background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

                  

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 

 
 
 

Dorota Wójcik 
Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy 
oraz ochrony przeciwpożarowej  
514[01].O1.01 

 
 
 

 
 
 
 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela  
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Recenzenci: 
mgr Danuta Matuszewska  
mgr inż. Izabela Suligowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
 
 
 
 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  Przestrzeganie 
przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej    514[01].O1.01 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

14 

5.1.  Prawna ochrona pracy 

14 

5.1.1.  Ćwiczenia 

14 

5.2.  Higieny pracy 

16 

5.2.1.  Ćwiczenia 

16 

5.3.  Zagrożenia i profilaktyka w środowisku pracy 

18 

5.3.1.  Ćwiczenia 

18 

5.4.  Postępowanie w sytuacjach zagrożeń i wypadków 

19 

5.4.1.  Ćwiczenia 

19 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7.  Literartura 

32 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

1.    WPROWADZENIE

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Przestrzeganie  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  ochrony  przeciwpożarowej”,  który  będzie  pomocny 
w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy, 

− 

literaturę uzupełniającą.  

Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 

modułowej cele, 

W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

514[02].O1 

Podstawy dzia

łalności usługowej 

514[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpiecze

ństwa 

i higieny pracy oraz ochrony przeciwpo

żarowej 

514[02].O1.02 

Nawi

ązywanie i utrzymywanie kontaktów 

mi

ędzyludzkich 

514[02].O1.03 

Stosowanie prawa w dzia

łalności usługowej

 

514[02].O1.04 

Ocena jako

ści świadczonych usług 

514[02].O1.05 

Prowadzenie marketingu us

ług 

514[02].O1.06 

Prowadzenie korespondencji biurowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

2.   WYMAGANIA WSTĘPNE

    

 

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń  powinien umieć:

 

− 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  fizjologii  człowieka  dotyczącymi 
funkcjonowania układów: mięśniowego, kostnego,  

− 

stosować  terminologię  techniczną  i  posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z zakresu 
bezpieczeństwa,  

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

− 

uczestniczyć w dyskusjach, 

− 

prezentować efekty swojej pracy, 

− 

współpracować w grupie,  

− 

wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

3.    CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zastosować przepisy  prawa dotyczące obowiązków pracownika  i pracodawcy w zakresie 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

określić wymagania nadzoru państwowego nad warunkami pracy w Polsce, 

− 

zastosować podstawowe zasady higieny i fizjologii pracy oraz wymagania ergonomii, 

− 

zastosować przepisy dotyczące ochrony środowiska, 

− 

określić skutki działania negatywnych czynników w środowisku pracy, 

− 

zapobiec zagrożeniom życia i zdrowia pracowników, 

− 

rozpoznać źródła i czynniki niebezpieczne w środowisku pracy, 

− 

dobrać środki ochrony indywidualnej, 

− 

zabezpieczyć się przed czynnikami szkodliwymi w pracy, 

− 

zinterpretować  przepisy,  regulaminy,  zasady  i  procedury  związane  z  bezpieczeństwem 
pracy, 

− 

rozpoznać przyczyny i okoliczności wypadków podczas pracy, 

− 

zareagować w przypadku zagrożenia pożarowego zgodnie z instrukcją przeciwpożarową, 

− 

zastosować  procedury  udzielania  pierwszej  pomocy  w  stanach  zagrożenia  zdrowia 
i życia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

4.  

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZ ZAJĘĆ 

    

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca                            ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

                        Działalność usługowa 514[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 514[01].O1.01 

Temat: 

Prawna ochrona pracy. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  stosowania  obowiązujących  przepisów  prawnych 

w zakresie bezpieczeństwa, higieny i prawa pracy, 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wskazać główne źródła prawa pracy,  

− 

znaleźć informacje prawne w Kodeksie pracy i innych źródłach prawa pracy, 

− 

wyszukać  podstawowych  aktów  prawnych  w  zakresie  praw  i  obowiązków  pracownika 
oraz pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,  

− 

określić podstawowe obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bhp, 

− 

współpracować w grupie, 

− 

prezentować efekty swojej pracy,  

− 

wyszukać specjalistyczne informacje w ogólnodostępnych źródłach informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pogadanka,  

− 

praca z tekstem,  

− 

ćwiczenie przedmiotowe,  

− 

dyskusja.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

zespołowa. 

 
Czas:
  90 min. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

Kodeksy  pracy  (po  jednym  egzemplarzu  na  zespół  lub  stanowiska  komputerowe 
z dostępem do Internetu),  

− 

przybory plastyczne.  

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Uświadomienie uczniom celów zajęć i przedstawienie przebiegu zajęć. 
3.  Realizacja tematu.  

− 

pogadanka: prawo pracy, 

− 

pytania sprawdzające, 

− 

ćwiczenie, 

4.  Podsumowanie zajęć: 

− 

ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności, 

− 

ewaluacja zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Treści pogadanki: 
Znaczenie systemu prawnego w życiu człowieka, znaczenie prawa pracy regulującego prawa  
i obowiązki pracodawców i pracowników, bezpieczeństwo i higiena pracy. 
 
