background image

___________________________________________________________________________  

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Dorota Lubaszka

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Otrzymywanie surówki 812[02].Z2.01 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Igor Lange 
mgr inŜ. Jacek Widera 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inŜ. Dorota Lubaszka 
mgr inŜ. Marek Olsza 

 

 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Danuta Pawełczyk 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  812[02].Z2.01 
„Otrzymywanie  surówki”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
operator maszyn i urządzeń metalurgicznych. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI

  

 
1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

13 

5.1.

 

Przygotowanie wsadu wielkopiecowego  

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

13 

5.2.

 

Wielki piec i urządzenia pomocnicze  

16 

5.2.1. Ćwiczenia 

16 

5.3.

 

Proces wielkopiecowy  

19 

5.3.1. Ćwiczenia 

19 

5.4.

 

Produkty wielkiego pieca  

22 

5.4.1. Ćwiczenia 

22 

5.5.

 

Praca przy wielkim piecu  

24 

5.5.1. Ćwiczenia 

24 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

7.

 

Literatura 

 

27 
41 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.

 

WPROWADZENIE

 

 

 

Przekazujemy Państwu poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny  w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  maszyn  i  urządzeń 
metalurgicznych. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania –  
 – uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  waŜnej 
umiejętności,  jaką  uczniowie  powinni  bezwzględnie  posiadać  –  czytanie  tekstu 
technicznego ze zrozumieniem, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiedzenie  na  pytania  lub  wspólne  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ  nauczyciel  sterując  dyskusją  moŜe  uaktywniać  wszystkich  uczniów  oraz 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  Przedstawiono  dosyć  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia, 
uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich  realizacji  w  szkole.  Nauczyciel  decyduje,  które 
z zaproponowanych  ćwiczeń  jest  w  stanie  zrealizować  przy  określonym  zapleczu 
technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe  równieŜ  zrealizować  ćwiczenia,  które 
sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu  prowadzenia  zajęć  zaleŜy  między  innymi  zainteresowanie  ucznia.  Uczeń 
niezainteresowany  materiałem  nauczania,  wykonywaniem  ćwiczeń  nie  nabędzie  w pełni 
umiejętności  załoŜonych  w  jednostce  modułowej.  NaleŜy  rozbudzić  wśród  uczniów  tak 
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania 
rozdziału moŜe stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności 
ucznia  z  tego  zakresu.  Nauczyciel  realizując  jednostkę  modułową  powinien  zwracać 
uwagę  na  predyspozycje  ucznia,  ocenić,  czy  uczeń  ma  większe  uzdolnienia  manualne, 
czy moŜe lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, 

 

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 
całej  jednostki  modułowej  i  naleŜy  je  wykorzystać  do  oceny  uczniów,  a  wyniki 
osiągnięte  przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej 
nauczyciela  realizującego  tę  jednostkę  modułową.  KaŜdemu  zadaniu  testu  przypisano 
określoną  liczbę  moŜliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa 
uzaleŜniona jest od ilości uzyskanych punktów.  
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

pogadanka, 

 

praca z tekstem, 

 

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne), 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

812[02].Z2.02 

Otrzymywanie stali 

 

812[02].Z2.03 

Otrzymywanie metali 

nieŜelaznych 

812[02].Z2.04 

Otrzymywanie materiałów  

z proszków spiekanych 

812[02].Z2 

Technologia procesów metalurgicznych 

812[02Z2.01 

Otrzymywanie surówki 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2.

 

WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−−−−

 

charakteryzować stany skupienia materii, 

−−−−

 

charakteryzować budowę krystaliczną metali, 

−−−−

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu metaloznawstwa, 

−−−−

 

charakteryzować rudy Ŝelaza, 

−−−−

 

rozróŜniać składniki strukturalne, gatunki, właściwości i zastosowanie stopów Fe – C, 

−−−−

 

określać wpływ pierwiastków na właściwości stopów Fe – C, 

−−−−

 

charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w procesach metalurgicznych, 

−−−−

 

charakteryzować układy sterowania i regulacji stosowane w procesach metalurgicznych, 

−−−−

 

stosować przepisy bhp, przeciw poŜarowe oraz ochrony środowiska, 

−−−−

 

korzystać z dokumentacji technicznej, literatury technicznej, norm, poradników, 

−−−−

 

pracować w grupie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3.  CELE KSZTAŁCENIA

 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić fizykochemiczne podstawy procesów metalurgicznych, 

 

rozróŜnić materiały wsadowe do procesu wielkopiecowego, 

 

scharakteryzować proces produkcji koksu, 

 

rozróŜnić urządzenia wykorzystywane podczas produkcji koksu, 

 

scharakteryzować przygotowanie rudy do procesu wielkopiecowego, 

 

rozróŜnić  urządzenia  wykorzystywane  podczas  przygotowania  rudy  do  procesu 
wielkopiecowego, 

 

objaśnić budowę wielkiego pieca, 

 

rozróŜnić materiały ogniotrwałe stosowane na wymurówkę wielkiego pieca, 

 

scharakteryzować  układy  wielkiego  pieca:  chłodzenia  ścian  pieca,  załadowczy  wsadu, 
podgrzewania dmuchu, odbioru i oczyszczania gazu, odbioru ŜuŜla i surówki, sterowania 
piecem, 

