background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ

 

 

 
 
 
 

 
 
Marek Pilarski 
 
 
 
 
 

 
 
 
Dobieranie 

maszyn 

urządzeń 

przemysłowych 

oraz transportowych 813[01].Z1.01 
 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Małgorzata Kapusta 
mgr inŜ. Adam Barczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Marek Pilarski 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Gabriela Poloczek 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  813[01].Z1.01 
,,Dobieranie  maszyn  i  urządzeń  przemysłowych  oraz  transportowych”,  zawartego

 

w modułowym programie nauczania dla zawodu operator urządzeń przemysłu ceramicznego. 
 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

10 

5.1. Elementy procesu produkcyjnego 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Klasyfikacja maszyn urządzeń przemysłu ceramicznego 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Układy napędowe maszyn i urządzeń 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Transport i magazynowanie surowców i mas ceramicznych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7. Literatura 

34 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  urządzeń  przemysłu 
ceramicznego 813[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

−−−−

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

−−−−

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

−−−−

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

−−−−

 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania – uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

−−−−

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

−−−−

 

literaturę. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 

 
 
 
 
 
 

 
 

 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych

 

813[02].Z1 

Eksploatacja maszyn i urządzeń  

przemysłu ceramicznego 

 

813[02].Z1.01 

Dobieranie maszyn i

 

urządzeń 

przemysłowych

 

oraz transportowych 

813[02].Z1.02 

UŜytkowanie i obsługiwanie maszyn  

i urządzeń  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

przestrzegać zasady bezpiecznej pracy, przewidywać zagroŜenia i zapobiegać im, 

 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

 

stosować materiały konstrukcyjne i narzędziowe, 

 

rozpoznawać elementy maszyn i mechanizmów, 

 

analizować układy elektryczne i automatyki przemysłowej, 

 

stosować podstawowe techniki wytwarzania części maszyn, 

 

stosować jednostki układu SI, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

 

uŜytkować komputer, 

 

pracować w grupie, 

 

oceniać  własne  moŜliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

scharakteryzować proces produkcyjny i technologiczny, 

 

dokonać klasyfikacji maszyn i urządzeń przemysłowych, 

 

scharakteryzować zespół, podzespół i mechanizm maszyny, 

 

sklasyfikować maszyny i urządzenia przemysłu ceramicznego, 

 

dobrać maszyny i urządzenia ceramiczne do wskazanego zastosowania, 

 

wyjaśnić podstawowe pojęcia z termodynamiki, 

 

dobrać urządzenie techniczne do tłoczenia powietrza i cieczy, 

 

sklasyfikować oraz scharakteryzować spręŜarki i wentylatory, 

 

wyjaśnić budowę wentylatorów, 

 

określić wykorzystanie pomp i wentylatorów w procesach ceramicznych, 

 

sklasyfikować i scharakteryzować pompy, 

 

sklasyfikować urządzenia do transportu wewnętrznego, 

 

sklasyfikować urządzenia do transportu surowców i mas ceramicznych, 

 

scharakteryzować urządzenia do transportu surowców i mas ceramicznych, 

 

dobrać urządzenia do transportu mas, 

 

odczytać schematy urządzeń do transportu, 

 

określić  zasady  bezpiecznej  obsługi  ręcznych  i  mechanicznych  urządzeń  do  transportu 
surowców i mas ceramicznych, 

 

nadzorować prace ręcznych i mechanicznych urządzeń do transportu surowców, 

 

scharakteryzować zasady mechanizacji transportu w zakładzie ceramicznym, 

 

scharakteryzować podstawowe typy magazynów, 

 

scharakteryzować uprawnienia zawodowe do obsługi urządzeń transportu wewnętrznego, 

 

wskazać instytucje nadzorujące prace urządzeń transportu wewnętrznego, 

 

skorzystać z dokumentacji technicznej, Polskich Norm oraz katalogów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01]. 

Moduł:  

Eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłu ceramicznego 
813[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie 

maszyn 

urządzeń 

przemysłowych 

oraz transportowych 813[01].Z1.01 

 

       Temat: Stanowiska składowania i magazynowania. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  organizowania  stanowiska  składowania  

i magazynowania. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

wskazać,  gdzie  naleŜy  przechowywać  poszczególne  materiały,  biorąc  pod  uwagę  ich 
cechy techniczne, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

opisy miejsc składowania materiałów ceramicznych, 

 

wykazy materiałów metalowych z określeniem miejsc ich składowania, 

 

foliogramy, 

 

rzutnik pisma, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna,

 

 

praca grupowa

 

 
Czas trwania zajęć: 
1 godzina dydaktyczna.

    

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Sprawy organizacyjne. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

3.

 

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

4.

