background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ

 

 
 
 

Ewa Doroszkiewicz 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy 
322[01].Z3.01
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. med. Ewa Rusiecka 
mgr Katarzyna Zarębska 

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Ewa Doroszkiewicz 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Halina Śledziona 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[01].Z3.01 
„Wykonywanie  dezynfekcji  instrumentów  i  stanowisk  pracy”,  zawartego  w  programie 
nauczania dla zawodu asystentka stomatologiczna. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć.   

5.  Ćwiczenia 

12 

5.1.  Podstawowa  terminologia  z  zakresu  aseptyki  i  antyseptyki  i  metody 

dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy 

12 

5.1.1.  Ćwiczenia 

12 

5.2.  Zasady  postępowania  z  odpadami  medycznymi  i  materiałem  skażonym 

biologicznie Organizacja stanowiska pracy Środki ochrony indywidualnej 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Dezynfekcja  mechaniczna,  fizyczna i  chemiczna-grupyfikacja  preparatów 

dezynfekcyjnych. 

Środki  chemiczne  do  dezynfekcji  powierzchni  

i instrumentów stomatologicznych 

17 

5.3.1.  Ćwiczenia 

17 

5.4.  Zasady 

sporządzania, 

stosowania 

przechowywania 

środków 

dezynfekcyjnych 

20 

5.4.1.  Ćwiczenia 

20 

5.5. 

Przepisy 

dotyczące 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony  

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

22 

5.4.1.  Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć  ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystentka stomatologiczna. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania – 
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

Jako  pomoc  w  realizacji  jednostki  modułowej  dla  uczniów  przeznaczony  jest  Poradnik 

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika 
do nich adresowanego. 

Materiał  nauczania  (w  Poradniku  dla  ucznia)  podzielony  jest  na  rozdziały,  które 

zawierają  podrozdziały.  Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest 
zwrócenie uwagi na następujące elementy: 

  materiał  nauczania  –  w  miarę  możliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 

samodzielnie.  Obserwuje  się  niedocenianie  przez  nauczycieli  niezwykle  ważnej 
umiejętności, jaką uczniowie powinni posiadać – czytanie ze zrozumieniem, 

  pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 

jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zależności  od  tematu  można  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiadanie  na  pytania  lub  wspólnie  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi  na pytania. Druga  forma jest korzystniejsza, 
ponieważ  nauczyciel  sterując  dyskusją  może  uaktywnić  wszystkich  uczniów,  a  także 
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości, 

 

ćwiczenia  –  stanowią  dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu 
materiału.  Trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 
teoretyczna  oraz  opanować  nowe  umiejętności.  W  poradniku  przedstawiono  obszerną 
propozycję  ćwiczeń  wraz  ze  wskazówkami  ich  realizacji.  Prowadzący  może  również 
zrealizować ćwiczenia, które sam opracował. 

  sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału,  zadaniem  uczniów  jest 

samodzielnie  odpowiedzieć  na  pytania  w  nim  zawarte.  Uczeń  powinien  samodzielnie 
ocenić  czy  opanował  zalecany  materiał,  czego  potwierdzeniem  jest  zaznaczenie 
odpowiedzi  „tak”  lub  „nie”.  Jeżeli  wystąpią  odpowiedzi  „nie”,  nauczyciel  powinien  do 
tematów  powrócić  i  sprawdzić  jakie  były  przyczyny  nie  opanowania  przez  ucznia 
wskazanego materiału. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od 
postawy nauczyciela, sposobu prowadzenia zajęć zależy zainteresowanie ucznia. 
Uczeń  nie  zainteresowany  materiałem  nauczania  i  realizowanymi  ćwiczeniami  nie 

nabędzie  w pełni  umiejętności  założonych  w  jednostce  modułowej.  Potwierdzenie  przez 
ucznia  opanowania  materiału  nauczania  z  danego  rozdziału,  może  stanowić  podstawę 
dlanauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu 

całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów. Wyniki osiągnięte 
przez  uczniów  powinny  stanowić  podstawę  do  oceny  pracy  własnej  nauczyciela 
realizującego  tę  jednostkę  modułową.  Każde  zadanie  z  testu  ma  przypisaną  liczbę 
możliwych  do  uzyskania  punktów  (0  lub  1  punkt).  Ocena  końcowa  uzależniona  jest  od 
ilości  uzyskanych  punktów  za  każde  zadanie.  Nauczyciel  może  zastosować test  według 
własnego projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy  jednak pamiętać, żeby 
tak  przeprowadzić  proces  oceniania  ucznia,  aby  umożliwić  mu  jak  najpełniejsze 
wykazanie swoich umiejętności.  

 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego: 

  dyskusja w grupach, 

  pokaz z instruktażem, 

  pokaz z objaśnieniami 

 

ćwiczenie, 

  pogadanka  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 

322[01].Z3.01 

Wykonywanie 

dezynfekcji 

instrumentów i 

stanowisk pracy 

322[01].Z3.02 

Wykonywanie sterylizacji 
instrumentów, materiałów 

opatrunkowych i bielizny 

zabiegowej 

322[01].Z3 

Sterylizacja i dezynfekcja  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  pracować w grupie i indywidualnie 

  samodzielnie analizować teksty źródłowe 

  obserwować i wyciągać wnioski z obserwacji 

  wykazywać aktywność w dochodzeniu do wiedzy i umiejętności 

  brać czynny udział w ćwiczeniach i dyskusji, 

  przygotować gabinet i stanowisko pracy lekarza dentysty, 

  przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciw pożarowej oraz ochrony środowiska, 

  stosować przepisy prawa dotyczące działalności gospodarczej, 

  rozróżniać grupy leków stosowanych w leczeniu chorób jamy ustnej, 

  kompletować  zestawy  podstawowych  leków,  wyrobów  medycznych  stosowanych  do 

zabiegów stomatologicznych, 

  korzystać  z  wiedzy  z  zakresu  pedagogiki  i  psychologii  w  komunikowaniu  się 

