background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Katarzyna Pacholska 

 

 

 
 
Wytwarzanie dzianin techniką osnowową
 826[01].Z3.03 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1

Recenzenci: 

mgr inż. Andrzej Konarczak 

mgr inż. Hanna Walczak 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Maria Michalak 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  826[01].Z3.03 
Wytwarzanie dzianin techniką osnowową, zawartego w modułowym programie nauczania dla 
zawodu operator maszyn w przemyśle włókienniczym. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ć

wiczenia 

11 

5.1.

 

Dzianina kolumienkowa, jej budowa i właściwości 

11 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Budowa i działanie osnowarek 

13 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

13 

5.3.

 

Obsługa osnowarki 

15 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

15 

5.4.

 

Kontrola jakości dzianin wytworzonych na osnowarkach 

17 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

17 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.

 

Literatura 

29 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3

1.  WPROWADZENIE

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  w  przemyśle 
włókienniczym 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie  uwagi  na 

następujące elementy: 

 

materiał  nauczania,  który  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

 

pytania sprawdzające mające wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy 
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń,  

 

ć

wiczenia,  w  trakcie  wykonywania  których  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności, 

 

sprawdzian postępów i testy stanowiące podsumowanie rozdziału. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module

. 

826[01].Z3.03 

Wytwarzanie dzianin 

techniką osnowową 

826[01].Z3 

Technologia dzianych wyrobów 

włókienniczych 

826[01].Z3.01 

Wytwarzanie dzianin 

techniką szydełkowania 

rządkowego 

826[01].Z3.02 

Wytwarzanie dzianin 

techniką falowania

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu materiałoznawstwa włókienniczego, 

 

identyfikować surowce włókiennicze,  

 

definiować podstawowe wskaźniki technologiczne nitek, 

 

rozpoznawać podstawowe elementy i mechanizmy maszyn i urządzeń włókienniczych, 

 

korzystać z katalogu części maszyn, 

 

odczytywać dokumentacje techniczno-technologiczną maszyn i wyrobów, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  pracy  przy  urządzeniach 
i maszynach włókienniczych, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 

 

monitorować jakość wytwarzanych półproduktów, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie, 

 

charakteryzować etapy dziania w układzie rządkowym – na szydełkarkach i falowarkach, 

 

obliczać parametry dzianin rządkowych, 

 

rozróżniać sploty dzianin rządkowych, 

 

określać budowę oczka, 

 

określać kierunek kolumienek kolumienek i rządków w dzianinie rządkowej, 

 

charakteryzować (właściwości) cechy dzianin rządkowych o splotach podstawowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

5

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić budowę dzianiny, 

 

rozróżnić sploty dziewiarskie wytwarzane na osnowarkach, 

 

określić przeznaczenie dzianin wytwarzanych na osnowarkach, 

 

obliczyć parametry strukturalne dzianin, 

 

określić dzianiny wytwarzane techniką osnowową, 

 

scharakteryzować  rodzaje  osnowarek  oraz  mechanizmów  i  urządzeń  zastosowanych 
w osnowarkach,  

 

określić  rodzaje  i  sposób  współpracy  elementów  oczkotwórczych  zastosowanych 
w osnowarkach, 

 

zastosować instrukcje obsługi mechanizmów i urządzeń osnowarek, 

 

dobrać surowce do wykonania dzianiny, 

 

zorganizować stanowisko pracy, 

 

przewlec nitki przez elementy osnowarki i uruchomić ją, 

 

ustawić urządzenia pomocnicze zapewniające właściwy przebieg procesu dziania, 

 

obsłużyć osnowarkę, 

 

sprawdzić wykonanie dzianiny, 

 

rozpoznać błędy w pracy osnowarki powstałe w czasie wytwarzania dzianiny i je usunąć, 

 

uporządkować stanowisko pracy, 

 

ocenić jakość wytworzonej dzianiny,  

 

wykonać obliczenia dotyczące kosztów produkcji dzianin techniką osnowową, 

 

wykonać konserwację maszyny zgodnie z instrukcją, 

 

dokonać sortowania odpadów produkcyjnych, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i ochrony przeciwpożarowej, 

 

wykorzystać normy, instrukcje i literaturę zawodową dotyczące maszyn i urządzeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

6

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia tekstyliów dzianych 826[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie dzianin techniką osnowową 826[01].Z3.03 

Temat:  Podstawowe sploty dzianin kolumienkowych. 