 

objaśnić etapy procesu wielkopiecowego, 

 

przedstawić rozkład temperatur w wielkim piecu, 

 

rozróŜnić reakcje chemiczne zachodzące w trakcie procesu wielkopiecowego, 

 

scharakteryzować produkty wielkiego pieca, 

 

określić zakres remontu bieŜącego, średniego i kapitalnego wielkiego pieca, 

 

rozróŜnić  urządzenia  odpylające  stosowane  w  procesie  technologicznym  otrzymywania 
surówki, 

 

określić  zasady  zachowania  się  w  strefach  gazoniebezpiecznych  oraz  w  strefach 
bezpośredniego zagroŜenia odpryskiem ŜuŜla i ciekłego metalu oraz gorącego metalu,  

 

określić  zasady  bhp,  ochrony  ppoŜ.  i  ochrony  środowiska  obowiązujące  podczas 
produkcji surówki,  

 

skorzystać z dokumentacji technicznej, norm, poradników. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:  

Operator  maszyn  i  urządzeń  metalurgicznych 
812[02] 

Moduł: 

Technologia 

procesów 

metalurgicznych 

812[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Otrzymywanie surówki 812[02].Z2.01  

Temat: Przygotowanie rud Ŝelaza do procesu wielkopiecowego. 

Cel ogólny: Poznanie metod przygotowania rud Ŝelaza do procesu wielkopiecowego. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyróŜnić metody przygotowania rud Ŝelaza do procesu wielkopiecowego, 

 

określić sposoby rozdrabniania rud, 

 

rozróŜnić urządzenia stosowane do rozdrabniania rud, 

 

określić sposoby sortowania rud, 

 

rozróŜnić urządzenia stosowane do sortowania rud, 

 

scharakteryzować sposoby spiekania rud, 

 

rozróŜnić urządzenia stosowane do spiekania rud, 

 

scharakteryzować sposoby kontroli spiekania rud, 

 

scharakteryzować sposoby grudkowania rud, 

 

rozróŜnić urządzenia stosowane do grudkowania rud, 

 

określić sposoby brykietowania rud. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

korzystania z róŜnorodnych źródeł informacji, 

 

czytania ze zrozumieniem, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Czas trwania zajęć
: 90 minut. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4 – osobowych

 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

filmy dydaktyczne, 

 

zestawy  materiałów  tekstowych  opracowane  przez  nauczyciela  dla  kaŜdego  zespołu 
uczniowskiego, 

 

pytania prowadzące, 

 

papier formatu A4, pisaki, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Zadanie dla ucznia 

Scharakteryzuj sposoby przygotowania rud Ŝelaza do procesu wielkopiecowego. 

 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów metodą pracy podczas zajęć. 

4.

 

Podział uczniów na zespoły. 

 
Faza właściwa 

Metoda tekstu przewodniego. 
Praca uczniów w zespołach. 

 

Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Co nazywamy rudą Ŝelaza? 

2.

 

Jakimi metodami przygotowuje się rudy do procesu wielkopiecowego? 

3.

 

Na czym polega rozdrabnianie rud? 

4.

 

W jakim celu stosuje się rozdrabnianie rud? 

5.

 

Jakie urządzenia stosuje się w celu rozdrabniania rud? 

6.

 

Na czym polega sortowanie rud? 

7.

 

W jakim celu stosuje się sortowanie rud? 

8.

 

Jakie urządzenia stosuje się do sortowania rud? 

9.

 

Na czym polega spiekanie rud? 

10.

 

W jakim celu stosuje się spiekanie rud? 

11.

 

Jakie urządzenia stosuje się do spiekania rud? 

12.

 

W jaki sposób prowadzi się kontrolę procesu spiekania? 

13.

 

Na czym polega grudkowanie rud? 

14.

 

W jakim celu stosuje się grudkowanie rud? 

15.

 

Jakie urządzenia stosuje się do grudkowania rud? 

 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.

 

Jakie materiały wsadowe są uŜywane w procesie wielkopiecowym? 

2.

 

W jaki sposób naleŜy przygotować materiały wsadowe? 

3.

 

Jak przebiega rozdrabnianie rud? 

4.

 

Jak przebiega sortowanie rud? 

5.

 

Jak przebiega spiekanie rud? 

6.

 

Jak przebiega grudkowanie rud? 

 
Faza III Ustalenie 
1.

 

Uczniowie określają sposoby rozdrabniania rud.  

2.

 

Uczniowie określają sposoby sortowania rud. 

3.

 

Uczniowie określają sposoby spiekania rud. 

4.

 

Uczniowie określają sposoby grudkowania rud. 

5.

 

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Faza IV Wykonanie 
1

 

Uczniowie rozróŜniają i charakteryzują metody rozdrabniania rud. 

2

 

Uczniowie rozróŜniają i charakteryzują metody sortowania rud. 

3

 

Uczniowie wyjaśniają procesy zachodzące podczas spiekania rud. 