Pytania sprawdzające:
 
1.  Czy w Kodeksie pracy znajdują się rozporządzenia poszczególnych ministrów? 
2.  Gdzie  należy  szukać  rozporządzeń  Rady  Ministrów  oraz  rozporządzeń  poszczególnych 

ministrów? 

3.  Gdzie należy szukać uchwał i zarządzeń poszczególnych ministrów? 
4.  Co  oznacza  stwierdzenie,  że  przepisy  zawarte  w  kodeksie  pracy  mają  charakter  prawa 

bezwzględnie obowiązującego? 

 
Ćwiczenie 

Podstawowe obowiązki pracodawcy i pracownika w zakresie bhp. 

 
Wskazówki do realizacji 
Praca  zespołowa;  zespoły  tworzą  plakaty;  wynik  pracy  prezentowany  jest  przez  lidera 

grupy  przed  zespołem  klasowym,  po  prezentacji  nauczyciel  dokonuje  podsumowania 
podkreślając  znaczenie  wypełniana  przedstawionych  obowiązków  dla  zapewnienia. 
bezpieczeństwa pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w dziale czwartym Kodeksu pracy obowiązki zgodnie z tematem zadania,  
2)  wypisać punkty dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,  
3)  wyszukać dział, w którym zawarto obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,  
4)  zanotować na plakacie numer i nazwę działu,  
5)  w oparciu o artykuły. 207, 208, 209, 226 lub artykuły 210, 211, 237

§1, 237

§3 określić 

obowiązki zgodnie z tematem zadania, 

6)  uczestniczyć w opracowaniu plakatu zaznaczając wyszukane w kodeksie obowiązki, 
7)  przeczytać w Kodeksie pracy artykuły dotyczące obowiązków, które były tematem pracy 

zespołu B, 

8)  słuchać  uważnie  prezentacji  lidera  drugiej  grupy  zwracając  uwagę  czy  przedstawił 

wszystkie obowiązki zawarte w dziale X Kodeksu pracy, 

9)  brać udział w dyskusji uzupełniając ewentualnie prezentacje liderów. 
 
Podsumowanie zajęć: 
Uczniowie: 

− 

określają korzyści wynikające ze stosowania prawa,  

− 

wymieniają podstawowe źródła prawa pracy, 

− 

określają podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp, 

− 

określają podstawowe obowiązki pracownika w zakresie bhp. 

 

Nauczyciel:  

− 

komentuje ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów,  

− 

ocenia wspólnie z uczniami wykonaną pracę i ich aktywność. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

Ankieta dla ucznia  

 

Zakreśl lub uzupełnij właściwą odpowiedzi. 
1. Zajęcia na temat „Prawna ochrona pracy” to dla mnie: 

 

strata czasu,  

  

okazja do zabawy,

 

 

źródło informacji o prawnej ochronie pracy. 

 

2. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystam w praktyce. 

10 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

nie  

raczej nie 

trudno  

raczej tak 

tak 

 

 

powiedzieć 

3. Odpowiadał mi sposób prowadzenia lekcji: 

10 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

nie  

raczej nie 

trudno  

raczej tak 

tak

 

 

powiedzieć 

powiedzieć

 

 
4. Na zajęciach szczególnie podobało mi się:…………………………………………………. 
5. Na zajęciach nie podobało mi się: ………………………………………………………….. 
6. W czasie wykonywania ćwiczenia trudne dla mnie było:  …………………………………. 
………………………………………………………………………………………………….           

 

 

Dziękuję za wypełnienie ankiety. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca                             ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

                        Działalność usługowa 514[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 
pracy oraz ochrony przeciwpożarowej 514[01].O1.01 

Temat: 

Bezpieczeństwo na stanowisku pracy fryzjera. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  organizowania  stanowiska  pracy  z  uwzględnieniem 

wymagań ergonomii. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić znaczenie stosowania zasad bhp  dla zdrowia użytkownika komputera, 

− 

znaleźć  informacje  dotyczące  zasad  kształtowania  bezpiecznych  i  higienicznych 
warunków pracy na stanowisku,  

− 

wybrać z rozporządzenia elementy potrzebne do analizy swojego stanowiska, 

− 

podać wnioski z analizy,  

− 

przeprowadzić korektę swojego stanowiska pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pokaz filmu,  

− 

metoda przewodniego tekstu,  

− 

dyskusja. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w małych zespołach przy stanowisku fryzjera, praca indywidualna. 

 
Czas: 90 min. 
 
Środki dydaktyczne:  

− 

instrukcja dla ucznia,  

− 

karta ćwiczeń,   

− 

Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  17.02.2004  r.  w  sprawie  szczegółowych 
wymagań  sanitarnych,  jakim  powinny  odpowiadać  zakłady  fryzjerskie,  kosmetyczne, 
tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273),  

− 

stanowisko fryzjera, na którym pracuje uczeń,  

− 

liniał do pomiaru z dokładnością 1mm,  

− 

telewizor,  

− 

video. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zajęcia  powinny  odbywać  się  w  salonie  fryzjerskim,  przed  przystąpieniem  do  realizacji 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien:  przygotować  arkusz  ćwiczeniowy,  zaprezentować  film 
i poprowadzić dyskusję na temat zagrożeń wynikających z pracy na danym stanowisku. 
 
