background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Katarzyna Pacholska 

 

 

 
Wytwarzanie dzianin techniką szydełkowania

 

rządkowego 

826[01].Z3.01 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Andrzej Konarczak 

mgr inŜ. Hanna Walczak 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inŜ. Maria Michalak 

 

 

Konsultacja: 

mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  826[01].Z3.01 
„Wytwarzanie  dzianin  techniką  szydełkowania

 

rządkowego”,  zawartego  w  modułowym 

programie nauczania dla zawodu operator maszyn w przemyśle włókienniczym. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

10 

5.1.

 

Dzianina rządkowa, jej budowa i właściwości 

10 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

10 

5.2.

 

Budowa i działanie szydełkarek 

13 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

13 

5.3.

 

Obsługa szydełkarek 

17 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

17 

5.4.

 

Ocena jakości wyrobów wytworzonych na szydełkarkach 

21 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.

 

Literatura 

35 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazuję  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  w  przemyśle 
włókienniczym 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie  uwagi  na 

następujące elementy: 

 

materiał  nauczania,  który  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

 

pytania sprawdzające mające wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy 
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń.  

 

ć

wiczenia, w trakcie wykonywania których uczeń powinien zweryfikować wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności.  

 

sprawdzian postępów i testy stanowiące podsumowanie rozdziału.  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 
 

826[01].Z3.03 

Wytwarzanie dzianin techniką 

osnowową 

826[01].Z3 

Technologia dzianych wyrobów 

włókienniczych 

826[01].Z3.01 

Wytwarzanie dzianin 

techniką szydełkowania 

rządkowego 

826[01].Z3.02 

Wytwarzanie dzianin 

techniką falowania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu materiałoznawstwa włókienniczego, 

 

identyfikować surowce włókiennicze, 

 

definiować podstawowe wskaźniki technologiczne nitek, 

 

rozpoznawać podstawowe elementy i mechanizmy maszyn i urządzeń włókienniczych, 

 

korzystać z katalogu części maszyn, 

 

odczytywać dokumentacje techniczno-technologiczną maszyn i wyrobów, 

 

charakteryzować  wymagania  dotyczące  bezpieczeństwa  pracy  przy  urządzeniach 
i maszynach włókienniczych, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 

 

monitorować jakość wytwarzanych półproduktów, 

 

obsługiwać komputer, 

 

współpracować w grupie, 

 

charakteryzować proces wytwarzania tkanin, 

 

charakteryzować właściwości tkanin wynikające z ich budowy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje, budowę oraz właściwości dzianin, 

 

scharakteryzować sploty dzianin, 

 

określić przeznaczenie dzianin wytwarzanych na róŜnych szydełkarkach, 

 

obliczyć parametry strukturalne dzianin, 

 

rozróŜnić rodzaje szydełkarek, 

 

określić zasady obsługi szydełkarek, 

 

wskazać rodzaje mechanizmów i urządzeń zastosowanych w szydełkarkach, 

 

rozpoznać  i  ustalić  elementy  składowe  zamków  sterujących  pracą  igieł  i  płaszczek 
w róŜnych typach szydełkarek, 

 

określić moŜliwości ustawienia kształtek w zamkach dla określonej pracy igieł, 

 

scharakteryzować 

zasadę 

działania 

urządzeń 

programujących 

zastosowanych 

w szydełkarkach, 

 

odczytać dokumentację techniczną mechanizmów i urządzeń szydełkarek, 

 

dobrać surowce do wytwarzania dzianin techniką szydełkowania rządkowego, 

 

dobrać elementy oczkotwórcze szydełkarek, 

 

zaplanować i zorganizować stanowisko pracy,  

 

posłuŜyć się szydełkarkami zgodnie z instrukcjami obsługi, 

 

przewlec nitki przez elementy urządzenia podającego, 

 

ustawić urządzenia pomocnicze zapewniające właściwy przebieg procesu dziania, 

 

wykonać dzianinę techniką szydełkowania rządkowego, 

 

wskazać  nieprawidłowości  dziania  i  zlikwidować  wady  powstałe  podczas  pracy 
szydełkarek, 

 

uporządkować stanowisko pracy, 

 

ocenić jakość wytworzonej dzianiny, 

 

wykonać obliczenia produkcyjne, 

 

wykonać zgodnie z instrukcją konserwację maszyny, 

 

posortować odpady produkcyjne, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  ochrony  przeciwpoŜarowej 
w czasie obsługi maszyny, 

 

posłuŜyć  się  normami,  instrukcjami  oraz  literaturą  zawodową  dotyczącymi  maszyn 
i urządzeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:

 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01]

  

Moduł: 

Technologia tekstyliów dzianych 826[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie 

dzianin 

techniką 

szydełkowania 

rządkowego 826[01].Z3.01 

Temat:  Podstawowe sploty dzianin rządkowych. 

Cel ogólny:  Zapoznanie  ucznia  z  rodzajami  i  budową  podstawowych  splotów  dzianin 

rządkowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić podstawowe sploty dzianin rządkowych, 

 

nazwać podstawowe sploty dzianin rządkowych, 

 

wykonać rysunek splotów podstawowych w widoku rzeczywistym, 

 

rozpoznać sploty róŜnych dzianin rządkowych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi dzianin rządkowych, 

 

próbniki dzianin rządkowych, 

 

plansze poglądowe wzorów splotów, 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla kaŜdego ucznia, 

 

instrukcje wykonania ćwiczenia, 

 

mikroskopy, lupki dziewiarskie, 

 

papier formatu A4. 

 
Przebieg zajęć 

1.

 

Określenie tematu zajęć i omówienie szczegółowych celów lekcji. 

2.

 

Zapoznanie ucznia z materiałem dotyczącym tematu zajęć. 

3.

 

Zapoznanie ucznia z zadaniem do wykonania. 

