background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Dorota Lubaszka

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Otrzymywanie metali nieŜelaznych  
812[02].Z2.03

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr Janusz Górny 
mgr inŜ. Jacek Widera 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Dorota Lubaszka 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Danuta Pawełczyk 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[02].Z2.03 
„Otrzymywanie  metali  nieŜelaznych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu operator maszyn i urządzeń metalurgicznych. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Teoretyczne podstawy metalurgii metali nieŜelaznych  

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Metalurgia miedzi 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  Metalurgia cynku 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Metalurgia aluminium 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Metalurgia ołowiu  

20 

5.5.1.  Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 
7.  Literatura 

22 
36 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE

 

  

 
Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
metalurgicznych. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania

uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

− 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

− 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie  dyskusji  opracowanie  odpowiedzi  na  pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

− 

W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę teoretyczną oraz 
opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami 
o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając róŜne moŜliwości ich realizacji w szkole. 
Nauczyciel  decyduje,  które  z  zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy 
określonym  zapleczu  techniczno-dydaktycznym  szkoły,  lub  jak  je  zmodyfikować. 
Prowadzący moŜe równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

− 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu  materiału.  JeŜeli  wystąpią  zaprzeczenia,  nauczyciel  powinien  do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
Szczególnie  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w  pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

− 

testy  zamieszczone  w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej jednostki modułowej i naleŜy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano  określoną 
liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzaleŜniona 
jest  od  ilości  uzyskanych  punktów.  Nauczyciel  moŜe  zastosować  test  według  własnego 
projektu  oraz  zaproponować  własną  skalę  ocen.  NaleŜy  pamiętać,  Ŝeby  tak 
przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umoŜliwić  mu  jak  najpełniejsze  wykazanie 
swoich umiejętności.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

812[02].Z2 

Technologia procesów 

metalurgicznych 

812[02].Z2.01 

Otrzymywanie surówki 

812[02].Z2.02 

Otrzymywanie stali

 

812[02].Z2.03 

Otrzymywanie metali 

nieŜelaznych 

812[02].Z2.04 

Otrzymywanie materiałów  

z proszków spiekanych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu metaloznawstwa, 

− 

określać podstawowe właściwości metali, 

− 

dokonywać analizy przemian zachodzących podczas topienia i krzepnięcia metali, 

− 

klasyfikować stopy metali nieŜelaznych, 

− 

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w procesach metalurgicznych, 

− 

charakteryzować układy sterowania i regulacji stosowane w procesach metalurgicznych, 

− 

stosować przepisy bhp, przeciw poŜarowe oraz ochrony środowiska, 

− 

korzystać z dokumentacji technicznej, literatury technicznej, norm, poradników, 

− 

współpracować w grupie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

wskazać róŜnicę między metalurgią „czarną” i metalurgią „kolorową”, 

− 

rozróŜnić metody otrzymywania metali nieŜelaznych, 

− 

wyjaśnić fizykochemiczne podstawy procesów otrzymywania metali nieŜelaznych, 

− 

scharakteryzować przygotowanie rud do procesów metalurgicznych,  

− 

określić właściwości i zastosowanie miedzi, 

− 

objaśnić sposoby wzbogacania rud miedzi, 

− 

scharakteryzować proces otrzymywania miedzi, 

− 

wyjaśnić budowę pieców do wypalania kamienia miedziowego, 

− 

rozróŜnić rodzaje konwertorów do przeróbki kamienia miedziowego, 

− 

określić sposoby rafinacji miedzi, 

− 

objaśnić metody odlewania miedzi,  

− 

określić właściwości i zastosowanie cynku, 

− 

rozróŜnić surowce do produkcji metalicznego cynku, 

− 

scharakteryzować metody otrzymywania cynku, 

− 

rozróŜnić urządzenia do produkcji cynku, 

− 

określić właściwości i zastosowanie aluminium, 

− 

scharakteryzować metody otrzymywania tlenku glinu, 

− 

objaśnić proces elektrolizy tlenku glinu, 

− 

scharakteryzować rafinację aluminium hutniczego, 

− 

wyjaśnić budowę elektrolizerów, 

− 

określić właściwości i zastosowanie ołowiu, 

− 

scharakteryzować proces otrzymywania ołowiu w piecu szybowym, 

− 

scharakteryzować proces otrzymywania ołowiu w piecach obrotowo-wahadłowych, 

− 

wyjaśnić konstrukcję pieców do otrzymywania ołowiu, 

− 

scharakteryzować proces rafinacji ołowiu, 

− 

określić zakres robót podczas naprawy urządzeń do otrzymywania metali nieŜelaznych, 

