background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

   

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

Żaneta Łopuszyńska 

 

 

 

 

Montaż i instalacja urządzeń regulujących ciśnienie wody 
w sieci 713[03].Z1.07 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Elwira Krzemieniewska 
mgr inż. Małgorzata Skowrońska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Żaneta Łopuszyńska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 
 
Korekta: 
mgr inż. Mirosław Żurek

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[03].Z1.07 

Montaż  i  instalacja  urządzeń  regulujących  ciśnienie  wody  w  sieci”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu „Monter sieci komunalnych”. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu i eksploatacji urządzeń 

regulujących ciśnienie wody w sieci  

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rodzaje pompowni wodociągowych i ich wyposażenie 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Rodzaje urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Montaż i instalacja urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka w pompowni wodociągowej 

19 

5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Próba szczelności połączeń i rurociągów oraz odbiór techniczny pompowni 

wodociągowej 

21 

5.9.1. Ćwiczenia 

21 

5.7. Eksploatacja urządzeń regulujących ciśnienie w sieci wodociągowej 

23 

5.10.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

33 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć 

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Monter sieci komunalnych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

Wymagania  wstępne,  stanowiące  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  które  uczeń  powinien 
mieć opanowane, aby mógł przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

 

Cele kształcenia jednostki modułowej, czyli wiadomości i umiejętności jakie uczeń ukształtuje 
podczas pracy z poradnikiem. 

 

Przykładowe scenariusze zajęć.  

 

Przykładowe  ćwiczenia,  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi. 

 

Ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wykaz literatury uzupełniającej. 

 

Wskazane  jest, aby  zajęcia dydaktyczne  były prowadzone różnymi  metodami ze szczególnym 

uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  tj.:  tekstu  przewodniego,  samokształcenia 
kierowanego, ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań i uczenia się, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

kartę odpowiedzi. 

 

 

„Montaż i  instalacja urządzeń regulujących ciśnienie wody w  sieci”,  jest jednostką modułową  

w module „Technologia montażu sieci komunalnych” – schemat 1. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

713[03].Z1/2/3/4.03 

Montaż rurociągów stalowych 

 

Moduł 713[03].Z1 

Technologia montażu sieci wodociągowych 

713[03].Z1/2/3/4.01 

Prace przygotowawczo – zakończeniowe przy montażu 

sieci komunalnych 

713[03].Z1/2/3/4.02 

Montaż instalacji z rur stalowych 

713[03].Z1.06 

Montaż sieci wodociągowej

 

713[03].Z1/2/3/4.04 

Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych

 

713[03].Z1/2/3/4.05 

Montaż rurociągów żeliwnych kamionkowych  

i innych

 

713[03].Z1.07 

Montaż i instalacja urządzeń regulujących 

ciśnienie wody w sieci

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozróżniać materiały budowlane, 

 

rozróżniać rodzaje sieci komunalnych, 

 

rozróżniać rodzaje ujęć wody, 

 

rozróżniać rodzaje sieci wodociągowych, 

 

wykonywać roboty przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu sieci,  

 

oceniać stan techniczny rur i kształtek wodociągowych oraz uzbrojenia sieci wodociągowej, 

 

dobrać sprzęt, narzędzia i materiały do wykonania prac przygotowawczo-zakończeniowych, do 
montażu  połączeń  rur  sieciowych  oraz  do  wykonania  prac  montażowych  przy  budowie  sieci 
wodociągowej, 

 

wykonywać połączenia rur z tworzyw sztucznych, rur stalowych sieciowych, rur żeliwnych,   

 

lokalizować i usuwać usterki oraz awarie eksploatowanych sieci wodociągowych, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony ppoż. przy instalacji urządzeń regulujących ciśnienie wody  
w sieci, 

 

zaplanować  kolejność  wykonywanych  robót  przy  instalacji  urządzeń  regulujących  ciśnienie 
wody w sieci, 

 

przygotować materiały potrzebne do instalacji urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci, 

 

ocenić  stan  techniczny  urządzeń  regulujących  ciśnienie  wody  w  sieci  przewidzianych  do 
montażu, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt oraz przyrządy kontrolno-pomiarowe potrzebne do instalacji urządzeń 
regulujących ciśnienie wody w sieci, 

 

dobrać środki do transportu urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci na miejsce montażu, 

 

przetransportować urządzenia regulujące ciśnienie wody w sieci na miejsce montażu, 

 

wyznaczyć miejsce montażu urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci, 

 

zainstalować pompy do tłoczenia wody i urządzenia redukujące ciśnienie wody w sieci, 

 

zainstalować urządzenie AKP i automatykę, 

 

wykonać połączenie urządzeń regulujących ciśnienie wody z rurociągami sieciowymi, 

 

zastosować  wymagania  zawarte  w  instrukcji  instalacji  urządzeń  regulujących  ciśnienie  wody  
w sieci, 

 

zdemontować urządzenia regulujące ciśnienie wody w sieci, 

 

przeprowadzić  ciśnieniowe  próby  szczelności  po  wykonaniu  instalacji  urządzeń  regulujących 
ciśnienie wody w sieci, 

 

usunąć usterki powstałe podczas instalacji urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci, 

 

zlokalizować awarie eksploatowanych urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci, 

 

usunąć awarie eksploatowanych urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci, 

 

przeprowadzić  przegląd  oraz  dokonać  czynności  konserwacyjnych  urządzeń  regulujących 
ciśnienie wody w sieci, 

 

wykorzystać budowlana dokumentację techniczną. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca:  

Montaż  i  instalacja  urządzeń  regulujących  ciśnienie  wody 
w sieci 

Modułowy program nauczania: 

Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych 

Moduł: 

Technologia montażu sieci wodociągowych 

Jednostka modułowa: 

713[03].Z1.07 

Temat: Zasady montażu urządzeń AKP w pompowni wodociągowej 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności określania rodzaju aparatury kontrolno-pomiarowej, miejsc 

montażu i kolejności robót przy jej instalacji w pompowni wodociągowej.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przedstawić cel stosowania urządzeń AKP, 

 

rozróżnić rodzaje aparatury kontrolno - pomiarowej, 

 

omówić zadania poszczególnych elementów AKP, 

 

określić przebieg prac montażowych, 

 

zaplanować kolejność wykonywanych robót przy montażu AKP, 

 

zastosować wymagania zawarte w instrukcji instalacji urządzeń AKP, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

miniwykład, pokaz z instruktażem, dyskusja i ćwiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

aparatura kontrolno-pomiarowa, 

 

narzędzia i materiały do wykonania montażu, 

 

schematy i zdjęcia z zamontowanymi elementami aparatury kontrolno-pomiarowej, 

 

dokumentacja techniczna i instrukcje instalacji urządzeń AKP. 

 
Czas trwania: 
3 godziny dydaktyczne – 135 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Montaż wodomierza: 

 

wstęp –  nauczyciel  przedstawia uczniom  wodomierze  i  narzędzia  niezbędne do  montażu, 
omawia ich budowę i działanie, sposób użycia i montażu, 

 

uczniowie  otrzymują  wodomierze,  materiały  i  sprzęt  do  montażu  i  w  małych  grupach 
zapoznają się z budową i zasadą działania, 

 

uczniowie sporządzają notatkę na temat budowy i zasad montażu wodomierza, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

nauczyciel demonstruje uczniom zasady montażu wodomierza, 

 

uczniowie obserwują i notują procedurę montażu wodomierza, 

 

nauczyciel dla przykładu ocenia jakość wykonanego montażu, 

 

uczniowie  notują  na  jakie  elementy  należy  zwrócić  uwagę,  by  stwierdzić  prawidłowość 
montażu, 

 

uczniowie  przygotowują  stanowisko  pracy  i  wykonują  montaż  wodomierza,  zgodnie  
z instrukcją instalacji wodomierza i zasadami bhp i ppoż., 

 

nauczyciel  w  trakcie  wykonywania  montażu  koryguje  nieprawidłowości  przy 
wykonywaniu ćwiczenia, 

 

uczniowie prezentują i oceniają jakość wykonanego montażu wodomierza, 

 

nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów, 

 

uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

 
B.  Montaż manometrów i wakuometrów: 

 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  manometry,  wakuometry  i  narzędzia  niezbędne 
do ich montażu, omawia ich budowę, zasadę działania, sposób użycia i montażu, 

 

uczniowie  podzieleni  na  grupy  otrzymują  omawiane  urządzenia  AKP  oraz  materiały 
i sprzęt niezbędny do ich montażu, zapoznają się z budową i zasada działania aparatury,  

 

uczniowie notują zasadę działania i montażu manometrów i wakuometrów, 

 

nauczyciel  demonstruje  uczniom  miejsca  i  zasady  montażu  omawianych  urządzeń 
pomiarowych,  

 

uczniowie obserwują i notują procedurę montażu manometru i wakuometru, 

 

nauczyciel ocenia jakość wykonanego montażu, 

 

uczniowie  notują  na  jakie  elementy  należy  zwrócić  uwagę,  by  stwierdzić  prawidłowość 
montażu, 

 

uczniowie  przygotowują  stanowisko  pracy  i  wykonują  montaż  manometrów  
i  wakuometrów,  zgodnie  z  instrukcją  montażu  manometru  i  wakuometru  oraz  zasadami 
bhp i ppoż., 

 

nauczyciel  w  trakcie  wykonywania  montażu  koryguje  nieprawidłowości  przy 
wykonywaniu ćwiczenia, 

 

uczniowie prezentują i oceniają jakość wykonanego montażu manometru i wakuometru, 

 

nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów, 

 

uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

 

3.  Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie określają zadania urządzeń AKP, 

 

uczniowie charakteryzują rodzaje i budowę elementów aparatury kontrolno-pomiarowej, 

 

uczniowie określają zasady doboru materiałów i sprzętu do montażu urządzeń AKP, 

 

uczniowie określają zasady montażu elementów. 

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

 

metoda  obserwacji  aktywności,  zaangażowania  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  
i poszczególnych grup podczas wykonywania ćwiczeń, 

 

ocena prawidłowości i estetyki wykonania ćwiczenia. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca: 

Montaż  i  instalacja  urządzeń  regulujących  ciśnienie  wody 
w sieci 

Modułowy program nauczania: 

Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych 

Moduł: 

Technologia montażu sieci wodociągowych 

Jednostka modułowa: 

713[03].Z1.07 

Temat: Pompy wodociągowe 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  charakteryzowania  pomp  w  sieci 

wodociągowej.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  podać zadania jakie spełniają pompy na sieci wodociągowej, 

  rozróżnić poszczególne rodzaje pomp wodociągowych, 

  omówić budowę i zasadę działania poszczególnych pomp, 

  scharakteryzować elementy konstrukcyjne pomp, 

  omówić wielkości charakteryzujące pracę pomp, 

  omówić sposób pracy pompy w pompowni wodociągowej, 

  współpracować w grupie, 

  korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metoda aktywizacji uczniów – JiGSAW (tzw. puzzle). 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

modele pomp,  

 

rysunki,  schematy  lub  zdjęcia  pomp  wykonane  w  formie  foliogramów  lub  prezentacji 
multimedialnej, 

 

dokumentacja techniczna pompowni wodociągowej, 

 

katalogi pomp. 