Cel ogólny:  Zapoznanie  ucznia  z  rodzajami  i  budową  podstawowych  splotów  dzianin 

kolumienkowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić podstawowe sploty dzianin kolumienkowych, 

 

nazwać podstawowe sploty dzianin kolumienkowych, 

 

wykonać schematy splotów dzianin kolumienkowych, 

 

rozpoznać sploty różnych dzianin kolumienkowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się 

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalogi dzianin kolumienkowych, 

 

próbniki dzianin kolumienkowych, 

 

plansze poglądowe wzorów splotów, 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego ucznia, 

 

instrukcje wykonania ćwiczenia, 

 

mikroskopy, lupki dziewiarskie, 

 

papier formatu A4, kolorowe pisaki. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Określenie tematu zajęć i omówienie szczegółowych celów lekcji. 

2.

 

Zapoznanie ucznia z materiałem dotyczącym tematu zajęć. 

3.

 

Zapoznanie ucznia z zadaniem do wykonania. 

4.

 

Wykonanie ćwiczenia przez uczniów. 

 
Przebieg ćwiczenia: 
1.

 

Pobranie  przez  uczniów  zestawów  próbek  dzianin  i  przygotowanie  stanowiska 
roboczego. 

2.

 

Oznaczenie próbek przez uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

7

3.

 

Oglądanie próbek dzianin pod mikroskopem.  

4.

 

Porównywanie splotów z wzorami katalogowymi i planszami poglądowymi splotów. 

5.

 

Zapisywanie  wyników  obserwacji  z  uwzględnieniem  nazwy  splotów  oraz  liczby  iglic, 
o którą przesunięte są oczka. 

6.

 

Wybór jednej z próbek i wykonanie schematu wybranego splotu. 

7.

 

Uporządkowanie stanowisk pracy. 

8.

 

Omówienie wykonanych zadań. 

 

Zakończenie zajęć: 
1.

 

Ocena pracy uczniów. 

2.

 

Zadanie i omówienie sposobu wykonania pracy domowej. 

 
Praca domowa 
Wklej do zeszytu 5 dowolnych próbek dzianin wytworzonych techniką osnowową. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

kontrola  zeszytów  na  początku  kolejnych  zajęć,  omówienie  wykonanej  pracy  przez 
uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

8

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:

 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia tekstyliów dzianych 826[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie dzianin techniką osnowową 826[01].Z3.03 

Temat:  Mechanizm napędu prasy w maszynie osnowowej. 

Cel ogólny:  Zapoznanie  ucznia  z  budową  i  działaniem  mechanizmu  napędu  prasy 

w maszynie osnowowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać mechanizm napędu prasy na osnowarce, 

 

wymienić elementy mechanizmu, 

 

wyjaśnić zasadę działania mechanizmu, 

 

przeanalizować schemat kinematyczny, 

 

sporządzić wykres drogi prasy w czasie jednego obrotu wałka krzywkowego. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2-osobowych. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

model mechanizmu napędu prasy, 

 

tablice poglądowe mechanizmów osnowarek, 

 

pytania prowadzące, 

 

papier formatu A4, pisaki, 

 

przyrządy miernicze. 

 

Zadanie dla ucznia: 
Dokonaj  analizy  schematu  kinematycznego  mechanizmu  prasy  oraz  sporządź  wykres  drogi 
prasy w czasie jednego obrotu wałka krzywkowego. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 

4.

 

Podział grupy na zespoły. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

9

Faza właściwa – wykonanie ćwiczenia  

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien: 

1.

 

zapoznać się z tekstem przewodnim, 

2.

 

wykonać ćwiczenie według tekstu przewodniego, 

3.

 

zaprezentować ćwiczenie. 

 

Tekst przewodni do ćwiczenia  
 
I.  Informacje 
Pytania prowadzące: 
1.

 

Z jakich elementów składa się mechanizm napędu prasy? 

2.

 

Czy można regulować położenie prasy względem igieł? 

3.

 

Jakim elementem wykonujemy pionową regulację ustawienia prasy? 

4.

 

Jakim elementem wykonujemy poziomą regulację ustawienia prasy? 

5.

 

Po jakich elementach mechanizmu toczą się rolki? 

6.

 

Jaki ruch wykonuje prasa w czasie pracy? 

7.

 

Jaki ruch wykonuje prasa w czasie obrotu wałka o kąt od 0°

 

do 190°? 

8.

 

W którą stronę porusza się prasa po obróceniu wałka o kąt 190°? 

9.

 

O  jaki  kąt  obróci  się  wałek  w  czasie  ruchu  prasy  do  momentu  zetknięcia  prasy 
z haczykami igieł? 

10.

 

O jaki kąt obróci się wałek w czasie prasowania haczyków przez prasę? 

11.