 

Realizacja zajęć: 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

A. definiowanie pojęć:  

 

naleŜy wyjaśnić pojęcie składowania i magazynowania, 

 

uczniowie otrzymują opisy miejsc składowania materiałów ceramicznych, 

 

uczniowie  pracują  indywidualnie,  przeglądają  wykazy  materiałów  ceramicznych  
z określeniem miejsc ich składowania.  

 
B
. składowanie i magazynowanie: 

 

wstęp  –  naleŜy  zapoznać  uczniów z  opisami  miejsc  składowania  materiałów  i  wyrobów 
ceramicznych; wskazać, gdzie naleŜy przechowywać poszczególne materiały, biorąc pod 
uwagę ich cechy techniczne, 

 

uczniowie  otrzymują  wykazy  materiałów  ceramicznych  z  określeniem  miejsc  ich 
składowania,  

 

pracując w grupie uczniowie opisują miejsce składowania materiałów ceramicznych. 

W  trakcie  pracy  w  grupach  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  przestrzeganie  przepisów 
bhp. 
 
Podsumowanie zajęć: 

 

uczniowie uzasadniają wybór miejsca składowania materiałów ceramicznych.  

 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.  

 

nauczyciel  analizuje prace ucznia i stwierdza czy czyni postępy,  

 

uczniowie prezentują swoje prace, 

 

uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  WyposaŜenie  magazynów  stali.  Na 

podstawie zgromadzonych informacji sporządź w notatniku notatkę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  
i zdobytych umiejętności. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator urządzeń przemysłu ceramicznego 813[01]. 

Moduł:  

Eksploatacja  maszyn  i  urządzeń  przemysłu  ceramicznego 
813[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie  maszyn  i  urządzeń  przemysłowych  oraz 
transportowych 813[01].Z1.01 

 

Temat:  Metody i środki transportu mechanicznego. 

Cel ogólny: Ukształtowanie umiejętności dobierania środków transportu mechanicznego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:  

 

dobrać sposób i środki transportu do rodzaju materiału.  

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizowania i planowania pracy, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

charakterystyki środków transportu mechanicznego, 

 

rzutnik pisma,  

 

przepisy  dotyczące  zasad  bezpiecznej  pracy  z  zastosowaniem  środków  transportu 
mechanicznego, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika. 

 
Formy organizacji pracy uczniów
:  

 

praca w grupach.  

 
Czas trwania zajęć
: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Przebieg zajęć: 
Lp. 

Ogniwa zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności uczniów 

Czas 

trwania  

1. 

Stworzenie ładu 
zewnętrznego  
i wewnętrznego 

 

wita uczniów 

 

sprawdza obecność 

 

podaje temat zajęć  

 

przedstawia cele zajęć  

 

witają nauczyciela   

 

podają obecności 

 

zapisują temat zajęć  
w zeszytach  

3 minut. 

2. 

Opracowanie nowego 
materiału 

 

przypomina zagadnienia  
z ostatnich zajęć 

 

rozpoczyna opracowanie 
nowego materiału  

 

odpowiadają na pytania 

 

biorą czynny udział 
w zajęciach 

 

zapisują nowe informacje  
w zeszytach 

5 minut. 

3. 

Kształtowanie pojęć 

 

omawia środki transportu 

 

nawiązuje rozmowę  
z   uczniami na temat środków 
transportu mechanicznego 

 

odpowiadają na pytania 
nauczyciela 

 

10 minut. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

4. 

Wiązanie teorii  
z praktyką 

 

przypomina zasady bhp 
podczas transportu 
mechanicznego 

 

omawia charakterystyki 
ś

rodków transportu 

mechanicznego 

 

omawia zastosowanie 
ś

rodków transportu 

mechanicznego 

 

wybierają materiały do 
transportu mechanicznego 

 

dobierają środki transportu 
mechanicznego  (pod 
kontrolą nauczyciela) 

15 minut. 

5. 

Kształtowanie 
nawyków 

 

powtarza najwaŜniejsze 
wiadomości 

 

sprawdza wykonanie 
ć

wiczenia oraz przekazuje 

uwagi 

 

odpowiadają na pytania 

 

prezentują wykonane 
ć

wiczenie  

 

10 minut. 

6. 

Ocena i kontrola 

 

ocenia aktywność uczniów 

 

1 minut. 

7. 

Zakończenie zajęć 

 

podaje treść zadania 
domowego 

Zapisują treść zadania 
w zeszytach przedmiotowych 

1 minut. 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5.   

ĆWICZENIA 

 

5.1.   Elementy procesu produkcyjnego

 

 
5.1.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ rodzaj produkcji do przedstawionych zleceń. 