4.

 

Wykonanie ćwiczenia przez uczniów. 

 
Przebieg ćwiczenia 
1.

 

Pobranie przez ucznia zestawów próbek dzianin i przygotowanie stanowiska roboczego. 

2.

 

Oznaczenie próbek.  

3.

 

Oglądanie próbek dzianin pod mikroskopem.  

4.

 

Rysowanie w widoku rzeczywistym splotów poszczególnych próbek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5.

 

Porównywanie splotów z wzorami katalogowymi i planszami poglądowymi splotów. 

6.

 

Nazwanie narysowanych splotów. 

7.

 

Uporządkowanie stanowisk pracy. 

8.

 

Omówienie wykonanych zadań. 

 
Zakończenie zajęć 
1.

 

Ocena pracy uczniów. 

2.

 

Zadanie i omówienie sposobu wykonania pracy domowej. 

 
Praca domowa 
Wklej  do  zeszytu  10  dowolnych  próbek  dzianin  i  nazwij  te,  które  wytworzone  są 
podstawowymi splotami dzianin rządkowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

kontrola  zeszytów  na  początku  kolejnych  zajęć,  omówienie  wykonanej  pracy  przez 
uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:

 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01]

  

Moduł: 

Technologia tekstyliów dzianych 826[01].Z3 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie 

dzianin 

techniką 

szydełkowania 

rządkowego 826[01].Z3.01 

Temat:  Wymiana 

uszkodzonych 

elementów 

oczkotwórczych 

szydełkarce 

cylindrycznej jednołoŜyskowej.  

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wymiany uszkodzonych elementów oczkotwórczych 

maszyny cylindrycznej jednołoŜyskowej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać elementy oczkotwórcze maszyny cylindrycznej jednołoŜyskowej, 

 

rozróŜnić elementy uszkodzone i sprawne, 

 

wyjąć uszkodzoną igłę z cylindra maszyny, 

 

zamocować igłę sprawną w cylindrze maszyny, 

 

wyjąć uszkodzoną płaszczkę z cylindra maszyny, 

 

zamocować płaszczkę sprawną w cylindrze maszyny, 

 

wyjąć uszkodzony podpychacz z cylindra maszyny, 

 

zamocować podpychacz sprawny w cylindrze maszyny, 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas trwania zajęć: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi elementów oczkotwórczych, 

 

uszkodzone i sprawne elementy oczkotwórcze: igły, podpychacze, płaszczki, 

 

instrukcja bezpiecznej obsługi maszyny cylindrycznej, 

 

maszyna cylindryczna, 

 

schematy rozmieszczenia elementów oczkotwórczych w cylindrze maszyny, 

 

narzędzia i przybory pomocnicze: szczypce, pęsety, 

 

Przebieg zajęć: 
 
InstruktaŜ wstępny 
1.

 

Zapoznanie uczniów z tematyką i celami zajęć. 

2.

 

Zapoznanie uczniów z zasadami bhp przy wymianie elementów oczkotworczych. 

3.

 

Zapoznanie  uczniów  z  rodzajami  elementów  oczkotwórczych,  biorących  udział 
w procesie dziania na maszynach cylindrycznych. 

4.

 

Wskazanie uszkodzeń, jakim mogą ulec poszczególne elementy oczkotwórcze. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5.

 

Zapoznanie ucznia z zadaniem do wykonania.  

6.

 

Zaprezentowanie  uczniom  kolejnych  czynności  związanych  z  wymianą  igły,  płaszczki 
podpychaczy z jednoczesnym ich opisywaniem. 

7.

 

Powtórzenie  czynności  związanych  z  wymianą  igły,  płaszczki  i  podpychaczy  przez 
wybranego ucznia. 

 
InstruktaŜ bieŜący 
1.

 

Powtórzenie  czynności  związanych  z  wymianą  igły,  płaszczki  i  podpychaczy  przez 
wszystkich uczniów. 

2.

 

Wykonywanie  wskazanych  czynności  przez  uczniów  do  uzyskania  określonych 
rezultatów podlegających ocenie na koniec zajęć. 

3.

 

Obserwacja i korekta wykonywanych przez uczniów czynności. 

4.

 

Zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczne wykonanie zadania. 

 
InstruktaŜ końcowy 
1.

 

Ocena pracy uczniów. 

2.

 

Omówienie zauwaŜonych błędów. 

3.

 

Uporządkowanie stanowisk pracy. 

 
Praca domowa 
Naszkicuj igłę, płaszczkę i podpychacz, na wykonanych rysunkach zaznacz kolanka. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

kontrola  zeszytów  na  początku  kolejnych  zajęć,  omówienie  wykonanej  pracy  przez 
uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1. Dzianina rządkowa, jej budowa i właściwości

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  rodzaj  splotu  czterech  próbek  dzianin  rządkowych  oraz  oznacz  prawą  i  lewą 

stronę próbki o splocie lewoprawym. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować próbki dzianin rządkowych dla kaŜdego ucznia, 

 

omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

ułoŜyć  otrzymane  od  nauczyciela  próbki  na  równym,  czystym  i  dobrze  oświetlonym 
blacie stołu, 

2)

 

obejrzeć  poszczególne  próbki,  zwracając  uwagę  na  charakterystyczne  elementy  budowy 
splotów, 

3)

 

zapisać wyniki obserwacji: 

 

próbka nr 1 – splot ..........................., 

 

próbka nr 2 – splot ..........................., 

 

próbka nr 3 – splot ..........................., 

 

próbka nr 4 – splot ..........................., 

4)

 

wybrać próbkę o splocie lewoprawym, 

5)

 

przeciąć wybraną próbkę na dwie równe części, 

6)

 

oznaczyć prawą i lewą stronę dzianiny, 

7)

