background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

   

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ 

 

 

 

Żaneta Łopuszyńska 

 

 

 

 

Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych 
713[03].Z1/2/3/4.04 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
dr inż. Władysława Maria Francuz 
mgr inż. Anna Kusina 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Żaneta Łopuszyńska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 
 
Korekta: 
mgr inż. Mirosław Żurek 
 
 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  713[03].Z1/2/3/4.04 

„Montaż  rurociągów  z  tworzyw  sztucznych”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu „Monter sieci komunalnych”. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu rurociągów z tworzyw sztucznych  

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Rury z tworzyw sztucznych do budowy sieci komunalnych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Cięcie rur z tworzyw sztucznych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Połączenia zgrzewane rur z tworzyw sztucznych 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Połączenia rozłączne rur z tworzyw sztucznych 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6. Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

5.7. Połączenia rur z tworzyw sztucznych z armaturą i rurami z innych 

materiałów (połączenia mieszane) 

24 

5.7.1. Ćwiczenia 

24 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

35 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć 

dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie Monter sieci komunalnych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

Wymagania  wstępne,  stanowiące  wykaz  wiadomości  i  umiejętności,  które  uczeń  powinien 
mieć opanowane, aby mógł przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

 

Cele kształcenia jednostki modułowej, czyli wiadomości i umiejętności jakie uczeń ukształtuje 
podczas pracy z poradnikiem. 

 

Przykładowe scenariusze zajęć.  

 

Przykładowe  ćwiczenia,  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania-  
-uczenia się oraz środkami dydaktycznymi. 

 

Ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wykaz literatury uzupełniającej. 

 

Wskazane  jest, aby  zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi  metodami ze szczególnym 

uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania  tj.  tekstu  przewodniego,  samokształcenia 
kierowanego, ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej.  

 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 
 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

kartę odpowiedzi. 

 
 

 
Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych”, jest jednostką modułową w module „Technologia 

montażu sieci komunalnych” – schemat 1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

713[03].Z1.07 

Montaż i instalacja urządzeń 

regulujących ciśnienie  

wody w sieci 

 

713[03].Z2 

Technologia montażu sieci 

kanalizacyjnych

 

713[03].Z2.06 

Montaż sieci kanalizacyjnych

 

713[03].Z2.07 

Montaż i instalacja pompowni 

kanalizacyjnych

 

713[03].Z3.05 

Montaż sieci gazowej

 

713[03].Z3 

Technologia montażu sieci 

gazowych 

713[03].Z4.04 

Montaż sieci cieplnej

 

713[03].Z1.06 

Montaż sieci wodociągowej

 

713[03].Z4.05 

Montaż i instalacja węzła 

cieplnego

 

713[03].Z1/2/3/4.05 

Montaż rurociągów żeliwnych, 

kamionkowych i betonowych

 

713[03].Z1/2/3/4.04 

Montaż rurociągów z tworzyw 

sztucznych

 

Schemat układu jednostek modułowych 

713[03].Z1/2/3/4.03 

Montaż rurociągów stalowych 

 

Moduł 713[03].Z1 

Technologia montażu sieci 

wodociągowych 

713[03].Z1/2/3/4.01 

Prace przygotowawczo – 

zakończeniowe przy montażu 

sieci komunalnych 

713[03].Z1/2/3/4.02 

Montaż instalacji z rur stalowych 

713[03].Z4 

Technologia montażu sieci 

cieplnych 

713[03].Z3.06 

Montaż i instalacja stacji 

gazowych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

rozróżniać rodzaje i zadania sieci komunalnych, 

 

wykonywać roboty ziemne niezbędne do budowy sieci komunalnych, 

 

rozróżniać materiały budowlane, 

 

wykonywać roboty przygotowawczo-zakończeniowe przy montażu sieci komunalnych,  

 

wykonywać połączenia rur stalowych, 

 

wykonywać montaż przewodów z rur stalowych, 

 

dobrać  sprzęt,  narzędzia  i  materiały  do  wykonania  prac  przygotowawczo-zakończeniowych 
przy montażu sieci komunalnych oraz montażu połączeń przewodów stalowych, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu rur z tworzyw sztucznych, 

 

rozróżnić łączniki rur z tworzyw sztucznych do połączeń rozłącznych i nierozłącznych, 

 

zaplanować kolejność wykonywanych robót przy montażu rur z tworzyw sztucznych, 

 

przygotować materiały potrzebne do montażu rur z tworzyw sztucznych, 

 

ocenić stan techniczny rur i łączników z tworzyw sztucznych przewidzianych do montażu, 

 

dostarczyć elementy przewidziane do montażu rur z tworzyw sztucznych na miejsce montażu, 

 

wykonać cięcie rur z tworzyw sztucznych, 

 

przygotować końcówki rur do montażu, 

 

zamocować kształtki na rurociągach z tworzyw sztucznych, 

 

wykonać połączenie nierozłączne rur z tworzyw sztucznych (zgrzewane), 

 

wykonać połączenie rozłączne rur z tworzyw sztucznych (kielichowe, kołnierzowe), 

 

wykonać odgałęzienia na rurociągach z tworzyw sztucznych, 

 

wykonać połączenia rurociągów z tworzyw sztucznych z armaturą sieciową, 

 

wykonać przejścia rurociągów z tworzyw sztucznych na rurociągi z innych materiałów, 

 

wykorzystać budowlaną dokumentację techniczną. 