 

O jaki kąt obróci się wałek w czasie wycofywania się prasy w pozycje wyjściową? 

 
II.  Planowanie 
1.

 

Określ elementy składowe mechanizmu napędu prasy. 

2.

 

Określ funkcje poszczególnych elementów mechanizmu. 

3.

 

Określ podziałkę na skali stopniowej wykresu drogi prasy w czasie jednego obrotu wału 
krzywkowego. 

4.

 

Określ sposób regulowania położenia prasy. 

5.

 

Określ elementy, po których toczą się rolki. 

6.

 

Określ ruch prasy podczas jej pracy. 

7.

 

Określ kierunek ruchu prasy w czasie jednego obrotu wału krzywkowego. 

8.

 

Zaproponuj sposób sporządzenia wykresu drogi prasy. 

9.

 

Zaproponuj podział pracy w grupie. 

 
III  Ustalenia  
1.

 

Uczniowie omawiają z nauczycielem wszystkie punkty etapu planowania. 

2.

 

Uczniowie odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 
IV  Wykonanie 
1.

 

Uczniowie sporządzają wykres drogi prasy podczas jednego obrotu wałka krzywkowego 
osnowarki. 

 
V  Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonania wykresu.  

2.

 

Uczniowie  porównują  przebieg  dogi prasy z wykresy z rzeczywistym przebiegiem drogi 
prasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10

VI  Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  sprawiły  im  trudności. 
Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać, jakie umiejętności były ćwiczone, 
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. 
 
Zakończenie zajęć 
1.

 

Ocena pracy uczniów. 

2.

 

Zadanie i omówienie sposobu wykonania pracy domowej. 

 
Praca domowa 
Wypisz nazwy elementów mechanizmu napędu prasy i opisz ich funkcje. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

kontrola  zeszytów  na  początku  kolejnych  zajęć,  omówienie  wykonanej  pracy  przez 
uczniów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1. Dzianina kolumienkowa, jej budowa i właściwości

 

 
5.1.1.  Ćwiczenia

 

 

Ć

wiczenie 1 

Określ  rodzaj  splotu pięciu próbek dzianin kolumienkowych, wskaż ich charakterystyczne 

cechy: rodzaj oczka, przesunięcie oczek oraz narysuj schemat wybranego splotu. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien:  

 

przygotować zestawy próbek dzianin kolumienkowych dla każdego ucznia, 

 

omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)

 

ułożyć  otrzymane  od  nauczyciela  próbki  na  równym,  czystym  i  dobrze  oświetlonym 
blacie stołu, 

2)

 

oznaczyć próbki kolejnymi numerami: 1, 2, 3, 4, 5, 

3)

 

obejrzeć  poszczególne  próbki  pod  mikroskopem,  zwracając  uwagę  na  charakterystyczne 
elementy budowy splotów, 

4)

 

zapisać wyniki obserwacji: 

 

próbka nr 1 – splot .........................., oczka…………… przesunięte o ……….. iglic, 

 

próbka nr 2 – splot .........................., oczka…………… przesunięte o ……….. iglic, 

 

próbka nr 3 – splot .........................., oczka…………… przesunięte o ……….. iglic, 

 

próbka nr 4 – splot .........................., oczka…………… przesunięte o ……….. iglic, 

 

próbka nr 5 – splot .........................., oczka…………… przesunięte o ……….. iglic, 

5)

 

wybrać jedną z próbek, 

6)

 

obejrzeć wybraną próbkę pod mikroskopem, 

7)

 

narysować schemat wybranego splotu, wzorując się na obrazie z mikroskopu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

pięć próbek dzianin kolumienkowych o różnych splotach, 

 

mikroskop, 

 

papier formatu A4 oraz przybory do pisania, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 2 

Oblicz  masę  metra  kwadratowego  każdej  z  czterech  próbek  dzianin  kolumienkowych 

wykonanych z nitki o grubości powyżej 200 tex. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować zestawy próbek dzianin kolumienkowych wykonanych o określonej w treści 
zadania przędzy, 

 

omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w Poradniku dla ucznia wzory potrzebne do obliczeń, 

2)

 

rozłożyć  otrzymane  od  nauczyciela  próbki  na  równym,  czystym  i  dobrze  oświetlonym 
blacie stołu,  

3)

 

oznaczyć próbki kolejnymi numerami:1, 2, 3, 4, 

4)

 

wyznaczyć za pomocą lupki włókienniczej ścisłość rządkową i kolumienkową,  

5)

 

zaznaczyć  kolorowym  pisakiem  na  każdej  dzianinie  pojedyncze  oczko,  wypleść 
zaznaczoną nitkę i zmierzyć jej długość, 

