background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 
 
 
 
 
 

Barbara Jasińska 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wytwarzanie przędzy 
826[01].Z1.03  

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Marian Róg 
mgr inŜ. Halina Włodarczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Maria Michalak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  826[01].Z1.03 
„Wytwarzanie przędzy”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu operator 
maszyn w przemyśle włókienniczym. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Wiadomości o przędzy  

11 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

11 

5.2.

 

Maszyny i urządzenia do wytwarzania przędzy 

14 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

14 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.

 

Literatura 

31 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  w  przemyśle 
włókienniczym. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ukształtowane, aby 
bez problemów mógł korzystać z poradnika,, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda projektów, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

826[01].Z1.01 

Wykonywanie wstępnej obróbki 

surowców włókienniczych 

826[01].Z1.02 

Wytwarzanie półproduktów 

przędzalniczych 

826[01].Z1.03 

Wytwarzanie przędzy 

826[01].Z1.04 

Modyfikowanie nitek 

826[01].O1 

Technologia przędzalnictwa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  półproduktów  i  produktów 
włókienniczych,  

 

sklasyfikować surowce włókiennicze według określonych kryteriów, 

 

stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozpoznawać elementy maszyn i mechanizmów, 

 

identyfikować surowce i półprodukty włókiennicze, 

 

obliczać grubość półproduktów włókienniczych, 

 

współpracować w grupie, 

 

charakteryzować metody wstępnej obróbki surowców włókienniczych, 

 

posługiwać  się  instrukcjami  maszyn  ,charakteryzować  pracę  zgrzeblarek,  rozciągarek, 

czesarek, niedoprzędzarek, 

 

obsługiwać maszyny stosowane w procesach wytwarzania półproduktów przędzalniczych, 

 

korzystać z PN i katalogów, 

 

udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować rodzaje i budowę przędzy, 

 

rozpoznać organoleptycznie rodzaje i parametry przędzy, 

 

wskazać przeznaczenie wytwarzanej przędzy, 

 

zastosować technologie wytwarzania przędzy, 

 

obliczyć podstawowe parametry technologiczne procesu przędzenia,  

 

odczytać rysunki schematyczne mechanizmów i urządzeń do wytwarzania przędzy, 

 

określić  zakres  czynności  dotyczących  obsługi  maszyn  i  urządzeń  stosowanych 
w przędzalnictwie, 

 

określić wpływ współpracy elementów przędzących na proces wytwarzania przędzy, 

 

dobrać surowiec do typu wytwarzanej przędzy, 

 

dobrać typy przędzarek do rodzaju wytwarzanej przędzy, 

 

ustalić warunki bezpiecznej pracy przy maszynie, 

 

określić warunki techniczne uŜytkowania maszyn i urządzeń przędzalniczych, 

 

zasilić maszyny surowcem, 

 

zastosować maszyny i urządzenia zgodnie z przeznaczeniem, 

 

wytworzyć przędzę na przędzarkach obrączkowych i bezwrzecionowych, 

 

rozpoznać i usunąć błędy powstałe podczas przędzenia, 

 

określić masę liniową i skręt wytwarzanych przędz, 

 

ocenić jakość wykonanej przędzy według norm, 

 

dokonać obliczeń produkcyjnych, 

 

posortować odpady produkcyjne, 

 

wykonać czynności związane z konserwacją maszyn zgodnie z instrukcjami, 

 

zastosować  zasady  i  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpoŜarowej na oddziale przędzalni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

........…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia przędzalnictwa 826[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie przędzy 826[01].Z1.03 

Temat:  Kontrola  zrywności  przędzy  w  przędzarce  obrączkowej  i  analiza  przyczyn  ich 

powstawania. 

Cel ogólny: Poznanie metody obliczania zrywności przędzy i przyczyn zrywności. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przeprowadzać okresową kontrolę zrywności przędzy w przędzarce obrączkowej, 

 

analizować przyczyny powstawania zrywów przędzy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka, 

 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przędzarka obrączkowa, 

 

instrukcja obsługi przędzarki obrączkowej, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusz do obliczeń, 

 

kalkulator. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Rozpoczęcie zajęć – sprawy organizacyjne. 

2.

 

Wprowadzenie, nawiązanie do tematu i omówienie celów oraz organizacji zajęć. 