Przebieg zajęć:
 
1.  Czynności organizacyjne. 
2.  Przedstawienie tematu i uświadomienie celów zajęć. 
3.  Omówienie przebiegu zajęć. 
4.  Pogadanka wprowadzająca do tematu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

11 

5.  Dyskusja na temat odczuwanych przez uczniów uciążliwości przy długotrwałej pracy z na 

stanowisku fryzjera.  

6.  Praca uczniów zgodnie z instrukcją , wyjaśnianie ewentualnych niejasności. 
7.  Sprawdzenie wyników pracy, ocena z uzasadnieniem słownym. 
8.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
9.  Przeprowadzenie ankiety ewaluacyjnej. 
 
Instrukcja dla ucznia:  
1.  Wykonując  polecenia  zamieszczone  w  przedstawionych  poniżej  etapach  realizacji 

ćwiczenia  przeprowadź  analizę  stanowiska  komputerowego    pod  kątem  spełnienia 
wymogów zawartych w

 

Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. w sprawie 

szczegółowych  wymagań  sanitarnych,  jakim  powinny  odpowiadać  zakłady  fryzjerskie, 
kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273).  

2.  Zastosuj zmiany, które zmniejszą uciążliwość pracy na tym stanowisku.  
 
Etap I. Informacje  
1.  omówienie sposobu organizacji lekcji z zastosowaniem tekstu przewodniego, 
2.  uświadomienie uczniom znaczenia samodzielnego planowania i wykonania ćwiczenia,  
3.  mobilizacja do sprawnego wykonania ćwiczenia, 
4.  udostępnienie rozporządzenia. 
 
Pytania prowadzące:
  
Uczniowie udzielają odpowiedzi na wszystkie pytania w karcie ćwiczeń.  
1.  Jakie uciążliwości wiążą się z wykonywaniem pracy na stanowisku fryzjera? 
2.  Jakie  problemy  zdrowotne  występują  u  osób  pracujących  przez  kilka  lat  na  stanowisku    

fryzjera? 

3.  W  jaki  sposób  możemy  zmniejszyć  lub  wyeliminować  uciążliwości  na  stanowisku 

fryzjera? 

 
Etap II. Planowanie 

Zapoznaj się  z treścią  Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. w sprawie 

szczegółowych  wymagań  sanitarnych,  jakim  powinny  odpowiadać  zakłady  fryzjerskie, 
kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273)i odpowiedz na 
następujące pytania: 
1.  Jaki  jest  cel  zaleceń  zawartych  w  rozporządzeniu  w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy na stanowiskach fryzjerskich? 

2.  Czy twoje stanowisko fryzjerskie spełnia wymagania tego rozporządzenia? 
3.  W  jaki  sposób  możesz  wykorzystać  rozporządzenie  w  sprawie  bezpieczeństwa  i higieny 

pracy na stanowisku fryzjera?  

4.  Czy wszystkie punkty rozporządzenia mają zastosowanie do Twojego stanowiska? 
5.  Jaki prosty przyrząd pomiarowy będziesz musiał zastosować przy analizie? 
6.  W jaki sposób dokonasz analizy punktów, które dotyczą wygody użytkowania? 
 
Etap III. Ustalenia 
1.  Ustal punkty rozporządzenia, według których będziesz analizował poszczególne 

elementy Twojego stanowiska.  

2.  Skonsultuj wybór z nauczycielem. 
3.  Wpisz wybrane punkty rozporządzenia do tabeli w arkuszu ćwiczeń., 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

12 

Etap IV. Wykonanie 
1.  Dokonaj oględzin i pomiarów odległości analizowanego stanowiska. 
2.  Wpisz znak X w rubryce TAK, jeśli wymaganie podane w rozporządzeniu jest spełnione 

a w rubryce NIE, jeśli wymaganie nie jest spełnione. 

 
Etap V. Analiza 

Wpisz, po rozpatrzeniu wszystkich wybranych punktów rozporządzenia, do karty ćwiczeń 

treść  wniosków,  (jakie  zmiany  powinny  być  wprowadzone  lub  w  przypadku  spełnienia 
wszystkich wymagań – „stanowisko nie wymaga zmian”). 

 

Etap VI. Sprawdzenie 
1.  Przedstaw propozycje zmian nauczycielowi. 
2.  Podobną analizę przeprowadź na innym stanowisku fryzjerskim.  
3.  Po dokonaniu zmian sprawdź czy będzie Ci się wygodniej pracowało.  
4.  Zapisz wnioski z pracy w domu w karcie ćwiczeń. 
 
Podsumowanie zajęć: 

− 

nauczyciel sprawdza wyniki pracy 

− 

uczniowie przedstawiają korzyści wynikające przeprowadzonej analizy,  

− 

wymieniają proponowane zmiany, 

 
Praca domowa 
Zaproponuj najbardziej ergonomiczne stanowisko pracy wpisując wyniki pomiarów i wnioski 
do karty ćwiczeń. 
 
Ocena poziomu osiągnięć i aktywności uczniów
.  

− 

sprawdzenie wyników pracy, 

− 

ocena  wykonanej pracy i aktywność,  

− 

sprawdzenie i ocena wyników pracy domowej.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

13 

Ankieta dla ucznia 

 

Zakreśl lub uzupełnij

 

właściwą odpowiedź. 

