background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 

Dorota Frąk 
 
 
 
 
 
 

Rozpoznawanie form kształtowania fryzur 
514[01].Z2.04 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 

mgr inż. Marcin Kostrzewa 
mgr inż. Izabela Suligowska 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z2.04 
„Rozpoznawanie form kształtowania fryzur”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

10 

5.1. Linie we fryzurze 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Kontrasty i tekstura włosów 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Symetria i asymetria we fryzurach 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Zasady doboru fryzur 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

17 

7.  Literatura 

24 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Rozpoznawanie form kształtowania 

fryzur”.  Zamieszczony  materiał  nauczania  zawiera  najważniejsze  informacje  dotyczące 
wymienionych  zagadnień  i wskazuje  tematykę,  z jaką  uczeń  powinien  się  zapoznać  poprzez 
wyszukanie odpowiednich informacji we wskazanej literaturze.  

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  do 
podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań. 

Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 

modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].Z2.03 

Rozpoznawanie form przestrzennych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.04 

Rozpoznawanie form kszta

łtowania 

fryzury 

514[01].Z2.05 

Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych 

stosowanych we fryzjerstwie 

514[01].Z2.06 

Wykonywanie rysunku instrukta

żowego fryzury 

514[01].Z2.02 

Charakteryzowanie historii rzemios

ła 

 i sztuki fryzjerskiej  

514[01].Z2 

Podstawy projektowania fryzur 

514[01].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy fryzjera 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

interpretować fotografie żurnalowe, 

 

szkicować fryzury damskie i męskie, 

 

dobierać narzędzia i przybory do rysowania, 

 

stosować reguły kompozycji. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować fryzurę symetryczną i asymetryczną, 

 

scharakteryzować elementy fryzury, 

 

rozróżnić linie we fryzurze, 

 

określić linie konturu wewnętrznego i zewnętrznego we fryzurze, 

 

określić kontrasty w kształtowaniu fryzury, 

 

rozpoznać linie i kontrasty we fryzurze, 

 

wskazać kontur wewnętrzny i zewnętrzny we fryzurze, 

 

dobrać linie fryzury do kształtu twarzy, 

 

naszkicować fryzurę lub jej elementy, 

 

zaprojektować fryzurę do kształtu twarzy. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy projektowania fryzur 514[01].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Rozpoznawanie form kształtowania fryzur 514[01].Z2.04 

Temat:  Linie konturowe fryzur. 

Cel ogólny: Rrozpoznawanie linii konturowych wewnętrznych i zewnętrznych fryzur. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić linie konturowe wewnętrzne i zewnętrzne fryzur, 

 

podać różnicę między liniami konturu wewnętrznego i zewnętrznego fryzury, 

 

podać sposoby wykończenia linii konturowych wewnętrznych w różnych partiach, 

 

podać wpływ kształtu linii konturowych na wrażenie twarzy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami,  

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja schematów głowy z zaznaczonymi konturami fryzur, 

 

prezentacja zdjęć fryzur z zastosowaniem różnych linii konturowych, 

 

czasopisma, żurnale i magazyny z modą fryzjerską. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie 

przez 

nauczyciela 

podziału 

linii 

konturowych 

wewnętrznych 

i zewnętrznych  wraz  z  ich  przebiegiem  w  poszczególnych  partiach  głowy,  wskazanie 
kształtów linii w poszczególnych obszarach oraz ich wpływ na wrażenie głowy i twarzy. 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  uczniowie pracują indywidualnie, 

  wykonują szkic konturów włosów na schemacie głowy,  

  wybierają  przykłady  poszczególnych  linii  konturowych  spośród  zdjęć  mody 

fryzjerskiej, 

  wykonują zestawienie zdjęć ilustrujących poszczególne linie konturowe, 

  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym jej wykonywaniu. 

