background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Agnieszka Rozwadowska 

 

 

 

 

Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych

 

713[03].Z1/2.05 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Elwira Krzemieniewska 
mgr inż. Małgorzata Skowrońska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Agnieszka Rozwadowska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 
 
Korekta: 
mgr inż. Mirosław Żurek

 

 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[03].Z1/2.05 

Montaż  rurociągów  żeliwnych,  kamionkowych  i  betonowych”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu „Monter sieci komunalnych”. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Przepisy bhp i ochrony ppoż. przy wykonywaniu połączeń rur sieciowych  

żeliwnych, kamionkowych i betonowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rury i kształtki żeliwne i ich montaż 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Rury i kształtki kamionkowe i ich montaż 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Rury betonowe i ich montaż 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

5.5. Połączenia rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych z armaturą i  

rurociągami z innych materiałów 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

34 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć 

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie: monter sieci komunalnych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

Wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć 
opanowane, aby mógł przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

Cele  kształcenia  jednostki  modułowej,  stanowiące  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  jakie 
uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

Przykładowe scenariusze zajęć, 

 

Przykładowe  ćwiczenia,  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania  –  
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

Ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

Wykaz literatury, z której uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest, aby  zajęcia dydaktyczne były  prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 

uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  tj.:  tekstu  przewodniego,  samokształcenia 
kierowanego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 

„Montaż  rurociągów  żeliwnych,  kamionkowych  i  betonowych”,  jest  jednym  z  modułów 

koniecznych do zapoznania się z technologią montażu sieci komunalnych – schemat 1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

713[03].Z1.07 

Montaż i instalacja urządzeń 

regulujących ciśnienie  

wody w sieci 

 

713[03].Z2 

Technologia montażu sieci 

kanalizacyjnych

 

713[03].Z2.06 

Montaż sieci kanalizacyjnych

 

713[03].Z2.07 

Montaż i instalacja pompowni 

kanalizacyjnych

 

713[03].Z3.05 

Montaż sieci gazowej

 

713[03].Z3 

Technologia montażu sieci 

gazowych 

713[03].Z4.04 

Montaż sieci cieplnej

 

713[03].Z1.06 

Montaż sieci wodociągowej

 

713[03].Z4.05 

Montaż i instalacja węzła 

cieplnego

 

713[03].Z1/2/3/4.05 

Montaż rurociągów żeliwnych, 

kamionkowych i betonowych

 

713[03].Z1/2/3/4.04 

Montaż rurociągów z tworzyw 

sztucznych

 

713[03].Z3.06 

Montaż i instalacja stacji 

gazowych

 

Schemat układu jednostek modułowych 

713[03].Z1/2/3/4.03 

Montaż rurociągów stalowych 

 

713[03].Z1/2/3/4.01 

Prace przygotowawczo – 

zakończeniowe przy montażu 

sieci komunalnych 

713[03].Z1/2/3/4.02 

Montaż instalacji z rur stalowych 

713[03].Z4 

Technologia montażu sieci 

cieplnych 

Moduł 713[03].Z1 

Technologia montażu sieci 

wodociągowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozróżniać materiały budowlane, 

 

rozróżniać sieci komunalne, 

 

wykonywać roboty przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu sieci komunalnych, 

 

wykonywać połączenia rur stalowych i rur z tworzyw sztucznych, 

 

wykonywać montaż rurociągów z rur stalowych i rur z tworzyw sztucznych, 

 

dobrać  sprzęt,  narzędzia  i  materiały  do  wykonania  prac  przygotowawczo-zakończeniowych 
przy  montażu  sieci  komunalnych  oraz  do  montażu  połączeń  rur  stalowych  i  rur  z  tworzyw 
sztucznych, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować  przepisy  bhp  i  ochrony  ppoż.  przy  montażu  rur  żeliwnych,  kamionkowych  
i betonowych, 

 

zaplanować  kolejność  wykonywanych  robót  przy  montażu  rur  żeliwnych,  kamionkowych  
i betonowych, 

 

przygotować materiały potrzebne do montażu rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych, 

 

ocenić stan techniczny rur i łączników żeliwnych, kamionkowych i betonowych do montażu, 

 

dostarczyć rury żeliwne, kamionkowe i betonowe na miejsce montażu,  

 

przygotować rury do montażu,  

 

wykonać połączenia rur żeliwnych, 

 

wykonać połączenia rur kamionkowych, 

 

wykonać połączenia rur betonowych,  

 

wykonać połączenia rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych z armaturą sieciową, 

 

wykonać odgałęzienia rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych, 

 

wykonać przejścia rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych na rurociągi wykonane 
z innych materiałów, 

 

wykorzystać budowlaną dokumentację techniczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania:  

Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Technologia montażu sieci wodociągowych 

Jednostka modułowa:  

 

 

713[03].Z1/2.05 

 

Temat: Rodzaje połączeń rur żeliwnych 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i charakteryzowania połączeń rur żeliwnych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozróżnić rodzaje połączeń rur żeliwnych, 

– 

określić zakres stosowania poszczególnych połączeń, 

– 

scharakteryzować poszczególne rodzaje połączeń, 

– 

określić wymagania dotyczące wykonania poszczególnych połączeń, 

– 

scharakteryzować materiały uszczelniające i pomocnicze, 

– 

określić kolejne czynności przy montażu połączeń rur żeliwnych, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania: 
– 

wykład problemowy, 

– 

pokaz z objaśnieniem.  