 
1. Zajęcia na temat  „Organizacja stanowiska komputerowego” to dla mnie: 

 

strata czasu; 
okazja do przeprowadzenia korekty swojego stanowiska pracy z komputerem; 
źródło informacji o organizacja stanowiska komputerowego 

2. Na zajęciach szczególnie podobało mi się:………………………………………………… 
3. Na zajęciach nie podobało mi się: ……………………………………………………………                        
4. W czasie wykonywania ćwiczenia trudne dla mnie było:  :  ……………………… 
………………………………………………………………………………………………….           
         

 Dziękuję za wypełnienie ankiety. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

14 

5.

  

ĆWICZENIA

 

 
5.1.   Prawna ochrona pracy 

 

5.1.1.    Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Wyszukaj informacji z zakresu prawnej ochrony pracy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w Internecie strony podające treść ustaw i rozporządzeń, 
2)  zanotować adresy tych stron, 
3)  korzystając  z  jednego  z  wyszukanych  adresów  uzupełnij  w  tabeli  1  nazwy  ustaw  

i rozporządzeń, których źródło podano w rubryce 2.  

 
 

Tabela 1. Ustawy i rozporządzenia w Dziennikach Ustaw. (do ćwiczenia 1)

 

Lp. 

Źródło 

Tytuł ustawy lub rozporządzenia 

DzU. 2001 r. nr 126, poz. 1384 

 

DzU. 2002 r. nr 234, poz. 1975 

 

DzU.2003 r. nr 169, poz. 1650 

 

DzU. 2004 r. nr 31, poz. 273 

 

DzU. 1996 r. nr 69, poz. 332 

 

DzU.2001. nr 62, poz. 627 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

komputer z dostępem do Internetu, 

− 

karta ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  podstawowe  obowiązki  pracodawcy  i  pracownika  w  zakresie  bezpieczeństwa  

i higieny pracy. 
Praca zespołowa.  Zespół  A:  Podstawowe obowiązki  pracodawcy  w  zakresie  bezpieczeństwa  
i  higieny  pracy.  Zespół  B:  Podstawowe  obowiązki  pracownika  w  zakresie  bezpieczeństwa  
i higieny pracy.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w dziale czwartym Kodeksu pracy obowiązki zgodnie z tematem zadania,  
2)  wypisać punkty dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy,  
3)  wyszukać dział, w którym zawarto obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,  
4)  zanotować na plakacie numer i nazwę działu,  
5)  w oparciu o artykuły. 207, 208, 209, 226 lub artykuły 210, 211, 237

§1, 237

§3 określić 

obowiązki zgodnie z tematem zadania, 

6)  uczestniczyć w opracowaniu plakatu zaznaczając wyszukane w kodeksie obowiązki, 
7)  przeczytać w Kodeksie pracy artykuły dotyczące obowiązków, które były tematem pracy 

zespołu B, 

8)  słuchać  uważnie  prezentacji  lidera  drugiej  grupy  zwracając  uwagę  czy  przedstawił 

wszystkie obowiązki zawarte w dziale X Kodeksu pracy, 

9)  brać udział w dyskusji uzupełniając ewentualnie prezentacje liderów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

Kodeks pracy,  

− 

przybory plastyczne. 

 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

16 

5.2.   Higieny pracy  

 
5.2.1.    Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1
 

Określ  obowiązki  pracodawcy  związane  z  bezpieczeństwem  i  higieną  pracy  w  salonie 

fryzjerskim. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w Internecie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17.02.2004 r. w sprawie 

szczegółowych  wymagań  sanitarnych,  jakim  powinny  odpowiadać  zakłady  fryzjerskie, 
kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r., nr 31, poz. 273) 

2)  zapoznać się z treścią rozporządzenia, 
3)  określić na podstawie rozporządzenia obowiązki  pracodawcy związane z bhp w salonach 

fryzjerskich. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj stanowisko pracy fryzjera zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać polecenia zamieszczone w przedstawionych poniżej etapach, 
2)  zastosować zmiany, które zmniejszą uciążliwość pracy na tym stanowisku.  
 
Etap I.
 Informacje 
1)  Odpowiedz w arkuszu ćwiczeniowym na następujące pytania: 

1. 

Jakie uciążliwości wiążą się z wykonywaniem pracy na stanowisku fryzjera? 

2. 

Jakie  problemy  zdrowotne  występują  u  osób  pracujących  przez  kilka  lat  na 
stanowisku fryzjera? 

3. 

W  jaki  sposób możemy zmniejszyć lub wyeliminować uciążliwości na stanowisku 
fryzjera? 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

17 

Etap II. Planowanie 
1)  zapoznaj  się  z  treścią  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia 17.02.2004 r.  w sprawie 

szczegółowych  wymagań  sanitarnych,  jakim  powinny  odpowiadać  zakłady  fryzjerskie, 
kosmetyczne,  tatuażu  i  odnowy  biologicznej  (Dz.  U.  2004  r.,  nr  31,  poz.  273) 
i odpowiedz na następujące pytania: 

1.  Jaki jest cel zaleceń zawartych w rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny 

pracy na stanowisku fryzjera? 

2.  Czy twoje stanowisko pracy spełnia wymagania tego rozporządzenia? 
3.  W  jaki  sposób  możesz  wykorzystać  rozporządzenie  w  sprawie  bezpieczeństwa  

i higieny pracy na innych stanowiskach?  