 
Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Zadania pomp w sieci wodociągowej: 

 

wstęp – nauczyciel przedstawia uczniom podstawowe informacje dotyczące  zadań pomp, 
pompowni w sieci wodociągowej,  

 

uczniowie  analizują  uzyskane  informacje  i  sporządzają  krótką  notatkę,  a  następnie 
dokonują podziału pompowni.  

B.  Rodzaje i budowa pomp: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  rodzajów 
pomp, wykorzystując modele, schematy i foliogramy, 

 

nauczyciel  dokonuje  podziału  na  dwie  grupy  i  przydziela  każdej  z  nich  do  opracowania  
w  oparciu  o  poradnik  dla  ucznia,  właściwą  literaturę  oraz  dokumentację  techniczną, 
materiał na temat budowy pomp: 
grupa I – opracowuje budowę i zasadę działania pomp wirowych, 
grupa II – opracowuje budowę i zasadę działania pomp tłokowych, 

 

uczniowie w grupach sporządzają notatkę w zeszytach na zadany temat,   

 

nauczyciel dokonuje ponownego podziału na dwie grupy w taki sposób, aby w każdej byli 
uczniowie z poprzedniej grupy, 

 

w poszczególnych grupach uczniowie przekazują sobie nowe treści dotyczące pomp i uczą 
się wzajemnie, 

 

wszyscy uczniowie samodzielnie w zeszytach opracowują krótką notatkę, a następnie przy 
użyciu  modeli,  schematów  i  zdjęć  omawiają  budowę  pomp  i  charakteryzują  zasadę  ich 
działania. 

C.  Współpraca pomp: 

 

wstęp  –  nauczyciel  wyjaśnia  wielkości  charakteryzujące  działanie  pomp  i  potrzebę 
współpracy,  

 

uczniowie  w  małych  grupach  analizują  schematy  i  efekty  współpracy  pomp,  sporządzają 
notatkę, 

 

uczniowie określają zasadność równoległego lub szeregowego łączenia pomp. 

 

3.  Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie określają zadania jakie pełnią pompy na sieci wodociągowej, 

 

uczniowie charakteryzują budowę i zasady działania tych urządzeń, 

 

uczniowie wspólnie wykonują plakat stanowiący porównanie  równoległego i szeregowego 
łączenia pomp. 

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

 

metoda  obserwacji  aktywności,  zaangażowania  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  grup 
podczas zajęć, 

 

ocena prawidłowości i estetyki wykonania poszczególnych zadań w czasie zajęć. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Przepisy  bhp  i  ochrony  ppoż.  przy  montażu  i  eksploatacji 

urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  skutki  nieprzestrzegania  przepisów  bhp  przy  montażu  i  transporcie  urządzeń 

regulujących ciśnienie wody w sieci wodociągowej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  podczas  montażu 

urządzeń regulujących ciśnienie w sieci,  

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  dotyczące  transportu  i  montażu  urządzeń  regulujących 

ciśnienie w sieci z zastosowaniem przepisów bhp, 

3)  przeanalizować  uzyskane  informacje,  wskazać  dlaczego  konieczne  jest  stosowanie  przepisów 

bhp przy montażu i transporcie urządzeń regulujących ciśnienie w sieci, 

4)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film  dotyczący  transportu  i  montażu  urządzeń  regulujących  ciśnienie  wody  w  sieci  
z zastosowaniem przepisów bhp, 

– 

zdjęcia lub ilustracje z miejsc montażu urządzeń, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ  skutki  nieprzestrzegania  przepisów  bhp  i  ochrony  ppoż.  związanych  z  eksploatacją 

urządzeń regulujących ciśnienie w sieci. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji 

urządzeń regulujących ciśnienie w sieci,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  przedstawiające  przebieg  prac  eksploatacyjnych  

i stosowanie przepisów bhp, 

3)  przeanalizować uzyskane informacje, 
4)  wskazać  dlaczego  konieczne  jest  stosowanie  przepisów  bhp  podczas  eksploatacji  urządzeń 

regulujących ciśnienie w sieci,  

5)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film  przedstawiający  prace  związane  z  eksploatacją  urządzeń  regulujących  ciśnienie  wody  
w sieci, 

– 

zdjęcia lub ilustracje prac eksploatacyjnych dotyczących urządzeń regulujących ciśnienie wody 
w sieci, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2. Rodzaje pompowni wodociągowych i ich wyposażenie 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Posługując się modelem pompowni wodociągowej przedstaw jej zasadę działania.

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami, wyposażeniem i zasadą działania pompowni wodociągowej,  
2)  zapoznać się z modelem i rysunkami pompowni wodociągowej, 
3)  nazwać poszczególne elementy, podać ich zadania i zasadę działania, 
4)  wskazać na co należy zwrócić uwagę przy eksploatacji pompowni,  
5)  zapisać wyniki w zeszycie, 
6)  zaprezentować wyniki grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

model i schemat pompowni, 

– 

opracowania dotyczące zasad działania pompowni wodociągowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Porównaj zastosowanie i wyposażenie pompowni wodociągowej i hydroforowej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wiadomościami  dotyczącymi  charakterystyki  pompowni  wodociągowej  

i hydroforowej, 

2)  zapoznać  się  ze  zdjęciami,  schematami  lub  modelami  pompowni  wodociągowej  

i hydroforowej, obejrzeć filmy dotyczące lokalizacji i wyposażenia tych pompowni, 