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w małych zespołach. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

modele połączeń rur żeliwnych, 

– 

rysunki,  schematy  lub  zdjęcia  połączeń  rur  żeliwnych  wykonane  w  formie  foliogramów  lub 
prezentacji multimedialnej, 

– 

katalogi techniczne producentów rur żeliwnych. 

 
Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Rodzaje połączeń rur żeliwnych i zakres ich stosowania: 
–  wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  rodzajów 

połączeń rur żeliwnych,  

–  uczniowie  analizują  uzyskane  informacje  i  sporządzają  krótką  notatkę,  a  następnie  

w  oparciu  o  literaturę  określają  w  jakich  warunkach  stosuje  się  poszczególne  rodzaje 
połączeń rur żeliwnych, 

–  efekty swojej pracy prezentują grupie. 
B.  Połączenia kielichowe rur żeliwnych: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

–  wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  sposób  wykonania  i  charakterystykę  połączeń 

kielichowych rur żeliwnych wykorzystując modele, rysunki, schematy i zdjęcia, 

–  uczniowie  w  małych  grupach  analizują  uzyskane  informacje  oraz  modele,  rysunki, 

schematy i zdjęcia połączeń kielichowych rur żeliwnych, 

–  uczniowie  określają  w  kolejności  czynności  montażowe  związane z  wykonaniem  połączeń 

oraz wymagania techniczne przy montażu, wyniki swojej pracy zapisują w zeszytach.  

C.  Połączenia kołnierzowe rur żeliwnych: 
–  wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  sposób  wykonania  i  charakterystykę  połączeń 

kołnierzowych rur żeliwnych wykorzystując modele, rysunki, schematy i zdjęcia, 

–  uczniowie  w  małych  grupach  analizują  uzyskane  informacje  oraz  modele,  rysunki, 

schematy i zdjęcia połączeń kołnierzowych rur żeliwnych, 

–  uczniowie  określają  w  kolejności  czynności  montażowe  związane  z  wykonaniem połączeń 

oraz wymagania techniczne przy montażu, wyniki swojej pracy zapisują w zeszytach. 

3.  Podsumowanie zajęć: 
– 

uczniowie charakteryzują poszczególne rodzaje połączeń rur żeliwnych, 

– 

uczniowie określają kolejne czynności przy montażu połączeń, 

– 

uczniowie charakteryzują materiały montażowe do wykonania połączeń. 

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 
–  Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych  grup 

podczas zajęć. 

–  Ocena prawidłowości i estetyki wykonania poszczególnych zadań w czasie zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania:  

Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych 

Moduł:    

 

 

 

 

 

Technologia montażu sieci wodociągowych 

Jednostka modułowa:  

 

 

713[03].Z1/2.05 

 

Temat: Montaż połączeń kielichowych rur kamionkowych 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  określania  w  kolejności  czynności  montażowych  oraz 

wykonania połączenia rur kamionkowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

scharakteryzować połączenia rur kamionkowych, 

– 

określić wymagania dotyczące wykonania połączeń rur kamionkowych, 

– 

scharakteryzować materiały uszczelniające i pomocnicze, 

– 

sprawdzić jakość materiałów montażowych, 

– 

określić kolejne czynności przy montażu połączeń rur kamionkowych, 

– 

dobrać narzędzia i sprzęt do montażu, 

– 

wykonać montaż połączenia kielichowego rur kamionkowych, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania: 
– 

pokaz z instruktażem,  

– 

ćwiczenia, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w małych grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

instrukcja dla uczniów dotycząca wykonania połączeń rur kamionkowych, 

– 

prostki i kształtki kamionkowe i materiały uszczelniające, 

– 

narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu, 

– 

modele połączeń rur kamionkowych, 

– 

rysunki,  schematy  lub  zdjęcia  połączeń  rur  kamionkowych  wykonane  w  formie  foliogramów 
lub prezentacji multimedialnej, 

– 

katalogi techniczne producentów rur kamionkowych. 

 
Czas trwania: 
3 godziny dydaktyczne –135 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Połączenia rur kamionkowych: 
–  wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  połączeń  rur 

kamionkowych,  

–  uczniowie  analizują  uzyskane  informacje  i  sporządzają  krótką  notatkę,  a  następnie 

rozpoznają na rysunkach, schematach, zdjęciach i modelach połączenia rur kamionkowych, 

–  uczniowie określają warunki techniczne wykonania połączeń rur kamionkowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

–  uczniowie określają kolejne czynności przy montażu połączeń rur kamionkowych. 
B.  Montaż połączeń rur kamionkowych: 
–  wstęp  –  nauczyciel  objaśnia  uczniom  sposób  wykonania  połączenia  rur  kamionkowych 

(kielichowych  z  uszczelką  i  kielichowych  uszczelnianych  sznurem  konopnym) 
demonstrując montaż połączeń,  

