background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
Małgorzata Kacprzak 
Krzysztof Kacprzak 
 
 
 
 
 
 
 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
322[12].O1.01 

 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Katarzyna Zarębska 
mgr Adam Zborowski 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Kacprzak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].O1.01 
„Stosowanie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy”,  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu technik masaŜysta. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie  

2.

 

Wymagania wstępne  

3.

 

Cele kształcenia  

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć  

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1. Prawna ochrona pracy 

11 

4.1.1. Ćwiczenia  

11 

5.2. Czynniki szkodliwe, uciąŜliwe i niebezpieczne występujące w procesie 

pracy 

13 

5.2.1. Ćwiczenia  

13 

5.3. Środki ochrony indywidualnej przed zagroŜeniami 

15 

5.3.1. Ćwiczenia  

15 

5.4. Zasady tworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Ochrona przeciwpoŜarowa 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Ochrona środowiska na stanowisku pracy 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

5.7. Pierwsza pomoc w stanach nagłego zagroŜenia zdrowotnego 

23 

5.7.1. Ćwiczenia 

23 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

26 

7.

 

Literatura  

42 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masaŜysta. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  juŜ 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenie, przykładowe  ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

−−−−

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

322[12].O1. 

Podstawy działalności usługowej 

 

322[12].O1.01  

Stosowanie zasad bezpieczeństwa  

i higieny pracy

 

 

 

322[12].O1.02 

Stosowanie przepisów prawa i zasad 

ekonomiki w ochronie zdrowia

 

 

322[12].O1.03 

Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów 

społecznych 

 

322[12].O1.04 

Prowadzenie promocji zdrowia 

i profilaktyki 

 

322[12].O1.05  

Charakteryzowanie budowy i czynności 

organizmu człowieka

 

 

 

322[12].O1.06  

Analizowanie zaburzeń w funkcjonowaniu 

organizmu człowieka

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

komunikować się i pracować w zespole, 

 

dokonywać oceny swoich umiejętności, 

 

analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

wyszukiwać,  selekcjonować,  porządkować,  przetwarzać  i  przechowywać  informacje 
niezbędne do wykonywania zadań zawodowych, 

 

uzasadniać działanie na podstawie określonej teorii, planować czynności, 

 

interpretować załoŜenia teoretyczne i stosować je w praktyce, 

 

interpretować wyniki doświadczeń i dokonywać uogólnień, 

 

samodzielnie podejmować decyzje, 

 

charakteryzować zjawiska chemiczne, 

 

charakteryzować zjawiska fizyczne, 

 

charakteryzować zjawiska biologiczne, 

 

identyfikować elementy anatomii człowieka, 

 

identyfikować podstawowe funkcje organizmu człowieka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

posłuŜyć  się  przepisami  prawa  dotyczącymi  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpoŜarowej oraz ochrony środowiska, 

 

określić  podstawowe  obowiązki  pracodawcy  w  zakresie  zapewnienia  bezpiecznych  
i higienicznych warunków pracy, 

 

określić obowiązki i prawa pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zadbać o naleŜyte wyposaŜenie oraz ład i porządek w miejscu pracy, 

 

rozpoznać źródła i czynniki niebezpieczne w środowisku pracy, 

 

dobrać metody i środki zapobiegania czynnikom szkodliwym, 

 

dobrać środki ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy, 

 

zastosować podstawowe zasady higieny i fizjologii pracy, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

zastosować wymagania ergonomii pracy 

 

zastosować zasady ochrony środowiska, 

 

zareagować w przypadku zagroŜenia poŜarowego, zgodnie z instrukcją przeciwpoŜarową, 

 

udzielić pierwszej pomocy w stanach zagroŜenia zdrowotnego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

 

4.

 

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca   

 

 

.……………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Technik masaŜysta 322[12] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Podstawy zawodu.322[12].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie przepisów prawa bezpieczeństwa i higieny pracy 
322[12]O1.01 

Temat:  

Rozpoznawanie zagroŜeń w miejscu pracy technika masaŜysty. 

Cel ogólny:   Kształcenie  umiejętności  postępowania  w  sytuacji  zagroŜeń  występujących  

w miejscu pracy. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

 

wskazać rodzaje zagroŜeń związanych z pracą technika masaŜysty, 

 

zidentyfikować zagroŜenia w swoim miejscu pracy, 

 

przeciwdziałać zagroŜeniom występującym w miejscu pracy . 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenia przedmiotowe, 

 

burza mózgów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna 
 
Środki dydaktyczne:
 

 

plansza przedstawiająca rodzaje zagroŜeń, 

 

duŜe arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart. 

 

Przebieg zajęć:

 

1.

 

Nauczyciel  przedstawia  cel  zajęć  i  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat 
rodzajów zagroŜeń (wykorzystuje planszę). 

2.

 

Nauczyciel dzieli uczniów na 5-osobowe zespoły. 

3.

 

Nauczyciel  przedstawia  uczniom  zadanie  do  wykonania:  Proszę  podać  przynajmniej  po 
jednym  przykładzie  czynników/zagroŜeń  występujących  na  stanowisku  pracy  technika 
masaŜysty  uwzględniając  następujące  kryterium  podziału:  zagroŜenia  fizyczne, 
chemiczne,  biologiczne.  
Nauczyciel  w  razie  potrzeby  pomaga  uczniom  udzielając 
dodatkowych informacji.  

4.

 

Uczniowie  pracują  w  grupach  zapisując  wyniki  swojej  pracy  na  duŜych  arkuszach 
papieru  (burza  mózgów).  Przykładowe  odpowiedzi:  ZagroŜenia  fizyczne:  słabe 
oświetlenie,  wadliwy  czajnik  elektryczny;  ZagroŜenia  chemiczne:  talk,  środki  do 
dezynfekcji; ZagroŜenia biologiczne: pacjent z grzybicą stóp; 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

5.

 

Liderzy poszczególnych grup prezentują wyniki prac. 

6.