6)

 

zapisać wyniki obserwacji: 

 

próbka nr 1 – l = ………………, 

 

próbka nr 2 – l = ………………, 

 

próbka nr 3 – l = ………………, 

 

próbka nr 4 – l = ………………, 

7)

 

obliczyć na podstawie dokonanych pomiarów masy powierzchniowe wszystkich próbek, 

8)

 

porównać otrzymane wyniki, 

9)

 

uszeregować próbki rosnąco zgodnie z wyliczonymi wartościami ścisłości. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

cztery próbki dzianin kolumienkowych o różnych ścisłościach, 

 

lupka włókiennicza, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13

5.2. Budowa i działanie osnowarek

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia

 

 

Ć

wiczenie 1 

Odszukaj na osnowarce podstawowe mechanizmy i przedstaw ich krótką charakterystykę. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

sporządzić  listę  podstawowych  mechanizmów  biorących  bezpośredni  udział  w  formowaniu 
oczka na osnowarkach, 

2)

 

zgodnie z listą odszukać na maszynie poszczególne mechanizmy, 

3)

 

przedstawić charakterystykę odnalezionych mechanizmów maszyny, 

4)

 

wskazać zagrożenia wynikające z pracy tych mechanizmów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia przedmiotowe. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

osnowarka zwykła, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 2 

Wybierz  z  rozsypanki  elementów  oczkotwórczych  te,  które  trzeba  zastosować 

w osnowarce zwykłej oraz wykonaj rysunki tych elementów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

pogrupować elementy oczkotwórcze, osobno igły, osobno płaszczki, osobno iglice, 

2)

 

wybrać  z  każdej  grupy  elementów  te,  które  powinno  się  zastosować  w  osnowarce 
zwykłej, 

3)

 

nazwać wybrane elementy, 

4)

 

wykonać szkice wybranych elementów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

różnorodne elementy oczkotwórcze: igły, płaszczki, iglice, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 3 

Na  podstawie  schematu  kinematycznego  mechanizmu  płaszczkowego  prześledź  i  omów 

drogę płaszczki w trakcie jednego pełnego obrotu wału krzywkowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odnaleźć schemat kinematyczny mechanizmu płaszczkowego osnowarki w Poradniku dla 
ucznia, 

2)

 

odszukać na maszynie wyżej wskazany mechanizm, 

3)

 

wykonać jeden obrót wału krzywkowego obserwując ruch elementów tego mechanizmu, 

4)

 

przeanalizować ruch poszczególnych elementów przy pomocy schematu kinematycznego, 

5)

 

nazwać rodzaj ruchu jaki wykonuje płaszczka, 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

osnowarka zwykła lub model mechanizmu, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15

5.3. Obsługa osnowarek

 

 

5.3.1.  Ćwiczenia

 

 

Ć

wiczenie 1 

Wymień ołowiankę z uszkodzoną igłą w osnowarce zwykłej

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z instrukcją bezpiecznej obsługi osnowarki zwykłej, 

2)

 

sprawdzić czy maszyna jest wyłączona i obracając ręczne koło napędowe, ustawić ją tak, 
aby iglice zajęły położenie przed igłami,  

3)

 

znaleźć płytkę, pod którą znajduje się złamana igła,  

4)

 

odkręcić śrubę mocującą płytkę,  

5)

 

unieść płytkę razem ze śrubą i położyć ją na przedniej belce korpusu maszyny, 

6)

 

nacisnąć na dzianinę ku górze w miejscu występowania uszkodzonej igły,  

7)

 

odchylić ołowiankę, naciskając na jej koniec,  

8)

 

chwycić ołowiankę i odciągnąć do siebie,  

9)

 

unieść ołowiankę nieco do góry i jednocześnie odchylić ku sobie, aby zdjąć z igieł oczka,  

10)

 

usunąć ołowiankę z maszyny,  

11)

 

wziąć nową ołowiankę i założyć w wycięcie belki grzebienia igłowego,  

12)

 

po założeniu ołowianki przykręcić płytę dociskową i sprawdzić osadzenie igieł. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

osnowarka zwykła, 

 

ołowianki z igłami, 

 

instrukcja bhp obsługi maszyny dziewiarskiej, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ć

wiczenie 2 

Nawlecz zerwaną nitkę osnowy na osnowarce zwykłej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją bezpiecznej obsługi osnowarki zwykłej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16

2)

 

sprawdzić, czy maszyna jest wyłączona,  

3)

 

wprowadzić zerwaną nitkę między iglice pierwszej maszynki koło otworu iglicy pustej, 

4)

 

włożyć szydełko w otwór iglicy i położyć nitkę na szydełku,  

5)

 

pociągnąć nitkę do siebie na zewnątrz osnowy, 

6)

 

obracać  ręcznie  maszynę  aż  do  zarobienia  nitki  w  dzianinę,  cały  czas  przytrzymując 
koniec nitki. 
 