4

 

Uczniowie charakteryzują metody kontroli procesu spiekania. 

5

 

Uczniowie charakteryzują sposoby grudkowania rud. 

6

 

 Uczniowie planuj proces przygotowania rud. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie prezentują opracowania na forum grupy. 

2.

 

Uczniowie dyskutują nad przedstawionymi opracowaniami. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 
Praca domowa:  

Wyszukaj w literaturze technicznej lub w zasobach sieci internetowej informacji na temat 

taśm spiekalniczych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach. 

−−−−

 

anonimowe,  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  oceny  zajęć  i  trudności  podczas 
realizacji zadania. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………… 

Modułowy program nauczania:  

  Operator  maszyn  i  urządzeń  metalurgicznych 
  812[02] 

Moduł:  

Technologia 

procesów 

metalurgicznych 

812[02].Z2 

Jednostka modułowa:  

 

Otrzymywanie surówki 812[02].Z2.01  

Temat: Otrzymywanie i zastosowanie ŜuŜli wielkopiecowych.

 

Cel ogólny: Scharakteryzować metody produkcji ŜuŜli wielkopiecowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróŜnić rodzaje ŜuŜli wielkopiecowych, 

 

określić metody otrzymywania ŜuŜli wielkopiecowych, 

 

rozróŜniać urządzenia stosowane do produkcji ŜuŜli wielkopiecowych. 

 

scharakteryzować zastosowanie ŜuŜli wielkopiecowych. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

czytania ze zrozumieniem, 

 

wyciągania wniosków, 

 

pracy w zespole. 

 
Metody nauczania–uczenia się::  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Czas trwania zajęć
: 45 minut. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w małych zespołach. 

 

uczniowie pracują w grupach 2–4 – osobowych

 
Czas:
  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

film dydaktyczny, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Zadanie dla ucznia 

Określ  metody  otrzymywania  oraz  zastosowanie  ŜuŜli  kawałkowych,  granulowanych, 

pienistych i wełny ŜuŜlowej.  

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy podczas zajęć. 

4.

 

Podział grupy uczniów na zespoły. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Faza właściwa 

Metoda tekstu przewodniego. 

 

Faza I Informacje 

Pytania prowadzące: 

1.

 

Jakie rodzaje ŜuŜli otrzymuje się w procesach wielkopiecowych? 

2.

 

Jak otrzymuje się i jakie jest zastosowanie ŜuŜli kawałkowych? 

3.

 

Jak otrzymuje się i jakie jest zastosowanie ŜuŜli granulowanych? 

4.

 

Jak otrzymuje się i jakie jest zastosowanie ŜuŜli pienistych? 

5.

 

Jak otrzymuje się i jakie jest zastosowanie wełny ŜuŜlowej? 

 
Faza II Planowanie 

Uczniowie określają: 

1.

 

Jakie są rodzaje ŜuŜli wielkopiecowych.  

2.

 

Jakie są metody otrzymywania ŜuŜli wielkopiecowych. 

3.

 

Jakie są urządzenia stosowane do produkcji ŜuŜli wielkopiecowych.  

4.

 

Jakie jest zastosowanie ŜuŜli wielkopiecowych. 

 
Faza III Ustalanie 
1

 

Rodzaje ŜuŜli wielkopiecowych.  

2

 

Metody otrzymywania ŜuŜli wielkopiecowych. 

3

 

Urządzenia stosowane do produkcji ŜuŜli wielkopiecowych.  

4

 

Zastosowanie ŜuŜli wielkopiecowych. 

 
Faza III Wykonanie 
1.

 

Uczniowie rozróŜniają ŜuŜle wielkopiecowe. 

2.

 

Uczniowie określają metody otrzymywania ŜuŜli wielkopiecowych. 

3.

 

Uczniowie charakteryzują zastosowanie ŜuŜli wielkopiecowych. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie prezentują opracowania na forum grupy. 

2.

 

Uczniowie dyskutują nad przedstawionymi opracowaniami. 

 
Faza VI Analiza końcowa 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im 

trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać, jakie umiejętności były 
ć

wiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość. 

 

Praca domowa:  

Wyszukaj w literaturze technicznej lub w zasobach sieci internetowej informacji na temat 

utylizacji ŜuŜli wielkopiecowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach. 

−−−−

 

anonimowe,  pisemne  wypowiedzi  uczniów  dotyczące  oceny  zajęć  i  trudności  podczas 
realizacji zadania. 

