background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

Anna Gołębiowska 

 

 

 

 

Montaż i instalacja węzła cieplnego 713[03].Z4.05

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Anna Kusina 
mgr inż. Agnieszka Rozwadowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Anna Gołębiowska 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 
 
Korekta: 
mgr inż. Mirosław Żurek

 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[03].Z4.05 

Montaż  i instalacja  węzła  cieplnego”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu Monter sieci komunalnych. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu węzła cieplnego 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rodzaje węzłów cieplnych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Wyposażenie węzłów ciepłowniczych 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Kompaktowe węzły cieplne i ich instalacja 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

5.5. Aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka stosowana w węzłach cieplnych 

18 

5.5.1. Ćwiczenia 

18 

5.6. Próba szczelności, uruchomienie i rozruch węzła cieplnego 

20 

5.6.1. Ćwiczenia 

20 

5.7. Eksploatacja węzła cieplnego 

22 

5.7.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć 

24 

7.  Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter sieci komunalnych 

W poradniku zamieszczono: 

 

Wymagania  wstępne,  stanowiące  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane, aby mógł przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej, 

 

Cele  kształcenia  jednostki  modułowej,  czyli  wiadomości  i  umiejętności  jakie  uczeń 
ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

Przykładowe scenariusze zajęć, 

 

Przykładowe ćwiczenia, ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania- 
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

Ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

Wykaz literatury uzupełniającej. 

 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania  tj.  tekstu  przewodniego, 
samokształcenia kierowanego, ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
„Montaż  i  instalacja  węzła  cieplnego”  jest  jednostką modułową  w  module  „Technologia 

montażu sieci cieplnych” – schemat 1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

713[03].Z1/2/3/4.03 

Montaż rurociągów stalowych 

 

Moduł 713[03].Z4 

Technologia montażu sieci cieplnych 

713[03].Z1/2/3/4.01 

Prace przygotowawczo-zakończeniowe przy 

montażu rurociągów

 

713[03].Z1/2/3/4.02 

Montaż instalacji z rur stalowych 

713[03].Z4.05 

Montaż i instalacja węzła cieplnego

 

713[03].Z1/2/3/4.04 

Montaż sieci cieplnej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozróżniać materiały budowlane, 

 

rozróżniać sieci komunalne, 

 

wykonywać roboty przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu sieci komunalnych, 

 

wykonywać połączenia rur stalowych i z tworzyw sztucznych, 

 

dobrać  sprzęt,  narzędzia  i  materiały  do  wykonania  prac  przygotowawczo-
zakończeniowych  oraz  do  wykonania  montażu  połączeń  rur  stalowych  i  z  tworzyw 
sztucznych, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i  higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku procesu kształcenia uczeń powinieneś umieć: 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu węzła cieplnego, 

 

przygotować materiały potrzebne do montażu lub instalacji węzła cieplnego, 

 

ocenić stan techniczny elementów węzła cieplnego przygotowanych do montażu, 

 

dobrać  narzędzia  i  sprzęt  potrzebny  do  montażu  lub  instalacji  węzła  cieplnego  oraz 
przyrządy kontrolno- pomiarowe, 

 

dobrać środki do transportu elementów węzła cieplnego na miejsce montażu, 

 

przetransportować elementy węzła cieplnego na miejsce montażu, 

 

ustalić kolejność montażu elementów węzła cieplnego, 

 

wyznaczyć miejsca montażu poszczególnych elementów węzła cieplnego, 

 

zamontować urządzenia węzła cieplnego, 

 

zainstalować kompaktowe węzły cieplne, 

 

zamontować osprzęt węzła cieplnego, 

 

zainstalować  aparaturę  kontrolno-  pomiarową,  zabezpieczającą  i  elementy  automatyki 
w urządzeniach węzła cieplnego, 

 

wykonać podłączenie węzła cieplnego do sieci cieplnej i instalacji c.o. 

 

przeprowadzić próbę ciśnienia elementów węzła cieplnego po wykonaniu montażu, 

 

dokonać regulacji i nastawy zamontowanych urządzeń węzła cieplnego, 

 

dokonać uruchomienia i rozruchu węzła cieplnego, 

 

zastosować  wymagania  zawarte  w  instrukcji  montażu  urządzeń  stosowanych  w  węźle 
cieplnym 

 

usunąć usterki powstałe podczas montażu węzła cieplnego 

 

skontrolować pracę urządzeń węzła cieplnego 

 

skontrolować urządzenia pomiarowe i dokonać odczytu, 

 

zlokalizować awarie eksploatacyjnych węzłów cieplnych, 

 

usunąć awarie eksploatacyjne węzłów cieplnych, 

 

wykonać konserwację urządzeń węzła cieplnego, 

 

wykonać obmiar wykonanych robót, 

 

wykorzystać budowlaną dokumentację techniczną. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania: 

Montaż i instalacja węzła cieplnego 

Moduł: 

Technologia montażu sieci cieplnych 

Jednostka modułowa: 

713[03].Z4.05 

Temat: Wymienniki ciepła 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania,  charakteryzowania  i  zastosowania 
wymienników ciepła. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

podać zadania, jakie pełnią wymienniki ciepła, 

– 

rozróżnić poszczególne rodzaje wymienników, 

– 

omówić budowę poszczególnych wymienników, 

– 

omówić zasadę działania wymienników ciepła, 

– 

współpracować w grupie, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

pokaz z objaśnień, 

– 

metoda aktywizacji uczniów „Puzle” wg Kędrackiej-Felldman. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w małych zespołach z zastosowaniem metody aktywizacji uczniów. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

dokumentacja techniczna węzłów cieplnych, 

– 

modele wymienników: płytowego, typu JAD, pojemnościowego, 

– 

rysunki  lub  zdjęcia  wymienników  wykonane  w  formie  foliogramów  lub  prezentacji 
multimedialnej, 

– 

katalogi techniczne 

 
Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A)  Zadania wymienników ciepła 

– 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące 
zadania wymienników ciepła, 

– 

uczniowie analizują uzyskane informacje i sporządzają krótką notatkę. 