–  nauczyciel zwraca uwagę  na trudności jakie  mogą wystąpić przy  montażu oraz na sposoby 

oceny jakości połączenia, 

–  uczniowie  obserwują  czynności  nauczyciela,  analizują  uzyskane  informacje  i  sporządzają 

krótką notatkę dotyczącą procedury wykonania połączeń, 

–  uczniowie przygotowują  stanowisko pracy gromadząc  materiały  montażowe i odpowiednie 

narzędzia i sprzęt, 

–  uczniowie  sprawdzają  jakość  materiałów  montażowych  i  wykonują  montaż  połączeń  rur 

kamionkowych wg instrukcji przedstawionej przez nauczyciela 

–  nauczyciel  w  trakcie  wykonywania  przez  uczniów  czynności  montażowych  koryguje 

nieprawidłowości, 

–  uczniowie prezentują wykonane połączenia i oceniają jakość ich wykonania, 
–  uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

3.  Podsumowanie zajęć: 
– 

uczniowie  charakteryzują  połączenia  rur  kamionkowych  i  określają  kolejne  czynności 
montażowe przy wykonaniu połączeń, 

– 

uczniowie charakteryzują materiały montażowe, 

– 

uczniowie określają sprzęt i narzędzia do montażu, 

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 
– 

Metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych  grup 
podczas zajęć. 

– 

Ocena prawidłowości i estetyki wykonania poszczególnych zadań w czasie zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Przepisy  bhp  i  ochrony  ppoż.  przy  wykonywaniu  połączeń  rur 

sieciowych żeliwnych, kamionkowych i betonowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  rodzaj  i  przeznaczenie  środków  ochrony  indywidualnej,  w  jakie  powinien  być 

wyposażony  pracownik  wykonujący  prace  montażowe  przy  budowie  rurociągów  sieci 
komunalnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  czynnikami  uciążliwymi,  szkodliwymi  i  niebezpiecznymi  na  jakie  są  narażeni 

pracownicy  przy  budowie  sieci  komunalnych  oraz  z  rodzajami  środków  ochrony 
indywidualnej, 

2)  przeanalizować uzyskane informacje, 
3)  rozpoznać  na  ilustracjach,  modelach  lub  w  warunkach  rzeczywistych  poszczególne  środki 

ochrony indywidualnej, 

4)  określić przeznaczenie każdego z nich,  
5)  wyniki swoich spostrzeżeń zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

środki ochrony indywidualnej: odzież i obuwie robocze, kaski ochronne, okulary ochronne itd. 

– 

zdjęcia i ilustracje przedstawiające środki ochrony indywidualnej,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ  skutki  nieprzestrzegania  przepisów  bhp  związanych  z  montażem  rurociągów  z  rur 

żeliwnych, kamionkowych i betonowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  montażu 

rurociągów z rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych, 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  przedstawiające  montaż  rurociągów  z  rur  żeliwnych, 

kamionkowych i betonowych oraz stosowanie przepisów bhp, 

3)  przeanalizować uzyskane informacje, 
4)  wskazać  dlaczego  konieczne  jest  stosowanie  przepisów  bhp  przy  montażu  rurociągów  z  rur 

żeliwnych, kamionkowych i betonowych,  

5)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film przedstawiający montaż rurociągów z rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych, 

– 

zdjęcia lub ilustracje z miejsc budowy sieci komunalnych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie przedstawionej przez  nauczyciela dokumentacji technicznej sieci wodociągowej 

lub  kanalizacyjnej  określ  przepisy  bhp  i  ochrony  ppoż.  jakich  należy  przestrzegać  przy  montażu 
rurociągów z rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  montażu 

rurociągów z rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych, 

2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną przedstawioną przez nauczyciela, 
3)  przeanalizować uzyskane informacje, 
4)  określić  przepisy  bhp  i  ochrony  ppoż.  jakich  należy  przestrzegać  przy  montażu  rurociągów 

z rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych,  

5)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie, 
 

Zalecane metody nauczania –uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja  techniczna  sieci  wodociągowej  lub  kanalizacyjnej  z  rur  żeliwnych, 
kamionkowych lub betonowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Rury i kształtki żeliwne i ich montaż 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ wymagania techniczne i czynności związane z montażem rurociągów z rur żeliwnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami montażu rurociągów z rur żeliwnych, 
2)  określić rodzaje i zakres stosowania poszczególnych połączeń rur żeliwnych, 
3)  określić zasady przygotowania rur żeliwnych do montażu, 
4)  określić czynności montażowe przy wykonywaniu rurociągów z rur żeliwnych, 
5)  swoje spostrzeżenia zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ zasady transportu i składowania materiałów stosowanych do montażu rurociągów z rur 

żeliwnych (rur i kształtek żeliwnych, materiałów uszczelniających i pomocniczych). 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  transportu  i  składowania  materiałów  do  montażu  rurociągów  z  rur 

żeliwnych, 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  przedstawiające  zasady  transportu  oraz  składowania 

materiałów do montażu rurociągów z rur żeliwnych, 

3)  określić sposób transportu poszczególnych materiałów w zależności od ich rodzaju, 
4)  wyniki swojej pracy zapisać w zeszycie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

– 

film,  zdjęcia  ilustracje  przedstawiające  zasady  transportu  materiałów  do  montażu  rurociągów  
z rur żeliwnych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Sprawdź stan i jakość materiałów do montażu rurociągów z rur żeliwnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  sprawdzania  stanu  materiałów  do  montażu  rurociągów  z  rur 