− 

rozróŜnić  urządzenia  odpylające  stosowane  w  procesie  technologicznym  otrzymywania 
metali nieŜelaznych, 

− 

określić  zasady  zachowania  się  w  strefach  gazoniebezpiecznych  oraz  w  strefach 
bezpośredniego zagroŜenia odpryskiem ŜuŜla i ciekłego metalu oraz gorącego metalu,  

− 

zastosować  przepisy  bhp,  ochrony  ppoŜ.  i  ochrony  środowiska  obowiązujące  podczas 
produkcji metali nieŜelaznych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[02] 

Moduł: 

Technologia procesów metalurgicznych 812[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Otrzymywanie metali nieŜelaznych 812[02].Z2.03  

Temat:  Wzbogacanie rud miedzi.

 

Cel ogólny:  Analizowanie metod wzbogacania rud miedzi. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić metody wzbogacania rud miedzi, 

− 

scharakteryzować zasadę wzbogacania rud metodą grawitacyjną, 

− 

scharakteryzować zasadę wzbogacania rud metodą flotacji, 

− 

scharakteryzować praŜenie koncentratów miedzi, 

− 

wyjaśnić schemat wzbogacania miedzi w piecu szybowym, 

− 

określić wsad do pieca szybowego, 

− 

określić rodzaj paliwa w piecu szybowym, 

− 

rozróŜnić reakcje zachodzące w piecu szybowym, 

− 

określić produkty pieca szybowego. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

− 

korzystania z róŜnorodnych źródeł informacji, 

− 

czytania ze zrozumieniem, 

− 

pracy w zespole, 

− 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

uczniowie pracują w grupach 2–4-osobowych

 
Czas trwania zajęć:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

teksty źródłowe, 

− 

próbki materiałów wsadowych i produktów pieca szybowego, 

− 

papier formatu A4. 

 
Zadanie dla ucznia 

Scharakteryzuj metody wzbogacania rud miedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Zaznajomienie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego. 
4.  Podział grupy uczniów na zespoły. 
 
Faza właściwa 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakie są metody wzbogacania rud? 
2.  Jakie zjawiska wykorzystuje wzbogacanie grawitacyjne? 
3.  Jak przebiega proces flotacji rud? 
4.  Jak przebiega proces praŜenia w piecach praŜalniczych? 
5.  Jak zbudowany jest piec szybowy? 
6.  Jakie są paliwa w piecu szybowym? 
7.  Jaki jest wsad do pieca szybowego? 
8.  Jakie zjawiska zachodzą podczas topienia miedzi w piecu szybowym? 
9.  Jakie są produkty pieca szybowego? 
 
Faza II. Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  zapoznają  się  z  instrukcją  pracy  metodą  tekstu 

przewodniego. 

2.  Uczniowie zapoznają się z pytaniami prowadzącymi. 
3.  Uczniowie czytają teksty opracowane przez nauczyciela.  
4.  Jakie są metody wzbogacania rud? 
5.  Jakie metody wzbogacania wykorzystuje się dla rud miedzi? 
6.  Jak przebiega wzbogacanie rud miedzi w piecach praŜalniczych? 
7.  Jak przebiega proces flotacji rud miedzi? 
8.  Jak zbudowany jest piec szybowy? 
9.  Jakie paliwa wykorzystuje się w piecu szybowym? 
10.  Jaki jest wsad do pieca szybowego? 
11.  Jakie zjawiska zachodzą podczas topienia miedzi w piecu szybowym? 
12. Jakie są produkty pieca szybowego? 
 