 

Nauczyciel  dokonuje  oceny  aktywności  uczniów,  umiejętności  rozpoznawania  zagroŜeń 
na stanowisku pracy.  

 
Zakończenie zajęć 

Dyskusja  podsumowująca  z  podkreśleniem  największych  zagroŜeń  występujących  

na stanowisku pracy technika masaŜysty. 
 
Praca domowa 

Zaproponuj w formie pisemnej sposoby ochrony przed rozpoznanymi zagroŜeniami. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

.……………………………………….. 

Modułowy program nauczania:  Technik masaŜysta 322[12] 
Moduł:  

Podstawy zawodu.322[12].O1 

Jednostka modułowa:  

Stosowanie  przepisów  prawa  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy 322[12]O1.01 

Temat:  

Pierwsza pomoc w przypadku poraŜenia prądem. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  udzielania  pierwszej  pomocy  w  przypadku 

poraŜenia prądem. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

 

sprawdzić stan przytomności poszkodowanego, 

 

sprawdzić podstawowe czynności Ŝyciowe: oddech, krąŜenie,  

 

wskazać 

sposób 

postępowania 

przypadku 

udzielania 

pierwszej 

pomocy 

poszkodowanemu przy poraŜeniu prądem, 

 

udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu przy poraŜeniu prądem, 

 

udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu przy oparzeniach. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

inscenizacja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

 

praca w grupach. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne:
 

 

film dydaktyczny: „Udzielanie pierwszej pomocy”, 

 

plansze  obrazujące  sposób  diagnozowania  stanu  poszkodowanego  oraz  sposób 
wykonania resuscytacji metodą „krok po kroku”, 

 

standardowo  wyposaŜona  apteczka,  a  w  szczególności:  maseczka  do  sztucznego 
oddychania, jałowy opatrunek. 

 

Przebieg zajęć:

 

1.

 

Nauczyciel  przedstawia  cel  zajęć  i  przeprowadza  mini  wykład  na  temat  działania  prądu 
na  organizm  ludzki,  sposobu  uwalniania  poraŜonego  spod  działania  prądu, 
diagnozowania  stanu  poszkodowanego,  udzielania  mu  pierwszej  pomocy,  a  następnie 
prezentuje krótki film dotyczący zasad udzielania pierwszej pomocy. 

2.

 

Nauczyciel przedstawia opis sytuacji (inscenizacja): 
W  czasie  podnoszenia  pneumatycznego  stołu  do  masaŜu  doszło  do  zwarcia.  Uczeń 
dotykając  rękoma  metalowej  konstrukcji  stołu  został  poraŜony  prądem.
  Stracił 
przytomność,  nie  wiadomo,  czy  wykazuje  podstawowe  czynności  Ŝyciowe.  Na  dłoniach 
widoczne są ślady poparzeń. 

3.

 

Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przyjęcie roli poszkodowanego i prezentuje sposób 
postępowania  w  przypadku  poraŜenia  prądem.  Szczególną  uwagę  zwraca  na  sposób 
sprawdzenia  podstawowych  czynności  Ŝyciowych  i  konieczność  przystąpienia  do 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

natychmiastowej akcji reanimacyjnej w przypadku stwierdzenia ich braku. Wskazuje na 
konieczność  opatrzenia  ran  oparzeniowych  na  dłoniach  po  przywróceniu  krąŜenia 
i oddechu.  Objaśnia  w  jaki  sposób  wezwać  pomoc  medyczną  oraz  przypomina 
o konieczności  stałej  obserwacji  poszkodowanego  i  kontroli  jego  stanu  do  czasu 
przyjazdu pogotowia ratunkowego. 

4.

 

Uczniowie  dobierają  się  w  3-osobowe  grupy  (poszkodowany,  ratownik  i  obserwator)  
i wykonują ćwiczenie.  

5.

 

KaŜda  trójka  powinna  wykonać  ćwiczenie  przynajmniej  3  razy  wybierając  róŜne 
warianty stanu poszkodowanego, na przykład: 

 

u poszkodowanego jest wyczuwalne tętno, ale brak oddechu,  

 

u poszkodowanego stwierdza się brak oddechu i brak wyczucia tętna, 

 

u  poszkodowanego  jest  wyczuwalne  tętno,  jest  oddech,  ale  poraŜony  jest 
nieprzytomny. 

Jednocześnie uczniowie wymieniają się – kaŜdy  uczeń przyjmuje kaŜdą z ról. 

6.

 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, na bieŜąco wskazuje i koryguje błędy. 

 
Zakończenie zajęć 

Dyskusja  podsumowująca  z  podkreśleniem  najistotniejszych  aspektów  postępowania  

w przypadku udzielania pomocy poraŜonemu prądem. 
 
Praca domowa 

Zapisz  w  zeszycie  kolejność  czynności  podczas  udzielania  pierwszej  pomocy 

poraŜonemu prądem. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. 

Prawna ochrona pracy 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uporządkuj w sposób hierarchiczny następujące akty prawne: 

 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r., Dz.U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 

 

Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997r. 

 

Układ  Zbiorowy  Pracy  pomiędzy  Zarządem  Domu  Spokojnej  Starości  „Złoty  Dąb”  
w  Radomiu,  a  Zakładową  Organizacją  Związku  Zawodowego  Pracowników  „MY”  
z siedzibą w Radomiu 

 

Regulamin pracy Zespołu Administracyjnego Oświaty 

 

Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  26  września  1997r.  
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, (Dz. U. 2003 nr 169 poz. 
1650 z późn. zm.)  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać osoby do pracy w 3-osobowej grupie, 

2)

 

zastanowić się, jakie są rodzaje i hierarchia aktów prawnych regulujących kwestie bhp, 

3)

 

zapisać  wszystkie  propozycje  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 
z pomysłów Twoich koleŜanek/kolegów), 

4)

 

uporządkować podane akty prawne od najwaŜniejszego do najmniej waŜnego,  

5)

 

zaprezentować efekty pracy grupy na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

burza mózgów, 

 

dyskusja wielokrotna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta pracy z tekstem ćwiczenie, 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź  analizę  przepisów  prawa  zawartych  w  Kodeksie  Pracy  w  kwestii  szkoleń  

z  zakresu  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy.  Zwróć  uwagę  na  obowiązki  pracodawcy  
i pracownika w zakresie bhp. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyszukać  w  Kodeksie  pracy  dział  dziesiąty  –  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy,  a  w  nim 
rozdział ósmy odnoszący się do szkoleń z zakresu bhp, 

2)

 

przeprowadzić  analizę  aktów  prawnych  z  uwzględnieniem  pytań  w  tabeli  i  wypełnić  ją, 
zaznaczając w niej znakiem X prawidłową odpowiedź. 