żeliwnych, 

2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń, 
3)  rozpoznać znajdujące się na stanowisku do ćwiczeń materiały, 
4)  dokonać  sprawdzenia  stanu  poszczególnych  rur,  kształtek,  materiałów  uszczelniających  

i pomocniczych,  

5)  swoje spostrzeżenia zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  do  wykonania  ćwiczenia  powinno  być  wyposażone  w  rury  i  kształtki  żeliwne, 
materiały do uszczelnienia połączeń rur żeliwnych oraz materiały pomocnicze – zarówno dobre 
jak  i  wadliwe  (najkorzystniej  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach  rzeczywistych  tj. 
na miejscu budowy sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej), 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj  montaż 

połączenia kielichowego rur żeliwnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu połączeń rur żeliwnych, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą przepisy  bhp na stanowisku do  ćwiczeń oraz czynności 

związane  z  przebiegiem  i  warunkami  technicznymi  montażu  połączeń  kielichowych  rur 
żeliwnych, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać montaż połączenia kielichowego.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur żeliwnych, 

– 

dokumentacja techniczna rurociągu z rur żeliwnych o połączeniach kielichowych, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu połączeń kielichowych rur żeliwnych, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu (ręczny dobijak i młotek), 

– 

materiały potrzebne do montażu (prostki żeliwne kielichowe, materiały uszczelniające itd.). 

 
Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj  montaż 

połączenia kołnierzowego rur żeliwnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu połączeń ciśnieniowych rur żeliwnych, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą przepisy  bhp  na  stanowisku do  ćwiczeń  oraz czynności 

związane  z  przebiegiem  i  warunkami  technicznymi  montażu  połączeń  kołnierzowych  rur 
żeliwnych, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać montaż połączenia kołnierzowego.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur żeliwnych, 

– 

dokumentacja techniczna rurociągu z rur żeliwnych o połączeniach kołnierzowych, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu połączeń kołnierzowych rur żeliwnych, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu (klucze do skręcania śrub), 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu  (prostki  żeliwne  kołnierzowe,  materiały  uszczelniające  
i pomocnicze). 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Rury i kształtki kamionkowe i ich montaż 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  wymagania  techniczne  i  czynności  związane  z  montażem  rurociągów  z  rur 

kamionkowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami montażu rurociągów z rur kamionkowych, 
2)  określić sposoby łączenia rur kamionkowych, 
3)  określić zasady przygotowania rur kamionkowych do montażu, 
4)  określić czynności montażowe przy wykonywaniu rurociągów z rur kamionkowych, 
5)  swoje spostrzeżenia zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ zasady transportu i składowania materiałów stosowanych do montażu rurociągów z rur 

kamionkowych.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  transportu  i  składowania  materiałów  do  montażu  rurociągów  z  rur 

kamionkowych, 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  przedstawiające  zasady  transportu  oraz  składowania 

materiałów do montażu rurociągów z rur kamionkowych, 

3)  określić sposób transportu poszczególnych materiałów w zależności od ich rodzaju, 
4)  wyniki swojej pracy zapisać w zeszycie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

– 

film,  zdjęcia  ilustracje  przedstawiające  zasady  transportu  materiałów  do  montażu  rurociągów 
z rur kamionkowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Sprawdź stan i jakość materiałów do montażu rurociągów z rur kamionkowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  sprawdzania  stanu  materiałów  do  montażu  rurociągów  z  rur 

kamionkowych, 

2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń, 
3)  rozpoznać znajdujące się na stanowisku do ćwiczeń materiały, 
4)  dokonać  sprawdzenia  stanu  poszczególnych  rur,  kształtek,  materiałów  uszczelniających  

i pomocniczych,  

5)  swoje spostrzeżenia zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do wykonania ćwiczenia powinno być wyposażone w rury i kształtki kamionkowe, 
materiały do uszczelnienia połączeń oraz materiały pomocnicze – zarówno dobre jak i wadliwe 
(najkorzystniej  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach  rzeczywistych  tj.  na  miejscu 
budowy sieci kanalizacyjnej), 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj  montaż 

odcinka przewodu z odgałęzieniem z rur kamionkowych o połączeniach kielichowych z uszczelką 
poliuretanową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu połączeń rur kamionkowych, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą przepisy  bhp na stanowisku do  ćwiczeń oraz czynności 

związane z przebiegiem i warunkami technicznymi montażu połączeń rur kamionkowych, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać montaż odcinka przewodu z odgałęzieniem stosując połączenia kielichowe.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur kamionkowych, 

– 

dokumentacja  techniczna  rurociągu  z  rur  kamionkowych  o  połączeniach  kielichowych  
z uszczelką poliuretanową, 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp oraz czynności związane z przebiegiem  

– 

i warunkami technicznymi montażu połączeń rur kamionkowych, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu  (prostki  kamionkowe  kielichowe  z  uszczelkami 
poliuretanowymi, kształtki: trójnik do odgałęzienia, kolana, materiały uszczelniające itd.). 