B)  Rodzaje i budowa wymienników ciepła: 

– 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące 
rodzajów wymienników ciepła,

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

– 

nauczyciel dokonuje podziału uczniów na trzy grupy  i  przydziela każdej z  nich 
do  opracowania  w  oparciu  o  poradnik  dla  ucznia  właściwą  literaturę  oraz 
dokumentację techniczną materiał na temat budowy wymienników ciepła:

 

 

Grupa I – opracowuję budowę wymienników typu JAD, 
Grupa II – opracowuje budowę wymiennika płytowego, 
Grupa III – opracowuje budowę wymiennika pojemnościowego. 

– 

uczniowie  w  poszczególnych  grupach  sporządzają  notatki  w  zeszytach  na 
zadany temat,

 

– 

nauczyciel  dokonuje  ponownego  podziału  klasy  na  trzy  grupy  w  taki  sposób, 
aby w każdej byli uczniowie z poprzednich grup,

 

– 

w  poszczególnych  grupach  uczniowie  przekazują  sobie  nowe  treści  dotyczące 
wymienników  płytowych  oraz  wymienników  typu  JAD  i  pojemnościowego 
i uczą się wzajemnie,

 

– 

wszyscy  uczniowie  samodzielnie  w  zeszytach  opracowują  krótką  notatkę, 
a następnie  przy  użyciu  modeli,  schematów  i  zdjęć  omawiają  budowę  i  zasadę 
działania poszczególnych wymienników.

 

C)  Sposób włączenia wymienników w węźle cieplnym: 

– 

wstęp – nauczyciel wyjaśnia sposób włączania wymienników w węźle cieplnym,

 

– 

uczniowie  w  małych  grupach  analizują  schematy  podłączenia  wymienników 
typu JAD, wymienników płytowych i pojemnościowych w węźle cieplnym,

 

– 

uczniowie  porównują  sposoby  połączenia  z  węzłem  poszczególnych 
wymienników.

 

3.  Podsumowanie zajęć 

– 

uczniowie określają zadania, jaki pełnią poszczególne rodzaje wymienników,

 

– 

uczniowie  charakteryzują  budowę  i  zasadę  działania  wymienników  typu  JAD, 
płytowych i pojemnościowych,

 

– 

uczniowie  wspólnie  wykonują  plakat  stanowiący  porównanie  budowy  i  zasady 
działania wymienników w węźle cieplnym, sposoby ich włączenia oraz regulowania 
wydajności- wykazują wady i zalety.

 

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktualności. 

– 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych 
grup podczas zajęć,

 

– 

ocena prawidłowości i estetyki wykonania poszczególnych zadań w czasie zajęć.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania: 

Montaż i instalacja węzła cieplnego 

Moduł: 

Technologia montażu sieci cieplnych 

Jednostka modułowa: 

713[03].Z4.05 

 

Temat: Montaż licznika ciepła 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

– 

dobrać i rozmieścić na stanowisku pracy elementy do wykonania licznika ciepła,

 

– 

dobrać narzędzia do wykonania montażu licznika ciepłą,

 

– 

zorganizować stanowisko pracy,

 

– 

wykonać instalację licznika ciepła,

 

– 

omówić sposób postępowania podczas wykonywania montażu licznika ciepła,

 

– 

przestrzegać przepisy bhp i ppoż. podczas montażu licznika ciepła.

 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

– 

miniwykład,

 

– 

pokaz z instruktażem,

 

– 

ćwiczenia,

 

– 

dyskusja.

 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

praca indywidualna, 

– 

praca w małych zespołach.

 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

kompletny  model  licznika  ciepła  tj.:  wodomierz,  termometry  oporowe,  króćce 
przygotowane do montażu,

 

– 

sprzęt i narzędzia,

 

– 

warunki techniczne, instrukcje producentów,

 

 
Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć 

A)  Prace przygotowawcze: 
– 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  model  licznika  ciepła,  omawia  budowę, 
zasadę działania i czynności przy montażu, 

– 

nauczyciel demonstruje uczniom elementy do montażu, 

– 

uczniowie w małych grupach zapoznają się z elementami do montażu licznika ciepła, 

– 

nauczyciel demonstruje uczniom narzędzia i instrukcję ich obsługi. 