 

Karta pracy 

 

Tabela do ćwiczenia 2.  Analiza przepisów prawa zawartych w Kodeksie pracy w kwestii szkoleń z zakresu bhp  
Nr 

Problem 

Tak 

Nie 

Nie  wolno  dopuścić  pracownika  do  pracy,  do  której  wykonywania  nie  posiada  on 
wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a takŜe dostatecznej znajomości 
przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy 

 

 
 

Pracownik, który odbył juŜ szkolenie z zakresu bhp, nie jest zobowiązany do ponownego 
odbycia  takiego  szkolenia  nawet  w  przypadku,  gdy  rozpoczyna  pracę  na  innym 
stanowisku pracy 

 
 

 

Szkolenia z zakresu bhp odbywają się na koszt pracodawcy, ale poza czasem pracy 

 
 

 

Pracodawca  jest  obowiązany  zaznajomić  pracowników  z  przepisami  i  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

 

Kodeks pracy, 

 

karta pracy (tabela), 

 

długopis/ołówek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.

 

Czynniki  szkodliwe,  uciąŜliwe  i  niebezpieczne  występujące  
w procesie pracy 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  zagroŜenia  wypadkowe,  jakie  mogą  wystąpić  na  stanowisku  pracy  technika 

masaŜysty. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać partnerów do pracy w 3-osobowej grupie, 

2)

 

zastanowić  się,  jakie  zagroŜenia  mogą  wystąpić  w  pracy  technika  masaŜysty  i wpisać 
wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego  z  pomysłów 
Twoich koleŜanek/kolegów), 

3)

 

uporządkować zapisane pomysły w grupy według kryterium rodzaju zagroŜenia (odrzucić 
ewentualnie nierealne lub budzące wątpliwości członków grupy), 

4)

 

zapisać zagroŜenia w formie mapy myśli, 

5)

 

zaprezentować efekty pracy grupy na forum grupy, 

6)

 

wziąć  udział  w  podsumowaniu  odpowiadając  na  pytanie:  jakiego  rodzaju  zagroŜenie  
są najbardziej niebezpieczne w pracy technika masaŜysty? 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

duŜe arkusze papieru,  

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  grupyfikacji  podanych  zagroŜeń  biorąc  pod  uwagę  skutki  oddziaływania 

czynników  zagroŜenia  na  organizm  człowieka.  Z  podanych  niŜej  zagroŜeń  wybierz  te,  które 
mogą wystąpić w pracy technika masaŜysty.  

 

Tabela do ćwiczenia 2. Identyfikacja i grupyfikacja zagroŜeń na stanowisku technik masaŜysta 
Nr 

ZagroŜenie/czynnik 

Tak 

Nie 

Rodzaj czynnika/zagroŜenia 

ZakaŜenie grypą 

 

 

 

Hałas 

 

 

 

Wymuszona pozycja ciała 

 

 

 

Promieniowanie elektromagnetyczne 

 

 

 

Wibracje 

 

 

 

ZakaŜenie grzybicą 

 

 

 

Stres 

 

 

 

Pył 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zastanowić  się  jakie  rozróŜniamy  rodzaje  czynników/zagroŜeń  biorąc  pod  uwagę  skutki 
ich oddziaływania na organizm człowieka, 

2)

 

dokonać  grupyfikacji  podanych  zagroŜeń  według  podanego  kryterium  skutków 
oddziaływania  czynników  zagroŜenia  na  organizm  człowieka  i  wypełnić  odpowiednią 
rubrykę w tabeli, 

3)

 

zidentyfikować zagroŜenia z tytułu wykonywanej pracy z uwzględnieniem pytań w tabeli 
i wypełnić ją, zaznaczając w niej znakiem X prawidłową odpowiedź. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta pracy (tabela), 

 

mazaki. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  Środki ochrony indywidualnej przed zagroŜeniami 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  środki  ochrony  indywidualnej,  które  powinna  zastosować  osoba  pracująca  

na stanowisku technik masaŜysta. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać osoby do pracy w 3-osobowej grupie, 

2)

 

zidentyfikować  zagroŜenia  jakie  mogą  wystąpić  na  stanowisku  pracy  technik  masaŜysta  
i  wypisać  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego  z  pomysłów 
Twoich koleŜanek/kolegów), 

3)

 

wskazać środki ochrony indywidualnej w podanych przypadkach, 

4)

 

zaprezentować wyniki pracy w formie plakatu na forum grupy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

burza mózgów. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

duŜe arkusze papieru, 

 

mazaki, 

 

tablica flip-chart. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypełnij  poniŜszą  tabelę  według  podanego  wzoru  uwzględniając  rodzaje  środków 

ochrony indywidualnej. 