 

Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj  montaż 

odcinka  przewodu  z  odgałęzieniem  z  rur  kamionkowych  o  połączeniach  kielichowych 
uszczelnianych sznurem konopnym i zaprawą cementową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu połączeń rur kamionkowych, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą przepisy  bhp  na stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  czynności 

związane z przebiegiem i warunkami technicznymi montażu połączeń rur kamionkowych, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać  montaż  odcinka  przewodu  z  odgałęzieniem  stosując  połączenia  kielichowe 

uszczelniane sznurem konopnym i zaprawą cementową.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur kamionkowych, 

– 

dokumentacja  techniczna  rurociągu  z  rur  kamionkowych  o  połączeniach  kielichowych 
uszczelnianych sznurem konopnym i zaprawą cementową, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu połączeń rur kamionkowych, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu (ręczny dobijak i młotek), 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu  (prostki  kamionkowe  kielichowe,  kształtki:  trójnik  do 
odgałęzienia, kolana, materiały uszczelniające i pomocnicze). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. Rury betonowe i ich montaż 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ wymagania techniczne i czynności związane z montażem rurociągów z rur betonowych. 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami montażu rurociągów z rur betonowych, 
2)  określić rodzaje połączeń rur betonowych, 
3)  określić zasady przygotowania rur betonowych do montażu, 
4)  określić czynności montażowe przy wykonywaniu rurociągów z rur betonowych, 
5)  swoje spostrzeżenia zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ zasady transportu i składowania materiałów stosowanych do montażu rurociągów z rur 

betonowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  transportu  i  składowania  materiałów  do  montażu  rurociągów  z  rur 

betonowych, 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  przedstawiające  zasady  transportu  oraz  składowania 

materiałów do montażu rurociągów z rur betonowych, 

3)  określić sposób transportu rur betonowych, 
4)  wyniki swojej pracy zapisać w zeszycie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

– 

film,  zdjęcia  ilustracje  przedstawiające  zasady  transportu  materiałów  do  montażu  rurociągów  
z rur betonowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Sprawdź stan i jakość materiałów do montażu rurociągów z rur betonowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  sprawdzania  stanu  materiałów  do  montażu  rurociągów  z  rur 

betonowych, 

2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń, 
3)  rozpoznać znajdujące się na stanowisku do ćwiczeń materiały, 
4)  dokonać sprawdzenia stanu poszczególnych rur betonowych i materiałów uszczelniających, 
5)  swoje spostrzeżenia zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do wykonania ćwiczenia powinno być wyposażone w rury betonowe, materiały do 
uszczelnienia połączeń rur – zarówno dobre jak i wadliwe (najkorzystniej by ćwiczenie zostało 
wykonane w warunkach rzeczywistych tj. na miejscu budowy sieci kanalizacyjnej), 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj  montaż 

odcinka przewodu z rur betonowych łączonych na zakład. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu połączeń rur betonowych, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą przepisy  bhp  na stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  czynności 

związane z przebiegiem i warunkami technicznymi montażu połączeń rur betonowych, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać montaż odcinka przewodu stosując połączenia na zakład.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur betonowych, 

– 

dokumentacja techniczna rurociągu z rur betonowych, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu połączeń rur betonowych, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu (kielnia, narzędzia do usuwania nadmiaru zaprawy od 
wewnątrz), 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu  (rury  betonowe np. typu  A  lub  B,  materiały  uszczelniające  – 
zaprawa cementowa). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5. Połączenia rur żeliwnych, kamionkowych i betonowych z armaturą 

i  rurociągami z innych materiałów 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj  montaż 

połączenia przewodu z rur żeliwnych z zasuwą wodociągową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu połączeń rur żeliwnych z armaturą, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp na  stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  czynności 

związane z przebiegiem i warunkami technicznymi montażu połączeń, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać montaż połączenia przewodu żeliwnego z zasuwą wodociągową.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur żeliwnych, 

– 

dokumentacja techniczna odcinka rurociągu z rur żeliwnych z zasuwą wodociągową, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu połączeń, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu (ręczny dobijak i młotek lub klucze do skręcania śrub), 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu  (zasuwa  wodociągowa,  prostki  żeliwne  dostosowane  do 
rodzaju połączeń, materiały uszczelniające itd.). 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj  montaż 

połączenia przewodu z rur żeliwnych z przewodem z rur kamionkowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu połączeń rur żeliwnych z rurami z innych 

materiałów, 

2)  zapoznać  się  z  instrukcją zawierającą przepisy  bhp na stanowisku do  ćwiczeń oraz czynności 

związane z przebiegiem i warunkami technicznymi montażu połączeń, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać montaż połączenia przewodu żeliwnego z przewodem z rur kamionkowych.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur żeliwnych i kamionkowych, 

– 

dokumentacja techniczna odcinka rurociągu z rur żeliwnych z przejściem na rurę kamionkową, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu połączeń, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu (ręczny dobijak i młotek), 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu  (dołącznik,  prostki  żeliwne  i  kamionkowe,  materiały 
uszczelniające itd.). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  rurociągów  żeliwnych, 
kamionkowych i betonowych”. 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania: 7, 9, 13, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego,  

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. c, 2. a, 3. b, 4. c,  5. c, 6. b, 7. d,  8. b,  9. a, 10. c, 11. a, 12. c, 
13. c, 14. d, 15. a, 16. b, 17. a, 18. d, 19. d,  20. a. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić skład materiału do produkcji rur 