 

wkleić oznaczone próbki do zeszytu ćwiczeń. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboraoryjne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

cztery próbki dzianin o róŜnych splotach, 

 

noŜyczki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wyznacz  ścisłość  powierzchniową  dwóch  próbek  dzianin  lewoprawych  i  określ,  która 

z nich ma większą przewiewność. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować próbki dzianin rządkowych lewoprawych o róŜnych ścisłościach oraz lupki 
dziewiarskie dla kaŜdego ucznia, 

 

omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)

 

rozłoŜyć  przygotowane  przez  nauczyciela  próbki  na  równym,  czystym  i  dobrze 
oświetlonym blacie stołu prawą stroną na wierzch, 

2)

 

wyznaczyć  za  pomocą  lupki  włókienniczej  ścisłość  kolumienkową  i  rządkową  jednej 
i drugiej próbki, 

3)

 

obliczyć przy pomocy wzorów wysokość i szerokość pojedynczego oczka w odpowiednich 
próbkach, 

4)

 

zapisać wyniki obserwacji: 

 

próbka nr 1 – A = ............, B = ..............., 

 

próbka nr 2 – A = ............, B = ..............., 

5)

 

obliczyć ścisłość powierzchniową obydwu próbek, 

6)

 

porównać otrzymane wyniki, 

7)

 

wybrać próbkę o większej przewiewności, 

8)

 

uzasadnić swój wybór, 

9)

 

opracowane ćwiczenie umieścić w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dwie próbki dzianin lewoprawych o róŜnych ścisłościach, 

 

lupka włókiennicza, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Otrzymane  próbki  dzianin  podziel,  na  podstawie  ich  chwytu  i  połysku,  na  dzianiny 

wykonane z włókien naturalnych i chemicznych. Podaj przykłady przeznaczenia tych dzianin 
na podstawie ich grubości, splotu i wzoru.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować próbki dzianin wykonanych z włókien naturalnych oraz chemicznych, 

 

omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

rozłoŜyć przygotowane przez nauczyciela próbki na równym, czystym i dobrze oświetlonym 
blacie stołu, 

2)

 

wybrać trzy próbki dzianin wykonane z włókien naturalnych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

3)

 

uzasadnić swój wybór, 

4)

 

wybrać trzy próbki dzianin wykonane z włókien chemicznych, 

5)

 

uzasadnić swój wybór, 

6)

 

wybrane  próbki  nakleić  na  osobne  arkusze  papieru,  opisać  je  uwzględniając  rodzaj 
surowca, których zostały wykonane, 

7)

 

przy  kaŜdej  próbce  naszkicować  wyrób,  do  produkcji  którego  moŜe  posłuŜyć  dana 
dzianina. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie laboratoryjne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki dzianin z włókien naturalnych i chemicznych, 

 

arkusze papieru, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. 

Budowa i działanie szydełkarek 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Odszukaj  i  wskaŜ  na  szydełkarce  płaskiej  podstawowe  mechanizmy  i  przedstaw  ich 

krótką charakterystykę. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się z materiałem 

nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia  dotyczącym  tematyki  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)

 

sporządzić listę podstawowych mechanizmów maszyny saneczkowej, 

2)

 

zgodnie z listą odszukać na maszynie poszczególne mechanizmy, 

3)

 

przedstawić charakterystykę odnalezionych mechanizmów maszyny, 

4)

 

wskazać mechanizmy stwarzające zagroŜenia podczas pracy maszyny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

szydełkarka płaska dwu lub jednołoŜyskowa, 

 

schematy technologiczne mechanizmów maszyny saneczkowej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Odszukaj na szydełkarce cylindrycznej podstawowe mechanizmy i przedstaw ich krótką 

charakterystykę. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się z materiałem 

nauczania  z  Poradnika  dla  ucznia  dotyczącym  tematyki  ćwiczenia.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)

 

wykonać listę podstawowych mechanizmów maszyny cylindrycznej, 

2)

 

zgodnie z listą odszukać na maszynie poszczególne mechanizmy, 

3)

 

przedstawić charakterystykę odnalezionych mechanizmów maszyny, 

4)

 

wskazać mechanizmy stwarzające zagroŜenie podczas pracy maszyny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

szydełkarka cylindryczna dwu lub jednołoŜyskowa, 

 

schematy technologiczne mechanizmów maszyn cylindrycznych, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Wybierz z rozsypanki elementów oczkotwórczych te, które trzeba zastosować w  szydełkarce 

płaskiej oraz wykonaj rysunki tych elementów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować zestawy róŜnorodnych elementów oczkotwórzych dla kaŜdego ucznia, 

 

omówić  zakres  i   technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

pogrupować elementy oczkotwórcze, osobno igły, osobno płaszczki, osobno podpychacze, 

2)

 

wybrać  z  kaŜdej  grupy  elementów  te  które  powinno  się  zastosować  w  szydełkarce 
płaskiej, 

3)

 

nazwać wybrane elementy, 

4)

 

wykonać szkice wybranych elementów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

róŜnorodne elementy oczkotwórcze: igły, płaszczki, podpychacze, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wybierz  z  rozsypanki  elementów  oczkotwórczych  te,  które  trzeba  zastosować 

w szydełkarce cylindrycznej jednołoŜyskowej oraz wykonaj rysunki tych elementów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować zestawy róŜnorodnych elementów oczkotwórzych dla kaŜdego ucznia, 

 

omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

pogrupować  elementy  oczkotwórcze,  osobno  igły,  osobno  płaszczki,  osobno  podpychacze 
selektywne, 

2)

 

wybrać  z  kaŜdej  grupy  elementów  te  które  powinno  się  zastosować  w  szydełkarce 
cylindrycznej jednołoŜyskowej, 

3)

 

nazwać wybrane elementy, 

4)

 

wykonać szkice wybranych elementów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

róŜnorodne elementy oczkotwórcze: igły, płaszczki, haczyki, podpychacze selektywne, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla naucyzciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Zbadaj  przebieg  igły  w  zamku  maszyny  dziewiarskiej  dla  trzech  układów  kształtek. 

