background image

SCENARIUSZ ZAJ

ĘCIA  

Z WYKORZYSTANIEM METODY I. MAJCHRZAK. 

 

TEMAT: W BIBLIOTECE. 
 
CEL OGÓLNY : - 
budzenie zainteresowa

ń książką ; 

                              - przypomnienie o konieczno

ści szanowania książek 

 
CELE OPERACYJNE : 
DZIECKO:                     - 
słucha wiersza, 
                                         - omawia jego tre

ść, 

                                         - segreguje ksi

ążki, 

                                         - rozpoznaje i nazywa litery a,b,c,d, 
                                         - przelicza, 
                                         - ocenia ilo

ść ,,na oko”, 

                                         - wyszukuje swoj

ą wizytówkę, 

                                         - dobiera małe litery do du

żych (a  A,  

                                            b 

 B). 

 
METODY : I. Majchrzak , czynna, słowna, 
 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE : książki, wizytówki z imionami , litery na 
kartonikach, papierowe stopy z imionami , kartoniki na zakładki, 
wyci

ęte elementy z papieru kolorowego do ozdoby zakładki. 

 

PRZEBIEG: 

 

1. Słuchanie wiersza B. St. Kossuth pt. ,, Wielki skarb” 
 

Mam przyjaciela – wielki skarb, 

Najwi

ększą radość w świecie. 

Któ

ż to ? Aha, nie powiem , nie… 

Z łatwo

ścią odgadniecie. 

 
 
 

Chciałbym z nim przebywa

ć cały dzień

Lecz mi nie daje mama. 

- Ej Jacku, cho

ć na spacer czas, 

do

ść tego czytania. 

 

Tak, ksi

ążka to przyjaciel mój- 

Przyjaciel prawie 

żywy, 

background image

On opowiada cudów moc 

świecie prawi dziwy

 

2. Omówienie tre

ści wiersza. Przypomnienie o szanowaniu książek. 

 
3. Zabawa w bibliotek

ę. 

    Wyja

śnienie dzieciom jak wygląda biblioteka. W jaki sposób poukładane są  

     ksi

ążki na półkach. 

 
4. Segregowanie ksi

ążek. Na każdej umieszczona jest litera ( od a do d). Dzieci  

    układaj

ą książki na półkach, na których również umieszczone są litery ( od a do 

    d ). 
    Przeliczanie ksi

ążek. Ocena ilości ,, na oko” i określanie na której półce znajduje         

    si

ę najmniej, a na której najwięcej. 

 
5. Zabawa ruchowa ,, Czyje to miejsce?” – dzieci siedz

ą na krzesełkach. 

    Kiedy muzyka zaczyna gra

ć, wstają, trzymają się za ręce, zamykają oczy. 

    Nauczyciel w tym czasie zamienia krzesełka. Kiedy muzyka cichnie, odwracaj

ą  

    si

ę i sprawdzają imię na wizytówce. Jeśli nie jest to ich krzesełko to szukają go. 

 
6.Zabawa ruchowa ,,Stopa do stopy”- odszukiwanie wła

ściwej wizytówki na  

   odrysowanych, papierowych stopach. 
 
7. Zabawa ruchowa ,, Dobierz do pary”- dobieranie liter : mała a do wielkiej  
    A itd. Dzieci biegaj

ą przy dźwiękach tamburyna. Na przerwę w muzyce  

    zatrzymuj

ą się , wyszukują i dobierają się parami wg odpowiednich liter. 

 
8. Wykonanie zakładek do ksi

ążek. Naklejanie z jednej strony figur  

    geometrycznych , a z drugiej – swojej wizytówki, któr

ą należy odnaleźć wśród 

    innych.