Uwaga: Aby przewleczoną nitkę dobrze zarobić w dzianinę, należy jej koniec założyć na 

sąsiednie nitki osnowy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktażem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

osnowarka zwykła, 

 

szydełko, 

 

osnowa, 

 

instrukcja bezpiecznej obsługi osnowarki, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17

5.4. Kontrola jakości dzianin wytworzonych na osnowarkach

 

 
5.4.1.  Ćwiczenia

 

 

Ć

wiczenie 1 

Sporządź  schemat  blokowy  rodzajów  błędów,  jakie  mogą  wystąpić  na  osnowarkach 

w zależności od przyczyny ich powstania. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować próbki dzianin kolumienkowych z różnorodnymi błędami, 

 

omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

wyszukać  w  Poradniku  dla  ucznia  informacje  na  temat  przyczyn  powstawania  błędów 
w dzianinach kolumienkowych, 

2)

 

sporządzić  schemat  blokowy  błędów  dziewiarskich  w  zależności  od  przyczyn  ich 
powstawania, 

3)

 

rozplanować przy każdym rodzaju błędu miejsce na wklejenie próbki dzianiny, 

4)

 

posegregować otrzymane od nauczyciela próbki dzianin według zauważonych błędów, 

5)

 

nazwać zauważone błędy, 

6)

 

wybrać próbki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych błędów, 

7)

 

dopasować i wkleić próbki przy odpowiednich nazwach na schemacie blokowym,  

8)

 

dokonać prezentacji wykonanej pracy. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbki dzianin z błędami, 

 

arkusz formatu A2, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18

Ć

wiczenie 2 

 

Rozpoznaj  rodzaj  uszkodzenia  elementu  oczkotwórczego  i  połącz  je  z  ilustracjami 

przedstawiającymi błędy dzianiny kolumienkowej.  

a)

 

 

 

b)

 

 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1:  a)  przykładowe  uszkodzenia  elementów  oczkotwórczych,  b)  błędy  dzianin 

[opracowanie własne na podstawie 7, s. 326, 328, 330] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować zestawy próbek z różnorodnymi błędami dla każdego ucznia, 

 

omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wkleić w dowolnej kolejności do zeszytu rysunki wadliwych elementów oczkotwórczych 
jedną pod drugą, 

2)

 

rozpoznać rodzaje uszkodzeń i opisać je obok wklejonych rysunków, 

3)

 

dopasować do uszkodzeń ilustracje dzianin z błędami, 

4)

 

wkleić ilustracje dzianin obok odpowiadających im rysunkom elementów maszyn, 

5)

 

opisać wklejone ilustracje błędnych dzianin, 

6)

 

wyszukać spośród przygotowanych przez nauczyciela próbek błędy opisane w zeszycie, 

7)

 

uzupełnić zestawienia w zeszycie o odpowiednie próbki dzianin,  

8)

 

dokonać prezentacji wykonanej pracy

.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rysunki wadliwych elementów oczkotwórczych, 

 

ilustracje błędów dzianin kolumienkowych, 

 

próbki dzianin z błędami, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Wytwarzanie  dzianin 

techniką osnowową” 

 
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 10, 11, 13, 15, 16, 20, 21, 22 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 6, 8, 9, 12, 14, 17, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  21  zadań,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. d, 3. c, 4. a, 5. c, 6. a, 7. b, 8. d, 9. a, 10. b, 11. d, 

12.   b,  13.  c,  14.  a,  15.  c,  16.  b,  17.  c,  18.  c,  19.  c,  20.  a, 
21. d, 22. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Nazwać elementy budowy dzianiny 
kolumienkowej 

Zidentyfikować układy elementów strukturalnych 
dzianiny 

Rozpoznać splot dzianiny kolumienkowej 

Zdefiniować parametry dzianiny 

Określić parametry przędzy dziewiarskiej 

PP 

Określić elementy budowy oczka  

PP 

Wyjaśnić pojęcie rozciągliwości 

Porównać cechy dzianin kolumienkowych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20