3.

 

Pogadanka na temat kontroli zrywności przędzy i przyczyn ich powstawania. 

4.

 

Organizacja pracy: 

 

uczniowie  otrzymują  treść  ćwiczenia:  Kontrola  zrywności  przędzy  w  przędzarce 
obrączkowej i analiza przyczyn ich powstawania. 

 

organizują stanowisko pracy. 

5.

 

Realizacja zajęć: 

Uczniowie: 

 

analizują treść ćwiczenia, 

 

zapoznają się z odpowiednim fragmentem poradnika dla ucznia, 

 

uruchamiają przędzarkę obrączkową, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

obserwują pracę przędzarki obrączkowej i notują liczbę zrywów w ciągu  1 godziny 
pracy, 

 

obliczają wskaźnik zrywności przędzarki, 

 

analizują przyczyny zrywów. 

Nauczyciel: 

 

obserwuje pracę uczniów, 

 

konsultuje i udziela wyjaśnień.  

6.

 

Sprawdzanie  obliczeń  zrywności  przędzy.  Porównanie  obliczeń  wykonanych  przez 
uczniów z obliczeniami wzorcowymi. 

7.

 

Samoocena wykonanych obliczeń. 

8.

 

Podsumowanie zajęć. 

9.

 

Dyskusja na temat trudności w wykonywanych obliczeniach. 

 
Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów, na podstawie wykonanych ćwiczeń. 
 
Praca domowa 
Uzupełnij tabelę wpisując przyczyny zrywności przędzy: 
 

Element maszyny powodujący zrywy 

Przyczyny zrywów 

Aparat rozciągowy 

1.

 

Uszkodzone dolne wałki rozciągowe. 

2.

 

........ 

Wrzeciona 

 

Obrączki i biegacze 

 

Wodzik niedoprzędu 

 

Prowadnik nitek 

 

Wałki czyszczące  

 

Cewki  

 

Rama natykowa 

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

rozmowa z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

.............…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn w przemyśle włókienniczym 826[01] 

Moduł: 

Technologia przędzalnictwa 826[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Wytwarzanie przędzy 826[01].Z1.03 

Temat:  Przędzarki bezwrzecionowe. 

Cel ogólny: Poznanie istoty przędzenia bezwrzecionowego  

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować działanie i budowę przędzarki bezwrzecionowej, 

 

scharakteryzować cechy przędzy rotorowej, 

 

określić róŜnice między przędzeniem klasycznym i bezwrzecionowym. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka, 

 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przędzarka bezwrzecionowa, 

 

instrukcja obsługi przędzarki bezwrzecionowej, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

schemat technologiczny przędzarki bezwrzecionowej. 

 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Rozpoczęcie zajęć – sprawy organizacyjne. 

2.

 

Wprowadzenie, nawiązanie do tematu i omówienie celów oraz organizacji zajęć. 

3.

 

Pogadanka na temat istoty przędzenia bezwrzecionowego. 

3.

 

Organizacja pracy: 
Uczniowie: 

 

uczniowie o trzymują treść ćwiczenia: Przędzarki bezwrzecionowe, 

 

organizują stanowisko pracy, 

 

zapoznają się z instrukcją obsługi i budową przędzarki obrączkowej, 

 

zgodnie z instrukcją uruchamiają przędzarkę i obserwują jej pracę, 

 

charakteryzują róŜnicę w tworzeniu przędzy systemem klasycznym i rotorowym. 

Nauczyciel: 

 

obserwuje pracę uczniów, 

 

konsultuje i udziela wyjaśnień. 

 
Zakończenie zajęć 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów, na podstawie wykonanych ćwiczeń. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Praca domowa 
Narysować  schemat  punktu  przędzącego  przędzarki  bezwrzecionowej  i  opisać  sposób 
tworzenia przędzy. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

rozmowa z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1. 