Zidentyfikować na podstawie dokumentacji 
rodzaj rur, z jakich jest wykonany przewód sieci 
kanalizacyjnej 

Podać informacje zawarte w oznakowaniu rur 

Rozpoznać rodzaj kształtki kamionkowej 

Dobrać rodzaj narzędzia do cięcia rur żeliwnych 

Dobrać rodzaj połączenia do rodzaju rur 

Dobrać rodzaj rur do warunków ich pracy 

PP 

Zidentyfikować rodzaj kształtki na podstawie 
oznaczenia graficznego 

Określić warunki techniczne łączenia rur 
żeliwnych armaturą 

PP 

10 

Dobrać na podstawie dokumentacji technicznej 
rodzaj kształtki do montażu 

11 

Określić wymagania montażowe dla wykonania 
połączenia kielichowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

12  Zidentyfikować rodzaj połączenia rur 

13 

Przeanalizować konieczność zastosowania 
okularów ochronnych przy przecinaniu rur 
żeliwnych 

PP 

14  Określić sposób opuszczania rur do wykopu 

15  Określić zasady transportu rur betonowych 

16 

Określić warunki techniczne wykonania 
połączeń rur betonowych 

PP 

17 

Dobrać środki ochrony indywidualnej przy 
montażu połączeń rur żeliwnych 

18  Przeanalizować przyczyny wad rur betonowych 

PP 

19 

Zastosować zasady bhp przy montażu połączeń 
kołnierzowych 

20 

Zastosować zasady udzielania pierwszej pomocy 
w razie wypadku 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielną pracę uczniów w czasie rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom „instrukcję dla ucznia”. 
5.  Upewnij się, czy wszyscy uczniowie ją zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna z nich 

jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  zakreślić  kółkiem  a  następnie 
ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Gdy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie  na  później  

i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 

Materiały dla ucznia 

– 

instrukcja do testu, 

– 

zestaw pytań testowych 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Żeliwo jest to stop: 

a)  żelaza i ołowiu. 
b)  żelaza i krzemu. 
c)  żelaza i węgla o zawartości węgla 2 ÷ 3,6 %. 
d)  żelaza i węgla o zawartości węgla poniżej 2%. 

 

2.  Przedstawiony na rysunku fragment sieci kanalizacyjnej jest wykonany z rur: 

 

 

a)  żeliwnych. 
b)  betonowych. 
c)  kamionkowych. 
d)  z polichlorku winylu. 

 

3.  Na powierzchni zewnętrznej rur kamionkowych producent powinien oznaczyć: 

a)  nazwę wyrobu i producenta, średnicę nominalną oraz ciśnienie nominalne. 
b)  nazwę wyrobu i producenta, średnicę nominalną oraz system połączeń. 
c)  nazwę wyrobu, średnicę nominalną oraz system połączeń. 
d)  nazwę wyrobu i producenta oraz system połączeń. 

 

4.  Przedstawiona na rysunku kształtka kamionkowa to: 

 

 

a)  łuk. 
b)  kolano. 
c)  zwężka. 
d)  trójnik skośny. 

 

5.  Do cięcia rur żeliwnych używa się: 

a)  nożyc. 
b)  piłki do metalu. 
c)  przecinaka i młotka. 
d)  obcinaka krążkowego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

6.  Rury betonowe łączy się: 

a)  na gwint. 
b)  na zakład. 
c)  na kołnierze. 
d)  przez spawanie. 

 

7.  Do budowy kanałów odprowadzających ścieki agresywne stosuje się rury: 

a)  stalowe. 
b)  żeliwne. 
c)  betonowe. 
d)  kamionkowe. 

 

8.  Przedstawione na rysunku oznaczenie graficzne elementów do budowy rurociągów żeliwnych 

przedstawia: 

 

a)  dwukielich. 
b)  prostkę żeliwną kielichową. 
c)  prostkę żeliwną kołnierzową. 
d)  króciec żeliwny jednokołnierzowy. 

 

9.  Łącząc rury żeliwne z hydrantami podziemnymi należy stosować: 

a)  kolano ze stopką. 
b)  odwadniak. 
c)  zwężkę. 
d)  opaskę. 

 

10.  Aby wykonać węzeł (skrzyżowanie) na sieci wodociągowej z rur żeliwnych należy w miejscu 

zaznaczonym strzałką użyć: 

 

a)  kolana 90

o

 o średnicy 100 mm. 

b)  kolana 60

o

 o średnicy 150 mm. 

c)  łuku 30

o

 o średnicy 100 mm. 

d)  łuku 30

o

 o średnicy 150 mm. 

 
11.  Wykonując połączenia kielichowe materiał uszczelniający ubija się w kielichu: 

a)  dobijakiem ręcznym i młotkiem. 
b)  metalowym prętem. 
c)  ostrym narzędziem. 
d)  nie ubija się. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

12.  Przedstawione na rysunku połączenie to: 

 

a)  połączenie elastyczne rur żeliwnych. 
b)  połączenie kołnierzowe rur żeliwnych. 
c)  połączenie rozłączne rury PVC z rurą żeliwną. 
d)  połączenie rozłączne rury PVC z rurą kamionkową. 

 

13.  Przy przecinaniu rur żeliwnych monter musi mieć okulary ochronne: 

a)  aby lepiej widzieć. 
b)  nie ma wymagań w tym zakresie. 
c)  aby chronić oczy przed odpryskami. 
d)  aby chronić oczy przed promieniowaniem UV. 