5.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na zajęciach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wyjaśnij  na  wybranym  przykładzie  fryzury  przebieg  linii  konturowych,  kształt  linii 

i wrażenie, jakie sprawiają.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Podstawy projektowania fryzur 514[01]. Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Rozpoznawanie form kształtowania fryzur 514[01]Z2.04  

Temat:   Kontrasty we fryzurze. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętność rozpoznawania typów kontrastów we fryzurach i  ich 

zastosowanie w projektowaniu fryzur. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powienien umieć: 

 

podać rodzaje kontrastów występujących we fryzurach, 

 

podać cechy charakterystyczne poszczególnych kontrastów,  

 

określić rodzaj zastosowanego we fryzurze kontrastu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

prezentacja multimedialna, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w 2 osobowych zespołach. 

 
Czas: 45 min. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna,  

 

zdjęcia żurnalowe z fryzurami w których zastosowano kontrasty, 

 

literatura zawodowa. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne, 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizowanie tematu lekcji: 

− 

scharakteryzowanie  poszczególnych  typów  kontrastów  występujących  w  otoczeniu 
człowieka, stosowanych we fryzurach. 

4.  Podział na grupy dwuosobowe:  

− 

opracowanie poszczególnych kontrastów, dobranie do nich ilustracji. 

5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy. 
6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Wykonać projekt fryzury z zastosowaniem kontrastów. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Linie we fryzurze 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Poszukaj przykładowych zdjęć ilustrujących zastosowanie linii, wskaż w jakich częściach 

fryzur znajdują się poszczególne linie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.1.1), 
2)  w żurnalach i magazynach fryzjerskich wybrać zdjęcia ilustrujące poszczególne linie, 
3)  na wybranych zdjęciach zaznaczyć przebieg ilustrowanych linii, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską, 

 

arkusze papieru A3, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Na przedstawionych fryzurach określ i zaznacz linie fryzur. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.1.1), 
2)  przeanalizować zdjęcia z fryzurami, 
3)  na zdjęciach zaznaczyć przebieg linii fryzur, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia z fryzurami, 

 

arkusze papieru A3, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Poszukaj  przykładowych  zdjęć  ilustrujących  różne  wykończenie  linii  konturowych 

wewnętrznych i zewnętrznych fryzur. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.1.1), 
2)  w  żurnalach  i  magazynach  fryzjerskich  wybrać  zdjęcia  ilustrujące  różne  wykończenie 

linii konturowych wewnętrznych i zewnętrznych fryzur, 

3)  na wybranych zdjęciach zaznaczyć przebieg ilustrowanych linii kontuowych, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską, 

 

arkusze papieru A3, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

5.2.   Tekstura i kontrasty włosów 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Poszukaj  przykładowych  zdjęć  ilustrujących  zastosowanie  kontrastów  we  fryzurach 

i określ typ kontrastu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.2.1), 
2)  w żurnalach i magazynach fryzjerskich wybrać zdjęcia ilustrujące poszczególne kontrasty, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską, 

 

arkusze papieru A3, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Na przedstawionych fryzurach określ i zaznacz płaszczyzny je kształtujące. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.2.1), 
2)  przeanalizować zdjęcia z fryzurami, 
3)  na zdjęciach zaznaczyć płaszczyzny kształtujące fryzury, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zdjęcia z fryzurami, 

 

arkusze papieru A3, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

Ćwiczenie 3 

Zaprojektuj fryzurę damską z zastosowaniem kontrastu koloru i długości. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.2.1), 
2)  na szablonie głowy damskiej lub na odręcznym szkicu zaprojektować fryzurę, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską, 

 

szablon głowy kobiety, 

 

materiały malarskie, kredki, 

 

arkusze papieru A3, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

5.3.   Symetria i asymetria we fryzurach 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj  zdjęcia  fryzur  z  dostępnych  ci  żurnali  i  czasopism  i  określ,  które  z  nich 

przedstawiają fryzury asymetryczne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.3.1), 
2)  określić, które fryzury są asymetryczne, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru A4, 

 

