background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
Wójcik Dorota 
 
 
 
 
 

Prowadzenie marketingu usług 514[01].O1.05 

 
 
 
 

 

 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak 
mgr Anna Uss-Wojciechowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
mgr Marek Rudziński  
 

 
 

 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].O1.05 
„Prowadzenie marketingu usług” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 
fryzjer 514[01].  

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne  

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć  

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Podstawowe pojęcia marketingowe 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Segmentacja rynku – strategie marketingowe 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Badania marketingowe – analiza rynku 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Planowanie działań marketingowych 

21 

5.4.1. Ćwiczenia 

21 

6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 

26 

7. Literatura 

40 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

  

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer 514[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności,  które  powinieneś  posiadać  przed 
przystąpieniem do realizacji treści zawartych w poradniku, 

 

cele kształcenia, czyli wykaz umiejętności, które nabędziesz pracując z poradnikiem, 

 

materiał  nauczania,  zawierający  podstawowe  wiadomości  dotyczące  prowadzenia 
marketingu usług,  

 

zestaw  pytań  sprawdzających,  które  pomogą  Ci  stwierdzić,  czy  posiadasz  wiedzę 
umożliwiającą rozwiązanie ćwiczeń, 

 

ćwiczenia,  które  utrwalą  wiedzę,  którą  posiadłeś  i  umożliwią  połączenie  treści 
teoretycznych z umiejętnością prowadzenia marketingu usług, 

 

sprawdzian  osiągnięć,  na  podstawie  którego  będziesz  mógł  stwierdzić,  w  jakim  stopniu 
opanowałeś materiał zawarty w poradniku. 
W  materiale  nauczania  przedstawione  zostały  treści,  które  umożliwią  zrozumienie 

zagadnień dotyczących prowadzenia marketingu usług. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  na  przykład  dyskusji 
dydaktycznej,  metody  przewodniego  tekstu,  metod  projektów  oraz  ćwiczeń.  Formy 
organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej  pracy 
uczniów do pracy zespołowej.  

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].O1 

Działalność usługowa 

514[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz 

ochrony przeciwpożarowej 

514[01].O1.03 

Stosowanie przepisów prawa         

w działalności usługowej 

514[01].O1.02 

Nawiązywanie i utrzymywanie 

kontaktów międzyludzkich 

514[01].O1.04 

Ocena jakości świadczonych usług 

514[01].O1.05 

Prowadzenie marketingu usług 

514[01].O1.06 

Prowadzenie korespondencji 

biurowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

sklasyfikować i scharakteryzować plany, 

 

określić zasady planowania, 

 

scharakteryzować metody planowania,  

 

sporządzić uproszczony plan rzeczowy i finansowy, 

 

przeprowadzić uproszczoną analizę ekonomiczną,  

 

współpracować w grupie, 

 

rozwiązywać problemy w sposób twórczy. 

 

 
 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

    

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować podstawowe pojęcia marketingowe, 

 

zaplanować działania marketingowe, 

 

scharakteryzować koncepcje marketingowe, 

 

określić kryteria segmentacji rynku, 

 

określić instrumenty marketingu mix, 

 

określić cel badań marketingowych, 

 

dobrać metody badań marketingowych do programu promocji usług, 

 

przeprowadzić analizę marketingową, 

 

opracować strategię działania firmy. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.   PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca                        ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:    Fryzjer 514[01] 
Moduł: 

 

 

       Działalność usługowa 514[01].O1 

Jednostka modułowa: 

       Prowadzenie marketingu usług 514[01].O1.05 

Temat: 

Planowanie i organizowanie działań promocyjnych w zakładach fryzjerskich.

 

Cel ogólny:  Charakteryzowanie wybranych instrumentów promocji. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżniać instrumenty promocji, 

 

scharakteryzować wybrane instrumenty promocji, 

 

analizować i oceniać politykę promocji w działalności zakładów fryzjerskich, 

 

określać cele reklamy, 

 

określić cele tzw. sprzedaży osobistej, 

 

zaplanować działania promocyjne dla wybranego zakładu fryzjerskiego, 

 

przeprowadzić działania promocyjne dla wybranej usługi. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład wprowadzający,  

 

metoda projektów, 

 

prezentacje. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 3 – 4 osobowych. 
 

Czas:  3 godziny lekcyjne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

karty ćwiczeniowo – instruktażowe z mini projektami, 

 

kartki papieru A4, 

 

pisaki, 

 

komputer, Internet. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie – podanie celów lekcji. 
2.  Wykład  wprowadzający  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  główne  założenia,  cele   

i zadania polityki promocji w działalności usługowej. 

3.  Następnie  nauczyciel  zapoznaje  uczniów  ze  środkami  promocji.  Wprowadzenie  w  te 

zagadnienia może się odbywać z wykorzystaniem filmu dydaktycznego na ten temat. 

4.  Nauczyciel dzieli klasę na 3 -4 osobowe zespoły, które wybierają swoich liderów. 
5.  Rozdanie kart ćwiczeniowo-instruktażowych z wybranym przez nauczyciela projektem. 
6.  Podsumowanie i ocena wykonanych projektów przez nauczyciela. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Załącznik 1  

Propozycje mini – projektów do realizacji 

Projekt 1 
 

Promocja usługi. 

 

Cel: Zapoznanie uczniów z planowaniem działań reklamowych. 
Firma X chce zareklamować swoją usługę. W tym celu musi zdecydować się, jaki rodzaj 

prezentacji powinna zastosować, aby w jak najskuteczniejszy sposób przekazać informację do 
potencjalnego nabywcy. 

Konieczne jest rozważenie następujących zagadnień: 

1.  Jaka to jest firma usługowa? 
2.  Jaki produkt będzie przedmiotem reklamy? 
3.  Do kogo skierowana jest dana oferta reklamowa? 
4.  W jaki sposób będziecie promować swój produkt–jaki rodzaj promocji wykorzystacie? 
5.  Jak wysokie koszty poniesie zakład fryzjerski na sfinansowanie tego przedsięwzięcia? 