Kształtka zaciemniona oznacza kształtkę wyłączoną z pracy. Porównaj zmiany połoŜenia igieł 
dziewiarskich w zamku szydełkarki płaskiej ze schematem drogi igły w tym zamku.  

 

układ I                              układ II                           układ III 

Rysunek do ćwiczenia 5 [opracowanie własne na podstawie 1, s. 105] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  schemat  drogi  igły  w  zamku  szydełkarki  płaskiej  zamieszczony  w  poradniku 
ucznia w materiale nauczania, 

2)

 

przeanalizować schemat, 

3)

 

ustawić na modelu zamka kształtki w układzie I, 

4)

 

przeprowadzić  igłę  przez  obszar  roboczy  zamka,  porównując  zmiany  jej  połoŜenia 
w trakcie przebiegu ze schematem, 

5)

 

ustawić na modelu zamka kształtki w układzie II, 

6)

 

przeprowadzić  igłę  przez  obszar  roboczy  zamka,  porównując  zmiany  jej  połoŜenia 
w trakcie przebiegu ze schematem, 

7)

 

ustawić na modelu zamka kształtki w układzie III, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

8)

 

przeprowadzić  igłę  przez  obszar  roboczy  zamka,  porównując  zmiany  jej  połoŜenia 
w trakcie przebiegu ze schematem, 

9)

 

zapisać spostrzeŜenia z obserwacji: 

 

układ I – podobieństwa ……………………., róŜnice …………………………..., 

 

układ II – podobieństwa ………………………., róŜnice ...……………………..., 

 

układ III – podobieństwa ………………………., róŜnice ...……………………... 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik ucznia, 

 

zamek wymontowany z maszyny saneczkowej, 

 

igły języczkowe, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3. Obsługa szydełkarek

 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na  rysunku  przedstawiono  ustawienie  kształtek  w  zamkach  szydełkarki  płaskiej 

niezbędne  do  utworzenia  dzianiny  lewoprawej  na  okrągło.  Wykonaj  na  szydełkarce  płaskiej 
próbkę  takiej  dzianiny.  Do  wytworzenia  próbki  wykorzystaj  po  60  igieł  kaŜdego  łoŜyska 
i wykonaj 100 suwów głowicą. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1: a) ustawienie kształtek, b) tworzenie oczek na igłach [1, s. 109] 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

zapoznać się z instrukcją bezpiecznej obsługi maszyny saneczkowej, 

2)

 

ustawić głowicę zamka z lewej strony, a wodzik z prawej strony maszyny, 

3)

 

włączyć do pracy po 60 igieł w kaŜdym łoŜysku maszyny, 

4)

 

włączyć do pracy kształtki wynoszące, a kształtki spychające ustawić na pozycję 7, 

5)

 

otworzyć języczki igieł przesuwając głowicę powoli w prawą stronę, 

6)

 

zasilić nitką wodzik i włączyć go do pracy, 

7)

 

ustawić licznik suwów w pozycji „0”, 

8)

 

zaciągnąć siatkę, przesuwając głowicę w lewą stronę, 

9)

 

zamocować na wytworzonej siatce grzebień odciągający oraz obciąŜniki,  

10)

 

wyłączyć na dwóch łoŜyskach kształtki A i B, 

11)

 

kształtkę spychającą I ustawić na pozycję 9, 

12)

 

wykonać jeden suw głowicą, 

13)

 

kształtkę spychającą II ustawić na pozycję 9, 

14)

 

kontynuować dzianie, kontrolując liczbę wykonanych suwów na liczniku, 

15)

 

odciąć nitkę zasilającą nad wodzikiem, 

16)

 

wykonać dwa ostatnie suwy zrzucające dzianinę z igieł. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

maszyna saneczkowa dwułoŜyskowa, 

 

przędza dziewiarska, 

 

noŜyczki, 

 

grzebień odciągający, 

 

obciąŜniki, 

 

instrukcja bhp obsługi maszyny dziewiarskiej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  nitki:  bawełnianą  o  grubości  25  tex,  poliamidową  o  grubości  167  dtex  oraz 

gumitex o grubości 110 dtex i przeprowadź je przez elementy układu podającego szydełkarki 
cylindrycznej jednołoŜyskowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować schematy nawlekania szydełkarki cylindrycznej nitką, 

 

omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją bezpiecznej obsługi szydełkarki cylindrycznej, 
2)  podzielić surowiec według rodzaju i skrętu zgodnie z oznaczeniami na szpulach, 
3)  przeanalizować schemat nawlekania maszyny dziewiarskiej nitką, 
4)  wskazać na maszynie wszystkie elementy układu podającego wskazane na schemacie, 
5)  rozmieścić nitki i gumkę na stojakach zgodnie ze schematem, 
6)  przewlec gumkę przez kolejne elementy maszyny zgodnie ze schematem, 
7)  przewlec poszczególne nitki przez elementy układu podającego zgodnie ze schematem, 
8)  skontrolować przebieg wszystkich nitek.