Sklasyfikować rodzaje maszyn dziewiarskich 

PP 

10 

Zidentyfikować elementy formujące oczka 
osnowarek 

11  Rozpoznać mechanizmy osnowarki  

12 

Zanalizować zasady działania mechanizmów 
osnowarki 

PP 

13  Nazwać urządzenia osnowarki 

14 

Określić funkcję elementów biorących udział 
w formowaniu oczka 

PP 

15  Rozróżnić elementy oczkotwórcze osnowarki 

16 

Zidentyfikować cechy charaktrystyczne maszyn 
osnowowych 

17  Zastosować wzory do obliczeń produkcyjnych 

PP 

18 

Zastosować zasady bezpiecznej obsługi maszyn 
osnowowych 

PP 

19  Określić zadania urządzeń zabezpieczających  

PP 

20 

Wymienić czynności, które należy wykonać przed 
rozpoczęciem pracy  

21 

Rozróżnić rodzaje przyczyn powstawania błędów 
na dzianinie  

22  Zidentyfikować błąd występujący na dzianinie  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21

Przebieg testowania

 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozwiązaniem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

5.

 

Za każde poprawnie rozwiązane zadanie uzyskasz 1 punkt. 

6.

 

Rozwiązania zaznaczaj na karcie odpowiedzi. 

7.

 

Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. 

8.

 

Dla każdego zadania podane są 4 możliwe odpowiedzi a, b, c, d. 

9.

 

Wybierz właściwą odpowiedź i wstaw znak X w kratkę z odpowiadającą jej literą. 

10.

 

Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz  odpowiedź  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz 
odpowiedź, którą uważasz za prawdziwą. 

11.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci czas. 

12.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

13.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.

 

Podstawowym elementem budowy dzianiny kolumienkowej jest najczęściej 
a)

 

oczko otwarte. 

b)

 

oczko zamknięte.  

c)

 

osnowa. 

d)

 

wątek. 

 

2.

 

W budowie strukturalnej dzianiny wyróżniamy dwa układy oczek 
a)

 

oczko otwarte i wątki. 

b)

 

kolumienki i pogrubienia. 

c)

 

rządki i pocienienia. 

d)

 

rządki i kolumienki. 

 

3.

 

Przedstawiony rysunek jest rysunkiem splotu 
a)

 

sukna. 

b)

 

trykotu. 

c)

 

łańcuszkowego.

 

 

d)

 

atłasowego. 

 

4.

 

Ś

cisłość rządkowa P

r

 dzianiny jest to 

a)

 

liczba rządków w jednostce długości. 

b)

 

liczba kolumienek w jednostce długości. 

c)

 

liczba rządków i kolumienek w jednostce długości. 

d)

 

liczba rządków i kolumienek w jednostce czasu. 

 

5.

 

Numer przędzy to parametr określający 
a)

 

kurczliwość. 

b)

 

rozciągliwość. 

c)

 

grubość. 

d)

 

długość. 

 

6.

 

Długość przędzy w oczku zamkniętym jest sumą 
a)

 

2 odcinków i 2 łuków. 

b)

 

3 odcinków i 3 łuków. 

c)

 

2 odcinków. 

d)

 

2 łuków. 

 

7.

 

Zdolność  dzianiny  kolumienkowej  do  wydłużania  się  pod  wpływem przyłożonej do niej 
siły określamy jako 
a)

 

ś

cisłość. 

b)

 

rozciągliwość. 

c)

 

długość. 

d)

 

splot. 

 

8.

 

Cechą charakterystyczną dzianiny kolumienkowej nie jest 
a)

 

dobre wypełnienie. 

b)

 

niska kurczliwość. 

c)

 

stosunkowo niska masa metra bieżącego. 

d)

 

rozciągliwość większa niż dla dzianiny rządkowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23

 

9.

 

Maszyny, które wytwarzają oczka wzdłuż kolumienki nazywamy 
a)

 

osnowarkami. 

b)

 

przędzarkami. 

c)

 

szydełkarkami. 

d)

 

przewijarkami. 

 

10.

 

Podstawowym elementem formującym oczko dzianiny na osnowarkach jest 
a)

 

urządzenie podające. 

b)

 

igła haczykowa. 

c)

 

korpus. 

d)

 

urządzenie odbierające. 

 

11.

 

Elementem budowy osnowarki zwykłej nie jest 
a)

 

mechanizm napędu prasy. 

b)

 

mechanizm napędu grzebienia igłowego. 

c)

 

mechanizm napędu grzebienia płaszczkowego. 

d)

 

mechanizm nicielnicowy.  

 

12.

 

Grzebień

 

płaszczkowy w osnowarkach zwykłych porusza się ruchem 

a)

 

obrotowym. 

b)

 

posuwisto-zwrotnym. 

c)

 

wahadłowym. 

d)

 

skośnym. 

 

13.