Faza III. Ustalenie 
1.  Uczniowie określają metody wzbogacania rud. 
2.  Uczniowie określają przebieg wzbogacania rud miedzi w piecach praŜalniczych. 
3.  Uczniowie określają przebieg procesu flotacji rud miedzi. 
4.  Uczniowie określają budowę pieca szybowego. 
5.  Uczniowie określają materiały wsadowe, paliwa produkty pieca szybowego. 
6.  Uczniowie określają zjawiska zachodzące podczas topienia miedzi w piecu szybowym. 
 
Faza IV. Wykonanie 
1.  Uczniowie charakteryzują metody wzbogacania wykorzystywane przy produkcji miedzi. 
2.  Uczniowie charakteryzują przebieg wzbogacania rud miedzi w piecach praŜalniczych. 
3.  Uczniowie charakteryzują przebieg procesu flotacji rud miedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

4.  Uczniowie charakteryzują proces wzbogacania rud miedzi w piecu szybowym. 
 
Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie prezentują opracowania na forum grupy. 
2.  Uczniowie dyskutują na temat przedstawionych opracowań. 
 
Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Praca domowa 

Wyszukaj  w  literaturze  technicznej  lub  w  zasobach  Internetu  informacji  na  temat 

zastosowania miedzi. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach 

— 

anonimowe,  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  oceny  zajęć  i  trudności  podczas 
realizacji zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator maszyn i urządzeń metalurgicznych 812[02] 

Moduł: 

Technologia procesów metalurgicznych 812[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

Otrzymywanie metali nieŜelaznych 812[02].Z2.03  

Temat:  Rafinacja ołowiu. 

Cel ogólny:  Charakteryzowanie procesu rafinacji ołowiu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜnić etapy rafinacji ołowiu, 

− 

narysować uproszczony schemat rafinacji ołowiu. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

− 

czytania ze zrozumieniem, 

− 

wyciąganie wniosków, 

− 

pracy w zespole, 

 
Metody nauczania–uczenia się: 
– 

dyskusja dydaktyczna, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Czas trwania zajęć:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

teksty źródłowe, 

− 

papier formatu A4. 

 
Zadanie dla ucznia
 

Scharakteryzuj i narysuj schemat rafinacji ołowiu. 

 
Faza I. Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.  Jakimi metodami rafinuje się ołów? 
2.  Jakie są etapy rafinacji ołowiu? 
3.  Jak usuwa się z ołowiu miedź? 
4.  Jak usuwa się z ołowiu cynę, arsen i antymon? 
5.  Jak usuwa się z ołowiu srebro? 
6.  Jak usuwa się z ołowiu cynk? 
7.  Jak usuwa się z ołowiu bizmut? 
8.  Jakie zasady bhp obowiązują w zakładach przerabiających ołów? 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Faza II. Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.  Uczniowie  pracując  w  zespołach  zapoznają  się  z  instrukcją  pracy  metodą  tekstu 

przewodniego. 

2.  Uczniowie zapoznają się z pytaniami prowadzącymi. 
3.  Uczniowie czytają teksty opracowane przez nauczyciela.  
4.  Uczniowie określają, jakimi metodami rafinuje się ołów. 
5.  Uczniowie określają etapy rafinacji ołowiu. 
6.  Uczniowie określają metody usuwania z ołowiu miedź. 
7.  Uczniowie określają sposób usuwania ołowiu cyny, arsenu i antymonu. 
8.  Uczniowie określają sposób usuwania z ołowiu srebra. 
9.  Uczniowie określają sposób usuwania z ołowiu cynku. 
10.  Uczniowie określają sposób usuwania z ołowiu bizmutu. 
11.  Uczniowie określają zasady bhp obowiązujące w zakładach przerabiających ołów. 

 

Faza III. Ustalanie 
1.  Uczniowie ustalają etapy rafinacji ołowiu. 
2.  Uczniowie ustalają sposób usuwania miedzi. 
3.  Uczniowie ustalają sposób usuwania cyny, arsenu i antymonu. 
4.  Uczniowie ustalają sposób usuwania srebra. 
5.  Uczniowie ustalają sposób usuwania cynku. 
6.  Uczniowie ustalają sposób usuwania bizmutu. 
7.  Uczniowie ustalają zasady bhp obowiązujące w zakładach metalurgii ołowiu. 