3)  określić zastosowanie i elementy wyposażenia pompowni wodociągowej i hydroforowej, 
4)  zestawić cechy pompowni wodociągowej i hydroforowej w formie porównania, 
5)  wyniki zapisać w zeszycie np. w formie tabeli, 
6)  zaprezentować wyniki grupie. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele i schematy, zdjęcia pompowni wodociągowej i hydroforowej, 

– 

opracowania  zawierające  charakterystyki  pompowni  wodociągowej  i  hydroforowej  (literatura  
z rozdziału 7). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

5.3. Rodzaje urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Posługując się modelem przedstaw budowę i zasadę działania pompy tłokowej. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami pomp, 
2)  zapoznać się ze schematem pracy pompy tłokowej, 
3)  przeanalizować budowę pompy tłokowej posługując się modelem i schematami, 
4)  określić zasadę działania pompy tłokowej,  
5)  zapisać wyniki w zeszycie, 
6)  zaprezentować wyniki grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

model pompy tłokowej, 

– 

schematy i zdjęcia przedstawiające budowę i zasadę działania pompy tłokowej, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Korzystając ze schematów, porównaj równoległą i szeregową współpracę pomp. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi charakterystyki pracy pomp,  
2)  zapoznać się z wielkościami charakteryzującymi pracę pomp, 
3)  określić na czym polega równoległa współpraca pomp, 
4)  określić na czym polega szeregowa współpraca pomp, 
5)  porównać szeregową i równoległą współpracę pomp, 
6)  wyniki zapisać w zeszycie, 
7)  zaprezentować wyniki grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele i schematy, zdjęcia pompowni wodociągowej i hydroforowej, 

– 

opracowania  zawierające  charakterystyki  pompowni  wodociągowej  i  hydroforowej  (literatura  
z rozdziału 7). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

Ćwiczenie 3 

Posługując się modelem i rysunkami przedstaw zasadę działania urządzenia hydroforowego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową zespołu hydroforowego, 
2)  posługując  się  modelem,  schematem  i  zdjęciami  przeanalizować  budowę  zespołu 

hydroforowego, 

3)  przeanalizować  pracę  urządzeń  zespołu  hydroforowego  –  pomp,  zbiornika  ciśnieniowego 

wodno – powietrznego, sprężarki i uzbrojenia, określić zadania tych urządzeń, 

4)  określić zasadę działania całego zespołu hydroforowego,  
5)  zapisać wyniki w zeszycie, 
6)  zaprezentować wyniki grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

model urządzenia hydroforowego, 

– 

modele, schematy i zdjęcia urządzeń wchodzących w skład zespołu hydroforowego, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Posługując  się  modelem  lub  schematem  przedstaw  budowę  i  zasadę  działania  zaworu 

redukcyjnego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z budową zaworu redukcyjnego i jego charakterystyką, 
2)  zapoznać się ze schematem pracy zaworu redukcyjnego, 
3)  przeanalizować budowę zaworu redukcyjnego posługując się modelem i schematami, 
4)  określić zadania jakie spełnia na sieci wodociągowej, 
5)  określić zasadę działania, sposób nastawy i wpływ zmiany ciśnienia, 
6)  zapisać wyniki w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

model, rysunki i schemat zaworu redukcyjnego, 

– 

schematy przewodu wodociągowego z zamontowanym zaworem redukcyjnym, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

5.4. Montaż i instalacja urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci 

wodociągowej 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej,  przedstawionej  przez  nauczyciela,  wykonaj  montaż 

zespołu pompowego. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu urządzeń regulujących ciśnienie w sieci, 
2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń oraz warunkami 

technicznymi montażu urządzeń regulujących ciśnienie w sieci,  

3)  zaplanować kolejność robót przy instalacji zespołu pompowego, 
4)  ocenić stan techniczny elementów przygotowanych do montażu, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu zespołu pompowego, 
6)  wyznaczyć miejsce montażu zespołu pompowego, 
7)  zainstalować zespół pompowy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko symulacyjne do montażu zespołu pompowego, 

– 

gotowe króćce do montażu rurociągów ssawnych i tłocznych, 

– 

dokumentacja techniczna pompowni, 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp oraz warunki montażu zespołu pompowego, 

– 

materiały  i  sprzęt  potrzebne  do  montażu  zespołu  pompowego  (króćce  stalowe,  agregat 
pompowy, klucze do skręcania połączeń kołnierzowych), 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie dokumentacji technicznej, przedstawionej przez  nauczyciela, zainstaluj zbiornik 

ciśnieniowy, a następnie go zdemontuj. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu urządzeń regulujących ciśnienie w sieci, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń oraz warunkami 

technicznymi montażu urządzeń regulujących ciśnienie w sieci,  

3)  zaplanować kolejność robót przy instalacji zbiornika ciśnieniowego, 
4)  ocenić stan techniczny elementów przygotowanych do montażu, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu zbiornika ciśnieniowego, 
6)  wyznaczyć miejsce montażu zbiornika ciśnieniowego, 
7)  zainstalować zbiornik ciśnieniowy, 
8)  zdemontować zainstalowane urządzenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko symulacyjne do montażu zestawu hydroforowego, 

– 

dokumentacja techniczna pompowni hydroforowej, 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp oraz warunki montażu zbiornika ciśnieniowego, 

– 

materiały  i  sprzęt  potrzebne  do  montażu  (zbiornik  ciśnieniowy,  króćce  stalowe,  klucze  do 
skręcania połączeń kołnierzowych), 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej,  przedstawionej  przez  nauczyciela,  wykonaj  montaż 

zaworu redukcyjnego wraz z osprzętem. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu urządzeń regulujących ciśnienie w sieci, 
2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń oraz warunkami 

technicznymi montażu urządzeń regulujących ciśnienie w sieci,  

3)  zaplanować kolejność robót przy montażu zaworu redukcyjnego z osprzętem, 
4)  ocenić stan techniczny elementów przygotowanych do montażu, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu zaworu redukcyjnego z osprzętem, 
6)  wyznaczyć miejsce montażu zaworu redukcyjnego, 
7)  zainstalować zawór redukcyjny z osprzętem. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko symulacyjne do montażu urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci, 