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj  zdjęcia  fryzur  z  dostępnych  ci  żurnali  i  czasopism  i  określ,  które  z  nich 

przedstawiają fryzury symetryczne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.3.1), 
2)  określić, które fryzury są symetryczne, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru A4, 

 

czasopisma i żurnale z modą fryzjerską, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

5.4.  Zasady doboru fryzur 

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Porównaj zasady doboru fryzury do twarzy kwadratowej i prostokątnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.4.1), 
2)  zapoznać się budową twarzy kwadratowej i prostokątnej, 
3)  zapoznać się z zasadami doboru fryzur do kształtu twarzy, 
4)  wykonać zestawienie różnic i podobieństw doboru fryzury do kształtu twarzy, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

arkusze papieru A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj zasady jakie obowiązują przy projektowaniu fryzur. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.4.1), 
2)  wykonać zestawienie zasad doboru fryzur, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze,  

 

arkusze papieru A4, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Rozpoznawanie  form 
kształtowania fryzur” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. c, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b, 
12. 
a, 13. a, 14. b, 15. d, 16. b, 17. a, 18. a, 19. a, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić rodzaje linii stosowanych do 
kształtowania fryzur 

Wskazać rodzaj linii występujących we fryzurach 
z włosów kręconych 

Określić podstawowe kontury fryzury 

Scharakteryzować fryzury asymetryczne 

Scharakteryzować rodzaje linii konturu 
zewnętrznego 

Scharakteryzować rodzaje linii konturu 
wewnętrznego 

Zdefiniować pojęcie kontrast 

Zaproponować  linie  grzywki  do  danego  kształtu 
twarzy 

Wskazać, co określa kontrast kierunku 

10  Wyjaśnić zjawisko wzmocnienia we fryzurze 

11  Scharakteryzować cechy twarzy romboidalnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

12 

Wskazać jak wpływa na wygląd twarzy fryzura o 
danym kształcie i kolorze 

13  Wyjaśnić pojęcie włosy o teksturze strukturalnej 

14 

Zaproponować wskazania do zastosowania linii 
zbieżnych fryzury 

15  Scharakteryzować style fryzur 

16  Określić formy przestrzennej fryzury 

PP 

17  Scharakteryzować teksturę przestrzenną fryzury 

PP 

18 

Wyjaśnić pojęcie dopasowanie fryzury do 
kształtu głowy 

PP 

19 

Określić parametry określające dopasowanie 
dwuwymiarowe fryzury 

PP 

20 

Określić parametry określające dopasowanie 
trójwymiarowe fryzury 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj  się  z  zestawem  zadań  testowych.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących 

Rozpoznawania  barw  i  form  kolorystycznych  stosowanych  we  fryzjerstwie.  To  zadania 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

4.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 
5.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
6.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  We fryzurach mogą występować linie 

a)  proste. 
b)  wichrowane. 
c)  otwarte. 
d)  zamknięte. 

 
2.  Włosy kręcone maja linię 

a)  prostą. 
b)  zygzakową. 
c)  sprężyny. 
d)  łuku. 

 
3.  Podstawowe kontury włosów to 

a)  kontur wewnętrzny i na linii karku. 
b)  kontur wewnętrzny i zewnętrzny. 
c)  linie występujące we fryzurze. 
d)  linię między porostem a linią skroni. 

 
4.  Fryzury asymetryczne są 

a)  spokojne i stonowane. 
b)  klasyczne. 
c)  pełne energii. 
d)  rytmiczne. 

 
5.  Linie konturowe na karku mogą mieć 

a)  szpiczasty kształt. 
b)  tylko prostą linię. 
c)  zaokrąglony kształt. 
d)  różne wykończenie. 

 
6.  Linie konturu wewnętrznego mają kształt 

a)  tylko owalu i łuku. 
b)  tylko prosty i łamany. 
c)  nie tylko łamany. 
d)  tylko regularny. 

 
7.  Kontrast to zjawisko 

a)  podobieństwa. 
b)  przeciwieństwa. 
c)  zbieżności. 
d)  pokrewieństwa. 