z pacjentem, 

  przygotować gabinet stomatologiczny do pracy, 

  przygotować materiał stomatologiczny, 

  przygotować aparaturę oraz instrumenty do zabiegów stomatologicznych, 

  dobierać urządzenia oraz instrumenty do zabiegów stomatologicznych, 

  wykonywać czynności związane z asystowaniem do zabiegów stomatologicznych, 

  korzystać z wiedzy dotyczącej budowy, fizjologii i patologii narządu żucia, 

  wykonywać czynności związane z asystowaniem podczas zabiegów stomatologicznych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  wyjaśnić pojęcia: dezynfekcja, antyseptyka, zakażenia krzyżowe, 

  scharakteryzować metody dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy, 

  scharakteryzować  sposoby  postępowania  z  odpadami  medycznymi  i  materiałem 

skażonym biologicznie, 

  zaplanować pracę z uwzględnieniem stosowanej metody dezynfekcyjnej, 

  zorganizować stanowisko pracy do dezynfekcji, zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

  zastosować środki ochrony indywidualnej, 

  określić zasady przeprowadzania dezynfekcji mechanicznej, 

  dokonać dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy metodą mechaniczną, 

  określić zasady przeprowadzania dezynfekcji fizycznej, 

  dokonać dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy metodą fizyczną, 

  dokonać  dezynfekcji  pomieszczenia  gabinetu  z  zastosowaniem  promieniowania 

niejonizującego i nadfioletowego (UV), 

  określić zasady przeprowadzania dezynfekcji chemicznej, 

  dokonać grupyfikacji preparatów dezynfekcyjnych i określić zakres ich działania, 

  dobrać środki do dezynfekcji instrumentów stomatologicznych,  

  dobrać środki do dezynfekcji małych i dużych powierzchni, 

  zastosować procedury dotyczące przygotowania i stosowania środków dezynfekcyjnych, 

  przygotować roztwór środka dezynfekcyjnego o określonym stężeniu, 

  przeprowadzić dezynfekcję z zastosowaniem metody chemicznej, 

  określić przyczyny małej aktywności biobójczej środka dezynfekcyjnego, 

  określić zasady przechowywania środków dezynfekcyjnych, 

  zastosować 

przepisy 

dotyczące 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca   

 

 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Asystentka stomatologiczna322[01] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Sterylizacja i dezynfekcja 322[01].Z3 

Jednostka modułowa:    

 

Wykonywanie dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy 
322[01].Z3.01 

Temat:  Procedury  higieniczne  dotyczące  personelu  pracującego  w  gabinecie 

stomatologicznym. 

Cel  ogólny:  Stosowanie  ogólnych  zasad  higienicznych  obowiązujących  personel  pracujący 

w gabinecie stomatologicznym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
1.  Przygotować ręce do pracy w gabinecie. 
2.  Określić sytuacje w, których należy wykonać podstawowe mycie rąk. 
3.  Wyposażyć punkt do mycia rąk. 
4.  Określić cel higienicznego mycia rąk. 
5.  Omówić i wykonać mycie i dezynfekcje rąk zgodnie z techniką Ayliffe’a. 
6.  Określić obszary rąk najczęściej pomijane podczas zabiegu mycia rąk i dezynfekcji. 
 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne

  poradnik dla ucznia, 

  zestaw pytań prowadzących, 

  pomieszczenie  z  umywalkami,  sprzętem  i  środkami  dezynfekcyjnymi  do  mycia 

i dezynfekcji rąk, 

  kartki papieru formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

  uczniowie pracują w grupach 2

4 – osobowych, 

  uczniowie pracują indywidualnie ćwicząc technikę higienicznego mycia rąk, 

 
Czas trwania zajęć

  120 minut. 

 
Zadanie dla ucznia

Na podstawie algorytmu higienicznego mycia rąk wg. Ayliffe’a, uczeń powinien: 

1.  Wykonać higieniczne mycie rąk. 
2.  Przygotować niezbędny sprzęt stanowiący wyposażenie punktu. 
3.  Przygotować środki do mycia i dezynfekcji rąk. 
4.  Określić częstość mycia rąk. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie uczniom zasad pracy podczas ćwiczeń indywidualnych. 
4.  Wykonanie pokazu higienicznego mycia rąk wg.Ayliffe’a 
5.  Ustalenie kolejności ćwiczeń. 

 

Faza właściwa 
1.  Ćwiczenia indywidualne – higienicznego mycia rąk wg. techniki Ayliffe’a, 
 
Faza końcowa.  
Posumowanie. 
1.  Uczniowie uzasadniają korzyści jakie wynikają z przeprowadzenia ćwiczenia 
2.  Uczniowie  omawiają  trudności  i  najczęstsze  błędy,  jakie  napotykali  w  trakcie  realizacji 

zajęć. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca   

 

 

…………………………………………………………… 

Modułowy program nauczana:   Asystentka stomatologiczna322[01] 
Moduł:   

 

 

 

 

 

Sterylizacja i dezynfekcja 322[01].Z3 

Jednostka modułowa:    

 

Wykonywanie dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy 
322[01].Z3.01 

Temat:  Sporządzanie  wodnych  roztworów  środków  dezynfekcyjnych  do  dezynfekcji 

narzędzi, sprzętu i powierzchni. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  przygotowania  wodnych  roztworów  środków 

dezynfekcyjnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wybrać odpowiedni środek dezynfekcyjny, 

  ustalić kolejność działania, 

  określić możliwe sposoby obliczenia właściwego stężenia środka dezynfekcyjnego, 

  określić  działanie  środków  dezynfekcyjnych  w  zależności  od  stężenia  i  ich  czasu 

zastosowania. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

  organizowanie i planowanie zajęć, 

  pracy w zespole, 

  oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

  pokaz 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego, 

  papier formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  uczniowie pracują w grupach 2–4 – osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 90 minut. 
 
Zadanie dla ucznia 

Zadanie: Przygotuj 1500 g wodnego 3% roztwóru Desoformu. 

1. 

Oblicz potrzebną ilość gramów preparatu, 

2. 