Wiadomości o przędzy

 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Otrzymałeś  od  nauczyciela  trzy  róŜne  rodzaje  nitek.  Porównaj  je  na  podstawie  ich 

budowy i wyglądu. Które z nich nazywamy przędzą a które jedwabiem? 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

porównać próbki z próbkami w katalogu przędz, 

2)

 

rozwłóknić otrzymane próbki i sprawdzić czy naleŜą do grupy przędz pojedynczych czy 
nitkowanych, 

3)

 

sprawdzić czy elementarne włókna tworzące przędze są ciągłe czy odcinkowe. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalog próbek przędzy, 

 

igła preparacyjna, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

stanowisko do identyfikacji włókien, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz  masę  liniową  przędzy  bawełnianej  w  jednostkach  tex.  Po  obliczeniu  masy 

liniowej sprawdź, w jakim systemie została przerobiona (odpadkowym, średnioprzędnym czy 
cienkoprzędnym). 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odmierzyć na motaku 100 m przędzy, 

2)

 

określić przy pomocy wagi laboratoryjne masę przędzy, 

3)

 

obliczyć masę liniową w tex, 

4)

 

w zaleŜności od Tt zaklasyfikować ją do przędz wykonanych systemem cienkoprzędnym, 
ś

rednioprzędnym, odpadkowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalog próbek przędzy, 

 

motak, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

waga laboratoryjna, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wyznacz skręt przędzy metodą odwrotnego skrętu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odmierzyć odpowiedniej długości odcinki przędzy do pomiaru skrętu, 

2)

 

ustalić kierunek skrętu przędzy S lub Z, 

3)

 

umieścić w zaciskach skrętomierza przędzę (wg instrukcji) i uruchomić aparat, 

4)

 

wykonać pomiar skrętu przędzy metodą odwrotnego skrętu, 

5)

 

odczytać wartość liczby skrętów na liczniku i przeliczyć na 1 m. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki przędzy, 

 

igła preparacyjna, noŜyczki, 

 

skrętomierz, 

 

instrukcja obsługi skrętomierza, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wyznacz wytrzymałość przędzy na rozerwanie oraz wydłuŜenie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

utworzyć pasemko przędzy o obwodzie 1 m i długości 50 m, 

2)

 

umieścić przędzę w zaciskach zgodnie z instrukcją obsługi zrywarki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

3)

 

uruchomić aparat, 

4)

 

odczytać wartość siły zrywającej i wydłuŜenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki przędzy, 

 

igła preparacyjna, noŜyczki 

 

zrywarka, 

 

instrukcja obsługi zrywarki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5
 

Masz  podany  Nm  przędz:  20,  66,  100,  185,  255.  Oblicz,  jaka  jest  ich  masa  liniowa 

w jednostkach systemu tex. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odnaleźć 

zaleŜność 

między 

masą 

liniową 

wyraŜoną 

jednostkach 

tex,  

a numerem metrycznym, 

2)

 

podstawić do wzoru odpowiednie wartości liczbowe, 

3)

 

wykonać obliczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

katalog próbek przędzy, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. 

Maszyny i urządzenia do wytwarzania przędzy

 

 

5.2.1.  Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz, na czym polega przędzenie właściwe i na jakich maszynach jest wykonywane.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przędzenia właściwego, 

2)

 

opisać, jakie są maszyny stosowane do przędzenia właściwego, jakie operacje wykonują 
te maszyny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przędzarka obrączkowa, 

 

przędzarka bezwrzecionowa, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Uruchom  przędzarkę  obrączkową.  Wymień  obowiązki  pracownika  obsługującego 

maszynę.  Obserwuj  pracę  maszyny  w  ciągu  10  minut.  Zanotuj  obserwacje  dotyczące  pracy 
urządzenia zasilającego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przędzenia właściwego, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi przędzarki obrączkowej, 

3)

 

rozpoznać rodzaj urządzenia zasilającego przędzarki obrączkowej, 

4)

 

zaobserwować  w  jaki  sposób  odbywa  się  przędzenie,  z  pojedynczego  niedoprzędu  czy 
z podwójnego niedoprzędu, 

5)

 

rozpoznać elementy wchodzące w skład urządzenia zasilającego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przędzarka obrączkowa, 

 

schemat technologiczny przędzarki obrączkowej, 

 

instrukcja obsługi przędzarki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Uruchom  przędzarkę  obrączkową.  Po  obserwacji  pracy  maszyny  w  ciągu  15  minut 

w razie zrywów wykonaj czynności związane z usuwaniem zrywów.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące pracy przędzarki, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny i sposobem likwidowania zrywów, 

3)

 

wykonać  czynności  opisane  szczegółowo  w  materiałach  dydaktycznych  w  razie 
wystąpienia zrywu przędzy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przędzarka, 