Nazwa zlecenia: 

Rodzaj produkcji 

Wykonanie wałka do przekładni zębatej 

 

Wykonanie 10 odkuwek 

 

Wykonanie 200 kół zębatych zgodnie z rysunkiem  

 

Wykonanie 10 000 Ŝeliwnych korpusów zgodnie z 
rysunkiem 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z tabelą 1 poradnika dla ucznia, 

2)

 

określić rodzaj produkcji i wypełnić tabelę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–   pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  półfabrykat  do  wykonania  poszczególnych  elementów  i  uzasadnij  wybór.  

Przyjmij,  Ŝe  zakład  produkcyjny  jest  doskonale  wyposaŜony  w  obrabiarki  uniwersalne, 
specjalne, specjalistyczne, narzędzia, przyrządy i urządzenia pomocnicze. 

 

Nazwa zlecenia: 

Rodzaj półfabrykatu 

Uzasadnienie wyrobu 

Wykonanie wałka do przekładni zębatej 

 

 
 

Wykonanie 10 odkuwek 

 

 
 

Wykonanie 200 kół zębatych wg rysunku   

 
 

Wykonanie 10 000 Ŝeliwnych korpusów 
wg rysunku 

 

 

Wykonanie wałka do przekładni zębatej 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  techniki  wykonania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany 
przez nauczyciela uczeń prezentuje swoją pracę. Czas wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia, 

2)

 

określić rodzaj produkcji i wypełnić tabelę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:  

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  klasyfikacji  Polskich  Norm  i  Norm  ISO  odnośnie  projektowania  procesu 

technologicznego.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni fragment rozdziału „Materiał nauczania”. NaleŜy zwrócić uwagę na umiejętność 
posługiwania  się  normami.  Uczniowie  pracują  w  grupach.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  liderzy 
grup prezentują prace. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut.

 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odczytać oznaczenia Polskich Norm i norm ISO, 

2)

 

zapisać spostrzeŜenia w notatniku, 

3)

 

opisać przeznaczenie wybranych norm, 

4)

 

dokonać klasyfikacji norm, 

5)

 

zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy, 

6)

 

zaprezentować wyniki pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–   metoda przewodniego tekstu. 

 
Ś

rodki dydaktyczne:  

 

Polskie Normy oraz ISO, 

 

normy branŜowe, 

 

rzutnik pisma, 

 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5.2. Klasyfikacja maszyn urządzeń przemysłowych 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Otrzymałeś  listę  maszyn  stosowanych  w  nieduŜym  zakładzie  ceramicznym. 

Przyporządkuj te maszyny i urządzenia do odpowiednich grup. 
 

Rodzaj maszyny 

Nazwa maszyny 

Silniki  

 

Prądnice  

 

pompy 

 

Maszyny energetyczne 

spręŜarki 

 

technologiczne 

 

Maszyny robocze 

transportowe 

 

 
Wskazówki do realizacji 
NaleŜy zwrócić uwagę na poprawność przeprowadzonej klasyfikacji. Uczniowie pracują 

samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić rodzaje maszyn występujących w zakładzie, 

2)

 

sklasyfikować maszyny, 

3)

 

zapisać nazwy i oznaczenia maszyn w odpowiednich polach, 

4)

 

ocenić poprawność wykonania ćwiczenia, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

informacje o parku maszynowym zakładu, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Ćwiczenie 2 

Określ  w  danej  maszynie  zadania  występujących  zespołów,  podzespołów  i  części  na 

podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  estetykę  i  poprawność  wykonania.  Uczniowie  powinni 

zapoznać  się  z  dokumentacją  techniczno  ruchową.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia  pracują 
samodzielnie. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy dokumentacji techniczno-ruchowej, 

3)

 

wykonać notatki, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja techniczno-ruchowa, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.3. Układy napędowe maszyn i urządzeń 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  pompę  wyporową  do  określonych  warunków  pracy  na  podstawie  danych 

technicznych zawartych w DTR lub w katalogach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  dokumentacją  techniczno  ruchową  i  katalogami.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy 
zwrócić uwagę na poprawność czytania dokumentacji. Czas wykonania ćwiczenia 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy danych zawartych w katalogach, 

3)

 

zapisać wyniki w notatniku, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

dokumentacja techniczno ruchowa, 

−−−−

 

katalogi pomp, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz  spręŜarkę  do  określonych  warunków  pracy  na  podstawie  danych  technicznych 

zawartych w DTR lub w katalogach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  dokumentacją  techniczno  ruchową  i  katalogami.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy 
zwrócić uwagę na poprawność czytania dokumentacji. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy danych zawartych w katalogach, dokumentacji techniczno – ruchowej,  

3)

 

zapisać wyniki w notatniku, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

dokumentacja techniczno-ruchowa, 

−−−−

 

katalogi spręŜarek, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3  

Dobierz  wentylator  do  określonych  warunków  pracy  na  podstawie  danych  technicznych 

zawartych w DTR lub w katalogach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  dokumentacją  techniczno  ruchową  i  katalogami.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po 
wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez  nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy 
zwrócić uwagę na poprawność czytania dokumentacji. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

2)

 

dokonać analizy danych zawartych w katalogach, dokumentacji techniczno-ruchowej,  

3)

 

zapisać wyniki w notatniku, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

dokumentacja techniczno-ruchowa, 

−−−−

 

katalogi wentylatorów, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Połącz typ pompy z jej opisem.  
 