4.  Czy wszystkie punkty rozporządzenia mają zastosowanie do stanowiska fryzjera? 

 
Etap III.
 Ustalenia 
1)  ustal punkty rozporządzenia, według których będziesz analizował poszczególne elementy   

stanowiska fryzjera,  

2)  skonsultuj wybór z nauczycielem, 
3)  wpisz wybrane punkty rozporządzenia do tabeli w arkuszu ćwiczeń, 
 
Etap IV.
 Wykonanie  
1)  dokonaj oględzin i pomiarów odległości. analizowanego stanowiska, 
2)  wpisz znak X: w rubryce TAK, jeśli wymaganie podane w rozporządzeniu jest spełnione 

a w rubryce NIE, jeśli wymaganie nie jest spełnione. 

 
Etap V.
 Analiza 
1)   wpisz,  po  rozpatrzeniu  wszystkich  wybranych  punktów  rozporządzenia,  do  arkusza 

ćwiczeniowego  treść  wniosków,  (jakie  zmiany  powinny  być  wprowadzone  a  jeśli 
wszystkie wymagania są spełnione, że stanowisko nie wymaga zmian). 

 
Etap VI
Sprawdzenie 
1)  przedstaw propozycje zmian nauczycielowi. 
2)  po dokonaniu zmian sprawdź czy będzie Ci się wygodniej pracowało,  
3)  zapisz wnioski z pracy w domu w arkuszu ćwiczeniowym,  
  

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta ćwiczeń,  

− 

komputer z dostępem do Internetu, 

− 

Dziennik Ustaw z roku 1998 Nr 148, poz. 973,  

− 

stanowisko, na którym pracuje uczeń,  

− 

liniał do pomiaru. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

18 

5.3.      Zagrożenia i profilaktyka w środowisku pracy 

 

5.3.1.     Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Wskaż zagrożenia występujące na stanowisku pracy fryzjera. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zagrożenia występujące na stanowisku fryzjera.  
2)  wyjaśnić dlaczego spożywanie posiłków i napoi w miejscach, gdzie stosuje się substancje 

chemiczne jest niebezpieczne? 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

literatura, 

− 

komputer z dostępem do Internetu. 

 

Ćwiczenie 2 
      Określ sposoby eliminacja zagrożeń występujących w salonach.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zagrożenia występujące w procesach pracy w zakładach przemysłu drzewnego, 
2)  określić sposoby eliminacji tych zagrożeń.  
 

Zagrożenie występujące w procesach pracy 

spowodowane: 

Sposoby eliminacji 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

literatura, 

− 

komputer z dostępem do Internetu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

19 

5.4.     Postępowanie w sytuacjach zagrożeń i wypadków 

 
5.4.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
 

Powiadom straż pożarną zgodnie z procedurą – symulacja. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wezwać  straż  pożarną  do  pożaru  w  salonie  fryzjerskim,  w  którym  zapaliły  się  puste 

pudełka tekturowe. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

dwa telefony,   

 
Ćwiczenie 2 

Zastosuj podręczny sprzęt i środki gaśnicze do gaszenia zarzewia pożaru.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować gaśnicę odpowiednią do gaszenia tego typu pożaru,  
2)  przygotować  się  do  odegrania  scenki  gaszenia  tego  pożaru  (puste  pudełka  i  papiery, 

grzejnik elektryczny

który był przyczyną pożaru, instrukcję przeciwpożarową), 

3)  odegrać scenkę gaszenia tego pożaru, 
4)  przedstawić  sytuację, która mogą być powodem pożaru i uzasadnić wybór gaśnicy, 
5)  ćwiczenie jest pozorowane i nie wolno dopuścić do tego, aby powstał pożar.   
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

gaśnica,  

− 

instrukcja przeciwpożarowa,  

− 

puste pudełka i papiery,  

− 

grzejnik elektryczny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

20 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj sztuczne oddychanie na manekinie treningowym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  obserwować pokaz wykonany przez nauczyciela,  
2)  przeprowadzić na manekinie sztuczne oddychanie, przez co najmniej 1 minutę.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

manekin treningowy,  

− 

film „Pierwsza pomoc przedlekarska”,  

− 

telewizor, 

− 

video.  

 
Ćwiczenie 4
 

Zaprezentuj 

sposób 

udzielenia 

pierwszej 

pomocy 

osobie 

poszkodowanej 

w przedstawionym poniżej wypadku (symulacja).  
 
Opis przypadku. 

W  salonie  fryzjerskim  z  regału  spadła, duża  ciężka  paczka  uderzając  klientkę  w  głowę. 

Klientka osunęła się i leży na podłodze. Rozpoznanie:  
a)  przytomna, oddycha, tętno wyczuwalne, złamanie ręki,  
b)  nieprzytomna, oddycha, tętno wyczuwalne,  
c)  nieprzytomna, brak oddechu, tętno wyczuwalne, 
d)  nieprzytomna, brak tętna i oddechu. pracownika.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaprosić 3 kolegów do odegrania scenki,  
2)  uzgodnić z nauczycielem sposób wykonania zadania,  
3)  zapoznać się z materiałami pomocniczymi, 
4)  przygotować  się  do  odegrania  scenki  (podzielcie  się  rolami,  pierwszy  uczeń  powinien 

odegrać  rolę  poszkodowanego,  drugi  wzywającego  przez  telefon  pogotowie  ratunkowe,  
a  następnie  współdziałającego  przy  udzielaniu  pierwszej  pomocy,  trzeci  przyjmującego 
wezwanie pracownika pogotowia, czwarty rozpoczynający akcję pierwszej pomocy.) 