 

Poziom  umiejętności  opanowanych  przez  ucznia  powinien  być  zgodny  z  „Warunkami 

technicznymi wykonania i odbioru robót montażowych. T. II. Instalacje sanitarne i przemysłowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania: 

Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych 

Moduł: 

Technologia montażu sieci wodociągowych 

Jednostka modułowa: 

713[03].Z1/2/3/4.04 

Temat: Cięcie rur z tworzyw sztucznych 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania cięcia rur z tworzyw sztucznych.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przedstawić cel cięcia rur, 

 

określić rodzaje urządzeń stosowanych do cięcia rur z tworzyw sztucznych, 

 

posługiwać się urządzeniami do cięcia rur, 

 

określić zasady cięcia rur z tworzyw sztucznych, 

 

wykonać cięcie rur z tworzyw sztucznych, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

miniwykład, pokaz z instruktażem, dyskusja i ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i materiały do wykonania cięcia rur, 

 

schematy, zdjęcia lub film przedstawiające zasady docinania rur z tworzyw sztucznych, 

 

katalogi producentów narzędzi do cięcia rur z tworzyw sztucznych, 

 

dokumentacja techniczna rurociągu z tworzyw sztucznych. 

 

Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Narzędzia do cięcia rur 

 

wstęp  –  nauczyciel  wyjaśnia  uczniom  cel  obcinania  końców  rur,  przecinania,  wycinania 
określonych odcinków rurociągów z tworzyw sztucznych,  

 

nauczyciel  przedstawia  uczniom  narzędzia  niezbędne  do  wykonania  prac  związanych  
z docinaniem  rur  z tworzyw sztucznych (drewniane korytko,  piły do cięcia rur – ręczne, 
piły  ręczne  o  napędzie  elektrycznym  lub  piły  mechaniczne  brzeszczotowe  i  elektryczne 
piły tarczowe, a także pilniki płaskie: zdzierak i gładzik, 

 

nauczyciel omawia ich zastosowanie, zasadę działania i sposób użycia,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

uczniowie  otrzymują  narzędzia  do  docinania  rur  i  w  małych  grupach  zapoznają  się  z  ich 
budową i działaniem, 

 

uczniowie sporządzają notatkę na temat rodzajów i zastosowania poszczególnych narzędzi 
do cięcia rur z tworzyw sztucznych, 

B.  Docinanie rur z tworzyw sztucznych 

 

wstęp – nauczyciel dzieli uczniów na grupy, 

 

uczniowie  otrzymują  materiały  oraz  omawiane  narzędzia  do  cięcia  rur  (odcinki  rur  
z różnych tworzyw sztucznych, przyrządy pomiarowe, korytko drewniane  i różne rodzaje 
narzędzi do cięcia), 

 

nauczyciel omawia krótko zasady bhp obowiązujące na stanowisku do obróbki rur, 

 

nauczyciel demonstruje uczniom po kolei czynności związane z docinaniem odcinków rur  
o  odpowiedniej  długości  (odmierzanie  odcinka  rury,  docinanie,  formowanie  końcówek 
rur),  

 

uczniowie obserwują i notują etapy obróbki rur w zeszytach, 

 

nauczycie  informuje  na  jakie  elementy  należy  zwrócić  uwagę  podczas  cięcia  rur,  by 
przygotować prawidłowo dany odcinek do montażu, 

 

uczniowie  przygotowują  stanowisko  pracy  i  na  podstawie  podanej  przez  nauczyciela 
dokumentacji wykonują cięcie rur i fazowanie końcówek, 

 

nauczyciel  w  trakcie  wykonywania  montażu  koryguje  nieprawidłowości  przy 
wykonywaniu ćwiczenia, 

 

uczniowie prezentują i oceniają jakość wykonanego cięcia, 

 

nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów, 

 

uczniowie porządkują stanowisko pracy. 

 

3.  Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie charakteryzują narzędzia do cięcia rur, 

 

uczniowie organizują stanowisko pracy do wykonania cięcia, 

 

uczniowie  określają  zasady  cięcia  i  fazowania  odcinków  rur  zgodnie  z  instrukcją, 
przepisami bhp i ppoż. oraz ochrony środowiska. 

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

 

metoda  obserwacji  aktywności,  zaangażowania  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  
i poszczególnych grup podczas wykonywania ćwiczeń, 

 

ocena prawidłowości i estetyki wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca: 
Modułowy program nauczania: 

Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych 

Moduł: 

Technologia montażu sieci wodociągowych 

Jednostka modułowa: 

713[03].Z1/2/3/4.04 

Temat: Połączenia rur z tworzyw sztucznych za pomocą zgrzewania 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  określania  rodzajów  zgrzewania  i  zasad  wykonywania 

połączeń zgrzewanych rur z tworzyw sztucznych.  

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić rodzaje rur z tworzyw sztucznych łączonych za pomocą zgrzewania, 

 

rozróżnić i scharakteryzować rodzaje zgrzewania, 

 

scharakteryzować  warunki  niezbędne  do  wykonania  połączeń  zgrzewanych  rur  z  tworzyw 
sztucznych, 

 

rozróżnić  urządzenia  do  zgrzewania  czołowego,  elektrooporowego  i  polifuzyjnego  rur  
z tworzyw sztucznych, 

 

określić sposób wykonania zgrzewania czołowego, elektrooporowego i polifuzyjnego, 

 

ocenić jakość przykładowego połączenia, 

 

współpracować w grupie, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

metoda aktywizacji uczniów – JiGSAW (tzw. puzzle). 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

modele połączeń rur zgrzewanych czołowo, elektrooporowo i polifuzyjnie,  

 

rysunki, schematy lub zdjęcia połączeń, 

 

film  przedstawiający  zasady  zgrzewania  czołowego,  elektrooporowego  i  polifuzyjnego  rur  
z tworzyw sztucznych 

 

dokumentacja techniczna odcinka rurociągu z tworzyw sztucznych, 

 

katalogi urządzeń do zgrzewania rur z tworzyw sztucznych. 

 
Czas trwania: 
2 godziny dydaktyczne – 90 minut. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Wprowadzenie i przedstawienie celów zajęć. 
2.  Plan zajęć: 

A.  Zgrzewania rur z tworzyw sztucznych 

 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  zgrzewania 
rur oraz rodzajów tworzyw sztucznych łączonych przez zgrzewanie,  

 

uczniowie analizują uzyskane informacje i sporządzają krótką notatkę.  