 

instrukcja obsługi przędzarki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 4 

Uruchom  przędzarkę  obrączkową.  Po  obserwacji  pracy  maszyny  w  ciągu  30  minut, 

przyjrzyj  się  dokładnie  powstałej  przędzy.  Jeśli  zauwaŜysz  błędy  procesu  przędzenia 
scharakteryzuj ich przyczyny. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  pracy  przędzarki 
obrączkowej, 

2)

 

zapoznaj się z instrukcją obsługi przędzarki, 

3)

 

uruchomić maszynę, 

4)

 

obserwować prace maszyny w ciągu 30 min, 

5)

 

wymienić rodzaje błędów przędzy, 

6)

 

zastanowić się jakie mogą być przyczyny ich powstawania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie.  

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przędzarka obrączkowa, 

 

instrukcja obsługi przędzarki, 

 

katalog błędów przędzy, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 5 

Oblicz  wydajność  przędzarki  w  kg/g  o  1000  wrzecionach,  pracującej  w  następujących 

warunkach produkcyjnych: 

 

Tt przędzy = 50 tex, 

 

liczba skrętów T = 35/1 m, 

 

prędkość wrzecion n

= 140 obr/s, 

 

współczynnik wydajności 

η

 = 0,88. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące obliczeń przędzarek, 

2)

 

odszukać wzór na obliczenie wydajności w kg/h, 

3)

 

sprawdzić podane jednostki poszczególnych parametrów, 

4)

 

obliczyć ile moŜe wyprodukować maszyna w ciągu 8 godzin. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przędzarka, 

 

schemat technologiczny przędzarki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 6 

Uruchom  przędzarkę  obrączkową.  Obserwuj  pracę  maszyny  w  ciągu  10  minut.  Zanotuj 

obserwacje dotyczące pracy mechanizmu skręcająco-nawijającego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przędzenia właściwego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi przędzarki obrączkowej, 

3)

 

uruchomić maszynę, 

4)

 

obserwować pracę maszyny w ciągu 10 min, 

5)

 

rozpoznać mechanizm skręcająco-nawijający przędzarkę obrączkową,  

6)

 

zanotować z jakich elementów jest zbudowany, 

7)

 

zanotować na jakiej zasadzie odbywa się skręcanie i nawijanie przędzy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przędzarka obrączkowa, 

 

schemat technologiczny przędzarki, 

 

instrukcja obsługi przędzarki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 7 

Uruchom  przędzarkę  obrączkową.  Po  obserwacji  pracy  maszyny  w  ciągu  30  minut 

wykonaj  czynności  związane  z  usunięciem  zanieczyszczeń  z  nieruchomych  elementów 
maszyny.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  pracy  przędzarki 
obrączkowej, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny i utrzymywaniem czystości maszyny w czasie 
jej pracy, 

3)

 

wykonać  czyszczenie  ramy  natykowej,  półki  z niedoprzędem,  z  ławy  obrączkowej  
i prowadnic. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przędzarka obrączkowa, 

 

instrukcja obsługi przędzarki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Ćwiczenie 8 

Uruchom  przędzarkę  bezwrzecionową.  Obserwuj  pracę  maszyny  w  ciągu  10  minut. 

Zanotuj  obserwacje  dotyczące  pracy  zasilania  maszyny  i  mechanizmu  skręcająco-
nawijającego  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przędzenia właściwego, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi przędzarki, 

3)

 

uruchomić przędzarkę bezwrzecionową, 

4)

 

rozpoznać mechanizm skręcająco-nawijający przędzarki obrączkowej,  

5)

 

zanotować  z  jakich  elementów  jest  zbudowany  mechanizm  skręcająco-nawijający 
przędzarki obrączkowej, 

6)

 

zanotować na jakiej zasadzie odbywa się proces przędzenia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przędzarka bezwrzecionowa, 

 

schemat technologiczny przędzarki, 

 

instrukcja obsługi przędzarki, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Wytwarzanie przędzy” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 14, 16, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b, 2. b, 3. d, 4. d, 5. b, 6. a, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. c, 