B)  Montaż licznika ciepła: 
– 

wstęp  –nauczyciel  przedstawia  uczniom  dokumentację  techniczną  do  montażu 
licznika ciepła oraz instrukcję do montażu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

– 

uczniowie  w  małych  grupach  przygotowują  stanowisko  pracy,  dobierają 
i rozmieszczają materiały i sprzęt oraz środki ochrony indywidualnej, 

– 

uczniowie  w  małych  grupach  montują  elementy  licznika  ciepła  z  uwzględnieniem 
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciw pożarowej oraz ochrony 
środowiska, 

– 

nauczyciel koryguje w miarę potrzeby czynności uczniów, 

– 

uczniowie prezentują wykonane ćwiczenia i oceniają jego jakość, 

– 

uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów oraz ocena ich aktywności: 
– 

metoda  obserwacji  czynności  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  poszczególnych 
grup podczas wykonywania ćwiczenia, 

– 

ocena prawidłowości i estetyki wykonania ćwiczenia praktycznego. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu węzła cieplnego 

 
5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ  zasady  bhp,  jakich  trzeba  przestrzegać  przy  organizacji  stanowiska  pracy  do 

montażu elementów węzła cieplnego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  za  przepisami  bhp  przy  organizowaniu  stanowiska  pracy  do  montażu 

elementów węzła cieplnego, 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  przedstawiające  stosowanie  przepisów  bhp  przy  organizacji 

stanowiska pracy, 

3)  przeanalizować uzyskane informacje, 
4)  zapisać wnioski w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

przepisy bhp, 

– 

film przedstawiający organizację stanowiska pracy zgodnie z przepisami bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ skutki nieprzestrzegania przepisów bhp i ochrony ppoż. Przy montażu elementów 

węzła cieplnego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  przepisami  dotyczącymi  bhp oraz  ppoż.  dotyczącymi  prac  przy  montażu 

i instalacji elementów węzła cieplnego, 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  przedstawiające  przebieg  prac  przy  montażu  węzła 

cieplnego i stosowanie przepisów bhp i ppoż., 

3)  określić  skutki  nieprzestrzegania  przepisów  bhp  i ppoż. przy  montażu elementów węzła 

cieplnego, 

4)  wskazać konieczność stosowania przepisów bhp i ppoż., 
5)  zapisać wnioski w zeszycie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

film przedstawiający montaż i instalację węzła cieplnego, 

– 

zdjęcia lub ilustracje przedstawiające montaż węzła cieplnego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2. Rodzaje węzłów cieplnych

 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1. 

Posługując  się  modelem  lub  schematem  przedstaw  zasadę  działania  węzła  cieplnego 

wymiennikowego (pośredniego). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami węzłów cieplnych i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować wyposażenie węzła pośredniego posługując się  modelem, rysunkami  lub 

zdjęciami, 

3)  obejrzeć film przedstawiający zasadę pracy węzła wymiennikowego, 
4)  określić  zasadę  działania  węzła  wymiennikowego  -  sposób  przetwarzania  parametrów 

nośnika ciepła, 

5)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy w grupie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

model węzła wymiennikowego, 

– 

rysunki i film przedstawiające wyposażenie i zasadę pracy węzła wymiennikowego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Porównaj budowę i zadania węzła bezpośredniego i pośredniego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wyposażeniem i rodzajami węzłów cieplnych, 
2)  określić zakres pracy węzła bezpośredniego, 
3)  określić zakres pracy węzła wymiennikowego, 
4)  porównać zasadę pracy węzłów: bezpośredniego i pośredniego, 
5)  wskazać zalety stosowania węzła pośredniego, 
6)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

modele węzłów cieplnych: bezpośredniego i wymiennikowego, 

– 

rysunki i filmy przedstawiające węzły cieplne bezpośrednie i pośrednie- ich wyposażenie 
i zasadę pracy, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

5.3. Wyposażenie węzłów ciepłowniczych 

 
5.3.1 Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 
 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  węzła  cieplnego  bezpośredniego  sporządź 

zapotrzebowanie materiałowe. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami montażu węzła cieplnego bezpośredniego, 
2)  zapoznać  się  z  projektem  węzła  cieplnego  bezpośredniego  działania  przedstawionym 

przez nauczyciela, 

3)  określić rodzaj i ilość materiałów potrzebnych do montażu, 
4)  wykonać zestawienie materiałów zapisując je w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

dokumentacja techniczna węzła cieplnego bezpośredniego, 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca zasady sporządzania zapotrzebowania materiałowego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj 

montaż odmulacza siatkowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu odmulacza siatkowego, 
2)  zapoznać  się  z  dokumentacja  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  warunkami  technicznymi  montażu  i  instalacji  węzła 
cieplnego, 

3)  przygotować materiały potrzebne do montażu odmulacza siatkowego, 
4)  ocenić stan techniczny przewodów i odmulacza siatkowego, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebne do montażu, 
6)  przetransportować elementy węzła na miejsce montażu, 
7)  ustalić kolejność czynności przy montażu odmulacza, 
8)  wyznaczyć miejsce montażu odmulacza siatkowego, 
9)  zamontować odmulacz siatkowy, 
10)  skontrolować pracę odmulacza siatkowego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  węzła  cieplnego  z  gotowymi  podporami 
(najkorzystniej,  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach  rzeczywistych  tj.  na 
miejscu budowy węzła cieplnego), 

– 

dokumentacja techniczna węzła cieplnego, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem 
i warunkami technicznymi montażu węzła cieplnego, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu:  klucze do rur, wkrętaki, suwmiarka, 