B.  Zasady zgrzewania rur z tworzyw sztucznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

 

wstęp  –  nauczyciel  przedstawia  uczniom  podstawowe  informacje  dotyczące  rodzajów 
zgrzewania rur z tworzyw sztucznych, wykorzystując modele, schematy i foliogramy, oraz 
przygotowania  stanowiska  do  zgrzewania  rur,  a  także  przygotowania  odcinków  rur  do 
zgrzewania, 

 

uczniowie  oglądają  film  przedstawiający  zasady  wykonywania  poszczególnych  rodzajów 
zgrzewania rur z zastosowaniem odpowiednich urządzeń, 

 

nauczyciel  dokonuje  podziału  na  dwie  grupy  i  przydziela  każdej  z  nich  do  opracowania  
w  oparciu  o  poradnik  dla  ucznia,  właściwą  literaturę  oraz  dokumentację  techniczną, 
materiał na temat zasad zgrzewania rur poszczególnymi sposobami: 
grupa  I  –  opracowuje  zasady  zgrzewania  czołowego  oraz  charakteryzuje  urządzenia 
stosowane do tego rodzaju zgrzewania, 
grupa  II  –  opracowuje  zasady  zgrzewania  oraz  charakteryzuje  urządzenia  stosowane  do 
zgrzewania elektrooporowego rur z tworzyw sztucznych, 

 

uczniowie w grupach sporządzają notatkę w zeszytach na zadany temat,   

 

nauczyciel dokonuje ponownego podziału na dwie grupy w taki sposób, aby w każdej byli 
uczniowie z poprzedniej grupy, 

 

w  poszczególnych  grupach  uczniowie  przekazują  sobie  nowe  treści  dotyczące  zasad 
zgrzewania rur z tworzyw sztucznych i uczą się wzajemnie, 

 

wszyscy uczniowie samodzielnie w zeszytach opracowują krótką notatkę, a następnie przy 
użyciu  modeli  połączeń,  schematów  i  zdjęć  omawiają  charakteryzują  zasady  zgrzewania 
oraz  urządzenia  do  zgrzewania  czołowego,  elektrooporowego  i  polifuzyjnego  rur  z 
tworzyw sztucznych. 

C.  Ocena jakości połączenia 

 

wstęp – nauczyciel omawia sposób sprawdzenia jakości wykonanego zgrzewu, prezentując 
na modelu, przy użyciu narzędzi pomiarowych ocenę powstałej po zgrzewaniu wypływki,   

 

uczniowie w małych grupach analizują informacje i sporządzają notatkę, 

 

uczniowie określają celowość oceny jakości wykonanego zgrzewu. 

 

3.  Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie określają rodzaje zgrzewania rur z tworzyw sztucznych, 

 

uczniowie określają warunki niezbędne do wykonania połączeń rur z tworzyw sztucznych 
metodą zgrzewania, 

 

uczniowie charakteryzują zasady zgrzewania czołowego, elektrooporowego i polifuzyjnego, 

 

uczniowie charakteryzują urządzenia do poszczególnych rodzajów zgrzewania, 

 

uczniowie określają sposób oceny jakości wykonanego połączenia, 

 

uczniowie  wspólnie  wykonują  plakat  stanowiący  porównanie    zgrzewania  czołowego, 
elektrooporowego i polifuzyjnego rur z tworzyw sztucznych. 

 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności: 

 

metoda  obserwacji  aktywności,  zaangażowania  i  zachowań  indywidualnych  uczniów  i  grup 
podczas zajęć, 

 

ocena prawidłowości i estetyki wykonania poszczególnych zadań w czasie zajęć. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Przepisy bhp i ochrony ppoż. przy montażu rurociągów z tworzyw 

sztucznych 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ jakie zasady bhp obowiązują przy obróbce rur z tworzyw sztucznych. 

 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  montażu 

rurociągów z tworzyw sztucznych,  

2)  obejrzeć  film,  zdjęcia  lub  ilustracje  przedstawiające  prace  związane  z  obróbką  rur  z  tworzyw 

sztucznych i stosowanie przepisów bhp, 

3)  przeanalizować uzyskane informacje, 
4)  wskazać  zasady  bhp  jakie  należy  przestrzegać  podczas  obróbki  ręcznej  i  mechanicznej  rur 

z tworzyw sztucznych,  

5)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film, zdjęcia przedstawiające prace związane z obróbką rur z tworzyw sztucznych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ skutki nieprzestrzegania przepisów bhp związanych z montażem rurociągów z tworzyw 

sztucznych. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  montażu 

rurociągów z tworzyw sztucznych, 

2)  obejrzeć film, zdjęcia lub ilustracje przedstawiające montaż rurociągów z tworzyw sztucznych  

i stosowanie przepisów bhp, 

3)  przeanalizować uzyskane informacje, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

4)  wskazać  dlaczego  konieczne  jest  stosowanie  przepisów  bhp  przy  montażu  rurociągów  

z tworzyw sztucznych,  

5)  określić  skutki  nieprzestrzegania  przepisów  bhp  podczas  montażu  rurociągów  z  tworzyw 

sztucznych, 

6)  zapisać wyniki swoich spostrzeżeń w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

film przedstawiający montaż rurociągów z tworzyw sztucznych, 

– 

zdjęcia lub ilustracje z miejsc wykonywania  montażu rurociągów z tworzyw sztucznych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2. Rury z tworzyw sztucznych do budowy sieci komunalnych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj i nazwij przygotowane przez nauczyciela łączniki i kształtki do montażu rurociągów 

z tworzyw sztucznych. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami materiałów rurowych z tworzyw sztucznych i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować  modele,  zdjęcia  i  rysunki  przedstawiające  rury,  kształtki  i  łączniki  oraz 

wykonane połączenia rur z tworzyw sztucznych, 

3)  rozpoznać  i  nazwać  przygotowane  przez  nauczyciela  łączniki  i  kształtki  do  montażu 

rurociągów z tworzyw sztucznych,  

4)  zapisać wnioski w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

modele,  rysunki,  zdjęcia,  przedstawiające  łączniki,  kształtki  do  rurociągów  z  tworzyw 
sztucznych, 

 

katalogi  techniczne,  prospekty  materiałów  stosowanych  do  montażu  rurociągów  z  tworzyw 
sztucznych,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ sposób łączenia poszczególnych rur z tworzyw sztucznych.