Na wykonanie projektu grupa ma 2 godziny w ramach zajęć lekcyjnych. Uczniowie mogą 

korzystać z Internetu. 

Zespół będzie oceniany na podstawie: 
a)  trafności zaplanowanych i przeprowadzonych badań, 
b)  zaplanowania zadań i ich podziału pomiędzy członków zespołu, 
c)  sprawozdania i prezentacji projektu na forum klasy. 
 

Projekt 2 

Reklama telewizyjna i radiowa. 
Cel: Organizowanie i przedstawianie promocji. 

Waszym  zadaniem  jest  zareklamowanie  produktu  (wskazanego  przez  nauczyciela,  bądź 

samodzielnie  określonego  przez  uczniów)  jednocześnie  w  radiu  i  telewizji.  W  tym  celu 
należy: 

1.  Określić rodzaj usługi. 
2.  Zwrócić uwagę na różnice między reklamą telewizyjną i radiową. 
3.  Przedstawić propozycje sloganu reklamowego dla danego produktu. 

Na  wykonanie  projektu  zespół  ma  2  godziny  w  ramach  zajęć  lekcyjnych.  Uczniowie 

mogą korzystać z Internetu. 

Zespół będzie oceniany na podstawie: 
a)  oryginalności pomysłu na reklamę, 
b)  trafności przeprowadzonych badań, 
c)  poprawności sformułowanego sloganu, 
d)  sprawozdania i prezentacji reklamy na forum klasy. 

 
Zakończenie zajęć 
Porównanie  wykonanych  zadań  przez  poszczególne  grupy.  Podsumowanie  wniosków. 
Samoocena uczniów i ocena nauczyciela poszczególnych grup i osób. 
 
Praca domowa 
Wyszukanie  w  Internecie  3  przykładów  promocji  dla  jednego  rodzaju  usług,  porównanie 
i ocena, która reklama jest najbardziej trafna.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

ocena słowna, czy cele lekcji zostały osiągnięte? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca                        ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:    Fryzjer 514[01] 
Moduł: 

 

 

       Działalność usługowa 514[01].O1 

Jednostka modułowa: 

       Prowadzenie marketingu usług 514[01].O1.05 

Temat: 

Rozróżnianie kryteriów segmentacji rynku usług fryzjerskich.

 

Cel ogólny:  Scharakteryzować kryteria segmentacji. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować segmentacje rynku, 

 

sklasyfikować segmentacje według różnych kryteriów, 

 

scharakteryzować poszczególne kryteria, 

 

wymienić zastosowanie kryteriów, 

 

dobrać kryteria do warunków rynkowych. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

 

wykład wprowadzający, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 3 – 4 osobowych. 
 

Czas:  2 godziny lekcyjne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

rzutnik, 

 

foliogramy, 

 

kartki papieru A4, 

 

pisaki, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie – podanie celów lekcji. 
2.  Wykład wprowadzający – nauczyciel omawia wstępnie segmentacje rynku usług.  
3.  Następnie  nauczyciel  zapoznaje  uczniów  z  kryteriami  segmentacji  rynku  usług 

fryzjerskich. Wprowadzenie w te zagadnienia może się odbywać z wykorzystaniem filmu 
dydaktycznego na ten temat. 

4.  Nauczyciel dzieli klasę na 3 - 4 osobowe zespoły, które wybierają swoich liderów. 
5.  Zadaniem każdej grupy jest dokonanie segmentacji wykorzystując różne kryteria.  
6.  Liderzy grupy prezentują pracę na forum całej klasy. 
7.  Podsumowanie i ocena wykonanych prac przez nauczyciela. 
 
Zakończenie zajęć 
Porównanie  wykonanych  zadań  przez  poszczególne  grupy.  Podsumowanie  wniosków. 
Samoocena uczniów i ocena nauczyciela poszczególnych grup i osób. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Praca domowa 
Opracowane zadanie należy wpisać do zeszytu. Wyciągnięte wnioski zaznaczyć na kolorowo. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

zebranie ocen przez poszczególne grupy na podstawie samooceny, 

 

ocena pracy domowej, 

 

ankieta. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  

ĆWICZENIA

  

 

 

 

 

5.1.   Podstawowe pojęcia i narzędzia marketingowe  

 
5.1.1.   Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Odpowiedz pisemnie na pytania i podaj przykłady: 

1)  Co to jest marketing? 
2)  Podaj przykłady marketingu usług? 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  udzielić pisemnych odpowiedzi, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  własnych  obserwacji  uzupełnij  zamieszczoną  poniżej  tabelę  –  podaj  dwa 

przykłady firm fryzjerskich, które konkurują między sobą o najwyższą liczbę klientów, określ 
formę  konkurencji  występującą  między  tymi  firmami  oraz  działania  zmierzające  do 
pozyskania jak największej liczby klientów. 

  

Nazwa firmy 

Forma konkurencji 

Opis działań zmierzających 

do pozyskania jak 

największej liczby klientów 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

prezentacja, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

komputer. 

 

Ćwiczenie 3 

Wyszukaj  informacje  na  temat  firm  usługowych  z  uwzględnieniem  firm  fryzjerskich 

funkcjonujących  na  rynku  regionalnym  w  Twoim  miejscu  zamieszkania.  Wskaż,  na  co 
Twoim zdaniem jest popyt a na co jest podaż? 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wyszukać informacje w Internecie, czasopismach, gazetach, 
3)  sporządzić  wykaz  funkcjonujących  firm  usługowych,  podać  nazwę,  zakres  działalności     

i od kiedy działa, 

4)  zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

czasopisma, gazety, 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 4 

Na podstawie własnych obserwacji podaj przykłady pięciu  firm  fryzjerskich oferujących 

różne usługi, które Twoim zdaniem działają zgodnie z zasadami marketingu. Nazwy tych firm 
oraz uzasadnienie dokonanego przez Ciebie wyboru wpisz w tabeli poniżej.  