Oblicz  potrzebną  liczbę  gramów  wody,  którą  należy  użyć  do  przygotowania  roztworu 
preparatu? 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjąć założenie, że 1ml (1cm

3

) wody waży 1 gram, 

2)  wypełnić kartę pracy – ćwiczeń, 
3)  zastosować wzór na obliczenie potrzebnej ilości preparatu, 
4)  przedstawić wynik na forum grupy, 
5)  omówić sposób wykonania zadania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

literatura z rozdziału 4 poradnika dla ucznia, 

– 

karta pracy – ćwiczeń, 

– 

przybory do pisania 

– 

przykładowe  środki  dezynfekcyjne  do  sporządzania  roztworów  w  gabinecie 
stomatologicznym. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Określenie tematu zajęć, 
2.  Wyjaśnienie tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnić uczniom z treść ćwiczenia. 
4.  Podział uczniów na zespoły. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 

odpowiedni  fragment  rozdziału  Materiał  nauczania.  Nauczyciel  prosi  aby  każdy  uczeń 
indywidualnie  przemyślał  pytanie.  Na  otrzymanych  kartach  pracy  –  ćwiczeń  uczniowie 
w grupach  wypisują  potrzebny  wzór  do  obliczeń  i  dokonuje  obliczenia.  Nauczyciel  zbiera 
kartki  i  sprawdza  poprawność  odpowiedzi  oceniając  grupy  uczniów.  Następnie  wybrani 
uczniowie prezentują wyniki pracy i omawiają własne trudności na forum grupy dyskutują.  
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1 

Podstawowa  terminologia  z  zakresu  aseptyki  i  antyseptyki 
i metody dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Uzupełnij tabelę, wpisując definicję pojęć oraz podając przykłady działania. 
Karta pracy –ćwiczeń. 

 

Termin/pojęcie 

definicja 

przykład 

dezynfekcja 
 
 

 

 

aseptyka 
 
 

 

 

antyseptyka 
 
 

 

 

zakażenie krzyżowe 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  także  wskazać  dostępne  źródła  informacji.  Należy  zwrócić 
uwagę  na  ryzyko  przenoszenia  zakażeń  w  gabinecie  stomatologicznym  i  konieczność 
przestrzegania odpowiedniego reżimu sanitarnego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania 4.1.1 wiadomości na temat powyżej podanych pojęć, 
2)  wpisać definicje pojęć do karty pracy, 
3)   w małych zespołach ustalić przykład a następnie zapisać go na karcie pracy, 
4)  omówić efekty pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, długopis, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Opracuj  algorytm  zapobiegania  zakażeniom  krzyżowym  w  gabinecie  stomatologicznym 

uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń.: 

  drogą naczyń krwionośnych, 

  drogą powietrzną poprzez wdychanie, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

  drogą wodną, 

  poprzez kontakt. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  a  także wskazać  dostępne  źródła  informacji. Należy  zwrócić 
szczególną  uwagę  na  ryzyko  przenoszenia  zakażeń  w gabinecie  stomatologicznym 
i przestrzegania odpowiedniego reżimu sanitarnego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:  

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  4.1.1  wiadomości  dotyczących  drogi  szerzenia  się 

zakażeń i profilaktyki, 

2)  scharakteryzować każdą z dróg szerzenia się zakażeń, 
3)  opracować algorytm postępowania w profilaktyce, 
4)  zapisać przemyślenia na kartce A4, 
5)  przedstawić propozycje algorytmu na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  zaleca się prace w małych zespołach 2–3 osobowych. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, flamastry, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Po  analizie  tekstu  z  poradnika  dla  ucznia  dobierz  metodę  dezynfekcji  do  materiału 

dezynfekowanego i scharakteryzuj ją. 

 
Karta pracy 

 
Dezynfekcja 

metoda dezynfekcji  

 charakterystyka  

instrumenty 
stomatologiczne 
 
 

 
 
 
 
 

 

Końcówki 
stomatologiczne (wiertła) 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 

stanowisko pracy: 
podłogi, 

ściany,  blaty 

stoliki, 

unity, 

pomieszczenie. 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia, a także wskazać dostępne źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania 4.1.1 wiadomości na temat dotyczący metod dezynfekcji 
2)  pracować w zespołach dwuosobowych, 
3)  uzupełnić kartę pracy, 
4)  omówić wyniki pracy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusze papieru formatu A4, długopis, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2 

Zasady 

postępowania 

odpadami 

medycznymi 

i materiałem 

skażonym 

biologicznie 

Organizacja 

stanowiska pracy Środki ochrony indywidualnej 

 
5.2.1.  Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  Rozporządzenia  Ministra  Zdrowia  z  dn.23  sierpnia  2007  r.  w  sprawie 

szczegółowego  sposobu  postępowania  z  odpadami  medycznymi  na  podstawie  art.  7  ust.4 
ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 39 z 2007 r., poz. 251 i Nr. 88, poz. 
587) ,określ warunki jakie powinno spełniać pomieszczenie przeznaczone do magazynowania 
odpadów medycznych tzw. niebezpiecznych 

 
 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  a  także  wskazać  dostępne  źródła  informacji.  Nauczyciel 
powinien zwrócić uwagę na znaczenie właściwej segregacji odpadów medycznych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  4.2.1  informacje  warunków  jakie  powinno  spełniać 

pomieszczenie przeznaczone do magazynowania odpadów medycznych, 

2)  wypisać wszelkie informacje, 
3)  przedstawić wynik pracy grupy na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

Środki dydaktyczne 

  papier formatu A4, flamastry, 

  literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia, 

  Rozporządzenia  Ministra  Zdrowia  z  dn.23  sierpnia  2007r.  w  sprawie  szczegółowego 

sposobu postępowania z odpadami medycznymi na podstawie art.7ust.4. 