Pompy wirowe odśrodkowe 

pompy o osiowym przepływie cieczy 

przez wirnik 

Pompy helikoidalne 

pompy o promieniowym wypływie 

cieczy przez wirnik 

Pompy diagonalne 

pompy o przepływie promieniowo-

osiowym cieczy przez wirnik 

Pompy śmigłowe 

pompy o ukośnym przepływem 

cieczy przez wirnik 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  zapoznać  się  

z  katalogami.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  wykonaniu  ćwiczenia  wskazany  przez 
nauczyciela  uczeń  prezentuje  swoją  pracę.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  poprawność  czytania 
dokumentacji. Czas wykonania ćwiczenia 10 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

określić wypływy cieczy w róŜnych typach pomp, 

2)

 

dobrać nazwy pomp do rodzaju wypływu cieczy,  

3)

 

zapisać wyniki w notatniku, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

−−−−

 

pokaz z objaśnieniem,  

−−−−

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

katalogi pomp,  

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4. Transport i magazynowanie surowców i mas ceramicznych 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Z  magazynu  naleŜy  dostarczyć  na  stanowisko  pracy  250  kg  masy  ceramicznej. 

Stanowisko  pracy  usytuowane  jest  w  odległości  około  40  m  od  magazynu.  Dokonaj  doboru 
ś

rodków transportu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Po  zajęciach  prezentują  swoje  wyniki.  Czas  na 

wykonanie ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować polecenie ćwiczenia, 

2)

 

zapoznać się ze środkami transportu ręcznego, 

3)

 

wybrać odpowiedni środek transportu ręcznego i uzasadnić swój wybór, 

4)

 

omówić zasady bezpiecznego transportu ręcznego wybranym środkiem transportu, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia.  

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

charakterystyki środków transportu ręcznego i mechanicznego,  

−−−−

 

przepisy  dotyczące  zasad  bezpiecznej  pracy  z  zastosowaniem  środków  transportu 
ręcznego i mechanicznego, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  rodzaj  prezentowanej  suwnicy  oraz  elementy  jej  budowy  wskazane  na 

rysunku. 

 

Rysunek przedstawia 
suwnicę:…………………………………………………………………….. 

1…………………………………………………………………………………………. 
2………………………………………………………………………………………..... 
3………………………………………………………………………………….……… 
4…………………………………………………………………………………………. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

Rysunek do ćwiczenia 3 [7, s 545]

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  materiał  nauczania.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Czas 
wykonania ćwiczenia 15 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

rozpoznać prezentowaną suwnicę.  

2)

 

rozpoznać elementy suwnicy oznaczone numerami, 

3)

 

zapisać nazwę suwnicy i nazwy rozpoznanych elementów we wskazanych miejscach, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia, 

5)

 

ocenić poprawność wyników ćwiczenia.  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

dokumentacja techniczno-ruchowa suwnicy, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Do  magazynu  dostarczono  1000  kg  surowca  kaolinowego.  Ustal  miejsce  składowania 

materiału. 
 

Wskazówki do realizacji 
Uczniowie pracują w 2-osobowych grupach. Wybór miejsca składowania uzaleŜniają od 

właściwości fizyczno-chemicznych materiału. Czas wykonania ćwiczenia 20 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z opisami miejsc składowania materiałów ceramicznych  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

2)

 

wskazać,  gdzie  naleŜy  przechowywać  poszczególne  materiały,  biorąc  pod  uwagę  ich 
właściwości chemiczne i fizyczne, 

3)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

−−−−

 

opisy  miejsc  składowania  materiałów  ceramicznych  oraz  wykazy  materiałów 
ceramicznych z określeniem miejsc ich składowania, 

−−−−

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie maszyn i urządzeń 
przemysłowych oraz transportowych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z poziomu podstawowego, 

 

zadania 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  11  zadań  w  tym  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 9 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. c, 11. c,  
12.  c, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. b, 19. d, 20. b.

 

 
Plan testu

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  Zdefiniować pojęcie procesu produkcyjnego 

2.

 

  Zdefiniować pojęcie procesu technologicznego 

3.

 

  Wskazać wzór opisujący techniczną normę czasu  

4.

 

  Scharakteryzować oznaczenie maszyn 

5.