12. d, 13. b, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować przędzę 

Scharakteryzować skręt przędzy 

Scharakteryzować wytrzymałość 
przędzy 

Wymienić oznaczenia kierunku skrętu 
przędzy 

Scharakteryzować jednostki grubości 
przędzy 

Określić zaleŜność między tex i Nm 

Nazwać produkt zasilający przędzarkę 
obrączkową 

Nazwać produkt zasilający przędzarkę 
bezwrzecionową 

Określić cel przędzenia właściwego 

10 

Dobrać grubość przędzy do danego 
systemu przędzenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

11 

Dobrać rodzaj przerabianych włókien 
do danego systemu przędzenia 

12 

Dobrać grubość przędzy do danego 
systemu przędzenia 

13 

Rozpoznać rodzaj procesu wytwarzania 
półproduktów przędzalniczych na 
podstawie schematu 

14 

Uzasadnić dobór biegaczy 
w przędzarkach 

PP 

15  Rozpoznać rodzaj nawoju 

16 

Dokonać analizy właściwości przędzy 
z przędzarki obrączkowej 

PP 

17 

Wyjaśnić na czym polega czynność 
obciągania przędzarki 

18 

Scharakteryzować sposób przędzenia 
bezwrzecionowego 

19 

Dokonać analizy prędkości obrotowej 
wrzecion w przędzarce obrączkowej 

PP 

20 

Dobrać wielkość rozciągu w aparatach 
rozciągowych do rodzaju przędzarki 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielenia odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić prawidłową odpowiedź.  

6.

 

Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 
poprawnego wyniku. 

7.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

8.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.

 

Na rozwiązanie masz 60 minut. 

Powodzenia!

 

 

Materiały dla ucznia: 

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Przędza jest to 

a)

 

to półprodukt o ograniczonej grubości i małym przekroju poprzecznym. 

b)

 

to półprodukt o nieograniczonej długości i małym przekroju poprzecznym. 

c)

 

to półprodukt o ograniczonej długości i małym przekroju poprzecznym. 

d)

 

to półprodukt o nieograniczonej długości i duŜym przekroju poprzecznym. 

 

2.

 

Skręt przędzy wyznacza się za pomocą 

a)

 

zrywarki. 

b)

 

skrętomierza. 

c)

 

wagi laboratoryjnej. 

d)

 

motaka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 
3.

 

Miarą wytrzymałości przędzy na rozerwanie jest 

a)

 

wydłuŜenie przędzy pod wpływem działającej siły. 

b)

 

wydłuŜenie przędzy na skutek jej zerwania. 

c)

 

siła powodująca rozciągnięcie przędzy. 

d)

 

siła powodująca zerwanie rozciąganej przędzy. 

 

4.

 

Kierunek skrętu przędzy oznaczany jest za pomocą liter 

a)

 

Z i X. 

b)

 

S i Z. 

c)

 

S i W. 

d)

 

S i Z. 

 
5.

 

Jednostką większą od jednostki tex jest 

a)

 

militex. 

b)

 

kilotex. 

c)

 

decytex. 

d)

 

numer metryczny. 

 
6.

 

Numer metryczny przędzy wynosi 100, jej grubość w jednostkach tex wynosi 

a)

 

10. 

b)

 

100. 

c)

 

50. 

d)

 

20. 

 

7.

 

Produktem zasilającym przędzarkę obrączkową jest 

a)

 

zwój. 

b)

 

runo. 

c)

 

taśma. 

d)

 

niedoprzęd. 

 
8.

 

Produktem zasilającym przędzarkę bezwrzecionową jest 

a)

 

taśma. 

b)

 

niedoprzęd. 

c)

 

runko. 

d)

 

zwój. 

 
9.

 

Celem przędzenia właściwego jest 

a)

 

rozciąganie czyszczenie, mieszanie. 

b)

 

rozciąganie, rozluźnianie, mieszanie. 

c)

 

rozciąganie, skręcanie, nawijanie. 

d)

 

rozciąganie, mieszanie, nawijanie. 

 
10.

 

W systemie średnioprzędnym bawełny wytwarza się przędzę o grubości 

a)

 

15–50 tex. 

b)

 

0–15 tex. 

c)

 

50–100 tex. 

d)

 

100–150 tex. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

11.

 

W systemie czesankowym przerabia się 

a)

 

grube włókna bawełny. 

b)

 

ś

rednie włókna bawełny. 

c)

 

cienkie włókna bawełny. 

d)

 

odpadki bawełniane. 

