background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

Dorota Lubaszka

 

 
 
 

 

 
 

Otrzymywanie stali  
812[02].Z2.02

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 
 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 

 
 

 

Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Janusz Górny 
mgr inŜ. Jacek Widera 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inŜ. Dorota Lubaszka 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Danuta Pawełczyk 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[02].Z2.02 
„Otrzymywanie  stali”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  operator 
maszyn i urządzeń metalurgicznych. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

12 

5.1.

 

Otrzymywanie stali w piecach martenowskich 

12 

5.1.1.

 

Ć

wiczenia 

12 

5.2.

 

Otrzymywanie stali metodami konwertorowymi 

15 

5.2.1.

 

Ć

wiczenia 

15 

5.3.

 

Otrzymywanie stali w piecach elektrycznych 

19 

5.3.1.

 

Ć

wiczenia 

19 

5.4.

 

Odlewanie stali 

23 

5.4.1.

 

Ć

wiczenia 

23 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

 

26 
40 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

 
Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
metalurgicznych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę teoretyczną oraz 
opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami 
o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając róŜne moŜliwości ich realizacji w szkole. 
Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy 
określonym  zapleczu  techniczno-dydaktycznym  szkoły,  lub  jak  je  zmodyfikować. 
Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
Szczególnie  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel moŜe zastosować test według 
własnego  projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie, 

 

pogadanka dydaktyczna. 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

812[02].Z2 

Technologia procesów 

metalurgicznych 

812[02].Z2.01 

Otrzymywanie surówki 

812[02].Z2.02 

Otrzymywanie stali 

 

812[02].Z2.03 

Otrzymywanie metali 

nieŜelaznych 

812[02].Z2.04 

Otrzymywanie materiałów  

z proszków spiekanych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu metaloznawstwa, 

 

charakteryzować rudy Ŝelaza, 

 

rozróŜniać składniki strukturalne, gatunki, właściwości i zastosowanie stopów Fe-C, 

 

charakteryzować rodzaje surówek oraz określić ich przeznaczenie,  

 

określać pierwiastki szkodliwe występujące w surówkach oraz ich wpływ na właściwości 
surówek, 

 

rozróŜniać reakcje egzotermiczne i endotermiczne, 

 

charakteryzować materiały ogniotrwałe, 

 

rozróŜniać rodzaje paliw stosowanych w procesach metalurgicznych, 

 

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w procesach metalurgicznych, 

 

charakteryzować układy sterowania i regulacji stosowane w procesach metalurgicznych, 

 

stosować przepisy bhp, przeciw poŜarowe oraz ochrony środowiska, 

 

korzystać z dokumentacji technicznej, literatury technicznej, norm i poradników, 

 

pracować w grupie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

 

 

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować stal według metod otrzymywania, 

 

scharakteryzować materiały wsadowe i pomocnicze do procesów stalowniczych, 

 

rozróŜnić urządzenia do przygotowania złomu stalowego, 

 

rozróŜnić rodzaje procesów konwertorowych,  

 

wyjaśnić konstrukcję konwertora tlenowego, 

 

rozróŜnić urządzenia do odpylania gazów konwertorowych,  

 

scharakteryzować przebieg procesu konwertorowo-tlenowego, 

 

wyjaśnić budowę pieca martenowskiego, 

 

scharakteryzować przebieg procesu martenowskiego,  

 

rozróŜnić rodzaje pieców łukowych,  

 

wyjaśnić konstrukcje pieca łukowego trójfazowego, 

 

scharakteryzować przebieg procesu wytapiania stali w piecu łukowym, 

 

scharakteryzować wytapianie stali w piecach indukcyjnych, 

 

scharakteryzować obróbkę pozapiecową stali, 

 

rozróŜnić sprzęt do odlewania stali, 

 

wyjaśnić sposoby odlewania stali, 

 

rozróŜnić wady wlewków i określić przyczyny ich powstawania, 

 

scharakteryzować odlewanie stali sposobem ciągłym, 

 

rozróŜnić urządzenia kontrolno-pomiarowe stosowane w procesach stalowniczych, 

 

rozróŜnić rodzaje naprawy pieców stalowniczych, 

 

określić  zasady  zachowania  się  w  strefach  gazoniebezpiecznych  oraz  w  strefach 
bezpośredniego  zagroŜenia  odpryskiem  ŜuŜla  i  ciekłego  metalu  oraz  gorącego  metalu 
i zgorzeliny, 

 

określić  zasady  bhp,  ochrony  przeciwpoŜarowej  i  ochrony  środowiska  naturalnego 
obowiązujące w stalowniach, 

 

posłuŜyć  się  dokumentacją  technologiczną,  Dokumentacją  Techniczno-Ruchową, 
normami: polskimi, branŜowymi i zakładowymi oraz poradnikami. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[02] 

Moduł: 

Technologia procesów metalurgicznych 812[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Otrzymywanie stali 812[02].Z2.02  

Temat:  Struktura wlewka.