 

 

Określić  zawartość  dokumentacji  techniczno-
ruchowej 

6.

 

 

Określić źródło energii mechanicznej w napędzie 
pneumatycznym 

7.

 

  Scharakteryzować pojęcie wentylatora  

8.

 

 

Zdefiniować pojecie budowli magazynowych 
zamkniętych 

9.

 

  Rozpoznać urządzenia transportu ręcznego 

10.

 

 

Objaśnić działanie napędów elektro-pneumo-
hydraulicznych 

11.

 

 

Opisać znaczenie skrótów uŜywanych do 
opisywania systemów produkcji 

PP 

12.

 

  Określić zawartość karty technologicznej 

PP 

13.

 

  Rozpoznać urządzenie transportowe 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

14.

 

  Scharakteryzować skład napędu hydraulicznego 

PP 

15.

 

 

Rozpoznać schemat przemysłowej instalacji 
pneumatycznej 

PP 

16.

 

 

Wyjaśnić oznaczenia znajdujące się na 
wentylatorach 

PP 

17.

 

 

Dobrać regały do składowania róŜnych 
materiałów 

PP 

18.

 

 

Wskazać podstawową dokumentacje 
magazynową  

PP 

19.

 

  RozróŜnić urządzenia transportu ręcznego 

PP 

20.

 

 

RozróŜnić urządzenia transportu 
mechanicznego 

PP 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Pięć  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  11–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.

 

Czas trwania testu – 45 minut. 

9.

 

Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu 
wynosi 20 pkt. 

Powodzenia! 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Materiały dla ucznia

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1. Procesem produkcyjnym nazywamy 

a)

 

uporządkowany ciąg działań prowadzący do wytworzenia produktu. 

b)

 

przypadkowy proces, który prowadzi do wytworzenia produktu. 

c)

 

proces w wyniku kotnego samoistnie otrzymujemy produkt. 

d)

 

pobranie materiału z magazynu. 

 
2. Proces technologiczny jest 

a)

 

pomocniczą częścią procesu produkcyjnego. 

b)

 

główną częścią procesu produkcyjnego. 

c)

 

oddzielną częścią realizowana niezaleŜnie od procesu produkcyjnego. 

d)

 

przestarzałym określeniem procesu produkcyjnego. 

 

3. Napędem hydraulicznym nazywamy 

a)

 

napęd o czynniku roboczym w postaci powietrza. 

b)

 

napęd wykorzystujący ciecz o odpowiednim ciśnieniu. 

c)

 

napęd typowo mechaniczny. 

d)

 

dowolny napęd. 

  
4.  Zdanie … jest fałszywe   

a)

 

oznakowanie CE powinno być umieszczone bezpośrednio na maszynie. 

b)

 

oznakowanie  CE  powinno  być  umieszczone  w  instrukcji  obsługi  dołączonej  do 
maszyny. 

c)

 

oznakowanie CE powinno być widoczne i czytelne. 

d)

 

oznakowanie CE powinno mieć 3 mm wysokości. 

 
5.  Dokumentacja techniczno-ruchowa nie zawiera 

a)

 

wykazu części zapasowych. 

b)

 

rysunków złoŜeniowych. 

c)

 

schematów kinematycznych. 

d)

 

rysunków wykonawczych. 

 

6.  Do wytłaczania wyrobów ceramicznych wykorzystuje się 

a)

 

prasy ślimakowe. 

b)

 

półautomaty odlewnicze. 

c)

 

szlifierki piaskowe. 

d)

 

pompa łopatkowa. 

 

7. Wentylator jest spręŜarką w której 

a)

 

przyrost ciśnienia jest maksymalny 

b)

 

przyrost ciśnienia jest minimalny. 

c)

 

niema przyrostu ciśnienia. 

d)

 

ciśnienie na wejściu jest znacznie większe niŜ ciśnienie na wyjściu.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

8. Do budowli magazynowych zamkniętych nie naleŜy  

a)

 

silos. 

b)

 

zasobnik. 

c)

 

ogrodzone składowisko. 

d)

 

budynek jedno lub wielo kondygnacyjny. 

 

9.  Rysunek przedstawia  

a)

 

ręczny uchwyt szczękowy do blach. 

b)

 

ręczny uchwyt szczękowy do rur. 

c)

 

ręczny uchwyt szczękowy do teowników. 

d)

 

ręczny uchwyt szczękowy do ceowników. 