 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat nawlekania nitek dla maszyny cylindrycznej jednołoŜyskowej, 

 

maszyna cylindryczna jednołoŜyskowa, 

 

surowce: nitka dziewiarska, gumka, 

 

noŜyczki, 

 

pęseta, 

 

instrukcja bhp obsługi maszyny dziewiarskiej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wymień  uszkodzone  elementy  oczkotwórcze  maszyny  cylindrycznej  jednołoŜyskowej  – 

igłę, płaszczkę i podpychacz.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować  sprawne  i  uszkodzine  elementy  oczkotwórcze  maszyny  cylindrycznej 
jednołoŜyskowej, 

 

omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją bezpiecznej obsługi szydełkarki cylindrycznej, 
2)  zapoznać  się  z  rodzajami  elementów  oczkotwórczych,  biorących  udział  w  procesie 

dziania na maszynach cylindrycznych, 

3)  zapoznać się z uszkodzeniami, jakim mogą ulec poszczególne elementy oczkotwórcze, 
4)  wskazać na maszynie igłę, podpychacz i płaszczkę, 
5)  odszukać na maszynie uszkodzone elementy, 
6)  wymienić zgodnie z zasadami bhp uszkodzone elementy, 
7)  uruchomić maszynę i sprawdzić jakość wytwarzanych wyrobów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

maszyna cylindryczna jednołoŜyskowa, 

 

elementy oczkotwórcze, 

 

szczypce do igieł, śrubokręt, 

 

instrukcja bhp obsługi maszyny dziewiarskiej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Oczyść maszynę z kurzu i brudu i sprawdź poziom środka smarowniczego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować środki czyszczące i olej maszynowy, 

 

przygotować schematy nawlekania szydełkarki cylindrycznej nitką, 

 

omówić  zakres  i   technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją bezpiecznej obsługi szydełkarki cylindrycznej, 
2)  przygotować narzędzia potrzebne do czyszczenia maszyny, 
3)  przeanalizować schemat nawlekania maszyny dziewiarskiej nitką, 
4)  oczyścić z kurzu i brudu elementy układu zasilającego maszynę przy pomocy pędzelka i 

pęsety, 

5)  skontrolować przebieg wszystkich nitek oraz sprawdzić czy na nitkach nie zaczepiły się 

kłębki włókien, 

6)  oczyścić osłony z kurzu i oleju, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

7)  usunąć ewentualne wycieki oleju, 
8)  na  panelu  kontrolnym  sprawdzić  poziom  oleju,  w  przypadku  jego  niedostatecznej  ilości 

uzupełnić olej zgodnie z instrukcją smarowania maszyny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z instruktaŜem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat nawlekania nitek dla maszyny cylindrycznej jednołoŜyskowej, 

 

maszyna cylindryczna jednołoŜyskowa, 

 

pędzelek, noŜyczki, pęseta, olej smarowniczy, 

 

instrukcja bhp obsługi maszyny dziewiarskiej, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

5.4. Ocena jakości wyrobów wytworzonych na szydełkarkach

 

 
5.4.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  katalog  błędów  dziewiarskich  wykorzystując  wadliwe  próbki  róŜnorodnych 

dzianin.  W  albumie  obok  wklejonej  próbki  umieść  nazwę,  krótki  opis  błędu  oraz  oznacz 
jakość próbki. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestawy 

próbek róŜnorodnych dzianin dla kaŜdego ucznia. Uczeń powinien zapoznać się z materiałem 
nauczania z Poradnika dla ucznia dotyczącym tematyki ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)

 

posegregować próbki dzianin według zauwaŜonych błędów, 

2)

 

wybrać próbki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych błędów, 

3)

 

wykonać album, wykorzystując kartony z bloku technicznego, dziurkacz i tasiemkę, 

4)

 

opracować stronę tytułowa albumu; album zatytułować „Katalog błędów dziewiarskich”, 

5)

 

wkleić po jednej próbce na kaŜdej stronie albumu,  

6)

 

dopisać  przy  kaŜdej  próbce  rodzaj  błędu  i  jego  krótką  charakterystykę  wynikającą 
z Twojej obserwacji, 

7)

 

określić  jakość  dzianiny  z  kaŜdej  próbki  na  podstawie  tabeli  jakościowej  błędów 
wyrobów odpasowanych z szydełkarek płaskich, 

8)

 

uzupełnić opisy w albumie,  

9)

 

dokonać prezentacji wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

blok techniczny, tasiemka, 

 

dziurkacz, noŜyczki, 

 

próbki wadliwych dzianin, 

 

klej, 

 

poradnik ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.  

 
Ćwiczenie 2 

Oblicz wydajność teoretyczną W

szydełkarki  cylindrycznej o 36 obszarach pracy, która 

posiada  1296  igieł  w  cylindrze  i  wykonuje  14  obrotów  na  minutę,  mając  próbkę  dzianiny 
wykonanej na tej szydełkarce. Masa właściwa m

2

 dzianiny wynosi 0,5 kg. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się z fragmentem 

materiału nauczania z Poradnika dla ucznia dotyczącym tematyki ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać wzór na obliczania wydajności teoretycznej w poradniku dla ucznia, 

2)

 

wypisać z zadania wartości dane oraz niewiadome, 

3)

 

przygotować próbkę dzianiny i lupkę dziewiarską do pomiaru ścisłości, 

4)

 

określić  z  pomocą  lupki  liczbę  oczek  mieszczących  się  w  100  milimetrowym  odcinku 
dzianiny wzdłuŜ rządka i zapisać ścisłość kolumienkową dzianiny, 

5)

 

określić z pomocą lupki liczbę rządków mieszczących się w 100 milimetrowym odcinku 
dzianiny wzdłuŜ kolumienki i zapisać ścisłość rządkową dzianiny, 

6)

 

uzupełnić brakujące dane o wyznaczone wartości, 

7)

 

podstawić wszystkie dane do wzoru i obliczyć szukaną wartość wydajności teoretycznej 
szydełkarki. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

próbka dzianiny, 

 

lupka włókiennicza, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Posegreguj odpady produkcyjne według trzech kategorii błędów:  

1)

 

wynikających ze złej jakości nitki 

2)

 

wywołanych nieprawidłową pracą maszyny 

3)

 

powstałych z winy obsługi. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien: 

 

przygotować odpady produkcyjne róŜnego typu, 

 

przygotować uszkodzone elementy oczkotwórcze, olej maszynowy, 

 

omówić  zakres  i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z cechami charakteryzującymi błędy procesu dziania, 

2)

 

posegregować  otrzymane  od  nauczyciela  odpady  produkcyjne  zgodnie  z  kategoriami 
wymienionymi w ćwiczeniu, 

3)

 

przeanalizować przyczyny powstawania błędów, 

4)

 

określić przydatność odpadów do dalszego przerobu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie przedmiotowe. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

odpady produkcyjne, 

 

lupka włókiennicza, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Wytwarzanie  dzianin 

techniką szydełkowania rządkowego” 

 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 22, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 5, 6, 10, 14, 15, 16, 21, 23, 24, 25 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej

 

11 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  23  zadania,  w  tym  co  najmniej  8  z  poziomu 
ponadpodstawowego.