 
12.

 

W systemie czesankowym wytwarza się przędze o grubości 

a)

 

10–100 tex. 

b)

 

50–100 tex. 

c)

 

15–50 tex. 

d)

 

5,5–15 tex. 

 
13.

 

Na rysunku pokazany jest proces 

a)

 

zgrzeblenia. 

b)

 

przędzenia bezwrzecionowego. 

c)

 

przędzenia wstępnego. 

d)

 

przędzenia właściwego. 

 
 
 
14.

 

Wielkość i masa stosowanych biegaczy w przędzarkach obrączkowych zaleŜy od 

a)

 

grubości produkowanej przędzy. 

b)

 

rodzaju surowca. 

c)

 

odległości między wrzecionami. 

d)

 

rodzaju obrączki. 

 
15.

 

Na rysunku pokazany jest 

a)

 

nawój równoległy. 

b)

 

nawój stoŜkowo-krzyŜowy. 

c)

 

nawój dwutarczowy dzwonowy. 

d)

 

cylindryczny nawój krzyŜowy. 

 
16.

 

Przędza  wyprodukowana  na  przędzarce  bezwrzecionowej  ma  w  porównaniu  do  przędzy 
z przędzarki obrączkowej 

a)

 

mniejszą grubość. 

b)

 

taką samą grubość. 

c)

 

mniejszą wytrzymałość. 

d)

 

większą wytrzymałość. 

 
17.

 

Czynność obciągania w przędzarce obrączkowej polega na 

a)

 

usuwaniu zrywów. 

b)

 

utrzymaniu w czystości aparatu rozciągowego. 

c)

 

zbieraniu i układaniu powstałych w czasie pracy odpadków. 

d)

 

zdejmowaniu pełnych kopek i natykaniu na wrzeciona pustych cewek. 

 
18.

 

W procesie przędzenia bezwrzecionowego pomija się etap 

a)

 

formowania niedoprzędu. 

b)

 

formowania taśmy. 

c)

 

formowania zwoju. 

d)

 

formowania runa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

 
19.

 

Prędkość obrotowa wrzecion na 1 s w przędzarkach obrączkowych wynosi 

a)

 

100–150. 

b)

 

160–220. 

c)

 

50–100. 

d)

 

200–500. 

 
20.

 

W aparatach wysokorozciągowych stosowanych w przędzarkach obrączkowych wielkość 
rozciągu moŜe zawierać się w granicach 

a)

 

0–6. 

b)

 

10–20. 

c)

 

20–40. 

d)

 

powyŜej 40. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Wytwarzanie przędzy

 

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

 

 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1

 

 

 

2

 

 

 

3

 

 

 

4

 

 

 

5

 

 

 

6

 

 

 

7

 

 

 

8

 

 

 

9

 

 

 

10

 

 

 

11

 

 

 

12

 

 

 

13

 

 

 

14

 

 

 

15

 

 

 

16

 

 

 

17

 

 

 

18

 

 

 

19

 

 

 

20

 

 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

TEST 2

 

Test „próba pracy” do jednostki modułowej

 

„Wytwarzanie przędzy” 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  
 

Ocena 

Normy wymagań 

dopuszczający 

40 punktów za spełnienie kryteriów z obszaru I, II, III 

dostateczny 

60 punktów za spełnienie kryteriów z obszaru I, II, III 

dobry 

80 punktów w tym, co najmniej 2z obszaru IV  

bardzo dobry 

95 punktów w tym, co najmniej 2 z obszaru IV 

 

Kryteria oceny 

Klucz punktowania 

Obszar 

wymagań 

Sprawdzana czynność 

Kryterium wykonania czynności 

Punktacja 

I.

 P

la

n

o

w

an

ie

 

Zapisanie  
w  planie  pracy 
czynności 
prowadzących do 
wykonania 
zadania 

po 1 punkcie, jeŜeli uczeń: 

 

zapisał 

czynności 

związane 

z wykonaniem  przędzy,  zgodnie  z  ich 
kolejnością wykonywania, 

 

zapisał  parametry  przędzy,  rodzaj 
surowca, masę liniową z załącznika nr 1 

 

sporządził 

wykaz 

surowców, 

materiałów  i  narzędzi  niezbędnych  do 
przeprowadzenia procesu przędzenia, 

 

obliczył ilość surowca potrzebnego do 
przeprowadzenia zadania. 