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś: 

1)  zapoznać się z rodzajami materiałów rurowych z tworzyw sztucznych i ich charakterystyką, 
2)  przeanalizować  modele,  zdjęcia  i  rysunki  przedstawiające  połączenia  rur  z  tworzyw 

sztucznych, 

3)  określić sposoby połączeń dla poszczególnych rodzajów rur,  
4)  zapisać wnioski w zeszycie 
5)  zaprezentować wnioski grupie. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

modele, rysunki, zdjęcia, przedstawiające modele połączeń rur z tworzyw sztucznych, 

 

katalogi,  prospekty  materiałów  i  technologii  stosowanych  do  montażu  rurociągów  z  tworzyw 
sztucznych,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj rury PVC i PE do budowy rurociągów komunalnych. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką rur z PVC i z PE, 
2)  obejrzeć zdjęcia, schematy lub modele połączeń rur z PVC i PE, 
3)  określić właściwości i zastosowanie rur z PVC i PE, 
4)  określić sposoby połączeń tych rur, 
5)  zestawić charakterystyki poszczególnych rur w formie porównania, 
6)  wyniki zapisać w zeszycie np. w formie tabeli, 
7)  zaprezentować wyniki grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

opracowania zawierające charakterystyki rur z PVC i PE (katalogi producentów), 

– 

modele i zdjęcia połączeń rur z PVC i PE, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Rozpoznaj na schemacie połączenia poszczególnych rur z tworzyw sztucznych. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami i charakterystyką połączeń rur z tworzyw sztucznych, 
2)  obejrzeć  zdjęcia,  schematy  lub  modele  połączeń  poszczególnych  rodzajów  rur  z  tworzyw 

sztucznych, 

3)  rozpoznać na schemacie przedstawionym przez nauczyciela rodzaje połączeń, 
4)  wyniki zapisać w zeszycie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

opracowania zawierające charakterystyki rur z tworzyw sztucznych (katalogi producentów), 

– 

zdjęcia, schematy lub modele połączeń poszczególnych rodzajów rur z tworzyw sztucznych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.3. Cięcie rur z tworzyw sztucznych

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ rodzaje i zadania narzędzi niezbędnych do cięcia i przygotowywania końcówek rur do 

montażu. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się zasadami cięcia i fazowania rur z tworzyw sztucznych, 
2)  określić rodzaje narzędzi niezbędnych do cięcia i przygotowywania końcówek rur do montażu, 
3)  określić zadania poszczególnych narzędzi do obróbki rur z tworzyw sztucznych, 
4)  wyniki zapisać w zeszycie, 
5)  zaprezentować wyniki grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

podstawowe narzędzia do obróbki rur, 

– 

film i zdjęcia robót związanych z cięciem i fazowaniem rur, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj  odcinek  rury  z  PVC  o  długości  określonej  przez  nauczyciela,  do  połączenia 

kielichowego. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się zasadami cięcia i fazowania rur z tworzyw sztucznych, 
2)  dobrać materiały i narzędzia niezbędne do cięcia i przygotowywania końcówek rur do montażu, 
3)  dociąć odcinek rury odpowiedniej długości i przygotować końcówki rury do montażu, 
4)  zaprezentować wykonane zadanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

– 

odcinek rury z PVC, 

– 

podstawowe  narzędzia  do  obróbki  rur  (przymiar  kreskowy,  kreda,  drewniane  korytko,  ręczna 
piłka do cięcia oraz  pilniki: zdzierak i gładzik), 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

5.4. Połączenia zgrzewane rur z tworzyw sztucznych 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj zasady zgrzewania elektrooporowego i czołowego rur polietylenowych. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami zgrzewania czołowego i elektrooporowego rur polietylenowych, 
2)  określić zasady zgrzewania czołowego rur PE, 
3)  określić zasady zgrzewania elektrooporowego rur PE, 
4)  scharakteryzować urządzenia do zgrzewania elektrooporowego i czołowego rur z PE, 
5)  zestawić cechy zgrzewania czołowego i elektrooporowego rur w formie porównania, 
6)  wyniki zapisać w zeszycie np. w formie tabeli, 
7)  zaprezentować wyniki grupie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  film przedstawiający zgrzewanie czołowe, elektrooporowe rur z tworzyw sztucznych, 

  zdjęcia, schematy dotyczące poszczególnych rodzajów zgrzewania rur z tworzyw sztucznych, 

– 

katalogi techniczne montażu rurociągów z PE, 

  schematy, modele urządzeń do zgrzewania rur,  

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie dokumentacji technicznej przedstawionej przez nauczyciela wykonaj zgrzewanie 

czołowe bosych końców rur PE. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami zgrzewania czołowego rur polietylenowych, 
2)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
3)  przygotować stanowisko do zgrzewania rur, 
4)  na podstawie dokumentacji technicznej dobrać odpowiednie materiały i narzędzia, 
5)  dobrać środki ochrony indywidualnej, 
6)  wykonać zgrzewanie czołowe rur PE zgodnie z dokumentacją techniczną i zasadami bhp, 
7)  ocenić jakość wykonanego zgrzewu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do wykonywania połączeń zgrzewanych rur z tworzyw sztucznych, 

– 

dokumentacja techniczna rurociągu z rur PE łączonych przez zgrzewanie czołowe, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  podczas  montażu  połączeń  zgrzewanych  rur  
z tworzyw sztucznych, 