 

Urządzenie, które odbiera utworzoną dzianinę kolumienkową nazywamy 
a)

 

urządzeniem podającym. 

b)

 

urządzeniem zabezpieczającym. 

c)

 

urządzeniem odbierającym. 

d)

 

urządzeniem wzorującym. 

 

14.

 

Elementem  służącym  do  przyginania  haczyków  igieł  haczykowych  w  osnowarkach 
zwykłych jest 
a)

 

prasa. 

b)

 

grzebień igłowy. 

c)

 

igła pomocnicza. 

d)

 

szydełko. 

 

15.

 

Na rysunku przedstawione są różne rodzaje 
a)

 

igieł. 

b)

 

płaszczek. 

c)

 

iglic. 

d)

 

pras. 

 

16.

 

Cechą charakterystyczną osnowarek nie jest 
a)

 

rodzaj igieł. 

b)

 

długość przędzy w oczku. 

c)

 

szerokość robocza grzebienia igłowego wyrażona w calach. 

d)

 

liczba grzebieni igłowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24

 

17.

 

Masa metra kwadratowego dzianiny kolumienkowej, w której długość przędzy wrobionej 
w oczko wynosi 50 mm, ścisłości P

h

, P

v

 = 25, Nm – numer metryczny przędzy wynosi 20, 

a V – liczba nitek występująca w oczku = 2, wynosi 
a)

 

256,5 g. 

b)

 

355,5 g. 

c)

 

312,5 g. 

d)

 

340,5 g. 

 

18.

 

Wszystkie czynności obsługowe związane z konserwacją i naprawami osnowarek należy 
przeprowadzać, gdy 
a)

 

igły wykonują ruch do dołu. 

b)

 

iglice wykonują rzut przed igłami. 

c)

 

wyłączone jest zasilanie maszyny. 

d)

 

nawleka się iglice nitkami. 

 

19.

 

Podstawowym zadaniem urządzeń zabezpieczających pracę maszyny jest 
a)

 

wyłączenie maszyny. 

b)

 

usunięcie awarii. 

c)

 

wyłączenie maszyny i wskazanie miejsca awarii. 

d)

 

uruchomienie maszyny. 

 

20.

 

Przed uruchomieniem maszyny należy 
a)

 

sprawdzić przebieg przędzy na wszystkich systemach. 

b)

 

sprawdzić przebieg przędzy tylko na wybranych systemach. 

c)

 

przystąpić bezpośrednio do pracy. 

d)

 

wymienić nawoje z przędzą na nowe. 

 

21.

 

Tłuste plamy i zabrudzenia pojawiające się na dzianinie są wynikiem 
a)

 

błędów przędzy. 

b)

 

błędów w raporcie snucia. 

c)

 

nieprawidłowej pracy maszyny. 

d)

 

nieprawidłowej obsługi. 

 

22.

 

Rysunek przedstawia błąd dzianiny 
a)

 

pasiastość wzdłużna. 

b)

 

plamy po smarze. 

c)

 

brak kolumienki oczek. 

d)

 

zgrubienia wzdłużne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25

 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko......................................................................................................................... 

 
Wytwarzanie dzianin techniką osnowową

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26

TEST 2 

Test  praktyczny,  zadanie  typu  „  próba  pracy”  do  jednostki  modułowej

 

Wytwarzanie dzianin techniką osnowową” 

 

Zadanie do wykonania 

Wymień ołowiankę z uszkodzoną igłą na osnowarce zwykłej, określ rodzaj uszkodzenia 

oraz podaj przykład błędu powstającego w dzianinie w wyniku pracy uszkodzonego elementu. 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania praktycznego. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę stanowisk. 

5.

 

Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadania. 

6.

 

Przed przystąpieniem do wykonania zadania przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na sprawdzian. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 
czasie zakończenia pracy. 

 

Instrukcja do wykonania zadania 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać dokładnie treść zadania, 

2)

 

zapisać w formularzu Plan działania:  

 

wykaz przyrządów pomocniczych niezbędnych do obsługi maszyny,  

 

czynności  związane  z,  wymianą  uszkodzonej  igły  zgodnie  z  kolejnością 
wykonywania, 

3)

 

dobrać ubranie ochronne zgodnie z przepisami bhp, 

4)

 

przystąpić  do  organizowania  stanowiska  pracy:  rozmieść  na  stanowisku  przyrządy 
pomocnicze niezbędne do wykonania zadania, 

5)

 

wykonać  zaplanowane  czynności  związane  z  wymianą  uszkodzonego  elementu  zgodnie 
z zasadami bhp, 

6)

 

po zakończeniu pracy uporządkować stanowisko pracy i oczyścić maszynę, 

7)

 

określić rodzaj uszkodzenia elementu, 

8)

 

podać przykład błędu powstającego w dzianinie w wyniku pracy uszkodzonego elementu. 