– 

dokumentacja techniczna sieci wodociągowej, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  warunki  montażu  zaworu  redukcyjnego  
z osprzętem, 

– 

materiały  i sprzęt potrzebne do  montażu (zawór redukcyjny  z osprzętem, klucze do skręcania 
połączeń kołnierzowych) 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

5.5. Aparatura 

kontrolno-pomiarowa  i  automatyka  stosowana  

w pompowniach wodociągowych 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  pompowni  wodociągowej,  przedstawionej  przez 

nauczyciela, sporządź zapotrzebowanie materiałowe odnośnie urządzeń AKP. 

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami montażu urządzeń AKP, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną pompowni,  
3)  określić rodzaj i ilość materiałów  do montażu, 
4)  wykonać zestawienie w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja techniczna pompowni wodociągowej, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  przedstawionej  przez  nauczyciela  dokumentacji  technicznej  wykonaj  montaż 

aparatury kontrolno-pomiarowej zespołu pompowego. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  montażu  aparatury  kontrolno-pomiarowej  zespołu 

pompowego, 

2)  zapoznać się z instrukcją zawierającą przepisy bhp na stanowisku do ćwiczeń oraz warunkami 

technicznymi montażu AKP,  

3)  zaplanować kolejność robót przy instalacji AKP, 
4)  ocenić stan techniczny urządzeń AKP przygotowanych do montażu, 
5)  dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu urządzeń AKP, 
6)  wyznaczyć miejsce montażu poszczególnych elementów AKP, 
7)  zainstalować aparaturę kontrolno – pomiarową zespołu pompowego, 
8)  zdemontować zainstalowaną aparaturę kontrolno – pomiarową. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko symulacyjne do montażu zespołu pompowego, 

– 

dokumentacja techniczna pompowni, 

– 

instrukcja dla ucznia obejmująca przepisy bhp oraz warunki montażu elementów AKP zespołu 
pompowego, 

– 

materiały i sprzęt potrzebne do montażu urządzeń AKP, 

– 

gotowe króćce do montażu rurociągów ssawnych i tłocznych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

5.6.  Próba  szczelności

 

połączeń  i  rurociągów  oraz  odbiór  techniczny 

pompowni wodociągowej 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz  czynności  związane  z  wykonaniem  próby  szczelności  połączeń  i  rurociągów  

w pompowni wodociągowej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  przeprowadzenia  próby  szczelności  połączeń  

i rurociągów w pompowni wodociągowej, 

2)  obejrzeć film, zdjęcia lub schemat dotyczący przeprowadzenia próby szczelności, 
3)  opisać przebieg próby szczelności, 
4)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film przedstawiający wykonanie próby szczelności, 

– 

zdjęcia lub schematy dotyczące przeprowadzenia próby szczelności, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj próbę szczelności fragmentu rurociągu w pompowni wodociągowej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  przeprowadzenia  próby  szczelności  połączeń  

i rurociągów w pompowni wodociągowej, 

2)  zapoznać  się  z  instrukcją  zawierającą przepisy  bhp  na  stanowisku do  ćwiczeń  oraz czynności 

związane z przebiegiem próby szczelności i warunkami technicznymi, 

3)  dobrać sprzęt do wykonania próby szczelności, 
4)  określić przebieg próby szczelności, 
5)  wykonać próbę szczelności i określić wynik próby. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko  symulacyjne  z  zamontowanym  odcinkiem  rurociągu  (najkorzystniej  by  ćwiczenie 
zostało wykonane w warunkach rzeczywistych np. w pompowni wodociągowej), 

– 

urządzenia do wykonania próby szczelności, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  próby 
szczelności i warunkami technicznymi.

 

 

Ćwiczenie 3 

Porównaj  zakres  i  przebieg  odbioru  międzyoperacyjnego,  częściowego  i  końcowego  urządzeń 

regulujących ciśnienie w sieci wodociągowej. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  przeprowadzenia  odbiorów  robót  w  pompowni 

wodociągowej, 

2)  określić zakres i przebieg odbioru międzyoperacyjnego, częściowego, końcowego, 
3)  porównać rodzaje odbiorów robót,  
4)  zapisać swoje spostrzeżenia w zeszycie, 
5)  wyniki swojej pracy przedstawić grupie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

5.7. Eksploatacja urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci 

 
5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  przedstawionych  przez  nauczyciela  dokumentów  związanych  z  eksploatacją 

urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci, określ sposób kontroli pracy urządzeń podnoszących 
ciśnienie w sieci. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami eksploatacji urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci, 
2)  zapoznać  się  z  przedstawionymi  przez  nauczyciela  dokumentami  związanymi  z  eksploatacją 

urządzeń  podnoszących  ciśnienie  wody  (instrukcją  obsługi  pompowni,  instrukcjami  obsługi 
agregatów pompowych i urządzeń pompowni, itp.), 

3)  określić zasady kontroli pracy pomp oraz całej pompowni, 
4)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

dokumenty  związane  z  eksploatacją  urządzeń  regulujących  ciśnienie  wody  w  sieci,  takie  jak: 
instrukcja obsługi pompowni, instrukcje obsługi agregatów pompowych i urządzeń pompowni,  

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  przeglądu  zespołu  pompowego  oraz  określ  sposoby  konserwacji  na  podstawie 

instrukcji producenta dostarczonej przez nauczyciela.