– 

materiały  potrzebne  do  montażu:  odmulacz  siatkowy,  króćce  kołnierzowe,  kształtki, 
osprzęt, 

– 

literatura rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj 

montaż baterii wymienników typu JAD. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu wymienników typu JAD, 
2)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczna  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  warunkami  technicznymi  montażu  i  instalacji  węzła 
cieplnego, 

3)  przygotować materiały potrzebne do montażu wymienników typu JAD, 
4)  ocenić stan techniczny przewodów i wymienników, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu, 
6)  dobrać środki do transportu wymienników, 
7)  przetransportować wymienniki JAD na miejsce montażu, 
8)  ustalić kolejność montażu wymienników, 
9)  wyznaczyć miejsce montażu wymienników typu JAD, 
10)  zamontować wymienniki typu JAD, 
11)  przeprowadzić próbę szczelności na zimno wymienników ciepła(bez instalacji), 
12)  zastosować wymagania zawarte w instrukcji montażu urządzeń, 
13)  usunąć usterki powstałe podczas montażu wymienników typu JAD. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  węzła  cieplnego  z  gotowymi  podporami 
(najkorzystniej,  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach  rzeczywistych  tj.  na 
miejscu budowy węzła cieplnego), 

– 

dokumentacja techniczna węzła cieplnego, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem 
i warunkami technicznymi montażu węzła cieplnego, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu: klucze do rur, suwmiarka, wkrętaki,  

– 

urządzenia i materiały potrzebne do montażu: wymienniki typu JAD, króćce 
kołnierzowe, osprzęt, 

– 

sprzęt do wykonania próby szczelności wymienników na zimno, 

– 

literatura rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.4. Kompaktowe węzły cieplne i ich instalacja 

 
5.4.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1
 
 

Porównaj budowę i sposób montażu węzła cieplnego pośredniego i kompaktowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową i charakterystyką węzła cieplnego pośredniego i kompaktowego, 
2)  obejrzeć film przedstawiający montaż węzłów kompaktowego i wymiennikowego, 
3)  przeanalizować wyposażenie węzłów kompaktowego i wymiennikowego, 
4)  wskazać zalety stosowania węzła cieplnego i kompaktowego, 
5)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

modele węzłów cieplnych: kompaktowego i pośredniego, 

– 

rysunki i filmy przedstawiające wyposażenie, montaż i pracę węzłów, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj 

instalację węzła cieplnego kompaktowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  oraz  wymaganiami  dotyczącymi  montażu  węzła  cieplnego 

kompaktowego, 

2)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  warunkami  technicznymi  montażu  węzła  cieplnego 
kompaktowego, 

3)  przygotować materiały potrzebne do montażu węzła cieplnego kompaktowego, 
4)  ocenić stan techniczny urządzeń kompaktowego węzła cieplnego, 
5)  przetransportować węzeł cieplny kompaktowy na miejsce montażu, 
6)  zainstalować kompaktowy węzeł cieplny, 
7)  zamontować osprzęt węzła cieplnego kompaktowego, 
8)  wykonać podłączenie węzła cieplnego do sieci cieplnej i instalacji c.o., 
9)  sprawdzić poprawność wykonanej pracy, 
10)  zastosować wymagania zawarte w instrukcji montażu węzła kompaktowego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  węzła  cieplnego(najkorzystniej,  by  ćwiczenie 
zostało  wykonane  w  warunkach  rzeczywistych  tj.  na  miejscu  budowy  węzła  cieplnego 
kompaktowego), 

– 

dokumentacja techniczna węzła cieplnego kompaktowego, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem 
i warunkami technicznymi montażu węzła cieplnego kompaktowego, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu: klucze do rur, wkrętaki, przymiar kreskowy, 

– 

urządzenia  i  materiały  potrzebne  do  montażu:  węzeł  kompaktowy,  króćce  kołnierzowe, 
kształtki, osprzęt węzła, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.5.  Aparatura  kontrolno-pomiarowa  i  automatyka  stosowana 

węzłach cieplnych 

 

5.5.1 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Porównaj  pracę  regulatora  różnicy  ciśnień  jako  różnicowego,  ilościowego  i  upustowo- 

-nadmiarowego w zależności od sposobu zamontowania części regulacyjnej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową regulatora różnicy ciśnień, 
2)  określić zasadę działania regulatora jako różnicowego, 
3)  określić zasadę działania regulatora jako ilościowego, 
4)  określić zasadę działania regulatora jako upustowo- nadmiarowego, 
5)  porównać pracę regulatora we wszystkich sposobach zamontowania, 
6)  zapisać wyniki w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy 

– 

model regulatora różnicy ciśnień, 

– 

rysunki  i  film przedstawiający pracę regulatora różnicy ciśnień w zależności od sposobu 
zamontowania części regulacyjnej, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  zainstaluj 

zawór termostatyczny. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi instalacji zaworu termostatycznego, 
2)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  warunkami  technicznymi  montażu  i  instalacji  węzła 
cieplnego, 

3)  przygotować materiały potrzebne do montażu zaworu termostatycznego, 
4)  ocenić stan techniczny zaworu termostatycznego i jego elementów, 
5)  ustalić kolejność czynności przy montażu zaworu termostatycznego, 
6)  wyznaczyć miejsce montażu zaworu termostatycznego i jego elementów, 
7)  zainstalować zawór termostatyczny, 
8)  dokonać ustawienia odpowiedniej wartości temperatury. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  węzła  cieplnego  z  zamontowanymi  przewodami 
i urządzeniami  (najkorzystniej,  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach 
rzeczywistych tj. na miejscu budowy węzła cieplnego), 