 

Tabela do ćwiczenia 2.  Dobór  odpowiednich  środków  ochrony  indywidualnej  do  zagroŜeń  występujących  na 

stanowisku technik masaŜysta  

Nr  Typ zagroŜenia 

Zastosowane środki ochronne 

Wymuszona pozycja ciała 

Stosowanie obuwia ochronnego z wkładką ortopedyczną 

Grzybica (kontakt z pacjentem) 

 

Czynniki 

chemiczne 

draŜniące 

(środki 

czyszczące i dezynfekujące) 

 

Pył (stosowanie talku do masaŜu) 

 

Poślizgnięcie, potknięcie, upadek 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować podane w tabeli zagroŜenia na stanowisku technik masaŜysta, 

2)

 

zastanowić się jakie wyróŜniamy rodzaje środków ochrony indywidualnej, 

3)

 

dobrać  środki  ochrony  indywidualnej  do  podanych  zagroŜeń  i  uzupełnić  tabele  według 
podanego wzoru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta pracy (tabela), 

 

długopis. 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4. 

Zasady  tworzenia  bezpiecznych  i  higienicznych  warunków 
pracy 

 

5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaprojektuj  stanowisko  pracy  technika  masaŜysty  zgodnie  z  wymaganiami  ergonomii, 

higieny i fizjologii pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać osoby do pracy w 3-sosobowej grupie, 

2)

 

narysować uproszczony plan gabinetu pracy technika masaŜysty (w odpowiedniej skali), 

3)

 

zaplanować  miejsce  rozmieszczenia  niezbędnych  materiałów  i  narzędzi  (uwzględniając 
zasady ergonomii), 

4)

 

wydzielić kącik sanitarny, 

5)

 

porównać swoją propozycję z rozwiązaniami przedstawionymi przez kolegów/ koleŜanki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

duŜe arkusze papieru,  

 

mazaki,  

 

tablica flip-chart. 

 
Ćwiczenie 2 

Do  podanych  niŜej  problemów/zagroŜeń  zaproponuj  rozwiązania  zgodne  z  zasadami 

ergonomii i higieny pracy. 

 
Tabela do ćwiczenia 2. 
Stosowanie zasad ergonomii w środowisku pracy  

Problem/zagroŜenie 

Propozycja rozwiązania 

Uderzenie 

nieruchomy 

czynnik 

materialny 

spowodowane ciasnotą w pomieszczeniu pracy 

 

Uderzenie,  przygniecenie  przez  butelki  z  oliwką, 
parafiną, 

ś

rodki 

opatrunkowe, 

leki, 

ś

rodki 

dezynfekcyjne 

 

ObciąŜenie 

układu 

mięśniowo-szkieletowego  

z powodu podnoszenia, przenoszenia pacjentów 

 

Wymuszona pozycja ciała podczas pracy 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać osobę do pracy w parach, 

2)

 

przeanalizować problemy/zagroŜenia podane w tabeli, 

3)

 

podać  propozycje  rozwiązania  problemów/zagroŜeń  zgodnie  z  zasadami  ergonomii  
i higieny pracy, 

4)

 

porównać wyniki prac z propozycjami kolegów/koleŜanek.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

wykład informacyjny. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta pracy (tabela),  

 

kartka papieru, 

 

długopis. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5.   Ochrona przeciwpoŜarowa 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz sprzęt i środki gaśnicze w zaleŜności od rodzaju poŜaru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać  się  z  instrukcjami  przeciwpoŜarowymi  oraz  instrukcjami  stosowania  sprzętu 
i środków gaśniczych, 

2)

 

zidentyfikować rodzaj poŜaru, 

3)

 

zanotować moŜliwe do zastosowania środki gaśnicze,  

4)

 

krótko je scharakteryzować, 

5)

 

porównać wyniki swojej pracy z wynikami kolegów/koleŜanek. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcje przeciwpoŜarowe, 

 

instrukcje stosowania sprzętu i środków gaśniczych, 

 

plansze sprzętu gaśniczego, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź akcję ewakuacyjną w sytuacji symulowanego zagroŜenia poŜarowego w sali 

obok. Podejmij wszystkie niezbędne działania zgodnie z instrukcja przeciwpoŜarową. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz ochrony przeciwpoŜarowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyznaczyć osoby do koordynowania akcją ewakuacyjną, 

2)

 

przeprowadzić ewakuację grupy zgodnie z oznakowanymi drogami ewakuacyjnymi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

3)

 

przeanalizować, jakie jeszcze naleŜy podjąć działania aby zapewnić bezpieczeństwo osób 
przebywających w budynku szkoły, 

4)

 

omówić przebieg ewakuacji – dyskusja na forum grupy, 

5)

 

etapy ewakuacji zapisać na kartce papieru. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

wykład informacyjny. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przykładowe schematy dróg ewakuacyjnych, 

 

tablice znaków ewakuacyjnych, 

 

arkusze papieru, 

 

przybory do pisania, 

 

tablica flip-chart. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.6.   Ochrona środowiska na stanowisku pracy 

 
5.6.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wypisz odpady produkowane na stanowisku pracy technika masaŜysty i określ właściwy 

pojemnik do ich segregacji. 

 

Kolor pojemnika do segregacji 

odpadów  

Odpady 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz ochrony środowiska. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wypisać wszystkie moŜliwe odpady produkowane w gabinecie technika masaŜysty, 

2)

 

rozpoznać materiał z którego są wykonane, 

3)

 

dokonać  segregacji  odpadów  przypisując  kaŜdemu  odpowiednim  kolorem  właściwy 
pojemnik, 

4)

 

porównać swoje rozwiązanie z tabelami pozostałych uczniów. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

karta pracy (tabela), 

 

arkusze papieru, 

 

mazaki (w 4 kolorach odpowiadających kolorom pojemników na śmieci). 