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Nazwa firmy 

Uzasadnienie 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

komputer. 

 

Ćwiczenie 5 

Odpowiedz pisemnie na pytania: 

1)  W jaki sposób spadek cen określonego produktu wpłynie na jego podaż? 
2)  W jaki sposób wzrost cen określonego produktu wpłynie na jego podaż? 
3)  W jaki sposób spadek cen określonego produktu wpłynie na jego popyt? 
4)  W jaki sposób wzrost cen określonego produktu wpłynie na jego popyt? 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  udzielić pisemnych odpowiedzi, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

prezentacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Segmentacja rynku – strategie marketingowe 

 

5.2.1.   Ćwiczenia  

 

 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  hasło  oraz  logo  reklamowe  dla  salonu  fryzjerskiego.  Następnie  zaproponuj 

najlepsze  według  Ciebie  środki  reklamy.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczenia  pamiętaj,  że 
reklama  towarzyszy  nam  wszędzie.  Każdemu  przedsiębiorstwu  funkcjonującemu  dziś  na 
rynku zależy na jak najlepszym zaprezentowaniu swojej oferty, na dotarciu do potencjalnych 
klientów oraz skłonieniu ich do zakupu lub skorzystaniu z oferty świadczonych usług. Celem 
reklamy jest komunikacja z klientem. 

 

Hasło reklamowe 

Logo reklamowe 

Środki reklamy 

 

 

 

 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować specyfikę działalności małego salonu fryzjerskiego, 
2)  określić grupę docelową klientów, 
3)  opracować hasło i logo reklamowe, 
4)  dobrać odpowiednie do wielkości środki reklamy i zapisać w tabeli, 
5)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  materiały pomocnicze: ulotki reklamowe salonów fryzjerskich, 
–  komputer, 
–  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 
 
Ćwiczenie 2 

Opracuj program promocji usług „farbowania włosów” na rynku lokalnym. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać potencjalnych odbiorców (segment rynku), 
2)  sformułować  cel  promocji  (może  być  to:  informowanie  o  produkcie  lub  wprowadzenie 

nowego produktu), 

3)  sformułować  informację  (np.  opracować  ulotkę,  reklamę  do  gazety  lokalnej  bądź  kartę 

stałego klienta), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

4)  wybrać instrumenty promocji (reklama, public relations, promocja sprzedaży itp.), 
5)  opracowany program promocji zaprezentować na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Oceń reklamę wybranego salonu fryzjerskiego zamieszczoną w mediach. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać reklamę wybranych usług zakładu fryzjerskiego, 
2)  dokonać analizy reklamy, 
3)  ocenić reklamę, 
4)  zapisać wnioski i zaprezentować na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  przykładowe reklamy wybranych usług zakładu fryzjerskiego, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Wymień po trzy możliwe segmenty nabywców następujących produktów: 

  szampony do włosów, 

  odżywki do pielęgnacji włosów, 

  farbowanie włosów, 

  peruki. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacji o kryteriach podziału nabywców, 
2)  określić cechy jakimi powinien charakteryzować się segment, 
3)  wpisać przykłady, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum grupy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A2, 

 

kolorowe mazaki, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.   Badania marketingowe – analiza rynku 
 

 

5.3.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Spróbuj samodzielnie przeprowadzić ankietę w gronie najbliższych kolegów i koleżanek, 

kwestionariusz  zamieszczony  jest  poniżej.  W  trakcie  wypełniania  ankiety  należy  zakreślić 
kółkiem jedną właściwą odpowiedź i/lub wpisać brakujące informacje. 
 
Kwestionariusz ankiety: 
 
1. Jak Pan(i) zapatruje się na reklamy telewizyjne? 

a) denerwują mnie, 
b) są mi obojętne, 
c) lubię oglądać.  

 
2. Czy reklamy mają wpływ na kupowane przez Pana/Pani produkty do pielęgnacji włosów? 

a) nie mają żadnego, 
b) czasami kupuje produkty które mnie zainteresowały dzięki reklamie, 
c) kupuje tylko reklamowane produkty. 

 
3. Jak Pan/Pani postrzega rzetelność reklam? 

a) są nieprawdziwe i nieadekwatne do jakości reklamowanego produktu, 
b) jest w nich sporo prawdy, 
c) wszystko jest bardzo wiarygodne. 

 
4. Jakich ostatnio zakupów dokonała Pan/Pani pod wpływem reklamy? 

a) środków czystości, 
b) produktów do farbowana włosów, 
c) produktów do pielęgnacji włosów. 

 
5. Czy czyta Pan(i) reklamy (ulotki) otrzymane na ulicy? 

a) nie, nie interesuje mnie to, 
b) zależy jakiego produktu bądź usług ona dotyczy, 
c) tak zawsze, często są to interesujące informacje. 

 

6. Jakie reklamy przemawiają do Pan(i) najbardziej? 

a) telewizyjne, 
b) radiowe, 
c) bilbordy. 

 
7. Największą rolę w reklamie pełni wg Pan(i)? 

a) informacja, 
b) muzyka, 
c) pomysł. 