 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.  ĆWICZENIA

  

 

5.1.  Przygotowanie wsadu wielkopiecowego

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj wskazane przez nauczyciela rudy Ŝelaza. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  wsadu  wielkopiecowego.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące rud Ŝelaza, 

2)

 

rozpoznać poszczególne rodzaje rud Ŝelaza, 

3)

 

zapisać nazwy rozpoznanych rud Ŝelaza i ich krótką charakterystykę, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

próbki rud Ŝelaza, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj wskazane przez nauczyciela materiały wsadowe. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  wsadu  wielkopiecowego.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące materiałów wsadowych, 

2)

 

rozpoznać poszczególne rodzaje materiałów wsadowych, 

3)

 

zapisać nazwy rozpoznanych materiałów wsadowych i ich krótką charakterystykę, 

4)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

próbki materiałów wsadowych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3

 

Dokonaj  analizy  przebiegu  spiekania  na  podstawie  obserwacji  rozkładu  temperatur  na 

przełomie spieku.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  przygotowania  wsadu  wielkopiecowego.  Nauczyciel 
powinien  omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące kontroli procesu spiekania, 

2)

 

przeprowadzić obserwacje strefy Ŝaru podczas spiekania, 

3)

 

na  podstawie  obserwacji  ocenić  czy  prędkość  przesuwu  taśmy  spiekalniczej  jest 
właściwa, 

4)

 

stosować zasady bhp, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

taśma spiekalnicza, 

 

miał rudy Ŝelaza, kamień wapienny lub dolomit, drobno zmielony koksik, 

 

instrukcje stanowiskowe, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4

 

Na podstawie schematu scharakteryzuj proces produkcji koksu.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  przygotowania  wsadu  wielkopiecowego.  Nauczyciel 
powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

 

 

Schemat do ćwiczenia 4 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje produkcji koksu, 

2)

 

przeanalizować schemat rozmieszczenia maszyn i urządzeń w koksowni, 

3)

 

scharakteryzować kolejne etapy procesu otrzymywania koksu, 

4)

 

scharakteryzować zagroŜenia dla zdrowia i Ŝycia występujące podczas produkcji koksu, 

5)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

schemat rozmieszczenia maszyn i urządzeń w koksowni, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.2.  Wielki piec i urządzenia pomocnicze 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Na  schemacie  profilu  wielkiego  pieca  zaznacz  charakterystyczne  strefy,  rozmieszczenie 

otworów spustowych surówki i ŜuŜla oraz doprowadzenia dmuchu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  budowy  i  zasady  działania  wielkiego  pieca. 
Nauczyciel powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące budowy wielkiego pieca, 

2)

 

zaznaczyć na schemacie poszczególne strefy wielkiego pieca, 

3)

 

zaznaczyć  strefy  w  których  znajdują  się  otwory  spustowe  surówki  i  ŜuŜla  oraz 
doprowadzenie dmuchu, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

rysunek profilu wielkiego pieca, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie schematu wyjaśnij budowę wielkiego pieca. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  budowy  i  zasady  działania  wielkiego  pieca. 
Nauczyciel powinien omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wielkiego pieca, 

2)

 

dokonać analizy rysunku, 

3)

 

rozróŜnić i scharakteryzować zespół chłodzenia i doprowadzenia dmuchu, 

4)

 

rozróŜnić  i  scharakteryzować  urządzenia  zasypowe  i  zespół  urządzeń  podających 
materiały wsadowe, 

5)

 

rozróŜnić i scharakteryzować elementy słuŜące do spustu surówki i ŜuŜla, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

 

 

Schemat do ćwiczenia 2 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

rysunek profilu wielkiego pieca, 

 

model wielkiego pieca, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Odczytaj za pomocą przyrządów pomiarowych ciśnienie i temperaturę. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  budowy  wielkiego  pieca.  Nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy.  

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  przyrządów  do  pomiaru 
ciśnienia i temperatury, 

2)

 

odczytać ciśnienie za pomocą manometru, 

3)

 

odczytać temperaturę za pomocą termometrów, 

4)

 

stosować zasady bhp, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przyrządy do pomiaru ciśnienia i temperatury, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4

 

Scharakteryzuj metody pomiaru schodzenia wsadu wielkopiecowego.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  budowy  wielkiego  pieca.  Nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące pomiaru schodzenia wsadu 
wielkopiecowego, 

2)

 

opisać stosowane metody pomiaru schodzenia wsadu, 

3)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wykresy schodzenia wsadu, 

 

instrukcje stanowiskowe, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3.

 

Proces wielkopiecowy  

 

5.3.1.

 

Ćwiczenia 

 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie obserwacji ciekłej surówki oceń przybliŜoną zawartość krzemu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  procesu  wielkopiecowego.  Nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące oceny składu chemicznego 
surówki, 

2)

 

obserwować iskrzenie ciekłej surówki, 

3)

 

zastosować zasady bhp, 

4)

 

opisać sposób iskrzenia i podać przybliŜoną zawartość krzemu w surówce. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wielki piec, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie obserwacji ciekłej surówki oceń przybliŜoną zawartość manganu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  procesu  wielkopiecowego.  Nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące oceny składu chemicznego 
surówki, 

2)

 

obserwować płomień nad ciekłą surówką, 

3)

 

stosować zasady bhp, 

4)

 

opisać jakość płomienia i podać przybliŜoną zawartość manganu w surówce, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wielki piec, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3

 

Na  podstawie  schematu  przeanalizuj  rozkład  temperatury  i  reakcje  zachodzące 

w poszczególnych strefach wielkiego pieca.  