– 

dokumentacja akp węzła cieplnego, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem 
i warunkami technicznymi montażu akp, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu: klucze do rur, wkrętaki, suwmiarka, 

– 

materiały i urządzenia potrzebne do montażu: zawór termostatyczny, króćce kołnierzowe, 
kształtki. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Na podstawie przedstawionej dokumentacji technicznej zainstaluj zawór bezpieczeństwa 

i dokonaj jego nastawy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi instalacji zaworów bezpieczeństwa, 
2)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
3)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na  stanowisku  do  ćwiczeń  oraz 

warunkami technicznymi montażu i instalacji węzła cieplnego, 

4)  przygotować materiały potrzebne do montażu, 
5)  ocenić stan techniczny zaworu bezpieczeństwa, 
6)  wyznaczyć miejsce montażu zaworu bezpieczeństwa, 
7)  zainstalować zawór bezpieczeństwa, 
8)  dokonać nastawy zaworu bezpieczeństwa. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  węzła  cieplnego  z  zamontowanymi  przewodami 
i urządzeniami  (najkorzystniej,  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach 
rzeczywistych tj. na miejscu budowy węzła cieplnego), 

– 

dokumentacja akp węzła cieplnego, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem 
i warunkami technicznymi montażu węzła cieplnego, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu: klucze do rur , wkrętaki, piłki ręczne, 

– 

urządzenia  i  materiały  potrzebne  do  montażu:  zawór  termostatyczny,  akp,  króćce 
kołnierzowe, kształtki, literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

5.6. Próba szczelności. Uruchomienie i rozruch węzła cieplnego 

 
5.6.1. Ćwiczenia. 

 
Ćwiczenie 1
 
 

Opisz czynności związane z rozruchem węzła cieplnego bezpośredniego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi rozruchu węzła cieplnego bezpośredniego, 
2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  rysunki  związane  z  rozruchem  węzła  cieplnego 

bezpośredniego, 

3)  opisać czynności związane z rozruchem węzła cieplnego bezpośredniego, 
4)  wskazać, na czym polega rozruch węzła cieplnego bezpośredniego, 
5)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

–  film, rysunki i schematy pokazujące rozruch węzłów cieplnych, 
–  literatura rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Porównaj zakres i przebieg odbioru częściowego i końcowego węzła cieplnego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi odbiorów węzłów cieplnych.  
2)  określić zakres i przebieg odbioru częściowego, 
3)  określić zakres i przebieg odbioru końcowego, 
4)  porównać oba rodzaje odbiorów robót, 
5)  zapisać swoje spostrzeżenia w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
Wykonaj próbę szczelności na zimno węzła cieplnego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi wykonania prób szczelności węzła cieplnego, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na  stanowisku  do  ćwiczeń  oraz 

warunkami technicznymi wykonania próby szczelności, 

3)  przygotować urządzenia do wykonania próby szczelności na zimno, 
4)  ustalić kolejność czynności przy wykonywaniu próby szczelności, 
5)  wykonać próbę szczelności na zimno węzła cieplnego, 
6)  zastosować wymagania zawarte w instrukcjach wykonania próby szczelności węzła, 
7)  dokonać odczytu urządzeń pomiarowych, 
8)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  węzła  cieplnego  z  zamontowanym  węzłem 
cieplnym(najkorzystniej, by ćwiczenie zostało wykonane w warunkach rzeczywistych tj. 
na miejscu budowy węzła cieplnego), 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem 
i warunkami technicznymi przeprowadzenia próby szczelności, 

– 

urządzenia potrzebne do przeprowadzenia próby szczelności, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 
Dokonaj obmiaru robót przy montażu węzła cieplnego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami obmiaru robót przy montażu węzła cieplnego, 
2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą  zasady  obmiaru  robót  przy  montażu  węzła 

cieplnego oraz przepisami bhp na stanowisku do ćwiczeń, 

3)  przygotować sprzęt do wykonania pomiarów, 
4)  dokonać niezbędnych pomiarów i obliczeń, 
5)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  węzła  cieplnego  z  zamontowanym  węzłem 
(najkorzystniej,  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach  rzeczywistych  tj.  na 
miejscu budowy węzła cieplnego), 

– 

instrukcja  dla  ucznia  zawierająca  zasady  obmiaru  robót  przy  montażu  węzła  cieplnego 
oraz przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

5.7. Eksploatacja węzłów cieplnych 

 
5.7.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Opisz czynności związane z uruchomieniem węzła cieplnego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi uruchomienia węzła cieplnego, 
2)  obejrzeć film, zdjęcia lub rysunki związane z uruchomieniem węzła cieplnego, 
3)  opisać czynności związane z uruchomieniem węzła cieplnego, 
4)  wskazać, na czym polega uruchomienie węzła cieplnego, 
5)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

film, rysunki i schematy pokazujące uruchomienie węzła cieplnego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2. 