 
8. Czy większą uwagę przyciągają reklamy „wzięte z życia codziennego” czy fikcyjne? 

a) wole zdecydowanie „wzięte te z życia codziennego”, 
b) preferuje te fikcyjne, gdyż są zazwyczaj bardziej oryginalne, 
c) nie ma to dla mnie znaczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Metryczka: 
 
9. Płeć: 

a) Kobieta 
b) Mężczyzna 

 
10. Wiek: 

a) 18-25 lat 
b) 26-35 lat 
c) 36-45 lat 
d) 46-55 lat 
e) powyżej 55 lat 

 
11. Czy Pan/Pani pracuje? 

a) Tak  
b) Nie  

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać  plan  pracy  (strategię  pozycjonowania  produktu,  ceny,  miejsca  i  promocji 

najlepiej  w  punktach,  w  paru  zdaniach  opisać  swój  pomysł  na  to  jak  wzmocnić  swoją 
pozycję w umysłach fryzjerskich),  

3)  opracować  taką  strategię  która  musi  być  taka  aby  usługa  koloryzowania  włosów  miała 

silną  pozycję  i  konkurencji  trudno  byłoby  ją  podważyć-wskazana  jest  dyskusja  z  klasą 
uczeń  gra  potencjalnego  fryzjera,  a  klasa  potencjalnych  klientów,  nauczyciel  obserwuje 
w razie potrzeby wkracza do dyskusji, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie i dokonać oceny jego poprawności. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

długopisy i ołówki, 

 

kwestionariusz ankiety, kartki formatu A4.  

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  kwestionariusz  ankiety  dotyczącej  ściśle  teorii  badań  marketingowych 

dotyczących  usług  fryzjerskich.  Kwestionariusz  ankietowy  ma  zawierać  15  pytań  z  trzema 
odpowiedziami a, b, c oraz metryczkę. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wykonać plan pracy (strategię pozycjonowania usługi, ceny,  miejsca  i promocji najlepiej 

w  punktach,  w  paru  zdaniach  opisać  swój  pomysł  na  to  jak  wzmocnić  swoją  pozycję 
w umysłach fryzjerskich),  

3)  opracować  taką  strategię  która  musi  mieć  silną  pozycję  a  konkurencji  trudno  byłoby  ją 

podważyć,  

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie i dokonać jego oceny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

długopis, 

 

kartka. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Odpowiedz pisemnie na pytania oraz wykaż przykłady: 

1)  Na czym polegają badania eksperymentalne? 
2)  Na czym polegają badania oparte o obserwację? 
3)  Na czym polega badania oparte na wywiadzie zorganizowanym? 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  udzielić pisemnych odpowiedzi, 
2)  zaprezentować wykonanie ćwiczenia na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

prezentacje. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.4.   Planowanie działań marketingowych 

 

5.4.1.   Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę wpisując w puste miejsca brakujące nazwy poszczególnych części planu 

marketingowego.  

 

Nazwa części planu marketingowego 

1. Streszczenie dla kierownictwa 
2. 
 
3. Strategie marketingowe 
4. 
 
5. Problemy i możliwości działania 
6. 
 
7. 
 
8. Podsumowanie 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  uzupełnić tabelę, 
3)  zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

prezentacje. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

komputer. 

 
Ćwiczenie 2 

Salon  fryzjerski  „ANIA”  świadczący  usługi  fryzjerskie  otrzymał  kilka  zapytań  o  ofertę 

cenową od zainteresowanych. Na podstawie aktualnych ofert cenowych, katalogów i broszur 
otrzymanych  z  różnych  zakładów,  sporządź  ofertę  cenową,  na  co  najmniej  10  zabiegów 
fryzjerskich.  Podaj  cenę,  opis  usługi,  warunki  płatności,  godziny  wykonania,  czas.  Zwróć 
uwagę na prezentację graficzną oferty. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  aktualnymi  ofertami  cenowymi,  katalogów  i  broszur  otrzymanych 

z różnych zakładów fryzjerskich, 

2)  opracować ofertę cenową, 
3)  napisać ofertę na komputerze. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

oferty cenowe, katalogi, broszury z różnych zakładów fryzjerskich, 

 

papier, 

 

komputer, drukarka, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Połącz  pojęcia  wymienione  w  lewej  kolumnie  tabeli  z  odpowiadającymi  im 

charakterystykami zamieszczonymi w prawej kolumni

i wpisz pary (cyfra + litera). 

 

Pojęcie 

Charakterystyka 

1. Rynek 

A.  Rywalizacja  pomiędzy  uczestnikami  rynku  o  jak  największą  liczbę 
klientów 

2. Popyt 

B. Sytuacja na rynku, która charakteryzuje się przewagą podaży nad popytem 

3. Podaż 

C. Proces społeczny i zarządczy, dzięki któremu jednostki i grupy uzyskują to, 
czego  potrzebują  i  pragną,  przez  kreowanie  oraz  wzajemną  wymianę 
produktów i wartości

 

4. Konkurencja 

D. Oferowane nabywcom do sprzedaży dobra materialne, usługi czy pomysły, 
które zaspokajają określone potrzeby 

5. Mechanizm 
rynkowy 

E.  Przemieszczanie  produktu  z  miejsca  jego  wytworzenia  do  ostatecznego 
nabywcy 

6. Rynek 
nabywcy 

F.  Porozumienie  umożliwiające  kupującym  i  sprzedającym  dokonanie 
transakcji 

 

w taki sposób, że ceny mogą być ustalone, a wymiana dokonana 

7. Rynek 
sprzedawcy 

G.  Ilość  produktów,  która  jest  oferowana  do  sprzedaży  po  określonej  cenie 
i  w  określonym  czasie  (może  być  wyrażona  ilością  oferowanych  produktów 
lub ich wartością) 

8. Marketing 

H. Sytuacja na rynku, która charakteryzuje się przewagą popytu nad podażą 

9. Produkty 

I.  Zgłaszane  w  określonym  czasie  przez  konsumentów  na  rynku 
zapotrzebowanie  na dobra  i usługi, które są sprzedawane po określonej cenie. 
Zapotrzebowanie  to  musi  być  poparte  posiadaniem  środków  pieniężnych 
niezbędnych do dokonania zakupu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