 

 

Schemat do ćwiczenia 3 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  procesu  wielkopiecowego.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  dotyczące  wymiany  cieplnej 
w wielkim piecu i procesów fizykochemicznych na poszczególnych jego poziomach,  

2)

 

przeanalizować rozkład temperatur w wielkim piecu, 

3)

 

określić reakcje chemiczne zachodzące w kolejnych strefach wielkiego pieca, 

4)

 

przeanalizować  temperaturę  procesów  fizykochemicznych  zachodzących  w  wielkim 
piecu, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

rysunek profilu wielkiego pieca, 

 

model wielkiego pieca, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.4.

 

Produkty wielkiego pieca 

 

5.4.1.

 

Ćwiczenia  

 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj wskazane przez nauczyciela ŜuŜle wielkopiecowe. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  produktów  wielkiego  pieca.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące ŜuŜli wielkopiecowych, 

2)

 

rozpoznać poszczególne rodzaje ŜuŜli, 

3)

 

zapisać nazwy rozpoznanych ŜuŜli i ich krótką charakterystykę, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

próbki ŜuŜli wielkopiecowych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Na podstawie Polskich Norm wypisz przykłady oznaczeń wskazanych przez nauczyciela 

surówek przeróbczych, odlewniczych i zwierciadlistych oraz Ŝelazostopów. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  produktów  wielkiego  pieca.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w PN oznaczenia wskazanych przez nauczyciela surówek i Ŝelazostopów, 

2)

 

zapisać  oznaczenia  i  zawartość  podstawowych  pierwiastków  dla  wybranych  surówek  
i Ŝelazostopów, 

3)

 

porównać  skład  chemiczny  surówek  przeróbczych,  odlewniczych  i  zwierciadlistych 
oraz Ŝelazostopów, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

Polskie Normy, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj sposób otrzymywania i zastosowanie ŜuŜli wielkopiecowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  produktów  wielkiego  pieca.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące ŜuŜli wielkopiecowych, 

2)

 

scharakteryzować proces otrzymywania i zastosowanie ŜuŜli kawałkowych, 

3)

 

scharakteryzować proces otrzymywania i zastosowanie ŜuŜli granulowanych, 

4)

 

scharakteryzować proces otrzymywania i zastosowanie ŜuŜli pienistych, 

5)

 

scharakteryzować proces otrzymywania i zastosowanie wełny ŜuŜlowej, 

6)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

próbki ŜuŜli wielkopiecowych, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5.5.

 

Praca przy wielkim piecu 

 

5.5.1.

 

Ćwiczenia    

 
Ćwiczenie 1 

Sprawdź stan techniczny dysz. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  pracy  przy  wielkim  piecu.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  sposobów  oceny  stanu  technicznego 
dysz, 

2)

 

przeprowadzić obserwacje dysz podczas biegu pieca oraz spustu surówki, 

3)

 

na podstawie obserwacji ocenić stan dysz, 

4)

 

zastosować zasady bhp, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko obsługi garu wielkiego pieca, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Oceń zasadowość ŜuŜla. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  pracy  przy  wielkim  piecu.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i 
higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać  w  materiałach  informacje  dotyczące  sposobów  oceny  składu  chemicznego 
Ŝ

uŜli, 

2)

 

przeprowadzić obserwacje przełomu próbek ŜuŜla, 

3)

 

określić skład ŜuŜla, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

próbki ŜuŜla, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3

 

Załaduj zatykarkę świeŜą masą ogniotrwałą. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  pracy  przy  wielkim  piecu.  Nauczyciel  powinien 
omówić  zakres  i  sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa 
i higieny pracy.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach informacje dotyczące zatykarek otworu spustowego surówki, 

2)

 

zastosować przepisy bhp, 

3)

 

oczyść cylinder zatykarki, 

4)

 

przygotować masę ogniotrwałą, 

5)

 

załadować cylinder zatykarki świeŜą masą, 

6)

 

zaprezentować wyniki ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenie, 

 

tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

zatykarka, 

 

masa ogniotrwała, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4

 

Określ  zakres  prac  i  czas  trwania  remontu  bieŜącego,  remontu  średniego  i  kapitalnego 

wielkiego pieca. 

  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  pracy  przy  wielkim  piecu.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach informacje dotyczące remontu wielkiego pieca, 

2)

 

określić zakres prac podczas remontu bieŜącego, 

3)

 

określić zakres prac, czas trwania i przygotowanie pieca do remontów średnich,  

4)

 

określić zakres prac, czas trwania i przygotowanie pieca do remontów kapitalnych, 

5)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

dokumentacja remontów wielkiego pieca,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5

 

Scharakteryzuj  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  obowiązujące  podczas  prac  przy 

garze wielkiego pieca. 