 

Faza III. Wykonanie 
1.  Uczniowie charakteryzują etapy rafinacji ołowiu.. 
2.  Uczniowie rysują schemat rafinacji ogniowej ołowiu. 

 

Faza V. Sprawdzanie 
1.  Uczniowie prezentują opracowania na forum grupy. 
2.  Uczniowie dyskutują na temat przedstawionych opracowań 

 

Faza VI. Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności.  Nauczyciel  powinien  podsumować  całe  zadanie,  wskazać,  jakie  umiejętności  były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Praca domowa 
Wyszukaj  w  literaturze  technicznej  lub  w  zasobach  Internetu  informacje  na  temat 
zastosowania stopów ołowiu w elektrotechnice. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach 

— 

anonimowe,  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  oceny  zajęć  i  trudności  podczas 
realizacji zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

5. 

ĆWICZENIA

 

 

 

5.1.  Teoretyczne podstawy metalurgii metali nieŜelaznych 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj pirometalurgię i hydrometalurgię. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  teoretycznych  podstaw  metalurgii  metali 
nieŜelaznych.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas 
wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące metalurgii, 
2)  opisać 

zjawiska 

zachodzące 

podczas 

procesów 

pirometalurgicznych  

i hydrometalurgicznych, 

3)  określić 

jakie 

rudy 

są 

przerabiane 

procesach 

pirometalurgicznych  

i hydrometalurgicznych, 

4)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj operacje przygotowania rud metali nieŜelaznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  teoretycznych  podstaw  metalurgii  metali 
nieŜelaznych.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas 
wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące przygotowania rud, 
2)  wypisać operacje przygotowania rud, 
3)  scharakteryzować maszyny i urządzenia stosowane do rozdrabniania rud, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

4)  charakteryzować  maszyny  i  urządzenia  stosowane  do  oddzielania  ziarn  o  róŜnej 

granulacji, 

5)  charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane do klasyfikacji rud, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2.  Metalurgia miedzi

 

 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Posługując  się  schematem  scharakteryzuj  proces  szybowy  otrzymywania  kamienia 

miedziowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału materiał nauczania dotyczący otrzymywania miedzi. Nauczyciel powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 45 minut. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat pieca szybowego, 
2)  dokonać analizy schematu, 
3)  scharakteryzować  materiały  wsadowe  do  procesu  szybowego  otrzymywania  kamienia 

miedziowego, 

4)  scharakteryzować przebieg procesu szybowego, 
5)  scharakteryzować produkty procesu szybowego, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

próbki surowców do produkcji miedzi, 

− 

model pieca szybowego, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Narysuj schemat rafinacji ogniowej miedzi. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału materiał nauczania dotyczący otrzymywania miedzi. Nauczyciel powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat rafinacji ogniowej, 
2)  narysować schemat procesu rafinacji ogniowej miedzi, 
3)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj proces hydrometalurgii miedzi. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału materiał nauczania dotyczący otrzymywania miedzi. Nauczyciel powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat hydrometalurgii miedzi, 
2)  opisać kolejne etapy procesu hydrometalurgii miedzi, 
3)  opracować schemat otrzymywania miedzi metodą hydrometalurgii, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3.  Metalurgia cynku 

 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj uproszczony schemat otrzymywania cynku na drodze hydrometalurgii. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment 

rozdziału 

materiał 

nauczania 

dotyczący 

otrzymywania 

cynku 

metodą 

hydrometalurgii.  Nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia.  Czas 
wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  procesów  metalurgii 

cynku, 

2)  określić materiał wyjściowy do procesów hydrometalurgicznych, 
3)  określić metody wzbogacania rud cynku, 
4)  określić kolejne etapy otrzymywania cynku na drodze hydrometalurgii, 
5)  narysować schemat procesu hydrometalurgii cynku, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Posługując się schematem wyjaśnij zasadę działania pieca szybowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  cynku.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat pieca szybowego, 
2)  dokonać analizy schematu, 
3)  opisać budowę pieca szybowego, 
4)  opisać zasadę działania pieca szybowego, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie, 