– 

materiały i narzędzia niezbędne do wykonania połączenia (rury PE, zgrzewarka), 

– 

środki ochrony indywidualnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

5.5. Połączenia rozłączne rur z tworzyw sztucznych 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ zasady wykonania połączenia kołnierzowego rur z PVC z uszczelnieniem gumowym. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami wykonania połączeń kołnierzowych rur z PVC, 
2)  określić materiały i narzędzia do wykonania połączenia, 
3)  określić zasady wykonania połączenia kołnierzowego rur PVC, 
4)  wyniki zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

katalogi techniczne montażu rurociągów z PVC, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie dokumentacji technicznej przedstawionej przez  nauczyciela wykonaj połączenie 

kielichowe rur z PVC z uszczelnieniem gumowym. 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami wykonania połączeń kielichowych rur z PVC, 
2)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania połączenia, 
4)  przygotować materiały rurowe i uszczelniające do wykonania połączenia, 
5)  dokonać oceny stanu technicznego materiałów, 
6)  wykonać połączenie kielichowe rur z PVC z uszczelką gumową, 
7)  ocenić jakość wykonanego połączenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur z tworzyw sztucznych, 

– 

dokumentacja  techniczna  rurociągu  z  rur  PVC  o  połączeniach  kielichowych  uszczelnianych 
pierścieniem gumowym, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  podczas  montażu  połączeń  rur  z  tworzyw 
sztucznych, 

– 

materiały  i  narzędzia  niezbędne do wykonania połączenia (rury PVC, uszczelki, wciskarka do 
połączeń kielichowych), 

– 

katalogi techniczne montażu rurociągów z PVC. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie dokumentacji technicznej przygotowanej przez  nauczyciela wykonaj połączenie 

kołnierzowe rur PE z uszczelnieniem gumowym.  
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami wykonania połączeń kołnierzowych rur z tworzyw sztucznych, 
2)  przeanalizować dokumentację techniczną, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania połączenia, 
4)  przygotować materiały rurowe i uszczelniające do wykonania połączenia, 
5)  przygotować końcówki rur, 
6)  wykonać połączenie kołnierzowe rur z PE z uszczelką gumową, 
7)  sprawdzić prawidłowość wykonanego połączenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur z tworzyw sztucznych, 

– 

dokumentacja  techniczna  rurociągu  z  rur PE z  połączeniami  kołnierzowymi  z  uszczelnieniem 
gumowym, 

– 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  podczas  montażu  połączeń  rur  z  tworzyw 
sztucznych, 

– 

materiały  i  narzędzia  niezbędne  do  wykonania  połączenia  (rury  PE,  kołnierze,  klucz  do 
skręcania śrub), 

– 

katalogi techniczne montażu rurociągów z PE, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

5.6. Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych 
 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ zasady transportu i składowania rur z tworzyw sztucznych. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami transportu i składowania rur z tworzyw sztucznych, 
2)  obejrzeć  zdjęcia  i  film  przedstawiające  sposoby  prawidłowego  transportu  i  składowania 

przewodów z tworzyw sztucznych,  

3)  określić zasady transportu i składowania rur z tworzyw sztucznych, 
4)  wyniki zapisać w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki  i  zdjęcia,  film  przedstawiający  zasady  transportu  i  składowania  rur  z  tworzyw 
sztucznych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ zasady montażu rurociągu kanalizacyjnego z rur PVC. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami montażu rurociągów sieci kanalizacyjnej z PVC, 
2)  określić kolejne czynności związane z montażem rurociągu,  
3)  określić zasady doboru materiałów i narzędzi do wykonania montażu, 
4)  określić sposób sprawdzenia stanu technicznego rur i kształtek, 
5)  określić zasady montażu rurociągu kanalizacyjnego z PVC, 
6)  zapisać wnioski w zeszycie, 
7)  zaprezentować wnioski grupie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Ćwiczenie 3 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  przygotowanej  przez  nauczyciela  wykonaj  montaż 

odcinka  przewodu  z  odgałęzieniem  z  rur  ciśnieniowych  PVC  do  wody,  o  połączeniach 
kielichowych.  

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami dotyczącymi montażu połączeń rurociągów z PVC, 
2)  zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  i  warunkami  technicznymi 
montażu połączeń rur ciśnieniowych z PVC do transportu wody, 

3)  określić kolejne czynności związane z montażem, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu,  
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać  montaż  odcinka  przewodu  wodociągowego  z  odgałęzieniem  stosując  połączenia 

kielichowe, 

7)  sprawdzić poprawność wykonania montażu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu przewodów z rur PVC, 

 

dokumentacja  techniczna  rurociągu  z  rur  PVC  ciśnieniowych  do  wody  o  połączeniach 
kielichowych, 

 

instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  
i warunkami technicznymi montażu połączeń rur z PVC, 

 

materiały potrzebne do montażu (rury i kształtki PVC ciśnieniowe do wody, uszczelki), 

 

sprzęt  i  narzędzia  potrzebne  do  montażu  (wciskarka  do  wykonywania  połączeń  kielichowych 
rur PVC). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

5.7.

 

Połączenia  rur  z  tworzyw  sztucznych  z  armaturą  i  rurami  

z innych materiałów (połączenia mieszane)

 

 
5.7.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  dokumentacji  technicznej  przygotowanej  przez  nauczyciela  wykonaj  montaż 

zasuwy kielichowej na przewodzie wodociągowym z PVC.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  montażu  rurociągów  z  tworzyw  sztucznych  

z armaturą, 

2)  zapoznać  się  z  dokumentację  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  i  warunkami  technicznymi 
montażu rurociągów z tworzyw sztucznych z armaturą, 

3)  określić kolejne czynności związane z montażem zasuwy na przewodzie z PVC, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać montaż zasuwy na przewodzie wodociągowym z PVC, 
7)  sprawdzić poprawność wykonania montażu.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do montażu połączeń rur z tworzyw sztucznych, 

– 

dokumentacja  techniczna  oraz  instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności 
związane z przebiegiem i warunkami technicznym montażu rurociągów z tworzyw sztucznych 
z armaturą, 