0-4 

II

O

rg

an

iz

o

w

an

ie

 

Organizowanie 
stanowiska pracy 

po 1 punkcie, jeŜeli uczeń: 

 

zgromadził 

na 

stanowisku 

pracy 

surowiec  potrzebny  do  wykonania 
przędzy, 

 

rozmieścił 

na 

stanowisku 

pracy 

potrzebne przyrządy pomiarowe, 

 

sprawdził  sprawność  maszyny  i  stan 
zabezpieczeń, 

 

załoŜył  odzieŜ  ochronną  niezbędną  do 
wykonania zadania 

 

sprawdzić,  czy  wybrane  są  odpadki 
spod maszyny. 

0-5 

II

I.

 W

y

k

o

n

an

ie

 

Uruchomienie 
maszyny 
i urządzeń 
występujących 
w procesie 
wytwarzania 
taśmy 

po 10 punktów za: 

 

włączenie  przycisku  uruchamiającego 
silnik, 

 

włączenie mechanizmu uruchamiającego 
maszynę. 

0-20 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Wykonywanie 
czynności 
związanych 
z obsługą 
maszyny  zgodnie 
z instrukcja 
obsługi 

po 5 punktów za: 

 

zmienianie  niedoprzędu  w  ramie 
natykowej  i  oczyszczanie  cewek 
niedoprzędowych 

resztek 

niedoprzędu, 

 

przeprowadzenie obciągania maszyny. 

0–20 

Przeprowadzenie 
kontroli 
parametrów 
jakościowych 
przędzy 

10 punkt za: 

 

sprawdzenie  masy  liniowej  przędzy 
przez  zwaŜenie  na  wadze  technicznej 
odmierzenie  100  m  odcinków  z 
róŜnych  cewek  i  obliczenie  jej  masy 
liniowej. 

0–10 

Likwidowanie 
powstałych 
w procesie 
przerobu  usterek 

błędów 

technologicznych 

5 punkt za: 

 

sprawdzenie  prawidłowości  przebiegu 
procesu przędzenia, 

 

dokonywanie  łączenia  przędzy  po 
zrywie  

 

usuwanie zrywu niedoprzędu. 

0–30 

Reagowanie 

na 

niewłaściwą 
pracę maszyny 

1 punkt za: 

 

nadzorowanie 

poprawności 

pracy 

maszyny, 

 

zgłaszanie 

nauczycielowi 

nieprawidłowości w pracy maszyny. 

0–2 

Zapisanie  
w  dokumentacji 
ilości  wykonanej 
produkcji 

1 punkt za: 

 

zapisanie 

dokumentacji 

ilości 

wykonanej przędzy. 

 

0–1 

Utrzymywanie 
ładu  i  porządku 
na 

stanowisku 

pracy 

1 punkt za: 

 

utrzymywanie  w  czystości  aparatu 
rozciągowego, 

 

usuwanie puchu z oczek wodzika, 

 

oczyszczanie prowadników przędzy. 

0–3 

10 

Uporządkowanie 
stanowiska pracy 

1 punkt za: 

 

oczyszczenie maszyny, 

 

rozliczenie surowca, 

 

zagospodarowanie odpadów. 

0–3 

IV

P

re

ze

n

to

w

an

ie

 

11 

Prezentacja 
wykonanego 
projektu 

po 1 punkcie, jeŜeli uczeń: 

 

przedstawił  sposób  przeprowadzenia 
zadania, 

 

uzasadnił sposób wykonania przędzy, 

 

 wskazał trudności jakie napotkał przy 
wykonywaniu zadania. 

 

0–3 

Razem ilość punktów moŜliwych do uzyskania 

0–101 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu,  z  co  najmniej  dwutygodniowym 
wyprzedzeniem.  

2.

 

Rozdaj uczniom treść zadania praktycznego, by mogli zgromadzić potrzebne informacje. 

3.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

4.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania typu „próba pracy” oraz z zasadami punktowania. 

5.

 

Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania zadań podobnych do zawartego w teście.  

6.

 

Omów  z  uczniami  sposób  rozwiązywania  zadania,  zwróć  uwagę  na  etapy,  czyli 
planowanie, organizowanie, wykonanie i prezentowanie. 