 
Ćwiczenie 2  

Zgodnie z instrukcją wykonaj higieniczne mycie rąk wg. techniki Ayliffe’a. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  
i  sposób  wykonania  ćwiczenia,  a  także  wskazać  dostępne  źródła  informacji.  Zajęcia 

powinny  odbyć  się  w  warunkach  naturalnych  –  gabinet  stomatologiczny  lub  w  pracowni 
ćwiczeń.  Nauczyciel  powinien  zwrócić  uwagę  na  znaczenie  właściwej  higieny  rąk 
w gabinecie stomatologicznym 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  4.2.1  informacje  dotyczące  higieniczne  mycie  rąk  wg. 

techniki Ayliffe’a, 

2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  określić  warunki  w  jakich  należy  przeprowadzić  higieniczne  mycie  rąk,  uzasadnić 

kolejność wykonywanych czynności zgodnie z techniką Ayliffe’a. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

  pokaz 

  metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia, 

 

instrukcja higienicznego mycia rą, 

 

środki do mycia i dezynfekcji rąk dostępne w ściennych dozownikach. 

 

Ćwiczenie 3 

Znając  bariery  ochronne  stosowane  w  pracy  przez  asystentkę  stomatologiczną  wyćwicz 

zakładanie:  

 

masek ochronnych na twarz, 

 

okularów ochronnych, 

 

rękawiczek ochronnych w tym z pakietu pakietu jałowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  a  także  wskazać  dostępne  źródła  informacji.  Wskazać 
na różne typy masek, okularów i rękawic ochronnych dostępnych na krajowym rynku. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  4.2.1.  wiadomości  na  temat  stosowania  barier  ochrony 

w profilaktyce zakażeń krzyżowych, 

2)  dokonać analizy treści ćwiczenia, 
3)  zapoznać  się  ze  sposobami  ochrony  personelu  i  pacjentów  przed  zakażeniami 

krzyżowymi, 

4)  przećwiczyć  indywidualnie  zakładanie,  okularów  ochronnych,  rękawiczek  ochronnych, 

masek ochronnych. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

  jednorazowe maski ochronne na twarz, 

  okulary ochronne, 

  różne rozmiary rękawiczek jednorazowego użytku, 

  różne rozmiary rękawiczek jałowych w jałowych pakietach. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Dezynfekcja 

mechaniczna,  fizyczna 

i  chemiczna  – 

grupyfikacja 

preparatów 

dezynfekcyjnych. 

Środki 

chemiczne  do  dezynfekcji  powierzchni  i  instrumentów 
stomatologicznych 

 

5.3.1.  Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Opracuj  procedurę  przygotowania  preparatów  do  dezynfekcji  narzędzi  na  potrzeby 

gabinetu stomatologicznego, w którym pracujesz.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia, a także wskazać dostępne źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  materiale  nauczania  4.4.1  informacje  dotyczące  sporządzania  środków 

dezynfekcyjnych, 

2)  dokonać  analizy  sposobu  przygotowania  wybranego  środka  dezynfekcyjnego  do 

narzędzi, 

3)  wypisać 

zasady 

obowiązujące 

przy 

przygotowywaniu 

roztworów 

środków 

dezynfekcyjnych, 

4)  określić czas działania środka dezynfekcyjnego, 
5)  określić sposób postępowania z narzędziami po dezynfekcji, 
6)  omówić ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Opracuj  projekt  wyposażenia  stanowiska do  mycia  i  dezynfekcji  sprzętu  i  narzędzi  oraz 

powierzchni w gabinecie stomatologicznym

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia, a także wskazać dostępne źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania 4.3.1 informacje dotyczące wyposażenia stanowiska do 

dezynfekcji w gabinecie stomatologicznym, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

2)  dokonać  analizy  pomieszczenia,  urządzeń,  środków  dezynfekcyjnych  i  obowiązujących 

zasad postępowania ze środkami dezynfekcyjnymi w gabinetach stomatologicznych, 

3)  wypisać zasady obowiązujące przy przygotowywaniu roztworów środków  
4)  dezynfekcyjnych,  oraz  zasady  dotyczące  sporządzania  i  przechowywania  środków 

dezynfekcyjnych, 

5)  narysować schemat wyposażenia stanowiska do dezynfekcji, 
6)  omówić ćwiczenie na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Posiadając  wykaz  wybranych  środków  dezynfekcyjnych  używanych  do  dezynfekcji 

narzędzi i do dezynfekcji powierzchni: 
1.  Podaj  /wypisz  zakres  działania  10  preparatów  z  każdego  wykazu,znając  symbole  oraz 

jego czas działania w zależności od stężenia preparatu, 

 
Karta ćwiczenia – preparaty do dezynfekcji narzędzi. 

 

 
nazwa preparatu 

zakres działania 

stężenie 

czas działania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Karta ćwiczenia – preparaty do dezynfekcji powierzchni. 

nazwa preparatu 

zakres działania 

stężenie 

czas działania 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia, a także wskazać dostępne źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy wykazu aktualnych środków dezynfekcyjnych, 
2)  wypisać wybrane nazwy preparatów do dezynfekcji i w kartach pracy uzupełnić wszelkie 

dane, 

3)  przedstawić wynik pracy na forum grupy, 
4)  omówić sposób wykonania zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia, 

 

karta pracy – ćwiczeń, 

 

przybory do pisania, 

 

aktualny wykaz środków dezynfekcyjnych zatwierdzonych do użytku. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.  Zasady  sporządzania,  stosowania  i  przechowywania 

środków dezynfekcyjnych 

 

5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenia 1 

Zadanie: Przygotuj 1500 g wodnego 3% roztwóru Desoform. 

1.  Oblicz potrzebną ilość gramów preparatu, 
2.  Oblicz  potrzebną  liczbę  gramów  wody,  którą  należy  użyć  do  przygotowania  roztworu 

preparatu? 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  a  także  wskazać  dostępne  źródła  informacji.  Nauczyciel 
powinien  podać  uczniom  kartki  z  przykładowymi  zadaniami  obliczenia  stężenia  środka 
dezynfekcyjnego 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przyjąć założenie, że 1ml (1cm

3

) wody waży 1 gram, 

2)  zastosować wzór na obliczenie potrzebnej ilości preparatu, 
3)  przedstawić wynik na forum grupy, 
4)  omówić sposób wykonania zadania. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia, 

  karta pracy – ćwiczeń, 

  przybory do pisania 

  przykładowe  środki  dezynfekcyjne  do  sporządzania  roztworów  w  gabinecie 

stomatologicznym. 