− 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

model pieca szybowego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj  proces  rektyfikacji  cynku  posługując  się  schematem  kolumny  do 

rektyfikacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  cynku.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na rektyfikacji cynku, 
2)  opisać budowę kolumny rektyfikacyjnej, 
3)  wyjaśnić zasadę działania kolumny rektyfikacyjnej, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.4.  Metalurgia aluminium

 

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie schematu opisz proces otrzymywania tlenku glinu metodą Bayera. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  aluminium.  Nauczyciel 
powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące metody Bayera, 
2)  dokonać analizy schematu, 
3)  określić kolejne etapy procesu otrzymywania tlenku glinu, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

filmy dydaktyczne, 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Posługując się schematem wyjaśnij zasadę działania elektrolizera. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  aluminium.  Nauczyciel 
powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat elektrolizera, 
2)  dokonać analizy schematu, 
3)  opisać budowę elektrolizera, 
4)  opisać zasadę działania elektrolizera, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

foliogramy, 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 

Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj wpływ procesów produkcji aluminium na środowisko naturalne. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  otrzymywania  aluminium.  Nauczyciel 
powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  wpływu  procesów 

otrzymywania aluminium na środowisko, 

2)  opisać emisję zanieczyszczeń do atmosfery, 
3)  opisać emisję zanieczyszczeń stałych, 
4)  opisać zuŜycie energii, 
5)  opisać sposoby ograniczania emisji zanieczyszczeń, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.5.  Metalurgia ołowiu 

 

 
5.5.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Narysuj uproszczony schemat rafinacji ołowiu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment  ozdziału  materiał  nauczania  dotyczący otrzymywania ołowiu. Nauczyciel powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 45 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące procesów rafinacji ołowiu, 
2)  określić zanieczyszczenia ołowiu surowego, 
3)  określić kolejne etapy usuwania zanieczyszczeń, 
4)  narysować schemat rafinacji ołowiu, 
5)  opisać kolejne etapy procesu rafinacji ołowiu, 
6)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  procesy  otrzymywania  ołowiu  z  koncentratów  w  procesie  redukcji 

w piecu szybowym. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać odpowiedni 

fragment rozdziału materiał nauczania dotyczący otrzymywania ołowiu. Nauczyciel powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. Czas wykonania 30 minut. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  na  temat  otrzymywania  ołowiu  z 

koncentratów, 

2)  opisać budowę pieca szybowego, 
3)  wyjaśnić zjawiska zachodzące w procesie redukcji koncentratów, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

dyskusja dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

papier formatu A4, 

− 

Poradnik dla ucznia, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Otrzymywanie  metali 
nieŜelaznych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 5, 9, 13, 16, 18 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

— 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

— 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

— 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

— 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1.
 c, 2. a, 3. a, 4. b, 5. b, 6. b, 7. d, 8. d, 9. b, 10. c, 11. a, 

12. a, 13. b, 14. d, 15. d, 16. a, 17. a, 18. b, 19. d, 20. c. 

 
Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić rudy do otrzymania aluminium 

Scharakteryzować rudy 

PP 

RozróŜnić rudy węglanowe 

RozróŜnić procesy wzbogacania rud metali 
kolorowych 

UłoŜyć reakcje powstawania glinianu 
sodowego 

PP 

Określić urządzenia do produkcji aluminium 

RozróŜnić procesy wzbogacania rud cynku  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