 
Ćwiczenie 2 

Odszukaj  w  sieci  Internet  informacje  na  temat  zanieczyszczeń  środowiska  z  tytułu 

odpadów pochodzących ze stanowiska pracy technik masaŜysta. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz  ochrony  środowiska.  Ćwiczenie  powinno  być  realizowane  w  formie  pracy 
indywidualnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zadanie wykonać samodzielnie, 

2)

 

zrobić notatki z informacji odnalezionych za pomocą Internetu, 

3)

 

zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy, 

4)

 

wziąć udział w dyskusji podsumowującej. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

 

papier. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.7.   Pierwsza pomoc w stanach nagłego zagroŜenia zdrowotnego 

 
5.7.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj na fantomie resuscytację krąŜeniowo-oddechową. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać osoby do pracy w grupie, 

2)

 

przyjąć rolę ratownika lub obserwatora, 

3)

 

jako  ratownik  wykonać  zadanie  zgodnie  z  odpowiednim  materiałem  zamieszczonym  
w poradniku dla ucznia, 

4)

 

jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 

5)

 

ocenić pracę koleŜanki/kolegi podkreślając, co zostało wykonane dobrze, a jakie zostały 
popełnione błędy, 

6)

 

zamienić się rolami z koleŜankami/kolegami, 

7)

 

ć

wiczenie powtarzać, aŜ do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

inscenizacja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

fantom, 

 

maseczka do sztucznego oddychania, 

 

płócienna chusteczka. 

 
Ćwiczenie 2 

Udziel  pierwszej  pomocy  koledze,  który  uległ  wypadkowi.  Oddycha  i  ma  wyczuwalne 

tętno,  zauwaŜasz  drgawki.  Wykonaj  odpowiednie  czynności,  następnie  ułóŜ  go  w  pozycji 
bocznej ustalonej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać osoby do pracy w 4-osobowej grupie, 

2)

 

przyjąć rolę poszkodowanego lub ratownika, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

3)

 

jako  ratownik  wykonać  zadanie  zgodnie  z  odpowiednim  materiałem  zamieszczonym  
w poradniku dla ucznia, 

4)

 

jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 

5)

 

ocenić  pracę  koleŜanek/kolegów  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie 
zostały popełnione błędy, 

6)

 

zamienić się rolami z koleŜankami/kolegami, 

7)

 

ć

wiczenie powtarzać, aŜ do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

koc lub materac, 

 

apteczka pierwszej pomocy. 

 

Ćwiczenie 3 

Udziel  pierwszej  pomocy  koledze,  który  został  poraŜony  prądem  elektrycznym,  jest 

nieprzytomny,  stwierdzasz  brak  podstawowych  czynności  Ŝyciowych.  Wykonaj  konieczne 
czynności. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać osoby do pracy w 4-osobowej grupie, 

2)

 

przyjąć rolę ratownika lub poszkodowanego, 

3)

 

jako  ratownik  wykonać  zadanie  zgodnie  z  odpowiednim  materiałem  zamieszczonym  
w poradniku dla ucznia, 

4)

 

jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 

5)

 

ocenić  czynności  wykonywane  prze  koleŜanki/kolegów  podkreślając,  co  zostało 
wykonane dobrze, a jakie zostały popełnione błędy, 

6)

 

zamienić się rolami z koleŜankami/kolegami, 

7)

 

ć

wiczenie powtarzać aŜ do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materac, 

 

fantom, 

 

maseczka do sztucznego oddychania, 

 

apteczka pierwszej pomocy, 

 

tekst przewodni do ćwiczenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Ćwiczenie 4 

Udziel  pierwszej  pomocy  koledze,  który  w  skutek  upadku  doznał  złamania  kości 

przedramienia  kończyny  górnej  oraz  urazu  głowy.  Wystąpił  krwotok  z  nosa.  Wykonaj 
konieczne czynności. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

dobrać osoby do pracy w 5-osobowej grupie, 

2)

 

przyjąć rolę ratownika lub obserwatora, 

3)

 

jako 

ratownik 

wykonać 

zadanie 

zgodnie 

materiałem 

zamieszczonym  

w poradniku dla ucznia, 

4)

 

jako obserwator zwrócić uwagę na poprawność i kolejność wykonywania czynności, 

5)

 

ocenić  pracę  koleŜanek/kolegów  podkreślając,  co  zostało  wykonane  dobrze,  a  jakie 
zostały popełnione błędy, 

6)

 

zamienić się rolami z koleŜankami/kolegami, 

7)

 

ć

wiczenie powtarzać aŜ do nabycia biegłości w wykonywaniu zadania. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

inscenizacja, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

podręczny  sprzęt  dostępny  w  domu,  który  moŜna  wykorzystać  do  unieruchomienia 
kończyny, deseczki,  

 

apteczka pierwszej pomocy, a w szczególności: bandaŜe elastyczne, trójkątna chusta, 

 

tekst przewodni do ćwiczenie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 4, 5, 9, 10 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za udzielenie odpowiedzi na 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za udzielenie odpowiedzi na 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  udzielenie  odpowiedzi  na  15  zadań  w  tym  minimum  1  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  udzielenie  odpowiedzi  na  17  zadań  w  tym  minimum  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

celujący  –  za  udzielenie  odpowiedzi  na  19  zadań  w  tym  minimum  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. c, 4. c, 5. a, 6. c, 7. c, 8. d, 9. b, 10. b, 11. a,  
12. 
a, 13. c, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Nazwać najwaŜniejszy polski akt prawny 
regulujący m.in. kwestie bezpieczeństwa  
i higieny pracy 

Podać rodzaj oświetlenia najkorzystniejszy dla 
człowieka 

Zidentyfikować osobę odpowiedzialną za stan 
bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie  

Zastosować zasady ergonomii 

PP 

Opisać szczegółowo obowiązki pracodawcy 

PP 

Rozpoznać właściwy środek gaśniczy 

Zidentyfikować właściwy znak zakazu 

Scharakteryzować przepisy dotyczące szkoleń bhp 

Podać sposób postępowania w przypadku   
udzielania pierwszej pomocy 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

10 

Dokonać analizy oddziaływania czynników 
szkodliwych 

PP 

11  Zidentyfikować zasady ergonomii 

12  Zidentyfikować właściwy kolor pojemnika 

13  Rozpoznać objawy krwotoku 

14 

Podać sposób postępowania z poszkodowanym 
nieprzytomnym 

15 

Podać sposób postępowania w przypadku 
poraŜenia prądem 

16  RozróŜnić najgroźniejsze dla człowieka oparzenia 

17 

Zidentyfikować sytuację w której naleŜy wezwać 
pogotowie 

18  Rozpoznać objawy zwichnięcia 

19  Rozpoznać właściwy kolor gaśnicy śniegowej 

20 

RozróŜnić czynnik nie mający wpływu na 
kształtowanie mikroklimatu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

10.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania i zbierz 
karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  
4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

NajwaŜniejszym  polskim  aktem  prawnym  regulującym  m.in.  kwestie  bezpieczeństwa  
i higieny pracy jest 
a)

 

Kodeks pracy. 

b)

 

Prawo pracy. 

c)

 

Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki  i  Pracy  z  dnia  27  lipca  2004  r.  w  sprawie 
szkolenia w dziedzinie bhp. 

d)

 

Regulamin bhp. 