 

Cel ogólny:  Poznanie wpływu odtleniania na strukturę i wady wlewka. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

 

scharakteryzować podział stali ze względu na sposób odtleniania, 

 

określić sposób odtleniania stali nieuspokojonej, 

 

scharakteryzować strukturę wlewka ze stali nieuspokojonej, 

 

scharakteryzować wady wlewków ze stali nieuspokojonej, 

 

określić sposób odtleniania stali półuspokojonej, 

 

scharakteryzować strukturę wlewka ze stali półuspokojonej, 

 

scharakteryzować wady wlewków ze stali półuspokojonej, 

 

określić sposób odtleniania stali uspokojonej, 

 

scharakteryzować strukturę wlewka ze stali uspokojonej, 

 

scharakteryzować wady wlewków ze stali uspokojonej. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

korzystania z róŜnorodnych źródeł informacji, 

 

czytania ze zrozumieniem, 

 

pracy w zespole. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy tekstów informacyjnych, 

 

schematy wlewków, 

 

papier formatu A4, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć:
 1 godzina dydaktyczna. 
 
Zadanie dla ucznia
 

Scharakteryzuj wpływ sposobu odtleniania na strukturę i wady wlewka. 

 

Przebieg zajęć: 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy podczas zajęć. 

4.

 

Pogadanka dotycząca odtleniania stali. 

5.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 

Praca własna uczniów. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Co nazywamy stalą? 

2.

 

Jak odtlenia się stal nieuspokojoną? 

3.

 

Jak wpływa sposób odtleniania na strukturę wlewka ze stali nieuspokojonej? 

4.

 

Jakie są główne wady wlewków ze stali nieuspokojonej? 

5.

 

Jak odtlenia się stal półuspokojoną? 

6.

 

Jak wpływa sposób odtleniania na strukturę wlewka ze stali półuspokojonej? 

7.

 

Jakie są główne wady wlewków ze stali półuspokojonej? 

8.

 

Jak odtlenia się stal uspokojoną? 

9.

 

Jak wpływa sposób odtleniania na strukturę wlewka ze stali uspokojonej? 

10.

 

Jakie są główne wady wlewków ze stali uspokojonej? 

 
Faza II. Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.

 

Jaka jest klasyfikacja stali ze względu na sposób odtleniania? 

2.

 

W jaki sposób odtlenia się stal nieuspokojoną, półuspokojoną i uspokojoną? 

3.

 

Jak wpływa sposób odtleniania na strukturę wlewów? 

4.

 

Jakie są wady wlewków ze stali nieuspokojonej, półuspokojonej i uspokojonej? 

 
Faza III. Ustalenie 
1.

 

Uczniowie określają sposoby odtleniania stali.  

2.

 

Uczniowie określają struktury wlewków. 

3.

 

Uczniowie określają wady wlewków. 

 
Faza IV. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie rozróŜniają i charakteryzują metody odtleniania stali.  

2.

 

Uczniowie rozróŜniają i charakteryzują struktury wlewków. 

3.

 

Uczniowie wyjaśniają wpływ sposobu odtleniania na strukturę wlewka. 

4.

 

Uczniowie charakteryzują wady wlewków. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie prezentują opracowania na forum grupy. 

2.

 

Uczniowie dyskutują na temat przedstawionych opracowań. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Praca domowa 
Wyszukaj  w  literaturze  technicznej  lub  w  zasobach  Internetu  informacji  na  temat  usuwania 
wad wlewków. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach. 

 

anonimowe,  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  oceny  zajęć  i  trudności  podczas 
realizacji zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca   …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[02] 

Moduł: 

Technologia procesów metalurgicznych 812[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Otrzymywanie stali 812[02].Z2.02  

Temat:  Proces Bessemera.

 

Cel ogólny:  Poznanie procesu otrzymywania stali w konwertorze Bessemera.  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
 

 

wyjaśnić budowę konwertora Bessemera, 

 

scharakteryzować wytapianie stali w konwertorze Bessemera. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

czytania ze zrozumieniem, 

 

wyciąganie wniosków, 

 

pracy w zespole. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zajęcia grupowe. 