 

14.  Opuszczając do wykopu rury kamionkowe o średnicy mniejszej niż 400 mm: 

a)  należy użyć żurawia lub dźwigu. 
b)  nie ma wymagań w tym zakresie. 
c)  trzeba zastosować wyciągarki i łańcuchy. 
d)  należy wykonać to ręcznie przy użyciu lin. 

 

15.  Rury betonowe o dużych średnicach transportuje się i składuje: 

a)  w pozycji pionowej. 
b)  nie ma wymagań w tym zakresie. 
c)  w pozycji poziomej z zabezpieczeniem przed przesuwaniem. 
d)  w pozycji poziomej bez zabezpieczenia przed przesuwaniem. 

 

16.  Połączenia rur betonowych wykonuje się: 

a)  jeżeli temperatura otoczenia jest dodatnia i temperatura zaprawy jest większa niż +10

o

C. 

b)  jeżeli temperatura otoczenia jest dodatnia i temperatura zaprawy jest większa niż +16

o

C. 

c)  jeżeli temperatura otoczenia jest dodatnia. 
d)  nie ma wymagań w tym zakresie. 

 
17.  Przy uszczelnianiu połączeń kielichowych za pomocą roztopionego ołowiu pracownicy 

powinni posiadać: 
a)  odzież ochronną, rękawice i okulary. 
b)  odzież roboczą i półmaski z filtrem. 
c)  odzież roboczą i fartuch skórzany. 
d)  odzież roboczą i tarczę ochronną. 

 
18.  Wadą rur betonowych nie są: 

a)  skupienia żwiru, piasku, cementu. 
b)  widoczne pęknięcia i rysy. 
c)  widoczne strefy ubijania. 
d)  plamy wilgoci. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

19.  Przed wykonaniem połączeń kołnierzowych sprawdzenie centryczności otworów w kołnierzach 

należy wykonać: 
a)  palcem. 
b)  wzrokowo. 
c)  przy użyciu drewnianego patyka. 
d)  przy użyciu pręta metalowego o odpowiednich wymiarach. 

 
20.  Jaki  jest  tryb  postępowania  w  czasie  udzielania  pomocy  przedlekarskiej  poszkodowanemu, 

który został powierzchownie poparzony roztopionym ołowiem: 
a)  opatrzyć oparzenia, schłodzić je i osłonić jałowym opatrunkiem, podjąć kroki 

ograniczające skutki wstrząsu i wezwać pogotowie. 

b)  podjąć kroki ograniczające skutki wstrząsu i w razie potrzeby wezwać pomoc. 
c)  opatrzyć oparzenia i wezwać pogotowie ratunkowe. 
d)  wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko....................................................................................................................................... 

 
Montaż rurociągów żeliwnych, kamionkowych i betonowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Zadania praktyczne „próba pracy” 

 
Jesteście  pracownikami  firmy  instalacyjnej.  Waszym  zadaniem  jest  wykonanie  połączeń  rur 
żeliwnych  przy  montażu  węzła  wodociągowego  jak  na  rysunku  (uwaga:  średnice  rur  mogą  być 
zmienione). Prace  montażowe należy wykonać zgodnie z warunkami technicznymi określonymi w 
dokumentacji technicznej. 

 

 

 
Zespół w składzie:
 

1.  ........................................ 
2.  ........................................ 
3.  ........................................ 
4.  ........................................ 

 
Czas wykonania: 8 godzin lekcyjnych 
 
Zakres zadania: 
1)  Zaplanować czynności związane z wykonaniem zadania: 

a)  zapoznać się z dokumentacją techniczną przewidzianą do zadania praktycznego. 
b)  sporządzić plan działania związany z wykonaniem połączeń. 
c)  sporządzić wykaz niezbędnych materiałów montażowych. 
d)  sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony osobistej. 
e)  wykonać  niezbędne  szkice  pomocnicze  związane  z  wykonaniem  połączeń  kielichowych 

rur i kształtek żeliwnych oraz obliczenia długości rzeczywistej rur żeliwnych. 

2)  Zorganizować stanowisko pracy: 

a)  zgromadzić i rozmieścić na stanowisku pracy materiały do montażu. 
b)  zgromadzić i rozmieścić na stanowisku pracy narzędzia i sprzęt zgodnie z zasadami bhp. 
c)  sprawdzić stan techniczny sprzętu. 
d)  sprawdzić jakość materiałów do montażu. 
e)  dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. 

3)  Wykonać montaż połączeń rur żeliwnych zgodnie z warunkami technicznymi i zasadami bhp: 

a)  zastosować zgodne z rysunkiem odpowiednie kształtki i prostki żeliwne. 
b)  dociąć odpowiednie długości rur. 
c)  ułożyć rury i kształtki osiowo końcami bosymi w kielichach. 
d)  ułożyć i ubić w odpowiedniej kolejności warstwy uszczelniające, pamiętając o odpowiednich 

grubościach poszczególnych warstw. 

e)  założyć materiały doszczelniające. 