 
2.

 

Najodpowiedniejszym dla ludzkiego oka oświetleniem jest 
a)

 

sztuczne ogólne. 

b)

 

sztuczne miejscowe. 

c)

 

naturalne słoneczne. 

d)

 

naturalne półmrok. 

 

3.

 

Za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie odpowiada 
a)

 

kierownik. 

b)

 

pracownik. 

c)

 

pracodawca. 

d)

 

osoba kierująca pracownikami. 

 

4.

 

Podczas podnoszenia z ziemi cięŜkich przedmiotów naleŜy 
a)

 

pochylić się na wyprostowanych nogach. 

b)

 

pochylić się na zgiętych nogach. 

c)

 

przykucnąć i podnosić przedmiot przy wyprostowanych plecach. 

d)

 

przykucnąć i podnieść przedmiot na zgiętych nogach. 

 
5.

 

Pracodawca  rozpoczynający  działalność  jest  obowiązany  zawiadomić  na  piśmie 
właściwego  inspektora  pracy  i właściwego  państwowego  inspektora  sanitarnego  
o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności w terminie 
a)

 

30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności. 

b)

 

nieokreślonym. 

c)

 

nie dłuŜszym niŜ 14 dni roboczych. 

d)

 

12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności. 

 

6.

 

Do gaszenia instalacji elektrycznej pod napięciem uŜyjesz 
a)

 

hydrantu. 

b)

 

wody. 

c)

 

gaśnicy proszkowej. 

d)

 

gaśnicy śniegowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

7.

 

Znak „nie dotykać” to znak 

a)

 

 

 

b)

 

 

 

c)

 

 

 

 

d)

 

 

 

 

 

8.

 

Szkolenia z zakresu bhp odbywają się 
a)

 

na koszt pracodawcy, ale poza czasem pracy. 

b)

 

na koszt pracownika, ale poza czasem pracy. 

c)

 

na koszt pracownika i w czasie pracy. 

d)

 

na koszt pracodawcy i w czasie pracy. 

 

9.

 

Udzielający pierwszej pomocy ma za zadanie 
a)

 

przenieść poszkodowanego w bezpieczne miejsce i czekać na przyjazd pogotowia. 

b)

 

utrzymać przy Ŝyciu poszkodowanego. 

c)

 

szukać pomocy wśród ludzi zebranych wokół poszkodowanego i dopiero jej udzielić. 

d)

 

wezwać pogotowie ratunkowe i do jego przyjazdu nie podejmować Ŝadnych działań. 

 

10.

 

Czynniki szkodliwe to czynniki 
a)

 

których  oddziaływanie  moŜe  prowadzić  do  urazu  lub  innego  istotnego 
natychmiastowego  pogorszenia  stanu  zdrowia  człowieka,  bądź  do  zejścia 
ś

miertelnego. 

b)

 

których oddziaływanie moŜe prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia człowieka. 

c)

 

które nie stanowią zagroŜenia dla Ŝycia lub zdrowia człowieka, ale utrudniają pracę 
lub przyczyniają się w inny istotny sposób do obniŜenia zdolności do wykonywania 
pracy.  

d)

 

które wpływają na zmniejszenie wydajności pracy. 

 

11.

 

Zgodnie z zasadami ergonomii nie naleŜy 
a)

 

wymuszać pracy w pozycjach niewygodnych. 

b)

 

rozmieszczać  elementów  na  stanowisku  pracy  tak,  aby  często  uŜywane  przedmioty 
znajdowały  się  w  zasięgu  ręki,  natomiast  bardzo  często  uŜywane  przedmioty 
w zasięgu przedramion. 

c)

 

minimalizować zmęczenia i obciąŜenia statycznego. 

d)

 

zapewniać łatwego dostępu do często wykorzystywanych materiałów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

12.

 

Szkło kolorowe wrzucamy do pojemnika koloru 
a)

 

zielonego. 

b)

 

niebieskiego. 

c)

 

czerwonego. 

d)

 

Ŝ

ółtego. 

 

13.

 

Krwawienie tętnicze charakteryzuje 
a)

 

kolor krwi ciemnoczerwony. 

b)

 

powolny wypływ duŜej ilości krwi. 

c)

 

wytryskanie krwi przerywanymi strumieniami. 

d)

 

mała krzepliwość krwi. 

 

14.

 

Pacjenta nieprzytomnego naleŜy układać 
a)

 

w pozycji na wznak. 

b)

 

w pozycji półleŜącej. 

c)

 

w pozycji bocznej ustalonej. 

d)

 

z nogami uniesionymi w górę. 

 

15.

 

Pierwszą czynnością w przypadku poraŜenia prądem jest 
a)

 

odciągniecie poszkodowanego od miejsca wypadku. 

b)

 

bezzwłoczne uwolnienie poszkodowanego spod działania prądu elektrycznego. 

c)

 

wezwanie pogotowia ratunkowego. 

d)

 

wykonanie resuscytacji krąŜeniowo-oddechowej. 

 

16.

 

Najgroźniejsze dla zdrowia człowieka są oparzenia stopnia 
a)

 

pierwszego. 

b)

 

drugiego. 

c)

 

trzeciego. 

d)

 

czwartego. 