  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału  materiał  nauczania  dotyczący  pracy  przy  wielkim  piecu.  Nauczyciel  powinien 
omówić zakres i sposób wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)

 

odszukać w materiałach informacje dotyczące bhp podczas otrzymywania surówki, 

2)

 

określić zasady dotyczące stosowania odzieŜy ochronnej, 

3)

 

określić zasady bhp obowiązujące przy spuście surówki i ŜuŜla, 

4)

 

zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenie, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

rozporządzenia dotyczące bhp w hutach Ŝelaza,  

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Otrzymywanie surówki” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 4, 10, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. b, 2. c, 3. d, 4. b, 5. c, 6. b, 7. c, 8. a, 9. a, 10. a, 11. a, 
12. c, 13. b, 14. c, 15. d, 16. d, 17. d, 18. d, 19. a, 20. c 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić rudy Ŝelaza 

Określić  zastosowanie  maszyn  i  urządzeń  do 
przygotowania wsadu wielkopiecowego 

Określić budowę wielkiego pieca 

Dobrać  topniki  w  zaleŜności  od  składu  skały 
płonnej 

PP 

Określić zawartość węgla w surówce 

Określić  zawartość  manganu  w  surówkach 
zwierciadlistych  

Określić  wpływ  składu  chemicznego  surówki 
na właściwości odlewnicze surówki 

Określić temperaturę w garze wielkiego pieca 

RozróŜnić produkty wielkopiecowe 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

10 

Ustalić  metody  przywracania  prawidłowej 
pracy wielkiego pieca  

PP 

11 

RozróŜnić  maszyny  i  urządzenia  słuŜące  do 
przygotowania rud  

12  RozróŜnić domieszki szkodliwe 

13  RozróŜnić metody przygotowania rud  

14 

Określić 

stan 

techniczny 

urządzeń 

chłodniczych 

15  Określić zastosowanie sąd izotopowych 

16  RozróŜnić materiały wsadowe 

17  RozróŜnić rudy Ŝelaza 

18  Dobrać parametry procesu spiekania rud 

PP 

19 

Scharakteryzować  wpływ  pierwiastków  na 
własności stopów Ŝelaza 

PP 

20 

Dokonać  analizy  wielkopiecowych  procesów 
chemicznych  

PP 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  znajdujących  się  w  teście  oraz  z  zasadami 
punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią ilość instrukcji, zestawu zadań testowych, kart odpowiedzi. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości uczniów. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Na  5  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 
znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ruda Ŝelaza o wzorze chemicznym Fe

3

O

to 

a)

 

hematyt. 

b)

 

magnetyt. 

c)

 

limonit. 

d)

 

syderyt. 

 

2.  Urządzenie przedstawione na schemacie jest stosowane do 

a)

 

sortowania rud. 

b)

 

grudkowania rud. 

c)

 

rozdrabniania rud. 

d)

 

brykietowania rud. 

 

 

 

 
3.  Strefa  wielkiego  pieca  w  której  umieszczone  są  otwory  słuŜące  do  spuszczania  surówki 

to 
a)

 

gardziel. 

b)

 

przestroi. 

c)

 

szyb. 

d)

 

gar. 

 

4.  W skale płonnej rudy przewaŜa kalcyt. Dla takich rud topnikiem jest

 

a)

 

magnezyt. 

b)

 

kwaśny ŜuŜel. 

c)

 

węglan wapnia. 

d)

 

dolomit. 

 

5.  Zawartość węgla w surówkach Ŝelaza wynosi 

a)

 

2,3–3,2 %. 

b)

 

5,1–6,3 %. 

c)

 

3,7–5,5 %. 

d)

 

3,2–4,3 %. 

 
6.  Zawartość manganu w surówkach zwierciadlistych wynosi 

a)

 

3,7–3,8 %. 

b)

 

6,0–24,0 %. 

c)

 

5,0–5,5 %. 

d)

 

0,4–1,0 %. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

7.  Skurcz odlewniczy zmniejsza dodatek 

a)

 

fosforu. 

b)

 

manganu. 

c)

 

krzemu. 

d)

 

siarki, 

 

8.  Temperatura w garze wielkiego pieca wynosi 

a)

 

około 1900ºC. 

b)

 

około 160ºC. 

c)

 

około 2100ºC. 

d)

 

około 1600ºC. 

 
9.  Produktem wielkopiecowym nie jest 

a)

 

koks. 

b)

 

Ŝ

uŜel. 

c)

 

surówka Ŝelaza. 

d)

 

gaz wielkopiecowy. 

 
10.  Prawidłowy bieg pieca po przegrzaniu moŜna przywrócić poprzez 

a)

 

zwiększenie ilość wprowadzanej rudy. 

b)

 

zmniejszenie ciśnienie powietrza. 

c)

 

zwiększenie ilość dodawanego koksu. 

d)

 

zmniejszenie ilość wdmuchiwanego powietrza. 

 
11.  Urządzenie przedstawione na schemacie słuŜy do 

 

a)

 

sortowania rudy. 

b)

 

zbrylania rudy. 

c)

 

spiekania rudy. 

d)

 

brykietowania 
rudy. 

 

 

 
12.  Domieszką szkodliwą w surówkach Ŝelaza jest 

a)

 

chrom. 

b)

 

krzem. 

c)

 

fosfor. 

d)

 

mangan. 

 

13.  Brykietowanie rud jest procesem polegającym na: 

a)

 

tworzeniu z rudy foremnych kulek o średnicy 20–25 mm. 

b)

 

zbrylaniu rudy w prasach pod ciśnieniem. 

c)

 

łączeniu rudy z topnikami. 

d)

 

rozdrabnianiu rudy w celu uzyskania odpowiedniej ziarnistości. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

14.  Jedna z dysz wielkiego pieca świeci na czerwono. Jest to oznaką 

a)

 

oziębienia pieca. 

b)

 

przegrzania pieca. 

c)

 

przepalenia dyszy. 

d)

 

zawieszenia wsadu. 