 
Czas trwania zajęć:
  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw foliogramów, 

 

film dydaktyczny, 

 

pytania prowadzące, 

 

papier formatu A4. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Poznanie procesu otrzymywania stali w konwertorze Bessemera.  

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy podczas zajęć. 

 
Faza właściwa 

Pogadanka, pokaz z objaśnieniem. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Jaka jest budowa konwertora Bessemera? 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

2.

 

Jakie są materiały wsadowe w procesie besemerowskim? 

3.

 

Jakie są okresy wytopu w konwertorze Bessemera? 

4.

 

W jaki sposób przeprowadza się odtlenianie w procesie Bessemera? 

5.

 

W jaki sposób nawęgla się stal w procesie Bessemera? 

 
Faza II. Planowanie 
1.

 

Uczniowie określają budowę konwertora Bessemera. 

2.

 

Uczniowie określają sposób wytopu stali w konwertorze Bessemera. 

3.

 

Uczniowie określają sposób odtleniania stali w konwertorze Bessemera. 

4.

 

Uczniowie określają sposób nawęglania stali w konwertorze Bessemera. 

5.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność odpowiedzi. 

 
Faza III. Ustalanie 
1.

 

Uczniowie określają podstawowe elementy składowe konwertora Bessemera. 

2.

 

Uczniowie określają materiały wsadowe do wytopu stali w konwertorze Bessemera. 

3.

 

Uczniowie charakteryzują kolejne etapy wytopu stali w konwertorze Bessemera. 

4.

 

Uczniowie określają materiały stosowane do odtleniania stali w konwertorze Bessemera. 

5.

 

Uczniowie określają materiały do nawęglania stali w konwertorze Bessemera. 

 
Faza III. Wykonanie 
1.

 

Uczniowie rozróŜniają elementy składowe konwertora Bessemera. 

2.

 

Uczniowie charakteryzują materiały wsadowe stosowane w procesie Bessemera. 

3.

 

Uczniowie charakteryzują okres utleniania, okres płomienny, okres dymny w konwertorze 
Bessemera. 

4.

 

Uczniowie charakteryzują sposób odtleniania stali w konwertorze Bessemera. 

5.

 

Uczniowie charakteryzują sposób nawęglania stali w konwertorze Bessemera. 

 
Faza V. Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie prezentują opracowania na forum grupy. 

2.

 

Uczniowie dyskutują na temat przedstawionych opracowań. 

 
Faza VI. Analiza końcowa 
Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  rozwiązania  zadania  sprawiły  im 
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 
Praca domowa 
Wyszukaj  w  literaturze  technicznej  lub  w  zasobach  Internetu  informacji  na  temat 
zastosowania stali konwertorowych. 
 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe,  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  oceny  zajęć  i  trudności  podczas 
realizacji zadania. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. 

ĆWICZENIA

  

 
5.1.  Otrzymywanie stali w piecach martenowskich  

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na  schemacie  pieca  martenowskiego  zaznacz  jego  podstawowe  części  oraz 

scharakteryzuj ich przeznaczenie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  martenowskich. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  budowy  pieca 
martenowskiego, 

2)

 

zaznaczyć na schemacie podstawowe części pieca martenowskiego, 

3)

 

zapisać ich nazwy i opisać przeznaczenie, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

schemat pieca martenowskiego, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Odczytaj temperaturę za pomocą termoelementu i pirometru optycznego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  martenowskich. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem 
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Czas wykonania 45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować  zasadę  pomiaru  temperatury  za  pomocą  termoelementu  i  pirometru 
optycznego, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

2)

 

odczytać temperaturę za pomocą termoelementu i pirometru optycznego, 

3)

 

zapisać odczytane temperatury i porównać wyniki, 

4)

 

stosować zasady bhp, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

termoelement i pirometr optyczny, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj  topniki,  materiały  utleniające,  nawęglające,  odtleniacze  do  wytopu  stali 

w piecu martenowskim. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  martenowskich. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące materiałów wsadowych, 

2)

 

rozpoznać poszczególne rodzaje materiałów wsadowych, 

3)

 

zapisać nazwy rozpoznanych materiałów wsadowych i ich krótką charakterystykę, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

próbki materiałów wsadowych, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj urządzenie przedstawione na rysunku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  martenowskich. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

 

Rysunek do ćwiczenia 4 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  martenowskich. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

przeanalizować informacje dotyczące przygotowania materiałów wsadowych, 

2)