Opisz  czynności  związane  z  lokalizowaniem  i  usuwaniem  awarii  eksploatowanych 

węzłów cieplnych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:

 

1)  zapoznać się ze sposobami lokalizowania i usuwania awarii węzłów cieplnych, 
2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub rysunki przedstawiające sposoby lokalizacji  i  usuwania awarii 

węzłów cieplnych, 

3)  opisać czynności, jakie należy wykonać w ramach usuwania awarii węzłów cieplnych, 
4)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

filmy przedstawiające sposoby lokalizacji i usuwania awarii węzłów cieplnych, 

– 

zdjęcia  lub  rysunki  przedstawiające  sposoby  lokalizacji  i  usuwania  awarii  węzłów 
cieplnych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj płukanie odmulacza siatkowego w ramach czynności eksploatacyjnych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przedstawić przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  płukania  odmulacza  siatkowego  w  ramach 

czynności eksploatacyjnych, 

2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na  stanowisku  do  ćwiczeń  oraz 

warunkami technicznymi eksploatacji węzła cieplnego, 

3)  przygotować materiały i sprzęt potrzebne do płukania odmulacza siatkowego, 
4)  ustalić kolejność czynności przy płukaniu odmulacza siatkowego, 
5)  wykonać płukanie odmulacza siatkowego, 
6)  ocenić poprawność wykonanego zadania i sporządzić notatkę. 
 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

stanowisko  symulacyjne  do  montażu  węzła  cieplnego  z  zamontowanym  węzłem 
(najkorzystniej,  by  ćwiczenie  zostało  wykonane  w  warunkach  rzeczywistych,  tj.  na 
miejscu budowy węzła cieplnego), 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem 
i warunkami technicznymi eksploatacji węzłów cieplnych, 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do płukania odmulacza siatkowego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy jednostki modułowej „Montaż i instalacja węzła 
cieplnego”. 

 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania: 6, 7, 10, 12, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt. 

 

Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie,  co  najmniej  15  zadań,  w  tym,  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  bobry-  za  rozwiązanie,  co  najmniej  18  zadań,  w  tym,  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.c, 3.d, 4.a, 5.a, 6.c, 7.b, 8.c, 9.b, 10.a, 11.d, 12.a, 13.c, 
14.b, 15.c, 16.d, 17.a, 18.d, 19.a, 20.b. 
 
Plan testu 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zastosować przepisy bhp przy pracach 
montażowych 

Rozróżnić węzły cieplne c.o. 

Zidentyfikować wymiennik ciepła 

Rozróżnić zasobniki ciepła 

Rozróżnić węzły cieplne c.w.u. 

Określić zasady montażu wymiennika 
płytowego 

PP 

Dobrać element wyposażenia węzła cieplnego 

PP 

Rozróżnić naczynia wzbiorcze  przeponowe 

Określić warunki montażu urządzenia 

10 

Dobrać rodzaj elementu węzła cieplnego 

PP 

11 

Zidentyfikować odmulacz siatkowy 

12 

Dobrać element węzła cieplnego 

PP 

13 

Zidentyfikować zawór bezpieczeństwa 
sprężynowy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

14 

Rozróżnić elementy węzła cieplnego 

15 

Określić zasady odmiaru urządzeń węzła 
cieplnego 

16 

Dobrać sposób montażu do sposobu pracy 

PP 

17 

Określić warunki techniczne próby węzła 
cieplnego 

18 

Określić czas trwania ruchu próbnego węzła 
cieplnego 

19 

Rozróżnić zadania służby eksploatacyjnej 

20 

Określić wskaźnik prawidłowej pracy węzła 
cieplnego 

 
 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią ilość testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcje dla ucznia. 
5.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego pytania  dołączone  są  4  możliwe  odpowiedzi.  Tylko 

jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić prawidłową odpowiedź. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązania 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie masz 40 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań tekstowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Narzędzia i przyrządy pomiarowe powinny się znajdować: 

a)  w jednej skrzynce. 
b)  w oddzielnych skrzynkach. 
c)  razem w wyrobami gotowymi. 
d)  nie ma znaczenia gdzie. 

 

2.  Węzeł pośrednie - jest to węzeł cieplny: 

a)  pomiarowy. 
b)  hydroelewatorowy. 
c)  wymiennikowy. 
d)  zawieszania pompowego. 

 
3.  Jakie urządzenie przedstawia rysunek: 

a)  zasobnik ciepła. 
b)  naczynie wzbiorcze. 
c)  wymiennik ciepła typu JAD. 
d)  pojemnościowy wymiennik ciepła. 

 

4.  Zasobniki ciepła służą do: 

a)  magazynowania c.w.u. 
b)  podgrzewania c.w.u. 
c)  regulowania ciśnienia c.w.u. 
d)  wytwarzania c.w.u. 

 

5.  Węzłem dla instalacji c.w.u. nie jest: 

a)  węzeł cieplny bezpośredni. 
b)  węzeł cieplny jednostopniowy szeregowy. 
c)  węzeł cieplny jednostopniowy równoległy. 
d)  węzeł cieplny dwustopniowy szeregowo równoległy. 

 
6.  W wymienniku ciepła płytowym każda następna płyta grzejna jest odwrócona w stosunku 

do poprzedniej: 
a)  o 90°. 
b)  o 150°. 
c)  o 180°. 
d)  o 360°. 