 
15.  Sądy izotopowe słuŜą do kontroli 

a)

 

składu rudy. 

b)

 

ciśnienia dmuchu. 

c)

 

temperatury dmuchu. 

d)

 

poziomu wsadu. 

 
16.  Do materiałów wsadowych w wielkim piecu nie naleŜy 

a)

 

topnik. 

b)

 

koks. 

c)

 

ruda Ŝelaza. 

d)

 

gaz wielkopiecowy. 

 

17.  Rudą o największej zawartości Ŝelaza jest 

a)

 

syderyt. 

b)

 

limonit. 

c)

 

hematyt. 

d)

 

magnetyt. 

 
18.  Podczas obserwacji procesu spiekania stwierdzono, Ŝe spiek na przełomie jest w całości 

ciemny. W takim przypadku obsługa taśmy spiekalniczej powinna

 

a)

 

zwiększyć ilość doprowadzonego powietrza. 

b)

 

zmniejszyć prędkość taśmy. 

c)

 

zwiększyć ilość koksiku. 

d)

 

zwiększyć prędkość taśmy. 

 

19.  Aby zwiększyć grafityzację Ŝeliwa naleŜy w surówkach odlewniczych 

a)

 

zwiększyć ilość krzemu. 

b)

 

zmniejszyć ilość krzemu. 

c)

 

zwiększyć zawartość fosforu. 

d)

 

zmniejszyć zawartość fosforu. 

 
20.  Redukcja bezpośrednia zachodzi wg reakcji 

a)

 

3Fe + 2CO = Fe

3

C + CO

2

b)

 

CO

2

 + C = 2 CO. 

c)

 

FeO + C = Fe + CO. 

d)

 

Fe

3

O

4

+CO = 3FeO + CO

2

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Otrzymywanie surówki  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

TEST 2 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Otrzymywanie surówki” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 4, 10, 11, 17,18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne:

 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi1. a, 2. b, 3. d, 4. c, 5. c, 6. b, 7. a, 8. a, 9. c, 10. b, 11. b, 
12. a, 13. c, 14. c, 15. c, 16. d, 17. d, 18. c, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić rudy Ŝelaza 

Określić zastosowanie maszyn i urządzeń do 
przygotowania wsadu wielkopiecowego 

Określić budowę wielkiego pieca 

Ustalić  zawartość  krzemu  na  podstawie 
obserwacji spustu surówki

 

PP 

Określić zawartość węgla w surówce 

Określić  zawartość  manganu  w  surówkach 
zwierciadlistych  

Określić  rodzaje  maszyn  i  urządzeń  do 
przygotowania rud 

Określić  temperaturę  w  gardzieli  wielkiego 
pieca 

Określić materiały wsadowe 

10 

Ustalić  metody  przywracania  prawidłowej 
pracy wielkiego pieca  

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

11 

Scharakteryzować 

metody 

przywracania 

prawidłowej pracy wielkiego pieca 

 

PP 

12 

RozróŜnić  urządzenia  do  przygotowania 
materiałów wsadowych  

13 

RozróŜniać 

urządzenia 

do 

produkcji 

surówki  

14 

RozróŜnić sposoby przygotowania rud 

15 

Określić  metody  przywracania  prawidłowej 
pracy wielkiego pieca  

16 

Określić  zastosowanie  urządzeń  do  kontroli 
pracy wielkiego pieca  

17 

Dobrać odpowiednie materiał wsadowe 

PP 

18 

Dokonać  analizy  procesów  chemicznych 
zachodzących w wielkim piecu 

PP 

19 

RozróŜnić urządzenia wielkopiecowe 

20 

Określić  wpływ  pierwiastków  na  własności 
surówki 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj  uczniów  z  rodzajem  zadań  znajdujących  się  w  teście  oraz  z  zasadami 
punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią ilość instrukcji, zestawu zadań testowych, kart odpowiedzi. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości uczniów. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Na  5  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
 rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia: 

−−−−

 

instrukcja, 

−−−−

 

zestaw zadań testowych, 

−−−−

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ruda Ŝelaza o wzorze chemicznym Fe

2

O

to 

a)

 

hematyt. 

b)

 

magnetyt. 

c)

 

limonit. 

d)

 

syderyt. 

 

2.  Urządzenie przedstawione na schemacie jest stosowane do 

 

a)

 

sortowania rud. 

b)

 

grudkowania rud. 

c)

 

rozdrabniania rud. 

d)

 

brykietowania rud. 

 

 

 
3.  Otwory słuŜące do spuszczania surówki umieszczone są w części wielkiego pieca, który 

nazywa się 
a)

 

gardziel. 

b)

 

przestroi. 

c)

 

szyb. 

d)

 

gar. 

 

4.  W czasie spustu surówki nie zaobserwowano powstawania iskier. Świadczy to o 

a)

 

zawartości 0,5 % Si. 

b)

 

zawartości 0,2 % S. 

c)

 

zawartości 2% Si. 

d)

 

zawartości 0,08 % S. 