 
17.

 

Pogotowie naleŜy wezwać 
a)

 

w kaŜdym przypadku złamania. 

b)

 

tylko w przypadku złamania otwartego. 

c)

 

tylko w przypadku złamania zamkniętego. 

d)

 

gdy niemoŜliwe są wszelkie ruchy kończyną. 

 
18.

 

Jednym z typowych objawów zwichnięcia jest 
a)

 

krwotok z nosa. 

b)

 

wysoka temperatura. 

c)

 

wysypka. 

d)

 

Ból i sztywny opór przy próbie wykonania wszelkich ruchów w stawie. 

 
19.

 

Gaśnice śniegowe są koloru 
a)

 

czerwonego. 

b)

 

srebrnego. 

c)

 

niebieskiego. 

d)

 

białego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

20.

 

Czynnikiem kształtującym mikroklimat nie jest 
a)

 

temperatura powietrza. 

b)

 

wilgotność powietrza. 

c)

 

prędkość ruchu powietrza. 

d)

 

hałas. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Test 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 9, 10 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
  

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za udzielenie odpowiedzi na 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za udzielenie odpowiedzi na 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  udzielenie  odpowiedzi  na  15  zadań  w  tym  co  najmniej  1  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  udzielenie  odpowiedzi  na  17  zadań  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. a, 5. d, 6. b, 7. a, 8. b, 9. a, 10. c, 11. a,  
12. 
d, 13. b, 14. a, 15. c, 16. a, 17. b, 18. c, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować zakres Kodeksu pracy 

Scharakteryzować zakres obowiązków 
pracodawcy i osoby kierującej pracownikami 

PP 

Zidentyfikować element nie naleŜący do procesu 
rozpoznawania zagroŜeń 

Zidentyfikować zakres prawa pracy 

Dokonać analizy praw pracownika 

PP 

Rozpoznać właściwy środek gaśniczy 

Zidentyfikować właściwy znak ostrzegawczy 

Podać sposób postępowania w przypadku 
wybuchu poŜaru 

Zidentyfikować właściwy sposób postępowania  
w przypadku resuscytacji krąŜeniowo-oddechowej 
u osoby dorosłej 

PP 

10 

Dokonać analizy oddziaływania czynników 
uciąŜliwych 

PP 

11 

Zidentyfikować zakres przepisów o szczególnej 
ochronie pracowników 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

12  Zidentyfikować właściwy kolor pojemnika 

13 

Scharakteryzować zastosowanie pozycji bocznej 
ustalonej 

14  Rozpoznać rodzaj zagroŜenia 

15  RozróŜnić objawy zagroŜenia zdrowia i Ŝycia 

16  Rozpoznać grupy poŜarów 

17 

Podać sposób postępowania w przypadku 
poraŜenia prądem 

18 

Zidentyfikować parametry drgań groźne dla 
człowieka 

19 

RozróŜnić grupy poŜarów ze względu na rodzaj 
płonącego paliwa 

20 

Rozpoznać od czego zaleŜą skutki poraŜenia 
prądem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

10  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania i zbierz 
karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  
4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  rozwiązanie 
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.

 

Kodeks pracy jest najwaŜniejszym polskim aktem prawnym regulującym m.in. kwestie 
a)

 

bezpieczeństwa i higieny pracy jest 

b)

 

moŜliwości zatrudniania pracowników w danej firmie. 

c)

 

wydawanych rozporządzeń w dziedzinie bhp. 

d)

 

układów zbiorowych pracy. 

 
2.

 

Pracodawca  oraz  osoba  kierująca  pracownikami  są  obowiązani  znać,  w  zakresie 
niezbędnym do wykonywania ciąŜących na nich obowiązków  
a)

 

przepisy o ochronie pracy. 

b)

 

przepisy  o  ochronie  pracy,  w  tym  przepisy  oraz  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy. 

c)

 

przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

d)

 

zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

3.

 

Do elementów procesu rozpoznawania zagroŜeń nie naleŜy 
a)

 

właściwe odczytywanie sygnałów. 

b)

 

kształtowanie mikroklimatu. 

c)

 

postrzeganie środowiska pracy w oparciu o kryteria bezpieczeństwa. 

d)

 

postrzeganie zawczasu czynników (przyczyn) zagroŜeń. 

 

4.

 

Prawo pracy jest elementem systemu 
a)

 

ochrony pracy. 

b)

 

ochrony zdrowia. 

c)

 

ochrony zasad bhp. 

d)

 

ochrony pracodawców. 

 
5.

 

Pracownik nie ma prawa powstrzymać się od wykonywania pracy w przypadku gdy 
a)

 

warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. 

b)

 

warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagroŜenie dla zdrowia lub Ŝycia pracownika. 

c)

 

wykonywana przez pracownika praca grozi niebezpieczeństwem innym osobom. 

d)

 

pracodawca wymaga stosowania środków ochrony indywidualnej. 

 

6.

 

Do gaszenia ubrania na człowieku uŜyjesz 
a)

 

hydrantu. 

b)

 

koca gaśniczego. 

c)

 

gaśnicy proszkowej. 

d)

 

gaśnicy śniegowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

7.

 

OstrzeŜenie przed substancjami radioaktywnymi i promieniowaniem jonizującym to znak 

a)

 

 

b)

 

 

c)

 

 

 

d)

 

 

 

 

8.

 

W przypadku wybuchu poŜaru w pomieszczeniu naleŜy 
a)

 

szybko otworzyć okno. 

b)

 

nie otwierać okna. 

c)

 

otworzyć lufcik lub uchylić okno. 

d)

 

Nie podejmować Ŝadnych działań. 

 

9.

 

Podczas  resuscytacji  krąŜeniowo-oddechowej  częstotliwość  ucisku  mostka  u  osoby 
dorosłej powinna wynosić 
a)

 

80–100 na minutę. 

b)

 

60–80 na minutę. 

c)

 

120–140 na minutę. 

d)

 

100–120 na minutę. 