 
8.  Grzywka zaokrąglona 

a)  łagodzi ostre rysy. 
b)  poszerza twarz. 
c)  jest zalecana do twarzy okrągłej. 
d)  wydłuży twarz. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

9.  Kontrast kierunku we fryzurze określa 

a)  zestawienie kolorów. 
b)  zestawienie długości elementów. 
c)  zestawienie kształtów. 
d)  zestawienie elementów pionowo i poziomo. 

 
10.  Wzmocnienie we fryzurze to 

a)  powtarzanie tej samej formy. 
b)  regularne powtarzanie tej samej formy. 
c)  zestawienie różnych form. 
d)  zestawienie różnych kolorów. 

 
11.  Twarz romboidalna posiada 

a)  prostą linię czoła. 
b)  najszersze miejsce na linii policzków. 
c)  długą twarz. 
d)  płaska twarz. 

 
12.  Krótkie czarne włosy 

a)  powiększają twarz. 
b)  pomniejszają twarz. 
c)  wydłużają twarz. 
d)  skracają twarz. 

 
13.  Włosy o teksturze strukturalnej to 

a)  grube i gęste. 
b)  cienkie i lśniące. 
c)  grube i lśniące. 
d)  kręcone. 

 
14.  Linie zbieżne 

a)  powiększają głowę, zmniejszają twarz. 
b)  zmniejszają głowę, zwiększają twarz. 
c)  zmniejszają. 
d)  zwiększają. 

 
15.  Fryzury asymetryczne często stosowane są w stylu 

a)  sportowym. 
b)  klasycznym. 
c)  konserwatywnym. 
d)  awangardowym. 

 
16.  Formy przestrzenne fryzur określają 

a)  płaszczyzny. 
b)  bryły. 
c)  kontury. 
d)  tekstura. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

17.  Tekstura przestrzenna określa włosy 

a)  kręcone i napuszone. 
b)  czarne, gładkie. 
c)  jasne. 
d)  proste, grube. 

 

18.  Dopasowanie fryzury do głowy to 

a)  dopasowanie trójwymiarowe. 
b)  dopasowanie kolorystyczne. 
c)  dopasowanie dwuwymiarowe. 
d)  dopasowanie strukturalne. 

 
19.  Na formę dwuwymiarową fryzury składa się 

a)  długość i szerokość. 
b)  szerokość i głębokość. 
c)  głębia i przestrzeń. 
d)  głębokość i długość. 

 
20.  Aby wykonać formę trójwymiarową fryzury należy 

a)  podkreślać naturalność. 
b)  tuszować wady. 
c)  podkreślać kształt. 
d)  zmieniać wymiary rzeczywiste. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 
Rozpoznawanie form kształtowania fryzury 
 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

7. LITERATURA 

 

1.  Buscher Ch.: Znajdź swój kolor. Wyd. MUZA S.A., Warszawa 1992 
2.  Cieślak  F.:  Rysunek  zawodowy  dla  zasadniczych  szkól  fryzjerskich.  Wydawnictwa 

Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994 

3.  Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi – podręcznik do nauki zawodu. Wyd. REA 

s.j., Warszawa 2000 

4.  Lühr G. Stylizacja- elementy projektowania fryzur. Wyd. REA s.j., Warszawa 2006 
5.  Kuss  E.,  Sedlmaier  S.:  Stylizacja  twarzy.  Grupa  wydawnicza  Bertelsman  Media 

Diagenes, Warszawa 2001 

6.  Sheybal S.: Kompozycja plastyczna. PZWS, Warszawa 1964 
7.  Sumirska Z. (red): Stylizacja, P.P.H.U. SUZI, Warszawa 2004 
8.  Zeszyt ćwiczeń do nauki zawodu – Wiedza o stylach fryzjerskich i kształtowaniu fryzur. 

Wyd. REA s.j., Warszawa 2000 

9.  Czasopisma: Paryska fryzura, Świat fryzjerstwa, LAURENT – fryzury