 

 

Klucz odpowiedzi:  1. d, 2. a, 3. d, 4. a, 5. c, 6. a, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. b, 

12. a,  13.  d,  14.  a,  15.  b,  16.  a,  17.  b,  18.  d,  19.  c,  20.  b, 
21. 
c, 22. b, 23. a, 24. b, 25. a. 

 

Plan testu   

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozpoznać elementy budowy oczka 

Nazwać elementy budowy dzianiny 

Zidentyfikować splot dziewiarski 

Wyjaśnić pojęcie ścisłości rządkowej dzianiny 

Określić właściwości uŜytkowe dzianin 

PP 

Określić właściwości uŜytkowe dzianin 

PP 

Wybrać rodzaj surowca wpływającego na 
komfort uŜytkowania wyrobów  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

RozróŜnić rodzaje

 

szydełkarek płaskich 

w zaleŜności od ilości łoŜysk 

Nazwać maszyny wytwarzające dzianiny 
rządkowe 

10 

Dobrać elementy oczkotwórcze szydełkarki 
płaskiej 

PP 

11  Wymienić elementy budowy szydełkarki płaskiej 

12 

RozróŜnić poszczególne urządzenia szydełkarek 
płaskich 

13  Nazwać kształtki zamka szydełkarki płaskiej 

14 

Określić typ urządzenia podającego ręcznych 
szydełkarek płaskich  

PP 

15 

Zanalizować drogę igieł dziewiarskich podczas 
formowania oczka dzianiny 

PP 

16 

Określić sposób poruszania się płaszczek 
igłowych podczas tworzenia dzianiny 

PP 

17 

RozróŜnić zadania elementów układu podającego 
szydełkarki 

18 

Nazwać typy szydełkarek płaskich i 
cylindrycznych 

19 

RozróŜnić zadania urządzeń układu 
zabezpieczającego pracę maszyny 

20  Wskazać miejsca niebezpieczne na szydełkarkach 

21  Wykryć błędy dziewiarskie 

PP 

22  Rozpoznać błędy dziewiarskie 

23 

Określić błędy dzianin wynikające 
z nieprawidłowej obsługi maszyny 

PP 

24  Zastosować wzory do obliczeń produkcyjnych 

PP 

25  Obliczyć ścisłość dzianiny 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania

 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozwiązaniem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 

5.

 

Za kaŜde poprawnie rozwiązane zadanie uzyskasz 1 punkt. 

6.

 

Rozwiązania zaznaczaj na karcie odpowiedzi. 

7.

 

Dla kaŜdego zadania podane są 4 moŜliwe odpowiedzi a,b,c,d. 

8.

 

Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. 

9.

 

Wybierz właściwą odpowiedź i wstaw znak w kratkę z odpowiadającą jej literą. 

10.

 

JeŜeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz  odpowiedź  otocz  ją  kółkiem  i  zaznacz 
odpowiedź, którą uwaŜasz za prawdziwą. 

11.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

12.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci czas. 

13.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

   

 
1.  Elementem budowy dzianiny nie jest 

a)

 

oczko. 

b)

 

kolumienka. 

c)

 

rządek. 

d)

 

wątek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

2.

 

Najmniejsza  liczba  oczek,  która  powtarza  się  w  ściśle  określonym  porządku  na 
powierzchni dzianiny jest określana jako 
a)  raport splotu. 
b)  ścisłość dzianiny. 
c)  splot lewoprawy. 
d)  oczko otwarte. 

 
3.

 

Przedstawiony rysunek jest rysunkiem splotu 
a)  dwulewego. 
b)  dwuprawego. 
c)  interlokowego.  
d)  lewoprawego. 

 
4.

 

Ś

cisłość rządkowa P

r

 dzianiny jest to 

a)  liczba rządków w jednostce długości. 
b)  liczba kolumienek w jednostce długości. 
c)  liczba rządków i kolumienek w jednostce długości. 
d)  liczba rządków i kolumienek w jednostce czasu. 

 
5.

 

Powstawanie pęczków włókien na powierzchni dzianiny to zjawisko określone jako 
a)

 

kurczliwość. 

b)

 

rozciągliwość. 

c)

 

pilling. 

d)

 

higroskopijność. 

 

6.

 

Zdolność  dzianiny  do  odprowadzania  ze  skóry  potu  oraz  doprowadzania  do  ciała 
ś

wieŜego powietrza to 

a)

 

przewiewność. 

b)

 

rozciągliwość. 

c)

 

ś

cisłość. 

d)

 

masa powierzchniowa. 

 

7.

 

Surowcem do produkcji skarpet nie jest nitka 
a)

 

wełniana. 

b)

 

bawełniana. 

c)

 

syntetyczna. 

d)

 

konopna. 

 

8.

 

Szydełkarki płaskie dzielimy na 
a)

 

jednołoŜyskowe i dwułoŜyskowe. 

b)

 

jednołoŜyskowe i czterołoŜyskowe. 

c)

 

sześciołoŜyskowe i ośmiołoŜyskowe. 

d)

 

pięciołoŜyskowe i siedmiołoŜyskowe. 