– 

materiały potrzebne do montażu (zasuwa kielichowa żeliwna, rury PVC, uszczelki), 

– 

sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu połączeń kielichowych. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie przedstawionej przez  nauczyciela dokumentacji technicznej wykonaj połączenie  

rur PE do gazu z rurą stalową za pomocą kształtki przejściowej PE/stal. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wymaganiami  dotyczącymi  montażu  rurociągów  z  tworzyw  sztucznych  

z innymi materiałami, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

2)  zapoznać  się  z  dokumentację  techniczną  oraz  instrukcją  zawierającą  przepisy  bhp  na 

stanowisku  do  ćwiczeń  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  i  warunkami  technicznymi 
montażu rurociągów z tworzyw sztucznych, 

3)  określić w kolejności czynności związane z montażem, 
4)  dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu, 
5)  przygotować potrzebne do montażu materiały, 
6)  wykonać połączenie rurociągu stalowego z polietylenowym, 
7)  sprawdzić poprawność wykonania połączenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  stanowisko do montażu połączeń rur z tworzyw sztucznych, 

  dokumentacja techniczna odcinka rurociągu gazowego, 

  instrukcja  dla  ucznia  obejmująca  przepisy  bhp  oraz  czynności  związane  z  przebiegiem  

i warunkami technicznymi montażu rurociągów z tworzyw sztucznych do transportu gazu, 

  materiały potrzebne do montażu (rury PE do gazu, rury stalowe czarne, kształtka PE/stal), 

  sprzęt i narzędzia potrzebne do montażu połączenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  rurociągów  z  tworzyw 
sztucznych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 14, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 6, 9, 10, 13, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny 
szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie 9 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. d, 5. a, 6. a, 7. b, 8. c, 9. b, 10. b, 11. b, 12. a
13. 
a, 14. b, 15. d, 16. b, 17. b, 18. a, 19. b, 20. b 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaje tworzyw sztucznych do produkcji 
rur do sieci komunalnych 

Określić właściwości rur z tworzyw sztucznych 

Rozpoznać na schemacie urządzenia do 
wykonywania połączeń z rur z tworzyw sztucznych 

Dobrać rodzaje połączeń 

Dobrać materiały rurowe do budowy sieci 
komunalnych z tworzyw sztucznych 

Rozróżniać elementy połączeń przewodów 
z tworzyw sztucznych z armatura   

PP 

Rozróżnić rodzaje rur do wykonywania sieci 
komunalnych  

Określić zasady wykonywania połączeń 
kołnierzowych 

Określić parametry oceny jakości połączenia 
zgrzewanego 

PP 

10 

Określić wartości gęstości tworzyw sztucznych 

PP 

11 

Dobrać narzędzia do cięcia rur z tworzyw 
sztucznych 

12 

Zastosować zasady transportu rur z tworzyw 
sztucznych  

13 

Wskazać skutki zastosowania materiałów bez 
sprawdzenia ich jakości. 

PP 

14 

Rozróżnić kształtki do zgrzewania rur  

15 

Określić rzeczywisty wymiar przewodu na 
podstawie podanej skali  

PP 

16 

Dobrać narzędzia i sprzęt do obróbki rur z tworzyw 
sztucznych 

17 

Rozróżnić kształtki do połączeń mieszanych 

18 

Dobrać materiały do budowy sieci komunalnych 

19 

Rozpoznać na schemacie elementy połączenia 
kielichowego  

20 

Wskazać zasady udzielania pierwszej pomocy 
w razie wypadku  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniem  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
6.  Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań. Do każdego dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna z nich 

jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak  X.  W  przypadku  pomyłki  błędną  odpowiedź  należy  zakreślić  kółkiem,  następnie 
ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Gdy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  odłóż  jego  rozwiązanie  na  później  

i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Tworzywa sztuczne do produkcji rur i kształtek sieciowych to głównie: 

a)  tworzywa termoutwardzalne. 
b)  tworzywa termoplastyczne. 
c)  tworzywa chemoutwardzalne. 
d)  pianki poliuretanowe. 

 

2.  Rury z tworzyw sztucznych nie są odporne na: 

a)  korozję. 
b)  działanie wód gruntowych. 
c)  działanie agresywnych czynników (mediów). 
d)  działanie promieni ultrafioletowych. 

 

3.  Przedstawione na rysunku urządzenie służy do: 

a)  zgrzewania rur PE. 
b)  wykonywania połączeń kołnierzowych PVC. 
c)  wykonywania połączeń kielichowych PVC. 
d)  cięcia rur PE. 

 

4.  Za pomocą zgrzewania elektrooporowego łączy się: 

a)  rury profilowe. 
b)  rury PVC. 
c)  rury stalowe. 
d)  rury PE. 

 

5.  Do budowy rurociągów sieci cieplnej stosuje się: 

a)  rury z PE-X i PB. 
b)  rury PP. 
c)  rury profilowe. 
d)  rury z PVC. 

 
6.  Na rysunku przedstawione jest połączenie przewodu PVC z zasuwą żeliwną za pomocą : 

a)  złączki dwukielichowej z PVC. 
b)  połączenia kołnierzowego. 
c)  tulejki z PVC. 
d)  złączki zaciskowej. 

 

7.  Jaki rodzaj rury przedstawia rysunek: 

a)  rura z PVC kielichowa. 
b)  rura profilowa PEHD/PP. 
c)  rura PE. 
d)  rura dwuścienna z PVC. 

 

8.  Wieńce oporowe na końcówkach rur z tworzyw sztucznych stanowią element połączenia: 

a)  kielichowego na wcisk. 
b)  zgrzewanego czołowo. 
c)  kołnierzowego na kołnierze luźne. 
d)  zaciskowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

9.  Podczas  oceny  jakości  wykonanego  zgrzewu  szerokość  spoiny  (wypływki)  przy  średnicy 

zewnętrznej rur 90 – 110 mm powinna wynosić: 
a)  5 – 12 mm. 
b)  7 – 10 mm. 
c)  11 – 14 mm. 
d)  20 mm. 