 

rozpoznać urządzenie przedstawione na schemacie, 

3)

 

zapisać nazwę oraz zastosowanie urządzenia przedstawionego na rysunku, 

4)

 

opisać inne urządzenia stosowane do przygotowania złomu wsadowego, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

praca z tekstem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

schematy, 

 

dokumentacja DTR urządzeń stosowanych do przygotowania złomu, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2.  Otrzymywanie stali metodami konwertorowymi 

 

 
5.2.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  schematu  konwertora  z  dolnym  dmuchem  opisz  jego  budowę  i  zasadę 

działania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  metodami  konwertorowymi. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych schemat konwertora, 

2)

 

przeanalizować budowę konwertora, 

3)

 

zapisać krótką dotyczącą budowy konwertora, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Sscharakteryzuj metody otrzymywania stali w procesach konwertorowych. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  metodami  konwertorowymi. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  sposobach  wytopu  stali 
w konwertorach, 

2)

 

przedstawić graficznie klasyfikacje metod wytopu stali w procesach konwertorowych, 

3)

 

scharakteryzować 

poszczególne 

metody 

otrzymywania 

stali 

procesach 

konwertorowych, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj materiały odtleniające i nawęglające do wytopu stali uspokojonej. 

  

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  metodami  konwertorowymi. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
45 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać  materiały  dotyczące  odtleniania  i  nawęglania  stali  w  procesach 
konwertorowych, 

2)

 

odszukać  w  dokumentacji  wytopu  informacje  dotyczące  rodzaju  oraz  ilości  materiałów 
odtleniających i nawęglających, 

3)

 

scharakteryzować materiały odtleniające i nawęglające, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

materiały odtleniające i nawęglające, 

 

dokumentacje wytopu, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj urządzenia przedstawione na schemacie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 4

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  metodami  konwertorowymi. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposobu  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać materiały dotyczące otrzymywania stali w procesach konwertorowych, 

2)

 

zapisać nazwy konwektorów przedstawionych na schemacie, 

3)

 

zapisać rodzaj gazu utleniającego doprowadzanego do poszczególnych konwertorów, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika, 

 
Ćwiczenie 5 

Scharakteryzuj metodę otrzymywania stali przedstawioną na schemacie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 5 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  metodami  konwertorowymi. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać materiały dotyczące otrzymywania stali w procesach konwertorowych, 

2)

 

zapisać materiały wsadowe, 

3)

 

zapisać urządzenia stosowane podczas wytopu, 

4)

 

opisać procesy zachodzące podczas wytopu, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 6 

Scharakteryzuj urządzenia odpylające stosowane podczas procesów konwertorowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  metodami  konwertorowymi. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać materiały dotyczące urządzeń odpylających, 

2)

 

sklasyfikować urządzenia odpylające, 

3)

 

opisać zasadę poszczególnych grup urządzeń odpylających, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

Dokumentacja Techniczno-Ruchowa urządzeń odpylających, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3.  Otrzymywanie stali w piecach elektrycznych 
 

5.3.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj piece łukowe przedstawione na schemacie. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  elektrycznych. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych schematy pieców łukowych, 

2)

 

rozpoznać poszczególne rodzaje pieców łukowych, 

3)

 

zapisać nazwę i krótką charakterystykę pieców łukowych przedstawionych na schemacie, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  schematu  pieca  elektrodowego  nazwij  i  scharakteryzuj  podstawowe 

elementy. 

 

Rysunek do ćwiczenia 2 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  elektrycznych. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać materiały dotyczące budowy pieca łukowego o nagrzewaniu bezpośrednim, 

2)

 

nazwać oznaczone kolejnymi numerami części pieca, 

3)

 

scharakteryzować budowę i przeznaczenie zaznaczonych elementów, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

Dokumentacja Techniczno-Ruchowa pieca łukowego, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj etapy otrzymywania stali w piecu łukowym podczas procesu zasadowego 

ze świeŜeniem. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  elektrycznych. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać materiały dotyczące wytopu stali w piecu o wyłoŜeniu zasadowym, 

2)

 

określić kolejne etapy wytopu, 

3)

 

scharakteryzować kolejne etapy wytopu, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Wypisz i scharakteryzuj kolejne etapy otrzymywania stali w piecu indukcyjnym metodą 

przetapiania. 

  

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  elektrycznych. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać materiały dotyczące wytopu stali w piecach indukcyjnych. 