 

 

 

10. W napędach elektro-pneumo-hydraulicznych 

a)

 

silnik  elektryczny  napędza  spręŜarkę,  a  spręŜony  przez  nią  gaz  napędza  silnik 
pneumatyczny i narzędzie. 

b)

 

silnik  pneumatyczny,  najczęściej  zasilany  z  układu  centralnego,  napędza  pompę 
cieczową, a pompowana przez nią ciecz napędza silnik hydrauliczny i narzędzie. 

c)

 

spręŜony  gaz  ze  spręŜarki  napędzanej  silnikiem  elektrycznym  jest  podawany  do 
silnika pneumatycznego, który z kolei napędza silnik hydrauliczny i narzędzie. 

d)

 

spręŜony gaz jest doprowadzany do silnika pneumatycznego który silnik hydrauliczny 
i narzędzie. 

 

11. ESP jest to 

a)

 

ekonomiczny system produkcyjny. 

b)

 

elastyczny sposób produkcji. 

c)

 

elastyczny system produkcyjny. 

d)

 

ewidencja szacunkowa produkcji. 

 
12. Karta technologiczna nie zawiera 

a)

 

opisu operacji. 

b)

 

numeru operacji. 

c)

 

informacji o uŜytym oprogramowaniu CAD/CAM. 

d)

 

informacji o oprzyrządowaniu. 

 

13. Przedstawione na rysunku urządzenie transportowe to 

a)

 

podest ruchomy.  

b)

 

suwnica bramowa.  

c)

 

suwnica kontenerowa.  

d)

 

Ŝ

uraw. 

 

 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

14. W skład właściwego napędu hydraulicznego nie wchodzą 

a)

 

pompy. 

b)

 

silniki hydrauliczne.  

c)

 

zawory.  

d)

 

przekładnie 

 

15. Na rysunku przedstawiono 

a)

 

schemat przemysłowego układu 
pneumo-hydraulicznego. 

b)

 

schemat przemysłowego układu 
elektrycznego. 

c)

 

schemat przemysłowego układu 
hydraulicznego. 

d)

 

schemat przemysłowego układu 
pneumatycznego. 

 

 

 

16.  PoniŜej  przedstawiono  przykładowe  oznaczenie  wentylatora,  która  odpowiedz 

prawidłowo wyjaśnia znaczenie odnośników z cyframi 

 
a)

 

1-typ wentylatora, 2-średnica  
w mm, 3-typ piasty. 

b)

 

1-typ łopatek, 2-średnica w mm, 
3-typ piasty. 

c)

 

1-typ piasty, 2-średnica w mm, 
3-typ wentylatora. 

d)

 

1-kierunek przepływu,                 
2-średnica w mm, 3-typ piasty. 

 

 

 

17. Regały wspornikowe przeznaczone są dla 

a)

 

materiałów sypkich. 

b)

 

materiałów  których  długość  nie  przekracza  dostępnych  długości  belek  w  innych 
systemach. 

c)

 

materiałów których długość przekracza dostępne długości belek w innych systemach. 

d)

 

składowania róŜnego rodzaju cieczy. 

 

18. Zdjęcie poniŜej przedstawia dokumentacje 

a)

 

wydania materiału na 
zewnątrz. 

b)

 

pobrania materiału. 

c)

 

technologiczną. 

d)

 

produkcyjną. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

19. Narzędzie przedstawione na rysunku to 

a)

 

kleszcze kowalskie. 

b)

 

podnośnik bramowy.  

c)

 

ręczny uchwyt szczękowy do blach. 

d)

 

ręczny uchwyt kleszczowy do dłuŜyc. 

 

 

20. Na zdjęciu przedstawiono 

a)

 

przenośnik taśmowy. 

b)

 

przenośnik wałkowy. 

c)

 

przenośnik łańcuchowy. 

d)

 

przenośnik pneumatyczny. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 
Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz transportowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

 

Razem:   

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie maszyn i urządzeń 
przemysłowych oraz transportowych”. 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 z poziomu podstawowego, 

 

zadania 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  11  zadań  w  tym  2  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym 9 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi
1.  a,  2.  b, 3.  b, 4.  b, 5.  6.  c,  7.  b, 8. c,  9.  a,  10.  a,  11.  b,  
12. c,13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. a, 19. d, 20. a,

 

 

Plan testu

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  Zdefiniować pojęcie procesu produkcyjnego 

2.

 

  Zdefiniować pojęcie procesu technologicznego 

3.

 

  Określić ciśnienie robocze wentylatora  

4.

 

  Określić zadania przenośników 

5.

 

 

Określić  zawartość  dokumentacji  techniczno- 
ruchowej 

6.

 

 

Określić źródło energii mechanicznej w napędzie 
pneumatycznym 

7.

 

  Scharakteryzować pojęcie wentylatora  

8.

 

 

Zdefiniować pojecie budowli magazynowych 
zamkniętych 

9.

 

  Zdefiniować wysokość wentylatora 

10.

 

 

Określić dopuszczalne normy podnoszenia  
i przenoszenia cięŜarów przez jednego dorosłego 
męŜczyznę 

11.

 

 

Wskazać właściwą instytucję kontrolującą 
spręŜarki 

PP 

12.