RozróŜnić urządzenia do produkcji miedzi 
metodą ogniową 

Scharakteryzować zastosowanie procesu 
ługowania 

PP 

10 

RozróŜnić urządzenia do świeŜenia kamienia 
miedziowego  

11 

Określić proces Ŝerdziowania  

12 

Określić urządzenia do produkcji cynku  

13 

Scharakteryzować materiały ŜuŜlotwórcze 
w procesach otrzymywania miedzi surowej 

PP 

14 

RozróŜnić rudy do produkcji ołowiu 

15 

RozróŜnić etapy procesu otrzymywania 
ołowiu 

16 

UłoŜyć reakcje procesu świeŜenia 

PP 

17 

Rozpoznać urządzenia do produkcji aluminium  

18 

Scharakteryzować sposoby prowadzenia 
elektrolizy aluminium 

PP 

19 

RozróŜnić stopy metali nieŜelaznych 

20 

Określić proces wzbogacania rud cynku 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  znajdujących  się  w  teście  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotuj dla kaŜdego ucznia instrukcję, zestaw zadań testowych, kartę odpowiedzi. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości uczniów. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Na  5  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 
 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Boksyty są wykorzystywane do otrzymywania 

a)  miedzi. 
b)  cynku. 
c)  aluminium. 
d)  ołowiu. 

 
2.  W rudach kwaśnych podstawowym składnikiem skały płonnej jest 

a)  krzemionka. 
b)  kalcyt. 
c)  dolomit. 
d)  galena. 

 

3.  Do węglanowych rud metali nieŜelaznych naleŜy 

a)  galman ZnCO

3

b)  blenda cynkowa ZnS. 
c)  galena PbS, 
d)  piroluzyt MnO

2

 

4.  Do procesów wzbogacania rud zaliczamy 

a)  klasyfikację. 
b)  flotację. 
c)  rozdrabnianie. 
d)  przesiewanie. 

 

5.  Glinian sodowy w metodzie Bayera tworzy się wg reakcji 

a)  A1(OH)

3

 = Al

2

O

3

 + H

2

O. 

b)  2A1(OH)

3

 + 2NaOH = Al

2

O

3

Na

2

O + 4 H

2

O. 

c)  2 A1(OH)

3

 = Al

2

O

3

 + 3 H

2

O. 

d)  2 A1(OH)

3

 + 2 NaOH = Al

2

O

3

Na

2

O + 4 H

2

 
6.  Metaliczne aluminium otrzymuje się przez stopienie tlenku glinu z kriolitem w 

a)  piecu indukcyjnym. 
b)  elektrolizerze. 
c)  konwertorze. 
d)  piecu płomieniowym. 

 
7.  Procesu nie zaliczany do wzbogacania rud cynku to proces 

a)  flotacji. 
b)  praŜenia. 
c)  suszenia. 
d)  kruszenia.  

 
8.  Rafinację miedzi metodą ogniową przeprowadza się w 

a)  piecach elektrycznych. 
b)  piecach zawiesinowych. 
c)  elektrolizerach. 
d)  piecach płomieniowych.  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

9.  Procesy ługowania są stosowane w 

a)  pirometalurgii. 
b)  hydrometalurgii. 
c)  elektrometalurgii. 
d)  metalurgii proszków. 

 

10.  ŚwieŜenie kamienia miedziowego przeprowadza się w 

a)  piecach indukcyjnych. 

b) 

elektrolizerach.

 

c) 

konwertorach.

 

d) 

piecach płomieniowych.

 

 
11.  śerdziowanie polega na 

a)  mieszaniu miedzi drągami drewnianymi. 
b)  usuwaniu ŜuŜla z powierzchni metalu. 
c)  przedmuchiwaniu kąpieli metalowej tlenem. 
d)  usuwaniu ŜuŜla. 

 

12.  Redukcja tlenku cynku jest prowadzona 

a)  w piecach szybowych. 
b)  elektrolizerach. 
c)  piecach łukowych. 
d)  piecach indukcyjnych. 

 
13.  W procesach otrzymywania miedzi surowej w celu wytworzenia ŜuŜla wprowadza się 

a)  wapno. 
b)  krzemionkę. 
c)  węgiel drzewny. 
d)  magnezyt. 

 

14.  Podstawowym surowcem do produkcji ołowiu jest 

a)  chalkopiryt. 
b)  kupryt. 
c)  boksyt. 
d)  galena.  

 

15.  Końcowym etapem rafinacji ołowiu jest usunięcie domieszek 

a)  miedzi. 
b)  cyny. 
c)  Ŝelaza. 
d)  bizmutu.  