5)  odegrać  scenkę  „a”  na  lekcji  (przedstawcie  swoje  zadanie  i  opiszcie  stan 

poszkodowanego, poproście „widzów”, aby po zakończeniu akcji ocenili czy dla danego 
rozpoznania postępowaliście  zgodnie z procedurą, zastosujcie całą procedurę udzielania 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

21 

pierwszej  pomocy  poszkodowanemu,  po  zakończeniu  czynności,  uzasadnijcie  swoje 
postępowanie),  

6)  odegrać  scenkę  jeszcze  trzy  razy  zamieniając  się rolami  i  zmieniając  rozpoznanie, które 

spowodował wypadek (b, c, d),  

7)  wziąć pod uwagę możliwość urazu kręgosłupa,  
8)  jeśli  w  scence  3  zastosuje  się  sztuczne  oddychanie  a  w  scence  4  sztuczne  oddychanie  

i masaż serca to zabiegi te wykonajcie na manekinie treningowym. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

materiały pomocnicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy,  

− 

manekin treningowy.  

 
Ćwiczenie 5
 

Wykonaj (zgodnie ze schematami) – udzielenie pierwszej pomocy. 
 

a)

  b)

  c)

  d) 

  e)

 

f)

       g)

 h)

 i)

 j)

  

k)

 l)

 

 

Pierwsza pomoc (do ćwiczenia 5) 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  dotyczącym  sposobów  udzielania  pierwszej  pomocy  

z  materiałów  pomocniczych  dotyczących:  oceny  przytomności,  oceny  drożności  dróg 
oddechowych,  oceny  oddychania,  udrożnienia  dróg  oddechowych,  sztucznego 
oddychania, zewnętrznego masażu serca, ułożenia w pozycji bocznej.  

2)  na  podstawie  zdobytych  wiadomości  korzystając  z  pomocy  rysunku  25    omówić  sposób 

postępowania w przypadkach: 

− 

oceny oddychania, 

− 

udrażniania dróg oddechowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

22 

− 

sztucznego oddychania (rys. a, b, c), 

− 

zewnętrznego masażu serca (rys. d, e, f), 

− 

ułożenia w pozycji bocznej ustalonej (rys. g, h, i, j, k, l), 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

manekin treningowy,   

– 

poradnik,  

– 

materiały pomocnicze z zakresu udzielania pierwszej pomocy, 

– 

literatura z punktu 6. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  a,  3.  b,  4.  a,  5.  a,  6. a,  7.  a,  8.  c,  9.  a,  10.  a,  11.  d, 
12. a, 13. a, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. c, 19. d, 20. a.  

 

Plan testu   
 

Nr 
zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić gdzie publikowane jest 
Rozporządzenie Rady Ministrów   

2. 

Wyjaśnić  obowiązki  pracodawcy  w  zakresie 
bezpieczeństwa i higieny pracy 

3. 

Wyjaśnić obowiązki pracownika  w zakresie 
bezpieczeństwa i higieny pracy

 

4. 

Wskazać co składa się na środowisko pracy 
fryzjera 

5. 

Wskazać co tworzy bezpieczne warunki 
pracy fryzjera 

6. 

Scharakteryzować co składa się na  
bezpieczne warunki usług fryzjerskich 

7.  Wyjaśnić pojęcie „higiena pracy” 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

24 

8. 

Rozróżnić  cele  zabiegów  higienicznych 
w salonie fryzjerskim 

9. 

Scharakteryzować  jaki  wpływa  wywiera 
środowisko  fryzjera na organizm człowieka 

10. 

Scharakteryzować zagrożenia 
mikrobiologiczne 

11.  Wyjaśnić działanie aldehydów  

12. 

Wskazać zastosowanie środków ochrony 
indywidualnej 

13. 

Wskazać zasadę przeprowadzenia próby 
uczuleniowej 

14.  Określić skutki złej organizacji pracy 

15.  Określić zagrożenia pożarowe 

16. 

Przewidzieć rodzaje ochrony 
przeciwpożarowej 

PP 

17.   Uzasadnić zastosowanie hydronetki 

PP 

18.   Zaplanować przebieg gaszenia pożaru  

PP 

19.  

Uzasadnić czego nie należy stosować 
podczas gaszenia pożaru 

PP 

20.  Zaproponować pierwszą pomoc 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

25 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi, 

z których tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 

 

 

 

 

 

 

 

1.   Rozporządzenia  Rady Ministrów będziesz szukał w 

a)  Monitorze Polskim. 
b)  Dzienniku Ustaw. 
c)  Kodeksie pracy. 
d)  poradniku. 

 
2.

   

Do obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy należy 
a)  zaznajomić pracownika z zakresem jego obowiązków, sposobem wykonywania pracy 

oraz jego podstawowymi uprawnieniami. 

b)  stosowanie informacji bieżącej. 
c)  ułatwianie pracownikowi podnoszenia kwalifikacji. 
d)  niezwłocznie zawiadamianie przełożonego o zauważonym w zakładzie wypadku. 
 