 

  Określić elementy karty technologicznej 

PP 

13.

 

 

Zanalizować  wykres  zaleŜności  zuŜywania  się 
części od czasu eksploatacji 

C  

PP 

14.

 

  Scharakteryzować zuŜycie naturalne 

PP 

15.

 

 

Rozpoznać schemat przemysłowej instalacji 
pneumatycznej 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

16.

 

 

Wyjaśnić oznaczenia znajdujące się na 
wentylatorach 

PP 

17.

 

 

Dobrać regały do składowania róŜnych 
materiałów 

PP 

18.

 

  Rozpoznać urządzenia transportu pionowego  

PP 

19.

 

  Rozpoznać urządzenia transportu ręcznego 

PP 

20.

 

  Określić właściwości dźwigara 

PP 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Pięć  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań  o  róŜnym  stopniu  trudności.  Wszystkie  zadania  są  zadaniami 
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  –  zaznacz  prawidłową 
odpowiedź  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć 
kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie  na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci  czas  wolny.  Trudności  mogą 
przysporzyć  Ci  zadania:  11–20,  gdyŜ  są  one  na  poziomie  trudniejszym  niŜ  pozostałe. 
Przeznacz na ich rozwiązanie więcej czasu. 

8.

 

Czas trwania testu – 45 minut. 

9.

 

Maksymalna  liczba  punktów,  jaką  moŜna  osiągnąć  za  poprawne  rozwiązanie  testu  
wynosi 20 pkt. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja dla ucznia, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1. Procesem produkcyjnym nazywamy 

a)

 

uporządkowany ciąg działań prowadzący do wytworzenia produktu. 

b)

 

przypadkowy proces który prowadzi do wytworzenia produktu. 

c)

 

proces w wyniku kotnego samoistnie otrzymujemy produkt. 

d)

 

pobranie materiału z magazynu. 

 

2. Proces technologiczny jest 

a)

 

pomocniczą częścią procesu produkcyjnego. 

b)

 

główną częścią procesu produkcyjnego. 

c)

 

oddzielną częścią realizowana niezaleŜnie od procesu produkcyjnego. 

d)

 

przestarzałym określeniem procesu produkcyjnego. 

 

3. Wentylatory średniopręŜne wytwarzają ciśnienie 

a)

 

do 1 kPa. 

b)

 

1÷3 kPa. 

c)

 

3÷5 kPa. 

d)

 

5÷9 kPa. 

 
4.  Przenośniki taśmowe wykorzystuje się do transportu 

a)

 

materiałów sypkich i drobnicy. 

b)

 

materiałów o duŜych cięŜarach. 

c)

 

cieczy. 

d)

 

materiałów o duŜych gabarytach. 

 
5.  Dokumentacja techniczno-ruchowa nie zawiera  

a)

 

wykazu części zapasowych. 

b)

 

rysunków złoŜeniowych. 

c)

 

schematów kinematycznych. 

d)

 

rysunków wykonawczych. 

 
6.  W napędzie pneumatycznym źródłem energii mechanicznej jest 

a)

 

silnik asynchroniczny. 

b)

 

silnik elektryczny 

c)

 

silnik pneumatyczny. 

d)

 

pompa łopatkowa. 

 

7. Wentylator jest spręŜarką w której 

a)

 

przyrost ciśnienia jest maksymalny. 

b)

 

przyrost ciśnienia jest minimalny. 

c)

 

niema przyrostu ciśnienia. 

d)

 

ciśnienie na wejściu jest znacznie większe niŜ ciśnienie na wyjściu.  

 
8. Do budowli magazynowych zamkniętych nie naleŜy 

a)

 

silos. 

b)

 

zasobnik. 

c)

 

ogrodzone składowisko. 

d)

 

budynek jedno lub wielo kondygnacyjny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

9. Wydajność wentylatora to 

a)

 

ilość czynnika przetłaczanego w jednostce czasu w m

3

/s. 

b)

 

czas potrzebny na przetłoczenia jednostki objętości czynnika s/m

3

c)

 

energia potrzebna na przetłoczenia jednostki objętości czynnika J/m

3

d)

 

ilość czynnika przetłaczanego w jednostce dostarczonej energii w m

3

/J. 

 
10.  Dopuszczalne  normy  podnoszenia  i  przenoszenia  cięŜarów  przez  jednego  dorosłego 

męŜczyznę wynoszą 

a)

 

40 kg - przy pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m. 

b)

 

45 kg - przy pracy stałej i odległości przenoszenia do 75 m. 

c)

 

40 kg - przy pracy stałej i odległości przenoszenia do 100 m. 

d)

 

75 kg - przy pracy stałej i odległości przenoszenia do 80 m. 