 
7.  Pompy obiegowe mają za zadanie: 

a)  zapewnić obieg nośnika ciepła w sieci cieplnej. 
b)  zapewnić obieg nośnika ciepła w instalacji c.o. 
c)  zapewnić obieg nośnika ciepła w instalacji c.w.u. 
d)  zapewnić obieg nośnika ciepła w węźle. 

 
8.  Naczynia wzbiorcze przeponowe stosuje się: 

a)  w otwartych instalacjach c.o. 
b)  w otwartych instalacjach c.w.u. 
c)  w zamkniętych instalacjach c.o. 
d)  w zamkniętych instalacjach c.w.u. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

9.  Filtry siatkowe są instalowane: 

a)  na przewodzie powrotnym z instalacji c.o. do wymiennika ciepła. 
b)  przed armaturą regulacyjną. 
c)  na przewodzie powrotnym przed zaworem odcinającym węzeł od sieci cieplnej. 
d)  na przewodzie zasilającym przed zaworem odcinającym węzeł od sieci cieplnej. 

 
10.  Licznik ciepła jako urządzenie pomiarowe określa: 

a)  rzeczywistą ilość pobieranej mocy cieplnej. 
b)  rzeczywistą ilość nośnika ciepła. 
c)  rzeczywistą wartość temperatury nośnika ciepła. 
d)  rzeczywistą wartość ciśnienia nośnika ciepła. 

 
11.  Jakie urządzenie przedstawia rysunek: 

a)  filtroodmulnik magnetyczny. 
b)  naczynie wzbiorcze przeponowe. 
c)  filtr siatkowy. 
d)  odmulacz siatkowy. 

 

12.  Zawór termostatyczny służy do: 

a)  regulacji temperatury w wymiennikach ciepła. 
b)  regulacji ciśnienia w wymiennikach ciepła. 
c)  mieszania i rozdzielania nośników ciepła. 
d)  otwierania i zamykania przepływu nośnika ciepła. 

 
13.  Jakie urządzenie przedstawia rysunek: 

a)  zawór zwrotny. 
b)  regulator różnicy ciśnień. 
c)  zawór bezpieczeństwa sprężynowy. 
d)  zawór bezpieczeństwa ciężarkowy. 

 
14.  Do dławienia ciśnienia nośnika ciepła służą: 

a)  manometry oporowe. 
b)  kryzy dławiące. 
c)  zawory trójdrogowe. 
d)  manometry przeponowe. 

 
15.  Obmiaru urządzeń w węźle cieplnym dokonuje się: 

a)  w sztukach. 
b)  w kilogramach. 
c)  w kompletach. 
d)  w metrach. 

 
16.  Regulator różnicy ciśnień w zależności od sposobu zamontowania jarzma części 

regulacyjnej nie może pracować jako: 
a)  różnicowy. 
b)  ilościowy. 
c)  upustowo-nadmiarowy. 
d)  termostatyczny. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

17.  Wynik sprawdzenia czystości przewodów uznaje się za dodatni, jeżeli ilość 

zanieczyszczeń nie przekracza: 
a)  5mg/dm

3

b)  10mg/dm

3

c)  5mg/dm

3

d)  100mg/dm

3

 
18.  Czas trwania ruchu próbnego węzła powinien wynosić, co najmniej 

a)  12 godzin. 
b)  24 godziny. 
c)  36 godzin. 
d)  72 godziny. 

 
19.  Do podstawowych zadań służby eksploatacyjnej węzła cieplnego nie należy: 

a)  pomiar zużytej wody wodociągowej. 
b)  prawidłowy rozdział nośnika ciepła. 
c)  zapewnienie właściwej temperatury i przepływów nośnika ciepła. 
d)  pomiar zużytego ciepła. 

 
20.  Wskaźnikiem prawidłowego rozdziału nośnika ciepła w węzłach cieplnych jest: 

a)  temperatura wody zasilającej. 
b)  temperatura wody powrotnej. 
c)  ciśnienie wody zasilającej. 
d)  ciśnienie wody powrotnej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko............................................................................................................................. 

 
Montaż i instalacja węzła cieplnego. 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

Zadanie praktyczne „próba pracy” 

 

Jesteście  pracownikami  firmy  instalacyjnej  wykonującej  węzeł  cieplny  wymiennikowy 

na  terenie  osiedla  mieszkaniowego.  Waszym  zadaniem  jest  wykonanie  montażu  węzła 
cieplnego  pośredniego  z  wymiennikiem  płytowym  zgodnie  z  warunkami  technicznymi 
określonymi w dokumentacji technicznej. 
 
Zespół w składzie:
 

1.  ........................................ 
2.  ........................................ 
3.  ........................................ 
4.  ........................................ 

 
Czas wykonania: 8 godzin dydaktycznych. 
 
Zakres zadania: 
1)  Zaplanować czynności związane z wykonaniem montażu węzła cieplnego: 

a)  zapoznać się z dokumentacją techniczną przewidzianą do zadania praktycznego. 
b)  sporządzić plan działania związany z wykonaniem montażu węzła cieplnego. 
c)  sporządzić wykaz niezbędnych materiałów montażowych. 
d)  sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony osobistej. 
e)  wykonać  niezbędne  szkice  i  rysunki  związane  z  rozmieszczeniem  i  montażem 

elementów węzła. 