3.  Do obowiązków pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy nie należy

 

a)  prowadzenie  dokumentacji  w  sprawach  związanych  ze  stosunkiem  pracy  oraz  akt  

osobowych pracowników. 

b)  wykonywanie  sumiennie  i  starannie  pracy  oraz  stosowanie  się  do  poleceń  

przełożonych, które dotyczą pracy. 

c)  przestrzeganie regulaminu. 
d)  przestrzeganie przepisów oraz zasad BHP, a także przepisów  przeciwpożarowych. 

 
4.   Na środowisko pracy fryzjera składa się

 

a)  zakład, personel, klient. 
b)  salon fryzjerski. 
c)  klienci. 
d)  pracownicy salonu. 

 
5.

  

Bezpieczne warunki pracy fryzjera  tworzą 

a)  właściciel salonu. 
b)  pracownicy. 
c)  klienci. 
d)  pracownicy i klienci. 
 

6.

 

Bezpieczne warunki usług fryzjerskich tworzą 

a)  fryzjer. 
b)  klienci. 
c)  salon fryzjerski. 
d)  inne osoby. 
 

7.   Higiena pracy to działanie zmierzające do 

a)  uchronienia pracownika od utraty zdrowia, co może nastąpić w wyniku oddziaływania 

różnych czynników związanych z charakterem pracy. 

b)  obniżenia odporności. 
c)  narażenia człowieka. 
d)  uszkodzenia mechanicznego narządu słuchu. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

27 

8. Celem zbiegów higienicznych w salonie fryzjerskim jest 

a)  uśmiechnięty fryzjer. 
b)  dobra organizacja pracy. 
c)  zapewnienie czystości i dobrej organizacji pracy. 
d)  zamontowanie osłony na suszarkach. 

 

9.  Środowisko  fryzjera wywiera wpływ na organizm człowieka poprzez występujące w  nim 

zagrożenia 
a)  mikrobiologiczne, chemiczne, termiczne, techniczne, organizacyjne. 
b)  niebezpieczne użytkowanie prądu. 
c)  nieostrożność ludzi. 
d)  kwiaty i zasłony w salonie. 

 

10.  Zagrożenia mikrobiologiczne to 

a)  takie, które znajdują się dookoła nas, czyli w powietrzu, wodzie, na skórze, włosach, 

odzieży. 

b)  toksyny. 
c)  preparaty fryzjerskie. 
d)  wysoka temperatura. 

 

11. Aldehydy działają drażniąco na skórę i drogi oddechowe mogą być przyczyną 

a)  krwawienia. 
b)  zmęczenia. 
c)  nie powodują żadnych skutków ubocznych. 
d)  alergii i nie leczone doprowadzić do astmy. 

 

12. Środki ochrony indywidualnej stosujemy 

a)  przy wykonywaniu każdej pracy. 
b)  w  przypadku, kiedy pracownik zgłosi taką potrzebę. 
c)  w  warunkach,  w  których  nie  ma  możliwości  zmniejszenia  narażenia  na  czynniki 

niebezpieczne dla życia i zdrowia pracowników. 

d)  kiedy ich używanie przez pracownika podczas pracy nie jest uciążliwe.  

 

13. Próby uczuleniowe przeprowadza się w 

a)  najczulszym miejscu, za uchem. 
b)  najmniej czułym miejscu na zewnętrznej stronie łydki. 
c)  na skórze dłoni. 
d)  w każdym dostępnym miejscu. 

 

14. Zła organizacja pracy może być przyczyną 

a)  wypadku. 
b)  niefortunnych zajść. 
c)  nadmiaru klientów. 
d)  upadku salonu. 

 

15. Zagrożenie pożarowe to 

a)  wysoka wilgotność powietrza. 
b)  czynniki  i  okoliczności  stwarzające  warunki  do  powstawania  pożaru,  jego 

rozprzestrzeniania się zagrażające życiu i zdrowiu ludzi. 

c)  stosowanie łatwopalnych substancji. 
d)  szybkie stykanie się i rozdzielanie różnych substancji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

28 

16. Ochrona przeciwpożarowa dzieli się na 

a)  bierną i czynną. 
b)  skuteczną i nieskuteczną. 
c)  dobrą i złą. 
d)  stałą i doraźną. 

 

17. Hydronetka służy do gaszenia pożarów 

a)  instalacji elektrycznej pod napięciem. 
b)  benzyny i innych płynów łatwopalnych lżejszych od wody. 
c)  papierów, drewna, szmat, słomy. 
d)  niezidentyfikowanych substancji chemicznych. 

 

18. Wybierz zdanie fałszywe. Podczas gaszenia pożaru należy 

a)  uruchomić  gaśnicę  natychmiast  po  ustaleniu  czy  jest  przeznaczona  do  gaszenia 

palącego się materiału. 

b)  odłączyć urządzenia odbiorcze elektryczności. 
c)  trzymać gaśnicę pionowo i gasić strumieniem skierowanym od dołu do góry. 
d)  zachować ostrożność przy otwieraniu zamkniętych drzwi. 