10. Cena 

J.  Związki  przyczynowo-skutkowe zachodzące pomiędzy  popytem,  podażą 
i cenami 

11. Dystrybucja  K.  Ilość  pieniędzy,  jaką  musi  wydać  nabywca  w  związku  z  zakupem 

określonego produktu 

12. Segmentacja 
rynku 

L.  Ogół  wytworów  działalności  ludzkiej,  materialnych  i  niematerialnych, 
wartości  i  uznawanych  sposobów  postępowania,  zobiektywizowanych 
i przyjętych 

w dowolnych 

zbiorowościach, 

przekazywanych 

innym 

zbiorowościom i następnym pokoleniom 

13. Strategia 
przedsiębiorstwa 

Ł.  Podział  rynku  według  określonego  kryterium  na  jednorodne  grupy 
konsumentów,  które  wyznaczają  dla  firmy  obszar  działania  i  stanowią punkt 
odniesienia przy formułowaniu programu tego działania 

14. Kultura 

M.  Sposób  przygotowania  i  prowadzenia  działań  przez  przedsiębiorstwo 
zmierzający do realizacji założonego celu w określonych warunkach, które są 
kształtowane przez otoczenie przedsiębiorstwa 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  połącz w pary i zapisz, 
3)  zaprezentować przygotowany materiał na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika, 

 

komputer. 

 
Ćwiczenie 4 

Przeanalizuj  działalność  promocyjną  różnych  firm  oferujących  produkty  do  zabiegów 

fryzjerskich.  Wybierz  3  firmy  wyróżniające  się  Twoim  zdaniem  w  tym  zakresie.  Podaj 
przykłady  stosowanych  przez  te  firmy  narzędzi  promocji.  Oceń  czy  właściwie  dobrano 
narzędzia do oferowanej usługi i uzasadnij swoje stanowisko. 

  

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacji o narzędziach promocji, 
2)  dokonać wyboru firm usługowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

3)  określić usługi oferowane przez wybrane firmy, 
4)  określić stosowane przez te firmy narzędzia promocji, 
5)  uzasadnić  swoją  ocenę  właściwie  lub  niewłaściwie  dokonanego  przez  firmy  usługowe 

doboru narzędzi promocji. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier, 

 

komputer, drukarka, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 5 

Połącz pojęcia z odpowiadającymi im definicjami. Rozwiązanie (pary litera i cyfra) podaj 

w ostatnim wierszu tabeli.  
 

Pojęcie 

Definicja 

A. Cena konkurencyjna 

1.  planowanie,  koordynacja  i  kontrola  wszystkich  działań 

przedsiębiorstwa  ukierunkowanych  na  aktualne  i  potencjalne 
rynki zbytu. 

B. Marketing 

2.  ogół 

czynności 

zmierzających 

do 

poznania 

zjawisk  

i  procesów  rynkowych  oraz  ich  wzajemnych  zależności  
i związków. 

C. Promocja 

3.  systematyczne, 

celowe 

obiektywne 

projektowanie, 

gromadzenie, analizowanie oraz prezentowanie  informacji  na 
potrzeby podejmowania decyzji marketingowej. 

D. Analiza rynku 

4.  zespół  instrumentów,  za  pomocą  których  firma  komunikuje 

się z wybranymi segmentami rynku. 

 

E. Dystrybucja 

5.  cena porównywalna z ofertami innych sprzedających. 

F.Badania marketingowe 

6.  przesunięcie  towarów  z  miejsc  ich  wytworzenia  do 

ostatecznych odbiorców. 

G. Segmentacja rynku 

7.  instrumenty  oddziaływania  na  rynek  wykorzystywane  przez 

przedsiębiorstwo w celu osiągnięcia celów marketingowych. 

H. Marketing-mix 

8.  podział rynku. 

Rozwiązanie: 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  uważnie przeczytać wszystkie pojęcia i definicje, 
2)  zastanowić się które definicje odpowiadają analizowanym pojęciom, 
3)  uzupełnić ostatni wiersz tabeli podając rozwiązanie w postaci pary litera + cyfra.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6. 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA    

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 

Test    dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  marketingu 
usług” 

Test składa się z 22 zadań, wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 18, 19, 21 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 10, 11, 12, 16, 17, 20, 22 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8/15  zadań z poziomu podstawowego,

 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12/15 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie co najmniej 14/15 zadań z poziomu podstawowego + co najmniej 
2/7 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co najmniej 14/15 zadań  z poziomu  podstawowego + co 
najmniej  6/7 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1.
 b, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. b, 13. a, 14. d, 15. c, 16. a, 17. a, 18. c, 19. c, 20. a, 21. b, 22. d.  

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować pojęcie marketingu 
 

Nazwać zakres kontaktów 
 

Ustalić cel marketingu 
 

Określić termin „rynek wewnętrzny” 
 

Wymieniać elementy marketingu mix 
 

Rozróżnić produkt w usługach 
 

Ustalić środki promocji 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Dobrać dodatkowy element marketingu mix 
 

Ustalić elementy marketingu 
 

10 

Scharakteryzować narzędzia marketingowe 
 

PP 

11 

Określić cechy segmentacji rynku 
 

PP 

12 

Rozróżnić strategie segmentacji 
 

PP 

13 

Ustalić kryteria demograficzne 
 

14 

Dobrać kryteria społeczno-ekonomiczne 
 

15 

Wskazać kryteria geograficzne 
 

16 

Scharakteryzować strategie marketingową 
 

PP 

17 

Scharakteryzować podział badań 
marketingowych 

PP 

18 

Wskazać podział badań marketingowych 
 

19 

Wymienić techniki badań marketingowych 
 

20 

Zdefiniować pojęcie „dywersyfikacja” 
 

PP 

21 

Zdefiniować „ badania marketingowe” 
 

22 

Wyjaśnić rozwój usług 
 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania testu. 
4.  Przed rozpoczęciem rozwiązywania testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na rozwiązanie zadań. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  22  zadania  czterokrotnego  wyboru  i  sprawdza  Twoją  wiedzę 

i umiejętności z zakresu prowadzenia marketingu usług. 