2)  Zorganizować stanowisko pracy: 

a)  dobrać i rozmieścić na stanowisku pracy odpowiednie elementy węzła. 
b)  zgromadzić  i rozmieścić  na  stanowisku pracy  narzędzia  i  sprzęt zgodnie z zasadami 

bhp. 

c)  sprawdzić stan techniczny sprzętu. 
d)  sprawdzić jakość materiałów i elementów do montażu węzła. 
e)  dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. 

3)  Wykonać  montaż  elementów  węzła  cieplnego  zgodnie  z  dokumentacją  techniczną, 

warunkami technicznymi i zasadami bhp: 
a)  przetransportować na miejsce montażu elementy węzła cieplnego. 
b)  sprawdzić króćce, oczyścić i przygotować do montażu. 
c)  przygotować urządzenia i armaturę do montażu. 
d)  połączyć kołnierzowo wszystkie przewody i elementy węzła. 
e)  zainstalować przyrządy kontrolno pomiarowe. 
f)  przeprowadzić ciśnieniową próbę szczelności. 

4)  Uporządkować  stanowisko  pracy,  oczyścić  narzędzia  i  sprzęt  oraz  wykonać  obmiar 

wykonanych robót. 

5)  Zaprezentować  efekt  wykonanego  zadania  praktycznego  uzasadniając  sposób  jego 

wykonania oraz oceniając jakość. 

 
 
Wyposażenie stanowiska roboczego
 
– 

stanowisko  symulacyjne  przewidziane  do  montażu  tego  zadania  praktycznego  lub 
stanowisko robocze w rzeczywistych warunkach montażu węzła cieplnego,  

– 

dokumentacja  techniczna  węzła  cieplnego  przewidzianego  do  wykonania  w  ramach 
zadania praktycznego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

– 

urządzenia  potrzebne  do  montażu  –  wymiennik  płytowy,  odmulacz,  pompa,  uzbrojenie 
i przyrządy kontrolno pomiarowe, 

– 

materiały potrzebne do montażu przewodów – gotowe króćce kołnierzowe przygotowane 
do montażu węzła, 

– 

sprzęt potrzebny do montażu np. klucze płaskie i nasadne, poziomica, przymiar taśmowy, 
liny bawełniano konopne. 

 
Kryteria oceny i schemat punktowania 
Proponuje  się  następująca  punktację  za  wykonanie  poszczególnych  części  zadania 
praktycznego: 
1)  W sumie 15 pkt:  

a)  – 3 pkt. 
b)  – 3 pkt. 
c)  – 3 pkt. 
d)  – 3 pkt. 
e)  – 3 pkt. 

2)  W sumie 10 pkt: 

a)  – 2 pkt. 
b)  – 2 pkt. 
c)  – 2 pkt. 
d)  – 2 pkt. 
e)  – 2 pkt. 

3)  W sumie 60 pkt: 

a)  – 10 pkt. 
b)  – 5 pkt. 
c)  – 10 pkt. 
d)  – 15 pkt. 
e)  – 10 pkt. 
f)  – 10 pkt. 

4)   – 10 pkt. 
5)   – 10 pkt. 
 
W sumie 100 punktów. 
 
Aby  zaliczyć  zadanie  praktyczne  z  wynikiem  pozytywnym  jego  wykonanie  powinno  być 
ocenione  powyżej  75  pkt  (zgodnie  z  wymogami  CKE stosowanymi  w  odniesieniu  do  części 
praktycznej egzaminów zawodowych). 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

6. LITERATURA 

 
1.  Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne. Technologia. WSiP, Warszawa 1998. 
2.  Dzierżawski T.: Gazownictwo i Ciepłownictwo. WSiP, Warszawa 1996. 
3.  Kowalczyk  Z.,  Loska  F.,  Czarkowski  M.  Kosztorysowanie  w  Budownictwie.  WSiP, 

Warszawa 1995. 

4.  Krygier  K.,  Klinke  T.,  Sewerynik  J.:  Ogrzewnictwo,  wentylacja,  klimatyzacja,  WsiP, 

Warszawa 1991. 

5.  Raczkowski B.: BHP w praktyce. OD i DK Gdańsk Wrzeszcz. 
6.  Warunki  Techniczne  Wykonania  i  Odbioru  Robót  Budowlano–Montażowych,  Tom  II. 

Instalacje Sanitarne i Przemysłowe, Arkady 1988. 

 
Czasopisma:  
1.  Gaz, Woda i Technika Sanitarna,  
2.  Polski Instalator, 
3.  Rynek instalacyjny, 
4.  Instalacje sanitarne. 
 
Obowiązujące normy: 
PN-98/H-74200 

„Rury stalowe ze szwem gwintowane”. 

PN-80/H-74219 

„Rury  stalowe  bez  szwu  walcowane  na  gorąco  ogólnego 
zastosowania”. 

PN-85/B-02421 

„Ogrzewnictwa  i  ciepłownictwo.  Izolacja  cieplna  rurociągów, 
armatury i urządzeń. Wymagania i badania ”. 

PN-91/B-02421 

„Ogrzewnictwa 

ciepłownictwo. 

Zabezpieczenie 

instalacji 

ogrzewań 

wodnych 

systemu 

zamkniętego 

naczyniami 

wzbiorczymi przeponowymi. Wymagania.” 

 
Katalogi  techniczne  producentów  i  dystrybutorów  urządzeń  i  wyposażenia  węzłów 
cieplnych oraz informacje techniczne zawarte na stronach internetowych tych firm.