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  zasadami  wykonywania  przeglądów  i  prac  konserwacyjnych  urządzeń 

regulujących ciśnienie wody w sieci, 

2)  zapoznać  się  z  dokumentacją  przygotowaną  przez  nauczyciela  –  instrukcje  producenta 

dotyczące obsługi i eksploatacji agregatu pompowego, 

3)  dokonać przeglądu zespołu pompowego, 
4)  określić sposoby konserwacji zespołu pompowego, korzystając z instrukcji producenta, 
5)  wyniki zapisać w zeszycie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

instrukcje  producenta  dotyczące  obsługi  i  warunków  eksploatacji  zespołu  pompowego 
(najkorzystniej  by  to  ćwiczenie  przeprowadzić  w  warunkach  rzeczywistych  –  w  pompowni 
wodociągowej), 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Korzystając  dokumentacji  przygotowanej  przez  nauczyciela,  określ  zasady  lokalizacji  awarii 

urządzeń regulujących ciśnienie w sieci wodociągowej oraz sposób ich usuwania.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  zasadami lokalizacji awarii urządzeń regulujących ciśnienie w sieci, 
2)  zapoznać  się  z  przedstawionymi  przez  nauczyciela  dokumentami  związanymi  z  eksploatacją 

urządzeń  do  regulacji  ciśnienia  w  sieci  (instrukcją  obsługi  pompowni,  danymi  dotyczącymi 
ruchu pompowni, instrukcjami obsługi urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci itp.),  

3)  opisać sposób usuwania awarii eksploatowanych urządzeń regulujących ciśnienie w sieci, 
4)  zapisać wyniki swojej pracy w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

opracowania  opisujące  typowe  problemy  i  awarie  związane  z  eksploatacją  urządzeń 
regulujących ciśnienie wody w sieci wodociągowej, 

– 

dokumenty  związane  z  eksploatacją  pompowni  wodociągowej,  takie  jak:  instrukcja  obsługi 
pompowni,  dane  dotyczące  ruchu  pompowni,  instrukcje  obsługi  agregatów  pompowych  
i urządzeń pompowni, itp., 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  i  instalacja  urządzeń 
regulujących ciśnienie wody w sieci” 

 

Test składa się z 20 zadań jednokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 5, 7, 8, 11, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. b, 8. d, 9. d, 10. a, 11. b, 12. c
13. 
c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. c, 20. a 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Odczytać oznaczenie graficzne 

Rozróżnić urządzenia do podnoszenia ciśnienia 
wody w sieci 

Określić zasady montażu uzbrojenia 

Określić częstotliwość wykonywania prac 
eksploatacyjnych 

Przeanalizować wielkości charakteryzujące pracę 
pomp 

PP 

Rozróżnić urządzenia regulujące ciśnienie wody 
w sieci 

Określić zasady montażu urządzeń 

PP 

Przeanalizować zasady montażu pomp 

PP 

Rozróżnić rodzaje pomp 

10 

Zidentyfikować na schemacie rodzaj AKP 

11 

Przeanalizować celowość podłączenia pomp 
równolegle i szeregowo 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

12 

Rozróżnić rodzaje prac eksploatacyjnych  

13 

Dobrać rodzaje połączeń 

14 

Dobrać środki ochrony indywidualnej niezbędne 
podczas montażu sieci wodociągowej  

15 

Określić zasady montażu uzbrojenia 

16 

Dobrać sprzęt do transportu pomp 

17 

Przeanalizować zastosowanie urządzeń 
pomiarowych 

PP 

18 

Rozróżnić materiały rurowe do wykonywania 
rurociągów w pompowni wodociągowej 

19 

Zidentyfikować urządzenie hydroforowe  

20 

Wskazać zasady udzielania pierwszej pomocy w 
razie wypadku  

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniem  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna z nich 

jest prawidłowa.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej karcie odpowiedzi  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  zakreślić  kółkiem,    następnie 
ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Gdy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie  na  później 

i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Przedstawione na rysunku oznaczenie graficzne przedstawia: 

a)  wodomierz. 
b)  zawór redukcyjny. 

 

 

 

 

 

c)  zawór zwrotny. 
d)  pompę. 

 

2.  Do podnoszenia ciśnienia w sieci wodociągowej służą: 

a)  zawory redukcyjne. 
b)  zawory bezpieczeństwa. 
c)  pompy. 
d)  wodomierze. 

 

3.  Zawór redukcyjny powinien być zamontowany: 

a)  przed zaworem odcinającym. 
b)  przed zaworem zwrotnym. 
c)  między dwoma zaworami odcinającymi. 
d)  za zaworem odcinającym. 

 

4.  Przeglądy urządzeń regulujących ciśnienie w sieci odbywają się  regularnie: 

a)  raz w roku. 
b)  co 3÷6 miesięcy. 
c)  co miesiąc. 
d)  co 2 ÷ 4 lata. 

 

5.  Wielkością charakteryzującą działanie pompy nie jest: 

a)  wysokość podnoszenia. 
b)  wysokość posadowienia. 
c)  wydajność. 
d)  sprawność. 

 

6.  Jaki rodzaj urządzeń regulujących przepływ wody  przedstawia 

 rysunek: 
a)  zawór redukcyjny. 
b)  pompę wirową.   

 

 

 

c)  zbiornik hydroforowy. 
d)  pompę tłokową. 

 

7.  Odstępy między zbiornikami hydroforowymi i ich odległości od ścian powinny wynosić co 

najmniej: 
a)  0,2 m. 
b)  0,6 m. 
c)  1,0 m. 
d)  1,2 m. 