5.  Odpowiedzi udzielaj na KARCIE ODPOWIEDZI. 
6.  Dla każdego zadania podane są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. 
7.  Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.  
8.  Wybierz właściwą odpowiedź i w kratce odpowiadającej tej odpowiedzi wstaw znak X. 
9.  W przypadku pomyłki  należy  błędną odpowiedź skreślić  i  zaznaczyć kółkiem, następnie 

wpisać odpowiedź poprawną. 

10.  Pracuj samodzielnie. 
11.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut, od momentu przekazania instrukcji i zadań. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Marketing polega na 

a)  realizacji własnych oczekiwań bez uwzględnienia potrzeb nabywców. 
b)  systematycznym  planowaniu,  wdrażaniu  produktów  kontrolowaniu  koncepcji 

produktu. 

c)  sprzedaży produktów firmy w jak największej liczbie sklepów. 
d)  optymalnym wykorzystaniu posiadanych przez firmę pieniędzy. 
 

2.  Zakres kontaktów w sferze usług z finalnymi odbiorcami to 

a)  marketing. 
b)  produkcja. 
c)  produkcja i marketing. 
d)  sprzedaż. 
 

3.  W marketingu usług najważniejszą kwestią jest  

a)  kształtowanie,  wzmacnianie  i  rozwój  kontaktów  przedsiębiorstwa  usługowego           

z nabywcami. 

b)  rozwój kontaktów przedsiębiorstwa usługowego z dostawcami. 
c)  kształtowanie cen. 
d)  wprowadzanie nowych usług. 
 

4.  „Rynek wewnętrzny” to 

a)  wyposażenie. 
b)  zatrudniony personel. 
c)  usługi. 
d)  kontakty z nabywcami. 
 

5.  Elementy marketingu-mix to 

a)  reklama, cena, logistyka, produkt. 
b)  produkt, cena, dystrybucja, promocja. 
c)  produkt, gwarancja, cena, dystrybucja. 
d)  marka, jakość, gwarancja, opakowanie. 

 
6.  Produkt w koncepcji marketingu-mix w dziedzinie usług to 

a)  usługa. 
b)  jakość. 
c)  gwarancja. 
d)  logistyka. 
 

7.  Środki promocji to 

a)  produkt, cena, dystrybucja. 
b)  pracownicy. 
c)  bezpośredni kontakt klienta z usługodawcą. 
d)  reklama, sprzedaż osobista, działania w ramach public relations. 
 

8.  Dodatkowy element marketingu-mix w dziedzinie usług to 

a)  reklama. 
b)  gwarancja. 
c)  ludzie. 
d)  jakość usług. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Z marketingiem związane są 

a)  popyt, produkt, rynek. 
b)  popyt, zakup, wielkość. 
c)  zakup, sprzedaż. 
d)  rynek, ilość, jakość. 
 

10.  Narzędzia marketingowe w usługach to 

a)  produkcja, wielkość, popyt. 
b)  produkt, cena, dystrybucja, promocja. 
c)  zawierania transakcji. 
d)  realizacja własnych oczekiwań bez uwzględnienia potrzeb nabywców. 
 

11.  Dokonując segmentacji rynku należy zwrócić uwagę na następujące cechy 

a)   mierzalność, popularność, dostępność. 
b)  mierzalność, rozległość, dostępność. 
c)  dostępność, jakość, promocję. 
d)  mierzalność, wielkość, ilość. 

 
12.  Strategia segmentacji rynku polega na 

a)  zaoferowaniu  niskiej  ceny  za  wszystkie  dobra  z  danego  asortymentu 

przedsiębiorstwa handlowego. 

b)  odmiennym  podejściu  do  różnych  grup  nabywców,  uwzględniając  różne  potrzeby 

nabywców. 

c)  sprzedaży przez firmy meblarskie jednego asortymentu mebli wypoczynkowych. 
d)  zaoferowaniu  wysokiej  ceny  za  wszystkie  dobra  z  całego  asortymentu 

przedsiębiorstwa handlowego. 

 

13.  Kryteria demograficzne to 

a)  np. płeć, wiek, cykl życia rodziny, wyznanie. 
b)  np. wykształcenie, zawód, dochód, status i klasa społeczna. 
c)  np. miejsce zamieszkania. 
d)  np. zawód, płeć, miejsce zamieszkania. 
 

14.  Kryteria społeczno-ekonomiczne to 

a)  wykształcenie, wyznanie, miejsce zamieszkania. 
b)  np. miejsce zamieszkania. 
c)  np. płeć, wiek, cykl życia rodziny, wyznanie. 
d)  np. wykształcenie, zawód, dochód, status i klasa społeczna. 
 

15.  Kryteria geograficzne to 

a)  np. wykształcenie. 
b)  np. zawód. 
c)  np. miejsce zamieszkania. 
d)  np. wiek. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

16.  Strategia marketingowa odnosi się do 

a)  działań  skierowanych  na  osiągnięcie  celów  związanych  z  satysfakcjonowaniem 

konsumenta w dłuższym czasie. 

b)  analizy  silnych  i  słabych  stron,  analizy  szans  i  zagrożeń,  formułowania  wniosków 

strategicznych. 

c)  strategii wysokiego poziomu sprzedaży osobistej dla pozyskiwania stałych klientów. 
d)  strategia cen promocyjnych. 
 

17.  Badania marketingowe dzielimy na 

a)  badania ciągłe, badania okresowe, badania „ad hoc”. 
b)  badania ciągłe, badania przerywane. 
c)  badania mieszane, badania punktowe, badania „ad hoc”. 
d)  badania ciągłe, badania przerywane, badania okresowe. 
 

18.  Badania marketingowe dzielimy na 

a)  szerokie i wąskie. 
b)  popytu i podaży. 
c)  ilościowe i jakościowe. 
d)  społeczne i ekonomiczne. 
 

19.  Techniki badań marketingowych to 

a)  zróżnicowanie kosztów. 
b)  obserwacja, badania mieszane. 
c)  obserwacja, wywiad, badania ankietowe. 
d)  podnoszenia cen usług. 
 