 

16.  Proces świeŜenia polega na 

a)  utlenianiu. 
b)  redukcji. 
c)  dysocjacji. 
d)  elektrolizie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

17.  Urządzenie przedstawione na rysunku słuŜy do 

a)  elektrolizy aluminium, 
b)  rafinacji elektrolitycznej 

aluminium, 

c)  otrzymywania tlenku 

aluminium metodą Bayera,  

d)  spiekania boksytu z sodą. 

 

 

 
18.  Podczas elektrolizy tlenku glinu gwałtowny wzrost napięcia jest spowodowany 

a)  wzrostem zawartości tlenku glinu. 
b)  obniŜeniem zawartości tlenku glinu. 
c)  zwiększeniem stęŜenia kriolitu. 
d)  zmniejszeniem stęŜenia kriolitu. 

 

19.  Znale to stopy 

a)  miedzi. 
b)  aluminium. 
c)  ołowiu. 
d)  cynku.  

 
20.  Siarczkowe rudy cynku wzbogaca się w procesie 

a)  praŜenia. 
b)  rozdrabniania. 
c)  flotacji. 
d)  filtracji. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Otrzymywanie metali nieŜelaznych  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Otrzymywanie  metali 
nieŜelaznych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 2, 5, 9, 16, 18 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. d, 2. a, 3. d, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. c, 9. b, 10. c, 11. a, 

12. a, 13. b, 14. d, 15. a, 16. a, 17. b, 18. b, 19. a, 20. a. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić rudy metali nieŜelaznych 

Scharakteryzować rudy 

PP 

RozróŜnić siarczkowe rudy metali nieŜelaznych 

Rozpoznać procesy przygotowania rud metali 
kolorowych 

UłoŜyć reakcje powstawania glinianu 
sodowego 

PP 

RozróŜnić urządzenia do produkcji aluminium 

Rozpoznać procesy wzbogacania rud metali 
kolorowych  

RozróŜnić urządzenia do produkcji aluminium 

Scharakteryzować zastosowanie procesu 
ługowania  

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

10 

RozróŜnić urządzenia do świeŜenia kamienia 
miedziowego 

11  Określić proces Ŝerdziowania  

12  Określić urządzenia do produkcji cynku  

13 

Określić materiały ŜuŜlotwórcze w procesach 
otrzymywania miedzi surowej  

14  RozróŜnić rudy do produkcji cynku 

15 

RozróŜnić etapy procesu otrzymywania 
ołowiu 

16  UłoŜyć reakcje procesu świeŜenia  

PP 

17  Rozpoznać urządzenia do produkcji aluminium  

18 

Scharakteryzować sposoby prowadzenia 
elektrolizy aluminium  

PP 

19  RozróŜnić stopy metali nieŜelaznych 

20  Określić proces wzbogacania rud cynku 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  znajdujących  się  w  teście  oraz  z  zasadami 

punktowania. 

4.  Przygotuj dla kaŜdego ucznia instrukcję, zestaw zadań testowych, kartę odpowiedzi. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości uczniów. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Na  5  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Galena jest uŜywana do produkcji 

a)  miedzi. 
b)  cynku. 
c)  aluminium. 
d)  ołowiu. 

 

2.  W rudach kwaśnych podstawowym składnikiem skały płonnej jest 

a)  krzemionka. 
b)  kalcyt. 
c)  dolomit. 
d)  galena. 

 

3.  Do rud siarczkowych naleŜy 

a)  piroluzyt MnO

2

b)  galman ZnCO

3

c)  ceruzyt PbCO

3.

 

d)  chalkopiryt CuFeS

2

 

4.  Do procesów przygotowania rud do wzbogacania zaliczamy 

a)  klasyfikację. 
b)  flotację. 
c)  wypalanie węgla. 
d)  spiekanie. 