 
Ćwiczenie 2 

Zadanie: 

Przygotuj 

3% 

roztwór 

wodny 

Tiutolu 

do 

dezynfekcji 

narzędzi 

stomatologicznych  zgodnie  z  zaleceniami  producenta  wypisanymi  na  opakowaniu  środka 
dezynfekcyjnego. Do Twojej dyspozycji jest pojemnik o pojemności 2 l. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia, a także wskazać dostępne źródła informacji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać rozdział 4.3 z poradnika dla ucznia,  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

2)  przeczytać  informacje  producenta  z  opakowania  na  środku  dezynfekcyjnymi  preparatu 

dotyczące sposobu przygotowania roztworu preparatu, 

3)  przedstawić wynik obliczeń na forum grupy, 
4)  omówić sposób wykonania zadania i czas dezynfekcji w roztworze o takim stężeniu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenie, 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

arkusze papieru formatu A4, flamastry, 

 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź  roztwór  Sekuseptu  pulver  do  dezynfekcji  narzędzi,  stosując  się  do  zaleceń 

producenta. Określ zasady przygotowania środka dezynfekcyjnego.  

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  a  także  wskazać  dostępne  źródła  informacji.  Nauczyciel 
powinien przygotować środek dezynfekcyjny i wskazówki producenta oraz zwrócić uwagę na 
kolejność postępowania przygotowawczego 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w materiale nauczania 4.4.1 informacje na temat negocjacji zakupowych, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wybrać najważniejsze problemy jakie wynikają w treści ćwiczenia, 
4)  wypisać istotne zasady,których należy przestrzegać w trakcie sporządzania roztworu, 
5)  przestrzegając  zasad  przygotować  wybrany  roztwór  środka  dezynfekcyjnego  zgodnie 

z zaleceniami producenta, 

6)  omówić podstawowe zasady pracy ze środkiem dezynfekcyjnym na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

papier formatu A4, flamastry, 

 

kalkulator, 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia, 

 

wanienka  do  środka  dezynfekcyjnego,  środek  dezynfekcyjny  Secusept  pulver,  środki 
ochrony osobistej(fartuch,rękawice ochronne, okulary). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5.  Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska

 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Z poradnika dla pielęgniarek  i  położnych:  AIDS.  Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia HIV 

w praktyce pielęgniarskiej. Warszawa 1998 wypisz: 
1)  zasady profilaktyki wśród personelu medycznego, 
2)  ryzyko zakażenia HIV przez narzędzia medyczne, 
3)  ryzyko zakażenia HIV wynikające z niestosowania środków ochrony indywidualnej, 
4)  ryzyko zakażenia HIV przez kontakt z krwią. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  a  także  wskazać  dostępne  źródła  informacji.  Nauczyciel 
powinien  zwrócić  szczególną  uwagę  na  zasady  profilaktyki  zakażeń  HIV  w  gabinetach 
stomatologicznych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w podanym powyżej poradniku dla pielęgniarek treści określone w zadaniu, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wypisać istotne informacje na kartce, 
4)  omówić pracę na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, flamastry, 

  poradnik dla ucznia 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  podstawie  wypisanych  danych  z  poradnika  dla  pielęgniarek  i  położnych:  AIDS.  Jak 

zmniejszyć  ryzyko  zakażenia  HIV  w  praktyce  pielęgniarskiej.  Warszawa  1998  opracuj 
algorytm postępowania z pacjentem zarażonym wirusem HIV w gabinecie stomatologicznym: 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia,  a  także  wskazać  dostępne  źródła  informacji.  Nauczyciel 
powinien  zwrócić  szczególną  uwagę  na  zasady  profilaktyki  zakażeń  HIV  w  gabinetach 
stomatologicznych. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać  w  podanym  powyżej  poradniku  dla  pielęgniarek  treści  dotyczące  zasad 

postępowania w profilaktyce AIDS, 

2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wypisać istotne informacje na kartce, 
4)  opracować schemat algorytmu działań 
5)  zaprezentować pracę na forum grupy. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, flamastry, 

  poradnik dla ucznia, 

  literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracuj  instrukcję  postępowania  w  gabinecie  stomatologicznym  w  przypadku  zranienia 

się podczas pracy.

  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia, a także wskazać dostępne źródła informacji.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  odszukać w poradniku dla ucznia treści określone w zadaniu, 
2)  zapoznać się z treścią ćwiczenia, 
3)  wypisać istotne informacje na kartce, 
4)  opracować  instrukcje  postępowania  w  przypadku  zranienia  się  w  gabinecie 

stomatologicznym, 

5)  zaprezentować opracowana instrukcję na forum grupy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  papier formatu A4, flamastry, 

  poradnik dla ucznia. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  dezynfekcji 
instrumentów i stanowisk pracy” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 4, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 3, 5, 6, 10, 13, 16, 17,18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  d,  2.  a,  3.  d,  4.  b,  5.  c,  6. a,  7.  a,  8.  c,  9.  a,  10.  c,  11.  a, 
12. d, 13. b, 14. c, 15. d, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Zdefiniować dezynfekcję

 

Zdefiniować pojęcie antyseptyki 

Określić pojecie zakażeń krzyżowych 

PP 

Wyjaśnić pojęcie odpady medyczne 

Charakteryzować odpady specyficzne 

PP 

c

 

Zastosować  sposoby  unieszkodliwiania  odpadów 
medycznych  

PP 

Określić  przyczyny  małej  aktywności  biologicznej 
środka dezynfekcyjnego 

Charakteryzować  sposób  opisu  pojemnika  ze 
środkiem dezynfekcyjnym 

Rozróżnić 

akty 

prawne, 

którym 

podlegają 

preparaty dezynfekcyjne 

10  Określić zasady dotyczące częstości mycia rąk 

PP 

11 

Wskazać 

aktualnie 

obowiązującą 

metodę 

higienicznego mycia rąk 

a

 