20.  Dywersyfikacja to 

a)  oferowanie nowych usług na nowych rynkach lub dla nowych grup konsumentów. 
b)  oferowania dotychczas świadczonych usług w nowych miejscach klientom. 
c)  wzmacnianiem  obecnej  pozycji  rynkowej  firmy  na  dotychczasowym  rynku  przy 

wykorzystaniu  dotychczas  oferowanych  usług  oferowanych  tym  samym  klientom 
docelowym. 

d)  oferowanie  nowych  usług  dotychczasowym  klientom  na  dotychczasowym  rynku 

geograficznym. 

 

21.  Badania marketingowe to 

a)   strategia produktów gorszej jakości sprzedawanych po niższych cenach. 
b)  proces  gromadzenia  nowych  danych,  ich  przetwarzania,  analizy  prezentacji               

w określonej formie. 

c)  strategia wysokiego poziomu sprzedaży osobistej dla pozyskiwania stałych klientów. 
d)  strategia cen promocyjnych. 
 

22.  Rozwój usług polega na 

a)  oferowaniu nowych usług na nowych rynkach lub dla nowych grup konsumentów. 
b)  oferowaniu dotychczas świadczonych usług. 
c)  wzmacnianiu  obecnej  pozycji  rynkowej  firmy  na  dotychczasowym  rynku  przy 

wykorzystaniu  dotychczas  oferowanych  usług  oferowanych  tym  samym  klientom 
docelowym. 

d)  oferowaniu  nowych  usług  dotychczasowym  klientom  na  dotychczasowym  rynku 

geograficznym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko .......................................................................................... 
 

Prowadzenie marketingu usług 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Test II 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  działalności 
marketingowej”  

Test składa się z 20 zadań, wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 3, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 2, 4, 5, 10, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1.
 a, 2. b, 3. a, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. b, 9. a, 10. d, 11. a, 
12. a, 13. c, 14. a, 15. a, 16. a, 17. b, 18. d, 19. c, 20. d. 

 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić czym jest podaż 
 

2.  Udowodnić działanie marketingu 

PP 

3. 

Wymienić gdzie występuje wybór 
segmentu i dostosowanie do niego 
zakres i rodzaj asortymentu towaru 

4. 

Udowodnić jakie cechy mają 
bezpośredni wpływ na wizerunek firmy 

PP 

5. 

Scharakteryzować badania 
marketingowe 

PP 

6. 

Rozróżnić etapy badań 
marketingowych 

7. 

Wymienić która z metod badań 
marketingowych wykorzystuje 
zjawisko skojarzeń 

8.  Znać czynniki wytwórcze 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

9. 

Rozróżnić funkcję identyfikacyjną 
produktu 

10. 

Określić z ilu faz składa się cykl życia 
produktu 

PP 

11.  Od czego zależy dystrybucja 

12.  Wyliczyć cechy produktu 

13.  Znać zasady przeprowadzania sondażu 

14.  Określ funkcje opakowania 

PP 

15.  Rozróżnić funkcje reklamy 

16. 

Znać, co każde przedsiębiorstwo musi 
brać pod uwagę przy ustalaniu 
poziomu cen 

17. 

Wymienić co ma wpływ na 
kształtowanie się pozytywnych 
stosunków firmy z otoczeniem 

18. 

Wyjaśnić jakie elementy należą do 
otoczenia bezpośredniego 

19. 

Określić cel przedsiębiorstwa 
usługowego 

PP 

20. 

Rozróżnić narzędzia kształtowania 
produktu 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
5.  Test zawiera 20 zadań, w tym: 

– 14 poziomu podstawowego, 
–  6 poziomu ponadpodstawowego.  
Do każdego pytania dołączone są cztery możliwości. Tylko jedna jest prawdziwa. 

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Nie  masz  obowiązku  rozwiązywania  zadań  w  kolejności  podanej  w  teście.  Możesz 

zacząć od dowolnego, które dla Ciebie jest najłatwiejsze. 

9.  Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie. 
 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

ZESTAW  ZADAŃ  TESTOWYCH 

 
1.  Czym jest podaż 

a)  ilość dobra, jaką sprzedawcy są gotowi zaoferować przy różnym poziomie ceny. 
b)  ilość dobra, jaką sprzedawcy są gotowi zaoferować przy takich samych cenach. 
c)  ilość towarów jak jest wytwarzana przez wszystkich na całej kuli ziemskiej. 
d)  ilość towarów jaki ą wytwarza rynek. 

 
2.  Marketing to 

a)  działanie człowieka. 
b)  działalność na rynku. 
c)  oddziaływanie na podaż i popyt. 
d)  tylko systematyczne planowanie produktu. 

 
3.  Wybór  segmentu  i  dostosowanie  do  niego  zakresu  i  rodzaju  asortymentu  towarów 

występuje w 
a)  marketingowej strategii handlu detalicznego. 
b)  marketingowej strategii handlu hurtowego. 
c)  podczas dystrybucji. 
d)  czasie promocji. 

 
4.  Do cech mających bezpośredni wpływ na wizerunek firmy należą 

a)  rzetelność i elastyczność w negocjacjach. 
b)  agresywność. 
c)  komunikatywność. 
d)  skuteczność. 

 
5.  Badania marketingowe są narządziem, dzięki którym uzyskujemy 

a)  analizę procesu badawczego. 
b)  analizę badań. 
c)  opis wyników. 
d)  trafne i użyteczne dane. 

 
6.  Pierwszy etap, według którego przeprowadza się badanie marketingowe to 

a)  postawienie hipotezy. 
b)  analiza bieżącej sytuacji. 
c)  przeprowadzenie badania. 
d)  analiza i interpretacja. 

 
7.  Która  z  metod  badań  marketingowych  wykorzystuje  zjawisko  skojarzeń  przez  związek 

pomiędzy kolejnymi etapami 
a)  burza mózgów. 
b)  techniki projekcyjne. 
c)  techniki asocjacyjne. 
d)  obserwacje. 