2)

 

wypisać kolejne etapy wytopu, 

3)

 

scharakteryzować kolejne etapy wytopu, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 5

 

Określ  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  obowiązujące  podczas  prac  przy  wytopie 

stali w piecach elektrycznych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  stali  w  piecach  elektrycznych. 
Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas  wykonania 
30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

  

1)

 

odszukać w materiałach informacje dotyczące bhp podczas otrzymywania stali w piecach 
elektrycznych, 

2)

 

scharakteryzuj odzieŜ ochronną uŜywaną przy wytopie stali w piecach elektrycznych, 

3)

 

określić zasady bhp obowiązujące przy wytopie i odlewaniu stali, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.4.  Odlewanie stali 

 

 

5.4.1. Ćwiczenia    

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie przedstawionych na rysunku wlewków określ rodzaj stali.  

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiał nauczania dotyczący odlewania stali. Nauczyciel powinien omówić zakres 
i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 30 minut. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące struktury wlewków, 

2)

 

określić rodzaj stali na podstawie struktury wlewka, 

3)

 

zapisać nazwy i krótką charakterystykę stali, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

struktury wlewków, 

 

papier format A4, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj zestaw odlewniczy do syfonowego odlewania stali. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiał nauczania dotyczący odlewania stali. Nauczyciel powinien omówić zakres 
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Czas wykonania 45 minut. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące odlewania syfonowego, 

2)

 

rozróŜnić elementy zestawu odlewniczego do syfonowego odlewania stali, 

3)

 

scharakteryzować elementy zestawu odlewniczego do syfonowego odlewania stali, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wlewnice, lej, płyta odlewnicza, cegły szamotowe kanałkowe i środkowe,  

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie schematu scharakteryzuj proces odlewania ciągłego stali. 

 

Rysunek do ćwiczenia 3

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiał nauczania dotyczący odlewania stali. Nauczyciel powinien omówić zakres 
i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 30 minut. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące ciągłego odlewania stali, 

2)

 

określić główne elementy zestawu do odlewania ciągłego, 

3)

 

opisać przebieg ciągłego odlewania stali, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat odlewania ciągłego, 

 

papier format A4, 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 4 

Opisz wady wlewków stalowych, które mogą powstać przy zbyt szybkim odlewaniu stali. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału materiał nauczania dotyczący odlewania stali. Nauczyciel powinien omówić zakres 
i technikę wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 30 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące wad wlewków, 

2)

 

odszukać wady wlewków powstające na skutek zbyt szybkiego odlewania stali, 

3)

 

zapisać nazwy wad wynikających ze zbyt szybkiego odlewania, 

4)

 

określić inne wady wlewków stalowych oraz przyczyny ich powstawania, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

Poradnik dla ucznia, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Otrzymywanie stali” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 19 są poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 9, 10, 13, 17, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego 

 
Klucz odpowiedzi:  1. 
a, 2. a, 3. c, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a, 

12. c, 13. b, 14. b, 15. c, 16. c, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d. 

 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  RozróŜnić procesy konwertorowe 

2.

 

 

RozróŜnić materiały ogniotrwałe stosowane 
w procesach konwertorowych 

3.

 

 

Określić okresy otrzymywania stali w procesach 
konwertorowych 

4.

 

 

Określić sposób prowadzenia procesów 
konwertorowych 

5.

 

 

RozróŜnić elementy budowy pieców 
martenowskich 

6.

 

  Określić sposoby odtleniania stali  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

7.

 

  Określić topniki w procesie martenowskim 

8.

 

 

Określić rodzaj stali na podstawie struktury 
wlewka 

9.

 

  Dobrać materiały nawęglające 

PP 

10.

 

 

Scharakteryzować zjawiska towarzyszące 
utlenianiu węgla w konwertorze bessemera  

PP 

11.

 

 

RozróŜnić elementy budowy pieców 
martenowskich  

12.

 

 

Określić okresy otrzymywania stali w procesie 
martenowskim 

13.

 

  Dodać materiały odtleniające  

PP 

14.

 

  RozróŜniać zestawy do odlewania stali 

15.

 

  RozróŜnić proces świeŜenia 

16.

 

  Określić zawartość węgla w stali 

17.

 

 

Dobrać metodę otrzymywania stali w zaleŜności 
od zawartości węgla w surówce 

PP 

18.

 

  Określić źródło ciepła w procesie Bessemera 

19.

 

  RozróŜnić wady wlewków 

20.

 

  Dobrać materiały do upłynniania ŜuŜla 

PP 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  znajdujących  się  w  teście  oraz  z  zasadami 
punktowania. 