 
9.

 

Maszyny, które wytwarzają oczka wzdłuŜ rządka nazywamy 
a)

 

łączarkami. 

b)

 

przędzarkami. 

c)

 

szydełkarkami. 

d)

 

przewijarkami. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

10.

 

Podstawowym elementem formującym oczko dzianiny na szydełkarkach płaskich jest 
a)

 

igła języczkowa. 

b)

 

korpus. 

c)

 

urządzenie podające. 

d)

 

urządzenie odbierające. 

 

11.

 

Elementem budowy szydełkarki płaskiej nie jest 
a)

 

korpus. 

b)

 

cylinder. 

c)

 

łoŜe igłowe. 

d)

 

zamek igłowy. 

 

12.

 

Zespół kształtek nadający kolankom igieł ruch posuwisto zwrotny określamy jako 
a)

 

zamek. 

b)

 

urządzenie podające. 

c)

 

urządzenia nawijające. 

d)

 

urządzenie zabezpieczające pracę maszyny. 

 

13.

 

Kształtki wynoszące w zamku szydełkarki płaskiej oznaczamy literami 
a)

 

Z, H, P, O. 

b)

 

X, Y, Z, K. 

c)

 

L, Ł, M, N. 

d)

 

A, B, C, D. 

 

14.

 

Urządzenie podające zastosowane w ręcznych szydełkarkach płaskich jest urządzeniem 
a)

 

negatywnym. 

b)

 

pozytywnym. 

c)

 

biernym. 

d)

 

czynnym. 

 

15.

 

W celu uformowania kolejnego oczka dzianiny igła języczkowa wraz z nitką powinna 
a)

 

przesunąć się pionowo do góry. 

b)

 

odchylić się w prawo i przesunąć do dołu. 

c)

 

przesunąć się pionowo do dołu. 

d)

 

odchylić się w lewo i przesunąć do dołu. 

 
 
16.

 

Płaszczki  igłowe  umieszczone  w  kręgu  podczas  pracy  szydełkarki  cylindrycznej 
jednołoŜyskowej wykonują ruch 
a)

 

posuwisto-zwrotny. 

b)

 

odśrodkowy. 

c)

 

odśrodkowy i dośrodkowy. 

d)

 

dośrodkowy. 

 

17.

 

Zadaniem napręŜacza przędzy  wchodzącego w skład urządzenia podającego szydełkarki 
cylindrycznej jest 
a)

 

podawanie przędzy. 

b)

 

regulacja napięcia przędzy. 

c)

 

zabezpieczenie pracy maszyny. 

d)

 

nawijanie określonego odcinka przędzy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

 
18.

 

Nazwy Elastik i Interlok są nazwami szydełkarek 
a)

 

płaskich jednołoŜyskowych. 

b)

 

płaskich dwułoŜyskowych. 

c)

 

cylindrycznych jednołoŜyskowych.  

d)

 

cylindrycznych dwułoŜyskowych. 

 
19.

 

Podstawowym zadaniem urządzeń zabezpieczających pracę maszyny jest 
a)

 

wyłączenie maszyny. 

b)

 

usunięcie awarii. 

c)

 

wyłączenie maszyny i wskazanie miejsca awarii. 

d)

 

uruchomienie maszyny. 

 
20.

 

Największe zagroŜenie dla obsługi szydełkarki cylindrycznej stwarza 
a)

 

korpus szydełkarki. 

b)

 

obracający się cylinder. 

c)

 

okład zasilający. 

d)

 

układ urządzeń zabezpieczających pracę maszyny. 

 

21.

 

Rysunek przedstawia błąd dzianiny 
a)

 

pasiastość. 

b)

 

plamy. 

c)

 

pęczki. 

d)

 

zgrubienia. 

 
22.

 

Rysunek przedstawia błąd dzianiny 
a)

 

pasiastość. 

b)

 

dziury. 

c)

 

zgrubienia. 

d)

 

cery. 

 
 
 
 
23.

 

Do błędów powstałych w wyniku złej obsługi szydełkarki nie zaliczamy 
a)

 

nierównych rządków. 

b)

 

poprzecznych zgrubień. 

c)

 

nierównych oczek. 

d)

 

spuszczonych oczek. 

 
24.

 

Wydajność  szydełkarki  cylindrycznej  dwułoŜyskowej  interlok,  gdy  liczba  igieł  wynosi 
1296, liczba obrotów maszyny wynosi 20 obr/min, masa właściwa m

2

 dzianiny równa się 

0,5  kg,  liczba  obszarów  pracy  równa  się  36,  ścisłość  mierzona  wzdłuŜ  rządków  wynosi 
100, ścisłość mierzona wzdłuŜ kolumienek wynosi równieŜ 100, wynosi 
a)

 

5,5 [kg/h]. 

b)

 

9,3 [kg/h]. 

c)

 

7,2 [kg/h]. 

d)

 

12,6[kg/h]. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

25.

 

Ś

cisłość rządkowa dzianiny P

r

 o wysokości rządka B = 10 mm, wynosi 

a)

 

10. 

b)

 

100. 

c)

 

50. 

d)

 

1000. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko......................................................................................................................... 

 
Wytwarzanie dzianin techniką szydełkowania rządkowego

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

21

 

 

 

22

 

 

 

23

 

 

 

24

 

 

 

25

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

TEST 2

 

Test  praktyczny,  zadanie  typu  „  próba  pracy”  do  jednostki  modułowej

 

Wytwarzanie dzianin techniką szydełkowania rządkowego” 

 

Zadanie do wykonania 

Wykonaj 10 par skarpetek męskich na szydełkarce cylindrycznej. Do wykonania zadania 

uŜyj nitki bawełnianej o grubości 25 tex, poliamidowej 167 dtex oraz gumki 110 dtex.  