 

8.  Układanie i montaż przewodów należy rozpocząć: 

a)  od przewodu ssawnego. 
b)  od ściany pompowni. 
c)  od przewodu tłocznego. 
d)  od pompy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

9.  Jaki rodzaj pompy przedstawiony jest na schemacie: 

a)  pompa tłokowa. 
b)  pompa wirowa śmigłowa. 
c)  pompa wirowa helikoidalna. 
d)  pompa wirowa odśrodkowa. 

 

10.  Na  przykładowym  schemacie  urządzenia  hydroforowego  w  miejscu  wskazanym  strzałką 

znajduje się: 
a)  manometr.  

 

 

 

 

b)  termometr. 

 

 

 

 

c)  przetwornik ciśnienia.  

 

 

 

 

d)  zawór zwrotny.   

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

11.  Przy szeregowym połączeniu pomp uzyskujemy: 

a)  zmniejszenie wysokości podnoszenia pompy. 
b)  zwiększenie wysokości podnoszenia pompy. 
c)  zmniejszenie wydajności pompy. 
d)  zwiększenie wydajności pompy. 

 

12.  Prace  eksploatacyjne  polegające  na  naprawie  drobnych  elementów  i  wymianie  tych,  które  są 

uszkodzone i powodują usterki w czasie pracy urządzeń to: 
a)  prace konserwacyjne.  
b)  przeglądy. 
c)  remonty bieżące. 
d)  remonty kapitalne. 

 

13.  W pompowni pompy z przewodami łączymy za pomocą: 

a)  połączeń kielichowych. 
b)  połączeń spawanych. 
c)  połączeń kołnierzowych. 
d)  połączeń zgrzewanych. 

 

14.  Środki ochrony indywidualnej podczas montażu urządzeń regulujących ciśnienie w sieci to: 

a)  odzież robocza, kask ochronny, rękawice ochronne, trzewiki ochronne. 
b)  rękawice gumowe, maska przeciwgazowa, kask ochronny. 
c)  odzież ochronna, okulary, nauszniki przeciwhałasowe. 
d)  okulary ochronne, tarcze, skórzany fartuch do ochrony ubrania. 

 

15.  Zawór lub klapę zwrotną montujemy: 

a)  na przewodzie tłocznym pompy. 
b)  można nie montować. 
c)  obojętnie na którym przewodzie. 
d)  na przewodzie ssawnym pompy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

16.  Do transportu pionowego i poziomego dużych pomp w pompowni wodociągowej należy użyć: 

a)  wielokrążka na trójnogu. 
b)  wciągnika ślimakowego. 
c)  dźwigu wyposażonego w szerokie pasy. 
d)  lin konopno – bawełnianych do transportu ręcznego. 

 

17.  Do pomiaru objętości przepływu wody służą: 

a)  przepływomierze wirowe. 
b)  zwężka Venturiego. 
c)  poziomowskazy. 
d)  wodomierze. 

 

18.  Rurociągi w pompowni wodociągowej wykonuje się z następujących materiałów: 

a)  rury żeliwne, PE, PP. 
b)  rury kamionkowe, betonowe, PVC. 
c)  rury żeliwne, stalowe. 
d)  rury żelbetowe, stalowe. 

 

19.  Hydrofor jest zbiornikiem ciśnieniowym: 

a)  wodnym. 
b)  powietrznym. 
c)  wodno – powietrznym. 
d)  próżniowym. 

 

20.  Podczas wykonywania robót montażowych robotnik został porażony prądem elektrycznym. 

Jakie działania należy podjąć przed przybyciem lekarza: 
a)  odciąć dopływ prądu, sprawdzić oddech i puls. 
b)  sprawdzić oddech i puls, zastosować sztuczne oddychanie. 
c)  udrożnić drogi oddechowe, zastosować sztuczne oddychanie. 
d)  odciąć dopływ prądu, unieść kończyny ku górze. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko....................................................................................................................................... 

 
Montaż i instalacja urządzeń regulujących ciśnienie wody w sieci 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

Zadanie praktyczne „próba pracy” 
 

Jesteście pracownikami firmy instalacyjnej wykonującej hydrofornię w budynku mieszkalnym. 

Waszym  zadaniem  jest  montaż  i  instalacja  zespołu  hydroforowego  zgodnie  z  projektem  
i warunkami technicznymi. 

 

Zespół w składzie: 

1.  ................................................ 
2.  ................................................ 
3.  ................................................ 
4.  ................................................ 
 

Czas wykonania: 8 godzin dydaktycznych. 

 

Zakres zadania: 
1.  Zaplanować czynności związane z wykonaniem zadania: 

a)  zapoznać się z dokumentacją techniczną przewidzianą do zadania praktycznego. 
b)  zaplanować kolejność wykonywanych robót przy instalacji zespołu hydroforowego. 
c)  sporządzić wykaz niezbędnych urządzeń, uzbrojenia i materiałów montażowych. 
d)  sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony osobistej. 
e)  wykonać niezbędne szkice pomocnicze i obliczenia długości montażowej rurociągów. 

2.  Zorganizować stanowisko pracy: 

a)  zgromadzić i przetransportować na miejsce montażu materiały i urządzenia zgodnie  

z przepisami bhp. 

b)  zgromadzić  i  rozmieścić  na  stanowisku  montażu  niezbędne  narzędzia  i  sprzęt  zgodnie  

z zasadami bhp. 

c)  sprawdzić stan techniczny sprzętu. 
d)  sprawdzić jakość rur, kształtek, armatury i urządzeń do montażu i instalacji. 
e)  dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. 