4.

 

Przygotuj instrukcję, zestaw zadań testowych oraz karty odpowiedzi dla kaŜdego ucznia. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości uczniów. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Na  5  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Proces Bessemera jest prowadzony przy dmuchu powietrza 
a)

 

od dołu. 

b)

 

z boku. 

c)

 

z góry. 

d)

 

z dołu i z góry. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

2.

 

Konwertor tomasowski ma wyłoŜenie 
a)

 

dolomitowe. 

b)

 

krzemionkowe. 

c)

 

grafitowe. 

d)

 

chromitowe. 

 

3.

 

Okres nie naleŜący do pracy konwertora to okres 
a)

 

iskrowy. 

b)

 

dymny. 

c)

 

topienia. 

d)

 

płomieniowy. 

 

4.

 

Proces otrzymywania stali metodą konwertorowo-tlenowy (LD) trwa 
a)

 

20–25 minut. 

b)

 

12–15 minut. 

c)

 

8–12 minut. 

d)

 

15–25 minut. 

 
5.

 

Do elementów pieca martenowskiego nie zalicza się 
a)

 

komór ŜuŜlowych. 

b)

 

garu. 

c)

 

zaworów rozrządczych. 

d)

 

regeneratorów. 

 
6.

 

Stal uspokojoną odtlenia się 
a)

 

Ŝ

elazomanganem. 

b)

 

Ŝ

elazokrzemem. 

c)

 

Ŝ

elazomanganem i Ŝelazokrzemem. 

d)

 

Ŝ

elazomanganem, Ŝelazokrzemem i aluminium. 

 
7.

 

Topnikami w procesie martenowskim są 
a)

 

aluminium, Ŝelazokrzem. 

b)

 

kamień wapienny, boksyt. 

c)

 

boksyt, Ŝelazomangan. 

d)

 

wapno palone, aluminium. 

 

8.

 

Na rysunku przedstawiony jest przekrój wlewka 
a)

 

ze stali półuspokojonej. 

b)

 

ze stali nieuspokojonej. 

c)

 

ze stali uspokojonej. 

d)

 

z Ŝeliwa szarego. 

 

 

9.

 

Materiałem nawęglającym w procesie wytapiania stali w piecu martenowskim jest 
a)

 

złom stalowy. 

b)

 

koks. 

c)

 

wapno. 

d)

 

odtleniacz. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

 
10.

 

Nad gardzielą konwertora besemerowskiego ukazuje się płomień świadczący intensywnym 
utlenianiu 
a)

 

krzemu. 

b)

 

manganu. 

c)

 

węgla. 

d)

 

aluminium. 

 

11.

 

Regeneratory w procesie martenowskim słuŜą do 
a)

 

odzyskiwania ciepła ze spalin. 

b)

 

doprowadzenia paliwa do części roboczej. 

c)

 

odprowadzenia spalin. 

d)

 

zmiany kierunku przepływu spalin. 

 
12.

 

Pierwszym okresem w procesie martenowskim jest 
a)

 

ładowanie wsadu. 

b)

 

ś

wieŜenie. 

c)

 

naprawa pospustowa. 

d)

 

topienie wsadu. 

 
13.

 

Prowadzone w procesie martenowskim odtlenianie osadowe polega na wprowadzeniu 
a)

 

na powierzchnię ŜuŜla sproszkowanego Ŝelazokrzemu. 

b)

 

do kąpieli metalowej tytanu lub glinu. 

c)

 

Ŝ

uŜli syntetycznych. 

d)

 

wapna. 

 
14.

 

Na rysunku przedstawiono zestaw do odlewania 
a)

 

próŜniowego. 

b)

 

syfonowego. 

c)

 

z góry. 

d)

 

ciągłego. 

 

 

 
15.

 

Podczas przerobu surówki na stal proces wypalania domieszek nazywamy 
a)

 

redukcją pośrednią. 

b)

 

redukcją bezpośrednią. 

c)

 

ś

wieŜeniem. 

d)

 

praŜeniem. 

 

16.

 

NajwyŜsza zawartość węgla w stali moŜe wynosić 
a)

 

1%. 

b)

 

3,2%. 

c)

 

2%. 

d)

 

2,5%. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

17.

 

Surówki o zawartości fosforu 1,7–2,5% przerabia się na stal w procesie 
a)

 

Thomasa. 

b)

 

Bessemera. 

c)

 

konwertorowo-tlenowym. 

d)

 

martenowskim. 