Na wykonanie zadania masz 180 minut. 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania praktycznego. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę stanowisk. 

5.

 

Zapewnij uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadania. 

6.

 

Przed przystąpieniem do wykonania zadania przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na sprawdzian. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 
czasie zakończenia pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie powinieneś: 

1.

 

przeczytać dokładnie treść zadania, 

2.

 

zapisać w formularzu plan działania: 

 

parametry strukturalne dzianiny z dokumentacji dostępnej przy maszynie, 

 

wykaz przyrządów pomocniczych niezbędnych do obsługi maszyny,  

 

czynności związane z wykonaniem skarpet, zgodnie z kolejnością wykonywania, 

3.

 

dobrać ubranie ochronne zgodnie z przepisami bhp, 

4.

 

przystąpić  do  organizowania  stanowiska  pracy:  rozmieść  na  stanowisku  przyrządy 
pomocnicze niezbędne do wykonania zadania, 

5.

 

wykonać zaplanowane czynności związane z obsługą maszyny zgodnie z zasadami bhp, 

6.

 

po zakończeniu pracy uporządkować stanowisko pracy i oczyścić maszynę, 

7.

 

określić jakość wytworzonych półproduktów, 

8.

 

zaprezentować wykonane półprodukty. 

 

Powodzenia!

 

 
Środki dydaktyczne: 

 

szydełkarka cylindryczna, 

 

zestaw nitek dziewiarskich, 

 

narzędzia pomocnicze, 

 

dokumentacja techniczna, 

 

instrukcja bezpiecznej obsługi szydełkarki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Plan działania (wzór arkusza dla ucznia) 

 
………………………………………………….. 

                          Imię i nazwisko ucznia 
 
 

1)

 

Wykaz surowców:  

 

................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................ 

 
2)

 

Wykaz przyborów pomocniczych:  

 

................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................ 

 
3)

 

Kolejność wykonywanych czynności:  

 

................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................
................................................................................................................................................ 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

Schemat punktowania: 

 

Arkusz obserwacji ucznia 

………………………………… 

             Imię i nazwisko ucznia 

Lp.  Kryteria czynności 

Punktacja   Liczba 

punktów 

1.  Planowanie wykonania zadania: 

 

uczeń  wymienia  w  formularzu  „Plan  działania”  kolejne 
czynności związane z wykonaniem zadania, 

 

uczeń 

sporządza 

wykaz 

przyrządów 

pomocniczych 

potrzebnych  przy  obsłudze  maszyny  (  noŜyczki,  penseta, 
igła do przewlekania, szczypce do igieł ), 

 

uczeń wymienia surowce niezbędne do wykonania zadania  

 

(nitka  bawełniana  o  grubości  25  tex,  nitka  poliamidowa 
167 dtex, gumitex 110 dtex). 

0–3 

 

0–1 

 
 

0–1 

 
 

0–1 

 

2.  Zorganizowanie stanowiska pracy: 

 

uczeń zakłada odzieŜ roboczą, 

 

uczeń  gromadzi  na  stanowisku  przyrządy  pomocnicze 
wymienione w planowaniu, 

 

uczeń  gromadzi  surowce  wymienione  w  planowaniu 
niezbędne do wykonania zadania. 

0–3 
0–1 

 

0–1 

 

0–1 

 

3.  Wykonanie zadania: 

 

uczeń  przewleka  nitki  na  wszystkich  systemach  zgodnie  ze 
schematem nawlekania maszyny, 

 

uruchamia szydełkarkę zgodnie z instrukcją obsługi, 

 

podczas obsługi kontroluje prawidłowy przebieg przędzy, 

 

usuwa  przyczyny  zatrzymania  maszyny  (wymienia  igły, 
usuwa zrywy przędzy), 

 

ocenia jakość wytwarzanych półwyrobów, 

 

układa wytworzone półwyroby do szycia, 

 

utrzymuje ład i porządek na stanowisku podczas pracy, 

 

porządkuje  stanowisko  po  zakończeniu  pracy  (oczyszcza 
maszynę, układa narzędzia). 

0–8 

 

0–1 
0–1 
0–1 

 

0–1 
0–1 
0–1 
0–1 

 

0–1 

 

4.  Zaprezentowanie efektów wykonanego zdania 

 

uzasadnia sposób wykonanego zdania, 

 

ocenia jakość wykonanych półproduktów. 

0–2 
0–1 
0–1 

 

 

Łącznie 

0–16 

 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

Za  kaŜdą  prawidłowo  wykonaną  czynność  otrzymuje  1  punkt.  Za  błąd  w  wykonanej 

czynności lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za uzyskanie minimum 8 punktów, 

 

dostateczny – za uzyskanie 9–11 punktów, 

 

dobry – za uzyskanie 12–14 punktów, 

 

bardzo dobry – za uzyskanie 15–16 punktów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7.

 

LITERATURA

 

 

1.

 

Dziamara H.: Dziewiarstwo maszynowo-ręczne. WSiP, Warszawa1990 

2.

 

Kopias K., Kornobis E., MroŜewski Z., Wodniacka H. Laboratorium podstaw technologii 
i maszyn dziewiarskich. PŁ, Łódź 1978 

3.

 

Korliński W.: Podstawy dziewiarstwa. WNT, Warszawa 1979 

4.

 

Kornobis E., MroŜewski Z., Stajniak K.: Dziewiarstwo cz. 1 i 2. WSiP, Warszawa 1990 

5.

 

MroŜewski Z.: Budowa i projektowanie dzianin. PŁ, Łódź 1978 

6.

 

Polska Norma: Dzianiny i wyroby dziane – błędy PN-75/P-84001  

7.

 

Waśniewski S.: Dziewiarstwo maszynowe. WSiP, Warszawa 1985