12 

Wskazać 

obowiązkową 

dokumentację 

postępowania 

odpadami 

medycznymi 

w gabinecie 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

13 

Przedstawić  metody  profilaktyki  HIV  w  gabinecie 
stomatologicznym 

PP 

14  Zastosować cel chirurgicznego mycia rąk 

15 

Podać  zasady  profilaktyki  przenoszenia  infekcji 
w gabinecie za pośrednictwem rąk 

16 

Zidentyfikować  oznakowania  na  opakowaniach 
środków dezynfekcyjnych 

PP 

17 

Scharakteryzować 

sposoby 

wykonywania 

dezynfekcji fizycznej  

PP 

18  Określić czas dezynfekcji powierzchni 

PP 

19 

Określić 

wysokość 

umocowania 

lamp 

bakteriobójczych w gabinecie stomatologicznym 

PP 

20 

Określić  istotne  dane,  które  powinny  być 
w adnotacji dotyczącej zranienia się w pracy 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  

 
1.  Dezynfekcja to sposób niszczenia 

a)  bakterii. 
b)  wirusów. 
c)  grzybów i bakterii. 
d)  bakterii łącznie z prątkami gruźlicy, grzybów i wirusów. 

 

2.  Antyseptyka to 

a)  postępowanie  polegające  na  niszczeniu  drobnoustrojów  lub  zahamowaniu  ich 

rozwoju. 

b)  postępowanie zapobiegające zakażeniom przez częste mycie. 
c)  posługiwanie się sprzętem pozbawionym bakterii. 
d)  posługiwanie się materiałem opatrunkowym jałowym. 

 

3.  Zakażenie krzyżowe to zakażenie 

a)  własną florą bakteryjną pacjenta, 
b)  florą bakteryjną,której nosicielem jest pacjent, 
c)  ujawniające się w czasie pobytu w gabinecie stomatologicznym, 
d)  przeniesione z jednego pacjenta na drugiego przez ręce personelu. 

 

4.  Odpady medyczne to substancje 

a)  stałe powstające przy leczeniu. 
b)  stałe,  ciekłe  i  gazowe  powstające  przy  leczeniu,  diagnozowaniu  oraz  profilaktyce 

w działalności medycznej. 

c)  ciekłe  powstające  przy  leczeniu,  diagnozowaniu  oraz  profilaktyce  w  działalności 

medycznej. 

d)  gazowe powstające przy leczeniu, diagnozowaniu w działalności medycznej. 

 

5.  Odpady specyficzne, zakażone drobnoustrojami to 

a)  uszkodzone termometry rtęciowe i zużyte świetlówki. 
b)  resztki pokarmowe z oddziałów niezakaźnych. 
c)  zużyty materiał opatrunkowy, strzykawki,igły. 
d)  substancje toksyczne. 

 

6.  Do sposobu unieszkodliwiania odpadów medycznych należy 

a)  termiczne przekształcanie. 
b)  składowanie. 
c)  dezynfekcja chemiczna. 
d)  sterylizacja. 
 

7.  Przyczyną małej aktywności biobójczej środka dezynfekcyjnego jest 

a)  zbyt małe stężenie roztworu, zbyt długie używanie roztworu. 
b)  krótki czas zanurzenia w środku dezynfekcyjnym. 
c)  zbyt długie moczenie w środku dezynfekcyjnym. 
d)  przygotowanie roztworu w naczyniu plastikowym. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8.  Pojemnik ze środkiem dezynfekcyjnym musi być opisany 

a)  nazwą preparatu i jego stężeniem,pieczątką Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 
b)  godziną  rozpoczęcia  i  zakończenia  dezynfekcji,podpisem  kierownika  gabinetu 

stomatologicznego. 

c)  nazwą  preparatu  i  jego  stężeniem,  godziną  rozpoczęcia  i  zakończenia  dezynfekcji 

i podpisem osoby odpowiedzialnej za dezynfekcję. 

d)  nazwą preparatu i czasu jego działania. 

 

9.  Preparaty dezynfekcyjne podlegają 

a)  ustawie  o  wyrobach  medycznych,  ustawie  o  produktach  biobójczych,  prawu 

farmaceutycznemu. 

b)  tylko ustawie o wyrobach medycznych. 
c)  tylko ustawie o wyrobach farmaceutycznych. 
d)  zarządzeniom Głównego Inspektora Sanitarnego. 
 

10.  Ręce należy myć 

a)  zawsze rano przed pracą. 
b)  tylko przed jedzeniem. 
c)  przed założeniem rękawiczek, po zdjęciu rękawiczek, po zanieczyszczeniu krwią lub 

ich uszkodzeniu. 

d)  po zanieczyszczeniu rąk krwią. 

 

11  Higieniczne mycie rąk należy przeprowadzać 

a)  wg techniki Ayliffe. 
b)  metodą Jonesa. 
c)  metodą Bassa. 
d)  metodą Hirschwelda. 

 

12.  Obowiązkowa  dla  gabinetów  stomatologicznych  jest  następująca  dokumentacja 

postępowania z odpadami medycznymi 
a)  instrukcja postępowania z odpadami medycznymi. 
b)  tylko karta ewidencji odpadów. 
c)  dokumenty obrotu odpadami niebezpiecznymi. 
d)  karta ewidencji odpadów, dokumenty obrotu odpadami niebezpiecznymi. 

 

13.  W profilaktyce zakażeń HIV w gabinecie stomatologicznym zwrócisz uwagę na 

a)  szczepienia ochronne. 
b)  stosowanie rękawiczek, masek i odzieży ochronnej. 
c)  badania okresowe pracowników. 
d)  dokładną dezynfekcje fotela stomatologicznego. 

 

14.  Celem chirurgicznego mycia rąk jest 

a)  uzyskanie pełnej jałowości rąk. 
b)  eliminacja flory stałej. 
c)  eliminacja flory stałej i przejściowej. 
d)  zmycie zanieczyszczeń organicznych i brudu. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

15.  Ryzyko infekcji za pośrednictwem rąk zmniejsz się przez 

a)  mycie rąk wodą i mydłem, 
b)  odkażanie skóry rąk, 
c)  mycie rąk wodą i mydłem, ochrona rąk za pomocą rękawic, 
d)  mycie rąk wodą i mydłem, ochrona rąk za pomocą rękawic, odkażanie skóry. 