3.  Wykonać  montaż  i  instalację  urządzenia  hydroforowego  na  gotowych  fundamentach  zgodnie  

z warunkami technicznymi i zasadami bhp: 
a)  ustawić pompę i wypoziomować. 
b)  zamontować na fundamencie zbiornik hydroforowy i sprężarkę. 
c)  przygotować właściwe króćce rur do montażu i oczyścić je. 
d)  wykonać montaż przewodów ssawnych i armatury. 
e)  wykonać montaż przewodów tłocznych i armatury. 
f)  zainstalować osprzęt i AKP. 
g)  przeprowadzić próbę szczelności. 

4.  Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia i sprzęt.  
5.  Zaprezentować efekt wykonanego zadania uzasadniając sposób jego wykonania oraz oceniając 

jakość wykonania. 

 
Wyposażenie stanowiska roboczego 

 

stanowisko  symulacyjne  z  gotowymi  fundamentami  przewidzianymi  do  tego  zadania 
praktycznego lub stanowisko robocze w rzeczywistych warunkach budowy sieci wodociągowej 
z hydrofornią, 

 

dokumentacja  techniczna  hydroforni  przewidzianej  do  wykonania  w  ramach  zadania 
praktycznego, 

 

urządzenia  potrzebne  do  montażu,  w  tym  hydrofor,  pompy,  sprężarka,  uzbrojenie,  osprzęt  
i AKP, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

 

gotowe króćce o odpowiednich długościach do montażu elementów zespołu hydroforowego,  

 

sprzęt  potrzebny  do  montażu  np.  poziomnica,  przymiar,  ołówek,  piła  brzeszczotowa,  pilniki, 
klucze. 

 
Kryteria oceny i schemat punktowania 
 
Proponuje się następującą punktacje za wykonanie poszczególnych części zadania praktycznego: 
 
1.  W sumie 15 pkt: 

a)  – 3 pkt. 
b)  – 3 pkt. 
c)  – 3 pkt. 
d)  – 3 pkt. 
e)  – 3 pkt. 

2.  W sumie 10 pkt: 

a)  – 2 pkt. 
b)  – 2 pkt. 
c)  – 2 pkt. 
d)  – 2 pkt. 
e)  – 2 pkt. 

3.  W sumie 60 pkt: 

a)  – 10 pkt. 
b)  – 5 pkt. 
c)  – 5 pkt. 
d)  – 10pkt. 
e)  – 10 pkt. 
f)  – 10 pkt. 
g)  – 10pkt. 

4.  –   5 pkt. 
5.  –   10 pkt. 
W sumie 100 punktów. 
 

Aby  zaliczyć  zadanie  praktyczne  z  wynikiem  pozytywnym  jego  wykonanie  powinno  być 

ocenione  powyżej  75  pkt  (zgodnie  z  CKE  stosowanymi  w  odniesieniu  do  części  praktycznej 
egzaminów zawodowych). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

7. LITERATURA 

 

1.  Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne, cz. 1 i 2 Technologia. WSiP, Warszawa 2000. 
2.  Gabryszewski T.: Wodociągi. Arkady, Warszawa 1983. 
3.  Heidrich Z.: Wodociągi i kanalizacja cz. 1 i cz. 2.WSiP, Warszawa 1998. 
4.  Jankowski F.: Pompownie i urządzenia hydroforowe. Arkady, Warszawa 1976. 
5.  Kwietniewski M, Olszewski W, Osuch-Pajdzińska E.: Projektowanie elementów systemu 

zaopatrzenia w wodę. OWPW, Warszawa 1998. 

6.  Roj-Chodacka  A.:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002. 

7.  Warunki  Techniczne  Wykonania  i  Odbioru  Robót  Budowlano–Montażowych,  Tom  II. 

Instalacje Sanitarne i Przemysłowe. Arkady, 1988. 

 
Czasopisma:  

1.  Gaz, Woda i Technika Sanitarna,  
2.  Polski Instalator, 
3.  Rynek instalacyjny 
4.  Instalacje sanitarne  
 

Wykaz norm 

PN-B 01700:1999   

Wodociągi  i  kanalizacja  –  urządzenia  i  sieć  zewnętrzna  –  Oznaczenia 
graficzne. 

PN-M-44015:1997 

Pompy. Ogólne wymagania i badania. 

PN-65/M-44002 

 

Pompy 

wirowe 

wyporowe. 

Wytyczne 

pomiarów 

wielkości 

charakterystycznych. 

PN-EN ISO 16330:2005   Pompy wyporowe tłokowe i zespoły pompowe. Wymagania techniczne. 
PN-81/M-44001 

 Pompy wirowe i ich układy. Wielkości charakterystyczne. Nazwy, 
określenia, symbole i jednostki miar. 

PN-68/M-44003 

Pompy wirowe i wyporowe. Zespoły i elementy. Nazwy i określenia. 

PN-68/M-1380-01 

 Pompy wirowe i wyporowe. Wymagania i badania techniczne przy 
odbiorze. 

PN-EN 23661:1998 

Pompy odśrodkowe z wlotem osiowym. Wymiary płyt fundamentowych 
i wymiary przyłączeniowe. 

PN-81/B-10740 

 

Stacje hydroforowe. Wymagania i badania przy odbiorze. 

PN-EN ISO 5167:2005   Pomiary 

strumienia 

płynu 

za 

pomocą 

zwężek 

pomiarowych 

wbudowanych w całkowicie wypełnione rurociągi o przekroju kołowym.  

 
 
 
 
Katalogi techniczne producentów i dystrybutorów pomp, zespołów pompowych, urządzeń do 
redukcji  ciśnienia  i  aparatury  kontrolno-pomiarowej  oraz  informacje  techniczne  zawarte  na 
stronach internetowych tych firm.