7.

 

Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 

8.

 

Zbierz przygotowane karty zadania i oceń zgodnie z kluczem punktowania. 

9.

 

Przeprowadź prezentację rozwiązanych zadań. 

10.

 

Ustal przyczyny ewentualnych trudności wynikłych przy wykonywaniu zadania. 

11.

 

Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 
dydaktycznych uczniów. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę zadania. 

3.

 

Zapoznaj się z treścią zadania. 

4.

 

Test  w  formie  zadania  typu  „próba  pracy”,  które  będziesz  rozwiązywać  pozwoli  Ci 
sprawdzić swoje umiejętności z zakresu „Wytwarzania przędzy”. 

5.

 

Dokonaj analizy treści zadania. 

6.

 

Etapy wykonania zadania, to: planowanie, organizowanie, wykonanie, prezentowanie. 

 

w  etapie  planowania,  powinieneś  zaplanować  czynności,  które  wykonasz  w  celu 
zrealizowania zadania, 

 

organizowanie, to etap w którym przygotujesz się do rozwiązania zadania, 

 

wyprodukowanie podanej w zadaniu ilości przędzy, 

 

obliczenie masy liniowej wyprodukowanej przędzy, 

 

prezentowanie,  przedstaw  wykonane  obliczenia,  uzasadnij  je,  wskaŜ  z  czym  miałeś 
trudności w wykonaniu zadania 

7.

 

Na rozwiązanie zadania masz 135 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

karta zadania, 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 

 

przędzarka obrączkowa, 

 

instrukcja obsługi przędzarki obrączkowej, 

 

załącznik nr 1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

KARTA ZADANIA 

 
Nazwisko i imię: ………………………………………………………………………….. 
 
Treść zadania: 
Wykonaj 17 kg przędzy na przędzarce obrączkowej Parametry przędzy, rodzaj surowca, masę 
liniową odczytaj z załącznika nr 1. 
Maszyna  jest  obłoŜona  surowcem  w  postaci  niedoprzędu  w  ilości  wystarczającej  na 
wykonanie  określonej  w  zadaniu  ilości  przędzy.  Przed  przystąpieniem  do  pracy  sprawdź 
zgodnie z instrukcją obsługi prawidłowość działania przędzarki obrączkowej.  
 
Planowanie (czynności prowadzące do wykonania zadnia) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Organizowanie (przygotowanie do wykonana zadania) 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
 
Wykonanie zadania 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 
…………………………………………………………………………………………………... 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

Załącznik nr 1 
 

Tabela. Wybrane parametry procesu przędzenia [opracowanie własne] 

Rodzaj surowca 

Bawełna średniowłóknista 

Tt produktu zasilającego 

270 

Tt produktu wyjściowego 

18,5 

Prędkość wrzecion w obr/s  153 

Współczynnik skrętu 

110 

Współczynnik wydajności 

0,85 

Teoretyczna 

produkcja 

jednostkowa wkg/h 

0,101 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7.

 

 

LITERATURA

 

 
1.

 

Chylewska  B.,  Jackowski  T.,  Kołaciński  T.,  Malinowski  M.:  Technologia  przędzy 
i włóknin. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1979 

3.

 

Jabłoński  W.,  Jackowski  T.:  Bezwrzecionowe  systemy  przędzenia.  Wydawnictwa 
Naukowo-Techniczne, Warszawa 1983 

2.

 

Jabłoński  W.,  Jackowski  T.:  Technologia  przędzalnictwa  bawełny.  Wydawnictwo 
Naukowo-Techniczne, Warszawa 1982 

4.

 

Kamieński R., Janke M.: Przędzalnictwo wełny. WSiP, Warszawa 1983 

5.

 

Kupczyński Cz., Sikora B.: Przędzalnictwo czesankowe. WSiP, Wrocław 1986 

6.

 

Malinowski M.: Przędzalnictwo bawełny dla ZSZ, WSiP, Wrocław 1975 

7.

 

Semek. P.: Materiałoznawstwo. Podręcznik dla szkół zasadniczych, WSiP, Warszawa 1999 

8.

 

Stowarzyszenie Włókienników Polskich. Przegląd włókienniczy, Łódź 1976 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994. 

2.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia 
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997. 

3.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000.