 

16.  Oznakowanie  na  opakowaniu  środka  dezynfekcyjnego  –  BTbcVF  oznacza  zakres 

działania środka na 
a)  bakterie,wirusy. 
b)  bakterie,wirusy, grzyby. 
c)  bakterie łącznie z prątkiem gruźlicy,wirusy, grzyby. 
d)  bakterie,wirusy, saprofity. 

 

17.  Dezynfekcja fizyczna polega na 

a)  tylko na wyparzaniu. 
b)  spalaniu i wyparzaniu. 
c)  stosowaniu promieni niejonizujących i nadfioletowych i spalaniu. 
d)  spalaniu i wyparzaniu oraz stosowaniu promieni niejonizujących i nadfioletowych. 

 

18.  Do dezynfekcji powierzchni stosuje się preparaty działające skutecznie w czasie 

a)  15 min. 
b)  1 godziny. 
c)  30 min. 
d)  2 godzin. 

 

19.  Lampy  bakteriobójcze  niskociśnieniowe  powinny  być  zamontowane  w  gabinecie 

stomatologicznym co najmniej 
a)  1 m od podłogi. 
b)  2 m od podłogi. 
c)  2,5 m od podłogi. 
d)  odległość od podłogi nie ma znaczenia. 

 

20.  W  przypadku  zranienia  się  podczas  pracy  zdarzenie  należy  odnotować  zapisując 

następujące informacje 
a)  sposób zranienia. 
b)  imię i nazwisko pacjenta oraz datę zdarzenia. 
c)  czas od zranienia do założenia opatrunku. 
d)  wykonanie testu w kierunku infekcji HIV. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ………………………………………………………………………………… 
 

Wykonywanie dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  dezynfekcji 
instrumentów i stanowisk pracy” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania,3, 6, 8, 10, 15, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie 12 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. a, 10. d, 11. b, 
12. d, 13. b, 14. c, 15. d, 16. c, 17. d, 18. a. 19. b , 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 
zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić  podział  dezynfekcji  ze  względu  na 
metodę

 

Określić  drogi  przenoszenia  się  drobnoustrojów 
w gabinecie stomatologicznym 

Określić 

czas 

od,którego 

liczy 

się 

czas 

dezynfekcji 

narzędzi 

roztworach 

dezynfekcyjnych  

PP 

Wskazać 

czynności 

dezynfekcyjne 

jakie 

podejmuje  się  w  gabinecie  przed  przyjęciem 
pierwszego pacjenta 

Dokonać podziału odpadów medycznych 

b

 

Scharakteryzować  dokumentację  postępowania  z 
odpadami 

medycznymi 

gabinecie 

stomatologicznym 

PP 

Określić 

dopuszczalny 

czas 

gromadzenia 

odpadów  medycznych  w  warunkach  gabinetu 
stomatologicznego 

Charakteryzować 

zasady 

bezpiecznego 

stosowania środków dezynfekcyjnych 

PP 

Określić 

obowiązujące 

zasady 

stosowania 

rękawic ochronnych w gabinecie 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

10 

Określić 

spektrum 

biobójczego 

działania 

preparatów  dezynfekcyjnych  do  dezynfekcji 
narzędzi stomatologicznych 

PP 

11 

Określić kolor worków do gromadzenia odpadów 
medycznych 

b

 

12 

Wskazać cel higienicznego mycia rąk 

13 

Przedstawić cel stosowania rękawic ochronnych 

14 

Dokonać 

charakterystyki 

dezynfekcji 

mechanicznej 

15 

Określić 

warunki 

dopuszczenia 

preparatów 

dezynfekcyjnych do użytku 

PP 

16 

Określić drogę przenoszenia wirusa HIV 

PP 

17 

Wskazać materiał z, którego wykonane mogą być 
rękawice ochronne 

18 

Nazwać 

wirusa 

wywołującego 

wirusowe 

zapalenie wątroby 

19 

Scharakteryzować 

obowiązującą 

metodę 

higienicznego mycia rak 

20 

Wyjaśnić 

zasady 

profilaktyki 

przenoszenia 

infekcji w gabinecie za pośrednictwem rąk 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  18  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi  nawet  poprawnej  bez  uzasadnienia, 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż  jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Ze względu na metodę przeprowadzania dezynfekcję dzielimy na 

a)  ogólną, szczegółową. 
b)  mechaniczną, chemiczną, fizyczną. 
c)  powierzchni, narzędzi. 
d)  bieżącą, końcową. 

 
2.  W gabinecie stomatologicznym bakterie mogą być przenoszone drogą 

a)  naczyń krwionośnych,skórę. 
b)  powietrzną, drogę wodną. 
c)  naczyń krwionośnych, drogą powietrzną, drogą wodną, poprzez kontakt. 
d)  powietrzna, kontakt bezpośredni, skórę i błony śluzowe. 

 

3.  Czas  przechowywania  narzędzi  w  roztworze  środka  dezynfekcyjnego  liczymy  od 

momentu 
a)  zanurzenia ostatniej sztuki narzędzi. 
b)  po 15 minutach od zanurzenia w roztworze. 
c)  przygotowania roztworu środka dezynfekcyjnego. 
d)  kiedy roztwór jest klarowny. 

 
4.  Do czynności dezynfekcyjnych wykonywanych przed pierwszym pacjentem w gabinecie 

należą dezynfekcja 
a)  fotela stomatologicznego, dezynfekcja stolika z lekami i narzędziami. 
b)  rąk, dezynfekcja fotela. 
c)  narzędzi, dezynfekcja stolika. 
d)  spluwaczki, płukanie unitu. 

 

5.  Odpady medyczne dzielimy na 

a)  zakaźne, niezakaźne. 
b)  zakaźne, specjalne, pozostałe. 
c)  bytowo-gospodarcze, niezakaźne, zakaźne. 
d)  niezakaźne, toksyczne, zakaźne. 

