z połoŜeniem obrazu na kształtce wzorcowej.  

 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

Czynność 13. Wykonanie nadruku nakładowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zadrukował 20 kształtek  

w sposób zgodny z kształtką wzorcową. 

 

Czynność 14. Zabezpieczenie formy drukowej. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wymontował formę  
z maszyny i zmył ją bez uszkodzenia powierzchni drukującej formy. 

 

Czynność 15. Zabezpieczenie maszyny drukującej. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń opróŜnił i wyczyścił 
kałamarz farbowy. 

 

Czynność 16. Uporządkowanie stanowiska pracy. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń oczyścił narzędzia, 
zagospodarował odpady i rozliczył materiały poligraficzne. 

 

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie   

Czynność 17. Uzasadnienie sposobu wykonania odbitek. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uzasadnił sposób i kolejność 
wykonywanych operacji. 

 

Czynność 18. Ocenienie jakości wykonanych odbitek. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń oceni jakość wykonanych odbitek 
pod kątem zgodności z odbitką wzorcową, wskaŜe na przyczyny powstania 
ewentualnych błędów i określi sposoby ich uniknięcia.  

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie   

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM   

 
Czynność wykonana – 1 pkt, niewykonana – 0 pkt.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Arends R. I.: Uczymy się nauczać. WSiP, Warszawa 1994 

2.

 

Cichocki L., Pawlicki T., Ruczka I.: Poligraficzny słownik terminologiczny. Polska Izba 
Druku, Warszawa 1999 

3.

 

Ciupalski  S.:  Maszyny  drukujące  konwencjonalne.  Oficyna  Wydawnicza  Politechniki 
Warszawskiej, Warszawa 2001 

4.

 

Czasopisma poligraficzne 

5.

 

Czichon H., Magdzik S., Jakucewicz S.: Formy drukowe. WSiP, Warszawa 1996 

6.

 

Eldred N.: Co drukarz powinien wiedzieć o farbach. COBRPP, Warszawa 2007 

7.

 

Gehman C.: Systemy produkcyjne w poligrafii. COBRPP, Warszawa 2007 

8.

 

Jakucewicz  S.,  Magdzik  S.:  Materiałoznawstwo  dla  szkół  poligraficznych.  WSiP, 
Warszawa 2001 

9.

 

Jakucewicz S., Magdzik S.: Podstawy poligrafii. WSiP, Warszawa 1997 

10.

 

Kamiński  B.:  Cyfrowy  prepress,  drukowanie  i  procesy  wykończeniowe.  Translator, 
Warszawa 2005 

11.

 

Kołak  J.,  Ostrowski  J.:  Maszyny  i  urządzenia  –  Maszyny  drukujące.  WSiP,  
Warszawa 1979 

12.

 

McCue C.: Profesjonalny druk. Przygotowanie materiałów. Helion, Gliwice 2007 

13.

 

Moos  J.,  Koludo  A.  (red.):  Metody  aktywizujące  z  uwzględnieniem  technologii 
informacyjnej  w  kształceniu  dorosłych.  Stowarzyszenie  Dyrektorów  i  Nauczycieli 
Centrów  Kształcenia  Praktycznego  –  Łódzkie  Centrum  Doskonalenia  Nauczycieli  
i Kształcenia Praktycznego, Łódź 2006 

14.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 

15.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo i Zakład Poligrafii 
Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000 

16.

 

Poligrafia procesy i technika. Tłumaczenie ze słowackiego. COBRPP, Warszawa 2002 

17.

 

Sroka W. (red.): Poligrafia współczesna. Weka, Warszawa 2003