 

Powodzenia! 

 

Ś

rodki dydaktyczne

: 

 

osnowarka zwykła, 

 

narzędzia pomocnicze, 

 

części zamienne, 

 

instrukcja bezpiecznej obsługi szydełkarki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27

Plan działania (wzór arkusza dla ucznia) 

 
 
………………………………… 

             Imię i nazwisko ucznia 
 

 
1)

 

Kolejność wykonywanych czynności: 

 

.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
............................................................................... 

 
2)

 

Wykaz przyborów pomocniczych:  

 

.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
.................................................................................................................................................
................................................................... 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28

Schemat punktowania: 

Arkusz obserwacji ucznia 

………………………………… 

             Imię i nazwisko ucznia 

Lp.  Kryteria czynności 

Punktacja 

Liczba 

punktów 

1.  Planowanie wykonania zadania: 

 

uczeń wymienia w formularzu „Plan działania” kolejne czynności 
związane z wykonaniem zadania, 

 

uczeń sporządza wykaz przyrządów pomocniczych i części 
zamiennych potrzebnych do wykonania zadania. 

0–2 

 

0–1 

 

0-1 

 

2.  Zorganizowanie stanowiska pracy: 

 

uczeń zakłada odzież roboczą,  

 

uczeń gromadzi na stanowisku przyrządy pomocnicze i części 
zamienne wymienione w planowaniu. 

0–2 
0–1 

 

0–1 

 

3.  Wykonanie zadania: 

 

uczeń wyłącza maszynę i ustawia ją tak, aby iglice zajęły 
położenie przed igłami,  

 

znajduje płytkę, pod którą znajduje się złamana igła,  

 

odkręca śrubę mocującą płytkę, nie usuwając jej z otworu płytki,  

 

płytkę ze śrubą kładzie na przedniej belce korpusu maszyny,  

 

naciska na koniec ołowianki i odciąga ją do siebie,  

 

zdejmuje z igieł oczka i wyjmuje ołowiankę z maszyny,  

 

zakłada nową ołowiankę w wycięcie belki grzebienia igłowego,  

 

po założeniu ołowianki przykręca płytę dociskową i sprawdza 
osadzenie igieł w ołowiance względem pozostałych igieł 
w maszynie, 

 

przestrzega bezpieczeństwa zasad bezpieczeństwa podczas pracy, 

 

utrzymuje ład i porządek n stanowisku podczas pracy, 

 

porządkuje stanowisko po pracy (czyści maszynę, odkłada 
narzędzia na miejsce). 

0–11 

 

0–1 
0–1 
0–1 
0–1 
0–1 
0–1 
0–1 

 

 

0–1 
0–1 
0–1 

 

0–1 

 

4. 

Zaprezentowanie efektów wykonanego zdania 

 

uczeń uzasadnia sposób wykonanego zdania, 

 

ocenia jakość wykonanych półproduktów. 

0–2 
0–1 
0–1 

 

 

Łącznie  0–17 

 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
 

 
Za  każdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  otrzymuje  1  punkt.  Za  błąd  w  wykonanej 

czynności lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za uzyskanie minimum 9 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie 10–13 punktów, 

 

dobry – za uzyskanie13–15 unktów, 

 

bardzo dobry – za uzyskanie16–17 punktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29

7.

 

LITERATURA

 

 
1.

 

Dziamara H.: Dziewiarstwo maszynowo-ręczne. WSiP, Warszawa 1990 

2.

 

Gajzler  Z.,  Kowalczyk  K.,  Krynicka  G.:  Konfekcjonowanie  dzianin  cz.  1.  WSiP, 
Warszawa 1995 

3.

 

Kopias K.: Technologia dzianin kolumienkowych, WNT, Warszawa 1986 

4.

 

Kopias K., Kornobis E., Mrożewski Z., Wodniacka H. Laboratorium podstaw technologii 
i maszyn dziewiarskich. PŁ, Łódź 1978 

5.

 

Kornobis E., Mrożewski Z., Stajniak K.: Dziewiarstwo cz. 2. WSiP, Warszawa 1990 

6.

 

Mrożewski Z.: Budowa i projektowanie dzianin. PŁ, Łódź 1978 

7.

 

Stajniak K.: Technologia dziewiarstwa. Maszyny osnowowe. WPLiS, Warszawa 1968 

8.

 

Waśniewski S.: Dziewiarstwo maszynowe. WSiP, Warszawa 1985 

9.

 

www.liba.de