 
6.  Dokumentacja postępowania z odpadami medycznymi to 

a)  instrukcja  postępowania  z  odpadami  medycznymi,  karta  ewidencji  odpadów, 

dokumentacja obrotu odpadami niebezpiecznymi. 

b)  książka ewidencji odpadów, 
c)  dokumentacja obrotu odpadami niebezpiecznymi, 
d)  instrukcja postępowania z odpadami medycznymi. 

 
7.  Dopuszczalny  czas  gromadzenia  odpadów  medycznych  w  warunkach  gabinetu 

zabiegowego nie może przekroczyć 
a)  12 godzin. 
b)  48 godzin. 
c)  6 godzin. 
d)  24 godzin. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

8.  Do zasad bezpiecznego stosowania preparatów dezynfekcyjnych należą 

a)  przygotowanie i przechowywanie roztworów środków dezynfekcyjnych. 
b)  zasady ochrony osobistej. 
c)  przygotowanie  i  przechowywanie  roztworów  środków  dezynfekcyjnych,  środki 

ochrony osobistej, zasady dezynfekcji. 

d)  właściwe wykonywanie dezynfekcji. 
 

9.  Podczas pracy ręce muszą być osłonięte rękawiczkami, które zmienia się po 

a)  każdym pacjencie. 
b)  w zależności od potrzeby. 
c)  tylko w przypadku ich zniszczenia. 
d)  zakończeniu pracy w gabinecie. 

 

10.  Wszystkie narzędzia stomatologiczne traktuje się jako skażone i bezpośrednio po użyciu 

należy je zanurzyć w roztworze preparatu dezynfekcyjnego o działaniu biobójczym na 
a)  B,F. 
b)  V,F. 
c)  B,Tbc. 
d)  B,F,V,Tbc. 

 
11.  Odpady medyczne gromadzi się w workach koloru 

a)  zielonego. 
b)  czerwonego. 
c)  czarnego. 
d)  niebieskiego 

 

12.  Celem higienicznego mycia rak jest 

a)  zmycie brudu. 
b)  dezynfekcja skóry rąk. 
c)  uzyskanie pełnej jałowości rąk. 
d)  zmycie  zanieczyszczeń  organicznych  i  brudu,  częściowa  eliminacja  flory 

przejściowej i stałej. 

 

13.  Stosowanie rękawic ochronnych 

a)  zwalnia z higienicznego mycia rąk. 
b)  nie zwalnia z obowiązku mycia rak i stosowania antyseptyków. 
c)  zwalnia z dezynfekcji rąk. 
d)  zwalnia z chirurgicznego mycia rąk. 

 

14.  Dezynfekcja mechaniczna polega na 

a)  wyparzaniu, sprzątaniu, wietrzeniu. 
b)  odkurzaniu, sprzątaniu, zamiataniu, spalaniu. 
c)  odkurzaniu, sprzątaniu, zamiataniu,wietrzeniu pomieszczeń. 
d)  zastosowaniu promieniowania nadfioletowego. 

 

15.  Można stosować preparaty dezynfekcyjne posiadające 

a)  aatest PZH. 
b)  dobrą cenę, dopuszczenie do obrotu rynkowego. 
c)  znak CE. 
d)  świadectwo rejestru, dopuszczenie do obrotu, znak CE. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

16.  Wirus HIV przenosi się drogą 

a)  kropelkową. 
b)  kontaktową. 
c)  płciową, drogą krwi. 
d)  pokarmowa, drogą kontaktową. 

 
17.  Rekawiczki ochronne wykonane są z  

a)  lateksu. 
b)  folii, gumy. 
c)  winylu.  
d)  lateksu, winylu. 

 

18.  Wirusowe zapalenie wątroby jest wywołane przez wirus 

a)  HBV. 
b)  HIV. 
c)  HPV. 
d)  opryszczki. 

 
19.  Higieniczne mycie rąk należy przeprowadzić 

a)  metodą Jones, 
b)  wg. techniki Ayliffe, 
c)  metoda Bassa, 
d)  metoda Hirschwelda. 

 

20.  Ryzyko przeniesienia infekcji za pomocą rąk zmniejsza się przez 

a)  mycie rąk wodą i mydłem, ochronę rąk za pomocą rękawic, 
b)  mycie rąk wodą i mydłem, 
c)  mycie rąk wodą i mydłem, ochronę rąk za pomocą rękawic, odkażanie skóry rąk, 
d)  odkażanie skóry rąk. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………… 
 

Wykonywanie dezynfekcji instrumentów i stanowisk pracy 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7.  LITERATURA 

 
1.  Anusz Z.: Mikrobiologia i parazytologia lekarska. PZWL, Warszawa 1995, 
2.  Anusz Z.: Podstawy epidemiologii i kliniki chorób zakaźnych. PZWL Warszawa 1998, 
3.  Głądysz  A.,  Juszczyk  J.:  Zakażenia  HIV/AIDS.  Poradnik  dla  stomatologów. 

Wydawnictwo VOLUMED, Wrocław 1996, 

4.  Jańczuk  Z.  (red.):  Podręcznik  dla  asystentek  i  higienistek  stomatologicznych. 

Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, 

5.  Lech Vern Barnett (red.): Asystowanie w stomatologii. Podręcznik dla asyst i higienistek 

stomatologicznych. Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, Wrocław 2006, 

6.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  23  VII  2007r.  w  sprawie  szczegółowego 

sposobu  postępowania  z  odpadami  medycznymi.(Dz.U.07.162.1153  z  dnia  8  września 
2007r.), 

7.  http://www.higienistki.pl, 
8.  Zasady 

gospodarowania 

odpadami 

niebezpiecznymi 

praktyce 

lekarskiej 

i dentystycznej. Biuletyn Lekarski 104/październik 2008, 

9.  Zapobieganie  zakażeniom  w  gabinetach  dentystycznych.  Materiały  szkoleniowe. 

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie. Olsztyn 2008, 

10.  Dziennik. Urzędowy Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej Nr.11.,poz. 32, 
11.  Dz. U.Nr. 11,poz.84 z 2001 r. z późniejszymi zmianami 
 
Czasopisma: 

  Asystentka i higienistka stomatologiczna 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz  –  Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000