 

10.  Gęstość polietylenu wynosi: 

a)  9,2  [g/cm

3

]. 

b)  0,92   [g/cm

3

]. 

c)  0,85   [g/cm

3

]. 

d)  92   [g/cm

3

]. 

 

11.  Do cięcia rur z tworzyw sztucznych należy zastosować: 

a)  zgrzewarkę. 
b)  piłkę ręczną z drobnym uzębieniem. 
c)  palnik gazowy do cięcia. 
d)  obcinak chomątowy. 

 

12.  Przy rozładunku rur z tworzyw sztucznych nie wolno stosować:  

a)  zawiesi z lin stalowych i łańcuchowych. 
b)  lin bawełnianych. 
c)  rozładowywania ręcznego. 
d)  zawiesi z pasów. 

 

13.  Rurociąg  z  PVC  został  zamontowany  bez  sprawdzenia  stanu  technicznego,  jakie  mogą  być 

skutki takiego postępowania: 
a)  pękanie przewodów. 
b)  odkształcenie przewodów. 
c)  korozja przewodów. 
d)  niedrożność przewodów. 

 

14.  Przedstawiona na rysunku elektrozłączka to: 

a)  króciec siodłowy trójnikowy. 
b)  trójnik. 
c)  złączka redukcyjna. 
d)  złączka z korkiem zaślepiającym. 

 

15.  Podaj rzeczywisty wymiar odcinka rurociągu, który na rysunku w skali 1:50 ma długość 90 mm: 

a)  1,1 m. 
b)  0,9 m. 
c)  1,8 m. 
d)  4,5 m. 

 

16.  Fazowanie bosych końców rur z tworzyw sztucznych wykonuje się za pomocą: 

a)  piły brzeszczotowej. 
b)  pilników płaskich: zdzieraka i gładzika. 
c)  przecinaka i młotka. 
d)  gwintownika. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

17.  Połączenie za pomocą kształtki zaciskowej PE/stal stosuje się podczas: 

a)  połączenia kielicha rury kamionkowej z rurą PVC. 
b)  połączenia przewodu polietylenowego z przewodem stalowym. 
c)  połączenie rury PVC z rurą żeliwną. 
d)  połączenie przewodu PE z armaturą żeliwną. 

 

18.  Do budowy rurociągów sieci wodociągowej stosuje się następujące rury z tworzyw sztucznych: 

a)  rury PVC, PE, PP. 
b)  tylko rury PVC. 
c)  rury PB. 
d)  rury profilowe PEHD/PP. 

 

19.  Jaki element połączenia kielichowego zaznaczony jest strzałką na rysunku: 

a)  bosy koniec rury. 
b)  uszczelka gumowa. 
c)  kołnierz stalowy. 
d)  kielich rury. 

 

20.  Podczas cięcia rur robotnik poważnie zranił się w rękę, w związku z czym wystąpiło duże 

krwawienie. Jakie działania należy podjąć przed przybyciem lekarza: 
a)  zastosować sztuczne oddychanie. 
b)  założyć opatrunek uciskowy. 
c)  usunąć poszkodowanego z miejsca wypadku. 
d)  zdezynfekować i opatrzyć ranę. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko....................................................................................................................................... 

 
Montaż rurociągów z tworzyw sztucznych 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

Zadanie praktyczne „próba pracy” 
 

Jesteście pracownikami firmy instalacyjnej. Waszym zadaniem jest przygotowanie stanowiska 

pracy oraz montaż odcinka rurociągu z PVC obejmujący montaż trójnika do odgałęzienia, kształtki 
przejściowej  na  rurę  żeliwną  oraz  montaż  kształtki  do  podłączenia  hydrantu.  Zadanie  należy 
wykonać wg dokumentacji dostarczonej przez nauczyciela. 

 

Zespół w składzie: 

1.  ................................................ 
2.  ................................................ 
3.  ................................................ 
4.  ................................................ 
 

Czas wykonania: 8 godzin lekcyjnych 

 

Zakres zadania: 
1.  Zaplanować czynności związane z wykonaniem zadania: 

a)  zapoznać się z dokumentacją techniczną przewidzianą do zadania praktycznego. 
b)  zaplanować kolejność wykonywanych robót przy montażu odcinka rurociągu. 
c)  sporządzić wykaz niezbędnych materiałów montażowych. 
d)  sporządzić wykaz potrzebnego sprzętu, narzędzi oraz środków ochrony osobistej. 
e)  wykonać  niezbędne  szkice,  obliczenia  i  rysunki  związane  z  wyznaczeniem  długości 

montażowej odcinka rurociągu, montażu kształtek. 

2.  Zorganizować stanowisko pracy: 

a)  zgromadzić i przetransportować na miejsce montażu materiały (prostki, kształtki, materiały 

uszczelniające) zgodnie z przepisami bhp. 

b)  zgromadzić  i  rozmieścić  na  stanowisku  montażu  niezbędne  narzędzia  i  sprzęt  zgodnie  

z zasadami bhp. 

c)  sprawdzić stan techniczny sprzętu do wykonywania połączeń. 
d)  sprawdzić  jakość  rur,  kształtek,  materiałów  uszczelniających  niezbędnych  do  wykonania 

montażu. 

e)  dobrać odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej. 

3.  Wykonać  montaż  odcinka  rurociągu  PVC  z  odpowiednimi  kształtkami,  zgodnie  

z dokumentacją, warunkami technicznymi i zasadami bhp: 
a)  zorganizować stanowisko do montażu rurociągu. 
b)  odmierzyć długości montażowe rur, dociąć je i przygotować końce rur do montażu. 
c)  wykonać połączenia rur zgodnie z dokumentacją techniczną. 
d)  zamontować  kształtki:  do  odgałęzienia,  do  podłączenia  hydrantu  i  do  połączenia  z  rurą 

żeliwną. 

e)  sprawdzić jakość wykonanych połączeń. 