 
11. SpręŜarka podlega kontrolom prowadzonym przez 

a)

 

Urząd Transportu Drogowego. 

b)

 

Urząd Dozoru Technicznego. 

c)

 

Instytut Technologii Eksploatacji. 

d)

 

Urząd Nadzoru Budowlanego. 

 
12. Karta technologiczna nie zawiera 

a)

 

opisu operacji. 

b)

 

numeru operacji. 

c)

 

informacji o uŜytym oprogramowaniu CAD/CAM. 

d)

 

informacji o oprzyrządowaniu . 

 

13. Zdjęcie przedstawia przenośnik 

a)

 

wałkowy. 

b)

 

taśmowy. 

c)

 

łańcuchowy. 

d)

 

pneumatyczny. 

 

 

 
14. Regały wspornikowe przeznaczone są dla 

a)

 

materiałów sypkich. 

b)

 

materiałów  których  długość  nie  przekracza  dostępnych  długości  belek  w  innych 
systemach. 

c)

 

materiałów których długość przekracza dostępne długości belek w innych systemach. 

d)

 

składowania róŜnego rodzaju cieczy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

15. Urządzenie transportowe na rysunku to 

a)

 

podest ruchomy.  

b)

 

suwnica bramowa.  

c)

 

suwnica kontenerowa.  

d)

 

Ŝ

uraw. 

 

 

 
16. Zawór bezpieczeństwa słuŜy w układzie pneumatycznym do 

a)

 

zabezpieczenia układu w przypadku awaryjnego wzrostu ciśnienia. 

b)

 

regulacji ciśnienia powietrza. 

c)

 

sterowania spręŜarką. 

d)

 

wypuszczania kondensatu ze zbiornika. 

 
17. Regały wspornikowe przeznaczone są dla 

a)

 

materiałów sypkich. 

b)

 

materiałów których długość nie przekracza dostępnych długości belek w innych 
systemach. 

c)

 

materiałów których długość przekracza dostępne długości belek w innych systemach. 

d)

 

składowania róŜnego rodzaju cieczy. 

 
18. Na rysunku przedstawiono 

a)

 

wielokrąŜek. 

b)

 

dźwignik zębatkowy. 

c)

 

dźwignię stalową. 

d)

 

Ŝ

uraw stały. 

 

 

 
19. Urządzenie przedstawione na rysunku to wózek 

a)

 

czterokołowy.  

b)

 

dwukołowy.  

c)

 

podnośnikowy.  

d)

 

paletowy.

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

20. Kształt dźwigara zaleŜy od przebiegu momentów zginających przy zachowaniu stosunku 

a)

 

wysokości h do rozpiętości L w zakresie 1/12÷1/32. 

b)

 

wysokości L do rozpiętości h w zakresie 1/12÷1/32. 

c)

 

wysokości h do rozpiętości L w zakresie 1/2÷1/3. 

d)

 

wysokości L do rozpiętości h w zakresie 1/2÷1/3. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko:…………………………………………………….. 

 
Dobieranie maszyn i urządzeń przemysłowych oraz transportowych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

 

                                                                                              Razem:   

 
 
 
 
 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

7. LITERATURA 

 

1.

 

Gołembska E.: Kompendium wiedzy o logistyce. PWN, Poznań 2002 

2.

 

Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 

3.

 

Kijewski J.: Maszynoznawstwo. WSiP Warszawa 1993 

4.

 

Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dąbrowski  M.:  ZagroŜenia  mechaniczne.  Centralny 
Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997 

5.

 

Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1997 

6.

 

Rączkowski B.: BHP w praktyce. ODiDK, Gdańsk 2005 

7.

 

Mały poradnik mechanika t. II Wydawnictwa NT, Warszawa 1994 

8.

 

www.bagra.pl 

9.

 

www.boc.com.pl 

10.

 

www.cke.edu.pl 

11.

 

www.messer.pl 

12.

 

mfiles.ae.krakow.pl 

13.

 

www.promag.pl 

14.

 

www.wentech.pl 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Baraniak  B.:  Dobór  treści  kształcenia  zawodowego.  Instytut  Badań  Edukacyjnych, 
Warszawa 1997 

2.

 

Figurski  J.:  Eksperyment  pedagogiczny  Modułowe  programy  nauczania  w  kształceniu 
zawodowym:  model  ujednoliconego  egzaminu  zawodowego.:  Instytut  Technologii 
Eksploatacji, Radom 2001 

3.

 

Francuz  W.  M.:  Dydaktyka  w  nowej  szkole  zawodowej.:  Wydawnictwo  Politechniki 
Krakowskiej, Kraków 2004 

4.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004 

5.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Instytut Technologii Eksploatacji, 
Radom 2000 

6.

 

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. WyŜsza Szkoła InŜynierska, 
Radom 1995