 

5.  Glinian sodowy w metodzie Bayera tworzy się według reakcji 

a)  A1(OH)

3

 = Al

2

O

3

 + H

2

O. 

b)  2A1(OH)

3

 + 2NaOH = Al

2

O

3

Na

2

O + 4 H

2

O. 

c)  2 A1(OH)

3

 = Al

2

O

3

 + 3 H

2

O. 

d)  2 A1(OH)

3

 + 2 NaOH = Al

2

O

3

Na

2

O + 4 H

2

 

6.  Metaliczne aluminium otrzymuje się przez stopienie tlenku glinu z kriolitem w 

a)  piecach indukcyjnych. 
b)  elektrolizerze. 
c)  konwertorze. 
d)  piecu płomieniowym. 

 
7.  Procesu nie zaliczany do wzbogacania rud cynku to proces 

a)  flotacja. 
b)  praŜenie. 
c)  suszenie. 
d)  kruszenie.  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

8.  Rysunek przedstawia schemat 

a)  pieca elektrycznego. 
b)  elektrolizera. 
c)  pieca szybowego. 
d)  taśmy spiekalniczej. 

 

 

9.  Procesy ługowania są stosowane w 

a)  pirometalurgii. 
b)  hydrometalurgii. 
c)  elektrometalurgii. 
d)  metalurgii proszków. 

 

10.  ŚwieŜenie kamienia miedziowego przeprowadza się w 

a)  piecach indukcyjnych. 
b)  elektrolizerach. 
c)  konwertorach. 
d)  piecach płomieniowych. 

 
11.  śerdziowanie polega na 

a)  mieszaniu miedzi drągami drewnianymi. 
b)  usuwaniu ŜuŜla z powierzchni metalu. 
c)  przedmuchiwaniu kąpieli metalowej tlenem. 
d)  usuwaniu ŜuŜla. 

 

12.  Redukcja tlenku cynku jest prowadzona 

a)  w piecach szybowych. 
b)  elektrolizerach. 
c)  piecach łukowych. 
d)  piecach indukcyjnych. 

 
13.  W procesach otrzymywania miedzi surowej w celu wytworzenia ŜuŜla wprowadza się 

a)  wapno. 
b)  krzemionkę. 
c)  węgiel drzewny. 
d)  magnezyt. 

 

14.  Podstawowym surowcem do produkcji cynku jest 

a)  chalkopiryt. 
b)  kupryt. 
c)  boksyt. 
d)  galman.  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

15.  Pierwszym etapem rafinacji ołowiu jest usunięcie domieszek 

a)  miedzi. 
b)  cyny. 
c)  Ŝelaza. 
d)  bizmutu.  

 

16.  Proces świeŜenia polega na 

a)  utlenianiu. 
b)  redukcji. 
c)  dysocjacji. 
d)  elektrolizie. 

 

17.  Urządzenie przedstawione na rysunku słuŜy do 

a)  elektrolizy aluminium. 
b)  rafinacji 

elektrolitycznej 

aluminium. 

c)  otrzymywania tlenku aluminium 

metodą Bayera. 

d)  spiekania boksytu z sodą. 

 

 

 
18.  Podczas elektrolizy tlenku glinu gwałtowny wzrost napięcia jest spowodowany 

a)  wzrostem zawartości tlenku glinu. 
b)  obniŜeniem zawartości tlenku glinu. 
c)  zwiększeniem stęŜenia kriolitu. 
d)  zmniejszeniem stęŜenia kriolitu. 

 

19.  Brązy to stopy 

a)  miedzi. 
b)  aluminium. 
c)  ołowiu. 
d)  cynku.  

 

20.  Węglanowe rudy cynku wzbogaca się w procesie 

a)  praŜenia. 
b)  rozdrabniania. 
c)  flotacji. 
d)  filtracji. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Otrzymywanie metali nieŜelaznych  
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

7.  LITERATURA 

 
1.  Hutnictwo i odlewnictwo. WSiP, Warszawa 1989 
2.  Mazanek M.: Hutnictwo ogniowe metali nieŜelaznych. WSiP, Warszawa 1976 
3.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1998 
 
Internet 
4.  http://ktmmis.mech.pg.gda.pl/  
5.  http://mops.uci.agh.edu.pl/ 
6.  http://www.mos.gov.pl/ 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000