 
19. Wybierz zdanie fałszywe. W przypadku zagrożenia pożarem należy 

a)  poruszać się w pozycji jak najbliżej podłogi. 
b)  ratować przede wszystkim życie ludzi. 
c)  działać zgodnie z instrukcją przeciwpożarową. 
d)  używać windy  w celu jak najszybszej ewakuacji.  
 

20. Pierwsza pomoc to 

a)  podstawowe  czynności,  które  należy  wykonać  przed  przybyciem  lekarza,  czy 

pogotowia ratunkowego. 

b)  zabezpieczenie chorego przed zimnem. 
c)  uspokojenie chorego. 
d)  przewiezienie chorego do szpitala. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

30 

TEST 2 

 

Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej  Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej. 

 

Test  jest  zadaniem  praktycznym  polegającym  na  udzieleniu  pierwszej  pomocy  osobie, 

która  uległa  poparzeniu.  Do  testu  dołączona  jest  karta  oceny  ucznia,  która  zawiera 
wymagania,  jakie powinien  spełnić uczeń wykonując poszczególne zadania. Test zawiera 13 
zadań. 
 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za  każde  prawidłowo  wykonane  zadanie  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  nieprawidłowo 

wykonane zadanie lub jego niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzymuje  następujące  oceny 
szkolne: 
–  dopuszczający - za wykonanie co najmniej 6 zadań, 
–  dostateczny - za wykonanie co najmniej 9 zadań, 
–  dobry - za wykonanie co najmniej 11 zadań,  
–  bardzo dobry - za wykonanie co najmniej 13 zadań. 
 
Zadanie praktyczne 
Udziel pierwszej pomocy osobie, która została poparzona. 
 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 
1.   Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  co  najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.   Zapewnij  możliwość  korzystania  ze sprzętów  dostępnych  w  pracowni celem  wykonania 

ćwiczenia przez ucznia. 

3.   Przygotuj arkusze do odnotowania wyników zrealizowania ćwiczenia. 
4.   Zapewnij  uczniom  bezpieczne  i  higieniczne  warunki  pracy  w  trakcie  wykonywania 

ćwiczenia. 

5.   Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenie. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
 
Instrukcja dla ucznia 
1.   Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.   Wysłuchaj  polecenia  nauczyciela,  w  przypadku  wątpliwości  poproś  o  powtórzenie  lub 

wyjaśnienie. 

3.   Przygotuj potrzebne przedmioty do wykonania zadania. 
4.   Przygotuj stanowisko pracy. 
5.   Wykonaj poszczególne czynności dotyczące wykonania zadania. 
6.   Pamiętaj, że ocenie będzie podlegała poprawność wykonanych prac. 
 
Materiały dla ucznia:  
–  instrukcja, 
–  zadanie praktyczne. 
 
Wyposażenie stanowiska pracy: 
–  fantom,  
–  materiały opatrunkowe, 
–  podstawowa apteczka.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

31 

KARTA OCENY UCZNIA 

 
Imię i nazwisko ........................................................................................................................... 
 
Udzielanie pierwszej pomocy osobie, która została poparzona. 
 

L.p. 

Uczeń otrzymuje 1 punkt, jeżeli: 

Punkty 

1.     zapoznał się z instrukcją dotyczącą wykonania zadania. 

 

 

2.     sprawdził  stanowisko  pracy  pod  kątem  wyposażenia  i sprawności 

urządzeń. 
 

 

3.     dokonał schłodzenia sparzonego miejsca. 

 

4.     w trakcie schładzania usunął odzież rozcinając ją. 

 

 

5.     usunął niepotrzebne rzeczy, takie jak: pierścionki, kolczyki. 

 

 

6.     po  zakończeniu  schładzania  dobrał  odpowiedni  opatrunek  np. 

hydrożelowy schładzający. 
 

 

7.     założył opatrunek na zranione miejsce. 

 

 

8.     unieruchomił poparzoną część ciała. 

 

 

9.     uspokoił  osobę  poszkodowaną,  w  razie  konieczności  powiadomił 

rodzinę. 
 

 

10.   powiadomił pogotowie, jeżeli poszkodowany poczuł się gorzej. 

 

 

11.   wykazał spokój i opanowanie podczas wykonywania zadania. 

 

 

12.   stosował przepisy BHP podczas pracy. 

 

 

13.  posprzątał stanowisko pracy. 

 

 

Razem:   

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

 

 

32 

7.   LITERATURA 

 
1.  Bezpieczeństwo  i  zdrowie  a  substancje  chemiczne  w  pracy.  Poradnik  szkoleniowy. 

Instytut Medycyny Pracy im. Prof. dra med. Jerzego Nofera, Łódź 1994  

2.  Gacek W.: Kompendium pierwszej pomocy. CIOP- PIB, Warszawa 2002  
3.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998  
4.  Mac  S.,  Leowski  J.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  dla  szkół  zasadniczych.  WSiP, 

Warszawa 1999  

5.  Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODDK, Gdańsk 2005 
6.  Roj-Chodacka  A.:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. Poradnik i materiały dla ucznia. KOWEZiU, 
Warszawa 2002 

7.  Sumirska  Z.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  zawodzie  fryzjer.  Podręcznik  dla 

zasadniczych szkół zawodowych. P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2002