4)  Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia i sprzęt. 
5)  Zaprezentować efekt wykonanego zadania uzasadniając sposób jego wykonania oraz oceniając 

jakość wykonania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Wyposażenie stanowiska roboczego 
– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  połączeń  rur  żeliwnych  lub  stanowisko  robocze  w 
rzeczywistych  warunkach  budowy  sieci  wodociągowej,  na  którym  jest  wykonany  wykop 
odpowiednio zabezpieczony obudową i odwodniony,  

– 

dokumentacja techniczna przewidziana do zadania praktycznego, 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu  połączeń  –  prostki  i  kształtki  żeliwne  do  połączeń 
kielichowych o odpowiednich średnicach, materiały uszczelniające i pomocnicze, 

– 

sprzęt potrzebny do obróbki rur i do wykonania połączeń, np. przymiar taśmowy, przecinak lub 
przecinak chomontowy, młotek, dobijak itp. 

 
 
Kryteria oceny i schemat punktowania 
Wykonanie zadania należy oceniać na bieżąco. 
Proponuje się następująca punktację za wykonanie poszczególnych części zadania praktycznego: 
1)  w sumie 15 pkt: 

a)  – 3 pkt. 
b)  – 3 pkt. 
c)  – 3 pkt. 
d)  – 3 pkt. 
e)  – 3 pkt. 

2)  W sumie 10 pkt: 

a)  – 2 pkt. 
b)  – 2 pkt. 
c)  – 2 pkt. 
d)  – 2 pkt. 
e)  – 2 pkt. 

3)  W sumie 60 pkt: 

a)  – 10 pkt. 
b)  – 10 pkt. 
c)  – 10 pkt. 
d)  – 20 pkt. 
e)  – 10 pkt. 

4)   – 5 pkt. 
5)   – 10 pkt. 
 
W sumie 100 punktów. 
 

Aby  zaliczyć  zadanie  praktyczne  z  wynikiem  pozytywnym  jego  wykonanie  powinno  być 

ocenione  powyżej  75  pkt  (zgodnie  z  wymogami  CKE  stosowanymi  w  odniesieniu  do  części 
praktycznej egzaminów zawodowych) 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 

1.  Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne, cz. 1 i 2 Technologia. WSiP, Warszawa 2000. 
2.  Chudzicki  J., Sosnowski S.: Instalacje kanalizacyjne. Projektowanie, wykonanie, eksploatacja. 

Wyd. Seidel – Przywecki Sp. z o.o., Warszawa 2004. 

3.  Dindorf L.: Technologia robót sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, WSiP, Warszawa 1998. 
4.  Heidrich Z.: Wodociągi i Kanalizacja, cz. 1 i 2 WSiP, Warszawa 1998. 
5.  Roj-Chodacka  A.:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002. 

6.  Szpindor A.: Zaopatrzenie w wodę i kanalizacja wsi. Arkady 1992. 
7.  Warunki  Techniczne  Wykonania  i  Odbioru  Robót  Budowlano–Montażowych,  Tom  II. 

Instalacje Sanitarne i Przemysłowe. Arkady, 1988. 

8.  Wasilewski  Z.:  Rysunek  zawodowy.  Instalacje  sanitarne  i  rurociągi  przemysłowe.  WSiP, 

Warszawa 1999. 

 
Czasopisma:  
1.  Gaz, Woda i Technika Sanitarna,  
2.  Polski Instalator, 
3.  Rynek instalacyjny 
4.  Instalacje sanitarne  
 
Obowiązujące normy: 
PN-EN 295-1: 1999  

 Rury  i  kształtki  kamionkowe  i  ich  połączenia  w  sieci  drenażowej 
i kanalizacyjnej. Wymagania  

PN-EN 295-4: 2000  

 Rury  i  kształtki  kamionkowe  i  ich  połączenia  w  sieci  drenażowej 
i kanalizacyjnej.  Wymagania  dotyczące  specjalnych kształtek,  łączników 
i zamiennych elementów  

PN-EN 295-7: 2001  

 Rury  i  kształtki  kamionkowe  i  ich  połączenia  w  sieci  drenażowej 
i kanalizacyjnej.  Wymagania  dotyczące  kamionkowych  rur  i  złączy 
przeznaczonych do przeciskania  

PN-EN 476: 2001  

 Wymagania  ogólne  dotyczące  elementów  stosowanych  w  systemach 
kanalizacji grawitacyjnej  

PN-EN 545: 2000  

 Rury, kształtki i wyposażenie z żeliwa sferoidalnego oraz ich połączenia 
do rurociągów wody. Wymagania i metody badań  

PN-EN 598: 2000  

 Rury, kształtki i wyposażenie z żeliwa sferoidalnego oraz ich połączenia 
do odprowadzania ścieków. Wymagania i metody badań 

PN-82/H-74002    

Żeliwne rury kanalizacyjne 

PN-81/H-74100    

Rury żeliwne ciśnieniowe - Wymagania i badania  

PN-84/H-74101    

Rury żeliwne ciśnieniowe do połączeń sztywnych  

PN-84/H-74102    

Rury żeliwne ciśnieniowe do połączeń elastycznych śrubowych 

BN-83/8971-06   

Rury betonowe – Ogólne wymagania i badania

 

Katalogi  techniczne  producentów  i  dystrybutorów:  rur  żeliwnych,  kamionkowych 
i betonowych oraz informacje techniczne zawarte na stronach internetowych tych firm.