 
18.

 

Ź

ródłem ciepła w procesie Bessemera jest 

a)

 

przepływ prądu elektrycznego. 

b)

 

ciepło reakcji utlenienia. 

c)

 

spalanie paliw gazowych. 

d)

 

spalanie paliw stałych. 

 

19.

 

Do podstawowych wad wlewków ze stali nieuspokojonej naleŜy 
a)

 

jama usadowa. 

b)

 

niewłaściwa struktura wewnętrzna. 

c)

 

pęknięcie. 

d)

 

rzadzizna. 

 
20.

 

W  celu  upłynnienia  zbyt  gęstego  ŜuŜla  zasadowego,  do  pieca  martenowskiego  naleŜy 
dodać 
a)

 

Ŝ

elazomangan. 

b)

 

rudę Ŝelaza. 

c)

 

koks. 

d)

 

fluoryt. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Otrzymywanie stali  

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

TEST 2

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Otrzymywanie stali” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 8, 13, 14, 18, 20 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1.
 a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. a, 8. d, 9. c, 10. b, 11. d, 

12. a, 13. d, 14. a, 15. c, 16. d, 17. b, 18. c, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  RozróŜnić procesy konwertorowe  

2.

 

 

RozróŜnić materiały ogniotrwałe stosowane 
w procesach konwertorowych  

3.

 

 

Określić okresy otrzymywania stali 
w procesach konwertorowych  

4.

 

 

Określić sposób prowadzenia procesów 
konwektorowych 

5.

 

 

RozróŜnić elementy budowy pieców 
martenowskich 

6.

 

 

RozróŜnić elementy budowy pieców 
martenowskich  

7.

 

  Określić materiały odtleniające 

8.

 

 

Dobrać materiały nawęglające w procesie 
martenowskim 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

9.

 

 

Określić rodzaj stali na podstawie struktury 
wlewka 

10.

 

 

Określić materiały utleniające w piecach 
martenowskich  

11.

 

 

Określić sposób prowadzenia procesów 
konwertorowych 

12.

 

  RozróŜnić piece elektryczne  

13.

 

 

Scharakteryzować zjawiska towarzyszące 
utlenianiu Ŝelaza w konwertorze bessemera  

PP 

14.

 

  Dobrać materiały odtleniające 

PP 

15.

 

 

Określić elementy budowy pieca 
martenowskiego  

16.

 

  Określić zawartość węgla stali  

17.

 

  Określić źródło ciepła w procesie Thomasa 

18.

 

  Dobrać sposób odlewania 

PP 

19.

 

 

RozróŜnić 

elementy 

budowy 

pieców 

łukowych 

20.

 

  Dobrać materiały do upłynniania ŜuŜla  

PP 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

Przebieg testowania

 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  znajdujących  się  w  teście  oraz  z  zasadami 
punktowania. 

4.

 

Przygotuj instrukcję, zestaw zadań testowych oraz karty odpowiedzi dla kaŜdego ucznia. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości uczniów. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Na  5  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Proces Thomasa jest prowadzony przy dmuchu 
a)

 

od dołu. 

b)

 

z boku. 

c)

 

z góry. 

d)

 

z dołu i z góry. 

 
2.

 

Konwertor besemerowski ma wyłoŜenie 
a)

 

dolomitowe. 

b)

 

krzemionkowe. 

c)

 

magnezytowe. 

d)

 

chromitowe. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

 

3.

 

Okres nie naleŜący do pracy konwertora to okres 
a)

 

iskrowy, 

b)

 

dymny,  

c)

 

topienia, 

d)

 

płomieniowy. 

 

4.

 

Proces otrzymywania stali metodą konwertorowo-tlenowy (LD) trwa 
a)

 

20–25 minut. 

b)

 

12–15 minut. 

c)

 

8–12 minut. 

d)

 

15–25 minut. 

 
5.

 

Do elementów pieca martenowskiego nie zalicza się 
a)

 

komór ŜuŜlowych, 

b)

 

garu, 

c)

 

zaworów rozrządczych, 

d)

 

regeneratorów. 

 
6.

 

Regeneratory w procesie martenowskim słuŜą do 
a)

 

odzyskiwania ciepła ze spalin. 

b)

 

doprowadzenia paliwa do części roboczej. 

c)

 

odprowadzenia spalin. 

d)

 

zmiany kierunku przepływu spalin. 

 
7.

 

Stal nieuspokojoną odtlenia się 
a)

 

manganem. 

b)

 

krzemem. 

c)

 

manganem i krzemem. 

d)

 

manganem, krzemem i aluminium. 