 

10.

 

Czynniki uciąŜliwe to czynniki  
a)

 

których  oddziaływanie  moŜe  prowadzić  do  urazu  lub  innego  istotnego 
natychmiastowego  pogorszenia  stanu  zdrowia  człowieka,  bądź  do  zejścia 
ś

miertelnego. 

b)

 

których oddziaływanie moŜe prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia człowieka. 

c)

 

które  nie  stanowią  zagroŜenia  dla  Ŝycia  lub  zdrowia  człowieka,  ale  utrudniają  pracę 
lub  przyczyniają  się  w  inny  istotny  sposób  do  obniŜenia  zdolności  do  wykonywania 
pracy, bądź teŜ wpływają na zmniejszenie jej wydajności. 

d)

 

które wpływają jedynie na zmniejszenie wydajności pracy. 

 

11.

 

Przepisy o szczególnej ochronie pracy dotyczą 
a)

 

kobiet. 

b)

 

osób starszych. 

c)

 

osób niepełnosprawnych. 

d)

 

studentów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

12.

 

Tworzywa sztuczne i metale wrzucamy do pojemnika koloru 
a)

 

zielonego. 

b)

 

niebieskiego. 

c)

 

czerwonego. 

d)

 

Ŝ

ółtego. 

 

13.

 

W pozycji bezpiecznej, zwanej takŜe pozycją boczną ustaloną, układa się 
a)

 

poszkodowanych  nieprzytomnych,  którzy  oddychają  ale  nie  mają  wyczuwalnego 
tętna. 

b)

 

poszkodowanych  nieprzytomnych,  którzy  jednak  prawidłowo  oddychają  i  mają 
wyczuwalne tętno. 

c)

 

poszkodowanych przytomnych w przypadku krwotoku. 

d)

 

poszkodowanych przytomnych w przypadku złamania. 

 

14.

 

Prawdopodobieństwo zaraŜenia się grypą na stanowisku pracy naleŜy do zagroŜeń 
a)

 

biologicznych. 

b)

 

chemicznych. 

c)

 

fizycznych. 

d)

 

mechanicznych. 

 

15.

 

Objawami wskazującymi na konieczność wykonania masaŜu serca są 
a)

 

brak tętna, sztywność źrenic, silny ból w klatce piersiowej, kaszel, 

b)

 

zmiana barwy skóry, silny ból w dole brzucha, brak tętna, 

c)

 

utrata przytomności, zatrzymanie oddechu, brak tętna, zmieniona barwa skóry 

d)

 

brak tętna, krwotok, rozszerzone źrenice. 

 

16.

 

Płonące drewno i papier naleŜą do poŜarów grupy 
a)

 

A. 

b)

 

B. 

c)

 

C. 

d)

 

D. 

 
17.

 

Pierwszą czynnością w przypadku poraŜenia prądem jest  
a)

 

odciągniecie poszkodowanego od miejsca wypadku. 

b)

 

przerwanie obwodu elektrycznego. 

c)

 

wezwanie pogotowia ratunkowego. 

d)

 

wykonanie resuscytacji krąŜeniowo-oddechowej. 

 
18.

 

Szczególnie groźne dla człowieka są drgania o częstotliwości 
a)

 

0,7–100 Hz. 

b)

 

0,6–90 Hz. 

c)

 

0,7–90 Hz. 

d)

 

0,5–80 Hz. 

 
19.

 

Do poŜarów grupy C zaliczamy płonące 
a)

 

ciała stałe pochodzenia organicznego. 

b)

 

gazy. 

c)

 

ciecze. 

d)

 

metale. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

20.

 

Urazy powstałe przy poraŜeniu prądem nie zaleŜą od  
a)

 

natęŜenia prądu. 

b)

 

czasu jego przepływu przez organizm człowieka. 

c)

 

drogi przepływu przez organizm człowieka. 

d)

 

kondycji fizycznej organizmu człowieka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 

 
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42

7.  LITERATURA 
 

1.

 

Baranowicz  W.:  Wytyczne  w  zakresie  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz  wzór  instrukcji 
bezpieczeństwa poŜarowego dla obiektów szkół. MEN, Warszawa 1997 

2.

 

Buchfelder A., Buchfelder M.: Podręcznik pierwszej pomocy, PZWL, Warszawa 1993 

3.

 

Czerczak  S.,  Kupczewska  M.:  Zasady  grupyfikacji  substancji  chemicznych  pod  kątem 
działania 

toksycznego: 

rakotwórczego, 

draŜniącego, 

Ŝ

rącego, 

uczulającego, 

fototoksycznego oraz wchłaniania przez skórę. Medycyna Pracy XLIX, 1, 1998 

4.

 

Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 

5.

 

Kodeks pracy 

6.

 

Korczak C. (red.): Higiena i ochrona zdrowia. PZWL, Warszawa 1997 

7.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

8.

 

Rączkowski B.: BHP w praktyce. OdiDK, Gdańsk 2006 

9.

 

Salwa Z.: Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. PWN, Warszawa 1999 

10.

 

Szlosek  F.:  Wstep  do  dydaktyki  przedmiotów  zawodowych.  ITeE  –  WyŜsza  Szkoła 
InŜynierska, Radom 1998 

11.

 

Wojciechowski E.: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, OdiDK, Gdańsk 1998 

12.

 

www.ciop.pl (29.11.2007) 

13.

 

www.ebhp.pl (29.11.2007) 

14.

 

www.gaśnice.waw.pl (29.11.2007) 

15.

 

www.pierwszapomoc.com (4.12.2007) 

16.

 

www.pierwszapomoc.net.pl (4.12.2007) 

17.

 

www.ratownictwo.waw.pl (25.11.2007) 

18.

 

www.recykling.pl (30.11.2007) 

19.

 

www.spiewnik.gower.pl (StraŜacki serwis informacyjny), (1.12.2007) 

20.

 

www.who.int (World Health Organization), (30.11.2007)