4.  Uporządkować stanowisko pracy, oczyścić narzędzia i sprzęt. 
5.  Zaprezentować efekt wykonanego zadania uzasadniając sposób jego wykonania oraz oceniając 

jakość wykonania. 

 
Wyposażenie stanowiska roboczego 

 

stanowisko symulacyjne do montażu rurociągów z tworzyw sztucznych lub stanowisko robocze 
w rzeczywistych warunkach budowy sieci komunalnych z rur z tworzyw sztucznych, 

 

dokumentacja  techniczna odcinka rurociągu przewidzianego do wykonania w ramach zadania 
praktycznego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

 

materiały  potrzebne  do  montażu  przewodów  –  rury  PVC  o  różnych  średnicach  
i  długościach,  tak  aby  konieczne  było  docięcie  do wymaganej  długości  montażowej,  kształtki 
do montażu odgałęzienia, do montażu hydrantu i kształtka przejściowa na rurę żeliwną, 

 

sprzęt potrzebny  do  montażu  rurociągu  np. poziomica,  przymiar,  ołówek, korytko  drewniane, 
piła do cięcia rur z tworzyw sztucznych, pilniki, klucze, wciskarka do rur PVC. 

 
Kryteria oceny i schemat punktowania 
 
Proponuje się następującą punktacje za wykonanie poszczególnych części zadania praktycznego: 
 
1.  W sumie 15 pkt: 

a)  – 3 pkt. 
b)  – 3 pkt. 
c)  – 3 pkt. 
d)  – 3 pkt. 
e)  – 3 pkt. 

2.  W sumie 10 pkt: 

a)  – 2 pkt. 
b)  – 2 pkt. 
c)  – 2 pkt. 
d)  – 2 pkt. 
e)  – 2 pkt. 

3.  W sumie 60 pkt: 

a)  – 5 pkt. 
b)  – 20 pkt. 
c)  – 10 pkt. 
d)  – 20 pkt. 
e)  – 5 pkt. 

4.  –   5 pkt. 
5.  –   10 pkt. 
W sumie 100 punktów. 
 

Aby  zaliczyć  zadanie  praktyczne  z  wynikiem  pozytywnym  jego  wykonanie  powinno  być 

ocenione  powyżej  75  pkt  (zgodnie  z  CKE  stosowanymi  w  odniesieniu  do  części  praktycznej 
egzaminów zawodowych). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Bąkowski  K.:  Gazyfikacja.  Gazociągi,  stacje  redukcyjne,  instalacje  i  urządzenia  gazowe. 

Wydawnictwa Naukowo–Techniczne, Warszawa 1996. 

2.  Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne, cz. 1 i 2 Technologia. WSiP, Warszawa 2000. 
3.  Dindorf J.: Technologia robót sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. WSiP, Warszawa 1998. 
4.  Furtak L., Rabiej St., Wild J.: Warunki techniczne wykonania i odbioru rurociągów z tworzyw 

sztucznych.  Polska  Korporacja  Techniki  Sanitarnej,  Grzewczej,  Gazowej  i  Klimatyzacji. 
Warszawa 1994. 

5.  Heidrich Z.: Wodociągi i kanalizacja cz. 1 i cz. 2.WSiP, Warszawa 1998. 
6.  Płaski H., Płaski J.: Sieci wodociągowe z tworzyw sztucznych, Arkady Warszawa 1981. 
7.  Roj-Chodacka  A.:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002. 

8.  Warunki  Techniczne  Wykonania  i  Odbioru  Robót  Budowlano  –  Montażowych,  Tom  II. 

Instalacje Sanitarne i Przemysłowe. Arkady, 1988. 

 
Czasopisma:  
Gaz, Woda i Technika Sanitarna 
Polski Instalator 
Rynek instalacyjny 
Instalacje sanitarne  
 
Wykaz norm 
PN-EN 12201-1:2004
  

 Systemy  przewodów  rurowych  z  tworzyw  sztucznych  do  przesyłania 
wody – Polietylen (PE) – Część 1: Wymagania ogólne. 

PN-EN 12201-2:2004  

 Systemy  przewodów  rurowych  z  tworzyw  sztucznych  do  przesyłania 
wody – Polietylen (PE) – Część 2: Rury. 

PN-EN 12201-3:2004  

Systemy  przewodów  rurowych  z  tworzyw  sztucznych  do  przesyłania 
wody – Polietylen (PE) – Część 3: Kształtki. 

PN-EN 13244-1:2004  

Systemy  przewodów rurowych z  tworzyw  sztucznych  do  ciśnieniowych 
rurociągów do wody użytkowej  i kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, 
układane  pod  ziemią  i  nad  ziemią  –  Polietylen  (PE)  –  Część  1: 
Wymagania ogólne. 

PN-EN 13244-2:2004  

Systemy  przewodów  rurowych z  tworzyw  sztucznych  do  ciśnieniowych 
rurociągów do wody użytkowej  i kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, 
układane pod ziemią i nad ziemią – Polietylen (PE) – Część 2: Rury. 

PN-EN 13244-3:2004  

Systemy  przewodów  rurowych  z tworzyw sztucznych do ciśnieniowych 
rurociągów do wody użytkowej i kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, 
układane pod ziemią i nad ziemią – Polietylen (PE) – Część 3: Kształtki. 

PN-EN 13598-1:2004(U) Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do bezciśnieniowej 

kanalizacji  deszczowej  i  ściekowej  układanej  pod  ziemią  – 
Nieplastyfikowany  poli(chlorek)  winylu  (PCV-V),  polipropylen  (PP),  
i  polietylen  (PE)  –  Część  1:  Wymagania  dla  kształtek  pomocniczych 
łącznie z płytkimi studzienkami rewizyjnymi. 

 

Katalogi techniczne producentów i dystrybutorów  rur, kształtek i armatury do montażu 

rurociągów  z  tworzyw  sztucznych  oraz  informacje  techniczne  zawarte  na  stronach 
internetowych tych firm.