 
8.

 

Materiałem nawęglającym w procesie martenowskim jest 
a)

 

aluminium. 

b)

 

boksyt. 

c)

 

kamień wapienny. 

d)

 

koks. 

 

9.

 

Na rysunku przedstawiony jest przekrój wlewka 
a)

 

ze stali półuspokojonej. 

b)

 

ze stali nieuspokojonej. 

c)

 

ze stali uspokojonej. 

d)

 

wlewka z Ŝeliwa szarego. 

 

 

 

10.

 

Materiałem utleniającym w procesie wytapiania stali w piecu martenowskim jest 
a)

 

koks. 

b)

 

ruda Ŝelaza. 

c)

 

wapno. 

d)

 

odtleniacz. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

 

11.

 

W pierwszym okresie pracy konwertora Thomasa zachodzi 
a)

 

wypalanie węgla. 

b)

 

odfosforowywanie i odsiarczanie. 

c)

 

nawęglanie. 

d)

 

utlenianie krzemu i manganu. 

 
12.

 

Na rysunku przedstawiono 
a)

 

piece elektryczne łukowe. 

b)

 

konwertory. 

c)

 

piece indukcyjne. 

d)

 

piece martenowskie. 

 

13.

 

Nad  gardzielą  konwertora  besemerowskiego  ukazuje  się  brunatny  dym  świadczący 
intensywnym utlenianiu 
a)

 

krzemu. 

b)

 

manganu. 

c)

 

węgla. 

d)

 

Ŝ

elaza. 

 
14.

 

Prowadzone w procesie martenowskim odtlenianie dyfuzyjne polega na wprowadzeniu 
a)

 

na powierzchnię ŜuŜla sproszkowanego Ŝelazokrzemu. 

b)

 

do kąpieli metalowej tytanu lub glinu. 

c)

 

Ŝ

uŜli syntetycznych. 

d)

 

wapna. 

 
15.

 

Głowice znajdujące się w piecu martenowskim słuŜą do 
a)

 

oczyszczania spalin. 

b)

 

odzyskiwania ciepła spalin. 

c)

 

doprowadzenia gazu i powietrza do przestrzeni roboczej. 

d)

 

kierowania przepływem powietrza. 

 
16.

 

Zawartość węgla w stali nie moŜe być wyŜsza niŜ 
a)

 

1%. 

b)

 

3,2%. 

c)

 

2.5%. 

d)

 

2%. 

 
17.

 

Ź

ródłem ciepła w procesie Thomasa jest 

a)

 

przepływ prądu elektrycznego. 

b)

 

ciepło reakcji egzotermicznych. 

c)

 

spalanie paliw gazowych. 

d)

 

spalanie paliw stałych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

18.

 

W jaki sposób zalewane są wlewnice przedstawione na rysunku 
a)

 

od góry. 

b)

 

z boku. 

c)

 

od dołu. 

d)

 

równocześnie od dołu i od góry. 

 

 

 
19.

 

W piecach łukowych stosowane są elektrody: 
a)

 

stalowe. 

b)

 

Ŝ

eliwne. 

c)

 

grafitowe. 

d)

 

z tworzyw sztucznych. 

 
20.

 

W  celu  upłynnienia  zbyt  gęstego  ŜuŜla  zasadowego,  do  pieca  martenowskiego  naleŜy 
dodać 
a)

 

Ŝ

elazomangan. 

b)

 

rudę Ŝelaza. 

c)

 

koks. 

d)

 

fluoryt. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Otrzymywanie stali  

 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

7.  LITERATURA 
 

1.

 

Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 1984 

2.

 

Hutnictwo i odlewnictwo. WSiP, Warszawa 1974 

3.

 

Mazanek T.: Metalurgia stali. WSiP, Warszawa 1977 

4.

 

Mazarek  T.,  Mazarek  E.:  Technologie  procesów  metalurgicznych.  Cz.  1.  WSiP, 
Warszawa 1984 

5.

 

Rodek M.: Maszyny i urządzenia metalurgiczne. Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa 
Zawodowego 1973 

 
Internet 
6.

 

http://ippc.mos.gov.pl/preview/pl/poradniki_branzowe (2).html 

7.

 

http://ktmmis.mech.pg.gda.pl/NEW/LINKI/PLIKI/Metalurgia staliwa i stali.pdf 

8.

 

http://ippc.mos.gov.pl/preview/custom/BAT_prod_zel_i_stal_r8.pdf 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000