 

5.  Zawartość węgla w surówkach Ŝelaza wynosi 

a)

 

2,3–3,2 %. 

b)

 

5,1–6,3 %. 

c)

 

3,7–5,5 %. 

d)

 

3,2–4,3 %. 

 

6.  Zawartość manganu w surówkach zwierciadlistych wynosi 

a)

 

3,7–3,8 %. 

b)

 

6,0–24,0 %. 

c)

 

5,0–5,5 %. 

d)

 

0,4–1,0 %. 

 
7.  Sita wibracyjne są urządzeniami słuŜącymi do 

a)

 

sortowania rud. 

b)

 

grudkowania rud. 

c)

 

spiekania rud. 

d)

 

kruszenia rud. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

8.  Temperatura w gardzieli wielkiego pieca wynosi 

a)

 

około 300ºC. 

b)

 

około 560ºC. 

c)

 

około 2100ºC. 

d)

 

około 1600ºC. 

 
9.  Materiałem wsadowym w procesie wielkopiecowym nie jest 

a)

 

ruda Ŝelaza. 

b)

 

koks. 

c)

 

Ŝ

uŜel. 

d)

 

topniki. 

 
10.  Prawidłowy bieg pieca po oziębieniu moŜna przywrócić 

a)

 

zmniejszając ilość koksu we wsadzie. 

b)

 

zmniejszając ilość rudy we wsadzie. 

c)

 

zwiększając ilość dmuchu. 

d)

 

obniŜając temperaturę dmuchu. 

 
11.  Na powierzchni płynącej surówki zauwaŜono przyklejone blaszki grafitu. Obsługa pieca 

powinna  
a)

 

podwyŜszyć temperaturę powietrza. 

b)

 

obniŜyć temperaturę powietrza. 

c)

 

zwiększyć ilość wprowadzanego koksu. 

d)

 

zmniejszyć ilość wprowadzanej rudy. 

 
12.  Urządzenie przedstawione na schemacie słuŜy do 

a)

 

sortowania rudy. 

b)

 

zbrylania rudy. 

c)

 

spiekania rudy. 

d)

 

brykietowania rudy. 

 

 

 
13.  Mieszalniki słuŜą 

a)

 

ujednolicenia składu materiałów wsadowych. 

b)

 

produkcji ŜuŜla. 

c)

 

przetrzymywania ciekłej surówki. 

d)

 

zbrylania rud. 

 

14.  Spiekanie rud jest procesem polegającym na 

a)

 

tworzeniu z rudy foremnych kulek o średnicy 20–25 mm. 

b)

 

zbrylaniu rudy w prasach pod ciśnieniem. 

c)

 

łączeniu rudy z topnikami. 

d)

 

rozdrabnianiu rudy w celu uzyskania odpowiedniej ziarnistości. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

15.  Jedna z dysz wielkiego pieca świeci na czerwono. Jest to oznaką 

a)

 

oziębienia pieca. 

b)

 

przegrzania pieca. 

c)

 

przepalenia dyszy. 

d)

 

zawieszenia wsadu. 

 
16.  Sądy mechaniczne słuŜą do kontroli 

a)

 

składu rudy. 

b)

 

ciśnienia dmuchu. 

c)

 

temperatury dmuchu. 

d)

 

poziomu wsadu. 

 

17.  Do rud zasadowych naleŜy zastosować topniki 

a)

 

CaCO

3

b)

 

MgCO

3

c)

 

CaCO

3

·MgCO

3

d)

 

SiO

2

 
18.  Redukcja bezpośrednia rud Ŝelaza węglem zachodzi wg reakcji 

a)

 

3Fe + 2CO = Fe

3

C + CO

2

b)

 

CO

2

 + C = 2 CO.  

c)

 

FeO + C = Fe + CO. 

d)

 

Fe

3

O

4

+CO = 3FeO + CO

2

 
19.  Na rysunku przedstawiono 

a)

 

skip. 

b)

 

łamacz stoŜkowy. 

c)

 

lej obrotowy. 

d)

 

zatykarkę do ŜuŜla. 

 

 

20.  Domieszka jakiego pierwiastka zmniejsza skurcz odlewniczy surówki? 

a)

 

fosforu. 

b)

 

krzemu. 

c)

 

siarki. 

d)

 

manganu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Otrzymywanie surówki  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41

7.

 

LITERATURA 

 
1.

 

Górecki A.: Technologia ogólna, WSiP, Warszawa 1989 

2.

 

http://ippc.mos.gov.pl/preview/pl/poradniki_branzowe%20(2).html 

3.

 

Hutnictwo i odlewnictwo, WSiP, Warszawa 1974 

4.

 

Rodek  M.:  Maszyny  i  urządzenia  metalurgiczne  Państwowe  Wydawnictwa  Szkolnictwa 
Zawodowego, Warszawa 1973 

 
Literatura metodyczna 
1.

 

Dretkiewicz  –  Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.

 

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 

 
Czasopisma 

 

Nowa Edukacja Zawodowa 

 

Edukator Zawodowy – www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php