 
8.  Czynniki wytwórcze, do których należą specjalistyczne maszyny oraz surowce wpływają 

na kształtowanie się 
a)  towaru. 
b)  asortymentu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

c)  przedmiotu. 
d)  produktu. 

 
9.  Funkcja identyfikacyjna produktu charakteryzuje 

a)  marki produktu. 
b)  opakowania. 
c)  kształtowanie asortymentu. 
d)  wzrost sprzedaży. 

 
10.  Z ilu faz składa się cykl życia produktu 

a)  1. 
b)  2. 
c)  3. 
d)  4. 

 
11.  Od czego zależy dystrybucja 

a)  od rozmieszczenia konsumentów. 
b)  od promocji. 
c)  od wielkości przedsiębiorstw. 
d)  od produktu i promocji. 

 
12.  Cechy produktu to 

a)  cena, trwałość produktu, sezonowość. 
b)  konkurencja. 
c)  unikalność. 
d)  łatwość w dystrybucji. 

 
13.  Sondaż można przeprowadzić zazwyczaj na grupie osób 

a)  10 – 50. 
b)  3000. 
c)  400 – 2000. 
d)  5000. 

 
14.  Opakowanie pełni funkcję 

a)  ochronną, informacyjną. 
b)  informacyjną, strukturalną. 
c)  strukturalną i promocyjną. 
d)  informacyjną, strukturalna, promocyjną. 

 
15.  Reklama pełni funkcję 

a)  informacyjną, przypominającą. 
b)  perswazyjną, komunikacyjną. 
c)  tylko przypominającą. 
d)  komunikacyjną i taktyczna. 

 
16.  Każdy salon fryzjerski, przy ustalaniu poziomu cen musi wziąć pod uwagę 

a)  ceny konkurentów i poziom ceny. 
b)  tylko ceny konkurentów. 
c)  tylko poziom ceny. 
d)  asortyment. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

17.  Kształtowanie pozytywnych stosunków przedsiębiorstwa z otoczeniem to 

a)  reklama zewnętrzna. 
b)  public relations. 
c)  promocja sprzedaży. 
d)  reklama telewizyjna. 

 
18.  Do elementów otoczenia bezpośredniego należą m.in. 

a)  dostawcy, nabywcy, religia, tradycja. 
b)  pracownicy, banki, kultura, sytuacja ekonomiczna. 
c)  sytuacja polityczna, agencje doradcze, banki, agencje reklamowe. 
d)  pracownicy, agencje marketingowe, banki, dostawcy. 

 
19.  Celem salonu fryzjerskiego jest 

a)  ochrona środowiska naturalnego. 
b)  współpraca z zagranicą. 
c)  zaspokojenie potrzeb i osiągnięcie zysku. 
d)  sprzedaż po minimalnych cenach. 

 
20.  Do narzędzi kształtowania produktu należą m.in. 

a)  jakość, oznakowanie, bonifikata, rabat, opakowanie. 
b)  konto, opakowanie, marka, usługa posprzedażowa. 
c)  jakość, oznakowanie, gwarancja, odroczenie płatności. 
d)  gwarancja, jakość, marka, usługa posprzedażowa. 

 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko .......................................................................................... 

 
Prowadzenie działalności marketingowej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:    

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7.  LITERATURA 

 
1.  Czubała  A.,  Jonas  A.,  Smoleń  T., Wiktor J.W.: Marketing usług. Polskie  Wydawnictwa 

Profesjonalne Sp. z o.o., Kraków 2006 

2.  D.Hutt  M.,  W.  Spec  T.:  Zarządzanie  marketingiem.  Strategia  rynku  dóbr  i  usług 

przemysłowych. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997 

3.  Domański  T.:  Strategie  marketingowe  dużych  sieci  handlowych.  Wydawnictwo 

Naukowe PWN, Warszawa – Łódź 2001 

4.  Garbarski  L.,  Rutkowski  I.,  Wrzosek W.:  Marketing Punkt  zwrotny  nowoczesnej  firmy. 

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1996 

5.  Kłeczek  R.,  Kowal  W.,  Kaniowski P.,  Wodniczka  J.: Marketing. Jak  to  się  robi.  Zakład 

Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław - Warszawa – Kraków 1992 

6.  Kotler  P.:  Marketing,  analiza,  planowanie,  wdrażanie  i  kontrola.  Wydawnictwo 

FELBERG SJA, Warszawa 1999 

7.  Kramer  T.:  Podstawy  marketingu.  Państwowe  Wydawnictwo  Ekonomiczne,  Warszawa 

1994 

8.  Michalski  E.:  Marketing.  Podręcznik  Akademicki.  Wydawnictwo  Naukowe  PWN, 

Warszawa 2004 

9.  Payne A.: Marketing usług. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1997 
10.  Pluta-Olearnik:  Marketing  usług  Idee  –  Zastosowanie.  Polskie  Wydawnictwo 

Ekonomiczne, Warszawa 1993 

11.  Sarah  White:  Marketing  dla Żółtodziobów  czyli  wszystko, co  powinieneś  wiedzieć  o…, 

Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2002 

12.  Sztucki  T.:  Marketing.  Sposób  myślenia.  System  działania.  Agencja  Wydawnicza 

„Placet”, Warszawa 1996  

13.  Turkowski  M.:  Marketing  usług  hotelarskich.  Polskie  Wydawnictwo  Ekonomiczne, 

Warszawa 1997 

14.  Kotler  Ph.,  Marketing.  Analiza,  planowanie,  wdrażanie  i  kontrola,  Wydawnictwo 

Gebethner i Ska, Warszawa 1994 

15.  Podstawy  marketingu,  Praca  zbiorowa  pod  red.  J.  Karwowskiego,  Wydawnictwo  

Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, Szczecin 1998